Triest weer bij Italië Den Bosch in zak en as Als Palestina niet verdeeld wordt GFBITTEIL DE STOTTERAAR, DIE OP VULTJES LIEP Scandinavië zit weer op de wip Russische delegatie verlaat geallieerde Bestuursraad IN 'T KÓRT1» Woningcontingentering VIERDE JAARGANG No. 1030 MAANDAG 22 MAART 1948 \21 aan. Heeft Praag zijn „tegenzet" gevonden? Gemeenten mogen 25 °/0 montagewoningen extra bouwen Een Deense flirt met de Benefu:# Consternatie'bij de Joden, vreugde bij de Arabieren „GASTEN BI] DE GRATIE VAN MOSKOU" Distributienieutüs Iets kouder TORNADO'S IN V.S. De spanningen in Europa B.Y.y. nog geen kampioen Vlissingen won laatste wedstrijd D.E.S.K. kampioen 2 A uitgespeeld B" Vrouw levend verbrand Raad van Oostburg ti it save N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A I J Aernoudte; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J- J- M. Mes; Mr. a B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3-38 per kwar taal per post 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 273841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 85). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God. Koningin en Vaderland FABRIKATEN verkrijgbaar «in die e op het gebied van Ie en door en door couvertartikelen iet merk GERO uit- ver- i blijvende maar iets, t: haastige verander, ïaar Gero st kunnen te groter jdstip daar in gebruik antiemerk zekerheid, i het zilver- n met een Jen speciaal tan slijtage t U, dat de jarandeerd lerofabriek I dus te e hitte ns een taande ekken- helpt, bleek- irogen. eetlepel weefsel een op- steeds FrankrijkEngeland en Amerika geven een geschenk, maar Moskou moet het goedvinden tragen bijzonder jereed idartsen. Desge- send gebit op laratiën werkstuk. G, Vlasmeers» 139-00 gratis 'orospecti. TK HEB GOED NIEUWS VOOR ITALIË zeide Bidault te Turijn, nadat hij tesamen met graaf Sforza drie verdragen had onderte kend, die de economische belangen van Frankrijk en Italië zullen ver binden. En vanuit Turijn verspreidde zich de heugelijke tijding: „Italë krijgt Triest terug", als een lopend vuurtje over het binnen enkele mi nuten van geestdrift laaiende land. daar de verdeling in een Joego-Sla- visch en Brits-Amerikaans gebied ein digen, wanneer zullen de inwoners, die zich Italiaan voelen in merg en been, ook werkelijk tot het vrije Ita liaanse volk behoren? De teerling is geworpen: door' de permanente gedelegeerde van de V. S. is ook aan de Veiligheidsraad een no ta ter zake overhandigd en nu zal het vermoedelijk van de politieke behen digheid der spelenden afhangen of het antwoord op de Praagse zet van Mos kou voor de democraten een schaak mat zal opleveren of slechts het tij delijke voordeel van een winstpion. Heden ten dage gaat de geschiedenis snel, we zuilen dus spoedig weten waaraf en waaraan. ALS SCHUIMENDE WIJN i LOM werden vlaggen feestelijk oit gehangen, zwaarwichtige vergade ringen met niet minder zwaarwichti ge sprekers werden ogenblikkelijk onderbroken en we kunnen ons zo levendig voorstellen, hoe de vurige Italianen in de eerste minuten hebben gereageerd. Ze zullen elkaar hebben omhelsd en de welluidende klanken van hun Ewiva's zullen de vergader zalen als met tot geluid geworden zuidelijk zonlicht hebben overstraald Want de Italiaan is vurig als zijn schuimende wijn! Daarna, lang daarna kwam een klei ne bezinning, toen zij zich hebben in gedacht, dat op 10 Februari 1947 het verdrag met ItaHë, waarbij Triest tot „vrij gebied" is verklaard niet alleen door de grootmoedige schenkers Frank rüb, de V.S. en Engeland, doch ook door Rusland mede werd onderte kend. Daarom is deze „schenking" voorlopig gedaan in de vorm van een voorstel, dat nog door Italië zelf en door Rusland moet worden aangeno men. En in dit laatste zit het venijn om zo te zeggen. Immers, dat „vrije" gebied van Triëst is niet voor niets een broei nest van internationale verwikkelin gen geworden. De historie heeft ons geleerd, dat de positie van deke mees tentijds welvarende havenstad haar begerenswaardig maakt in de ogen van meerderen. Zo is na de laatste wereld oorlog Joego-Slavië de meest ernsti ge candidaat voor een „onvrij" Triëst en dat land is nu eenmaal een toe gewijd satelliet van Moskou, zodat het nu in hoop en vreze haar blik in Oos telijke richting heeft geworpen. Of dat veel zal uithalen? Misschien alleen een belofte voor de toekomst, want de po litieke situatie in Europa en in Italië in het bijzonder is voor de communis ten nu niet bepaal „helder" te noe men. In het kort gezegd komt het waar schijnlijk hierop neer: De verkiezin gen van 18 April a.a in Italië, bij voor baat zwaar beïnvloed ten gunste van de communisten door o.a. de onbloe dige omwenteling te Praag, eiste van de democratie een „tegenzet" en Triëst heeft daarin voorlopig voorzien. Want nu moet Moskou in zijn antwoord op het voorstel ofwel de nu geestdriftige en dankbare Italianen voor het hoofd stoten, ofwel een handige manipula tie van alweer en vertroebeling ver zinnen op gevaar af te worden door zien. Schaakmat of slechts winst-pion? TN AFWACHTING van dit alles groeit in het nog lang niet vrije 1 Triëst. plotseling opnieuw 'n belang rijk stuk in het ingewikkelde schaak spel van de internationale politiek, de spanning met de dag. Wanneer zal BIDAULT JJIJ HET OPVOEREN van de woning productie kan de bouw van een zo groot mogelijk aantal montage-wo ningen niet worden gemist. Tenein de het op gang komen van de produc- 7"^ w°niftgen, waarmede vaak grote kapitaal-investeringen gemoeid zijn te stimuleren, heeft de overheid reeds geruime tijd geleden bepaald, dat voorlopig de kostprijs van deze wonin gen tot een bepaald percentage mag liggen boven de prijs van traditioneel gebouwde woningen. Thans heeft de minister van Weder opbouw medegedeeld, dat binnen het kader van het aan de gemeente toe gewezen woningcontingent een mon tage-woning slechte voor 3/4 zal mee tellen, zodat dus 25 pet. van het aan tal te bouwen montage-woningen auto matisch bij de woning-toewijzing mag worden gevoegd Indien dus b.v. een gemeente een toewijzing heeft ont vangen van 200 woningen en van de- ^LT0n!nge" er 100 als montage-wo- ien gebouwd, dan wordt het r totale contingent 225, in plaats van Daarna de koloniën OINNEN veertien dagen zullen de Westelijke mogendheden hun voor stel tot- teruggave van Triëst aan Ita lië doen volgen door een verklaring, dat zij een Italiaans beheer over ver schillende der voormalige Italiaanse SFORZA. koloniën in Afrika genegen zijn aldus meldt New-York Times uit Parijs. Men gelooft, aldus het blad, dat in beginsel reeds overeenstemming be reikt is, dat de westelijke mogendhe den een Italiaans beheer over Somali- land en Eritrea knnnen toestaan. Engeland was door zijn tijdens de oorlog gedane belofte aan de bevol king van Lybië niet in staat zich voor een Italiaans beheer over dit gebied uit te spreken pERRIT DE STOTTERAAR is 'n "zware jongen, erg zwaar zelfs: hij werkt me't inbrekerswerktui- gen en uitbrekersinstrumenten inclusief revolvers en messen. Daar komt dan nog bij, dat Ger- rit bij het uitoefenen van zijn edel ambacht op afbetaling spreekt. Nu schijnt hij de politie van Amsterdam te hebben geïnspi reerd om hem ook „stotterender- wijze" achter de tralies te zetten. Want op 22 Januari zat hij vast en ontsnapte door bet raam van zijn cel, Zaterdagavond was hij gezellig aan het inbreken, kreeg een paar belangstellende toe schouwers bij zijn vakkundige po gingen, zocht zijn toevlucht in 't kanaal, nadat er een schiettpartij tje met de agenten aan was voor afgegaan en werd tenslotte dank zij het snelle voertuig dat wij jeep plegen te noemen zonder verdere stotter-manoeuvre inge rekend. Bij het onderzoek aan den lijve bleek, dat hij niet op rozen liet» doch op stalen vijltjes, een zelf kwelling waaraan de menslieven de politie gauw een einde maak- Nu zit hij sprakeloos en barre voets de situatie te overdenken ook al niet rooskleurig voor hem! XTARSHALL, de Amerikaanse minis. ter van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat hij zelf de president had aanbevolen het plan tot verdeling van Palestina te laten varen, daar de ze politiek het verstandigste scheen. Marshall, zeide, dat de V. N. voor het vooruitzicht zijn gesteld, dat geen regering in staat is orde en veilig heid in het Heilige Land te handha ven. wanneer Engeland op 15 Mei zijn maandaat fceeft neergelegd. Marshall legde er de nadruk op. dat de V. S. alle mogelijkheden hadden onderzocht van een vredelievende ver wezenlijking van het verdelingsplan. „Wij hebben getracht het plan door de Veiligheidsraad aangenomen te krijgen, doch deze weigerde op 5 Maart." De Joodse reactie in Palestina was die van uiterste consternatie. Hoewel het een en ander over een wentuele verandering in de Amerikaanse po litiek uitgelekt was, had het Joodse bureau geenszins een zo -totale om mekeer verwacht. In Joodse klingen verklaart men, dat de Joden geen beheerschap zullen aanvaarden en dat zij zullen blijven strijden voor eigen nationale staat. Men schijnt er niet aan te twijfelen, dat een speciale zitting van de Algemens Vergadering bijeengeroepen zal wor den. Een lid van het Joodse Bureau ver klaarde, dat het er niet toedoet wat Amerika doet De Palestijnse Joden hebben reeds een verdeling ingesteld en zullen deze handhaven. De Haganah heeft voor de radio verklaard: „Wjj zullen niet langer 'n buitenlandse overheersching dulden, «ij het onder de naam van beheer schap of wat dan ook". Volgens de diplomatieke correspon dent van hot Egyptische weekblad „Achbar el Yom" moet de wijziging van de Amerikaanse politiek inzake Palestina gezien worden als een on gekend succes voor de Arabieren en een verpletterende nederlaag voor de zionisten. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Aanvankelijk nog krachtige Zuid Westelijke wind, la ter winddraaiing naar west of noord-west met enige regen en een kleine daling van tempera tuur. Heden zon onder: 18.56 uur, maan onder 6.08 uur Dinsdag zon op 6,37 uur. Maan op 16.43 uur. MAD AT maarschalk Bokolofsky ver klaard had, dat van Sovjet-Rus sische zijde de geallieerde Bestuurs raad niet meer geacht wordt te be staan als een orgaan van vierzijdige contröle van Duitsland, heeft Zater dagmiddag de Sovjet-Russische dele gatie in haar geheel de vergaderzaal van de bestuursraad verlaten. Sokolofsky, die als voorzitter op trad, brak de zitting af met de woor den „daar de drie westelijke machten weigeren inlichtingen te verstrekken over hun Londense besprekingen, is er geen reden om deze zitting voort te zetten en verklaar ik deze voor ver daagd". Door hun actie", aldus Sokolofskl, „hebben de Westelijke machten be wezen, dat zij hun overeenkomst voor de controle van Duitsland hebben verbroken. Dit bevestigt dat de Be stuursraad als orgaan van de vier zijdige contröle niet meer bestaat. Dit is zeer duidelijk gemaakt door de houding der drie mogendheden in de laatste bijeenkomsten. Het is duide lijk, dat de actie die zij hebben on dernomen of zullen ondernemen als gevolg van de Londense Conferentie niet kan worden beschouwd als een wettige actie". 't Heeft de aandachtgetrokken, dat juist in de laatste weken de In de Sov jet-sector verschijnende bladen 't on derwerp van de eventuele aftocht van t Westen uit Berijjn weer hebben opge nomen. Zaterdag noemde *n zeer nauw met de Sovjet-bezetting verwant blad de westelijke bezetting: „Gasten bij de gratie van de Sovjet-Russische lankmoedigheid". generaal Clay heeft op de vraag, of nij van mening was dat het op treden van maarschalk Sokolofsky in de geallieerde Bestuursraad het einde van het vierzijdig bestuur in Duits- Ruim 50 doden MEGEN STATEN van Texas tot New- York hebben de laatste dagen te lijden gehad van tornado's, die de Ver. Staten teisteren. Zaterdag was het aantal doden tot 52 gestegen, terwijl meer dan 300 per sonen werden gewond. Zaterdagavond laat werd het vlieg veld Tinker bij Oklahoma-City getrof fen. waarbij tenminste 68 vliegtuigen werden vernietigd. Men schat de op het vliegveld aangerichte schade op 5 millioen dollar. TJE TWEEDE KAMER ie evenals de Franse Nationale Vergadering, voorlopig voor een paar weken Paasvacantie. "yolge „gen» helmet Amerikaanse li centie verschijnende Berlijn- se b^ad „Tagesspiegel" zijn in de Amerikaanse sector van Berlijn huiszoekingen verricht door Russische militairen. Zij gingen verscheidene huizen binnen en vroegen daarna de bewoners met hen mee te gaan. Op Duitsers die de vlucht namen werd net vuur geopend. Aan de Duitse po litie stoorden de Russen zich niet, zo gaat de „Tagesspiegel" voort en zij vertrokken pas toen Ame rikaanse militaire politie ter plaat se arriveerde. land betekende, geantwoord: „Niet noodzakelijk". Het was geen hoffelij Ke daad, doch overigens kan ik geen interpretatie geven voordat wij het verdere verloop der gebeurtenissen hebben gezien". We krijgen één liter melk meer. JJF RUIMERE melkproductie maakt het mogelijk het 14-daagse melk- I rantsoen voor volwassenen, houders l van A-kaarten, van 4 liter op 5 liter te brengen en wel met ingang van 24 April a.s Het ministerie van Land bouw. voegt aan deze mededeling toe dat, zoals uit de onderhavige maatre gel blijkt, het voorshands niet in de bedoeling ligt de melkdistributie op te heffen. Textiel blijft bij het oude. Vt/" ANN EER op het ogenblik van een herwaardering van de punten- waarde van textielgoederen wordt ge sproken, zo zegt de Bedrijfsgroep, heeft dit uitsluitend betrekking op 't aanpassen van de puntenwaarde van een aantal producten aan het stofver- bruik. De deviezenpositie van ons land schijnt van die aard te zijn, dat er vooralsnog voor de regering geen aan leiding kan bestaan een substantiële wijziging te brengen in net door haar gevoerde textielbeleid. Zelfs wanneer het aantal punten, dat per hoofd van de bevolking be schikbaar wordt gesteld incidenteel zou kunnen worden verruimd, valt niet te verwachten, dat bepaalde artikelen van distributie zouden worden vrij gesteld of in puntenwaarde zouden worden verlaagd. ■pEN ANGSTIGE SPANNING heerst in geheel Scandinavië. Men is be vreesd voor de grote buurman, zo als men in 1939 bevreesd was voor Hitler. In de grote dagbladen komt het slechts sporadisch en terughou dend tot uiting, doch het volk zelf neemt geen blad voor de mond en geeft openlijk uiting aan zijn angst. De situatie is hier in zoverre ernsti ger dan in Nederland en Frankrijk omdat de bedreiging van Finland onmiddellijker is. Reeds nu wordt de Oostzee, de levensader van Zweden en Denemarken beheerst door de Russen. Als straks in Hel sinki een reprise van het Praagse drama wordt opgevoerd, komen Dene marken, Noorwegen en Zweden zielig alleen te liggen, grenzend aan het Russische biok en niet door militaire afspraken verbonden.aan de westerse mogendheden. Twee tegenstrijdige krachten be heersen momenteel de politiek van *t Scandinavische blok. Enerzijds zoekt men steun om straks het grote ge vaar te kunnen weerstaan. In steeds breder wordende kring hoort men de noodzakelijkheid bepleiten, dat Scan dinavië zich bij het Pact van Brussel moet aansluiten, niet alleen uit mili taire overwegingen, doch vooral ook met hef oog op zijn economische be langen. In Stockholm verluidt o.a. dai de leden van het pact van Vijf via een gemeenschappelijk invoer-uitvoer-en productieprogramma spoedig alk één blok op de wereldmarkt zullen ver schijnen en men is enigszins beducht voor de gevolgen hiervan. Anderzijds echter meent men de Russische beer niet te moeten tarten. Vooral In Zweden is het aantal aan hangers der neutraliteitspolitiek groot, in Denemarken geringer en in Noor wegen het-geringst. Tot voor kort hielden deze beide tegenstrijdige krachten elkaar onge veer in evenwicht, doch in Noorwe gen en Denemarken is de balans ten gunste van aansluiting bij het pact van Vijf, terwijl men er daarnaast ook stemmen kan beluisteren die een Scandinavisch blok willen formeren, gegarandeerd door Amerika. Vooral in Kopenhagen is men ge charmeerd op de Benelux-politiek en men komt er dan ook openlijk voor uit. dat er zich te Parijs een kleine flirtation heeft afgespeeld tussen de Deense gedelegeerden o.l.v. Gustav Rasmunssen, de minister van Buiten landse Zaken en meerdere vertegen woordigers der Benelux. Het parallel lopen der wederzijdse belangen ten aanzien van het Duitse vraagstuk is hiervan één der oorzaken. In hoe ver er dit vrijerijtje op een huwelijk zal uitlopen, staat thans nog niet te bezien, maar dat Denemarken zeer spoedig een ernstige poging zal doen om de banden met de Benelux (plus Engeland en Frankrijk) al of niet gezamenlijk met Noorwegen en Zwe den sterker aan te halen, wordt in Kopenhagen voor vast aangenomen. MANNERHEIM MIDDELPUNT. VAN GERUCHTEN. /"ONMISKENBAAR heerst er spanning in Europa en ziet ieder met bezorgdheid naar de wxdjfvlakken, waar de vonk kan losspringen. Er is Italië, dat mid denin de verkiezingscampagne zit. Er is Griekenland, waar de rebellen, voortdurend gevoed door buitenlandse steun, vooralsnog niet zijn neer te slaan. Er is Berlijn, waar de samenwerking der Grote Vier een illusie ge worden is en de scheur tussen Oost en Wést duidelijk zichtbaar werd Er is Finland en aanslui tend Scandinavië, waarover de Russische schaduw zich steeds duidelijker aftekent. Er is Oosten rijk. verschoppelinge der grote politiek al sinds 1918, een Asse- poetstertje, dat nooit een konings zoon ontmoet. Van enkele dier wrijfvlakken gaan we m de ko mende dagen iets vertellen. Be ginnen we met Scandinavië, waarover een Stocfeholmse corres pondent hier iets verhaalt Tnmiddels wordt het met de dag 1 duidelijker, dat Scandinavië op_de wip zit. beslissen weegt. ,De komende welke partij weken zullen het zwaarst Qrote belangstelling trekt in de Zweedse en Noorse pers het ver trek van Mannerheim. De thans 82- jarige maarschalk, symbool van de Finse onafhankelijkheid en vrijheid is de vorige week op stel en sprong uit Finland vertrokken met het doel zo zegt „men" om de wereld in te lichten over de Russische agres siepogingen. In Stockholm, deelden niet-officiële instanties mede, dat zijn vertrek aanleiding was geweest tot demonstraties in Helsinki en enkele andere Finse steden. Vanuit Stock-, holm wil Mannerheim een poging doen het wereldgeweten wakker te schudden, doch of de Zweedse rege ring daar erg veel belangstelling voor heeft, staat nog te bezien. Voor alsnog is men in Zweden niet zo ver, dat men Stockholm» wil maken tot een haard van verzet tegen Moskou. Het aantal isolationisten slinkt 'echter met de dag. Na Praag zijn er vele overgelopen naar het andere kamp. Na de aankomst van Mannerheim zul len er nog vele volgen en na de re prise van het Praagse drama in Hel sinki zullen er wederom miliioencff Zweden ervaren waar hun weg ligt, de enige weg naar en voor de vrij heid. op TNE GROTE BEER" n acht Zaterdag 130(1 militairen uit Indië. waaron der 370 zieken. yoOR de tweede maal heeft den Bosch muziek kunnen afbestel len en de bloemen in de vuilnisbak kunnen gooien. Want ook gister is BW nog geen kampioen geworden. En den Bosch had er toch zó stevig op gerekend.' immers het ging' „maar" tegen Helmond. Echter in Helmond had men stevig aan hyper concentratie gedaan. Een hele week lang. En bovendien Helmond had nog een klein kansje de degradatie- dans te ontspringen. Zou Helmond winnen en TSC verliezen, wel dan zou TSC gedoemd zijn tot het spe len van degradatiewedsrijden. En zie, Helmond won. maar tot teleur stelling van de Helmondenaren won TSC ook. Zodat Helmond nog de degradatiewedstrijden moet spelen. De uitslagen waren: EindhovenLonga 41; Helmond —BW 10; Willem IIJuliana 6—2: TSC—Sitt. Boys 3—0; De SpechtenMaurits 22. De stand is: BW 20 12 3 5 27 58—21 Eindhoven 19 10 5 4 25 38—29 Willem II 19 9 5 5 23 44—33 Sitt. Boys 19 8 6 5 22 29—23 Maurits 19 8 5 6 21 37—39 Juliana •19 7 5 7 19 41—41 Spechten 19 7 4 8 18 36—40 Longa 20 5 5 10 15 37—52 Baronie DNL 20 5 5 10 15 35-51 TSC 20 5 5 10 15 37—54 Helmond 20 5 4 11 14 35—42 yLISSINGm heeft kans gezien de laatste wedstrijd te winnen. De Zeeuwen moesten het opnemen te gen Helmondla en wonnen met 2-0. Een mooi resultaat in deze laatste wedstrijd van het competitieseizoen. Noad boekte in Limburg geen on verdienstelijk resultaat. In Bleyer- heide speelden de Tilburgers name lijk gelijk. Ook Limburgia en Bra- bantia deelden de punten. Emma trok aan het kortste eind in Maas tricht, waar MW met behoorlijks cijfers won. De ulslagen waren: Bleyerhaide—NOAD 1—1; Vlissin genHelmondia 20; Limburgisr— Brabantia S—3; MWSportclub Emma 31. De stand is: PSV 20 14 NAC 18 11 Sp.cl. Emma 20 10 20 10 20 9 19 10 TNE STRIJD in 2 B is eindelijk ge- streden. Desk uit Kaatsheuvel heeft n.l. de kampioenstitel inge palmd door met 3—0 van Wilhel- mina te winnen. RKC en RAC trok ken aan 't kortste eind tegen resp. Mulo en TOP. De uitslagen waren: Wilhelmina—Desk 0—3; TÓP— RAC 4—3; RKC—Mulo 1- -2; Kol- ping—RKTW 2—0. De stand is; Desk 19 13 2 4 36 Zwaluw 19 10 5 4 15 TOP 19 11 2 6 24 RKC 18 9 3 6 21 Kolping 18 8 4 6 20 RAC 19 7 1 11 15 Schijndel 20 8 3 9 19 Concordia 19 4 9 6 17 RKTW 19 6 4 9 16 Wilhelmina 19 5 2 18 12 Mulo 19 4 3 12 11 NOAD Limburgia MW Bleyerheide Brabantia VVV Helmondia Vlissingen 19 19 19 20 20 4 30 4922 5 24 41—26 6 24 34—27 6 24 27—27 6 23 36—25 7 22 32—27 8 19 49—44 7 18 28—30 12 12 31—36 12 12 26—47 JMJA is de laatste wedstrijd van de competitie gespeeld. Alliance trok daarvoor naar Breskens en won op het nippertje met 21. De eindstand in 2 A is nu: 2 16 6 16—58 Dosko Alliance Goes Internos Hero RBC Middelburg De Zeeuwen Breskens Temeuzen 18 15 18 14 18 9 18 18 18 18 18 18 IS 1 32 1 31 6 21 7 19 7 17 8 17 9 15 9 13 4 11 10 3 "13 7 Tragisch ongeval te Kloosterzande DE WEDUWE FRANSEN te Kloosterzande, welke 86 jaar oud was,viel door onverklaarbare oor zaak de in de kamer staande petro leumkachel om, waardoor haar kle ren in vlam geraakten. Zij trachtte de buitendeur te be reiken, maar verbrandde levend. Ze werd dood voor de deur aangetrof fen. Door de politie werd een onder zoek ingesteld en de burgemeester stelde zich persoonlijk op de plaats van het ongeval op de hoogte. MOEDERLIEFDE gEN HUISKAMER, een bran dende kachel, een fauteuil met twee zieke kinderen. Ziedaar to neel en décor voor wat bijna een ontzettend drama zou zijn gewor den in Den Haag De kachel stond rood-gloeiend, de fauteuil vatte vlam en de kamer stond al gedeel telijk in brand, toén de moeder van de zieke kleinen het onheil gewaar werd. Zonder zich te bedenken ging zij de met rook en vuur gevulde ruimte in en redde door haar moe dig gedrag het leven van beide kinderen. De brandweer heeft la ter het huis van de ondergang ge red. Moederliefde redeneert niet: zjj geeft alles, ook het laatste zon der voorbehoud. TJONGAARSE vluchtelingen dringen België binnen. Zij zeggen te vluch- ten uit hun land, omdat zij vrezen naar Siberië te worden verbannen door de Russen. Er zijn duizenden jon ge mensen onderweg naar vrijwillige ballingschap om dat lot te ontgaan. IZ7EVITSEIEREN ontving H. M. de Koningin uit Wisch, Lichtenvoor de, Castricum, Winterswijk, Marke- lo en Giekerk. Maar wie had nu het eerste ei? A L. VROUW van Guadaloupe hee#t haar beeld op de hoogste top van de Andes gekregen: 7000 meter- hooji op de grens van Chili en Argentinië. P>EN VERFFABRIEK naast de St. Nt- colaaskerk in Amsterdam is door brand verwoest. De kerk bleef dank zij de brandweer gespaard. Verzeke ring dekt de zeer grote achade. /~<HINA heeft telkens weer nieuwe martelaren: 25 Paters Trappisten werden door de communisten te Yang- klaping vermoord. Onder hen was een Nederlander. pRINSES JULIANA Is Zaierdagtmd- dag met Margriet en Marijke in Zwitserland aangekomen. Het prinse lijk gezin is nu in Zermatt weer vol tallig bijeen. DE FINSE DELEGATIE naar Mos kou is vertrokken, maar de leider Pekkala is voorlopig „ziek gemeld" en zal later we! eens gaan kijken. T»IJ de ingekomen stukken was 'n D mededeling, waaruit bleek, dat dat hoewel voor 1948 voor W. Z. Vlaanderen 306 woningen waren toe gewezen, van dit aantal de 152 in Oostburg te bouwen Finse woningen zouden worden afgetrokken, zodat wanneer vor enkele kleine^ gem. ale nog te bouwen woningen in minde ring gebracht worden er in 1948 slechts 120 woningen zouden kunnen gebouwd worden. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de particuliere herbouw praetlsch zou komen stop te liggen met al de na delige gevolgen vandien. De raad was het met deze contingentering niet eens en B. en W. zullen de no dige stappen ondernemen om ver andering te krijgen in de gegronde hoop, dat aan de billijke eisen van het zo zeer getroffen Oostburg tege moet zal worden komen. HET KERKEPADJE IN DE HENEICUSPOLDER. Tn de Henricuspolder ligt een padje, waarvan door particulieren veel vuldig gebruik gemaakt wordt en dat als openbaar voetpad beschouwd dient te worden. De eigenaren van de landerijen waardoor het padje loopt, willen dit pad opheffen onder het motief, dat de landerijen vertrapt worden. Uit de discussies bleek, dat het een beroepszaak geworden was. waarvoor de gemeente bij de Raad van State in den Haag was opgeroe pen. Vroeger was een raadsbesluit genomen, dat geen volledige meer derheid had, maar nu bleek, dat men de mening was toegedaan, dat het kerkepadje behouden diende te blij ven, mits het in goede staat gebracht en gehouden werd. De voorzitter werd aangewezen om het thans in genomen standpunt vgn de raad in den Haag naar voren te brengen. ONDERHANDSE AAN BESTEDING. DE 42 WONINGEN AAN NOORDWAL. DE A an de Noordwal zijn bijna 42 wo- ningen gereed pn de raad wjlde weten, hoe het zat met het verhuren en hei verkopen van deze woningen aan de gegadigden. B. en W. wilden, een machtiging om te verhuren of te verkopen in overleg met de Huisves tingscommissie. Enkele leden uit de Raad wilden, dat de raad ook in een en ander zou gekend worden en ten slotte werd aan B. en W. de gevraag de machtiging verleend, onder de voorwaarde echter dat de raad op de hoogte van de gang van zaken zou gehouden worden. De begroting 1948 werd, nadat eni ge toelichtingen gegeven waren, goed gekeurd. Ben W. deden een voorstel om de aanbesteding voor de aanie» van straten en rioleringen t.b.v. het com plex Finse woningen onderhands te doen geschieden. In de raad was hiei op enige reactie, omdat men van be paalde zijde de voorkeur gaf aan een openbare aanbesteding. Speciaal de heren Daansen en Leenhouts brach ten motieven naar voren. De eerste trok zelfs de eerlijkheid van het architectenbureau v. Hasselt en de Koning in twijfel en wees erop, dat dit bureau bij een onderhandse aan besteding aan ieder aannemer de ge raamde cijfers kon verstrekken. De voorzitter vindt deze uitlating met reëeL De heer Leenhouts wil openba re aanbesteding en wijst op de be roerde resultaten bij .de riolering aan de Noordwal, welke ook onder hands is aanbesteed. De voorzitter oordeelt het nodig in geheime zit ting te gaan teneinde nadere toelich tingen te kunnen geven. Na deze zit ting blijkt, dat de aanbesteding toch onderhands zal plaats vinden. DE BIOSCOOPKWESTIE. ■yan de heer P. Standaert was een request binnengekomen in ver band met de belastingverhoging van 35 pCt. Hij vindt het onbillijk, dat hij die alleen moet dragen en ver zoekt de raad het besluit te willen herzien. De voorzitter brengt naar vo ren, dat hij het betreurt, dat Stan daert zo getroffen wordt,, maar dat aan het besluit niets te veranderen zal zijn. Hij wil een middenweg zoe ken, teneinde te trachten de verho ging om te slaan op de exploitant en de bezoekers. Misschien dat over leg met de Prijsbeheersing in dit bij zondere geval resultaten kan bren gen. De raad besluit dan dat B. en W. in overleg zullen treden met dit orgaan. WIJZIGING UITBREIDING HERBOUWPLAN Jn verband «met het herbouwplan in den Haag waren bezwaren ge rezen tegen de finantiele consequen ties ontstaan tengevolge van de plan nen aan de Bredestraat en de Zand straat. Enkele kleine veranderingen werden voorgesteld en de heer Klok ke. supervisor gaf ter vergadering de nodige toelichting en deed enige voor stellen, die door de Raad aanvaard werden. Het kwam uiteindelijk hier op neer, dat aan enige gronden een andere bestemming gegeven werd. Compleet verrassend klopte T.S.C. de op papier sterkere Sittardse Bom Doelman de Monck moest driemaal vissen. Hierboven een aanval op t** T.S.C.-doel, waarbij Sestig, op de grond Hggend, angstig toektikt. hoe *#n doelman het eraf brengt.

de Stem | 1948 | | pagina 1