Het deerlijk gekwelde Griekenland Grootste veesmokkelcomplot van na de oorlog opgerold Montgomery naar Berlijn Vaderlandse Historie De dag der liefde Gods IN 'T KORT Koffie, thee en pindakaas Joodse Staat op 16 VIERDE JAARGANG No. 1032 De spanningen in Europa III WOENSDAG 24 MAART 1948 Ontvoering: van tienduizenden kinderen ten behoeve van een communis tische opvoeding Witte Donderdag EEN ONDERHOUD MET SOKOLOFSKY Nieuwe bonnen De K.A.B. over de werkloosheids verzekering Amerika meent Joego-Slavië heeft geen stem inzake Triëst K.V.P.-leden niet meer in leiding Rijkseenheid Droog en schraal Wand de smokkelkoning en zijn bende eindelijk geüat Team-work tussen Rijkspolitie en Justitie zuiverde Brabant van 23 beroeps- smokkelaars De practijk van Koning Wand Andere methode Nog meer slachtoffers *- Mislukt transport Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. F. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening *278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit- sluitend voor de Zeeuwse oplage): S 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend /Griekenland i vriiding al verkeert vrijding al permanent in 'n staat van burgeroorlog. Wat dat voor de economie van het toch reeds zo ver armde en geplunderde land betekent, valt niet bij benadering te berekenen. Een permanente staat van beleg, waar bij de militairen noodgedwongen .eel te zeggen hebben, is ook niet geschikt voor de uitbloei van een democratisch staatswezen. Het volk leeft in voort durende druk. De Verenigde Naties stuurden een commissie van onderzoek uit. Haar werk werd door Albanië, Yoego-Slavië en Bulgarije gesaboteerd Wat voor soort duistere practijken er verborgen moesten worden, is onlangs gebleken. Op 3 Maart kwam in Bel grado een „Conferentie der Balkan- jeugd" bijeen. De „Griekse" gedele geerde kwam voor de dag met een voorstel dat natuurlijk eenstemmig werd aangenomen: 12 000 Griekse kitf- deren moesten in andere landen wor den ondergebracht. Immers door „de monarcho-fascistische actie en de sinds de be- Anglo-Amerlkaanse, invasie" hadden meer dan een hair millioen Griekse boeren hun woningen moeten verla ten en zij leefden in grote ontbering. De „volksraden" en „vrij Grieken land" hadden geconfereerd met de gezinnen die gebleven waren en deze hadden „gesmeekt" de zorg voor de kinderen over te nemen. Het gestelde doel werd later ver- rve naam, die door de liturgie aan deze laatste drie dagen van de Goede Week wordt gegeven is: heilig riduurn. Op deze drie dagen toch her denken we de grootste geheimen van Gods ltefde: de instelling van het Al lerheiligste Sacrament en Christus rven op het kruis en we zien ook ids het eerste licht van de Verrij- ïisdag. Geen wonder, dat oudtijds, toen het leven nog rustiger voorbijging en de mensen waarschijnlijk ook meer nadachten dan tegenwoordig, deze das gen rustdagen waren opdat iedereen de plechtigheden ta de kerk zou kun nen meevieren. Nu is dat voor velen niet meer mogelijk, maar toch moge iedereen, die enige ogenblikken kan maken op de komende dagen, mee leven met hetgeen we herdenken in onze kerken en wat we vieren in onze harten. \I7itte Donderdag. Nu zouden we fei- telijk een stil hoekje moeten kunnen vinden in de kerk, waar we met onze gedachten alleen kunnen zijn om dan de diepe betekenis van deze dag langzaam voor onszelf te ontvou wen. Want alleen wie dieper daarover nadenkt zal de volle rijkdom beseffen van wat. Christus ons op die dag ge geven heeft en die zal ook de welda dige warmte bespeuren van deze dag van de liefde Gods. Nu staat in een stille zijkapel van onze kerken verscho len onder witte doeken en omgeurd van de tere schoonheid der voorjaars bloemen het hoogheilig Sacrament. Nietige gedaanten, gekerkerd in de gouden kelk, haast nog te nietig voor een broze mens. Maar ze nemen de gedachten mee op deze dag, op de vlugge vleugels van de herinnering en we zien daar Christus zelf voor ons, y Ja op deze zelfde dag, in de zaal van J het laatste Avondmaal. Toen was Hij 81 het, die dat brood besloot tussen Zijn K' heilige handen en voor het eerst de Woorden sprak, machtig als schep- B pingswoordenDit is Mijn Lichaam, 1 dit is Mijn Bloedi Doet dit tot Mijn gedachtenis! Voor de ogen van onze B geest rijst Christiifgop Witte Donder- K dag voor ons op, wanneer wij naden- ken, in Zijn grootheid en eenvoud, in M Zijn menselijke smart en Zijn godde- lijke liefde; wij zien Hem in Zijn ein- deloze goedheid, waaidocfr Hij ons die f „goede gave" schonk opdat we het leven zouden hebben in Hem en door en in Hem altijd zouden worden ver- sterkt. Hoet dit tot Mijn gedachtenis! Nog klinkt het na op deze Witte Don derdag. zoals het klonk toen die eerste keer in de gewijde sfeer der Avond- maalzaal en zoals het ononderbroken klonk dag na dag en uur na uur, nu bijna twintig eeuwen lang. We zijn niet bij machte de oneindige diepte en breedte dezer liefde Gods te begrijpen, we kunnen slechts door ons verstand geleid dit grootst geheim van ons geloof trachten te doorgronden, maar de men selijke bekrompenheid zal er stuiten op goddelijke onbegrijpelijkheden. Hoe was het mogelijk, dat Hij ons zo ten einde heeft bemind! Knielend bij Zijn rustaltaar op Witte Donderdag zal dit onze gedachte zijn. En wellicht zullen we voor onze geest doen herleven die hoogtijdagen van ons leven, waarop de H. Communie ons versterkte en ver troostte als we in ellende of nood ver keerden; waarop zij onze vreugde uit maakte toen wijzelf of onze kinderen te voot de eerste maal ontvingen; waarop de H. Communie als de beze geling was van een heilig verbond, hat ons leven in nieuwe banen leidde Eb dan zullen de ogen van ons geloof die schijn der witte gedaante door- oreken om Christus te zien. Hem nan w zien met dankbaarheid in het ge moed en met een open hart ook, dat verlangend én bereid is die hemeldauw 'n zich te ontvangen en op te nemen. §lecbts wie dieper nadenkt over deze goede gave van Christus, zal er de grote waarde van beseffen voor zijn leven en als hij die heeft ingezien, «1 hij de honger naar God alleen door deze spijze kunnen stillen. Maar «aardoor verzekert hij zijn eigen geluk, omdat hij het onderpand van het eeuwig leven bezit. hoogd tot 80.000 omdat er nog steeds verzoeken binnenstroomden van onders „in de gebieden die bezet of half bezet zijn door de monarcho- fasclsten". Dezer dagen slaagden dertien boe ren erin aan het rebellen-gebied te ontsnappen en zij vertelden wat er werkelijk aan de hand is (aldus „Trouw"): „Alle kinderen tussen drie en veer tien jaar worden door de communis ten geregistreerd", vertelde één der getuigen. De rebellen zeiden tot de ouders, dat de kinderen een goed te huis zouden krijgen in de Slavische „democratieën". Men moest maar blij zijn, dat de jeugd in veiligheid werd gebracht, want er was een monarcho- fascistisch bombardement op til. De kinderen zouden bovendien een uitste kende opvoeding ontvangen. Werd er medegedeeld, wanneer ze zouden terugkomen? „Daarover mocht niet gesproken worden." Zo werden door deze moderne He- rodessen de kinderzielen vermoord. Grieken zoeken toenadering. TZan dit geteisterde en inwendig ver- scheurde Griekenland nu ingepast worden in de nieuwe Europese samen werking? Kwellende vraag, welke ook op de 16-landenconferentie te Parijs aan de orde kwam. TJEZIEN we ditmaal Grieken- land, waar de rebellen niet de finitief verslagen ikunnen worden, wijl ze telkens een wijkplaats kunnen vinden op Albanees, Yoego-Slavisch en Bulgaars ge bied. Moet en kan dit land inge past worden in het Pact van Brus sel? Het is ons bekend, zo schrijft onz< Parijse correspondent, dat de Griekse deputatie herhaaldelijk inside-contact heeft gehad met Frankrijk, Engeland en de Benelux en dat daarbij nadruk kelijk is medegedeeld, dat de Griekse regering het pact niet alleen bewon dert, doch eveneens zou willen toetre den. Bevin voelt hier wel iets voor, omdat daardoor tevens de Engelse po sitie in het Oostelijke deel van de Middellandse Zee wordt versterkt Frankrijk heeft in deze kwestie nog geen standpunt ingenomen, doch Ne derland is er weinig op gecharmeerd. Men Is ietwat huiverig om slechts en kele dagen nadat het pact is onder tekend al tot uitbreiding over te gaan, speciaal uitbreiding met Grie kenland, dat aldaar een zeer moei lijke positie inneemt. Athene behoeft slechts een diplomatieke formule te vinden om agressie ook juridisch een buitenlandse te doen zijn en daarmee zouden Engeland, Frankrijk en de Benelux gedwongen worden om mee in te grijpen. Merendeels goed ingelichte kringen gingen zelfs zo ver te beweren, dat van Oosterhout het interview aan Reuter speciaal heeft toegestaan met het oog op de toenaderingspogingen van Griekenland. Zoals men weet, heeft onze minister van Buitenlandse Zaken tegenover Reuter verklaard, dat hij het niet wenselijk achtte tot uitbreiding van het pact van Vijf over te gaan, zonder dat het pact zich in nerlijk had geconsolideerd. Toch mag men Griekenland niet zonder hulp laten staan. Want zijn ziekte kan de ziekte van heel Europa worden. TTET CONFLICT aangaande de Be stuursraad van Duitsland begint, ondanks de uiterlijke rust, waarmee de Westerse mogendheden het opvat ten, aanleiding te geven tot enige ongerustheid, niet weinig verscherpt door het bericht, dat Montgomery in eigen persoon naar Berlijn zal rei zen. Men zegt, dat hij een onderhoud zou hebben met géneraal Sokolofsky Zeker is in ieder geval, dat hij het weekeinde zal doorbrengen bij gene raal Robertson. AL TE HANDIG UEN coaster-kapitein uit Schie- dam kwam bij de rivierpoli tie te Rotterdam klagen, dat ze zijn machine-journalen „achterover gedrukt" hadden. Hierdoor kon hij aan de Maatschappij niet meel- be wijzen, dat hij in Lissabon een be drag van f 1100.voor een repara tie had moeten betalen. Later bleek het onwaarschijnlijke verhaal te zijn verzonnen: de kapitein had samen met een runner dat bedrag wat je noemt „fris gemaakt". Dies krijgt hij nu een opfrissertje in het Huis van Bewaring. $- ZIEKENHUIZEN mogen met ingang van 1 April a.s. hun dagtarieven verhogen met f 0.50. TAE GEROOFDE AUTO van de fabri- kant uit Leidsendam werd aange troffen voor een Bank aan de Heeren gracht te Amsterdam, waar hjj al drie dagen stond. Van de bandiet geen spoor. VTERSE VIS brengt deviezen op. De aanvoer steeg in de maand Fe bruari van één tot twee millioen gul den tegenover Januari. Men maakt zich echter zorgen over export. TAUITSE KRIJGSGEVANGENEN ad viseren de Engelse legerleiding in zake winterveldtochten. pROF. BRUINS, executive director van de Wereldbank en econoom van wereldrepntatie, is te Washington overleden. /ANZE VLOOT bracht ons in de oor- log een tegoed wegens gebruik door geallieerden van 90 millioen gul den. Met verrekening van enige schul den is thans 45 millioen daarvan door Engeland betaald. TAE V. N. leende 65 millioen dollar van Amerika. Van dit geld zal een permanent hoofdkwartier in Manhat tan worden gebouwd. !TAO<j Staatsloterij, 5e klasse, lijst 2: ovo f 25.000: op 17632, f 1000 op 7904 14894 en 18103. In Berlijn ziet men overigens met spanning de komst van de chef van de Britse generale staf tegemoet, daar hjj als eerste militaire bestuurder van de Britse zone uitermate goed van de algehele toestand en de ingewikkelde verhoudingen in bezet Duitsland op de hoogte is. Men verwacht van een on derhond van Monty met de Russische generaal niets dan goeds. Dé Berlynse gemeenteraad heeft vanmorgen haar bijeenkomst onder broken, nadat er een order van ge neraal Alexander Kotikof, de Sovjet- bevelhebber te Berlijn, was ontvangen, dat „de sprekers moesten ophouden de gemeenteraad te "gebruiken als fo rum voor anti-Sovjet propaganda". Inmiddels hebben de Britse verte genwoordigers in de Bestuursraad mee gedeeld, dat zij niet meer aan de bij eenkomsten van de sub-commissies zullen deelnemen, hetgeen betekent, dat de Britse Gouverneur de Russen uitdaagt open spel te spelen. Het Witte Huis heeft officieel be richt, dat het Amerikaanse bestuur in Duitsland militair blijft voor onbe paalde tijd en dus niet, zoals de be doeling is geweest, onder Binnenland se Zaken komt te staan. Gisteden hebben de drie militaire gouverneurs een bespreking gevoerd te Berlijn met vertegenwoordigers van de Benelux. (XXDOOOOGlOOOOOOSOOOOOOOOG1 ■yOOR HET TIJDVAK van 28 Maart tm. 10 April 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804: 271 melk: 4 liter melk. 273 melk: 7 liter melk. 276 vlees: 100 gr. vlees. 277 vlees: 300 gr. vlees. 278 boter: 500 gr. boter of marg. of 400 gram vet. 279 boter: 250 gr. boter of marg. of 200 gram vet. 290 algemeen: 125 gr. koffie. 291 algemeen: 50 gram thee. 292 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 292 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 294 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoeder, ver micelli e.d. 296 algemeen: 200 gr. brood (gel dig t.m. 3 April). 298 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 3 April). 285 reserve? 800 gr, brood (geldig t.m. 3 April). 283 reserve (B-kaarten): 1 pot pin dakaas (voorinlevering). 288 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 3 April). BONKAARTEN KD, KE 804: 773 melk: 12 liter melk. 776, 777 vlees: 100 gr. vlees, 778, 779 boter: 2S0 gr. boter of marg. of 200 gr. vet. 792 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 794 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoeder, ver micelli, e.d. 796 algemeen: 200 gr. brood (gel dig t.m. 3 April). 798 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 3 April). 785 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 3 Apriy BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG. MH 804 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook B. Op de bonnen komt de letter B voor met de aanduiding van het artikel en de hoeveelheid. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Hoewel zij wat betreft de tekst enige overeenkomst vertonen met rantsoenbonnen zijn zij van de ze laatste te onderscheiden door de" kleur (groen of paars met groen). De bonnen voor boter en die voor margarine zijn geldig voor boter, margarine of vet. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 25 Maart worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag"29 Maart mag worden gekocht. De bonnen voor pindakaas'moe ten uiterlijk op 3 April bij een détaillist worden in geleverd. De scheerzeepbon tabak, 4-reser- ve is na 27 Maart a.s. niet meer geldig. ©OOO0OOOO0OOOOOOGOOOOGGO De Zeeuwse mosselhandel Aan de Nederlandse en Belgische handelaren, die mosselen naar Frank rijk exporteren, worden thans mosselen geleverd door mosselvissers uit Wielin gen. Dit betekende voor de Zeeuwe mosse'handel nieuwe concurrentie, zo dat slechts ongeveer 1000 tonnen mos selen van Bruinisse uit werden afge leverd. Aangevoerd werden ongeveer 700 tonnen mosselzaad uit de Wadden- Het Prinselijk Gezin geniet, na een stevige bergtocht, van ie Zwitserse voorjaarszon. Aan de stralende gezichten van Beatrix en haar zusjes te zien verveelt het verbliif in de Alpen hun nog in het geheel niet Overheid moet halve risico dragen Bedrijfsvereniging behoort over aanvragen te beslissen TIET WETSONTWERP tot regeling van de werkloosheidsverzekering werd op een bondsvergadering van de K.A.B. besproken, waarna enkele prin cipiële bezwaren in een motie werden vastgelegd. D?ze bezwaren komen in het kort hierop neer: De centrale Overheid, die slechts "n derde risico neemt, eist een oneven redig groot aantal bevoegdheden. Niet de organen van arbeidsbemiddeling, doch die van de bedrijfsverenigingen dienen over aanvragen te beslissen; ook moeten deze gunstiger uitkerings- voorwaarden te kunnen vaststellen. De wachtgeldsverzekeringspremie dient door de werkgever te worden betaald. De Overheid dient de helft en niet een derde van het risico te nemen. Tenslotte moet er een beroepsinstan tie komen boven de scheidsgerechten. Behalve deze wensen en bezwaren was de vergadering het* erover eens, dat de regeling spoedig wet dient te worden en dat een uitkering op 80 pet. van het loon dient te worden vastgesteld. TOEGO-SLAVIE wil in ruil voor Triëst, aldus luidde het voorstel, Gorizia hebban. De Amerikaanse op vatting evenwel is. dat met Joego slavië helemaal niet gepraat moét worden, wijl revisie van het vredes verdrag met Italië alleen een zaak van de Grote Vier is. De andere 15 onder- JN HET binnenkort door de K. V.P. samen te stellen verkiezings programma, zullen punten wor den opgenomen, over de Unie met Indonesië. Het zal dan niet meer mogelijk zijn, dat leden van de K.V.P. deel kunnen hebben aan de leiding van Rijkseenheid. Het ligt echter niet in de bedoeling het lidmaatschap van deze orga nisatie voor K.V.P.-leden onmoge lijk te maken, aldus een medede ling van de KVP-fractie-leider Mr. Romme op een bijeenkomst te Amersfoort. tekenaars van het verdrag kunnen «les gewenst al dan niet met een wijziging instemmen, zodat ook de aanspraken van Polen om als mede-ondertekenaar mede te beslissen, hiermee van de hand zijn gewezen.' TIET BESTUUR van het Joodse Bu- reau heeft op een bijeenkomst Dins dagavond te Tel Aviv besloten op 16 Mei, de dag na de beëindiging van het Brits mandaat, een Joodse staat in Palestina te proclameren. „Hoe eerder wij Palestina verlaten hoe beter", zei Bevin gisteren in het Engelse Lagerhuis. Hoe dit ook zij, mo menteel kost het daar vele mensen levens, ook Engelse. Nog gisteren wer den de lijken aangetroffen van twee Britse militairen, die door Arahieren zijn doodgeranseld. Door de Britten wordt thans op enkele plaatsen gebruik gemaakt van zware explosieven. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Enkele overdrijvende wolken banken, doch droog en enigszins *cnraai weer. Meest zwakke wind Wt uiteenlopende richtingen. Ove ngens ongeveer dezelfde tempera- als gisteren. "eden zon onder 19 uur. Maar onder 6.45 uur. Morgen zon op O?" "or. Maan op 19.40 uur.' rpWEE MINUTEN lang vanaf 20.00 uur zullen alle treinen op 4 Mei worden stopgezet. rpWEE MILLIOEN jongelieden zullen in 1948 ingelijfd worden in de Poolse organisatie voor het lichame lijk welzijn. Alsof dat geen verkapte militaire organisatie is. AJELKBEZORGING op Goede Vrjj- dag, Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag is verplicht gesteld. Klach ten kunnen worden ingediend bij het Bedrijfschap voor Zuivel. J)E STAATSREGELING van Suri name en Cm-agao zullen in de >'sl» 1' rtnnnddcllijk na dg in behandeling worden genoiiiii J^UIM TWEE MAANDEN LANG hebben de mannen van de groep Etten der Rijkspolitie onder aanvoering van hun, commandant, opperwacht meester v. d. Boom wiens postuur zijn naam eerlijke concurrentie aandoet en van wachtmeester Verbeeten en onder leiding van hun superieuren majoor Canter Visscher, districtscommandant van de Rijkspolitie te Breda en van de wnd. districts-commandant kapitein Bakker, in nauwe samenwer king met de beide officieren van Justitie mr. Heukels en mr. Hustinx, de draden ontrafeld, welke hebben geleid tot de ontmaskering van de grootste na-oorlogse vee-smokkelzaak in Brabant. Nog steeds ligt in aller geheugen de geraffineerde opzet van de grote pant- ser-gmokkel-affaires, waarbij de oud-wielrenner Braspenninx als een der lei ders was betrokken. Ook nadien werden verscheidene malen pantsersmokkel auto's gesignaleerd en gevat. De mening begon langzamerhand post te vatten, dat de sluikhandel zich in deze mechanische richting begon te ontwikkelen. De zaak echter, waarvan bjj het veerpontje onder Zwartenberg, de eerste draad in handen der politie kwam, groeide allengs nit tot een zodanige om vang, waarbij men tevens stuitte op een veelvoud van smokkeldeskundig- heid, dat ze terecht door de Justitie bestempeld is als de grootste en meest geraffineerde veesmokkel van na de oorlog. Enorme aantallen koeien zijn doGé deze bende over de Nederlands-Belgische grens gebracht, waardoor aan ons toch al zo arme land grote hoeveelheden kostbare deviezen zijn ontsto len. Door de clandestiene invoer van verschillende artikelen, w.o. tapijten, sneed voor de smokkelaars het mes van twee kanten, totdat de Rijkspolitie erin slaagde dit ettergezwel uit onze samenleving radipaal te verwijderen. Een woord van hnlde voor deze „operatie" is daarom alleszins verdiend. T\rie beroepssmokkelaars van af- schuwelijk groot gehalte hadden de handen ineengeslagen om deze zaak op touw te kunnen zetten. W. de B., uit Zundert, bijgenaamd Wand opdracht van de Belgen werden door P. C. uit Heusden koeien gekocht op dé markt te Rotterdam. De handlan gers C. B. en F. J. uit Zundert na men de koeien over en betaalden de ze. Op hun beurt gaven zij de koeien de ^smokkelkoning, de veehandelaar over aan G. v. P. uif Etten, die voor transport naar Zwartenberg zorg droeg. F. J. en C. B. zorgden daarna voor het transport van Etten naar Zundert, waar de koeien over de grens werden gebracht. Op ieder koe werd ongeveer f 1500.— winst ge maakt. C. ontving zijn winst apart. P. C. uit Heusden, een der meest on- gure typen en de ex-V.V.O.-ambte- naar G. v. L. uit Rijen, die in zijn infame practijken andere ambtena ren heeft meegesleurd. Dit „edele" drietal onderhield o.m. nauwe rela- es met de Belgen'J. de B. uit Wuest ézel en E. v. d. E. uit Loenhout, die i van de Belgen. Tkoor knoeierijen in veeboekjes wer den koeien in het grensgebied „vrijgemaakt". Bij de P. B. H. ter plaatse werden vervoerbewijzen af gehaald, waarop het vee z.g. naar de markt te Rotterdam werd vervoerd via de doorlaatpost Terheijden. De corruptie V.V.O.-ambtenaar C. D. tekende de bewijzen a raison van f 25.— per koe af, daartoe aangezet, door de landbouwer C. D-, uit Ter heijden en de „grote G. v. L. uit Rijen, die zelf ex-V.V.O. -ambtenaar was. Van de Belgen ontving v. L., voor deze omkoperij f 300.— per koe, waar van de landbouwer D. f 110.ont ving, die op zijn beurt f 25.gaf aan ambtenaar D. Via de doorlaatpost Terheijden zyn minstens 25 koeien op deze manier z.g. naar Rotterdam vervoerd. Ze belandden echter allen in België! XJoe geraffineerd v. L. te werk ging blijkt eveneens uit 't volgende. Hij vroeg aan de V.V.O.-ambtenaar K. M„ die op het P.B.H. kantoor te Gil- ze was aangesteld, 4 blanco vee- schetsen, benevens een blanco ver- voerbewijs. Van L., was zelf vee- schetser bij de V.V.O. geweest. De veehandelaar P. *C. uit Heus den, de tweede van het illustere drie tal, hgd op de markt te 's-Hertogen- bosch 4 koeien gdkocht. v. L. schetste deze dieren en scfireef het vervoer- bewijs uit op naam van een willekeu rige boer„ die in het grensgebied woonde, waarna de koeien op deze valse papieren naar de hoeven wer den vervoerd. Van de hoeve de boer wist van niets werden de koeien echter naar België gediri geerd. v. L. nam schetsen en vervoer bewijs „in beslag" en vernietigde de ze. In samenwerking met de C.CD. ambtenaar de Graauw is een uitvoe rig administratief onderzoek inge- TUTASSALE STAKING bereidt de Ja- panse vakvereniging met 1-300.000 werkers voor, waaronder onderwijzers en regerings-employé s. steld om deze fraude-gevallen te achterhalen. Wat de heren gemiddeld verdien den blijkt uit het volgende: Via knoeierijen waren twee koeien „vrijgemaakt" in het grensgebied. Smokkelkoning de Wand kocht bei de beesten voor f 1000. Bü verkoop in België brachten de beesten 24000 francs op, waarvoor de W. 40 tapijten kocht. Dank zij de tapijten werd een winst gemaakt van f 5000 een bruto winst van f 4000 dns per twee koeien. Behoudens de 2 corrupte ambtena ren werden nog 23 andere perso nen gearesteerd, waaronder het lei dende drietal en hun directe hand langers K. B„ F.„ J„ W. v. G„ G. v. P„ en de landmjuwer D. De ge arresteerde personen kwamen uit de plaatsen Zundert, Rjjsbergen, Etten, Rijen, Gilze, Terheijden en Heusden. TAe zaak kwam aan nei rollen, door dat koeien, die op de Rotterdam se veemarkt waren gekocht, niet bij Zwartenberg ariveerden. Op Vrijdag 9 Januari werd een transport ver wacht, dat bij het veerpontje zou wordqp overgeladen. De Rijkspolitie te Etten had ech ter lucht van de zaak gekregen, het parket werd geyaarschuvM en pos ten werden uitgezet. Om 9 uur des avonds naderde een vrachtauto, door F. J. en C. B. uit Zundert gecharterd. De chauffeur van deze wagen was gevraagd voor een karweitje en wist niet, wat het doel van de tocht was. De Rijkspolitie wist niets anders te doen, dan in het water naast de weg te springen om niet gezien te wor den. Even later volgde een taxi, die echter omdraaide. Op dit moment do ken de politie-mannen uit hun natte schuilplaats te voorschijn. In de taxi zaten F J„ C. B. en W. v. G„ die op onderzoek uitwaren, waar de koeien bleven. De chauffeur was niet op de hoogte van hun duistere be doelingen. Eens te meer is hierdoor gebleken, dat de smokkelaars voor het vervoer van hun „vuile zaakjes' meermalen van bonafide vervoers- mensen trachten gebruik te maken. De chauffeur van de vrachtwagen en van de taxi werden dan ook na verhoor vrij gelaten. Het ongeduld van de smokkelaars uit Zundert bracht echter de zaak aan het rollen. De arrestatie van de drie smokke laars bracht tevens oplossing in een tweetal inbraken en een achttal rij wieldiefstallen. (Van onze onder wijsmedewerker' TIET Christelijk-Historisch Dagblad „De Nederlander" plaatste op 16 Maart een artikel betreffende „vader landse geschiedenis op Roomse scho len." Aan de hand van citaten uit ge schiedenisboekjes van onze scholen, welke citaten ontleent zijn aan een verslag van I. Giljpis over dit onder werp wordt gedemonstreerd, dat d« „Roomse scholen" aan hun school jeugd ongewenste opvattingen bij brengen betreffende de historie den Reformatie. Zolang de katholieken hun kinde ren zulke meningen in het leven mee geven, oordeelt „D« Nederlander", i* het zaak, de reformatorische gedach te ten opzichte van Rome te blijven belijden. De kwestie, die hier gesteld wordt, is niet nieuw, maar het is begrijpelijk dat het probleem opnieuw wordt aan geroerd, nu er stemmen opgaan, om d» gehele christelijke wereld te vereni gen tegen het heidense gevaar. „Hoe kunnen wij", zo meept dit blad, „sa menwerken met lieden, die vanaf d» schoolbanken zijn besmet met ongun stige denkbeelden over hun christe lijke medeburgers?" Tiet komt mij voor, dat er van ka- ■n tholieke zijde eveneens een ver slag zou kunnen worden samengesteld met fragmenten uit schoolboekjes van reformatorischen huize, die verre van vleiend zouden zjjn voor ons, katho lieken. Ik ben niet in 4e gelegenheid, een dergelijk onderzoek in te stellen. Maar voldoende grond voor deze veronder stelling meen ik te vinden, wanneet ik bij protestanten keer op keer uiterst dwaze opvattingen tegenkom betref fende: heiligen-verering, de Paus en Zijn macht, de H. Mis, de 80-jarig» oorlog, Philips II, de Middeleeuwen het kloosterwezen, enzovoorts. 'Hel lijkt mij niet zo voorbarig, om de oorzaak van gemelde misvattingen ten dele naar de protestantse scholen te schuiven. Met deze opmerking !s echter de beschuldiging niet weerlegd, dat weet ik. Wel meen ik langs deze weg tot gerechte twijfel te mogen komen, of „De Nederlander" bij gelijke toestan den op eigen scholen, het recht heeft zulke beschuldigingen 'te uiten. Nochtans, ons interesseert veel meei de kwestie, of de zaken bij het ge schiedenis-onderwijs op katholieke scholen inderdaad zo staan, als „De Nederlander" die afschildert. Nog maals, ik beschik niet over het geci teerde verslag, noch over volledige ge gevens van beide .partijen", zodat ik mij uitdrukkelijk beperk tot enkele kanttekeningen. TAe Nederlander wekt dan op de eer ste plaats stellig de indruk, dat practisch elk geschiedenisboekje ge kruid is met opmerkingen en gege vens, Zoals die in het blad met ken nelijk misprijzen worden aangehaald Het ware mij liever geweest, wanneei bij de citaten de titel en het jaar van de onderhavige boeken was vermeld Ik maak mij sterk, dat menig boekje vóór 1920 is gedateerd. Wanneer ik immers enige moderne geschiedenis boekjes voor R.K. scholen doorblader kan ik werkelijk geen stotende passa ges ontdekken. En toch zijn bijvoor beeld de methode van dr Nillesen en die van J. Ram thans zeer in zwang op onze scholen, Werkelijk, ik kan het idéé niet van mij afzetten, dat de ver slaggever Gilhuis voornamelijk heeft gespeurd in oudere boekjes. En dal daarin menige onjuiste mening ge opperd is, ontken ik niet. Maar men moge bedenken, dat vóór 1920 de si tuatie van het katholieke volksdeel in Nederland nog geenszins ropskleung was. Dat rechtvaardigt de gewraakte uitspraken niet, maar het helpt ze te verklaren. Ik beschik slechts over één exem plaar van zodanige ouderdom, maar ook daarin valt het mij toch op. dat de oorzaken der Reformatie reeds ten dele op de fouten en misbruiken in de Katholieke Kerk worden geladen. De voorstelling van zaken is dus toch niet zó eenzijdig. Zonder aanspraak tc maken op volledigheid, kan ik aan ,JDe Nederlander* toch onmiddellijk een behoorlijk aantal citaten verstrek ken uit geschiedenisboeken, waarin af keurend wordt gesproken over de maatregelen van Filips II, over de ele- ricale toestanden in de 15e eeuw, over de Spaanse Furie. Heus, de eenzijdig heid is veel geringer dan men zich blijkbaar voorstelt. Ik meen daarom te mogen zeggen, dat de nieuwere, en thans meest ge bruikte, boeken voor geschiedenis onderwijs, geen stotende opmerkingen bevatten. En voorzover oudere boekjes zich daaraan wel schuldig maken, moet men ook oog hebben voor de poa- ging tot objectiviteit, een poging, die men, gezien de positie van de katho lieken in die tijd, licht te laag waar deert. Bovendien zou het mij zeei interessant .lijken, wanneer m^j een overzicht gegeven werd van passages uit géschiedenisboeken van protes tantse scholen. Ik verwacht, dat een katholiek meermalen de ogen zou open zetten voor de gedebiteerde opvattin gen over beeldenstorm, Generaliteits landen, kloosterwezen en anderszins TAe Nederlander oordeelt het overi- tens zeer opvallend, dat over 't al gemeen in de roomse geschiedenisboe ken de vaderlandse kerkgeschiedenis de voornaamste plaats inneemt. Moge ik het dan opvallend oordelen dat na zoveel eeuwen Christendom het nog niet duidelijk is geworden, dat 't katholieke gel ooi geen losse bagage is, maar een levensbeschouwing, die de gehele mens in beslag neemt. Wij katholieken pretenderen nu een maal de volle waarheid te bezitten in ons geloof. In dit licht gezien, is het wellicht toch niet zo vreemd, dat de gehele wereldgeschiedenis voor de katholiek direct verbonden is met zijn geloof Wanneer ons geschiedenis-onderwijs nadruk legt op de historie van de ka tholieke kerk, geschiedt dit niet, om voor elk tijdvak uit te rekenen, of de Bisschoppen toen welvarend en ge zien ofwel vervolgden waren, maar omdat de houding van Staten en men sen tegenover de kerk (voor zovpr die de Goddelijke leer vertegenwoordig de) voor ons de juiste waardering aangeeft voor die Staten en die men sen. Ik weet het: dit standpunt lijkt me nig andersdenkende pretentieus. Er is echter slechts één waarheid en wie die bezit, kan en mag niet anders, dan haar belijden.

de Stem | 1948 | | pagina 1