Rauter als filmheld Stalins greep naar Italië Franco-Span je weer op het tapijt RUYN Een hoge toorts K. M. A. blijft in Breda Sovjets vorderen hele dorpen Zeeland en de statistiek Optimisme w?„ Wat zijn de condities? IN 'T KORT bele ndig el. 65 VIERDE JAARGANG No. 1038 DONDERDAG 1 A PR IC 1948 Met fascisme het communisme breidelen? Deelname in het Marshallplan üerwekt üeel critiek Het Valkenberg toch nog fen kans Trein op een mijn Mosselhandel Vijf en twintig textielpunten Distributie van venster glas opgeheven Distributie stikstof en kalimest blijft Waspoeder en scheerzeep Scherpere controle tussen dc Duitse zones Repen en wind Partij van de Gasperi in het tegenoffensief Geen triptieken meer voor België Wat de cijfers nog meer vertellen Kringvergadering dioc. K.A.B. 1 ZAAD 1c LA VER en DEN 3- bijten? id? Da' ke tan dit zf n vai. olf) en 'ts, oetsei? crème. m e ning Cac* jng en d« haast ui* ,e Poefke'é It neer.» Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: F. J. Aemoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst: Mr. Dr. A. J. J- M Mes; Mr. H. B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal. per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Lósse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nleuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): i 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TIET VOORSTEL van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden om Spanje deel te laten nemen in de Amerikaanse hulpverlening heeft heel de wereld in opschudding gebracht. Gedeeltelijk staat men sympa thiek tegenover dit voorstel, anderen echter keuren het ten sterkste af. De laatste stellen zich op het standpunt, dat indien men met fascistische hulp het communisme zou breidelen, men het gevaar loopt straks weer het fascisme te moeten gaan bestrijden, of erger nog aan het fascisme ten onder te gaan. Politieke en diplomatieke waarnemers in Washington zijn inmiddels van mening, dat de hulp aan Spanje geringe kans heeft werkelijkheid te worden. HET VOORSTEL van het Huis van Afgevaardigden betekent nog niet dat Spanje werkelijk zal worden op genomen in het Marshall-plan. Daarvoor zou Spanje zelf eerst het verlangen moeten uiten. Vervolgens zouden de Europese landen het op nemen van Spanje kunnen verhinde ren. Ten slotte is er nog altijd het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, dat zich kant tegen 't deelnemen van Spanje aan de Ameri kaanse hulpverlening. „In West-Euro pa wordt het voorstel van het Huis wellicht als een verkeerde politiek opgenomen. De wijze waarop Spanje in het plan-Marshaal zal worden op genomen, zal tamelijk onschuldig zijn en niemand kwetsen", zo zei Vorys, voorzitter van het Huis van Afgevaar digtien. Instemming te Madrid T OBD VANSITTART, de Britse oud- onder-minister van Buitenlandse Zaken 'gaf te kennen, dat de beslis sing van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden scherpe critiek zou ondervinden. Naar zijn opinie moest geen enkel „totalitair" land de hulp ontvangen. Richard Crossman, een vooraan staand intellectueel onder de Labour- leden van het Britse Lagerhuis, meen de, dat Amerikaanse hulp aan Spanje en Portugal voor het herstel van Eu ropa als geheel nadelig zou zijn, in dien Spanje en Portugal In de Weste lijk Unie opgenomen zouden worden. Volgens Crossman moet Engeland „strikt neutraal" blijven. Uiteraard is te Madrid het besluit „met instemming" ontvangen. Men was verheugd over de omstandigheid, dat het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden „de werkelijke koers der gebeurtenissen onderkende en thans het land recht zou laten wedervaren". De Spaanse „regering in balling schap" in Parijs heeft nog geen com mentaar geleverd. Ze werkt nog aan een communiqué. TTOE de communisten over een en ander denken blijkt duidelijk uit de uitlatingen van communistische partijkringen te Rome. dat „het be sluit het laatste bewijs is, dat het plan-Marshall niet dient om Europa te helpen, doch dient ter bestrijding van de Sovjet-Unie. „Indien Hitier en Mussolini nog leefden" aldus deze kringen, zouden de Amerikanen hun dollars verschaffen van Marshall in ruil voor strategische bases en kanon nenvlees". Taylor naar Franco WEL ZEER opmerkelijk is het in- tussen dat Myron Taylor, de per soonlijke gezant van president Tru man bij het Vaticaan. na eerst een bezoek aan Portugal gebracht te heb ben, Donderdagmiddag een bezoek aan generaal Franco zal brengen. In politieke kringen acht men het mo gelijk, dat de opneming van Spanje in het plan-Marshall ter sprake zal ko men. Dat daarbij bepaalde condities gesteld zullen worden is duidelijk. Welke echter is nog een grote vraag. Spanje mobiliseert T)AT men in Spanje de internatio- nale zaken overigens ernstig in ziet, blijkt uit het oproepen van twee lichtingen, als voorzorgsmaatregel met het oog op de toestand in Europa en in het bijzonder in Italië. In de laatste zitting van het Spaan se kabinet, op 22 Maart jl. hebben ge neraal Franco en zijn ministers veel tijd besteed aan een persoonlijk rap port over Italië van de Spaanse am bassadeur in Rome. Uit welingelichte bron werti verno men, dat het kabinet onder de in druk is van dit rapport, dat de toe stand in Italië zeer ernstig noemde. TIE BREDASE gemeenteraad heeft de teerling geworpen. Met 26 te gen 8 stemmen heeft hij na een ver gadering van meer dan drie uur zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp contract K.M.A.-Valkenberg. Echter met deze restrictie: dat de medede ling van de beslissing aan de minis ter vergezeld zal gaan van een ver zoek, te overwegen of toch de moge lijkheid niet bestaat, het bewuste park gedeelte aan de gemeente te laten en in plaats daarvan 10 H.A. ander terrein binnen Breda's grenzen voor recreatie oord. der cadetten te accepteren. De beslissing van de Raad is echter dus definitief en de keuze tussen het park of een ander terrein ligt nu dus,in handen van de minister. De Militaire Academie blijft in elk geval in de Baroniestad! T>IJ BENJAMINA (Noord-Pales- tina) is de trein Cairo-Haifa op een eiectrisch tot ontploffing gebrachte mijn gelopen. 40 personen zfin gedood en 60 gewond. De slachtoffers zjjn hoofdza kelijk Arabieren. Van Britse slachtoffers wordt geen melding gemaakt. De ontsporing zou ver oorzaakt zjjn door toedoen van de Joodse groep Stern. TN DE Eerste Kamer zijn gisteren de voorgestelde wijzigingen der Ho ger- en Middelbaar Onderwijswet z. h.st. goedgekeurd. ÜSPERANTO behoort ingevoerd te worden op de scholen, zo heeft de Ned. Esperantover.. „La Estonto Estas Nia" in een motie aan de minister van O. K. en W. bekend gemaakt. nE AMSTERDAMSE gemeenteraad heeft een motie aangenomen, be helzend het verzoek aan de twee com munistische wethouders ontslag te ne men. JLJINISTER GIELEN hoopt nog altijd dat dit parlementaire jaar de be handeling zal kunnen brengen van de algehele herziening der middelbaar onderwijswet, welk wetsontwerp het ministerie reeds verlaten heeft. T)E TOESTAND van H. M. de Ko- ningin maakt het nog niet moge lijk, dat zij haar werkzaamheden weer ten volle kan hervatten. Op me disch advies zal zij voorlopig nog zeer veel rust moeten houden. yiJF EXTRA-TREINEN zullen van Brussel rijden naar de Utrechtse jaarbeurs, die 6 April begint en vijf extra-treinen rijden van Amsterdam naar de Brusselse jaarbeurs, die 19 April begint. URNEST CLAES. de bekende Vlaam se schrijver (o.a. van „De Witte") is, naar wij vernemen ernstig ziek. Op eerste Paasdag werd hij door een beroerte getroffen, even voordat hjj zou vertrekken voor het geven van «n lezing voor het Davidsf finds. DRIEDUIZEND Griekse kinderen, die door de troepen van de rode partisanen-generaal Markos uit de door hen bezette gebieden zijn weg gevoerd, zullen naar Roemenië ge transporteerd worden. Andere groe pen ontvoerde Groekse kinderen zul len worden „toevertrouwd aan de zor gen van de communistische regerin gen m Bulgarije, Albanië en Joego slavië. Aangenomen wordt, dat deze kinderen vervolgens naar de Sovjet- Unie getransporteerd zullen worden, zoals dit ook geschiedde met de Spaanse kinderen tijdens de burger oorlog. ret IS te verwachten dat nog deze t z®mcr waarschijnlijk in Juni of uii de eerste processen zullen aan- vïor het n'jz Gerechtshof in ron„„„iSC!' ,Van de „strafzaak Duits coneentratiekamp-Vught". ELFHONDERD MILITAIREN zijn InrtiJ> er.en Per. „Kota Baroe" naar «die vertrokken. TJIER IS RAUTER in gezel- schap van een zijner bewa- kers tijdens het „luchten" in de jM't&mmj gevangenis te Scheveningen. Hü zal zich Donderdag als f*pjP een der ergste Duitse oorlogs- ssW misdadigers, die ons land ge terroriseerd hebben, voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Graven- hage hebben te verantwoorden voor zijn wandaden als „Höhere SS- und Polizeiführer und Ge- neral-Kommissar für das Sicher heitswesen". OAUTER wordt onder meer ten laste gelegd opdracht te hebben gegeven en maatre gelen te hebben genomen tot het deporteren van 110.000 jood se Nederlanders, van wie slechts ongeveer zes duizend zijn terug gekeerd, het wegvoeren van driehonderdduizend Nederland se arbeiders voor arbeidsinzet naar Duitsland, de systemati sche beroving van de Neder landse bevolking van huisraad, het verbeurd verklaren van ra dio-ontvangtoestellen en het ar resteren .en gevangenzetten van onschuldige burgers, van wie velen om het leven zijn geko men. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de bijzondere rechtspleging zal in een Neder landse rechtszaal de geluidsfilm zijn intrede doen. Polygoon- profilti heeft nl toestemming gekregen om een film te maken van het proces Rauter. Deze film zal opgenomen worden In het Nederlandse nieuws, aangevuld met film pjes, die de Duitsers in het kamp Westerbork gemaakt hebben. Deze filmpjes zijn eerst kort geleden gevonden en afgestaan door het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie. IN DE TOREN van de St. Wal burg Kerk te Zutphen is Dinsdag middag brand uitgebroken. De brand greep met grote snelheid om zich heen. Het bovendeel van de toren stortte naar beneden. De brandende kerktoren, even voor dat hij instortte. De vorige week werden van Bruinisse naar de verschillende handelaren on geveer 700 tonnen mosselen verzonden ter verdere export naar België en Frankrijk. Uit de Waddenzee werden ongeveer 800 tonnen mosselzaad aangevoerd. Het mosselzaad, dat van de Waddenzee gehaald wordt zal in grotere hoeveel heden worden aangevoerd, wanneer 19 Mei de Waddenzee voor Zeeuwse vis sers zal worden opengesteld voor het vissen van mosselzaad. ttET DORPJE Batenburg is een tijd lang onveilig gemaakt door een vraatzuchtig monster. De volksmond dacht aan een beer of een wolf. Het monster blijkt nu een verwilderde hond te zijn. die door een wachtmees ter der rijkspolitie is neer geschoten. Met ingang van 1 April wor den geldig de bonnen gemerkt: „Textiel J een punt"; „Textiel J vijf punten"; „Textiel J re serve" ter waarde van 10 pun ten en „Textiel K een punt". De bonnen „Textiel K viji' punten" en „Textiel K reserve" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. tl/TET INGANG van 1 April mag ven- 1" sterglas in alle dikten, zonder machtiging, vergunning of bon, aan handelaren, verbruikers of verwer kers worden verkocht en afgeleverd. De aanwezige voorraden en de te verwachten regelmatige aanvoer heb ben het nemen van deze maatregel mogelijk gemaakt. De grote tekorten aan tuindersglas, blank gepolijst spiegelglas, gewapend glas en brute glas, vormen vooralsnog een beletsel, om "tot opheffing der dis tributiemaatregelen betreffende laatst genoemde glassoorten over te gaan. 1AE ONZEKERE factoren met betrek king tot de import van de voor ons land benodigde stikstof- en kali meststoffen maken het noodzakelijk, de distributie van deze kunstmest stoffen ook voor het bemestingsjaar 1948-1949 (1 Juli 1948 tot 30 Juni '49) te handhaven. Overwogen wordt zowel de stikstof als de kalitoewijzingen aan verbrui kers te doen uitreiken in twee bon nenseries, welke ieder recht zullen ge ven op 50 pet. van de voor het sei zoen 19471948 in totaal uitgereikte toewijzingen stikstof, respectievelijk kali. De stikstofmeststoffenvoorziening in het thans lopende bemestingsjaar (tot 1 Juli 1948). is, dank zij de toename van de productie in het eigen land, niet onbevredigend geweest. De eigen productie voor het komende bemes tingsjaar worSt geraamd op ca. 70.000 ton zuivere stikstof. De behoefte kan worden geschat op 125.000 a 130.000 ton, zodat 55.000 a 60.000 ton zuivere stikstof (250.000 a 300.000 ton stikstof- houdende meststoffen) zal moeten worden geïmporteerd. Nieuwe bonnen yOOR HET TIJDVAK van 4 t.m. 17 April geeft elk der volgen bonnen recht op het kopen de van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802: 289 algemeen: 250 gr. waspoeder. 293 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. versnaperingen. 295 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 297 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 10 April). 299. algemeen: 2 eieren. 284 reserve: 800 gr. brood (geldig tm. 10 April). 286 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 10 April) BONKAARTEN KD, KE 802: 789 algemeen: 500 gr. waspoeder. 793 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. 795 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 797 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 10 April). 799 algemeen: 2 eieren. 783 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 10 April). 788 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802: 31, 35 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. 33 Versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz 36 Versnaperingen: 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Reserve A Tabak: 50 gr. scheer zeep of 100 gr. scheercrême of 400 gr. snelscheercrême. Bovengenoemde bonnen ktmnen reeds op Vrijdag 2 April worden gebruikt. Niet-aangewezen zijn en ver nietigd kunnen worden de bonnen 242, 244, 245, 744, 745 melk, 250, 251, 252, 257, 754, 756 757 Re serve. tTE BERLIJN meent men uil de evacuatie van dorpen langs de „Reicksautobahn" bij Maagdenburg de conclusie te mogen trekken, dat Sovjet-ti-oepën langs de gehele weg van Berlijn tot de zonegrens bij Helmstadt zullen gaan patrouille ren en dat men de woningen voor kwartieren nodig heeft. De bevolking van verschillende dorpen moet verhuizen. De boeren kunnen wel hun landerijen blijven bewerken; wonen moeten zij even wel elders. Een en ander is een uitvloeisel van de wil der Sovjets de controle van de grens tussen de Sovjet-zone en de andere zones van Duitsland te ver scherpen. „Wij kunnen niet 't gehele Duitsland voeden. Voorts moeten de militaire en burgerlijke autoriteiten maatregelen nemen om de bevolking tegen terroristische elementen te be schermen" is het doorzichtige excuus der Sovjets. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Krachtige, vooral langs de kust nu en dan stormachtige wind tus sen Zuid-West en West. Half tot jwaar bewolkt met regenbuien. Iets lagere temperatuur. Heden zon onder 19.13 uur en maan onder 10.05 uur. Vrijdag zon op 6.14 uur en maan op 4.09 uur. JTALIë ITALIë iedereen denkt en spreekt erover als over het land, waar de grootste na-oorlogse beslissing valt. Er is alarmerend over geschre ven, er is geruststellend over geschreven. We hebben dezer dagen een Ne derlander gesproken, die recht uit Italië kwam en die gelegenheid had om er ae gebeurtenissen en toestanden van dichtbij gade te slaan. De eerste vraag, die hem hier in het land tegenklonk, luidde: Hoe staat het met de kansen van het communisme in Italië? Ziehier zijn antwoord: LEUGEN EN LASTER yFekei' is, dat nooit in, het verleden de communisten er zom verbeten campagne gevoerd hebben. Verbeten en unfair: leugen en laster is al wat de klok slaat. Ze weten dat het deze keer er op of er onder is. Ze hebben alles op alles gezet. Zij maken •enorm veel kabaal en trachten de meer dan 90 andere politieke partijen te over schreeuwen. Er is maar één partij, die hen aan kan: „Democrazia Cris- tiana". Daarom gelden hun aanvallen voornamelijk de christelijke volkspar Ze houden openluchtmeetlngen, ver wekken samenscholingen op terreinen en proberen op allerlei wijze sensatie te wekken. Om de tien meter zie je op de muren aan weerszijden van de straat de zwarte Garibaldi-kop, afste kend tegen een rode ster, die hem om geeft bij wijze van aureool. Garibaldi, de grimmige antipapist. Is voor de communisten een welkom symbool en tevens een sluwe vermomming voor hun Moskovitisch Ideaal. In werkelijk «heid, zou Garibaldi, de vurige vechter voor de Italiaanse vrijheid, als hij te. rugkeerde in zijn verworden Italië, de eerste zijn, om tegen de rode partij te stemmen, die als doel heeft een einde te maken aan het levende Italië Heel raak heeft de tegenpartij dit geïllustreerd door de publicatie van het pamflet, dat de Garibaldi-kop af beeld, maar omgekeerd de breed-ge- snorde facie van vadertje Stalin te zien geeft. Kwestie van gezichtshoek! Men begrijpt, welk een triomf het voor Moskou zou beduiden, wanneer het in het katholiek Italië en met name in de hoofdstad, die tevens het centrum is van de «katholieke wereld, de overwinning kon behalen en een bolwerk kon stichten voor de Russi ficering van West-Europa. Gezien in dit licht zullen de a.s. verkiezingen van Italië een betekenis hebben van Europese omvang. De vurigste pamfletten met beledi gende woorden tegen Z. H de Paus en het Vaticaan prijken op de mu ren naast bedriegelijk uitgelegde tek sten van St. Jacobus. e Velen platteland-bewoners van Tos cane en Zuld-Italiè is sinds lang In het vooruitzicht gfesteld, dat de lan derijen, die zij in pacht hebben, hun weldra als eigendom zullen ten deel vallen, ze hebben reeds toewijzinge bonnen in hun bezit, waardoor de Rode Partij verklaart, dat zij op 19 April d wz. daags na de verkiezin gen, 'n gedeelte van deze landerijen in eigendom zullen ontvangen. In Rome, waar de woningnood zeer groot is, heoben de communisten aan hun kiezers pet Quirinaal ihet voor malig koninklijk paleis) als woon plaats in het vooruitzicht gesteld, wanneer eenmaal de verkiezingen achter de rug zijn. IN DE FABRIEKSSTEDEN En hoe staat het in de fabrieksste den Milaan en Turijn? Een hoog geplaatst persoon in Milaan verzekerde me gisteren nog, aldus onze zegsman, dat de Christen Demo craten in Itallë's grootste industriestad onverdeeld optimistisch waren, even goed als in Turijn en in andere gro te steden van Noord Italië in het bijzonder verliest de partij van Sta lin steeds meer terrein. Wel is het natuurlijk mogelijk, dat de. communistisch partij in de meei afgelegen plattelandsstreken, waar de bevolking over het algemeen wei nig onderlegd en zeer naief ls, enige overwinningen zal boeken. Het geval Triest zit de aanhanger van Moskou lelijk dwars. DUURTE EN WERKLOOSHEID Wat denkt U van ons land? „Dat is niet zo maar te zeggen. Maar wat ik wel weet is, dat de goedkoopte hier opvalt. De goedkoopte? Ja. Hier heb ik sinaasappels uit Ita lië zelf. In Nederland kosten ze 74 cent per kilo, terwijl men in Italië waar de sinaasappelenoogst op het ogenblik in voile gang is men 120 Ure voor een kilo betaalt. (De offici ële koers van de lire is 130 voor 1 gulden.) Wat in Italië voor een paar heren schoenen betaalt is minstens het driedubbele van de Nederlandse prijs '5000 lire). Een eenvoudig heren- hemd koste drieduizend Ure, bijna 25 gulden. Het is waar, dat bijna alle levens middelen in Italië bonvrij zijn, maat de prijzen zijn er zo hoog en de zwartehandel tiert er zodanig, dat practisch alleen de kapitaalkrachti gen, waaronder op de eerste plaats de zwartehandelaren, van de over vloed genieten. Een andere plaag, waarvan wij zo goed als geheel bevrijd zijn drukt de bevolking van Italië op een er barmelijke wijze: de werkloosheid. Wel trekken de werklozen steun uit de z.g. steunkassen, maar dit is lo- taal onvoldoende voor hun levenson derhoud. Zo zijn zij gedwongen werk te aanvaarden bij ondernemers die hen met een hongerloon afsche pen. Vandaar grote ontevredenheid. De algemene Indruk, die men krijgt, als men Italië doorreist is die van een diep Ingevreten pauperisme. Ge lukkig dat de luchthartige Italiaan, die zich met heel weinig tevreden stelt en zich gemakkelijk schikt in de meest sobere omstandigheden er zijn levenshumor niet bij verliest. T\E SOVJETS willen o.m. dat de goederenladingen, die van Berlijn naar het Westen gaan en het gealli eerd personeel van doorreis-visa moet zijn voorzien. Engeland en Frankrijk hebben deze eisen nu verworpen. De Britten hebben de Sovjets bovendien verzocht de uitvoering der strengere controle 15 dagen op te schorten, op dat de kwestie door Britse en Russi sche vertegenwoordigers kan worden besproken. De Britse bezettingsautoriteiten er kennen geen eenzijdig recht van de zijde der Sovjqft-autoriteiten om te bepalen welke personen of goederen Berlijn mogen binnenkomen of ver laten. Behalve de voorstellen voor scher pere grenscontrole op het weg- en treinverkeer hebben de Sovjets een aantal pogingen gedaan om de con trole op tet luchtverkeer boven de 32 km. brede strook, waarover de ge allieerde en andere buitenlandse vlieg tuigen door de Sovjet-zone naar Ber lijn mogen vliegen, te verscherpen. 'TRIPTIEKEN voor België zijn van 1 Mei a.s, niet meer ver eist. Echter mag van 1 Mei a.s. geen Nederlandse autö of motor de Ne derlandse grens naar het buiten land passeren, zonder dat de be stuurder in het bezit is van een vergunning tot tijdelijke uitvoer uit Nederland. Deze vergunning houdt de verplichting voor de bestuurder in het motorrijtuig bin nen de geldigheidsduur (zes maan den) naar Nederland terug te bren gen. „Carnets de passages en doua nes" en triptieken voor andere landen dan België blijven onge wijzigd vereist. Het carnet wordt niet meer door de Belgische dou ane voor de in- en uitvoer afge stempeld. Bij elk carnet of trip tiek voor een Nederlandse auto of motor behoort echter voortaan de bovenbedoelde uitvoervergunning. DEHALVE over „bewoonde woningen" en „bewoonde ruimten" heeft de volkstelling in Zeeland nog meer aan het licht gebracht. De verzamelde ge gevens zijn door het bureau van statis tiek uitgebuit met een grondigheid, die de Duitse, onzaliger gedachtenis op zijde streeft. Zo geeft een der tabellen een split sing naar gewone woningen, boerde rijen en bedrijfswoningen. Wat de gewone huizen betreft spant Walcheren wat wel niemand ge dacht zal hebben in aantal en per- oentage de kroon. n.l. 11.644 of 78 pro cent. Dan volgt Noord- en Zuid-Beve land met resp. 75.2 en 70.4 procent, ter wijl W. Z. VI. natuurlijk met 61.7 pro cent hekkesluiter is, wat een gevolg is van de verwoestingen in de dorps kernen. Voorts blijkt uit de cijfers over de aansluiting op waterleiding, gasleiding en electriciteitsnet, dat Noord-Beveland alleen electriciteit heeft en wel in 90% der bewoonde woningen. Overigens va riëren de percenages voor electriciteit van 73 op Zuid-Beveland tot 90 op Wal cheren. Gas is heel wat minder fre quent. Op Schouwen en in Zeeuwsch- Vlaanderen beschikt ruim een kwart van de woningen over gas, op Zuid-Be veland de helft en op Walcheren bijna 70%. Dit laatste komt niet omdat de be volking iets tegen gas heeft, maar om dat hele streken geen gasvoorziening kennen. Het betrekkelijk laag percen tage aangeslotenen op het electriciteits net op Zuid-Beveland vindt grotendeels zijn oorzaak in het feit, dat buiten de dorpskommen veelal geen aansluiting mogelijk is. De voorziening per waterleiding ts het beste verzorgd op Schouwen-Dui- veland en Tholen, waar verplichte aan sluiting is. Dan volgt Zuid-Beveland, dat die verplichting niet kent, met 73%, en O. Z. VI. met 72.7%, Walche ren heeft 55% en W. z. VI., altijd het stiefkind, slechts 37%. De gezinssamenstelling. ^ndere tabellen behandelen de ge zinsamenstelling. In een daarvan staat het aantal huishoudens, waar met het hoofd en eventuele echtgeno ten en kinderen nog andere personen in gezinsverband zijn opgenomen. Hqfc aantal inwonende dienstboden en knechts blijkt bijzonder gering te zijn. Slechts 2.4% der huishoudens had in- II (Slot) wonend huispersoneel en 0.8% inwo nend bedrijfspersoneel. Het percentage huishoudens met andere inwonenden varieert tussen 11 en 15%. In de laatste tabel zijn de huishou dens met inwonende kinderen onder scheiden naar het aantal kinderen per huishouden. Opvallend groot is het per centage gezinnen met een kind, n.1. 36i6%, wat zijn voornaamste oorzaak vindt in het groot aantal jonggetrouw den der laatste jaren; 28.6% der ge zinnen heeft twee kinderen en 15.5% drie kinderen, zodat slechts 20% meer dan driekinderen thuis heeft. Bijna 1% heeft meer dan 9 kinderen. Het gemiddeld kindertal bedraagt 2.39, Zuid Beveland staat bovenaan met 2.55; dan volgt O. Z. VI. met 2.47; Tholen met 2.39; Schouwen met 2.38; Noord Beveland met 2.35; Walcheren met 2.27 en W. Z. VI. met 2.23. Con clusies over de huwelijksvruchtbaarheid zijn hier niet direct uit te trekken, daar er slechts sprake is van inwonende kin deren en bijv. uit W. Z. VI. heel veel kinderen wegens de woningtoestanden op pensionaten zijn. Het aantal gezinnen met 9 en meer inwonende kinderen is op Zuid Beve land het grootst, n.l. 145, terwijl het in het iets dichter bevolkte O. Z. VI. 114 bedraag en op Walcheren, dat nog een paar duizend inwoners méér heeft, slechts 77. Voor gezinnen met 4, 5 en 8 kinderen heeft O. Z. VI. de leiding, terwijl Zuid Beveiand voor de gezinnen met 6 en 7 kinderen de kop houdt. Het getal kinderen. Jn geheel Zeeland waren er 17.623 ge zinnen met één kind; 13.777 met twee kinderen»7593 met drie; 4242 met vier; 2154 met vijf; 1190 met zes; 676 met zeven; 371 met acht en 462 met negen en meer kinderen. In ons vorig artikeltje gewaagden wij reeds van het groot aantal alleenwo- nenden in Zeeland, te vreemder omdat de woningnood er zo groot is. Het toch nog erg aan woningnood lijdende Walcheren bijv. heeft bijna 1500 alleenwonenden Zuid Beveland telt er bijna 1300; O. Z. VI. bijna 1100; Schouwen 674 en W. Z. VI. nog 474. Tenslotte geven we dan nog de bevol kingscijfers. Walcheren staat bovenaan met 66.158 inw. Daarna volgt Z. VI. met 59.523- inw.: Zuid Beveland heeft er 57.910; W. Z. VI. 25.269; Schouwen-Duiveland 230.54; Tholen en St P^Ulpsland 17.231 én Noord Beveland 7663. kennis neemt van het Paas- "manifest der katholieke sociale organisaties en der K.A., wie ook het ontwerp-verkiezingsmanifest van de K.V.P. leest, zal daarin getroffen wor den door de in de grond optimistische toon. Wat? Optimisme? In deze tijd, die zwanger gaat van gevaren gelijk de mensheid er nooit gekend heeft? Op timisme tegenover het atoomgevaai. de communistische dreiging, de on dergraving van geloof en zeden door een vloed van ongeloof en lichtzinnig heid? Ja, ondanks alles optimisme. De Christen is altijd optimistisch omdat hij zich bestemd weet voor 'n gelukzalige eeuwigheid. Dit optimism* stijgt uit boven alle aardse jammer. Maar ook als men het optimism» meer in het tijdelijke betrekt, als* men het binnendraagt in de wereld zoals ze op het ogenblik reilt en zeilt, wil len we zijn bestaansrecht verdedigen. ïyij in West-Europa zijn bizonder be- voorrechten. Hier is de atmosfeer van de Christelijke beschaving nog het zuiverst bewaard. Zelfs de totalitairen beroepen zich op de begrippen van vrijheid, rechtvaardigheid, waarheid, naastenliefde al verwerpen ze die in de praktijk als hinderlijk voor hun strevingen wijl ze weten, dat zo iet» aanslaat in de harten en gewetens van d Westerse mens. Een erfgoed van eeuwen is wel voor een deel verkwist aan de afgoden en wanen van de dag, maar het is nog niet geheel verloren gegaan en er is kans, dat we dit weer zullen vergroten voor het nageslacht. Wie de overtuigdheid omtrent d* ondergang van het Avondland propa geert, brengt die ondergang naderbij. Wie het geloof in de roeping van dit werelddeel, ook voor de komende tijd, belijdt, hij helpt mee aan het redden van die roeping. TV/Taar dat zijn algemeenheden! Zie toch de concrete werkelijkheid! Inderdaad, die concrete werkelijk heid is niet al te fraai. We weten, dat het totalitaire front is opgeschoven tol in Thueringen, tot aan de Adriatische Zee, tot vlak bij de Dardanellen. We kennen de. ondermijningsarbeid van vijfde eolonnisten. We kennen ook de stof vergoding van het kapitalisme, welks mentaliteit nog lang niet ver bannen is uit het Westerse gedachten- leven. We kennen de afval van brede scharen in katholiek geheten landen, de ontstellende nood aan woning en voeding, de apathie van het verslagen Duitse volk. We hebben de angstkre ten gehoord van de Griekse ouders, wier kinderen worden geroofd om hun zielen te vermoorden. Er is groot alarm gewekt over het gevaar, dat Italië bedreigt. Dit en nog veel meer weten we. Maar we weten ook, dat het gevaar nu in al ziin aspecten erkend en her kend wordt. We laten ons niet meer in slaap wiegen door zoete deuntjes van „de vooruitgang", die automatisch zou voortvloeien uit de veroveringen van de techniek. We weten nu, hoe de wolf van het totalitarisme zich hullen kan in de schaapsvacht van recht en vredelievendheid, hoe de dienstbaar heid aan een vreemde mogendheid zich tot masker opzet van de edelste vaderlandsliefde. De Nazi-coulissen zijn volledig omver getiokker en we kunnen vergelijkingen trekken met dat wat er achter het IJzeren Gordijn nu geschiedt. We hebben de voosheid leren kennen van de begrippen „neutraliteit" en „absolute staatssouvereiniteit". Zelfs Nederland, het bedachtzame, zozeer op het eigen omheinde tuintje gesteld» Nederland heeft ze afgezworen. En in de volksvertegenwoordiging wordt een weifelende minister gedrongei op da weg der medewerking aan een federa listisch West-Europa. We laten ons niet afschrikken door het geschreeuw over „het imperia lisme van de dollar", om de Marshall hulp van harte te aanvaarden als een oyerbruggingsgeld, opdat we binnen niet te lange tijd weer op eigen benen kunnen staan. We geloven in de geestdrift van d» jeugd, die voorop stond om sterker weerbaarheid tegenover het commu nistisch gevaar te eisen. We halen onze schouders op voorde angstmeierij van degenen, die nu al en kele jaren de val van het Koninkrijk od de dag van morgen voorspellen. W« zien de dageraad gloren van een nieu we verstandhouding met Oost en West, niet langer op de in vroeger tijd ge rechtvaardigde doch thans volkomen verouderde koloniale gedachte opge trokken. We willen echo's van optimism» wekken in een wereld, die ten onder zou kunnen gaan aan een verstikken de angst. We willen ook aandacht vragen voor de kracht van het gebed, dat wemede in het offensief moeten werpen op de zwaai- bedreigde punten, waarbij Italië thans voorop staat. Ja, het optimisme van Paasboodschap en verkiezingsmanifest i gezond en weloverwogen. Als we onze plicht maar kennen op terreinen van het maatschappe lijk leven. Als we maar niet hangen aan het verouderde en niet meehollen met iedere nieuwigheid, omdat z» nieuw is. Als we maar volop Christenen zijn realisten en idealisten tegelijk. Er is van deze barre t(jd iets heel moois te maken! Ter voorbereiding van de begin Mei te houden Centrale raadsvergadering van de Bredase diocesane Arbeidsbe- weging is een aantal voorjaarskrina- vergaderingen belegd. Zij worden ge> houden te Gilze 22 April. Oosterhou* 23 April, Wagenberg 27 April. Bred* 26 April, St. Willebrord 30 April Oud Gastel 29 April, Steenbergen 1 Mei Bergen op Zoom 3 Mei, Oostburg 17 April 'en te A*el en Hulst 18 April.

de Stem | 1948 | | pagina 1