Paasboodschap van de Kath. Sociale Organisaties en de K. A. SS Hoe gaat het met de Nazi-leiders? K.V.P. schuift belangrijke punten naar voren Hei gevaarlijke kruitvat Palestina Kath, Volkspartij en Rijkseenheid IN 'T KORT urg a,s. s 87 vierde jaargang No. 1035 ZATERDAG 27 MAART 1948 Europa zal herrijzen Tegenover nazi-Duitsland speelde ons land struisvogelpolitiek, tegenover het communisme is Europa klaar wakker Distributienieuws Ochtendmist Funk en Raeder bijna dood, Hess half Waanzinnig Leven van ex-koning Michaël bedreigd Communistisch complot in Sjanghai Niet naar Fatima Bijna vijf millioen Duitse krijgsgevange nen in Rusland gestorven Moskou krabbelt terug Ontwerp-verkiezingsmanifest is verschenen Vaststelling op 3 April Twaalfhonderd Belgische gasten Bloed en tranen in het Heilig Land l' De Arabieren hebben de olie, de Joden een kaal stukje grond MOSKOU VERGIST ZICH" W! keren weer terug naar het stads centrum. Mijn gids getroost zich moeite mij de historische plaatsen aan J^aat ik U vooraf zeggen, dat mijn gastheer van deze middag een jood is. In 1936 zag hij kans aan ne Hitler- hel te ontsnappen. Nee. hij is met ge steld op publiciteit. „Lievei geen na men in de krant. Bovendien ben ik geen autoriteit" (hij is lier wel) De thee, die zijn vrouw serveert, smaakt precies als de onze. Mijn gastheer weet zijj; weetje. Hij weeij ook wat een jour nalist weten wil en dat :s veel waa\d. Met een korre inleiding zitten we mid den in het probleem. Twee dagen voor de eerste berichten doorkwamrn veitel- de hij mij dat de verdeling niet door ging. Amerika zou zijn steun intrekken omdat het eenvoudig weg niet ar.deis kun Olie! Wij worden in de steek ge laten We zullen voor ons zelf moeten zorgen We zullen voor ons zelf zorgen" Mijn gariheer spreekt zijn Frans uit stekend. alleen in korte, krachtige zin nen. Hij staat op en ijsbeert even door dn kamer. J ervitig er zijn ofzang alleen men onze OL rden iden hgen ER rden hten NEN plei- i/of 3—o Ier Steen maar een ter tuil wijl de U Mee. uoiiog: •f** »i' «i» Uit°ave N V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: F J Aernoudts. C. J. v. Hooteghem. A E Langenhorst. Mr. pr. A J- J M Mes. Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post I 4 25. per week (uitsluitend bij mei postbestelling) 0.26 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor e gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. heeft ons de bevrijding-, maar niet de vrede gebracht! De verjaging van de bezetter heeft een druk van ons afgeno men en ons het gevoel van een ontzaglijke opluchting gegeven' r lar niet het evenwicht aan de gemoederen en niet de rust aan de geesten. Als na 1914-1918 verkeert de gehele wereld opnieuw in een toestand van gisting en,kolking. Met dit verschil, dat de eerste wereldoorlog en zi' oaweeën kinderspel lijken, wanneer men ze zet naast de gruwelen en de gebeurtenissen, waarvan wij de getuigen zijn. Het heeft de schijn, alsof een vorig geslacht de oplossing van zijn vraag stukken aan ons heeft overgelaten! Het heeft de schijn, alsof 14-18 enz., slechts een tam voorspel is geweest. De hervormingen en de reconstructies, die anderen vóór ons slechts vagelijk hebben aangeduid, zullen wij in hun onverbiddelijke feitelijk heid tot stand hebben te brengen. Wy hebben letterlijk te nemen, wat letterlijk is bedoeld: „Deze wereld oorlog, en alles wat ermee samenhangt, is de ineenstorting van een maatschappelijke orde." (Pius XII, Kerstmis 1942). De gebeurtenissen in Tsjecho-Slo- wakije hebben ook in ons volk een schok teweeggebracht. Men kan betwijfelen, of deze ge beurtenissen onverwacht gekomen zijn. Ingewijden menen te weten, dat zij precies volgens bekende plannen zijn verlopen. Maar het is goed,- dat ons volk in zijn geheel thans wakker, klaar wak ker is geschud. Waar staan wij met Europa? Waai' staan wij in de wereld van 1948? Het is zaak ons opnieuw te oriën teren; ons rekenschap te geven van de nieuwe verhoudingen, waarin wij zijn geplaatst; ons klaar te bezinnen op onze verantwoordelijkheid, onze roeping, en onze taak in Nederland en Europa van vandaag. Machtsverschuivingen tussen de werelddelen Europa organiseert zich XJet Europa van de 19e eeuw is ge- liquideerd. Het Europeese „we reldbeeld", zoals het te voorschijn kwam uit de Franse Revolutie en de Napoleontische oorlogen, behoort voorgoed tot het verleden. Europa is bijna aan de broederkrijg bezweken. Duitsland, dat driemaal verdwaasde worp deed naar de over heersing van Europa, heeft zich zelf gbruineerd en het Westen bloot ge steld aan het rechtstreekse contact met de massale Europees-Aziatische vaste landsmacht. Het toneel der wereldpolitiek is verplaatst. Het evenwichtsspel der Europese „grote mogendheden" heeft, afgedaan. Techniek en verkeer hebben óns in intercontinentale verhoudingen verplaatst Het wereldbeeld wordt be heerst door de verhouding Amerika- Rusland, met daar tussen in de volken van Europa en die van him overzeese zusterlanden. De Russische heersers van nu maken gebruik van een ideologie, die hun uit Europa is verstrekt, om hun eigen volken in een moderne staat van slavernij te houden en door vijfde co lonnes aangrenzende landen in hun politieke invloedssfeer te brengen. De volken van Amerika, die genea logisch en geestelijk uit de onz' zijn voortgekomen, zijn solidair met die van het oude Europa in de afwijzing, van die ideologie en van de machts politiek, waartoe zij het voertuig is. Partijraad bepaalt definitief standpunt jyjEDE NAAR AANLEIDING van daaromtrent verschenen persbe richten, heeft het Partijbestuur van de K.V.P. zich, in de loop van zijn vergadering van Woensdag 25 Maart, bezig gehouden met de vraag, of be stuursleden der KVP een bestuurs functie kunnen bekleden bij het co mité Rijkseenheid. Het Partijbestuur verklaarde zich volkomen accoord met de desbetref fende persoonlijke opmerkingen, door prof. Romme gemaakt in de vergade ring van de afdeling Amersfoort, waar bij prof. Romme verklaarde deze func ties volstrekt onverenigbaar te ach ten na het aannemen van het nieuwe verkiezingsprogram hetgeen in de Partijraadsvergadering van 3 April a.s zal worden vastgesteld dat een goedkeuring inhoudt van de tot dus ver gevolgde Indonesische politiek. Het Partijbestuur besloot tevens aan de Partijraad te vragpn, in deze een definitief standpunt te bepalen. TAe Marshall-hulp is het levende, het tastbare en klinkende bewijs van de actieve belangstelling van Amerika voor Europa, van de solidariteit van het nieuwe Westen met het oude. De oproep tot organisatie, de voor waarde van organisatie, die in het Marshall-plan is vervat, is in Europa verstaan. Wij prijzen ons gelukkig, dat Neder land door het Benelux-beleid ten deze mede een gelukkig voorbeeld en een vruchtbaar aanknopingspunt heeft ge geven. De samenwerking der Marshall-lan den wordt beklonken! Daarbinnen hebben vijf mogend heden van het Pact «ran Brussel met hun overzeese krachtbronnen een kèrn gevormd van verdergaande solidariteit en samenwerking op eco nomisch en cultureel, op staatkundig en militair gebied. Europa zal zich handhaven, als wij Europeanen tonen ons te willen handhaven! Het individualistische, in zijn ab solute souvereiniteiten opgedeelde, Europa is dood. De volken van Europa hebben een toekomst van zelfstandig bestaan in de verwezenlijking der beginselen, waaruit de katholieke sociale bewe ging leeft en werkt: de dienstbaar- making aan de levende mens van 't gehele samenstel van natuurlijke ge meenschappen, waarvan de mens als schepsel"Góds' het doel en middel punt blijft. Zelfverdediging der democratie Werkschoenen QP NADER plaatselijk bekend te maken dagen tussen 1 en 16 April as. kunnen wederom aanvragen om werkschoenen worden ngediend door ben, die sedert 30 Juni 1947 geen bon voor werkschoenen <of Engelse werk schoenen) hebben ontvangen, Arbei ders in bedrijven met minde) dan 5 arbeiders moeten individueel een aan vraag indienen. Voor arbeiders in be drijven met 5 of meer arbeiders moet het bedrijf collectief tanvragen. tot Weersverwachting, geldig nelenavond: Enige uit het Noorden binnen- urijvende wolkenvelden en op vele plaatsen ochtendmist. Overigens zonnig weer met ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Ma tige tot vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Zaterdag zon onder 19.05 uur. Maan ondfer 7.28 uur Zondag: zon op 6.25 uur. Maan op 23.55 uur. Zon onder 19.06 uur. Maan onder 7.55 uur. Maandag: Zon op 6.23 u. Zon onder 19.08 uur. Maan ider 8 07 uur. Dinsdag zon '<p 6.21 uur. on 1 14 uur. T\e verkrachting van Tsjecho-Slowa- kije heeft terecht in al zijn krin gen ons volk in actie en verzet ge bracht. Het initiatief der Regering verdient de medewerking* van alle gezagsge trouwe vaderlanders voor de vorming en versterking van het machtsappa raat, dat elke extremistische actie zal weerstaan. Mogen ons staatkundig bestel en onze staatkundige samenleving zich op korte ternfijn zuiveren van alle zwakheid en halfheid ten opzichte van het communistische mogelijke landverraad. De democratie heeft niet alleen het recht, zij heeft de dure plicht om zich te wapenen en te weer te stellen, om het rechts- en staatsbestel tegen onder mijning te beschutten. Alleen een vermolmde democratie, die de formele vrijheden individua listisch als afgoden aanbidt, kan zich weerloos prijs geven aan overweldi ging door doelbewuste en schaamte loos-openhartige autoritaire en terro ristische groepen. De democratie heeft in de eerste plaats de rechtszekerheid en de gees- telyke vrijheid, d.w.z. de godsdienst en gewetensvrijheid, tegen misbruik van de z.g. politieke vryheden te beschermen. Tegenover het hedendaagse commu nisme dient de democratie waakzaam en weerbaar te zijn als tegenover een vijand van buiten. Tegenover Nazi-Duitsland heeft Ne derland als zo vele anderen, achter het nevelscherm van zijn neutraliteit, struisvogelpolitiek gespeeld. Ten overstaan van de Russische machtspolitiek en van de communis tische vijfde colonnes is Europa thans Gode zij dank klaar wak ker! Radicale hervormings politiek T^ederland in het bijzonder heeft het recht en de plicht om zich tegen terreur van het communisme te weer te stellen, omdat Nederland wellicht verder dan enig ander land, en meer bewust, is voortgeschreden op de weg der contra-individualistische en contra -kapitalistische maatschappijhervor ming. Als ergens de arbeidersstand iets, en veel, heeft te verliezen en te ver spelen. dan is het hier: Vormt niet het hedendaagse commu nisme een der meest weergaloze en duivelse verschijnselen van bedrog en volksmisleiding, die de wereldhistorie heeft opgeleverd? Als sociale heilsleer van Europa naar Rusland uitgevoerd, tracht het communisme uit Rusland naar Europa terug te keren, als een systeem van rechteloosheid en vertrap ping van de mens, dienstbaar aan po litiek imperialisme. Voor de waarachtige en volledige ontvoogding van de vierde stand moet en zal Nederland krachtdadig voortgaan in het proces der realis tische maar radicale structuur vernieuwing; organisatie der bedrijfstakken op publiekrechtelijke grondslag, met volwaardige zeggenschap van de ar beid; zo'breed mogelijke spreiding van de mogelijkheid tot particuliere eigen dom; [AE Kath. Sociale organisaties en de Kath. Actie, met name: 9 het Centrum van de Ned. Kath Vrouwenbeweging, e De Ned. Kath. Arb. Beweging t de werknemende Midden stand, de. Ned. Kath. Boeren eg Tuindersbond, e de Ned. Kath. Middenstands bond, de Alg. Kath. Werkgeversver., de St. Adalbertsver., de Ned. Kath. Jeugdbeweging en de Nat. leiding van de. K. A., richten zich in nevenstaand Paasmanifest tot de katholieken van Nederland, met een oproep tot verzet tegen het communisme, maar niet alleen dat, met een op roep ook voor een weliswaar re alistische, maar dan toch radicale structuurvernieuwing der maat schappij, welke ons dichter zal voeren tot de „Nieuwe Gemeen schap", de christelijke. Men leze het manifest aandachtig. herordening der rechtsverhoudingen in de onderneming. De „Nieuwe Gemeenschap" zal van woord tot feit moeten worden ge maakt! Dit is de zin van de vooruitstreven de politiek, die, onder krachtig voor gaan van de katholieken, gelukkig ook na,de jongste oorlog in Nederland mogelijk is gebleken, voortbouwend op de arbeid van vorige geslachten; politiek van vooruitstreven in chris telijke richting, niet alleen op het ter rein der economisch-sociale verhou dingen. maar ook in de he. ordening der verhoudingen in Europa, ook in de ontwikkeling der Rijksverhoudin gen in Indonesië en in de West! Strijdbaar, maar dienend Christendom Tfr is geen tegenstelling of keuze; liefde of recht; er kan alleen sprake zijn van de vruchtbare syn these; liefde en recht. (Pius XII). In de sociale hervormingsarbeid, maar ook in de handhavin der or de, spreekt de Christen het woord, en steltéiij de daad der naastenliefde. Het is niet altijd even gemakkelijk om aldus te worden begrepen Toch moet al het werken en bidden, toch moet heel het apostolaat van ons Christenvolk erop zijn gericht om al dus te worden verstaan. Wij haten het communisme, Omdat wij de communist als onze broeder be minnen Die broederliefde tussen men sen moet vooropstaan, zij moet voel baar en tastbaar biijven, ook bij de betuiging van afschuw van een vloek waardig stelsel. De roeping ener nieuwe christelijke beschaving is de verwezenlijking ener broederlijke gemeenschap onder de mensen om aan zovelen, als God wil roepen, het bereiken van hun geeste lijke bestemming mogelij - te maken. Aan deze bevordering van het Rijk Gods kan al ons werken en streven uiteindelijk alleen zinvol dienstbaar zijn. Maar dan drukt op ieder van ons de dure en dé heilige plicht om te trachten een levende en brandende fakkel van liefde te zijn. Op alle plaatsen, waar wjj werkzaam zijn gesteld, niet alleen in de getuigenis van het woord, maar vooral in 's levens daadwerkelijke praktijk, in de beroepsarbeid, in handel en bedrijf, in heel onze omgang met evenmens en volk. Vervolg kolom 1, .pagir 2. VTOLGENS de militaire bestuursauto riteiten te Berlijn zullen de voor- riteiten te Berlyn malige nazi-leiders Walter Funk en Admiraal Raeder niet lang meer te leven hebben, indien hun gezondheids toestand niet verbetert. Raeder moet een grote breukopera tie ondergaan, die door een behande lend Amerikaans geneesheer in ver band met ziin 70-jarige leeftijd en al gemene gezondheidstoestand als zeer ernstig wordt beschouwd Funk ligt ziek en heeft dagelijkse medische verzorging nodig. Zyn mo reel gaat hard achteruit. Van de overige 7 ^eiders, die de enige gevangenen te Spandau zijn, terwijl het gebouw 2500 gevangenen zou kunfïen herbergen, is ex-groot- admiraal Karl Doemtz zeer ziek. Zijn hartziekte., rheumatiek en suikerziek te maken het niet waarschijnlijk, dat hij zijn 10 jaar straf zal overleven, Men isvvan oordeel, dat Rudolf Hess aan de rand van waanzin is. Hij heeft steeds een afwezige blik, ziin gewicht neemt vportdurend af. Hij is nog steeds trouw aan Hitier en spreekt over „Der Fuehrer". Speer, von Schirach en von Neu- rath verkeren daarentegen in een goede gezondheidstoestand. In t-gen stelling met von Doenitz schijnen zij niets liever te willen dan dat zij maar doodgeschoten waren na het proces te Neurenberg. Zijn lijfwacht uitgebreid Y'OLGKNS een corresponden van de „Daily Mirror" te Washington, wordt hét leven van ex-koning Mi. chaël van Roemenië bedreigd. In ho tel Shoreham te Washington, waar hij verblijft, zou zijn lijfwacht tot 15 le den van de geheime dienst en de po litie, uitgebreid zijn. Volgens de cor respondent kwam deze versterking onverwacht in de vertrekken van de ex-koning, die „bleek, bevend en niet meer opgewekt als gewoonlijk" was. Michaël zou niet meer in het hotel mogen blijven, waar vele congresle den, regeringsfunctionarissen en le den van de Sovjet-Russische missie verblijf houden, doch tijdelijk „naar een geheime plaats, die veiliger is dan Washington" worden gebracht. Ruim honderd arrestaties T)E POLITIE te Sjanghai heeft hon derd tot honderd-twintig personen gearresteerd. Zij was op zoek naar de organisatoren van een complot, dat de communisten zouden hebben beraamd om het werk van de openbare dien sten van de stad te onderbreken. De politie zou documenten hebben gevon den, waarin onthuld werd, dat de communisten van plan waren paniek in de stad teweeg te brengen, tenein de de macht in handen te krijgen. Andere documenten zouden d< namen noemen van „communistisch" agen ten" en gedétailleerde schetsen van de belangrijke gebouwap en openbare bedrijven bevatten. Nederland heeft geen deviezen TIE NEDERLANDSE bedevaart naar Fatima, welke van 8 tot 21 Mei gehouden zou worden, zal niet kun nen doorgaan wegens het gebrek aan deviezen. Voor de 300 pelgrims, die met het m.s. „Koningin Emma" zou den reizen, werden tevergeefs in to taal f 30.000 aangevraagd Een poging om Belgen als deelnemers in te schrijven, om aldus deviezen te ver werven. mislukte wegens het gebrek am belangstelling van de zijde der Belgen. Van de zeven gedraagt von Neurath zich naar verluidt net best. Hij koes- ters geen wrok, is altijd „op en top een gentleman" en „zelfs de Russen bewonderen zijn houding". Het dagelijks léven van de gevan genen kent weinig afwisseling. Zij hebben elk een cel. kunnen alleen tijdens het werk met elkaar praten en mogen slechts eens in de twee maan den bezoek ontvangen. Zij krijgen ge zonde. zij het gerantsoeneerde voeding Hun enige bezigheid is in de tuin van de gevangenis te werken. Een van de voornaamste afleidingen is het doen van de was. Eens per week verrichten twee gevangenen dit voor allen. TN DE „PRAVDA" van 25 Aug. 1945 stond een bericht, dat het Rusland gelukt- was in de oorlog zes millioen Duitse krijgsgevange nen te maken. Volgens een uit ge vangenschap teruggekeerd Duits theologisch student is het sterfte cijfer dier krijgsgevangenen te stel len op 80 pet., hetgeen 4.8002)00 doden zou betekenen. Hij staaft zijn bewering door een voorbeeld aan te halen van een kamp met 900 gevangenen, waar van in de tijd van een half jaar 589 man stierven, terwijl er op dat moment nog slechts 18 in staat waren te werken. Bericht van overlijden werd aan de familie in geen enkel geval gezonden. Toch vierzijdige Bestuursraad voor Duitsland DE Sovjet-Unie wenst voortzetting van de vierzijdige controle op Duitsland en in functie blijven van de Bestuursraad voor het uitvoeren van de besluiten van de Conferentie van Potsdam, aldus heeft lt.-generaal C. S. Loekjantschenko, chef staf van het Sovjet-Russisch militair bestuur in Duitsland. Donderdagavond ver klaard in een communiqué, dat door het onder Sovjet-Russische toezicht wer kende Duitse nieuwsbureau A.D.N. is verspreid. De verklaring van Loekjantschenko is de eerste officiële uitspraak van Sovjet-Russische zijde over de kwes tie van al dan niet voortzetting van de vierzijdige controle op Duitsland. De Raad zal vermoedelijk 10 April door géneraal Clay, die dan voorzitter is, worden bijeengeroepen. NACHTVORST l^ACHTVORST is voor jonge planten in het begin van de lente te vergelijken met 'n kwaad aardige ziekte, waartegen zo goed als niets te doen is. Maar de kwe kers zijn hardnekkig in het be vechten van de Natuur. Zo ook de Amerikaan, die proeven heeft ge nomen met infra-rode verval mingsbuizen in zijn boomgaard, waar de stroom automatisch door heen gaat, als .de temperatuur het vriespunt nadert. En 't schijnt nog te helpen ook! y.H. DE PAUS zal op de eerste Paas dag de pauselijke zegen „Urbi et Orbi" geven, waarvan een radio-uit zending begint om 9 uur Ned. tijd, over de golflengten 19.87 M„ 31.06 M. 231 M. SLECHTHORENDEN richtten op 27 13 Maart 1908 een vereniging op. Zij telt nu 8000 leden over 40 plaatselijke afdelingen verspreid. TtE „Brinda", een Nederlands motor- schip, redde drie opvarenden van een Brits vaartuig, dat zinkende was, nadat een ketel ontplofte. tjt TIET VLIEGTUIGONGELUK te Kat wijk heeft nu ook aan het tweede slachtoffer, soldaat G. H. Bakker, het leven gekost: aan de bekomen ver wondingen is hij overleden. li ■yAN NEDERLANDSE FANTASIE tot Nederlands fabrikaat is en tentoonstelling van huisvlijt en indus trie, welkevandaag in Den Haag( wordt geopend. TIET FINSE KABINET is ijlings door Paasikivi bijeengeroepen om een rapport der onderhandelingscommis sie, die op het ogenblik in Moskou verblijft, te bespreken. rpRUMAN heeft strenge controle op uitvoer van vliegtuigen en vlieg tuigonderdelen bevolen, daar zij als belangrijke oorlogsmateriaal worden beschouwd. ■pRESIDENT BENESJ van Tsjecho- Slowakije spreekt op 7 April. Dit zal sinds de omwenteling zijn eerste openbare rede zijn. T>E R.K. VROUWENBEWEGING in Nederland houdt 21 April een landdag te Utrecht. Z.E. Kardinaal de Jong zal de vergadering toesore- ken. Eveneens zal rector A. Scheer- makers uit Breda als geestelijk advi seur het woord voeren. „EN ONTWERP-VERKIEZINGSMANIFEST van de K.V.P.. te behandelen Va in de partijraadsvergadering van 3 April, is thans verschenen. Het stelt vast, dat van het in 1946 opgestelde achtjarenplan thans reeds verscheidene met name genoemde punten zijn verwezenlijkt. Het legt voor de naastkomende tijd echter de nadruk op de volgende punten: INTERNATIONAAL. Het verdedigen van West-Europa te gen iedere aanval van buitenaf of van binnenuit. Het verkrijgen en benutten van de noodzakelijke economisch-financiële hulp van buiten. Het uitbouwen van Benelux op kor te termijn tot een Unie, met gemeen schappelijke economische structuur en met gemeenschappelijke organen voor welvaart en verdediging, waarin re delijke volksinvloed tot uiting komt. Het versterken van de Westelijke Unie als federale verbinding met ge meenschappelijke organen en het richten van deze Westelijke Unie op een democratische ordening van een internationale gemeenschap op de grondslagen van natuurrecht en Open baring. Het met alle kracht medewerken aan een doeltreffende organisatie der Verenigde Naties en de met haar sa menwerkende bijzondere lichamen. IN HET RIJK IN ZIJN GEHEEL. Het liquideren van alle koloniale verhoudingen; het leggen van hechte staatkundige, economische en cultu rele grondslagen voor een duurzame Nederland-Indonesische-Unie, onder reëel koninklijk gezag, vrij en welvarend in al haar delen, uitoefenend het hoogste gezag op het haar toekomende werkterrein. IN NEDERLAND. Het bevorderen met alle middelen van de goede orde op zedelijk gebied; vasthouden aan de grondslagen van het gezinsleven; tegengaan van lichtvaardige echt scheidingen; bestrijden van de euvelen bij uit- leenbibliotheken; in acht nemen van de christelijke zeden bij toerisme, zwem- en kam- peer-gelegenheden, het bevorderen on der geheel het volk van de Neder landse cultuur, gebaseerd op de Chris telijke beginselen. Het stelselmatig doorvoeren van de gelijkstelling van bijzonder met open baar onderwijs en het uitbouwen van SOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO En allemaal onderwijzers ■WOLGENDE week Donderdag het is geen Aprilgrap komen met veertig autobussen, niet minder dan twaalfhonderd Belgische onderwijzers, een bezoek aan Zeeland brergen. Te Goes zal in de middag de luch woiden gebruikt. Tegen 12 uur woiden de bussen op de Grote Markt ver wacht. De steen is weggeschoven een last viel van ons hart de wachters heen gestoven het graf ligt leeg en zwart Ontsteek het vuur dat doven moest in de lijdensnacht men kon hem alles roven omdat hij alles bracht Ten derde dag verrezen brengt nu klaroenen aan laat ons als kinderen wezen die rond zijn glorie staan Als kinderen hem zoeken niet in de wereld zwart niet in roemruchte boeken maar diep in 't eigen hart JAN LEIJTEN oooooooooooooooooooooooo het technisch- en nijverheidsonder wijs. Het voeren van een krachtiger en consequenter gezinspolitiek, door kin derbijsl'a, voor zelfstandigen; verbe tering van het beginsel van progressie ir. de Kinderbijslagwet; ruime steun aan de Gzinsverzorging Het k.-uchtig bevorderen van de jeugdvorming: het bieden van gelegen heid tot ontwikkeling en studie voor alle beroepen) uitgaande van geble ken geschiktheid ongeacht de finan ciële omstandigheden der ouders. Het hei stellen en beschermen der Volksgezondheid met name door be vordering der Volksgezondheid met name door bevordering van het werk der Kruisverenigingen en de verbete ring der wettelijke gezondheidsorga nisatie. Het regelen van dc oorlogsschade, principieel uitgaande van integraal herstel van alles, wat geen Iuxq is en niet met afstel, maar alleen met uitstel van wat op dit ogenblik on mogelijk te herstellen is. Het met kracht voortzetten van de wederopbouw met groter voorrang voor de zwaarst getroffen gebieden en de volkswoningbouw. Het vaststellen van een minimum program, waardoor verdere achteruit gang in de woningpositie tenminste wordt voorkomen. Het invoeren van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en drasti sche inperking van de ambtenarij. Het ter hand nemen van bezitsvor ming (eigen woning of a .derszins) voor de massa van ons volk, waardoor het natuurlijk recht van eigendom niet slechts voor de betrekkelijk wei nigen, maar voor de massa van het vojk werkelijkheid wordt.' Het invoeren van medezeggenschap in de onderneming, waardoor, met be houd van de leiding van de onderne mer, de arbeid niet meer onder, maar naast het kapitaal komt te staan. Een prijzenpolfiek, waardoor de arbeid van boeren en tuinders be hoorlijk beloond wordt; een regeling van dc overgang en het gebruik van landbouwgronden, opdat het kleine boeren- en tuindersbedrijf een econo misch verantwoorde grondslag krijgt. Het doelmatig versterken van de gezondheid van de middenstandsbe- drijven door bijzondere zorg in de or- ganisatie-politie, de voorlichtings-po- litiek, de prijs-politiek en de belas- tingspolitiek. Het herzien van de sociale verzeke ring en uitbreiding daarvan tot groe pen van zelfstandigen. Het voortdurend verzekeren van het evenwicht in het loon- en prijspeil; bevordering van industrialisatie en export, vooral door stimulering van het particulier initiatief. Het voeren van een financiële en belastingpolitiek, die ernstig rekening houdt met; de verschillen in draag kracht tussen de burgers; de rechten van het grote gezin; de draagkracht van het bedrijfsleven in al zijn ge.e- dingen en van de volgsgemeenschap in haar geheel. TJET ontwerp-manifest wijst tenslot te op het communistisch gevaar en stelt vast, dat het de afgevaardig den der K.V.P. in de Eerste en Twee de Kamer zijn geweest, die de bestrij ding van het Communisme het eerst aan de orde hebben gesteld. T^HINA heeft 87 radiostations, waar- van 21 in Shanghai. Dat het land iets over heeft voor kunst en cultuur blijkt o.m. uit het feit, dat de Rege ring bijna 10 milliard China-dollars voor restauratie van oude gebouwen gaf. (Van onze Parijse correspondent). FN hier begint de Via Dolorosa, de lange lijdensweg, die Jesus Christus liep. Hier moet het paleis van Pilatus gestaan hebben. Laten we nu naar Golgotha lopen". En zo stappen we door het oudste gedeelte van de heilige stad, de stad die de Verlosser toejuichte, de stad die hem kruisigde. Critisch bekeken: oud. lelijk en vervallen. Toch komt zelfs de globetrotter, „die vele landen zag, hun volken en hun steden" om met Homerus te spreken, diep onder de indruk Je voelt je dichter bij het grootste drama aller tijden dat zich hier afspeelde, nu, 1915 jaren geleden. Een machtig gevoel overweldigt me. Yyederom klinkt een zware explosie. De tweede in twee dagen, nu ik in het Heilige Land vertoef En even als de enkele kogels, die rakelings langs onze open jeep floten ergens in de buurt van Tel Aviv, herinneren ze de journalist, dat het hier allerminst vrede is, doch dat zich hier een nieuw drama voltrekt, een drama, dat door de gehele wereld met intense, angstige belangstelling wordt gadegeslagen, een drama, dat duizenden doden kost. Ik ben geen held. Fluitende kogels en daverende explosies, belemmeren mijn eetlust en zijn daarom ongezond. Ik zal hier niet lang zijn. SREEK GEEN ENGELS te wijzer en vraagt zich natuurlijk at, wat die F:ons sprekende Nv'erlandei eigenlijk in Jeiusalem komt doen, als hij niet eens aandacht schenkt aan de Klaagmuur. Het is verstandig om hier Frans te spreken, desnoods Duits, doch liever geen Engels, vooral als je qua uiterlijk en kleding toch ai een Angel- Saksisch type bent. In de verte zie ik de Klaagmuur nog even. Grote brok ken steen, samen een muur vormend van de eens verwoeste tempel. Wat verder ligger de ruines van het gebouw der Palestina Post. En daarmee zit ten we midden in het Palestijnse vraag stuk. Als braaf Nederlands 'journalist, heb ik altijd gemeend, dat het in de Engelse taal verschijnend dagblad ook inderdaad een Engels blad was, doch niets minder is waar. Het is een or gaan der joden. De Arabieren zijn onschuldig aan deze wandaad (zeggen ze) De joden geloven net, Wie hebben dan de Palesttina Post in de lucht laten vliegen? Wel_. de En gelsen natuurlijk, zeggen de Joden. De Arabieren zeggen niets, doch denken hetzelfde. Langzaam maar zeker wint de ge dachte veld, dat terreur niet alleen wordt bedreven door de Joden en Ara bieren, doch dat speciaal de laatste tijd erkele te: reurdaden door terreur daden van Engelsen zijn beantwoord. Het leger op zich is hiervoor vanzelf sprekend niet aansprakelijk te stellen De Britten hebben beloofd een nauw keurig onderzoek te zullen instellen naar de daders van de aanslag, doch zowel de Joden als de Arabieren gelo ven niet, dat het ooit voltooid zal wor den. EEN JOOD VERTELT „De hele wereld kijkt gespannen nair Palestina. Men is bevreesd ctat hier de lont in het kruitvat wordt ge stoken Het wemelt hier van journalis ten ma?r er is er niet één, die de waarheid durft schrijven Jullie laten je voorin hten door een Jood en dan krijg je een tendentieus verhaal. Of je laat je voorlichten door eer. Arabier, die sterk naar zijn eigen kant over drijft of., je put je informaties uit En gel?" men Vergeet niet vriend dat de Engelsen en de Amerikanen genoodzaakt zijn de Arabieren beter te behandelen dan ons want die hebben de olie en wij hebben n'ets dan een leeg, kaal. onvruchtbaar stukje grond.. Inderdaad, er is terreur. De wereld schreeuwt moord en brand over de Stern-groep, de Irgoen en de Haganah maar.... wie heeft de wereld verteld hoe de terreur begonnen is, waarom zij begonnen is? Ik ben al niet zo Jong meer. Ben. ook geen heethoofd. Maar... volgens mijn heilige ove. tuiging was terreur in 38 de enige methoae om de aandacht op ons te vestigen. Wij via- gen niet veel. We waren al blij, toen men Palestina wilde verdelen» en het meest onviuchtbare deel aan ons wade geven. Ook dat mag mets Moeten wij eeuwig zwerven? Onze mensen hebben moerassen, rotsen en woestijnen met harde, noeste ylijt herschapen tot bouwgrond. Ga zien, wat onze pioniers gepresteerd hebben. Oordeel dan en schrijf dan je verhaar Neen, doe me een plezier en maak er geen Joodse propaganda van Heus, ik wil je ook on ze fouten vertellen. Maar wees eerlijk. Zeg desnoods gerust, dat vele onzer broeders zich in Europa misdragen heb ben of nog misdragen. Maar durf ook te constateren, dat hier verschoppelingen uit de folterka mers met hun laatste restje hoop bezig zijn welvaart te brengen. Ook de Engel sen en de Arabieren moeten toegeven, dat wij welvaart in het 'anu h" '!i"n gebra.kt. En door die grotere welvaart is de innerlijke rust in de Arabische wereld verstoord. De gewone Arabier is niet zo kwaad. Zolang de Effendis de hartstochten niet opwekken, is samenwerking moge lijk. Het komt nog steeds voor. dat ar me Arabieren van onze communes de tractors huren en op andere wijze met ons samenwerken. In deze communes, die een kleine, idealistische communis tische gemeenschap zijn, ziet Moskou weer zijn kans. Ten onrechte denken de Russen, dat zij hier gemakkelijk voet aan de glond zullen krijgen, omdat in de gemeen schappelijke landbouwnederzettingen het praetische communisme beter en vollediger wordt toegepast dan waar ook in Rusland. Zij vergissen zich. Maar de beschaafde wereld weet niet, dat Moskou zich vergist en daar om is ook Washington bang." ponder commentaar hebben we onze woordvoerder hier zijn standpunt laten vertellen. Met hem gaan we een commune bezoeken. Straks zal ook het 4rabi?"hp Engelse standpunt aan dacht krijgen.

de Stem | 1948 | | pagina 1