Hasaryk verweet Gottwald woordbreuk Cacao Euwe verwaarloosde zijn Dame en verloor Nog deze week uitbreiding machtsapparaat Slechts 2000 naar Schip kapseisde bij de tewaterlating Finse delegatie krijgt laatste instructies Studenten demonstreerden opnieuw DE Stroom van laster Indië» tentoonstelling te Middelburg IN 'T KORT Schoenen deze maand van de bon? Belgiè-Nederland De grote leugen VIERDE JAARGANG No. 1021 DONDERDAG 11 MAART 1948 VERSLAGENHEID IN PRAAG OVER ZIJN TRAGISCH EINDE Hoe het gebeurd is Zonnig en droog TWEEDE KAMER Afdoende bescherming tegen communistische extra vaganties Engéland verliest zijn geduld Grondwetswijziging spoedig naar Raad van State Nieuwe bonnen Minister in 't Veld komt kijken OngeCal, dat in ons land nog nooit voorkwam Eén slachtoffer De enquêteurs geholpen Smysloü s pionvoordeel was slechts schijn Distrihutienieuws Uitgave N- v! Uitgeversmij.' Neerlandia. Redactieraad i F J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst, Mr. pr. A. J- J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re dames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland TAN MASARYK, de zoon van Thomas Masaryk, grondlegger van de Tsjeoho Slowaakse Republiek en een groot vriend en medewerker van president BenesJ, heeft zich volgens de 'officieel bevestigde berichten in de nacht van Dtnsdag op Woensdaf doo uit het raam van de derde verdieping van zijn hotel te springen van he* leven benomen. Dit tragische bericht heeft talloos velen binnen en buiten de grenzen van Tsjecho-Slowakije enige ogenblikken stil gemaakt van Intense verbijstering. Jan Masaryk, de man die een smetteloos democratisch verleden bezit en die gedurende de oorlog vanuit Londen zoveel prachtig werk voor zijn door de nazi's overweldigd vaderland heeft verricht, is een van de eerste slachtoffers der revolutie, die 'hij zelf dezer dagen nog „onbloedig" noemde. We willen niet oordelen over de daad van een kennelijk zo zwaar gefolterd man als Jan Masaryk; we wensen alleen zoveel mogelijk oorzaak en gevolg van de.dood van deze vechter voor de democratische vrijheid overzichtelijk voor onze lezers weer te geven. jpAPANEK, de Tsjecho-Slowaakse af gevaardigde bij de Veiligheidsraad heeft geprotesteerd tegen de gebeur tenissen in zijn land en aan de Raad verzocht maatregelen te willen nemen Hij noemde de toestand in zijn land een bedreiging voor de vrede en. de veiligheid. Reeds gisteren werden o.a. met de Sovjetafgevaardigde door Tryg ve Lie hierover besprekingeh ge voerd. Algemeen wordt aangenomen; dat Wladimir Clementis, de huidige com munistische onderminister van Buiten landse Zaken, Masaryk's opvolger zal zijn. Indien er een niet-crmmunist wordt benoemd, heeft Zdenek Fierli#- ger naar men gelooft de grootste kans. DAG voor zijn gewelddadige dood van Jan Masaryk, de minis- ter van Buitenlandse Zaken in het ka binet Gottwald, op zijn onmiddellijke omgeving de indruk van zijn normaal optimisme gegeven. Wel heeft hij, ge lijk gewoonlijk de laatste tijd, tegen over intieme vrienden geklaagd over slapeloosheid, maar verder was van enige neerslachtigheid geen sprake. Wel' is bekend, dat hij geruime tijd heeft doorgebracht aan het graf van zijn vader, de grote Thomas Masaryk. Daarna heeft hij zich in zijn hotel kamer teruggetrokken. In de vroege morgen vond men hem onder zijn raam, dat op de derde ver dieping van het hotel was, in de tuin liggen, tengevolge van de val was hij overleden. „Ik bert een der uwen M/ANNEER ik hoor spreken van 't verzet, dan bloedt mijn hart, Gij kunt op mij rekenen: ik ben een der uwen". Deze woorden werden door Jan Masaryk vijf dagen geleden ge schreven: hij zal wellicht nog maar vaag hebben vermoed, hoezeer ze be waarheid zouden worden. Want het wil ons maar niet uit het hoofd, dat de oprechte vaderlander, die hij zonder twijfel altijd is geweest, tot zijn laatste en noodlottige daad slechts is gekomen, aangedreven door ware stormvlagen van verbijsterende gedachten, in een toestand van uiterste hopeloosheid en geestelijke onmacht. Hij wist zich de bindende schakel tus sen ood en nieuw, het evenwieht- hrengende element In de duizelingwek kende politieke lawinen, die het volk dat htf beminde dreigden te bedelven. Door de aanhangers van de ware democratie werd Jan Masaryk om zijn naam en óm zijn daden in het nieuwe kabinet begroet als de redding-bren gende tussenschakel, waaraan alles hing. (Van onze bijzondere correspondent). Telefonisch uit Praag: JfOALS een drenkeling de strohalm grijpt, zo greep het Tsjechische volk naar Masaryk, waarvan het niet communistische deel hoopte dat hij zo veel als in zijn vermogen lag op de bres zou blijven staan voor de belan gen der niet-communisten. „Weg met Gottwald Woensdagmorgen sloot een aantal studenten zich aaneen en onder het uitroepen van: „Weg met Gottwald. Ma saryk is zijn zoveelste slachtoffer", trokken zij de straat op. Anderen ver stevigden de rijen der demonstraten. Vrijwel onmiddellijk raakten z|j slaags met de politie, doch als vluchtende verzamelden zjj zich elders opnieuw. Uit diverse woningen klonken bijvals kreten. Enkele der demonstranten zijn onder hevig verzet gearresteerd en in gesloten. Anderen zagen kans te ont komen. Kringen, die in nauw contact staan met Masaryk geven als hun mening te kennen dat Masaryk tot 't laatste toe gehoopt heeft te sterke Russische in- u° o?n in het communistische Tsje cho-Slowakije te kunnen weren aan gezien volgens zijn overtuig;-ig de om wenteling in zyn land niet a priori een toestand behoefde te scheppen, soals in Roemenië, Hongarije en an dere vazalstaten van Moskou. Hier mede heeft Masaryk 'n grote fout ge maakt welke hem door het niet-com- munistische deel van het volk even wel, niet wordt verweten. In deze •ringen betreurt men zijn heengaan. Reeds Vrydag moet Masaryk zeer pes simistisch gestemd zijn geweest en uiting hebben gegeven aan zijn grote ongerustheid over de snelle wijze, waar op zijn land werd gebolsjewiseerd. JlÜÏÏ* V,* 2011 Zaterdag-och tend een lang onderhoud hebben ge- SïïL11! Go^wald waarbij hij o.a. had afgedrongen op de grootst mogelijke clementie voor de politieke gevange den en de ontslagen arbeiders. Buitenlandse waarnemers beweren Wjien« dat Masaryk aan Gottwald J^orobreuk verweten heeft, daar de laatste hem destijds matiging had be- ïootd. Vast staat wel, dat de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Zon oag diverse telefoongesprekken heeft kndCr<* m€' Personen 'n ket buiten- Tijdens de gisteren gehouden parle- mentszitting hield Gottwald een rede, waarna hij werd toegejuicht De zetel van Jan Masaryk was geheel met rode cn witte bloemen bedekt. De begrafenis van Masaryk zal Za terdagmiddag met volledige militaire Oer van Regeringswege plaats vinden. Het stoffelijk overschot zal naar Lany. «e begraafplaats yan Thomas Masaryk, worden overgebracht. ^T.hRS VERWACHTING geldig tol vanavond: Droog en zonnig weer, met bijna tegen de middag stijgend tot on geveer dezelfde waarde als gisteren Zon op 7.02 nur. Zon onder 18217 n. Maan op 7.53 uur Maan onder 10.17 uur. Reactie In het buitenland. TTIT persberichten uit vele delen van de wereld blijkt de diepe indruk, die Masaryks dood heeft gemaakt. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde: „Niets kan duidelijker het karakter van de Jongste gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakye en het ver raad van een minderheid die haar or ders uit het buitenland ontvangt, de monstreren dan de dood door eigen hand van de zoon van wijlen presi dent Masaryk". Diplomatieke kringen te Parijs za gen het uiteindelijke bewijs van een totale verdwijning van de vrijheid in Tsjecho-Slowakije. Trygve Lie heeft president Benesj te legrafisch zijn condoleantie overge bracht en Masaryk's werk voor de V. N. in herinnering gebracht. De Tsjecho-Slowaakse consul-gene raal te Sydney is afgetreden, nadat h ij verklaard had dat Masaryk's dood „geen zelfmoord, maar gewone moord" was. In het Britse Lagerhuis hebben Er- nest Bevin en Winston Churchill de nagedachtenis van Masaryk geëerd. HE TWEEDE KAMER heeft de be- handeling van de begroting van Justitie voortgezet, waarbij door de Slikker een motie wordt inge diend teneinde door het stellen van richtlijnen de rechtsonzekerheid bij de berechting van economische collabo rateurs te verminderen of weg te ne men. Minister van Maarseveen beant woordde de verschillende sprekers en deelde o.m. mee, dat de .eeftijdsgreA voor notarissen op 70 jaar zal wor den gesteld. Hij verklaart, dat door de arbeid van gedetineerden in de De droevige gebeurtenis in Vaticaanstad QP GEZAG van het Katholiek Ne- derlands Persbureau gaven we gisteren reeds een kort bericht om trent het onwaardig gedrag van een Romeins prelaat, die wegens bedrog en vervalsing werd gearresteerd, wist te ontvluchten en later weer werd ge pakt Deze droevige geschiedenis is door de niet-katholieke pers van Italië, de communistische voorop, aangegre pen om de lasterlijkste veronderstel lingen te uiten: Van welke aard die veronderstellingen waren, kan men opmaken uit de krachtige tegenspra ken, welke het dagblad van de Ka tholieke Actie „II Quotidiano" publi ceerde. Het is niet waar, aldus dit blad dat Prettner Cippico de bescherming en welwillendheid van Paus Pius XII genoot; het is niet waar, dat hem de ontvluchting mogelijk werd gemaakt; het is niet waar, dat een andere Va ticaanse autoriteit, Mgr. Montini (sub stituut-staatssecretaris) een chèque voor Prettner Cippico uitschreef om hem op zijn vlucht te helpen; het is niet waar, dat hij op enigerlei wijze aan een paspoort is geholpen om over de Italiaanse grens te komen. Cippi co heeft geheel voor eigen rekening gehandeld door een invloed voor te wenden, die hij niet bezat. Een communistisch blad sprak ook over de arrestatie van Mgr. Gnidetti, dit bericht is eveneens onwaar. Mgr. Guidetti heeft zich op 28 Ja nuari j.L teruggetrokken als admini strator van de bezittingen van de H. Stoei en zijn ontslag werd aanvaard. Enige dagen later verklaarde hij aan zijn collega's, dat hij door iemand be drogen was geworden. Thans wacht hij in zijn appartementen in Vaticaan stad. totdat deze kwestie geheel tot klaarheid is gebracht. /"•ENERAAL Robertson, de Britse be- velhebber in Duitsland, sprak scherpe woorden ten aanzien van de communistische overheersing in Oost- Duitsland. Hij zeide o.m.: „Wanneer men de maatregelen be ziet, die in de Sowjet-zóne tegen de christelijke en liberale partij zijn genomen, dan verliest men zijn ge duld als vanuit deze zóne beschul digingen worden geuit tegen het bestuur der Britse zóne, waar de be ginselen van de overeenkomst van Potsdam, inzake de toelating van de democratische partijen nauwgezet gerespecteerd worden". Generaal Clay, de Amerikaanse op perbevelhebber onderschreef de Britse aanklacht ten volle. mijnen jaarlijks 75 mlllioen aan de viezen wordt gewonnen; er is dus re den dit te bevorderen. Hij meent, dat collaborateurs uit de industrie niet bijzonder beschermd moeten worden en neemt tenslotte de ..ïotie-Stikker gewijzigd tot de boven weergegeven inhoud over. Daarna volgde de hieronder staan de uitermate belangrijke verklaring: Met de idealisten onder de com munisten is het precies als met de idealisten onder het nationaal-socia- Iisten. Als zij zien tot welke mensont erende toestanden hun principes lei den, dienen zü de beweging te verla ten. Dit gebeurt ook. Het communis- me is in ons land een teruggaande be weging. Als ons volk en de regering waakzaam blijven, bestaat er hier geen communistisch gevaar. Omtrent de waakzaamheid der Regering kan men gerust zijn. Nog deze week zal een mededeling worden gedaan waarnit men zal kunnen vernemen, dat de Re gering op korte termijn haar machts apparaat zo sterk zal maken, dat dit tegen extremistische extravaganties een afdoende bescherming zal bieden. De begroting werd z.h.st. goedge keurd. Ook om advies naar Indonesië rvE COMMISSIE tot herziening van de Grondwet is in haar laatste ver gadering in zoverre tot overeenstem ming gekomen, dat de meerderheid zich kon verenigen met het uitein delijk ontworpen voorstel van wet tot wijziging van de Grondwet. Verwacht kan worden, dat de Re gering thans op zeer korte termijn 'n voorstel van wet tot wijziging van de Grondwet aan de Raad van State om advies zal zenden. Het wetsontwerp heeft, naar wij menen te weten, de duidelijke strekking, de Grondwet zo danig te wijzigen, dat een nieuwe rechtsorde in gezamenlijk overleg met de Overzeese Gebiedsdelen zal tot stand komen. Tenslotte deelde men ons mede, dat het ontwerp van wet niet bij de Ka mers zal worden ingediend, voordat het advies der vertegenwoordigende lichamen in Indonesië zal zijn inge wonnen. Minister Jonkman zal haar openen r»OOR de departementen van over- zeese gebiedsdelen en O. K. en W. is een stichting in het leven ge roepen, die tot doel heeft een cultu rele tentoonstelling te organiseren over Oost- en West-Indië, Tisna ge naamd (Tentoonstelling Indonesië, Su riname, Ned. Antillen). Met deze ex positie zal men het land doorreizen ten einde in de eerste plaats aan de schooljeugd, aan jeugdorganisaties, maar ook aan volwassenen een beeld te geven van het werken en leven in Oost en West. De tentoonstelling zal een zuiver cultureel karakter dragen en worden opgeluisterd door verto ning van een nieuwe geluidssmalfilm over Indonesië. Dit jaar zullen «tien Nederlandse steden worden bezocht. De tournee begint te Middelburg, waar de expo sitie van 5 t.m. 14 April in de Con- yOOR HET TIJDVAK van 14 t.m. 27 Maart 1948, geeft elk der vólgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB. KC 804. 241 melk: 4 liter melk. 243 melk: 7 liter melk. 246 vlees: 100 gr. vlees. 247 vlees: 300 gr. vlees. 248, 249 boter: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 266 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 267 algemeen: 50 gram cacao. 268 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 20 Maart). 269 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen ouddingpoeder, ver micelli e.d. 253 reserve: 600 gr. brood (geldig t.m. 20 Maart). 255 reserve: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 256 reserve: 4<io er. brood (geldig t.m. 20 Maart). 180 algemeen (bonkaart 802): 250 gr. zachte zeep (reeds aange wezen, geldig t.m. 20 Maart) BONKAARTEN KD, KE 804: 743 melk: 12 liter melk. 746. 747 vlees: 100 gr. vlees. 748 boter. 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. vet. 749 boter. 125 gr. boter of marga rine of 100 gr. vet. 766 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 767 algemeen: 100 gr. cacao. 768 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 20 Maart). 769 algemeen: 400 gr. brood of 1 rants, puddingpoeder, vermi celli e.d. 753 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 20 Maart). 680 algemeen (bonkaart 802): 500 gr. zachte zeep (reeds aange wezen, (geldig t.m. 20 Maart). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD. ME, MG, MH, 804 (bflz. arbeid, a.*. moeders en rieken). Geldig zijn de bonnen van de strook A. Op de bonnen komt de letter A. voor met de aanduiding van het artikel en de hoeveelheid. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig, hoewel zij wat betreft de tekst enige overeenkomst vertonen met rantsoenbonnen. Zij zijn van rant soenbonnen te onderschelden door de kleur (groen of groen met paars). Bovengenoemds bonnen kunnen reeds op Vrijda? 42 Maart worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 15 Maart a.s. mag wor den gekocht. [RUSTIC VERZUIM TJ. H. Dl? PAUS heeft bij gelegen heid van een toespraak tot Vastenpredikers te Rome o.m. ge zegd, dat zij de plicht hadden de gelovigen erop te wijzen, dat zij bij de a.s. verkiezingen dr plicht hadden te stemmen. Bij verzuim uit lafheid of luiheid zouden zij zich aan een grote zonde van ver zuim schuldig maken. De verplich ting voor de kiezers vatte Z. H. de Paus samen als volgt: 1. stem plicht en 2. stemmen volgens -ge weten. 17EN FILMSTER doet nu eenmaal graag dingen om op te vallen. Zo draagt Noreen Wash tegenwoordig een bril, waardoor men alleen van de bin- r mzyde uit kan worden bekeken. Maar of ze daarmee onbescheiden blikken zal weren VANDAAG zullen de leden van dc voorlopige federale Regering van Indonesië worden beëdigd. ylER ZWARE GEVALLEN wisten te ontvluchten uit het kamp Wester- bork: zij waren handig genoeg om van ijs en mist partij te trekken. QP DE NATIONALE FEESTDAG zullen de treinen lopen als op werkdagen. TJONDERD JAAR vrijheid van on- x derwijs zal op 1 April ln de Hout- rusthallen te Den Haag worden her dacht. Er is ook een „Schoolstad" in gericht, een expositie van R. K. Na tionaal Onderwijs (van 27 Maart t.m. 22 April). TYE STENTOR, een Nederlands schip dat stuurloos voor de Deense kust lag te dobberen bij zwaar weer, is door sleepboten opgepikt. fJftQe STAATSLOTERIJ. 4e klasse, 2e lijst, f 5000: 16495. f 2000: 15657. f 1000: 1626. 3264, 7438. 12630 TYE WILLEM BARENDSZ produ ceerde tot nu toe anderhalf keer zoveel als vorig jaar over dezelfde periode. ^IEUW-GUINEA zal opnlenw een zending politieke delinquenten gaan ontvangen. Op 11 Maart vertrek ken 99 vrijwilligers op gouvernements contract voor twee jaar. 2JUSTER ARIMATHEA van het Zie kenhuis te Den Bosch werd on derscheiden met de gouden palmen der Kroonorde van België voor haar toewijding bij het verplegen van Bel gische gewonden. eert- en Gehoorzaal zal zyn te bezich tigen. Het ligt in de bedoeling, dat de minister van overzeese gebiedsdelen haar °P Maan- dag 5 April officieel zal openen" Ver- vervolgens wordt de tentoonstelling ingericht te Goes. Er wordt tevens overwogen naar Terneuzen te gaan -Een rondrit over Walcheren VANDAAG zal de minister van we- deropbouw en volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, vergezeld van enige hoofdambtenaren, een bezoek brengen aan Walcheren. Er zal een bespreking gehouden worden met de burgemeesters van de gemeenten op Walcheren in de conferentiezaal van het „Schuttershof" te MiddelbiA». Hierna zal een rondrit over Walche ren gehouden worden, gedurende wel ke e.e.a. zal worden bezichtigd, met name aan het eind van tocht, de te Vlissingen gebouwde en in 'aanbouw zijnde montagewoningen. Het gemeen tebestuur van Vlissingen zal bij deze bezichtiging tegenwoordig zijn. T^E HARDNEKKIGE geruchten inzake het eventueel vry ko men van de schoenen, werden bij navraag ontkend noch bevestigd. Vakgroepen en bedrijfschappen rekenen echter vast op een zeer spoedige opheffing der distribu tie: men achtte het zeker niet uit gesloten, dat het nog deze maand zou gebeuren. Besprekingen dien aangaande zijn met de Regering reeds gaande. Maar zou de fiets de de auto niet vervangen (Van onze Haagse correspondent). AUTOBUSONDERNEMERS doen verstandig geen vergunning aan te vragen voor een trip naar België i.v.m. de voetbalwedstrijd België-Holland. Het Directoraat- Generaal voor het Verkeer heeft namelijk beslist, dat geen vergun ningen zullen worden afgegeven Slechts enkele ondernemingen, aan wie reeds geruime tijd geleden bepaalde toezeggingen werden ge daan, zullen de vereiste toestem ming ontvangen. Het Deviezeninstituut heeft bo vendien bepaald, dat niet meer plaatskaarten zullen worden be trokken dan 2000. Omdat men nn rekening wil houden met de mo gelijkheid, dat vele Nederlanders zonder toegangsbewijs naar Ant werpen zullen gaan om daar op de zwarte markt een zwart toe gangskaartje te kopen tegen.—.. zwarte francs, heeft men boven staande vergunningen geweigerd. Het zij ons evenwel vergund het effect van deze maatregel in twij fel te trekken. flSTEREN ls te Martenshoek, gem. Hoogezand op de scheepswerf der Gebrs. Bodewes, een schip te water gelaten, dat bij de tewaterlating kap seisde. Verschillende personen bevon den zich tijdens dit ongeval op het schip en raakten te water. Er is één slachtoffer, de heer Landman, die 26 jaar oud en ongehuwd is. Het schip is halverwege op de hel ling blijven haken. Het kapseisde en viel zijdelings in het water van het Winschoterdiep. Op dat ogenblik bevonden zich on geveer dertig mensen aan boord. De timmerlieden waren op het schip nog bezig met hun werkzaamheden. Ter wijl het overhelde, wisten velen nog over de reling in het water te sprin gen. Anderen, die in het inwendige TJE WIJZIGING der Enquêtewet, zo als de Regering die thans had ontworpen, is door de Tweede Kamer z.h.st. goedgekeurd. Volgens dit ont werp kunnen slechts besluiten van de Ministerraad en hun motivering onder zocht worden, niet de uitlatingen van individuele ministers. Een wetsontwerp inzake sociale ver zekering van gedetineerden evenals 'n behelzende regeling inzake de pensi oenen van tijdens de bezetting op wachtgeld gestelde of gepensioneerde militairen zyn aangenomen. van de kustvaarder aan het werk wa ren, kropen nadat het was gekapseisd door de patrijspoorten naar buiten. Het gekapseisde schip, dat de naam „Rian" draagt, was een kustvaarder van 450 ton. Volgens verklaring van de directie van de scheepswerf Bode wes is het in Nederland nog nimmer voorgekomen, dat een schip van derge lijke afmetingen bij de tewaterlating is verongelukt. Dit zou in de laatste tientallen jaren voor zover bekend slechts eenmaal ln Engeland gebeurd zijn. TIET FINSE ANTWOORD, waarin t voorstel van Maarschalk Stalin tot onderhandelingen over een pact van militaire bijstand en vriendschap tussen de Sovjet-Unie en Finland wordt aanvaard, is aan de Sovjet-Rus sische gezant te Helsinki overhandigd De regeringscommissie voor Buiten landse Zaken is vandaag bijeengeko men om de instructies voor de Finse delegatie naar Moskou op te stellen. De gedelegeerden zullen vandaag een onderhoud hebben met president Paa- sikivi en het kabinet om hun laatste instructies te ontvangen. De datum van het vertrek naar Moskou is nog niet vastgesteld. De Finse afgezanten naar Moskou: (links naar rechts): Carl Enckell, Minis ter van Buitenlandse Zaken, Mauno Pekkala, minister-president en Bihtori Vesterinen, minister van Landbouw. 'pWEE afgebroken partijen stonden op het programma van Woensdag avond. De partij Smyslov-Botwinnik welke was onderbroken in de volgende stel ling: Wit (Smyslov): Kf2, Tb3 en el, Lb2, Pe5, Pi b4, f4, g3 en h2.' Zwart (Botwinnik): Kg8, Te7 en Pe5, Pi b4, e5, f4, g3 en h2. De slotphase van de partij ontwik kelde zich daarop als volgt' 41. Kf2—f3, Te8—f8. 42 Tel—e4. Pd5—f6. 43 Te4—e2, Pf6—w5. 44 Te2e4, Pd5—f6. 45 Te4e2. Pf6d5 remise wegens herhaling van zetten Weliswaar heeft wit een pion meer, maar pion f4 blijft onder druk en zwart kan wit tot herhaling van zet ten dwingen, als deze de pion wil blij ven beschermen. Indien wit zich hier aan onttrekt, gaat de pion en daarme de het voordeel te loor. J^AARNA kwam de partij Euwe- Smyslov aan de beurt. De stelling bood onze kampioen geen uitzicht op behoud en nadat hij kennis had ge nomen van de ingesloten zet van Smyslov 42Pa5c6, gaf hij zich gewonnen. Het is wel buitengewoon jammer, dat dr. Euwe, die deze partij tot de 33ste zet zo voortreffelijk had ge speeld, door niet juist berekende of fers in een verliesstelling geraakte. Inplaats van 33: Pe5—g6 had hij door zijn dame (zet 33) naar g4 te brengen snel gewonnen. Haar op het critieke ogenblik te verwaarlozen, werd hem fataal. Overigens had ook na het eerste paardoffer. 34 Dg4 tot winst geleid. En zoals uit analyse is gebleken zou z^aJt.na 33. Pe5, g6, f 7, g6. 34. Pf4, g6. R.f7 g6, 35. De2f3 (i.p.v. de door Euwe gespeelde zet 35. e4—e5+) zijn beste spel hebben moeten tonen om de partij remise te houden. Naar dr Euwe op onze vraag, hoe hy in tot de min of meer lichtvaardi ge offers kon komen, terwijl hij met n eenvoudige voortzetting snel 'winst had kunnen behalen, mededeelde, had hy op dat ogenblik voor de nog te spelen 8 zetten niet zoveel bcdenk- ■jd meer Hij meende met de paard- otters, welke hij dus min of meer op zyn gevoel speelde, de zv,4irte ko ning in elk geval in een matnet te dryyen. Het was voor hem een ontgoo cheling toen hij na de offers tot de ontdekking kwam, dat hij zich Vergist had. De stand na de 4e ronde luidt: 1 Botwinnik 2% (uit 3). 2 Keres 2 (uit 3)r 3 Smyslov 2 (uit 4). 4 Reshevsky 1% (uit 3). 5 Euwe 0 (uit 3). De öe ronde wordt Donderdagavond in de Dierentuin gespeeld. Reshevsky speelt tegen Euwe en Keres tegen Botwinnik. TYE GEBEURTENISSEN in Tsjecho- Slowakije gaan verder hun fatale gang. De wanhoopsdaad van Masaryk is is meer dan welsprekend. Het parlement wordt grondig „ge zuiverd" en de overblijvenden hebber vooraf zwart op wit te verklaren, dat ze het regime-Gottwald prachtig vin den. In fabrieken, kantoren en seholer, krijgt ieder een formulier, waarop hij moet aantekenen, of hij vóór of tegen het nieuwe regime is. Hoge ambtenaren, die als gevolg van de „zuivering" hun betrekking verloren, worden als dwangarbeiders naar de mijnen gestuurd. En straks durft niemand meer een oppositionele mond open te doen, be haalt Gottwald een daverende meer derheid, zullen we de massa-demon straties van de „spontane" volkswil zienDe volmaakte democratie is geboren Volgens hetzelfde recept, dat inder tijd de Nazi's bezigden. rtok ten onzent juichen de com- munisten. Ze hebben vooral plei- zier in de links-socialisten van het type Fierlinger, de Girondijnen, die voor de Jacobijnen de weg effenden en straks ook door dezen geliquideerd zullen worden. Ze hengelen naar dergelijke steun in ons land. De leiding van de Partij van de Arbeid zet zich stevig schrap. Maar we vrezen, dat er onder de voorma lige sociaal-democraten, die onver valste Marxisten bleven, toch ook wel lieden te vinden zijn, die omvallen, zo dra ook hier de storm zou losbreken. Het is in ieder geval zo, dat het gevaar niet alleen schuilt ln de be trekkelijk geringe volksgroep, die open lijk haar communistische gezindheid belijdt. Het is te naief geredeneerd, als men zegt: Och, wat zouden we ons druk maken, de com mimister. bete kenen hier toch niets. Een minderheid, welke in de gele genheid wordt gesteld terreurwapenen te smeden, kan op een geschikt mo ment overrompelend optreden. Tenzij de krachten der orde tijdig op hun qui vive zijn. De stemmen, welke thans vooral uit het katholieke volksdeel opklin ken en welke aanmanen tot krachti ger verweer, ontspruiten aan een ge zonde opvatting. "Matuurlijk zal men zich bij het ont werpen van eventuele maatregelen steeds moeten afvragen, of ze inder daad effectief zullen en kunnen zijn. Er steekt een stuk waarheid in de redenering: „Verbod van propaganda en a fortiori verbod van partijvor ming leidt onvermijdelijk tot onder grondse activiteit". We kunnen echter al dadelijk op merken: Dip ondergrondse activiteit is er nu ook. Men kan ook dieper graven en de kwestie principieel stellen; gelijk Prof. Duynstee in „De Gelderlander'' doet: De vrijheid van geweten en van den ken is zonder twijfel een hoog goed; tes wille van die vrijheid zal men onwaar heden in vele gevallen moeten aanvaai - den, ook daar waar de waarheid zéke is, en men niet slechts iets met morele zekerheid als waar aanneemt. Doch er zijn, hier grenzen. Daar waar de publieke lengen totalitair wordt, geheel de orde van het menseiiik leven, geheel de menseliike zienswijze, de menselijke uitingen en gedragingen, de waarde van de mens zelf in het ka der der sociale betrekkingen door de leugen dreigt te worden omgekeerd en verdorven, daar past slechts dwang en str()d tegen zulke sociale invloeden. Zulk een totalitaire leugen is noodza kelijk immoreel ook in de op haar ge baseerde methoden. Tolerantie van uitwendg kwaad en verspreiden van leugen is steeds in ze kere mate medeplichtigheid. Doch dii kwaad moeten wij afwegen tegen het goed van zekere speelruimte voor de menselijke vrijheid. Waar de sociale rampen, welke aan een leugen verbon den zijn, totalitaire vormen gaan aan nemen, daar wordt die medeplichtigheid o.i. in geweten niet meer te drager.. Waar een verbod clandestien word! ontdoken en voldoende repressie niet wel mogelijk zou blijken, daar is geer medeplichtigheid. Kwaad gebeurt er "al tijd. Het gebeure dan clandestien. Men kan de parallel met het Nazi kwaad ook hier doortrekken. Nie mand in ons land denkt eraan het goed te keuren, als voormalige S.S.'ers zich zouden willen verenigen en een orgaan uitgeven. Een beslist verbod werd onmiddel lijk toegejuicht. Algemeen geeft men ook toe: We zijn in de jaren vóór '40 te slap ge weest tegenover de zich organiseren de „vijfde colonne" van het Nazidom, Mogen we de kans o.i zulk een ver wijt wederom scheppen?.... (Nadat we dit schreven, verscheen de belangwekkende mededeling van Minister van Maarseveen, welke men elders op deze pagina aantreft.) Na 1 April twee eieren per 14 dagen De eierenproductie rechtvaardigt de verwachting, dat in de maanden April Mei en Juni aan alle leeftijdsgroepen regelmatig eieren verstrekt kunnen worden. Onder voorbehoud van on voorziene omstandigheden zal te be ginnen- met 1 April a.s. iedere veer tien dagen een bon voor twee eieren worden aangewezen. BONNEN VOOR WERKKLEDING. Het C.D.K. deelt mede. dat thans ook de bonnen voor werkkleding H2 en L2 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding De bonnen H3 t.m. 12 en L3 t m 12 zijn nog niet geldig.

de Stem | 1948 | | pagina 1