I Twaalf helden werden gefusilleerd Italië op de tweesprong Revolutie in Columbia iAN ües IN 'T KORT De Arabieren willen beheer voor vijf jaar Waarin de internering slaagde eldt n r Zwartelonen Het# herstel van de vernielde bruggen oooooooooo en 115.- NNAERT VIERDE JAARGANG No. 1046 Slot-acte van het drama ,J)e overval op het I Amsterdamse Bevolkingsregister J Doodstraf geëist tegen hoofd-verrader Iets zachter ZATERDAG 10 APRIL 1948 We krijgen weer Engelse costuums Zouden verkiezingen „remise" opleveren Jeugd organiseert Brief-Actie-ltalië De kwestie Triëst Begroting Algemene Zaken Macht in handen van Liberale Partij Het Nationale Paleis in brand De Dienstplicht in de V. S. De helft minder sinaasappeler Palestina Maar geen verdeling Van achter de draad 111 r De stand van zaken De wet op de materiële oorlogsschade Truman over de Staat West-Dwtsland ENRIJ WIELEN in gewone of - enz. 3 schade boekje 859—0 TERNEUZEN oooooooooo ig 11 April :k-sensatie iall en Al- land mag 14 jaar. April aan Calleia in: idingen. 14 jaar I April om S, in het eld diepen de hoogste lit die om :en moeder oude. door 18 jaar) 3 April om en MAE gepeperde, en rol, die e uitvinder is zal ver- 882—o betiteld lm wordt - gewone id verdie- 874-0 r Steen mé! v 'o r vecht A Pr rechtv vvn Vjff) volzinnen. Er opdagen om Kannekijkers :e nederlaag Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes: Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. JJET AMSTERDAMSE BEVOLKINGSREGISTER werd 27 Maart 1943 door een groepje onverschrokken mannen, gedeeltelijk gekleed in S.D.-uni- form, succesvol overvallen. Gisteren speelde van dit stuk de laatste acte voor het Bijzonder Gerechtshof van Amsterdam, waar de verraders, die schuldig staan aan de dood van twaalf pr^htige Nederlandse verzetslieden, gevallen door de Duitse kogels en slachtoffers van het door S.D.-chef Willy Lages uitgeloofde Judas-loon van f 10.000, verantwoording hadden af te leggen. Tegen de hoofdschuldige de NSB-er Teunissen werd de doodstraf geëist tegen v. d. Laak 15 jaar, tegen de Roo 12 jaar en tegen Hoogsteder, een ove rigens verdienstelijk illegaal werker, 3 jaar. ZO GEBEURDE HET. IIET IS NU ruim vijf jaar geleden, dat de illegaliteit een van de meest perfect uitgevoerde en moedig voltrokken verzetsdaden pleegde in de ondergrondse historie. De slaven jacht van de Duitser dreigde een on gekend aantal slachtoffers te gaan eisen en een der meest effectieve te genmaatregelen leek wel te bestaan in het vernielen van het goed geor dende bevolkingsregister van onze, hoofdstad. Onder leiding van $e kunstschilder schrijver Arondeus en Jhr. Sandberg tesamen met Gerrit Jan v. d. Veen, werd een stoutmoedig plan beraamd: men zou, verkleed in Duitse unifor men, het van binnen en buiten be waakte gebouw bin mgaan, de be wakers buiten gevecht stellen, lonten en kruit aanbrengen en de hele zaak in de lucht laten vliegen. Dag en nacht werd door de illegale kleermaker Bak HIJ WAS „THUIS" DEN JONGEMAN stapte een kruidenierswinkel te Amster dam binnen en maakte een praatje met de 65-jarige eigenaresse. Hij vertelde gehoord te hebben, dat het zaakje te koop was en wilde eens een kijkje nemen. Hoewel de bejaarde dame geenszins van plan was haar winkel van de hand te doen, ontving zij de jongeman zeer vriendelijk en leidde ze hem in de zaak rond. De jongeman voelde zich dade lijk in de zaak thuis, want toen hij wegging nam hij honderden rantsoenbonnen suiker, meel, bo ter, snoep en zeep, die in een lade waren opgeborgen mee. De politie zoekt thans naar een jongeman, die volgens de oude dame lang is en een golf in het haar heeft. QEVALLEN voor het vaderland: in de afgelopen week sneuvelden van de Kon. Marine 'één en van het Kon. Ned. Ind. Leger zes manschappen. QNZE GELE KOOL, die gevaar liep in de bewaarplaatsen te verrot ten, is toch nog aan de man geko men: de laatste hoeveelheid is voor export naar Tsjecho-Slowakije ge gaan. QNZE HARINGVISSERS varen 18 Mei uit. Op die dag zal een grote vissersvlootrevue in Scheveningen worden gehouden. A MERIKA heeft aan Australië een voorstel doen toekomen tot het sluiten van een vriendschapsverdrag. Dit voorstel werd te Canberra gun stig ontvangen. pATENTBLOEM is kostbaar: het is dan ook jammer, dat niet minder dan 1300 balen in het water terecht kwamen, toen een dekschuit te Am sterdam kapseisde. Later werden 75 balen opgevist. pEN REVOLVERHELD hield in de Grote Beerstraat te Amsterdam een dame aan om haar te beroven. Het ging echter niet door, want zij sloeg alarm. De vermoedelijke dader is gepakt. yALSE TEXTIELBONNEN zijn in omloop, voorzien van de aandui ding „D 81". Ze zijn te herkennen aan de groene opdruk, die nl. bij de niet-valse blauw is. TWEE ONDERZEEBOTEN van de Britse Marine komen in bruik leen onze vloot versterken. Het zijn de „Taurus" en de „Tapir". In dezelf de klasse hebben we nog de „Zwaard vis" en de „Tijgerhaai". De nieuwe aanwinst wordt begin Mei in ons land verwacht. OM HALF EEN zal vandaag een pro- tocol tot eenmaking van het recht worden ondertekend voor de Bene- lux-landen. De Ministers van Justitie zullen ook Zondag vergaderen. TIET TREINVERKEER in Amerika is over de gehele linie met 25 pro cent ingekrompen i.v.m. de staking van 562.000 arbeiders, waarvan 400.000 mijnwerkers. A BDOELLAH EL WAZIR, die na de moord op de 85-jarige koning van Jemen vier weken op de troon zat, is door de zoon van de vermoorde vorst dor ophanging terechtgesteld. AMSTERDAM zal vermoedelijk toch een nieuw stadhuis krijgen aan de Amstel en niet op het Frederiks- Plantsoen. B. en W. zal de Raad een dergelijk voorstel doen toekomen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Vrijwel overal droog weer met in de middag wat toenemende be wolking. Meest matige wind uit westelijke richtingen. Iets zach ter. Vandaag zon onder 19.29 uur. Maan onder 20.46 uur. Morgen zon op 5.53 uur. Maan op 6.39 uur. zon onder 19.30 uur Maan onder 22.07 uur. Maandag zon op 5.51 uur. Maan op 6.57. ker gewerkt aan de uniformen. Een maal werd de overval uitgesteld en tenslotte op 27 Maart, begunstigd door het donkere weer, werd de grote kans waargenomen. Met negen man drongen ze inder daad het gebouw binnen, boeiden de bewaking en brachten die naar het plantsoen. Enkele minuten daarna, deed de aangebracht springstof haar werk en in wijde omtrek was de lucht rood gekleurd van de vlammen. Honderdduizenden slaakten 'n zucht van verlichting. Willy Lages tanden knarste van woede en loofde de vol gende dag f 10.000 beloning uit voor ieder, die aanwijzingen kon geven, welke de overval zouden ophelderen, HET VERRAAD. TAE SCHILDER Arondeus had een huisknecht, J. Th. Hoogsteder, die een en ander had opgevangen. Hij vertelde iets aan een vriend van hem die op het confectie-atelier van de N. S. B.-er Teunissen werkte. Deze vriend, v. d. Laak, hield zijn mond niet en werd door Teunissen gedwon gen mee te gaan naar de S.D. De zaak ging rollen en het gevolg was. dat Kriminal-sekretaer Guenther Klein het klaar speelde om op de eerste Juli 1943 aan twaalf voortreffelijke Ne derlandse levens in de duinen van Bloemendaal een barbaars einde te maken: zij vielen voor het vuurpeleton Vier verraders stonden hiervoor gis teren terecht: de Roo, een NSB-expe- diteur, had van een broer van de huisknecht van Arondeus iets gehoord over de voorgenomen overval en dat in de hoop de beloning machtig te worden aan de S.D. doorgegeven. Een dor hem geschreven brief, waarin hij om de Judaspenningen vraagt, be wees zijn schuld. De fabrikant Teunissen, een NSB-er die zijn ondergeschikte v. d. Laak, dwong naar de S.D. te gaan, werd als hoofdschuldige aangemerkt. De ad vocaat-fiscaal eiste dan ook de dood straf tegen hem. v. d. Laak zelf, die het hem terloops meegedeelde zo schandelijk misbruik te, hoorde 15 jaar tegen zich eisen en de verdachte Hoogsteder, die huis knecht was bij Arondeus, bleek een verdienstelijk illegaal werker te zijn geweest. Dat de Duitsers hem ondanks zijn ondergrondse activiteit hebben gespaard, spreekt boekdelen en hij hoorde drie jaar wegens „gemeen ver raad" tegen zich vragen. De uitspraak in deze affaire, die met gulden let ters in het grote heldendicht van on ze illegaliteit zal blijven opgetekend, volgt op 23 April. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TJET ZAL in de loop van dit jaar weer mogelijk zijn, om in be perkte mate Engelse maatkleding te betrekken. Daarmee wordt voor het eerste na de oorlog dit onder deel van de kledinghandel met Engeland weer gecontinueerd. Het dit jaar tussen Engeland en Nederland gesloten handelsverdrag houdt namelijk 'n bepaling in, dat ons land voor een zeker bedrag, dat op ongeveer 10.000 pond ster ling kan geschat worden. Engelse maatcostuums zal betrekken. De wijze van uitvoering wordt nog nader geregeld. Aan te nemen is, dat zulks over een centraal punt zal lopen. Uiteraard dient men bij de aanschaffing van een dergelijk maatcostuum ook zijn textielpunten in te leveren. Over de wijze waarop dit zal moeten gebeuren wordt door de betrok ken instanties het C. D. K. en Distex nog nader overleg ge pleegd. Over enige tijd zal wor den békend gemaakt op welke wij ze tot het betrekken dezer kle ding zal kunnen worden overge gaan. WE 99 0 HEBBEN een afkeer van bur-1 zal eindigen, hetgeen dan betekent, geroorlog, doch indien de vrij heid van het land in gevaar wordt gebracht, zullen wij schieten". Dit is een uitspraak van de vroegere Itali aanse partisanenleider en Minister president Ferrucio Parri, en die een voorstander is van een „derde macht" in zijn land. Hij is uitgesproken anti communist. Hij is leider van een van de 99 Ita liaanse partijen, waarvan de twee grootste, „het democratische Volks front (een samensmelting van com munisten en socialisten onder leiding van Togliatti en Nenni) en de Chris telijke Volkspartij van de Gasperi het bij de komende verkiezingen op 18 April voornamelijk zullen moeten uitvechten. Een bijzondere medewerker meldt uit Stresa, dat het op die dag eigen lijk niet om de partijen gaat, doch om de personen van Togliatti en de Gasperi, welke laatste het vertrouwen van de Westerse geallieerden en het Vaticaan geniet, terwijl de eerste ge ruggesteund wordt door Stalin en Tito. De algemene opinie is momen teel, dat de strijd wel in een remise Handelt snel en wekt op tot meedoen BONDAG 18 April is een belangrijke datum voor Italië, maar ook voor heel de Christenheid. Deze datum kan van historische betekenis worden in de strijd katholicisme-communisme. Daarvan overtuigd, hebben de ka tholieke jongeren in Limburg, een spoed-actie op touw gezet. Dez^ actie is over ons hele land uitgeslagen en is met enthousiasme door de katho lieke jeugd begomien. Zij moet snel worden aangepakt en tot een goed einde gevoerd, want de tjjd is kort. Door de plaatselijke jeugdorganisa ties worden momenteel afdrukken van een Italiaanse brief verspreid. Deze adressen zijn afkomstig uit een telefoongids. Het is nu de bedoeling de Italiaanse brief over te schrijven (de Nederlandse tekst wordt tegelijk met de Italiaanse verspreid) en naar het opgegeven adres te zenden in Ita lië. Het schrijven bevat een opwek king tot de geadresseerde om zich be wust te zijn van de ernst van de 18e April, geen geloof te rechten aan de leugens tegen Paus en priester, zijn stemplicht te vervullen en niet te stemmen op de communistische partij of de socialistische van Nenni. Britse invitatie aan Moskou tot bespreking mNGELAND Reeft de Sovjet-Rege- ring uitgenodigd om deel te ne men aan voorbereidende besprekingen welke de volgende maand te Parijs zouden worden gevoerd en ten doel zouden hebben het vrije gebied van Triëst aan Italië terug te geven. In de nota wordt een conferentie van „de voornaamste betrokken rege ringen" voorgesteld. Tevens wordt er bij de Sovjet-Unie óp aangedrongen zo spoedig mogelijk in te stemmen met het onlangs gedane voorstel om Triëst aan Italië terug te geven. Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter, dat het Britse voorstel voor een conferentie is gedaan na overleg met Frankrijk en de V. S. DEN SCHIP met 7500 ton stenen is naar de bodem van de Sohie ver dwenen. De opvarenden konden zich ternauwernood redden. dat in de bestaande verhoudingen na genoeg geen wijziging zal optreden. Wij voor ons hebben een weinig de indruk, dat de spanning rond de ver kiezingen in Italië wel wat al te vroeg naar een hoogtepunt is gedreven: de bevolking is in dit opzicht vermoeid en lichtelijk aan het vervlakken, de geraffineerde verkiezingsmanoeuvres van beide zijden ten spijt, V-ERSCHENEN is de begroting 1948 van het departement van Alge mene Zaken. Voor de gehele dienst wordt een bedrag van f 2.197.800 aan gevraagd. In de memorie van toelichting zegt de minister van Algemene Zaken, dr. Beel, het volgende: Een post is opgenomen ad f 6000, ter zake van de in de Ministerraad van 23 September 1946 genomen be slissing en de ten gevolge daarvan ge sloten overeenkomst met de stichting „De Hoge Veluwe" waarbij aan de Staat het erfpachtsreeht wordt ver leend van het jachtslot Sint-Hubertus De erfpachtscanon, welke f 1 bedraagt zal, te zamen met posten voor onder houdskosten en belastinguitgaven, ten laste worden gebracht van de begro- tinw van het Ministerie van O., K. en W. Dit jachtslot wordt o.m. gebruikt voor conferenties en de ontvangst van bijzondere gasten. De Stichting zal zich op haar kosten met de exploi tatie blijven belasten en zal daarvoor ter tegemoetkoming in die kosten een maandelijkse bijdrage ontvangen van f 500. TAE LEIDER van de liberale partij U van Columbia. Jorge Eliecer Gai- tan, is vermoord. Hij is minister van Arbeid en Sociale Veiligheid geweest in een vroegere regering. Bij de ver kiezingen voor het presidentschap van Columbia in 1946 werd hij verslagen door Mariano Espia Perez (Cons.). Uit New-York wordt gemeldt dat 'n menigte het Nationale Paleis bestormd heeft, waar de Pan-Amerikaanse Con ferentie wordt gehouden. Enige ver trekken zijn in brand gestoken en volgens een New-Yorks radio-station is het gebouw „tijdelijk in de han den vari de demonstrerenden geble ven". De radio van de New-York Times meldt, dat het Paleis bestormd is na de aanslag op Gaitan, die volgens dit bericht „zwaar gewond is door een niet geïdentificeerde aanvaller". Een duizendtal mensen joeg achter de aan valler aan, zo gaat het bericht voort en men ging hem te lijf. Onder de kreet „weg met Laurano Gomez" de voornaamste Columbiaanse afge vaardigde ter conferentie bestorm de men daarop het Paleis. De omroep van Bogota heeft uit naam van het „revolutiomiair comité van de liberale partij" meegedeeld, dat de liberale partij de regering van Columbia in handen heeft genomen. Om tien uur (Ned. tijd) zijn de verbindingen tussen Bogota en New- York verbroken. In New-York is een boodschap van de regeringsomroep te Bogota opge vangen, inhoudende, dat de radiotele- grafische verbindingen met Columbia „in handen zijn van de revolutie". In de boodschap erd voorts gezegd: „als antwoord op de vermoording van de leider der liberale partij, Jorge Eliecer Gaitain, heeft de partij als één man de revolutie geproclameerd, heeft de regering in handen genomen en beheerst alle verbindingen van de Re publiek". Tot president van de republiek is doctor Dario Echandia benoemd, „in afwachting van de aankomst van de vice-president, Eduardo. Bijna 2 millioen man onder de wapenen BIJ HET Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is een wetsontwerp betreffende de dienstplicht ingediend, waarin plannen zijn «mschreven voor het mobiliseren van 1.944.000 mannen voor de gewapende diensten. In het ontwerp is niet opgenomen, de voorziening betreffende algemene militaire opleiding, waarom president Truman heeft verzocht. Het voorziet in dienstplicht voor mannen van 18 tot 31 jaar, die als volgt over de verschillende diensten zullen worden verdeeld: leger 782.000 marine 550.000, marinierscorps 110.000 en luchtmacht 502.000. Op voor-inleveringsbonnen AP 18 MAART jl. heeft het C. D. K. de volgende zogenaamde voorin- leveringsbonnen aangewezen: voor de groepen A, B en C no. 270 algemeen, recht gevende op de aankoop van 500 gram sinaasaappelen; voor de groepen D en E no.* 770 algemeen, recht ge vende op de aankoop van 1000 gram sinaasappelen. Tengevolge van onvoorziene om standigheden zal op beide bonnen slechts de helft van de oorspronke lijk aangegeven hoeveelheden sinaas appelen kunnen worden betrokken, dus op bon 270 Algemeen 250 gram, op bon 770 Algemeen 500 gram. Hoewel de met Spanje afgesloten contracten ruimschoots voorzagen in de honore ring van beide bonnen en zelfs ruim te lieten voor verdere verstrekkingen van sinaasappelen, had een onlangs ingetreden scherpe prijsstijging van dit fruit in Spanje tot gevolg, dat de bij de leveranties betrokken expor teurs in dat land naar hun mening niet in staat waren hun verplichtin gen verder na te komen. ■yOLGENS Arabische kringen te Cai- v/\ ironwaphi: mpn. dat de poli- ro verwacht men, tieke commissie van de Arabische Li ga. die vandaag te Cairo vergadert, onder drie voorwaarden het Ameri kaanse plan voor een tijdelijk beheer van Palestina zal aanvaarden. Naar verluidt zijn #eze voorwaar den: 1. Het beheer moet vijf jaar duren. 2 De V. N. moeten onherroepelijk van het verdeelplan afstappen. 3 Het doel van het beheer moet zijn de instelling van een onafhankelijke Palestijns- Arabische regering. 20.000 Arabieren verdrongen zich vandaag in de straten van het oude Geassisteerd door burgemeester Aernoudts legt Peter van Wijckhuijsen de eerste steen voor de eerste particuliere woning na de oorlog in Sluis. (Van een bijzozndere medewerker) JS de internering geslaagd? Enige tijd geleden bij de behandeling der Justitiebegroting in de Eerste Kamer werd door één der senatoren, ik meen dhr. Steinmetz, gezegd, dat de internering een mislukking was gebleken. Ik weet niet of deze sena tor zijn betoog baseerde op één of twee zijden van het probleem. doel der internering moest men immers tweeledig zien ener- ?-• nE een s'ra'maatre6el> anderzijds moesten de delinquenten po litiek heropgevoed worden. yragen we ons nu af, of het eerste doel geslaagd is, dan kunnen we volmondig „ja" zeggen. Slechts een zeer klein deel heeft zich door onderduiking of door ont vluchting aan de straf onttrokken. Zij, die ondergedoken bleven, ver toefden bij de bevrijding meestal in het buitenland. Een groot gedeelte ervan ging (on danks de eer-en-trouw-eed aan de Fuehrer) in civiele dienst bij de ge allieerden. Het is voldoende bekend, dat vooral bij de Amerikanen en En gelsen nog velen werkzaam zijn, die hier als politiek onbetrouwbaar, ja zelfs als misdadig bekend zijn. Zo af en toe komt er eentje bij wie de drang naar de Heimat te sterk wordt, de grens over, en die wordt dan ook netjes opgepikt. We moeten er echter rekening mee houden dat de meeste van degenen, die thans nog ondergedoken zitten niet meer berecht zullen worden. DE ONTVLUCHTINGEN 7»als we reeds zeiden is het aantal ontvluchten uit de kampen niet groot geweest. Men moet r.iet vergeten, dat op korte termijn <_i 1 honderdduizend personen moester. ne'ergebracht wor den in inderhaast geïmproviseerde kampen, die dikwijls door hun ligging en het ontbreken van elke beveiliging mooie kansen tot ontvluchtig boden. Ik heb nog meegemaakt, dat er 500 personen werden ondergebracht in een barakkencomplex, dat geen omheining had, laat staan een prikkeldraadver sperring. Ter bewaking waren 32 bewakers aanwezig. Overdag trok men rond om hier en daar draadversperringen op te zoeken en af te breken en deze rondom het kamp aan te leggen. Lang heeft het geduurd, eer de personeelsvoorziening voldoende was, en tot begin 1947 kwam het in ver schillende kampen nog voor, ondanks een theoretisch vastgestelde 48-urige werkweek, dat er weken werden ge maakt van 100 diensturen. En wanneer je nu als bewaker des morgens om 5 uu» uit je bed getrom pet werd en dan na wassen, eten en appèl met een groep van 10-15 ge ïnterneerden werd uitgestuurd om tot des avonds 6 uur te gaan werken, en je kwam dan op het kamp om te zien dat je 's avonds om 7 uur weer pre sent moest zijn, voor 24 uur wacht dienst, geloof me, dan is het de beste bewaker wel eens overkomen, dat hij s nachts meer slaap dan honger voel de op zijn post er een ontvluchtte. Het gebeurde wel eens op de werk- objecten! Die waren dikwijls zo dat de ont vluchtingskansen legio waren. Wan neer je bv. in Brabant in de bossen werkte. Soms was het beslist onmogelijk de geinterneerden overzichtelijk te werk te stellen en wanneer je ze dan des avonds allen nog bij elkaar had, dan had je geluk. Het was echter beslist geen bewijs, dat je een goede bewaker was. In Zeeuwsch Vlaanderen werd veel gewerkt in de duinen of ook in de onmiddellijke nabijheid der Beigische grens. Van het betrekkelijk kleine aantal ontvluchtingen was het nog voor een belangrijk percentage van mensen, wier bedoeling het niet was om voor goed te ontvluchten, doch bv. om zo maar eens een keer thuis te zijn. Na een paar uur thuis te zijn geweest, meldden zij zich bij de politie. Dit is herhaaldelijk gebeurd. Nog geen 10 pet. van de ontsnapten is -voortvluchtig gebleVen. DE BEWAKERS stadsgedeelte van Jeruzalem ter gele genheid van de begrafenis van de Ara bische bevelhebber van Jeruzalem en omgeving, Abdoel Kader Hoesseini. die gisteren de dood vond bij een aan val van Arabieren tegen Joden op de Berg Castel bij Jeruzalem. Abdoel Hoesseini, neef van de Moefti van Je ruzalem werd begraven in de nabij heid van de historische moskee Omar binnen de muren van de oude stad. De Haganah, de Joodse verdedi gingsorganisatie, heeft vandaag met gebruikmaking van zware mortieren het Arabische dorp bij de berg Castel van waaruit men de weg van Jeruza- lem-Tel Aviv, kan overzien, heroverd De Amerikaanse film in Nederland JJET AMERIKAANSE filmvakblad „Vaiety" vermeldt, groot opge maakt, dat de United States Motion Picture Export Association (de film- exportvereniging der V. S.) per 1 Sep tember in Nederland haar werkzaam heden zou beëindigen. OELGISCHE FRANCS zullen in be scheiden mate misschien aan tou- ring-car-ondernemers ter hand wor den gesteld voor het organiseren van een-dag-trips. Besprekingen zijn gaan de. EEN tijd geleden werd bericht dat in verschillende plaatsen op aan drang van hoger hand door de bouw- patroons een eind was gemaakt aan het betalen van „zwarte" lonen. Er zat iets paradoxaals in. De werkgevers wilden wel meer beta len maar ze mochten niet. Van de zijde der overheid vreesde men van deze doorbreking van het loonplafond echter chaotische t°esta"; den op dit gebied en tevens een slecht voorbeeld voor andere bedrijfstakken Er werd echter min of meer uit het oog verloren, dat het bouwbedrijf 'n zeer bijzonder bedrijf is. Men kent er niet zo zeer het vaste dienstverband als in de industrie. Er is een voort durend komen en gaan van arbeiders, zowel van goede en zeer goede als van middelmatige en slechte. Gelijk de voorzitter van de R. K. Bouwvak arbeidersbond in een artikel in „Bouw" uiteenzette, heeft daardoor in het bouwbedrijf altijd een bepaalde elasticiteit bestaan bij het vaststellen van de beloning voor geleverde arbeid. Toewijding, bekwaamheid hogere ar beidsprestatie werden meer dan elders geldelijk gewaardeerd. Vanouds werd het opmetselen van muren aanbesteed per 1000 stenen, het leggen van vloeren per vierkante me ter, enz. Daardoor ontstond een prik kel om de arbeidsprestaties op te voe ren. De lonen kwamen in tariefwerk vaak 30, 40 en zelfs meer procenten boven 't contractloon. Toen is in No vember 1945 een plafond van 10 pro cent gelegd, later verhoogd tot 25 pro cent, doch zulke officiële vaststellin gen hebben tot gevolg, dat de lonen over de hele linie tot dit plafond wor den opgetrokken en dan verdwijnt weer de loonprikkel tot hogere arbeids prestaties. Tenzij, wat ook thans geschiedde, de „zwarte" tariefionen hun intrede doen. TNeze zwarte lonen hebben een gun- stige invloed gehad op het tempo van de wederopbouw. Ze hebben ook de kosten van het bouwwerk niet om hoog gejaagd. Er werd immers wel per uur meer loon betaald, maar het werk was dan ook des te gauwer klaar. En dat het arbeidstempo nog wel enige aanvuring behoeft, blijkt uit de cijfers. De prestaties worden nog slechts geschat op hoogstens 70 pro cent van vóór de oorlog. De rem op de z.g. zwarte lonen, welke men in het raam van de alge mene loonpolitiek meende te moeten vastklemmen, had dan ook zijn grote bezwaren. fïelukkig is de overheid niet doof geweest voor de stemmen, die daartegen klonken. Het eerst heeft men in Groningen bij het bouwen van arbeiderswonin gen een proef mogen nemen met ta riefwerk zonder loonplafond. Die proef is blijkbaar bevallen, want ze is nu ook uitgebreid tot Amsterdam, Nij megen en Eindhoven. De aannemers, die door de grotere arbeidsprestaties extra-winsten zou den incasseren, hebben toegezegd, dat ze die aan de overheid zullen terug betalen. Er is aan alle kanten bereidheid, om aan deze proef goede kansen van sla gen te geven. Een stuk reglementering van boven af kan aldus weer worden weg gebro ken, laten we hopen straks over het hele land. De arbeidsvrede en de wederopbouw zullen er wel bij varen. JJan is het mij een groot genoegen in dit verband te mogen zeggen, dat het zelden is voorgekomen, dat bij deze ontvluchtingen een bewaker heeft meegewerkt, nog zeldzamer, dat hij er financieel voordeel uit heeft getrokken. Ik weet wel, dat het in deze zeer moeilijk is vergelijkingen te treffen met andere groepen rijkspersoneel, maar zou een statistiek zijn aangelegd van omkoperij en corruptie, dan zou de curve van het kamppersoneel een zeer gunstige koers volgen. J^unnen we dus zeggen, dat het eer ste deel der internering geen mis lukking doch zelfs een behoorlijk suc ces is gebleken, van het tweede deel de heropvoeding kunnen we 't jammer genoeg niet zeggen. Het waarom hopen we in een vol- Ondanks dat was het zeldzaam dat gelid artikel te beantwoorden. QMTRENT het herstel van de ver nielde en de bouw van nieuwe bruggen vermeldt de K.N.A.C. o.m. het volgende: Voor de burg over de Lek te Vianen (UtrechtBreda) is het eindelijk mo gen gelukken de materialen in Ame rika gewalst te krijgen, zodat mag wor den verwacht, dat zeer spoedig met de montage en de hulppijlers kan worden begonnen. Indien zich geen tegensla gen voordoen, hoopt men de nieuwe brug vóór het winterseizoen 19481949 vrijdagend te krijgen. Het igt in de bedoeling vóór de eventuele ijsgang door middel van een hulpbrug boven het toekomstige dek (als thans bij de brug te Hedel toegepast) de brug in gebruik te nemen. Bij normaal verloop kan de brug bij Keizersveer (over de Amer, weg Utrecht—Breda) in het begin van de a.s. zomer gereed zijn. Er moet nog een spanning worden ingevaren en daarna het betondek worden aange bracht. De brug bij Moerdijk (Hollandsch Diep) zal deze maand over de volle breedte kunnen worden bereden, zij het nog met beoerkte snelheid, in ver band met herstel van de staalcon structie. Voltooiing kan eind van de volgende maand worden tegemoet ge zien. De brug bij Hedel (Maas), waarvan de passage sinds enige maanden zeer wel mogelijk is, kan over enige maan den geheel voltooid zijn. Speciale bijeenkomst te Middelburg De al eens meer aangekondigde doch toen weer uitgestelde speciale bijeen komst der Z.L.M., die gewijd zal zijn aan de behandeling der wet op de materiële oorlogsschade is thans be paald op Maandag 6 April en wel te Middelburg. Als spreker zal optreden de voorzit- der der comm. Landbouwherstel van de Stichting voor de Landbouw, de heer J. van Nieuwenhuyzen. De brug over het kanaal te Middel burg komt wel niet in 1948, maar dan toch in 1949 gereed. De nieuwe brug bij Gorinchem in de belangrijke route AmsterdamVianen- BredaAntwerpenBrussel wordt de hekkensluiter. Vóór de oorlog in 1937, '38 en '39 en '40 werden bereids gelden uitgetrokken op de verkeersfondsbe- groting voor de bouw van de brug bij Gorinchem, n.l. resp. 0„6, 1.3, 1,2 en ,1.5 millioen. Van al dat geld is niet veel in 't zicht gekomen. Deze brug heeft wel in hoge mate de ongunstige invloed van de oorlog ondergaan. PRESIDENT TRUMAN heeft gewei gerd commentaar te leveren op het bericht, dat de V. S. een plan voor de vorming van een West-Duitse re gering binnen een jaar hebben inge diend. Truman weigerde tevens de notulen van de besprekingen, die de Ameri kaanse vertegenwoordigers met de Sovjet-autoriteiten te Berlijn hebben gehad, bekend te maken. Hij voegde hieraan toe: „Wanneer men over een stuk grond onderhan delt, gaat men niet in het openbaar meedelen wat men doet". De luchtverkeerskwestie te Berlijn IJ EN functionaris van het vliegveld Tempelhof (Amerikaans) heeft ge zegd, dat Sovj,et-vliegtuigen „tenmin ste tien keer per maand de veiligheids bepalingen der vier mogendheden voor de luchtvaart schonden". Ande re functionarissen hebben meegedeeld dat de Sovjet-vliegtuigen „sinds de botsing van Maandag angstvallig de regels in acht nemen". Volgens een Britse woordvoerder, zouden de voorstellen van de Sovjet- Unie om de bepalingen te verbeteren slechts het effect hebben gehad „het vliegen verder te bespreken". Van Amerikaanse zijde te Berlijn is hedenmorgen officiel medegedeeld: „Aangezien door geen der delegaties een verzoek is ingediend voor het hou den van een bijeenkomst van de ge allieerde Bestuursraad en geen enkel punt voor bespreking is ingediend zal er op tien April geen bijeenkomst van de Raad gehouden worden".

de Stem | 1948 | | pagina 1