Bella Goed Wederopbouw nieuws Van de hak op de tak VAN NELLE Starheid overschaduwt de redelijkheid Wat een Wonderlijke Wereld I uinbouwbond definitief opgericht u zij gewaarschuwd: we gaan een beetje bedelen. U bewondert de missionarissen. U weet, dat ze veel moeten ontberen. Vooral zij, die in een verlatenheid van oerwoud of rimbpe zitten, kunnen zo intens verlangen naar een brokje cultuur of ontspanning uit de wereld welke zij verlieten. Het kost niet zo veel moeite hen daarin te helpen. De Missie-Boeken-Actie van het Groot Seminarie Hoeven reikt u. daarbij de helpende hand. Stuurt dq^raan boeken ook tweede handse, boeken over gods- dienst, wetenschap, cultuur, kunst; ontspanningslec tuur; ook kinderboeken. Verder is het mogelijk, dat zich meldt als vast medewerker der M.B.A.. U krijgt dan jaarlijks een boekenlijst, waarvan u een boek voor de M.B.A. bestelt. En tenslotte het eigen lijke bedelpartijtje het gironummer van de M.B.A. is 482000. Goed genoteerd? RADIO DE STEM VAN DONDERDAG 18 MAART 1948 Verkeersverbetering op Schouwen Wederopbouwmoeilijkheden in Sluis Hel ei Van Columbus Laat geboren doch welgeschapen dochter van de N. C. B. Een abonnement op Nee, daarvan zult V geen spijt hebben Fietsen en schoenen Een beetje bedelen Veerdienst Kruinin- gen-Perpolder wordt verbeterd EN NU15D EEN KOPJE mSr Last van zenuwen? FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseiscn voor de onderscheidene films, die deze week lopen. In de ad- erter.tiekolommen worden de rijks- filmkeitringseisen genoemd. Schouwburg Bioscoop Middelburg; Onder verdenking (volwassenen). Eleclro Bioscoop, Middelburg: De Zigeunerin (14 jaar). Grand Theatre, Goes: Waterloo- bridge (volwassenen). Alhambra Theater, Vlissingen: Ver laten (volwassenen). Luxor Theater, Vlissingen: De klok ken van St. Mary (alle leeftijden), MACHINIST VERONGELUKT De 52-jarige machinist der R.T.M.. 1'. Eakelaar, uit Middelharnis, die met de veerboot „Middelharnis" der ït.T. M. een dag dienst kwam doen op het veer Zijpe-Anna Jacobapolder, in ver band met de proefvaart van de nieu we veerboot „Grevelingen" is toen hij zich aan boord wilde begeven, door de duisternis misleid van de steiger in de stecnglooiing van de tramhaven aan het Zijpe gevallen. De ontboden geneesheer kon slechts de dood con stateren. Ket slachtoffer was gehuwd en vader van 4 kinderen. ONDERSCHEIDING, Aan de heer J. A. Bal te-Middelburg is de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ver leend. 14 MONTAGE-WONINGEN VOOR HOEK. Zeer binnenkort zal bij wijze van proef in de gemeente Hoek een oegin gemaakt worden met de bouw van een veertiental montagewoningen, welke dank zij de activiteit van het gemeen tebestuur als extra-contingent aan deze gemeente werden toegewezen. Hoek- is de tweede plaats in Zeeland de eer ste is Vlissingen waar deze soort woningen zal worden gebouwd. Goede vaart van de „Grevelingen" Er blijven nog wensen. De eerste overtocht van de nieuwe veerboot „Grevelingen" tussen Zijpe- Anna Jacobapolder is met goed gevolg gemaakt. Desgevraagd verklaarden de heren ir. de Jong cn dr. van Zuylen als be stuurders der Róttevdamse Tramweg Mij., dat zij er voor instonden dat het mogelijk zou zijn trucs met aanhang wagens van 15 ton en meer over te zetten. Dit zijn de wagens waarmee de mosselen naar Frankrijk worden ver voerd. Burgemeester van den Berg van Bruinisse dankte aan het slot van de tocht voor de verbetering, doch hoopte dat een "boot met koplading nog zou volgen. Ook burgemeester de Jonge van St. Philipsland sprak in dezelfde geest. Ir. de Jong wees er op dat voor boten met kojólading de havens zoals ze thans zijn, niet geschikt zijn. Wa terstaat zou dan eerst de havens moe ten verbeteren. OPENING LABORATORIUM GEZONDHEIDSDIENST DIEREN. De provinciale Gezondheidsdienst :oor dieren heeft een laboratorium in gericht in het hulpgebouw der voorma lige Centrale Keuken aan het Ravelijn do Groene Jager te Goes. Naar wij vernamen zal dit labora torium op Woensdag 7 April a.s. offi cieel worden geopend. Aardenburg Thuiskomst. Met de „Grote'Beer" hoopt op 22 Maart te Amsterdam aan tc komen korporaal Sam Maas alhier die- vrijwilliger was bij de Marine Luchtvaartdienst. Burgeerlijke stand. Geb.: Aimé B. M. zv C. Nobusde Windt; Guldo C. F. zv R. Dhondt—Musson; Anita M. E. dv G. Lampaertde Krijger: Ceci lia M. E. dv G. Buijsse—de Bruijckere; Robbert J. zv J. Simpelaar—Rabout; Arie zv C. de Vogel—deClerck; Ghls- lain O. A. zv A. van de Vijver—van Damme. Huwelijken'. Antoine J. Groosman, 26 jr. uit Middelburg en Adrlana M. de Taeye, 24 jr. Overlijdens: Janna Riemens, echtge note van Isaac Jansen, oud 86 jr (ovei leden te Haarlem): Emilius F, Bonte, oud 93 jaar. Goes UITBREIDINGSPLAN 1947 AANVAARD. Gisteravond heeft de raad, na door drie deskundigen te zijn voorgelicht, zich unaniem verenigd met het gewij zigde uitbreidingsplan der gemeente Goes. Groede Eerste steenlegging. De eerste steen voor het nieuwe hotel-restau rant, dat nabij het hertenkamp komt, werd gelegd, dit niettegenstaande de werkzaamheden aan dit hotel reeds vrij ver gevorderd zijn. Deze eerste-steenlegging geschiedde door burgemeester Everaars, die deze wrobo.lische daad verrichtte onder aanbieding van zijn beste gelukwensen aan de heer en mevrouw Becu-Dubois, die dit nieuwe hotel zullen doen ex ploiteren. De burgemeester wees er daarbij op. dat dit hotel zal voorzien in een lang gevoelde grote behoefte. Hij noemde het daarom een aanwinst voor de gemeente. Spreker bracht Op 10 Mei rijdt de Diescltram. flELIJK wij reeds meldden is tussen Zijpe en Anna Jacoba, speciaal voor auto- en vrachtvervoer de nieuwe veerboot Grevelingen in de vaart ge legd. Nog meer verkeersverbeteringen zijn op komst, zo deelde dr. v. Zuylen directeur der Rotterdamse- Tramweg Mij. mee, dat 10 Mei a.s. op Schouwen Duiveland de eerste Dieseltram in ge bruik zal worden genomen. Het ligt in de bedoeling in de loop van de zomer al het personenvervoer per Dieseltram te doen plaats vinden. Dit geeft een besparing van 20 mi nuten op de rijtijd, waardoor het mogelijk is de frequentie op te voe ren en een sneldienstte onderhouden met de badplaatsen. Voorts zullen twee trailers een da gelijkse dienst Rotterdam-Zierikzee gaan onderhouden. Overleg met de A.T.O. heeft tot 24 uur besparing geleid, zodat goederen, 's middags om zes uur in Rotterdam gelost, de volgende middag in Zierik- zee zijn en in de toekomst aan huls zullen worden bezorgd. Ten aanzien van de Grevelingen kun nen wij nog melden, dat het een dub bel schvoelschip is, samengesteld uit voor- en achterstuk van het destijds onklaar geraakte Rijnschip Randwijk. De lengte is 45 M. bij een breedte over alles van 10.50 M. Het rijdek meet 24x 10 M. De pont beschikt over schijn werpers voor iaden en lossen en Ts voorzien van een promenadedek en een vrij ruime salon. De pont is o.m. in staat twee trailers van 14'2 M. lengte tegelijk over te zetten en kan een snelheid bereiken van 18 km. per' uur. Jeugdige Avonturiers "TWEE JEUGDIGE Kapellenaars, resp. 13 en 14 jaar, kregen eind vorige week „het wild In de benen" en vormden het plan de wijde wegeld in te trekken. Na lang wikken en wegen besloot het avon tuurlijke duo naar Zwitserland te trekken. Lukte dit dan zou verder gereisd worden naar Zuid Afrika. Devie^fn bezaten de jongens niet, wel een .paar stevige benen en een onbezonnen hoofd, dus tippelden ze Vrijdag i.p.v. naar school de richting van Brabant in, daar ze via Duitsland het land der Alpen dachten te bereiken. Ook Zater dagmorgen was, na een nacht in ccn hooiberg, de roep der bergen sterk genoeg om de gang' erin te houden, doch toen ze 's avonds in Helmond binnensukkelden, hadden ze, zoals de boeren zeggen „het eind in de bek" en besloten ze naar Kapelle terug te keren. Zondag avond arriveerden ze weer in hun woonpjaats en moesten zij consta teren.'dat fer voor verloren zoons niet altijd gemeste kalveren wor den geslacht. Het werd een nuchter einde. Geen bergen, wel blaren! Oostburg voorts hulde cn dank aan de aanne mer. de heer De Wilde van Zuidzan- de, die met zulk een ijver en nauw keurigheid de werkzaamheden uitvoert cn leidt.De burgemeester eindigde zijn rede met do arbeiders die bij de bouw van het hotel werkzaam zijn, ten voorbeeld te stellen aan allen, die nog niet begrijpen, dat de weder opbouw van ons land alleen mogelijk is door. noeste vlijt en nauwgezette plichtsbetrachting. De heer Becu-Dubois betuigde voor deze woorden zijn hartelijke dank en bood daarna alle aanwezigen een ver versing aan, die zeer in clc smaak viel, terwijl de heer De Wilde aan zijn arbeiders voor de rest van de dag vrijaf verleende. s-Heerenhoek Rioleringswerken. In verband met het klaarkomen der noodwetwoningen is men begonnen met het aanleggen der rioleringen. Er wordt gewerkt ,in hoogtempo en daarom is het jammer dat men nog al eens tegenslag onder vindt o.a. door grondverschuivingen en grondwater. Met dit al zitten de be woners van de Noordwal geïsoleerd. Alleen met grote moeite en halsbre kende toeren kan men zijn woning be reiken. Overslag Teerdag. Maandag werd door de kaartersclub alhier de jaarlijkse teer dag gehouden in het lokaal bij de wed L. Spiessens. Na afloop van de vergadering werd een prijskaarting ge houden voor alle leden. Daarna werd een avondmaal aangeboden, waarbij zij zich het goed lieten smaken. Verder werden nog vele gezellige uurtjes on der elkander doorgebracht. Ontspanningsavond. Maandag werd in het café bij F. l'Ecluse een ontspanningsavond gegeven voor de toneelclub alhier. Allo leden die had den medegewerkt tot het welslagen van alle toneelavonden welke tijdens de algelopen winter zijn gehouden, werden hiertoe uitgenodigd. Aan ge zelligheid heeft het niet ontbroken, da5r zij wat eten en drinken betrof, niets tekort hadden en tevens hebben kunnen genieten van enige uurtjes dansmuziek. Sas van Gent Vergadering buurtvcr. De Molendijk. De hoofdschotel van de avond was de bespreking over het a.s. burgemeesters- feest. Overwogen werd welk aandeel de buurtvereniging in de festiviteiten kan nemen. Voorts werd gesproken over event, samenwerking met de zus terverenigingen. Samenwerking is een voornaam punt. '-H. Hendrikskinderen Geslaagd. Onze stadgenoot F. F. de Maayer wist te Terneuzen aan de Nijverheidsschool het diploma lood- en zinkwerken te behalen. Sluiskil Landtouwcursus. Alhier vond de eindles plaats van de land- en tuin- bouwcursus door dc leeraren de Bruijn en Jansen. De rijkslandbouwconsulcnt reikte de diploma's uit. Vier candida- ten werden afgewezen Hoek Geslaagd. Voor het diploma ma- chinebankwerken slaagde de heer C. de Kraker. Middelburg .Ti 33) Na een poosje rees hij op om zien naar het dek te begeven, waar hl] meende dat ze heen waren gegaan. Maar hij vond er alleen maar Nelly net Drost en Rosario. die verklaar den Inez niet gezien te hebben. Maar Rosario bood zich onmiddellijk aan dc kolonel behulpzaam te zijn naar het zoeken naar mevrouw Lindsey. Dus bleef Nelly een tijdje met mijn- hoer Hall alleen, wat haar overigens niet onaangenaam was. Want juist tevoren had Carlos Rosario haar weer bestormd met zijn voorstel, in Buenos Aires tenminste twee dagen uit te rusten cn dan in zijn gezel schap verder te reizen. Aan twee da- cen was toch niets gelegen en hij wilde dan rechtstreeks met haar naar Nieuwland reizen, omdat hij toch za ken met haar vader moest doen. Ook DIPLOMA-UITREIKING AAN HERSCHOOLDEN. Ben kleine groep vertegenwoordigers uit onderwijskringen en uit het be drijfsleven was bijeengekomen in de rijkswerkplaats voor vakontwikkeling, St. Jorisstraat, om het werk van de leerlingen te bezichtigen cn tegenwoor dig te zijn bij de diploma-uitreiking aan de geslaagden. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau, tevens directeur van de rijkswerkplaats zette in het kort de motieven uiteen, welke tot stichting van de rijkswerkplaats aanleiding waren. Vervolgens sprak hij zijn waardering uit. voor 't werk van de geslaagden,welke op oudere leeftijd zich nog de moeite en offers hadden getroost om een vak te leren; om daarna tot de diploma uitreiking over te gaan. Van de 29 ge- examineerden kon aan 18 het diploma worden gegeven. Daarna werd het woord gevoerd door de heren J. K. van Loo, vertegenwoor diger van de aannemers en A. J. Mat— thijssen, directeur gemeentewerken, welke deel uitmaakten van de examen commissie. Zij spoorden de geslaagden aan zich als goede vakgenoten te ge dragen en steeds hun werk met liefde te verrichten; ook rieden zij hen aan op de ingeslagen weg voort te gaap en te trachten hun kennis te vergroten. Een der geslaagden, de heer Zuidweg sprak woorden van dank aan de beide leeraren en de examencommissie. In de loop van de dag brachten nog vele personen uit de bouwwereld een bezoek aan de werkplaats, teneinde zich van het werk van de leerlingen en de methode van opleiding op de hoogte te stellen. Geslaagd. De heer R. de Blaay behaalde het diploma machine-bank- werken aan de Nijverheidsschool te- Terneuzen. Terneuzen PEN uiteenzetting van dc toestand, waarin Sluis, bet eertijds zo pittoreske stadje met zijn 2300 Inwoners, door de oorlog is achtergelaten, behoeven we waarlijk niet meer te geven. Daar Is genoeg over geschreven. Ditmaal willen we het eens hebben over enkele objecten, zoals die er thans; drie en een half jaar na de bevrijding, bijstaan. ün dan hebben we op de eerste plaats het oog op het gemeentehuis: Meer dan een kwartier gaans buiten de kom van het dorp gelegen. De moeilijk heden, vooral in de winter, zijn voor de mensen te groot. Vanzelfsprekend zocht men naar iets anders en spoedig was er een oplossing gevonden. Ach ter het oude raadhuis-beschikt de ge meente over een perceel bouwgrond. Als we, zo redeneerden B. en W„ daar op eens twee woningen onder één kap bouwden, die gezamenlijk tijdelijk als gemeentehuis benutten totdat het oude stadhuis herbouwd is, dan kun nen de woningen voor normaal ge bruik benut worden. Het ei van Colum bus. Een architect werd in de arm ge nomen, er werd getekend en gerekend en het resultaat was een dubbele wo ning, met een totale inhoud van 1200 m3. Nee, zei wederopbouw, maximaal 1000 m3. En of nu al betoogd werd, dat de ruimte dan te klein voor nood- gemeentehuis zou zijn, dat de mate riaal- en bouwkosten niet noemens waard hoger zouden zijn, het mocht niet baten. De Sluizenaars zullen ook in de toekomst voorlopig een stevige wandeling (en veel tijds- dus arbeids- verlles), over moeten hebben voor een gang naar hun gemeentehuis.. Een soortgelijk geval is de garage voor het brandweermateriaal. Dat ma teriaal heeft een plaatsje gevonden in een particuliere autogarage. Maar een particulier heeft nu eenmaal geen droogtoren voor natte brandslangen nodig en een brandweer wel. Met be trekkelijk weinig kosten en materiaal is de voormalige hoofdwacht op de Markt tot brandweergarage in te rich ten. zo verzekerde onze zegsman, maar opnieuw blijkt Wederopbouw een voor Sluis onneembare vesting, ook al staat de brandweer-inspectie vierkant achter het plan Beklagenswaardige peuters ]kJu erkennen we gaarne, dat de beide hierboven genoemde gevallen dis cutabel zijn. We kunnen ons voorstel len, dat er personen zijn die mehen, dat aan dergelijke plannen geen „voorrang boven alles" dient te wor den verleend. Hierover kan men van mening verschillen. Maar dat is niet in redelijkheid mogelijk over de situa tie. waarin de' R. K. Jongensschool zich bevindt. Het gebouw is verwoest en de klassen zijn op verschillende plaatsen ondergebracht. Enkele heb ben ruimte gevonden in een deel der R. K. meisjesschool, die zelf ernstig beschadigd is. Er kan niet geventileerd worden, de schuifdeuren moet men met de grootste behoedzaamheid ope nen (anders vallen ze om; een der leerkrachten kan over de gevolgen meepraten), de buitendeuren kunnen niet op slot. en nu het zovér is, dat de meisjesschool hersteld kan wórden moaten de meisjesklassen de lokalen Geslaagd. Aan de avond-teken- betrekken, die nu door de jongens ge- school slaagden voor machinebankwer- bruikt worden. Waar moetep die heen? ken J. J. Harte, F. de Kubber. A. Ver- I- De laagste klassen zitten ih een stal. Hoog boven in een der muren een paar kleine raampjes, een beton nen vloer, een deel der banken op planken en een andei deel op stenen gezet, opejjit de peuters niet met hun voeten op de koude vloer komen: maar dat heeft het bestendige risico tengevolge dat onderwijzeres en leer lingen de benen breken. En In deze ventilatie-loze, donkere ruimte van nauwelijks vier bij vier meter zitten achttien kinderen op eengepakt onder één lichtpunt, dat dc helft der lezende of schrijvende peuters in de schaduw zet. Men kan aan deze toestand veel of weinig woorden wijden. We menen dat hij met het weinige, dat wij hierboven schreven, voldoende gekenschetst is. Er wordt veel over onderwijsvernieu wing gezegd, doch ieder is het er over eens, dat dit in de praktijk voor 90 procent of meer van de leerkracht afhangt. En wanneer men nu ervaart, dat op deze school in Sluis, in deze iedere ambitie en belangstelling do dende omgeving, de leerkrachten nog enthousiast over onderwijsvernieuwing spreken, dan is een eresaluut jegens hen zeker op zijn plaats. Er is een oplossing XTier moet een oplossing gevonden worden, in het belang van het onderwjjs en van de gezondheid dei- kinderen. En onwillekeurig vraagt men zich af, of het Hesdohuis hier die oplossing niet kan bieden. Dit ge bouw biedt ruimte voor 400 weder- opbouwarbelders,doch sinds geruime tijd verblijven er gemiddeld ir' ider dan 50, die gedeeltelijk in andere ge meenten werken. De kampstaf, admi nistratief- en keukenpersoneel is ech ter op 400 man berekend, naar men ons verklaarde. -Is h^t nu werkelijk niet mogelijk, dat men die enkele, ar beiders in een der andere weder- opbouwkampen in Tt/Tet zitplaats en al heeft de Britse vlieger, lt. Cartier, zich uit 'n vlieg tuig laten catapulteren, dat met een snelheid van 650 km door het luchtruim voortjoeg. Na 12 seconden opende hij de parachute die aan zijn stoel was be-v vestigd en vier seconden later zijn eigen valscherm, waarmee hij behouden de grond bereikte. Lt. Cartiér deed dit niet om een nieuwe, sport te propageren, maar om de reddingskansen te kunnen nagaan voor piloten van zeer snelle jagers. Binnen kort wil hij een nieuwe sprong wagen uit een toe stel, dat 800 km kruissnel heid heeft. Het lijken ons geen proe ven voor kamergeleerden. Nier. pen kunstmatige heeft dokter nier Niels Alwall uit Stockholm ge fabriceerd. Het' is een klein, ingewikkeld ma chientje, waaruit enkele rubberbuisjes steken, die met de aderen worden ver bonden. Iemand, dl* zijn bloed wil laten zuiveren, ïaót het zich dus aftappen cn krijgt het even later, na wassing in een zout oplossing, weer terug. Mensen, dde als proefko nijn fungeerden, hebben verklaard, dat zij zich na de behandeling weer jong en fit voelden. Het spijt me Excuseer me zei eert telefoonstem tegen de politiecommissaris van Fontainebleau maar ik heb zojuist een automo bilist overvallen, uitge schud en aar, een boom ge oonden langs de grote weg op dat en dat punt Ik had ook zijn wagen nodig, maar die leunt u nu vin dén voor het station te Melun. De commissaris dacht aanvankelijk te doen te hebben met een grappen maker die de politie niet erg mocht Üjden en haar daarom een poets wilde bakken. Hij besloot noch- thans enkele agenten nasr de aangeduide plaatsen te sturen. En inderdaad vonden zij daar het slacht offer en de auto. OGOOOOOOO0OOOOOOGOOOOOGOGOOGOOO0OOOGCDOOOGOOOOGOOC „PN ALS GE MIJ cn het bestuur vraagt, wie hebt gc het hoogst staan, dan' zeg ik openhartig: De kleine man uit de gewesten der zuidelijke pro vincies. Zijn handen zijn breed, zijn beurs is smal, zijn mond is klein, zijn gezicht is meestal gekeerd naar dc aarde en zijn geest is gericht naar dc hemel": Aldus zeide de heer A. van Haperen in zijn rede fer vergadering te Til burg. waarin de Tuinbouwbond NC13 definitief werd opgericht. 12.000 leden. Vlaanderen onderbrengt, waar nóg voldoende ruimte is en waardoor een personeelsbesparing wordt verkre gen? Het onderwijs en de gezondheid der Sluise jeugd zouden er mee gebaat zijn. "To waren zij dan naar Tilburg geko- men, honderden in getal, de ken tekenen van hun werkdrift meedragend in hun wezen: de mannen van Baro nie en Markiezaat, van de Peel en de Meierij, om eerst O.L. Heer in de H. Mis, die de -Bondsadviseur Rector J. P. van Dal opdroeg, te bedanken voor Zijn goede gaven en om daarna zonder overbodige woorden over te gaan tot de orde van de dag. Het was nauwelijks aan' die ver weerde koppen te bemerken, dat die West Zeeuwsch- orde een zeer bijzondere was: zij gin gen tesanven als één man een eigen katholieke tuindersbond vorm en ge stalte geven, 'n bond met nu reeds meer dan 12.000 leden, verdeeld over 178 af delingen. Het werkgebiad van - deze mannen levert per jaar 20 a 25 mil- lioen gulden op onze veilingen en het Noord Zeeland boft De gemeentebesturen van Noord-Zeo- I land hebben nu deze bevoegdheid ge- AAN de gemeentebesturen vau j delegeerd aan de aldaar bestaande een Schouwen-Duiveland, Tholen cn i 'trale dienst van touw- cn woningtoe- St. Philipsland is door de minister van zicht. Men mag hier tot 10.000 gaan Wederopbouw cn Volkshuisvesting be- - omdat voor het rayon de aantallen in- voegdbeid verleend tot het goedkeuren woners der afzonderlijke gemeenten bij van touwwerken tot een bedrag van i elkaar kunnen worden geteld. 10.000. Dit zijn de eerste gemeenten in Zee land, aan welke een dergelijke be voegdheid is verstrekt. Men zal zich herinneren, schrijft het Z. Dagblad, dat in alle provincies behalve in Zeeland, Gelderland en Lim burg, door de minister plaatsen zijn aangewezen, die m.i.v.. 1 Januari j.l. speciale schriftelijke goedkeuringen voor bouwwerken mochten verstrekken Voor gemeenten met 10.000 tot 25.000 mast en J. Wieles. Voor electrotech- vertrek in het Jeugdhuis een restant inwoners Sddt de bevoegdheid, slechts niek P. Mielen. i I V0OT bouwwerken tot 3000 en voor Radioconcerten. Het Dclftse Ma drigaalkoor zal o.l.v. de Temeuzense componist-dirigent Pierre van Hauwe op 30 Maart een uitvoering geven voor de Vlaamse radio-omroep van 19.30 tot 20.15 uur, terwijl op 1 Mei hetzelfde koor voor de K.R.O. zal optreden. IJzendijke I ...z -------ivoor oouwwerxen tot j suuu en voor uit de bezettingstijd. Het bewuste lo- gemeenten met meer dan 25.000 Inwo- kaal was eens een Duitse paarden- i ners tot bouwwerken van 10.000. Veldzicht. Het grenskantoor Veld zicht zal binnenkort een z.g. grootkan toor worden, vernemen we, gelijk Sas van Gent bijv. Zaamslag Geslaagd. Voor het diploma tim meren slaagde de heer F. Zegers, voor machinebankwerken de heer W. v. d. Hooft en voor electro-techniek de heer C. de Vos. HET UITSTEKENDE MODEBLAD BELLA voor vlotte en goede modellen in dames- en kinderkleding. 40 cent per nummer Verschijnt 2 maal per maand Abonneert U bij de bezorger van De Stem TYE fiets is buiten de rantsoenering gereden. Er is in de distributie-regionen eerst na tuurlijk zwaar over geboomd. Zwarttillenden wilden het oude spel van formulieren-invullen en toewijzin gen-uitschrijven handhaven. Hoe kan iets ordelijk verlopen, zonder dat er een papierwinkel bij te pas komt? Het resultaat ziet men nu. Er zijn na verschei dene Weken van distributievrijheid nog volop fietsen te koop. Hier en daar zijn er zelfs fietsenhandelaren, die ze tegen gemakkelijke betalingsvoorwaarden aan bieden. De zwartgalligheid leed een zware nederlaag. Ze handhaaft nu echter haar stelling ten opzichte van de schoenendistributie. Alle direct betrokkenen zeg gen, dat dit artikel best vrij gegeven kan worden. Te constateren valt, dat pakhuizen en winkels vol zit ten. Maarmisschienzou.... weleens.... De ambtelijke angstvalligheid heeft nog het beslissen de woord. Hoe lang? Wat overig Zeeland betreft kan wor den meegedeeld, dat het in de bedoe ling ligt aan Middelburg en Vlissingen zo spoedig mogelijk goedkeurings-be- voegejheid ,te verlenen. Besprekingen hieromtrent -zijn nog gaande. Doordat momenteel voor de plattelandsgémeen- tetr vau Walcheren nög geen centrale dienst bestaat (besprekingen om tot oprichting daarvan te geraken worden gevoerd)-, kan deze bevoegdheid nog niet worden verleend. Aan gemeentebesturen in andere streken der provincie is door de Prov. Directie van de Wederopbouw en Volks huisvesting een schrijven gericht, waar in gevraagd wordt of de gemeenten (e.v. de centrale dienstel?) prijs stellen op het verkrijgen der goedkeuringsbe voegdheid. In Zuid-Beveland zal het antwoord afhangen van de omstandig heid, of men hier spoedig een centrale dienst zal kunnen doen functionneren. Wat West-Zeeuwsch-Vlaanderen ten slotte betreft, kan worden meegedeeld dat met de gemeentebesturen Is en nog zal worden gesproken over dit vraagstuk. Zeeuwse verkeerseoufcrcnlie besprak problemen. Woensdagmiddag is te Middelburg onder voorzitterschap van jhr. mr. A F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin, een verkeersconferentie ge houden, waaraan alle bij het verkeer betrokken instanties cn organisaties in Zeeland deelnamen. Een van de be langrijkste mededelingen in deze bij eenkomst betrof de verbindingen van Schouwen-Duiveland naar elders. In de aanstaande zomerdienstregeling zal men de gelegenheid krijgen het traject ZierikzeeRotterdam of omgekeerd via Roosendaal in 3'/a uur af te leggen. Aan een verzoek van de Kamer van Koophandel, om tussen Breskenk en Vlissingen een grotere veerboot in te leggen dan 'de Prinses Irene, kan niet worden voldaan omdat men een derge lijk vaartuig niet bezit. Het aantal veerdiensten kan niet worden opge voerd. De veerdienst Kruiningen-Pevk- polder zal worden verbeterd door het inleggen van een tweede .Moerdijk pont", die naar behoefte zal varen. Op het veer IIoedekenskerkc-Terneu- zen zullen deze zomer auto's en be stelwagens overgezet kunnen worden, echter geen vrachtauto's. In Wol- phaartsdijk cn Kortgene zullen dc steigers verbreed worden eh de veer boten zullen zes nieter worden ver engd. kende hij land en mensen beter dan zij, die toch zo lang weg geweest was en kon hij haar in veel dingen be hulpzaam zijn. Bovendien had men dan geen be hoefte aan een geleider op de land- joute. Hij zou ook nog kunnen zorgen voor lastdieren cn vertrouwde men sen ln Serraos, waar men de Parana verliet om de landroute te beginnen; zij zou daar maar moeilijkheden mee hebben.... Zonder twijfel zou 't vele voorde len gegeven hebben, maar toch kon Nelly er niet toe besluiten zijn voor stel aan te nemen. Minder nog ten aanzieu van de twee verloren dagen als wel door iets, dat haar in Rosario's mooie amandelvormige ogen veront rustte, wanneer hij met haar sprak. Gisteren al was het haar opgeval len en zelfs pijnlijk tot haar bewust zijn doorgedrongen, dat er een harts tochtelijke en met moeite verborgen gloed in de blik van de Spanjaard brandde. Een huldigende bewonde ring die Nelly nu, zelfs bij de herin nering eraan alleen al. verschrikte. Wat beeldde die man zich wel in? Wilde hij haar opeens het hof ma ken, nadat ze bijna drie weken op rustige, onbevangen kameraadschap pelijke wijze met elkaar waren om gegaan? Ze had hem daartoe toch waarlijk niet de minste aanleiding gegeven! Integendeel'. Gisteren nog, toen hij haar vroeg waarom ze al tijd zo ernstig .in gedachten verdiept was, had ze zonder aarzelen geant woord, dat ze in Londen haar verloof de had moeten achterlaten, aan wie ze met heel haar hart gehecht was en de scheiding was van dag tot eag moeilijker te dragen. Daarom kon ze ook niet opgewekt zijn, terwijl op gewektheid toch veel meer in haar karakter lag dan emst en droefheid. Rosario was stil gebleven na deze openbaring. Maar daarbij had hij liaar voor het eerst met die merkwaar dige blik aangezien, lang en zwijgend- Gisteren was zijn gelaatsuitdruk king haar nog onduidelijk geweest, maar nu vervulde die haar met angst en onbehaaglijkheidomdat ze plot seling had begrepen wat die beteken de. Ze zouden neg dagenlang samen op de boot moeten blijven. Elkaar daarbij mijden zou nauwelijks moge lijk zijn.... VERDACHTE RELATIES. Nell> staarde, in dromen verzonken in het eindeloze blauw van een wolken loze hemel. Er was niets te horen als het stampen van de machines in de machineruimen, het ruisen van het kielwater en het geplas van de glas- groene golven bij het spel van een school dolfijnen, die het schip bege leidde Nelly maakte een ongeduldige be weging. Neen, ze wilde helemaal niet meer aan die Rosariodenken, misschien had ze zich toch nog vergist. En haar gedachten vlogen, vol ver langens, naar de verte, naar Fred Has- well. Hoe had hij dat ook weer gezegd? „Tussen gelieven kome nooit meer land, dan men kan houden een roos in de hand". Hoe waar was dat en wat mooi! Al leen lag het niet altijd ln de macht van een meisje, te handelen zoals hart en verstand haar geboden. Zij, bijvoor beeld „Zult u het voorstel van mijnheer Rosario. in Buenos Aires op hem te wachten, aannemen, juffrouw?" vroeg de oude natuuronderzoeker aan haar zijde. „Neen, in geen geval", antwoordde Nelly resoluut. „Ten eerste wil ik abso luut geen tijd verliezen en ten tweede prefereer ik alleen te reizen. Ik houd er niet van, gebonden té zijn en reke ning met anderer belangen te moeten houden. Ook mijn oom geeft er de voorkeur aan, alleen te blijven". „Zeker, dat kan ik begrijpen. Maar hoe moet dat dan met mij? U was zo vriendelijk mij toe te staan, dat ik me voor de verdere reis bij u mocht aansluiten. Maar ik zou u niet .graag in de weg zijn en als...?? (Wordt vervolgd 4f0^)0) VRIJDAG 19 MAART HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 morgengeb., 7.45 ork., 8.- nws„ 8.15 Pluk de dag. 8.55 inl. hoog mis, 9.— Hoogmis, 10.15 symph., 10.40 ork., 11-11.35 De Zonnebl., 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 gram., 12 Angelus, 12.03 viool, 12.30 weeroverz., 12.33 con cert. 12.55 Zonnewijzer. 13 nws., 13.25 conc., 13.40 gram., 13.50 v. man tot man, 14 Radio cembalo gezelsch., 14.30 luisterspel, 16.30 intern, cabaret, 17 na schooltijd, 17.15 gram. 17.45 Wat het buitenl. leest, 18 Matrozenkoor, 18.30 reg.uitz„ 19 nws., 19.15 Alle hens aan Schmidt, 20 nws., 20.05 gew. man, 20.12 omroep kamerork., 21.50 luisterspel, De Zilvervloot, 20.40 Europa een, 21 dek, 19.30 oude melodieën, 19.50 Joseph 22.30 gram. 22.37 actualiteiten. 22.45 De goede week, 23 nws., 23.15-24 gr. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 gram., 8-nws„ 8.15 gram.,, 8.18 gram-, is dan ook meer prijzenswaardig dan verwonderlijk te moeten vernemen, hoe de Veilingverenigingen van de Meierij een ronde som van 1 20.000.— aan de jonge Bond ten geschenke boden om over de eerste financiële moeilijk heden heen, te komen. En deze moei lijkheden zijn er vele. Voorlichting. yij liggen uiteraard vooral op hel terrein, waar dc Tuinbouwbond N.C.B. haar doelstelling vindt, het best te omschrijven met het tot tn liet oneindig herhaalde woord: Voor lichting. En dat kost geld of om het met de heer van Haperen te zeggen: met ƒ4.— kun je meer doen dan met ƒ1.en we zijn van plan méér te doen! Van daar ook dat bij de debatten over de vaststelling van de statuten niet zozeer over een „teveel" aan bij te dragen kos ten werd gesproken, toen de toeslag van ƒ0.90 per HA. aan de N.C.B. ter talel kwam als wel de dringende nood zakelijkheid deze 0.90 in eigen nog zwakke kas te behouden. Hiertoe zui len pogingen worden gedaan langs de normale wegen van voorstel en over leg. Dan is er nog het eigen orgaan, we kelijks te verschijnen, voorzien van talrijke gedegen artikelen en met fraaie en leerzame foto's vèrlucht. Ook moeten er functionarissen komen, zo als b.v. een bekwame bondssecretaris. Daarom; er moet geld komen en dan cal er doel-gerichte en verantwoorde voorlichting zijn. Pastoor Doens van Bavel. Pen zeer gezonde noot ln het overi gens weinig uitgebreide koor dei- sprekers uit de vergadering bracht vtf pastoor Doens uit Bavel, die met zijn stem als een bronzen klok enkele prac- llsche wijzigingen in de statuten voor stelde, waarmee bij acclamatie accoorl werd gegaan. Hij stond daar als een tuinder tussen de tuinders, als het levend geworden woord van Sint Pau- lus: „Ik ben Jood met de Joden", cu pleegde zielzorg in een zeer eenvoudige en daardoor waarschijnlijk sublieme betekenis van het woord. Want hij wist de toehoorders tegen enkele opmerkers in te begeesteren voor het ideaal, dat ook voorzitter en geestelijk adviseur zo warm verdedig den allé tuinders verenigd in één principiële, d.i. katholieke Tuinders- bond als dochter -van de standsorga nisatie de N.C.B. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de wel-voorberelde statuten vrijwel en- gewijzigd konden worden vastgesteld, dat ook de zorgvuldig opgemaakte bc- stuursvoordracht bij dé stemming dooi de vergadering volledig bleek te zijn gewaardeerd. Hoogstens zat men er over in de war, de 1.contributie wei erg aan de lage kant was! Het nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: H, Timmermans, uit Helvoirt; C. Gijsman, uit Waspik; H. de Bruin, uit Kerkerdeur, J. Kroef, uit Haps; J. G. de Leeuw uit Alphen (Geld.); J. v. cl. Ven, uit Zeeland; A. van Erp, uit Udenhout; J. Liebregts, uit Middel- beers; J. Eijsbouts, uit Asten; J. L. v. d. Broek, uit Chaam: M. Verdonk, uit ITbevenS. A. Musters, uit Bergen op zoom; A. Verstegen, uit Reek. Als deskundigen werden namens de NCB toegevoegd: A. van Haperen en Th. Thijssen van het hoofdbestuur. Het lid van de Tweede Kamer, dl heer Jos. Zeegers gaf nog enkele in lichtingen over de 6tand van zaken aangaande de motie-Groen, die dank baar werden aanhoord, maar die gelijk spr. zelf réeds aangaf, nog weinig niéuwe of definitieve perspectieven openden. Zo is dan het zuiden een krachtige organisatie rijker geworden, voorlopig beperkt tot Maas en Waal, Brabant en Limburg, weldra waarschijnlijk ook uitgebreid met Zeeuwsch Vlaanderen. Moge deze jongste spruit van de N.C.B. voorspoedig opgroeien! Mijnhardt's Zenuwtabletteo helpen U er overheen. 8.50 v. d. huisvrouw, 9 orkestw., 9.30 waterst., 9.3.5-10 gram., lü-10.20 morgen wijding, 10.20 gram., 10.3# v. d. vrouw. 10.45 viool en piano, 11.10 „Vrijheid". 11.30-12 orgel, 12 sextet, 12.30 weerpr. 12.33 sportagenda, 12.38 orgel, 13 nws. 13.15 Les Gars de Paris, 13.45 gram 14 kookkunst, 14.20 gram-, 15 Ons volk en zijn dichters, 15.20-16 strijkork., 1° Fr orkestw., 16.30 tussen 12 en 16, 1? Stem des volks, 17.20 Wij en de muz„ 18 nws., 18.15 De Vara feliciteert, 18-40 gem. omr. a capellakoor, 19 Denk om de bocht. 19.15-19.30 r?g.uttz., 19 30 cursus, 19.50 ti envoor acht, 20 nws 20.05 gram.. 20.30-21 cursus. 21 Men vraagten wij draaien, 2120 jaren van vriendschap, 21.50 Op vleug'len van muziek, 22 weekoverz., 22.15-22.40 swing and sweet. 22.40 Vandaag, 22.4a -23 avondwijd., 23 nws., 23.15-24 gram. BELGIë, VL progr„"'321.9 m.: 13 nws. 13.15 Rom. casinoprogr., 14 middagro- 15-15.45 tchooluitz., 19.30 filmmuz. 20 symph. ork„ 21.30 zangpl., 22 nws„ 22.10 kroniek van de Staten-Generaa der oud-strijders, 22.15 dansmpz., 22.50

de Stem | 1948 | | pagina 2