„Ais de nood het hoogst Is" n Russische jager botst op Brits vliegtuig Het luchtnet der K.L.M. breidt zich uit Gouden Jaarbeurs overtref!: alle voorgaande Aan de grenzen krioelt het van Arabieren Bakker, melkboer en kapper bepraten het Marshall-plan K.V.P. en Rijkseenheid IN 'T KORT Waarschuwings parade in Fttme VIERDE JAARGANG No. 1042 DINSDAG 6 APRIL 1948 Ons land en hét Marshall-plan Lieftinck doet beroep op offerbereidheid van allen - Regeling binnenlandse schuld door conversie lening 1938 HORLOGE-WEKKER Terug naar '43 dreigde Alle Britse en Amerikaanse toestellen zullen nu door jagers geëscorteerd worden Eindhoven ingeschakeld in intern, vei keei Volgend Jaar 100 machines Meer buitenlandse dan binnenlandse.deelnemers Wisselende bewolking Sovjet-tank in Britse zone Bloed en tranen in het heilige Land (V) De Engelsen steken geen hand meer uit Labour-verlies bij raadsverkiezingen in Engeland H Gaullisten leidden bij Algerijnse verkiezing Uitgave N V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M Mes; Mr. H. B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij met postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m, voor Re- gïï «SrSÏ wordt berekend* ^LS DE NOOD HET HOOGST IS, is de redding het meest nabij", aldus ving Minister Lieftinck, voor uiterst weinig vaderlanders een onbekende zijn radio-rede van gisterenavond aan naar aanleiding van het in werking tx*eden van de wet op het Marshall-plan. Hij wees erop, ,dat wij niet meer op eigen krachten konden blijven leven, deed een beroep op de medewer king van alle Nederlanders en kondigde een nieuwe maatregel aan ter sane ring van binnenlandse schulden. Dit sloeg voornamelijk op de Staatslening 1938 (groot 1.2 milliard) die geconverteerd wordt, naar keuze van 3V> tot 3 pet. met een looptijd van 14 tot 16 jaar of tot 3% pet. met een looptijd van 50 jaar. Hij deelde nog'mee dat onze sinds de oorlog verviervoudigde buiten landse schuld thans 25 milliard bedraagt en eindigde met een beroep te doen op de offerbereidheid van het gehele volk. UET IDEAAL voor langslapers is in Zwitserland eindelijk gevonden: het armbandhorloge, te vens wekker. Het was immers sinds jaar en dag de ergernis van velen, dat de wekker met haar ordinaire geluid - deed zij ons bij het nog heerlijk doorsoezen in de laatste sluimer-ogenblikken van onze welverdiende nachtrust, niet denken aan de schelle stem van een visverkoopster? ons het bed uitjoeg. Nu gaat dat anders worden: de „Vulcain-ericket" is een Zwitserse uitvinding en zal ons in de toekomst onopvallend en beschaafd uit de dommel halen Zij is welluidend, geenszins opdringe rig en heeft de gocgie eigenschap pen van een echte Engelse buttler Aan ons hoofdeinde geen wekker meer, slechts de sierlijk uitge voerde vinding, dewelke polshor loge-wekker heet. Maar uit ons heerlijke bed haalt zij ons toch - wie vindt daar nu eens wat op? IYE MIJNWERKERS ln Amerika, 400.000 in getal, hebben nog steeds het werk niet hervat. In de vierde week van hun staking zeggen zij op orders van Lewis te wachten, die op zijn benrt zegt op de mijnwerkers te wachten. Zoek het maar uit. jCPNGELSE SCHOOLJEUGD denkt anders over werken: gisteren trok een stoet van 200 kinderen door de Londense straten met spandoeken uit protest tegen het feit, dat de school jeugd voor schooltijd geen kranten meer mag bezorgen. TZRANTEN BEZORGEN doet de New Yorw Herald Tribune een beetje drastische dan per schooljeugd. De Nieuw Amsterdam, nog niet in de ha ven, zag als krantenbezorger een he- licoptère verschijnen boven het dek. T> AMPOKKERS zijn lieden die slechts last en angst bezorgen. Te Salatiga overvielen 50 met klewangs gewapende lieden de loerah van Moentjar aan. Zij stalen f 2000 aan sie raden en lieten acht gewonden achter TZARDINAAL DE JONG zal op 15 April de gebouwen van het Neder lands Schriftelijk Studiecentrum te Culemborg inwijden. Een waardige schrede op de weg van het vrije ka tholieke onderwijs, waarvan wij juist dezer dagen het eeuwfeest vieren. TIET DEENSE Koningspaar zal waar schijnlijk in Juni een bezoek bren gen aan ons land. T^AAR INDONESIË gingen tot dan tot dan toe, de militairen niet mee gerekend, 31.241 personen, waarvan 21.506 in 1947. KOOe STAATSLOTEHIJ, 5e klasse, 9e lijst: f 1000 op de nummers 9714 en 18942. f 400 op 2249 6877 13919 16548 en 20683. TFLASTIC-MEUBELS is een nieuwe Nederlandse vinding, voorlopig toegepast op uitneembare kindermeu bels, die per stoeltje één kilo wegen. Een huis- of slaapkamer zou in de toekomst in één kubieke meter kun nen worden opgeborgen. TTONING LEOPOLD van België zal met het ss „Eemdijk" van Havana naar Rotterdam komen. Men vermoedt dat het hoge gezelschap op 15 April- te Rotterdam zal aankomen. T)E BENELUX breidt zich steeds uit: Den Haag meldt,, dat in principe besloten werd een cultureel verdrag met Luxemburg te sluiten, IIIECHANXSCH MELKEN brengt niet -*• steeds voordeel. Dit was zeker niet het geval te Wijhe, waar door een ongeluk van de benzine-motor brand uitbrak, waardoor een kapitale boer derij in de as werd gelegd. ÜEN NEUTRAAL ZWEDEN lijkt de J Zweedse „Sterke man". Ernst Wigg fors, nog altijd het beste: hij wil geen aansluiting bij een Oosters of een Westers blok. 2J- R- DE PAUS heeft Maandagavond de persoonlijke vertegenwoordi ger van de president der V. S„ Myron Taylor, in audiëntie ontvangen. J)E WERKCOMMISSIE voor atoom energie der V. N. heeft met 9 te gen 2 stemmen het Russische voorstel tot controle op de atoom-energie ver worpen en haar bijeenkomsten voor on bepaalde tijd verdaagd. "TJE VOORNAAMSTE passages uit de belangwekkende rede van onze Mi nister van Finantiën zijn de volgende: Ons land kende in de jaren na de bevrijding een aanmerkelijke verbe tering in de algemené economische toestand. Het meest geplunderde en verwoeste land heeft in zijn produc tie al een voor-oorlogs peil bereikt, de totale in- en uitvoer is alleen reeds in het laatste jaar van 3 tot 6 mil liard gestegen en de met een half millioen zielen aangegroeide bevol king is voor nooddruft gevrijwaard. Dit alles was behalve door eigen in spanning slechts mogelijk door bui tenlandse hulp. „De beslissing", aldus zeide de mi nister, „die het Kabinet omstreeks de jaarwisseling moest nemen, is een uiterst verantwoordelijke geweest. Zou ons land uitsluitend op eigen midde len moeten gaan steunen, dan moest een 'plan in werking treden, dat ons zou terugvoeren naar het peil van de jaren 1942 en 1943 en dat van daar af nauwelijks enig uitzicht op verbe tering bood. Gelet op alles wat ons volk reeds heeft doorstaan, zou dit een ramp van de eerste orde hebben betekend. De enige grond, waarop een beslis ing in andere zin in aanmerking kon komen en het Kabinet nam zijn beslissing in „andere zin" was de hoop dat het Europese herstel-pro gramma, dat in Washington voorbereid werd, door het Amerikaanse Congres zou worden aanvaard en tijdig in wer king zou treden. Bij toepassing van de uiterste beperkingen in het dollarge- bruik zouden wij het kunnen volhou den tot 1 April zonder af te gljjden naar een economisch niveau, dat ons volk, na het herwinnen zijner vrij heid, gemeend had voorgoed te heb ben verlaten. EEN STIMULANS, GEEN ZITKUSSEN. ■^"EDERLAND zal nu zijn evenredig deel ontvangen van de ruim 6 mil liard dollars, voor de komende twaalf maanden door Amerika voor 19 Euro pese landen ter beschikking gesteld. Het is te verwachten, dat de Ameri kaanse hulp zich niet tot een jaar zal beperken: er is een vier-jaren-plan, dat aan Europa de gelegenheid biedt zich te herstellen! Maar dit programma is bedoeld als een stimulans en niet als een zitkus sen; ons volk zal een harde doch niet uitzichtloze strijd voor de boeg heb ben. De Minister wees op de moge lijkheden binnen de Benelux-samen- werking, het 5 Mogendhedenpact en de uitwisseling van productie met In donesië. Hier zullen wij offers moe ten brengen. Ook intern zullen wij het land ge zond moeten maken: de industriële en de landbouw-productie moeten om hoog, de consumptie komt op de twee de plaats. Ons wacht een leven van werken, dat hard en sober moet zijn. De Minister vroeg vervolgens aan dacht voor de volgende maatregel: „In het kader van de sanering der Staatsfinanciën acht de Regering het onvermijdelijk de conversie van staats schuld af te ronden. Hiervoor komt nog in aanmerking de Nederlandse Staatslening 1938 thans nog groot 1.2 milliard met een looptijd van 38 jaar die de eerste 10 jaren 3 pet. rente heeft gedragen en volgens de lenings voorwaarden van Maart jl. af 3% af werpt. De stijging der uitgaven, die uit deze renteverhoging voortvloeit, dient te worden vermeden, bovendien is het wenselijk, dat de aflossingen op deze lening de begroting niet langer belasten. Daarom zal aan de houders van de desbetreffende stukken het aanbod worden gedaan hun obligatiën om te zetten in die van een nieuwe lening, welke wederom 3 pet. rente zal dragen, maar een veel kortere loop tijd zal hebben, nl 14 tot 16 jaar. Voor hen, die hiervan geen gebruik willen maken zal een tweede beleggings- mogelijkheid worden geopend, door de uitgifte tegelijkertijd van een andere nieuwe lening met een relatief lange looptijd, nl. 50 jaar, die daarentegen, zonder gevaar voor spoedig conversie pet. rente belooft. De Minister besloot zijn rede met: „Ook hier in Nederland willen wij tonen, dat een vrij en democratisch volk onder de moeilijkste omstandig heden tot zijn sociale en economische verheffing in staat is zonder toevlucht te nemen tot totalitaire methoden. Dit is van onschatbare waarde, want de toekomst van het menselijk geslacht staat en valt, althans in de sfeer der zienlijke dingen, met de overtuiging, dat dit voorzeker waar is". J^TET MINDER dan 150.000 modern uitgeruste soldaten staan in Italië gereed om zo nodig by de a.s. ver kiezingen een hardhandig handje te helpen bij het handhaven van orde en rust. Voornamelijk ter waarschuwing van de communisten heeft Rome Zon dag een troepenparadc meegemaakt, die sinds de gloriedagen van Musso lini de grootste wordt genoemd: 25000 man marcheerden zwaar bewapend door de straten van de Eeuwige Stad, luid toegejuicht door een half millioen toeschouwers. De anti-communisten kunnen er in elk geval gerust op zijn, dat de Gas- peri niet met zich zal laten spotten en dat Italië, zolang het aan hem en de zijnen ligt, niet voorbestemd is een tweede Tsjecho-Slowakije te worden. Nog worden van alle zijden berich ten opgevangen over ordeverstoringen door communisten, er worden vooral in de provincie Napels grote hoeveel heden munitie gevonden met als ge volg. dat reeds 75 rfian hun vrijheid inruilden voor de cel. Op het doen van niéuwe ontdekking inzake ver borgen wapens' heeft de Italiaanse re gering een beloning van 1 millioen lire gesteld. TVE K.L.M. is thans de eerste DC 6 rijk. Het is een kapitale D 48 nassa«iers kan bevatten. Eind April hoopt zij 6 van deze machines 1, ze 3 keer per week te gebruiken op de routes Zuid- Amerika en Zuid-Afrika. Een nieuw gebied, dat men deze zomer lestina, verder zal de dienst naar New-York worden opgevoerd tot denkt te gaan bevliegen is Pa- 9 verbin- dingen per week en zal de K.L.M. ook beginnen met China, Over ca. een maand zal de lijn Batavia-Bangkok doorgetrokken worden tot Sjanghai, h geen de eerste K.L.»L-stappen in China zal betekenen. Eindhoven zal riOK op de .kleinere lijnen" zullen verschillende uitbreidingen komen Zo b.v. zal op de lijn Götheborg (die in 1947 is geopend) een tussenlanding gemaakt worden op Jutland (Aalborg, waar een groot vliegveld is, destijds aangelegd door de Duitsers). Daarnaast zal de frequentie op Os lo worden opgevoerd en zal op deze lijn een tussenlanding in Christiansand worden gemaakt. Ook in de verbindingen naar het Zuiden zullen verbeteringen komen. Zo zal b.v. Antwerpen worden inge schakeld op de route Amsterdam Brussel. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: In het Oosten aanvankelijk zwa re bewolking, overigens afwisse lende bewolking met regenbuien Matige, tijdelijk vrij; krachtige wind uit het Noorden, later N.- Wcst of West. Temperatuur onge veer dezelfde als gisteren. Vandaag zon onder 19.23 uur. Maan onder 15.51 uur. Morgen zon op 6.02 uur. Maan op 6.51 uur. TYE ONTSPANNING, welke wij gis- teren meldden in Berlijn, heeft een lichte knak gekregen door en kele in de loop van die dag voorge komen uiterst onprettige incidenten. De belangrijkste daarvan is wel het tragisch verongelukken van een met vier koppen bemanning en tien pas sagiers overtrekkend vliegtuig, dat door een „controlerende" Russische jager dermate werd gehinderd, dat de twee machines elkaar raakten met het gevolg, dat zij in brand vlogen. Alle inzittenden kwamen om het leven. Generaal Robertson zal persoonlijk naar Bamsbergen gaan om te protes teren en een deugdelijke verklaring te eisen. Voorlopig zijn door Britten zowel als door Amerikanen drasti sche maatregelen genomen: Montgo mery zal alleen nog per vliegtuig rei zen. geëscorteerd door jagers. Dit zelfde geldt voor alle Amerikaanse en Britse toestellen. Nader wordt nog gemeld, dat het Russische toestel boven gebied vloog, waar het helemaal niet mocht komen. Dit maakt uiteraard de uit dit „on geval" voortkomende toestaild niet prettiger. Vooral niet, daar hierbij nog andere incidenten worden ge meld, waarbij grensoverschrijdingen |n grote rol spelen. De meest brutale is dan wel deze: 'n Russische tank is bij Schoeningen de Britse zone binnen gereden bij nacht natuurlijk en heeft onder dwang aan een inwoner om inlichtingen gevraagd aangaande bewegingen van Britse troepen. Ook zouden de Russen loopgraven hebben gemaakt en er machine-geweren in hebben geplaatst. Bomen binnen het schootsveld zouden zijn geveld en 'n brug over de rivier zou zijn ver woest. Tenslotte wordt nog bericht, dat het lijk van een Russisch officier bin nen 100 meter van de grens van de S.U. sector is gevonden, kennelijk neergeschoten. Er zijn geen Britse sol daten bij dit geval betrokken en men denkt algemeen aan een ongeval. Met dit al wordt de toestand er niet rooskleuriger op, al is het natuurlijk goed niet al te grote waarde aan dit snort incidenten toe -te kennen. Hoog stens kan men bewezen achten, dat de atmosfeer nog lang niet „helder" is en dat het tijd wordt, dat de he ren duidelijke taal spreken. Hetgeen dan vandaag op het verblijf van So- kolofsky tijdens het diner zou moe ten geschieden: laat ons derhalve hoopvol gestemd zijn. Van Amerikaanse zijde wordt na der vernomen, dat ook Amerikaanse vliegtuigen voortaan door jagers ge ëscorteerd zullen worden, tenzij de Engelsen van het Sovjet-bestuur een „bevredigende verklaring" ontvan gen. (Van onze bijzondere medewerker). TAE 50e NED. JAARBEURS opent vandaag haar deuren en plotseling is in Utrecht weer een internationale sfeer geschapen. Zowel de provinciale overheid als die van Utrecht had be grepen, wat er te doen stond. Com missaris Reinalda kon bereiken, dat Utrecht in de avond trekkracht zal bezitten door een fantastische electri- sche verlichting en de gemeente stak het entrée van de Domstad in een on gekend feestpak. Dit laatste was na tuurlijk niet zonder eigen belang, zo als trouwens begrijpelijk is; het was bovendien een voorproef van de ver siering, die straks zal dienen, wan neer Utrecht 1900 jaar stad is. Mi'.' Millius, die wij nu al jaren ken neu als de onvolprezen directeur van de Utrechtse Jaarbeurs, heeft dit gou den feestgetij aangegrepen, de Neder landse pers aan 't begin van haar ge bruikelijke komst enkele dingen te z-ggen, waardoor men zich kan ver diepen in de betekenis van deze vijf tigste beurs. Volgens de thans beschikbare cijfers zal de 50ste Jaarbeurs alle vorige be langrijk overtreffen.' Het aantal deel nemers bedraagt 3057, dat van de laat ste Najaarsbeurs 2265 en vorige Voor- jaarsbeur 2516. Ook de netto expositie-oppervlakte is belangrijk vergroot; zij omvat thans 36.155 M2, waarvan 18.534 M2 op het Vredenburg- en 17.601 M2 op het Croeselaanterrein is gelegen. Vorige beurzen bedroeg het oppervlak resp. 33.248 M2 en 32.120 M2. Het leeuwen aandeel der deelnemers wordt opge ëist door de Technische Afdeling der Beurs. Hiervan staat de groep Machi nes en Industriebenodigdheden met 1097 deelnemers aan de spits. Daarna In de Rotterdamse haven ligt een grote hoeveelheid oud-Amerikaans oor logsmateriaal opgestapeld. Dit materiaal is als ond ijzer aan Finland ver kocht. Het wordt via Rotterdam naar dat land verscheept volgen Bouwmaterialen met 239, Kan toormachines en -benodigdheden met 217, Textiel met 180 en Electrotech- niek met 152 deelnemers. De buiten landse collectieve deelnemingen zul len ditmaal aanwezig'zijn van: België Frankrijk. Tsjecho-Slowakije, Zwitser land en Mysore, terwijl ook Hongarije Zuidslavië, Engeland en Zweden min of meer officiëel present zijn. Als speciale bijzonderheid kan wor den vermeld, dat th-ns voor de eerste maal het aantal bu.lenlandse deelne mers de Nederlandse overtreft. weer internatio naal vliegveld worden. Zowel door de vliegtuigen uit Antwerpen als die uit Londen zal Eindhoven worden ingeschakeld op de route Frankfurt- Miinchen-Bazel. Sinds de oorlog vloog de K.L.M. niet meer op Athene. Dit gaat vei- anderen, want de belangrijke Griekse luchthaven zal binnenkort weer voor de Nederlandse luchtvaart komen open te staan. Van Athene gaat het dan verder naar Cairo. IN HET BINNENLAND. XiyAT het verkeer in het binnenland aangaat. Twente wordt deze zo mer weer ingeschakeld. Amsterdam- Enschede zal 3 keer per dag worden bevlogen en even zoveel keren Am- sterdarn-Groningen. De dienst Am sterdam-Maastricht wordt uitgebreid tot 4 keer per dag, hetgeen voor de zakenlieden, groot gemak meebrengt. Bovendien zullen de vertrekuren van de vliegvelden Maastricht, Groningen Leeuwarden en Echede vervroegd kun nen worden, doordat de vliegtuigen des nachts op deze velden blijven Naar de heer Plesman ons meedeel de zal de K.L.M. het .volgende jaar over een zeer behoorlijke vloot be schikken. namelijk ongeveer 100 vlieg tuigen. Dat betekent dan, dat de K. L.M.-vloot weer zo wat compleet is. Dit illustreert duidelijk de snelle we deropbouw van onze natoonale burger luchtvaart. TTRUPP en negen anderen worden niet meer beschuldigd van misda den tegen de vrede of samenzwering dienaangaande. Roof en plundering, alsmede gebruikmaking van slavenar beiders blijven als beschuldiging be> staan. (Van onze Parijse correspondent) TN TEL AVIV, Jerusalem, Haifa krioelt het van Britse soldaten die merendeels behoedzaam rond spie den. Ze weten, dat een mensenleven hier weinig meer waard is dan eeh sinaasappel. Probeer echter geen lei dinggevende Brit naar zijn mening te vragen. Als echter de Arabjer-m toegeven dat de Engelsen vriendelij ker zijn voor hen, dan voor de Jo den. zal het wel waar zijn. Overigens blijft het moeilijk om het vresel.jice drama, dat zich hier af speelt, te over zien. Na één dag tijd heb je een em mer vol copy maar de tweede dag weet je niet beter te doen dan je vergaarde wijsheid in de Jordaan te smijten. De dreunende explosies, het voort durende schieten, het steeds stijgen de gevarencijfer belemmeren mijn „acclimatisering" sterk. Ik gun me er trouwens ook geen tijd voor. Van daag kijk ik Tel Aviv nog eens vrien delijk aan. De voornaamste punten prent ik goed in mijn geheugen. Im mers, morgen vertrek ik. Er zingt iets in me, als ik denk aan de vrolijke Avenue des Champs Elyssée, waar niet wordt geschoten, waar je geen dreunende explosies hoort en als ik vooruitloop op mijn vacantie in Ne derland, wa*r je kunt reizen in een niet gepanseTVle bus. In alle kampen is 'de stemming de laatste dagen verslechterd. De Britten kijken nog behoedzamer rond, de T\E VRIJE WERELD IS UITGEDAAGD", zegt Truman, „en het Marshall- M plan is daarop ons antwoord". „Best", zou onze kapper, onze melkboer en onze bakker zeggen, „maar wat hebben we nou eigenlijk an die flauwekul? Worden we d'r wijzer van of is het alleen maar erom te doen ons een beetje zoet te houden?" Nou zullen we ten gerieve van kapper, melkboer en bakker proberen na te gaan „wat we d'r nou eigenlijk wijzer van worden" en we zullen daartoe de hele Amerikaanse hulp-actie aan Europa bezien met betrekking tot ons eigen landje en dan nog gesplitst in enkele voor de gewone man practische onderdelen. MEER ETEN? «r A LLEREERST dan: krijgen we meer producten "uit Amerika binnen en, zo ja, welke dan? Welnu, we krijgen beduidend meer binnen: onze invoer is vanaf 1946 tot nu toe al bijna drie maal zo hoog en wordt, dank zij dat beroemde plan steeds hoger. We krij gen dan de eerste drie maanden staal, olie, hout en meststoffen. „Dus nog geen extra eten?", hoor ik de broodverkopcr al vragen- Daar op past een dubbel antwoord: na drie maanden, misschien zelfs eferder, ko men schepen met extra-voedsel en vervolgens komen de ingevoerde grond stoffen van de eerste zending, die al onderweg is, toch zeker ook aan de voedsel-positie hier ten goede of niet soms? En dan nog afgezien van de voordelen voor onze industrie en on ze Wederopbouw! „Accoord" zegt de kapper, dewelke gewend is met dubbeltjes en kwartjes te rekenen „maar wie zal dat betalen?" En daarom zie je nu precies, dat onze brave kapper alleen maar dubbeltjes en kwartjes gewend is in zijn kassa en geen millioenen (wij ok niet!) en we nemen hem dan ook niet kwaliijk, dat hij op het eerste gezicht niet be- grijpt, dat al die grondstoffen onze eigen productie dermate opvoeren, dal we weer goederen krijgen om te ver kopen naar het buitenland. Want de hele mop is, dat de oorlog ons zo arm maakte, dat we geen contanten had den om daarvoor zelfstandig te zor gen. reden waarom de Marshall-cre- dieten ons zo welkom zijn, Helder als pompwater, dunkt ons. MEER WERK, HOGER LOON. TYE melkboer, die van de grijze och tend, tot de zwarte avond op pad is voor zijn broodje, denkt allereerst aan de arbeidskrachten, die voor dit alles nodig zijn. Hij vraagt dan ook: „En wie moet al die spullen maken?" Bijna zitten we in de klem, want er is aan geschoolde arbeiders nog altijd een venijnig tekort, maar dan schiet ons een aardig onderdeel van de sta tistiek te binnen, waaruit te lezen valt. dat de gemiddelde arbeidsprestatie in ons land nog lang niet even hoog is als b v. in 1938. We zullen dus alle maal een beetje harder moeten aan pakken, wat allen en iedereen ten goe de komt en Amerika wil ook zien dat we hulp waard zijn. Wie zou daar*: aan durven twijfelen? „Verdienen de mensen dan ook k^ntnil bakkar bel0r/d,Sn hij zetten: daa"">or rij" we Nederlander, r i t °"betaalde re- Spreekt het ook geen hartig woordje riu".!nÜ»ü' „tlf „T ri arbelders noodge- mee. dat we ook graag in de toekomst dwongen nog steeds laten wachten op vrije Nederlanders willen blijven? betere dagen. En weer kunnen we de man gerust stellen: wie meer werk krijgt, krijgt natuurlijk ook meer loon da's vast als een huis! De kapper is nog niet overtuigd. Hij weet maar al te goed, dat knippen en scheren (friction en warme doekjes buiten beschouwing gelaten) in ver gelijking met voor-oorlogse dagen nog al wat in prijs gestegen is, m.a.w. het leven van alle dag is oneindig veel kostbaarder geworden en voor iedere huisvrouw met een gematigde beurs zo ongeveer een nachtmerrie. De goe de man heeft gedeeltelijk ook gelijk, maar hij vergeet, dat de lonen intus sen toch ook aanzienlijk zijn omhoog gegaan, al is het dan misschien nog niet voldoende. Maar is het dan niet hoop vol, dat ze nu dank zij Marshall in eik geval in de naaste toekomst zul len stijgen? Daar kan toch niemand enig bezwaar tegen hebben! Dan komt het ergste van alles: een spreekkoor van bakker en melkboer en kapper, die gezamenlijk beweren, dat de vergrote uitvoer noodzakelijke producten (boter, kaas, eieren en mis schien ook nog textiel) naaf het bui tenland zal doen verhuizen en dat, terwijl wij erom zitten te springen „Ik loop nou al zeven jaar met het zelfde Zondagse pak en het wordt aardig kaal, dat kan ik u verzekeren. Over mijn opknapspakje zal ik dan nog maar zwijgen". JJAAR weten we niet veel beter op te zeggen dan dat er inderdaad voorlopig wel iets meer van die be gerenswaardige zaken voor de uitvoer bestemd zullen worden om de hele zaak kloppend te houden. Maar daar bij denken we toch weer hoopvol aan het begin van ons „gesprek", waarbij vast kwam te staan, dat ook de invoer steeds stijgt: we hebben geen enkele reden om somber te kijken. Nu het Marshali-plan er door is, kunnen we weer een deuntje fluiten en dat is al veel waard. Maar we moe ten er allemaal de schouders onder wachtposten bij Joodse nederzettin gen zijn verdubbeld. Arabieren reizen 'en trekken vart het ene hoofdkwar tier naar het andere. Hoe groat het aantal niet Palestijn se Arabieren is. dat momenteel in het land vertoeft, valt niet bij benadering te schatten. Steeds driester treden zij op. Met grote groepen dringen zij Palestina binnen en spoedig gaa.i ze in de Arabische gemeenschap op Britten verzetten zi<*h niet. Hoewel zij I.A mandaat nog niet hebben neer gelegd is de gehele oostelijke grens zone in handen van Syrische soldalen Syrische officieren controleren de pa pie-en.' In feite is de oostelijke rand van Palestina bezet door Syriërs. Zelfs het administratieve bestuur is in hun handen. Londen heeft een zwak protest laten horen. Meer m<-t. Ongekende hoeveelheden wapens wor den via dit oostelijke lek naar het Arabische gedeelte gebracht. Ook de aanwezigheid van enkele vechtjassen van naam doet vermoeden, dat het grote onweer spoedig gaat losbars ten. Faz Alie houdt vast aan zijn me ning, dat de Joden kansloos zijn in de grote strijd, die volgens hem komen zal. De Joden zelf lachen er eens om. Ze onderschatten het gevaar niet. Ze treffen hun voorbereidingen zeer precies. Ieder onderdeel geniet de vol le aandacht. De jeugdverenigingen doen verdacht veel aan lichamelijke oefeningen. Buitenstaanders krijgen de indruk, dat niet alleen de Haganah, doch ook de Stern en de Irgoen goed in de wapens zitten. In het Joodse kamp gelooft men algemeen, dat Amerika en Engeland i.v.m. hun oliebelangen verplicht zul len zijn het uitbreken van een Heilige Oorlog te voorkomen. Bovendien is de verdeeldheid in de Arabische wereld zo groot, dat een Heilige Oorlog hoogstens een slecht gespeelde en zeer snel beëindigde comedie zou wor den. Opmerkelijk overigens, dat volle ver trouwen der Joden. Nergens geven ze hun posities prijs. Zelfs in streken, die aan alle kanten door Arabieren zijn omringd vechten en werken ze door. ■yoor de laatste maal op Palestijnse bodem koop ik nog wat sinaas- apnelen plus enkele kranten. Dan spoedt de taxi naar Lyddia. De chauffeur trekt zenuwachtig aan zijn sigaret Ook aan de mijne is de vuur klomp aanmerkelijk lang. Welk ge vaar zou nu het grootst zijn? Dat der snelheid of dat der sluiDschutters? Ik vrees het eerste. Enkele uren later verdwijnen de heuvels van het Hei lige Land onder me. Ze worden klei ner en kleiner. Die stip is beDaald mijn taxi die nu weer in de z-'fde vaart huiswaarts poogt te komen. Voor/het eerst zit ik rustig. Maar onder mij krioelt een wereld, een wereld van haat en nijd van moord en doodslag, van plundering en brand. Een wereld vol leed, een dal van bloed en tranen. JAE ZATERDAG in Engeland begon nen Raadsverkiezingen leverden tot dan toe voor de Labour verliezen op tegenover een winst voor de Con servatieven. Het gaat om ruim 500 gemeenteraden met een gezamenlijk aantal van meer dan 3000 zetels. De conservatieven wonnen reeds meer dan 120 zetels tegenover een verlies van 13, terwijl de Labour een verlies van 95 zetels boekte tegenover 40 ge wonnen zetels. Voor de liberalen is er slechts een verschil van één zetel I voordeel. ET verkiezingsmanifest van de K. V.P. is gereed gekomen. Tenmin ste, net P B. weet nu, welke wijzigin gen en aanvullingen het erin moet aanbrengen aan de hand van de ge geven suggesties en wenken. Natuur lijk was het niet de bedoeling alle? uit het urgentieprogram 1946, dat nog niet verwezenlijkt werd, op te som men. Het stuk is toch al rijkelijk lang Daarnaast zullen in strooibiljetten en kele hoofdpunten nog heel in het kort de betekenis van deze verkiezingen bij de mensen erin moeten hameren. We geloven niet. dat er onder ons katholieken omtrent de opgesomde punten veel onenigheid bestaat. Met uitzondering dan van de Indonesische paragraaf. LTier staan we voor het feit. dat een aantal katholieken het beleid van regering en fractie ter zake funest acht. Zij, die achter Weiter en Gerbran- dy staan, menen, dat er verraad aan het koninkrijk is gepleegd, dat de Kroon stuk gebroken wordt, dat er sprake is van plichtsverzuim en woordbreuk. En welke dikke woorden er nog meer in dit verband zijn ge bezigd. Het is een standpunt, dat met meer nadruk dan argumenten wordt ver kondigd, maar goed, men moet die mensen hun mening gunnen. Echter heeft het hoogste orgaan van de Partij in het verleden en nu ook weer duidelijk te kennen gege ven, dat het de koers van de fractie goedkeurt, dat het prijs stelt op voortzetting van het gevolgde beleid. Op een gewichtig punt van staats beleid verkeren deze mensen dus in conflict met de Partij. Toch zullen zij, vooral in deze tijd, ook prijs stellen op de eenheid der katholieken in politiek opzicht. Ze blijven geporteerd voor de K T. P„ voorzover ze beginselpartti is. Ze kunnen haar niet volgen voor zover ze programpartij is. ,Het besluit, dat de Partijraad nu nam, om het bestuurslidmaatschap van Rijkseenheid onverenigbaar te verkla ren met het bestuurslidmaatschap dei- Partij dunkt ons dan ook een logisch besluit. Van een bestuurslid moet men im mers zeker verwachten, dat hij zich met hart en ziel inzet voor de propa gering van het program, dat hij het stemmen voor de K.V.P. als een landsbelang van de eerste orde ziet, dat hij er tijd en geestdrift aan geeft, om die Partij tot een klinkende over winning te voeren. Een bestuurslid van Rijkseenheid daarentegen zal zich inspannen, om het gevoerde Indonesisch beleid te vernielen, om Kamer en Regering van straks te dringen tot een radicaal ombuigen van de weg, om te be werkstelligen, dat alle tot stand ge komen verdragen en afspraken te niet worden gedaan. Men kan niet het en,e en het andere tegelijk doen. De onverenigbaarheid van bestuurs lidmaatschappen is zonneduidelijk. Hetzelfde geldt o.i. voor een be stuurslidmaatschap van Rijkseenheid en een K.V.P.-candidatuur voor de Kamer. Vooral nu een verkiezingsmanifest ter ondertekening wordt voorgelegd, dat met zijn interpretatie erbij on miskenbaar de nieuwe staatkundige figuur der Unie aanbeveelt en het tot dusver gevoerde fractiebeleid dekt. We geloven, dat een Rijkseenheid- man met respect voor zijn eigen me ning zich dan ook niet eens candi- daat zal willen laten stellen. \TOct men nu de lijn nog verder doortrekken en radicaal alle bin dingen tussen hét lidmaatschap van de Partij en het lidmaatschap van Rijkseenheid doorsnijden? Partijbestuur en Partijraad zijn zo ver nog niet willen gaan. Ze hopen blijkbaar, dat Rijkseen - heid-aanhangers, tevens lid van de K V.P., in het stadium van de opmars naar de stembus geen verwarring zul len stichten in de gelederen door aan vallen op de voormannen, die het In donesisch beleid dekken. Intussen blijft dan toch bestaan het feit, dat de organisatie Rijkseenheid als zodanig dit wel doet. Zodat een scheve figuur niet geheel wordt weggewerkt. De tijd zal leren, of Partijbestuur en Partijraad zich nader daarop die ren te beraden. J^nten we hopen, dat het allesover heersend belang van een gesloten front tegenover de opdringende bar barij voor alle katholieken de door slag zal geven. We moeten de sterkste fractie in het Pai lement trachten te behouden. Niet om de baas te spelen en de koers alleen uit te stippelen. Maar wql om in overeenstemming met sterkte en betekenis van het ka tholieke volksdeel onze bijdrage te le veren voor het bewind in de komende tijd. jyjAANDAGMORGEN. toen volgens officieuze berichten de resultaten van de verkiezingen in .Alge- ri.je voor op tien alle zetels be kend waren, bleken de rechtse par tijen in het bijzonder de R.P.F., van generaal de Gaulle, de leiding te heb ben. Gnr,nnel eeïste, k\e,?c0,leSe' waarin 550.000 van de 1 millioen Franse on derdanen in Algerije gestemd hebben onder wie 120.000 Mohammedanen, be haalden de Gaullisten 22 van de 60 zetels, de andere partijen 13. 5 zetels moeten na deze eerste stemming nog verdeeld worden. „,De. overige 20 kunnen pas na de Zde stemming van de volgende week Zondag verdeeld worden, daar geen candidaat de benodigde 51 pet. der stemmen behaalde. Te Algiers is het, Jn verband met de verkiezingen, tot relletjes geko men, waarbij zeven personen werden gedood.

de Stem | 1948 | | pagina 1