Kijkgat in ijzeren gordijn gesloten? Eeuwenoude toren in brand Leerzaam bezoek aan comriiune IN 'T KORT Finland moet bukken Ieder steentje is er ééntje Rauter voelt zich verantwoordelijk Heilige Stoel intervenieert Om onze kinderen Geen Europees bezit in westelij halfrond Ver. Staten dienen resoluties in VIERDEJAARGANG Na 1037 WOENSDAG 31 MAART 1948 Sovjet-Unie wil ruil van gebieden In Moskou zou „overeenstemming" bereikt zijn over een Verdrag van wederzijdse bijstand met Finland Drama in zakformaat Genoeg appels, doch minder peren? Helpt mede de priester-studenten verlossen uit hun primitieve Dongense verblijf Hij wordt Zeer streng bewaakt St. Walburgkerk te Zutphen zwaar gehavend Wapenstilstand in Palestina? Wisselend bewolkt Tsjechisch schrijver bekeert zich Drs. W. v. d. Riet jubileert X Bloed en tranen in het Heilig Land.11 Grauw en eentonig bestaan zonder gezinsleven Ook Spanje krijgt Marshall-hulp Zeeland en de wereld omroep Lpk aangespoeld serie-film ils Tarian 1 en 9 uur 787—0 der Steen werkelijk de er iets ge- lan een paai' Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A, F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst: Mr. Dr. A J- J- M Mes. Mr. a B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal. per post f 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort i, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per-m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. i IN MOSKOU gelooft men, zo meldt Reuter, dat de Finse delegatie met de Sovjet-regering overeenstemming heeft bereikt over de algemene richtlijnen van een verdrag van wederzijdse bijstand. Bevestiging hiervan was evenwel niet te krijgen. „Overeenstemming" zegt Reuter in een goedmoedige bui, terwijl iedereen weet, dat Finland de besprekingen wel wat kan rekken doch zich uiteindelijk niet kan ontwringen aan de worgende greep van Moskou. Het kleine dappere Finland moet bukken, of het wit of niet. „Overeenstem ming" klinkt dan ook vreemd. P Delft dacht een vader dat z'n dochtertje In een beerput was gevallen. Hij sprong in het vleze nat om de kleine op te vissen. De opa van de kleine meid, aange stoken door de angst van de va der, bleef niet achter en sprong eveneens met ware doodsverach ting in de put. Ze maakten zo'n lawaai, dat een paar kinderen, die in de buurt aan het spelen waren, er door werden aangetrokken en heel nieuwsgierig hun neusjes over de beerputArtaken om de ge dragingen van pa en opa te be wonderen. Bij die kinderen was ook het gezochte dochtertje.Pa en opa hebben heel lelijke woor den gezegd, te lelijk voor «en nette krant \fYRON TAYLOR, de persoonlijke "k vertegenwoordiger van Truman bij het Vaticaan, wordt binnen een paar «lagen daar verwacht. Al wordt officieel gezegd, dat dit bezoek van Taylor geen bijzondere betekenis heeft, toch is het niet onwaarschijn lijk, dat Taylor iets naders wil weten over de op 18 April a.e. plaats vindende verkiezingen. |"*E Chinese communisten, die ln binnen-Mongolië een offensief op touw hebben gezet hebben dit moe ten bekopen met een fiks pak slaag, daar de regeringstroepen enige mach tige tegen-offensieven opgezet heb ben. TfAS-aardappelen en perzikken zijn Ik er aL Maar ze zijn voer onze portemonnaie nog eon tikje te duur. De eerste kas-aardappelen brachten op de veiling te Poeldijk nl. f 1.35 tot f 1.55 per kg. op. Een maaltje wordt du* nogal prijzig. De eenste perzikken noteerden maar liefst f ,2.45 per st Voorlopig houden we niet van per zikken.... TN vals* textielpunten schijnt thans hoogconjunctuur te zijn. Want weer is een uitgebreide handel daarin ontdekt. Nu ln het Oosten. Twee han delaars zijn reeds gearresteerd, nl. een uit Deventer en een uit Apel doorn. Denkelijk zullen nog meer lie den bij hun kraag worden gegrepen. DUIM 40.000 bedevaartgangers zijn naar Hakendover getrokken. Kar dinaal van Hoey zegende de menigte met het Allerheiligste. tJET WITTE HUIS heeft categorisch het bericht, dat een bijeenkomst tan President Truman, de Britse pre mier Attlee en Maarschalk Stalin te verwachten zou zijn, tegengesproken. DEN chocolade- en suikerwerkfa- briek in het Westen bleek bij con trole door de C.C.D. circa tien ton auiker meer in voorraad te hebben dan verantwoord. Deze suiker was ver kregen door ln chocoladeproducten grondstoffen te verwerken welke niet Waren toegewezen. Ook werd een ho ger verwerkings-verlies opgegeven dan in werkelijkheid bestond en was suiker zwart gekocht. 01 INWONERS van Oberammergau die vroeger geregeld als acteurs bij de Passiespelen optraden, bevin den zich in Russische krijgsgevangen schap. De burgemeester van het Bei ers stadje wil zich naar Berlijn bege ven om de Sovjet-maarschalk Soko- lovski te verzoeken, hen vrij te laten, todat zij in 1950 weer kunnen mee spelen. l/JEN WEET waar het de Sovjet-Unie om te doen is. Men wil een com pleet verdrag van wederzijdse mili taire bijstand, hetgeen uiteraar» al leen narigheden voor Finland kan meebrengen. Finland voelt er daarom bitter wei nig voor en heeft de delegatie voor Moskou op pad gestuurd met de op dracht eerst de kat uit de boom te kijken en de draagwijdte van de voor gestelde militaire overeenkomst te onderzoeken. Finland is nl. niet be reid verplichtingen aan te gaan, waar door misschien Finse troepen naar 't buitenland gestuurd zouden moeten worden, of bases in Finland aan Rus land afgestaan zouden moeten wor den. Moskou schijnt nu evenwel vast te willen houden aan een volledig militair verdrag en wenst de Finse verlangens te negeren. Deze Indruk krijgt men zeer sterk indien men te weten komt, dat er in Helsinki gedurende de Paasdagen een leven dige politieke activiteit heeft ge heerst. Dit had zijn oorzaak, want Moskou had een speciale koerier naar Helsinki gezonden, die de de finitieve Russische voorstellen aan de Finse regering heeft overhan digd. Dit betekent, dat Moskou er liets voor voelt de zaak de traineren en men kan dan ook rustig aannemen dat de ontwikkeling der dingen nu een beslissende fase heeft bereikt. TIET schijnt, dat de Finse Minister president Paasikivi inmiddels nleu we instructies aan de Finse delega tie te Moskou heeft doorgegeven, in structies die waarschijnlijk tegemoet komen aan de Sovjet-Russische eisen. Zo beschouwd is het ln de aanhef ge noemde Reuter-bericht, waarin over overeenstemming wordt gesproken, t« begrfjpen. fJLAY, de Amerikaanse militaire gou verneur in Duitsland, heeft be sloten de gealliet.de bestuursraad op 10 April bijeen te roepen voor de vol gende periodieke bijeenkomst. J'ENGE^OLGE van het mooie voor- jaarsweer ontwikkelen de knop pen aan de fruitbomen rich snel. De appels beloven, volgens deskundigen, i ^eeJ?nd behoorlijke oogst, doch de Betuwe en Limburg klaagt men over weinig knop en speciaal bij de gouareinetten over zwakke knoppen. Zeeuwse verwachtingen over pe - ren zijn matig. In overig Nederland is 5® ,st2nd der perebomen niet best, aoci ook niet onbevredigend. (Gister ;»™n ÏÏJ no& de vrij pessimistische Al,ngen *n Land van 'ieus- rm w Altena). Technici dringen aan WiL, Vo°rhanden hebben van extra kü *1 V£?r de bestuiving. Mooi weer kunnen lufbben! 8UnStige im'Ioed J^uil van gebieden ALLES is nog wel gissen en raden, want de Fins-Russische on derhandelingen staan in het teken van de geheime diplomatie, doch be paalde geruchten blijven toch met 'n zekere hardnekkigheid circuleren. En vooral geruchten die betrekking heb ben op afstand van gebieden-aan de Sovjet-Unie Zo weet het Zweedse blad „Afton bladet" te melden, dat Moskou Noord-Flnland verlangt ln ruil voor Karelië. Aan deze ruil zou Moskou zeer veel gelegen zijn, immers men zou daar door ook Zweden en Noorwegen wat meer in bedwang kunnen houden. Be grijpelijk is dan ook, dat men in deze Scandinavische landen het verloop der onderhandelingen te Moskou met gro te spanning volgt. Geen staatsgreep TN DE goede Finse pers blijft de re- actie tegen het communistische ge vaar gaande, vooral sinds de echtge note van de Finse minister van Bin nenlandse Zaken, een communist, de even charmante alsldynamische Fertta Kuusinen op een vergadering ver klaard heeft, dat Finland Jnaar de zelfde weg moet als Tsjecho-Slowa- klje. Het is mogeljjk, dat Moskou het in Finland niet tot een staatsgreep zal laten komen, omdat het per saldo toch eens z'n gezicht tegenover de buiten wereld op een beetje fatsoenlijke'ma nier wil redden. Indien «ie onderhandelingen te Mos kou lopen zoals Stalin en Molotov dit verlangen en twijfel daarover be staat er o.a. niet meer dan krijgt de Sovjet-Unie tóch wat het verlangt: namelijk het sluiten van het kijkgat in het ijzeren gordijn tussen West en Oost-Europa, dan Finland totnutoe vormt. ttET Seminarie-comité schrijft ons: De nieuwe lente prikkelt de meeste mensen tot activiteit en stemt hen optimistischer. Voor opti misme heeft het Seminariecomité alle reilen, maar meer nog is er.reden voor verhoogde activiteit. De bouw van het nieuwe klein-Se- minarie gaat voort; op de vlakte waar eens de uitgebrande ruines sfonden, verrijst een ander Ypelaar. Dit feit geeft ons moed en met vertrouwen zien we de dag tegemoet, waarop de studenten bun primitieve Dongense verblijf zullen verlaten om naar hun eigen Seminarie terug te keren. Op het terrein van Ypelaar klinkt het krachtige geluid van de arbeid, vaar dige handen metselen de stenen op, de muren rijzen omhoog en zo nemen de omtrekken van gangen en leslokalen, van kapel en recreatiezaal vaster vormen aan Maarer verrijst 'n sober en eenvoudig gebouw, t ant woordend natuurlijk aan de eisen van hygiëne en practische bruikbaarheid, maar zonder enige luxe of iets wat overbodig is. We menen, dat het goed is, dat we dit beklemtonen. Een bui tenstaander vergeet zo gemakkelijk, dat er hier een gebouw moet worden gezet, dat plaats moet bieden aan een tweehonderd personen en daardoor zou hij bij het zien van het uitgebreide complex geneigd zijn. aan het tegen deel te gaan geloven Het bestuur van het Seminarie heeft evenwel reeds zorgen genoeg en zal al zeer voldaan zijn, als het in staat is een eenvoudig Seminarie te bouwen, dat aan een voudige eisen voldoet. Om hierbij te helpen gaat het Se minariecomité rustig maar beslist verder en hét weet zich daarbij ge- ruggesteund door het gehele bisdom Breda. De voorjaarsprijsvraag was een succes en de gelukkige prijswinnaars werden reeds verrast met nuttige ge schenken. Ook de papieractie gaat verder en beleeft in deze (heerlijke!) schoonmaaktijd een hoogconjunctuur! Weest u daarom zo vriendelijk - on geacht de schoonmaakdrukte - de pa pierinzameling van het Seminarie niet te vergeten, maar doet u mee en laat ons uw oud papier opruimen rpenslotte: denkt u aan ons, als u gaat winkelen. U heeft dan op vele plaatsen al zo'n eenvou^Jg blauw busje zien staan. Het staat er zonder enige opdringerigheid, mar 'net is toch met de bedoeling, dat het blauw blauw ge laten wordt, integendeel, het is dank baar voor een kleine attentie In ver gelijking met uw boodschappen is het heel goedkoop en is tevreden met wat los geld, dat u terugkrijgt en dat toch feitelijk te vies is om te bewaren. U merkt er tenslotte niets van en mist het niet eens in uw portemonnaie Het Seminariecomité daarentegen koopt er zijn „winkelwaar" voor: de bouwste nen voor het nieuwe Ypelaar Bij deze gelegenheid mogen we er aan herinne ren, dat iedereen, die het Klein Se minarie en de opleiding van toekom stige priesters goed gezind is. een dergelijk busje kan aanvragen bij 't secretariaat van ons comité: Bosstraat 22 Breda. Het zal ook u aan ons de vies herinneren: Ieder steentje is er eentje. ïyfARSHALL, de Amerikaanse mi- nister van Buitenlandse Zaken, heeft op de Pan-Amerikaanse confe rentie, die gisteren te Bogota is geo pend. de steun van alle deelnemende landen ontvangen met een voorstel, dat de Amerikaanse Staten een on derzoek zullen instellen naar „het probleem van door buitenlandse mo gendheden geïnspireerde opstandige activiteit, gericht tegen de instellin gen, vrede en veiligheid van de Ame rikaanse republikeinen. Argentinië, Guatamala, Venezuela, Bolivia, Equador, Mexico, Panama, Chili, Raraguay en Peru hebben zich tegen Europees bezit van koloniën op het Westelijk halfrond uitgesproken. Vóór waren: de V. S., Brazilië, Co lumbia, Uruguay, Cuba en Nicaragua, San Salvador, Costa Rica, Haiti, Hon duras en de Dominicaanse republiek hadden nog geen vaste mening. /Oorlogsmisdadiger Rauter zal zich a.s. Donderdag voor het Bijzon der Gerechtshof te Den Haag moe ten verantwoorden voor zijn tijdens de bezetting jegens het Nederlandse volk gepleegde euveldaden. Zij, die Rauter de laatste dagen in zijn cel hebben kunnen observeren, hebben de indruk gekregen, dat hij zich rustig en met zelfverzekerd heid op het proces voorbereidt. Hij heeft verklaard, dat hij zich ver antwoordelijk stelt voor alle gepleegde feiten. Ook wil hij de vezentwoorde- lijkheid op zich nemen voor de daden van zijn ondergeschikten daar hij, nu Himmler en Seyss Inquart van het toneel verdwenen zijn. zich beschouwt als de hoogste Duitse politie-autori- teit, die hier te lande nog moet te recht staan. De gezondheidstoestand van Rauter wordt redelijk genoemd. Wel onder vindt hij nog steeds hindei vaiTde ge volgen van de aanslag, die op hem V"AN gezaghebbende zijde te Tame wordt vernomen, dat de Heilige Stoel stappen heeft ondernomen om de samenwerking van alle partijen in Palestina te bereiken In een po ging om tot enige overeenkomst te geraken, waarbij de rechten van Jo den en Arabieren aldaar op gelijke wijze gewaarborgd zullen zijr De Heilige Stoel vreest, dat dc hui dige ernstige situatie in Palestina op een catastrophe zal uitlopen, waar door de heilige plaatten in gevaar ko< men. Opmerkelijk is nu, dat de Ver. Sta ten' gisterenavond in de Veiligheids raad resoluties hebben ingediend, die hetzelfde beogen als in bovenstaand bericht is vermeld. De Ver. Staten zijn namelijk met resoluties gekomen, waarin om een on middellijke wapenstilstand in Palesti na verzocht wordt. Aan het Joods bureau en aan het Arabische hoge comité wordt verzocht afgevaardigden naar de Veiligheids raad te zenden en er wordt een be roep gedaan op de strijdende partijen om de gevechten te staken en er wordt gewezen op de verantwoordelijkheden die degene op zich laadt, die zou wei geren om wapenstilstand in overwe ging te nemen. De V. S. verlangen bovendien een speciale zitting van de algemene ver gadering der Verenigde Naties om de Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt me*, ttfdelyke opklaringen. Plaatselijk enige re- Ken. Meest matige wind tassen Zuid en Zaid-West. Iets minder zacht. Heden zon onder 19.11 uur en wian onder 9.14 uur. Donderdag zon op 6.16 uur en maan op 3.24 uur. TTE BEKENDE Tsjechoslowaakse schrijver en dichter Ivan Bl. tny, die Zaterdag te Londen is aangeko men als lid van een delegatie van het TjechiSche door de regering erkende vakverbond van auteurs, heeft 'n ver klaring afgelegd, waar hij zich distan- ciëert van het huidige regiem en Tsjecho-Slowakije „een door de bols jewisten geleide politiestaat" noemt. Blatny was lid van de Tsjechische communistische partij. „Indien ik de instructies zou vol gen, die mij voor mijn vertrek wer den gegeven, zou lk het Engelse volk moeten verzekeren, dat alles in Tsje cho-Slowakije volkomen in orde is en «lat de toestand overeenkomt met de «vil van het volk. Mijn geweten ver biedt mij echter dergelijke leugens te verbreiden". Volgens Blatny hebben in zijn ge boortestad Brno alle weduwen van door de Duitsers gefusilleerden en ge deporteerden een formulier ter onder tekening ontvangen, waarin zij hun aanhankelijkheid aan de communisti sche partij betuigen, met de waar schuwing. dat in geval van weigering hun pensioen zal worden ingetrok ken. kwestie der toekomstige regering van Palestina nader onder het oog te zien. Gromyko verklaarde zich natuur lijk vierkant tegen de Amerikaanse resoluties. Hadj Amin El Hoesseini, Moefti van Jeruzalem, zei in een te Lake Suc cess uitgegeven verklaring, dat de Arabieren in Palestina geen inmenging of „inbreuk door buitenlanders" zul len dulden. De Arabieren zouden, als ze in Pa lestina zouden regeren, bereid zijn de volledige vrijheid voor alle godsdien sten, gemeenschappen en secten te waarborgen, aldus de verklaring. TTET mooie torensilhouet van de St. Walburgkerk, dat van verre reeds het stadsbeeld van Zutphen beheerste, is niet meer. In de toren van de kerk ontstond gisterenmiddag brand, welke in een zeer kort tijdsbestek znik een enor me „omvang aannam, dat de toren top? met donderend geraas omlaag stortte. Omstreeks 4 uur stegen dikke rook wolken op uit de middenbouw van de toren. Na een half uur scheen men dit begin van de brand meester. Doch 20 minuten later sloegen uit het bo vengedeelte de vlammen naar buiten. Aangewakkerd door de straffe Oos tenwind was de torentop, weldra één gloeiende steenmassa. Er was geen hou den meer aan. Om 5 minuten voor 6 kwam de gehele top als een vuurla- wine naar omlaag. De brand zette zich nu voort in de achterbouw, waarvan de zware eiken binten spoedig in lichtelaaie stonden Ddbr tijdig ingrijpen wist men het vuur daar sppedig meester te worden. Uit voorzorg is de gehele inventaris uit de kerk gehaald. Vooral is hierbij veel aandacht besteed aan de histori sche Librije, die tal van zeldzame boekwerken bevat en die gebouwd werd van 1561-1563. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De vaste spuitin- richting bij de kerk heeft helaas niet gewerkt. Reeds zeer ond. TTE St. Walburgkerk iS reeds zeer oud. Heel vroeger kende men een 13e eeuwse St. Walburgkerk in "ut- phen, welke evenwel in 1446 door een grote brand belangrijk - werd bescha digd. Hetzelfde jaar nog werden de resten verbouwd tot een driebeukige h-Ilem kerk met een dwarspand, waarvan de Noordelijke arm in 1492 en de Zuide lijke arm in 1499 werd verlengd. DE 100.000 IN ZEELAND T)E HOOFDPRIJZEN der Staats- schijnen 'n Dijzondére voor keur voor Zeeland te hebben, wat een pleister op de wonde is, die veroorzaakt wordt door ambte lijke achteruitzetting op velerlei gebied. Ook ditmaal is de ton weer in ons gewest gevallen en wel bij ;'rie collectrice der Staatsloterij te Goes, mevra Flacke-Walthans, die het lot in onderdelen- verkocht. De helft kwam terecht in 's- Heerenhoek, nl. bij een clubje van tien inwoners, die ieder een twintigje kregen. De andere twin- tigjes zijn geplaatst te Goes en omgeving. Deze week- zullen de gelukki gen hun „bom duiten" thuis krij- gen. gepleegd is. Twee kogels zitten nog in zijn lichaam en aan zijn rechter oog is hij zo goed als blind. Bij de aanslag schijnt een oogzenuw geraakt te zijn. Dc bewaking is ondertussen nog verscherpt. Ondanks zijn protest staat hij voortdurend onder toezicht. Wan neer hij zich scheert staat er altijd een bewaker naast hem en 's nachts blijft het licht in zijn cel branden, want men wil geen enkel risico lopen, dat Rauter door zelfmorod zijn be rechting zou ontgaan. De zittingen zullen worden gepre sideerd door jhr mr P. van Meeuwen. Mr J. Zaayer zal als procureur-fis caal optreden. Er zijn alleen enkele getuigen a charge opgeroepen - zes in totaal - o.a. van Geelkerken. Zilveren priesterfeest op 26 Mei \P 26 MEI zal op het St. Elisabeths- Gasthuis te Etten gefeest worden want dan zal <lrs. W. v. d. Riet de dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar uit de handen van Mgr. P Hop mans in het groot Seminarie te Hoe ven de H. Priesterwijding heeft ont vangen. Drs. W. v. d. Riet is geboren te Roosendaal ln 1899 en werd pries ter gewijd op 26 Mei 1923. Na de H. Priesterwijding werd de jonge priester om zijn vele talenten samen met Dr. v. Oorschot, thans pas toor te Rijsbergèn naar de pas opge richte Katholieke Universiteit te Nij megen gezonden waar hij studeerde in de theologische faculteit afd. H. Schrift. Om zich verder te bekwamen bracht Dr. v. d. Riet nog geruime tijd te Rome door. In 1929 volgde zijn benoeming tot professor aan het Groot Seminarie te Hoeven als opvolger van prof. Wol- ters, thans pastoor te Wouw. Gedurende zijn porfessoraat wat tot 1944 duurde doceerde Drs. v. d. Riet met grote toewijding en zekwaamheid in1 de H. Schrift. In 1944 volgde de benoeming als pastoor van de H. Joseph parochie te Dongen. Iu 1947 werd Drs v. d. Riet benoemd tot rector aan het St. Elisabeths-Gast huis te Etten als opvolger van rec tor Merkelbach van Enkhuizen. Naast zijn werkzaamheden als rector kan hij zich nu weer gaan wijden aan zijn studies in de H. Schrift. Want dit is de grote liefhebberij van de jubila ris. Hierover verschenen van zijn hand vele artikelen in wetenschappelijke bladen. Dat de belangstelling van Drs. v. d. Riet ook uitgaat naar de ontwikkeling van de jeugd bewees zijn spontaan aanvaardeik van het ambt van gods- dienstondeM'ijzer aan de gewestelijke sociale school te Etten. in het Oosten een stukje Westerse beschaving er. Westerse welvaart ge bracht Men trok hierheen in 1938, totaal met 40 personen. Het land wag aangekocht door t Nationaal Fonds met gelden uit de collectebussen van New-York, Londen, Warschau, Am sterdam enz. Ja, de Hagenarh be stond reeds. Haar mannen waren 't, die de eerste dagen voor de bescher ming zorgden. „Ik zal die eerste da gen nimmer vergeten", aldus de Oos tenrijker Heinszen. „Reeds de eerste nacht werden we aangevallen. Gin«is achter de heuvels lag een onbekend aantal Arabieren, dat in het wilde weg in onze richting schoot. Geluk kig hadden we allereerst loopgraven gemaakt en stonden de manschap pen an hun post. Vlak voordat we cms laatste kruit hadden verschoten hield aan de andere zijde het vuren op. De eerste aanval was afgeslagen. Drie dagen na dien werd een en an der herhaald. Ginds liggen de twee mannen begraven, die toen hun le ven lieten, u had de boel moeten zien toen we hier aankwamen. Het was een veel te duur gekochte woes- ternlj. Met offering en massa's kunstmest hebben we de grond bouw rijp gemaakt en nn marcheren we goed Vorig jaar hebben we zelfs 'n zwembasin kunnen aanleggen. Dat gebouw daar en Heinszen wijstop 'n grote houten loods zijn de ver blijven voor de vrijgezellen. „Ds ka mertjes zien er zindelijk doch sober uit. Twee frisse bedden, vier stoelen, een flinke tafel en een wandversie ring. Op de tafel liggen boeken: Marx, Hegel. Keynes de Ilias en „Pans Pinup", een niet al te net Parijs boulevardblaadje. De getrouw den hebben eveneens een kamertje. De kinderen zijn overdag in de kin dertehuizen, die inderdaad zijn inge richt met modern comfort. Zodra de ouders van hun werk thuis komen halen ze de kinderen af om er een poosje mee te wandelen of te spelen en tegen bedtijd worden de kleintjes weer aan de zorgen der verpleegsters toevertrouwd. De oommime heeft een gezamenlijke kas, waarin d® gezamenlijke inkom sten worden gestort en de gezamen lijke uitgaven worden betaald. Alle bezittingen zijn van de gemeenschap Een algemeen bestuur neemt de be langrijke besluiten, terwij] de dage lijkse leiding van de commune wordt overgelaten aan de secretaris. Ten- slotte is er de Jaarvergadering, die t bestuur desgewenst op de vingers kas Ukken," COMMUNISTISCHE SYMPATHIEËN Mo»kou zou in Palestina gemakkelijk vaste voet krijgen (Van onze Parijse correspondent). ■yREEMD, kaal land. We hobbelen in een konvooi van dertig auto's naar het Zuiden. Ik ga het practische communisme zien. Het landschap is bergachtig. Misschien is „heuvelachtig" juister gezegd. We passeren El Kha- lesa. Een versvers aangelegde zijweg loopt uit in de commune. Eerlijk is eerlijk. De gezamenlijke landbouwnederzetting is een oase in de woestijn. Met noeste arbeid, onderling saamhorigheidsgevoel ,taai doorzettingsvermo gen en voortdurende gevechten tegen Arabische verzetslieden heeft men hier Tn deze commune leven thans on geveer 300 mensen. Ze is een goed tien jaar oud en geniet dus niet de grote welvaart van de oude communes. Toch vait niet te looche nen dat ook deze 300 mannen en vrouwen een steenachtige heuvelhel ling hebben omgetoverd tot een vrij vruchtbaar bouwland. Toch is het leven ar grauw en een tonig. Dat bemerkt men na een uur al. Een topprestatie werdt door nie mand geleverd. Het gezinsleven ont breekt goeddeels met alle onheilza me gevolgen van dien. Man en vrouw kunnen gaan samenwonen, zonder officieel gehuwd te zijn. De gemeen schap is te klein. Men kijkt elkaar te veel op de vingers. Het oestuur ziet zich soms genoodzaakt met een enkele vingerwijzing raad te geven in problemen betreffende de verhou ding man-vrouw. Een groot deel der leden, vermoede lijk het merendeel,' is zuiver commu nistisch. Een minder groot «leel heeft Russische sympathieën. Men is wat voorzichtig in het bijzijn van vreemde pottenkijkers en toch ligt 't er dik bovenop, dat er in deze land- bouwcommunes gevaarlijke commu nistische tendenzcp zijn. Voorlopig blijven ze in de perken van het redelijke, door de aanwezig heid van vele niet-communistische nederzettingen en liberale invloeden in het Joodse opperbestuur Maar hoe lang nog? Marx wordt, zij het met begrip voor critiek, door velen verheerlijkt. Indien inderdaad een in ternationaal leger de Joodse staat zou komen beschermen, indien inderdaad Russen^ op deze wijze vaste voet zou- ken krijgen langs de Jordaan, zijn de gevolgen niet te overzien. Hopelijk vergis ik me. Tocli kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat Rusland hier. als het de kans kreeg, gemakkelijk een va zalstaat zou stichten,, die niet alleen de positie van Engeland in het Oos telijk bekken van de Middellandse Zee ernstig zou kunnen schaden. Tur kije en Griekenland direct zou kun nen bedreigen, doch die eveneens een permanent gevaar zou kunnen bete kenen voor de vrije doorvaar in het Suezkanaal. NIET EENVOUDIG Een Joods zakenman, die we later spraken in Tel Aviv en die ook vroe ger in zo'n commune had geleefd, trachtte me gerust te stellen: „Mij dunkt zijn de communes geschikt om gezamenlijk de eerste stoot te kun nen opvangen, doch zou het privé- bezit moeten moeten terug keren, zo dra er een bepaalde mate van wel stand is ontstaan. Voor mij was de commune een hulpmiddel om mijn doel te bereiken. Alleen doorgewin terde communisten vinden het pret tig dat hun kinderen in een Kinder tehuis worden opgevoed. Ons land zou er wel bij varen als het operette-com munisme der welvarende communes werd--afgeschaft en als de leden der communes wat minder aanstoot gaven aan de Arabische omgeving, die vier honderd jaar achter is". jyeen! De situatie is hier lang niet eenvoudig. Een bezoek r.an een commune leert dat. Wat zou Moskou prettiger vinden dan een Communis tisch Palestina misbruiken om in ge heel de Arabische wereld de lont bij het kruitvat te brengen. In TransjorJanië, Syrië, Arabië wordt het volk met de knoet gere geerd door de Effendi s. Het groot grondbezit mergelt de bewoners uit. De achterlijke landbouwmethoden ver hinderen iedere vooruitgang. De ar moede is. er groot. Er heerst een niet te miskennen ondertoon van wrevel ten aanzien van de Westerse mogend heden, gevoed door de Effendi's als ex cuus voor hun eigen hebzucht. Indien hier op welke wijze ook Rus sische troepen zouden komen is de ramp niet te overzien. Deze slag zou Staliu meer waard zijn dan dit van Praag, Helsinki, Rome, Parijs of Athene want met deze ene pion zou hij een groot deel van het schaak- bor gaan beheersen. Ik vrees, dat mijn Joodse zegsman van gisteren zich heeft vergist jij AAR aanleiding van de artikelen van onze onderwijsmedewerker over het gebrek aan aansluiting tus sen lager en middelbaar onderwijs, wil ook een lezer, die zich „huisvader tekent, het een en ander in het mid den brengen. Het zijn tenslotte onze kinderen, zo zegt hij, die de dupe worden van het „dril"systeem der 5* en 6e klasse van de lagere school. „Volgens onze bescheiden mening wordt in uw blad van 16 Maart aan het middelbaar onderwijs ten onrech te in de schoenen geschoven, dat voor toelating tot het Middelbaar Onder wijs enkel feiten worden gevraagd en de verworven vorming wordt verwaar loosd. Logisch is, dat het Middel baar Onderwijs een zekere vorming vraagt om daarop te kunnen voort bouwen, en dat het om over die vor ming te kunnen oordelen een toela tingsexamen vraagt. En zulk een examen zal wel moeilijk anders kun nen zijn dan een vragen naar feiten, omdat van onze 13-jarigen geen brede en gefundeerde kennis kan worden verwacht ,De fout schuilt o.L dan ook noch bij het M.O., noch in de techniek van het examen maar enkel en alleen bi j het Lager Onderwijs. En het mooiste is, dat deze fout tegenwoordig vol strekt niet meer gemaakt behoeft te worden, maar dat „men" er rustig mee doorgaat. Helaas is het ons onbe kend, bij welke instantie men moet wezen om verbetering te bekomen, an ders zou onzerzijds reeds geruime tijd geleden een protest zijn ingediend. ,Het is ons bekend, dat jaren ge leden dit probleem onoplosbaar was. maar sinds het begin van de oorlog is het dit niet meer. ,Wat toch is het geval? Officieel en ook in werkelijkheid telt een la gere school 7 leerjaren. Nc is toch logisch, dat de leerlingen vanuit d* 7de klas het toelatingsexamen doen voor het Middelbaar Onderwijs. „Mis! Altijd is de 6e klas de oplei dingsklas geweest en daarom blijft dit zo. .Waarom? vragen wij ons af, kan men zo moeilijk met net oude bre ken, indien al zo lang is gebleken, dat de te behandelen stof voor twee leer jaren (5e en 6e) te veel is? Of ls men bang voor protesten van enkele ver waande ouders, die met opoffering van de levensvreugde hunner kinde ren eisen, dat hun kind in elk geval met 1! jaar op de Middelbare" school komt? „Oi. hebben verstandige ouders veel meer recht om te eisen, dat hun kind pas met 13 Jaar op de Middelbare School komt en dat hun kinderen niet vanaf het 10e jaar de levens vreugde alsmede speelgelegenheid wordt ontnomen, omdat ze na school tijd reeds twee uren of langer moe ten lessen leren, waarbij ze dan meest al hulp van vader of moeder nodig hebben, want voor de gezonde concur rentie heeft men van de 5e klas ook maar vast een opleidingsklas gemaakt (wij spreken uit ervaring van 'n kind wiens intelligentiequotiënt volgens de gereviseerde Thermantest 118 pet. be droeg aan het begin van het 5e leer jaar). „Als het Lager Onderwijs maar wil de overgaan de stof van de 5e en 6e klas te verdelen, over 5, 6 en 7 en van uit de 7e klas toelatingsexamen werd gedaan voor de M.S., dan zouden tienduizenden kinderen heel wat ge lukkiger lagere schooljaren hebben. Dit jaar langer komt zowel de vor ming als de ontwikkeling ten goede. „Hier vindt uw onderwijsmedewer ker meteen het antwoord op een enige weken geleden géstelde vraag, waarom de kinderen in de lagere klas sen graag naar school gaan en in d« hogere niet meer." /Tnze onderwijsmedewerker tekent hierbij aan: Het gaat ons niet om de hoogte van de stapel leerboekjes, maar om de in houd van die boekjes! Heeft Huisva der niet begrepen, dat de vernieuwing niet streeft naar inkrimping van de leerstof op de eerste p'aats. maar naar een andere keuze van die stof? Al hadden we twee jaren extra tijd, om de candidaten klaar te stomen, daar mee was aan de geest van het onder wijs niets verbeterd. Wanneer wij tot nu toe aan de leerlingen haastig en knoeierig hebben zitten prutsen, dan zegt Huisvader: „Pruts wat kalmer aan en neem er wat extra tijd voor.'' Liever' zou ik zeggen: „Doe het vlug of langzaam, maar pruts niet!" Ook een vernieuwde L.S. zal aan uw kind feiten en parate kennis bij brengen, daarop kunt u gerust zijn. Maar we moeten geen losse stapels op hopen, doch organismen opbouwen. Ons doel is: het kind en niet: het examen. Het lijkt mij werkelijk, dat Huisvader mijn grieven tegen hel toelatingsexamen verkeerd heeft be grepen: ik heb geen bezwaar om hard te lopen, maar de trein, waar ik heen ren, bevalt me niet. TIET AMERIKAANSE Huls van Af- gevaeirdigden heeft erin toege stemd, Spanje te betrekken bij de steun aan het buitenland ten bedrage van 6.205 millioen dollar. Zaterdag 3 April a.s. zal de heer Hou tekamer uit Goes, secretaris der prov. V.V.V., voor de Wereldomroep een Zeeuwse schets voordragen. De tijd van uitzending is 21.17 en d* golflengten 25.57, 31.28 en 49.79 M. Aan het Duivelshoekje te Brezketvs is het lijk aangespoeld van de 23-ja* rige Izaak v. d. Heuvel, opvarende bij het vissersvaartuig Br. 1, dat op 4 Januari j.l. nabij Blanckenberge ver ging.

de Stem | 1948 | | pagina 1