Id Nachtelijke herrieschopper Op en top „spoorman"! Een Bredase Bisschop vertelt van zijn missie arren. „Citax JAN GUNST Een motorenfabriek te Rucphen TOUW INKOOP van alle Granen en Zaaigranen mnt Publieke Tribune Koster's flinke hulp Sp tIBBENS sociaal- econoom Prima SALON VLEUGEL Wasmachine Radio Crusio H nees- tablet. DE STEM VAN ZATERDAG 10 APRIL 1948 Britsche archeologische expeditie stuitte op sporen uit de tijd der Hethieten Boekenplank Eind 1948 pas volle productie Kantongerecht Bergen op Zoom ,J)e Stemspreekt met stationschef Koop Een krooibaas De Putse schoolkwestie WATERSTANDEN Mgr. van der Biesen Vraagt ons aller gebed en steun DE„ Een requisitoir tegen ouders Koolzaad- en Vlasverbouwers Zaad handel offset copiëer- werk PluEmveeh. WONINGRÜÏL- gevraagd Nette jongen FA- W. SCHIPPER EN ZN. Voor Uw electrisch naar R. Larupo, Hulst, Jac. Duerinck-Krachten Uw voorouders n Suriról naar vakmenschen hefl//eren! JgSÊjSl- 2 j lynmef at/fo's opejejree/af. A. v. do SCHANS GOE5' n M. Zandee INCASSO iwitiiiian L. IW. A. V. d. VVALLE Zending STOELEN ontvangen! Meubelhuis Prud. Freyser-Hegman Landbouwartikelen Telefonisch aangesloten onder no. 3040 Lét op het juiste adres BESTRIJDING van OHKS1UID EM IMSECTEN. (VI. HUIJBRECHTS DIEPVRiESGRCENTEFt] Fa D. F. V. d. HEYDEN - Hulst luist j het ge- De ko- deuren binnqn, .tgescho- fcen door pjes en duizend ar. De t com- e kelder de da mt zijn iets te imen. ierkant Roosevelt |den En- ontvir.g ten van |ie haar niet voor zij toe- zich bij eclatge- n. Me- maakte zij op is, ont- |re brie - ■moeders, 1 of zij er I kan. dat krijgen fchters in en.... hoogste |cn voor de 13e Loon |"j maakte ];e partij- L88 30.76 58 14.30 12400—156 1188—17.44 I 62118 I 748.03 In op 16 liwedstrij- pnde uit: b. per- l'aarmarkt [(strijd te- er in na Ivieren. N Iroenten li 2e soort 1Ï00 stuks, en 66 per II 20— Ie 64, ra- snij sla 27, len 1 alles Isen 4.50 De voortdu- Igrondstof- Ictie van [blijft zeer lUen, doch [jft de be dank zij [eken door I. Neg zou [weesi, in varen van [ngstel'.ing teen- en leuren wit erleersoor- Iterst iie- xe schoen- interesse tuède, wat [an enige Jeds slechts loolleer is isfd? pletten en uwen. |(A'dv. 955) ille pijnen bijzonder g middel, i bestand- Ie nobele landdcel - e werking :lige maag dag, 8.15 chtcndbez., m voorbij- 30 morgen- jordr., 11.35 orgel, 13.15 4 voor de 15 kwartet jjbeli., 16.45 .15 kwintet jand en pl., Vincent, 20 21 lezing, 23 nws., slotaccoord. nws., 7.15 15 gr.. 9.15 arbeidsvi- zang, 11.— ;r.. 12 viool nws,. 13.15 14.15 Roo- ;el en piano piano, 16.30 >ort, zegt 't ■nde jeugd, :n piano. 20 9 accordeon ■intet, 21.30 22.30 piano, m: Zondag sport, 18.30 1 dansmuz., progr., 20 cone-, (Van een bijzondere correspondent) TERWIJL alom spanningen in de we reld heersen en op vele punten op de aardbol oorlog gevoerd wordt, vertelt een Britse archeologische ex peditie het rustig verhaal van een an dere strijd, die met houwelen en spa den gevoerd wordt, om iets meer te weten te komen van deze mensheid, die ook vierduizend jaar geleden oor log voerde, verwoestte en plunder de. De Engelsen hebben in de laatste jaren bijzondere aandacht geschon ken aan naspeuringen omtrent een zeer oud volk, de Hethieten, die eerst in de moderne oudheidkunde bekend zijn geworden. Deze Hethieten heb ben eens de gehele oude wereld, van Mesopotamia tot Egypte onder de voet gelopen. Zij vernietigden de hoog staande Egyptische cultuur, bleven er enige generaties vegeteren en verdwenen weer, op hun roemloos spoor alleen een paard- en wagen achterland, een combinatie. welke voor de Egyptenaren volkomen nieuw was en die zij dan ook als eni ge nuttige erfenis van de Hethieten aanvaardden. KLEIN AZIE. ploeteren. Palèis en graftempel wor den toegeschreven aan de Hethieten koning, Jarim Lim, een en ander uit de tijd van 1800 v. Chr. Door plunderingen, brandstichting en vernieling is veel verloren ge gaan doch men heeft nog een al taar gevonden en enkele beelden, waaruit belangrijke conclusies getrok ken konden worden. Zo is er bij de verzameling een kopjé gevoegd, dat thuis hoort in de 12de Egyptische dy nastie, terwijl er ook een beeltenis van de Hethieten-koning bij was, ken nelijk vervaardigd door een Sume- risch kunstenaar. De gegevens van de Britse expedi ties zullen vooralsnog niet gepubli ceerd worden; er is nog heel wat wetenschappelijk werk te verrichten, alvorens men de uiteindelijke resul taten bekend zal maken. Toch is het interessant uit bovenstaande berich ten een beeld te vormen op welke wijze de kennis omtrent de g-ote vervlogen beschavingen op deze aar de nog vergaard wordt. ONDERDRUKKING EN VERZET De vijfde aflevering van dit stan daardwerk bevat het slot van de krijgs kundige beschouwingen en houdt zich vooral bezig met de lotgevallen van onze krijgsgevangenen. Het zijn boeien de relazen. Menigeen zullen ze veel nieuws vertellen. Verheeld wort niet het verschil in opvatting, dat er toen- dertijd en thans ook nog bestaat over de juistheid der aangenomen houding Deze aflevering vertelt ook over de nadere afwikkeling der capitulatie en de moedige houding van Generaal Winkelman, toen de Duitsers ons be leid vóór de oorlog gingen belasteren. (Uitgave J.M. Meulenhof en N.V. van Loghum Slaterus). HOLLEN MAAR De Toorts te Heemstede gaf een werk uit van Bas Bouwman onder bo vengenoemde titel. Het is een humo ristisch verhaal van Jan v. Dijk, alias Jantje de Mop, varensgezel van her komst, .autobusondernemer bij de gra- tje van een grillige inval. Het verhaal speelt uit de tijd dat de autobusdien- sen als paddestoelen uit de grond schoten en in onderlinge concurren tiestrijd een wilde vaart begonnen, die achteraf gezien tot duizelingwekkende situaties leidde. Hollen maar is een kostelijk ver haal, waar men zich uren door kan (amuseren. Tiet schijnt, dat na deze baarbaar- se veroveringen die Hethieten teruggedrongen zijn in Klein Azië, waar zij een groot rijk geruime tijd gehandhaafd hebben. In de Turkse provincie Hatay hebben de Engelsen de laatste jaren diep in de grond ge graven bij de plaats Atchana Ala- laksj. Evenals Schliemann bij Troje ervaren moest, werkten de Britten zich door vele lagen, resten van oude nederzettingen, alvorens zij op ruines uit de tijd der Hethieten stoot ten. In 1946 legde de expeditie 9 la gen bloot. In tijd uitgedrukt werkten zij een periode van 1200 jaar v. Chr. tot 2000 v. Chr. af. Dit jaar is men tot de zestiende laag doorgedrongen, waarover sir Leonard Wooley het vol gende mededeelde: „In de elfde laag troffen wij een groot gebouw aan, uit bakstenen van kalksteen opgetrokken en met toepas sing van gewelfde overkappingen. De ze laag plaatsten wjj omstreeks 2500 jaar v. Chr. en uit een zegel dat er gevonden werd, kon men een merk waardige overeenkomst aan treffen met de stijl van Sargon, een koppe ling dus aan de tijd der Akkadiërs, die tot de oudste bewoners van Me- sopotamië behoorden. In de twaalfde laag trof men de faqade aan van een indrukwekkend gebouw, gevormd door een rij zware zuilen van uit klei gebakken stenen, die nog tot een hoogte van 3Vi me ter overeind stonden en van een structuur waren, tot dusverre onbe kend in Turkije en Syrië. Het moet een paleis of een tempel zijn geweest en het is merkwaardig, dat het ge bouwd is op lagen van oudere neder zettingen - de dertiende veertiende en vijftiende laag - waarin men ech ter geen imposante bouwwerken kon vinden.doch slechts kleine vaak schamele huisjes van gewone bur gers. In de zestiende laag tenslot te trof men een palet aan 'n soort zegel van een vorst of een hoogwaar digheidsbekleder dat een merk waardige gelijkenis vertoonde met de voor-dynastische tijd van Egypte, dat is dus plm. 3000 jaar v. Chr.". Al deze nederzettingen vertoonden een betrekkelijk goed ontwikkelde cultuur, welke in het koperen tijd vak gerangschikt wordt. Deze „kope ren beschaving" moet zijn ongevoerd door uitbereiding naar het Westen dor oudste Mesopotamiërs. TEMPEL EN PALEIS. ^AN de Sprundelseweg te Rucphen is een nieuwe fabriek van de Electro- motorenfabriek „Dordt" in aanbouw. In het midden van dit jaar zal een gedeelte van de fabriek in werking worgen gesteld, terwijl pas aan het eind van 1948 de volle productie bereikt zal worden. Electromotoren [n deze nieuwe fabriek, die 128 mtr. lang en 32 mtr. breed is, zullen voor de fabricage van electromotoren geplaatst worden metaalbewerkings- tnachines als draaibanken, slijpban- ken, boorbanken enz. en wel op een zodanige wijze dat er 3 lijnen te on derscheiden zijn, waarbij de grond stoffen van de 3 hoofdonderdelen dei- motor worden bewerkt. De eerste lijn is de z.g. Huizenlijn, eigenlijk het hoofdomhulsel der mo tor, dat eenmaal- als ruw gietstuk op genomen zonder weer op de grond te komen de verschillende werktuig machines als draaibanken, trekbanken slijpbanlcen, boorbanken doorloopt, daarna gestapeld wordt mpt de dyna moplaat, welke ter plaatse door een zijlijn wort aangevoerd, en bestuurd wordt naar de wikkeiimpregnatie en daarna naar de montage. De tweede lijn wordt doorlopen door de schilden, dit zijn de 2 sluitstukken van de motor, waarin later de as zal rusten. Deze onderdelen worden ge voerd door een draaibank, verschillen de boorbanken, fijndraaiba.iken en voorts naar de montage gedirigeerd. De derde iijn verzorgt de assen, die worden gedraaid, gefraisd en geslepen daarna gemonteerd met de dynamo- plaat, gewikkeld en geslepen, om uit eindelijk ook weer bij de montage- bank aan te komen, waar de totale motor in elkaar wordt gezet. De motor vervolgt dan zijn weg naar de proef- banken, waar de electrische eigenschap pen worden gemeten, vervolgens naar de spuitkasten, waar het omhulsel wordt gelakt om tenslotte in de expe ditie te belanden. 100 motoren per dag /gemiddeld zullen in deze fabriek 100 motoren per dag worden vervaar digd, variërend van 025 tot en met 7.5 P.K. In totaal zullen hiervoor no dig zijn 150 werklieden, waarvan 50 a 60 meisjes voor het wikkelen van de Statoren. De opleiding voor deze meisjes is reeds 1 Va jaar aan de gang in een voor lopig hulpgebouw, dat op hetzelfde terrein is opgericht. Uiteraard zal deze fabriek aan ver schillende personen uit de gem. Ruc phen werk verschaffen. Ook het vraag stuk van de werkloosheid zal hierin een oplossing kunnen vinden, terwijl het aanwezig zijn van werkgelegen heid in de plaats zelf, het afleggen van soms grote afstanden voor velen onnodig maakt. Ttegelijkertijd gingen de Britten door met het blootleggen van het tempel-compler, waarop men in 1946 gestoten was bij dit Turkse plaatsje Atchana Alalaksj. Men heeft er nu ook een koningsgraf ontdekt, waar voor de expeditie 10 meter m de grond en toen nog 4 meter in de laag van het grondwater heeft moeten ÜR zijn veel mensen, die, als ze te diep in het glaasje hebben geke ken, goed geluimd zijn en aan hun goede stemming uiting geven door meestal wel luide, maar geen wellui dende gezangen. Het nuchtere deel van het mensdom keurt zo iets na tuurlijk niet goed, kaar ziet wat door de vingers, zelfs al omarmt de Bac- chus-offeraar nu en dan een lantaarn paal of laveert hij als een zeilschip door de straten. Er bestaan echter ook lieden, waar voor men liever een straatje omgaat als ze in dronken toestand komen „aanzeilen". Tot deze categorie be hoort blijkbaar ook A. H. uit Roosen daal. We zijn tot deze conclusie geko men, nadat hij Donderdag voor de Ber gen op Zoomse kantonrechter was verschenen. Volgens het procesverbaal was hij in een nacht van Zondag op pOOSENDAALS station staat mo-1 mentecl in het middelpunt van de belangstelling. De wederopbouw is in volle gang, en van meer dan plaatselijk belang is het feit, dat met ingang van de nieu we dienstregeling, op 9 Mei a.g. de ge zamenlijke Nederlands-Belgische douanecontrole te Roosendaal in wer king treedt. Met dit denkbeeld voor ogen, klopten wij dezer dagen aan bij Roosendaals stationschef, de heer G. Koop die 1 Mei a.s. reeds 45 jaar in dienst van de Spoorwegen is. Spoorwegen for ever rpemidden van paperassen, in- en uit- gaande orders, vinden we hem be reid ons even te woord te staan. Maar veel wijzer worden we niet en als we denken langs „de ijzeren weg" ons doel te bereiken. hebben we buiten de waard gerekend. Over het feit, dat hij met 1 Mei- a.s. 45 jaar in dienst is, geen woord. Alleen: „De Spoorwegen kennen ge-n 45-jarig jubilé, wel 25, 40 enz. Wanneer we zinspelen op de inspec- iereis van de directie, die onlangs 'n 'ezock bracht aan Roosendaal, dan loet de stationschef ons correct doch luidehjk verstaan dat dit een dienst- "eis is. Komend op de a.s. nieuwe lenstvegeling, waarbij voor het eerst nachttreinen rijden, zegt hij met een afwrzend handgebaar: ..Kabinet, kebinet. u zult mij niet euvel duiden dat ik hierover vanzelf sprekend niets uitlaat." Het zij zo, en we troosten ons met 't feit. dat we, evenals iedere reiziger, do daadwerkelijke veranderingen kun nen gade slaan. Zeven jaar geleden zouden echter ons beroep tekort doen, wanneer we, zonder indis creet te zijn, niet aan de weet kwa men. dat Roosendaals stationschef al gemene achting geniet en op het be langrijke station in het Zuiden de juiste man is on de juiste plaats Op 1 September 1941 volgde de heer Koop stationschef J. Tjabring op. Sta tionschef Koop trad op 1 Mei 1903 te Mill in vaste dienst, destijds bij de NBDS, Noordbrabants Duitse Spoor wegen. Bij de fusie met de Nederlandse Spoorwegen, in 1919, werd hij stations chef 3e klasse. Begin October 1920 werd de heer Koop als zodanig over geplaatst naar Lutterade in Limburg. Op 15 Januari 1936 werd hij benoemd als stationschef le klasse te Maas tricht, waarna in September 1937 zijn bevordering volgde als stationschef le klasse A te Roermond. Na een verblijf van vier jaar aldaar, volgde zijn be noeming te Roosendaal, ais hoofd stationschef met de ster. Moeilijke ja ren we denken aan de bezetting heeft de heer Koop op het belang rijke grensstation gekend. ei> toen hij in 1943 zijn 40-jarig jubilé herdacht, stond de radicale spoorwegstaking voor de deur Deze staking drukte op Roosendaal wel speciaal haar stempel! Bij dit alles staat de heer Koop echter niet stil. Hij ziet steeds verder, en op 1 Mei zal men hem, evenals an dere dagen, op het station aantreffen, temidden van zijn steeds drukke werk zaamheden. i Maandag: thuis gekomen en had zowat de hele Duurt op stelten gezet. Horen en zien verging en bovendien had hij de dromen der slapenden wreed ver stoord. En wat nog erger was, het zwakke geslacht had hij een dodelijke schrik op het lijf gejaagd door woest te schreeuwen: „Kom allemaal uit bed dan steek ik je kapot of an ders sla ik je met een stuk hout de hersens in." Men had de vriendelijke uitnodi ging een uitnodiging gelaten en dat leverde enige moeilijkheid op voor de groene tafel, aangezien de delinquent hardnekkig bleef ontkennen. Maar er kwam licht in de duisternis toen een paar buurtbewoonsters zonder aarze len verklaarden, dat de nachtelijke herrieschopper en de man naast hen een en dezelfde persoon waren. Het was zijn stem, die hem had verraden! Het Hitleriaans gebrul kostte f 7.50.-. Maar ais het meer gebeurt, zal hij er anders van lusten. T. v. A. uit Steenbergen was een paar weken geleden al eens voor geweest, omdat hij er als krooibaas een soort particulier arbeidsbureau op na had gehouden. Voor de algehele af handeling van de zaak moest nog worden vastgesteld of verdachte al vóór Maart 1929 de functie van krooi baas uitoefende. Twee getuigen kwa men verklaren, dat dit zo was, waar op ontslag van rechtsvervolging volg de Maar dat betekent, naar de kan tonrechter zeide, niet, dat A. zijn func tie van krooibaas mag blijven uit oefenen. Daarvoor is nl. toestemming nodig van de minister. yyederom werden een aantal zaakjes behandeld van personen uit" Putte, wier kinderen een Belgische school be zochten inplaats van de school in eigen gemeente. Deswege werden ze voor hei kantongerecht gesleept. In tussen was van de inspecteur van het L.O bericht ontvangen, dat de bij deze zaakjes betrokken kinderen na Pasen naar de school in Putte zullen gaan. Het liep daardoor af met f 10 vooi waardelijk met een proeftijd van 1 jaar. VLIEGDEMONSTRATIE OP GILZE-RIJEN Op Tweede Pinksterdag wordt op Gilze-Rijen een groot viiegfeest geor ganiseerd. Tussen de commandant L. S.K. en het bestuur van de vliegclub Illustrious hebben besprekingen plaats gehad die tot de opstelling van een voorlopig programma hebben geleid. Niet minder dan 80 vliegtuigen, van de meest uiteenlopende typen zullen aan de demonsteaties deelnemen. Van het kleinste jachttoestel tot het grootste bombardementsvliegtuig zal op korte afstand van de toeschou wers manoeuvreren, terwijl ijzingwek kende stunts het publiek zullen boeien. Keulen 246 (+0.22). Ruhrort 56 0.26). Lobith (Rijn) 1052 (+0.28). Nij megen (Waai) 814 (+0.30). Arnhem (Nederrijn en Lek) 815 (+0.23). De venter (IJssel) 246 (+0.26). Borgha ren 4295 0.16). Belfeld (Beneden- maas 1345 (—0.44). Venio (Maas) 1295 (—0.42). Grave beneden de sluis) 613 (—0.15). Stuwen open te Belfeld. Vreeswijk laag water (Nederrijn en T "k) 9." o,:1' Lith laag water (Maas) 266 (+0.10). i T>IJ GELEGENHEID van zijn be- noeming tot Apostolisch Vicaris van Lwanga richtte het Bredase missie comité een felicitatieschrijven tot Mgr Jos. van der Biesen. Enige dagen ge leden mocht het comité een dank schrijven van de nieuw-benoemde bisschop ontvangen. In dit schrijven komen een aantal interessante mede delingen voor over het missiegebied dat aan de zorgen van onze Bredase Missie-bisschop is toevertrouwd, die wij onze lezers niet willen onthonden: 750 K.M. lang benoeming tot Apostolisch Vi caris voor 't Lwanga-vicariaat kwam voor Monseigneur als een bom neer, aldus schrijft hij. Daarom ver zoekt hij het vurige gebed van allen, opdat zijn moeilijke arbeid tot een goed resultaat mag leiden. Het vicariaat ligt tussen twee grote rivieren, de Chambeshi en de Lwan ga, die respectievelijk de West- en Oostzijde vormen. Het Noordelijk ge deelte van het vicariaat ligt juist te gen het Zuidelijke uiteinde van het Tanganyikameer. Van Noord tot Zuid is het ongeveer 750 km. lang. De missie is er nog betrekkelijk jong, die pas in 1933 tot zelfstandige missie werd verklaard en in 1937 tot vicariaat werd verheven. Het werken in dit gebied ondervindt veel moei lijkheden, doordat de protestantse zen ding reeds lang voor de katholieke missie hier werkzaam was. Ondanks deze tegenslag zijn er toch reeds acht missies en is de negende in voorbe reiding. 34.000 Christenen jV/TOMENTEEL telt 't vicariaat 34.000 christenen en er zijn reeds over de zestig scholen. Er is echter nog veei te doen: hele streken zijn nog zonder priester. Er werken nu 25 pa ters, 9 broeders en 4 zusters,. Vorig jaar werd een klein-seminarie voor het vicariaat geopend. Voor die tijd werden de zwarte priestercandidaten in het klein-Seminarie van Bangwolo opgeleid. Zodoende zijn er reeds en kele vergevorderden en men hoopt in 1950 de eerste inlandse priester te hebben. Er is nog veel te doen TTóór het Vicariaat helemaal goed en wel gefundeerd staat, is er nog veel te doen. Nieuwe scholen zijn hard nodig, nieuwe missies moeten noodzakelijkerwijze worden gesticht. Sociale werken en organisaties moeten dringend worden aangepakt. Mgr. van der Biesen hoopt daarom dat ons land nog veel missionarissen zal sturen en dat vooral Breda haar plaats zal innemen onder de nog slechts weinigen, die zich tot deze grootse taak geroepen achten. Ge zijt schuldig! De verwildering der leugd g'aat met zulke grote schreden vooi'waarts dat het toch wel voor de zo veelste maal nodig blijkt nog eens ern stig de aandacht te vestigen op',de schuld van vele ouders.... Er gaat een aanzwel lende stroom van ongemanierdheid, van onwellevendheid, van gebrek aan de een voudige tucht over <?nze jeugd, 'n stroom van ongemanierdheid, een golf van on verschilligheid komt men iedere dag te gen; er is gebrek aan gemeenschapszin, eerbied en ontzag bij onze kinderen te bespeuren, die golf zal hen verzwelgen en hen volkomen ongeschikt maken voor de samenleving op de basis van rechten en plichten. De misselijkste, naarste en akeligste verfijnde straatschenderijen en vernielingen, diefstallen, brandstichtin gen, misdaden en onzedelijkheden doen meer denken aan mentale afwijkingen dan aan leuke kwajongensstreken; en toch, tegen hanengekraai en wat hondengeblaf ontstaan bewegingen, tegen het ziele- bedeif van de kinderen vén ons volk helaas in alle standen doen zij, die er voor verantwoordelijk zijn. niets, hoege naamd. Want het zijn niet de onderwij zers noch de politiebeambten, die hier schuldig zijn.... De schuldigen, ouders van Nederland, zijt gij. Gij ouders, die in uw huiselijke kring uw gezag hebt doen verloren gaan en uw kinderen niet meer weet te regeren; gij. die met het ellen dige ge-jij en ge-jou de ware toon van eerbied tot op het laatste nippertje hebt laten teniet gaan, die onder uw ogen uw kinderen hebt doen ontaarden door hun vrijheden toe te staan, die de vrij heid van anderen aanranden en vernie tigen. Gij die in hun tegenwoordigheid onbewimpeld uw afkeuring ja uw min achting uitspreekt over hoge kerkelijke geestelijkheid, over vaak eerbiedwaar - dige, oudere mensen, van wier karakter en handelingen gij zo goed als niets weet; die te genotzuchtig zijt om uw kin deren bezig te houden, hun leiding te geven bij hun leren en hun uitspanning; gij die verzuimt, de oudere vrienden van uw jongens en meisjes te zijn. Gij zijt allereerst de ergste, de verantwoordelijke schuldigen. Wie heeft u het recht gege ven, die schat van onbedorven kinder harten te verwaarlozen, die door de na tuur en van rechtswege aan uw zorg zijn toevertrouwd? Wie heeft u te kwader ure geleerd u over andere leiders en opvoe ders, die alleen uw hulpkrachten zijn, te beklagen en zelf uw allereerste plichten te verzuimen? Wie noopt u om genot te zoeken, uitgangetjes te bedenken? Wie heeft u geboden op alle ongewone uren van de dag te rusten en dus uw kin deren in te prenten, dat arbeid een straf en rust eert welverdiend genot is? Wat zult ge antwoorden wanneer uw gewe ten u later ter verantwoording roept en u gevraagd wordt of gij wel door een ingetogen leven, door regelmaat en orde, soberheid en een matig gebruik van ge notmiddelen hen zijt voorgegaan? Wat hebt ge gedaan met de talenten die u zijn toevertrouwd? Ik weet het,' gij werpt de schuld op de scholen, op het leger op de politie, op de geest der tijden, en. op ontaarding van de jeugd, op de de generatie na de ooi log, maar ik werp die op u terug. Want uw plicht is het uwe kinderen voor te gaan door een goed voorbeeld; hen te leiden en op te voe den tot zij rijp zijn om zelfstandig de we reld in te gaar.; uw plicht is het u met hen bezig te houden en hen de kennis van goed en kwaad bij te brengen. Leeft met hen mede! DeeLt hun vreugde en hun verdriet. Offer wat minder aan rust en genot Hebt uw kinderen lief in de ware zin. Want de liefde van de ouders tot het kind is de sterkste band. Gij kunt deze verworden toestanden verbeteren: dus moet gij. Want dit alles, waarvan gij en zij en de gemeenschap in de toekomst de gevolgen en de lasten zullen hebben te dragen, komt voort uit de verwaarlo zing van uw allereerste plicht. En dus zijt gij de schuldigen aan deze ontredde ring van onze maatschappij, waarin het een genot kon zijn te leven en die op deze wijze een hel dreigt te worden. A. J. WIJNEKUS Sr. Ter bestrijding van de kool- zaadglanskeyer, springers, luizen, enz., direct uit voor raad leverbaar aan concurre rende prijzen: Dagisol stuif Hexyclan 666 stuif Derris stuif en spuit, Stuifapparaten worden bruikleen gegeven. Verder uit, voorraad leverbaar Maaiklaver, Lucerne klaver en Hopperups en diverse andere zaden. 761-0 BYLOCQUEPLEIN 10, AXEL Tel. 148 Vele mogelijkheden bieden wij U met ons Laat ons U hierover eens inlichten. Ginnekenweg 133 Telef. 8902 Breda 570 Mevr. Dr H. Bosch-Wagenaar, Hilversum, Br. Julianalaan 1, zoekt voor 15 April a.s. een t in de huishouding Goed salaris. Aanmelding zo mogelijk op Maandag. Woensdag of Vrij - dag. Reiskosten worden ver goed. 926-oo HENNEN ZONDER BON br. 1948. Vraagt onze prijscourant, wordt gratis toegezonden. Nog hennen br. '47 W.Legh. 8.R.Isl. en Barav. 9. p. stuk. Khaki Campb. eend. br. '47 6.p. st. Pluimvee- bedr. „Nooit gedacht". Oude Postweg 84, Austerlitz. 909-OO Bovenhuis van Breda naar benedenhuis te Venlo, Roermond, Sittard of Maas tricht. Brieven: H. Jar.ssen- Hoctin Boes, Kaidenkerker- weg 39, Venlo, Tel. 3602. 908-OO VOOR DIRECT een voor het verrichten van loop. en lichte kantoorwerkzaam heden. 62-o HIETJWSTRAAT GOES 45 en autogenise'h laswerk 5-0 I BffiSHEiSSaïSSiaSÏ&iSIB DE VOLKSWAGENS. D v-eek Onder de meest economische'® a® automobielen, welke momen- 83 Boeken, die u lezen moet q teel op de markt worden ge-De sleutels van het 01 bracht, mag zeer zeker gere- i ffi koninkrijk SI kend worden de Duitse Volks' H A. J Cronin 6.90 wagen. Met zeer veel lof ai - dj wordt door de gelukkige' be- j m f 3.90 H zitters over deze auto gespro-1 ken. Door de gebruikers wordt zelfs beweerd, dat de motor loopt 18 K.M. op 1 Li ter benzine. Naast een zeer voordelig benzineverbruik heeft deze auto een kopklép- motpr met grote snelheid, een zeer sterke carosserie, centrale verwarming, onafhan kelijke vering en ligt dus vast op de weg. Alvorens tot aan- j HULbi. koop van een nieuwe wagen over te gaan, adviseren wij, eerst deze phenomenale auto te laten demonstreren door Automobielbedrijf P. van Til- burg-Bastianen, Ginnekenw. 13, Breda. De prijs van deze volkswagen is thans 3460. 973-oo Baronesse Orczy De bieqht van Josselin Herman Mattheeusen 3.90 ES ■V BOEKHANDEL b' DRUKKERIJ ZELANDIA 42-0 BISaBHaSBIBaBB Verkrijgbaar een party spar ren in elke hoeveelheid, zeer geschikt voor bouwgerief, stelling en afrastering. Beleefd aanbevelend48-o P. D. MAERTENS, Janseen Telefoon 26 St. KOCHTEN REEDS BIJ 5 TERjpUZEN nwaren tevreden n nuovertuigt U 50-o Dipl. A.N.W.B, en vakgroep personenvervoer Westkolkstraat 20 Tel 2310 10-O terneuzen. Vij hebben ook nog aan te lieden gewone r-rboleum en uivere teer, alscjk alle soor- en vetten en oliën en prima leefkrachtige riemvettcn, lsmede voor-oorlogse teer- onpen, bij: )NT MftOR "nskamstr. 12, Sint Jansteen. (Z.) Het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland, roept sollicitanten op voor de functie van: met ervaring in statistisch werk Candidaat voor deze functie moet tevens in staat zijn, een eenvoudige administratie te kunnen voeren. Sollicitaties met vermelding van leeftijd, opleiding, sala ris-wensen en referenties worden ingewacht bij het se cretariaat, p.a. Balans 15 te Middelburg. 934-0 TRAAT 31 Sj VLOTTE VOORJAARSJAPONNEN met korte mouw. Pasteltinten in rose, groen en blauw Voordelige prijzen. 26—0 MODERN TAXIBEDRIJF U DRAAIT EVEN TELEFOON 2-5-6-5 en wij staan te Uwen dienste Middclburgsestr. 1 GOES 23-0 Merk SPAETHE Billijke prijs. Koster DEY, Stationstraat, AXEL. 31-0 liet legmen van contact tussen int- en expor teurs in binnen- en buitenland Voorlichting inzake het betaling»- en goederen ver keer met het bnitenland haam: HITST AXKT OOStBl'HG SMIS WEER UIT VOORRAAD LEVERBAAR de bekende E R R E S electrische tegen sterk verlaagde prijs. 'n Uitkomst voor de mo derne huisvrouw. Vraagt vrijblijvend inlich tingen bij: Antwr osestr. 14, Tel. 758 C-t ijrict 36, 3-vten j op Zoom. 76-xxx-o DE RONDE VAN NEDERLAND 1948 OP 30 APRIL a.s. te Hulst GROTE FEESTELIJKHEDEN in verband met het Regeringsjubileum en de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Op die dag komt ook de Zeeuwse étappe van de Ronde van Nederland in Hulst aan! Tevens in afwachting een criterium voor amateurs op het bekende parcours over 108 km. Verder GROOT CONCERT MET VUURWERK Zonder entreebewijs of donateurskaart bent u niet in de gelegenheid deze evenementen bij te wonen, daar Hulst die dag wordt afgesloten. Donateurskaarten door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen verkrijgbaar. HAAST U! Slechts een vastgesteld aantal wordt verkocht en daarvan eist België nog een deel. NU is het nog tijd. Waar niet verkrijgbaar, wendt U dan tot: De W.S.C. „De Sportvrienden", te Hulst. 58-oo HULST TEL, 54 ZANDBERG TEL 4 Geimporteerd uit Slowakije, gezien de toestand in dit land, vermoedelijk de laatste zending! De stoelen zijn zeer mooi en sterk. Wij doen ons best om U het beste in kwaliteit van meubelen te leveren tegen de laagste prijs. VISMARKT 9 HULST 52—0 Uit voorraad leverbaar HARMONICAGAAS ZAAIVATEN PUNTDRAAD >1E STRIEKEN TEER. en CARBOLINEUM Alle soorten TOUW- en MANDENWERK OLIëN cn VETTEN PRIMA LAKVERF „HEPARIN" voor het repareren van zakken, enz. Magazjjn: BROUWERSGANG. Postadres: HEERNISSEWEG 59. GOES 66-0 BENTOX, ter bespuiting en bestrijding van Koolzaadaardvloo Glanskever Snuitkever en Galmug. AGROXONE, ter bestrijding van onkruid in granen en weiland. PERENOX, ter bespuiting van fruit en ter bestrijding van de aardappelziekte. UIT VOORRAAD LEVERBAAR. HALSTERSEWEG Telefoon 422 BERGEN OP ZOOM 77xxxo GROTE PRIJSVERLAGING! Probeert U NU eens .PPELMOES MET SUIKER f 1 li nar nat 3LOEMKOOL STUKJES f j oi P tHABARBERMOES f ï'Vi KOMKOMMER .'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'..f 030 Het enigste adres in Zeeuwsch-Vlaanderen 49-o LEVENSMIDDELENBEDRIJF BtmBBBWU

de Stem | 1948 | | pagina 3