Doodstraf geëist tegen Rauter B.V.V. klopte P.S.V. op 't nippertje D t&c/ Meer zelfstandigheid voor de provincies Ontspanning te Berlijn Verkiezingsmanifest 1948 wevd vastgesteld and Goedkeuring Pact van Brussel Ontwerp Grondwets herziening gereed Honderd Tsjechische studenten in ons land toegelaten Classificatie en oorradig ROEST tnen SER NISH K SUM AAUW VIERDE JAARGANG No. 1041 „IK VECHT NIET VOOR MIJN LEVEN, MAAR VOOR MIJN EE ft" „Onze grootste oorlogsmisdadiger' Op de vierde plaats Congressisten te Heeswijk wandelden voorzichtig langs gevaarlijke tendenzen Buien Amerikaanse tegen-maatregelen Weer goederen vervoer per trein Haarlem en Heeren veen verloren Slecht begin van Desk Ieder jaar één schoen MAANDAG 5 APRIL 1948 Buitengewone Partijraadsvergadering Indonesische paragraaf houdt goedkeuring van het beleid der fractie in Afstand nemen van „Rijkseenheid" AAL Zelfrespect DJ Verkiezingen over drie maanden V praat sland ARTIKELEN j, ons terecht, :ijn, zodat u t veld komt. it tijdig NA- nieuw uit- •ENEN Telf. 2532. 300-O GAPENS 2 tijdig met D >i) T DIE BIJ 338-0 m- f 275— f 29.75 f 125. ■f 110— tf 45— if 195 LEF. 2527 335-0 OOOOOOO n van 3, 4 uikte wied nes, eggen, ïkker, één >.K. en 20 jrsmachine OOR BIN- 570-0 >000000 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hooteghem, A E. Langenhorst, Mr. Dr. A J. J. M Mes. Mr H. B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal. per post I 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland TN EEN DER VERSLAGEN van de zaak Rauter, welke Zaterdag de voor lopige laatste fase beleefde, is deze vergeleken met een leeuw, waarschijn- schijnlijk omdat een leeuw niet alleen een roofdier is doch tevens moedig. Legt men requisitoir en verdediging, zowel van de pleiter als van de ver dachte, naast elkaar, dan zou men die vergelijking zeer wel staande kunnen houden: Rauter is een roofdier met veel moed. Het requisitoir van mr. Zaayer, dat eindigde met de hoogste straf te eisen, kwam hier op neer: Kauter vroeg het Hof kennis te ne men van de daden van Dnitse gene raals in de Balkan. Daar waren tien- duizende gijzelaars als represaille neer geschoten, maar de generaals die daar Mr. Zaayer ving zijn requisitoir aan toe bevelen gegeven hadden, werden tl uiteenzetting van t histoilsche be-eevaneenisstraf van 7 iaar veroor- lang vaii dit proces tegen degene, ..die het Nederlandse volk als onze grootste oorlogsmisdadiger ziet". Was het oordeel over Mussert als de perso nificatie van het landverraad, dat zon der meer misdadig is. niet zo moeilijk al 'us mr. Zaayer, het vonnis, dat ge veld moet worden over Rauter, de strijdbare figuur van de vijand, brengt grotere moeilijkheden met zich mede, omdat, zoals mr, Zaayer verklaarde, het oorlog voeren, ook het oorl<% voe ren met wrede hand, nog niet altijd een reden tot bestraffing vormde. Aan getoond zal moeten worden, dat door Rauter dader, werden verricht, die 't internationale oorlogsrecht tot mis drijven stempelt. Rauter's beroep op gegeven bevelen verwierp mr. Zaayer. Hij verwees naar het vonnis over tie grote oorlogs misdadigers. Een citaat daaruit ver taalde hij met: „Indien een lid van een roversbende zich gedraagt naar tie erecode van de bende en de beve len van het opperhoofd, dan zal hij binnen de bende ais een goed lid wor den beschouwd, maar als hij gevangen wordt, zal hij bezwaarlijk deswege straffeloosheid kunnen verwachten Na eerst nog gewezen te hebben op de bevoegdheid van een Neder lands gerechtshof om Rauter te be rechten, verklaarde mr. Zaayer. dat liet in twijfel trekken van de object! viteit van het hof, zoals dit door ver dachte meermalen is gedaan, be schouwd moet worden als een pose tegenover het nageslacht. „Verdachte wil een martelaarsrol spelen" zei mr. Zaayer. Na een karakteristiek van de per soon van Rauter: „een rechts-nationa- listisch Oostenrijker van goeden huize en een militante soldatennatuur", om schreef de proc. fiscaal Rauter's func tie van „Hoehere SS- und Polizei- fuehrer", waarin in feite een bevel; voerende taak zag. Wat de jodenvervolging betreft acht te mr. Zaayer genoegzaam bewezen, dat Rauter schuldig was, door het zo goed mogelijk uitvoeren van gegeven bevelen en door het zelfstandig ont werpen van wettelijke maatregelen. Rauter heeft alles'gedaan, aldus mr. Zaayer, voor het welslagen van de „arbeidsinzet", waaraan honderddui zenden ten offer zijn gevallen en die aan duizenden het leven heeft ge kost. Naar de mening van de proc. fiscaal was het onmogelijke maken, om naar radio-uitzendingen van de geallieer den te luisteren op zichzelf in een mo derne oorlog een geoorloofde maat regel van de Duitsers. Het ongeoor loofde bestond echter in het confis- ceren van het eigendom. Represailles zijn in het oorlogsrecht tot gevangenisstraf van 7 jaar veroor deeld te Neurenberg. Dat hü de 15 communisten na sabotagedaden had la ten doodschieten, was nodig, volgens Rauter, omdat de communisten behal ve over de schade die aan Duitsland werd toegebracht, zich ook verheug den over het doodschieten van Ne derlandse gijzelaars. Dat hadden de ge arresteerde communisten in Rotter dam hem verteld. DÉ VERDEDIGING. TTE verdediger, Mr. K. van Rijcke- vorssel hield eeèn pleidooi van de volgende inhoud: Hij bestreed, in navolging-van Rau ter, de rechtsmacht van het Hof op grond van de thans in het interna tionale recht erkende regel: Geen straf baarheid zonder voorafgaande wet, en voorts op grond van het verdrag van Genève van 1929. betreffende de be handeling van krijgsgevangenen, krach rioeIkhJte Hen! Mmtafr GeriSfte' Marshall hebben de Amerikaanse e1 autoriteiten medegedeeld, dat de steeds tribunaal te Neufenberg, bij vonnis van 19 Februari 1948 zijn berecht. Zulks niet slechts, omdat daar tenge volge van represailles duizenden men sen zijn gedood en hier tientallen, doch vooral, omdat namens onze re gering met de vijand als zodanig over eenkomsten zijn gesloten in verband met de overgave op 15 Mei 1940, bij welke overeenkomsten o.m. onzerzijds de verplichting is aanvaard, om on voorwaardelijk orde en rust te bewa ren en voorts de instelling van een Duits bestuur hier te lande is erkend. Van April 1942 af werden via het England-Spiel opdrachten tot moord aanslagen en daden van geweld aan de vijand bekend terwijl van dien tijd af reeds de wapen-„droppings" van Enge land uit begonnen. In totaal zijn 40.000 machinewapenen, waarbij geluidloos schietende pistolen „gedropped". Het valt niet te verwonderen, zo zei pleiter, dat in deze chaos de vijand uit zucht tot zelfbehoud slechts door afschrikwekkende vergeldingsmaatre gelen de orde en rust in het bezette gebied kon bewaren. Men kan een bezet gebied, waarvan 99 pet. anti is, niet anders dan met dergelijke maat regelen m bedwang houden. Een Ne derlandse generaal zou in gelijke om standigheden hetzelfde hebben ge daan, zo meende hij. Rauter werd nog gevraagd of hij iets wilde zeggen. Toen hij voor de geboden gelegenheid dankte, deelde de president mede, dat 15 April uit spraak zal worden gedaan. Hij voeg de er echter aan toe, dat de volledige uitspraak wellicht eerst over 4 weken zou volgen. DIJ de aanvaarding van het plan- V»AKVWMI /4n AwioviV-ooriCP hof had behoren te worden berecht en dan nooit meer gevangenisstraf dan 3 jaar zou hebben kunnen krijgen. Volgens pleiter stond de zaak er voor Rauter onvergelijkelijk veel be ter voor dan voor de Duitse gene raals, die de bezette Balkan hebben bestuurd en door het Amerikaanse slechter wordende economische toe stand van Ned. de regering er toe heeft gebracht dit land op de lijst op te schuiven, zodat het thans de vierde plaas inneemt.. Tqt nu toe stond Nederland op de vijfde plaats. JVE NED. PROVINCIES zijn sinds de indeling van ons land in elf ge westen, nimmer bijzonder op de voorgrond getreden. Het waren steeds voornamelijk het Rijk en de gemeenten, welke een belangrijke rol speelden en daar ons aller belangstelling hadden, gevolg van de his torische groei van deze grootheden en de taak welke haar bjj grondwet en wet gegeven was. Het ging met deze materie echter ais met zovele dingen. Met de tijden veranderen de behoeften. Die van de laatste jaren gaan in de richting van ruimer zelfstandigheid der provincies. Vandaar dat dit onderwerp de belangstelling geniet van ontelbaren in den lande. Vandaar de regionale bewegingen, wel*e in de meeste provincies reeds korter of laliger tijd activiteit ontwikkelen. Vandaar tenslotte, dat de Stichting Brabantia Nostra er een studiecongres aan heeft willen wijden, dat Zaterdag en Zondag in het gymnasium van de Abdy te Berne werd gehouden. Waar bleef W. Brabant en Zeeland? voor dit congres veel belangstelling. De kwantiteit, niét absoluut ongeoorloofd, verklaar-p-R was uiteraard de mr. Zaayer, maar mogen alleeqd L dan worden toegepast, wanneer del wei„„ bevolking zich collectief heeft gekeerd j torilim"gek-enaarcf wêrd, vormde ech-i tegen de bezettende macht. Absoluut j ter geen b6letsei ora te constateren, j ongeoorloofd is het zonder rechterlij- da£ West-Brabant al te zwak vertegen- ke tussenkomst ombrengen van men- j woorcUgd was €n Zeeuwse gasten ge- vnnr R» heel ontbraken. Jammer, want Lim- „Silbertanne -moorden. Re- burg en zelfs Friesland en Drente had den wel hun vertegenwoordigers gezon den. De laatsten verleenden bovendien presailles mogen ook alleen maar als uiterste middel aangewend worden, vervolgde de proc. fiscaal, doch de Duitsers maakten er een systeem van. Stuk voor stuk werden dan de ver schillende vormen van dit ierreur- systeem uitvoerig besproken: de col lectieve geldboeten, de meubeldiefstal hot gevangen zetten van onschuldigen het gevangen nemen van familieleden van onderduikers en de „Silbertanne" moorden, die „het ergste deel van Rauter's politie-terreur" genoemd wer den. Het hele Duitse volk achtte mr. aparte bekoring aan het congres door iets uit eigen gewesten te vertellen, sobere samenvatingen weliswaar van wat er elders in Nederland leeft en werkt, maar daarom niet minder inte ressant. Zij droegen als het ware bouw steentjes aan ter reproductie van het mozjfiek van Nederlands gewestelijk leven. Het echte regionalisme. ««-cc wil* avuiiv mr. A Zaayer schuldig aan de ellende, die Als ie^s vertellen Willen van wat ïr» rit» ho/oHino' <n>ae V/»1ovI..«a t-;don c- kof onnnrnc Bocnrnlrpn is in de bezetting over Nederland geko men is, maar in Kauter zag hij de man, die in Himmler's geest de Duit sers hier heeft aangespoord en bezield Na nogmaals een overzicht gegeven te hebben van de misdaden, waarvan Rauter in de tenlastelegging beschul digd Wordt en die de procureur-fiscaal genoegzaam bewezen achtte, eiste hij tenslotte de doodstraf, /laarbij het Hof vragend recht te doen aan hen, die in de strijd voor de Nederlandse on afhankelijkheid gevallen zijn. rauter aan het woord. JJAUTER zelf kreeg twee uur voor zijn „slotwoord". HTj begon met excuses aan te bieden voor eventuele scherpe uitvallen van zijn kant in de loop van het proces en beweerde on ze Koningin en het Huis van Oranje te hoog te achten om deze in de zaak te betrekken. Hij verwierp de be voegdheid van het Hof om over hem als Duits generaal te oordelen en ging daarna in op de door hem geno- rtien maatregelen, die hij „notwendig" en ..tragisch" noemde. Hij achtte het zijn recht en plicht i$ bepaalde omstandigheden gijzelaars te doen fusilleren en verklaarde, dat het drama „Putten" nooit zo erg zou zijn geworden, wanneer hij zulks toen had kunnen doen. Verder zeide hij niet voor zijn leven doch voor zijn eer te strijden bij dit proce£ en vroeg met ontroerde stem aan het Hof hem ter beschikking van de Nederlandse Regering te willen stellen om door zi.m dood de haat' tussen het Neder landse en het Duitse volk op te hef ten. ..God behoede Holland in de ko mende jaren", zo besloot Rauter deze passage. Weersverwachting, geldig tot tot hedenavond: Meest matige wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met np- kla-i"--en en enkele regen- of ha- genbuien. Weinig verandering van temperatuur. Vandaag zon onder 19.20 uur. Maan 1 19 uur. Morgen 7on op fi.O t nar Maan op 5.39 uur. er tijdens het congres gesproken is valt dat niet gemakkelijk. Mr. J. Lint horst Horflan behandelde n.1. de staats rechtelijke kant van het vraagstuk, drs. P. v. Loon de sociale en drs. A. van der Poel de culturele en alle drie zo levendig, dan wel gedetailleerd of veel zijdig, dat er heel wat over te vertellen zou vallen. Veelheid en verscheidenheid konden echter niet verhinderen, dat wij als een der sterkste indrukken van het congres overhielcjen, niet een con creet beeld van de gebieden waarop de provincies méér zelfstandigheid verdie nen te krijgen, maar van het feit, dat het streven naar zelfstandigheid om te beginnen klaar begrensd dient te zijn en niet mag ontaarden. In Friesland hebben n.1. volgens de heer Linthorst Homan enige al te voortvarende lieden een vereniging „Friesland vrij" ge sticht. De naam alleen behelst een ge vaarlijke tendenz. In Limburg daaren tegen zou volgens de heer van Loon een te sterke arbeidsbegrenzing der re gionale beweging voorlopig geleid heb ben tot te grote afgeslotenheid. De ware regionale zelfstandigheid dient daarentegen altijd op het nationale ge richt te zijn, ook al gaf een der Drent se gasten als zijn mening te kennen, dat de staatsrechtelijke eenheid van Nederland tengevolge van de herorde ning der samenstellende delen (Indo nesië) reeds insnijdingen vertoont. Wie kan terftlotte zeggen waar dat op uit loopt, zei hij en als om deze gedach- tenspeling meer relief te verlenen kwam een der Brabantse leden met de vraag voor den dag, welke invloed de Bene lux zal hebben op een internationaal gezien interprovinciaal verkeer. Met andere woorden: is het met het oog op dé wederzijds groeiende problemen, die uit industrialisatie en daarmee verbon den sociale en culturele vraagstukken voortvloeien niet onvermijdelijk, dat bijv. Nederlands Brabant of Zeeland met Vlaams Brabant en Vlaanderen in contact treedt? Deze gedachten waren slechts luchtig spel Het congres wandelde er als het ware op kousevoeten, nog voorzichti ger: op zijn tenen langs heen na vooraf en er na om zo te zeggen met zijn hak ken op de grond gestampt te hebben, toen het op de ware betekenis van het ware regionalisme wees, dat is het ge westelijke eigene zijn kans te geven ter wille van de nationale eenheid ener zijds, terwille van doelmatigheidswinst door grotere gewestelijke zelfstandig heid anderzijds.-Drs. van der Poel zei het op zijn eenvoudigst: regionalisme vloeit voort uit een drang van de ge westen zich mrttig te willen maken. Geen beletselen dan een geldelijke. IJet is niet gemakkelijk een globaal overzicht te geven van de meerdere zelfstandigheid der gewesten zoals de inleiders haar mogelijk achtten, vertel den wij. Een paar woorden willen wij er echter nog aan wijden. Staatsrechtelijk zijn er geen beletse len zei mr. Linthorst Höman. Geef de provincies slechts meer financiële arm slag en drs. P. van Loon was er toen als de kippen bij om op een deel van die buit al vast ter wille van de sociale sector beslag te leggen en meer in het bijzonder ter wille van het onderdeel van de maatschappelijke bijstand. De betekenis van het particulier ïhitiatief belichtend, stelde hij niet meer of min der dan de eis tot financiële gelijkstel ling van dit initiatief met de overheid. Voor de regionale cultuur bleef er noch tans wat over en drs. v. d. Poel bewees het nut er van door middel van de stelling, dat het culturele leven het best beschermd wordt door regionale organen, want opvoeding steunt op levensbeschouwing en aard der mensen. Zo werden de sudiedagen tot belang- Q-rir-ri 1 r •-- - Deze Russische onderwijzeres geeft aanschouwelijk onderwijs met behulp van een speelgoedbeertje. Zou ze beseffen, dat voor ons „de Russische beer" nu niet bepaald een onschuldig verhaaltje is? TV'AAR AANLEIDING van de onge- - rustheid, die in vele kringen heerst met betrekking tot de toelating van Tsjechische Studenten hier te lande, wordt ons van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: „De Regering is bereid een aantal Tsjechische studenten voorlopig op een aantal van 100 bepaald, toegang tot Nederland te verlenen. De Ne derlandse afdeling van de „Worlds students relief" heeft een organisatie opgebouwd, om voor het gastvrü on derbrengen van deze Tsjechische stu denfen zorg te zorgen. Op 12 Maart j.I. is een bespreking' gehouden tussen de Minister van Justitie, de rectoren van de Univer siteiten te Leiden en te Amsterdam en vertegenwoordigers van de Worlds students relief", om het vel- blijf van Tsjechische studenten in Ne derland te organiseren. Op 3 April is een nadere bespre king gehouden, waarbij ook de rec- tor-magnificus van de Nijmeegse uni versiteit en vertegenwoordigers van studentencorporaties aanwezig wa ren. Van regeringszijde is uiteengezet, dat het onmogelijk was de gx-enzen zonder meer voor de Tsjechische studenten open te stellen. Dit zou tot gevolg hebben, dat allerlei ver keerde elementen zich onder „valse voorspiegelingen in Nederland zou den vestigen, terwijl bovendien in dat geval Nederland de gehele last zou te dragen krijgen van een vraag stuk. dat door de Wrsterse staten ge meenschappelijk moet opgelost wor den. De Tsjechische studenten, die, zonder toestemming van de bevoeg de Nederlandse overheid de gretis hebben overschreden en deswege wor den aangehouden, worden in de ge legenheid gesteld de nodige gegevens omtrent hun persoon te verschaffen, maar moeten dan terugkeren naar Duitsland, waar de Engelse en Ame richt. Hun aanvraag om verblijf- hier te lande wordt met bekwame spoed onderzocht. De bedoeling is, alle Tsjechische stu denten over Nijmegen te leiden en zodoende de actie geheel centraal te regelen, waartoe de gunstige ligging van de Keizerstad veel bijdraagt. Hiertoe tevens, stelt men pogingen in het werk, het voormalig doorvoer- Kamp voor uitgewezen Duitsers en Rijksdüitsers „Mariënbos" bij Nijme gen ter beschikking te krijgen. Reeds is aan de Tsjechische studenten door gegeven, te trachten allereerst het kamp Bedburg bij Kleef te bei iken, vanwaar de doorvoer langs Nijmegen aan de andere universiteiten zal ge schieden.- Regering had Duitsland liever niet genoemd TIET WETSONTWERP tot goedkeu ring van het Pact van Brussel is thans bij de Tweede Kamer inge diend.. Uit de Toelichting blijkt, dat onze regering graag had gezien, dat de naam van Duitsland niet speciaal als mogelijke aanvaller in de toe komst zou zijn genoemd, omdat men in de toekomst toch ook weer met Duitsland zal moeten samenwerken. Andere landen stonden daar achter op. Vast staat overigens dat het geenszins de bedoeling is door deze clausule een samenwerking in de toe komst met Duitse gebieden, die zich zouden laten leiden door de oeginse- len, welke aan het verdrag ten grond slag liggen, op enigerlei wijze regen te gaan. Medegedeeld wordt ook, dat de be ginselen voor een vijfmogendheuen pqct, welke de Benelux-landen in eën voorafgaande conferentie hadden opgesteld, in het verdrag geheel zijn gevolgd. De regering had ook.graag de Sta ten van Suriname en Curacao over rilcaanse bezettingsautoriteiten door- 1 dit wetsontwerp gehoord, maar de gangskampen voor hen hebben inge- vereiste spoed laat dit niet toe. TTE AMERIKANEN en de Britten laten het er in Berlijn nu niet be paald zonder meer bii zitten: er zijn een reeks „tegen-maatregelen" geno men, die erop wiizen, dat de Westerse lankmoedigheid door de Sovjets a) te zwaar op de proef is gesteld. D- bedoelde maatregelen, die in- tflidltfcis? weer zijn opgeheven en blijk bar dienst hebben gedaan als waar schuwing aan de Sovjets om niet te ver te gaan, omvatten o.m.: Het instellen van een militaire con trolepost aan de weg Berlijn-Potsdam waar Sokolofsky zijn hoofdkwartier heeft; het bezetten van het hoofdkan toor der Spoorwegen te Berlijn'door dertig leden van de Amerikaanse mi litaire politie, terwijl zich in het ge bouw Russische schildwachten en Duitse politiedienaren bevonden. Zo- wekkende dagen, waarvan de vrutht in wel Russen als Amerikanen hebben brede kring verdient uitgedragen te zich momenteel teruggetrokken uit en worden. rond de gebouwen. Het Amerikaanse HE kampioenscompetitie heeft twee grote verrassingen opgeleverd. En wel de overwinningen van EDO op Haarlem en de zege van Go-Ahead op Heerenveen. 't Merkwaardige daarbij is, dat zowel Haarlem als- Heerenveen op eigen veld hebben verloren. BW heeft dan toch van PSV ge- wonnen.^Een grote overwinning is het niet geworden, maar de Bosschenaren hebben de twee eerste puntjes binnen En dat is al heel wat waard. Voor PSV beteekent een en ander de tweede ne derlaag in successie. Een zware des- Illusie voor de gloeilampmensen, die bij wijze van spreken op hun sloffen kam pioen van hun district zijn geworden. Hier zijn de uitslagen Haarlem EDO 12 HeerenveenGo- Ahead 1—2. BW—PSV 1—0. De stand is nu: BW EDO Heerenveen Go-Ahead Haarlem PSV 1—0 2—1 5—4 3—3 £^3 cordon was gevormd op persoonlijk bevel van Generaal Clay, omdat deze het probleem van het vrij binnenko men van Amerikaanse voedseltreinen in Berlijn wilde zien opgelost. Een der berichten hierover zegt overigens dat Russische officieren, bij het hoofdgebouw door Amerikaanse militairen met stenguns tegengehou den terugkeerden na met „hun bui tenlandse collega's sigaretten te heb ben gewisseld". We kunnen er dus rustig aan vastknopen dat de toestand in Berlijn door de insiders Waarschijn lijk niet zo vol angstige spanning wordt geacht als sommigen, die op verre afstand de zaken waarnemen, meenden te moeten vermoeden. Dat na 32 uur het Amerikaanse cordon weer is teruggenomen, wijst in dezelfde richting. Nog gunstiger is, dat er inzake het goederenvervoer per trein een accoord is bereikt, zodat de vliegtuigtranspor- ten weer tot het verleden behoren. Voor de personen per trein is nog geen overeenstemming bereikt, doch de 011 derhandelinren worden voortgezet. De 'Sovjets hebben zich bereid verklaard om aan het Amerikaanse militaire be stuur „enkele inlichtingen" te geven. Dus alles bij elkaar kan men zeker spreken van ontspanning in jle gela den atmosfeer en van een zeker op timisme aan beide zijden over de naaste toekomst in Duitsland in 't al gemeen en Berlijn in het bijzonder. r\ESK is de promotiecomiJetitie niet*' fortuinlijk begonnen. Met 2—0 moest men in Helmond het onderspit delven. Voor de vele Kaatsheuvel-sup porters die het Helmondse terrein be volkten was de nederlaag een /ware te leurstelling. Desk moet echter de moed niet laten zinken, want de vergissing is zeer zeker nog goed te maken. Bij de promotie derde klas moest MOC een nederlaag slikken in Z. Vlaanderen. Dat wijst er dus op, dat men Axel heus niet moet onderschat ten, want MOC is beslist geen zwakke ploeg. SET heeft het weer uitstekend ge- a™ 27,;™ Zo daan. Deze Tilburgse ploeg, die in de JL A "?r J 'llen heöoen. JN HET VAKBLAD „Schoen en Le der" van 3 April lazen wij: ,;Naar is komen vast te staan zal voorhands de distributie van schoei sel als volgt geschieden: Per consu ment zal 1 paar schoenen in 2 jaar worden toegewezen. Kinderen ont vangen daarnaast 1 paar extra per jaar, volgens de verjaarbonnenrege- hng. De toewijzing van werkschoe nen en van schoenen voor a.s. moe ders blijft als tot dusver gebruikelijk geschiedde". jy^ET DINEREN wordt nog al eens iets bereikt op politiek terrein, zegt men. Als dat waar is, dan zullen we maar hopen dat Montgomery en Sokolofsky met generaal Clay in Pots competitie zo'n voortreffelijke indruk heeft gemaakt klopte namelijk Terneu- zen en nog wel me 31. WSC ging naar Helmond en toonde daar verreweg superieur te zijn De uitslagen zijn: Promotie Tweede klasse: Helmond- DESK 20. KerkradeSittard 2^—2. Promotie Derde klasse: Axel—MOC 2—0. SET Temeuzen 3—1. Mulo—WSC 2—5 j 0—2. Geldorpst. Michielsgestel 31 hetgeen dan a.s. beuren. Dinsdag moet ge- pALESTINA zou volgens het Ameri kaanse plan onder mandaat komen van niet minder dan 57 landen. Van daag wordt dit plan aan de Veilig heidsraad uiteengezet, gEN GOED OOGSTJAAR kan in al le delen van de wereld het voed seltekort opheffen, is de mening van de Wereld-voedselraad. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. T">EN BUITENGEWONE PARTIJRAADSVERGADERING der K. V. P. heeft E zaterdag te Utrecht het ontwerp-verkiezingsmamfest op enige punten aangevuld en gewijzigd, waarna het z.h.st. is goedgekeurd. De vooratter ken- schetste het als gedegen van inhoud, actueel en progressief. Het zal nu />p korte termijn worden toegestuurd aan de voorlopige candidaten met de vraag. °fDe Pni-uiraad*3 heeft ook goedkeuring gehecht aan de zienswijze van het P B volgens welke enig bestuurslidmaatschap in de K. V. P. onveremgbaa: is met het bestuurslidmaatschap van het Comité Rijkseenheid of een van zijn organen. Laatstgenoemd besluit hangt samen met de Indonesische paragraaf in het verkiezingsmanifest, welke mede door de discussies, welke er omheen zijn geweven, moet worden gezien als een goedkeuring van het tot dusver door de K. V, P. gevolgde beleid en van de toekomstige volksvertegenwoordi gers vraagt, dat ze dit beleid op de zelfde grondslag zullen voortzitten. Voor de leden der K.V.P. wilde men het bestuurslidmaatschap van Rijkseenheid vooralsnog niet verbie den, omdat men verwacht, dat ze door aanvaarding van dit manifest de on verenigbaarheid ervan wei zullen in zien. 1946 EN 1948. TN de ochtendzitting werd daarover al even gediscuteerd, toen Drs. Muskens (Amersfoort) de moeilijk heid opwierp, dat het urgentiepro gram van 1946 niet zo concreet uit sprak, het wel had over een gecoör dineerd Rijksverband, doch de figuur der Nederlands-Indonesische Unie (waarover het manifest 1948 spreekt) nog niet kende. De voorlopig aangewezen candida ten hebben het urgentie-program 1946 onmiddellijk moeten aanvaarden, doch de vraag was volgens deze afgevaar digde of men reglementair van hen nu alsnog kon vergen de Indonesische paragraaf in het Manifest 1948 te on derschrijven. Voorzitter Andriessen wees er aan stonds op, dat de Partijraad alh oog- ste orgaan der partij toch ook al een paar keer nadrukkelijk zijn goedkeu ring over het beleid der Iractie te kennen had gegeven. EEN MOTIE. het slot der middagzitting te gen een uur of vijf, toen de ver gadering helaas al lelijk aan het ver lopen was, ging men dieper op deze kwestie in. De heer Muskens kwam toen met een motie voor de dag, die vaststel de, dat de tekst van het verkiezings manifest moet beschouwd worden als een authentieke uitwerking voor de komende legislatieve periode van de betrokken punten van het urgentie- program 1946. Tevens nodigt de motie het r. B. uit deze verklaring ter ken nis te brengen van de leden der par tij en met 'name van alle voorlopig aangewezen candidaten voor de Twee de Kamer. Een afgevaardigde uit Den Haag, de heer Witte, van van mening, dat de Indonesische paragraaf uit het ver kiezingsmanifest '48 eigenlijk ook wel door de Welterianen kon worden on derschreven, als men er maar een be paalde uitleg aan gaf. Hij vond ook, dat men nu maar niet ineens in vijf minuten een oordeel kon vellen over het beleid der fractie. Deze woorden weerspraken ver schillende leden mitsgaders de voor zitter met klem. Laatstgenoemde druk te het zo uit: „Het gaat niet over een interpretatie, het gaat over concrete politiek. Iedere algevaardigde heeft de plicht dit program te verwezenlij- IN EEN REDE te Schiedam moet de heer van der Goes van Na- ters volgens de dagbladverslagen gezegd hebben: „Wij zullen alleen zitting nemen in een Kabinet, waarvan de Partij van de Ar'oe i de vooruitstrevendheid bepaalt Daartegenover heeft de voorzit ter der K.VP. in de Partijraads vergadering nu onomwonden ge- ^Geen partij met zelfrespect, kan deze voorwaarde aanvaar den". ken en dit valt onmogelijk te rijmen met het streven dit program de nek om te draaien. We moeten geen man nen hebben, die van twee wallen wil len eten" Met één stem tegen is per slot het standpunt van het P. B. goedgekeurd. De motie van de heer Muskens ver wierf algemene instemming. Kwestie van stem- techniek ,E STEMBILJETTEN bij de aan staande groslijststemming zullen één lijst met namen van candidaten en plaatsvervangers bevatten. Voor en achter de naam der candidaten komt een zwart vak met witte stip Wie alleen maar plaatsvervanger is, krijgt zulk een stip achter zijn naam. Van voren zwart maken betekent een stem als candidaat, van achteren een stem als plaatsvervanger. Dit is in afwijking van het Kies reglement, maar de Partijraad heeft na een rumoerige discussie dit prac- tische voorstel aanvaard. Het was jammer, dat er zo veel tijd en zelfs goed humeur aan werd ver sleten. Men had die tijd betere kun nen besteden aan een rondvraag. di« er nu in de namiddag op moest over schieten. Vraagstukken die nog bestudeerd moeten worden BE DISCUSSIES over het ontwerp- verkiezingsmanifest in de Partij vergadering bewegen zich voorname lijk over de vraag, of men er be paalde punten nog moest inzetten. Het P. B. wilde ervoor waken het st.uk te uitvoerig te maken, maar er kwamen toch verschillende verduide lijkingen tot stand. Zo boekte o.a. de heer Matthee (Moerdijk) enkele suc cesses, waar men inging op zijn sug gestie, dat de passage over het uit bouwen van de Benelux ook iets moest bevatten over de gemeenschap pelijke organen ter bevordering van de culturele samenwerking. Ook ten aanzien van Duitsland zal nog iets in het fanifest komen te staan. Er is verder een passage ingelast be treffende „het met kracht streven naar een rechtvaardige oplossing van het vraagstuk der classificatie". Een afgevaardigde wilde er beslist in zet ten: „Afschaffing der classificatie". Doch na veel vieren en vijven trok hij zijn voorstel in, omdat zelfs voor standers hadden betoogd, dat het niet opportuun was, wijl Minister Witte- man de zaak als commissoriaal liet onderzoeken. v Het Kamerlid Frans Teulings stel de de moeilijkheid in het licht, dat (ie radioparagraaf uit het urgentie program 1946 al wat verouderd bleek. Met betoog op de fpgedane erva ringen, betreffende de bedillerij van de staat in het werk der vrije om roepverenigingen zou hij de term „nationaal omroepbestel" niet meer willen, bezigen. Intussen gaf hij toe, dat een goede formulering van een programpunt nu niet wel doenlijk was. Hij vroeg het P. B. echter de ontwikkeling van het radloprobleem nauwkeurig te blijven volgen en na te gaan, of ten deze nog wel moet worden vastgehouden aan het urgen tie program. Zulks zal geschieden. TyE REGERING heeft thans twee wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet ingediend. Omdat er h.i. haast bij het geval is, heeft ze met dal betreffende de hervorming van het Rijk niet willen wachten tot de ad viezen van de Overzeese Gebiedsde len binnen zijn. De voorstellen van de Grondwets commissie zijn daarbij gevolgd. Dit betekent dus, dat de resultaten van het tot dusver gevoerdé" overleg met de Oost en de West in hoofdtrekken in de Grondwet worden vastgelegd Verdere afwijkingen van de Grondwet op dit stuk zijn dan bij eenvoudige wet mogelijk, mits er een tweederde- meerderheid bestaat. Het tweede ontwerp beoogt de in voering van het instituut der staats secretarissen. Een staatssecretaris is volgens het ontwerp intern, onder minister; extern is hij in elk geval, waarin hij optreedt, de minister, zo wel tegenover de burgers, ook in za ke wettelijke bevoegdheden van de minister, alsook tegenover de volks vertegenwoordiging, doch dit laatste onverminderd de interne onderschik king aan de minister en de verant woordelijkheid van deze, VERDERE GANG VAN ZAKEN. JIJEN verwacht deze week reeds het afdelingsonderzoek van de Twee de Kamer over deze ontwerpen. Aan genomen kan worden, dat deze Ka mer In April de beide ontwerpen nog afdoet. De Eerste Kamer kan er dan half Mei mee klaar zijn. Afkondiging in het Staatsblad is na een of twee dagen mogelijk, onmiddellijk gevolgd I door een K. B. tot ontbinding der Staten-Generaal. Zes weken nadien kunnen dan de verkiezingen worden gehouden, dus eind Juni of in de eerste week van Juli. Deze gang van. zaken kan bevredi- gend genoemd worden, omdat het hou 1 den van verkiezingen in de drukke vacantietijd niet gewenst is en uitstel tot September moeilijkheden met het op tijd tot stand komen van de be groting met zich zou brengen. |J>SJANG KAI TSJEK wil geen presi dent van China worden. Hij heeft voorgesteld bij de binnenkort te hou den verkiezing alleen partijloze can didaten te aanvaarden. pRANKRIJK BEVEILIGT zichzelf door het instellen van 54 beveili- gingseenheden ter assistentie van de politie in verband met dreigende sta kingen in de komende zomer. DE MIJNWERKERSSTAKING in Amerika zal vermoedelijk deze Week worden opgeheven, omdat John Lewis geen verantwoordelijkheid neemt doch deze op de schouders van de ar beiders heeft gelegd. $- jyjEVROUW ROOSEVELT zal Op tn April ere-doctor van de Utrechtse Universiteit worden. De promotie ge- schiedt in de Domkerk van 3 tot 4

de Stem | 1948 | | pagina 1