Mislukte staking in Amsterdam weg; naar herziening van de Grondwet DOM Frankrijk wil voor-verdeling van Palestina Heel de wereld ziet naar Italië f Moeten communistische wethouders eruit 4ME ien \R De geest en het woord Een goed boek in goede handen De dag der verzoening puwbaar lateriaal NEVERS IN 'T KORT Uitbreiding Kon. landmacht VIERDE JAARGANG No. 1033 DONDERDAG 25 MAART 19 4 8 SLlïls Rumoerige zitting van de Raad EG: 'ENST Grens tussen Triest en Istrië gesloten Conferentie te Havanna beëindigd 't Kan verkeren Tftfvryé* litgebreide en Staatscommissie wil grondgedachten der nieuwe rechtsorde vast leggen Binnen dit kader wettelijke voorzieningen met twee-derde-meerderheid Hoger Technisch Onderwijs HEj COLLEGE van Curatoren van de Technische Hogeschool te Delft heeft plannen ontworpen voor de bouw van een nieuw gebouwen-com plex aan de Rijksweg van Delft naar Rotterdam. Bij ons verzoek om inlich tingen aan het Departement van On derwijs werd ons meegedeeld, dat of ficiéél van deze plannen geen kennis was gegeven, doch dat men „officieus volledig was ingelicht. Communisten in China winnen terrein Weinig verand erin a I Rijksbegroting Marine Berdjajef overleden Benesj „Ik zal mijn land nooit meer verlaten" Werheommissie K. A. Door lectuurspreiding VEILIGHEIDSRAAD Verklaring van Truman? De spanningen in Europa IV Spannende partij, waarin het Westen vóór staat ik Tonelen van schrik en wanhoop" Goede Vrijdag HHHE- Uitgave N V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A, E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J M Mes: Mr. a B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar- taal, per post 1 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7. tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Le- clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. i 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. neubelen. 9^ 'IIDDELBURG, IS- ARTIKELEN TIES OP DA! 110—o TAE MEELFABRIEK „HOLLAND" te Amsterdam was juist eergisteren van ■•3 He staking die zeven maanden heeft geduurd bevrijd, toen een van haar arbeiders in de Apoliohal de mededeling deed: Wij gaan als „klinkend ant- woord" op de eis. dat de communistische wethouders moeten aftreden, een K staking beginnen in de ..Holland I Gisteren heeft men dan van communistische zijde met man en macht een I staking trachten door te drijven en hoewel door de communistische leiders in de Apoliohal het woord staking niet is gebruikt, kan men rustig beweren. I dat zij er duidelijk toe hebben opgehitst. Gisteren werd in de Amsterdamse Raad in een buitengewoon rumoerige zitting de motie bovenbedoeld „be- sprokenNa lange debatten werd de vergadering verdaagd tot hedenavond. S De motie zal dan verder worden behandeld. 7» Ao/iAon rrltiid dtDars. ecn deerlijke mislukking is geworden „Le neooen am ja a wars j spreekt een duidelijke (aal. Ook de ar- beidende klasse wil blijkbaar niet staan aehter <!e ..prineipen" welke door de communisten worden verdedigd. i->00000000000 f en kleine zending: gezeten TtE COMMUNIST Henk Gortzak hield 1*^ een rede van ruim twee uur. waar in hij Moskou. Tsjecho-Slowakije en 1 't communisme met getrokken zwaard verdedigde. Hij riep de P. v. d. A. op hem daarbij te steunen, hetgeen in duidelijke taal minzaam werd afge wezen. De K.V.P.-afgevaardigde Steinmctz had het niet gemakkelijk, toen hij zijn rede afstak, wijl de communisten meenden hem nu en dan hardhand te moeten onderbreken. Vooral toen hij zeide, dat wethouder Seegers in het concentratiekamp Amersfoort van een katholieke gefu silleerde had gezegd: „Jammer dat die kerels worden neergeschoten, maar non ja, ze hebben ons altijd dwars re- j zeten", werd het rumoer zo hevig, dal de zitting moest worden geschorst. Om het principe ■piR WORDT in Amsterdam een ern- m" stig-principiële zaak uitgevochten:, communisten en tegenpartij zijn zich daarvan scherp bewust. Het gaat hier voornamelijk om het bekrachtigen van de stelling: de C.PN loopt dermate aan de leiband van Moskou, dat ons nationale belang daardoor wordt ge schaad. zeker wanneer communisten de kans hebben zich in belangrijke overheidsfuncties te handhaven. Dat de staking in onze hoofdstad TAE Joego-Slavische autoriteiten heb- ben het gedeelte van de grens tus sen het vrije gebied van Triest en de door Joegoslavië beheerde zone van Istrië, dat tussen Punta Grossa en Al- baro Vascova ligt, gesloten met het oog op de steeds veeivuldiger voorko mende clandestiene grensoverschrijdin gen van jonge Italianen, die op Ita liaans grondgebied vluchten om zich nail de door de Joego-Slavische auto- deiten in Istrië uitgeschreven dienst ,-Iicht te onttrekken. Aan de andere ,-nsposten is de controle verscherpt. "piE Internationale Handelsconferen- tie te Havanna is vandaag beslo ten met het ondertekenen van een slotovereenkomst door de afgvaardig- den van 53 landen. Argentinië en Polen hadden reeds eerder te kennen gegeven, daf zij de PUL PU w— c- overeenkomst niet zouden tekenen en val om niet klakkeloos toe te geven de Turkse delegatie verklaarde, dat ,-n o( communiste^ geforceerde zij op verdere instructies uit Ankar; moest 'wachten. Ons land i.- r.u een keer in merg en been een land van christelijke begin selen met een' op die basis sterk ont wikkeld gevoel voor rechtvaardigheid en beschaving. Sterk genoeg in elk ge- l^IEUWE MEUBELTJES zijn duur en. g,ls je niet goed uit kijkt, nog helemaal niet best ook. Het is dan ook een hele beslis sing. als iemand zijn oude boeltje eindelijk eens opruimt en. gelijk een eerzaam inwoner van Baarle Hertog dezer dagen deed, naar een behoorlijke firma tijgt om nieuwe spullen te kopen. Ais dat eenmaal achter de rug •s dan is het zaak de aanwinst zó gauw mogelijk in huls te krij gen, want zonder stoel en tafel te huizen is ook niet alles. Dat gaat allemaal behalve als je in Baarle Hertog woont. Daar komt het n 1 voo». dat de ene kant van de straat Nederland is en de over kant België met alle douane-nu- righeid van dien. De meubel-koper waar wo ht hier over hebben had hst ongeluk dat hij nu precies in een Belgisch huis woonde en daar Nederlandse meubelen in wilde zetten: dat mocht niet! Er zit weinig anders "oor hem op dan maar voorlopig in zijn eigen huis te kamperen laten we zeggen totdat de Be nelux in dit soort aangelegenhe den voorziet Breero had immers gelijk, toen hij schreef: „t Kan verkeren". tte W ijnen, Zoete Jnouth, Bourgogne- iaanse Chiantiwijn, a, Tokayer, Sherry (gne, fijne Kasteel- ihilletje. Jamaica, Rhum, Su- iwasser uit de El- jitverkocht. 182-o PRIJZEN li aangevraagd. MIDDELBURG m, uitbottende ong leven, ver arderobe naar {en kunnen wij TIET PACT VAN BRUSSEL is zeer f geprezen door woordvoerders van l alle partijen behalve de communis ten. Toch bleken woordvoerders van K.V.P., C.H. en A.R er een pijnlijke leemte in te vinden, door de heer Sas sen omschreven als „de opzettelijke behoedzaamheid, waarmede men des- bewust moet hebben vermeden het Christendom te noemen bij de om schrijving van dc waarden, welke zoals het pact zegt ons gemeen schappelijk erfdeel vormen".... Zon der de leer van Christus, aldus de heer Sassen, samengevat in twee grote ge- I boden, waaraan de wet hangt en de profeten, het gebod van God lief te I hebben met geheel zijn verstand, uit geheel zijn hart en met al zijn krach- ten, en het gebod om zijn naaste te I beminnen gelijk zichzelf geboden l die ook voor staatslieden en diploma ten zijn geschreven en nog gelden is dit „gemeenschappelijke erfdeel" der Europese beschaving niet alleen on- begrijpelijk, maar zou het zelfs in het geheel niet bestaan. Zonder deze vu- I rig beleefde en alles doortrekkende I liefdeleer heb ik noch in de funda- I mentele rechten van de mens, noch in de waarde en betekenis van de men I selijke persoon een waarachtig en I plechtig te bevestigen vertrouwen. Het verzwijgen van deze onloochenbare, I historische werkelijkheid uit hoofde I van een verouderd agnosticisme, of I uit welken hoofde ook, acht ik te be- V treuren en te laken. Minister van Boetzelaer wist er niet I veel op te zeggen, 't Komt aan op de I geest, die de regering bezielt bij het uitvoeren van dit verdrag, zei hij. In derdaad. Maar het is toch ook niet zonder betekenis, dat de geest zijn uit drukking vindt in het woord. Waar voor dient anders de preambule? TIET RAPPORT van de Staatscom- missie ter voorbereiding van de beperkte grondwetsherziening is nu vrijgegeven. Er blijkt allereerst heel lang gedelibereerd te zijn over de vraag, of die beperkte grondwetsher ziening nu wel nodig was. Tenslotte bleek de grote meerderheid der com missie ervoor te zijn. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel om in de Grondwet aan de Staten-Generaal als het ware een blanco-mandaat te geven voor het tref fen van veranderingen in de struc tuur van het Koninkrijk. Mits die veranderingen dan maar met twee derde meerderheid werden goedge keurd Ook hierover is lang gepraat Het eind van het liedje was, Jat men aanbeval in de Grondwet toch ook iets te zetten over de aard der struc tuurveranderingen. Een tweetal leden voelde echter niets voor liet gekozen ontwerp. TIET aangeboden wetsontwerp stelt voorop, dat de nieuwe rechtsorde zal worden gevestigd op <"e grondslag van de uitkomst van het reeds ge pleegd en nog te plegen gemeen over leg met de vertegenwoordigers van de Overzeese Gebiedsdelen. 'f ELEFOON 1°4 174—xxx—o der Steen jv. iIs ik je met neer moe kt net 'rendei-muS: id/7 de poort ran de hein et, Delft tracht monopolie te behouden Intussen koesteren we de hoop dat deze poging van Delft om het hojer technisch onderwijs toen in het Wes ten geconcentreerd te houden, niet veel kans van slagen zal hebben. We menen te weten, dat decentralisatie- Plannen ten Departement al in een ver gevorderd stadium van bestude- riJig verkeren. broederij. We erstellen, dat draak nog ge- ar vier andere yOLGENS BERICHTEN van de re- geringszijde hebben de comi lunis- actie strijdkrachten de omsingeling I,an de strategisch belangrijke stad t0^g in Noord-Sjansi practisch vol Hevige strijd is ontbrand in Hopei, «rir c°"!munistische troepen de re- wrlngstellmgen ten Westen. Oosten en U v iVan Paoting hebben -ïangeval- j volgens een militaire woordvoer- 'i van de Chinese regering overweegt olft>ic?#n?^s£0.mman(*0 een algemeen ouensief m Midden-China Weersverwachting, geldig neclenavond: Koude ochtend met plaat nevel of mist. Overwegend nig weer met iets hogere mid temneraturen dan gisteren V," wind. Heien 70n onder 10 01 Haan onder G 59 uur Mo*"» °P 6.30 uur. Maan op 21 n Tot 1952 nog 66l/-} mil- lioen kosten A AN DE Memorie van Antwoord van de minister van Marine a.i. is het volgende ontleend: Aan de beide kruisers was per 1 Ja nuari 1941 besteed een bedrag van f 13.217.191. Dit bderag is gebaseerd op vooroorlogse prijzen om tot een uiteraard ruwe waardering op het huidige prijsniveau te komen, moet met een drievoud van bovenstaand bedrag worden gerekend. Voor 1947 en 1948 werden verbintenissen aan gegaan tot een bedrag van omstreeks f 17.500.000, tot 1952 moet nog een bedrag van f 66.500.000 worden ver werkt. Dat de bescherming van onze han del primair is, wil de minister gaarne onderschrijven, zij het ook, dat hij hieraan onmiddellijk toevoegt, dat ook deze bescherming in bondgenootschap pelijk verband moet worden gezien. Wellicht ten overvloede wordt nog maals de verzekering gegeven, dat de opbouw van de Koninklijke Marine zoveel mogelijk in Nederland zal ge schieden. In Januari van dit jaar resulteerde de zgn. Verkorte opleiding (18 maan den in plaats van de gewone 3-jarige opleiding) in de benoeming van 138 adelborsten tot officier, thans zijn op het Koninklijk Instituut voor dc Ma rine in opleiding 2 ]aarklassen, geza menlijk omvattend 208 adelborsten. Het ligt in de bedoeling in September een volgende klasse te beginnen van 87 adelborsten. Op 1 November 1947 was het aantal in vaste dienst overgenomen reserve officieren 140; op 1 Maart jl. bedroeg dit aantal 152. Het getal der uit de rangen van de beroepsonderofficieren voortgekomen officieren van vakdiensten was op 1 November 1947 38 en op 1 Maart 1948: 38. Het aannemen der beroepsofficie ren is gericht op de vlootsterkte ge richt op deze vlootsterkte per 1 Jan. 1953 en wel op de oorlogssterkte dear van. Het gebruik van koopvaardijschepen als hulpkruiser maakt bij de minister nog een punt van overweging uit; ter zake kunnen nog geen mededelingen worden gedaan. [IE RUSSISCHE SCHRIJVER, theo- loog en filosoof Nikolai Alexan- drowietsj Berdjajef is in de afgelopen nacht op 73-jarige leeftijd in zijn wo ning te Clamart (.voorstad van Parijs) overleden. Berdjajef werd in 1874 te Kief ge boren. In 1900 werd hij door de oude Russische regering verbannen. In 1922 opnieuw uit Rusland uitgeweken, leef de hij sinds 1924 te Parijs. Hij wordt als een der "beest vooraanstaande Rus sische cultuur- en godsdienstfilosofen van onze tijd beschouwd. Tot zijn meest bekende werken behoren: „De orsp'ong en de zin van 'iet Russi- orroiu- me". „De zin van het wereldbeschouwing De zin der ge- s' en nieuwe Middel- Een nieuw voorgestelde grondwets artikel stelt diensvolgens enkele richt lijnen vast voor de te vormen Unie. Aan het hoofd moet staan de Konin gin en haar wettige opvolgers. De Unie zal door eigen organen de samenwer king tussen de delen bevorderen in zake buitenlandse betrekkingen, de fensie en voor zover nodig financiën, economische en culturele zaken. Zij zal de rechtszekerheid, de fundamen tele menselijke rechten en vrijheden, en deugdelijk bestuur waarborgen. De Unie zal op eigen naam aan het in ternationaal rechtsverkeer deelnemen. Ook de structuur van het konink rijk nieuwe stijl en de federatieve op bouw van Indonesië wil het voorstel in de Grondwet vastgelegd zien. OINNEN dit kader echter wil het aangeboden ontwerp de mogelijk heid openen om voorzieningen inzake de overgang naar de nieuwe rechts orde te treffen door middel van met twee-derden meerderheid aangenomen wetten. De nieuwe rechtsorde behoeft beves tiging door de Koningin. De communist Stokvis kreeg nu nog gelegenheid een minderheidsnota in te dienen, waaraan men -een aandacht behoeft te schenken. TNTUSSEN moet nog afgewacht wor den wat de regering in het door haar thans klaar gemaakte wetsont werp van de denkbeelden der com missie heeft overgenomen. ii/lGR. DR. JAN SRAMEK en Mgr. Frantisek Hala, zullen in een ka tholiek klooster worden vastgehouden aldus de voorzitter van het actie-co mité van oorlogsveteranen, Steiner, Sramek en Hala werden Zondag jl. gearresteerd, daar zij zouden hebben getracht het land per vliegtuig te ver laten. Steiner verklaarde tevens: dat pre sident Benesj premier Gottwald on langs heeft medegedeeld: „Ik zal Tsje cho-Slowakije nooit meer verlaten. Ik zal nooit tegen de communisten han delen en zal me nooit bfj de vijanden van ons land voegen". Jindrich Nosek, de Tsjecho-SIowaak se ambassadeur in Frankrijk, heeft de Franse regering er van in kennis ge steld. dat hij tengevolge van de jongste politieke crisis in Tsjecho-Slowakije zijn land niet langer in het buiten land kan vertegenwoordigen. DIT GOED VERPAKTE KALFJE gaat een reis ondernemen van enkele honderden kilometers. Hoe het zo rustig kan bltfven, is ons een raadsel: er zün heel wat kinderen, die zo'n reis niet op hun eentje zouden durven maken (om van de onders nog maar te zwijgen...-.). TX/AAROM is „Gods Geuzen" van Jan de Hartog een van de meest verspreide boeken in ons land en waar om werd „Dokter Vlimmen" van Root- haert verslonden? Eingenlijk is het volmaakt overbodig hierop een ant woord te geven de uitzonderineen daargelaten, zullen de meesten eerlijk heidshalve moeten toegeven, dat zij hun eigen sensatie-lust niet konden weerstaan en daarom alleen juist dat boek in winkel of bibliotheek wilden hebben. Dit eenmaal vastgesteld, moeten we onmiddellijk zeggen: er is dus iets mis, er moet grondig en snel een en ander verbeterd worden. Inderdaad, er moet niet alleen een en ander maar zelfs heel veel verbeterd worden op het ge bied van de katholieke lectuur spreiding. Daarom was het van het Diocesaan Hoofdeomité van de Katho lieke Actie zo'n gelukkige gedachte in deze een werkeommissie in het le ven te roepen van ter zake deskun digen. Gisteren is te Breda na een bespre king een kleine commissie gevormd met de volgende leden: de Z.Eerw. Heer A. Scheermakers, Mej. C. Herr, Mej. A. v. d. Kerkhof, de heer A. J. van Oosterum en de heer Leo Boek raad. Het doel van deze commissie is om ptRANKRIJK en Canada hebben he den in de Veiligheidsraad ver klaard. dat zij „in dit stadium" zich nog niet achter het Amerikaans voor stel voor beheer van Palestina kun nen scharen. Parodi (Frankrijk) stelde voor, dat de Veiligheidsraad een geheime zit ting zou houden ten einde meer gede- J^ÏOGENES DE WIJZE, hij leefde in een ton": deze Inwoner van Triest zit als een moderne Diogenes wijsgerige problemen te overdenken in het zonnetje. Ook hij leeft in een ton, „Villa Turco" genaamd en Is, al ziet hij er op dit prentje niet zo opgewekt uit (hij woont dan ook in het rumoe rige Triëst) naar men verzekert volkomen tevreden met zijn lot. tailleerde voorstellen van de Ameri kaanse delegatie te horen alvorens tot het bijeenroepen van een zitting van de algemene vergadering te besluiten. Mc. Naughton (Canada) wilde eerst enig bewijs hebben, dat de meest di rect er bij betrokken landen enige overeenstemming van gevoelen tonen over de vraag, welke weg men het best kan inslaan. Parodi stelde voor, dat onder het behcerschap gedeelten van Palestina in Joodse en Arabische kantons zouden worden verdeeld en dat een voorlopig immigratiestelsel zou worden inge voerd. dat voor Arabieren en Joden aanvaardbaar zou zijn. Parodi achtte het mogelijk deze kantonregeling als een voorbereiding voor de verdeling te beschouwen. Volgens Chamoen (Libanon) zijn de Arabische landen bereid de orde in Palestina te helpen handhaven en de Palestijnse Arabieren te verzoeken 't vuren te staken, zodra de Veiligheids raad een besluit neemt, op voorwaar de. dat van Joodse zijde geen „uitda gingen" plaats hebben. De Egyptische afgevaardigd zeide, dat de /rabieren geen verdeling zullen slikken, al wordt deze nog zo met een suikerzoet laagje gecamoufleerd. Rabbijn Abba Hillel Silver las namens het Joods Bureau de verklaring voor over het besluit van de Joden, 16 Mei een eigen staat te stichten. Volgens de „New-York Times" wordt in betrouwbare kringen te Washing ton verklaard, dat president Truman deze week een krachtige verklaring zal afleggen, waarin het standpunt der V. S. ten opzichte van Palestina zal worden uiteengezet en de weg wordt gebaand voor de erkennen van Joodse Staat in Palestina als souvereine grootheid. een een TTALIë geraakt op kookhitte. Drie we ken na Pasen zullen er de verkiezin gen plaats vinden. Verkiezingen, die niet alleen beslissen over dc koers van het land der Apennijnen De wereld ziet gespannen toe, omdat daar 't com munisme weer een doorbraak beproeft voorbij het IJzeren Gordijn. Niet dat iemand een absolute meerderheid ver wacht voor de volgelingen van Moskou. In 1946 waren de globale stemcij- fers 8 millioen Christen-Democraten. 4.7 millioen socialisten. 4.3 mil lioen communisten, 5.7 millioen van de andere partijen, voornamelijk rechtse groepen. Nog geen 5 millioen van de 23 millioen. dat is dus wel heel ver van de absolute meerderheid af. Maar... de Italiaanse socialisten zijn niet vast in de democratische leer. Onder lei ding van Signor Pietro Nenni zijn ze een Volksfront binnengeleid, waar de communistische boa-constrictor hen thans nog vriendelijk begroet. Ec deel is er verre van gebleven. Signor Sa- rat is daarvan de leider Hoe groot is dat deel? Niemand kan het schatten. Wat doen verder de 6 millioen kiezers, die in 1946 hun gunsten verdeelden ^U nog naar Italië, dat een ver kiezingsstrijd van grote natio nale en internationale betekenis uitvecht. De grote mogendheden spelen mee. Krijgt Moskou hier 'n klinkende nederlaag? over een stoet van partijen en par tijtjes? VREES VOOR VERTROEBELING tpoch verwacht zelfs niemand een absolute meerderheid voor het zogenaamde Volksfront. Wel echter bestaat de mogelijkheid, dat dit een oppositioneel vat zal vormen, boorde vol orde-verstorende kracht Dat het de vorming van een deugdelijk wer kende regeringscoalitie kan belemme ren. Dat het drommen van ontevreden fabrieksproletariërs. grote scharen landarbeiders kan oproepen en bewe gen tot massa-stakingeiDat het dan m een volkomen vertroebelde atmo sfeer naar de macht kan grijper. Maar er is één omstandigheid, die bemoediging geeft. De regering van thans is er een zonder communisten. Er zitten geen vijfde-colonnisten op. sleutelstellingen, die het politie-appa- raat kunnen bederven en de justitie vervalsen. Als er pogingen van die aard geschieden, dan zou dat slechts door gewroet van onderop. Dat kan ook gevaarlijk zijn, maar het is in ieder geval niet zo gevaarlijk als een Ministerie van Binnenlandse Zaken en een Ministerie van Openb. Veiligheid onder leiding van een communist. Zo als in Tsjecho-Slowakije het geval was. STEUN IN DE RUG J^fiettemin hebben de West:-se mo gendheden het nodig geoordeeld Signor de Gasperi een steun in de rug te geven. Het Italiaanse nationale ge voel is aangenaam geprikkeld door de aankondiging inzake Triëst. Het ziet nu de hoop gloren op teruggave van de oorspronkelijke koloniën: Erythréa en Somaliland. Het verwacht behoud van een deel der vloot, die eigenlijk in haar geheel uitgeleverd moest wor den. De communisten hebben er even be teuterd bij staan te kijken. Tito heeft eerst proteststoom afgeblazen, doch durfde ook niet „neen" zeggen. Wat zullen we in deze drie-en-een- halve week nog beleven? De grote wedstrijd wereldkampioen schap Diplomatie wordt nu op dc Ita liaanse vleugel gespeeld. Het Westen staat in het voordeel, maar de partij is nog niet gewonnen. Russen laten zich niet gemakkelijk overbluffen. Niet in het schaakspel en niet in de dinlomatie. Maar er is grond voor het vertrou wen, dat Moskou hier de kous op de kop krijgt. in het grote verband van de Katho lieke Actie door middel van enquê tes en daaruit naar voren komende mogelijkheden de spreiding van het katholieke boek te bevorderen en te verdedigen. Wellicht zal tenslotte be reikt worden, dat alle bestaande al of niet particuliere uitleenbibliothe ken in één verband verenigd kunnen worden met een centrale keuring en centraal uitgegeven richtlijnen. De eer ste stap is gezet, moge er onder lei ding van Directeur Jos van Campen en dr. Mr. W. van Wijmen. die hier toe het initiatief namen, spoedig vele succesvolle stappen volgen. HEILIGE AHMOEDE TYE NONNEN van de Salvator- Orde verzorgden sinds 1922 de behandeling van de zieken van de Hongaarse landelijke ziekenfond sen. Dat werd niet bijster goed betaald, maar zij weigerden prin- cipiëel beter-betaalde werken te verrichten. Maar het is de communisten in Budapest niet welgevallig, dat non nen door hun werk zo geliefd wor den: zij hebben dan ook spoed cursussen voor verpleegsters in het leven geroepen en ingaande 28 Fe bruari jl. de nonnetjes uit dank voor hun offerbereidheid eenvou dig op straat gezet. Ze mochten, daar ze volkomen dakloos waren, tot 13 Maart zes uur nam., in het ziekenhuis blijven op voorwaarde, dat ze met niemand contact zou den hebben. De zieken worden in middels verzorgd' door onervaren ziekenverpleegsters. Of ook deze in staat zijn de „heilige armoede" in de allerdiepste betekenis van het woord te beleven pAASZONDAG zal via de K.R.O. de Jongerencommissaris der K.V.P., J. Schiphorst van 15.30 tot 15.40 uur de aandacht vragen voor het onder werp „Jongeren en politieke actie". Cnqde STAATSLOTERIJ, 5e klasse UUO 3e lijst: f 15.000: 20058. f 1500: 3215. f 1000: 9692 13898 19417. TYE HONDERDDUIZENDSTE repa- triërende kwam gisteren van de „Johan de Witt" in Nederland aan wal Mw. Jansen-v. d. Dussen uit Oegst- geest. TAE BELGEN gebruikten in 1947 niet minder dan 150 millioen kg. sinaas appelen en 40 millioen kg. bananen. In 1938 gebruikten zij de helft minder. T/EESCHURFT werd in Februari aan getroffen bij 2988 eenhoevige die ren. Op 12 bedrijven werd mond- en klauwzeer geconstateerd. pEKKALA, de Finse premier, is met een speciaal Russisch vliegtnie en vergezeld van zijn arts naar Moskou vertrokken. WEELDEBELASTING is in België zodanig verhoogd, dat er ruim 900 millioen francs per jaar meer in de schatkist zullen vloeien. U»EN HALF MILLIOEN Nederlanders maakt gebruik van de postchèque en girodienst. Toetreding van nieuwe rekeninghouders is nog beperkt. $- TAE „WILLEM BARENDSZ" prodq- ceerde tot dan toe 10.000 ton traan en ruim 1100 ton spermolie. TAE OOK in Nederland welbekende Dr. M. Vanhaegendoren, verbonds comissaris van het Vlaams Verbond van Katholieke Scouts en schrijver van het standaardwerk „Het Verken nen" heeft al zijn actieve verkenners functies neergelegd. Uit Griekenland: JTET GRIEKSE nieuwsbureau meld de Woensdagavond uit Saloniki, dat pantsertroepen van de regering na een hardnekkig gevecht de berg keten van Pierria (een deel van de Olympos) in hun macht hebben gekre gen. Het gevecht om het guerilla- hoofdkwartier boven de sneeuwgrens werd in hevige sneeuwstormen ge voerd, hierbij gaven 20 man zich over Enige der guerillastrijders zouden vrou wen en kinderen uit drie dorpen in Thracië ontvoerd hebben. Volgens be richten uit Alexandropolis ziin 317 kinderen uit zes dorpen in Thracië naar Bulgarije overgebracht cn naar Sofia gezonden, waarbij zich „tonelen van schrik en wanhoop" afspeelden' Extra-trein met de Paasdagen In verband met de Paasdagen is een ■s:tra-trein Dordrecht-Goes ingelast Vertrek Dordrecht 8.36, Zevenbergen 9.07, Oudenbosch 9 19, Roosendaal 9 38 Bergen op Zoom 9 59, Kruingen Ierse- ke 10.30, Goes 10.49. pR zijn twee dingen in het leven. waartegenover geen mens onver schillig blijft; het is, wanneer een mede mens voor hem lydt of wanneer een medemens hem bemint. Deze twee no bele menselijke gevoelens zijn in staal het meest koude gemoed te treffen en zo te ontroeren, dat het zich gewonnen geeft. En ook al gaan de levenswegen dezer twee mensen uit elkander, ze zullen toch nimmer geheel vergeten wat eenmaal zo sterk verbonden en verenigd heeft, als een gouden draad loopt deze herinnering door hun le vensgeschiedenis. Is het dit toch misschien ook, waai om de Goede Vrijdag laten we zeg gen: niet ongemerkt voorbijgaat? Ook al wordt Christus door velen niet er kend, toch rust op Goede Vrijdag een gedeelte van de arbeid, de dag gaat in een zekere ingetogenheid voorbij, uit eerbied voor Hem. die heden vooi ons leed en die Zijn leven gaf, om dat Hij ont beminde. poede Vrijdag. Nu heeft in de kerker geklonken de wekroep van de priester: ziet het kruishout, waaraan het heil der wereld heeft gehangen Nu staat Christus' kruis verheven n onze gedachten, nu zien we het op deze dag met andere ogen, nu voelei we stille eerbied voor die Man van smarten met de doornenkroon. Nu be seffen we beter, dat Christus' krun staat geplant in onze samenleving ei dat het daar staan moet, omdat Hii ln zekere zin een voor een al die men sen, die zo haastig aan Hem voorbijlo pen, door Zijn kruisdood heeft gete kend en geheiligd. Voor allen is Hu gestorven en heeft door Zijn onschul dig Bloed de schulden van allen ge boet. Toen Hij op Goede Vrijdag op de Calvarieberg met Zijn armen vastge klonken hing op de kruisbalk en Zijn kostbaar Bloed wegvloeide uit vele wonden, toen delgde Hij onze oude schuld en gaf de Vader ons vergeving en liet Zich verzoenen vanwege de liefde en het lijden van Zijn Zoon Hoe is de Goede Vrijdag dan voor om- een dag van een pieus gedenken, waar bij de gevoelens van rouw om de dood van de Christus met gevoelens van dank en vreugde zijn vermengd om de eigen verlossing. Nu kon de Vadei nooit de aarde zien zonder de robijnei van Christus' Bloed, nu kon Hij nooit de mens meer zien zonder het beeld van Zijn lijdende Zoon. En daarin be zitten wij een recht op vergeving, wan neer we berouwvol naar God opblik ken. Zwaar kan soms het leven zij t •van de mens. De zonde lokt en zijn zwakheid is groot, maar zwaar weegt daarna het schuldbesef op de ziel. Hi voelt dat hij een muur heeft opgetrok ken tussen zichzelf en zijn God en nu zoekt hij een uitweg, hij zoekt naai rust en vrede en hij vindt: die in Christus kruis. Daar wordt hij eraan herinnerd, dat de Godmens hem be mind heeft en door Zijn dood voor alle zonden heeft geboet. Wie daarom ver- trouwvol naar het kruis ziet .kan nim mer verloren gaan. Wat een geluk vooi ons nog te leven in een vrij land waar het kruis in ere is en geplaatst in woningen en gebouwen en langs dc wegen, want het is goed, dat we overal het kruis zien. want het is de reddings boei, voor hen, die dobberen op do zee van deze wereld, rjoede Vrijdag. De dag van onze gees telijke bevrijding, de dag der gro te verzoening van de mens en God. Moge deze dag tot inkeer manen in het jachtige leven, dat ons omringt en onze gedachten doen gaan naar Hem, die ons beminde en voor on- stiert ..Nationale reserveen „Reserve grensbewaking Taak voor vrijwilligers beneden 50 jaar Qnze Haagse correspondent bleek uitstekend geïnformeerd te zijn, toen hij drie dagen geleden berichtte, dat de repatriërende militairen een nieuwe taak krijgen toegewezen: spe ciale corpsen te vormen voor herstel of handharing van orde en tucht. Officiéél werd n.l. uit Den Haae bevestigd, dat ae voorgenomen uitbrei ding van het gezagsapparaat der Re gering op korte termijn behalve met rijks- en gemeentepolitie-reseive zal worden uitgebreid met een vrijwilli gerscorps van de Koninklijke Land macht onder de benamingen „Nationa le Reserve" en „Reserve Grensbewa king". De eerste groep zal ln hei legerverband, de laatste in het verband van de Kon. Marechaussee worden georganiseerd. Toetreden kunnen vrijwilligers, die tenminste zes maanden militaire dienst hebben verricht en voor wat officieren betreft niet ouder zijn dan 55 jaar en overige manschappen niet ouder dan 50 jaar. De aanmelding zal ingaande 19 April worden openge steld bij de burgemeesters. Promotie bij de Weder opbouw De lieer F. de Graaf, rechterhand van Ir. Glerum, de directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, is bevorderd tot inspecteur bij deze dienst. Sinds Aug. 1941 heeft de heer de Graaf als adj. inspecteur zijn grote werkkracht aan Zeelands wederop bouw gegeven. Erelidmaatschap aanvaard Jhr. A.F.C. de Casembroot, Commis saris der Koningin, heeft het Er-lid maatschap van de Srichting ..West Zceuwsch-Vlaanderen Herbouwt" aan vaard.

de Stem | 1948 | | pagina 1