Herinstelling militaire dienstplicht Definitief einde Niemand uitgedaagd van onze neutraliteitspolitiek Sroof in eenvoud P.v.d.A, tegen blokvorming Truman wenst: Staatsregelingen voor de We gewijzigd „Even vastbesloten als de vrije landen van Europa zijn om zich zelf te be schermen, wensen wij hen daar bij te helpen, economisch en defensief" IN 'T KORT In dienende liefde Gromyko werd grof Allen staan elkander bij in geval van een gewapende aanval in Europa Harmonie en eenheid VIERDE JAARGANG No. 1027 DONDERDAG 18 MAART 1948 i DE,NE°: BIOSCOOPBOND zal een krachtige actie ontplooien tegen de verhoogde vermakelijkheidsbelasting. ZO deelde bondsvoorzitter Vermin mede. Vanavond Kamerdebat Zeep, Eieren en Sinaasappelen ■.■SP.W.'WWvwvuww Tweede Kamer voegde er nog vrouwenkies recht aan toe Het cijfmogendhedentierdrag getekend Veiligheidsraad plaats te Tsjechische kwes tie op de agenda Maar üóor krachtige anti communistische politiek Zes nieuwe torpedoboot jagers Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.33 per kwar taal, per post t 4-25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0 26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278341. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 1, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 1 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God. Koningin en Vaderland TRUMAN heeft zijn met spanning tegemoet geziene rede voor het Amerikaanse Congres gehouden. De hoofd punten bleken in grote lijnen neer te komen op wat ver wacht werd: tijdelijk de militaire dienstplicht in de Ver. Staten weer in te stellen, de algemene militaire oefening ten spoedigste ten uitvoer te leggen en de werkzaamheden met betrekking tot het hulpprogramma voor Europa spoe dig te voltooien. Deze aanbevelingen, zo zei hij, zijn de meest spoedeisende stappen om de vrede te beveiligen en de oorlog te voorkomen. SNELLE VERANDERINGEN. 140 bedevaarten naar Lourdes T OURDES zal dit jaar door 140 bedevaarten worden bezocht. Amerikaanse vliegtuigen zullen uit Philadelphia, Pittsburg en Boston enkele honderden pelgrims over brengen onder leiding van P. Cox pastoor van de St. Patrick in Pitts burg, die zich beroemd maakte, toen hij enkele jaren geleden de optocht van 60.000 werklozen naar het Witte Huis organiseerde. nE EERSTE KAMER keurde giste ren het ontwerp enquête-wet goed Minister Lieftinck deelde mede, dat ons land in 1948 f 195 millioen ver schuldigd is voor rente en aflossing van schulden, in 1949 f 220 millioen, in 1950 f 265 millioen, in 1951 f 240 en in 1952 f 210 millioen. pEN EULGAARSE delegatie ver- toeft thans in Moskou om te on derhandelen over een verdrag van wederzijdse hulp met de Sovjet-Unie. /AUD-MINISTER HUYSMANS, thans vertoevend in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Haag, is op nieuw ernstig ziek. Zijn toestand is niet gunstig. TTET RIJKSPERSONEEL zal op Goede Vrijdag vrij zijn als de belangen van de dienst het toela ten. Zaterdag d.o.v. wordt echter normaal gewerkt. Aan gemeente besturen zal verzocht worden op dezelfde wijze te handelen. A CHTHONDERD VROUWEN en 500 kinderen zijn gisteren uit Amster dam naar Indië vertrokken in het ka der der gezinshereniging. Deze kinder transporten zijn de grootste, die ooit overzee vervoerd zijn. yOLGENS de Berljjnse correspon- dent van de .Times" zouden de Sovjet-Russen, wier gezin te Berlijn verblijf houdt, vrouw en kinderen naar de Sovjet-Unie moeten doen te rugkeren. Deze maatregel, die tot de gehele Sovjet-Russische bezettingszone zóu worden uitgebreid, zou onlangs met meer spoed uitgevoerd zijn en in Mei tot een eind moeten komen. gRITSE COMMUNISTEN, die werk zaam zijn op bureaux van belang rijke regeringsorganen zullen bij. ge gronde bezwaren ontslagen of min stens overgeplaatst worden naar niet belangrijke bureaux. Een goed voor beeld; safety first! TWEE „WELLINGTONS" van het Britse leger zijn in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide toe- Stellen stortten brandend neer. Acht personen kwamen om het leven. pNGELSE Ford-auto's, merk „V 8 pilot" zullen weldra op de Bel gische markt verschijnen. De prijs zal frs. 142.000 bedragen. Het is geen peul schilletje, zelf niet voor de Belgen. Het nieuwsgierigst naar het succes van zijn aanbod is dan ook Ford zelf. If ONDJO FASOEK van Egypte zal voortaan heten Koning van Egyp te en de Soedan, zo besliste de Egyp tische Kamer van Afgevaardigden. Als Shakespeare dit geweten had, zou hij Met gevraagd hebben „what is in ftame". ^TEUWE TARIEVEN voor heren- maatkleding zijn vastgesteld. Aan de hand van recente berekeningen by een aantal representatieve kleermake rijen. Die tarieven betekenen een re- delijke verlaging van de maximum prijzen, aldus het ministerie van E.Z. yOOR WONINGVERBETERING of splitsing zal een premie worden toegekend. Ecffter niet als de verbete- ringskosten def 24000 niet te boven gaan zoals eergisteren abusievelijk door het ANP werd gemeld, maar f 2400. TERWIJL in Parijs 16 West-Europese landen vergaderen en in Brussel het Vijfmogendheden-verdrag werd getekend, waarover wij elders op de ze pagina vertellen, gaf Truman te Washington aan het Amerikaanse volk inzicht in de politieke wereldstaat van zaken. Het zal wel geen toeval ge weest zijn, dat deze beide gebeurte nissen samenvielen, want zowel West- Europa als de Ver. Staten voelen zich bedreigd door dezelfde gevaren, Tru man zei het aldus: „In Europa doen zich snelle veran deringen voor die hun uitwerking doen gevoelen op onze buitenlandse poli tiek en onze nationale veiligheid Er bestaat een toenemende bedreiging van de landen, die er naar streven een regeringsvorm te handhaven, die de onderdanen vr^ieid toestaat. De Ver. Staten zijn er ten zeerste bezorgd over dat de vrijheid in deze landen zal voortbestaan. Het is van vitaal belang dat wij thans handelen ten einde de voorwaarden te handhaven, waarop wij tot een duurzame vrede, gegrond vest op vrijheid en recht, kunnen ge raken". De president wees er dan op, dat alles is gedaan om na de oorlog de vrede te herwinnen. Als dit niet ge lukt is, is zulks een gevolg van het niet nakomen van de bepaalde over eenkomsten. ZU werden hardnekkig veronachtzaamd en geschonden door één natie. Eén land heeft hardnekkig het werk van de Ver. Naties verijdeld door een voortdurend misbruik van het recht van veto. In iets meer dan 2 jaar heeft, het niet minder dan 21 maal van dit recht gebruik gemaakt. Dit is echter-nog niét alles. „Sedert het einde van de vijande lijkheden hebben de USSR en liaar agenten de onafhankelijkheid en de democratische aard van een hele keten van landen in Oost- en Mid den Europa vernietigd". „Het i« deze niets ontziende reeks daden en het klaarblijkelijke voorne men haar voort te zetten met bet.ek- king tot de overige vrije landen van Europa, die hier de huidige kritieke toestand hebben veroorzaakt." ;De tragische dood van de repu bliek Tsjecho-Slowakije heeft een schok doen gaan door de gehele be schaafde wereld". .Thans wordt druk uitgeoefend op Finland,, waardoor het gehele Scandi navische schiereiland in gevaar wordt gebracht". „Griekenland heeft te lijden van een directe hanval van rebellen, die ac tief worden gesteund door zijn door de communisten overheerste buren". ,In Italië onderneemt een commu nistische minderheid vastberaden en agressieve pogingen om het land on der haar overheersing te brengen". ,De methoden verschillen, doch het schema is maar al te duidelijk! LATEN WIJ DUIDELIJK ZIJN. heid van de vrije landen van Euro pa om zich zelf te beschermen ge ëvenaard zal worden door een ge lijke vastbeslotenheid onzerzijds hen daarbij te helpen." Ik geloof, dat wij thans een punt hebben bereikt, waarop de positie van de Ver. Staten onmiskenbaar duide lijk moet worden gemaakt' HANDELEN VERSTANDIGER DAN AARZELEN. „Er zijn tijden in de wereldge schiedenis waarin het veel verstan diger is te handelen dan te aarze len. In handelen schuilt enig risi co, dat is er altijd, doch er schuilt meer risico in als men in gebreke - blijft te handelen. Tenslotte deed Truman een beroep op de Sovjet-Unie om oprecht samen te werken voor het behoud van de vrede „De deur is nimmer gesloten achter de Sovjet-Unie of enige andere natie, die oprecht 'vil meewerken aan het behoud van de vrede en de deur zal ook niet gesloten worden. Op de leden van het congres deed hij een beroep om alle overwegingen van partijpolitiek opzij te zetten. „De situatie in de wereld is te ernstig en de verantwoordelijkheid van dit 'land is te groot om partijstrijd toe te staan die onze invloed op het behoud van de vrede zou verzwakken". De rede van Truman werd zowel door de leden van het Huis van Af gevaardigden als van het Congres met instemming ontvangen. In Frankrijk kwamen de avondbladen met extra edities. TJTEDENAVOND acht uur begint de Tweede Kamer 'n bespreking van de regeringsverklaring over het vijfmogendhedenpact, samen gevoegd met de behandeling van de interpellatie-Van der Goes van Naters. yOOR HET TIJDVAK van 21 Maart t.m. 3 April zijn de vol gende bonnen aangewezen: BONKAARTEN KA, KB, KC 804: 259 algemeen: ong. 225 gr. huis houdzeep of 180 gr. toiletzeep 260 algemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel. 361 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 362 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig tan. 27 Maart a.s.). 263 algemeen: 200 gr. brood (gel dig tm. 27 Maart a.s.). 264 algemeen: 4 eieren. 265 algemeen; 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 15Ó0 gr. jam, stroop enz., of 750 gr. versnaperingen. 354 reserve: 800 gr. brood (geldig vtan. 27 Maart a.s.). 358 reserve: 400 gr. brood (geldig. Lm. 27 Maart a.s.). 270 algemeen: 500 gr. sinaasappe len (voorinlevering). BONKAARTEN KD. KE 804: 759 algemeen: ong. 450 gr. huis houdzeep of 360 gr. toiletzeep. 760 algemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. 761 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 762 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 27 Maart a.s.). 763 algemeen: 2Ö0 gr. brood (gel dig t.m. 27 Maart a.s.). 764 algemeen: 4 eieren. 765 algemeen: 500 gr. suiker, bo- terhamstrooieel enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. ver snaperingen. 755 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.). 758 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. 770 algemeen: 1 kg. sinaasappelen voorinlevering) TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 803 25, 26, 29 Tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. 27 versnaperingen: 200 gr. versna peringen, of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 30 versnaperingen: 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 Maart wor den gebruikt. De bonnen 270 en 770 algemeen (sinaasappelen), wel ke op de bonkaarten voorkomen boven aan de kaart, moeten uiter lijk op 27 Maart bij een handelaar in groente en-of fruit worden in geleverd. Niet aangewezen en vernietigd kunnen worden: de bonnen 212, 214, 215, 714, en 715 melk, 229, 221 222, 725 en 727 reserve, 210 en 710 algemeen. T7OORDAT de verhoudingen tus- sen Nederland, Suriname en de Antillen definitief geregeld worden, onderneemt de Tweede Kamer het reeds nn de bestaande staatsregelin gen met Suriname en Curaeao te wijzigen, zo vertelden wij reeds gisteren. De discussies waren om twee rede nen interessant. Eerstens vertelde mi nister Jonkman aan de communist Wagenaar, dat de C.P.N. geen zitting heeft in de delegatie ter Ronde Tafel- Conferentie. omdat hij de heer Wa genaar en de zijnen niet kan rekenen onder hen, die onder verantwoorde lijkheid der regering voor vertegen woordiging van Nederland in aanmer king komen. - Nienwe gezichtpunten werden ten slotte niet geopend, zodat de wetsont werpen inzake de Curagaose en Suri- naamste staatsregeling z.h.s. werden aangenomen, met dien verstande, dat de Kamer twee amendementen er op aannam, één van Me.i. Tendeloo, hou dende het verlenen van kiesrecht aan vrouwelijke ingezetenen van Surina me die het Nederlandse onderdaan schap bezitten en 23 jaar zijn en een tweede van de heer de Kort (K.V.P.) t.a.v. de vrouwen van Curaeao. Sleeh de C.H.-fractie stemde tegen. DE VOORZITTER van de Ned. bon: van détailhandelaren in textiel- er mode-artikelen heeft aangedrongen oj verruiming van het aantal aan he publiek beschikbaar te stellen tex tielpunten. Er is genoeg textiel, vonc hij. XJET zwaartepunt van de maatschap- pelijke nood fligt in het wegzak ken van het gezinsleven, poneerde eertijds Mgr Frencken z.g. reeds en naar deze gedachtengang ontwikkel de de E K.-beweging geleidelijk haar actieprogram tot heropbouw van het gezin. Over dit programma vertelden wij reeds menig keer, maar het wonder lijke is, dat men er nooit over uit gepraat raakt. Daar zorgt ..Bou- vigne" wel voor, want nauwelijks is het ene actiepunt tot ontwikkeling ge komen of het andere glijdt al weer van de helling en tot welke effecten dat leidt valt uit een paar cijfers af te leiden. Vorig jaar bezochten 4000 moeders Bouvigne. Dit jaar hebben er reeds meer dan 4000 ingeschreven voor een bezoek. De gehele winter was op Bouvigne een bezetting van 170 men sen per dag, gezinsverzorgsters, ge zinshulpen, cursisten. Als men boven dien bedenkt, dat Bouvigne, de Maria- burcht nog maar een gedeelte van alle activiteit opvangt en dat Zonne hof en Oosterhout ook nog sprekende getallen te aanschouwen geven, is het duidelijk wat hier dag in, dag uit ge presteerd wordt. A Is er thans weer stof voor is om er over te praten, is het om velerlei redenen. Aanknopingspunten daartoe vindt men in de stad en op het land, in Breda bv„ omdat er reeds 8 paro chiehuisjes door de gezinszorg van Bouvigne geopend zijn, en een aantal wljkhuisjes bovendien daar, waar een bijzondere wijk tot bijzondere hulp verlening aanleiding geeft. Dat is ech ter niet het enige. ■^A deze sombere klanken, wees Tru man tenslotte op de bemoedigende tekenen die er op wijzen, dat de vrije landen van Europa zich nauwer aan eensluiten ten behoeve van hun eco nomisch welzijn en de gemeenschap pelijke verdediging van hun vrijheid In Parijs vergaderen de 16 landen, die samenwerken in het Europese her stelprogram. In Brussel, zo verklaar de hij onder applaus van het Amer. Congres werd heden het vijfmogend,- hedenverdrag getekend. „Ik vertrouw erop, dat dc Ver. Sta ten met de daartoe dienstige mid delen aan de vrije landen die steun zullen geven, die door de toestand noodzakelijk is geworden en ik ben er zeker van, dat de vastbeslotcn- Wisselende bewolking Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Wisselende bewolking, met en kele verspreide buien. Naar Zuid- West ruimende, tijdelijk krachti ge, later weer naar West of Zuid West krimpende en lete afnemen de wind. Weinig verandering in temperatuur. Heden zon onder 18.49 uur. Maan onder 2,58 uur. Vrijdag: zon op 6.46 uur, maan op 10.56 uur. TAE VEILIGHEIDSRAAD nam giste- fen het Chileense voorstel in be handeling om de Tsjecho-Slowaakse gebeurtenissen op de agenda te plaat sen. Het voorstel werd met 9 van de 11 stemmen aangenomen. Slechts de Sovjet-Unie en de Oekraïne stem den tegen. De bespreking over het voorstel had geen aangenaam verloop. Gromyko zou zichzelf niet geweest zijn als hij niet grof geworden was Hij maakte het volgens de berichten zo bont, dat een der afgevaardigden zijn speech vlakaf beledigend noemde. De Franse afgevaardigde sprak woorden van waardering aan het adres van het Tsjechische volk, waarop de publieke tribune applaudiseerde en de voorzit ter moest dreigen haar te zullen laten ontruimen. Het voorstel zelf behelst een ver zoek tot het instellen van een onder zoek haar dé' gestes van de Sovjet- Unie in zoverre zij tot verandering van de regeringsstructuur aanleiding waren. TjtNGELAND, Frankrijk en de Beneluxlanden hebben dan voor vijftig jaren een verdrag van onderlinge bijstand gesloten. In Brussel is het gisteren door de vijf ministers van Buitenlandse Zaken getekend met een stalen pen. De vijf ministers hebben daarna een speech afgestoken. Ten onzent sprak in de Tweede Kamer op het ogenblik dat de ondertekening geschied was, Mi nister-president Dr. Beel een kort woord. Des avonds had te Brussel een groot diner plaats, waar ook veel welsprekendheid werd opgediend. Volgde een receptie. DE KERN van het verdrag zit in ar tikel IV. Het bepaalt: indien een der partijen het voorwerp zou zijn van een gewapende aanval in Europa, zullen de andere partijen aan de al dus aangevallen partij alle militaire en andere hulp en bijstand verlenen, welke in haar vermogen ligt. Verder is van groot belang, dat er een per manente Consultatieve Raad zal wor den ingesteld* om overleg te plegen omtrent alle vraagstukken, die het on derwerp van dit verdrag uitmaken. Behalve de militaire bijstand geldt het hier drieërlei vraagstukken. Ie. Een dusdanige organisatie van de econom?sche activiteit der partijen, dat deze het grootst mogelijke resul taat zal opleveren, door opheffing van tegenstellingen in haar economische politiek, door harmonisering van haar productie en door ontwikkeling van haar onderlinge handelsverkeer. Een samenwerking als in Benelux-verband wordt hierdoor niet verhinderd, zal daarentegen daaraan ten goede ko men. 2e. Langs de weg Van rechtstreeks overleg alsmede in gespecialiseerde organisaties gemeenschappelijk stre ven naar verhoging van de levens standaard der betrokken volken en be vordering op harmonische wijze van de nationale werkzaamheden ojf so ciaal terrein. 3e. Gemeenschappelijk streven naar het bijbrengen van een dieper begrip in hun volken omtrent de beginselen die ten grondslag liggen aan hun ge meenschappelijke beschaving en het bevorderen van culturele uitwisselin gen. ALE DE VREDE BEDREIGD WORDT /AP VERZOEK van een der leden zal de Consultatieve Raad onmiddel lijk worden bijeengeroepen, om de partijen in staat te stellen overleg te plegen omtrent elke toestand, die *n bedreiging voor de vrede zou kun nen vormen, waar deze zich ook voor doet. omtrent de aan te nemen hou ding en de te nemen maatregelen in geval van hervatting van een aanvals politiek van Duitsland of omtrent el ke toestand, die de economische sta biliteit in gevaar brengt. Zoals men ziet, wordt hier speciaal gedoeld op een mogelijk nieuwe agres sie van Duitsland, wat ook in de aan hef van het verdrag even geschiedt. Doch. in feite heeft men natuurlijk voor dit tijdsgewricht andere bedrei gingen van de vrede op het oog. Onuitgesproken komt dit ook tot uiting, als men in de aanhef als ele menten van de gemeenschappelijke be< schaving opsomt: de democratische beginselen, de persoonlijke en staats burgerlijke vrijheid, de constitutionele tradities en de eerbied voor de wet. Na gemeen overleg kunnen de par tijen ook iedere andere staat uitno digen tot dit Verdrag toe te treden op de voorwaarden, die tussen haar en de uitgenodigde staat zullen wor den overeengekomen. Geschillen tussen de verdragsluiten de partijen onderling zullen worden beslecht door het Internationale Hof of door een verzoeningsprocedure. GEEN NEUTRALITEIT MEER. VTINISTF.R BEEL heeft er in zijn korte reden nog op gewezen, dat de vijf staten de mogelijkheid van neutraliteit nu geheel prijs geven. By aanval in Europa kunnen ze nu echter onmiddellijk verzekerd zijn van mi litaire bijstand. Bij bedreiging van de vrede buiten Europa treedt geen auto matische verplichting tot bijstand op Maar dan komt wel onmiddellijk de Consultatieve Raad bijeen. SPAAK (België): Is het wel nodig te verklaren, dat ons accoord tegen niemand gericht is en dat niemand de minste reden heeft om zich daar over te verontrusten of boos te zijn? Wij hebben onze inspanningen ver richt ln het teken van de persoonlijke vrijheid, de eerbied voor het indi vidu en de politieke democratie. Door aldus te handelen, hebben wij elke gedachte van uitdaging van de hand gewezen. België, dat reeds met Nederland en Luxemburg verenigd is door banden, die elke dag vriend- schappelijker en nauwer worden, aanvaardt met erkentelijkheid de hulp die het van Frankrijk en Groot-Brittannië ontvangt. BIDAULT (Frankrijk): Op de weg van Parijs naai- Brussel, is er bijna geen stad of dorp, of het draagt de sporen van strijd. Dit drama heeft te lang geduurd en wij zjjn hier verenigd om er een einde aan te maken. Wij zullen de vrede en de vrijheid verdedigen. Noch list, noch geweld zijn de richtsnoeren geweest van ons besluit en dit accoord is eigener be weging tot stand gekomen. BECH (Luxemburg): Onze vaderlandsliefde heeft ons er toe gebracht af te zien van de neutraliteit, die een teleurstelling is geweest. Samen met U bevestigen wij andermaal ons onwrikbaar vertrouwen in de men selijke waardigheid, die ten grondslag ligt aan onze nationale instellingen VAN BOETZELAER (Nederland): Het West-Europese pact, maakt defi nitief een eind aan de mogelijkheid om neutraal te blijven, wanneer een JS? 5 partners ,het slachtoffer is geworden van een agressie in Europa wy sijn van mening, dat deze regionale unie in de eerste plaats moet worden verdiept alvorens zij wordt uitgebreid.... De economische toe standen van de Overzeese Gebiedsdelen kunnen ook in overweging geno men worden voorzover zij betrekking hebben op de uitwisseling van producten met de Europese gebieden. vP* ond#rteke"in8 van bot verdrag schept de mo- geiijtcnesa tot net stichten van geronde gemeenschappen, die in volkomen harmonie zullen samenwerken eh de burgers van de vijf landen bet gevoel zullen geven, deel uit te maken van een grote eenheid. Nieuwe actieprogramma's zijn samen gesteld in de vorm van cursussen, „rijker leven" voor meisjes die op het punt staan te trouwen; van opleidin gen sociale jeugdzorg voor meisjes die om bepaalde omstandigheden een spe ciale karaktervorming en huishoude lijke training nodig hebben en na deze training hun arbeid in huishoudelijke betrekkingen aanvangen. Een bijzondere kant aan deze mate rie is, dat deze meisjes, eenmaal in dienstverband werkzaam, gelegenheid krijgen hun vrije tijd en avond in een internaat door te brengen en hier be halve ontspanning ook nog les kun nen krijgen in verschillende huishou delijke bezigheden. Dit is wel het eer ste kath. internaat, dat voor dit doel in ons laml is opgericht. De achtergrond is duidelijk: 't meisje, dat tot nu toe haar tijd op straat of in de bioscoop zocht te doden, heeft thans de kans op een gezellig en leerzaam verkeer, de gevaren welke haar tot nu toe om ringden in haar eenzaamheid, zijn daarmee met een slag uit de weg ge ruimd. TAe opleiding dezer meisjes op zich- zelf staat overigens nog in haar beginstadium. Reeds nu gaat het ver langen uit naar vooropleidingen voor bepaalde groepen, maar daarvoor is de hulp van het rijk onmisbaar. Te dien einde is reeds contact met de be treffende overheidsinstanties gezocht. Wij zouden over deze activiteiten nog wel enige tijd kunnen doorgaan, omdat Bouvigne zoals wij zeiden nu eenmaal een onuitputtelijke bron is. Even belangrijk, zo niet belangrij ker is echter de keerzijde van de me daille. Alle arbeid, welke verricht wordt, dient ter heropbouw van het gezin. Bouwen gaat echter niet zonder materiaal en daarom blijft het een dankbare opgave steeds opnieuw te wijzen op de taak welke hier voor de vrouw en het meisje ligt, Wij weten er alles van, het is niet zo'r eenvou dige opgave om terug te keren tot zijn eigen bestemming. Ontelbaar zijn helaas de vrouwen en meisjes, die liever verstrooiing zoeken in mate riële genoegens dan in geestelijke en toch zijn juist deze het, die Uit haar natuur naar voren springen en om weg schenking vragen. Gegn vrouw of meisje zal waarlijk vrede en geluk vinden zolang zij dit niet beseft en er naar handelt. Wij weten echter ook, dat in veler hart een brandende liefde huist, die slechts wacht op de gids, welke haar de weg wijst naar paden, waar zij tot ontwikkeling kan komen. Daarom is het goed er hier nog eens de aandacht op te vestigen, hoé Bou vigne die gelegenheid biedt in veler lei vormen: als wijkleidster of als pa rochieverzorgster, als maatschappelijke werksters of als leidsters voor 't in terne werk. Het is de sociale school welke voor die opleiding zorgt en elk meisje klaar maakt voor haar plicht in de maatschappij, een plaats, die zo bescheiden als Zij lijkt, de belangrijk ste is welke er bestaat. Want in welke vorm het meisje haar talent in dienst wil stellen, het wordt steeds aange wend tot heropbouw van het gezin, de grondzuil van de maatschappij, zon der welke geen christelijke samen leving houdbaar is. Reeds zijn er heel wat meisjes, die op deze wijze werkzaam zijn. In 47 plaatsen van Nederland kan men ze, als Bouvigne-leerlingen aantreffen. Waar men ze echter ook treft en in welke kwaliteit ook, zij hebben hun levenstaak gevonden-ir dienende lief de, ten bate van land en volk en maat schappij van gezin en gezinslid. Sterk is reeds het leger harer, wie onzer meisjes zou daarin niet haar plaats gaarne zoeken! UyANNEER het waar is, dat de wer- kelijke waarde van een mens be paald wordt door zijn verhouding tot God, dan laat in de rij der heiligen Si Joseph alle andere heiligen mijlen ver achter zich en is het begrijpelijk, dat de katholiek zijn verering als iets van - zelfsprekends beschouwt. Wiens leven was na dat van Maria inniger met dat van Christus verbonden en ging mee» daarin op? En dat op zulk een onop vallende en rustige wijze. Aan de hand jn de spaarzame gegevens kunne» re ons enigszins dat leven a.h.w. re construeren en naarmate we er meer >ver nadenken wordt het aantrekke- ijker en indrukwekkender voor ons. 7anaf de moeizame reif naar en door Jethlehem en het kortstondige oplich ten van de schittering van de oerst» Kernstnacht ging het leven v««t «fc. Joseph schuil achter de onbekendheid .van Jesus' verborgen leven en nog voor Hij in de openbaarheid trad, had het reeds zijn voleinding gevonden. Maar in die jaren was hij de bescher mer en trouwe bewaker van dit kost baarst pand dat de Vader aan dez« aarde toevertrouwde en waarvan Hij het tijdelijk welzijn afhankelijk gesteld had van het werk van de eenvoudige Joodse timmerman. Met ontroerend» trouw en geen moeiten schromend heeft St. Joseph het leven van ds hem toevertrouwde Christus geleid en verzorgd. Of we ons hem voorstellen gebogen over de schaafbank in d» werkwinkel of voortgejaagd op de weg naar Egypte, een trouwer en beter va der vinden we niet. Zijn werken en zijn zorgen, zijn angsten en zijn moeiten hadden immers maar één doel: het le ven en het geluk van de kleine knaap, die de mensen voor zijn kind hielden, maar waarvan hij wist, dat het God» beminde Zoon was. Zo ligt het -voor de hand, dat we ons geen dierbaarder voorstelling van hem kunnen maken als met Jesus bij zich en zijn een voudige gestalte gebogen naar de Ver losser. Hierin ligt ook de grond van ons vertrouwen op hem, wanneer we om zijn voorspraak bidden, want wie op aaide Christus zo nabij was. staat in de Vergeestelijkte regionen van het hiernamaals als een machtig middelaar bij de genadebronnen, die de eerste en enige Middelaar, Christus, voor ons verdiende. T^iet alleen evenwel als een voor- spreker willen we St. Joseph zien. maar we willen zijn leven ook be schouwen als bezielend voor velen on der ons, Het treft mij telkens, wan neer ik vaders hoor verzekeren, dat zij vaak met bange zorg de toekomst van hun jongens tegemoet zien. Zij zien bij het voortschrijden van de ja ren ook de groeiende gevaren, waar aan ze zullen worden blootgesteld. Zo moest ook St. Joseph in die bange nacht van de overhaaste vlucht zijn gemoed benauwd gevoeld hebben door een klemmende angst om de toekomst, ware het niet, dat door Engelenmond zijn vertrouwen was bevestigd. Hij had de zekerheid, dat zijn lot en dat van de hem toevertrouwde panden vei - lig was onder de hemelse bescherming Zou een vader en moeder hierin geen bemoediging kunnen vinden, als ze ge loven in de oude waarheid van ons ge loof, dat ook het pad van hun kinde ren door engelen wordt bewaakt en dat zij, evenals St. Joseph, maar be hoeders en bewakers zyn van een pand dat God aan hen toevertrouwde en waarover Hij in eindeloze goedheid Zelf bezorgd is? Eh juist in ogenblik ken. waarin hun angst het grootste is, zal daar ook misschien op de drempel van de deur of in de stilte van een nacht vol zorg God zelf het zyn, die uitkomst brengt en die alle gevaren teniet doet en alle sluw be raamde aanslagen van de boze tot mis lukking doemt. 2° z'e 'k St. Joseph als een teken, als een voorbeeld voor velen van ons en het vergroot mijn vertrouwen op hem, want hij heeft moeilijkheden en angsten en noden gekend en kan ook de onze aanvoelen en begrijpen, WEET U DE WEG die u volgen moet, als u meent dat men u teveel heeft laten betalen? De meeste zakenlieden houden zich aan de vastgestelde prijzen maarer zijn helaas nog uitzonderingen. Indien u meent, dat men u overvraagd heelt kunt gij u het beste tot de Plaatse lijke Prijzencommissie wenden. In ruim 5000 gevallen bereikte deze com missie, dat kopers reeds voor ea. 50.000 gld. aan teveel betaalde gelden terug kregen. XJEDERLAND zal aan Engeland 48 millioen pond sterling ter afwikke ling van de vorderingen en schulden uit oorlogstijd betalen. Wij mogen er 20 jaar over doen. JJET PARTIJBESTUUR van de Partij van de Arbeid heeft aan haar raads- en Statenfracties gead viseerd bij voorkomende vacatures van wethouder, lid van Ged. Staten, leden van commissies enz., niet op de communisten te stemmen. Het stelde overigens met nadruk vast, dat de partij haar strijdkracht en haai- progressief karakter niet laat aantasten door toe te treden tot een nagatief anti-communistisch blok. Zy ziet in tegendeel in een krachtige con structieve politiek, steunend op haar programs de beste waarborg voor sue ces in de strijd tegen het communisme Geen nationaal kabinet. rpi SCHIEDAM verklaarde de heer van der Goes van Naters, dat er gezien de resultaten door de hui. dige regering bereikt, er z.i. geen enkele reden bestaat om bet zittende kabinet te vervangen door een natio naal kabinet. Mocht de K.V.P. met de groep Oud in zee willen gaan, dan zou zij dit alleen moeten doen, daar de P. v. d. A. hieraan niet zou meewerken. Ten slotte voegde hij er arroganter dan wijs aan toe, dat zijn partij alleen zit ting wil hebben in een regering, waar van zij de vooruitstrevendheid bepaalt TAE KON. MARINE heeft bij vror werven opdracht gegeven voor d* bouw van zes onderzeebootjagers. D* Schelde te Vlissingen zal er drie bou wen. De jagers zullen 111.30 M. lang en 11.30 meter breed zijn, een snel heid van 32 mijl per uur kunnen be reiken en een bemanning van J5g koppen tellen. De bewapening zal ba- staan uit 4 kanon* in dubbeltoren» van 13 cM, 5 mitrailleur* van 40 mM. en een aantal dieptebomwerpers. D» schepen zullen de voorm. Britse tor- pedootjagers, welke spoedig versleten zijn, moeten vervangen.

de Stem | 1948 | | pagina 1