Een staat West-Duitsland Veldslag nabij Jerusalem „u is te lelijk, mevrouw" IN 'T KORT Korendag te St. Jansteen Geen „onredelijk ontslag" meer r w* zullen aan de hand van een der de gesprek aantonen» dat het beroep" des heren Funt niet hele maal zonder lijfsgevaar- is. Hij ging naar de haven, stapte een kroegje binnen, waar behalve vuurwater en Volg ens een Amerikaans program binnen het jaar De inpoldering van de Braakman Bekeerling waarschuwt ten ER 'LE9D9NG JM en >E KANT N W-YORK 'ERELD NTJES rAP VIERDE JAARGANG No, 1045 V R IJ D A G 9 APRIL 1948 Het Westen is Sovjet-gesar moe Abdoel Kadir Hoesseini gedood DistributienieuWs Wisselend bewolkt OP REIS De verplegersstaking te Cairo Weinig kans op wapenstilstand In Palestina Melkhandelaren in 't geweer Spoedig wetsontwerp ter versterking rechtszeker heid Van de arbeider J „De openhartige microfoon" van de heer Funt Automobielfabrikant ging te voet naar Lourdes Automobiel tentoonstelling in het R.A.I. gebouw Harbour) Succes Toonfilm roman van de schrijver SIME- der avondvoor- uur. lur Matinee 749—0 COMEDIE: taymond Massey Lorre, Priscilla ïen en griezelen rhaal, gemaakt der lichte film- PRA. ondvoorstelling 1.30 uur Matinee 750—o lier en Maureen in"k roep weer- ;heel New-York en Maandag 8 9 uur; Zondag laatsbespreking: 1 uur. jden. 751—0 Trevor Howard Aanvang: uur; 3 uur. dagelijks van 752-ao met dol dwaze en. ond 7 en 9 uur uur. dagelijks van 753—0 der Steen natuurlijk aan te laat. zie de i van onze hopige gebaren tribune. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling.) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland TAE REDE VAN SIR BRIAN ROBERTSON, Britse Gouverneur in Duitsland, op de Landdag van Rijnland-Westfalen, welke wij gisteren in extenso weer gaven, heeft niet nagelaten indruk te maken, zowel binnen de grenzen van bezet Duitsland als ver daarbuiten. Allerwegen heeft men zich gerealiseerd, dat een uitspraak over een „definitieve scheiding" van Duitsland in twee delen zo onmiddellijk na een „vriendschappelijk en onofficiëel" diner met de Sovjet-machthebber Sokolofsky en in gezelschap van Montgomery niet klakkeloos werd gedaan. De achtergrond van deze uitspraak tekent zich nog scherper af in het licht van een Reuter-bericht, volgens hetwelk de V. S. een program van vijf punten voorgesteld hebben voor de vorming van een West-Duitse Regering binnen de tijd van ruim een jaar. TT IER ZIT dan wel heel duidelijk in -n opgesloten, dat de Westerse mo gendheden het Sovjet-gesar moe zijn en dienovereenkomstig afdoende maat regelen wensen te nemen. Dit klemt temeer, wijl het gesar aanhoudt en zelfs venijniger wordt, naarmate de tijd voortschrijdt. Zo b.v. het ongeval met het Britse vliegtuig, waarvan de Sovjet-autoriteiten nu in een officiéél geschrift verklaren, dat het geheel en al de schulcj is van de Britten. Dan denken we nog maar niet eens aan de merkwaardige woorden, welke z.g. de beweegredenen van de Sovjets ont hulden voor de verscherping van hun controle op het treinverkeer via Berlijn. Opvallend in dit verband zijn de geruchten, dat niemand minder dan Bevin volgende week naar Frankfort zou reizen om daar plechtig de Staat- West-Duitsland te proclameren. Nu moge het waar zijn, dat dit slechts on der de „geruchten" valt te rangschik ken, het is daarmee niet minder op vallend. ALS EEN DODELIJK GEWONDE. T>IJ DIT ALLES komt echter een bepaald probleem angstwekkend op de voorgrond: de Duitse bevolking Heeft Robertson in zijn aangehaalde rede niet duidelijk gezegd: „Wij heb ben tot dusver meer succes gehad met het overdragen van bevoegdheden dan met het doen aanvaarden van verantwoordelijkheden?" Daarin schuilt de adder onder dit schijnbaar zo frisse gras. Het volk van Duits land is kennelijk nog niet rijp om de druk vanachter het stalen scherm niet alleen manmoedig te weerstaan, doch om daar ook positieve waarden, voort komend uit een aanvaarde verant woordelijkheid, tegenover te stellen. Men zou kunnen zeggen, dat Duits land nog volkomen uitgeput is, het beeld vertoont om zo te* zeggen van een ten dode toe gewonde, die nau welijks de kracht kan opbrengen om op te staan en die men hoogstens met even zachte als wils-sterke hand naar een bepaald doel kan brengen uit eigen kracht zal het dit niet vermo gen. Dat het geteisterde Duitsland nu bo vendien een twistappel is geworden tussen de Westerse geallieerden en de Sovjets kan deze moeilijkheid slechts verergeren en we ontveinzen ons niet, dat het Duitse welzijn in handen van de Duitsers zelf wellicht „gevaarlijk bewaard" zal kunnen blijken. Welk van deze twee kwaden is nu de min ste? Het is uiteraard niet aan ons, die het probleem stellen, ook de juiste oplossing' te geven. Hoogstens durven we het aan suggereren, dat een Duits land en een West-Europa waar het christelijk bewustzijn wordt ge handhaafd en beleefd een open kans van welslagen heeft. En misschien is ook aan ons een geringe -taak ten deze weggelegd: dit bewustzijn zover in ons vermogen ligt te versterken en te ver nieuwen. lyTEN GELOOFT dat de vtff in het pla genoemde stadia zijn: 1 Vorming van een voorlopige regering voor de Engels-Ameri kaanse en Franse zones. 2 Territoriale reorganisatie van de staten (Laender) wier huidige grenzen worden bepaald door de zone-verdeling van Duitsland. 3 De verkiezing van een con stituerende vergadering. 4 't Opstellen door deze verga dering van een Grondwet. 5 De officiële instelling van een nieuwe West-Duitse regering. Frankrijk zou eerst de interna tionale controle op de Ruhr- bekkens geregeld willen zien al vorens in een fusie van de drie Westelijke zones toe te stemmen. Amerika heeft voor de aanvaar ding van het program de volgen de argumenten: 1. de jongste cri sis in Berlijn deed daartoe een dwingende noodzaak ontstaand en 2. Rusland heeft vergevorderde plannen voor het instellen van 'n Oost-Duitse staat. Men meent te weten dat gisteren avond door Britse, Amerikaanse en Benelux-afgevaardigden het £lan is besproken.' ABDOEL KADIR HOESSEINI, de Arabische guerilla-leider en bloed verwant van de Moefti, is vandaag tijdens een treffen tussen Joden en Arabieren op de berg Castel, 8 km. ten Westen van Jeruzalem, gedood. Hoesseini speelde een belangrijke rol bij de ongeregeldheden in Palesti na in 1938. Bij een treffen met Britse troepen werd hij gewond. Hij vluchtte het land uit toen de Palestijnse rege ring 200 pond sterling voor zijn ge- Eén ei In de bonnenlijst van Donderdag 15 April zal voor alle leeftijdsgroepen een bon worden bekend gemaakt recht gevende op het kopen van één ei. Dit is in afwijking van 't aanvankelijke distributie-schema als gevolg van ex portmogelijkheden. Dubbel rantsoen roggebrood De broodbon voor 200 gram, welke in de bonnenlijst van 15 April zal voorkomen, zal naar keuze recht ge ven op 200 gram brood of 400 gram roggebrood. Deze overwaardering van roggebrood geldt uitsluitend voor de bon van 200 gram in de bonnenlijst van 15 April, niet voor de volgen de 200 gram-bonnen. Schoenen voor kinderen Aan kinderen geboren in de maan den April of Mei van een der jaren 1932 t.m. 1946, alsmede aan kinderen geboren in Juni 1947 zal een schoe nenbon worden uitgereikt, van de soort en maat, als overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Bon 606 zal van het inlegvel jworden ver wijderd. De distributiediensten zullen plaatselijk bekend maken op welke dagen men deze bonnen in ontvangst kan nemen. Textiel voor handwerk- onderwijs Thans is een regeling getroffen, waarbij ten behoeve van het hand- werkonderwijs op de Lagere Scholen en het naaldvakonderwijs op de Huis houdscholen extra textielpunten aan de betrokken leerlingen zullen wor den toegewezen. Hoewel zij uiteraard aan een limiet z'jn gebonden, regelen de inspecteurs van het L. O. en de inspectrices van ling ^vcrke'dsonderwijs de verde- Paar de hoofden en directrices der hneft T°g ee.n °Pgave van de be- dien i inspectrices moeten in Hen n vooralsnog nog niet «wor- vastgesteld. hoeveel textielpun- reikfPer 'eer''ng zullen worden uitge- Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Wisselende bewolking met en kele regen- of hagelbuien. Aan vankelijk nog harde, later wat af nemende, Westelijke wind. Kou der des nachts, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 19.27 uur. Maan onder 19.30 uur. Morgen: zon op 5.55 uur. Maan op 6.25 uur. A LS WE NAAR het buitenland willen reizen, moeten we pon den, dollars of francs hebben, die we uiterst moeilijk wit kunnen bemachtigen en die we niet zwart willen, kunnen of durven kopen (dit laatste hangt van onze beurs en van onze mentaliteit af). Toch zijn er voor reislustigen nog wel mogelijkheden: iedereen die een week naar Engeland wil krijgt daarvoor deviezen. Met Bel gië, Luxemburg, Zweden en De nemarken is z.g. ruil-toerisme mo gelijk. Een reisje naar Noorwe gen behoort practisch tot het rijk der dromen en in Zwitserland ligt voor ons de kans ongeveer één op vijftig. Rest ons te zeggen, dat ook Parijs moeilijk te bereiken valt (wat de francs betreft dan) en dat de Ned. Bank een loting-sy steem voor de aanvragers heeft ingesteld. Troost: een reisje naar de Moo- kerheide is ok niet gek. CTRADIVARI, de beroemdste viool bouwer ter wereld, zal volgend jaar bij gelegenheid van zijn 300e ge boortedag-viering te Cremona plech tig worden herdacht. TTET INTERNATIONAAL Muziek festival (het 22ste) zal dit jaar in Nederland worden gehouden en wel van 5 t.m. 70 Juni in Amsterdam. JJET ONGEDIERTE is in Berlijn na genoeg verdelgd: in 1945 ging de strijd tegen de luizen, in 1946-'47 te gen de malariamug en immer tegen ratten en muizen. Nu de Rus nog! TAE KOLENPRODUCTIE van België bedroeg in Maart 2.290.749 ton, hetgeen een gemiddelde dagproductie van 88.106 ton betekent. TTET POTJE BIER wordt in Luxem- burg te duur: meer dan 5 francs. Dit is een gevolg van de verhoogde accijns op Nederlands bier, waarte gen Luxemburg heftig protesteert. E'EN SYMBOLISCHE STAKING van een uur zal Maandag 12 April tussen acht en negen uur in de mor gen gehouden worden in geheel Italië althans wanneer het algemeen Vak verbond zijn zin krijgt. STAATSLOTERIJ, 5e klasse. 12e lijst: f 1000 op 4393 6278 en 17616. f 400: op 6637 11496 11840 12622 en 16763. rpRIEST krijgt op 12 April een bur- ger gemeentebestuur, uitgezonderd in de kustgemeent'e Muggia bij de Joego-Slavische grens, waar de com munisten zeer actief zijn. QCHOOLSTAD" heeft al ruim 40.000 bezoekers gehad. De ex positie duurt tot 22 April. Ür ■pAPITEIN MANSFIELD hoopt Don- derdag in Engeland te starten in een tweedehands vliegtuig voor een recordvlucht om de aarde. Hij hoopt de afstand van 25.328 mijl in negen en een halve dag af te leggen en neemt zich voor vier uur per etmaal te slapen. ACHTHONDERD BOEREN vertrok- ken gisteren naar Canada. Een boer uit Drente belde de laatste mi nuten voor de afvaart op. dat „hij wegens verhindering" de reis nog even uitstelde rpwiNTIG BOEDHISTISCHE pries- kwamen vrijwillig in de vlammen om, toen het bijna 2000 jaar oude klooster King Sjan te Tsjinkiang in brand vloog. De brand heeft 'n scha de aan" boeken en relieken van 500.000 millioen Chinese dollars op zijn geweten. ]VrILITAIREN wier legitimatiebewijs verloren is geraakt, zullen een nieuw exemplaar ontvangen, dat ech ter voorzien wordt van de aandui ding „duplicaat". Dit is niet meer gel dig voor reizen tegen gereduceerde prijs. Dat wordt dus oppassen. vangenneming uitloofde. Aan het eind van het vorig jaar keerde hij in het geheim naar Palestina terug om het, verzet van de Arabieren te organise ren. Onlangs werd hij commandant van de Arabische strijdkrachten te Jeruzalem en omgeving genoemd. In Februari jl. verklaarde hij verant woordelijk te zijn voor de zware ex plosie in de Ben-Jehoedastraat te Je ruzalem, waarbij vele joden om het leven kwamen. Officieel wordt meegedeeld, dat de Arabieren het strategisch belangrijke dorp op de berg Castel hebben hero verd. Britse militairen hebben van 'n groep van 30 Joden, van wie de mees ten gewond waren, vier zwaargewon den naar Jeruzalem teruggebracht. Gevechtswagens van het Britse le ger verschenen op het toneel van de strijd om de belegerde manschappen van de Haganah, die de laatste vijf dagen onafgebroken Arabische tegen aanvallen te verduren hebben gehad, te evacueren. Volgens een Joodse ooggetuige heb ben de Britse troepen verscheidene vrachtauto's vol dode en gewonde Jo den naar Jeruzalem vervoerd. Een vrachtauto met gewonden kantelde op weg naar de stad. Joodse vliegtuigen hebben aan de strijd om het dorp deelgenomen. De Arabische aanval werd door Abdoel Kadir Hoesseini persoonlijk geleid. Bracht 125 stakers in het ziekenhuis TAE 1500 verplegers, die in de twee grootste ziekenhuizen van Cairo in staking gegaan zijn, hebben ge dreigd de ziekenhuizen in brand te zullen steken. Brandende matrassen, die van de ziekenbedden werden ge rukt, werden naar de politie geslin gerd, die de gebouwen omsingeld had. Verder werd gebruik gemaakt van heet water, keukengerei en brok ken van muren om de politie te be stoken. De veldslag eindigde met de arrestatie van 517 stakers. De politie moest drastisch optreden om het le ven van de 250Q patiënten in de zie kenhuizen te redden. 125 stakers wer den gewond. Vele patiënten zijn naar andere ziekenhuizen overgebracht met het oog op de in de ziekenhuizen aan gerichte vernielingen. De regering heeft besloten de verplegers door vrou welijke collega's te vervangen. TNDERTIJD hebben we bericht, dat met de inpoldering van#de Braakman vermoedelijk niet vóór 1952 begonnen zal worden. Van verschillende zij den is hierop gereageerd en o.m. is later medegedeeld, dat het Sloe in 1948 aangevat zou worden, de Braakman in 1949. Het is intussen wel opvallend, dat eerst enkele weken geleden de belanghebbenden in de gelegenheid zijn geweest om hun bezwaren tegen de voorgenomen Sloe-inpolderingen in te dienen. In de omgeving van het Sloe duidt er intussen niets op, dat met de werkzaamheden op korte termijn begonnen zal worden, terwijl het voor jaar daartoe de aangewezen tijd is. Inmiddels vernemen wij van welingelichte zijde, dat het hoogst twijfelachtig is, dat vóór 1952 de Braakman aan de beurt zal zijn. Dit wil niet zeggen, dat deze zaak niet de aandacht heeft. Er zijn verschillende plannen en om die op hun waarde te toetsen wordt thans in het Waterloopkundig laboratorium te Delft een maquette gemaakt van de Schelde, aan de hand waarvan mea over enkele weken een begin maakt met de bestudering van de gevolgen, die de voorgenomen inpolderingen (Sloe, Braakman, Saeftinge) op de water loop en het waterpeil in de Schelde zullen uitoefenen. Op Zondag 11 April TAE KORENDAG van de Korenbond „St. Willebrordus" zal op 11 April worden gehouden te St. Jansteen. Om negen uur is er een plechtige Hoogmis. De wisselende gezangen worden gezongen door St. Jansteen, de vaste gezangen door de gezamen lijke koren en wel de eerste Mis (Lux et origo). Credo I. Onder de Hoogmis zal reetor van Steen preken over de taak van de R. K. kerkzanger Na de Hoogmis houdt drs. Alph. As- selbergs een spreekbeurt. Om half twee volgt een tweede spreekbeurt van drs. Asselbergs over muziek in het algemeen, toegelicht met gramofoonplaten en aan het kla vier. Na deze lezing volgt het slui tingslof om ongeveer drie uur. TANDER voorzitterschap van dr .Al- fonso Lopez kwamen de Arabische en Joodse afgevaardigden bijeen ter informele bespreking aangaande een wapenstilstand in Palestina. Daarna vergaderde Lopez met beide partijen afzonderlijk gedurende drie volle uren. Partijen noch dr. Lopez waren bereid over de bespreking enige in lichtingen te verstrekken, doch men gelooft, dat de Arabieren als eerste voorwaarde stellen, dat het verdelings plan moet verdwijnen. Daarentegen zouden de Joden eisen, dat alle gein- filtreerde Arabieren eerst uit het H. Land moeten verdwijnen alvorens over 'n wapenstilstand kan worden on derhandeld. Algemeen is men van oor deel, dat de besprekingen weinig kans op succes geven. VEERDIENST GORKUM-SLEEU- WIJK UITGEBREID Gedurende de Jaarbeursweek zal de veerdienst Guikum-Sleeuwijk op de spitsuren, d.w.z. 's morgens en 's avonds tussen 4-7 uur ongeveer, de dienst met twee boten onderhouden. Vier cent winst per liter te weinig geacht TAE ZEEUWSE bond van melkhande- laren heeft een request gezonden aan de rëfeering omdat hij zijn leden tekort acht gedaan. Daar Zeeland in het z.g. tien-liter- gebied valt. moeten de melkhandela ren het doen met een winst van vier cent per liter terwijl dit elders 4.5 cent oedraagt. De Bond acht de klasse-indeling, zo als die thans is, totaal verkeerd en noemt het een wanverhojiding dat öe melkslijters in Holland 4.6 cent ont vangen en Zeeuwse 4 cent. Er is een nieuwe klasse-indeling opgemaakt, in houdende een herziening van de be staande winstmarge. Waarme het Be drijfschap zich kan verenigen, doch hoewel de inwerkingtreding ervan op omstreeks October 1947 was bepaald, is tot heden nog niets van een uitvoe ring bekend. Na de desillusie van de laatste jaren b.v. het niet uitkeren van de sneeuw- toeslag over de winter 1946—1947, die toegezegd was, maar waar nooit iets van terecht gekomen is moet nn ook de Melkdetaillist ervaren, dat hij van week tot week en van maand tot maand zoet gehouden wordt met een belofte welke niet in vervulling gaat. Het bezoek van minister Witteman ■Drukke conferenties. TN HET PROGRAM van minister Wittemans bezoek aan Zeeland is een hiaat geslopen. Zo werd niet ver meld dat Dinsdagavond te Goes ver schillende conferenties worden gehou den. Eerst houdt de minister een be spreking met alle Bevelandse burge meesters en dan volgt nog een bespre kng apart met de burgemeesters uit de Zak van Zuid-Beveland, over de even tuele samenvoeging van gemeenten. Tenslotte hebben ook B. en W. van Goes om een onderhoud met minister Witteman gevraagd. Voor op Woensdag naar Zeeuwsch Vlaanderen wordt vertrokken, züllen ook te Middelburg nog verschillende besprekingen plaats hebben. Radio-Oranje begon in 1941 in het hierbij afgebeelde hokje: een gedeel te van een kolenkelder. T~vE OP 23 SEPTEMBER 1947 door de minister van Justitie ingestelde commissie Levenbach heeft een wets voorstel ontworpen tot herziening van de wet op het arbeidscontract. De minister heeft zijn voornemen te kennen gegeven om op korte termijn de indiening van het door de com missie in overleg met de minister voorbereide wetsontwerp ite bevorde ren. De belangrijkste veranderingen, welke de commissie voorstel*, hebben betrekking op het ontslagrecht. Was het tot nu toe de werkge ver in het algemeen geoorloofd een De Communisten in Italië ageren heftig: hier ziet men de arrestatie van een heethoofd. Ook de omstanders laten zich niet on betuigd. mm heer Allen A. Funt is een even onbarmhartig als vindingrijk zakenman, die het Amerikaanse radioprogramma iedere Donderdagavond verrijkt fan vawl JreW V3h- °ngS°'elyk openhartige aard en volgens een schema van geheel eigen vinding. Hij moet hierdoor in één jaar tijd schatrijk se worden zijn, aldus de „Spectator". schatrijk ge- RADIO-STUNT BRENGT VEEL GELD OP Wie met de heer Fuht onopvallend meewandelt en hem aldus met zijn eigen wapen tracht te verslaan, kan b.v getuige worden van een ge sprek, dat als volgt verloopt: „Waarmee kan ik mevrouw vati dienst zijn?", vraagt een slanke ■kchoenvenkoper aan een deftig gekle de dame in een der meest chique schoenzaken van Madison Square. De dame zegt neerbuigend: „Ik wil wat avondschoentjes met hoge hakken zien." Met een onbe wogen poker-gezicht antwoordt de be diende, intussen met zorgvuldige nochalance eer. denkbeeldig pluisje van zijn onberispelijke colbert pluk kend: „Voor dat soort schoen is U te lelijk, Mevrouw." De gelaatskleur van de dame door loopt iedere kleur-nuance van de re genboog, als haar kwelgeest op te merige toon vervolgt: „Bovendien js U te oud, blijf maar liever lekker in een rolstoel zitten en laat. U dan vooral die verschi-ikkelij- ke hoed thuis. Dat ding is geschikt voor de vuilnisbelt, waar U haar on- twijfeld hebt gevonden." Dit nu is de exclusieve methode van de; heer Funt. die zijn beledigingen zorgzaam voorbereidend, een bepaald gesprek uitlokt, dat opvangt via '11 onder zijn vest verborgen microfoon om er in zijn Donderdagavond-pro gramma een woordelijke reportage van te geven. Wie samen met Funt een stukje wil gaan eten, zou de volgende opwin dende tonelen kunnen meemaken: eenmaal binnen en breed-uit geïn stalleerd aan een keurig gedekte ta fel, neemt hij de menu-kaan,, leest deze langzaam en "half-luid een keer of vijf van boven tot onder door, terwijl de geïrriteerde ober naast hem zijn laatste restje geduld met twee rappe voeten tegelijk staat weg te trappelen. Nadat eerst door onze trouwhartig kijkende Funt is geëist, dat enkele gerechten van het dag menu door anderen moeten worden vervangen (hetgeen onmogelijk blijkt en dus wederzijds beledigingen uit lokt), zegt hij plotseling onbewogen: „Ober, je hebt zwarte nagels en dat is vies." Dat de ober tenslotte explodeerde en een serie onnette woorden ten gerie ve van „de openhartige microfoon" aldus noemt Funt zijn vinding aan de openbaarheid prijsgaf, be hoeft nauwelijks nader betoog. Hebt U een vuurtje stookolie weinig anders werd gedron ken en vroeg aan een potige matroos om een vuurtje. Hij nam bedachtzaam het aangeboden doosje lucifers tussen zijn keurig gesoigneerde vingertoppen en begon laconiek en langdradig alle lucifers één pa één voor de ogen van de verblufte matroos af te strijken. Intussen hield Funt zich onledig met het maken van opmerkingen van on derstaande kwaliteit: „Jouw kop bevalt me niet, makker. Ik denk, dat je vader niet veel zaaks was. En dan je oren compleet van een misdadiger. Hoe jij nog op een fatsoenlijke manier wat kunt verdie nen, is me een raadsel. Ga je majir melden bij En dan wordt het gesprek afgebro ken met een „droge rechtse" die de matroos in kwestie op de fluwelen wangen van Funt plaatst. Deze knikt lichtelijk in de knieëen en vindt nog tijd te stamelen: „Je hele voorgeslacht moet vergif tigd bloed hebben gedronken", waarop de matroos een waarlijk giftige lava stroom van voor onze kolommen vol maakt ongeschikte woorden over zijn schuimende lippen laat komen. In één jaar millionair JJet is. begrijpelijk, dat dit genre radio-programma gewild is. Het is ook begrijpelijk, dat Funt nog al eens last van zijn slachtoffers onder vindt, die hem bedreigen met zieken huis of gevangenis. Maar hij gaat on verstoorbaar verder en als de voorge nomen „Reportage" gereed is, gooit hij het meestal over de boeg van ce beminnelijkheid en zo nodig van de zakelijkheid en offreert de mensen welgemeende verontschuldigingen be nevens een bedrag in baar geld, varië rend van tien tot vijftig dollars. En het moet al heel gek gaan. wil het hem niet lukken: weer blijkt, dat her land van de onbeperkte „wonderen" steeds nieuwe mogelijkheden biedt om in een. korte spanne t.ijds van schoen poetser of krantenjongen te verande ren tot millionair. arbeider op korte termijn te ontslaan, hoe lang en hoe verdienstelijk de ar beider ook voor de werkgever werk zaam geweest was, in het vervolg zal dit niet meer mogelijk zijn. In begin sel zal de werkgever voor elk jaar, dat de dienstbetrekking geduurd heeft een opzeggingstermijn van tenminste een week in acht moeten nemen, tot een maximum van 26 weken. Hetzelfde geldt, omgekeerd, voor ontslagen, door de arbeider genomen, met dien verstande, dat de opzeggings termijn voor deze oploopt met een week voor ieder tijdvak van twee jaar dat de dienstbetrekking heeft geduurd tot een maximum van 13 weken. Belangrijker nog is het beginsel, dat partijen geen kennelijk onredelijk ontslag moeten geven. resp. nemen. Als kennelqk onredelijk wordt o.a. beschouwd een door de werkgever gegeven ontslag, waarvan de gevolgen voor de arbeider te ernstig zjjn in vergelijking met het belang, dat de werkgever bij het ontslag heeft. Onredelijk is ook een ontslag, gege ven of genomen" zonder opgave van redenen of onder opgave van een voor gewende of valse reden. Dit zijn de belangrijkste, doch niet de enige re denen, waarom een ontslag als ken nelijk onredelijk beschouwd wordt. Voorts bevat het wetsontwerp be palingen, die ontslag tijdens ziekte van de arbeider tegengaan.' Ook ont slag op grond van een te verwachten of. plaats gehad hebbende oproep in militaire dienst zal ten aanzien van meerderjarige arbeiders als regel nie geoorloofd zijn. Wordt het wetsontwerp tot wet ver heven, dan zal de rechtspositie van de arbeider aanmerkelijk verstevigd worden, wat niet alleen geschiedt met instemming van de organisaties der werknemers, doch eveneens met die van de werkgevers. TAE FRANSE BLADEN hebben uit voerig geschreven over de beken de automobielfabrikant Louis Delarge die op 75-jarige leeftijd te Parijs is overleden. Als onbemiddeld en onbe kend ingenieur begon Delarge met de bouw van een autotype dat op het gebied der autofabricage een volsla gen omwenteling teweegbracht. Later legde hij zich toe op de constructie van racewagens, die bij vele interna tionale wedstrijden eerste prijzen- be haalden. Een ijverige bestudering van de wonderdadige genezingen van Lour des deed hem op 60-jarige leeftijd toe treden tot de Katholieke Kerk en hij die zijn auto's bij tienduizenden in dienst van anderen stelde, maakte 'n pelgrimstocht te voet van Parijs naar Maria's heiligdom. JN HET R.A.I.-gebouw te Amster dam zal de expositie van de „Amstelflora" worden gevólgd door een tentoonstelling van automobielen van 30 April t.m. 9 Mei a.s. Bij de auto-show zal het zwaarste accent vallen op de bedrijfswagen. Terwijl er 45 merken personenwagens aanwezig zullen zijn uit 8 verschillen de landen, komen er 50 soorten be drijfswagens van 9 nationaliteiten waaronder zeven Nederlandse. gevaarlijkste tegenstanders zijn. We laten ons daarin door hen maar al te gemakkelijk overtreffen! TAaarom: lezen we de lessen van deze uit het communisme bekeerde. Laten we ons doordringen van de pro blemen van deze tijd en alles doen wat in ons vermogen is, om tot een spoe dige en radicale oplossing te geraken. Anti-communisme is niet genoeg. Betekent zelfs niets, als we het niet hecht-vastkoppelen aan de strijd voor een nieuwe, Christelijke gemeenschap. DOUGLAS HYDE was tot voor kort redacteur, van het Engelse com munistische dagblad de „Daily Wor ker". Hij heeft daarmee en ook met het hele communisme gebroken. Hij wendde zich tot het katholicisme en hoopt eerlang in de Kerk te worden opgenomen. Tsjecho-Slowakije gaf hem de laatste stoot. Voordien echter was 't communisme in zijn gedachtenleven al sterk aan het wankelen gegaan, toen hij kennis nam van de geschrif ten van Chesterton en Belloc. Hij ging zich ook eens vertreden buiten de communistische argumentatie. Dit werd voor zijn communisme fataal. En nu is hij dan op weg naar de waarheid. Hoe echter was het mogelijk, dat hij in zijn jonge jaren tot het commu nisme kwam? Dit heeft hij zelf uitvoerig beschre ven. Hij was een Christen van huis uit. Hij koesterde zelfs het plan, om theologie te gaan studeren teneinde als Methodistisch zendeling naar Brits Indië te gaan. Hij werd in geestdrift ontstoken voor de Indische Nationale Beweging. Hij ontmoette op zijn weg het Verbond tegen Imperialisme. Van daaruit kwam hij ook in „de inter nationale organisatie tot hulp aan de slachtoffers van de klassenstrijd". De vurigste leden, in die organisaties, waren jonge communisten. Het waren 'in feite communistische mantelorga nisaties. Maar de leden waren niet de afstotelijke types als hoedanig men in zijn vroegere liberale omgeving de communisten steeds had uitgetekend. Het waren studenten, kunstenaars en werkloze arbeiders, die zich niet wil den laten demoraliseren door hun levensomstandigheden. Toen hij als Christen in dit milieu kwam, werd hij wel op menig punt geschokt, maar hij vond er toch ook veel inspirerends. Christenen waren rustig; communisten toonden een enorm ongeduld ten aan zien van alles wat ze verkeerd acht ten in de wereld. Het Christendom had zijn martelaren van honderden jaren geleden: de communisten schermden met hun hedendaagse mar telaren in Azië, op de Balkan, soms zelfs in Amerika. Bijna niemand die niet op een of andere manier „slacht offer" was geweest. Er was geestdrift en toewijding voor de communistische zaak. Het internationaal karakter er van liet zich in de jaren vlak na de eerste wereldoorlog ook aantrekkelijk aanzien. Het communisme bood niet alleen medicijn voor alle wereldkwa len, maar het gaf ook een pasklare philosofie. Morele losbandigheid op sexueel gebied, welke Hyde onder zijn nieuwe partijgenoten aantrof, be gon hij langzamerhand ook goed te praten als een overwinning op de huichelachtige bourgeois-conventies. Toch bleef Hyde zich een tijdlang nog vastklampen aan resten van zijn oude Christelijke overtuiging. Hij wilde een soort van Christelijk com munisme belijden. „Och, daar groei je wel overheen", zeiden zijn kameraden, „net als wij." En inderdaad, hij dacht daar overheen te groeien. Hij dompelde zich onder in de partij-acti viteit, die in de dagen van massa werkloosheid steeds meer werd ge motoriseerd. Hoe dieper de ellende, hoe heerlijker het doel: de overwin ning van het verrotte kapitalisme, de stichting van een klassenloze maat schappij TTet is belangwekkend en leerzaam kennis te nemen van het groei proces, zoals Hyde het zelf beschre ven heeft. Daar is allereerst de waarschuwing tegen de 'onschuldig-getitelde mantel organisaties, welke in het relaas ligt opgesloten. Hyde noemt ze de schok- brekers voor hen, die eerst nog hui verig staan tegenover de Communis tische Partij als zodanig. Wij kennen in onze dagen ook van die schokbre- kers. Voor de intellectuelen zijn ér verschillende, voor de arbeiders is hier te lande de E.V.C. de voornaam ste. Hoort, hoe een ingewijde daarte gen waarschuwt. Gelooft niet de vu- rigq, verzekering, dat de Communis tische Partij, dat Moskou er niets mee te maken heeft. Het zijn de voor portalen. En als men er binnentreedt, begint het proces, dat men over zijn Christelijke overtuiging heen groeit, duidelijker gezegd, dat'men een af vallige wordt. Een tweede les, in dit relaas opge sloten, vormt een aanklacht. Een aanklacht tegen vele Christenen, die inderdaad zo kalm bleven tegenover het onrecht, dat deze samenleving openreet, die in zelfgenoegzaamheid niet eens trachtten te begrijpen wat er woelde onder het leger der bezits- lozen, die de massale werkloosheid als een toch niet te stuiten natuur verschijnsel hebben aanvaard. De tweede wereldoorlog heeft velen de ogen geopend. Het Christendom heeft weer talloze nieuwe, moderne marte laren voortgebracht. Maar dreigt het gevaar niet, dat velen weer gaan in dommelen? Als Professor Romme de massale bezitsloosheid als een schandmerk onzer samenleving aan klaagt, schudt dan niet menigeen het hoofd over zo veel „overdrijving" Is er een vurig verlangen onder alle Christenen naar een radicale struc tuur-verandering in onze samenle ving, waardoor alle bedrijven tezamen en iedere onderneming afzonderlijk weer werkelijk het algemeen welzijn dienende gemeenschappen worden? Gunt ieder zijn medemens de volle ontplooiing der persoonlijkheid en neemt hij daarvoor de beletselen weg? We zouden deze vragen nog met vele kunnen aanhuilen en we vrezen, dat er dikwijls slechts een ontken nend antwoord op past. Als laatste opmerking zouden we nog deze willen plaatsen: Ziet, ho» energie en geestdrift het deel van ongl Zie vervolg onderaan kolom 6

de Stem | 1948 | | pagina 1