P.S.V. in uitstekende vorm Desk in ware kampioensvorm OKIDOKI SCHUDT UW LEVER WAKKER Hero verdiende wat meer Euwe wilde te vroeg 'n loper DE STEM VAN MAANDAG 12 APRIL 1946 Haarlem geklopt Slappe vertoning Lenstra had 't zwaar te verduren Zó voetbalden de matadoren Dosko met liefst 5-1 geklopt Zó vielen de en de re punten Waalwijkse ploeg liet zich niet overtroeven Beeldfeuilletons Ook voor Uw kinderen ATHLET1EK WIELRENNEN Het wereldschaaktournooi Goede prestatie Zwart-Wit van BOKSEN BILJARTEN Europese kampioen schappen Van de Pol nog ongeslagen aan de kop Kapellebrug ra® ,'jsja» ]\JA EEN MAAK MATIG begonnen Kampioenseompentie necit i-.iv haar derde wedstrijd, thuis spelend tegen Haarlem, in een overwinning weten om te zetten, 'n overwinning welke weliswaar iets geflatteerd, doeh volkomen verdiend is. Be Eindhovena ren speelden deze middag beter voet bal dan we in de voorgaande kam pioenswedstrijden van hen zagen. Vooral de beide vleugelspelers, Mul ders en Byen, hadden hun dag en laatstgenoemde, die altijd veel tijd nodig heeft om op toeren te komen, was deze middag een actieve motor in de voorhoede. Jammer, dat de Eindhovense middenvoor zijn hoofa zelden koel weet te houden in posi ties, die voor de PSV-ers gunstig kun nen worden. Verschillende malen zagen we hem ook nu weer de vreemd ste capriolen uithalen. Hij wist met zich zelf soms geen raad. Moeilijk was dat anders toch niet, want vooral in de eerste helft maakte de Haarlem verdediging enige kostbare fouten welke hen uiteindelijk op twee doel- punten kwam te staan. Na 7 minuten spelen n.l. vergat de gehele Haarlem verdediging in te grijpen toen Bloems ma doorliep en een verre pass van Scholtens. De Eindhovense midvaor was toen in zijn element. Hij rende op het doel af en, om de fout te ver volmaken, liett de vallende doelman Kluit de zeker onhoudbare bal, over zijn armen in het doel rollen (10) Het tweede doelpunt ontstond eigen lijk eveneens door niet tijdig ingrij pen en slechte dekking. Mulders kon een uitbal voor de voeten van de vrij staande Kruizinga werpen. Deze plaat sten door naar d'Hooghe. die onge dekt stond. De PSV-rechtsbinnen nam het leer ineens op ztjn schoen en de bal verdween over de onthutste doelman Kluit in het uiterete hoekje van het doel (20). Na de rust oefende Haarlem over het algemeen een grote druk uit op de PSV-veste en kreeg doelman Stei ger volop gelegenheid zijn handen te warmen. Het opstellen voor het PSV doel was echter matig en allen speel den te dicht bij elkaar, zodat er geen doorkomen aan was. SO AHEAD-BVV 0-0 pO AHEAD en BW speelden een dermate matig partijtje, dat men er nimmer warm van werd en geen geheugen-steuntje nodig was om de hoogtepunten vast te leggen, om de eenvoudige reden, dat deze er niet waren. Geer. moment is de wedstrijd boven het peil van een middelmatige com petitie-ontmoeting uit geweest. Tech nisch viel er maar zeer weinig te be wonderen. De Zuidelijken deden het op dit punt trouwens nog iets beter dan de Deventenaren. Technisch ston der linksbinnen Kolkman bij Go Ahead en linksbinnen van Beek van BW nog het hoogst, maar zij hadden weinig steun van hun medespelers. Slechts een enkele maal bracht de linkervleugel van BW (van Beek, en Donhuyzen) wat leven in de brouwe rij/Daarbij werd er veelvuldig ,„op de man" gespeeld en het flutje van scheidsrechter Sinnigh. die zijn fout jes eerlijk over beide partijen distri bueerde, kwam het spel herhaaldelijk onderbreken. Men zag twee bijzonder onproduc tieve aanvalslinies, die in het doelge bied met de b»l geen raad wisten en zo weinig schoten afvuurden, dat de C-—3 eindstand een treffende weer- sp'cg' -ng van het spelbeeld geeft Waarbi; dan no* komt, dat de krarlusre.houdingen volkoue: gelijk waj, zodat iedereen met de punten verdeling tevreden mag zijn. Wat moet men van de wedstrijd zeggen? M enkan 'n lange opsomming geven van gemiste kansen, die wel de nodige spanning voor de doelen, maar geen goals opleverde •Het gevaarlijke moment voor BW speelde zich in de eerste helft af, toen en u zult morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. (Adv. 116-00) DE VOLKSWAGENS Onder de meest economische automo bielen. welke momenteel op de markt worden gebracht, mag zeer zeker ge rekend worden de Duitse Volkswagen. Met zeer veel lof wordt door de ge lukkige bezitters over deze auto ge sproken. Door de gebruikers wordt zelfs beweerd, dat deze motor loopt 18 km op 1 liter benzine. Naast een zeer voordelig benzine verbruik heeft deze auto een kop- klep-motor met grote snelheid, een zeer sterke carosserie, centrale ver warming, onafhankelijke vering en ligt dus vast op de weg. 973-oo Alvorens tot aankoop van een nieuwe wagen over te gaan, advise ren wij, eerst deze phenomenale auto te laten demonstreren door Auto mobielbedrijf r. v. Tilburg-Bastianen Ginnekenwcg 13, Breda. De prijs van deze volkswagen is thans 3460.--. J. Kolkman een vrije schop wegens hands, juist buiten het strafschopge bied. hard inschoot en Safls slechts met moeite tot corner kon stompen. Wie gedacht had, dat Go Ahead na de rust met behulp van windvoordeel de zege uit het vuur zou slepen, had zich vergist. De rood-gele voorhoede bleef onmachtig en weliswaar speelde de strijd zich voor een groot deel op de helft der bezoekers af, maar de Deventer-meerderheld werd niet in doelpunten uitgedrukt. EDO-HEEREVVEEN 2-2 T-OEN DE SPIL Schildwacht twaalf minuten na het begin aan EDO de leiding bezorgde, juichten de te genstanders van het stopperspilsy- steem extra, omdat zij meenden, dat een aanvallende spil tot beter pres taties in staat is. Een ploeg als EDO heeft een sterke verdediging en be hoeft dus geen steun van de spil en deze middag was de achterhoede- nog wel verzwakt doordat Schi] venaar ziek was. Er ging van de voorhoede van Hee renveen weinig initiatief uit. Wel kre gen de gasten spoedig na het begin enkele kansen, waarbij A. Lenstra een rol had gespeeld. De internatio naal kreeg het zwaar te verduren, omdat de Haarlemers hem weinig Om het kampioenschap van Nederland EDOHeerenveen 22; PSV— Haarlem 2—0; Go Ahead—BW 0—0. Promotie-degradatiewedstrijden DeskDosko 51. Promotie derde klasje: Terneuzen MOC uitgesteld; SET—Axel uitgesteld; WSC—Geldrop 2—0. St. MichielsgestelMulo 11. kans gaven door te breken. Toch zocht hij steeds een vrije positie, maar succes kon hij niet boeken. Wel bracht hij de oartijen na zestien ml nuten op gelijke voet (1—1) doch dat geschiedde uit een wegens hands ver oorzaakte strafschop. Na de pauze zat er meer vaart- in het spel van de Friezen. Dicht hij doe] kwamen zij echter niet. De Haarlemmers trokken zien steeds terug en stonden op een rij opgeseld. EDO herkreeg na 7 mi nuten de leiding (2—1). Het doelpunt, dat Heerenveen na 25 minuten maak te en de gelijkmaker betekende, ont stond niet door goed spel. maar door een misverstand. Lassohuit miste de bal, doelman Wille bleef in zijn doel staan en A. Lenstra had niet veel moeite, te scoren De stond is thans: Bekercompetitie BW FDG HEERENVEEN GO AHEAD PiV HAARLEM 2 I 1 - 3 1-0 2 11-3 4—5 3 1113 7—6 3 1113 3-3 3 1 2 .2 4—5 3 1 2 2 3—5 Promotie en degradatie pesk wist gisteren te bewijzen, dat het kampioenschap van de 2e klasse afd. B. op de goede plaats is terecht gekomen en als de uitslag 5-1 mede de bekentenis insluit, dat Dosko de waardige kampioen afd. A is, dan zou dat ook kunnen beteke nen dat afd. B. hoger staat dan A. 'Als de scheidsrechter Karei van der Meer beginnen fluit, krijgen we in het eerste kwartier een staaltje van hoog staand, gelijk opgaand spel tejeien. waarvan de ongeveer 5000 toeschouwers volop genoten hebben. COMPETITIE SittardVlisingen 3-2 om de knvb-beker SchijndelHelmondia 22; Kolping SDW—TOP 2—3; Wilhelmina—Lon- ga 2—3; WiUem II—NOAD 0—2; He roZwaluw VFC 11; Internos Concordia 11; ZeeuwenMiddel burg 2—1; GoesRac 11; Haar steegGudok 22; HeusdenVlij- mense Boys 31; RKDVCOns Vios 14; Veersche BoysDongen 32; Velocitas '31—RKFSV 1—3; Sarto— Uno Animo 42; VoabHieronymus 0—6; Korvel—WVO 2—2; TAC—SVG 13; AdvendoZundert 03; SCO Roosendaal 00; Groen Wit—Boei- meer 11; Rood Wit WBredania 6—0; BSC—PCP 2—2; Zierikzee— HS C '28 1—2; Odio—RKFC 2—3; De Pa trijzenRobur 40; IersekeRSC 11; Zeelandia ZMM 50; Aarden burg—Hulst 10. RESERVES Vlissingen 2de Zeeuwen 30. afd. zeeland Oostburg 3—DWS 2 3—0; Hulst 4— Rapenburg 3 11; VRIENDSCHAPPELIJK AllianceAGOVV 06; Alliance ve teranenAGOW vet. 32; EMFR SV 2—3; TSC—Baronie DNL 3—3; B. Quick (Gr.)NAC 23; Roodwit 2 Rood Wit 3 33; Rood Wit jun. D.evo 14; Meto 1Steenbergen 5-2. BtKERCOMPETITIE (afd. Zeeland) Hulst 2Kwadendamme 1 11. INTERNATIONAAL SchotlandEn land 02. HOCKEY HEREN (Internationaal) BelgiëNederland 24; Schotland Engeland 11. "kampioenschap van nederland DKSGroningen 20 promotie-degradatie wedstrijden Promotie le klasse Zwart Wit—MOP 2—0; MOP—Zwart Wit 01; ForwardEindhoven 11. 2-3e klas Tilburg 3—Breda 2 1—2. Zuiden 2e klasse HTCC II—Venlo III 4—1; Tempo— MOP n 1—1 vriendschappelijk Breda 3Pelikaan 2 30. Promotie eerste klas VKH—Thor (Tilburg) afg.; Prom.-degr. 2-3e klas Thor II—Venlo Girls II 2—1. Eerste klasse Beslissingswedstrijd EindhovenMOP 02; BredaVenlo Girls 21. vriendschappelijk Forward 1Push 1 04; Forward 3 Push 3 60. handbal Vriendschappelijk EBHV 1—Volt 1 3—7; Competitie EBHV 2—Volt 2 2—7. Tonido II—Hellas II 9—2; Walcheren Marathon IX 34. Dames De Zeeuwen IITonido II 132; Ma rathon IIMarathon III 10. Dosko nam na 10 minuten de leiding toen van Es de bal verkeerd terug speelde en de Dosko-midvoor de gele genheid geboden werd, de bal op ge makkelijke wijze in te tikken. De ge lijkmaker liet echter niet lang op zich wachten en reeds drie minuten nadien maakte Cor Soeterboek uit een voorzet van Toon van de Ven gelijk (1-1). Het spelpeil zakte aanmerkelijk af en met wisselende kansen, die niet be nut werden, kwam de rust. Na de thee liet de thuisclub zien, dat haar spel boven dat van Bergen op Zoom uitstak. Slechts enkele malen moest Buitendorp handelend optreden, doch Jo v.d. Ven met.de beide backs ruimden met forse trappen alles wat in de richting van het Desk-doel kwam Na ongeveer 10 minuten wist Balvers voor de 2e maal te doelpunten en m het laatste kwartier werd Dosko geheel teruggedrongen en verhoogde Soeter boek, Balvers en Soeterboek de score tot tot 5-1. Een welverdiende overwinning voor Desk. w.s.c. - geldrop 2-0 ^1 direct zitten de gasten met een hoog tempo op de bal en verover den hiermee aanvankelijk een over wicht, W.S.C. liet zich echter niet overtroeven, speelde doelbewust en won terrein. Niettemin bleef Geldrop ge vaarlijk, maar de achterhoede van W. S.C., waarin vooral v. Meeuwen uit blonk, stond haar mannetje uitstekend. Na ongeveer 35 minuten loste Koois onverwacht een hard schot op 't doel. De keeper ving de bal, maar het leer rolde over zijn arm, waarvan Dusques- novy handig profiteerde (1-0). In de tweede helft had Geldrop wederom ogenblikken van overwicht, maar 't ontbrak haar in de voorhoede aan vaar dige schutters. Na een half uur maak te Koois een solo-ren en gaf de keeper van Geldrop het nakijken (2-0). On danks alle inspanning van de gasten bleef de stand verder ongewijzigd. Vlissingen verdiende nederlaag niet De wedstrijd SittardVlissingen is slechts een matige wedstrijd gewor den. Geen van de beide ploegen kon aanspraak maken op het predicaat le klasse. In het begin hadden de gasten het beste van het. spel en voor al Lammers maakte het keeper Mol van Sittard tamelijk lastig. Het Sit- tardse doel stond nogal eens onder hoge druk. Na tien minuten was het linksbinnen Hendrikse, die met een prachtschot de bal tussen Mol en de paal doorschoot. Na twee en een hal ve minuut was de stand echter weer gelijk, toen bij een corner de bal weggewerkt werd en bij Kuppen te recht kwam, die van vrij grote af stand de keeper van Vlissingen, die een goede wedstrijd speelde, verras te. Een tijdje ging het spel op en neer tot van Kasteele, de" linksbuiten van Vlissingen aan zijn club de leiding gaf. (1—2). Na de hervatting heeft Vlissingen een vrij sterke wind in rug en is voortdurend voor het doel van Sit tard. Sitttard neemt echter het spel weer in handen, hetgeen de achter hoede van Vlissingen niet verhindert het doel voorlopig schoon te houden. Na 30 minuten spelen weet Ritzen van dichtbij de stand gelijk te maken, waarna dezelfde speler 12 minuten voor het einde Sittard de leiding geeft. Met deze uitslag mag Sittard dik tevreden zijn. De wegwedstrijd tussen Parijs en Brussel over 326 km. is gewonnen door de Belg Sercu in de tijd van 10 uur. Sercu sloeg in de sprint Poels met vijf centimeter. JJet eerste kwartier werden van de wedstrijd Hero-Zwaluw aan weers zijde mooie aanvallen opgebouwd maar deze konden echter niet in doelpunten worden omgezet. Vooral de Hero-voorhoede was zeer actief, hetgeen bewezen werd door het aantal corners dat Hero toegewezen kreeg. De rechts-binnen van Zwaluw moest wegens een blessure het veld verlaten. Vijf minuten voor de rust werd het eerste doelpunt bij een worsteling voor het Hero-doel gescoord door de midvoor van Zwaluw-V.F.C. (0-1). Na de rust was het weer Hero dat sterk in de aanval was, hetgeen door een doelpunt van v. Vucht werd be loond (1-1). Daarna gelukte het de Hero-ploeg niet meer nog een doelpunt te maken hoewel Hero een overwinning volko men verdiend had. internos - concordia 1-1 de bal belandt bij v.d. Sluis en uit een kluwen van spelers schiet deze In het net (1-0) v. Sabben krijgt tot tweemaal toe een fraaie kans de score te verho gen doch faalt. Tien minuten voor het einde maakt R.B.C. de verdiende gelijkmaker (1-J.) ïn een wedstrijd zonder spanning, waarbij het samenspel van Internos volkomen zoek was, konden beide clubs het niet verder dan tot gelijk spel bren gen. P. Vergouwen van Internos scoor de de eerste maal na ongeveer een half uur, doch 7 min. voor de rust bracht de rechtsbinnen van Concordia de gelijkmaker. Na rust viel er niets meer te beleven dat de moeite van het zien waard was. DE ZEEUWEN - MIDDELBURG 2-1 De Zeeuwen bleken voor de rust van deze spannende wedstrijd enigsz. In de meerderheid te zijn, hoewel pas pa 29 minuten spelen de thuisclub door mid del van de back erin slaagde het eerste doelpunt te scoren. Enige minuten la ter deed Middelburg een aanval en linksbinnen Helbers bracht de stand op 1-1, met 'welke stand de rust inging. Na de rust kwamen de gasten er be ter in en de Zeeuwen werden op de ei gen helft teruggedrongen, doch tot doel punten kwam het bij Middelburg nier. meer. Een kwartier voor het einde zet te v.d. Bulck de bal goed voor naar Bode, die deze onhoudbaar in het doel schoot en de eindstand op 2-1 bracht. Kleine nederlaag: van Hulst De wedstrijd begint met van beide zijden zeer snelle aanvallen. Oostburg komt geweldig opzetten en een kajijer van de Koning gaat tegen de lat, ter wijl even later een doelpunt voor Oosv burg wegens buitenspel wordt geannu leerd. Aan beide kanten wordt behoor lijk gevoetbald. Even na de thee weet Kareis de Hulst-keeper te verschalken (1-0). Beide partijen zetten goede aan vallen op, maar het is een wedstrijd van de verdedigingen, die beiden als een rots in de branding staan, zodat in de stand geen verandering meer komt. GOES - R3.C. (1-1) d.b.C. loopt flink van stapel en met goed opgezette aanvallen wordt de verdediging van Goes in het nauw ge bracht. Desondanks krijgt keeper Bon- sema weinig moeilijk werk te doen, daar R.B.C.-voorhoede voor de goal, te doorzichtig speelt of te onzuiver schiet. In de Goes-voorhoede zit weinig lijn, het plaatsen laat te wensen over en de binnenspelers zijn zelden op hun plaats De rust gaat in met 0-0. Na de rust komt er meer spanning Een vrije trap wordt R.B.C. noodlottig, VNWVWVVWVUVSfWVWi Spanning Romantiek en avontuur maar din van soort de goede Ze lezen elk nummer wel 16 keer! 25 cent per nummer. Verschijnt twee maal per maand. Abonneert U bij de bezorger van „De Stem". De Belgische competitie De uitslagen van de heden voor de eredivisie gespeelde wedstrijden lui den; FC MechelenRacing Brussel 02; Union St. Gill.Olympic Char leroi 01; BeerschotUkkel Sp. 2 LyraFC Antwerpen 21; Berchem Liersche Sk. 23; Charleroi SC Boom 40; Standard cl.La Oïntoi se 11; SC AnderlechtFC Luik 2- Aan de kop veranderde de situatie niet, ofschoon zowel de leider FC Me chelen als nummer twee, SC Ander lecht, een nederlaag leed, terwijl no, drie, de FC Luik, beide puntjes bin nen haalde, en nog wel tegen Ander lecht. Op de eerste plaats staat nu FC Mechelen met 39 punten, uit wedstrijden, gevolgd door SC An derlecht met 36 uit 26 en FC Luik met 32 uit 26. La Gantoise is vierde met 29 uit 26 en FC Antwerpen met 28 uit 26. Onderaan wonnen Charleroi, de Racing en de Liersche SK alle drie, zodat hier de rang schikking evenmin veranderde. Char leroi SC is 14e met 20 uit 26, Racing CB 15e met 18 uit 26 en Liersche SK 16e met 18 uit 26. Harting wint de Bolwerkloop Het beste bewijs van de desolate toe stand, waarin de Middelburgse singels ruim drie jaar na» de bevrijding nog steeds verkeren, wordt wel geleverd door het bestuur van de sportvereni ging E.M.M., dat het niet verantwoord achtte de jaarlijkse singelloop op het gebruikelijke parcours te laten door gaan. Dit sportevenement'werd Zater dag deswege in de vorm van een bol- werkloop gehouden, maar verloor daar door zoveel aan aantrekkelijkheid, dat er geen enkele inschrijving van buiten de provincie was. Desondanks werd er vooral bij de seniores een aaritrekkelij ke strijd gestreden, waarbij Hans Har ting (De Zeeuwen) zeer verdiend als eerste de finish passeerde in de tijd van 7 min. 1.4 sec. (afstand +2300m. 2. P. van Leeuwen (Marathon) 7 m, 6 sec. 3. J. Fliers (Marathon) 7 m. 7 s. 4 M. Vreeken (E.M-M.) 7 m. 17.6 en 5 G. Dobbelaere (Marathon) 7 m. 20 s. De uitslag bij de juniores was 1 W. Rootsaert (Gazelle) 4 m. 9.3 s. 2 J. de Waard (Marathon) 4 m. 12 s.; 3 L. Millenaar (De Zeeuwen) 4 m 13.8 s. Voor deze bedroeg de afstand 1400 m. De 43 deelnemers werden na afloop van de wedstrijd in het P.Z.E-M.-ge- bouw toegesproken door wethouder L, J. van 't Westende, die daarna de me dailles uitreikte. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer R. van Roo voorzitter van E.M.M., en een vertegen woordiger van het district Zeeland van de K.N.A.U. De prijzen" in de Ronde van Nederland De ruim 130 deelnemers die star ten in de ronde van Nederland, binden de strijd aan om een totaalbedrag van f 34.450 aan prijzen. Voor elke etappe wordt uitgeloofd een bedrag van f 1280 (eerste prijs f 250, twee de f 200, derde f 150 enz. enz.) Voor tien etappes wordt dat tesamen 12800 gulden. Een vrijwel evengroot be drag wordt verdeeld onder de 30 best geplaatsten in het eindklasse ment n.l. f 12.100. De vier hoogste prijzen zijn hier f 2000, f 1500, f 1200 en f 1000. Het totaal van de ploeg- prijzen bedraagt f 7600 (eerste prijs 1700, tweede 1500, derde 1300, vier de 1000). Bij de toekenning van de ze prijzen geldt de tijd van de drie best geplaatste deelnemers der ploe gen. Voorts is er nog een bedrag van f 600 aan extra prijzen voor de best geplaatste ploegen in de tijd- race: f 250, 200 en 150) Vijf renners komen in aanmerking voor de berg prijs: f 1350) met beloningen van 500 300, 250, 200 en 100 gulden. Aan de renners die buiten de prij zen vallen, wordt een dagvergoeding uitgekeerd van f 15 behalve op de rustdag. Tn Moskou is een aanvang gemaakt met de partijen uit de elfde ronde SmyslofReshevsky en EuweKe- res. De grote tournooi-zaal was tot de nok toe gevuld met een geestdrif tig publiek. Euwe en Keres speelden een van de scherpste varianten van de Spaan se partij. Onze landgenoot ruilde te vroeg een loper, waardoor hij Keres in c* gelegenheid stelde een formida bele aanval op te zetten. Het is meer dan voldoende bekend, dat Keres grote kracht in het aanvalsspel ligt. Hoe Euwe ook zocht naar ressour ces, Keres kwam steeds beter te staan. Keres offerde met de 19e zet een loper en de witte koning kwam te staan onder het kruisvuur van al le zware stukken. Het werd spoe dig duidelijk, dat Euwe zwaar ma terieel verlies niet meer kon voor komen, weshalve hij de strijd na de 25e zet staakte. De partij tussen Smyslov en Re shevsky moge niet zo'n dramatisch verloop hebben gehad als die tussen Euwe en Keres, het werd niettemin een fraaie partij, ook al een Spaan se, die wel favoriet is in dit tour- nooi. Door zijn fijne manoeuvre* verze kerde Smyslov zich, van een klein positioneel voordeel. De wijze waar op Smyslov dit geringe voordeel wist om te zetten in pionwinst, was in derdaad een grootmeester waardig. Reshevsky besloot zijn heil te zoeken in een toreneindspel. Toen de partij na 40 zetten werd afgebroken was de positie aldus, dat de Amerikaan hard zal moeten vechten om een nederlaag te ont gaan. De afgebroken partij wordt heden voortgezet. HOCKEY Prachtige Nederlandse zege te Brussel De eerste aanvallen van de landen wedstrijd BelgiëNederland kwa men van de zijde der gasten, en al hoewel de Belgen zich lang niet' slecht verdedigden kon i.ej Neder landse voorhoede zich keer op keer prachtig vrij spelen, in deze eerste speelfase domineerden de gas'-en over alle linies. In de 10e minuut viel de Nederlanders een strafcorner ten deel. Kruize ving goed op en opende de score met een onhoudbaar schot. Het overwicht der Nederlanders duurde voort en vooral de linksbui ten Esser trok de aandacht door zijn snelle en tactische spel. In de 25e minuut kreeg Nederland andermaal een strafcorner te nemen. Verhagen stopte het schot van Kruize maar ten dele en het was 2—0. Na de rust zetten de Belgen eni ge goede offensieven op, maar hun voorwaartsen wachtten te veel op fou ten van de tegenstander terwijl de Nederlanders vastberaden speelden in een hoog tempo. In de 42e minuut toog de Neder landse voorhoede weer eens ten aan val en Kruize passeerde keeper Ver haegen met een hard schot van dicht bij voor de derde maal. Enige ogenblikken later konden de Belgen een tegenpunt maken doordat eén iets te fors optreden van de Ne derlandse verdediging de scheids rechter aanleiding gaf een strafcor ner toe te kennen. Waterkein ving uitstekend op en scoorde. (31). Midvoor Bromberg verhoogde ech ter weer de voorsprong op handige manier (41), terwijl de Belgen in de 55e minuut er in slaagden met een hard schot van Waterkein de achterstand terug te brengen tot 4-2. het nederlandse dames elftal voor frankrijk Het Nederlandse dameselftal dat op 18 April in Parijs tegen de Franse dames zal aantreden zal gelijk zijn aan het elftal, dat enige weken ge leden in Amstelveen de Belgische da mes versloeg. De ploeg is dus als volgt samen gesteld: Doel: Jurissen (Pinoke), ach ter: I. Piel (HHYC) en Loeb (Rood Wit); Midden: 'Wijnstroom (Amster dam), Smithuysen (Amsterdam), en Buissant (Hilversum), Voor: Broers (Be Fair), Franken (Bloemendaal), Koenen (HTCC), Vreede (Rood Wit) en e. Piel (HHYC). T.H.O.R. reserves op de goede weg Twee overwinningen in een week end behaalde Zwart-Wit tegen MOP Inderdaad een zeer goed- resultaat, waarmede de Bredase vereniging con tent zal zijn. Ze zit thans op het flu weel, temeer waar Eindhoven in Til burg tegen Forward met een gelijk spel genoegen moest nemen. Door dit feit komen de Zwart Witten boven- aan de ranglijst te staan en indien zij uit de twee resterende wedstrij den tegep Forward nog de volle buit weten te halen dan zijn de mannen van Ouwerling van hun le klasse schap verzekerd. Vor de promotie-degradatie compe titie 2e-3è klasse werd te eifder ure nog de ontmoeting tussen Tilburg III en Breda II, welke door de blauwen gewonnen werd, gespeeld. Een hoop vol resultaat. De THOR-reserves deden het, on danks gemis aan productiviteit lang niet kwaad en veroverden in de promotie-degradatie competitie 2e-3e klasse beide punten op Venlo Girls De laatste competitiewedstrijd sloot Breda met een winstpartij tegen Ven- lb Girls af. Alzo een waardig besluit van de competitie! Tweede ronde nationale kampioenschappen Na de eerste ronde der/ nationale bokskampioenschappen te Maastricht, vond Zondag te Breda de tweede ron de plaats. De halve-finales worden a.s. Dinsdag te R'dam gehouden, terwijl a.s. Zondag de finale-partijen in A'dam plaats vinden. De uitslagen van de partijen te Bre da waren: Viieggewicht: v.d. -Zee (A'dam) w.o.p. van Aarden (Bergen op Zoom) VVeltergewicht: P. Dreesens (Maas tricht) w.o.p. van C. Voornhout (Gro ningen); Clauwens (Weert) w.o.p. van Walraven (A'dam i na 2 extra-ronden. Zwaargewicht: H. de Voogd (Winscho ten) w.o.p. van H. Mak (Maastricht. Lichtgewicht* Van Eyk (A'dam I wint door interventie van de scheidsrechter in de eerste ronde van Kleinhout (A' dam). F. Remie (Breda) w.o.p. van v.d. Kooy (Enschedé) J. Remie (Breda) w.o.p. van L. Roos (R'dam). Middengewicht: Spangenberg (R'dam) w.o.p. van Clermonts (Maastricht)K. Pastor (R'dam) w.o.p. van G. Gruy- ters (Helmond) Half zwaargewicht: Tullemans (Weert) wint door niet opkomen van Wezel (Groningen; Schagen (A'dam) w.o.p. van Hol (R' dam). Vedergewicht: M. Linnemen (A'dam) w.o.p. van Boeyen (Eindhoven) De resultaten van de eerste par tijen uit de achtste ronde van het tournooi om het Europees kampioen schap 71-2 luiden: Reicher (Oostenrijk) van Hassel (België) Ferraz (Portugal) 300 13 59 23.07 128 13 45 9.84 300 27 66 11.11 Nuesberger (Zwitser!) 201 27 36 7.44 Wereldkampioenschappen 45-2 in Nederland Onder presidium van Charles Fa- roux werd te Parijs een bestuursver gadering van de internationale bil jart federatie gehouden (UïFAB) Besloten werd de wereldkampioen schappen 45-2 in Nederland te doen houden. Van de Pol leidt nog steeds te Parijs in de strijd om het Europese biljart kampioenschap 71/2. De Nederlander won Zaterdag van Reicher (Oosten rijk) en van v. Hassel (België). Zondag klopte hij Ferraz (Portugal) en Galmt che (Frankrijk). Metz klopte Zaterdag van Hassel, maar verloor van Cbasse- reau (Frankrijk). Zondag deed hij het beter tegen de Zwitser Nussberger, maar moest in Ferraz zijn meerdere erkennen. Wat de Leeuw aangaat, deze had Za terdag tegen Galmiche geen schijn van kans, tegen de Oostenrijker Reicher was hij evenwel uitstekend op dreef en won zoals hij wilde. Zondag was de Belg Vingerhoedt hem te sterk, maar van Hassel moest ln de Leeuw zijn meerdere erkennen. Zondagavond was de situatie zó, dat van de Pol nog ongeslagen aan de kop ging met 4 matchDunten voorsprong op Vingerhoedt (België) en Chassereau (Frankrijk). Nog 2 ronden moeten nu nog gespeeld worden. KAMPIOENSCHAP VAN Z. VLAANDEREN 3e KLAS De heer B. v. d. Eyck van KOT uit Terneuzen behaalde het kampioen schap van Z. Vlaanderen 3e klas. Hij speelde 7 partijen, waarvan er 6 ge wonnen werden. Hoogste serie 45„ gem. 4.30. Goes RUIMTE VOOR VERKENNERIJ De kath. verkenners waren in een moeilijk parket geraakt, doordat hun de huur was opgezegd van de barak waarin zij hun onderkomen hadden. Dank zij de steun van enkele paro chianen is er thans een strook van grond van 500 M2 aangekocht kunnen worden aan de rand van de stad en ook een z.g. Nissen-hut, zodat onze verkenners niet alleen grond onder de voeten houden maar ook een dak bo ven het hoofd krijgen. FILMAVOND RODE KRUIS Voor de filmavond, die het Rode Kruis in Schuttershof gaf, was de be langstelling buitengewoon groot. De heer v. Baliegoyen de Jong leidde de avond in en propageerde het Rode Kruis, dat zich op zovele fronten inzet Voor'de mensheid. Daarna werden de twee documentai re films over het Rode Kruiswerk ge durende de tweede wereldoorlog en in ons Indië na de Japanse overheersing vertoond. Na de pauze draaide de be kende film over het leven van Floren ce Nightingale. Graauw We wijzen hier even op het mooie werk, dat door leden van de EHBO in dergelijke gevallen kan worden ge presteerd. Het is jammer, dat voor de nieuwe cursus die op Gaauw *c/r dokter Casparie wordt gegeven, zo weinig animo bestaat. Brandwonden opgelopen. De schil dersknecht R. de C. liep ernstige brandwonden op, doordat een af- brandlamp in aanraking kwam met een bus gasoline. Eerste hulp werd verleend door mej. M. de B., waarna de C. per auto naar zijn huisdokter werd vervoerd. De verboden strook, Een zekers de P.. die zich ln de verboden strook bevond, kreeg hiervoor een „bonnetje" Koewacht Jaarmarktdrukte. Jaarmarkt '48 mocht zich verheugen in een buiten gewoon grote belangstelling. Reeds vroeg in de morgen brachten velen hun vee naar het marktplein, waar "t een ongemene belangstelling genoot; en keurmeesters het beschouwden en betastten. Na het voorlezen der prijs winnaars togen de marktbezoekers zo langzaamaan huiswaarts (natuur lijk op enkele „overblijvers" na). Maar 's namiddags en vooral des avonds was het in de kom der ge meente een drukte van belang. De dansgelegenheden en café's waren drukker bezocht dan ln vorige Jaren. Het duurde tot laat ln de nacht voor alle rumoer uit de lucht was. Fiets gestolen. Toen dhr. R., uit een café weer buiten kwam, moest "hij constateren dat z'n flete, die hij enige minuten vroeger 'tegen de muur gestald had, met de noorder zon verdwenen was. OO „Herinner je je niet, Perez, van wel ke kant mijn vader gewoon was te ko men?" „Dat was verschillend, maar meest al uit het noorden. Ik vermoed, van uit het eind van dit dal." „Goed, dan gaan we verder en wilt u dan op bepaalde afstanden telkens maar weer eens fluiten. Dan zal ik roepen." Ze trokken vertier in noordelijke rich ting. De bodem bleef rotsachtig, het bes werd steeds dunner, Na een kwar tier hield het plotseling helemaal op en stonden ze in een nauwe, donkere rotsspleet, waarin rechts een op vier palen rustende, met grote bladeTen af: •lek'" hut siond. „v ,if een schreeuw van vreugde. „Gevonden! Dat kan alleen maar papa's woning zijn!" En ze stormde er op af. Maar de hut was leeg. Slechts twee hangmatten, een zwarte koffer en een kist met levensmiddelen, tabak en heel wat doosjes lucifers vormden de in ventaris. Nelly was intussen geheel gerustge steld. want de koffer herkende ze als een eigendom van haar vader, wat door Gomez werd bevestigd. Ze was ervan overtuigd, dat haar vader en Matteo spoedig terug zouden komen en omdat ze erg vermoeid was, ging ze in een van de hangmatten liggen en stak ze een sigaret aan. Daarbij glimlachte ze vergenoegd. Wat zou papa een ogen opzetten, als hij haar hier zo huiselijk geïnstal leerd aantrof! En wat een plezier zou hij er om hebben! En alweer maakte ze zich een opgewekte voorstelling van het weerzien na zoveel jaren van scheiding. Gomez en Perez waren intussen be zig met het aansteken van hout op zij van de hut. waar een van stenen ge vormde stookplaats was, om koffie te zetten. Nicholson en Berry, die ook erg vermoeid waren, hadden zich neer gevleid op een strook gras, links in de kloof, waar ze van gedachten wissel den „De situatie wil me maar niet be vallen," zei Berry zachtjes, zodat noch Nelly, noch Gomez en Perez hem kon den verstaan. „Als Lindsey hier ergens in de buurt zou zijn, moesten ze toch dat gefluit en geroep op de een of an dere manier hebben gehoord! Er is toch lawaai genoeg gemaakt. Ook be grijp ik niet. waar die bediende uit hangt. De middag is al gepasseerd en eigenlijk zou hij toch al een maaltijd voor zijn baas moeten hebben klaar gemaakt." „Misschien is dat al vroeger gebeurd en zijn ze daarna vertrokken." „Dan hadden we dat toch aan de stockplaats moeten merken. Stenen blijven lang warm. Ik heb er aan ge voeld, maar ze waren ijskoud. Ook lag er geen as. Het zag er net uit of de laatste regens en eergisteren goot het alles hadden weggespoeld." „Dan zou het nog mogelijk zijn, dat ze samen een paar dagen op jacht wa ren gegaan, om aan vers vlees te ko men." „Dat komt me ook niet waarschijn lijk voor, want dan had Lindsey even goed naar zijn farm kunnen terugke ren, temeer waar hij wist dat zijn dochter hem daar verwachtte. Veron dersteld tenminste dat alles waar is wat ze ons verteld hebben en dat Gomez Inderdaad nog pas een paar dagen geleden met Lindsey ln verbinding heeft gestaan, wat ik echter niet geloof. Ik geloof trouwens helemaal niets van wat hij ons verteld heeft." „Wantrouwt u Gomez nog altijd?" Silas Berry antwoordde niet. Pein zend bleef zijn blik rusten op de twee mannen bij de stookplaats. Alles zou terstond duidelijk en begrijpelijk wor den als zijn vermoedens en conclusies juist zouden blijken. Maar waren ze dat? Konden ze nift evengoed produc ten van zijn fantasie zijn? Daar zou de volgende dag het antwoord op ge ven. BENAUWENDE ONTDEKKING De uren verstreken, zonder dat Nel ly's wensdromen in vervulling gingen. Noch haar vader, noch Matteo versche nen in de hut. Gomez vroeg, wat ze onder deze om standigheden zou doen. Moesten ze hier nog langer blijven en misschien nodeloos wachten, terwijl mijnheer Lindsey misschien, via een andere weg al op de haciënda was teruggekeerd en daar zat te wachten? Ze maakten hun plan de campagne Gomez en Perez waren er voor, onmid dellijk op te breken en daarbij legden ze er de nadruk op dat men anders bij donker moest vertrekken. (Wordt vervolgd.) (Adv. 114-00) DINSDAG 13 APRIL. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 gr., 7.45 morgengeb., 8 nws., 8.15 pluk de dag, 9 lichtbaken, 9.30 w.st., 9.35 viool, 10 kleutertje, 10.15 gr., 10.30 schoolradio: .literaire uitz., 11 Men delsohn en Brahms, 11.30 als de ziele luistert, 11.40 piano, 12.03 orgel, 12.30 weeroverz., 12.33 ork. z. naam, 13 nws. 13.20 ork. z. naam, 13.45 muz. littera tuur. 14 Mazurka's.' 14.30 onder ons, 15 schoolradio, 15.30 Parijs blijft Pa rijs, 16 Zonneb!, 16.30 ziekenlof, 17 na school, 17.15 plaatjes voor de jeugd 17.30 wigwam, 17.45 elck wat wils, 18.20 sport, 18.30 gezondheid en arbeid 19 nws., 19.15 Sylvester trio, 19.45 als zij het nog konden en wij het al wisten, 20 nws., 20.12 Paulus onder de Joden, luisterspel door Fr. Weifel, 22.45 avo..dgeb., 23 nws., 23.15 gr. HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 ochtendgymn., 7.30 Mantovani en Joe Lenszky, en hun ork., 7.50 dagopening 8 nws., 8.15 aubade, 8.45 philh. ork., 9.15 morgenw., 9.30 Wanda Landowska 9.45 arb.vit., 10.30 vr. tot vr., 10.35 Magyare Imre en zijn ork., 10.50 kleu tertje, 11 orgel en alt, 11.45 Uit de wereldpers, 12 Lyra trio, 12.30 weerpr. 12.33 platte!, 12.43 piano, 13 nws., 13.15 lenteprogr. dr Merkelbach, 13.45 piano 14 naald en schaar, 14.30 matinée, 16.40 schoolbel, 17 Dat kun je ook, 17.30 onder de palmen, 17.45 Indonesische muziek, 18 nws., 18.15 piano, 18.30 Ned. str.kr., 19 Grondwetsherz., 19.15 Door twee eeuwen en vijf landen, 19.45 NIWIN, 20 nws., 20.15 AVRO's bonte trein, 21.30 contact, 22.15 buiten! overz., 22.30 zang en piano, 23 nws., 23.15 gr. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 10 hoog mis, 17 symph. ork., 17.55 wielerwed- str. Parijs-Brussel, 18.10 sport, If-'® gr., 18.30 Het geweten, 19 nws, 1°®° gevar. progr., 21 dansmuz., 22 nws.. 22.15 verz. progr, 23 nws, 23.05 pnr- progr.

de Stem | 1948 | | pagina 2