en Land Het vervoer over de beide Schelden C hefarme 4" VAN NELLE Sport N^'"AKKfri^e De Ruijter kampioen van Noord-Brabant Van f®** h&h op de tstH DE STEM VAN ZATERDAG 10 APRIL 1948 Wat een Woneerlijke Werëld Enorme toename Van reizigers- en autoverkeer Directeur van Dienst Maatsch. Zorg benoemd Ondank is 's werelds loon Gerbrandy Verstokte rokers Sport in 't Kort Wl A ftKTEN SQ20QHOB RADIOj s-Heerenhoek filmprogramma. Hieronder volgen de katholieke keu-1 ringseisen voor de onderscheiden films I Hanzefeest. De middenstanders die deze week lopen. In de advertentie I kwamen met hun vrouwen en geno- kolommen worden de rijksfiimkeurings digden de jaarlijkse feestvergadering eisen genoemd. Grand Theater Goes: Jane Eijre (14 jaar.) Luxor Theater, Vlissingen: Martha van de vuurtoren: (18 jaar). Alhambra Theater, Vlissingen: Tien dagen in Parijs. (14 jaar). Eleetro-Bioscoop, Middelburg: De Gele roos van Texas. (14 Jaar). DOKTERSDIENST. Zondag wordt te Hetnkenszand, 's- Heer Arendskerke en Wolfaartsdijk ae doktersdienst waargenomen door dok ter Staverman en te 's Heerenboek, Ovezande, Driewegen en' Nieuwdorp, door dokter Folmer. pastoor a. a. damen OVERLEDEN In de leeftijd van 66 jaar is Vrijdag j.l. de emeritus-pastoor der O. L. Vr. kerk te Breda, A. A. Damen, overle den. Een rijk priesterleven is hiermee af gesloten, dat zich voornamelijk be- W09g op sociaal en charitatief ter rein. Geboren te Wagenberg op 19 Mei 1882, werd hij 23 December 1905 priester gewijd. Als opvolger van Mgr. Potters werd hij 29 Oct. 1921 tot pastoor benoemd. AUDIËNTIE Z. Hoogw. Exc. Mgr. Baeten zal 11 April geen audiëntie verlenen. DE EERSTE BERGSE ASPERGES. De eerste Bergen op Zoomse asper ges van dit seizoen zijn Vrijdag op de veiling van de R. K. Boerenbond geveild. De primeur had de teler A. Nuyten uit de Zandstraat te Bergen op Zoom. De prijs van de asperges bedroeg 40 ct. per ons. WONINGVERBETERING EN WONINGSPHTSING. Aangezien door het bouwen van nieuwe woningen niet voldoende snel tot leniging van de woningnood kan worden gekomen, heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting overwogen, welke maatregelen van overheidswege kunnen worden genomen, teneinde de mogelijkheden welke de bestaande woningvoorraad biedt zoveel mogelijk te benutten. De Minister is daarbij tot de con clusie gekomen, dat het splitsen van woningen, waarvan twee of meer vel waardige woningen zijn te maken, moet worden bevorderd en voorts dat woningen, welke onbewoonbaar zijn of onbewoonbaar dreigen te wor den, moeten worden hersteld. Omdat gezien het huidige prijs peil de kosten voor belanghebben den te hoog moeten worden geacht, zal van overheidswege in gemeenten, welke daaraan willen medewerken, een premie van 60 pet. der kosten worden verleend, Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het gemeentebestuur. vieren in de Jeugdhoeve. De dag werd begonnen met een H. Mis voor de levende en overleden leden. Reeds vroeg in de middag' werd het feest in de Jeugdhoeve voortgezet. De bakkers hadden met vereende krachten ge zorgd dat de magen konden worden op peil gehouden en de koffietafel vond dan ook goede aftrek dn de avond trad onze accordeonist Bording op die samen met de Gezellenband de stramme spie ren deed verdwijnen. Ter afwisseling zorgde de afdemg van de toneelclub voor de vrolijke noot. Met 2 éénacters werden de lachspieren in beweging ge bracht. Ook mejuffrouw Uiterhoeve liet zich niet onbetuigd en zong met medewerking van enige meisjes van Letitia enige keurige liederen, 'n Ge houden verloting bracht aan de geluk kigen een taart of tulband of schilderij Alles liep onder leiding van de heer Menhere vlot van stapel, Onder de genodigden waren aanwe zig de geestelijkheid der parochie, bur gemeester en mevrouw van Horsigh, de afgevaardigde van het hoofdbestuur der Hanze, de heer Bakker, en de be turen der diverse standsorganisatieS. Het was laat in de avond, toen de voorzitter dhr. Soelier het zeer gezellig samenzijn besloot met dank aan alle medewerkenden. Koewacht Graauw RAADSVERGADERING. De vaststelling verordening Besmet telijke ziektegelden geschiedde volgens schrijven, d.w.z dat zij, die een zeker bedrag aan schoolgeld betalen, in het vervolg 10 pet. in de kosten moeten be talen. De motie-Beerta lonen D.U.W.-objec- ten, werd afgewezen. Vervolgens moest een lid worden be noemd voor de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, dit door ontslag name van de heer E. J. Verhaegen. Be noemd werd het raadslid Alb. Ver dunnen. De begroting Vleeskeuringsbedrijf 1948 werd met algemene stemmen aan genomen. Hierna kwamen de verschil lende posten der gemeentebegroting '48 aan de orde. inzake een adres van de comman dant der brandweer Graauw betreffen de materiaal en vergoeding werd be sloten over te gaan tot aankoop van enkel brandweer materiaal voor de wiik Zandberg. Een adres van de grafmaker kwam in behandeling, waarin om verhoging der jaarwedde werd verzocht. De aan vrager had succes en zijn verzoek werd ingewilligd. De subsidie-aanvragen voor de aan stelling van een sociale gezinsverzorg ster en een van de Commissie Reinaerd de Vos werden afgewezen in verband met de financiële toestand. Er werd besloten de politiewoning en het gemeentehuis te laten opschilde ren. Daarna kwam opnieuw een sub sidieaanvrage aan de beurt, nu van de Commissie Behartiging Vissersvloot. Dit werd met algemene stemmen aan genomen. Nadat de begroting van het Burger lijk Armbestuur voor 1948 was aange nomen, kwam de gebruikelijke rond vraag, waarna sluiting Raad van Terneuzen Excursie. Donderdag j.l. maakten de meisjes van de St. Claraschool een excursie naar Den Haag, hoofdzakelijk met het doel Schoolstad te bezichtigen. Schieting. Aan de schieting bij C. Rotthier namen 89 schutters deel. De uitslag is als volgt: Hogevogel Ach. Kappers, zijvogel P. de Suttter en C. v. Goethem. Veemarkt. Op de alhier gehou den Jaarlijkse veemarkt werden de vol gende prijzen behaald: Merriepaarden, 4 jaar en ouder: le prijs Aug. Matthijs, 2e AI Suij. Ruinpaarden, 4 jaar en ouder: le prijs Kinderen van Damme, 2e Hon. Matthijs. Driejarige paarden: le prijs: "Frans Kips, 2e prijs Al. Suij. Tweejarige paarden: le prijs: Al. Suij, 2e prijs: Ch. van Rumste. Mooiste veulen: Al. Suij. Groots aantal paarden (6): Al. Suij. Mooiste baatgevende of kalfdr. koe: le prijs. F. Kips, 2e Aug. van Damme. Mooiste kalfdragende vaars: le prijs Aug. van Damme; 2e idem. Vetste rundvee: (minstens 1 jaar): le en 2e prijs: Aug. Matthijs. Mooiste springstier: le prijs: Weft. de Bock, 2e E. van Gaever. streden, daar als minimum eis is ge- Mooiste hokkeling le Aug. v. Damme I steld bezit van het diploma „Maat Grootste aantal rundvee: P. van I schappelijk Werker" hetwelk de heer over het uitzetten van vis, maar uit eindelijk remde de financiële moei lijkheden alsmede de gedachte zelf niet de vruchten hiervan te zullen kun nen plukken alle ondernemingen dien aangaande af. De voorzitter van de hengelaars- bond de heer A. Carpentier iegde zich hierbij niet neer. Zowel het ministerie van Landbouw en Visserij als het „Vrije van Sluis" werden bewerkt, met als resultaat, dat deze week niet min der dan 100.000 Jarige snoeken werden uitgezet in de omliggende kreken. Over 4 jaren hoopt men nu de vangst op deze snoek te kunnen openen terwijl ondertussen de overtollige witvis wei in de magen del- snoeken zal zijn verdwenen. Terneuzen Nabestrijding ratten. Naar wij vernpmen is het de bedoeling van 't gemeentebestuur binnen enkele we ken over te gaan tot het houden van een nabestrijding van ratten. Voor de inwoners dezer gemeente word', gelegenheid geboden het gif tegen de kostprijs te betrekken. Om echter een overzicht te krij gen van de benodigde hoeveelheid is het nodig dat, zij, die ook de na bestrijding ter hand willen nemen, zish vóór 15 April 1948 opgeven ten kantore van de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Ge meentewerken, Jr nastraat 31, Te lefoon 2205. Overslag Prijsvisserij Bij de prijsvisserij in het viswater van R. Smollenaer alhier wist de vissersvereniging van Westdorpe de le prijs te behalen. De beker werd door de voorzitter over handigd. het aantal reizigefs, dat in het eerste kwartiaal de Schelde-ar- men per pontveer overstak bedroeg niet minder dan een half millioen, precies gezegd 494.907. Het aantal vervoerde auto's bedroeg in die tijd: 68.707. Het vervoer over de Westerschelde nam daarvan verreweg het grootste deel in beslag. Vlissingen—Breskens spande de kroon met 188.096 reizigers eh 19.792 auto's. Kruiningen—Perkpoi- der volgde met 168.289 reizigers en 37.787 auto's, waarna het opmerkelijke was dat de auteftnobilist dus in grote meerderheid laatstgenoemde route kiest. TerneuzenHoedekenskerke, waar nog geen auto-vervoer mogelijk is zag 30.186 reizigers op de pont. Zijn deze cijfers op zichzelf reeds TTET VOORSTEL van B. en W. om tot Directeur van de in oprich ting zijnde Dienst van Maatschappe lijke Zorg te benoemen één der drie heren uit de door haar opgemaakte aanbeveling, leidde tot vrij langduri ge discussies. De heer Lindenbergh brak een lans voor de benoeming van de Terneu- zenaar, de heer M. Harte, maar deze candidatuur werd door B. err W. be- erg sprekend, sprekender worden zij als men weet, hoe elk jaar opnieuw het vervoer over de Westerschelde toe neemt en niet alleen hier, maar ook over de Oosterschelde. Zo werden in de overeenkomstige eerste kwartalen van 19381939 19461947 over alle Zeeuw se Provinciale veren geboekt resp. 116.249, 124.914, 218.604 en 346.096 passagiers. Het aantal auto's bedroeg in die kwartalen resp. 19.036, 21.884, 14.020 en 44.711. Er valt uit af te lei den, dat de provinciale diensten voor een verkeersprobleem van de eerste orde staan, maar ook, als men de cij fers gedetailleerd beschouwd, dat Z. Vlaanderen 'n in belangrijkheid steeds omhoogkomend gewest is. Niet voor niets wordt daarom reeds thans aan een spoorwegverbinding gedacht. Zij zal eerst recht aan actualiteit winnen als straks de industriële ontwikkelng van Zeeuwsch-Vlaanderen binnen het kader va de Benelux-gedache toe neemt. SAS VAN GENT. Zondag 11 April. Bal ten bate van de harmonie „De Verenigde Vrienden" in de zaal Flora van 16—23 uur. HULST. Zondag 11 April. Scheiting staande wip „De Batavieren" 2.30 uur. Grote Openingsschieting bij Aug. de Gucht, begin 3 uur. ZUIDDORPE. Zondag 11 April. Schie ting bij R. Migom, begin 3 uur. BOSCHKAPELLE. Zondag 11 ApriL Fancy-fair ten bate van R. K. Thuis front en jeugdverenigingen in het ÜE bedelaar, met het bordje „blind" voor zijn borst, verdiende te Kaapstad een mooi centje aan de ingang van een bioscoop. Maar op een ge geven moment was dat gedaan. Een bejaarde vrouw namelijk, die bij het oversteken niet goed uitkeek, dreigde door een begin i vrachtauto verpletterd V worden. De bedelaar sprong op, rende n-aar haar toe en sleurde haar juist bijtijds voor de aüto vandaan. jeugdhuis. Ossenisse Duyse. Mooiste toom biggen: Arm. Ingheis. Grootste aantal biggen: gebr. de Mey. Konijnen: Mooiste rammelaar: le Aug. de Coninck; 2e R. Vervaert. Mooiste voedster: 1 R. Vervaert, 2 M Baes. Middelburg Oe /k'c 'U ndsas* Pijnstiller Hoofdpijn Ki&spfjn Zenuwpijn (Adv. 917-00) UITREIKING GOUDEN MEDAILLES Wegens 36-jarige trouwe dienst werd de gouden medaille uitgereikt aan de Adj. Onderofficieren J. Meijer en M. Uylenbroek van de C.OA.K. te Mid delburg. De uitreiking geschiedde voor de troep op het mil. oefenterrein aan de Nadorst door de Garn. Commdt. Kapitein van Es, did na het voorlezen van de oorkonde de jubilarissen de medailles op hun borst bevestigde. Hierna sprak hij de jubilarissen toe en complimenteerde hen voor hun voor treffelijke dienstprestaties. Tot slot defileerde de troep voor de gedecoreer den en maakte een mars door de stad. In de cantine had een samenkomst plaats van officieren, onderofficieren, familieleden en genodigden, bij welke gelegenheid de jubilarissen geschen ken werden aangeboden. DE FEESTPLANNEN De vereniging „Voor 't volk; uit 't Volk" is druk bezig met de voorberei ding van haar feetprogram voor de viering van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Behalve de gewone feestelijkheden wil men ditmaal voor de dag komen met een grote histori sche optocht. Een commissie onder leiding van de beheerder der provinciale biblotheek, de heer H. Pieters, is daarvoor reeds benoemd en treft de eerste voorberei dingen. Ook overweegt men het geven van een openluchtspel. Daarvoor is contact gezocht met de heer W. Abe leven te Heinkenszand. 'n Besluit hier omtrent is evenwel nog niet gevallen, daar de financiële conequenties rijp beraad voorschrijven. Vanwaar liet tekort? In verband met een bedrijfstekort bij de Coöp. ver bruiksvereniging De Broederband, on derzocht de politie waaraan dit te kort is te wijten. De bedrijfsleider M. werd reeds ter zake gehoord. Harte niet in zijn bezit heeft. Ten slotte werd benoemd no. één van de aanbeveling, de heer J. Stenvert, te Zutphen. De nu volgende agendapun ten werden zeer vlot afgewerkt en betroffen het benoemen van een lid van de Adviescommissie Woonruimte- wet 1947, waarin werd voorzien door het benoemen van de heer M. L. van Liere, het verlenen van een ophouw hypotheek aan de heren L. Bakker en P. Hamelink voor de wederopbouw van hun door oorlogsgeweld verniel de woningen, het overgaan tot ver koop van enige in gemeentebezit zijn de effecten, het aangaan van een geld lening groot f 250.000 voor de gedeel telijke financiering van de in de Noordpolder in aanbouw zijnde wo ningen. en het verhogen van de Le- gesgelden en do Besmettelijke Ziekte- gelden. B'ij de rondvraag wezen enkele he ren nog op de gevolgen van de in 'n vorige vergadering aangenomen ver hoging van de vermakelijkheidsbelas ting nl. het sluiten van de beide plaat selijke bioscopen. Vooralsnog werden er echter geen termen aanwezig ge acht, om dit besluit te herzien. Toneeluitvoering. In het ontspan ningsieven begint steeds meer animo te komen. Zondag j.l. hebben we de jongens zien optreden met het toneel stuk „Zijn eerste schot". De meisjes willen blijkbaar niet onderdoen, ge zien het feit, dat zij a.s. Zondag het stuk „Het meisje in de schaduw" op de planken zullen brengen. We twij felen er niet aan. dat de meisjes voor deze uitvoering, die om 7 uur begint, baar beste krachten zullen geven. Vlissingen BAZAR BOND VAN BUURT VERENIGINGEN. Nadat de voorzitter van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen", de heer G. Lammers, de burgemeester en mevr. Kolff had ver welkomd heeft mr. B. Kolff de ba zar van de bond van buurtvereni gingen geopend. Hij verklaarde, dat het noodzakelijk is, dat Vlissingen op waardige wijze deelneemt aan de Per denkingen van dit jaar: het rege ringsjubileum van H. M. de Konin gin, de herdenking van de vrede van Munster in 1648 en van de grondwees herziening van 1848. Daarom moot deze bazar slagen en spreker deed een beroep op de bevolking om daar toe in ruime mate bij te dragen. Dit beroep was waarschijnlijk overbodig, WIELRENNEN Amsterdam-Antwerpen- Amsterdam pE-oudste Nederlandse wielersport club, het Amsterdamse „Olympia" zal ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een grote Benelux-wegwed- strijd organiseren op Zondag 18 Juli, a.s. met aankomst in het Olympisch Stadion. De beroepsrenners zullen van Am sterdam naar Antwerpen en terug rij den, terwijl de amateurs van Breda via Antwerpen naar Amsterdam gaan. Deze laatste categorie wordt dan te vens door de N.W.Ui beoordeeld voor afvaardiging naar de Olympische. Spe len. De bedoeling van „Ölympia" i, deze wedstrijd ieder jaar te doen terug keren met uitbreiding van het traject in de toekomst met Brussel en Luxem burg. DE RONDE VAN FRANKRIJK VASTGESTELD, De etappen-indeling van de ronde van Frankrijk is thans definitief vast gesteld en ziet er als volgt uit: 30 Juni Parijs-Trouville, 1 Juli TrouvilleDinard, 2 Juli Dinard- Nantes, 3 Juli Nantes-la Rochelle, 4 Juli la Rocheile-Bordeaux, 5 Juli Bor deaux-Biarritz; 6 Juli rustdag te Biar ritz. 7 Juli Biarritz-Lourdes,, 8 Juli Lourdes-Toulouse, 9 Juli rustdag te Toulouse, 10 Juli Toulouse-Montpel- lier, 11 Juli Mpntpellier-Marseille, 12 Juli Marseille-San Remo, 13 Juli San RemoCannes, 14 Juli rustdag te Can nes, 15 Juli Cannes-Briancon, 16 Juli Briancon-Aix les Bains, 17 Juli rust dag te Aix les Bains, 18 Juli Aix les Bains-Lausanne, 19 Juli Lausanne- Muhlhouse. 20 Juli rustdag te Muhl- house, 21 Juli Muhlhouse-Straatsburg (tijdrit), 22 Juli Straatsburg-Metz, 23 Juli Metz-Luik, 24 Juli LuikRou- baix, 25 Juli Roubaix-Parijs. Tot leider van de Franse nationale ploeg is de bekende oud-renner Mau rice Arehambaud benoemd. RONDE VAN GOES. Een sportcomité, bestaande uit de heren D. van Delen, C. Zwartepoorte en M. de Jonge, heeft nadat de plaat selijke autoriteiten te Goes geen toe stemming wilden verlenen voor het Door die daad had hij zich natuurlijk verraden. Het bordje blind was be driegerij, want als het geen bedriegerij was ge weest, kon de eigenaar niet gezien hebben, wat er voor hem op straat ge beurde. En zeker had hij dan niet zo regelrecht naar de dame toe kunnen lopen en haar bij haar arm kunnen grijpen. „Brave man. brave man" stamelde de oude dame. Maar d<e brave man zette het op een lopen. Want de bioscoopgangers, die met verbazifcg het gebeuren hadden aanschouwd, voel den zich nogal gegrepen. Zij gaven hun lieve cen tjes niet om een bedrie ger een plezier te doen. „Houdt de dief" riepeii ze. Tot verwondering en verontwaardiging van de oude dame natuurlijk, die er niets van begreep en die een dappere daad van zelfopoffering moeilijk met dieverijen in verband kon brengen. De toeschouwers legden haar uit, wat er eigenlijk gaande was. Zij schudde het hoofd. „En toch is het een brave man", zei ze. Grappenmaker "Epen woningcomplex bij Grenoble werd door een onbekende nachts urenlang met een mitrail leur bestookt. Aan i&Ue dijden nam hij het ge bouw onder vuur. De ko gels vlogen door deuren en ramen naar binnen, lampen werden uitgescho ten, plafonds werden door zeefd en beeldjes en vaasjes spatten in duizend scherven uit elkaar. De bewoners van het com plex vluchtten de kelder in Noch omtrent de da der, noch omtrent tijn motieven is men iets te weten kunnen komen. Naar de overkant rrioen mevrouw Boosevelt een tijd geleden En geland bezorht, ontvir.g zij massa's brieven van Britse meisjes, die haar vroegen of ze er niet voor kon^ zorgen, dat zij toe stemming kregen zich bij hun Amerikaanse echtge noten te voegen. Me vrouw Roosevelt maakte er werk van Nu zij op nieuw in Europa is, ont vangt zij ontelbare brie - ven van Britse moeders, die haar vragen, of zij er niet voor zorgen kan. dat zij toestemming krijgen zich bij hun dochters in Amerika te voegen.... )OOGOG0GGGGO0GOÖOOGOOOOOG'GOOC''S'": COGOGOQGOOOOOOOOG Geen fraaie partij TN HET BILJARTTOURNOOI, om het kampioenschap van Noordbra bant 45-2 te Bergen op Zoom, sloeg de Ruyter in de laatste partij Jacobs voor de tweede maai en legde daar mee op overtuigende wijze beslag op de titel. De partij was meer spannend dan fraai, getuige de 35 beurten, welke nodig waren om haar te beëindigen: Jacobs 336 35 78 9.60 De Ruyter 400 35 100 11.42 Een spannende partij was die tus sen van Loon en de Ruyter. De Ber- genaar hield lange tijd de leiding, waarbij hij o.m. series noteerde, van 75—58—41en 42. Bij de 12e beurt had hij 252 caram boles verzameld, tegen de Ruyter 127 Van Loon voegde hieraan nog een se rie van 35 toe. doch de Waalwijker antwoordde met niet minder dan 156, waardoor de stand werd: 287 voor van Loon en 283 voor c-e Ruyter. In de eindstrijd toonde laatstge noemde zich de meerdere en wist zijn aanvankelijke achterstand in een over winning om te zetten: Van Loon 376 18 75 20.87 De Ruyter 400 18 156 22.22 In de ontmoeting van Jacobs tegen van Loon fabriceerde Jacobs in de 6e want reeds verdrong zich een groot i houden van een wegwedstrijd in deze aantal adspirant bezoekers in de hal van het Concertgebouw om aan die oproep gevolg te geven. plaats, naar een ander parcours om gezien. Dit is thans gevonden in Wil- helminadorp, 2 km. buiten Goes. Het traject is in het geheel „eigen weg" van de Mij. „De Wilhelminapolder". Wanneer de nodige toestemming van R. K. Vrouwenbond. Op de leden vergadering vap de R.K. Vrouwenbond eeriennddf de autoriteiten verkregen wordt, zal op grotif beiangstelUng voor dc H. Bloed-1 wedstrijd voor amateurs ver processie te Brugge, de mogelijkheid leöen wolcl n- worden besproken deze in groepsver- Hiervoor zullen de beste Nederlandse band bij te wonen. De tocht zou dan i en Belgische renners worden uitgeno- per bus kunnen worden gemaakt. digd benevens verschillende Zeeuwen. Oostburg JONGE SNOEKEN UITGEZET. Reeds jaren deden de pachters van viswater hun beklag over de visstand. Onderling werd wei eens gesproken TIET CENTRAAL Comité van de Anti-Re volutionaire Partij heeft Prof. Gerbran dy nummer drie gezet op de candidatenlijst voor de Kamerverkiezingen. Het is nog maar een advies, de afdelingen zullen er hun mening over kunnen ge ven, maar het staat nu toch wel vast: Professor Gerbrandy krijgt een verkiesbare plaats op de anti revolutionaire lijst. Hiermede staat o.i. ook vast, dat het Comité Rijkseenheid van candidaatstelling afziet. Wie de Indonesische politiek omvergegooid wil zien, de gemaakte afspraken opgezegd en de Commissie van Goede Diensten bedankt, hij kan bii de A.R. te recht. Niet bij de C.H. en niet bij de V.V.D., die im mers overhellen naar het standpunt, dat men de ge dane toezeggingen niet meer kan negeren, dat men nu alle krachten erop moet richten, om van de Ne derlands-Indonesische Unie een levende staatsrechte lijke realiteit te maken. Het is goed, dat zo de stukken zuiver komen te staan. Er zullen naar de A.R. nu wel wat stemmen verdwalen van mensen, die niet tot de partij behoren. Doch Prof. Gerbrandy is ook uit an deren hoofde zulk een omstreden figuur, dat zijn candidatuur niet louter winst zal betekenen. TIET VORIG JAAR zei de Engelse minis- ter van financiën, tot zijn landgenoten: „Jullie roken te veel. Dat kost ons maar deviezen. Ik zou de zaak natuurlijk kunnen rantsoeneren, maar ik zal proberen, of ik jullie op een andere manier de slechte gewoonte kan afleren. Sigaren en sigaretten maken we flink wat duurder.". Een ach-en-wee-ge- schrei ging op. Is het leven nog wel levenswaard, als men niet de ene sigaret met de andere kan aan steken De rokers offerden dan ook niet hun siga retten, maar wel hun shillings op het deviezen- altaar en de vrachtschepen moesten minstens even grote ruimte blijven reserveren voor het geurig kruid. Thans is Stafford Cripps tegen de rokende ge meente te velde trokken. Hij dronk er een glas sinaasappelsap bij en werd toch vurig. „Jullie zijn verstokte oude schoorstenen, dat je alsmaar blijft paffen"De rokersschare sidderde. „Ik zal je nog zwaarder laten bloeden"Nieuwe siddering. „Een pakje van twintig sigaretten zal voortaan niet meer 1.67 maar 1.75 kosten".Is dat alles? dachten de rokers en staken er weer eentje bij op. Merkwaardig intussen: aan hernieuwde rantsoenering denkt men blijkbaar niet. Zelfs het socialistische Engeland schrikt daarvoor terug. Wij niet. WEDSTRIJDROOSTER BRAB. RONDENBOND. Ossendrccht 25 Sept. beroepsren ners, Ossendrecht 26 Sept. amateurs; Hoogerheide 24 en 25 Juli, Kruisland 29 Juni, Hoeven 15 Aug., Halsteren 9 Mei, Chaam 11 Juli, op 18 Juli be roepsrenners, op 17 Mei amateurs: Et ten 1 Aug.; Bergen op Zoom 8 Aug, St, Willebrord 39 Mei; Eindhoven 25 Juli, Valkenswaard 25 April en 29 Aug.; Wouw 22 Aug; Made 6 Juni; Oud-Gastel 13 Juni; Steenbergen 18 Aug; Baarie-Nassau, (Bael Draaiom) 31 Mei; Ronde van Brabant 22 en 23 Mei. NOG STEEDS GEEN SPORT TERREIN IN KLOETINGE. In de gemeente Kloetinge bestaat reeds vele jaren behoefte aan een behoorlijk sportterrein, daar het te genwoordige niet aan de geringste eisen voldoet. De commissie voor sport, ontspan ning en cultuur -houdt zich met deze aangelegenheid bezig, echter tot op heden niet met het gewenste resultaat In een vergadering, dezer dagen ge houden kwam men tot de conclusie, dat de aanleg van een nieuw sport terrein zeker geen doorgang kan vin den, zolang de gemeente weigert het benodigde perceel grond hiervoor, te onteigenen, daar er geen medewer king is Van de grondbezitters. VOETBAL VOETBALPROGRAMMA. Wijzigingen. Blijkens de jongste opgave van de K.N.V.B. zijn in het wedstrijdpro gramma voor Zondag een reeks wij zigingen aangebracht. Daaruit blijkt, dat om de k.N.V.B.-berker Concordia SVD tegen Internos speelt op het Internos-terrein, de Zeeuwen tegen Middelburg en Goes tegen RBC, SVG tegen T.A.C. en Zierikzee tegen HSC '28. NEDERLAAGTOURNOOI. Ekele supporters te Philippine heb ben een prachtige beker beschikbaar gesteld aan de voetbalvereniging P.S.K Deze heeft enkele verenigingen aan gezocht voor nederlaagwedstrijden te gen P.S.K. De eerste hiervan wordt a.s. Zondag gespeeld en wel te Hansweert. De geschonken betek rsi tentoongesteld In de etalage van de heer Jos. Segers. beurt een serie van 188, de hoogste van dit tournooi. Hierdoor veroverde hij een voor sprong van 200 caramboles. In de 13e beurt maakte hij de 400 vol, van Loon op 186 latend. In deze partij maakte Jacobs met 30.76 het hoogste partij- gèmiddelde. Jacobs 400 13 188 30.78 van Loon 186 13 38 14.30 De eindstand luidt: 1. De Ruyter 6—6—139—2400—156 17.23 12 punten. 2 Jacobs 6-4—126-2198—188—17.44 8 punten. 3 v. Loon 6—2—134—1762—118— 13.14 4 p. 4 Franken 6—0—151—1214—74—8,03 0 punten. Door de K.O.OB.B. zullen op 16 April te Amersfoort schermwedstrij- den worden gehouden bestaande uit: a. personele sabelwedstrijden; b. per sonele degenwedstrijden. Ter gelegenheid van de Jaarmarkt speelde Koewacht 1 een wedstrijd te gen'zijn reserves. Het slaagde er in na harde strijd met 42 te zegevieren. GOES, 9 April 1948. Groenten: Kropsla le soort 1015, idem 2e soort 59.50. knolselderij: 5. per ÏOO stuks, radijs 11 per 100 bos. wortelen 66' per 100 bos. witlof 1 3461, idem II 20— 47, idem tek 1216, spinazie 64, ra barber 4246. stoofsla 40, snijsla 27, prei 5557, uien 4552, kroten 1 alles per 100 k.g. Bloemen: Narcissen '4.50 6.50 per 100 bos. WAALWIJK. 8 April 1948. De overleerfabricage hééft nog voortdu rend gebrek aan geschikte grondstof fen, vandaar dat de productie van overleer nog beperkt is. Er blijft zeer veel vraag naar inlandse veilen, doch de productie is zeer beperkt. In de schoenindustrie blijft de be drijvigheid behoorlijk op peil, daal: zij betere omzetten de laatste weken door de schoenenwinkeliers bereikt. Neg zou den de verkepen beter zijn geweest, in dien meerderen in het bezit waren van een schoenenbon. Veel belangstelling bestaat er thans voor open teen- en hielschoenen, vooral in dë kleuren wit en grijs. Jammer dat de overleersoor- ten in deze teint slechts uiterst be perkt voorhanden zijn. De luxe schoeri- fabricage heeft voornamelijk interesse voor wit nubuck en idem suèdo, wat echter niet in hoeveelheid van enige betekenis verkrijgbaar is. Schoenvoeringen zijn nog steeds slechts mondjesmaat te bekomen! Zoolleer is iets ruimer voorradig. Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. (Adv. 955) Vier beroemde genees middelen in één tablet. Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz., Is CHEPARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat vier werkzame bestand delen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Chefarox - zorgt dat, at is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt Prijs f 0.75 per 20 tabletten. (Adv. 918-00) ilïuSc/ifóf jL Nelly, die op zijn handen steunde en steeds daar stapte waar zojuist zijn voet had gestaan, zag voor het eerst de beheerder van zo dichtbij, dat zijn gezicht bijna tegen het hare aankwam en ze alle bijzonderheden er van scherp kon opnemen. En plotse ling kreeg ze het merkwaardige ge voel. dat ze dit gezicht al lang kende. Dat wil zeggen: het leek op een ander dat ze goed kende..., juist nu, nu het glimlachend op haar neer zag. Maar op wie? Ze piekerde er over, maar kon er niet op komen, aan wie het haar zo bijzonder deed denken... Intussen waren ze zonder ongeluk ken beneden aangekomen, ook Berry en de ingenieur, die een eind bij Nel ly waren achtergebleven, Het bleek niet nodig, de muildieren te gaan ha len. Die geduldige, schrandere dieren, die gewend waren aan terrein-moeilijk heden van allerlei aard, waren uit zichzelf hun berijders nagelopen en stapten met gemak de steile helling af Ze kregen losse touwen om hun voor poten, zodat ze telkens maar een stap konden doen en werden aan zichzelf overgelaten op de grazige oevers van het riviertje, waar ze naar hartelust weiden konden. Perez, die intussen de leiding weer op zich genomen had, stapte het bos in, dat een schijnbaar ondoordring bare massa van loofhout, struiken, va rens en slingerplanten vormde. Achter hem liep Gomez en allebei maakten ze zich verdienstelijk door met. hun handbijlen de ergste hinder nissen in het bizonder de ontelbare lianen, waarvan de taaie slingers het voortgaan het meest bemoeilijkten weg te kappen. Nelly had ginds, aan het riviertje al opgemerkt dat de lucht onder in het dal heel wat warmer was dan op de weg erheen. Waarschijnlijk door de hoge rotsen die rondom de reus achtige dalketels beschermend omslo ten en de zonnewarmte vasthielden. Maar in het bos heerste een druk kende, vochtig-warme zwoelte die aan een broeikas herinnerde en die Nelly totaal vreemd was,'Want op Nieuw- land had men het klimaat van de gematigd-warme zone, dat zelden drukkend werd. Maar toch was dit oerwoud hier van een overvloed van schoonheid, zoals Nelly die totnogtoe nooit gezien had. Een overvloed van haar onbekende bomen en gewassen zoals ze anders maar verder noordelijk in de eigen, lijke tropenstreken voorkwamen, ver drongen zich, door slingerplanten on telbare malen verbonden, door elkaar. Men zag er 30 a 40 meter hoge in de lucht oprijzende reuzenbomen onder. Felle kleurenvlekken van vlammend rood, geel of paars verbraken af en toe het donkergroen van de wildernis. Het waren bloeiende bomen, waarvan de bloesems zó dicht opeengroeiden, dat het loof ertussen niet zichtbaar was en waardoor ze er uitzagen als reuzen-bouquetten. Verschillende soor ten palmen, cactussen en varenboom pjes verleenden het bos zijn tropische pracht. Ze drongen, blijkbaar de loop van het riviertje volgend, voorwaarts want meestal hoorden ze ruisen en kla teren, hoewel er door de overvloedige vegetatie niets van te zien was. Miniatuur-vogels, waarschijnlijk ko- libri's, suisden als libellen voorbij. Af en toe zag men witte en bonte pape gaaien. waarvan het gekrijs de stilte even mistroostig stoorde als het schril le en krijsende geluid van ancrere vogels. Het viel Berry, die nog nooit in een oerwoud was geweest en daarom alles met de geweldigste interesse beleefde, op, dat de zachte vogelzang, die de loof- en naaldbossen tan Europa zo wonderlijk, verlevendigde, hier totaal ontbrak. Nelly lette nauwelijks op haar om geving. Plotseling zag ze rechts het ri, viertje, dat hier breed en ondiep stroomde, overschaduwd door bomen die schenen op te groeien uit een won derlijke wirwar van bovengrondse wor telen die tot aan het water kwamen. Ingenieur Nicholson, die voor Nelly liep, bleef even staan en wees haar op de bomen. „Nu begrijp ik, waarom mijnheer Lindsey dit dal „Mangrovedal" ge noemd heeft. De hele tijd liep ik er maar over te prakkizeren, want echte mangroven, die een zoutwater-houden de grond moeten hebben tri slechts aan de kust voorkomen, kunnen hier absoluut niet groeien. Maar nu is het me duidelijk: deze bomen herinneren inderdaad aan mangroven en waar schijnlijk heeft uw vader in verband met die gelijkenis dit dal er naar ge noemd." „En hoe is hun werkelijke naam?" „Dat weet ik niet, want ik zie die soort nu voor 't eerst en ik herinner me ook niet, er over gehoord te heb ben. Misschien staan ze nog te wach ten op de plantkundige die ze deter mineert en ze een naam zal geven." Ze gingen verder. Plotseling hoor den ze een klagend, als om hulp sme kend gehuil. De Engelsen bleven verschrikt stil staan. Maar Gomez en de gids lachten „U hoeft niet bang te zijn. het zijn maar.... kikvorsen! Een menigte ervan bijeen maakt dit klagende geluid en anderen weer hameren, alsof er een smid in de buurt aan 't werk is." Steeds breder werd het dal, het voortd ringen werd gemakkelijker om dat de bodem rotsachtiger en u be groeiing daarom schraler wejJ. Ze kwamen op een open plek, waar het riviertje zich verwijdde tot een freed, helder en vijverachtig bekken, ook hier omgroeid door zeldzame, onbe kende bomen. Rechts en links takten zich zijdalen af, waarvan men het verdere verloop niet kon overzien om dat ze eveneens door dichte bossen waren overgroeid. Perez was blijven staan. „Hier is de plaats, waar ik het sein moest geven," zei hij. „En hoe was dat?" vroeg Nelly. De gids haalde een fluitje te voor schijn, het leek wat op een gewoon verkennersfluitje. „Dat gaf ik hiermee. Mijnheer Lind sey heeft het me daarvoor gegeven." Hij blies er op. Het gaf een schrille, doordringende toon die op verre af stand hoorbaar moest zijn. Ze luister den, maar allés bleef stil. Ze herhaal den het sein wel twintig maal, maar er kwam niemand, noch hoorden ze enig geluid dat als een antwoord kon worden opgevat. Nelly wendde zich tot de gids. (Wordt vervolgd i (Adv. 916-00) ZONDAG 11 APRIL. HILVERSUM II 415 m: 8 nws., 8.15 geestel. liederen, 8.30 njorgenw., 9.30 nws., 9.45 La bonne chanson, 9.55 KRO trio, 10.30 pi. hoogmis, 12 Angelus, 12.03 Tino Rossi, 12.15 Apologie, 12.30 lunchconc., 13 kath. nws., 13.20 conc. 14 De Gooise Kring. 15.50 Tombola, 16.10 Interl. hockeywpdstr., 16.25 ves pers, 17 studiodienst, 19 psalmen, 19.30 nws.. 19.50 Boeckhuys, 20.05 gew. man 20.12 ork., 20.45 opera, 21.30 gr., 21.40 luistersp., 22.15 Weense muz.. 22.45 avondgeb., 23.15 avondconc. HILVERSUM I 301 m: 8 nws., 8.18 morgenkl., 8.40 Barcarole, 9.12 sport- mededelingen, 9.15 men vr. en wij dr., 9.45 geestel. leven, 10 Zondags halfu. 10.30 kerkd., 11.45 lezing, 12 gr., 12.40 koor. 13 nws., 13.15 Avroleans, 14.05 boekenhalfuur, 14.30 cope., 15.45 film, 16 fanfare. 16.30 reportkge,, 17 gespr. met luisteraars, 17.20 een' gedicht. 17.30 Ome Keesje, 18 nws, 18.15 Tino Rossi, 18.30 Ned. str.kr., 19 Radiolympus. 19.30 sextet, 20 nws., 20.15 koor, 20.45 hoorsp., 21.30 kamerork., 22.15 piano, 22.30 wijze lessen. 23 n.'-'-... 23.15 Sky- masters, 23.45 lichte kost. MAANDAG 1" APRIL. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 re veille, 7.45 woord v. d. dag, 8.15 gew Tnuz., 9 sonate, 9.15 ochtendbez., 9.30 w.st., 9.35 vragen aan voorbij gangers, 10.05 strijkork., 10.30 morgen dienst, 11 kwartet, 11.15 voordr., 11.35 piano, 12 ensemble, 12.33 orgel, 13.15 Mandolinata, 13.45 gr., 14 voor de scholen, 14.35 omroepkoor. 15 kwartet 15.15 gr., 15.30 sextet, 16 bijbell., 16.45 clavecimbel, 17 kleuters, 17.15 kwintet 17.45 strijkork.. 18.30 met band en pl„ 19.30 act. geluid, 19.45 Jo Vincent, 20 nws., 20.15 sangh en spel, 21 lezing, 21.20 orgel, 22.20 kwartet, 23 nws., 23.15 Russ. steppen, 23.45 slotaccoord. HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 gr., 8 nws., 8.15 gr.. 9.15 morgenw., 9.30 sonate, 9.46 arbeidsvi taminen, 10.35 orgel en zang, 11.— uitkijk, 11.15 licht klass. gr., 12 viool en piano. 12.38 piano, 13 nws,. 13.15 sextet, 14 Richard Tauber,. 14.15 Roo sevelt herdenking, 14.35 orgel en piano 15 Bonbonnière, 16 zang en piano. 16.30 opera, 17.15 conc.. 17.30 hoort, zegt 't voort, 18 nws., 18.15 zingende jeugd. 18.30 Ned. str.kr., 19 zang en piano. 20 nws., 20.05 radioscoop, 20.20 accordeon 20.50 miniatuur, 21.15 kwintet, 21.30 puzzlefilm, 21.45 souper, 22.30 piano, 23.15 Glenn Miller. BRUSSEL VLAAMS, 321 m: Zondag 10 hoogmis, 17 ork.. 17.55 sport, 18.30 lezing, 19.30 gev. progr., 21 dansmuz-, 22.15 verzoekpr.. 23.05 gev. progr., Maandag: 19.30 danxmuz., 20 conc., 21.15 verz.progr.

de Stem | 1948 | | pagina 2