Stad en Land Sportnieuws Hontenisse zonder zorgen Van de hak op de tak De scheepsramp op de Schelde Wa. een Wonderlijke Wereld C. de Smidteen veelbelovend atUeet ,VAN NELLE RADIO 'Z DE STEM VAN DINSDAG 9 MAART 1948 Voetbal in Z.-Vlaanderen MARKTEN Vóór en dóór de vrouw Devaluatie Bokken De klei-marinier Zal hij de Marathon te Londen lopen en nu n) ;een kopje— AUDIëNTIE. De gebruikelijke audiëntie van de Commissaris der Koningin, zal niet Donderdag' a.s. plaats vinden, maar Woensdagmorgen om elf uur. DEMOBILISATIERAAD SCHOl- WEN-DÜIVELAND. Te Zierikzee is opgericht de demo' bilisatieraad voor Schouvven-Duive land. In dit comité hebben zitting ver tegenwoordigers van de illegaliteit, van de vakbeweging, predikanten, de burgemeester van Zierikzee en een vertegenwoordiger van het arbeids bureau. De gecommitteerden zijn de heren Hoek (NVV), Krakeel (KAB) Versluis,Minkema, en ds. Pijnacker- Hordijk (ill.K Marijs (arbeidsbureau) en ds. Greving (Gref. predikant. Voor zitter is burgemeester Schuvtrbeque Boeije uit Zierikzee. 'N PROVINCIALE STREEKBEURS. Eind Maart te Goes. t?EN COMBINATIE, die in de lande branchesbeurzen organiseert, heeft tegen eind van deze maand een pro vinciale. Zeeuwse streekbeurs georga niseerd. Het Goose Schuttershof is daar twee dagen voor afgehuurd. Het staat reeds vast dat ruim vijftig firma's van bui ten Zeeland mee zullen doen, maar de Zeeuwse handel en industrie krijgt natuurlijk ook zijn kans. WAPENSCHOUW DER K.A.B. Voor de grote Kaderdag der K.A.B. welke op Zondag 27 Juni in de hal len van het Jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden zal worden, heeft de bekende tonelist Jan Muller een «pel geschreven „Dé Weg der Wer kers Het spel is ontworpen voor groepen, individuele stemmen, spreek koor, zangkoor en orkest. De regie is in handn van Anton Sweers. De K.A.B. verwacht die dag minstens 10.000 bestuurders der plaatselijke afdelingen op deze wapenschouw. OPLEVING IN DE MOSSEL- IIANDEL. De eerste week van Maart zette voor de mosselhandel goed in. Niet minder dan 6150 tonnen mosselen, dit is een kwantum even groot als in het druk ste van het seizoen, werden deze week door de kwekers te Bruinisse aan de verschillende handelaars afgeleverd. Deze opleving was te danken aan het feit, dat Frankrijk zich alsnog bereid verklaard heeft een kwantum van 50000 tonnen Zeeuwse mosselen af te nemen voor het einde van het seizoen. VERSLAG „NOOfcD BRABAND" 1946 Verschenen is het verslag van het 114e boekjaar van de N.V. „Noord- Braband". Maatschappij ter verzeke ring op het leven. Als gevolg van de grote achterstand in de administratie, ontstaan in het laatste oorlogsjaar, alsmede schaarste en wisseling van buitendienst-perso- neel. kon eerst nu het verslag over '46 verschijnen. Clinge Burgerlijke stand. Huwelijken, R de Munter en B. Bruggeman, van Clinge. Th. Bogaert van Zulddorpe en Y. Stevens. H. Robrecht, van Be- veren en G. Thieleman. Geboorten: Jimmy, zv. J. v. d. Bei- gen—v. d. Branden; Petrus z.v. R. Pie tersPharaxijn; Ludovicus z.v. E. van Broeck—van Gijsel; Peter, z.v. F. Everaers—Weemaes: Marleen d.v. E. Jonkers—de Copk; Bertus z.v. J. Hul- leman—Belaert; Tilly, d.v. F. van VJierberghe—Weemaes. Overleden: D. Plcavet, echtgen. van C. de Smit; A. Haulez, z.v. P Haulez Wullaert; M. Vervaet, weduwe van E. de Saegher. enkele heffingen een hogere opbrengst te verkrijgen. Als voorbeeld daarvan gelden de rechten, geheven wegens het gebruik der algemene begraafplaats. In aan merking nemende de waardedaling van het geld enerzijds en de verho ging der uitgaven terzake van deze inrichting anderzijds, menen B. en W. dat een verhoging der bestaande rech ten mgt 100 procent voor de le en 2e klasse en met resp. 50. 50 en 25 pet. voor belanghebbenden niet te be zwaarlijk is te achten. De hogere opbrengst wordt geschat op f 3500.—. DE BEGROTING '48 SLUITEND. Het is B. en W. gelukt, zij het dan niet zonder moeite om de begroting 1948, die binnenkort door de raad be handeld wordt, weersluitend te maken. Waar men de laatste jaren tonnen tekort kwam, stemt dit resultaat tot grote voldoening. Het besef, dat ook de overheid de tering naar de nering moet zetten zal thans met het be grip voor financiële verantwoorde lijkheid groeien Nen bovendien komt men onder de Haagse curatele uit. Laten we hopen dat ook in de toe komst het gemeentebestuur het huisje bij de kerk zal weten te houden. Graauw Proefveld Door de N.V. Neder landse Kali-importmaatsehappij te Amsterdam ls een proefveld aange legd van 6 aren, op het land van de landbouwer E. Heyens alhier. Het veld, dat verdeeld is in 12 percelen, zal worden beplant met aardappelen. Er zal Bintje worden gepoot, klas se A. Hansweert Overgeplaatst. De heer C. Ver boom, grenskommies der Invoerrech ten en Accijnzen alhier is met ingang van 16 Maart overgeplaatst als dienst- geleider te Bath. Blindcnfilm. Nadat we in dit blad al enkele malen hebben gehoord van de schitterende films, die de' Blindenzorg St. Antonius van Padua in enkele plaatsen in Zeeland heeft vertoond, kunnen wij thans berich ten, dat deze films ook hier zullen vertoond worden in het gebouw „Tha lia" op Zaterdag 13 Maart. Er wordt gegeven een voorstelling voor de schooljeugd om half 4 en een voor de volwassenen om half acht. Men den- ke niet dat het een treurige boel zal worden, omdat het gaat over blih- den; men kan rekenen op een pret tige en tevens leerzame avond. in persoon of bij gemachtigde op de in artikel 7 der hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbende. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, gezien het verzoek van de fa. J. J. de Vlieger om vergunning tot het plaatsen van een stoomketel in perceel Breestraat .11, kadastraal be kend gemeente Middelburg, sectie B no. 2467. Overwegeilde, dat in deze fabriek geen voldoende dagverlichting aan' wezig is, terwijl evenmin in de fa briek een privaat aanwezig is. overwegende dat deze Inrichting niet zal voldoen aan de eisen krachtens artikel 6 der Veiligheidswet 1934 ge steld; gelet op artikel llbis der Hin derwet (S. 1875, no. 95), besluiten: de gevraagde vergunning te weigeren. Middelburg, 5 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. t 426-0 Overslag Aanrijding. Omstreeks 5 uur kwam alhier in de Dorpsstraat een vrachtwagen met een luxe wagen in botsing. De vrachtwagen welke werd bestuurd door A. H. te Axel, kwam uit een bocht gereden en kon de luxe wa gen van A. B. te Zulddorpe niet meer vermijden De bestuurder van de vracht wagen trof hier volgens de verkeers politie van Terneuzen geen schuld, daar de luxe wagen te weinig was uit gedraaid. De beide auto's liepen ma teriële schade op. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Ovezande Bllndenfilms. Op Maandag 15 Maart zullen in café Verbeek twee films vertoond worden van een heel ahder genre als gewoonlijk namelijk een interessante speelfilm getiteld „Levenslang" en een film, die ons een kijk zal geven op het leven en werken van de blinden die tewerk worden gesteld door de Blindenzorg vereniging St. Antonius van Padua, hun sport en spel en ook een kleine uiting van hun godsdienstig leven. Deze film is getiteld „Ziende handen" Voor de schooljeugd wordt gedraaid om half 4 en voor de volwassenen om half 8. Moge Ovezande in belang stelling niet achter staan bij andere plaatsen van deze streek. Sas van Gent Koewacht Overgeplaatst. De heer J. Her mans, wachtmeester der Rijkspolitie, werd overgeplaatst naar Nieuwkoop. Bosbrand. Ruim een H.A. bos ging verloren door brand in de Ba- gaerdbossen. Kwadendamme Blindenfilms. De al reeds be roemd geworden blindenfilms „Le venslang" en „Ziende handen" zullen hier in het Verenigingsgebouw ver toond worden op Zondag 14 Maart. De eerste voorstelling is voor de schoolkinderen en deze vangt aan te half 5 terwijl de volwassenen ver wacht worden om 7 u. Daar de roep over deze films tot hier is doorgedron gen durven wij verwachten, dat de zaal vol zal zijn. Pater Andreas, die in de missie Van Borneo blind werd, zal ons toespreken, 'n Interessante avond wacht ons. Kindje aangereden. Zaterdagna middag geraakte het vierjarig doch tertje van de .heer L. de Vos, spelen derwijze onder een diesel van de Z.V. T.M. (hoek Schulpenpad). Ddor tijdig remmen van de bestuurder werd een ernstig ongeval voorkomen. De be stuurder trof geen schuld. Dokter v. Loy was spoedig ter plaatse en ver leende de eerste hulp. Daarna is de kleine naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Sluiskil Stuurman stond voor een dilemma QMTRENT het verschrikkelijk dra ma, dat zich Zondag nabij Wals oorden heeft afgespeeld, lezen we in „De Nederlander" nog de volgende bijzonderheden: De stuurman Westera, die met zijn driejarig,zoontje in de armen in zee was gesprongen en zich met moeite boven water hield, zag plotseling vlak bij zich zijn eveneens overboord ge sprongen vrouw, in de golven verdwij nen. Het dilemma daarvoor de man gesteld werd, toen zij enige ogenblik ken later weer boven kwam, was on beschrijfelijk. Wilde hij zijn vrouw, die niet kon zwemmen, redden dan moest hij zijn' kind loslaten, cn aan de golven prijs geven. In deze ontzettende ogenblikken getje in de diepte. De stuurman greep hierop zijn vrouw en slaagde erin haar lange tijd boven water te houden Verwoede strijd Qok de andere drenkelingen voch- ten een verwoede strijd tegen het steenkoudo water een strijd die des te vreselijker was, omdat enige grote flessen met zoutzuur, die overboord waren gevallen, kapot waren geslagen in de onmiddellijke nabijheid van enige drenkelingen, die weldra met brandwonden overdekt, de strijd op leven cn dood nauwelijks konden vol houden. Op het hulpgeroep der slacht offers was de zeesleepboot „Goliath" te hulp gesneld. De bemanning van dit schip slaagde er in alle drenkelingen te redden, hetgeen het inmiddels voor anker gegane Panamese schip door de ondoordringbare mist niet was gelukt. Aan land gekomen te Walsoorden wer den de ongelukkigen die verstijfd wa ren door het verblijf in het koude wa ter, door de mannen van de „Goliath' van kleren voorzien. De geheel over stuur zijnde vrouw van stuurman Wes tera werd liefderijk opgenomen en verzorgd door de echtgenote van de koos de stuurman zijn vrouw, nadat heer Durinck, de waï-agent van de bij eerst nog bovenmenselijke pogin- „Goliath". gen had aangewend om vrouw cn-kindj Later op de dag werden de opvaren- te redden. Zijn krachtsinspanningen den van de „Algarve" met enige door waren tevergeefs cn voor de ogen van I de rederij Hammersteln uit Rotterdam de beide ouders verdween het Jon- gezonden auto's afgehaald. j1 Driewegen Als de winter zacht is: De IJs club „Spoorzicbt", die reeds een kwij nend bestaan leed, is aan de gevol gen van de zachte winter bezweken. De leden besloten de club te ontbin den. Het kas-overschot, groot f 66, werd verdeeld onder de schoolkinderen .en de korfbalvereniging „Dlos". Goes VAKSCHOOL VOOR MEISJES JUBILEERT. De vakschool voor meisjes alhier, zal binnenkort 30 jaar bestaan. Daar het zilveren jubilé vanwege de oor- logsomstandigheBen niet wen' gevierd in 1943, zal men het 30-jarig bestaan feestelijk herdenken. Verschillende plannen zijn in voorbereiding. VERHOGING RECHTEN ALG. BEGRAAFPLAATS. p. en W. komen bij de raad met het voorstel tot een flinke verhoging der begrafenisrechten. Nu de nieuwe begroting sluitend ls gemaakt, schrijven zij, dient er voor gezorgd te worden, dat de gemeente lijke middelen worden versterkt, opdat enige ruimere armslag worde verkre gen met het oog op de omstandighe den, welke aich in 1949 en volgende jaren kunnen voordoen. Weliswaar zijn de middelen, die tot verhoging der inkomsten ten dienste staan, beperkt immers de gewone belastingen worden van hogerhand geregeld doch hier en daar bestaat er nog wel de mogelijkheid om door verhoging van tarieven, terzake van Middelburg PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat de Wethouder van Volkshuisvesting, ver hinderd is in het tijdvak, van 5 t.m. 13 Maart 1943 spreekuur te houden. 392-0 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat het verzoek van Caltex Petroleum Maat schappij (Nederland) N.V. om op per ceel Kanaalweg 18, kadastraal bekend in sectie C, nr. 2321 een inrichting voor het opslaan en afleveren van benzine te mogen uitbreiden door hen is ingewilligd. HINDERWET. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg, brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeente-secretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van Caltex Petroleum Mij. N.O. om ver gunning tot het oprichten van een electrisch gedreven benzinepompin stallatie in en voor perceel Blauwe- dijk 45-47, kadastraal bekend in sec tie C, no. 2343. Op Vrijdag 19 Maart a.s. des voormiddags U uur, zal op de gemeente-secretarie gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilli ging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingeko men schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en de Toneel De Toneelvereniging „Sem pre Avanti" voerde voor de derde maal haar concoursstuk „De Witte Non" op. Dat echter Sempre Avanti ook wel eens door pech achtervolgd wordt, bleek wel uit de uitvoering. Door ziekte van een speler moest op het laatste mofnent worden vervan gen, wat voor zover we het heüben gezien, op uitstekende wijze geschied de. Jammer was het dat door een onoplosbare electrische storing het spel moest worden stilgelegd. Met te leurstelling moest Sempre Avanti de belangstellenden mededelen, dat waarsehijlijk door het springen van de paalzekering, het spel moest wor den opgeschorst tot a.s. Zondag. Zij vertrouwt dan ook dat door deze force majeure, heb spel'dezelfde be langstelling mag ondervinden. Wat is er te doen HULST. Woensdag 10 .Maart. Lezing met lichtbeelden over Gent en Brug ge door Vital Hasaert in de Graan- beurs om 20 uur. Cabaretavond in het concertgebouw, 's Midaags kindervoorstelling. OOSTBURG-BIERVLIET 2-2. De centerhalfs van Biervliet hielden de Oostburg buitenspelers zodanig in bedwang dat van de gehele Oostburg voorhoede niets uitging. In 5 min. tijd maakte de Oostburg linksback twee fouten, welke door de uitstekende Bogte in evenzovele doelpunten wer den omgezet. Na rust wordt het Oost burg overwicht iets sterker maar het duurt nog een half uur voor Slmpe laar uit een kluwen van spelers de achterstand weet te verkleinen. De Biervijetkeeper wordt hierbij lichte lijk aan de hand gewond. Even voor tijd is het Karees die met een onhoud baar schot de partijen op gelijke voet brengt. IJZENDIJKE I-AXEL 1 3-6. IJzendijke trapt af en is direct ge vaarlijk voor 't Axel-doel, doch de op gelegde kans wordt niet benut. Na plm. 20 min. weet v. d. Velde van Axel met een fraai schot van buiten het strafschopgebied doelman Willemsen te passeren. Enkele minuten later schiet de Axel linksbinnen op doel, waarbij het schot door een der IJz. achterspelers van richting wordt ver anderd, waardoor de doelman niet meer kan ingrijpen en no- 2 is gebo ren. Hierdoor aangemoedigd trekt Axel steeds opnieuw ten aanval en spoedig ligt no. 3 in de touwen. Even voor rust kopt de Axel rechtsbuiten no 4 in het net. Na de thee blijkt IJzen dijke uit een ander vaatje te tappen en reeds na 5 min. weet P. Verstraete een hoekschop ineens in 't doel te schieten. Axel laat 't hier echter niet bij zitten en eên doorbraak brengt prompt een doelpunt op. Alsof de doel punten niets kosten is 't A. Haartsen die even later in 'n leeg Axel-doel schiet 2-5. Een kwartier voor 't einde breekt W. Dusardeijn alleen door en na -eerst op de paal geschoten te heb ben knalt hij de terugkaatsende bal binnen 3-5. Axel krijgt dan nog en strafschop te nemen, waardoor de stand op 3-6 wordt gebracht. IJzendijke 2-AxeI 2 2-6. GOES, 8 Maart 1948 Groenten: Witlof f 12-38 per 100 kg. Spinazie 'f 68-71. Spruiten f 34-55. Prei f 29-58 Uien f 18-38, Peen f 6-10. Koolrapen f 0.50-5. Rode kool f 17. KOEWACHT 1-ZUIDZANDE 1 8-2. Voor de rust wogen beide elftallen tegen elkaar op. Daarna trok Koe wacht beter van leer en bracht de score spoedig op 4-1, waarna Zuid- zande de pijp aan Maarten gaf. GHAAyW- HULST 2 1-2. Graauw 1 speelde Zondag alweer 'n oefenwedstrijd tegen het 2e elftal van Hulst, een ploeg die een klasse hoger speelt dan Graauw 1. Het wefd een keurige sportieve wedstrijd, waarbij- de kansen gelijk opgingen. Graauw 1 wist hetieerste doelpunt te maken door De Klerck. De vreugde was van korte duur want 1 min. later lag de gelijk maker in het net. Rust 1-1. Ook na rust bleef Graauwschitterend partij geven en was in de meerderheid. Toch kwam het succes langs de andere kant en wist Hulst een nipte en ge flatteerde 2-1 overwinning uit het vuur te slepen. HONTENISSE 2-SLUISKIL 2 3-2. Hontenisse 2 heeft winstallures ge ■kregen. Jammer dat ze er wat laat mee komen. In hun laatste wedstrijd hebben ze kans gezien, ook van Sluis kil 2 te winnen. Hont. 2 opent reeds spoedig de score doordat Broeckhaert met hard schot inschiet, terwijl Goos- sen al koppende voor no. 2 zorgt Al vorens de rust ingaat hebben ze reeds met 3-0 de leiding. Na de rust pakt Sluiskil beter aan en zag kans de ach terstand nog in te lopen tot 3-2. HONTENISSE 1-SLU1SKIL 1 3-2. Alles stond voor Hontenisse 1 op het spel gezien het degradatiegevaar. Een half uur moest het duren alvorens de thuisploeg succes kon boeken, door dat Theo v. Sacre met een geweldige schuiver van rechts de Sluiskil-doel- liet vissen (1-0). Na de rust zien we Hont. 1 weer eerst aan bod, doordat Magnus tegen de paal knalt en de terugspringende bal zonder commen taar in het Sluiskijdoel laat verdwij nen. Ook Sluiskil laat zich niet on betuigd en telkens moeten A. Kint, Kegels en doelman van Saere, han delend optreden. Als de bal weer eens mooi wordt opgebracht belandt deze bij P. Magnus welke prachtig aan G. Pauwels doorgeeft die niet faalt cn voor no. 3 zorgt. Een strafschop en Sluiskil weet hiervan te profiteren ter wijl een kwartier voor 't einde zij uit een corner keuring inkoppen 3-2. Sluiskil heeft nu het spel grotendeels in handen en na een kwartier van grote spanning is het Hont. 1 dat geen doelpunt noteren van de midvoor jaagt i zorgen voor de competitie meer be de linksbuiten no. 3 in de touwen. hoef te hebben. OOSTBURG 2-BIERVLIET 2 5-3. Thijs opent voor Oostburg de score waarop de rechtsbinnen van Biervliet j de partijen weer op gelijke voet brengt. Juist voor rust neemt Oostburg door Berthou weer de- leiding. Direct na rust mist Berthou de kans van de dag maar even later is hij de gehele achterhoede van Biervliet te vlug af (3-1), Een flater van keeper van Waes stelt Hinneman in staat er 4-1 van te maken. De Bruyn zet goed voor en Hinneman maakt 5-2. Biervliet pakt nog even flink aan en terwijl wij een Tfooruitstrevencle Amcri- Jtaanse vrouwen, die gaarne iem&nd vin hun eigen se.xe op de ppesi- dentszetel zouden zien, hebben in geen geval de medewerking van me vrouw Whitehurst! één der voorvrouwen van de vrouwenorganisaties in de Verenigde Staten. In een brief aan het actiecomité voor een vrouwelijke pre sident schreef ze: „Doet toch niet zo dwaas, jullie. Dacht ge nu werkelijk, dat de meeste Amerikaanse vrouwen het zouden kunnen verkrop pen, t dat een vrouw een dergelijke promotie maakt? Jullie idealisme is heel mooi, maar het houdt geen rekening met de werkiijkheid Een vrouw zou alleen maar op 'n vrouwelijke president stemmen, wanneer het haar eigen naam was, die op de stemlijst gedrukt stond." We hebben ons alge» vraagd, of mevrouw Whitehurst de brief ook geschreven zou hebben, wanneer haar naam, waarover zij spreekt, nu toevallig haar naam was r\ud-SS-off icier, luite- nant-kolonel Rudolf Oebsger-Koeder verklaar de dezer dagen tegenover een Engelse krijgsraad, dat hij gaarne de mishan delingen wilde vergeven en vergeten, die Engelse soldaten hem in een in terneringskamp te Bad Neundorf hadden doen on dergaan. Hij moest getui gen tegen de Br"""* luite-. nant Richard Oliver Langham; deze had hem met sigaretteneindjes ge brand en hem aan andere kwellingen blootgesteld. ,.Ik Wil alleen mijn hulp maar geven aan het tot stand komen van een nauwe samenwerking tus sen Engeland cn Duits land", zei de ex-ss-ei. „Tw^e keer ben ik al uit het kamp ontvlucht, om dat ik maar niet zou be- hoeven te getuigen-, want ik weet dat het vonnis al- leen maar nieuwe onaan genaamheden tengevolge kan hebben. Als mens en als Duitser, die $e Jong ste geschiedenis van Europa niet is vergeten, ben ik bereid alles te ver geven wat men mij heeft aangedaan. Ieder het zjjne pen bierbrouwerij in En. geland kreeg een tele, foor.tje van een klant, caféhouder. Of hij nog en kele vaatjes toegestuurd kon krijgen, want hij was zo goed als door zijn voor raad heen. ,-Wablief?" zei de van de magazijn-boekhou ding, „maar u hebt toch deze maar.d uw portie al gehad...." „Ja" zei de kastelein, „dat is zo. Maar ntfa klan ten moeten toch ook wat hebben, of niet soms?" 9OOO0000G0O000000000O0000000OO00OO0O0000O0OO0G0O0 TTOMT er DEVALUATIE in Nederland, België en Engeland? Geruchten daar omtrent doen al enige tijd de ronde. En ais zulke geruchten rondzoemen, zijn ze met geen tegenspraak dood te meppen. Toch heeft men in' Brussel, Londen en ook in Den Haag krachtiger dan ooit de dementis laten weerklinken. Het agenschap Belga wordt zelfs gestraft met een inhouding van officiële faciliteiten, omdat het zich aan verspreiding van dergelijke ge ruchten had schuldig gemaakt.. Ons dunkt, dat ook uit de omstandigheden valt af te leiden, dat er voors hands van devaluatie geen sprake kan zijn. We zou den duurder moeten inkopen in het buitenland, goed koper verkopen aan het buitenland. En dat terwijl de betalingsbalans nog zo schromelijk uit haar even wicht ligt. De franc-operatie te Parijs schijnt vooralsnog ook niet zo'n geweldig succes te zijn geweest, om ze als navolgenswaard te beschouwen. Wat er in verder toekomst zal geschieden, valt nu natuurlijk niet te voorspellen. Dat de monetaire situatie zwak is, kan niet als geheim gelden, De cijfers schreeuwen 't uit OOMMIGE BLADEN hebben in de afgelo- pen week veel kabaal gemaakt over knoeierijen, welke zouden zijn gepleegd bij de ver strekking van burgerkleding aan onze gedemobili seerde militairen. „Hyena's" werd er zelfs vol af-- schuw gezegd. Dezelfde bladen moeten nu echter na nader onderzoek vertellen, dat er niets onbehoorlijks aan de hand is geweest. Hoogstens een misverstand tussen, de Detex en de militaire autoriteiten. Gelukkig maar. Zou het echter niet verstandiger zijn geweest, eerst dit nader onderzoek in te stellen alvorens de berichten plus commentaren te lanceren? t Xe nde M. van A. aan de Eerste Kamer moest Mi nister Mansholt zich ook al beklagen ovqr het feit, dat een der bladen omtrent het besmettingsgevaar van onze bloembollen een eenzijdige beschouwing gaf, welke de exportmogelijkheden wel eens zou kun nen kwetsena Ook hier ware ruimere informatie vooraf geboden geweest. Dat men op de jacht naar interessant nieuws wel eens bokken schiet, is nog tot daaraan toe.. Als men echter reputaties of landsbelangen treft, kan het wel erg worden. NED. POLTOE-ELFTAL TEGEN OOSTELIJK K.N.V.B.-TEAM. We publiceerden Maandag dat hgt Nederlands politie-elftal Woensdag avond op het Go Ahead-terrein een wedstrijd zal spelen tegen het Ooste lijke politie-elftal. Dit is niet juist. Naar men ons thans mededeelt, speelt de politie tegen het Oostelijk KNVB- elftal. BILJARTEN SLU1SKILSE WISSELBEKER Kunst en Vermaak heeft KEO op be zoek gelrad. Na de nederlaag die zij voorgaande tegen KEO moest boeken heeft Kunst en Vermaak in eigen huis revanche genomen. 9 partijen werden gespeeld, waarvan Kunst en Vermaak 6 partijen won tegenover KEO 3. De stand is nu: Kunst en Vermaak 3 -maal gespeeld 26 punten, KEO 2 maal gespeeld 20 punten, Er zit schot in 1 maal ge speeld 12 punten. r\E GOESENAAR Schuite, werd dezer dagen verblijd-met de officiële mededeling van het mi nisterie van Oorlog, dat hem een pracht-medaille was geschonken voor 24 jaar trouwe dienst bij de Koninklijke Ned. Marine. De man keek ra3r op, daar hij thans aan de gemeente-reiniging werkt, voor dien lange jaren arbeider in de vette Wilhelmina-polder was en hoogstens via een gemarineerde haing contact met het zilte sop had gehad! Daar de man niet pronken wilde met sierlijke veren, die hem ntet toekwamen, lieeft hij de mooie medaille aan ons meest martiale departement teruggezonden. Daar zal men nu een andere „schuite" moeten vinden voor dit vlagvertoon. /AP een onzer speurtochten verzeil- den we in het stadje Sluis en trof fen er C. de Smidt. Min of meer toe vallig, want sinds kort is de Smidt overgeplaatst naar Rucphen. Spoedig hadden we de Zeeuwse athleet op zijn praatstoel en vernamen het volgende: In 1946 begon Smidt met indivi duele training. Reeds bij zijn eerste uitkomen te Koudekerks op de 10 km ging hij met de Ie prijs aan de haal. Zijn goed lopen viel op en werd aan gezocht lid te worden van een atble- tiekclub. Voor tofficiële wedstrijden voelde hij echter niets, zodat hij voor zijn club nooit uitkwam- Training Tntussen kwam hij in contact met trainer Goedbloed uit Rotterdam. De offers welke Smidt moest getroos ten waren groot. Minstens alle 14 da gen kwam trainer Goedbloed van Rot terdam naar Sluis. Alle onkosten, en die waren niet gering, moesten door Smidt worden gehonoreerd. De resul taten waren subliem. Op 21 Jan. 1947 liep Smidt tegen 'n uitgelezen schare van Europese lo pers te Kortrijk op de 10 km. Hij ein digde gelijk met C. Brüys (B.). Op de 15 km werd hij 2e achter J. Lalros (B.). Ook in het algemeen klassement werd hij 2e. Te Erussel vond de intern, veldloop plaats over 10 km voor de klassering der Eur. kampioenschappen. Smidt klasseerde zich als 4e achter J. Wood en C. van Bell.(Eng.)en Pujazon (Fr.) In de herkansing over_ de 3000 ro. plaatste hij zich eerste vóór J. Wood (Eng.) Rcnson (B.) en C. v. Bell (Eng.) Aan beide wedstrijden namen 15 1S- pers deel. In het algemeen klassement werd hij 2e achter J. Wood (Eng.) Nog een klein eindje TVjelgenomen werd vervolgens aan de 50 km loop Gent-Knocke waarin de beste Europese lopers startten. Na ca. 20 km kreeg Smidt schoenbreuk. De wacht was op de volgwagen welke de verzorging der lopers onderhield. Smidt trof het slecht daar men juist een loper njet enkelbreuk verzorgde. Ruim 6 min. later startle onze athleet aangemoedigd door zijn trainer, welke hem toeriep „Het is nog maar een klein eindje" (30 km). De Fransman Cartin lag op kop en was nauwelijks meer te zien. Het mag dan ook als 'n bijzondere prestatie van Smidt worden beschouwd, dat hij toch nog gelijk met Cartia eindigde. Door deze prestatie moreel gesteund begon een speciale training om het kampioenschap van Nederland op de 10 km. Smidt had zich echter niet op gegeven bij de KNAU en kon niet deelnemen. Dit bezorgde hem «o'ri schok, dat hii de athlctiekschoenen aan de kapstok hing. Intussen is ongeveer een jaar vcrlo-l pen. Na zijrt overplaatsing naar Ruc-' phen is de loopiiefde bij d° Zeeuw weer opgevlamd. Regelmatig wordt weer getraind. In Roosendaal ging dit niet onge merkt voorbij. Lopers als de Graaf en Leyten trekken wel eens een baantje mee. Smidt heeft voor deze lopers op de korte afstand grote bewondering. Daar zijn oude trainer Goedbloed niet meer in Nederland is, wordt uit gezien naar een andere oefenmeester. Wanneer zijn conditie het toelaat loopt Smidt mee in de grote internationale veldloop te Brussel op 19 Maart. Het lidmaatschap bij de KNAU is onder tussen aangevraagd. Mogelijk zien we hem nog in de marathonloop te Lon den, hoewel hij vreest dat de trai- ningstijd daarvoor te kort zal zijn. Zeer Oude Genevtr Likeuren Dry Gin (Adv. 824-00).- Dus verliet Berry tenslotte met be trekking tot de moord even wijs als hij gekomen was het huis. De enige winst was dat de heer Romain kon worden beschouwd als geheel staande buiten het misdrijf. DE MOORDENAAR AAN HET GRAF? Ondanks zijn overtuiging betreffende Anatole Romains onschuld aan de moord verzocht Berry echter diezelfde dag nog inlichtingen over het echt paar aan de politie. Ze luidden erg gunstig. Weliswaar woonde Romain niet, zoals Inez had gezegd, al jaren lang in Londen, maar pas anderhalf jaar. Maar hij en zijn vrouw hadden een goede reputatie, stonden bekend als stille, netto mensen, die er zich re delijk doorsloegen en nooit aanleiding tot misnoegen van wie ook hadden ge geven. De vrouw waste, streek en naai de voor andere families, de man gaf lessen in de Franse taal en deed nog wat administratief werk thuis. Hun papieren, die ln Parijs waren afge geven, waren in de beste orde. Volgens hun zeggen hadden ze Parijs verlaten omdat mevrouw Romain, die een ge boren Engelse was, heimwee naar Lon den kreeg en Wet langer in Parijs wilde blijven. Na deze Inlichtingen schakelde Bcrrv het echtpaar Romain uit zijn gedacn- tenkring uit. De volgende dag had de begrafenis van Peter Lindsey plaats, Kort voor de kist gesloten werd had Silas Berry nog een foto van de dode gemaakt. Daar had hij geen bepaalde bedoeling mee en hij vertelde er ook niets van aan de anderen, het waf meer een plotselinge ingeving die hij volgde. Die inval kwam voort uit de o'verweging dat hij alleen maar die foto van de dode had, die Nelly hem gegeven had en dat hij misschien in zijn naspeu ringen zou worden gehandicapt wan neer hij die toevallig zou kwijtraken. Want slechts met behulp van een foto van de dode zou men waarschijnlijk de moordenaar kunnen ontdekken. Een totaal vreemde kon Peter niet neerge schoten hebben, want die zou hij toch tc middernacht niet hebben meegeno men in de auto. waarin hij de dood vond. Eerder nam Berry aan, dat hij daar om zijn reis op die noodlottige avond van de 22ste April Wet begonnen was omdat de moordenaar hem er onder een of ander voorwendsel van had weerhouden. Ze moesten dus die avond ergens samen hebben doorgebracht tot ongeveer do tijd, dat de taxi gestolen werd. Blijkbaar had de moordenaar een helper gehad, dje dan de plaats van de chauffeur had ingenomen. Hij zelf zou dan met de jonge Lindsey zijn ingestapt en had zijn misdaad ge pleegd, waarschijWijk ergens buitenaf, waar men er zeker van was, dat de schoten Wet werden gehoord En in de tijd dat de moordenaar zich ,in het gezelschap van zijn slacht offer bevond moesten beiden aldus nam BeiVy aan toch door de oen of ander zijn gezien die zich misschien bij het aanschouwen van Peter Lind- sey's portret ook diens begeleider zou herinneren. Het scheen de enige manier om aan een persoonsbeschrijving van de moor denaar te komen, aan de hand waar van men verder kon zoeken. De begrafenis van Peter Lindsey werd door een geweldige menigte bij gewoond. die natuurlijk uit nieuwsgie righeid en sensatiezucht naar het kerk hof gekomen was. Het kleine groepje direct betrokkenen en de weinigen, die uit werkelijke deelneming met de familie Lindsey gekomen waren waaronder zch ook Silas Berry cn dr. Fred Haswell bevonden stonden aan het geopende graf, waarin men reeds de kist had laten neerzakken, nauw omsloten door een muur van vreemde mensen. De kolonel aan wiens arm Inez met een star, bleek gezicht zon der tranen zich vastklemde, fluisterde haar zachtjes een paar woorden toe, en reikte haar daarbij het schopje toe om de gebruikelijke drie schepjes aar de op de kist te werpen. Dicht ach ter hen belden stonden Nelly en Fred Haswell met Silas Berry. Inez had een stap naar voren ge daan. Mechanisch duwde ze het schop Je ln de aan de rand van de groeve opgehoopte aarde. Daarbij gleed haar tnerkwaardlg-afwezig blik over de aan belde zijden van het graf en de daar weer achter staande mensen En plot sellng ging een schok door haar li- chaam dat zich strekte, haar ogen verwijdden zich als door een geweldige schrik, het schopje viel uit haar hand en het daaropvolgend ogenblik zonk ze met een hijgend geluid dat klonk als werd het haar ontwrongen door een zlWoze angst, bewusteloos ter aarde. Slechts een snelle beweging van de ko lonel verhinderde, dat ze in de open groeve gleed. Silas Berry, die opmerkzaam was geworden door de ruk, waarmee ze zich had gestrekt, had. de richting van haar blik gevolgd, maar kon niet meer ontdekken wiens aanblik Inez zo had doen ontstellen. Want alles had zich zo snel, ln een deel van een se- condfe afgespeeld en toen Berry's oog de personen stuk voor stuk wilde op nemen drong en golfde de menigte reeds door elkaar als een verstoorde bijenzwerm. Velen drongen op in de richting van de in onmacht gevallen weduwe, wilden helpen, zien. kijken, anderen weken achteruit, drongen zich weg in de richting van dc uitgang of sloegen de paden in tussen andere graven. (Wordt vervolgd (Adv. 380-OO) WOENSDAG 10 MAART. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 gewijde muz.; 7.45 woord v. d. dag; 8.00 nws; 8.15 orgel; 8.30 populaire morgenkl.; 9.00 zieken; 9.30 symph. morgenconc.; 10.30 morg'cnd.; 11.00 plano; 11.30 opgewekte disco kl.: 12.05 Amati trio: 1230 weer- overz;.; 12.33 Metropole ork.; 13.00 nws 13.15 Sangh en Spel; 13.45 St. muz. A'damse Pol.; 14.30 kamerpl. door Her wig; 15.00 gemengd omr. koor; 15.30 vloolsoli door Jascha Heifeltz; 15.45 kleuters; 16.00 orgel; 16.15 jongens cn meisjes; 17.30 Maatschappelijk werk'; 17,35 Nederlands str.ork.; 1800 Ncderl. koren en korpsen; 18.30 reg. uitz.; 19 00 nws; 19.15 L. d. Hells; 19.30 actueel geluld; 19.45 Eng gevorderden; 20.00 nws.; 20.20 Conc. geb. ork.; 21.20 gr.; 21.30 Lijdensoverdenking; 22.00 Liede- ren van Claude Debussy; 22.30 nws; 22.45 avondoverdenking; 23.00 MandO- Unata; 23.30 str. kwartet v: Doalzettl; 23.45 wereldkamp. schaken. HILVERSUM IL 415 M. 7.00 nws 7.15 gr.; 8.00 nws; 8.15 gr.; 850 huls- vr.; 9.900 Slowaakse suite v. Novak; 9.30 w.st.; 935 Jos Haydn; 10.00 mor- genw.; 10.30 P- J. Kers; onze keuken; 10.30 fluit cn piano; 1050 voordraent uit Jota- Galsworthy's werk; 11.05 populair non stop; 12.00 Carlo Carcas- sola; 1250 weerpr.; 12.33 platteland; 13.00 nws; 13.20 Ramblers; 13.50 zang; 14.00 Leon Blum; 14.15 jeugdconc.; 15.00 de scheepsjongens van Bontekoe; 15.30 De Roodborstjes 15.45 RegenbooS 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant: 17.15 gr.; 17.45 reg. uitz.; 18.00 nws; 18.20 II Trovatore v. Verdl; 18.30 Hoe ziet een dier de wereld? 19.00* orgel en plano; 19.15 reg. uitz.; 19.00. VPRO; 19.45 bijbel; 20.00 nws. 20.15 ens. Jean Presto; 20.45 Gegist Bestek (hoorspel) n.e. bock v. W. van Icpendaal; 21.35 Conc. geb. ork.: 22.30 El. Schumann; 22.45 In den tuin der poëzie; 23.00 nws; 23.15 filmselecties. BRUSSEL, Vlaams; 321.9 m: 17.30 Proza: De zwarte ruiter, door Simon Vestdijk, 17.40 Jef Alpaerts, piano, 18.30 voor de soldaten, 19 nieuws, 19.30 lie deren van Debussy, 10.50 radlofeullle- ton „Dr Jekyll fen Mr. Hyde", 20.00 Omroepork., 21.00 actualiteit, 21.15 gram.. 22.00 nieuws, 22.15 dansmuziek, 22.50 nieuws.

de Stem | 1948 | | pagina 2