„De Spaanse schatgraver" in Breda Minister laat Brabantse belangen „liever rusten en Zeeuwse Prov. Gezondheidsdienst voor dieren Distributie perikelen Robertson acht splitsing van Duitsland een feit „Sweepstake" voor verkiezing in Italië' Na het diner: een aangenaam gesprek Als verplegers staken vierpe jaargang IN 'T KORT „Salut hè kostte f 100.- No, 1044 DONDERDAG 8 APRIL 1948 EERSTE KAMER Rotterdam krijgt een vliegveld Het publiek oordeelt „Laat U de vrijheid niet ontnemen Het Rijnverkeer met Duitsland Meer wind Opening Staten van Curasao De ontvangst van mevrouw Roosevelt Opening Van het laboratorium te Goes DE, „NEELTJE JACOBA" heeft een kranige bemanning. Zij werd met onderscheidingen geëerd in verband met de redding van de „Lotte Skou" bemanning. Verdrag der vijf landen met V.S. Kravchenko klaagt Frans blad aan Ernstig woord van Italiaanse Bisschoppen Nieuwe bonnen Niets extra's MGR T: HUIBERS, de bisschop van Haarlem is door Z. II de Paus benoemd tot ass. bisschop bij de Pau selijke troon. *- Uitgave ni*<TF»\*oy»sn Warland »a p. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. pr A. J' J- Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per P°st f 4-25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen V1A,, j i.iei. worden op aanvraag verstrekt. h Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. |N WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN is het tempo van verbetering der wegen zeer langzaam, aldus de heer Hommes (A.R.) in de Eerste Kamer, terwijl ook aandacht nodig is voor de belangen van de Zeeuwse havens Terneuzen en Vlissingen. TXE HEER van Velthoven (K.V.P.) bepleit evenals verleden jaar een betere verdeling van auto's voor N. Brabant en wijst er o.m. op, dat in het Zuiden door het M. G. veel wa gens zijn gevorderd. Daar dit gebied inzake de autovordering de zwaarste tol betaalde, hetgeen aan het gehelp land ten goede kwam, acht spr. het verdelingspercentagc voor Brabant niet juist. Vervolgens besprak hij de kwestie der spoorwegverbinding Nederland België en vraagt of de samengestelde commissie uitging van de Ned. Spoor wegen, of er Belgische en Brabantse deskundigen in zitting hebben en vraagt tenslotte met klem, dat de Brabantse en Kempische gedachte door de commissie zal worden ge hoord. De heer Kramer (P. v. d. A.) stelt vast, dat er momenteel 19.000 vracht wagens en 8.800 particuliere onderne mers in ons land zijn en bepleit me^er coördinatie en centralisatie. Tenslotte zij vermeld, dat vele spre kers iets hadden op te merken over het plan van dr. Plesman inzake een vliegveld Burgerveen, waarover men in het algemeen niet veel goeds wist te vertellen. IN 1949 electrische treinen naar het Zuiden. dingen met het Zuiden. Over de ha ven van Terneuzen is een onderzoek gaande. Daarna komt de Minister op de luchtvaartterreinen. Hij meent, dat men het plan Burgerveen kan stellen tegenover een Schiphol met een Schie- veen daarnaast. Daarvan zijn de aan- legkosten nagenoeg gelijk, maar de veiligheid van het tweede plan is ho ger en de exploitatiekosten zijn be duidend lager. j Daarom gaat zijn voorkeur uit naar een gescheiden plan, ook al omdat de kosten voor de grond van Schieveen goedkoper zijn dan die van Burger veen. Spr. vindt dan ook geen aanlei ding om bij de Regering een wijzi ging van haar vroegere beslissing aan hangig te maken. De begroting Verkeer en Waterstaat wordt z.h.st. aangenomen. Nadat de heer Hommes uitgifte van boerderijen in de Noord-Oostpolder aan Walcherse hoeren had bepleit, werd de begroting van het Zuiderzee fonds aangenomen, waarna ook de be groting van de P.T.T. z.h.st. werd goed gekeurd. Op Woensdag 14 April komt de Kamer bijeen voor de behandeling van de Begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. EEN ONMIDDEL1JKE OORLOG TAE INTERNATIONALE toe- stand stemt menigeen tot grote ongerustheid. Berlijn lijkt hem de voorloper van ernstiger gebeurte nissen. Een peiling van de publieke opi nie leerde in tussen, dat de ge ruchtmakende gemeente in wer kelijkheid niet zo talrijke aan hangers telt als men uit de gelui den welke zij produceren geneigd is af te leiden. Die peiling vertelt ons nl. dat 76 pet van 'n aantal ondervraagde per sonen niet gelooft aan 'n gewapend conflict als gevolg van de huidi ge internationale spanning. Slechts 19 pet. geloven daar wel aan en 5 pet. blijkt geen mening er op na te houden. Een andere kwestie is of zo'n conflict op de lange duur te ver mijden valt! Tachtig procent zegt neen en slechts 11 pet. ja, terwijl 9 pet. er geen mening op na houdt Vrijwel in het geheel geen me ningsverschil bestaat over de vraag of Nederland al dan niet betrokken zal worden bij het uit breken van vijandelijkheden. 92 pet. is er van overtuigd, zoals 96 pet. der ondervraagden er van overtuigd is, dat de regering er goed aan „gedaan heeft het Pact van Brussel te ondertekenen. Veel hoop ontlenen dezulken er echter niet aan, dat door het afsluiten van dit Pact een derdewereld oorlog minder mogelijk maakt. Slechts 20 pet. zegt ja, maar 75 pet. zegt neen. TyfINISTER VOS meende, dat er geen reden was t® veronderstellen, dat de Spoorwegen bevoordeeld worden. Ten aanzien van socialisatie zegt hii voorstander te zijn en hij wijst eroin dat ingrijpen van de Overheid ten de ze noodzakelijk is om aan 'n algehele chaos te ontkomen. Maar de ordening van vandaag is zeker geen socialisa tie, zij wordt daardoor eerder ge remd. De verlichting in de Duitse wagens kan misschien met een noodinstalla- tie geschieden, vervanging van deze wagens op korte termijn is echter on mogelijk. De Minister zeide te verwachten, dat als de fabricage van de nodige onderdelen niet tegenvalt, de electri- ficatie naar het Zuiden in 1949 in de dienstregeling kan worden opgeAomen De overige ter sprake gebrachte kwes ties over Brabant en Zeeland laat hij momenteel liever rusten. De klachten over de lange reisduur van de treinen zal spr. onder de aan dacht van de N. S. brengen, evenals de kwestie van de spoorwegverbin- 400.000 gewapende orde-bewaarders XJET ITALIAANSE KABINET heeft te Rome zijn laatste bijeenkomst gehouden vóór de algemene verkie zingen op 18 April. Mario Scelba, mi nister van Binnenlandse Zaken, heeft een uiteenzetting gegeven van de po- litie-maatregelen ter onderdrukking van alle mogelijke pogingen om ge weld te gebruiken bij de verkiezin gen. In totaal zullen op de dag der ver kiezingen 400.000 man politie en mi litairen dienst doen. De meeste betrouwbare waarnemers zijn van mening, dat Alcide de Gas- peri's Chr.-democratische partij met 'n duidelijke voorsprong als de sterk ste enkele partij uit de verkiezingen te voorschijn zal komen, waardoor de Gasperi in staat gesteld zou worden een nieuwe regering te vormen, ge lijk aan de huidige, doch met een veel grotere meerderheid in het parlement en in alle opzichten veel sterker. Het Romeinse ochtendblad „II Tem' po" heeft een soort sweepstake geor ganiseerd voor de verkiezingsresulta ten. Het blad meldt vandaag, dat de kansen als volgt genoteerd zijn: Chr.- democraten 223 zetels, Volksfront 176, de socialistische Unie van Lombardo en Saragat 43 zetels. pENERAAL ROBERTSON heeft op de Landdag van de in de Britse zone gelegen provincie Rijnland-West- falen waar het Ruhrgebied toe be hoort, verklaard, dat op het ogenblik het feit aanvaard moet worden, dat een ijzeren gordijn Duitsland in twee- en scheidt en dat de Duitsers tevre den moeten zijn met de eenheid van slechts twee derden van hun land. Robertson noemde als eerste doel van het bizonale bestuur te Frank fort: het herstel van de economie van West-Duitsland, doch als uiteindelijk doel: het leggen van een basis, waarop de Duitse eenheid kan worden her steld, „eenheid in de ware zin van een onafhankelijke, vrij gekozen en representatieve regering". Robertson deed een beroep op de Duitsers, terwille van hun vrijheid, terwille van hun toekomstige voor spoed en terwille van alles wat zij dierbaar achten, absoluut te weigeren zich door deze zenuwenoorlog uit het evenwicht te laten slaan. „Kibbelt niet onder elkaar. Het kan zeer belang rijk zijn een goed partijlid te zijn, het is veel belangrijker een goed Duitser te zijn. Besluit schouder aan schou der te gaan staan tegen mannen, die met het woord democratie op de lip pen en een knuppel achter de rug de Duitse vrijheid u zullen ontnemen" aldus Robertson. In verband met de economische voor uitzichten zeide Robertson onder meer dat het zeer ongelukkig treft, dat niet de Duitse bevolking van alle vier zo nes deel mag nemen het plan-Mar- schall. Binnen twee maanden via Benelux-havens JUAAR van bevoegde Amerikaanse zijde wordt verwacht, staat thans eindelijk de inschakeling van de Ne derlandse en Belgische havens in het Rijnverkeer naar Duitsland aan de vooravond van de verwezenlijking. De verwachting schijnt niet te op timistisch, dat binnen twee maanden Rotterdam. Amsterdam en Antwerpen hun rechtmatig aandeel in het pijn- verkeer, hetwelk deze havens zo lang is onthouden, zullen verkrijgen. Aldus een bericht in de Nieuwe Rotterdamse Courant. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Zwaar bewolkt met enkele bui en en later verpreide opklaringen Matige, later krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuid en West. Over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. Vandaag: Zon onder 19.25 uur. Maan onder 18.16 uur. Morgen: Zon op 5.58 uur. Maan op 6.13 u. Maar dan toch met een bijsmaak jy/rONTGOMERY is per vliegtuig te Londen teruggekeerd uit Berlijn, waar hij met de Sovjet-bevelhebber, Sokolofsky, heeft gedineerd. Hij zei de, dat hij na het diner een lang en aangenaam gesprek met Sokolofsky al leen had gehad. Over zijn bezigheden tijdens zijn korte verblijf in Duitsland wilde de maarschalk zich verder niet uitlaten. Volgens Tass, het officiële Sovjet- Nieuwsbureau. hebben de Sovjets de maatregelen ter controle van het ver voer uit het Westen door de Sovjet zone naar Berlijn verscherpt omdat hongerenden, gangsters, spionnen, pro fiteurs. politieke schurken en oorlogs misdadigers grondstoffen en andere waardevolle goederen uit Berlijn naar de Westelijke zones komen. Aangaande de vliegtuigbotsing bo ven Berlijn slechts het volgende: de Sovjets geven de Engelsen alle schuld waartegen dezen op hun beurt heftig protesteren. Oppositie liet verstek gaan TN ZIJN REDE bij de opening van de nieuwe zitting der Staten van Curasao deelde de Gouverneur, P. Kasteel mee, dat de ontvangsten voor 1949 worden geraamd op f 43 millioen en de uitgaven op f 47 millioen. Van deze laatsten is een bedrag van f 10 millioen bestemd voor de uitvoering van nieuwe werken. Met betrekking tot de politieke toe stand legde de heer Kasteel nogmaals ,de nadruk op het belang van decen tralisatie van bestuur ten opzichte van Aruba enCurasao, daar beide ge biedsdelen op het stuk van godsdienst economie, cultuur, taal en gewoonten eikaars gelijken zijn. De leden der oppositie, de demo cratische partij en twee Arubanen, woonden de bijeenkomst niet bij. Max, een alligator van 150 p. Jfraar en 6 voet lang, heeft de hele win ter bif zijn baas, Emil Keichelt uit Berlijn geslapen. We zien hem hier bezig met zijn och tendbeschuitje. Me vrouw Reichelt is enthousiast over 't beest. „Hij is zó zindelijk", zei ze, en hoesten of snur ken doet hij nooit" "TJE PROMOTIE van Mevrouw Roo- sevelt zal op Dinsdag 20 April middags te 3 uur plaats hebben in de Domkerk te Utrecht. Promotor is prof mr. dr. S. van Brakel. Na afloop de zer plechtigheid zal in het groot audi torium van het Universiteitsgebouw een thee worden aangeboden. Op Maandag 19 April hegft in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, 's och tends te half 12 een plechtige ont vangst plaats door het Nederlands j het stellen van de diagnose vaak een Vrouwencomité. Hier zal H. K. H. I laboratorium met een goede outillage Prinses Juliana tegenwoordig zijn. noodzakelijk is. 7 OOR BOVENGENOEMDE Zeeuwse dienst was het Woensdag een grote dag; toen toch werd op het Ravelijn de Groene Jager het laboratorium officieel geopend. De belangstelling hiervoor was zeer groot; ook de Commissaris der K gin was aanwezig. De voorzitter, de heer Geschiere uit Grijpskerke heeft zijn vele gasten hartelijk verwelkomd en op welspre kende wijze de ontwikkeling van de dienst geschetst en zijn grote voldoe ning uitgesproken over het bereikte resultaat. Spreker zei te begrijpen dat men er ook nu nog niet is en dat nog hard zal gewerkt moeten worden om het gestelde doel:- de gehele Zeeuwse vee stapel onder controle te brengen te bereiken. Het gaat tenslotte niet alleen om het belang der vee-houders, maar ook om dat der volksgezondheid en het economisch herstel van Nederland, daar dit niet mogelijk is zonder ex port van onze zuivel. Spreker hoopte dan ook op de steun der veehouders, op die der veeartsen en riep ook de financiële hulp der provincie in. REDE DR. WAGENAAR. JJierop heeft de directeur van de dienst, dr. G. Wagenaar op zeer breedvoerige wijze nut en noodzaak van zijn dienst aangetoond, vooral om dat men de veeziekten nog lang niet onder de knie heeft en het verbeter de handels- en wegverkeer, die be smetting kans geven zich veel sneller dan weleer te verspreiden. Het is voor de practiserende dieren arts in een bepaalde streek niet mo gelijk om in zijn eentje deze ziekten afdoende te bestrijden. Niet dat hem de kennis daartoe ombreekt, maar om dat de practicus door de begrenzing van zijn practijk niet in> staat is het geheel te overzien en te behandelen en bovendien omdat ten aanzien van TN HET JAAR 1936, toen de Spaanse schatgraver in verband met de ontwikkeling van de politieke verhoudingen in het Franco-Spanje ge acht werd zich in ledigheid te hebben teruggetrokken, geviel het, dat een inwoner van Breda, de heer W(elten) een brief nit Barcelona ontving. Deze brief, waarvan wij ten bewijze van de authenticiteit een fragment reproduceren, had een inhoud, welke ongeveer overeenstemt met de ro mantische historie, welke wij gisteren in onze kolommen afdrukten: een verborgen schat, 'n berooid man in de gevangenis en daaruit los te kopen voor een zekere som gelds en tenslotte een jongedame, die dringend bij stand behoefde. /*/-*' /iZ (so In ons geval nu was de verborgen schat niet groter dan 1.200.000 pese ta's, waarvan de heer W. voor zijn welwillende bemiddeling na aankomst in Barcelona een derde deel zou ontvangen. Het aanstaande slachtoffer, kennelijk een man met ervaring en nuchtere werkelijkheidszin, is op het verleidelijke aanbod niet ingegaan en heeft de brief slechts als „cu riositeit" bewaard reden, waarom wij er gaarne toe overgingen er onze lezers van in kennis te stellen. Voordat de Gezondheidsdiensten er waren, en ook thans nog, nu wij nog niet voldoende zijn ingewerkt, wer den al de routine onderzoekingen voor de practijk verricht voorname lijk door de Rijks Serum Inrichting te Rotterdam. Dit had twee bezwaren. In de eer ste plaats doordat een groot deel van het personeel gebonden werd aan werk, dat niet in de eerste plaats het doel van dit instituut was. In de tweede plaats stelde men in de regel de diagnose zonder meer. Alleen In uitzonderlijke gevallen werd een prac tijk-onderzoek ter plaatse ingesteld. Thans kan men in Goes terecht. Spreker deelde mee dat dank zij intensieve propaganda, deze winter ge voerd, thans ongeveer 70 pet. der vee houders in Zeeland zich vrijwillig bij de dienst aansloten; in 1943 was dit nog maar 25 pet. De 100 pet. moet echter bereikt wor den, zodat de laatste onwilligen wel wettelijk gedwongen zullen worden. Met een navrant voorbeeld der laat ste dagen 'n dorp op Z.-Bevland kreeg melk van zwaar t.b.c. aange tast vee toonde spr. het gevaar van de vrijheid op dit gebied aan. DE COMMISSARIS AAN HET*. WOORD. Thr. de Casembroót heeft nadat ver versingen waren geserveerd zijn grote voldoening geuit over het tot stand komen van 't nieuwe labo ratorium en hij meende dat het Prov bestuur indien de middelen het toe laten, zeker niet onsympathiek zal staan, tegenover een subsidie-aanvra ge. Spreker hoopte dat het zegenrijk werk, dank zij deze nieuwe inrich ting, krachtig voortgezet zal kunnen worden. Na de Commissaris der Koningin werd nog het woord gevoerd door de heren v. Ballegoyen de Jong, (na mens 't Goes gem. bestuur); 't Hooft en Kerstens van de Vee-artsenij-kun dige dienst; ir. Geuze voorzitter Z.L. M.; ir. Zwagerman, de Zuivelconsu- lent, baron Collot d'Escury (namens prov. comm. tot verbetering rund vee); drs. Kribbe, Chr. B. T. B.; lit. Steyn, L.T.B. en Baak. Laatstgenoemde bood ppmens de Zeeuwse dieren-artsen dr. Wagenaar een electrische klok en mevr. Wage naar bloemen aan. Na al deze welsprekendheid kregen de genodigden het ruime en goed-in- gerichte gebouw te bezichtigen. NIEUWE FUNCTIONARISSEN Qp deze bijeenkomst werd nog mee gedeeld dat des morgens, de heer Grootenhuis, vee-arts te Steenbergen, benoemd' was tot medewerker van dr Wagenaar en dat mej. den Herder was aangesteld als analyste. JU. A. MOURER te Groningen is in de vacature Koejemans tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard.' de gevolgen. ERESCHULD TJEN AMERIKAANS advocaat, de heer Leonard A. Block uit Washington, heeft zich ingescheept op de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika-lijn voor een zeer bijzonder doel. Hij wil nl., indien hem dit wordt toegestaan, rechtsbijstand gaat verlenen aan de Londense kapper Joe Verrier, die in de gevangenis van Worm wood Scrubs zit opgesloten we gens heling. Advocaat Block inte resseert zich bijzonder voor de zaak Verrier, omdat deze tijdens de oor log gratis het haar knipte van sol daten, die platzak waren. 1?EN MINIATUUR van Raphael „De Madonna met het boek", werd de zer dagen van een Italiaanse kunst handelaar gestolen. Het werd bewaard in een koffertje met het wapen van Z. H. Paus Leo XIII, die het aan de prinses van Aragon schonk en het wordt geschat op 50 millioen lire. J?EN WETSONTWERP tot verhoging van pensioenen met een toeslag, welk ontwerp aansluit op de wet van Januari 1947, is de Ministerraad ge passeerd. TT. M. DE KONINGIN bezocht giste ren de gouden Jaarbeurs. 1PEN ONTPLOFFING was het gevolg van het wegglippen van de slang aan het gasstel bij Mej. S. te Rotter dam. Vermoedelijk heeft zij bij het vlees braden de slang met een schuim spaan aangeraakt. Zij overleed aan TTET GEZINSCONGRES ,van de R.K. Bond voor het gezin wordt 22 Mei a.s. te Utrecht gehouden met als spre kers: Dr. C. Ch. A. van Haren. Prof. dr. J. Veraart, Mevr. M. van Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beerenbrouck, dr. Jos de Boer en Pater J. Colsen M. C. QENERAAL FOULKES, chef van de Canadese Generale Staf zal op 2 Mei a.s. voor een vier-daags bezoek aan ons land in Nederland aankomen. T)E „KOTA GEDE" zal eerder dan verwacht werd aankomen. De de- barkatie te Rotterdam geschiedt he denmiddag om zes uur. £)E CONSERVATIEVEN winnen in Engeland bij de raadsverkiezingen nog steeds terrein: zij wonnen 245 zetels, terwijl de Labour er 142 ver loor in 100 districten. KQQe STAATSLOTERIJ, 5e klasse, 11e lijst: f 1000 op 2640 4234 7092 10960 11247. KAC ARTHUR schijnt voor het pre sidentschap van Amerika slechte re kansen te hebben dan Harold Stas- sen. Dit werd vastgesteld aan de hand van de uitslag der voorverkiezingen in Winconsin. QNZE EIEREN gaan voorlopig naar het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland ten getale van 21 mil lioen stuks. JN DE New-York Herald Tribune wordt in een uitvoerig artikel ge zegd, dat vergevorderde besprekingen worden gehouden over een verdrag tussen de vijf mogendheden van Brus sel en de V. S. Mocht verwezenlijking van dit verdrag op te grote moeilijk heden stuiten, dan zou President Tru man van beide partijen steun probe ren te verkrijgen voor een verklaring van Amerikaanse militaire steun voor de West-Europese Unie. Ph dat geval zou er een verhouding ontstaan gelijkend op die tussen de V. S. en Canada. Het tot standkomen van een formeel verdrag wordt ech ter meer waarschijnlijk geacht. 7 millioen schadevergoeding geëist TYRAVCHENKO, de beroemde schrij ver van het vermaarde boek „Ik verkoos de vrijheid" heeft het week blad „Les Lettres franeaises" wegens laster voor 7 millioen francs aange sproken. Dat blad heeft beweerd, dat Kravchenko in Rusland grote sommen van de Staat zou hebben verduisterd om zijn speelschulden te kunnen be talen. Het proces begint 29 Juni en de aangeklaagden hebben 12 getuigen opgegeven. Kravchenko zal zelf voor de rechtbank verschijnen. J)E AARTSBISSCHOPPEN en de Bisschoppen van Ligurië hebben m een herderlijk schrijven aan de ge lovigen verklaard, dat het „niet stem men" een „doodzonde" is en dat het gewetensplicht is te stemmen op lijs- jen en candidaten, die zekere waar borgen bieden op genoegzame wijze de rechten van God. van de Kerk en van de mensen te zullen eerbiedigen. Wie hierop geen acht slaat, maakt zich eveneens aan .doodzonde" schul dig. •\rOOR HET TIJDVAK van 11 t.m 24 April geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 804: 301 melk: 4 liter melk. 303 melk: 7 liter melk. 306 vlees: 100 gr. vlees. 307 vlees: 300 gr. vlees. 308, 309 boter: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 320 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 321 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoeder, ver micelli e.d. 322 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 17 April). 313 reserve: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 314 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 17 April). 316 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 17 April). BONKAARTEN KD, KE 804: 803 melk: 12 liter melk. 806, 807 vlees: 100 gr. vlees. 808 boter: 250 gr. boter of» mar garine of 100 gr. vet. 809 boter: 125 gr. boter of marga rine of 100 gr. vet. 820 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 821 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoeder', ver micelli"—sl. 822 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 17 April). 815 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 17 April). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 805 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook C. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 April worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst op Maandag 12 April a.s. mag wor den gekocht. Het leven van 1000 patiënten in Cairo in gevaar ■piGYPTISCHE TROEPEN en ge- vechtswagens zijn vandaag naar 'n ziekenhuis te Cairo gezonden, nadat stakende verplegers met succes weer stand hadden geboden aan pogingen van de politie om hen uit het zieken huis te verdrijven. Een sterke politiemacht werd van het dak af met stenen bekogeld. De politie opende het vuur en verwond de een aantal stakers. Ook gebruikte zij traangasbommen, doch toen ook dat niet baatte, riep zij de hulp van het leger in. De sta kers sloten alle deuren van het zie kenhuis en zetten ze onder stroom, waardoor dokters en chirurgen niet binnen konden gaan. Zij weigerden besprekingen met de minister van Openbare Gezondheid en verklaarden dat zij slechts wilden luisteren naar een afgezant van Koning Faroek of de eerste minister. Het leven van bijna 1000 patiënten van twee ziekenhuizen te Cairo staat volgens berichten op het spel als ge volg van de staking van 1500 verple gers in beide ziekenhuizen, die gib- teren begon. We kunnen niet nalaten hij dit be richt dankbaar te denken aan onze eigen ziekenhuizen, waar Zusters en Broeders stil en opgeruimd hun moei lijk werk doen. RECHTBANK MIDDELBURG yOOR DE RECHTBANK te Middel burg stonden een aantal lieden terecht die zich verre van van vrien delijk betoonden ten opzichte van de ambtenaren van Invoerrechten en Accijnzen, of wel zich van de be palingen waarvoor de dierist van I. en A. in het leven werd geroepen geen zier aantrokken. Kommiezen riepen in Aardenburg een persoon aan die kennelijk frau duleuze goederen vervoerde. Ver dachte die herkend werd als A. M. een 59-jarige leurder uit Maldeghem (B.) nam de vlucht onder het uit roepen van enige scheldwoorden. Weigering tot visitatie kostte M., thans 14 dagen gevangenisstraf. De 25-jarige los-werkman R. A. D. uit Aardenburg een berucht smokke laar nam op twee achtereenvolgende dagen, in de omgeving van Aarden burg per rijwiel en met goederen de vlucht, toen ambtenaren hem wil den visiteren. Een verordening van f 100.— ps. 40 dagen hechtenis en f 50.bs. 20 dagen hechtenis werd zijn deel. Ook de 33-jarige A. B. de W., land arbeider uit Schoondijke weigerde visitatie aan de grens. De W., deed zijn klompen uit, en zette het op een lopen, met een „Salut, hè. Dit kost te hem f 1Ö0.subs. 40 dagen hechte rus. _T- H-, 34-jarige vlasbewerker uit St. Jansteen, onttrok zich onder Axel aan visitatie. Veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf. De 37-jarige landbouwer-fruitkwe ker uit Haamstede C. B. B. had in zijn wagenhuis, een distilleertoestel voorhanden zonder machtiging. Dit kostte hem f100.boete subs. 20 da gen hechtenis met verbeurdverkla ring toestel. C. H. een 47-jarige machinist uit Middelburg werd onder Hulst met 40 pakjes tabak en 29 pakjes sigaret ten aangehouden, niet voorzien van de vereiste zegels. Inbeslagname volg de bovendien een boete van f 100. subs. 40 dagen hechtenis. Onderscheiding voor Mgr. tP. J. Huibers (Van onze Haagse correspondent) ZELFS de oppervlakkige dagblad* lezer moet wel de indruk krijgen, dat er iets scheefs zit in ons distri- butie-beleid. Vooral na de door de jonge bewindsman prof. v. d. Brink genomen maatregelen is zulks duide lijk geworden. We herinneren ons nog zo levendig, hoe we einde 1947 schreven, dat opheffing der servies distributie te wachten was, hetgeen prompt door de toenmalige minister van Economische Zaken werd tegen gesproken. Ondanks deze departemen tale tegenspraak ging een blauwe Maandag later het serviesgoed van de bon. Inderdaad ontstond er een run. Toonbanken werden platgedrukt, win kel-meisjes kwamen met schrammen en builen thuis en die eerste dag is ef meer gebroken dan anders in een jaar. Vanlieverlee heeft de toestand zich echter geconsolideerd. De distri butie door de handel zelf geschiedt merendeels billijk en.... voortreffe lijk, Waarom bleven de fietsen en banden zo lang op de bon? Thans, slechts een korte tijd na de opheffing der distributie moet het afbetalings systeem worden ingevoerd om de ver koop kunstmatig te beïnvloeden. Alle magazijnen hebben voldoende voor raad en zonder in de rij te staan kan men zich - indien men over de nodige dubbeltjes beschikt - van een rijwiel met spiksplinternieuwe banden voor zien. Het is begrijpelijk dat de ge middelde Nederlander zich thans af vraagt, waarom de distributiebepalin gen voor deze artikelen zo lang werden gehandhaafd. Waarom? Een bedrijf dat zwak staat tracht stee'ds - zijn kosten te drukken. Het ware goed indien de Staat aan de particuliere be drijven in dit opzicht een voorbeeld nam. T~ve rijwielleveranciers hebben de indruk, dat ze geruime tijd bij de neus zijn genomen en een zelfde ten dens is thans te constateren in andere kringen. De onderhandelingen tussen de schoenfabrikanten en winkeliers enerzijds en de regering anderzijds om te komen tot opheffing der distri butie hebben niet tot resultaat geleid. Waar de glasharde cijfers van het Economisch Instituut voor de Midden stand vertellen, dat einde September van het vorige jaar 3.000.000 schoenen bonnen niet ter honorering waren aangeboden. M.a.w. 3 millioen mensen hadden of schoenen genoeg, of geen geld om schoenen te kopen. Maar even zo vrolijk blijft de dure onkosten post der schoenendistributie gehand haafd. Waarom? De winkeldochters hebben hun intrede weer gedaan. De bonloze Amerikaanse en Spaanse schoenen trokken slechts beperkte be langstelling en vele winkeliers koch ten zich aan dit bonloze product een strop. Een niet te miskennen wreve lige stemming onder de winkeliers en fabrikanten is er het gevolg van. "M"og groter is dp ontevredenheid bij de textielwinkeliers. De winke liers hebben zowel punten als geld ge ïnvesteerd aan textielproducten, die momenteel geen afrek meer vinden en waaraan zij strop hebben. Zulks beinvloedt hun liquiditeitspositie in ernstige mate met alle gevolgen van dien. Vandaar dat de handel vast blijft houden aan zijn eis om het kleingoed distributievrij te maken en voor costuums, jassen, japonnen, mantels van mindere kwaliteit een minder aantal textielpunten vast te stellen. Momenteel - aldus kan men in deze kringen horen - .betaalt de re gering zijn distributie-ambtenaren voor een deel uit de liquiditeit van Je wifikelier. Misschien is deze visie lichtelijk overdreven. Toch kan men vele argumenten van de textielhan delaren niet ontzenuwen. Reeds in het begin van het jaar was het glashelder, dat de distributie kon worden ver ruimd, zij het, ook slechts met kleine sprongetjes, Evenzeer was het duide lijk, dat een herwaardering der pun ten niet kon uitblijven i.v.m. de ren tabiliteit van de textielhandel. Toch werden beide berichten rustig tegen gesproken. De waarheid heeft inmid- ,dels de eerste tegenspraak achter haald, aangezien er geen twintig doch 26 punten werden aangewezen, zoals wij reeds op 2 Maart konden melden. De winkeliers en ook de fabrikanten liouden thans voet bij stuk en daarom zal straks blijken, dat ook de her waardering voordeliger is dan de re geringsinstanties kort geleden In een ander dementi lieten doorschemeren. JJet is ons bekend, dat voor sommige artikelen de distributiebepalingen werden en worden gehandhaafd om de sochale vrede te bewaren. Men stelt zich namelijk op het standpunt dat het niet te verwezenlijken verlangen min der schrijnend is ais het ontstaat door puntengebrek dan wanneer het ont staat doorgeldgebrek. Afgezien van het feit, dat wij niet durven in staan voor de volledige juistheid van deze opvatting, geloven we bovendien dat men nu druk doende is de so ciale vrede te verstoren onder de mid denstanders. De droge, dorre cijfers spreken in dit verband voor zich zelf. De niet betaalde kwitanties der leve ranciers eveneens. JJet huidige distributie-systeem is niet meer berekend voor z'n tijd. Minister van den Brink staat voor de moeilijke taak om het aan te passen bij de gewijzigde omstandigheden het geen kan geschieden ten bate van de staatskas. Hij zal nog even tijd no dig hebben, om er zich geheel in te werken, maar we zijn ervan overtuigd, dat deze kant van de hem opgedragen taak zeker zijn volle aandacht' heeft. JOHN LEWIS gaat met de mijneige naren onderhandelen „mits deze in goede stemming zijn". Het gaat om de staking van 400.000 arbeiders in een strijd om de pensioenen.

de Stem | 1948 | | pagina 1