Brussel eens over zeven punten Keres gaf de strijd tegen Reshevsky op Interim-regering van 16 leden r Een saluut aan de Mariniersbrigade Finland geeft toe Moties ter wering van rode invloed Vernieuwing .VIERDE JAARGANG No. 1019 DINSDAG 9 MAART 194S DE WEST-EUROPESE UNIE Echter nog geen vooruitgang om militaire bijstand uit te breiden tot de overzeese gebiedsdelen Economisch is ipen 't wel eens Moskou erkent Londense besluiten niet 75.000 mensen in Koningsbergen verhongerd Arbeiders willen Schuman al weer veilig Distributienieuws Extra boter Niet per auto naar België-Nederland 111 De Mariniers ingeschakeld bij de politiële actie 21 geen nana van Stalin ,315 voor. 255 tegen volgens het- IN 'T KORT BOUW-RECORD DE Tsjecho-Slowaakse consul-gene raal te Hamburg, heeft zijn func tie neergelegd. Vrij zacht Weer mis met onze sigaren De toestand m Indonesië HEDENMORGEN INSTALLATIE Het hoogtepunt Dodekanesos weer Griekenland D1 Geen interpellatie v. d. Goes Smyslov-Botwinnik afgebroken IN de derde ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap heeft Keres na de 41ste zet van Reshevsky opgegeven. Hij zat over deze zet geruime tijd na te denken, doch gaf tenslotte de partij op. iritsave N. V. Uitgeverswij. Neerlandia. Redactieraad: F. J. Aernoudts: C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J. J. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bjj niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Pr ij zeil voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 1, tele foon 102 (Bjjbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. OPVALLEND is het hoe vlot de gedelegeerden der vijf U sej (e werk gaan. Gisterenmorgen was men al om 10 vijf landen te Brus- 10 uur in het Bel gische departement van Buitenlandse Zaken bij elkaar om verder te «erken aan de tekst van het te sluiten vijfmogendhedenverdrag. Men heeft in hoofdzaak economische kwesties besproken. Ofschoon er ook besluiten van andere principiële aard gevallen moeten zijn. In totaal is men het over reven punten volledig eens geworden. Ter conferentie heerst „een uitstekende en relostische sfeer". vyEL schijnt men het er over de be- langrijke kwestie van de uitbrei ding van wederzijdse militaire bij stand tot de Overzeese gebiedsdelen gehad te hebben. Maar bepaalde voor uitgang heeft men niet geboekt. In de verschillende hoofdsteden der 5 landen zit men thans over deze materie hard na te denken en waar schijnlijk in de Belgische hoofdstad het meest, omdat België dat het naar verhouding vrij rustig heeft in zijn koloniën er uiteraard weinig voor 'voelt om zich in andermans wes pennest te steken. Het inschakelen van de Overzeese gebiedsdelen van de ledenlanden in de geprojecteerde Unie is vervat in de nieuwe Brits-Franse voorstellen en betekent in feite een aanzienlijke uitbreiding van de oorspronkelijk voorgesteld omvang van het vijfmo gendhedenverdrag. De juridische adviseurs der 5 lan den pogen nog een formule uit te werken waarin de uitbreiding van 't beginsel van wederzijdse bijstand is verwerkt. Van welingelichte zijde verneemt Reuter nog, dat de juridische advi seurs ook een arbitrage-clausule ont werpen, volgens' welke het Interna tionale Hof in den Haag zal beslis sen, indien er meningsverschillen tus sen de vijf landen ontstaan. Economische commissies TTOEWEL de détails nog ontbreken over de wijze waarop men zich de economische samenwerking denkt, is het niet onmogelijk dat tijdens de conferentie zal worden overgegaan tot de oprichting van de organismen, die een progressieve samenwerking op eco nomisch gebied tussen de vijf landen zullen bevorderen en die de commis sies zfillen samenstellen, welke de res pectieve economische stelsels zullen qpördineren. Waarschijnlijker is even wel, dat men. alvorens tot het oprich ten dezer organismen te besluiten, eerst het verloop» van de conferentie der 16 landen te Parijs en de resul taten hiervan zal afwachten. De maatregelen, die door een samen werking tussen de vijf landen der Westerse Unie moeten worden geno men. zuilen op bepaalde punten ech ter afwijken van die, welke op basis van het plan-Marshall noodzakelijk zijn. Met betrekking hierop wordt er aan herinnerd, dat het verdrag voor een Westerse Unie van kracht zal zijn gedurende 50 jaar, terwijl in het plan Marshall een tijdsduur van vier jaar is voorzien. Washington optimistisch rPclefonisch vernam onze Haagse cor- respondent uit Washington, dat er óp het State Department optmisme heerst over de besprekingen welke te i Brussel worden gehouden. Ook Zondag heeft Marshall diverse besprekingen gevoerd met deskundi gen naar aanleiding van de reeds bin nengekomen rapporten over de Brus selse conferentie en na afloop was hij optimistisch gestemd. Men legt er de nadruk op dat niet alleen de grote twee, doch ook de kleine drie de moed hebben gehad de besprekingen niet te traineren met het aan de orde stellen van on derlinge problemen, doch dat niette min toezeggingen zijn gedaan om on middellijk na de formatie van het Europese blok verdere besprekingen te houden over deze onderwerpen. Concessies UENZELFDE indruk wordt in of- ficiële kringen te Washington ge constateerd met betrekking tot de be sprekingen over Duitsland tc Londen. Vooral Amerika en Engeland hebben hier concessies gedaan ten behoeve van het Franse en Benelux-standpunt. In dit verband noemde men ons o.a. de overeenkomst, dat zowel Frankrijk als de Beneluxlanden grote zegging- men liever wil, mede- j-jE SOVJET-REGERING heeft thans meegedeeld, dat de ambassadeur te Londen, Zarubin, een nota aan het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft overhandigd, waarin wordt verklaard dat de Sovjet-regering de op de Londense conferentie inzake Duits land genomen besluiten als onwettig beschouwt. schap of zo zeggingschap zullen krijgen over het Roergebied, enerzijds ter voorkoming dat het Roergebied wederom een zwijgt over deze gebeurtenissi Duits wapenarsenaal zou worden, an- Koningsbergen, alhoewel zij ér derzijds ter bevordering van een ge zonde economische toestand in Frank rijk en de Kleine Drie. Kardinaal F rings richt zich tot het wereldgeweten QP DE massa-bijeenkomst van de Katholieke arbeiders te Reckling hausen heeft Kardinaal Frings, Aarts bisschop van Keulen, verklaard, over betrouwbare inlichtingen te beschik ken. waaruit blijkt, dat er bij de be zetting van Koningsbergen nog 100.000 Duitsers in die stad waren, waarvan er inmiddels 75.000 de hon- gedood zijn gestorven. Daar zijn, vol- dens de Kardinaal, dingen geschiedt, waarover men niet kan sproken en die slechts te vergelijken zijn met wat zich bij de verwoesting van Jeruzalem heeft afgespeeld. De wereldopinie :en te van af weet. Daarom nam Kardinaal Frings de gelegenheid te baat, om het we reldgeweten in deze te wekken, Groten 250 gr., kleinen 125 gr. TN DE WEEK vóór Pasen zal het rantsoen voedingsvetten voor één maal worden verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor de houders van A, B en C-kaar- ten een toeslag van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Voor de houders van D en E-kaarten bedraagt de toeslag 125 gram boter of margarine en 100 gram vet. Met Pasen vier eieren De gunstige ontwikkeling van de eierenproductie maakt het mogelijk in de week voor Pasen zoals wij vorige week al veronderstelden de voorgenomen verstrekking van drie eieren te verruimen. Er zal per 18 Maart een bon worden aangewezen recht gevende op vier eieren voor alle leeftijdsgroepen. Eendeneieren 13 ct De prijs voor eendeneieren, welke door de detaillist aan de consument mag worden berekend, is ten hoog ste 13 cent. Eendeneieren zijn voor de consu ment in vrije verkoop verkrijgbaar., Wijziging wasserijtarieven In de wasserij tarieven zijn enige wij zigingen aangebracht. Het minimum bedrag p. zending voor 'n huishoudwas behandeling en van 'n gemengde was wordt van f 2.25 verminderd tot 2.20. Voor luxewasbehandeling is het mini mum per zending gesteld op 5 kg., in dien per kg. wordt berekend en op f 3 indien per stuk wordt berekend. De minima voor luxewas mogen slechts in rekening worden gebracht indien de zending ook huishoud- en lijfgoederen bevat. Dit betekent, dat, fijnstrijkinrichtingen over het alge meen geen gebruik van deze minima mogen maken. TEGEN HET COMMUNISME Limburgse Jongeren /"ANDER een storm van applaus nam de kring Limburg van de Jonge ren-Organisatie in de KVP een reso lutie op het congres te Roei'mond aan waarin bestrijding van het communis me verlangd wordt door: a. een sociaal economische politiek in echt christe lijke geest: "b. aanwending van alle noodzakelijke en gewenste middelen om aan het optreden der C.P.N. een einde te maken. Ook Overijssel resoluut. /VOK de kring Overijssel van de K. VA vd sprak zich gedecideerd uit. TN DE VERGADERING van de kring Leiden der Katholieke Volkspartij is na ampele bespreking met algeme ne stemmen een motie ondersteund; waarin de afdeling Wassenaar vast stelt, dat de Katholieke Volkspartij in haar strijd tegen het communisme nog niet tot die actie is overgegaan, als waartoe zij op grond van het begin selprogramma verplicht is. Door de kring Leiden zal nu een motie worden ingediend op de eerst volgende Partijraadsvergadering, in houdende, dat bjj de komende grond wetswijziging de communistische in vloed in de bestuursorganen wordt uitgesloten. Adhaesie van journalisten. V.P. In een motie- wordt aangedrongen op zodanige krachtige en doeltreffende maatregelen dat de communistische organisatie en de personen, die de communistische beginselen aanhan gen, niet langer misbruik kunnen ma ken van de vaderlandse vrijheden met het ooggnerk deze te ondermijnen en te vernietigen. TAE katholieke journalisten verenigd in de K.N.J.K. en in vergadering bijeen te den Bosch, bestoten adhaesie, te betuigen aan de resolutie van hev anti-communistische protest der Nij-f meegse studenten. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo TIET departement van Verkeer heeft een missive doen uitgaan naar de Rijksverkeersinspecties, dat geen ont heffing mag worden verleend van het auto-rjjverbod op Zondag voor het bezoeken van de voetbalwedstrijd Bel gië-Nederland op Zondag a.s. in Ant werpen. Spijtig! De précaire deviezenpositie laat blijk baar niet toe, dat een massa-verkeer als bij een dispensatie zou ontstaan, met het daaraan verbonden benzine- gebruik, bandenslijtage e.t.q. zou wor den toegestaan. TAE FRANSE Nationale Vergadering heeft bij handopstegen artikel vijf van de anti-inflatiewet, goedgekeurd, handopsteken artikel vijf van de anti- FkE REGERING VAN HET DAP- inflatiewet goedgekeurd, volgens het- PERE Finse volk heeft zich welk aan industriëlen en zakenlieden uiteindelijk niet kunnen onttrek- j een heffing zal worden opgelegd. Hier leen aan de wurgende greep van mee is de laatste hinderpaal voor de JN DE EERSTE MAAND van dit jaar zijn, 1914 nieuwe woningen gereed gekomen, 195 daarvan zijn ingericht voor tijdelijke bewoning door meer dan een gezin. Op deze wijze is thans voor 't eerst sinds de bevrijding in één maand woonruimte voor meer dan 2000 gezinnen door nieuwbouw verkregen. Van de nieuw gebouwde wonin gen zijn er in Zeeland 106 en in Noordbrabant 306 gebouwd. JIET Curagaose volkscomité heeft zich tot de Koningin gewend met de verklaring de demarche van de democratische partij bij de V. N. en de Pan-Amerlkaanse Unie diep te betreu ren. TAE 21-jarige M. W. uit Amsterdam, verdacht van de moord op de 30- jarige Anneke Hagel, is gisterenmid dag in het ziekenhuis uit zijn „tran ce" ontwaakt en heeft bekend de moord op zijn geweten te hebben. 41 QP HET Pinkstercongres der Britse Labour-partij zullen met minder van 39 resoluties worden ingediend over de loon- en prijspolitiek der re gering, die er dus wel van zal lusten. yOLGENS de „Daily Mail" zitten in het Britse Lagerhuis „gehdlme aanhangers" der communistische par tij. Er wordt een onderzoek inge steld. QP no. 3684 van de Staatsloterij is f 25.000 gevallen, f 1500: op 1176 en 21483; f 1000 op: 11301. vloskou. Wij hebben realiteitszin venoeg om dat te begrijpen. De Finse regering heeft nu beslo ten een delegatie naar Moskou te zenden om te onderhandelen over een pact van militaire bijstand en vriendschap als door Stalin in zijn brief aan president Paasikivi was voorgesteld. Van officiële zijde heeft men ech ter doen blijken, dat Finland de voor stellen op zekere punten gewijzigd zou willen zien. Sommige politici, on der wie leden van de sociaal-democra tische partij welke evenals de Volks democraten wel met de Sovjet-Unie wil onderhandelen, zijn niet bereid deel uit te maken van een delegatie voor Moskou tenzij eï aan een vol ledig ontwerpverdrag voorhanden is zonder kans op discussies over wijzi gingen. Over een plaats voor het voeren van de onderhandelingen met de Sov jet-Unie is men 't nog niet eens ge worden. Hoe weinig „getapt" Stalin bij dé arbeiders in Finland is, bleek op een vergadering in de spoorwegwerk- plaatsen te Helsinki. Hier stelde een vertegenwoordiger van de communistische partij de vraag: „Wat kiest ge: de kapitalisti sche hand of de hand van kameraad Stalin?" De arbeiders riepen in koor: „Geen van beide!" Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Matige, aan de kust krachtige Westeltike wind. Meest zwaar be wolkt, doch overwegend droog weer. Vrij zacht. Heden zon onder M.83 uur en maan onder 16.54 uur. Woensdag zon op 7.07 uur en maan op 7.30 uur. AAN HET CONGRES der Ver. Sta- ten is verzocht een lening van 20 millioen dollar te doen verstrekken aan Bizonië en Triest, teneinde al daar „ziekte en onrust" te voorko men. aanvaarding van de anti-inflatiewet overwonnen, daar alle andere artike len goedgekeurd zijn. Zodat Schu man al weer veilig is. De woordvoerder der communisten noemde de wet „monsterlijk"'. GfOWEL ONDER DE ROKERS, als als onder de tabaks détaillisten, doen de laatste weken weer velerlei geruchten de ronde omtrent het rook materiaal i.e. de vrije sigaar. Een feit is echter, dat de sigaren- industrie slechts met grote moeite de productie op het huidige niveau kan handhaven, terwijl het nog moeilijker is de kwaliteit op het huidige peil te houden. Het tekort aan sigaren dat sinds en kele maanden toeneemt, had aanvan kelijk als oorzaak: Grote exportorders; Stugge kwaliteit van het -beschik bare omblad, waardoor de sigaren niet machinaal gemaakt konden worden maar met de hand vervaardigd moes ten worden. Tekort aan arbeidskrachten en ver traging in de aflevering van bande rolles. Thans is ten overvloede nog een be duidende beperking in de productie en de ^aflevering opgelegd aan een aan tal fabrieken dien in de afgelopen maanden teveel hebben geproduceerd en nu tijdelijk minder sigaren mo gen maken. Alles bijeen genomen is er dus voor lopig geen reden voor enig optimis me voor wat betreft de sigarenvoor- ziening. TJEDENMORGEN zal in Batavia de installatie plaats vinden van de federale interim-regering van Indonesië. De interim-regering, waarin de voor lopige federale raad voor Indonesië is opgegaan, bestaat behalve uit de luitenant-gouverneur-generaal uit elf secretarissen van staat (hoofden van departementen van algemeen bestuur) twee secretarissen van staat met een bijzondere taak, voorts de comman dant van het leger als hoofd van het departement van Oorlog, de comman dant zeemacht als hoofd van het de partement van Marine en de procu reur-generaal. In totaal bestaat zij, de luitenant-gouverneur-gc-neraal en zijn plaatsvervanger niet meegerekend, dus uit zestien leden. De directeur-generaal van algemene zaken. Raden Abdoelkadir Widjojoat- modjo, is benoemd als secretaris van staat voor algemene zaken. Als zo danig treedt hij bij afwezigheid van de Landvoogd (voorzitter van de in terim-regering) op als diens plaats vervanger. TN overeenstemming met het begin sel van de souvereiniteit van het Koninkrijk in de overgangsperiode blijft uiteraard de grondwettelijke po sitie van de luitenant-gouverneur-gene raai en daarmede zijn dejure verant woordelijkheid i onveranderd. Daar naast echter zal ook naar buiten dui delijk dienen te spreken, dat de de- facto regeringstaak zal berusten in han den van de lt. gouverneur-generaal plus de interim-regering. Zulk een daadwerkelijke deelname aan het be leid is op korte termijn te verwegen- lijken zonden omslachtige procedure van grondwetsherziening. JULI 1947: de politiële actie, lang verwacht en terdege voor bereid, nam een aanvang. Bij deze actie, die de mariniers de enorme taak van bezetting van de gehele Oosthoek toebedeelde, zijn personeel en materiaal der Brigade eerst ten volle tot hurt recht gekomen. Twee landingen met amphibisch mate riaal en landingsvaartuigen der Kon. Marine en een opmars door het zwaar gemineerde gebied ten Zuiden van Soerabaja in de richting Malang vormden de inleiding. De „operatie-Product", zoals de actie in de Oosthoek heette, welke begon met de landingsmanoeuvres van de Kon. Marine bij Pasirpoe- tih, Oostelijk van Besoeki en in de Meneng baai ten Noorden van Ban- joewangi, heeft op typische wijze in het licht gesteld, waartoe de Mari niersbrigade met haar moderne uit rusting als „stoottroep" in staat was, In twee dagen tijd werd een gebied, bijna zo groot als Nederland, in alle richtingen doorkruist en konden de belangrijkste plaatsen en punten van strategische betekenis bezet wor den. De verrassing was, ondanks het feit, dat van republikeinse zijde een optreden tegen Oost-Java verwacht was, volkomen, de republikeinse troependelen kregen nergens gele genheid enigszins noemenswaardige tegenstand te bieden en werden uit eengejaagd. Het grootste deel van het productie-apparaat kwam onbe schadigd in Nederlandse handen. De operatie-Product heeft het hoogte punt in het bestaan der Mariniers brigade gevormd. Over honderden kilometers lagen plotseling de on derdelen der Mariniers verspreid; met zeer kleine detachementen wer den objecten veilig gesteld als zich tekenen van sabotage vertoonden. Van de bases aan de kust af en la ter van Soerabaja, via Pasoeroean over de weg had dagelijks prompt de aanvoer plaats. Elk onderdeel, elke man, op welke ondergeschikte plaats ook, verrichtte zijn taak met enthousiasme, het enthousiasme, dat deze brigade van haar totstandko ming af gekenmerkt heeft, doch dat tijdens de anderhalf jaar verblijf in Indië op zo zware proef werd ge steld door de lange tijden van ge dwongen afwachting. Het einde huis moesten. Voor velen van hen was de termijn reeds overschreden. Al zetten de Mariniers thans hun taak in Indië voort, men moet dus zeggen, dat de Brigade, zoals zij in Amerika gevormd werd, aan haar einde is gekomen. Een prachtig mi litair apparaat, waarin de modern ste Amerikaanse vindingen, met dè traditionele disciplinariteit van het Nederlandse korps en het enthou siasme van de generatie der oor logsvrijwilligers verenigd waren, is hiermede heengegaan. Nu met de Joh. van Oldebarnevelt het groot ste contingent thuisvarende Mari niers in het vaderland terugkeerde, past het een saluut te brengen aan de Mariniersbrigade, zoals zij eens heeft bestaan en misschien nooit meer zal voorkomen. MAJOOR D. KOEKEBAKKER TAE EERSTE ZENDING Nederland- se zeevis is in Antwerpen op.... de mestvaalt terecht gekomen. De vis was onvoldoende verzorgd en had bo vendien te lang aan de grens gestaan. Ex-koning Michaël van Roemenie en zijn moeder, ex-koningin Helena, bij het verlaten van het Victoria-station in Londen, waar zij een kort opont houd hadden op hun reis naar de Verenigde Staten. bij E VIJFTIG EILANDEN van de Dodekanesos zijn op grond van het verdrag van Parijs (gesloten in 1946)-weer aan Griekenland gekomen. Sinds 1522 zijn zij van Griekenland gescheiden geweest. Zij werden toen veroverd door Sultan Suleiman. In 1912 nam Italië er bezit van. QP VERZOEK van de minister van Buitenlandse Zaken zal de inter pellatie van de heer van der Goes van Naters omtrent de voorstellen en onderhandelingen, sedert de aanvang van dit jaar, waarbij Nederland recht streeks of zijdelings betrokken is, voorlopig van de agenda der Tweede Kamer worden afgevoerd. WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN £)e operatie-Product in Oost-Java betekende het hoogtepunt, maar ook de zwanenzang der Mariniers brigade. Aanvankelijk waren voor het verdere verloop der politiële actie nog meer operaties voorzien. Aan die tot bezetting van Malang en Madoera hadden de Mariniers nog een werkzaam aandeel, maar de or der tot het staken der vijandelijk heden in de nacht van 4 op 5 Aug. maakte een einde aan verdere plan nen. In tegenstelling tot de aanvan kelijke bedoeling werd de brigade thans gebruikt voor de consolidatie van het bezette gebied in Oost- Java, het bestrijden van terreur en het vernietigen van rondzwervende al of niet georganiseerde benden. Aangezien op de Marine-begroting voor 1948 rekening was gehouden met een opheffing der Mariniersbri gade op 1 Jan. 1948 en dientenge volge geen nieuwe materialen kon den worden aangekocht, was, wilde men ook dit jaar te land nog van de diensten der Mariniers gebruik maken, een reorganisatie nodig. Daarbij kwam, dat de oorspronke lijke ooilogsvrij .villigers nodig naar De partij Smyslov Botwinnik werd na de 40ste zet afgebroken. 't 2e gedeelte van 't tournooi om 't wereldkampioensch. zal op 10 April te Moskou beginnen en tot en met 18 Mei duren. Alle deelnemers vertrekken gezamenlijk met officials per trein van Nederland naar Rusland op 28 of 29 Maart a.s. De partij Smyslov-^Botwinnik ver liep als volgt: 1 d 2— d 4; P g8—f6; 2 c2—c4, g7— g6; 3 P bl—c3, d7d5; 4 P gl—f3, L f8—37; 5 D dl—M, c7—c6; 6. c4— d5, P f6—d5; 7. e2e4, d5—b6; 8. L. cl—e3: L e8e6; 9 D b3 c2, L e6»c4; 10. L fl—e2, P b8—a6; 11 0—0, W—0; 12 T fl—dl, D d8—d6: 13 L c4e2, L c4—e2; 14. P c3—e2, T a8c8; 15 L e3—f4; D d6—e6; 16. L f4—e5; f7—f6. 18 P e2—f4, L g7—h6; 19. P f4—d3, f6 —f5; 20 P d3c5 f5—e4; 21. D c2—e4 P a6—c5; 22 d4c5; P b6—15; 23 T dl—le; T c8e8; 24 L 93—e5; L h?-f4. Na de 24e zet had Smyslov 1 uur 48 min. bedenktijd gebruikt en Bot winnik 2 uut 11 minuten. Aan Bot winnik restten voor 16 zetten nog 19 minuten. 25 L e5—b2, D f7—f5; 26. D e4—c4, e7—e5; 27 T el—e4, D f5—f7; 28 T al—el, P d5f6; 29 D cé—f7 T f8—f7; 30 T e4—a2; P f6—d7; 31 b3—b4: a7—a5; 32 a2— a3; a5—b4; 33 a3—b4: T f7— e7; 34 g2—g3; L f4—h6; 35 P f3—e5; L h6g7; 36 f2—4; P d7—f6; 37 K gl—f2;' P f6 <15; 38 T e2—e4; P d5—f6;; 39 T e4 e3. P f6—d6; 40 T. e3—b3, g3—g5. [)c partij tussen Reshevsky en Keres had het volgende verloop: Wit: Reshevsky. zwart: Keres. 1 P gl—f3; P g8—f6; 2 c4c4. b7— b6; 3 d2d3; g7—g6: 4 e2—e4; 57— d6; 5. P bl—c3; L f8—g7; 6 d3—d4, 0—0; 7 L fl—e2; L c8—b7; 8. D dl—c2, e7—e5; 9 d4—e5. d6—e5; 10 L cle3. Weliswaar staat pion e5 on gedekt, maar na 10 P e5: zou zwart met P e4 de pion terugwinnen. 10 T f8—e8; 11 0—0, P b8—d7; 12. T fl— dl, c7—c6; 13. b2—b4, D d8—e7; 14 T al—blP d7—fa; 15 a2—a4, D e7— c7; 16 b4b5; T e8—d8; 17 dl—d8; T a8d8 18 a4—a5; De witte stelling verdient thans de voorkeur 18P f6 g4 19 a5b6; a7—b6: 20 L e3—g5; f7 —f6; 21 b5c6, L b7—c6; 22 L g5—d2 f6—f5; 23 L d2—g5, T d8—e8! 23 h2— h3 f5—e4; 25 P c3—e4; L c6—e4; 26 D. e2—e4; P g4—f6; 27 D e4—e3; P f8 d7: 28 D e3—b3, T e8—b8; 29 L g5—e3 P d7—cö; 30 D b3—c2, T b8—a8; 31 P f3—g5, T a8e8; 32 h3—h4, e5—e4; 33 P g5—h3, T e8d8; 34 P h3—f4, T d8 d6; 35 h4h5, g6—g5; 36 P f4—d5, h7h6; 37 c4d5, h7—h6; 38 L e3— c5; b8c5; 39 D ec—e4 L. g7—d4; 40 D e4e8, K g8—g7. 41 T bl—b8. klas met bleke, ongeïnteresseerde, ver moeide gezichten. Vijf uur school per dag, plus drie uur school thuis, Dan eten en naar bed! Neem 't die kin deren maar eens kwalijk, dat zij de school een „apenkooi" noemen! Jammer genoeg hangt bet een met het ander samen. Zolang de lagere school moet opleiden voor de dolste toelatingsexamens, zullen veel kinde ren getergd moeten worden met ex tra-werk na schooltijd, want anders krijgen we hu*|hersens niet opgebla zen tot de veras metingen. "te, monsterachtige at Maai- als ik het tijdstip beleven mag, dat de examens zo redelijk wor den, als nodig is, dan geef ik U op een briefje, dat ik met mijn jongens een verwoed partijtje ga voetballen met al hun huiswerkschriften en buiten- model-boekjee! En ik wed, dat die knapen met nóg meel' onthouiasme die schriften de lucht in zullen schop pen, dan ik het zal doen. (Van onze onderwijsmedewerker i PR IS ZOVEEL en zo langdurig her rie gemaakt over de grootse ver nieuwingsplannen betreffende het la ger onderwijs, dat menige vader eu moeder zich al eens heeft afgevraagd: wordt er van al die mooie theorie ook wel iets in practijk gebracht? Gelukkig kan ik daarop antwoor den: ja zeker. Op zeer veel scholen hebben frisse ideën ingang gevon den en wordt nog dagelijks gestreefd naar nieuwe en betere methoden. Twente, bijvoorbeeld, heeft al heel opmerkelijke prestaties geleverd. Maar Twente is nog al een eindje uit de buurt. U merkt er in uw eigen plaats nog zo weinig van Dan kan het nuttig zijn, er in het kort de aan dacht op te vestigen, dat de bedoelde vernieuwing op enige grote hinder palen gestuit is. Op de eerste plaats is daar het aan sluitend onderwijs. De kinderen moe ten na de lagere school kunnen sla gen voor het toelatingsexamen van een vervolg-school. En zoals de schooi vroeger werkte, kwamen de scholie ren daarvoor inderdaad klaar. Als ech ter het onderwijs op de lagere schooi vernieuwd wordt en het toelatings examen blijft de tegenwoordige eisen stellen, dan zullen er maar weinig meer kunnen slagen. Wat zegt U? Moet U dan niets van die vernieuw# - rij weten, wanneer de nieuwe scho len de kinderen zoveel dommer dan vroeger afleveren? Wacht U nog een ogenblik met Uw oordeel. Stel U voor dat de middelbar# school tot nu toe alleen kinderen had toegelaten van 'n lengte van 1 meter 60 c.m. en dat de lagere school dien tengevolge voortdurend bezig was g» weest, om op allerlei handige manie ren de kinderen, die beneden cue maat bleven, uit te rekken en met geweld tot de vereiste lengte te for ceren. Al, wat zou 't stormlopen met hevige verwijten over onze ergerlijke kindermishandeling Welnu, veel anders is het toch lot nu toe niet geweest, zo niet lichame lijk dan toch geestelijk. We hebben die arme kinderhoofdjes met geweld volgestampt met jaartallen, reken- kunstjes en zinsontledingen. Vonden de onderwijzers dat zo leuk? Of de kinderen soms Waarachtig niet. maar op de toelatingsexamens wer den die weetjes nu eenmaal ge vraagd. Als ik die verbolgen ouders van zo;uisf eens had geantwoord: „Dames en Heren, het is heel beroerd, dat ik de hals en de benen van uw kinderen zo geweldadlg moet uittrekken, maar op de H.B.S. willen ze nu eenmaal enkel kinderen van 1.60 M. U sou antwoorden: „Dan is die H.B.S. gek. maar van iriijn kind blijft U voor taan af". Zeer juist. Maar in onze werkelijk heid zegt niemand: „Dat toelatings examen stelt krankzinnige eisen. Ik wil niet, dat het verstand van mijn kind terwille van zulke dwaasheid mishandeld wordt". Nee, dat zeggen we niet. En ziedaar de tweede hin derpaal van de vernieuwing: de ouders. De ouders, die het toch zo verduveld goed met hun kind voor hebben, die op eigen uitgaven be sparen om de studie te bekostigen die voor hun jongens en meisjes de schoonste toekomst dromen. JQaarom acht ik het nuttig, met alle klem vast te stellen, dat het on derwijs volgens de vernieuwingsbe ginselen Uw kind' niet dommer van school afstuurt, maar het beduidend méér werkelijke ontwikkeling en vor ming. Weliswaar met minder weetjes in het hoofd, maar zo aanmerkelijk rijker naar geest en hart. Maar nogAiaals: dan zakt Uw jon gen voor zijn toelatingsexamen! Lel wel: omdat die middelbare school geen gave kinderen vraagt, maar ver droogde, verzuurde, afgejakkerde en volgepompte menselijke wezens! Dus de vernieuwing is gezond, het examen is zeer ongezond. Dus het examen moet noodzakelijk onder doktershan den. Gebeurt dat? Zeker, er is een begin gemaakt, het gaat al een beetje in de goede richting. Die onderwijzers zijn zo maar traag niet? Als- U dat vindt, helpt U ons dan een handje! Dat kunt U doen. door de vernieuwing op school wel willend te ontvangen. Een onderwijzer wilde vernieuwen. Hij liet de kinderen niet meer elke avond, na schooltijd, huiswerk ma ken, maar zei alleen, dat hij voor de taalles belang stelde in de taalfouten, die op uithangborden enz. te pronk stonden. De volgende dag brachten de bengels een aardige collectie van merkwaardige opschriften en recla mes mee voor school. Maar dezelfde morgen regende het klachten van ouders die zich zeer verontrust voel den, omdat hun Jantje en hun Pietje gisteravond van vier tot zes doodge woon buiten was gaan spelen, stel je voor, in plaats van vlijtig binnens kamers zijn taal en sommen te maken: Er zijn onder de ouders ware ver- afgoders van het huiswerk. Wel ja laat Uw jongen en Uw meisje na vijf uren in een volle klas ook daarna nog maar binnen zitten, weer gebo gen over dit gehate breuksommen en die vermaledijde zinsontledingen! Ik verzeker U, stuurt U ze toen in 's he melsnaam de frisse lucht in, Iaat hen ravotten, sport en gymnastiek doen! Laat hen hun body te goed doen aan uitbundige sprongen en kapriolen, laat hen hun school 's avonds totaal ver geten als ze daar zin in hebben en dan garandeer ik U, dat om vernieuw de onderwijsstelsel U een knaap af levert, waar U trots op kunt zijn! G» zond naar lichaam en geest! Qch, waren alle buirwerk-aanbi#* dere toch te bekeren! ZU zijn hei die ons Iedere morgen stellen voor 'Zie vervolg onderaan kolom 8).

de Stem | 1948 | | pagina 1