en Lend De uitkomsten der woning en gezins-telling Van de hak op de tak De Goese Gemeenteh^oting 1948 Prov Zeeuwse streekbeurs geopend VAN NELLE Wat een Wonderlijke Wereld Heffing van reinigingsrechten en verhoogd subsidie voor Wit-Gele-Kruis DE STEM VAN WOENSDAG 31 MAART 1948 Zeeland bouwt Zeeland in de statistiek West Zeeuwsch-Vlaanderen is er slecht aan toe Materialenschaarste. - Nog geen badhuis De eerste dag reeds een daverend, succes De gemeentebegroting van Vlissingen - Geschied schrijving DE C.H. „Nederlander" schreef een artikel over „vaderlandse geschiedenis op Ontsporing. Broeder Servatius van Huibergen MARKTEN TVLAHGAN EN NU EEN KOPJE ("radTO") JAARVERGADERING BRED. DIOC. K.A.J. Op 24 en 25 April wordt ui net St Gerardus-retraitehuis te Seppe de Jaar vergadering gehouden van de Bredase diocesane K.A.J. Er is tevens een stu diedag aan verbonden. DIPLOMA-UITREIKING. Na de officiële eindles werden aan de volgende leerlingen der fruitteelt- school te Wilhelminadorp de einddiplo ma's uitgereikt S. Adriaanse, Wol- lihaartsclijk; J. Blok, Krabbendijke; J. de Boe. Ka'.tendijke; C. Bosman, Drie wegen: J. Domissc, Kapclle; I. van Geest, N. cu St. Joosland; A. Goede- gèbure, Nieinvdorp: D. Hage, Kruis land: L. op 't Hof. Oudelande; G. de Jager, Nieuw-Vosmeer: M. Jeremiasse, Wemcldinse; L. Kesselaar, Waarde: J. de Kenning. Nw. en St. Joosland: M. van Liere, kapclle; J. Meeuwse. Nieuw dorp; A. Minderhoud. Wilhelminadorp; W. Minnaard, Kloetlnge: P. Oreel. Wilhelminadorp; P. Phllipse, Schore; J. Polderdijk. Nieuwdorp; J. de Rijk, Baarland; C. de Snaijcr, 's Heerenhoe J. Vergouwe, Krabbendijke: J. Vcrmeu- ln, Klundert; M. Vermue, Kwaden- damme: J. de Voogd, Grijpskerke; M. v. d. Vrie. Katendijke en A. Wouters. Lewedovp. Goes EXPOSITIE LOUIS HEYMANS. Een goede bekende is wederom gast in Sturms kunsthandel, n.l. de Middel burgse artist Louis Heymans, die met ruim 30 van zijn beste doeken naar voren komt. Heymans is een beproefd talentt uit al zijn werken spreekt de vakman, die noch in tekening, noch in coloriet of compositie fouten maakt. Met grote voldoening wandelt men langs deze expositie, die weer enige nieuwe kanten van Heymans' veelzij dig kunnen laat zien. De gedwongen retraite, welke de Duitsers destijds de schilder oplegden, heeft hem baat gebracht. De doeken uit de laatste jaren zijn nog beter doorwerkt en sommigen zijn in een ge heel nieuw kleurengamma vervaardigd. Prachtige landschappen hangen er van Walcheren, Brugge, de Leije, Vlaar dingen en Schiedam en monumentaal is het heidegezicht bij Garderen. Bril jant is ook menig stilleven. We noe men bijv. de sierpompoenen, zo verras send van vormgeving en stofuitdruk king; het stilleven met bijbel, rijp en rustig en de ragfijne paradijs-appel bloesem in vaas. Meer dan de moeite waard is een bezoek aan deze belangrijke tentoon stelling. „Amor in de mosterd". De toneel club Schenge voerde in de Prins van Oranje bovengenoemde klucht op. Aan het stuk zelf was weinig geest besteed; de dolle situaties moesten het doen en daar genoot de vrij goed gevulde zaal mee. Het spel van Schenge was nogal zwak. blijkbaar mist men een bekwaam regisseur: ook de grime was onvol doende. Burg. stand. Geboren; Izak zv J. v. d. Bliek en A. Mcnheere; Jacobus zv J. Mijnsbergen en M. de Coninck; Simon zv W. van Wouwe en C. Ver burg; Cornelia dv M. Hijman en M. Jaspers; Catharina dv L. Volkers en A. Huijsman; Cornelia dv A. Overbee- ke en J. Maartense. Gehuwd: J. Zandee, 23 j. te Kapelle en J. Francke, 22 j. Overleden: P. Kribbe. 72 j. weduw naar van M. Huizer. s-Heerenhoek Paascadeautjes. Een half lot van de 100.000 der Staatsloterij viel op 's Heerenhoek, verdeeld over 10 geluk kigen, die samen dit lot hadden ge kocht van de agent v. d. Dries. Ben aardig Paascadeautje, wat in deze tijd zeker niet valt te versmaden. Groenendijk Motor slipte. Bij het oversteken van de tramrails slipte de motor van dhr. Kint uit Ossenisse zodanig, dat zijn vader, die achter op de duo zat er' vanaf werd geslingerd en wel zodanig dat bij bewusteloos bij dhr. Stoel in huis moest worden gebracht. De ijlings ontboden geneesheer constateerde lich te hersenschudding. In de loop van de avond kon dhr. K. toch nog naar zijn woning worden gebracht. Nieuw-Namen Arm gebroken. - De landbouwer H, V. kwam bij een val tussen zijn paar den terecht. Hij kreeg een trap en brak zijn rechterarm. Hij is ter verple ging opgeiiomen in het Gasthuis te St. Nicolaas, Bibliotheek gesloten. Bij liet einde der maand Maart wordt de R.K. Bi bliotheek gesloten. Alle boeken behoren te worden teruggebracht. Er is in de afgelopen winter een druk gebruik van de uitleen gemaakt. C'orrespondentsehap opgericht. Wegens toetreding van verschillende leden in de R. K. Bouwvakarbeiders- bond wordt alhier een correspondent schap opgericht. Met de werkzaamhe den aan dit correspondentschap ver bonden ls belast dhr. C. Bosschaert, die tevens benoemd werd als bestuurslid der standsorganisatie. Meer verkeersmogelijkheid. Het autobusverkeer naar Hulst is verruimd. De vertrekuren in de week zijn in de v.m. 7.15 u. en 9.45 u. en in de namid dag 13.45 u. en 17.25 u. Des Zondags vertrekt de autobus rum. te 13.40 u. Het ligt in de bedoeling van de onder nemer bij beëindiging der werkzaam heden aan de nieuwe verkeersweg HulstNieuw Namen nog meer dien sten in te leggen. llavenwerkzaamheden. Het verwij deren van het slib in de Kon. Emma- haven vordert langzaam. Men ls nu Bouwvolume van 50 op 70 pet. A ANVANKELIJK was bepaald, dat Zeeland voor 1948 slechts 50 pet. 'van het bouwvolume zou krijgen, hot geen neer zou komen op 1160 nieuwe woningen. W. Z. Vlaanderen 270. O. Z. Vlaanderen 150. Noord-Zeeland 105. N. en Z. Beveland 200 en Walehe- ren 435). Dit percentage van 50 pet. werd echter verhoogdtot 70 pet. waardoor in 1948 totaal 1820 wonin gen gebouwd mogen worden. Walcheren krijgt iets meer dan 900 woningen, Noord-Zeeland 105. de Be velanden 200, W. Z. Vlaanderen on geveer 310 en O. Z. Vlaanderen ruim 100. De herbouw zal de voorrang krijgen; eerst in laatste instantie zal tot bouw van woningwetwoningen worden overgegaan.' Op 1 Augustus a.s. moet het gehele contingent' reali seerbaar zijn. Er zijn voorts gelden uitgetrokken voor de bouw van semi-permanente scholen te Rilland (O. L. school met 4 lokalen), Terneuzen (Herv. school met 7 lokalenb Vllssingen (Chr. school nret 8 lokalen), Eedc, (R. K. school met 3 lokalen), Sluis (R. K. school met 3 lokalen), Breskens '.school met 5 of 7 lokalen). Hulst (R.K. Lyceum met 14 lokalen), Van een oude baiak zal een noodschool met 3 lokalen worden gebouwd te Goes. Er is tevens goedkeuring vcjleend voor do uitbrei ding van het ziekenhuis te Sluiskil en voor een Internaat voor schipperskin deren te Hansweert. bergen slijk te spuiten, waarna dit slib gemakkelijker verwijderd kan wor den. Men werkt met man en machten voert een zware strijd tegen de natuur, die gestaag haar werk doét. Philippine "De vliegende Hollander. Voor een matig bezette marktplein zagen wij Zondag Claire Winkelmans Variëté Show. De nummers op het gebied van acrobatiek, dansen, jongleur en xylo- phofti waren de moeite waard. Raadsvergadering. Donderdag 1 April komt de gemeenteraad om 19.30 bezig met een motorspuit gaten in de uur in openbare zitting bijeen. JJET centraal bureau voor de statistiek begint langzamerhand de gegevens te publiceren van de twaalfde, in Mei 1947 gehouden Volkstelling. Wij ontvingen althans vorige week de definitieve uitkomsten der woning- en gezinstelling in onze provincie. er nog 538 personen in ruimten, die Uit deze publicatie blijkt, dat Zeeland op die datum 66.339 huisgezinnen en 5626 alleenwonenden rijk was, die huis den in 60.313 woningen en in 3056 „be woonde ruimten", zoals uoodwoningen. bunkers, e.d. Er waren toen bovendien nog (vreemd genoeg! 413 leegstaande woningen, 1192 woningen, die door be schadiging onbewoonbaar zijn en 243 woningen, die gebruikt worden voor kantoor. Het totaal aantal personen dat in normale huizen woonden bedroeg 245.036. terwijl er 11.572 verbleven in bewoonde ruimten, zodat de totale be volking van Zeeland in Mei van het vorig jaar 256.608 was. Uit de statistiek blijkt voorts, dat er in Zeeland nog totaal 52.504 alleen- wonende huishoudingen zijn, waaron der ook de 5515. dus niet minder dan ruim 10 procent alleenwonende per sonen. Wat reeds lang gevoeld werd komt uit de statistiek keihard naar voren West Zeeuwsch Vlaanderen is er, wat de behuizing betreft het sleehtst aan toe. Zo waren op Schouwen en Duive- land in gebruik 6184 woningen en 225 bewoonde ruipitenop Walcheren 14.764 en 1174. maar voor W. Zeeuwsch Vlaanderen 5060 en 1240. In percenta ges komt dit neer op 3.5, 6.8 en 17.6. Commentaar overbodig! In de overige Zeeuwse gewesten bleef het aantal „bewoonde ruimten" beneden één procent. Onder de „bewoonde ruimten" zijn ook de noodwoningen en boerderijen gerangschikt, waarvan er in W. Z. VI. 1085 worden gevonden; niettemin leven TN een vorig nummer gaven wij reeds een eerste samenvatting van het begeleidend schrijven van B. en W. van Goes bij de ingediende begro ting 1948. Het laatste deel daarvan bevat nog onderstaande gegevens: Voor de verbetering van dé toegangs weg tot de nieuwe haven is toestem ming gekregen van G. S. Indien men materialen kan krijgen, wordt dit werk nog tot stand gebracht in 1948. De rest van het werk van verbe tering der havenboorden zal. mede uit hoofde van de nijpende materia- lenpositie, tot een volgend jaar moe ten worden uitgesteld; tocH zullen wij trachten om in de loop van dit jaar nog de hand op enige materialen te leggen. Waar. zoals gezegd het verkrijgen van materialen voor diverse werken zeer en zeer moeilijk is, mede in ver band met het feit, dat bij de toèwij- zing tevens met de bijkomende kos ten dus in hoofdzaak arbeidslonen wordt rekening gehouden, daar zul len, hoe nodig ze ook mogen zijn, di verse werken onherroepelijk moeten worden uitgesteld en slechts die ter rylNSDAGMIDDAG half twee ver zamelden de standhouders der prov. Zeeuwse streekbeurs te Goes zich in de Schuttershoftuin voor de officiële opening. Deze geschiedde door de burgemeester van Goes, mr W. ten Kate, die de organisatoren, namens het gemeentebestuur harte lijk dankte voor het door hen ge nomen initiatief en voor het feit dat zij Goes uitkozen. De centrale lig ging onzer stad, zei spr., wordt daardoor weer geaccentueerd: Goes is de centrum-gemeente, van Zee land. Spr. was verheugd dat deze eerste poging zo'n éclatant succes werd, dat Schuttershof te klein bleek en ande re zalen er bij gehuurd moesten wor den. Het is waarlijk moedgevend, dat zovele zakenlieden de durf hebben, naar buiten te komen en hij hoopte voor hen dat zij te Goes getuigen mo gen van een goedgeslaagde beurs en als gevolg daarvan met een welge vulde beurs Goes zouden verlaten. Langs de stands. T* ER WIJL het publiek zich reeds ver drong bij de ingang, wachtend op de klok van twee uur, kregen wij ge legenheid een rondgang langs de, stands te maken. Zoals gewoonlijk werd er de laatste minuten vóór de opening nog druk gewerkt er ge sjouwd, maar de meeste zakenlui wa- die ulevellen en drups met grote snel ren met hun expositie klaar, zodat heid. kunstig verpakt. een vrij volledige indruk werd ge kregen. Het is opvallend hoeveel fir ma's van verre zijn gekomen en hoe veelzijdig deze beurs is. Een opsom ming van al hetgeen geboden wordt zou kolommen vullen; men zou eer der kunnen opsommen wat er niet is. „Behalve vliegmachines, stoom schepen, tanks en zwaar geschut is hier alles te koop", zei een der deel nemers en al te zeer overdreef de man niet. Het is in één woord ont zagwekkende wat uit alle provin cies naar Zeeland gezonden is. Nog eer we gereed waren met de rondgang, stroomden de kooplustigen Schuttershof binnen en even later hoor den men allerwege de geijkte beurs- uitroep: .Interesse heren", terwijl sommige standhouders direct ..tuk" hadden en haastig orders noteerden. In de zalen van Krijger was een zelfde levendigheid; het gonsde er als in een bijenkorf. De beurs duurt drie dagen. 's Nachts is er voldoende bewaking en ook de Goese brandweer is pa raat en trof naar we z^gen, haar voor bereidingen tegen eventueel brand gevaar. Wanneer de beurs even druk bezocht blijft als zij dit Dinsdag reeds was, zullen de deelnemers tevreden kunnen zijn. - Als bijzonderheid melden we nog. dat in zaal Juliana gedemonstreerd wordt met een ingenieuze machine, II ij hand kunnen worden genomen, welke het allermeest urgent zijn. Als zoda nig menen zij de woningbouw te mo gen noemen. Eerst wanneer het nog steeds bestaande nijpende gebrek aan woonruimte zal zijn opgeheven, al thans in belangrijke mate vermin derd, zullen andere werken aan de beurt kunnen komen. B. en W. betreuren zulks ten zeerste doch de omstandigheden dwingen tot het innemen van dit standpunt. De bestaande badinirchting, welke aan vankelijk voor militairen werd ge bouwd en via de status eerst van Duitse, later van geallieerde oorlogs buit tot ons kwam, kan niet anders dan zeer primitief worden genoemd. Niettemin heeft de exploitatie het be wijs geleverd, dat er in deze ge meente een gfote behoefte aan een goede badgelegenheid bestaat. In op dracht van ons college heeft de dienst van gemeentewerken een ontwerp voor een inrichting met stortbaden samengesteld, hetwelk door deskundi gen, aan wier oordeel het werd on derworpen zeer goed werd beoordeeld Evenwel zal de schaarste aan mate rialen uitvoering ook --an dit plan gedurende de eerste ,ijd niet mogelijk maken. Hierbij doet zich nog een an dere omstandigheid voor. B. en W. waren in staat kennis te maken met een bad annex zweminrichting te Gouda, welke geheel uit particulier initiatief is voortgesproten en wel door middel van een spaarsysteem. Dit systeem komt zeer in het kort hierop neer. dat een groot aantal personen in. die gemeente door middel van vaste jaarlijkse bijdragen aan een in het le ven geroepen stichting, een kapitaal hebben bijeengebracht, waardoor zij in staat gesteld worden om na vier jaren met behulp van een crediethy- potheek een overdekte bad- en zwem inrichting te doen bouwen, welke, voor zoveel wij zulks kunnen beoor delen, aan hoge eisen voldoet. De spaarders genieten terzake van het ge bruik der inrichting niet onbelangrijke voordelen. In aanmerking nemende de om standigheid, dat de nodige bouw en andere materialen wellicht pas "over enkele jaren in voldoende mate ver krijgbaar zullen zfin, ware mogelijk thans juist het geschikte ogenblik aan gebroken om cqji spaarregeling als die van Gouda in het leven te roepen. Wanneer de materialen dan beschik baar zullen zijn, kan er mogelijk zo veel geld bijeengebracht zijn, Jat met bouwen kan worden begonnen. B. en W. hebben deze zaak in studie geno men en zijn wellicht over enige tijd in staat om dienaangaande nadere mededelingen te doen. Schuttershof en kunstsubsidies. TMat het Schuttershof betreft zijn B. en W. nog wachtende op het rap port der commissie ad hoe. Naar aanleiding van het destijds ge dane verzoek der Z.V.U. om f 1000,- subsidie, delen B. en W. mede. dat ook van andere kunstlievende vereni- ook van andere kunstdienende vere nigingen zulke verzoeken binnenkwa men. tot een totaal bedrag van f 3300. Daar in de tegenwoordige omstandig heden een subsidie van f 4300 niet verantwoord is, stellen zij voor daar op niet in te gaan, „Gaarne geven wij de verzekering" schrijven B. en W. tenslotte „dat wij zullen doen hetgeen in ons vermogen ligt om u zo goed mogelijk voor te lichten en tevens die middelen te zoe ken. welke zullen nodig zijr om de gestadige groei die zich in velerlei „op zicht openbaart in deze mooie ge meente met haar nijvere bevolking in zo goed mogelijke banen te leiden, in de hoop, dat Hoger zegen op uw en ons werk zal mogen rusten." niet voor behuizing zijn geschikt. In •Walcheren, dat echter driemaal dich ter bevolkt is, leven nog 584 mensen in dete „ruimten." De woningnood. |"\e bijzondere omstandigheden zijn mede van invloed geweest op de bewoning der normale woningen. De gemiddelde bezetting daarvan bedroeg op Walcheren en Zuid-Beveland 4.2, in West en Oost Zeeuwsch Vlaanderen 4.1 en was het laagst op de Noordelijke eilanden (3.7!. uit het feit, dat de cij fers voor Walcheren en Zuid Beveland resp. West en Oost Z. VI. aan elkander gelijk zijn, mag worden afgeleid, dat de woningnood in de ergst getroffen gebieden, Walcheren en West Z. VI.. in eerste instantie door de ngastbij gels gen gedeelten Zuld-Beveland en Oost Z. VI. is opgevangen. Ook de cijfers over de samenwoning in de derde tabel wijzen in deze richting. Op de hoge percentages voor het aantal samenwo ningen op Walcheren en W. Zeeuwsch Vlaanderen (resp. 32.9 en 27.5) volgen die voor Zuid-Beveland en O. Zeeuwsch Vlaanderen (resp. 24.3 en 20.1), terwijl die voor de Noordelijke eilanden veel lager liggen (10.7% voor Schouwen en Duiveland. 16.3-voor Tholen en St. Philipsland.) Samenwoningen. Qvengens is een groter of geringer aantal samenwoningen alléén niet voldoende voor beoordeling van de woningtoestand. Zo is in O. Zeeuwsch Vlaanderen met een percentage samen woningen beneden het algemeen ge middelde. het relatief aantal samen wonende huishoudingen, dat een of meer vertrekken met elkander moet delen. bijv. de keuken, het hoogst, nl. 53.9 (gem. voor'Zeeland: 39.8). Voorts vertonen de Noordelijke eilanden naast een laag percentage samenwoningen een verhoudingsgewijze groot aantal gevallen, waarin zelfs alleenwonende huishoudingen over onvoldoende slaap- rmmte blijken te beschikken (6775 tegen 5% voor de provincie als geheel.) De kleinere behuizing op de Noorde lijke eilanden blijkt eveneens uit een geringer aantal vertrekken per be woonde woning dan in de andere delen en op Tholen, St. Philipsland en Noord Beveland, uit een groter aantal bewo ners per vertrek dan elders. Een speciale tabel geeft een splitsing der hulshoudingen naar het aantal personen per huishouding. Zuid Beve land en O. Z. VI. staan bovenaan met 3.9; de rest heeft 3.7. In een andere tabel zijn de huishou dingen onderscheiden naar hun samen stelling: huishoudens met en zonder echtpaar en alleenwonenden. De eer ste categorie, de zg. „complete" gezin nen, vallen op hun beurt uiteen in gezinnen met en zonder kinderen. Het percentage complete gezinnen met kin deren is het hoogst in O. Z. VI. (64.1%) en op Zuid-Beveland (63.5%); het laagst op Schouwen (59.9%). De huishoudens zonder echtpaar vallen uiteen in de z.g. „incomplete" gezinnen, d.w.Z. huishoudens zonder echtpaar maar met kinderen, en de huishoudens, die in de bevolkingsboek houding worden aangeduid als „samen woningen, bijv. van 2 zusters. Bijna 10% der huishoudens zijn incomplete gezinnen en 4.4% samenwoningen. Ten aanzien van de alleenwonenden kan nog worden 'opgemerkt dat het aantal vrouwelijke alleenwonenden steeds bijna tweemaal zo groot is als het aan tal alleenwonende mannen. Hoewel door het ontbreken van cij fermateriaal der andere provincies ver gelijkingen niet gemaakt kunnen wor den, mag toch wel geconcludeerd wor den, dat de woontoestand In Zeeland nog slecht is en dat de regering onge lijk heeft door bij het toewijzen van nieuwe woningen Zeeland zeer te be knibbelen; vooral W. Z. VI. heeft be hoefte aan soeciale zorg. Werklieden in Bures, Essex (Eng.), die 'n put san het graven wa ren, stootten op iets hards. Zii groeven het uit en kwamen via een des kundige tf* do ontdek king dat zij de tand van een voorhistorische mam moet hadden bloot gelegd Eigenlijk zeggen we hier iets „onzinnigs; wam een mammoet is natuurlijk altijd voorhistorisch. Ver beeld je dat een mam moet niet voorhistorisch was. Dan zou je Zondags ln het Mastbosch of In de Wouwse Plantage zo'n beest kunnen ontmoeten. En dat zou natuurlijk niets prettig zijn. Want 'n mammoettand alleen weegt al 40 kilo. Op de eerste plaats zou je je erg klein voélen en ver der liep je een re telijke kans nóg een stukje klei-, r.er gemaakt te worden bovendien. Want een mammoet is geen tamme öllkant. Een tamme oli fant kun je aaien en slurfjes laten geven, maar 'n mammoet geeft alleen maar tandjes. Of h geeft je een vriendschappelijk mepje met zijn staar*., wat. r.óar het ons voor komt ongeveer eenzelfde uitwerking moet hebben als een vriendschappelijk duwtje van een vliegtuig bom. Naar het ons voor komt zeggen we. Want na tuurlijk hebben we nooit een tik van een mammoet gehad. Dan zouden we voorhistorisch moeten zijn. En we zijn niet voor-historiseh. We leven met hart en ziel in het mammoetloze heden. In een tijd van tamme oli fanten en minder tamme mensen. Waarmee we dan niet willen beweren dat die tijd beter zou zijn dan de periode, waarin mam moets met tandr van 40 kg de wereld regeerden, want al konden ze hun mede prehlstorianer. nu en cïan grondig splitsen, ze kenden geen atoom splitsing, zoals WÜ. „Goudmijn" T>ietcr v*n Jaarsveld uit Zuid-Afrtka, over wie we onlangs schreven dat hij met doodge\\»ne mensenogen dwars door het bovenste aardlaagje heen Kan zien en zodoen de kan constateren, w. ar zich water of delfstoffen in de grond'bevinden, ver dient op het moment een slordige 2000 gulden per dag. Hij biedt namelijk farmers zijn diensten aan die willen weten waar zich water onder hun ter rein bevindt. Voor elk consult vraagt hij 200 gul den en nog geen enkele keer heeft hij gefaald. Kookwedstrijd Tn Sydney is ean kook- en bakwedstrijd voor mannen en vrouwen ge houden. Na 'afloop kre gen de dam^s van de jury de mededeling, tiat zij bij de mannen ver ten achter waren gebleven. Een grijsaard van 30 jaar won de ie prijs in dc af deling pannekoeken. XDOOOOOOOOOOOG0OOOOGOOOOOQG3OS3Q3GGOGOOGOQOGOOQGG v gestreefd wordt naar 't ontdekken van de historische waarheid en naar niets anders. Roomse scholen", waarin geklaagd werd over onjuiste opmerkingen in geschiedenisboekjes over de Refor matie, Willem de Zwijger, e.a.. Onze onderwijsmede- werker heeft daar het zijne van gezegd. De gewraakte uitlatingen kon hij ook niet bewonderen. Maar hij vroeg zich af, of het hier geen citaten uit verouderde geschiedenisboekjes geldt. Terwijl hij tevens terloops de vraag stelde, of Protestantse geschiedenisboekjes ook niet meewerken aan het kweken van misver standen omtrent het katholicisme, hot kloosterwezen, enz. Intussen deelt het christelijk-historische blad nu mede, dat hoogleraren aart de R.K. universiteit te Nij megen het initiatief hebben genomen tot een nauw gezet onderzoek ter zake, waarvan de uitkomsten op korte termijn tegemoet mogen worden gezien. Nu reeds is gebleken, dat de hier bedoelde uitingen ook door roomse historici van naam onom wonden worden veroordeeld. Mocht men anders verwachten? Als men alleen maar een boek als van Rogier ter hand neemt, ziet men al heel gauw. hoe onbeschroomd objectief hier PR is veel rumoer verwekt over het stop zetten van de verspreiding van „Je Main- tiendrai" onder de militairen in Indonesië. Het Kamerlid Joekes heeft de Ministers Fievez en Jonk man onmiddellijk schriftelijk geïnterpelleerd. De Mi nisters antwoordden: Heb nog even geduld. Want we kregen uit Batavja nog geen inlichtingen. Nu is echter Generaal Spoor in ons land aan gekomen. Hij werd aangeklampt door een journalist van Lpnshofs blad en gaf deze onmiddellijk uitleg van het verbod: Er hadden in J.M. een aantal artikelen gestaan, die de krijgstucht ondermijnden. We hebben ze niet gelezen, maar het kan na tuurlijk zijn. Het wonderlijke is echter, dat we nu via een op positioneel blad voor het eerst een officiële verkla ring van het verbod hoorden. Terwijl de ministers blijkbaar nog altijd maar zitten te wachten op inlichtingèn uit Batavia. De beleefdheid tegenover de journalist werd een onbeleefdheid tegenover Ministers en Kamer. Een ontsporing van Spoor! Qp aanwijzing van de Minister van Binnenlandse Zaken is bij het op maken van de begroting voor 1948 rekening gehouden met het bij de Staten-Generaal ingediende wetsont werp tot het treffen van een noodvoor ziening voor de gemeente-financiën. in afwachting van een nieuwe regeling inzake de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten. Deze nood voorziening bestaat - behalve uit de bekende bijdrage van 75°ó in de jaar weddén van burgemeester en secreta ris—in een algemene uitkering als bijdrage in de kosten Van onderwijs en armenzorg, een beiastinguitkering en een bijzondere uitkering. Deze drie bijdragen van het Rijk zijn echter afhankelijk van de heffing der belas tingen door de gemeente zelve. Zij zal deze tot door het Rijk gewenste hoogte moeten opvoeren, daar anders de bij. dragen in evenredigheid verminderd zullen worden. In Vllssingen is aan deze eis voldaan zodat voor de drie genoemde uitke ringen vesp. 276.700 gld., 42.400 gld en 530.000 gld. voorlopig in de begroting zijn opgenomen; het laatste bedrag zal vermoedelijk nog verhoogd worden omdat de kosten, voortvloeiende uit de herziening der salarissen en lonen daarin nog niet zijn verwerkt. Boven dien ligt het in de bedoeling, dat het Rijk de politiekosten, wanneer deze binnen te stellen normen blijven, ge heel zal vergoeden, waardoor een bij drage van 197.900 kon worden ge raamd. Een en ander had een sluiten de begroting tengevolge. Ingevolge ontvangen nieuwe voor- TAE OPROEP tot het afscheidsfeest van" Br. Servatius heeft grote weer klank gevonden en allerwege veel en thousiasme losgeslagen! Zo zelfs, dat men de réunie heeft moeten splitsen in 2 dagen, omdat het verwoeste Huy- bergen niet voldoende plaats biedt. De leerlingen van de laatste 5 jaren kunnen niet op Maandag 5 April ko men, maar worden verwacht op Dins dag 6 April. Om dezelfde reden is het ook onmogelijk, oud-leerlingen op iiet feest toe te laten, die zich niet heb ben aangemeld bij dg secretaris van het werkcomité! Het bijzondere karakter van de réu nie blijkt wel hieruit, dat zich bij de oudleerlingen meer dan 100 geestelij ken hebben aangemeld, afkomstig uit alle Nederlandse 'en enkele Belgische bisdommen, en uit meer dan 25 ver schillende ordgn en congrega.ies! Op 5 April zal de dag worden be- gortnen met een plechtige H. Mis, die zal worden opgedragen door Mgr. P. Sweere, regent van het Seminarie IJpelaar, naar welk Seminarie elk jaar het grootste contingent van de leerlingen van Br. Servatius heengaat De gastvrijheid van de Broeders maakt het mogelijk, dat alle deelne mers zich kunnen verenigen aan een Brabantse koffietafel. In de namid dag zal de feestvergadering worden gehouden, waarin de officiële gedenk rede zal worden uitgesproken door Prof. Dr. H. van Zunderen M.S.C. Me dewerking zal worden verleend door Kapelaan P. Mathijssen uit Bergen op Zoom met zijn jongenskoor „De Jon ge Markiezen". schriften kon de bijdrage in het exploi tatie-tekort der noodwoningen en -ra kels, dat voor 1947 op 40.000 gld. was geraamd, worden teruggebracht tot 6000 gld. Van Rijkswege..werd bij de toor- loptge vaststelling der bijzondere bijdrage reeds rekening gehouden met de heffing .van reinigingsrech ten tot een bedrag van 20.000 gld. per. jaar. B. en IV. znllen binnenkort aan de raad een voorstel doen om tot invoering van die rechten over te gaan. Intussen blijft nog ten laste dei- gemeente een totaal bedrag aan te korten op vorige dienstjaren van 1.300.000 gld. Het spreekt dan ook van zelf, dat de grootste zuinigheid gebo den blijft. Dit vindt ook zijn weerslag in de voorstellen nopens de aanvragen om subsidie. De kunstkring „Het Zui den" .is, dank zij de bemoeiingen ran hét gemeentebestuur op andere wijze geholpen en B. en W. stellen dan ook voor om op haar aanvraag afwij- zende te beslissen. Het Wit-Gele Kruis zal volgens het voorstel althans een verhoogde subsidie van 500.— ontvangen fin 1947 300 gld.). maai' de vereniging vroeg 700 gld. De Zeeuwse Herv. Dia conessen Inrichting (die in 1947 700 gld. ontving)- vroeg een verhoging tol 1500.—. De uitgaven zijn inderdaad hoger dan die van het Wit-Gele Kruis, erkennen B. ep W„ maar de ontvangst mogelijkheden in verhouding veel gro ter, zodat zij voorstellen, de subsidie op 900 gld. te brengen. WATERSTANDEN Keulen 170 (—0.13), Ruhrort -003 (—0.14), Lobith (Rijn) 1023 (—0.15). Nijmegen (Waal) 799 (-0.12), Arnhem (Nederrijn en Lek) 794 0.10). Deven ter (IJssel! 235 (—0.08!, Borgharen 4070 (—0.05), Belfeld (Benedenmaas) 1088 (—0.14), Grave (beneden de sluis» 457 f—0.09). ROTTERDAM, 30 Maart. Totaal werd aangevoerd 3218 st. vee, waar van 199 paarden. 10 veulens, 200 ma gere runderen, 1260 vette runderen. 41 graskalveren, 8C1 nuchtere kalveren. 1004 schapen en lammeren, 3 varkens. 491 biggen, 49 bokken en gelten. Dc prijzen per st. hadden het volgende verloop: slachtpaarden 1c kw. 1.80. 2e 1.50, 3e 95 per kg, werkpaarden 925 775 475, hitten 675 525 325. kslfkoeien 775 675 525, melkkoeien 810 657 525. varekoeien 550 450 390, vaarzen 575 425 300, pinken 375 275 225, graskalve ren 225 125 75, biggen per week 70 55 40. De marktnoteringen waren: big gen aanvoer iets korter, handel lui. prijzen 'hoger; paarden aanmerkelijk kleiner, handel vlot, van. slacht iets kleiner, handel vlot, prijzen van slacht iets hoger, werk- en hitten stabiel; kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen prijshoudend, varekoeien aanvoer iets kleiner, handel redelijk, prijzen iets hoger; vaarzen en pinken aanvoer iets korter, handel zeer .stil, prijzen on veranderd en graskalveren aanvoer klein, handel kalm, prijzen als vorige week. Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank.... U kent dat. Door de zangerige. Rheu- matische pijnen, nachten van liane- waken. draaien en wentelen van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kru schen heeft een wonder weldadige werking. Dat komt, omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren,, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. (Adv. 216-00) •fdfN «HEUMATlSCMt AAN DOENKOEN VAN AUi*l£i AAfiO 43). „Toch is het zo. Ze zoeken nu nog naar haar. magr tot nog toe zonder succes; 't is alsof, ze van de aardbo dem is verdwenen." „Dan is daar maar een verklaring voor te geven: er is haar een ongeluk overkomen en ze is dood! Want zoals ik Pussy ken. zou ze nooit vrijwillig de farm hebben verlaten." „Die mening was ik ooktoegedaan. Maar men heeft ook haar lijk niet ge vonden en dat pleit tegen een ongeluk of een sterfgeval. Sommigen zeggen, dat zich ten tijde van haar verdwijnen m het nog niet geëxploiteerde achter land een groep wilde Indianen heeft opgehouden. Men neemt nu aan, dat die van de Tobi-stam waren en Pussy met hen naar haar geboortegrond aan de Amazone is teruggekeerd. Maar ik persoonlijk kan dat niet aannemen." „Dat is ook zeker niet waar, want dat klopt helemaal niet met Pussy's hele natuur, die behalve haar trouw en haar aanhankelijkheid aan ons geen andere gevoelens kende. En u zegt, dat ze twee maanden geleden is ver dwenen?" „Ja, juist op de dag voor Peter Lindsey de farm verliet om de reis naar Buenos Aires en verder naar Europa te maken. Die arme Peter dat zou niemand toen verwacht heb ben, dat we hem niet 'meer zouden terugzien! Als het niet al te pijnlijk voor u is, juffrouw Lindsey zou ik u willen verzoeken mij bij gelegenheid eens wat meer over het einde van uw arme broer te vertellen, omdat ik naast de zakelijke relatie ook met hem in een zeer nauwe vriendschap ver bonden was. Arme Peter! We koes terden samen grote toekomstplannen voor de uitbreiding van de kopermijn nu zal er wel nooit meer iets van komen!" „U moet me daar eens wat mer- van vertellen. Het feit, dat u bevriend was met Peter verhoogt mijn 'nter- esseen ik zal u dan ook alles wat ik weet over zijn tragisch einde ver tellen. Maar niet nu, want ik voel me wat uitgeput door alle indruk!',-n c!ie ik te verwerken heb gekregen n.-' wat u me over mijn arme, oude heeft verteld, maakte dp maat vo! besloot Nelly diep onder de indruk, terwijl ze zicb afwendde. Het was laat geworden en omdat ook de kolonel zich erg uitgeput voel de. ging men spoedig naar bed. De volgende ochtend brak men heel vroegtijdig, nog vóór zonsopgang op. Men reed 't kleine stadje door. waar alles nog sliep, en Nelly bemerkte dat ook hier alles haar vreemd en nieuw aandeed. Er stonden nieuwe een-ver diepingswoningen in lelijke kubus vorm, een armzalig kerkje, een paar gesloten winkels in de hoofdstraat die zo ongeveer de enige was. die de naam straat mocht dragen. Al het andere verkeerde nog in het beginstadium. Hier een huis. daar een nog in aan-; bouw zijnd gebouw en daartussen nieuw aangelegde plantages. Binnen twee minuten waren zc het ...stadje'' doorgereden en schijnbaar eindeloos breidde zich de campo voor Nelly en haar begeleiders uit Zij en ingenieur Nicholson reu-.n voorop. Nelly, die zich nu wat rus tiger gevoelde, vertelde de jonge En gelsman van de moord op Peter. Ni- cho' ïi was er totaal confuus van. Hij en Ieren op de farm Nicuw- 'nr- -n tot. nog toe gemeend. dot! ;k o luk b( of, 'li;; l'vler Lindsey het slachtoffer was geworden. Het duurde lang tot hij het zwij gen, waarin hij na Nelly's mededelin gen verzonken was, weer verbrak en bedrukt opmerkte: „Maar dat is nog veel verschrikkelijker dan we hier ook maar konden vermoeden! En zo merkwaardigzo mysterieus Hij wreef zich over het voorhoofd, keek Nelly onzeker aan cn voegde er aan toe: ..De duvel mag er uit wijs worden! Maar na alles, wat u me zo even heeft gezegd, juffrouw Lindsey, moet ik u ook nog zeggen, dat Pe ters reis hier al begon met heel merkwaardige onbegrijpelijkheden!" „Hoezo?" vroeg Nelly. „U moet dan weten, dat Peter en ik nogal erg bij elkaar in de smaak vie len. toen we elkaar voor het eerst za gen", antwoordde Nicholson „Daaruit ontwikkelde zicb toen vrij vlug een vriendschap, die op gelijke opvattin gen en interessen was gebaseerd, die ons allebei erg voldeed en die tot een openhartige gedachtenwisseling leid de, zoals die in andere gevallen slechts tussen broeders plaats heeft. En we voelden ons ook als zodanig, als broers namelijk. Gaat u zelf nu maar eens na of het bij zulk een stand van zaken niet merkwaardig en onbegrij pelijk is dat Peter me -nooit iets ver telde van zijn verloving en aanstaand huwelijk, noch voor zijn reis naar Europa waartoe toch al enige tijd het plan bestond - afscheid van me heeft genomen! Daarbij komt nog, dat hij twee dagen voor zijn vertrek nog een hele avond lang bij mij, aan de mijn, op bezoek was, over van alles en nog wat sprak en even hartelijk als steeds was. Zonder de minste wan klank namen we afscheid. Twee da gen later hoor ik zo heel toevallig van mensen, die wekelijks de lonen en de proviand van de farm naar de mijn brengen, dat Peter 's morgens was ver trokken en niet zo gauw op Nieuw- land zou terugkeren omdat hij naar Europa was vertrokken om u, juffrouw Lindsey, af te halen!" (Wordt vervolgd.) (Adv. 893-00) DONDERDAG 1 APRIL HILVERSUM II 415 m: 7 nws.. 7.15 Laat u niet foppen, 7.30 gr., 74o gengeb., 8 nws.. 8.15 pluk de dag 9 vrouw, 9.05 Heinrich Schlusnus, 9.30 w.st., 9.35 Spaans progr. Dr. Merkel- bach, 10 gew. muz., 10.15 morgend., 10.45' improvisatie op een thema van A. Bruckner, 11 Zonnebl., 11.30 bal- lontochten, 11.45 Debussy, 12.03 orgel, 12.30 weeroverz., 12-.33 ork: z. naam. 13 nws., 13.25 ork. z. naam. 13.45 hors d'oeuvre, 14 A'd. pol. korps, 14.40 vrouw, 15 ens. Varianten, 15.30 harp- trio. 16 bijbel; 16.45 Brandenburgs con cert van Bach, 17 jeugdjourn.. 17.30 ens. Sans Souci, 17.50 reg.uitz., 18 ens. Sans Souci, 18.15 land- en tuinbouw, 18.30 band en plaat paraat 19 nws., 19.15 jonge mensen bekwamen zich voor een beroep, 19.30 actueel geluid, 19.45 Rale da Costa, piano. 20 uiv*., 20.15 als de winter vlucht voor de lentelucht, 21.30 familieebmp22 in strumentale sob, 22.15 vaart der vol ken, 22.35 romance v. Sibelius, 22.45 avondoverd., 23 nws., 23.15 kwartet van Faure, 23.45 gr. HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 ochtendrhythme, 7.50 dag opening. 8 nws., 8.15 Monia Liter cn zijn ork.. 8.45 operettes van Johan Strauss, 9.15 morgenw., 9.30 Concerto Grosso van Haendel, 9.45 arb. vit, 10.30 vt. tot vrouw, 10.35 gr.. 10.50 kleuter tje, 11 Philadelphia symph. ork., 11.45 uit de wereldpers, 12 zang cn piano. 12.30 weerpr., 12.38 Proces Rauter, 12.45 orgel, 13 nws., 13.15 Metr. ork., 14 vrouw binnen en buiten baar huis. 14.20 solistenconc., 15 zieken, 16 van vier tot vijf, 17 kaleidoscoop. 17.20 welk dier deze week? Dr. Portielje. 17.30 proces Rauter, 17.35 Les Gars de Paris, 18 nws., 18.15 sport. 13.30 Ned. str.kr.. 19 klokje van zeven, 1g.05 zang 19.15 volksmuz-school. 19.45 Rcg. voorl.dienst, 20 nws., 20.05 opbouw v. binnen uit. 20.15 Conc.geb. A'dam, 22 cello, 22.15 Het land. van kamelen en gesluierde vrouwen, 2230 orgel. 23 nws., 23.15 Hij komt wel, hij komt niet? BRUSSEL VLAAMS 321 m: 20 sol- datcnavond, 21.30 vrije radiotribune 22 nws., 22.15 kamermuz., 22.50 nws.

de Stem | 1948 | | pagina 2