Berlijnse barometer stijgt r De wereld wil bedrogen zijn Bondgenoten zijn duur, zegt minister Fievez Hoe Goebbels het zag Classificatie Vijf landen gaan hun legers uitbreiden IN 'T KORT De versterking van het gezagsapparaat VIERDE JAARGANG No. 1043 WOENSDAG 7 APRTE 1948 Bevin vraagt verklaring over vliegtuig ongeval - Geen jagers bij Britse transporttoestellen Een oplossing mogelijk Zo begon het Marshali-plan Fins-Russisch ontwerpverdrag getekend „De Spaanse schatgraver,, herrezen 1.000.000.000,000.000.000. DOLLARS De Britse begroting Verlaging der Inkomstenbelasting Marine, Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer Boeren moeten nieuwe machines kunnen aanschaffen TVE Stichting van de Landbouw heeft een beroep gedaan op de regering om door een wijziging van de belas tingheffing de boeren in de gelegen heid te stellen over te gaan tot aan schaffing van nieuwe landbouwma chines. Zoveel Oostenrijkse olie krjjgt Rusland Brits kamp door Joden overvallen Reeks van karakteristieken uit zijn Dagboek f)E MIJNRUIMDIENST van België vond tot nu toe 600.000 mijnen en een millioen vliegtuigbommen. Zij ver loor 94 man aan doden en 221 werden gewond. Mybon TAYLOR, de persoonlijke vertegenwoordiger van Truman is drie kwartier lang op audiëntie geweest bij Z.H. de Paus. Hij beeft een brief van Truman aan Z.H.overhandigd. 'I'kUMAN heeft Paul Hoffman, pre sident van de Studebaker Corpo ration, tot directeur van het hulppro gram voor het buitenland benoemd. Alexandria een slagveld Regering Gottwald uitgenodigd door Veiligheidsraad Belangrijk Arka congres Opheffing Brits embargo is aanstaande Feestend dorp bij Batavia overvallen Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F J Aernoudts, C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr a. J- J- M Mes. Mr. H. B B dé Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal,'per post f 4.25. per week (uitsluitend bjj niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Pry ren voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Z Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. i 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland QF NU HET ONVERWACHTE en tragisch vliegtuigongeval, dat ogenschijn lijk te wijten is aan de roekeloze luchtacrobatiek van een Russische jager boven verboden terrein en waarbij alle inzittenden om het leven kwamen, het Russische gemoed zozeer heeft verward, dat men achter het stalen scherm nu eerst aan de ernst van de Westerse bedoelingen gaat geloven, is moeilijk vast te stellen Zeker is. dat er opnieuw een stijging in de politieke Berlijnse barometer valt waar te nemen die veler ogen hoopvol gevestigd doet hou den op het diner van de Britse commandant, Sir Brian Robertson, welke de gastheer zal zijn van o.a. maarschalk Sokolofsky. /GENERAAL ROBERTSON heeft So- kolofsky verzocht om een onmid dellijke verzekering zijnerzijds, dat hü even krachtig ais generaal lobert son het feit veroordeeld, dat het Rus sische vliegtuig, dat gisteren tegen 'n Brits passagiersvliegtuig boven Ber lijn vloog, zonder voorafgaande ken nisgeving werd gevlogen „op een ma nier, die een ongeluk zou kunnen ver oorzaken". De Britse minister van Buitenland se Zaken, Bevin. die dit in het La gerhuis mededeelde, verklaarde, dat generaal Robertson ook om een posi tieve verzekering had verzocht, dat het Britse vliegtuig, dat gebruik maak te van de veiligheidscorridor naar Berlijn, „in overeenstemming met on ze wederzijdse overeenkomst', niet gemolesteerd zou kunnen worden „Maarschalk Sokolofsky", aldus Be vin, „heeft de door generaal Robertson gevraagd verzekering gegeven. Een schriftelijk antwoord op generaal Ro bertsons verzoeken wordt ingewacht". Bevin vervolgde: „Generaal Robert son heeft eveneens alle rechten van de Britse Regering voorbehouden. In een onderhoud met maarschalk Soko lofsky maakte hij het duidelijk, dat hij niet op de oorzaak van de ramp wilde vooruitlopen voordat een be hoorlijk onderzoek had plaats gehad. D* wijze en omvang van dit onder zoek worden thans onder het oog ge zien". Naar aanleiding van Sokolofsky's verzekeringen had generaal Robertson de eerder gegeven instructies, dat Britse passagiersvliegtuigen bescher ming van jagers moesten hebben, her roepen, aldus Bevin. „Uit de mij verstrekte inlichtingen blijkt niet, dat het gedrag van het Russische vliegtuig op een of andere wijze het gevolg zou zijn geweest van rechtstreekse instructies van de Sov jet-autoriteiten", zo zeide Bevin. Hij verklaarde voorts, dat hij bleef aandringen op het houden van een spoedig onderzoek. Met betrekking tot de kwestie van het verkeer tussen de Britse zone en de Britse sector van Berlijn, zeide hij: „deze hele kwestie wordt thans met de Sovjet-autoritei ten besproken. Wij zouden een over eenkomst toejuichen. Wij kunnen ons recht op vrije toegang tot de bezet tingszone en de Berlijnse sector niet prijsgeven, daar het noodzakelijk is voor de verzorging van onze troepen en de vervulling van onze verplich tingen als bezettende mogendheid. Ik wil een reeds moeilijke situatie niet verergeren. Indien er goede wil aanwezig is, is er een oplossing mo gelijk". Bevin drong aan op gematigdheid in de beoordeling van de kwestie en verzekerde, dat de Britse bevelheb ber en de Britse autoriteiten in Duits land het volle vertrouwen van de re gering genoten bij de behandeling van deze moeilijke kwestie. Beving legde bovengenoemde ver klaring af in antwoord op een vraag van de leider der conservatieve partij Modernisering van het Franse leger (Van onze Parijse correspondent), y AN MEEST welingelichte zijde ver nemen wij hier, dat de Vijf Lan den momenteel plannen bespreken om te komen tot de versterking hunner defensie. Langs de diplomatieke kana len heeft men voeling met elkander, doch het is waarschijnlijk, dat zeer binnenkort een geheime bespreking zal worden gehouden tussen de mi aisters van Defensie der Vijf, aange vuld met militaire deskundigen Het voorbeeld van Nederland tot verster king zijner onmiddellijke reserve door het oprichten van speciale, betrouw bare vrijwilligerscorpsen heeft zowel in Parijs als Londen grote belangstel ling gewekt. Naar verluidt zouden besprekingen gaande zijn tussen Parijs en Washing ton over de uitrusting van 10 Franse divisies met de nieuwste wapenen. Officiële autoriteiten weigeren hierop enig commentaar te leveren, doch ont kennen niet dat plannen in voorbe reiding zijn tot modernisering van het Franse leger. Telefonisch vernemen wij uit Lon den, dat de geruchten, als zou men overwegen om de Home Guard weder om op te richten onjuist zijn Ook Londen zoekt het voorlopig in moder nis«nn? der uitrusting. In Parijs neemt men voor vaststaand aan. dat tijdens de bovenbedoelde be sprekingen ook een eventueel gemeen schappelijk opperbevel aan de orde zal komen in welk verband de naam van Montgomery wordt genoemd Zijn wij goed ingelicht, dan zou Montgo mery een nieuwe bezoek brengen aan Frankrijk. Winston Churchill, die verzocht had om een verklaring inzake de huidige toestand in Berlijn. Sokolofsky heeft aan Sir Robertson zijn deelneming betuigd met het ver lies der Britse levens bij dit ongeval en eraan toegevoegd, dat het nooit zijn bedoeling was geweest het verkeer dei- Britse toestellen in de lucht-corridor naar Berlijn te beletten. Hij gaf on middellijk orders Britse soldaten bij het wrak, dat op Russisch gebied ligt, toe te laten. PRESIDENT TRUMAN heeft Maan- dag aan de Reconstruction Finance Corp. opdracht gegeven onmiddellijk een bedrag van 1.105.000.000 dollars ter beschikking te stellen voor het op gang brengen van het programma dei- buitenlandse hulpverlening. 1 Milliard daarvan is bestemd voor het Euro pese herstelplan. Verder zullen 50 mil lioen dollars gebruikt worden voor militaire steun aan Griekenland en Turkije, eenzelfde bedrag voor hulp verlening aan China, terwijl de ove rige 5 millioen voor Triëst zijn. Finland verdedigt eigen gebied T"\E FINSE delegatie te Moskou heeft het ontwerp van een ver drag van militaire bijstand en vriend schap met de Sovjet-Unie getekend. In Londen heeft men de indruk, dat de delegatie slechts tot tekenen gemachtigd was, indien aan de Fin se bezwaren werd tegemoet geko men. Men gelooft, dat Molotof erin bewilligde, dat in geval van oorlog de Finse activiteit beperkt zal blijven tot de verdediging van het eigen grondgebied en dat Finland zelf zei beslissen, wanneer het met een inval wordt bedreigd. De Finse delegatie zal Donderdag a s. naar Helsinki terugkeren. yolgens Radio-Moskou is het verdrag geheten „verdrag van vriendschap" samenwerking en wederzijdse bijstand tussen de Sowjet-Unie en Finland", getekend door Molotof en Pekkala. Het verdrag geldt voor tien jaar, ter wijl bepalingen zijn opgenomen voor vernieuwing. Het voorziet niet in Sow- jet-bases in Finland. Ingeval Finland bedreigd wordt door agressie of de Sowjet-Unie wordt be dreigd door agressie via Finland, zal Finland weerstand bieden aan deze agressie .indien noodzakelijk met be hulp van de Sowjet-Unie. Het vedrag voorziet in overleg ingeval er agressie dreigt. Beide partijen beloven elkaar souve- reiniteit te eerbiedigen en zich niet te mengen in eikaars binnenlandse aan ge'egenheden. Het verdrag moet thans nog wor den geratificeerd. Honderdduizend dollars voor de moeite "VrOOIT van „de Spaanse schatgra- ■i-- ver" gehoord? Toch werd dat heer schap onder de naam Palau in hotel ..Adrian" in het jaar 1883 te Amster dam gearresteerd, dook in 1911 onder de naam Adrian weer op, opereerde tot 1935 in vele landen en verdween van het toneel tot.... 1948. Maar zijn methode is nog volmaakt hetzelfde: Een man met een beeldschone doch ter schrijft een hartroerende brief (of plaatst een advertentie), waarin staat te lezen, dat hij een verborgen schat weet te liggen, die hij met degene wil delen, die hem aan de centjes helpt om de schat te gaan ophalen. Nogal doorzichtig, zou je zo zeggen. De wereld wil echter bedrogen zijn en telkens bleek dan ook weer, dat „de schatgraver" pijnlijk vaak succes had met zijn practijken, Zoveel zelfs, dat meer dan een halve eeuw lang de zelfde truc met de nodig varianten toegepast hem geld in het laatje hfacht. Zo ontving' een jong zakenman uit Amsterdam in Februari een in het Engels gesteld brief uit Mexico City waarin stond, dat een bankier uit Ve ra Cruz, Olivier geheten, wegens een faillissement tot drie jaar gevangenis straf en een boete van 28.000 pesos was veroordeeld. En nu komen zowel de verborgen schat als' de beeldscho- j ne dochter op de proppen: hij had in een koffer 285 000 Amerikaanse dol- j lars gestopt aan geld en juwelen, wel- ke koffer hij tegen een recu van 25000 dollars aangegeven waarde had gede- poneerd bij een Bank. Nu was het dus zaak de boete tijdig te betalen om verbeurdverklaring van de koffer te voorkomen en niet min der om de dochter van de schande en een eventuele minder geschikte op voeding in een Rijksgesticht (zij telde achttien lentes) te besparen, weshal ve de Amsterdamse koopman werd verzocht ijlings met geld over te ko men naar Mexico City. Hij zon als beloning 100.000 dollars ontvangen. We kunnen hiervan nog veel meer vertellen, maar het komt tenslotte daarop neer, dat de Amsterdammer aan een zakenrelatie in Amerika 8000 dollars voor het gestelde doel ter leen vroeg, waarop de nuchtere Amerikaan hem aan het verstand schreef) dat de hele geschiedenis de reinste oplich terij was en wel van een zeer oude stempel. Is het wonder, dat onze bra ve hoofdstedeling op zijn alarmkreten nooit meer iets uit Mexico City heeft vernomen? Commissaris Dijkstra uit Amsterdam, die het onderzoek in han den heeft, is nogal pessimistisch aan gaande eventueel succes bij het van vangen van de Schatgraver. Nu, als het daarom gaat, doen we weinig voor hem onder pén met achttien nullen oftewel een trillioen dollars is het be drag. dat de tweede wereldoorlog kostte volgens een Amerikaanse statistiek. Het is alweer enige tijd geleden, dat we als eenvoudig krantenman dit bedrag bij elkaar zagen en de lezer zal ons dat bezwaarlijk euvel kunnen duiden, wanneer we ver klappen, wat er voor dat luttele bedragje allemaal te kopen valt: Voor alle op aarde levende fa milies zou men een villa met zes riante kamers kunnen kopen bene vens een garage voorzien van een pracht „slee". Daarmee zijn de centen nog niet op, want voor iede re stad ter wereld met een zielen tal van meer dan 5000 zou men nog een behoorlijk Ingericht zie kenhuis en een moderne school kunnen bouwen. Voorstel: als we nou eens geen derde wereldoorlog in elkaar gin gen zetten! Heffing ineens uit kapitalen vyu BEVINDEN ONS in een cri- tieke situatie en moeten uit zonderlijke maatregelen nemen om de inflatie te bestrijden", aldus Stafford Cripps, de Britse minister van Finan ciën, in het Lagerhuis, bij het indie nen van zijn begroting. Er zijn dan ook bijzondere maat regelen genomen: belasting op bier, whisky en wijn is aanmerkelijk ver hoogd. Cripps stelt voor over te gaan tot een „heffing ineens", welke be taald moet worden uit het kapitaal van personen, die een inkomen uit beleggingen genieten. Voor inkomen uit arbeid is daar entegen een vermindering van belas ting aangekondigd, terwijl de omzet belasting zal worden gesplitst in die „TN VERBAND met het vijf-mogendheden-pact moet men niet denken, dat we er nu door een bondgenootschappelijk samengaan op een koopje af komen: de samenwerking zal offers vragen", aldus de heer Fievez, Minister van Marine a.i. bij het beantwoorden van de sprekers in de Eerste Kamer, die iets te zeggen hadden aangaande zijn begroting. (Van onze Haagse correspondent). DE MARVA IS ONMISBAAR. yoorts merkt hij op, dat het geen zin heeft grote plannen te maken, waarvan een eenvoudig rekensom metje laat zien, dat ze onuitvoerbaar zijn. Wat we verkrijgen moet goed en duurzaam zijn. Zo ziet spr. het bezit van drie smaldelen als een -ver wijderd ideaal en wil voorlopig te vreden zijn met één. Hij gewaagt ook van de goede Britse medewerking bij de wederopbouw van onze vloot en geeft als zijn vaste mening, dat het eerste doel van die vloot is de be scherming van onze handelsvloot. De Regering is in beraad over het weren en blijven weren van commu nistische arbeiders bij onze schepen bouw en de Minister zegt dientenge volge daarover nog geen nadere gege vens te kunnen verstrekken. De vrouwenkorpsen in de maritie me militaire organisatie acht spreker onmisbaar; de sterkte van de Marva is momenteel 700. Daarna wordt de begroting z.hd.st. goedgekeurd. De slechte treinverlichting TNE EERSTE KAMER maakte een begin met de behandeling van Verkeer en Waterstaat waarbij de heer Kraayvanger (K.V.P.) het heeft over de ordening van het verkeer en de kwestie van de vliegvelden. Bij het eerste onderwerp gaat zijn aandacht vooral naar de volgens hem voorkomende bevoorrechting van de ÏAOOR de plaatsvervangers voor Oostenrijk is overeenstemming be reikt over het bekend maken van de volgende in beginsel genomen beslui ten: 1. Olieraffinaderijen: aan de S.U. zullen worden overgedragen raffina derijen, die in 1947 een jaarlijkse pro ductie van 420.000 ton hadden. 2. Verdeling: aan de S.U. zuilen worden overgedragen die onder de verdeling van olieproductie vallende ondernemingen, die zij op het ogen blik tot haar beschikking heeft 3. De concessies aan de S.U. zijn 30 jaar geldig wat betreft de oliewin ning en 8 jaar voor olie-onderzoek met een nieuwe periode van 25 jaar ingeval het onderzoek succes heeft. Lichte buitjes Weersverwachting, geldig tot hr 1 ->navond: Me*st zwaar bewolkt met enke Ie li Me regenbuitjes. Matige wind uit Westelijke richtingen Weinig verandering van tempera tuur. Vandaag: Zon onder 19.23 uur. "laan onder 17.03 uur. Morgen: Zon op 6 uur. Maan op 6.02 uur. Acht soldaten gedood I>IJ EEN JOODSE AANVAL op het Britse legerkamp te Pardes Had- da, tussen Haifa en Tel Aviv, werden acht Britse militairen gedood, onder wie de commanderende officier van het 12e anti-tankregiment. De Joden reden met twee gevechtswagens rond om het kamp en beschoten het met automatische wapens. Een militaire personenwagen, die de gevechtswagens vergezelde, werd met de vier inzittende Joden door de Brit ten buitgemaakt. De gevechtswagens ontkwamen. Naar gemeld wordt, droe gen de aanvallers politie-uniformen. Ten tijde van de overval was men bezig het kamp te ontruimen. De sol daten zouden met verlof naar huis gaan. Toen deze Russi sche officier door de Britten niet werd doorgelaten, vroeg hij of het dan mogelijk was, dat er een paar pakjes sigaretten voor Russen bin nen de Britse zo ne werden afgege ven. TN Engeland is het Dagboek van Goebbels reeds in boekvorm ver schenen. De Engelse kranten wijden er brede beschouwingen aan. Inter essant zijn de karakteriseringen, welke ze uit het boek opdiepen, o.a. de volgende: Churchill: „Zijn leuze van „bloed, zweet en tranen", heeft hem vast gezet in een positie, welke hem ge heel onvatbaar maakt voor aanval len"Het is zulk een onbeschaam de leugenaar, dat het nauwelijks de moeite waard is om met hem in de bat te treden".. „Die ouwe schurk".. „Het is bijkans een raadsel, hoe deze man nog populair kan zijn".. „De Fuehrer herinnerde eraan, dat alle Engelsen, die we vóór de oorlog op bezoek kregen, het er over eens wa ren, dat Churchill een dwaas was. Zelfs Chamberlain zei dat tot de Fuehrer" Franco: „Deze opgeblazen pauw dankt het alleen aan de Duce, bat hij op zijn genourpeerde troon zit Een mooie revolutionair, die wij op de troon gezet hebben!" Hi tl er: „Zo lang als hij leeft, zo lang als hü ons zijn geestkracht kan Mussolini. „De Fuehrer ver wachtte (na de ontvoering van de Duce uit zijn gevangenis) dat hij al lereerst volledig wraak zou nemen op al zijn verraders. Hij gaf daar echter geen blijken van. Het is geen revolu tionair zoals de Fuehrer of Stalin" Stalin. „De leidende geest op de conferentie te Teheran. Het is ais een klap in het gezicht, als men praat over democratie, vrijheid der volken en de uitroeiing van onverdraagzaam heid en slavernij in een document, dat zijn handtekening draagt" G o e r i n g. „Goering houdt ervan prettige dingen te horen, waarom zijn rotgenoten hem dan ook nooit iets on prettigs vertellenDe Fuehrer is razend op de gewetenloze omgeving van de Rüksmaarschalk" Ribbentrop. „Als Ribbentrop even knap is in zijn buitenlandse po litiek als tegenover zijn collega's in de binnenlandse, dan kan ik goed be grijpen, waarom wij geen merkbare successen behalen in onze betrekkin gen met vreemde naties" De generaals. „De Fuehrer is ziek van de generaals. Hij kan zich niets beters voorstellen dan niets met hen te doen te hebbenHij vertel- - - - 6e mij, waarom hij niet langer eet aan geven en de macht van zijn manne- de generaalstafel in het hoofdkwartier lijkheid, kan ons geen kwaad over komen" Rosenberg. „Ik begrijp niet, hoe de Fuehrer zo'n lawaaierig uilskuiken tot zijn werk kan toelaten"...,. Hij kan gewoonweg meer zien". geen generaal De man, die aldus anderen zo vlot wist uit te schelden, VQnd zichzelf natuurlijk een machtig groot genie! overheids- en semi-overheidsbedrij- ven boven de particuliere. Naar de mening van de spr. moet de Rege ring zo ruim mogelijk baan maken voor het particuliere initiatief. Het interesseert spr. te weten, hoe de Regering staat tegenover het plan van Plesman inzake een vliegveld te Burgerveen, dat 170 millioen gulden moet kosten. Hij betoogt tenslotte, dat het plan Burgerveen eenzijdig op de belangen van de K.L.M. gericht is en breekt een lans voor Schieveen. Nadat de heer Hommes (A.R.) nog geklaagd heeft over de slechte trein verlichting in de provincie verdaagt de voorzitter de vergadering tot van morgen elf nnr. „GEHEIME DOC TNE ITALIAANSE Communisti- sche partij, die in de huidige verkiezingscampagne van leugens lasteringen en verdachtmakingen tegen de Heilige Stoel gebruik maakt, heeft een boek gepubli ceerd onder de titel: „Documenti Segreti della Diplomazia Vatica- na" (Geheime documenten van de Vaticaanse diplomatie). De Heilige Stoel verklaart thans officieel, dat de inhoud van dit boek niets anders is dan een in tens lage en gemene vervalsing, en dat de documenten, die het boek bevat uitsluitend en met voorbedachte rade zijn opgesteld met het doel eenvoudige en on wetende personen te misleiden. HR. BEEL heeft een druk leven Donderdag is hij bij het 40-jarig jubileum van de Roermondse eiervel- ling, 's avonds bij het feest van de gouden Jaarbeurs, op 13 April bij Ver kade te Zaandam en twee dagen later bij het Schriftelijk Studiecentrum te Culemborg. C03e STAATSLOTERIJ, 5e klasse, 10e lijst: 5.000.— op 6522; 1.000.— op 1093, 6811, 7158, 9012, 11201, 14385, 18490 en 21105. DOOSEVELT heeft zijn biografie, ge schreven door Alden Hatch. Van de Gaulle moest Roosevelt niets heb ben, van Churchill Juist erg veel. Sta lin dat ging nog zo'n beetje. De naam „Verenigde Naties" vond Roosevelt uit in het bad, aldus de schrijver. |)E WILLEM BARENDZ produceerde 13.000 ton traan en 1.189 ton sperm- olle. Het schip wordt de eerste helft van Mei In Amsterdam verwacht. FFr VERBOD van ,4e Maintlendral De Stem van Nederland" voor militairen is weer opgeheven. |)E VERKIEZINGEN in Roemenië brachten de vozende overwinning voor de democratische Volksfronters: ruim 93% van de stemmen met 405 van de 416 zetels in de Nationale Ver gadering. ^USTRALIë vond geen aanleiding de communisten buiten de wet te stel len: zij waren niet belangrijk genoeg voor een dergelijke maatregel. D' SAMENZWERING tegen Surina me met Sanchez aan het hoofd heeft voor de deelnemers een algehele amnestie opgeleverd in verband met de bereikte staatkundige grotere onafhan kelijkheid van Suriname. J)ERTIG MAANDEN en 65 millioen dollars zijn nodig om een nieuw Amerikaans passagiersschip te bouwen, dat 2000 mensen kan herbergen. In tijd van oorlog is er aan boord plaats voor 1200 manschappen. voor noodzakelijke behoeften en luxe artikelen. Aan voedingsmiddelen geelt de Staat 400 millioen pond, terwijl ook woningbouw en gezondheidsdienst door de Staat worden gesteund. Cripps wil een overschat bereiken van 300 millioen pond. Tenslotte gaf Cripps nog een toe lichting op de voorgestelde verlich ting van de inkomstenbelasting: er zal een half millioen arbeiders meer komen, die geen belasting betalen, terwijl in vele gevallen de premies voor overwerk e.d. belastingvrij zul len zijn. ISTEREN nog was Alexandrië een waar slagveld, mitrailleurs ratel den door de straten, vanaf de daken werden de voorbijgangers door Egyp tische soldaten beschoten. Tot zelfs door open ramen en op de balcons worden de wapens gericht. Fabrieken en studenten houden sta kingen en protestdemonstraties, het Centraal-station is door een wilde menigte bestormd. Geruchten, dat er voornamelijk door Joden werd ge schoten, deden een ware golf van an- ti-semitisme over de stad losbreken. Het voedsel wordt schaarser, de prij zen stijgen, winkels worden vooral in de onbewaakte voorsteden be stormd. De 2700 politiemannen van Alexan drië hebben inmiddels aan koning Faroek doen weten, dat ze het werk willen hervatten en de stad van de chaos zuiveren: zij stellen zich daarbij onder de koninklijke bescherming. Hun superieuren, de hoogste politie-func- tionarissen, hebben zich inmiddels in hun clubgebouw verschanst en weige ren nog altijd aan het werk te gaan. In afwachting, dat zij aan het ultima tum van de gering gehoor zullen ge ven, worden zc daar door troepen be legerd. In de avond was de stad weer vrij rustig. Volgens officiële cijfers waren er tengevolge van de ongeregeldheden die 36 uur duurden. 29 mensenlevens te betreuren, terwijl er 220 personen werden gewond. De plunderaars openden een gehei me markt waar zij de buit verkopen De materiële schade in de stad wordt op verscheidene millioenen gulden geschat. Voor bespreking Tsjechi sche kwestie TTE VEILIGHEIDSRAAD heeft met negen tegen twee stemmen het Amerlk. voorstel aanvaard, waarbij besloten werd de Regering Gottwald uit te nodigen zich bij de verdere de batten over de gebeurtenissen van Februari in Tsjecho-Slowakije te doen vertegenwoordigen. De gelegenheid om op deze uitnodiging te antwoor den is opengesteld tot Maandag avond: daarna zullen de debatten wor den voortgezet. QP 3 EN 4 MEI a.s. zal in het Kur- haus te Scheveningen het ARKA congres gehouden worden. De eerste dag zullen de congressisten ontvan gen worden door het Gemeentebe stuur van 's-Gravenhage in het Ge meente-museum, terwijl de Geeste- lijke-Adlvseur Rector J. Th. M. Kraak man op de tweede congresdag in de Kerk van O. L. Vrouw van Lourdes te Scheveningen een plechtige H. Mis zal opdragen. De Congresagenda is overladen, er komen niet minder dan 42 pun'en op voor. Hoe hoog de nood der ambte naren in overheidsdienst is gestegen, moge blijken uit het feit, dat .ver schillende afdelingen voorstellen in dienden ter verbetering der salaris sen. Zij wijzen met kracht en klem op de dringende noodzaak van een onmiddellijke verbe'ering der sala rissen en verzoeken volledige ver klaring van de huidige gang van za ken. Weer anderen bepleiten terug trekking uit het georganiseerd over leg of opheffing der stakingswetten. De geest, welke door middel deze* voorstellen uit de afdelingen naar vo ren treedt, bewijst onomstotelijk, welk een bittere teleurstelling de thans bereikte resultaten onder de overheidsdienaren heeft gebracht. (Van onze Haagse correspondent). tpOEN NEDERLAND genoodzaakt was de politiële actie in een deel van Java en Sumatra in te luiden, heeft de Londense regering een em bargo gelegd op wapenen, militaire kledingstukken en andere militaire benodigdheden. In de Kamer is hier over nogal wat te doen geweest. Van welingelichte zijde vernamen wij thans, dat de opheffing van het em bargo binnen niet al te lange tijd kan worden tegemoet gezien. De bespre kingen welke opnieuw zijn geopend, vlotten thans goed. Elf doden, vijftien gewonden jjJLF DODEN en 15 zwaar gewonden onder de feestvierende kampong- bevolking zijn het gevolg van de nach telijke overval van dertig met hand granaten en automatische wapens be wapende bendeleden op de desa Tji- bitoeng bij Tamboen. 20 km. ten Oosten van Batavia, op Zaterdag jl. In deze desa werd een tweedaags feest gegeven ter gelegenheid van de te rugkeer van rust en orde ter ere van de daar tijdelijk gestationeerde veld politie. In de kring van de feestvierenden veroorzaakte de eerste handgranaat reeds slachtoffers Daarop werd nog vuur op de menigte afgegeven. Onder de slachtoffers bevinden zich de loe- rahs (dorpshoofden) van Tjibi'ncng en Tjiboentoe, die op het feest aan wezig waren. ALS WE het woord „classificatie" noemen, weet ieder dadelijk, welke beperkte betekenis we eraan willen hechten. Het'gaat hier over de vraag: Moet op de bezoldiging van ambtenaren e d. een korting worden toegepast bii standplaatsen op het platteland? Of. om het anders te stellen: Is het leven op het platteland goedkoper dan in de stad? Twee bijeenkomsten woonden we op twee achtereenvolgende dagen bij. waarin dit vraagstuk werd aange raakt. Op de Partijraadsvergadering hoor den we een hartstochtelijk pleidooi voor het afschaffen van de classifica tie. Dat moest nu ook maar als pro grampunt in het verkiezingsmanifest staan, meende de woordvoerder. Als men er alleen al eens op let, ho» moeilijk en duur het is voor een ambtenaar ten plattelande, om zijn kinderen te laten studeren, zo zei hij. dan weet men al, dat die goedkoopte van het platteland een sprookje is. Er bleken intussen redenen van po litieke tactiek te bestaan, om de af schaffing niet met te veel woorden ln het verkiezingsprogram te zetten. Er werden redenen genoemd, waar voor ook de voorstanders zwichten. Er is echter één ongenoemde reden, welke o.i. niet verheimelijkt behoeft te worden: In partij en fractie denkt men daar niet eensgezind over. Ap de bijeenkomst van Brabantia Nostra heeft men het vraagstuk vanuit een andere gezichtshoek bena derd. Hiei- werd het aangehaakt aan de stelling, dat de wedergezondma- king van het nationale leven vla het provinciale leven vooral moet ge zocht worden in een versterking van de dorpsgemeenschap. De meeste moeilijkheden zijn te herleiden tot vraagstukken van het platteland. In dit verband nu zei de heer Lint horst Homan: Zie, hoe nadelig hier de classificatie werkt. De beste krachten worden weggezogen door de stad. Een directeur van een HBS op het Friese platteland solliciteert naar een leraars plaats in Leeuwarden, omdat hij daar meer verdient. Met zo'n enkel voorbeeld is het vraagstuk, of liever: da schadelijk heid van de classificatie helder be licht. Helderder dan door lange betogen. Als men Ministers en ook verschil lende Kamerleden hoort, dan ls het vreselijk ingewikkeld. Dan hangt daar de hemel weet wat mee samen. Dan moet men zich driedubbel be zinnen in commissies en rapporten, alvorens de mogelijkheid te overwe gen, of er misschien nog wel een an der systeem mogelijk is. Indexcijfers en alle mogelijke we tenschappelijke fetischen komen er aan te pas. Maar zit hierin weer niet de zucht naar perfectionisme, welke ook alle mogelijke distributie- en prijzenrege- lingen ontsiert? Wil men het niet zó volmaakt heb ben. dat men ongemerkt weer ander onrecht binnen haalt? Het leven op het platteland heeft zijn voor- en nadelen, zijn bekorin gen en zijn schaduwzijden. Aan de ene kant zal er iets goed koper zijn. aan de andere kant is er heel wat duurder. Dat is, geloven we, niet allemaal precies te berekenen. Dat loopt ook van dorp tot dorp en van stad tot stad uiteen. Maar zeker is ook, dat de trek naai de stad, het almaar verder uitgroeien van de stedelijke gemeenschappen 'n euvel is. Spreiding van de bevolking is van het grootste gewicht. Er zijn delen van het land, waar de bevolkingsopeen hopingen tot een beangstigend gevaar uitbroeien. Waarom dan nog een straf gelegd op het wonen ten plattenlande? Ware het niet logischer daarvoor *n premie te geven? We geloven niet, dat het vraagstuk der classificatie zo ingewikkeld is. We betwijfelen zelfs sterk, of het wel een vraagstuk is. Algehele afschaffing moge dan re kenkunstig niet geheel verantwoord zijn. sociaal is ze het o.i. wel. Er moet eens een eind komen aan de reeds lang slapende studie. Men steile de radicale en simpele daad. Nieuwe bespreking te Middelburg ^JA die van de vorige week met de rijkspolitie is te Middelburg, onder leiding en op instigatie van de Com missaris der Koningin, opnieuw een vergadering gehouden en nu met de hoofden en leiders van de gemeente politie in Zeeland. De/vijf gemeenten die nog een eigen korps hebben, n.l. Middelburg. Viissin- singen, Goes. Terneuzen en Zierikzee. waren alle vertegenwoordigd. De bijeenkomst had ongeveer een zelfde verloop als de eerste, zij het dan dat alles iets vlotter ging. daar het aantal vertegenwoordigers der ge meenten veel geringer was en de ge meentepolitie minder gevarieerd is dan de rijkspolitie. Onder de bezwaren die werden geuit, woog die van het gemis aan uniformen niet licht. Het zal nog ongeveer anderhalf tot twee jaar du ren eer in dit gemis is voorzien. Tenslotte kwam men overeen zo spoedig mogelijk tot de oprichting der hnJJjpolitie over te gaan en daartoe oproepen in de provinciale pers te doen Ook zijn enkele richtlijnen bepaald ten aanzien van de opleiding en africh ting der eventuele gegadigden.

de Stem | 1948 | | pagina 1