Europa „tot 16 landen gereduceerd" In Engeland geen communisten in overheidsdienst De openbare lagere school blijft Antwoord Bevin hoopvoller gestemd dan ooit tevoren tijdens of na de oorlog Weer geregelde goederenstroom? IN 'T KORT Algemene vergadering Provinciale V.V.V. te Goes Dankbetuiging van Mr. Attlee aan Middelburg VIERDE JAARGANG No. 1025 DINSDAG 16 MAART 1948 GERUCHTEN N* Tegen het communisme Nederlands emigratie centrum in Frankrijk Wat Finland wil Distribatienieuws Geen waarschuwingen bij verkeersover tredingen. Verrassende vondst te Vlissingen Raad van Hulst Een half millioen bezoekers in 1947 DE financiële kracht der vereniging zal het program bepalen; helaas i» die niet groot, wat de actie in 1947 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: a T. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3-38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Marshall-conferentie in Parijs geopend WIJ HADDEN vele moeilijkheden te overwinnen. Ik ben thans echter W hoopvoller gestemd dan ooit te voren tijdens of na de oorlog. Het Is duidelijk, dat juist deze bijeenkomsten, onderzoekingen en besprekin gen uiet slechts een diepe indruk maken, doch ook technisch en poli tiek begrip bevorderen, waaraan de wereld op dit ogenblik zozeer be hoefte heeft". Met deze woorden opende Ernest Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, Maandagmiddag de Parijse Conferentie over het Marshall plan. ropa en het uitwerken van een stelsel van verbeterde clearingsregelingen. Indien de 16 landen besluiten ge meenschappelijk samen te werken in het kader van een internationale or ganisatie, moet ieder land een offer brengen, zo zei hij. Bevin was van oordeel, dat West- Duitsland bij de economische plan nen betrokken moest worden. De zelfde mening was Bidault toege daan. pEVIN wees er op, dat belangrijke beslissingen van de respectieve re geringen nodig zouden zijn, doch dat deze zouden worden bezien in het licht van de gemeenschappelijke sa menwerking, die in de eereste plaats een evenwicht moet scheppen tussen Europa en het Westelijk halfrond. Ook fnoet gestreefd worden naar beperking van de handelsbelemmeringen in Eu- fTRUUS VAN GENEYGEN, „de soldatenmoeder", over wie ge ruchten gingen dat zij zich als ver- «tekelinge zou bevindeh op het troepenschip „Volendam", wandelt op het ogenblik rustig met haar verloofde een sergeant in Veldhoven. Zij is wel bij het ver trek van het schip aanwezig ge weest, maar op tijd weer van boord gegaan, omdat.... zij haar verlo ving wilde vieren. Binnenkort zal zij echter echt naar Indië gaan. Truus van Geneygen staat in Lim burg bekend als een dappere ille gale werkster. DOLGENS de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Noor wegen geen verzoek van Sovjetzijde •ntvangen tot het openen van onder handelingen over een verdrag. Wat niet is kan echter nog komen..... DIJ DE V. N. zou als nieuwe verte- genwoordiger van Tsjecho-Slowa. kije benoemd zijn Houder, als opvol ger van Papanek, die d« Veiligheids raad verzocht heeft een onderzoek naar de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije in te stellen. /JUSTEREN heeft in tegenwoordig- hefd van da Landvoogd, alsmede vele gewestelijke autoriteiten en gas ten uit de gehele Archipel, de plech tige opening plaats gehad van dc eer ste zitting van de vertegenwoordigen de raad der negara Oost-Sumatra. Uet Engelse kabinet heeft zijn goed keuring gehecht aan de overeen komst tussen Engeland, Frankrijk en de Benelux, die verleden week te Brussel ie gesloten. iet minder dan 39 schapen zijn de afgelopen dagen m het vredige stadje Batenburg aan de Maas ge- dood door een totnutoe onbekend dier Men vermoedt dat een wolf rond het dorp sluipt. De angst zit er bij de dorpelingen danig in. Duckmgham Palace zit zonder warm Water, centrale verwarming en lift, omdat het technisch personeel door de stakingsbacil is aangestoken Het technisch personeel der beide parlementsgebouwen en van het mi nisterie van oorlog ig de collegas van het paleis gezelschap gaan houden. Delga, het Belgische nieuwsagent schap, mag van de regering geen radioberichten meer uitzenden. Dit houdt ongetwijfeld verband met de foutieve berichtgeving van Belga tij dens de eerste dagen der vijfmogend- heden-conferentie te Brussel. Geen gesubsidieerde armoede ÏYE Franse minister van Buitenland- se Zaken, beklemtoonde, dat de verdeeldheid in Europa, f^rig jaar te weeggebracht door de weigering „van zekere landen" om samen te werken, op betreurenswaardige wijze sterk is vergroot. Doelend op Tsjecho-Slowakije, ver klaarde Bidault: „Recente gebeurte nissen hebben de politieke oorzaken getoond van het feit, dat Europa op het ogenblik tot zestien landen gere duceerd is. Het toenemen der politie ke moeilijkheden Is gepaard gegaan met een toenemen der economische moeilijkheden." Bidault ging daarop in op de Euro pese pogingen tot samenwerking, Meer speciaal op de geprojecteerde Frans- Italiaanse tol-unie. „Het belang van deze landen, zo zei Bidault, houdt niet in, dat wij hun tradities moete» po gen te handhaven in een soort van gesubsidieerde armoede en binnen de nauwe grenzen van onafhankelijke landen. Integendeel moeten de zaken geregeld worden op de basis van een „progressieve expansie binnen Europa als één geheel." Hij sprak de hoop uit, dat spoedig arbeidskrachten, goederen en kapitaal zouden kunnen circuleren zonder ob stakels te ontmoeten ten einde daar terecht te komen, waar ze het meest nodig zijn. Bidault zeide te geloven in de een heid van de menselijke soort en de noodzaak te erkennen, dat er dingen zijn, belangrijker dan eigendom Daar om waren hij en de zijnen besloten, wadr mogelijk, te bevorderen „de Ivrijee uitwisseling van mensen, goe deren en ideeën". Bidault was van mening, dat men de belangen van Europa verkeerd zou begrijpen, indien men geen rekening zou houden met landen, die soms ver van Europa af liggen maar er toch mee samenhangen. Hij dacht hierbij in het bijzonder aan het Britse geme nebest en de Franse Unie. Het doel van de conferentie formu leerde hij als volgt: „De stichting van een permanente organisatie en de mul tilaterale poging om de economie der deelnemende naties te organiseren". Deense waarschuwing ■yAN DEENSE ZIJDE klonk er een waarschuwing. Gustav Rasmussen wees er namelijk op, dat het probleem van de import uit de landen met har de valuta een probleem is, dat steeds acuter wordt. In verband daarmee noemde hij het Duitse dollarprobleem van vitaal belang. De bezettende mogendheden eisen gedeeltelijke betaling in dollars we gens door hen gemaakte kosten. Voor een land als Denemarken, zei Rasmus sen beduidt dat inperking van de han del met Duitsland. Gelijke levensstandaard riRAAF CARLO SFORZA, de Itali- aanse minister van Buitenlandse Zaken noemde een der voornaamste doelen van een Europese organisatie: de arbeiders van de verschillende lan den een vrijwel gelijke levensstan daard te verzekeren en hun iedere mogelijkheid van arbeid te verschaf fen. Sforza memoreerde de douane-over eenkomst tussen Frankrijk en Italië, die hij als uitgangspunt beschouwde voor nieuwe en meer omvattende over eenkomsten, waardoor het spook, dat men vree6 of achterdocht zou kun nen noemen en dat over de gehele wereld waarde, zou kunnen worden vérdreven. Benelux-voorstellen TTERSTEL van een geregelde en on- gehinderde goederenstroom tussen de Europese landen en vergroting van de productie zullen de hoofdpunten vormen van de voorstellen, die de Be. nelux-landen op de Parijse Conferen tie zullen indienen. De gedelegeerden van de Benelux landen zullen hun argumenten base ren op de zes maanden lange ervaring bij de ten uitvoerlegging van de beta lingsovereenkomst, die bij de vorige conferentie van 16 Marshall-landen in de zomer van het vorige jaar tussen de Benelux, Frankrijk en Italië is ge sloten. Deze overeenkomst voorzag in een verrekeningssysteem tussen de vijf landen door middel van de bank van internationale betalingen te Bérn. TAE EMIGRATIE-STICHTING van de Katholieke Nederlandse Boe- ren- en Tuindersbond heeft in Frank rijk in het departement Lot-et-Ga- rornie bij de stad Tonneins het land gwed „d'Artiques" aangekocht, als emigratie-centrum. Op het Centrnm zal telkens gedu rende een half jaar aan een vijf-en- twintigtal emigranten een theoreti sche en practische opleiding worden gegeven, waarna hun de gelegenheid zal worden geboden zich met be- trulp van een daartoe speciaal aan gesteld landbouw-desknndige in de van het centrum zelfstan dig te vestigen. 'Igt bedoeling, dat de .ne- nnufiPng er ernl2l'anten, die na hun fen eJgen bedrijf zijn be- g n' zal w<?rden versterkt door ge- v""e"' dle. z'ct> rechtstreeks vanuit Nederland m het departement Lot-et- Garonne zullen vestigen. Er is een speciale emigranten-aal moezenier aangesteld, die tevens zal fungeren als rector op het Centrum. ?,ui!Tlgranien' later van ad vies zullen worden gediend dnnr een Ifike^nilirtT1^®6' Wordt een behoor- voortdurpnH gtgeven; mede door 't ™ntact tussen de emi- onderling tracht de emigratie WMtwiw de K-N.B.T.J. aldus een t^werv n?migratie naar Frankrijk aren ee StelLlgen en ™et veel ge- èmit£Jepfarde Saande - emigratie te vermijden. individuele I eel bewolking Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen. Matige tol Jpwchtige Westelijke wind. Weinig verandering van temperatnren. Heden zon onder 18.46 nur en maan onder 0.40 uur. Woensdag: zon OU 6.51 uur en maan op 9.20 u. TIE BRITSE minister-president Attlee heeft in het Britse Lagerhuis mee gedeeld, dat de regering niemand van wie zij weet. dat hij tot de com munisten behoort, in die zal nemen voor werkzaamheden, „die van belang zijn voor de veiligheid van de staat" De beslissing heeft ook betrekking op die personen, van wie bekend is, dat zij actief betrokken zijn bij fas cistische organisaties. Ook personen, die zodanig met de communistische partij in betrekking staan, dat men ge rechtvaardigde twijfel kan koestereri wat betreft hun betrouwbaarheid, val len onder de maatregel. Een der twee communistische afge vaardigden, Gallacher, interrumpeerde door „De rode vlag" te zingen, wat zowel aan regerings- als oppositie-af gevaardigden boos geroep ontlokte. Bekeerd. OIR HARTLEY SHAWCRÖSS, die de Nazi's in Neurenberg berecht te en bekend stond als hevig pro-Rus' sisch, heeft zich na de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije bekeerd. Hij heeft dit bekend tijdens een rede die hij in Engeland heeft gehouden. „Ik schaam mij diep en acht mij verne derd nu ik zie hoe onder een andere naam dezelfde doeleinden worden na gestreefd en dezelfde tactiek wordt ge volgd als bij de nazis zei hij. Stap voor stap ben ik meer en meer tot de con clusie gekomen, dat de doeleinden van het communisme in Europa sinister en dodelijk zijn". Geen dollar. TTALIE heeft geen dollar uit het Mar- shall plan te wachten, wanneer de communisten erin zouden slagen de overwinning bij de komende verkie zingen te behalen. Aldus heeft men op het departement van Buiten landse Zaken te Washington ver klaard. Wie zich aan een ander spiegelt.... >7WEDEN voelt zich bedreigd, nu Fin- land vrjjwel niets meer heeft te DIJ de komende onderhandelingen tussen Finland en de Sovjet-Unie wil Finland gedaan krijgen, dat in ge val van oorlog alleen op speciaal ver zoek van de Finse regering Sovjet troepen naar Finland gezonden zullen worden en dat Finse troepen slechts gebruikt zullen worden uitsluitend op Fins grondgebied. Voorts wil Finland vermindering krijgen van de herstel betaling ter waarde van 300 millioen gouddollars in de komende acht jaar. De Finse delegatie zal aanstaande Za terdag naar Moskou vertrekken. T4TEER dan 400.00 mijnwerkers in de vetkoolmijnen van Noord-Virginië en West-Pennsylvanië (V.S.l hebben t werk neergelegd. vertellen. Daarom willen de Zweden hun defensie gaan versterken. De Zweedse opperbevelhebber heeft een memorandum aan de regering over handigd, waarbij op de noodzakelijk heid wordt gewezen meer manschap pen op te roepen, het oorlogsmateriaal aan te vullen en nieuwe vliegvelden en versterkingen aan te leggen. Chili krijgt steun. DE Verenigde Staten zullen vóór plaatsing op de agenda stemmen, als het verzoek van Chili om een on derzoek naar de recente ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije in te stellen in de Veiligheidsraad ter sprake komt. Dat wil echter niet zeggen, dat de V. S. daarmee een uitspraak doen over de aard van de klacht zelf. WIJZIGING IN DE BONAAXWIJ- *ZING VOOR BROOD. Beslist is, dat bij handhavingvan de keuzebon van 4 Juli 1948 af bon nen voor 200, 400 en 800 gram zullen worden aangewezen. Deze bonnen zul len gedurende één week geldig zijn. De aanduiding „brood" zal wederom op de bonnen voorkomen, terwijl da •bonnen van alle kaarten zoveel mo gelijk dezelfde nummers zullen, dra gen. TT AN bevoegde zijde wordt ons medegedeeld dat door de politie bij het constateren van verkeers overtredingen in alle gevallen on middellijk verbaliserend zal wor den opgetreden. Zulks in tegen stelling met eerder in de pers verschenen berichten, dat met een waarschuwing zou worden vol staan middels het uitreiken van een zogenaamde „kosteloze bon". Men zij derhalve gewaarschuwd de verkeersregels nauwlettend in acht te nemen. Een bijzonder fraai tegel tableau ■VOALS we reeds berichtten zal het belastingkantoor te Vlissingen spoedig zijn gebouw aan de Zeilmarkt betrekken, waardoor het gemeentelijk museum weer als zodanig ingericht kan worden. Bij de voorbereidingen daartoe heeft men een verrassende vondst gedaan. In een hoekje op een der zolders trof men n.L een ldst aan, die daar reeds tientallen jaren moet hebben ge staan. Bij onderzoek bleek de kist een aantal tegels te bevatten en na vele uren arbeid Is de heer Louwerse, con servator van het museum, er in ge slaagd, de legpuzzle tot een goed einde te brengen. Het resultaat was een tegeltableau van een bijzonder fraaie, diepblauwe kleur, bestaande uit 35» tegels, van de'afmeting 3-2» x 2.8» M. Het tableau stelt een boom voor, welke zich vlak boven de grond in twee takken splitst. Halverwege op iedere tak zit een vogel (ter grootte van vier tegels*, terwijl de kruinen zich tot een monogram verenigen, dat tweemaal (eenmaal in spiegelschrift) de letters J en L vertoont. Het opschrift luidt: „GIJ jonge spury ten all. Hier In 't Aerdse dal. En wilt dan niet vergeeten, So suit gij van de boom des leevens eten." Tenslotte het jaartal 1717. Wellicht (en dit is slechts een vaag vermoeden) is het tableau afkomstig uit h%t voormalige weeshuis, dat op ae hoek van de Coosje Buskenstraat en de Badhuisstraat heeft gestaan en dat rond 1795 aan zijn bestemming werd onttrokken. Dit weeshuis telde ver scheidene regenten, wier namen met een L. begonnen (de Lampsins, ae Lambrechsen's, enz.) en wederom een vermoeden heeft een dier re genten dit tableau aan het weeshuis ten geschenke aangeboden. De tegels zijn thans aan de firma Walraven te Utrecht toegezonden, daar een honderdtal, aan de rechter zijde, min of meer beschadigd zijn. Enkele tekenaars van gemeentewerken hebben in hun vrije tijd de tekening dier beschadigde tegels gereconstrueerd en de Utrechtse firma wil een poging doen de beschadigde exemplaren na te bakken. VREEMDELINGENVERKEER TE SLUIS NEEMT TOE. Bij contróle is gebleken, dat het vreemdelingenverkeer in Sluis welis waar nog niet op het vooroorlogse peil staat, doch dat in 1947 toch niet min der dan 125.000 vreemdelingen het stadje heeft bezocht. Dit feit heeft de plaatselijke V.V.V. tot nog grotere ac tiviteit gestimuleerd en er is thans een groots opgezette verloting georgani seerd, waarvan de opbrengst voor ver schillende attracties bestemd is. Men stelt zich voor wandeltochten te orga niseren, muziekgezelschappen, ook uit België te engageren, enz. r - „De „Lintwurmexpress" heeft mariniers, die reeds zolang dienst hebben gedaan in de tropen, naar de haven van Soerabaja gebracht en daar haasten z(j zich om aan boord te komen van de „Zuiderkruis". Met de nieuwe leren koffers, op de schouders, begeven onze mariniers zich aan boord. ■yOOR HET EERST in het nieuwe jaar kwam de raad bijeen. De voor- zitter gaf een overzicht van hetgeen in 1947 verricht was en wees erop, dat, hoewel veel onder het oog gezien was, er toch maar weinig verwe zenlijkt was. Toch wil hjj het nieuwe jaar vol vertrouwen tegemoet gaan. Hij herdacht de in 1947 gestorven oud-leden van de Raad de heren Vogel vanger en Baert, die steeds het gemeentebelang behartigd hadden. Hoewel het aantal leerlingen der O. L. S. van die aard is, dat tot op heffing zou kuAen worden overge gaan, stellen B. en W. voor in verband met de gemaakte afspraken met an dere gemeenten eii ook al vanwege het feit, dat de leerlingen binnen een afstand van 4 K.M. van hun woning geen andere gelegenheid hebben om zo'n school te bezoeken, de school in stand te houden, waartoe de raad met algemene stemmen besluit. Een voorstel tot aanvraag en aan vaarden van rijkssteun voor herstel oorlogsschade aan 21 woningen van de Hulsterse Woningbouwvereniging werd goedgekeurd. De minister wil per woning een voorschot verstrek ken van maximaal f 3175 tegen 4 pet. met een annuiteit van 7,614 pet. ge durende 19 jaar. In verband met de aanleg van het stadsriool van de Begijnepoort tot aan de Dubbele Poort is een begin gemaakt met de aanleg van een ge sloten riolering. Om verontreiniging van de vesten tegen te gaan is een verzuiveringsinstallatie nodig. Aan de „Riza" wordt daarom een crediet van 800 gld. toegestaan voor het maken van plannen in dit verband. Aan de Waterleiding My. Z. Vlaan deren wordt een garantiebedrag van f 1005 per jaar verleend voor uitbrei ding van het waterleidingnet op het terrein van de nieuwbouw aan de IJzerenhandstraat, onder voorwaarde echter, dat de garantiebijdrage zal worden genomen over een bepaalde tijdruimte en dat men niet kleingees tig zal zijn bij het declaren van te korten, terwijl bij overmacht, bijv. brand, de gemeente niet aansprakelijk zal zijn. DE MATTHEUS PASSION. Door de commissie belast met de or ganisatie- van de Mattheus Pas sion was een garantiebedrag van fl. 2500.gevraagd. Bij Ged. Staten waren inlichtigen gevraagd en van daar had men bericht ontvangen, dat een garantiebedrag kon worden ver leend gelijk aan de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting vermeer derd met 500 gld. De heer van Meu- richy betreurde het dat de begroting 1948 nog niet klaar was, zodat men t.o.v. deze gebeurtenis en evëhtuele andere gebeurtenissen zoals b.v. de Ronde van Nederland geen leiddraad bezit. Op een vraag van de heer Mar tens zegt de voorzitter, dat het be drag aanwezig zal zijn als het ver leend zou worden. Het standpunt van G. S. in dit verband werd niet erg gewaardeerd, maar de heer v. Arent- hals ziet in het toestaan van een ga rantiebedrag een oneerlijkheid t.o.v. de plaatselijke muziekverenigingen, die slechts een kleine subsidie ont vangen. Tenslotte wordt een garantie verleend van 500 gld, terwijl vrij- waarvan 150.000 vreemdelingen. Plannen voor 1948. UIT VELE Zeeuwse gemeenten waren geergagten en van 410.000 „dagjesmen- afgevaardigden gekomen naar de algemene vergadering der Zeeuwse V.V.V., die onder voorzitterschap van mr. Moolenburgh in de „Korenbeurs" te Goes werd gehouden. Daar de agenda goed gestoffeerd was hielde de voorzitter zijn inleiding zeer beknopt en gaf het woord toen aan de secr., de heer Houtehamer, aan wiens uitvoerig jaarverslag wij het volgen de ontlenen: De heer Smit uit Veere werd 15 Jan. 1947 benoemd tot direc teur. Op 26 April opende de VW het Verkeershuis te Middelburg. Alle plaat selijke Ws zijn thans in de provin ciale, ondergebracht Een eenvoudig foldertje werd uitgegeven en voldeed goed. Aan verschillende acties is mee gewerkt o.m. aan die van d° Wereld omroep (Zeeuwse dag) en aan een foto-reportage over Yersekc Zeeland had in 1947 niet over 't be zoek te klagen, 't Was druk ln weer wil van het tekort aan hotel- en pen sion-ruimte. Het terrein der werk zaamheden breidde zich zeer uit; wat vele kosten met zich bracht Finan ciële steun is broodnodig, maar jam mer genoeg wordt te weinig begrepen dat een bloeiend vreemdelingenver keer een der grootste bronnen van welvaart is. Hierna lichtte de directeur nog even enkele onderdelen der in 1947 gevoer de actie toe. Zo zijn stappen gedaan voor de terugkeer van de Zeeland. De logies- en inlichtingendienst werkte goed. Aan 21 gemeenten werden cij fers gevraagd omtrent het vreemde lingenverkeer; 15 zonden deze in en daaruit bleek een bezoek van 20.000 lo 'J'EN aanzien van 1948 zei spr„ dat gestreefd wordt naar een provin ciale ringrijderij-competitie. Er zullen 5000 folders worden gedruk* en bo vendien 2000 met Engelse tekst. Bovendien is door secretaris en di recteur de tekst gemaakt voor een Zeeuws Reisboek, waarin de wetens waardigheden omtrent 53 Zeeuwse ge meenten worden opgenomen; de fa. de Boer zal dit boek voor haar risico uit geven. Nog zei spr. iets over een zgn. cul tureel centrum, dat men graag stichten wil. De financiën. ook remde. Uit de rekening en verant woording van de penningmeester, de heer v. d. Maale bleek, dat de ont vangsten f 10.537 hadden bedragen en de uitgaven f 8695. Het saldo werd ge reserveerd. De begroting 1948 zag er minder florisant uit. De inkomsten werden geraamd op f 4840, waarin 'n subsidie der provincie van f 4000, ter wijl de uitgaven werden begroot op f 11.700. Gehoopt wordt dat de provin cie haar steun zal verhogen. DIJ de bestuursverkiezing wérden de aftredenden herkozen. In de plaats van de heer Gerritsen (Zierik- zee) die bedankte, koos men de heer v. Beveren. Voor Terneuzen werd aan gewezen de heer Heeffer, voor Veere, jhr. den Beer Poortugael en voor Goes, jhr. v. Doorn te Kattendijke. De rondvraag leverde niet veel bij zondere dingen op. Even werd nog ge sproken over het z.g .Strandschap (W. Z.-Vl.) dat op komst is en over het bezet houden van hotel Juliana te Zierikzee door de Wederopbouw. Nadat de agenda was afgewerkt, hield de adj. directeur der A.N.V.V., de heer v. d. Gronden, een referaat over de buitenlandse activiteit en de interne structuur van het vreemdelin genverkeer. Tenslotte werden enkele interessante films vertoond. Jhr. mr. Sandberg tot Essenburg ont ving eind vorige week een vrien delijk gestelde brief van Engelands eerste minister mr. Attlee en wel naar aanleiding van het hem op de Boom- plantdag voor Walcheren geschonken schilderij van Pierre Hoeks. Mr. Attlee schrijft dat door een on gelukkig misverstzn i V' bedoelde schilderij pas thans op JvV.ungstreet 10 arriveerde. Mr. Attlee verzoekt de burgemees ter zijn dank over te brengen aan Middelburgs burgerij, al komt die „met de nachtschuit",a voor het ge schenk. dat in zijn sombere pracht de herinnering levendig houdt aan de donkere, maar toch glorieuze dagen en aan de grimmige verwoesting, waar van Walcheren zich nu hersteld, dank zij de toegewijde arbejd en nooit versagende geestkracht van zijn be woners. stelling van vermakelijkheidsbelasting gegeven wordt. Tot lid van de commissie van ad vies voor de woonruimte wordt be noemd de heer W. v. Doorn. De com missie kan nu met haar werk begin nen. Naar aanleiding van een ingekomen stuk, waarin gewezen werd op een in de voorlaatste vergadering gemaak te opmerking, waarbij de mening ge vestigd werd, dat de pers zich zou schuldig maken aan afbraak, brengt de heer Geerts naar voren, dat hij toendertijd niet de pers bedoeld had, maar in het algemeen gesproken had. De heer Martens merkt op, dat bij de kasopnamen door het verificatie bureau fouten geconstateerd zijn, ter wijl gebleken is, dat achterstallige schoolgelden en belastingen niet ge- ind zijn. Hij vraagt in dit verband meer accuratesse. HET BELEID VAN B. EN W. De heer Lockefeer heeft critiek op het beleid van B. en W. en somt tal van ongerechtigheden op. De heer Martens treedt meer in details. Hij wijst op fouten bij de woningbouw, is niet tevreden over de leiding op de secretarie en brengt minder goed ge bruiken bij de gasfabriek naar vo ren. De voorzitter geeft toe, dat de ge meente-administratie niet b»j is. Daar hij geruimen tijd ziek geweest is, zijn de opmerkingen dus niet voor hem bestemd, hoewel hij ze overdreven vindt. De heer Warnier neemt het voor de ambtenaren op en zegt, dat het personeel pas is uitgebreid, ter wijl er ook zieken waren. Hij is ech ter tevreden. Over de slechte straatverlichting merkt hij op, dat de druk niet altijd groot genoeg is. Hij vraagt de ver- bruikeré geen gas te gebruiken op de uren, die voor het ziekenhuis bestemd zijn. Na middernacht werd deze belang rijke vergadering gesloten. sen uitersten. Is het niet zó, dat ook de leraar het leven in zijn klas wil halen? Ook hij wil zijn vak en zijn leerstof doen leven voor zijn pupillen. Maar nog meer dan de onderwijzer zit hij gebonden aan eisen en examens. Wanneer men op de lagere school al gemakkelijk de waarde van een goed karakter of van een fijne opmerkings gave verwaarloost voor de waarde van een vlot-opgespoten tafel van twaalf, hoeveel te meer dan de leraar, die door zijn stof heen moét. Ik besef dan ook heel goed, dat een succesvolle ver nieuwing van het lager onderwijs zich zal doen voelen in M.O. en H.O. Men zal daar andere, en ln sommige opzich ten: lagere, eisen moeten gaan stellen bij examens en opleiding. Maar stellig zal tevens de gemeenschap rijkere mensen ktmnen opnemen. Dat tenslotte daarmede ook de con tróle op de toelating moeilijker wordt, ontken ik geenszins. Ik ken zelf leraars, die trachten bij het toelatingsexamen meer aandacht aan formele vorming te schenken dan aan een aantal weet jes. En die heren verhelen niet, dat op die wijze de beslissing moeilijker wordt. Een attest van het hoofd der school Is vaak onbetrouwbaar vanwege pressie door de ouders. Dit zegt niets tegen de vernieuwingsgedachte, maar tegen die Hoofden en tegen die ouders. In meerdere artikelen heb ik het to taal onjuiste van die houding bena drukt. De waarde van de psycho-techniek heb ik ook reeds meerdere malen naar voren gebracht ln dit blad. Maar het gevaar van amateur-werk in deze ma terie zal den ingewijde niet gering schijnen. Zeker echter ligt hier een goede mogelijkheid. Volledig onderschrijf ik wat D. An- driessen onlangs aangaande dit onder werp schreef, dat namelijk de controle op de vernieuwing moeilijker is dan de vernieuwing zelf. Wie zal het kwalijk kunnen nemen, wanneer straks wordt opgemerkt: „jullie zeggen, dat je het kind geen losse weetjes maar harmo nische vorming bijbrengt, maar hoe kan ik mij daarvan ln korte tijd over tuigen?" Dat is de moeilijkheid voor een Inspecteur en evenzeer voor hem, die moet beslissen, of een kind naar het M.O. kan gaan. Gelukkig is men het toelatingsexamen aan het saneren. Leraars en onderwijzers hebben daar toe reeds op meerdere plaatsen contact opgenomen. Maar een afdoende oplos sing is nog niet gevonden. Misschien houdt men teveel vast aan ©en examen model van één of twee uur. In 70 korte tijd zalRin de toekomst geen controle mogelijk zijn. Misschien wel met een proef-dag of zelfs een proef-week. .Het lijkt mij, dat in die richting een op lossing ligt. Als slot: ik blijf er dus bij, dat het toelatingsexamen, zoals het .voor kort nog over de gehele linie was, een on ding is. Er is reeds verbetering en het onderling begrip zal de weg banen naar ©en afdoende oplossing. B. (Van onza onderwijsmedewerkeiO DEELD6PRAAK leidt gemakkelijk tol misverstand. Dit is weer eens ge bleken in de reacties op mijn artikel „Vernieuwing", waarin ik aan het aloi een voetbalmatch met schriften «n boeken ensceneerde. Een laconieke re actie daarop luidde: „dat voetballen met dictaat-cahiers op de middelbare school nooit tot een bevredigend slot van de opleiding voert." De humor hier in waarderend, spijt het mij toch, dat de auteur van genoemd gezegde uit mijn artikel meende te moeten begrij pen, dat ik de lagere school ln een voetbalveld wilde omzetten en dienten gevolge straks de hele inventaris van de hoogste klas naar de middelbare school zou sturen met de boodschap, dat de leeraars daar nu zelf maar een* het kaf van het koren moesten schei den. Waarachtig wil ik echter op de lagere school laten werken, met hoofd en handen. Alleen een beetje ander werk op een enigszins andere manier. Dat gevreesde voetballen zou slechts ééndags-lol van enkele minuten zijn bit de opruiming van enig materiaal, waar aan onaangename herinneringen kleefden. ïyf aar ik wil mijn antwoord thans lie ver beperken tot de critiek van Drs. H. Reynders, zoals die in dit blad verscheen. Hopelijk kan ik dan tevens bezwaren van anderen mede omvatten. Het gaat hier over het aansluitings probleem van lager en middelbaar on derwijs. Omdat het werk van de lager* school primair in tijdsorde is, is het logisch, eerst daarvan de taak te om schrijven. Paus Plus XI zegt in Zijn Encycliek) „De volksscholen lagere scholen' zijn voornamelijk ingesteld om het volk een echt Christelijke zedelijkheid in te prenten". Wanneer ik deze woorden populair mag omschrijven, zou ik wil len zeggen, dat de lagere school van het kind een harmonisch-gevormde. Katholieke mens moet maken, (terwiji het M.O. daaraan een specialisatie toe voegt, n.l. «en voortgezette intellectuelt vorming.) Hoe wil het I O. nu deze taak ver vullen? Om aan te tonen, dat de hui dige „vernieuwers" geen maniakken of mode-gekken zijn, wil ik teruggrijpen naar autoriteiten als A. Willmann en» F. Eggersdorfer. Laatstgenoemde ont wikkelde reeds in 1928 in zijn meester werk „Jugendbildung" vele van de ge dachten, die thans nog de vernieu wingsbeweging dragen. Bij hem vinden wij reeds de idee, dat vorming alleen van de leerstof zal uitgaan, wanneer die stof „vlees en bloed" van de leer lingen geworden is. Onmisbaar is d« interesse van de kinderen en daarom is het uitermate geschikt, het ondev- twijs heemkundig te oriënteren volgens de symbiotische methode. Interesse im mers veronderstelt besef voor de waar de van het object, en waarvan heeft het kind levendiger besef dan van oe waarde en betekenis der dingen en gedachten, die hem vanaf zijn geboorte omringen? De nagestreefde „Bildung wordt echter niet bereikt door ver meerdering van de behandelde materie, maar wel door grotere verdieping in representatieve delen van de wereld van natuur, cultuur en der ideeën. Het kan toch duidelijk zijn, dat op deze wijze hard en veelzijdig gewerkt wordt, terwijl tevens een gedeelte van de leerstof, dat de lagere school voor- heen ook nog „verwerkte" niet meer ter sprake komt. 7olang nu voor de toelating tot het Middelbaar Onderwijs enkel naai de feiten wordt gevraagd en de ver worven vorming wordt verwaarloosd, bestaat er een onmogelijke toestand. Naar mijn mening zal dan echter de fout niet meer schuilen in het L. O., maar in het M.O. of in de techniek van het examen. Het wil mij voorko men, dat de geest van onderwijs, hier boven door mij geschetst, momenteel aan het M.O. nog vreemder is dan aan het huidige L.O. Inderdaad mag het M.O. reeds meer nadruk leggen op wetenschappelijk onderricht, maai waarmee is ae mens èn de maatschap pij gelukkiger: met een intelectueel-ge- vormd mens of met een intelectueel- volgepropt mens? Wanneer mijn oppo nent beweert, dat de vemieuwings- gedachte aan het M.O. geenszins vreemd is, dan twijfel ik niet, of deze genoemde vragen zullen daar actueel zijn. Het is trouwens reeds gebleken, dat aanzienlijke verbeteringen worden aangebracht. In geen geval echter mag het M.O. de eis stellen: vanaf dit punt begin ik, dus het L.O. moet het kind tot zóver brengen. Natuurlijk is het reëel, dat het L.O., voor zover mogelijk binnen het raam van haar taak en plan, rekening houdt met hetgeen straks een verdere intellectuele vorming tot nut strekt. Maar plicht is het niet. Let wel, ik be weer niet dat het L.O. zich kan tevre den stellen met het niveau van een goedwillende dom-oor. Neen. zij heeft van het kind een mens te vormen, die openstaat voor alle goede en schone, wetenschappelijke en menselijke. Het L.O. brengt het kind tot waar de levenswegen zich splitsen. Een groep kinderen gaat de fabriek in, andere studeren verder, andere blijven thuis, enz. Welnu, wij trachten het kind zo veel mee te geven, dat het een goed en gelukkig en nuttig mens zal zijn op de plaats in het leven, die het kies) En wanneer men weet, dat een kind straks bijvoorbeeld zal verder stude ren, probeert men reeds op da lagere school belangstelling daarvoor aan th kweken en men kan hem al een beetje op weg helpen. Maar men moge be seffen, dan reeds boven de specifiek* taak van het L.O. uit te gaan. Tk verwerp dan ook stellig de voorge stelde oplossing, om de volksschool te splitsen in opleidingsscholen en niet- opleidende. Ben opleidingschool is een onding. Men werkt daar buiten At interessen der kinderen om, men ver waarloost en onderdrukt datgene, wat juist dan het kind aanspreekt en men exploiteert op onverantwoorde wijze het machinale geheugen. Ja zeker wanneer U er ln slaagt, een kind vanaf het begin van de lagere school geheel op studie en wetenschap te concerr- treren, zal er een zeer jonge doctor in de wereld gebracht worden, hij zal anderen vóór zijn in tijd. Maar is hij daarom gelukkiger? En heeft de maat schappij meer behoefte aan mensen vol geleerdheid dan aan mensen voi wijsheid? Maar wellicht mag ik dit allee OM zozeer voorstellen als een botsing tw» Zie vervolg onderaan kolom 0

de Stem | 1948 | | pagina 1