en Land Bella Van de hak op de tak Zeeuwsch-Vl. Toneelbond opgericht Wa» een Wonderlijke Wereld Slechte contröle gai gelegenheid tot stelen Sanapfrin bant pijiien uit! VAN MELLE RADIO DE STEM VAN DINSDAG 16 MAART 1948 Buitenlandse benzine- vermorsers Scherpe puntendeling tijdens Z.-Vlaams toneelconcours Kinderkleding zelf maken en véél gemakkelijker dan V denkt Een dievenbende bij de firma Maljers te Middelburg voor het hekje Tegen Rome De sterkte der K.V.P. Net als Van Rappard Boekenplank MARKTEN Complete Slaap - kamers fl. 428. fl. 475.- fl. 638.- fl. 875.- fl. 1150.- 1425.- Jl. 2150.-i van Reeu wijk f (Sr* TERUG UIT IN'DIE. Met het m.s. Tabinta zullen op 24 Maart te Amsterdam arriveren de mi litairen: H. Heddema, Bogardstraat 6, Middelburg: A. J. Kloet, Sandweg 163 Haamstede, J. Wortman, Wilhelmina- strast 20. Goes, J. de Wit, Wissekerke B 67; I. Ekkenburs, Nieuwe Vlietsestr. W 65, Groede; L. de Jonge, Schilder- straat 85, Goes: J. P. Lecnhouts, O 39 Groede; I. Willemsen, Vogelzangweg, 13, Goes; D. Vos, Korendijk 38, Middel burg; G. Jonker. Hoge Molenstraat A 187, Zterikzee. DENK ER AAN 1 De plaatselijke prijzencommissies be schermen zowel de belangen van de kopers als die van de bonafide-handel. Als U van mening bent, dat men U teveel liet betalen, wendt U dan tot Uw plaatselijke Prijzencommissie. HET GRENSVERKEER. Ter voorkoming van eventuele te leurstellingen wordt er de aandacht op gevestigd dat aan Nederlandse on derdanen, buiten Z.-Vlaanderen woon achtig, geen passen voor grensverkeer voor verblijf in België kunnen en mo gen worden afgegeven. VEER ANNA JACOBA-ZIJPE. In verband met de uitvoering van vernieuwingswerken aan de aanleg-in- richtingen in de tramweghavens aan het Zijpe, zal 't overzetten van vracht auto's en andere grote voertuigen van Anna Jacoba naar Zijpe of omgekeerd van Donderdag 18 Maart 1948 tot en met Maandag 22 Maart 1948, of zo veel langer of korter als nodig, ge stremd zijn. Solisten wedijverden te Middelburg. Gaode muziek, maar weinig belangstelling. OUIM 50 solisten hebben er Zaterdag op het concours van de fanfaris- uentenbond dapper op los geblazen te Middelburg. Binnen de concertzaal da verde het. maar de publieke belang stelling was gering. De jury was over de prestaties zeer voldaan. In de hoog ste ere-afdeling gingen Stokman van Apollo te Wissekerke en Meliefste van Onda, N. en St. Joosland, met eerste prijzen strijken; in de ere-afdeling haalden P. Wisse, Crescendo, Oostka- pelle cn C. Joosse, van Onda. Middel burg het hoogste aantal punten en in de afdeling uitmuntendheid was dit het geval met J. Christlaansen, Voor waarts, Koudekerke), M. Verhulst (Ex celsior, Kats) en P. Janse, Voorwaarts. In de eerste afdeling kreeg C. Rijn, (Advendo, Wolfaartsdijk) de le prijs; in de tweede werd J. Bakker (Hosanna Axel) de eerste en in de derde afdeling noemen wij van de prijswinnaars J. Braamse, (Echo, WUhelminadorp), C. de Kramer (Crescendo. Middelburg), en J. Zuidhof. (Con Affeszione, Kwa- dendamme). Zaterdag volgt het tweede en laatste deel der wedstrijden. EEUWENOUDE GRAFKELDER ONTDEKT TE AARDENBURG. Bij de restauratie van de St. Baafs- kerk té Aardenburg werd bij het gra ven voor het maken van fundamenten een grafkelder ontdekt, welke van eeuwen her schijnt te zijn. Letten schrift werd er niet in aangetroffen. Alleen kwamen aan de binnenkant van de grafkelder inscripties voor, welke bij nader onderzoek op oude huismer ken geleken. Uit de overblijfselen, wel ke in deze kelder werden gevonden kan men opmaken, dat er zeven personen in begraven hadden gelegen, waarvan vier kinderen. Bij nadere opgravingen kwam bovendien nabij de kerk een gang aan het licht, welke door schijnt te lopen tot aan het Rulterskwartier. De gang is in de grond gemetseld en heeft een breedte van 70 centimeter. Hij ligt op ongeveer anderhalve meter diepte en men kan er gebukt in lopen. Van een en ander werd het Genootschap voor Oudheidkundig Bo demonderzoek te Lelden ln kennis ge steld, dat in April ter plaatse een on derzoek zal instellen. DE jVIOSSELHANDEL. De mosselhandel ondervond deze week een onverwachte terugslag na t veelbelovende begin van vorige week. Slechts plm. 650 tonnen werden door de verschillende kwekers aan de han delaars afgeleverd. Aangevoerd werden ongeveer 750 tonnen mosselzaad .uit de Waddenzee. Biervliet PrijsschieUng. De uitslag van de op de schietbaan van dhr. F. Oubrie gehouden prijsschieting is als volgt hoogvogel Leon Dhondt, Philippine; le zijvogel Leon Dhont, Philippine en 2e zijvogel Camiel Wijffels, Biervliet. Opbrengst bazar. De opbrengst van de in de O.L. School te Driewegen door het Groene Kruis voor Biervliet en Hoofdplaat gehouden bazar bedroeg phm. 700.— Brand. In de Ned. Herv. kerk werd Zondagmorgen een begin, van brand ontdekt. Door optreden van om wonenden werd erger voorkomen. Orgel in gebruik. In de R-K. kerk werd het nieuwe orgel door de organist G. van Poucke ingespeeld. Er deden 12 kinderen hun plechtige H. Communie en 16 anderen hun eerste H. Commu nie. De nieuwe kerkglazen zijn alle ge plaatst, zodat de hersteUingswerkzaam- heden, op wat schilderwerk na, bijna zijn voltooid, i Politie staat machteloos T"JEEN automobilist waagt zich des Zondags in onze provincie meer langs de weg met zijn wagen zonder speciale toestemming, want de contröle is vooral de laatste weken zeer streng. Toch is het langs de hoofdwegen druk ker dan ooit. omdat de Belgen buiten de wet staan ten deze cn naar harte lust kunnen toeren. Het gebruik dat zij van dit privilege maken is zeer ruim. De provinciale boten kunnen het ver voer der Belgische wagens amper aan; de Yerseke „oester-salons" worden be stormd en Vlissingen krijgt eveneens een behoorlijke veeg uit de pan. Dit vreemdelingenverkeer zou zeer gewaardeerd worden, indien er niet iets bijkwam. De zaak is nl dat verre weg de meeste Belgen hier niet alleen rijden op benzine, waarvoor wij onze schaarse deviezen moeten offeren, maar dat zij ook met volle tanks van die zelfde benzine over de grens verdwij nen. Zondag spraken we zoTi toerist, die vertelde dat hij geen Zondag overslaat en ongeveer driehonderd francs, dank zij de benzinetransactie verdient en de leut voor niets heeft De Zeeuwse automobilisten, die moeten zien, hoe de benzine welke zij besparen, zo verdampt wordt, vinden het minder leutig en de politie, die Zondags opgecommandeerd wordt om Nederlandse benzine-vermorsers te snappen, en niets tegen de buiten landse mag doen, ergert zich terecht dood. De enige oplossing tegen die vrijbu^ terij is een verbod om Zondags ben zine te verkopen, 'doch dit is zó een- kvoudig dat de autoriteiten er wel niet aan denken zullen! Kinderziekte. Door het heersen van „mazelen" in een aantal gezinnen in deze gemeente is de Kleuterschool gesloten. s-Heerenhoek Op de liggende wip. De uitslag van dit concours was; hoofdvoge! P. Koens, Soranus, Helnkenszand; le klep A. Sorber, Batavieren, Goes; 2e klep P. Koen. voornoemd; 3e klep A. de Jonge. Oveaande; le zijvogel J. Ver meulen, Helnkenszand; 2e zij vogel H. Koens, Ovezande; le hoofdkal P. Baert Goes; 2e hoofdkal J. Slabbekoorn, Helnkenszand; le kleine kal L. C. Ver donk, s' Heerenhoek; 2e kleine kal C. Vermeule, Helnkenszand; hoogste aan tal vogels (5 stuks) H. Koens, voor noemd. Mutatie. Kort geleden kwam de politie de Mul naar 's Heerenhoek. Zijn aanwezigheid was een korte vreugde want dezer dagen werej. hij overge plaatst naar Zeeuwsch Vlaanderen. De heer Middeljans. eveneens afkomstig uit Zeeuwsch Vlaanderen, is in de Mul zijn plaats op 's Heerenhoek gekomen. Opgeruimd. Destijds versierde de Duitse Wehrmacht de mooie, pastorie- tuin met een bunker. Het bouwen is waarschijnlijk gemakkelijker gegaan dan het afbreken, want de firma Pie- ters heeft hieraan een zeer zware Kar wei gehad. Vele kapotte hamerstelen, zweetdroppels, enz. zijn daarvan getui ge geweest. Thans is het zover geko men, dat de massale cementblokken met paardenkracht worden vervoerd, .eneinde te dienen voor een afschutting van een speelplaats. St. Jansteen In beslag genomen. Aan de grens te Kapellebrug is door de Rijkspolitie een partij lijnzaad in beslag genomen. Burg. stand. Geboren: Aleida dv D. Pluygers—Ludden; Ronny en Rudy zv A. WeémaesVerstraeten; Vincent zv L. Colsende Maat. Kloosterzande Goes NEDERLAND ALS TOURISTEN- LAND. Voor de leden van Wetensch. Be langen heeft de heer Panman in Schuttershof een geestige causerie ge houden over „Nederland als touristen- land". t De spreker, een „bevaren matroos" heeft eerst zijn gehoor ingewijd in de kunst van het reizen, die minder wordt verstaan dan men geneigd zou zijn te denken. Als de twee voornaam ste drijfveren tot het reizen zag spr. de hang naar romantiek en afwisseling en de zucht tot tegenstelling. Dringend vroeg de heer Panman alle toekomstige touristen het vermijden van haast en het ontwijken der al gemeen gezochte oorden als de Veluwe en Zuid-Limburg. Vervolgens nam spr de toehoorders mee op een tocht door ons land, dat hij als weinigen bleek te kennen en somde de schoonheden en eigenaardigheden van alle provin cies, behalve van Zeeland op. Na de pauze werd een prachtige ge- luidsfilm over Nederland vertoond. NIEUWE STRAATNAMEN. De namen van het verzet geëerd. B. en W. dienden bij de raad een voorstel ln betreffende de namen voor de nieuw gebouwde of te bouwen stra ten in Bouwplan II. Bedoelde straten zijn reeds eerder aan de hand van het uitbreidingsplan benoemd en wel met de namen: Zuid- Bevelandstraat, Noord-Bevelandstraat Schouwenstraat, Walcherenstraat. Wij achten deze keuze minder gelukkig en zijn van mening dat nu de wonin gen aldaar nog niet bewoond zijn, het nog tijd is om In de benaming veran dering te brengen. B. en W. stellen nu voor om deze straten te noemen naar vier prominen te Zeeuwen uit vroeger eeuwen, nl. Eversen, Joos de Moor, Bankert en Jacob Cats. De straten in Bouwplan Hl willen B. en W. noemen naar de leden van het vorstelijk huis; naar de vijf stadgenoten die tijdens de oorlog tengevolge van het Goes gepleegde verzet, hun leven moesten offeren, als mede naar de vorige burgemeester, ar. van Dusseldorp. De verzetslieden, die aldus geëerd worden zijn wijlen de heren P. C. Quant, J. Klaaysens, J. D. v. Mille, M. D. de Groot en C. de Graaf. Ook de drie jongste prinsesjes zul len aldus onderscheiden worden. Een Prinses Beatrix-plein hebben we reeds en de straat, welke van de Heernisser weg naar de Dusseldorpstraat loopt, zal Koninginneweg genoemde worden. Schieting. Dè uitslag van de schie- ting bij C. Naerman met 33 schutters luidt: hogevogel Jos. Kint, Ossenisse; le zijvogel J. de Witte, Heikant; 2e zij vogel Joep de Waal, Groenendijk; 2e grootst aantal vogels (4) Alph. de Waal te Groenendijk. Middelburg HINDERWET. Burgem. en Weth. van Middelburg, maken bekend, dat het verzoek van N. V. Lompen- en Metaa\handel M. L. Polak en Zn., om op perceel Oude Werfstraat 27-29, kadastraal bekend in sectie C, nr. 2228-2235 een fabriek tot het verwerken van lompen c.a. te mo gen exploiteren door hen is ingewil ligd. Middelburg, 8 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 213-0 HINDERWET. Burgem. en Weth. van Middelburg, maken bekend, dat het verzoek van A. Pouwer om in perceel Kanaalweg, kadastraal bekend in sectie C, nr. 2685 een vlasbedrijf te mogen exploiteren door hen is ingewilligd. Middelburg 12 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 212-o HINDERWET. Burgem. en Weth. van Middelburg, maken bekend, dat het verzoek van de Coöperatieve Brood-, Banket- en Beschuitbakkerij de „Broederband" U. A., om in perceel Turfkaai 68, kadastr. Vl/e hebben vorige weck reeds de prijsuitreiking vermeld van het Zeeuwsch Vlaams toneelconcours. Dat de jury voor verrassingen heeft ge staan. de punten werden door ieder jurylid afzonderlijk bepaald, bleek wel uit hetgeen dhr. Adriaanssen hier over namens de jury wist te vertel len. Spreker hoopte allereerst dat dit ■concours een stap in de goede lich ting mocht zijn. nu het culturele peil van Z. Vlaanderen op een hoger ni veau te stellen. Dit kan alleen bereikt worden door onderlinge goede ver standhouding. Hij betreurde het, dat in enkele plaatsen 'de belangstelling van de katholieke bevolking, vooral onder bepaalde standen, voor hun ei gen kath. verenigingen zo gering was. Men zou moeten- concluderen, dat voor een bezoek aan patronaten en pa rochiehuizen voor dergelijke catego- riën uit een ware schrik bestaat. Met spanning werden de gezegelde enveloppen geopend, met het reeds eerder vermelde resultaat Aan Sempre Avanti, uit Sluiskil, werd de wisselbeker met lauwertak overhaudigd, ook de „Ghescllen v. d. Schreljboom" uit Westdorpe mocht een lauwerkrans in ontvangst nemen. Zij nog vermeld, dat bij deze beide verenigingen een gering verschil be stond van 3/10 punt. Om deze beker is dus werkelijk gevochten. St. Willebrordus, uit Terneuzen en Excelsior uit Sas van Gent verdienden de lauwertak. Aan de beste speelster en speler, resp. mej. M. David en dhr. T. de Hulsters. werd een oorkonde uit gereikt. De voorzitter bracht dank aan allen, die dit concours hebben doen slagen, in het bijzonder aan de heren jury-leden, die ondanks de grote opof feringen van hun vrije tijd. dit werk belangeloos. In het belang van het Zeeuwsch Vlaamse toneelleven heb ben verricht. In de rondvraag werd het plan naar voren gebracht, om tot oprichting te komen van een R. K. Zeeuwsch Vlaam se toneelbond. Gezien het grote be lang, vond dit voorstel algemene bij val. Een voorlopig bestuur, die de mo gelijkheden tot oprichting van deze bond onder de loupe zal nemen, werd gevormd In dit bestuur hebben zitting de heren J. L. Eggermont uit Kloosterzande, F. Slock uit Westdorpe Kas uit Terneuzen, R. Bockstael uit Sas van Gent, P. C. Luycks uit Sluis kil. Het voorlopig secretariaat is geves tigd bij dhr. P. C. Luycks, Nw. Kerk straat 30 Sluiskil. bekend in sectie C, no. 2010 eqn bak kerij te mogen exploiteren door hen is ingewilligd. Middelburg 12 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 2U-o HINDERWET. Burgem. en Weth. van Middelburg, maken bekend, dat liet verzoek van Boddaert en Co., 'om in perceel Kou- steensedijk 8-10. kadastraal bekend in sectie C, nr. 2342 machines en instal laties te mogen plaatsen en verplaat sen door hen is ingewilligd. Middelburg 12 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 21Q-0 RAADSVERGADERING. Na drukke besprekingen is de be groting 1948 aangenomen. De heer Luyendijk diende een motie in. waarin wordt aangedrongen op 'n zodanige vergoeding, dat herbouw der stad mogelijk is. De redactie van deze motie had nogal wat voeten in de aar de. Op de vergadering zelf komen wij nog uitvoerig terug. Philippine Goede slag. Door de ambtenaren der 1. en A, alhier is aan de grens bij de Isabellasluis een goede slag gesla gen. Eventjes 800 kg. kaas en 1300 kg. pootaardappelen zijn in beslag geno men. De heren zullen een duur kaasje en aardappeltje te eten hebben! Voor Kath. Thuisfront. Het grote succes dat onze jongens van de KAJ oogsten met hun spel De Rode Adelaar deed hen besluiten nog eens een opvoe ring te geven, maar nu ten bate van Kath. Thuisfront. Ook deze avond is zeer geslaagd. Het spel dat de eerste avond nog wel enkele kleine foutjes vertoonde, was af. Gevaarlijk speL De kindereu geven zich thans aan eet» zeer gevaarlijk spel Dat kunt V met HET UITSTEKENDE MODEBLAD Tal van modellen 40 cent per nummer ABONNEERT U Verschijnt 2 maal per maand BIJ DE BEZORGER VAN DE STEM over, n.l. dat zij op de grote weg met een papier en potlood trachten al de nummers van voorbijrijdende auto's op te schrijven. Zij wagen zich zo gevaar lijk op de weg, dat veie chauffeurs nog al eens krachtig moeten remmen. Als dat zo doorgaat zullen ongelukken niet te voorkomen zijn. Ouders, houdt uw kinderen van fie weg af voor het te laat is. Sluiskil Paasactie. Evenals voorgaande Ja ren houdt de K.A. een Paasactie voor haar zielen. Door inzameling bij de parochianen zal ongetwijfeld weer aan onze zieken een prachtige Paas- mand kunnen worden overhandigd. Leerlingstelsel. Door de inspec teur van het ambacht'sonderwijs in Zeeland werd op de Azote een lezing gehpuden betreffende het leerlingstel sel. Ben 39-tal Jonge ambachtslieden ontvingen een duidelijke uiteenzetting van dit stelsel. De directie der Azote hoopt dan ook, dat de belangstellen den uit deze lezing de nodige vruch ten zullen plukken. Aan de grond. Het circa 8000 ton ton metende Belgische as. Rubens ge raakte ter hoogte van Sluiskil aan de grond in het kanaal GentTerneuzen. Te circa 2 uur gelukte het enkele sleep boten weer het schip vlot te trekken, waarna het de reis naar Gent kon voort zetten. Vlissingen RJv. VROUWENBOND ONTPLOOIT ACTIE Herstel parochiekerk. Wat is deR.K. Vrouwenbond te Vlissingen van plan te gaan doen? Zij gaat mede nelpen metselen aan het herstellingswerk van de RJK. Kerk Parochie van Onze Lieve Vrouw Koningin van de Rozenkrans te Vlis singen welke in de dagen van de be vrijding zo vreselijk veel schade heeft geleden. Vergeet U niet wat Vlissingen en geheel Walcheren voor ons allen is geweest, de sleutel van de bevrijding. Dit heeft echter zeer veel slacht offers geëist, maar ook veel materiële schade. Binnenkort zal een prikkaart worden aangeboden welke de teke ning van de voorgevel van bovenge noemde kerk bevat, elke steen, ruitje- van het glas in lood. kerkdeuren enz. heeft zijn waarde door het cijfer hierin aangegeven. Laat U niet onbe tuigd. als de dames U deze kaart pre senteren. Durft U.te klimmen, werkt dan aan de toren, durft U niet, blijft dan iets lager, U kunt desnoods beginnen te herstellen aan de kerkdeuren, trap pen en vervolgens elke steen, of wat u ook aanbrengt of hersteld is van harte welkom. YITe vernamen, dat aan de universiteit van Amsterdam iemand tot doctor in de geneeskun de gepromoveerd is op 't proefschrift: „Osteochon dromatosis van gewrich - ten en slijmbeurzen." Kit hebben wij niets tegen proefschriften. integen deel. Wij vinden het over het algemeen pronkstuk ken van geleerdheid. Maar men moet mast we ten te houden. Dat een ziekte genoemd wordt naar een voorhistorisch monster is al erg genoeg; de titel van een proef- dat zo'n naam echter ie schrift wordt geëtaleerd, is beslist onbehoorlijk. Niet alleèn om die prae- historische associaties, maar bovendien om de eerste indruk die het le zen van zoiets op een leek in de geneeskunde maakt. Want de gedachte, dat het werkelijk geen drukfout is, komt pas la ter. Toen wij het woord os teochondromatosis lazen, meenden wij aanvanke lijk te doen te hebben met een flauwe grappen maker, die het typen beu wa5 geworden en met z'n ellebogen op de toetsen van 'zijn schrijfmachine aan het rammeien was ge trokken. Daarna dachten we aan iemand,die po gingen had aangewend om alle letters van het alphabet tn een niet al te onfatsoenlijk woord onder te brengen en tenslotte aan een dynosaurus. Om pas na rijpe begin ning op de mogelijkheden en merkwaardigheden der medische wetenschap tot de slotsom te komen, dat het toch misschien niet zo heel gek was, wanneer het woord werkelijk zou blijken te bestaan En het bestaat.... We hebben die zekerheid gekregen na''n gesprek met een respecta bel arts. Dit heeft ods echter slechts versterk, in de overtuiging, dat er 'n revolutie nodig js in de medische terminologie, ledereen heeft het recht1 te weten wat hü mank*.rt Weg met de osteochonctlo. matosissen zelfs wantij er sprake is van 'n zew. zaam soort kraakbeen. verkalking. De hik.*, lyjet meer voldoening •L"J- maken' we clan niof. ding van het wedervaren van een Engelse kolonel, die na een operatie hik kreeg cn hem de eer. ste elf dagen niet meev kwijtraakte. Wc bedoelen natuurlijk niet, dat we met voldoening spreker, over de hik, maar over de manier waarop de ko. i Ipnel ervan verlost werd. I Zijn zoon gaf hem ci raad, Hollandse anisetu .e drinken. De kolonel deed. wat een goed va der betaamt; hij luisterde naar ziln zoon en volgde diens raad op. Twee glaasjes anisette dronk hi; en weg was de hik. Och. er zijn zoveel der. gelijke voorbeelden. Ziek. ten en genezingen zonde; latijnse namen. Alles puur Nederlands. Zwaa: .en degelijk; zowel de kwa len als de geneesmetho den. •>O(X)OOOOGOOQO©0OG)O©©OOOOOe0GQaQOOOOOOOOC)Oe)QOOOOOO '-Heer Arendskerke Slmavi-collecte. Ook hier ter plaatse heeft zich een S.IJHAVJ. (steun in medische aangelegenheden voor inheemsen) comité gevormd. Het bestaat uit de dames C. A. Grlep- Duinkcr, Zr. Ouwehand, S. Looyen- Jansina, J. v. d. Geest-Dijkstra, C. v. Klaveren en J. Roskes. Het ligt in de de vol bedoeling in de loop van week een. collecte houden. volgende Opbrengst. De inzameling teil behoeve van do nationale monumen tencommissie, door verkoop van cer tificaten cm2 grond van het Dam- plantsoen heeft in deze gemeente op gebracht f 185.82. TN „De Waagschaal", een blad voor de Pro- testants-Christelijken in de P. v. 'd. A., schreef dominee L. Ni|uwpoorl: „Ik zie in Rome een even groot gevaar als in het communisme. De oude geuzen hadden als ze moesten kiezen, liever Turks gekozen dan Paaps. Zo denk ik er ook over. Als ik moest kiezen, dan liever Russisch dan Paaps." Dit is de-stem van een enkeling, daar zijn we van overtuigd. Evenals het anti-papistisch geluid, dat kort geleden de c.h. heer Pollema liet horen. Maar we zouden toch een lief ding om geven, las de betrokken partijleidingen zulke geluiden on middellijk desavoueerden. Per slot geldt het hier een onduldbare belediging van het katholieke volksdeel. groot interview met Fierlinger weer. Wet zou de heer van Heuven Goedhart er in 1933 van gezegd hebben, als toen een Nederlands blad aan Seyss In- quart de gelegenheid had gegeven om zijn verraad te verdedigen? TN 1938 liep de N.S.NA..P. van „Doktor" Van Rappard hier te lande met grote bor den rond, waarop stond: Oostenrijk vrij, nu wij. Dat was in April daags na de bezetting van Wenen door de troepen van Hitier. Tien jaar later, nu onder Moskou's regie met een bloedeloze staatsgreep precies hetzelfde in Tsjechoslowakije gebeurt leuren de com munisten met de leuze: Tsjechoslowakije vrij, nu wij. Het is „Parool", dat hierop de aandacht vestigt. Maar datzelfde „Parool" gaf enkele dagen geleden 'n JIOEVEEL leden telt de K.V.P.? De begro ting vermeldt een bedrag vap 200.000 gulden aan contributie a raison van 80 cent pen lid voor de centrale partijkas. Een deelsommetje zegt dus: 250.000 leden. Is dat nu niet te pessimistisch ge zien? werd er in de Partijraadsvergadering gevraagd. We hebben toch wel eens veel hogere cijfers gehoord. Inderdaad, zei de kwieke penningmeester Alberts, we hebben nominaal wel eens 475 duizend leden geteld.. Maar. toen kwam er maar 100 duizend gulden aan contributie binnen. Het volgend jaar werd dat 13(7 duizend gulden. De raming van 200 duizend gulden is dus nog aan de optimistische kant. Striks gaat men nu de hand houden aan de stelregel: Alleen hij, die zijn contributie betaalt, is lid. Bij de groslijststem ming worden er ook niet meer stembiljetten afge stuurd dan overeenkomstig het bedrag van de con tributie-afdracht. Het wordt inderdaad tijd. dat de mensen begrij pen: de contributie voor de politieke organisatie is even hard en dringend nodig als die voor vak- en standsvereniging. Wie kan eraan twijfelen, als hij let op de vlammende tekenen van de tijd? Voor de rechtbank te Middelburg werd berecht de diefstal bij de fa. Maljers te Middelburg, waarin é¥n voor heling. Allereerst de 22 jarigë magazijnbe diende J. W. uit Middelburg en de 18-Jaxige J. C. O. magazijnbediende te O. en W. Souburg, beiden gedeti neerd. In de periode Juni 1946 tot Juli 1947stalen zij koffie, suiker, cho colade en zeep. Het was met een reep je chocolade voor „eigen gebruik" be gonnen. De goederen lagen maar Voor het pakken en men was van kwaad tot erger gekomen. De heler, de 43 jarige winkelier J. H. uit Middelburg, thans gedetineerd, was eens in het pakhuis en vroeg een doos chocolade repen in zijn mand tc doen. Het hek was toen van de dam. W. en O. na men in bovenbedoelde periode 6 of 7 balen suiker weg, 4 dozen koffie, 4 dozen thee, 2 of 3 dozen zeep en on geveer 4 dozen chocolade W. rekende steeds af en deelde de buit tpet O. Het behoeft geen betoog, dat deze ar tikelen tegen zwarte prijzen van de hand gingen. H. was de voornaamste afnemer, en wist dat de goederen van diefstal afkomstig waren. K. S. een 31 jarige magazijnchef uit Middelburg, gedetineerd, had eveneens goederen bij de fa. Maljers, alwaar hij werk zaam was, weggenomen, in hoofdzaak suiker. Hij ruilde dit bij een café houder te Middelburg voor sterke drank en was zodoende aan het drin ken geraakt. Ook aan andere afne mers leverde hij suiker tegen zwarte prijs. De 20 jarige W. H. uit Middelburg, winkelbediende bij de fa. Maljers be gon omstreeks Juli 1947 met de dief stallen. Eerst een half pond koffie en toen staafjes scheerzeep, suiker en flessen likeur. Al deze goederen wer den weer zwart aan de man gebracht. Ter zitting bekende verd. W. en O. het tenlaste gelegde. De Officier van Justitie vindt het hoogst ernstig. Het was een dieven bende bij de fa. Maljers. De chef S. gaf het slechte voorbeeld. Ook de controle deugde niet. Hij eist tegen W. een gevangenisstraf van 8 mnd. waarvan 4 voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht van de reclassering, o 9 mnd. gev. straf voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht van de reclassering en als bijzondere voorwaarde opname in een kamp voor de tijd van 1 jaar. Mr. Vlaming, raadsman voor W. zet uitvoerig de omstandigheden uit een, die verd. tot zijn daad hebben gebracht. Mr. Kurtz, raadsman van O. zegt dat deze verd. uit een onberispelijk milieu komt. Toen de leiding veran derde, was het mis gegaan. De con trole was ontzettend slecht. De heler H. die dan terecht staat betaalde f 3.a f 3250 per kg. voor de suiker. De officier acht het een zeer bedenkelijke geschiedenis Hij bracht de Jongens van kwaad tot erger. Eis 9 mnd. gev. straf, waarvan 5 onvoorw. en 4 voorw. met 3 Jaar proeftijd en onder toezicht, met af trek preventief. Mr. Kurtz, ook voor deze verd. raadsman. zegt dat de feiten vast staan. Verd. heeft vele mensen gehol pen, daardoor ontstond tekort en om dit aan te vullen ging hij er toe over om van de jongens bij te kopen. Ook verd. vraagt de uiterste clementie. Verdachte II. heeft meermalen een pak koffie bij B. gekocht, ook scheer zeep, chocolade etc. Eis 6 mnd. gev. straf, waarvan 4 voorw. en 2 onvoorw met onder toezichtstelling. Verdachte S. ruilde goederen met de vrouw van G. voor sterke drank. Aan H. leverde hij suiker tegen 359 de kg. Voorts leverde hij koffie en thee aan S'. Heeft alles opgemaakt aan de drank. De president wijst' er op. dat verd. een heel slechts voor beeld gaf. De Officier_zcgi in zijn requisitoir Het was een ongelukkige toestand bij Maljers. Verd. was vroeger een be hoorlijk mens. 'Els, 9 mnd. gev. straf, waarvan 5 onvoorw. en 4 voorw. met een proeftijd ran 3 Jaar en onder toe zichtsteiline. Mr. W. H. Vermaas, vraagt een mil dere straf. UIT HET KLEINE RIJK. Bij „Het wereldvenster" te Amster dam is de tweede druk verschenen van Antoon Coolens werk „Uit hel kleine rijk" iwaarvan tijdens de laat ste wereldoorlog dc eerste druk hel licht zag. Men kan verheugd zijn om deze herdruk, want „Uit het kleine rijk" is een uitermate prettig geschre ven boek. waarin.men een andere Coo len kan zien, namelijk de- Coolen als pater familias. Op levendige manier beschrijft Coolen de kinderlijke reac ties en het reageren der ouders daar op. Coolen heeft het over zijn kinde ren, maai' zün kinderen worden onder het lezen ook des lezers kinderen, om dat de kinderlijke belevenissen bij de meeste kinderen immers niet uiteenlo pen. De manier waarop Coolen links en rechts de moderne paedagogische methodiek met een gemoedelijk sar casme overgiet, is niet de minst c: verdienstelijke kant van het bock, dt. wij graag ter lezing aanbevelen. GOES, 15 Maart 1948. .Groenten Spinazie 6165, Spruiten 44—45, Wit lof 19—41, Prei 41—55, Rode kool 24, Uien 13—35. Nieuwe Binnenweg 30 Rotterdam (Adv. 162-001 Koker a 2J tabletten 40 ct. In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. (Adv. 137-00) Ên fTTÏl UA/t A Q Tot de laatsten. die echter maar een kleine minderheid vormden, be hoorde Nelly Lindsey. Voor liaar bestond er geen groter genot dan in een grote ligstoel op het promenadedek te vertoeven en de naar de nu hoger, dan weer lager gaande golfslag te kijken of zich te verdiepen in de oneindigheid van de hemel, difc aldra als een doorzichtig- blauwe glazen stolp over zee en schip stond en verlevendigd werd door phantastisch gevormde en bont ge kleurde wolkenformaties. En zo kon ze ook het best van Fred Haswell dromen. Van het begin af aan had Nelly con afwijzende houding aangenomen tegenover nieuwe relaties, terwijl ze zich volstrekt afzijdig hield van de recreaties aan boord. Wat. had zc met vreemde mensen te maken? En hoe kon ze ai die onzin, die deze mensen gezamelijk najoegen en die ze „re creaties" noemden, kunnen meebele ven. terwijl zc doorlopend van zware, zorgelijke gedachten vervuld was? Derhalve had ze haar houding be paald door beleefd-vriendelijk en ge reserveerd tegenover haar mede-pas sagiers te zijn. Slechts twee personen maakten hierop een uitzondering: de oude natuur-onderzoeker .David Hall die evenals Nelly zijn tijd het liefst doorbracht in meditatieve rust en ln het genieten van de wisselende stem ming der natuur. Hij was al op een der eerste dagen van de reis door de kapitein aan haar voorgestelde at sedertdien aan hetzelfde tafeltje als de Lindsey's- cn omdat hij ongeveer in dezelfde richting als zij de reis wil de voortzetten, best met elkaar kon opschieten en veel aanrakingspun ten ontdekte, was hij meestal voort durend In Nelly's gezelschap. De tweede uitzondering was een zekere Ga-,'->s Rosario, Spanjaard van gebocr.-j, c ."h:r. jarenlang in Brazilië fa.c' grossier werkzaam was. Hij lion rtigeveer. 30 jaar zijn, was een opvallend knappe man met vurige ogen. onberispelijke omgangsvormen, slank en vol zuidelijke levendigheid. Hij handelde in alle mogelijke pro ducten van het land, zoals hij Nelly had verteld, in het bijzonder koffie, reisde alle haciënda's in Minas Gereas Sao Paolo en Parana af, verzorgde veelal de verkoop van hun producten en kende zowel Nieuwland als Nelly's rader. Deze laatste omstandigheid had als gevolg, dat Nelly niet zo afwijzend tegenover hem stond als tegenover an dere jonge mannen. Integendeel, daardoor was er al direct van het be gin af een zekere vertrouwelijke toon in de conversatie tussen Nelly en Ro- sario gekomen, die zichzelf versterk te hoe meer Rosario over de farm Nieuwland sprak §n zich bewonderend uitliet over de wijsheid, flinkheid en betekenis van Charles Lindsey. Rosario, die zijn Europese vader land in verband met familieomstan digheden een kort bezoek had ge- braoht en nu naar Buenos Aires 'e- rugkeerde. was vin plan no het afwik kelen van enige dringende zaken weel een grote reis naar Brazilië te onder nemen. Herhaaldelijk poogde hij de Lindsey's te bewegen zich een paar dagen in Buenos Aires op te houden, ■waarna men dan gezamelijk de reis naar Parana zou kunnen voortzetten. Maar Nelly wilde daar niets van we ten. 2e verklaarde, geen dag te willen verliezen en zo snel mogelijk haar thuis te willen bereiken. Inez en de kolonel waren het geheel met haar eens. Inez, wier opgewekte levenslustig heid m de aanvang van de reis naar Plymouth sedert men aan boord was, was omgeslagen in een voortdurende onrust, wisselende stemmingen en een haar reisgezellen onaangenaam aandoende genotzucht, zocht maar zei den 't gezelschap ran Nelly en dan nog steeds, wanneer Rosario niet in haar buurt was. Ze had onmiddellijk al een menigte kennissen gemaakt, voor het grootste deel heel jonge lui, die aldra een be- paarde kring vormden en, levenslus tig zoals zij zelf, hun tijd uitsluitend passeerden met sport, recreaties en dans. Een echtpaar, nauwelijks de kin derschoenen ontwassen, kort voor de reis getrouwd en nu op weg naar Santos, waar de schoonouders van de jonge echtgenote woonden, vormde het middelpunt van deze kring. Ze waren Portugezen en heetten Al- meidas. Inez had zich direct en spon taan bij mevrouw Almeldas aangeslo ten en ze liet zich totaal door haar op sleeptouw nemen. Di overige leden ran het Akneidas-gezelschap waren twee jonge zusje®, Cortez geheten, ei genaressen var. een modehuis in Buenos Aires, die voor zaken om het jaar naar Parijs gingen en nu op de terugreis waren. De rest waren Jon gelui, zoons van welgestelde zakenlie den qn haciëndoros alle uit Argentinië en Brazilië. Wordt vervolgd EN NU BP EEN KOPJE^*t~ 'Adv. 53-0O) WOENSDAG 17 MAART HILVERSUM I 301 m: 7 nw®., 7.15 gymn., 7.30 gr., 7.45 woord v. d. dag, 8 nws., 8.15 gew. mui, 8.30 gr., 9,- zieken, 9.30 Beethoven-progr., 10110 morgend., 11 gr., 11.15 hoorsp., 12 gr., 12.30 wceroverz., 12.33 Passiestonde, 13 nws., 13.15 koor, 13.45 gr.,' 14 orgel, 14.30 muziek, 15 symph. Mozart, 15.15 cyclus. 15.45 Kleuters luisteren, 16 v. onze jeugdige postzegelverz., 16.15 v. onze jongens en meisjes, 18 Ned. ko ren en korpsen, 18.30 reg. uitz., 19 nws. 19.15 leger d. heilskwart. 19.30 act. gel., 19.45 Eng. les, 20 nws., 20.05 progr. prol, 20.15 Radio philh. ork., 21.10 NC RV-kwartet, 21.30 Lijdensoverd., 22 orgel en hobo, 22,30 nws., 22.45 avond- overd., 23.00 klass. avondconc., 23.30 serenade in C op. 48, 23.57-25 sluiting. HILVERSUM II 4!.-) m: 7 nws.. 7.13 gr.. 8 nws., 8.15 ci 8.18 gr.. 8.50 v. d. huisvr.. 9 gr9.30 vaterst 9.35-10 gr. 10-1030 morgenw., 10.20 keuken, 10.30 Haydn en Debussy, 11 RVU, 11.30 pop non-stop progr., 12 Carlo Carcas- sola, 12.30 weerpr., 12.33 v. h. plattel. 12.32 orgelsp., 13 nws., 13.15 kalender. 13.20 Ramblers, 1350 gr., 14 gespr. por tretten, 14.15 jeugdconc„ 15 hoorspel- 15.30 De Roodborstjes, 15.45 De regen boog, 16.15 vragen st. vrij. 16.45 Het stond in de krant, 17.15 Jan Corduwe- ner, 17.45 reg.uitz., 18 nws., 18.15 varia, 18.23 gr„ 1830 RVU, 19 piano. 19.15- 19.30 reg.uitz., 19.30 v. d. jeugd, 19.40 jeugdnws., 19.45-20 bijbel. 20 nws.. 20.05 dingen v. d. dag, 20.1.5 Metr. ork 20.53 Schuldig of onschuldig. 21 hoor spel, 22 viool en piano, 22.20 Malanao 22.45 Van boek tot boek, 23 nws.. 23-lo zang en orgel, 23.30 schaken, 23.40- 24 The Masqueraders. BELGIE, Vlaams progr.: 321.9 m: 'I gr., 17.05 nws., 17.15 Swingcl, l?» causerie, 1735 piano, 18.05 Boontje» 5 min. over weer en wind, lo l" lezing, 18.25 gr., 18.30 v. d. soldaten. 20 onerette Der Vetter a"s Dinssda. 19 nws.. 19.30 gr.. 19.50 radio: vuiilcton. 22 nws., 22.15 Ierse mui.. 22.30 orge'- viool cn cello. 22.50 nws.

de Stem | 1948 | | pagina 2