l Zn. Truman vraagt wapenstilstand „Morgen patrouille" Halfslachtig ST Thracië door terreur besprongen Minister Vos over Zeeuwse verkeersproblemen Verkiezingen op 23 Mei Lesvliegtuig stortte bij Katwijk neer Wet op de bedrijfs organisatie <.v. VIF.RPE JAARGANG No. 1034 V R IJ DAG 26 MAART 1948 DE TROEBELEN IN PALESTINA Beheer, maar zonder Amerikaanse troe pen - Voorstander van verdelingsplan I De wereldvrede in gevaar Tsjecho-SloWakije Eén dode, één zwaar gewond Bouwvakstaking in Amsterdam opgeheven „Amerika laat zich niet uit Berlijn dringen" „Maar Griekenland vecht en zal nooit communistisch worden" Surinaamse delegatie vertrokken „Conferentie was succesvol" Overeenstemming over consultatieve vijf-landenraad IN 'T KORT Een gevaarlijke tocht daags Voor het bestand Droog Britse communisten uit overheidsdienst De motie van de A'damse Raad )oor de zwakke als wij zouden 230o TELEF. 44 )Otl' ndel PASEN 1948. smullen? ig in NAPERINGEN GOES rrteave N V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: r j Aernoudts, C. J. v. Hooteghem, A. E Langenhorst. Mr. pr A J J M Mes- Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal. per post f 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 1 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. ""Y J O PRESIDENT TRUMAN heeft opgeroepen tot een onmiddellijke wapenstil stand tussen Arabieren en .ftiden in Palestina. Hij voegde eraan toe, dat hij ambassadeur Warren Austin instructie had gegeven erJiij de Veiligheidsraad op aan te dringen, dat Arabische en Joodse vertegenwoordigers onmiddellijk zouden worden uitgenodigd de onderhan deléigen over een wapenstilstand te openen. Palestina had voorgesteld, nadat wij alle pogingen hadden gedaan om we gen te vinden om net. verdelingsplan met vreedzame middelen uit te voe- rên! .Het beheer, is niet bedoeld als ver vanging voor het verdelingsplan maar als een poging om de gaping te al len, die spoedig ontstaan zal door de beëindiging van het "mandaat op 15 Mei. Het beheer is niet van invloed op het karakter van de definitieve politieke regeling Het zou de voor waarden van orde scheppen, die nood zakelijk zijn voor een vreedzame op lossing. De V. S. zijn bereid alle doelmatige bijstand te verlenen aan de V. N. ter voorkoming van bloedvergieten en tot het vinden van een vreedzame oplos sing. Als de V- N. besluiten tot een tijdelijk beheer, moeten wij ons deel der verantwoordelijkheid op ons ne men, aldus Truman. „Het feit. dat wij rekening houden met»de V. N„ met de wereld en met ons eigen belang staat ons niet toe minder te doen". Truman zei, dat de V. S. het beheer met alle middelen zouden steunen, maar dat dit niet noodzakelijkerwijze het gebruik van Amerikaanse troe pen inhield. Truman voegde eraan toe. dat de V. S. hadden gewenst, dat dc Engel sen tegen 15 Aug. Palestina zouden verlaten, maar de Britse regering had de datum op 15 Mei bepaald. Hii verklaarde tenslotte, dat hij nog altjjd voorstander van het ver delingsplan was en dat zijn standpunt in Palestina zich niet gewijzigd had. ten aanzien van Joodse immigratie De commissie voor Palestina heeft een boodschap ontvangen van het Joodse Bureau, waarin voorgesteld wordt een beroep te doen op de Scan dinavische troepen, 'welke ie Noord- Duitsland bezettingsdienst verrichten, om de openbare orde in Jeruzalem te komen handhaven. Het Joodse bu reau adviseert de kwestie van de vei ligheid in Jeruzalem te beschouwen afgescheiden van de kwestie der vei1 ligheid in Palestina als geh -el. IJLT WEES erop, dat Engeland tegen 41 15 Mei a.s. het mandaat wenst over te dragen. „Tenzij met spoed wordt ingegrepen, zal er „p die datum geen openbare macht in Palestina zijn, in staat om recht en orde te hand haven". De president meende, rat „geweld dadigheid en bloedvergieten" en ge vechten op grote schaal onvermijde- ljk zouden zijn. Zulke gevechten zouden het gehele Midden-Oosten kun nen aantasten en zouden tot ernstige gevolgen kunnen leiden, waarbij „de vrede van dit land en van de wereld" in het geding zou kunnen komen. Deze gevaren, aldus de president, dreigen onmiddellijk. Verantwr - -de- lijke regeringen kunnen lit niet aan zien zonder onmiddellijk tot handelen over te gaan Truman maakte daarna melding van 't feit dat de Veiligheids raad 'n tijdelijk beheer der V.N. over 3.450 bedrijven genatio naliseerd UET Tsjecho-Slowaakse kabinet heeft definitief besloten, dat de algemene verkiezingen gehouden znl. len worden op Zondag 23 Mei. De Tsjecho-Slowaakse minister van Binnenlandse Handel, Frantisek Kraj- cir, heeft een program bekend ge maakt betreffende de nationalisatie van publiciteitsbedrijven. Hieronder vallen de radio-omroep, de filmstudio's, de bioscopen, de druk kerijen met meer dan 50 man perso neel, de uitgeverijen en de bedrijven die gramofoonplaten fabriceren. De minister deelde mee, dat mo menteel 3.458 groothandelsbedrijven, hotels en andere ondernemingen ge nationaliseerd worden. Het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft geweigerd me vrouw Magda Reinerova, toegevoegd cultureel attachée aan de Tsjecho- Slowaakse ambassade te Londen, die op het ogenblik een bezoek aan Praag brengt een visum voor de terugreis te verschaffen, „omdat zij in haar diplomatieke functie niet langer door de Engelse regering aanvaard kr wor den" Een vooraanstaand man uit de Slo waakse soc. vakvereniging heeft kans gezien om in een Nederlandse vracht auto uit zijn land te ontsnappen. Hij was als chauffeur vermomd. QISTERENMIDDAG tegen drie uur is op het strand nabij Katwp, een Austin-lesvliegtnig van het vliegveld Valkenburg neergestort, waarbij één van de twee inzittenden om het leven is gekomen. Het wrak van het toe stel is geheel verkoold. De tweede inzittende is vermoede lijk nog voordat de machine neer stortte uit het toestel gesprongen of geslingerd. Hij kreeg echter een guds benzine over het lichaam en liep zeer zware brandwonden op. Men vervoer de hem naar een ziekenhuis te Lei den; voor zijn leven wordt gevreesd. De omgekomen piloot van het neer gestorte vliegtuig was de 24-jarige sergeant-vlieger E. Klerks uit 'i-Gra- venhage; zijn medepassagier was de «-jarige soldaat G. H. Bakker uit Zaandam. Beide slachtoffers zij on gehuwd. Over de oorzaak van het ongeluk bestaan verschillende, elkaar tegen sprekende, lezingen. Wel schijnt vast le„„ dat het, vliegtuig, toen het naar beneden kwam, de top van een duin geraakt heeft. deze zomer in Tweede Kamer IJET RAPPORT V. d Ven over het blioW.0°ïïnSerp van wet °P de pu- daf u bedrijfsorganisatie, zal J gel.eden ?ereed is gekomen, hJWedig m <je ministerraad be- deti2?uS tornen, waarna, als het ziin SwiLT vo™ heeft gekregen, de stelih?- ,amer in haar huidige samen spreken noS hierover zal. uit- eer?eL™pp,ort E'e't uoor: op te richten vi«„-?jlaal"ec<>nomische raad al. ad en -,i"'.ustantie var de regering lacn-f toezlchthoudend orgaan op de vrv„. orsanen Deze raad za) bestaan ,eep derde uit werknemers, voor de „n r Ult werkgevers ui een der den i! ("en,sen d'e geuoh' moge; wor OndJ j algemeen belang te dienen. r, deze sociaal economische aad «sorteren dan de productschappen bed-r?eï gedragen worden doot de van ppen' een verbinding dus tiej Vei'hcale en horizontale org.ani.sa- Aldus lezen wij in de Maasbode. TAL STAKENDE bouwvakarbeiders te Amsterdam hebben op een he denmiddag door de bedrijfsgroep Bouwnijverheid der E.V.C. belegde vergadering besloten de staking in de hoofdstad, met ingang van vandaag op te heffen Dit besluit werd genomen naar aan leiding van de bereikte overeenstem ming tussen de organisaties in het bouwbedrijf, de Stichting van de Ar beid en de overheid, over de ophef fing van het zg. „tariefplafond" voor de volkswoningbouw in de plaatsen Amsterdam, Arnhem, Eindhoven en Nijmegen, gelijk deze reeds in Gro ningen wordt toegepast. Wordt Sovjet-grens gesloten? TAE AMERIKAANSE minister van Buitenlandse Zaken George Mar shall heeft tegenover de pers ver klaard, dat „de Sovjet-afgevaardigden in de geallieerde bestuursraad te Ber lijn bijna drie jaar lang de Ameri kaanse pogingen om de Raad effec tief te laten werken in de wielen hebben gereden". Hij heeft de Sovjet-Unie gewaar schuwd, dat de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten niet. het voornemen hebben zich uit Berlijn te laten drin gen. Generaal Clay, Amerikaans muitair bevelhebber in Duitsland, heeft te Frankfort verklaard, dat hij in het ge heel geen vrees koestert, dat dc bom zal barsten tengevolge van de jong ste spanning te Berlijn tussen Oost en West: In politieke kringen te Berlijn wor den berichten in de met Sovjetlicentie verschijnende Duitse pers over toe nemend banditisme aan de grens van de Sovjet-zone opgevat als de 'voor bode van drastische maatregel door de Sovjet-autoriteiten, die mogelijk tot sluiting van de grens zullen over gaan. /GRIEKENLAND, het gekwelde. We spraken er dezer dagen al over. Onze Haagse correspondent had nu een onderhoud met de Griekse gezant en dg bijzonderheden, welke hij op grond van officiële rapporten gaf, zijn te gruwelijk om "veer te geven. Moord, verkrachting, brandstichting, kinderontvoering zijn voortdurend aan de orde. Een afschuwelijke, sombere en lange nacht is gevallen over West- Thracië, bet-N.O. deel van Hellas. Laten we alleen enkele cijfers weer geven over de vreselijke kinderroof. Volgens officiële telegrammen van de Griekse regering werden alleen in de periode van 10 tot 17 Maar 317 kinderen gekidnapt en wel 4 te Py- lia, 23 te Tryfilion, 3 te Anugdalle, 60 te Lavara, 173 te Vrysika en 54 te Mani. Volgens schatting zijn er in totaal thans ongeveer 4000 kinderen ontvoerd. Het plan van de bandieten leider Markos voorziet volgens of ficiële Griekse inlichtingen in de ontvoering van 80.000 kinderen, waar van er 30.000 naar Roemenië worden gebracht, 20.000 naar Bulgarije, 20.000 naar Joego-Slavië, 10.000 naar Al banië. Waarschijnlijk is dat ook Polen, Hongarije en Tsqecho-Slowakije kin deren zullen „opnemeh". „Griekenland vecht voor zijn vrij heid", aldus Z.E. Nicolas George Le- ly. „Het vecht tegen het communis- QISTEREN omstreeks half vijf is de Surinaamse delegatie, die hier voor de R. T. C. vertoefd heeft, per KLM naar Paramaribo vertrokken. Voor het vertrek zeide de voorzit ter van de delegatie, de heer J Buis kool, dat de commissie voldaan terug keer naar Suriname. „Met zeer veel genoegen heeft de delegatie de eerste phase van de Con ferentie meegemaakt en hoopt, dat de twede phase op dezelfde aangename en succesvolle wijze zal verlopen". De heer Buiskool Keert over zes weken weer naar Nederland terug. De overige i te/en van de delegatie zullen naar a\ waarschijnlijk! id komende zomer A .er naar Nederland komen, wanneer de redactie-commis sie hier haar werk beëindigd heeft. Dan zal de conferentie in den Haag worden voortgezet. /GISTERENOCHTEND om 11 uur zijn de plaatsvervangers 'er ministers van Buitenlandse Zaken der vijf bij de Westerse-Unie aangesloten mogend heden opnieuw bijeengekomen ten einde de besprekingen voort te zetten, welke zullen moeten leiden tot de vorming van een consultatieve Raad, waarin bij artikel 7 van het verdrag van Brussel is voorzien Een commissie is ingesteld voor het opstellen van aanbevelingen omtrent de vorming van een Consultatieve Raad. In Brussel word aangenomen, dat de zetel van de Raad „Idaar gevestigd zal worden, doch dit is niet officieel bevestigd. me. Het wordt belaagd door Alba nië. Bulgarije, Joego-Slavië, vazalsta ten van Moskou. De mannen worden vermoerd, vrouwen en meisjes mis handeld, kinderen ontvoerd. Volgens de officiële berichten zijn er tot op heden 50.000 burgers door de terro risten vermoord. „Griekenland vecht. Het vecht ook voor U. Het vecht voor de gehele vrije wereld, het vecht voor de be schaving, voor zijn eeuwenoude tra ditie. Enhet staat alleen. Het schuim van vele naties belaagt het bolwerk van kunst, beschaving en vrijheid. Maar nooit zullen we toege ven. We zullen vechten tot de laatste druppel bloed. In de laatste wereld oorlog offerden wij ongeveer een mil- lioen man voor onze vrijheid, veer tienhonderd steden en dorpjes met to taal meer dan 400.000 huizen werden met de grond gelijk gemaakt. En weer vechten we. Nooit zal Griekenland een communistische natie worden". PAASBR00D TN PAASBROOD horen krenten. Nu is het ongeluk, dat we wel krenten hebben, maar lang niet voldoende. Er staan een duizend of wat kistjes in Amsterdam op aan vulling te wachten, maar het zijn er veel te weinig om op grote schaal in distributie te brengen. Dus we eten geen Paasbrood? Toch wel, maar het verschil met de voor-oorlogse jaren is enkel, dat we het nu noodgedwongen met de Pinksterdagen zullen doen! Waarom ook niet? Misschien dansen dan ook de kalveren wel op het ijs, wat minstens een vro lijke boel zal geven, waar kren tenbrood goed bij te pas zal ko men. Alle kindertjes van Neder land wachten daar al een eeuw of twintig op (die kalveren dan), dus waarom geen veertig dagen óp krentenbrood. TAE DODENDE STRAAL heeft een concurrent gevonden in de radio actieve wolk van Amerika, die over een veel grotere afstand dan de atoom bom iedereen doodt, die ermee in aanraking komt. Zo te horen is het niet onprettig in „vredestijd' te le ven. T EERKRACHTEN bij M.O. en voor- ber. Hoger Onderwijs kunnen met het oog op het grote aantal uit deze categorie voortkomende militairen, geen vrijstelling van dienstplicht ljrijgen. pOLITIEKI? DELINQUENTEN kun- nen misschien toch nog hun dienst plicht vervullen. Er is een interde partementale commissie voor onder zoek van dit probleem benoemd. rTROEPEN-ONDERDELEN, die nog vóór de „7 December '-divisie (dus vóór 29 September 1946") in Indië aan kwamen, zullen geleidelijk voor Octo ber 1948 worden afgelost. rpWEE GESNEUVELDEN werden ge- meid als verliezen in Indonesië in de afgelopen week. Kf TAE K.L.M. heeft twee miskoffers in gebruik genomen om met haar toestellen reizende missionarissen in de gelegenheid te stellen onderweg de H. Mis te lezen. 4942089132.561 in twee minutetrds uit het hoofd te delen door 14") en binnen de minuut 12.345.679 te verme nigvuldigen met 27 speelt alleen het Belgische „rekenwonder" Oscar Ver- haeghe klaar. Q AMEN WONEN is in Rotterdam sinds 1932 tot aan dc dag van van daag aangegroeid met ruim 500 pro eent. V/AN POLEN krijgen we in 1948 walsproducten en hout, we zul len leveren: chemische, pharmaceuti- sehe, Philips en Indische producten, tot een wederzijds bedrag van 25 mil lioen gulden. T 1FTEN is door de Minister van Oor- log verboden voor adjudant-onder officieren, vaandrigs en kornets (ook voor onderofficieren van hogere rang) als niet overeenkomstig' bun stand. pAASKUIKENS kunnen zelfs het geronk van vliegtuigmotoren met hun gepiep overvleugelen, als er maar genoeg zijn: dit deden de 12.000 kui kens, die gisteren naar Lille in Frank rijk zijn vervoerd. TjF OPAL IK FRUIT meebrengen o* ro- zijnen?" vroeg Mevr. Roosevelt aan de Ned. componist Nico v. d. Lin den, toen zij beraadslaagde over een mee te brengen cadeautje voor onze prinsesjes. Zij komt 19 April naar Pa leis Soestdijk. TAE HONDERDDUIZEND viel op nnmmer 5267. Een prijs van f 1000 krijgen 11485 en 13858. Johnny, het zoontje van burgemeester Hoekzema, legt de eerste voor de 152 Finse noodwetwoningen te Oostburg. steen O Dit voorjaar „De Zeeland" nog niet naar Vlissingen Verbetering haven Terneuzen Nog geen brug Noord-Zuid-Beveland Geen nieuwe haven bij de Sloe TAE MEMORIE van Antwoord van Minister Vos aan de Eerste Kamer bevat tal van opmerkingen over Zeeuwse verkeersproblemen. SPOORWEGVERBINDINGEN i A llereerst iets ten aanzien van de spoorwegen: Over de toekomstige exploitatie van de lijn Roosendaal-Vlissingen is nog geen beslissing genomen. Zij bevindt zich nog in het stadium van onderzoek. Met alle daarbij betrokken belangen, met name ook die van Stoomvaart maatschappij „Zeeland", zal rekening worden gehouden. De Internationale Spoorweg Maat- schapij Mechelen-Temeuzen verkeer de aan het einde van 1947 in finan cieel zo kommervolle omstandigheden, dat haar liquidatie nabij was. De re gering' heeft na onderhandeling' met de Belgische regering bereikt, dat de verbinding per snoor van Terneuzen met,•België gehandhaafd kon worden. Het Nederlandse gedeelte wordt door Nederland overgenomen. Ln de tarief regeling komt geen verandering. Dit resultaat stemt tot voldoening. Zodra de onderhandelingen over de overne ming zijn geëindigd zullen nadere me dedelingen aan de Staten-Generaal worden gedaan, waarbij tevens machti ging zal worden gevraagd voor de be taling van de overnemingsprijs. „DE ZEELAND". JAan iets over de terugkeer van de „Zeeland" naar Vlissingen. „Een hervatting van de afvaart van de schepen der Mij. „Zeeland" van Vlis singen uit, zal dit voorjaar nog niet te verwachten zijn. Verschillende voorbe reidende werkzaamheden moeten daar toe worden gedaan, waarvan er één is het m'inpnvrij maken van P"I1 kortere vaarweg, dan thans béschikbaar zou ziin en welke moet kunnen worden ge- vo'gd wil een behoorlijke aansluiting aan de dienstreee'ing der Nederlandse Spoorwegen worden verkregen. De Marine Mijnenveegdienst is, in verband met de uitgebreide taak, wel ke reeds op deze dienst drukt, niet in staat, de bedoelde vaarweg binnen korte tijd van mijnengevaar vrij te maken. Een andere remmende factor is het langzame tempo van beschikbaar komen van voldoende woonruimte in Vlissingen. Over de wenselijkheid van een te rugkeer naar Vlissingen wordt be grijpelijk bij een vraagstuk met zoveel verschillende kanten niet gelijk ge dacht en met name de Maatschappij zelf en ook de Nederlandse Spoorwe- (Speciale berichtgeving) TAE HIERONDER BESCHREVEN froritervaringen van 2e luit. Lantain, die Ijieronder zijn weergegeven en werden beleefd op de vooravond van het Bestand ergens op Oost-Java, zouden de ervaring van iedere soldaat in Indië kunnen zijn. Hoeveel jongens zijn niet, rustig in hun bivak gelegen op een lauwe (men kan bezwaarlijk schrijven „een koele") avond door éten alarme rend telefoontje in hun welverdiende rust gestoord: „Morgen patrouille". En dan te weten, dat deze verkenningstocht gaat naar een door T.N.I.-soldaten doorslopen gebied. Men denkt dan aan „thuis", aan vader of moeder, aan een verloofde of aan mensen en dingen, dierbaar in een klein leven van gewone stervelingen DOOR NIEMANDSLAND. ^"A het telefoontje, dat de volgende dag tot een hel van spanning zal maken, wordt alles haastig en toch grondig in gereedheid gebracht, want het is vroeg opstaan geblazen en dan is hef maar beter een en ander klaar te hebben. En dan staan we na een vluchtig ontbijt gereed: veldterue, met het onsmisbare vechtpetje om de hals een bungelende veldkijker, een kaartenkoker en een veldfles met koude thee, die overigens gedoemd is om spoedig lauw te worden. Revol ver en kompas completeren de uit rusting en dan gaan we. de man met de „Handy Talkie" en ik, een paar minuten voor tijd naar de afgespro ken plaats. De brengun-carriers, die ns assi stentie zullen verlenen zodra dit no dig mocht worden, ratelen ons voor bij en in die klank horen we al bet tèkkeren van de vijandelijke miltrail- leurs. Even gaat een trilling over on ze rug, maar we vermannen ons en kijken zakelijk of alles nn in orde is voor de aftocht. Dan komi de pa trouille aangemarcheerd over de bol le weg met haar dichtbegroeide ber men en we gaan op pad, het onzekere tegemoet. Al gauw steken we enkele bamboe brugjes. gelegen ,in het smalle pad, over en komen aan in „Niemands land", langzaam en bedachtzaam. Er zijn hier nog wel geen sluips.hutters te verwachten, maar de klimmende zon met zijn z..r..er,d? h.'te is een niet te onderscl.alkn ija,.o op een langdurige tocht. Tc.Aii ik in code aan de batterij onze positie opgeef, weerklinkt rondom ons het klagelijke gezang dei- vrouwen, die bibit uit- planten in de natte sawahs. Soms pas seren we een kampong, waar naakte kinderen ons schuw bezien of ons met een geestdriftig „Merdeka" tegemoet rennen. De vrouwen zoeken bij elkaar op de hoofdhuid naar ongedierte, oude manneq roken in de schaduw van een huit hun strctje, kippen en honden scharrelen rond, nerveus op geschrikt door onze nadering. We komen op open terrein en blij een „vertrouwensman" te zien. een oude vrouw, die ons haastig en in af geknotte zinnen inlichtingen geeft over positie en sterkte van de in de buurt gelegerde T.N.I. Ons doel is een kali (rivier) over te steken, die nog niet eens in zicht en moeizaam trekken we voort, hijgend en zwe tend onder de last van de tropische dag, doch vol goede moed en met een onwrikbare wil tot volhouden. We trekken de natte en droge sawahs door. op weg naar een bos van dichte bamboestengels, waarachter de verra derlijke rivier ortS wacht. De klei schijnt onze loodzware kistjes vast te zuigen aan de grond. Onze voeten zijn nat van het grondwater, de jas is doorweekt maar we willen door zetten tot het einde. DE EERSTE KLAP IS EEN DAALDER WAARD. jjUNDELIJK zijn we de rivier dicht genoeg genaderd om ons in klei ne groepjes te verspreiden, door het bamboe-bos heen zien we het water van de rivier spookachtig glinsteren, ke horen in het doordringende ge ruis van het water als het ware een lugubere waarschuwing van de loeren de dood. We gaan in dekking en nade ren de oever van de riviei nog is alles in volle rust, we zijn niet ont dekt. Langs het ontstuimig voortstro- mende water zoekt de langste van on ze troep naar een doorwaadbare plaats maar tenslotte moet onze beste zwem mer naar de overkant om een hem toegeworpen touw te spannen om de in de zwemkunst mindere broeders over te helpen. Het is een kinderach tig gevoel tenslotte aan de andere kant te staan in een flodderig en zwaar om de benen zwieberende broek, een natte revolver en een brandende tropen-zon in je nek: vóór ons het onbestemde gevaar. We zijn nu in bezet gebied, hoewel binnen de „Van Mook-lijn" opereren hier de T. N.I.-troepen en uiterst voorzichting sluipen we door het oeverriet Maar dat kan niet lang voortgaan, we moe ten vooruit naar de verderop gelegen kampong, waar we de vijand in stel ling vermoeden. We besluiten het risico te nemen een open plek over te steken en zijn daarmee nauwelijks begonnen, of de mitrailleur-kogels fluiten ons om de oren. Als je in open terrein bent en zelf je wapens niet of weinig kunt gebruiken, is dat geen prettige mu ziek om naar te luisteren. Een ge sprek zonder woorden met de pa trouille-commandant doet ons beslui ten de batterij over onze positi' in te lichten: ze kunnen ons met ge schut helpen, als ze maar bijzonder zuiver richten, want we zitten met onze neus boven op het doe' We dekken ons nog eens extra goed en dan gaat het seintje over: „Schot". Vier granaten komen aansuizen, een hevige explosie volgt en in grote span nmg wachten we de uitwerking anb We kunnen waarnemen, hoe drie van de vier schoten „goed liggen" en in de kampong wordt het stil, erg sü! -.„Zonder aarzeling springt de patrouille op, snelt voorwaarts en neemt vol geestdrift het dorpje, dat enkele minuten geleden nog onbe reikbaar scheen. Het vertrouwen op de samenwerking is sterk geworden in die enkele minuten, toen zij wel vast stond maar niet sterk en groot boven de ogenblikkelijke angst ver mocht uit te groeien. We voelen niet meer, dat we moe waren tot in de kern van ons gebeente en ik lach hartelijk om de man, die mij een fik se klap op de pijnlijke schouders geeft, terwijl hij glunder vaststelt:' „De eerste klap is een daalder waard" gen zouden de voorkeur geven aan be houd van de tegenwoordige toestand. Van enige verminderde medewerking mf de beslissing in andere zin is geno men, kan niet worden gesproken. HAVEN VAN TERNEUZEN. A/ervolgens iets over havens en veren: Naar aanleiding van de opmerking over de haven van Terneuzen merkt de minister op, dat inderdaad de scheepvaart op deze haven in 1947 ver geleken met 1946 belangrijk is geste gen, doch nog geenszins het vooroor logse peil heeft bereikt. De outillage van deze haven zal worden verbeterd door het weder opstellen van in de oorlog weggevoerd en in onderdelen weder teruggekomen kranen. Het ge reedkomen van particuliere loodsen zal dit voorjaar de bruikbare opslagruimte vergroten. De minister is van oordeel, dat met betrekking tot het veer Anna Jacoba- Zijpe een verbetering zal worden be reikt door de in uitvoering zijnde wij- irileggen van een grotere boot. Om ziging van de aanlegplaatsen en het deze reden en omdat omschakeling op koolading zeer hoge kosten zal mede brengen. meent hij, dat daartoe voors hands niet moet worden besloten. LUCHTVAART. Qok vertelt de Minister iets over luchtvaartterreinen Wat betreft het op de begroting uit getrokken bedrag van f 109.000 vooi het luchtvaartterrein Walcheren, kan worden medegedeeld dat dit bedrag bedoeld is voor de eerste aankoop van gronden. Zou in de loop van het jaar blijken, dat de werkzaamheden in die mate zouden vorderen, dat ruimere middelen nodig zijn, dan kan daarvoor geput worden liit een beschikbare re serve van f 200.000.000. Bij de beoordeling van de wederin- schakeling van de Provincie Zeeland in het luchtverkeer is te bedenken, dat dit vraagstuk mede samenhangt met de plannen inzake Schieveen, aange zien Zeeland voornamelijk op Rotter dam is georiënteerd en ook vóór de oorlog de luchtverbinding met Zeeland haar begin- en eindpunt had te Rotter dam. INPOLDERINGEN. Qver andere ter sprake gebrachte prblemen heeft Minister Vos nog het volgende te zeggen.' Op de voorstellen, welke in Mei 1947 aan Gedeputeerde Staten van Zeeland werden gedaan betreffende de finan ciële hulp, welke aan het waterschap het Vrije van Sluis zou kunnen worden geboden is tot heden geen antwoord ingekomen. De minister is van oordeel, dat de precaire toestand van 's lands finan ciën aanleiding is, om thans nog niet over te gaan tot de bouw vfm een brug tussen Noord- en Zuid-Beveland. Deze aangelegenheid behoudt evenwel zijn aandacht. Wanneer de minister tegen over een korte vraag over een niet eenvoudig onde«werp een kort ant woord mag stellen, dan deelt hij mede, dat hem het z.g. drie-eilandenplan eco nomisch niet voldoende verantwoord lijkt. De voorbereiding van de inpoldering van enkele gebieden in Zeeland wordt met kracht voortgezet. Daartoe heb ben o.m reeds enige besprekingen plaats gehad met technische instanties in België, zowel met het oog op de invloed daarvan op de Westerschelde als met betrekking tot de afwatering van de Belgische landstreek, die op de Braakman moet lozen De bodem in het gebied benoorden de Sloedam heeft niet een zodanige samenstelling dat inpoldering van dit gebied reeds verantwoord zou zijn Het ligt niet in de bedoeling om bij de thans voorgenomen Inpoldering van een deel an het Sloe bezuiden de Sloedam eèn nieuwe haven te maKen. Het is toch te verwachten, dat, mede door de .maatregelen, welke worden ge troffen om de aanslibbing in het nog resterende deel van het Zuider Sloe "te bevorderen, de toegang naar een niéu we haven spoedig onbruikbaar zou worden De betrokken streek zal haar te verschepen producten in de toe komst kunnen afvoeren naar de be staande haven te Borselen. die onmid dellijk in verbinding staat met een diepe geul in de Wester-Scl\elde en dus te allen tijde toegankelijk zal blijven. Vl ccrsverwachting, geldig tot hedenavond: Uit het Noorden binnendrij- vende wolkenvelden, doch droog weer met later matige wind tus sen Noord en Oost Iets lagere temperaturen dan gisteren. Heden: zon onder 19 0? u"ir. Maan onder 6.59 uur. Mocnn: Zon op 6.30 uur. Maan op 21.07 uur. TAELFT verweert zich. Men heeft 4-' het reeds in ons blad kunnen le zen. De aandrang van Oost en Zuid om het Hoger Technisch Onderwijs meer te decentraliseren, hebben cu ratoren doen studeren op een plan voor uitbreiding van de bestaande in richting. Door een nieuw gebouwen complex aan de weg van Delft naar Rotterdam zou de capaciteit" opge voerd kunnen worden tot 4000 stu denten. Het is goedkoper, zegt men, dan 'n spreiding van het Technisch Hoger Onderwijs. Een argument, dat in deze tijd zeker altijd indruk maakt. Maar het is allereerst de vraag, of het juist is. Er zijn in geval van de centralisatie mogelijkheden, om van reeds bestaande, uitstekend geoutil leerde laboratoria gebruik te maken. De huisvesting der studenten zal ook niet zo veel moeilijkheden bieden bij spreiding van de onderwijsgelegen- heid. Het voornaamste echter is dit: hier heeft men» een „oplossing", die niets oplost. Die de bestaande moeilijkhe den ietwat kan verlichten, maar geen uitkomst biedt op de lange duur. En daardoor al spoedig tot voorzieningen noopt, welke het geheel veel duurder zullen maken. LXoe is immers de huidige toestand? •t4' Onze Haagse correspondent is eens gaan informeren en kwam tot de volgende bevindingen: De laatste jaren voor de oorlog stu deerden er gemiddeld 1700 studenten aan de Technische Hogeschool te Delft. Blijkens de jongste statistiek is hun aantal thans 5550. Het behoeft geen betoog, dat de capaciteit hierop niet is berekend. Weliswaar werd 't aantal hoogleraren uitgebreid, zodat het tAans de honderd is gepasseerd, doch afgezien daarvan blijft de Tech nische Hogeschool te Delft te klein. Laboratoria, collegezalen, enz., puilen uit. En nadelig gevolg hiervan is. dat de gelegenheid tot practische experi menten in het gedrang komt, hetgeen gr?te afbreuk doet aan de opleiding. Het kleine percentage geslaagden (hoogstens 20 pet.) alsmede het gro te aantal studenten, dat de studie niet voltooit, is voor een niet gering deel hieraan te wijten. Een bekende persoonlijkheid op het gebied van hei technisch hoger onderwijs gaf als zij® mening te kennen, dat de te geringe capaciteit van Delft niet alleen tol gevolg heeft, dat te weinig studenten kunnen inschrijven, doeh ook dat de lijdensweg voor de ingeschrevenen lang en moeilijk wordt. Zowel de kwaliteit van het onderwijs'a!s de kwantiteit' van de Nederlandse ;nge- nieursstad komt hierdoor danig in de knel. Ondanks de vele moeilijkheden, waarvoor onze regering zich gesteld ziet. ondanks de veie problemen welke eveneens dringend om een op lossing vragen, kan uitbreiding van het Hoger Technisch Onderwijs niel meer langer wachten. „Ik ben et van overtuigd", aldus onze zegsman, ,.da( ook onze huidige bewindsman van onderwijs, dr. Jos. Gielen deze me ning is toegedaan en daarom geloof ik, dat we een spoedige regeling en uitbreiding mogen verwachten." Tiet is in het licht van deze gege- vens duidelijk, dat het Delftse plan maar een lapmiddel is. Waarbij ook nog deze overweging komt, dat het van groot belang is. om meer jongelui in de grote nieuwe industriegebieden gelegenheid te bie den de ingenieursstudie te beginnen Het is nu eenmaal een feit, dat het grootste percentage studenten afkom stig is uit stad en streek, waar een inrichting van hoger onderwijs is ge vestigd. De bevoorrechting van het Westen in dit opzicht is historisch gegroeid We willen daarover dan ook geen ver ontwaardigde betogen opzetten. Doch - een krampachtig vasthouden aan die bevoorrechting zou w<^ ern stige bedenking oproepen. Het Delftse plan doet denken aan zo'n krampachtig vasthouden. We hoorden overigens, dat men er in bevoegde Haagse kringen niet erg op gecharmeerd is. Vanwege zijn halfslachtigheid. Labour vraagt bijeenkomst Stalin-T ruman-Attlee A TTLEE, de Britse premier, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dal de communisten ontslagen zullen wor den uit leidende functies in Over heidsdienst. „De geheimen van de Staat moeten ongeschonden kunnen blijven", zo zeide hij. Voorts ver klaarde hij, dat geen algehele zui vering in het voornemen ligt. „geen heksenjacht" zeide hij letterlijK. 16 Engelse parlementsleden hebben in een motie verzocht op „een spoe dige bijeenkomst" van maarschalk Stalin, president Truman, minister president Attlee en vooraanstaande vertegenwoordigers van het Britse gemenebest, zoals veldmaarschalk Smuts en Lord Mquntbatten, gouver neur-generaal van India. „Ik blijf", zegt wethouder Polak TAE DEBATTEN in de Amsterdamse gemeenteraad over de motie, waar in de communistische wethouders wordt verzocht hun zetels ter be schikking te stellen zijn Donderdag avond voortgezet. Een beslissing bleef evenwel nog uit, zodat de vergade ring moest worden verdaagd tot a.T. Woensdag. Wethouder Polak verklaarde, wan neer de motie werd aangenomen, geen gevolg te zullen geven aan het ver zoek om zijn zetel af te staan

de Stem | 1948 | | pagina 1