Woedende Rauter werd stil Sovjet-troepenconcentraties bij Berlijn De IJpelaer groeit Hij keek maar wat rond Hard werken 16 April speciale zitting Veilig heidsraad „Toestand een dubbeltje op z'n kant" zegt Washington - Londen denkt er niet aan Berlijn te verlaten Sovjets op Brits vliegveld Plan Marshall Maandag in werking Studenten vluchtten naar Nederland VIERDE JAARGANG No. 1040 ZATERDAG 3 APRIE 1948 Situatie in Duitsland steeds critieker IN 'T KORT 3 gesneuvelden in Indië Auto stortte van dijk ■in Stalin: „Na deze zet heb ik minstens bedenktijd nodig tot 18 April Ei.id 1948 wil men het gebouw onder de kap hebben Maar werden opgesloten Waren represaille-maatregelen tegen hei Verzet gerechtvaardigd Buien Veertig Silbertanne- moorden Palestina D' Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J Aemoudts, C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst. Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H. B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Btafeau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland CTEEDS VEELVULDIGER doen berichten de ronde over Sovjet-Russische troepenconcentraties in de gebieden rondom Berlijn. Wanneer deze be richten juist zyn staat het vast, dat de Westelijke mogendheden geen tegen maatregelen kunnen nemen, omdat de bewegingen van Russische troepen in de eigen zone geheel een zaak is van de Sovjet-autoriteiten. Er is een aanzienlijke concentratie Sovjet-tankeenheden waargenomen rond de stad Meiningen, 25 km. van de zonegrens. Belangrijke troepentransporten zijn Seddin. een spoorwegknooppunt nabij Berlijn gepasseerd in de richting van Thüringen. Volgens som mige berichten zouden de troepen-bewegingen betrekking hebben op binnenkort te houden uitgebreide lente-manoeuvres der Sovjets. Laten we hopen, dat het alleen manoeuvres zijn! TN KRINGEN, die in contact staan met de Sovjet-autoriteiten, wordt voorspeld, dat de Sovjets pogingen zullen doen om ook het verkeer door de lucht onder hun controle te krij gen. Dit laatste is vooral opvallend nu de Amerikanen besloten hebben het militaire vervoer naar Berlijn per vlieg tuig te laten geschieden. Het Amerikaanse en Britse geduld wordt overigens wel erg op de proef gesteld, omdat de Sovjets er brutaal weg toe zijn overgegaan om Ameri TJE Nederlandse regering maakt tot haai- leedwezen bekend, dat in de afgelopen week in Indiè zijn gesneuveld: 1 sergeant van de militaire luchtvaart, 1 korporaal en 1 soldaat van het K.N.I.L. De Kon. Landmacht en Marine leden geen verliezen. -]\JU ER 450.000 liter melk aan school kinderen kan verstrekt worden, kunnen nu ongeveer 70.000 kinderen meer melk op school krijgen. TAOOR DE WIND gegrepen vloog oen auto bij Leeuwarden tegen een boom. Een 65-jarige inzittende werd daarbij gedood. TN VERBAND rnet de knoeierijen bij de P.R.AC, te Utrecht, is een krui denier uit de Bilt, gearresteerd. Hij had een vrij aanzienlijk bedrag be taald en was daarmee van een „zwaar" een „licht geval" geworden. T^EDERLANDSE sigarenwinkeliers. willen geen- invoering van siga retten-automaten. hebben zij de mi nister meegedeeld. TT UN BELGISCHE COLLEGA'S heb ben bij hun minister geklaagd, over de massale invoer van Nederl. sigaren in België. rvE AVRO bericht, dat de minister van O K. W. heeft bepaald, dat de heer W. Vogt, directeur van de AVRO, als leidende functionaris in het radiobestel zal kunnen worden aan vaard. T/OLGENS Griekse regeringskringen 2ijn drie Russische oorlogssche pen door de Bosporus gevaren en op weg naar de Aegeische Zee. Wat is de bedoeling? TN WARGA (Friesland) is een kan toorbediende van de P.T.T. gear resteerd omdat hij zich gelden had toe geëigend, bestemd voor rentebetaling aan ouden van dagen. JN EEN communiqué van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is bekend gemaakt, dat het Saarge- bied volledig in de Franse nationale economie zal worden opgenomen. DE ENIGE overgebleven radartoren van de zes. die door'de Duitsers destijds op Schiermonnikoog wanen gebouw is door de storm omgewaaid. De toren was 45 M. hoog. QNDANKS het veto van Truman, heeft de Amerikaanse Senaat het wetsontwerp over verlaging der in komstenbelasting met 4.8 milliard dol lar aangenomen. ■yERWACHT woröt, dat Myron Tay lor, de persoonlijke vertegenwoor diger van de President der V. S. bij de H. Stoel, heden te Rome zal arri veren. Myron Taylor is Donderdag van Lissabon, waar hij een onderhoud heeft gehad met Kardinaal Conqalves Cerejeira, de patriarch van Lissabon, naar Madrid vertrokken. Toen de vrachtwagen van de bier- bottelaar K. Wauters te Hulst, bestuurd ooor A. v. I. van Schelfoutshoek naar Graauw reed, ging de wagen plots bij net nemen van de draai van de dijk de sloot in. De materiele schade was nogal aanzienlijk, maar de inzittenden kwamen met de schrik vrij. Een kraan wagen van de firma Kerckaert te Hulst naaide het geval weer op de rechte weg. kaanse en Britse vliegtuigen in de lucht lastig te vallen met jagers, die om de vliegtuigen cirkelden alsof zij willen attaqueren. Geen wonder dan ook, dat James Forrestal de Ame rikaanse minister van Oorlog de toestand in en rond Berlijn „een dub beltje op zijn kant" heèft genoemd. Intussen hebben de Amerikaanse bezettingsautoriteiten verklaard, in dien zich dergelijke incidenten zou den herhalen, de transportvliegtui gen geëscorteerd zullen worden door jagers. Het aantal Amerikaanse vlieg tuigen in Duitsland is thans onge veer 200 transportvliegtuigen, een groep van 75 jagers en 9 vliegende forten. Indien gen. Clay dit echter nodig mocht achten, zal Washing ton voor spoedige aanvulling zor gen. Vliegveld bezet TJOE CRITIEK de sfeer is in Berlijn wordt ook aangetoond door het bezetten van een gedeelte van een Brits vliegveld door Sovjet-troepen. Direct zijn er Britse militairen op af getogen, die de Russen omsingeld hebben, waardoor zij gedwongen wa ren af te trekken. Het is niet de enige onaangename gebeurtenis, veroorzaak door de Sov jet-militairen. Bij de controle aan hun grensposten doen zich herhaaldelijk voor Amerikanen en Britten vervelen de dingen voor. Ook hebben de Sov jets een deel van de Franse „Nord- Expresse" bij Helmstedt laten afkop pelen, omdat de Britse, Franse, Deen se, Zweedse, Nederlandse en Zwitser se passagiers niet beschikten over de nieuwe door de Sovjets ingestelde reis vergunning. Mede op grond daarvan is ook het Franse militaire treinver keer met Berlijn door de Franse be zettingsautoriteiten gestaakt. Door dit alles beginnen de Westelij ker geaifiêarde bezettings-autoriteiten zich bezorgd te maken over de voe- i*8tg in hun Berlijnse zones. Onaanvaardbaar pEN. CLAY, de Amerikaanse gou- verneur, heeft intussen heel dui delijk te verstaan gegeven, dat de Sovjet-maatregelen onaanvaardbaar zijn en in strijd met de overeenkom sten tussen de vier mogendheden. Hij wees er duidelijk op, dat de Sovjets met hun vingers van Amerikaanse militaire treinen zullenmoeten blij ven. Indien de Sovjets hopen, dat door hun maatregelen de Westelijke geal lieerden genoopt zullen worden Ber lijn te verlaten, dan zijn zij aan het verkeerde adres. Want in Londen is heel duidelijk naar voren gebracht, dat de gedachte daaraan zelfs nog niet eens is opgekomen! Nederland is meegedeeld, dat ook alle verkeer over de binnenwateren tussen de Britse en de Sovjet-zone van Duitsland is stilgelegd. De maatregel is genomen, omdat de Sovjet-autoriteiten de geldigheid van de papieren van de binnenschippers niet meèr wilden erkennen. Aangenomen wordt, volgens Reuter dat het geallieerde militaire bestuurs bureau (Kommandantur) zal ophou den te bestaan. De Sovjet-afgevaar digde heeft meegedeeld, dat geen Sov jetdeelneming aan het werk van de zes voornaamste commissies van het bestuursbureau meer zal plaats heb ben. TVE recente critieke ontwikkeling in Europa heeft geleid tot een on gewoon aantal annuleringen van ge boekte passages aan boord van sche pen, die op routes tussen Amerika en Europa varen bericht de Maasbode. Het sterkste was dit het geval bij scheepvaartlijnen op het gebied van de Middellandse Zee, doch ook de Noord-Atlantische lijnen werden in zekere mate getroffen. Een van de eerste schepen, waarvan de afvaart plaats vond na de communistische overwinning in Tsjecbo-Slowakije, was het Amerikaanse passagiersschip, de „America". Naar door de betrokken maatschappij verklaard werd, heeft een „opmerkelijk aantal personen hun besprekingen van de gewoonlijk schaarse hutten ingetrokken". De „Cunard White Star Line", de Hól land-Amerikalijn en andere maatschap pijen, die diensten onderhouden tus sen Amerika en Kanaal-havens, maak ten eveneens melding van enige annu leringen, die evenwel ruimschoots ge compenseerd werden door boekingen van passagiers, die op vervoersgele heid wachtten. tpUSSEN de Nederlandse regering en particuliere banken te New-York zijn voorlopige besprekingen geopend over een lening ter financiering van de laatste Nederlandse aankoop van 6 Amerikaanse schepen, dia gezamenlijk ongeveer 12 millioen dollars kosten. TXCJE de communisten te werk gaan is in Rotterdam weer gebleken. Een der Rotterdamse wethouders vond het zeer merk waardig, dat er in zijn kamer op het gemeentehuis des avonds licht brandde. Hij ging de kamer bin nen en zag daar tot zijn verbazing de communistische districtscom missaris zitten, die geen lid is van de gemeenteraad, maar de com munistische gewoonte getrouw de grote man achter de schermen speelt. De man, die hevig in de stukken van de wethouder zat te neuzen, verschoot van kleur, en vertelde dat hij „maar wat rond gekeken", had, nadat hij zoals ge woonlijk de vergadering der com munistische raadsfractie op het ge meentehuis had bijgewoond. Natuurlijk werd hij buiten de deur gezet en de politie zorgt er nu voor, dat een herhaling van het ge beurde niet meer zal plaats heb ben. Nader commentaar is overbodig. Alleen dit: er blijkt uit dit voorval weer dat de communisten elk middel te baat nemen om te be reiken wat zij graag zouden wil len. 07 tJKf) RANTSOENEN in de vorm O i'Wv van coupures van diverse levensmiddelen heeft een koopman, (een ex-distributie-ambtenaar) te den Haag zwart verhandeld. Hij kreeg de coupures van een frauderende distri butie-ambtenaar. De twee zitten nu in de cel. TTET AMERIKAANSE CONGRES heeft het hulpprogram voor het bui tenland, ten bedrage van 6.098.000.000 dollar, naar het Witte Huis ge zonden, ter ondertekening door president Truman. De Senaat heeft het program na het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. Lovett, de onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat het plan-Marshall Maandag a.s. in werking treedt. In het plan is opgenomen 5.300.000.000 dollar voor Europa voor één jaar, 275 millioen dollar voor ^militaire hulp aan Griekenland en Turkije, 463 millioen dollar voor economische en militaire hulp voor China en 60 millioen dollar voor het Kinderfonds der V. N. De werkgroep van de uit zestien landen bestaande commissie voor het Europese economische herstel, die kort voor Pasen uiteenging, zal Maan dag weer te Parijs bijeenkomen Men hoopt, dat de werkgroep haar werk binnen twee of drie dagen zal beëindigen. A AN HET EINDE van dit jaar wil men de Ypelaer onder de kap hebben en nog een jaartje later zou men zover moeten zijn, dat het gebouw hele maal gereed is. Dit deelde ons één der heren opzichters mee, toen we dezer dagen, staande op de betonnen vloer, die rcedfe helemaal is gelegd, de straffe wind vingen, die op het open bouwterrein stond. kunnen het ons voorstellen. De ma ren en plafonds moeten aan alle kan ten v/orden gestut en dan nog moet er rekening mee worden gehouden dat het gehele zaakje niet naar beneden komt. Voor het eigenlijke seminariege bouw wordt, naast nieuw materiaal, ook biksteen van de oude muren ge bruikt. Want zuinigheid is geboden, en hoe beter de materialentoestand, hoe sneller de studenten hun ouwe trouwe Ypelaer weer zullen kunnen betrekken OVERZICHT VAN BERLIJN, verdeeld in vier zones. De Russische zone telt 't grootste aantal inwoners, n.i. bijna 1,200.000; de Amerikaanse, Britse en Franse zones resp. bijna een millioen, rnim 620.000 en ruim 430.000 Zoals bekend, ligt heel Berlijn ingesloten door de Rossen; er zfjn slechts twee internationale toegangswegen, een trein- en een wegverbinding, welke men links onderaan de stad kan zien binnenkomen. Met 40 man is men er op 't ogen blik aan de slag. Maar wanneer U denkt dat dit getal optimisme ten aan zien van de beschikbare arbeidslcrach ten rechtvaardigt, dan hebt U het mis Want men heeft groot gebrek aan geschoolde vaklieden, die bij een der gelijk werk toch zeker onmisbaar zijn De materialenschaarste doet evenwel minder zijn invloed op de bouw gel- den en dat is een verheugend feit. J70ALS het op het ogenblik gaat, mag men tevreden zijn. Met de onder bouw kwam men vorig jaar reeds klaar en begin Jan. werd met de boven bouw begonnen. De begane grond komt één meter boven het maaiveld. En tot daar is men op het ogenblik met het werk gekomen. Dit wil dus zeggen dat er al een stukje van de muren staat en dat men reeds een in druk krijgt van de immense kelder ruimte die het gebouw zal krijgen. De betonnen vloer geeft aan, waar de hal zal komen en waar de kapel, de bi bliotheek en de studiezalen zullen lig gen. Op de eerste verdieping, zo vertel de men ons, komen de leslokalen en de verblijven van de professoren, ter wijl op de derde verdieping o.a de chambrettes van de studenten zijn geprojecteerd. De voorbouw en de zij vleugels krijgen ook een zolder. Aan enkele grote zalen zal door de bogen, die erin worden aangebracht een statig, enigszins Romeins karakter worden gegeven. Alle plafonds zullen bestaan uit z.g. cassetteplaten, een voudig, maar een forse indruk verle nend aan het interieur. TTET gebouw, dat door de I.G.B., on der leiding van architect. J. G Ph. Savenije wordt opgetrokken, zal aan 150 studenten plaats bieden. Het Zusterhuis, dat gedeeltelijk over eind bleef staan, wordt tegelijkertijd opgeknapt, wat geen gemakkelijk werk is. Liever had men de ruine ge heel neergehaald, maar dit werd niet toegestaan door het bureau van we deropbouw. Onbegrijpelijk, zei de op zichter, die ons rondleidde. Want het werk komt nu veel duurder uit. dan het anders geweest zou zijn. En we T/ELE Tsjecho-Slowaakse studenten men schat hun aantal op 200 zijn uit hun land gevlucht met de be doeling in Nederland verder te stude ren. Aan de grens zijn zij door de grensposten vastgehouden, met het ge volg dat zij in door Sudeten-Duitsers bewaakte kampen in Duitsland zijn terecht gekomen. Ook zijn er in de grensplaatsen vastgezet. Anderen, die in ons land konden komen zijn in het Huis van Bewaring opgeslo ten, o.a. in Amsterdam. Over deze hoogst merkwaardige fei ten merkwaardig omdat Nederland se studenten adhaesie hebben betuigd aan de Tsjecho-Slowaakse studenten, heeft nu het Kamerlid Kropman (K.V.P.) dringende vragen aan de minister van Justitie gesteld, verzocht om nadere bijzonderheden en onmid dellijke invrijheidstelling der studen ten. Redelijke vragen. (Van onze redacteur). TpNERGIE heeft Rauter volop. Ook tijdens de tweede zittingsdag legde deze beruchte oorlogsmisdadiger met bitse stem zijn verklaringen af en interrumpeerde hij de president van het Bijzonder Gerechtshof herhaalde malen. Daardoor wordt deze zaak geenszins vervelend. Zijn interrupties zijn dikwijls van sarcastische aard. Hij is een man. die zich nog steeds op-en-top Duits officier toont, een dan van het beruchte ca chet. Meer speciaal zijn gisteren de represaillemaatregelen ter sprake gekomen en de belangrijke vraag: is alle verzet een zodanige bedreiging van de Duitse weermacht geweest, dat daartegen represaillemaatregelen gewettigd waren? Rauter zei:„Ik sta op het standpunt van een Duits generaal en U (tot het Hof) op het standpunt van het verzet. Ik zou niet graag in Uw plaats staan, mijne heren. Waarom moest ik mü wel aan het internationale recht honden en de Nederlandse regering te Lon den, die voortdurend onrust stookte, niet? Weersverwachting-, geldig tot hedenavond: Tijdelijk stormachtige wind tus sen Zuid cn West. Zwaar bewolkt met regen of hagelbuien en enkele verspreide opklaringen. Weinig verandering van temperj»*pur. Heden zon onder 19. i« uur en maan onder 12.15 uur. Zondag zon op 6.09 uur en onder 19.18 uur. Maan op 5.06 uur en onder 13.26 uur. Maandag zon op 6.07 nor en maan op 5.21 uur. I/'ORT na de aanvang der zitting leerden wij een woedende Rauter kennen. Dat was toen hij de capitula tievoorwaarden, door generaal Win kelman in '40 ondertekend, ter spra ke bracht. Volgens de capitulatievoor waarden had de Nederlandse bevolking te gehoorzamen aan de Duitse bezet tingsmacht, als zijnde het wettig ge zag. Maar wat gebeurde er? riep Rau ter uit. De regering de Geer, die het eens was met de consequenties van de capitulatie, moest onder invioed van de Britten het veld rnimen voor de regering Gerbrandy. De regering Gerbrandy moet met mij hier als verdachte zitten, want zij heeft oor logsmisdaden bedreven! .Rauter haalde ook de uitspraak van het Tribunaal te Neurenberg aan i.v. m. het nemen van represailles op ver zetsstrijders. (Het Tribunaal achtte deze toelaatbaar». Ook de naam van H. M. de Konin gin kwam ter sprake. En wel toen de president Rauter verweet, dat de Nederlandse bevolking het de Duit sers zeer kwalijk heeft genomen, dat zij zo geageerd hebben tegen het Huis van Oranje. Ook daarop had Rauter zijn antwoord klaar: doordat de Ko ningin naar Engeland vertrok en zich aansloot bij de Nederlandse Regering te Londen nam zij een houding aan die niet in overeenstemming was met het internationale recht. Was dat bedreiging TT/AT nu het nemen van represaille maatregelen aangaat, de verdach te achtte deze niet in strijd met het internationaal recht. Bovendien, zo benadrukte hij telkens weer, ik volg de de bevelen op. Ja, maar zei de pre sident, mr. van Meeuwen toen, uit diverse feiten blijkt, dat U de beve len op Uw eigen houtje wijzigde, ze krachtiger of minder krachtiger uit voerde en .soms ook helemaal'niet! Was het dragen van anjers nu in derdaad zo'n grote bedreiging van de Duitse weermacht, was het ont snappen van een verzetsman uit een ziekenhuis een reden om tegen diens familie ernstige maatregelen te tref fen en was het verstoren van een vlaggenparade door enige jongens nu werkelijk een bedreiging van de Duitse weermacht? vroeg de presi dent. Rauter wist op deze vragen geen goed antwoord, hij verschool zich ach ter Seyss Inquart en merkte op. dat hij van alle „kleine feiten" niet op de hoogte is. Maai-, zei hij, wij na men ook tienduizenden pistolen' in be slag. En er zullen er nog wel tien duizenden geweest zijn, die wij niet kregen en die nu bij de communisten zitten.... Vooral zo'n opmerking te kent de geestkracht van Rauter. Deze bezorgen hem op de publieke tribune onbewust soms een goede noot, hoe vreemd dit ook klinkt. N.S.B. handlangers TNTERESSANT was zeker het onder deel der zitting die betrekking had op represailles wegens aanslagen op NSB-ers. Rauter had over deze aan slagen eerst veel ophef gemaakt. En prompt vroeg de president hem waar om dan toch represailles genomen wer den indien er een aanslag op een N SB-er was gepleegd. Waren de NSB- ers dan Duitse handlangers? Met deze vraag zat Rauter toch wel even te kijken, maar daarna antwoord de hij ontkennend. Dan zal het Hof uitmaken of U het recht had voor een aanslag op een NSB-er represaille-maatregelen te nemen, klonk het uit de mond van de president. Het was kenne lijk een antwoord, dat het brutale heer Rauter niet had verwacht. Of hij wilde of niet, hy moest daarna ook erkennen, dat de uitvoering van vergeldingsmaat regelen en exe cuties onder zijn bevel geschied den. Het dennentakje Represaillemaatregelen wegens aan slagen op NSB-ers hebben wij ook in onze omgeving gekend, o.a. op de apotheker Bicknese te Breda. Deze represaillemaatregelen werden „Silber tannemoorden" genoemd. Zij werden uitgevoerd door lieden die aan het Oostfront hadden gestreden en onder commando van Feldmeyer stonden. Deze kreq£ zijn instructies van Rau ter, die zich voor de Silbertanne- moorden bijzonder „interesseerde". De naam Silbertannemoord sehynt heel toevallig ontstaan te zijn. Toen Rauter nameiyk weer eens een lyst met te vermoorden mensen werd voorgelegd en hij daaruit verschil lende moest aanwjjzen, tekende hij op de stukken een zilverdennetje (Silbertanne). De Silbertannemoorden zijn een uit vloeisel van het bevel van Hitier om de hele rechtspraak in het Wes ten op te heffen. Het desbetreffende document werd als zeer geheim stuk naar de bevelvoerende Duitsers in 't Westen gestuurd en moest na lezing terstond worden vernietigd. (Niette min had de president er een in zijn handen!). Ingevolge deze geheime op dracht moesten er geen processen meer worden gevoerd, maar konden de Duit se politie en de weermacht de slacht offers op de plaats zelf doodschieten. Rauter gaf nu toe deze bevoegdheid ook aan de „landwacht" te hebben gegeven. Uitvoerig ging de president in op de gevolgen daarvan. En toen Rauter steeds, weer om de zaak heendraaide, kreeg hij zo'n fel antwoord van de president te slikken (de eerste keer in deze 2 dagen) dat hij er warem pel beduusd van werd! Hij werd overigens hoe langer hoe kalmer toen hem de treurige lijst van represailles werd voorgelezen. Steeds weer kwam de president me\ nieuw bewijsmateriaal aan. Rauter zat stil. had zijn agressiviteit verloren en sprong niet meer kaarsrecht om zijn spel van brutale interrupties te her vatten. Met een stalen gezicht luister de hij maar, gaf korte antwoorden en speelde intussen zenuwachtig met zijn bril. RAUTER benut de middagpauzen om zich intensief voor te berei den op zijn verdediging. Hij spreekt daarbij voortdurend over het inter nationale recht en hij vestigt de indruk dat hij ervan overtuigd is, vrijge sproken te worden, indien hij voor een internationaal hof volgens het internationale recht berecht zou wor den. Het is zeker niet onwaarschijn lijk. dat de verdediger, mr. v. Rijcke- vorsel, tijdens zijn pleidooi de nadruk zal leggen op het internationale recht en de beslissing van het Neurenberg- se tribunaal t.a.v. verzetsstrijders. pU gaf tenslotte zelf aan hoeveel Silbertannemoorden onder zjjn leiding zun bedreven: niet minder dan veer tig! Maar toch had hij nog fut genoeg zijn handelingen te vergelijken met de gebeurtenissen in Palestina. Hij ver geleek de Engelsen met de Duitser^ tijdens de bezetting en beweerde, dat uit Engelse krantenberichten bewezen was, dat de Engelse autoriteiten in Palestina acties uitvoerden die over eenkwamen met de Duitse Silbertan nemoorden. Of hij zich met deze on juiste vergelijking hem redden kan is een andere vraag. Vandaag zal de procureur-fiscaal, mr. J. Zaayer en de verdediger, mr. K. van Rijckevorsel aan het woord komen, terwijl indien de tijd het toe laat Rauter nog in de gelegenheid zal worden gesteld een verklaring van zijn daden te geven. DE Amerikaanse volksvertegenwoor diging legt nu de laatste hand aan de goedkeuring van het Marshall plan. Binnen enkele dagen zal het ontwerp rijp zijn voor ondertekening door de Preident. Over veertien da gen kunnen de eerste schepen met d* Marshall-hulp al onderweg zijn. Dit is goed nieuws. Verschillende Europese landen zouden zonder deze hulp terugvallen op een economisch niveau, gelijk aan dat in 1942-1943. We kunnen ons moeilijk meer realiseren, hoe krap we er toen voor zaten. Dat het erg krap was, weten we echter allemaal. De speculanten op ontevre denheid, de zwarte handelaren in de magogie zouden daardoor een grote kans krijgen. De jongste deviezennota van de Mi nisters Lieftinck en Mansholt laat ons zien. hoe dicht wij reeds stonden bij de noodzaak van zulk een armoede- program. Het ogenblik, waarop Ne derland niet meer in staat zou zijn de benodigde dollars ter beschikking te stellen, naderde met rasse schreden. Zuiver rekenkundig bezien, had men begin 1948 moeten beginnen met een drastische inperking van de econo mische activiteit,welke een niet on aanzienlijke werkloosheid tot nasleep zou hebben gehad. Daar is men dan ook niet aan begonnen. Het was ech ter onmogelijk voort te gaan op de in 1947 ingeslagen weg. Dan zouden onz» buitenlandse investeringen en ons edel metaal spoedig verdwenen zijn. Toen heeft men maar een tussenprogram opgesteld in de hoop, dat de Marshall hulp spoedig een feit zou worden. Dit tussenprogram, waarop later nog wat is ingekort, volgt men nu, doch het ie daarvoor nodig, dat nu reeds begonnen wordt aan de liquidatie van Ameri kaanse effecten en aan het opsoupe ren van het uit Duitsland teruggekeer de goud. In het uiterste geval zou zelfs nog een verder deel van d« goudvoorraad moeten worden aange- We zaten dus op een sterk hellend sproken, vlak. Gelukkig bestaat er nu dan goed* kans, dat deze vaart naar beneden t* stuiten is. De landen, die de Marshall-huip aanvaardden, zien binnenkort de mo gelijkheid geopend voor het timme- ren van een nieuw welvaartsplatform. li/ren begrijpe echter goed: We moe- ten Zelf timmeren. We moeten ook niet denken, dat de deur naar Luilekkerland nu kan worden open gedraaid. De Ministers zeggen in hun de viezennota heel duidelijk: In eerste instantie zullen alle krachten moe ten worden gewijd aan productieve investeringen, waaruit blijkt, dat voor alsnog niet mag worden gerekend op een algemene verheffing van het verzorgingsniveau. Men mag dus voorlopig niet reke nen op een ruimere distributie. Hard werken, veel produceren, dat blijft het eerste en voornaamste ge bod. Het Europese Herstelprogram opent echter de mogelijkheid, dat we daar door dan ook inderdaad meer kunnen doen dan het vertragen van de onder gang, dat we de weg opwaarts mogen inslaan. Hierbij mag niet elk land aan zich afzonderlijk denken. Helaas is het niet mogelijk Rusland en zijn onderhorigen rin het herstel- program te betrekken. De rest van Europa vond echter 'n mate van eenheid als nog nooit eerdei in de geschiedenis is bereikt. En daar in kristalliseerde zich in het bizonder de Benelux-samenwerking, later ge volgd door de West-Europese Unie op basis van het Pact van Brussel. JJoe somber de deviezennota de hui dige toestand ook moet schetsen, er gloort toch nog enig licht in de tunnel. De tanden op elkaar! We komen er wel! VEILIGHEIDSRAAD heeft het Amerikaanse voorstel om een speciale zitting van de algemene vergadering, welke de toekomstige regering van Palestina zal bespre ken, bijeen te roepen, goedgekeurd. De Sovjet-Unie en de Oekraine ont hielden zich van stemming. De speciale zitting wordt 16 April gehouden. Het Amerikaanse voorstel, Palesti na tijdelijk onder beheer te stellen, zal in deze zitting waarschijnlijk de ver eiste twee derde meerderheid verkrij gen, daar de Zuid-Amerikaanse sta ten (ongeveer 20) bijna zeker voor zul len stemmen en een aantal andere landen, die verleden jaar met tegen zin voor verdeling hebben gestemd, ook het Amerikaanse plan zullen steu nen. In Palestina heeft op het ogenblik een ware veldslag plaats op de weg van Tel Aviv naar Jerusalem tussen afd. van de Haganah, die het dooi de Arabieren omsingelde Jeruzalem trachten binnen te komen en de Ara bieren, die versterking hebben ont vangen. Alle telefonische verbindingen tus sen Jeruzalem en Tel Aviv zijn ver broken. f)E VIER VOORZITTERS der met- communistische fracties in de Am sterdamse gemeenteraad hebben thans B. en W. een voorstel doen toekomen tot benoeming van een zevende wet houder teneinde daarmee een herver deling van de fracties in het colleg* van B. cn W. te bereiken.

de Stem | 1948 | | pagina 1