Alg emene mobilisatie legen communisme Een tocht langs ruïnes Noodtoestand" in Amerika verwacht „Tot hiertoe en niet verder De oorlog tegen de armoede zal gewonnen worden" De Republiek protesteert Grondwetswijziging voor de West In noodtij IN 'T KORT Premie bij splitsen of verbeteren van woningen VIERDE JAARGANG No. 1027 WOENSDAG 17 MAART 1948 Belangwekkende opgravingen te Utrecht K.V.P-fractie te Maastricht protesteert 16 Landen-conferentie Brekende bewolking Tegen instelling üoorl. fed. Regering Tweede Kamer DE Kiesrecht voor vrouwen bepleit De schoenen niet van de bon H. Mis zonder priester Reisindrukken uit geteisterd Duitsland In Keulen wonen nog 300.000 mensen Rijk draagt 60 pet. bij, maar niet Voor onderhoudswerk Geen uitweg X Uitgav» N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: a. F J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J- J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 27884k Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland \TANDAAG zal in Washington een historische ge beurtenis plaats vinden: de president aal voor de belde Kamers een redevoering honden, waarin naar gezaghebbende kringen menen de volgende maatrege len zullen worden voorgesteld: Herinvoering van de dienstplicht, het stellen van de industrie in militaire handen, herstel van de leen- en pachtwet en afkondiging van de nationale noodtoestand. nïZE rede noemen we daarom „his- torisch", omdat slechts bij uiterst gewichtige beslissingen de president een rede houdt voor de verenigde Ka mers en men vergelijkt de toestand te Washington dan ook met die van DE EDI CE DUITSER VA drie kasteleins, diverse pa- troons, twee predikanten en •en pastoor voor kleine bedragen te hebben opgelicht, en vele lie den bewogen te hebben hem pak ketjes voor familieleden in Duitsland toe te vertrouwen, die natuurlijk nimmer hun bestem ming bereikten, is een 36-jarige Duitser eindelijk door de Rotter damse politie gegrepen. „Ik ben de enige Duitser, die in Nederland mag blijven", placht hij te snoeven. Hij zal nu wel lijn langste tijd in Nederland hebben doorgebracht. We kunnen ook dit soort Duitsere herd missen. pROF. DR L. Beaufort O.F.M., be- noemd tot hoogleraar in het vol kenrecht aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, aanvaardde zijn ambt met een inaugurele rede over het onder werp: „Van anarchie naar rechte gemeenschap." UET NOORSE PARLEMENT heeft een voorstel om 100 millioen kro nrn voor defensie uit te trekken met alle stemmen voor behalve de com. monistische aangenomen. 'PRl'MAN heeft last gegeven SB koop vaardijschepen als geste van Ame rikaanse goodwill aan Italië over te dragen. nE HEER NEHER is op Schiphol aart u gekomen tn onmiddellijk naar Den Haag doorgereisd. T)E GESCHENK-VAARZEN van ons land aan Engeland hebben een bedrag van ruim 1 millioen gld. opge bracht. TK ZAG toen een rode vlag en een bruggewachter met zijn armen zwaaien", staat te lezen in een arpport opgemaakt door een candidaat voor het politie-diploma tijdens zijn examen. yACANTIEGANGERS uit Engeland mogen naar ons land met 35 pond per hoofd per reis. Voor kinderen is het bedrag 25 pond. gARDlNAAL DE JONG zal de Kam- poelau te Lunteren op 22 en 23 Mei a.s. met een bezoek vereren. VADERLANDERS in Duitsland kun nen in het vervolg als grensar beiders in ons land komen werken. IJET BEZETTINGSLEGER van de Britten in Dnltsland sal In het ko mende seizoen weer 20.000 ton groen ten, 1500 ton frnit en 1500 ton uien afnemen van Nederland. Graf van Bisschop Basin gevonden AFGRAVINGEN gedaan in het koor van de St. Janskerk te Utrecht, hebben aan het licht gebracht, dat de kerk gebouwd is, althans wat het koor betreft, op een Romeins bouw werk. Enkele aardewerkscherven onder *t metselwerk dateren de aanleg om streeks het begin van de 3e eeuw na Christus. Er is reden voor de veronder stelling, dat het een Romeinse Basilica betreft Mocht dit inderdaad het ge val zijn, dan is ook deze vondst van zeer veel gewicht voor onze kennis van de Romeinse cultuur in Nederland. Vermeldenswaard is verder de vondst van een middeleeuwse be graving. Blijkens een inscriptie op een zich in het graf bevindende bronzen plaat heeft men hier te doen met de rustplaats van Thomas Ba- sin, eertijds bisschop van Llsieux in de provincie Rouen. Bisschop Basin, coadjutor van Utrecht f" gestorven op 3 Dec. 1491, ïeiaae het tweede proces van Jeanne zÜn hand is o.a. het om- angnjke geschiedeniswerk over Karei vu en Lodewijk XI. het ogenblik na de val van Frankrijk in 1940, toen Roosevelt de noodtoe stand afkondigde en een paraatheids programma wilde uitvoeren. Ames Foresstal, minister van defen sie, heeft tijdens het weekend verga derd met de verenigde stafchefs. Men verwacht, dat hij Truman voor van daag op de hoogte zal hebben ge steld van de pogingen, die hij met de stafchefs verricht heeft om een plan voor een verenigde strategie van de V. S. in geval van een aanval op te stellen. Joseph Martin, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, deelde aan Reuter mee, dat Truman hem een half uur voor de officiële bekendmaking van het Witte Huis opbelde en zeide: „Ik heb een mededeling, die ik aan het congres wil doen, voordat het uit lekt". De leiders van het Congres wa ren naar men verneemt eveneens een half uur te voren verwittigd, dat de president een ernstige mededeling had te doen, vermoedelijk over de ont wikkeling in Europa, die nog niet openbaar bekend gemaakt is. De New-York Times" schrijft: „Tru man zal zich tot het Congres richten op bijna hetzelfde ogenblik, waarop te Brussel een poging gedaan wordt het evenwicht der krachten te herstel len. Het Woensdag door Engeland, Frankrijk en de Benelux te onderte-, kenen vijftigjarig verdrag van econo mische en militaire bijstand kan ver zekerd zijn van de stilzwijgende steun van de V. S., doch Truman's besluit, zich tot het Congres te richten, leidt tot de veronderstelling, dat deze steun misschien meer bepaald zal worden". rPsjecho-Slowakije is een laatste waarschuwing", aldus heeft ge neraal Smuts, de Zuid-Afrikaanse mi nister-president, in het parlement ver klaard. „Wat in de oude wereld ge schiedt, betekent ongetwijfeld het grootste gevaar „dat de mensheid ooit bedreigd heeft. De tijd zal komen dat zij, die nog steeds weerstand kunnen bieden, de Verenigde Staten bijvoor beeld, zich zullen moeten uitspreken en zeggen: Tot hier toe en niet ver der". AP 1 APRIL zullen de besturen van de Zweedse sociaal-democratische Partij en van het Vakverbond een campagne van 25 dagen tegen het communisme beginnen. Anti-communistische vlugschriften zullen in grote getale worden uitge geven en sprekers zullen het gehele land bereizen om in plaatselijke par tij-afdelingen en arbeidersverenigingen het woord te voeren. De communisten houden 18 van de 380 zetels in de „Riksdag". Volgens een officiëlev mededeling te Sevilla is de gehele communistische organisatie te Sevilla en omgeving door de politie opgebroken De commu nistische partij en de door de commu nisten beheerste „partij der verenigde socialistische jeugd" zijn ontbonden, na de arrestatie van haar leiders. Er werden ook 60 districtsleiders ge arresteerd. nE KtV.P. te Maastricht heeft na- mens de K.V.P.-fractie van de Maastrichtse gemeenteraad aan de burgemeester als voorzitter van de raad bekend gemaakt, dat zij samen werking met afgevaardigden van de communistische partij thans niet lan ger mogelijk acht. Zij verklaart dat zij aan de vergaderingen van de raad en van door de raad ingestelde com missies, waarbij afgevaardigden van de C.P.N. aanwezig zijn, slechts zul len deelnemen terwille van de voort zetting van de werkzaamheden van de raad, maar onder protest tegen die aanwezigheid. yy fpER TWEEDE plénaire zitting der 16 landen onder voorzitterschap van Bevin werd de eerste redevoering ge houden door de minister van Buiten landse Zaken van Eire, Sean Mac-, bride. Na Macbride sprak de Portugese minister van B. Z., Caieiro da Mata. Hij drong er op aan, dat Spanje in het West-Europees blok zou worden op genomen. Portugal stond ook achter het Brits-Franse voorstel om West- Duitsland in de economische ordening te betrekken. Vervolgens verklaarde de Zweedse minister van B. Z., Unden, dat de Zweedse regering geheel achter de plannen tot economisch herstel van Europa staat. Soortgelijke verklarin gen werden afgelegd door de Oosten rijkse minister van B. Z., Gruber, en de vertegenwoordiger van Zwitserland, Surckhard. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, later brekende bewolking. In het Noor den van het land tijdelijk zwakke overigens krachtige wind nit Wes telijke richtingen. Weinig veran dering van temperatuur. Zon onder 18.47 uur. Maan on der 1.40 uur. Zon op: 6.4» uur. Maan op 10 uur. TN EEN SCHRIJVEN van gisteren, gericht aan de Commissie van Goe de Diensten, heeft de republikeinse regering ten sterkste geprotesteerd te gen „de eenzijdige politiek, door dr. van Mook toegepast door de vorming vdn een voorlopige Federale Regering voor Indonesië, zander raadpleging van de republiek". In de brief, die was ondertekend door mr. Moh. Roem als voorzitter van de republikeinse onderhandelings delegatie, wordt aan de Commissie verzocht, het republikeinse protest hiertegen rechtstreeks in te dienen bij de Veiligheidsraad en bij de Ne derlandse onderhandelingsdelegatie. Besprekingen deze week hervat TAEZE WEEK nog zullen de bespre- kingen tussen de Nederlandse en de republikeinse delegaties een aan vang nemen aan de hand van de agen da, waaromtrent heden in het „stee ring-comité" voorbesprekingen zijn gevoerd, aldus meldt een door de Com missie voor Goede Diensten uitgege ven communiqué, dat voorts mede deelt, dat de Commissie in de afgelo pen weken regelmatig bijeenkomsten heeft gehouden. Ook de sub-commis sies zuilen deze week bijeenkomen. De afgevaardigden van de 16 lan den zijn het erover eens geworden, dat de Westelijke zones van Duitsland op de conferentie vertegenwoordigd dienen te zijn. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die een uit zes punten bestaand voorstel, waarin de ze uitnodiging is vervat, indiende, zeide, dat aangezien de economische eenheid van Duitsland niet tot stand was gekomen, men de Westelijke zo nes uiteraard als aparte economische delen moest beschouwen. De tweede plénaire zitting van de Conferentie duurde een uur. De rap porten van de technische comis- sies werden in snel tempo afgehan deld, waarna Bevin verklaarde: „Wij gaan naar onze landen terug om ener giek aan het werk te gaan. De werk groep, die de werkzaamheden in het geheim zal voortzetten moet deze gedegen en snel afdoen. De oorlog tegen de armoede zal gewonnen worden". De Conferentie heeft richtlijnen voor een „werk-groep", bestaande uit ver tegenwoordigers van alle deelnemen de landen, goedgekeurd. ,De Griekse minister van B. Z„ Tsal- daris, legde er de nadruk op, dat de Europese landen tegen 1951 weer op eigen benen zouden moeten staan. In de huidige omstandigheden scheen dit hoe langer hoe onzekerder te zijn. Bevin sloot de zitting met een kort woord. Gelijkstelling onderwijs in debat E TWEEDE KAMER heeft gisterenmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van de Suri naamse en Curapaose staatsregelingen Daarbij zijn tevens aan de orde gesteld de motie'van de heer de Kort (K.V.P.) betreffende de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder lager onderwijs in Suriname en het verslag van dl parlementaire commissie-Sunname en de Neder landse Antillen nopens haar bevindingen. Tendeloo niet tevreden te zijn. Zij wenst namelijk voor deze vrouwen geen gunst, maar een recht. Tegen vijf uur verdaagt de voor zitter de vergadering tot vandaag twee uur. Dan is de minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer Jonk man, aan het woord. De heer Tilanus (C.H.) betoogt, dat al is de politieke ontwikkeling nog niet volmaakt, hij er toch mede ac- coord gaat, dat in Suriname en Cura sao algemeen kiesrecht voor mannen wordt ingevoerd en de mogelijkheid voor algemeen kiesrecht voor vrou wen wordt geopend. De heer de Kort (K.V.P.) zijn mo tie besprekend verklaart, dat het zwaarste van de door hem gesignaleer de klachten weliswaar tot een bevre digende oplossing is gebracht, maar niet alle klachten door hem op 16 December jl. naar voren gebracht, zijn opgelost. Als de minister tegemoet kan komen aan sprekers verlangen, zal hij verzoeken de motie van de agenda af te voeren. Komende tot een bespreking van het verslag der parlementaire commissie betoogt hij, dat Suriname verdraag zaamheid nodig heeft. Alle insinuaties van ongrondwettig heid ten spijt is de Regering zeer ge lukkig geslaagd met de uitwerking van de wet. Hij deelt mede te overwegen de in diening van een amendement van het aantal leden van de Raad van Ad vies voor Suriname en Curacao niet dwingend voor te schrijven. Vooraf wil hij echter de mening van de mi nister over deze kwestie vernemen. Hij deelt mede voornemens te zijn een amendement in te dienen tot ge lijkberechtiging van man en vrouw ten aanzien van het kiesrecht op de An tillen. Ten aanzien van het kiesrecht is de heer Meijerink (A.R.) van oordeel, dat de verdere regeling bij landsveror dening moet geschieden. Nederhorst (P. v. d. A.) is er voor, dat het beginsel van het algemeen kiesrecht voor de Nederlandse Antil len in de staatsregeling wordt vast gelegd, de regeling moeten de Antil len zelf verzorgen. Mej. Xendeloo (P. v. d. A.) bespreekt de positie der vrouw met betrekking tot het haar toegedachte kiesrecht. Zij vraagt, waarom Nederland, dat twin tig jaar vrouwenkiesrecht heeft, het gebiedsdeel dat het de weg heeft te wijzen, dat kiesrecht zal onthouden. Met de mogelijkheid, welke geopend kan worden, om kiesrecht aan de vrouwen ie verlenen verklaart Mej. TJOEWEL de Vakgroep Schoenindus- trie en de Vakgroep Detailhandel in schoenen alles in het werk heb ben gesteld de bonvrije verkoop van schoeisel te verwezenlijken, zal naar men ons van beyoegde zijde mee deelt, voorlopig van de opheffing van distributie van schoenen nog geen sprake zijn. Ondanks de motieven die door de indus trie, de fabrikantenkring, de winke liers en de commissie van advies naar voren werden gebracht tijdens de be sprekingen met de Minister van Eco nomische Zaken, blijft deze op zijn standpunt staan en acht hij voorlopig het vrijgeven van schoeisel niet ver antwoord. TAE OOK in Nederland bekende hoofdredacteur van het En gelse katholieke weekblad „The- Tablet" schrijft, dat een corres pondent hem vertelde over de bui tengewone zorg, die de scheep vaartmaatschappijen aan hun pas sagiers besteden. Toen de Algemene Overste van. de Zusters Passionisten voor een groep nonnetjes passage naar Amerika boekte en vroeg of er een scheepskapelaan aan boord was, om de H. Mis op te dragen, antwoordde de bediende dat er ge woonlijk verscheidene priesters als reizigers meegingen, en hij voegde er nog aan toe: „U kunt alles aan ons overlaten; al dan geen priester aan boord, U krijgt Uw Mis!" Illlll I^XEN VAN ONZE redactieleden is teruggekeerd var. een relt door d* westelijke zones van Duitsland en geeft m deze en de volgende oor- respondenties zijn indrukken weer Tan hetgeen hij zag en van de pro blemen, waarvan hij kennis nam. d« De Tsjechen willen in het algemeen al te graag over de Duitse grens, doch slechts weinigen gelukt dit. Op de hier afgcfieelde vluchtelingen-wagons van naar Neurenberg gereisde Tsje chen staan enkele aantekeningen zo als: „Voor je Russische graf wensen we jou de galg toe, Gottwald. Op de duur zal je zelf hangen". En ook: „En toch ontsnapten we!" „Het totalitaris me zal „worden verslagen". Laat ons hopen, dat deze lieden spoedig hun zin krijgen TAE Koempoelan der R.K. Verken- nersbeweging welke aanvankelijk bepaald was op 8 en 9 Mei, is uitge steld. tot 22 en 23 Mei. Het ligt in het voornemen van Kardinaal de Jong de Koempoelan 23 Mei te bezoe ken. tve MINISTER van Wederopbouw, heeft een regeling getroffen voor het toekennen van een premie voor verbetering en:of spliting van wonin gen. Deze materie werd voor een deel reeds bestreden door een regeling van de Minister van Binnenlandse Zaken van 23 Juni 1938, later gewijzigd op 17 Januari 1940. Deze regeling vallen. komt thans te ver- A/TET 1 APRIL zal het dagelijks voed- sel in de Brits-Amerikaanse zone worden gebracht van 1300 tot 1560 caloriën per dag. Voor het eerst zul len eieren en gedroogde vruchten worden ingevoerd. AE MIJNWERKERS in West-Pensyl- vanië zetten de staking voort: reeds 265.000 arbeiders doen er aan mee. Volgens de nieuwe regeling kan van Overheidswege voor het verbeteren van bestaande woningen een premie worden toegekend van 60 procent der verbeteringskosten voor het bewoon baar maken van leegstaande of onbe woonbaar geworden woningen, of voor het voorkomen van onbewoonbaar wor den van thans nog bewoonde wonin gen. In aanmerking moet hierbij worden genomen, dat de premie wordt toege kend voor een bedrag aan verbete ringskosten dat f 24.000 niet te boven gaat, terwijl voor verbeteringsbedra gen minder Ban f 201 geen premie wordt toegekend. Verder kan een pre mie van 60 procent de splitsings- kosten worden toegekend als grote panden, welke voldoende ruimte bie den, in twee of meer afzonderlijke vol waardige woningen worden gesplitst In geval van splitsing zal slechts pre mie worden toegekend, voor zover de kosten der woning, welke door split sing boven het oorspronkelijk in enig pand aanwezige aantal woningen ont staat, een bedrag van f 4200 niet te boven gaat, terwijl voor bedragen voor minder dan f 201 geen premie kan worden verleend. Aanvragen om in het genot van pre mie te worden gesteld, moeten wor den ingediend bij het béstuur van de gemeente waarin de woning is gele gen en wel voor zover het woning verbetering betreft, uiterlijk op 31 De cember 1948. Met de voorgenomen werkzaamhe den moet een, de kosten rechtvaardi gende, bevredigende toestand worden gekregen, waartoe als regel aan de eisen der plaatselijke bouwverorde ning dient te worden voldaan. Een premie wordt niet toegekend ter tegemoetkoming in de kosten ver bonden aan voorzieningen: a. welke behoren tot de normale onderhouds- voorzieningen, zoals schilderen, wit ten, behangen en zgn. dagelijks onder houd. b. Welke in aanmerking komen voor uitkering ingevolge enige rege ling voor vergoeding van schade ten gevolge van oorlogsomstandigheden c Aan woningen, welke eigendom rijn ener toegelaten woningbouw-coöpera- tie en welke zijn gesticht en-of wor den geëxploiteerd met behulp van steun uit s Rijks kas op de voet der Woningwet, d. Aan woningen, welke ingevolge enige regeling vergoeding van schade ten gevolge van oorlogs- omstandighedea als verwoest moeten worden aangemerkt, e. In verband met enige vordering als bedoeld in artikel 7 van de Woonruimte-wet 1947 piiR REIS door het tegenwoordige Duitsland is een tocht langs ruï nes. Wel herinnerden we ons de zwer men vliegtuigen, die tijdens de oorlogs dagen de nachten vulden met hun so noor geronk of die hoog tegen de lucht in Oostelijke richting zagen vliegen, maar slechts 'weinigen van ons hebben de gelegenheid gehad, de verwoestingen te zien, die ze hebben aangericht. Wat ons nu bij onze tocht door Duitsland het meest verbaasde het was, dat na drie jaar na het einde van de oorlog deze gebombardeerde steden nog in al *un verschrikking voor u liggen. Reeds van verre zagen we bij het naderen van Keulen de oude vertrouwde sil houetten van de Dom zich aftekenen tegen de lucht, maar 'naarmate de trein meer de stad naderde groeiden aan beide zijden de ruïnes. Wie zulk eén verwoesting voor de eerste maal met eigen ogen aanschouwt, die wordt er stil onder. Straat aan straat zonder een bruikbaar huis; hoog rijzen de vernielde gevels met de holle ramen van de uitgebrande woningen tegen de lucht; men kan er uren dwalen tussen de puinhopen; brokstukken van muren, neerhangende zolders, bergen puin en oud ijzer, anders ziet men niets. Nu na drie jaren is er nog zo goed als niets opgeruimd. Men zou zich kunnen indenken, dat men in een der steden vertoeft, waaraan zich een ver schrikkelijk Godsoordeel voltrok, zoals dat in de oude geschiedenis verhaald wordt. En tussen deze ruïnenstad staat als een teken tegen de hemel de oude,:' vergrijsde Dom. Rondom is een open vlakte en dan verder weg aan alle kanten de ruïnes. burcht tegen een berghelling, nu zul len wellicht gedurende lange Jaren dez« uitgebrande steden de gruwzame wer kelijkheid van de oorlog verbalen. Een vraag, die zich vanzelf opdringt Is: waar leven al die mensen nu? Na tuurlijk zijn ze niet allen teruggekeerd in de stad hunner inwoning. Keulen heeft nog een bevolking van 300.000 van de vroegere ruim een millioen. Rond de rand der stad zijn noodwonin gen gebouwd van oude stenen uit ver woeste huizen, ai wat bewoond kan worden wordt bewoond. Zo zag een seinhuisje langs de spoorbaan, een hokje aan de ingang van een sportveld tot woning bevorderd: bulten sommige steden (b.v. Manheim, Freiburg, Frank- steden (b.v. Mannheim, Freiburg, Frank fort verrijzen langzaam aan tuindor- de verwoeste stad; de prieeltjes van volkstuintjes zijn nu woningen voor een hele familie: de grote massa ia evenwel ondergebracht op het platte land of 'n gespaarde steden en dorpen; op deze wijze moesten ruim twintig millioen mensen worden onderge bracht! Qok bij ons bestaan problemen op dis 'gebied, maar ze zijn geringer en er is hoop op verbetering, er is voor uitzicht omdat er wordt gewerkt en gebouwd. Wie in Duitsland komt krijgt vaak de Indruk, dat dit geslagen volk zijn Initiatief verloren heeft en onver schillig staat tegenover alles. De reden daarvan i», dat ze geen uitweg zien en vooral: het volk lijdt honger. Daarover in een volgeflBe correspon dentie. ONDERHOUD WEGEN EN KUNSTWERKEN Voor het onderhoud prov. wegen en Nog is de Dom niet geheel hersteld, kunstwerken in Noordbrabant (bestek maar hier heerst tenminste bedrijvig- no. 7), was Vissers Wegenbouw te e" ,n d* herfst van dit jaar hoopt Drunen tegen f 39.470 laagste inschrii men hem weer geheel In gebruik te ver. '««ssie insenrij nemen. Mocht hij een symbool zijn. dat waar alle andere waarden in de oorlogsbrand vernield werden het ge loof levend blijft en kracht geeft tot herstel. Maar hoe gemakkelijk men ook ko men zou tot overpeinzingen in zulk een omgeving, het is voorzichtiger het niet te doen. Niemand weet, wat d« toekomst van dit vernederd en uiteen geslagen volk zijn zal. Wel dringt een gedachte zich op de voorgrond bij het zien van de verwoeste steden van dit land: zwaar heeft het misdaan gedu rende de jaren van oorlog, maar zwaar ook heeft het geboet. Want overal ii het beeld hetzelfde: in talrijke steden en stadjes ziet men niets dan ruïnes en puin en oud ijzer en geen mens weet. boe men uit deze ellende moet geraken, waar zich de mensen een nieuw bestaan kunnen opbouwen. yroeger maakten onze romantische ouderen een reisje langs de Rijn en bekeken de ruïne van een oude ttET communistisch gevaar samenwerking met andere partijen Dat waren de twee grote vraagstuk ken, welke de Partijraadsvergade ring van Zaterdag beheersten. Terzake van het eerste heeft Prof. Romme zeer duidelijke taal gesproken welke in combinatie met de aangeno men resolutie helder voor ogen stelt, hoe de K.V.P. zich stelt tegenover d« grote dreiging. Niemand was er, die op grond van een vals vrijheidsprincipe deze dode lijke vijanden van de vrijheid onge stoord wilde laten wroeten. Een ver- bocFvan de C.P.N. werd ook niet des wege afgewezen. Men achtte het al leen thans niet opportuun. De K.V.P. wil de gelegenheid open houden, om de Moscovieten bij de stembus over tuigend te slaan. Ronduit gezegd, kunnen we bij na der doordenken voor deze rodenering voelen. Als men echter daarnaast de waak zaamheid op alle terreinen maar nauw keurig blijft betrachten. Als men aan deze gevaarlijksten aller gevaarlijken ook verder maar geen duimbreed toegeeft. Uit moet het zijn met dwaasheden als deze, dat men een half millioen van onze kostbare deviezen vrij geeft, teneinde „De Waarheid" in de gelegen heid te stellen de allermodernste ro tatiepers te kopen. Uit moet het zijn met de dwaasheid, dat een overheidsinstelling als de P. T.T. in het communistische dagblad advertenties plaatst tot het verkrijgen van nieuw personeel, waardoor men de saboteurs van straks aantrekt. Uit moet het zijn met de dwaasheid, dat in een commissie voor de grond wetsherziening van ons democratisch Koninkrijk ook aan een communist plaats wordt ingeruimd. Consequent moeten deze anti-natio- nalen buiten gesloten worden van het nationale werk. Als men spreekt over samenwerking met andere partijen, dan kan er geen seconde aan gedacht worden ook hen in t« schakelen. TAit zal zijn consequenties hebben voor een aantal gemeenteraden en colleges van provinciaal bestuur. We hopen, dat de Partij van de Ai - beid ook onvervaard deze conclusie zal aanvaarden. We hopen helemaal zeker zijn er nog niet van. In de Amsterdamse Raad hebben we pas weer gezien, hoe daar het ver standige besluit van Minister Gielen. om geen nieuwe sovjetiserende hoog leraren toe te laten, door een coalitie van P.v.d.A. en Communisten is be streden. In Velsen hielpen de socialisten mee aan het verhuren van een schoollokaal voor communistische jeugdopleiding „Het Vrije Volk" kleineert de be zorgdheid, welke zulke feiten oproe pen. Er is onder de tienduizenden van elke grote partij er licht eentje, die niet dadelijk in de pas wandelt, zegt het blad. Laat de partijleiding ten aanzien van deze feiten dan echter klare taal spreken. Dat zal meer ge rustheid geven. Dan zal er nog meer waarheid steken in het woord, dat Voorzitter Andriessen ter Partijraads vergadering sprak: „Het optreden van de leiding der P.v.d.A. in de laatste weken verdient toch wel waardering Prging ter Partijraadsvergadering 1 overigens ook geen enkele' stem op, aandringend op verbréking van de samenwerking met de P.v.d.A.. Zij, die daarvoor pleiten, kennen trouwens de kaart van politiek Nederland slecht Als men de P.v.d.A. in de oppositie dringt, bereikt men hoogstens een zwakkere en zeker niet minder door verdeeldheden geteisterde coalitie in 't Parlement. Van de K.V.P.-fractie mag men ook niet verwachten, dat ze plot seling een aantal stellingen op finan cieel, sociaal en Indonesisch terrein zou ontruimen, welke ze hardnekkig en met overtuiging heeft verdedigd Er is heel veel aan gelegen, om de door de P.v.d.A. geleide massa in de mede-verantwoordelijkheid te blijven betrekken. Er is echter ook heel veel aan ge legen het draagvlak uit te breiden. Dit zou niet het geval zijn, indien geschiedde wat prof. Veraart vreest dat namelijk een aantrekken van C.H en V.V.D. automatisch het afstoten van de P.v.d.A. betekent. ■We geloven echter met Prof Romme in de mogelijkheid van een werkelijk, bredere basis, zonder dat het program behoeft te vérwateren. Ieder samengaan van partijen is n kwestie van geven en nemen. Misschien, dat speciaal de P.v.d.A nog wel iets meer zou moeten geven en iets minder nemen dan thans. Doch er staan thans zulke ontzag lijke goederen op het spel. dat ite daarvoor allen iets moeten offeren van de eigen specifieke verlangens. Een vooruitstrevend beleid in Chris telijke zin moet ook mogelijk zijn met aantrekking van geschikte mannen uit andere groepen. Als dit niet mogelijk is, dan blijft Nederland beneden de maat van dat gene wat het noodweer vereist. Deze ernstige pianncn in onberispelijke kledij vormen de Finse delegatie naar Moskou.

de Stem | 1948 | | pagina 1