Gromyko bekent kleur Veto tegen toelating Italië bij Verenigde Naties Nederland-België De paardenfokkerij in West Zeeuwsch Vlaanderen Schot achter linkeroor doodde Jan Masaryk Waakt en bid Laster tegen Vaticaan ontmaskerd IN 'T KORT Bescheiden en uilrusting conferentie te Bogota vernield Kleingeestig geplaag De Berlijnse zwarte markt oooooooooooó Terneuzen VIERDEJAARGANG No. 1047 MAANDAG 12 APRIL 1948 Journalist had alles verzonnen LUCHTALARM F EEN idyllisch dorpje, waar ge ruchtmakende gebeurtenissen niet zo talrijk zijn, is een sirene, aldus meldt de „Landbode". De sirene gaat in geval van brand, maar om het ding zo productief mogelijk te maken, krachtens het hoog bevel van rationalisatie en intensivering, is de sirene ook in geschakeld als de dokter moet op treden (twee stoten op de sirene), of als de vroedvrouw verwacht wordt (drie stoten). De troebelen in Columbia Zonnig weer Nieuu) kabinet gevormd Berlijn gaat door Palestina Ha 15 Hei groie Joodse aanval Distributienieutüs Ongeldige kolenbonnen 20 millioen sigaretten in één week Vier wijzigingen in het Nederlands elftal Extra kinderbijslag regeling Eigen initiatief van sigaren- en textielindustrie Waarom is de export achteruitgegaan Exporteren of sterven Chel - spionnagedienst eist twee ton de Staat van Verraadde Tsjechi sche vice-presi dent Nederland se gevange nen Nederlandse piloot omgekomen Een moeilijke kwestie HE Stad en land GYMNASTIEK Nationale turnkam- pioenschappen te 2 uur 9 Terneuzen :appij „zeeland 70-o OOOOOOOOOOOö 8, Telefoon 2176 rSEBAERT's ïen. Als be ing is, maar inten, die in lochien: zeg- n geproefd". op de In- Utrecht de rdoor levert teeds aan de enbereiding. feT! Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J- Aernoudts, C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A J. J. M. Mes. Mr. H. B. B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal. per post 1 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureaut-Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TK ZAL NIET AFTREDEN, voordat de twee komende Kamers in een geza- menlijke zitting op 10. Mei een nieuwe President van de Republiek zullen hebben gekozen", zei Minister-president Alcide de Gasperi dezer dagen Dit houdt zijdelings in, dat de Gasperi in een overwinning van de ehristen- dem. gelooft aan de stembus van 18 April en daarin staat hij niet alleen. Zijn meest opvallende medestaander vindt hij inGromyko, die dat natuur lijk niet met zoveel woorden heeft gezegd, maar die een daad heeft gesteld in de vorm van zijn derde veto tegen toelating van Italië als lid van de V. N., welke daad tenslotte op hetzelfde neerkomt als een positieve verkla ring. Immers, geloofde Gromyko aan een overwinning van de communisten, dan zou ziin veto wel zijn achterwege gebleven. Inmiddels tiet Italië ook in dit gebaar van Rusland in hoeverre deze „vriendschap" waarachtig is. /"1EHEIME documenten over de diplomatie van het Vaticaan" was de titel van een kwaadaardig schotschrift, dat zogenaamd in Lu gano (Zwitserland) is verschenen Nu is ten eerste aan het licht ge komen, dat de uitgever van dit geschrift de communist Einaudi te Turijn is en ten tweede is geble ken. dat de schrijver Virgilio Scattolini alles van A tot Z heeft verzonnen en gelogen. Hij had uit voerige verhalen over geheimzin nige samenkomsten van Z. H. de Paus en van Kardinalen met po litieke en diplomatieke persoon lijkheden, waarbij dan uiteraard volgens hem niet veel goeds zou zijn uitgebroed. Nu is de smaad- schrrjver gearresteerd en ter be schikking van de Justitie gesteld onder beschuldiging van het ver spreiden van valse berichten, die de diplomatieke betrekkingen tus sen het Vaticaan en Italië zouden kunnen schaden. Boer Jansen nu, die met de be diening van het geval belast is, sprak op zekere dag met de veearts af, dat hij gemakshalve met vier stoten van de sirene zou aankondi gen als de blijde gebeurtenis van zijn koe aanstaande was. U begrijpt de rest: het kalfje van Jansen stapte blij de wereld in met de gealarmeerde brand weer, de dokter en de vroedvrouw als getuigen. TAE MOORDENAAR van Gandhi, de 25-jarige Hindoe Nathoeram Vi- nayak Godse, zal begin Mei te Delhi worden berecht. JAE VALSE Textiebonnen „D 81" zijn blauw, de niet-valse daarente gen groen. Zulks in tegenstelling met ons bericht van Zaterdag. ]AE„ HOUTRUSTHALLEN in den Haag zullen 29 April 1500 leerlin gen van L.O., en M.U.L.O.-scholen her bergen voor een examen „Veilig ver keer". De geslaagden krijgen een di ploma. TIET JAARBEURSBEZOEK behoudt nog steeds een gemiddelde, dat over de dertigduizend bezoekers per dag ligt, voor zover het treinreizigers betreft. Die per eigen gelegenheid rei zen komen er dus nog bij. TIET CONCERTGEBOUW te Amster dam vierde gisteren zijn diaman ten jubileum. Op II April 1848 werd het feestelijk ingewijd met een con cert o.l.v. Henri Viotta. RIJWIELSTALLING kost in de open lucht slechts vijf cent per dag, overdekt het dubbele. Een maandabon nement, dat desgevraagd door de on dernemer moet worden verstrekt, kost resp. f 1.en f 2. JTORTSLUITING in een electrische lamp. waarvan de kabel was ver sleten, zette ijzeren balken onder stroom in een boerderij bij Antwer pen: aan die balken waren tien koei en met kettingen vastgemaakt; de beesten zijn allemaal gèëlectroqpteerd JN SAMENWERKING met zn ambt genoten van Financiën en Binnen landse Zaken bereidt de Minister van O., K. en W.'ëen nieuwe wettelijke re geling van het schoolgeld voor. gEN SCHOOLARTSENDIENST zal wettelijk worden geregeld. De voorbereidingen hiertoe geschieden reeds ten departemente van Sociale Zaken. QNZE EXPORT naar Noorwegen zal voor '48 55 mill. gld. bedragen te gen een import van 61 millioen aan vis, levertraan, papier en andere za ken. ANTICOMMUNISTISCHE ZEGE IN ZICHT. WANT RUSLAND houdt toch «log steeds dc schijn van vriendschap tegenover Italië hoog. Zo b.v. in de geruchten als zou de S. U. de vorde ring wegens oorlogsschade aan Italië, groot honderd millioen dollars schen ken. Het lijkt op een tegen elkaar op bieden van Amerika en Rusland met het geval Triest als een voor Amerika lachende achtergrond ven enorm po litiek succes. Nog meer belangwekkende persoon lijkheden zijn het overigen» met het optimisme van de Gasperi eens. De Kardinaal van Bologna, een der „rood ste" diocesen, heeft onomwonden blijk gegeven van zijn overtuiging, dat hij een communistische overwinning zeer onwaarschijnlijk acht. Schreven we gisteren nog „remise", met dien ver stande, dat we daarmee een ongewij zigd voortduren van de bestaande ver houdingen bedoelden, op grond van het veto van Gromyko zijn we ge neigd het woord „remise" te laten va ren en er „een kleine overwinning" voor in de plaats te schrijven. Hoopvol is de gedachte, dat in 1946 ruim 4 millioen niet-communistische stemmers niet de moeite namen om ter stembus te gaan hetgeen uiter aard dit jaar zeker niet zal worden verzuimd. Hoopvol is ook, hoewel niet prettig voor de bewoners van Triëst. en omgeving, dat de Joegoslaven grote troepenconcentraties rond Triëst sa mentrekken en bevoegde waarnemers zijn van oordeel, dat hier alleen de bedoeling kan voorzitten om bij een ALCIDE DE GASPERRI stembus-overwinning van de anti communisten van dat gebied een twee de Griekenland te makên door een massa guerillastrijders binnen te laten DE STEM VAN AMERIKA. TTRLA la voce del America" („De stem van Amerika spreekt") was de begroeting, die de Gasperi moest incasseren, toen hij in de Kamer zijn gewijzigd Kabinet voorstelde, waar door hij de democratische arbeiders, de socialisten en de republikeinen in de Regering betrok om een sterker anti-communistische eenheid te heb ben binnen het Kabinet. Dat gebeurde op 16 December 1947 en toch zijn de voorspellingen over de ontwikkeling in Italië toentertijd niet zo scherp omlijnd geweest, dat 't beeld van vandaag voor onze ogen oprees. Wel is zeker dat de Italiaanse communisten met deze uitlating heb ben getoond, dat de Gasperi open spel heeft gespeeld: hij bekende kleur, ge lijk noodgedwongen in de V. N. de heer Gromyko met zijn derde veto kleur bekend heeft. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Zonnig droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Matige, enigszins schrale wind tussen Oost en Noord-Oost. Vandaag zon onder 19.32 uur. Maan onder 23.28 uur. Morgen zon op 5.49 uur. Maan op 7.22 uur. "yOLGENS een door buitenlandse correspondenten te Bogota opge steld bericht, dat door het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken is ontvangen, zijn de gehele uitrus ting en de bescheiden van de Pan- Amerikaanse Conferentie te Bogota vernietigd. De zakenwijk zou na de onlusten verwoest zijn. Zaterdag, toen nog branden woedden en er geplunderd werd, bedroeg de laatste schatting van het aantal doden 300. Lijken rondom de Amerikaanse am bassade waren niet verwijderd. Ker ken zouden geplunderd en in brand zijn gestoken, terwijl een voedsel schaarste zich begon te ontwikkelen. Zaterdagavond werd in Washington het bericht ontvangen, dat dr. Gomez de leider der conservatieven, zich ten ambassade der V. S. in Bogota in vei ligheid bevond. De Chileense minister van Buiten landse Zaken, heeft de Chileense de legatie ter conferentie geinstrueerd, het voorstel te doen om de conferen tie te Santiago of het nabijgelegen Vi na del Mar voort te zetten. De Columbiaanse vice-president, Eduardo Santos, heeft te New-York medegedeeld, dat in Columbia een nieuwe regering is gevormd van libe ralen en conservatieven. Santos, een liberaal, is uit Parijs teruggekeerd en op weg naar hüis. In het kabinet zitten zes leden van de liberale oppositie. De staat van be leg is Zondag onmiddellijk door de J^E BRITSE telefoontechnici krijgen ingaande 15 April geen nieuwe Sovjetpas meer. Deze waren gedeta cheerd te Maagdenburg, waar het ver sterkingsstation het grootste deel van het verkeer tussen Berlijn, de Britse zone en Engeland verwerkt. Een nieuw object om de Westerse geallieerden dwars te zitten menen de Russen te hebben gevonden in het service-station der Amerikanen langs de verkeersweg tussen Berlijn en Helm stedt. Voor de geallieerde voertuigen is dit station van onschatbare waarde gebleken. De Russen deelden mee twee service-stations te zullen openen, waar van eenieder gebruik kan maken te gen contante betaling. Gemeld werd, dat bij de herden kingsplechtigheid van de slachtoffers van de vliegtuigramp de generaals Clay en Robertson aanwezig waren. Van de Russen was er slechts eer ka pitein. Ook in Wenen. SOVJET-WACHTPOSTEN gewapend met tommyguns hebben Zondag alle auto's 'waarin zich Britse mili tairen bevonden in de door 't Sovjet gebied lopende corridor van de Britse zone naar Wenen bij de Semmering- pas tegengehouden. De auto van ge neraal Winterton, de Britse plaatsver vangende commissaris voor Oostenrijk werd na een uur oponthoud doorge laten. In de afgelopen week hebben zich een aantal kleine incidenten met mi litaire treinen naar de Britse zone voorgedaan. nieuwe regering afgekondigd. Of de Conferentie al dan niet zal doorgaan staat nog niet vast. De Nederlandse delegatie bevindt zich in veiligheid; de kanselarij van onze ambassade is uitgebrand Twaalf uur na het afkondigen van .de „staat van beleg" is bepaald, dat voor het gehele lajjd de Krijgswet van kracht is. Melk en vlees zijn gerantsoeneerd en de bevolking is gewaarschuwd, om bin nen te blijven en ramen en deuren gesloten te houden. Op ieder die rooft zal op 't eerste gezicht geschoten wor den. De algemene staking, waartoe Vrijdag is opgeroepen, is nog steeds aan de gang en de openbare diensten werken nog niet. Het voedseltekort noopt de gedelegeerden van de Pan-Amerikaan se Conferentie de spoedige evacuatie van de honderden personeelsleden van de Conferentie te overwegen. pLAATSELIJKE bevelhebbers van Irgoen Zwai Leoemi en de groep- Stern hebben buiten Jeruzalem een geheime persconferentie gehouden, waar alleen Amerikaanse en Joodse journalisten toegelaten werden Engel sen werden niet toegelaten „omdat zij niet te vertrouwen zijn". De bevelhebbers beweerden twee honderd Arabieren gedood te hebben van wie de helft vrouwen en kinde ren waren, bij een gecombineerde aan val Vrijdagochtend op het Arabische dorp Deir Jassin, even buiten Jeru zalem. De bevelhebber der Irgoen ver klaarde, dat de hoofdaanval op het door Arabieren beheerste gebied in Palestina niet voor het terugtrekken der Britten zou beginnen. Na 17 April a.s. zijn niet meer gel dig: Bon 76 BV der brandstoffenkaar- ten TA 707 en TB 707, de bonnen 1ste t.m. 12e periode der brandstoffenkaar- ten WA 707 en WB 707 (voor B, C en D-kleinverbruikers), de rantsoenbon nen „een eenheid 19471948" voor brandstoffen. A/TEER dan 20 millioen sigaretten, geschat op eenn waarde van 25 millioen gulden, zijn deze week door Britse ambtenaren op de Berlijnse zwarte markt in beslag genomen na de arrestatie van enkele leden van 'n internationale groep zwarthandelaars, die op grote schaal sigaretten uit Ne derland en België naar Duitsland ge smokkeld zouden hebben. Onder de arrestanten bevinden zich een Amerikaan, een Belg, een Duitser twee Denen en vier Polen. Zij zullen spoedig voor een rechtbank van de Britse bestuurscommissie terecht staan. Het Nederlands elftal, dat Zondag 18 April in het Feyenoord Stadion te Rotterdam tegen België uitkomt is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: van Bun IMWi en Schijvenaar (EDO). Midden: Staffelen (Ajax), Terlouw (DCV) en de Vroet (Feyenoord( aanv Voor: Engelsman (Quick Nijmegen)Rijvers (NAC)Wilkes (Xerxes) Schaap ('t Gooi); en Lenstra (Heerenveen). Reserves zijn: Landman (Neptunus); Spel (DWS); Beenhakkers (NAC); en van Dijk (Ajan Spel is dus achter vervangen door van Bun, die reeds een paar keer de Oranjetrui droeg. Op de spilplaat van Möhring, die zoals men weet een beenbreuk opliep, is Terlouw gezet, die in de proefwedstrijd te Rotter dam zo'n goede indruk achterliet. In de voorhoede zijn Drager en van Dijk niet meer opgesteld. Ze zijn letterlijk en figuurlijk te licht bevon den voor de strijd tegen de forse Belgen. Engelsman, de goalgetter van Quick en Schaap zullen beter op deze plaatsen voldoen. De wedstrijd vangt aan om half drie. Het muziekcorps van de Neder landse Spoorwegen zal de ontmoeting opluisteren. Niet alleen de R.K. vereniging' van v erkgevers in de textielindustrie en de vereniging van fabrikanten van wollénstoffen besloten een extra-kin- derbijslagregeling door te voeren, doch ook de Nederlandse R.K. ver eniging van sigarenfabrikanten zal een extra kinderbijslagregeling in 't leven roepen, welke voorziet in een wekelijkse uitkering aan arbeiders met gezinnen met drie of meer niet verdienende kinderen. De toeslag va rieert naar rato van het aantal kin deren van f 1 tot f 3 per niet-ver- dienend kind per week. Tesamen met de Nederlandse R.K. Tabaksbewer- kersbond „St. Willibrordus" heeft de Ned. R.K. vereniging van sigarenfa brikanten aan het college van rijks bemiddelaars toestemming verzocht een dergelijke regeling op korte ter mijn in te kunnen voeren. VIJN HOND levend begraven is een geval van ergerlijke dierenmishan deling: twee lieden uit Asperen wer den te Dordrecht dan ook voor dit feit tot f 50 boete veroordeeld. (Van onze Haagse correspondent). T?EN VRIEND, de gelukkige be zitter van een lederwarenfa- briek in het hartje van Brabant, kon een voordelige export-order afsluiten, waardoor onze deviezen positie verstevigd zou worden. Om evenwel (met grote deviezen- winst) ta kunnen exporteren, moest hij een vrij geringe hoe veelheid leder importeren. Hiertoe maakte hij 23 maal 'n reis van Brabant naar Den Haag. De leverancier stuurder minder leer, dan op de invoervergunning vermeld stond, zodat de goederen voor de grens bleven steken. Hij tufte opnieuw naar het Haagje om het gewicht te laten wijzigen. Re sultaat nihil. Ten slotte geslaagd na 9 reisjes naar de residentie. Inmiddels was er een periode van vier maanden voorbijgegaan en de seizoenen gewisseld, op grond waarvan de afnemers in het bui tenland hun orders annuleerden. Weg deviezen. Het aantal formu lieren dat hij had ingevuld heeft hij niet geteld. Hij heeft een goed bedoelde poging gedaan de amb tenaren te tellen, waarmee hij te maken kreeg. Bij 19 is hij de tel kwijt geraakt: Hij bezocht 17 ver schillende kantoren. Besteeg vol gens schatting 400 trappen en deed diverse ambtelijke deuren 210 maal open en dicht. Kosten reisgeld, sigaretten, koffie enz. bedroegen f 765. Behalve deze bezoeken schreef hij naar diverse instanties 106 brieven. Samen met enkele reis jes naar Amsterdam, Enschede en Esschen legde hij in totaal een afstand af gelijk aan die van Den Haag naarEgypte. Mijn vriend exporteert niet meer! IJoe is de stand in de West-Zeeuwsch Vlaamse paardenfokkerij? Sedert enige tijd doen geruchten de ronde, dat dit district, hetwelk voorheen de beste zware landbouwpaarden van ons land leverde, thans niet meer exem plaren van de beste kwalit. fokt. Is dit wel helemaal juist? Het is een feit, dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen in 1947 zeer weinig goedgekeurde hengsten heeft voortgebracht, maar nog steeds prijkt het land van Cadzand als derde of vierde op de lijst wat de hengsten betreft, naar men ons van deskundige zijde verzekerde. En wat de merries betreft: er zijn er in deze streek een aantal van goede kwaliteit aanwezig zoals nergens anders in Nederland. Maar ondanks dit alles is het niet te loochenen, dat de aankopen voor het buitenland voor een groot deel aan de West-Zeeuwsch-Vlaamse fokkers voor bij zijn gegaan. De betrokken paarden zijn goeddeels uit andere streken ^van ons land betrokken. Schimmels en vossen rve oorzaak ligt in de omstandigheid, dat de export in deze tijd voorna melijk gericht is op Frankrijk, Spanje en in belangrijke mate overigens op Italië en Zwitserland. Deze landen prefereren in verband met het kli- de maat (de zon!) bruine of donkere schimmels, terwijl in het land van Cadzand voornamelijk vossen worden aangehouden. Men streeft er naar, zich aan de huidige toestand aan te passen. Bruine en donkere schimmels van het allerbeste ras worden inge voerd. Naar wij vernemen zullen o.a. ter dekking worden aangeboden Aiglon van Echt (uit de beroemde Nico van Melo en van moederszijde van het bes te Limburgse bloed), de zeer bekende Claironszoon (reserve-kampioen van 's-Hertogenbosch, Brillant van Nico (eveneens van Nico van Meio en van moederszijde van de beste stam van Limburg) en andere. Wat brengt de toekomst? UIT DE bezettingstijd bekende centrale figuur en chef van de Noordelijke spionnagedienst, de heer C. Stolwijk bijgenaamd „Oom Cor" te Bedum, die in 1946 zeven weken in de Groninger strafgevangenis werd opgesloten, doch nadien onvoorwaar delijk buiten vervolging is gesteld, heeft bij de Groninger arrondissements rechtbank een proces tegen de Staat aanhangig gemaakt, waarbij hij een schadevergoeding van f 200,000 eist. De heer Stolwijk heeft zich tot de Minister van Justitie gewend in een telegram, waarin hij o.m. zegt, de Minister tot driemaal toe persoonlijk te hebben bezocht met het verzoek I een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van zijn gevangenneming. Ook de minister-president, dr. Beel, heeft, aldus de heer Stolwijk, de mi- j nister van Justitie tweemaal verzocht een onderzoek te gelasten, aan welk verzoek tot heden geen gevolg is ge geven. Als reden voor zijn eis tot schade vergoeding ten bedrage van twee ton noemt de heer Stolwijk in zijn tele gram: le. dat hij in 1946 zonder be hoorlijk onderzoek en zonder verhoor in de cel werd geworpen; 2e dat zulks voor hem en zijn gezin een vernieti gende invloed heeft gehad en 3e dat hij hierdoor grote schulden heeft ge maakt. TIET AMERIKAANS TRIBUNAAL van oorlogsmisdadigers te Neuren berg heeft een aantal vonnissen ge veld tegen leden van een „verdelgings groep", die meer dan 90.000 mensen heeft omgebracht. Dood door de strop: Generaal-majoor Otto Ohlendorf, lei der van de groep, Erich Naumann, voormalige brigade-generaal der S.S. en 12 voorm. hogere officieren der SS. (Van een speciale correspondent). T ANGZAAM maar zeker maakt de leugen plaats voor de waarheid en slaagt het vrijheidslievende Tsje chische volk er in door de sluier van geheimzinnigheid, die Gottwald rond de dood van Masaryk heefl gehangen, te kijken. Zo weet thans iedere Tsjech dat Jan Masaryk vermoord werd. Het lijk van een man, die uit een derde verdieping springt, moet daarvan spo ren tonen. Deze sporen waren er niet. Wel een schotwond achter het linker oor. Op grond van deze ontdekking" wei* gerde de Praagse professor dr. Zah- granickec de overli.jdensacte te teke nen, waarop de doodsoorzaak vermeld stond, zoals Gottwald het de wereld had willen laten geloven. Masaryk is vanaf enkele meters afstand met een revolver van achteren als een hond neergeschoten. Zijn moordenaar moet nauwelijks twee meter van henj ver wijderd zijn geweest. Zijn we goed ingelicht, dan zal de vrije Tsjechische pers hierover nog nadere inlichtingen verspreiden. De illegaliteit organiseert momenteel met medewerking van be kwame democratische journalisten de ondergrondse pers. Meerdere bladen verschijnen al, gestencild, doch goed verzorgd en getuigend van vakman schap en vrijheidsliefde. De krantjes gaan voorzichtig van hand tot hand en zijn verspreid over geheel Tsje- cho-Slowakije. Inmiddels zet zich de vlucht uit het land voort. Juiste cijfers zijn niet be kend, omdat vele vluchtelingen in het buitenland niet onmiddellijk worden geregistreerd. In Praag schat men het aantal echter op 65.000. In de Ameri kaanse zone van Duitsland vermoedt men dat momenteel 50.000 Tsjechen hun land illegaal hebben verlaten. Eén der ondergrondse krantjes wijdt behalve een artikel aan de vlucht der studenten naar Nederland, ook een beschouwing aan de persoon van de vice-president, de leider der vakhon den A. Zahpatori. Het heet, dat deze man ais knnppelaar en verrader dienst deed in Duitse concentratie-kampen. Hij liet zich opsluiten met andere gevangenen om hen op deze wijze uit te horen. De aldus verkregen bijzon derheden werden doorgezonden naar de S.D. Hij leefde op goede voet met de S.S.-bewakers, ontving voldoende voedsel en vele andere emolumenten. Het blad vermeldt, dat hij ook vele Nederlandse gevangen op deze wijze de dood heeft ingejaagd. Vanzelfspre kend laten we dit laatste voor reke ning vaD de Praagse illegaliteit. Detekent dit, dat de paardenfokkerij u in West-Zeeuwsch-Vlaanderen staat of valt met de import van don kere of bruinschimmels en dat de vossen hebben afgedaan? Wij geloven het niet. Denemarken vraagt nog steeds vossen. En wat zal de toekomst voor Duitsland brengen? Deskundigen gaven als hun mening te kennen, dat dit land over drie a vijf jaar grote behoefte aan goede paarden zal heb ben en de voorkeur zal dan ongetwij feld naar vossen uitgaan. In die kleur beschikt West-Zeeuwsch-Vlaanderen over uitstekend materiaal en het ver der fokken daarmee behoeft, gezien het bovenstaande, allerminst een na deel te zijn. Tenslotte: de kleur van een paard is, hoe belangrijk in sommige opzich ten ook, toch iets bijkomstigs. Het gaat in de laatste instantie om de kwa liteit en daarom dient het streven ge richt te zijn op het fokken van kwa liteitspaarden, of dit vossen of schim mels zijn komt op de tweede plaats aan de orde. De kwaliteit van het ge fokte product bepaalt op de eerste plaats of West-Zeeuwsch-Vlaanderen een eerste viool in de paardenteelt zal spelen. Vlak voor zijn beëdiging. "I^RIJDAG is in de nabijheid van Gronau in de Britse zone van Duitsland de reserve tweede luit.- vlieger H. Fabius, van de Nederland se luchtstrijdkrachten, met zijn Spit fire neergestort en om het leven ge komen. De omgekomen piloot, die uit Mid delburg afkomstig is, was 23 jaar. In April 1945 nam hij als vrijwilliger dienst. In Engeland kreeg hij zijn op leiding als vlieger. Na in Nederland te zijn teruggekeerd behaalde hij in 1947 zijn brevet. Hij was de laatste tijd op de jachtvliegsehool Twenthe. Luit. Fabius was omstreeks 10 uur van het vliegveld Twenthe opgeste gen voor een oefenvlucht, met de be doeling tegen de middag terug te ke ren, omdat hij dan tot officier be ëdigd zou worden. Ongeveer 11 km. ten Zuid-Oosten van Gronau stortte het vliegtuig'neer. De resten van de Spitfire werden tot zelfs 8 meter in de bodem gevonden. Over de oorzaak van het ongeluk tast men volkomen in het duister. Intussen is reeds een commissie van onderzoek naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Als tragische bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de vader en de verloofde van de verongelukte piloot, zich op het vliegveld bevonden om 's middags de beëdigingsplechtigheid bij te wonen. Herderlijk schrijven. NAMENS HET Hoogwaardig Episco paat werd Zondag het volgende herderlijk schrijven van de kansel voorgelezen: „Zoals U allen bekend is, worden over bijna geheel de wereld, thans meer dan ooit, felle aanvallen gericht op onze Moeder de H. Kerk, en haar eerbiedwaardig Opperhoofd, onze H. Vader en Paus. De meest lasterlijke be schuldigingen worden tegen Haar ge uit en op allerlei wijzen, door bedrei gingen en valse beloften, tracht men Hare kinderen van Haar af te trek ken en in een heidens en goddeloos leven te doen ondergaan. Gij hebt allen de Paasboodschap ge hoord van onze H. Vader, die alle vol keren oproept tot waakzaamheid en gebed. Gehoorgevend aan die. stem, roepen Wij, Bisschoppen van Nederland, al Onze diocesanen op, om dit jaar het Beschermfeest van de H. Joseph, de Patroon der H. Kerk, op bijzondere wijze te vieren. Zoals U weet, is de eigenlijke feestdag de derde Woens dag na Pasen, waaraan een Octaaf is verbonden. De plechtige viering heeft plaats midden in het Octaaf op de derde Zondag na Pasen, die dit jaar valt op de 18e April. We schrijven dan voor: lo. dat in alle kerken en kapellen, waaroVer een Rector is aangesteld, van Dinsdag 13 tot Woensdag 21 April dagelijks openlijk zal gebeden wor den het Rozenhoedje met de Litanie der H. Maagd en het gebed ter ere van de H. Joseph zoals in de Oeto- bermaand; 2o. dat op Zondag 18 April in alle kerken en kapellen ófwel de gehele dag óf tenminste gedurende enige uren het H. Sacrament ter aanbiefding zal worden uitgesteld. Wij verzoeken de gelovigen drin gend vooreerst om in massale opkomst en met grote ijver de gebeden ter ere van de Koningin van de Rozenkrans en van de H. Joseph in de kerk te komen meebidden of als zij verhinderd zijn, in hun huisgezinnen gemeen schappelijk te verrichten; vervolgens om op de Zondag onder 't Octaaf de H. Communie te ontvan gen en bij het H. Sacrament te komen bidden tot intentie van Z, H. de Paus; en tenslotte om op de Zaterdag on der het Octaaf d.i. de 17e April een bijzonder werk te doen van boete en versterving. De H. Maagd heeft voortdurend tot boete en gebed aangespoord. Mogen Wij zo door de hulp van de Koningin van de Rozenkrans en van de H. Jo seph. de Patroon der H. Kerk. Gods bescherming over de H. Kerk onder vinden" BURGEMEESTERS UNTEVKKDISIN OVER BOUWVOLUME In een vergadering van Walche- rense burgemeesters en gemeentese cretarissen werd de volgende moue gericht aan de minister van wederop bouw en volkshuisvesting, aangeno men: „Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren in vergadering te Middelburg bijeen, dringen ten sterkste aan op extra bouwvolume voor herbouw geval len, welke voor 1948 realiseerbaar zijn. Door geringe toewijzing komt henbouw evenals volkshairvesting ernstig in grote moeilijkheden. Ba sis volkstelling voor Walcheren on aanvaardbaar, zoals reeds rot uiting kwam in conferentie met Uwe Ex cellentie te Middelburg gehouden". STOOMSCHIP VOER OMHOOG OP DE SCHELDE Hst Nederlandse s.s. „Lieve Vrou we Kerk" van de Nederlandse Ver enigde Scheepvaartmij te 's-Gra- venhage heeft op de Schelde een boei in de schroef gekregen en is daardoor ter hoogte van de Ballast- plaats omhoog gevaren. Het schip was op weg van Antwerpen naar Rot terdam. De Stem", Goes- De provincie contra de Zeeland ET COLLEGE van Ged. Staten heeft vorige week een bespreking gevoerd met de directie der Schelde over de afbouw van. de grote provin ciale veerboot, de Prins Hendrik. Er was op gerekend dat deze boot met Mei in de vaart zou komen, waardoor het verkeer op de Wester-Schelde weer iets normaler zou gaan. Daar schijnt evenwel niets van te komen, omdat de Schelde ook een spoed-or- der heeft voor de Zeeland, n.l. het inrichten van de „Beatrix" voor het touristenverkeer. Ged. Staten meenden dat het z.g. wegverkeer over de Schelde voorrang had op het tourisme. maar de Zee land deelt dit standpunt niet, zodat de directie der Schelde in een enigs zins moeilijk parket verkeert. De con ferentie heeft dan ook het beoogde doe! niet bereikt. Een beslissing ten gunste van een der beide partijen is niet gevallen. Wel kwam men overeen de kwestie voor te leggen aan een onpartijdige arbitrage-commissie, die dan de be slissing in de een of andere zin heeft te nemen. V.C.S. BODE Verschenen is de VCö-Bode, een uitgave van de verenigde Coop. Sui kei-fabrieken gevestigd te Dinteloord, waarin opgenomen de Coop,. Suikes- fabrieken Dinteloord, Roosendaal en Zevenbergen. In boerenkringen was er aan een dergelijk blad reeds lang behoefte. Het is daarom een gelukkige gedach te geweest een blad uit geven, waar in de boeren alle gegevens vinden, die voor hen van belang zijn. Naast officiële mededelingen bevat het blad artikelen over de mechanisatie, aan deel-politiek, richtprijzen 19488 enz. De bieten voeren natuurlijk de bo ventoon. ST. NIKLAAS ONTVING FIëSTA UIT BREDA Zaterdag j.l. bracht de bekende Bre dase showband Fiesta een bezoek aan St. Niklaas in het kader van het Bene lux-contact. Op het gemeentehuis werd men hartelijk ontvangen. 27 April zal een combinatie van toneelspelers uit |3t. Niklaas weer een bezoek aan Breda brengen. Bisdom Breda op 2e plaats (Speciale berichtgeving) De beste turners van 5 diocesen zijn Zondag in Amsterdam aangetre den om de strijd om de RK tnrn- kampioenschapstitel te beslissen. Na veel spanning belandde de keurploeg van het bisdom Roermond op de eer ste plaats. Het Bredase diocees kwam op de tweede plaats. 3 den Bosch, 4 Haarlem en 5 Utrecht. De strijd om de persoonlijke titel ging uiteindelijk tussen J. Muylkes (Roermond), G. Peels (Roermond) en A. Kerremans, Breda. Deze turners kwamen ten langen leste in deze volgorde in de eindstand.

de Stem | 1948 | | pagina 1