Londen-Conferentie verdaagd Brussel geslaagd P.S.V., Haarlem en Heerenveen kampioen „Vrijheid" van godsdienst Nederlands schip gezonken Treinen botsten op elkaar Tienjarig meisje met messteken vermoord Russen numeriek het sterkst in de lucht Postbestelling die 8 jaar uitbleef IN 'T KORT Radio -actieve wolken VIERPË JAARGANG No. 1018 MAANDAG 8 MAART 1945 Mes op de keel Sfeen dispensatie voor Michaels huwelijk? Joodse „strijdorgani saties" verenigen zich Tsjecho-Slowakije Bijzondere gerechtshoven, zuivering en gedwongen arbeid Na een aanvaring op de Schelde ,£tille Omgangvan Den Bosch kwam 5 uur te laat in Amsterdam Wolken en wind Geen persoonlijke ongelukken bij. Geldermalsen Bij Deventer: machinist gewond, grote schade De Jongeren protesteren „Het communisme dient Veroordeeld" Dader, jongeman van 21 jaar, nog steeds bewusteloos Toeristen naar Engeland krijgen ponden Pater Marcus en Pater Libertus O.M. Cap. T Distributiemeuws Amerika hoopt het te winnen in de kwaliteit N" is het ook interessant de wed loop om de opbouw van 'n nieuwe luchtvloot der beide mogendheden te Desillusie voor den Bosch V.V.V. verzette zich fel Middelburg klopte Hero Nu de kampioensclub en de degrade tieclub in 2 A bekend zijn, is de grootste aardigheid er af. Want de resterende wedstrijden kunnen niets bizonders meer brengen: Toch is het merkwaardig, dat verschillende clubs actief blijven tot het uiterste. Zo bij voorbeeld Middelburg, dat Hero com pleet verrastte en de Bredanaars een fikse nederlaag toediende. Goes kwam ook ferm uit de hoek. Het liet Terneu zen geen keus. RBC en Breskens deel den bijna de eer; tenslotte werd het nog een kleine Roosendaalse zege. R.A.C. won weer Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: ;Jj, Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J- J- M. Mes; Mr. H. B. B. 'de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor" buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland F Ruhrgebied onder internationale controle ÏN EEN officieel commumque, dat Zaterdagmiddag te Londen is uit gegeven wordt verklaard dat de in formele besprekingen over de toe- I Kt val Duitsland tussen vertegen- I woordigers van de V. S„ Engeland, L Frankrijk en de Benelux-Ianden zijn - ïlrdaagd tot April. Er zijn belang- I wlke vorderingen gemaakt en men heeft besloten, dat de besprekingen in f Aoril zullen worden hervat teneinde tot een besluit te komen over de nog onenstaande kwesties. De delegaties kunnen dan aan 't einde van de vol gende zitting hun regering hun aanbe velingen voorleggen over de gehele aangelegenheid. De deelnemende landen hadden voor ogen de noodzakelijkheid van het eco nomisch herstel in West-Europa, met inbegrip van Duitsland, en van het leggen van een gasis voor de opne ming van een democratisch Duitsland in de gemeenschap der vrije volken. Uitstel van de verwezenlijking van deze doelstellingen kon niet langer worden geaccepteerd. Niettemin is 'n uiteindelijke overeenstemming tussen de vier mogendheden geenszins uitge sloten. Daar het niet mogelijk is gebleken Duitsland economisch tot een eenheid te maken en de Oostelijke zone ver hinderd iB haar rol ln het Europese herstelplan te spelen, zijn de drie Wes telijke mogendheden overeengekomen, dat er een nauwe samenwerking moet komen tussen deze mogendheden zelf en tussen de bezettingsautoriteiten in West-Duitsland in alle aangelegenhe den, die voortkomen uit het Europese herstelplan en betrekking hebben op West-Duitsland. In principe is overeenstemming be reikt over de aanbevelingen voor de associatie van de Benelux-landen in zake de politiek ten aanzien van Duitsland. Alle delegaties stonden welwillend tegenover de instelling van interna tionale controle op het Ruhrgebied, waaraan Duitsland deel zal nemen. Het doel van deze internationale con- 1role zou zijn te verzekeren, dat de economische bronnen van dit gebied niet opnieuw worden verbruikt voor agressie en dat de steenkool, cokes en staal van het Ruhrgebied ln voldoende mate ten goede komen aan grote de len van de Europese gemeenschap, met inbegrip van Duitsland zelf. De over eengekomen aanbevelingen over de om vang en de vorm van deze controle zul len aan de betrokken regeringen wor den voorgelegd. ■^AAR TE HELSINKI wordt ver nomen, is aan de brief van Maarschalk Stalin aan president Paasikivi een eis van de Sovjet regering voorafgegaan tot vervan ging van een gedeelte van een zending kabels ter waarde van 800 millioen Finse marken. De ka bels waren in 1944 en 1945 gele verd. De Sovjet-commissie voor herstelbetalingen heeft de vervan- gin geëist, omdat 'n gedeelte der kabels niet in goede staat zou zijn geweest. Finse herstel betalings autoriteiten zijn bezorgd, daar de betrokken som aanzienlijk is en 't moeilijk zou zijn de bewering te weerleggen, dat de kabels, die 3 jaar geleden verzonden zijn niet in goede staat waren. De sikkel doet blijkbaar dienst als mes op de Finse keel. DELGISCHE onderscheidingen ont- vingen o.a. Minister Fiévez, gene raal Kruis en generaal-majoor Door man. PEN BOM ONTPLOFTE voor het hnls, waarin zich de Moefti van Jeruzalem bevond. De laatste berich ten spreken van een ongeval. Er wer den twee personen gedood. TJE INSTALLATIE der Federale interim-regering zal plaats heb ben op Dinsdag te 17.00 uur. in het paleis op Rijswijk, te Batavia. QTAKING van de bouwvakarbeiders blijft duren. Er staken momenteel 1200 arbeiders bij 37 ondernemingen, allen te Amsterdam. yiJF TON WAPENS werden in de buitenwijken van Parijs aange troffen. vermoedelijk daar verborgen door een Joodse groep. TTACANTIE voor land- en tuinbouw- werknemers was nog altijd een geschilpunt. Nu is er een officiële ar bitrage-commissie ingesteld met prof. de Vries uit Amsterdam als voorzit ter. J)E R.K. STUDENTEN van St. Augus tinus deden een beroep op alle Nederlanders zich te bezinnen op de waarden van het Christendom, op de elementaire rechten en op aller taak, als Nederlander of als Christen. J J fli rt; zou met Eva Braun kort voor de ineenstorting van het Rijk naar Spanje zjjn gevlogen, aldus ver klaarde S.S. Gruppen-fuehrer F. Ma- ckensen aan de Amerikanen te Muen- chen. JWGR. ERAS is benoemd tot Com mandeur in de Orde van Oranje- Nassau. JN HONGARIJE werden 30 hoge po- litie-functionarissen ontslagen door de communistische minister van Bin nenlandse Zaken. Politiek aspect te Brussel op de voorgrond TAE GEDELEGEERDEN van de Vijf- landencoonferentie zijn Zaterdag middag om 17 uur, onder voorzltter- schaps van v, Langenhove. bijeenge komen. Na afloop der vergaderin» te 18.45 uur verklaarde Sir Georges Rendel. de ambassadeur van Groot-Brittannië te Brussel, dat de besprekingen vooral gevoerd waren over economische kwes ties en dat dg verschillende stellingen der gedelegeerden met elkaar vergele ken waren. Er bestaat geen enkele moei lijkheid, zo zeide hij, en wat de toe passing betreft is iedereen accoord. Het werk, dat wij thans nog verrich ten betreft in hoofdzaak de redac tie van de tekst van het vedrag. Over de aard der besproken proble men wordt nog steeds stilzwijgen in acht genomen. Men krijgs evenwel de indruk, dat op de principiële punten een accoord is bereikt en dat de be sprekingen nog gaan over het ju ridisch aspect en over de vorm van het verdrag, dat na 't beëindigen der werkzaamheden door de ministers van buitenlandse zaken der betrokken Ian den zal worden getekend. Van de drie verschillende systemen van verdragen waaruit men de keuze had, schijnt men de vorm van het mul tilaterale accoord te hebben gekozen, daar dit systeem de deur open laat voor andere landen. Hoewel op de conferentie niet over een militaire samenewerking zal wor den gesproken, schijnt wel het prin cipe van gemeenschappelijke verdedi ging tegen een aanvaller, op de wijze zoals dit in inter-Amerikaanse ver drag van Petropolis is neergeleg.d te zullen worden behandeld. Uit de naast omgeving van de Be- nelux-delegatie te Brussel verluidt, dat de nieuwe Brits-Amerikaanse voor stellen „de draagwijdte van het voor gestelde verdrag hebben vergroot". De nadruk wordt thans gelegd op het politieke aspect van het verdrag. De militaire problemen staan tijde lijk op de achtergrond. Van gewoonlijk oetrouwbare zijde wordt vernomen, dat de eventuele op neming van Italië in de West-Euro- pese Unie ter sprake is gekomen. Frankrijk zou deze kwestie hebben opgeworpen en Engeland zou er goed keurend tegenover staan. Italië zoq echter pas in het verdrag worden opgenomen, nadat het door de vijf landen is ondertekend. TAE NIEUWSDIENST van de „Natio- nal Caffiólic Welfare Conference" te Washington, de officiële spreekbuis van de R. K. Kerk in de V. S. meldt uit betrouwbare bron, dat Z. H. de Paus geweigerd heeft dispensatie te verstrekker voor het huwelijk van Prinses Anne van Bourbon -Parma, die rooms-katholiek is, met ex-koning Mi chael van Roemenië, lid van de Grieks orthodoxe kerk. Volgens het bericht zijn de beide moeders bij Z. H. de Paus op audiën tie geweest ten einde om de nood- -y"OLGENS een bericht uit Tel Aviv hebben de joodse „strijdorganisa ties" Haganah, Irgoen ZwaiLeoe- mi en groep Stern volledige overeen stemming bereikt over het vormen van een verenigd front tegen de Ara bieren. Brieven uit véle landen werden in Frans kasteel verborgen VELEN hebben vandaag en zullen ook in de eerstvolgende dagen brieven en andere poststukken ont vangen, alle uit het buitenland, waar van de poststempels dateren uit Maart en April 1940, de laatste maan den dus voor de oorlog. Op de en veloppen is door de P.T.T. een strook geplakt met de mededeling: „door oorlogsomstandigheden met vertra ging ontvangen". Toch hebben deze poststukken geen lange omzwervingen gemaakt. Be gin 1940 moeten zij het zijn brie ven uit Spanje, Itali> en ook uit ver der gelegen landen tot Australië toe in Frankrijk zijn aangekomen om naar Nederland te worden- doorge zonden. De Duitse inval in ons land verhin derde dit en de Franse posterijen heb ben toen deze poststukken voorlopig in de kelder van een Frans kasteel opgeborgen. Daar hebben deze stuk ken, welke tezamen een zeer om vangrijke zending uitmaken, al di# jaren gelegen. Toen na vijf jaar het Westen eindelijk was bevrijd, dacht niemand meer aan deze veilig weg- geboigen postzakken tot dat zij dezer dagen toevalligerwijze werden ont dekt. nac-VLISSINGEN. - Deelman Struywigh van Vlissingcn weet tijdig een cornerbal onschadelijk te maken. Zijn back Burgerhof kijkt daarbij be nauwd toe. TIET COMITÉ VAN ACTIE van de juridische faculteit der Praagse Universiteit heeft 33 studenten voor goed en 70 voor een semester geschorst Dr. Cepicka, de minister van Justi tie, heeft verklaard, dat de regering met betrekking tot de godsdienst be hoedzaam moest optreden en extreme maatregelen vermijden. Cepicka ver zekerde, dat de vrijheid van gods dienst geëerbiedigd zou blijven, doch hij voegde er aan toe: „Onze houding IJ ET NEDERLANDSE motorschip „Algarve" is, komende van Rotter dam en bestemd voor Antwerpen, tus sen Hansweert en Walsoorden door het Fanaraees stoomschip „San Miguel bay" aangevaren. Dit schip, dat 5670 ton meet, was met ballast van Ant werpen op weg naar Hampton Roads in de Ver. Staten. Het behoort aan de Panamese Scheepvaartmaatschappij Alba, Bij de aanvaring liep het geen schade op. De „Algaroe" is Zondagmid dag omstreeks half een gezonken. Een slachtoffer. JAe leden van de bemanning zijn ge red door de Belgische sleepboot Goliath en te Walsoorden aan land gebracht. Helaas is een driejarig zoon tje van de eerste stuurman Westera verdronken. Naast deze stuurman en zijn echgenote zijn ook gered de kapi tein Dobbenga, de eerste machinist ten zakelijke dispensatie te verzoeken. Wolde, de tweede machinist Roeleveld Deskundige Waarnemers te Washing- en de matrozen Pareira, de Groot, van ton merken op, dat de weigering van de Paus er op wijst, dat de noodzake lijke voorwaarden voor het verlenen van dispensatie ontbreken, te weten, dat prinses Anne gelegenheid moet hebben haar kerkelijke plichten na te komen en dat alle kinderen opgevoed moeten worden volgens het katholie ke geloof. Rijn en Prins. Het bergingswerk. Maar wij van de zijde van de rederij Hammerstein te Rotterdam verne men, waren er 11 opvarenden. Ondfer degenen, die werden gered bevindt zich Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt, doch overwegend droog weer. Matige, aan de kust vrtf krachtige Zuid- Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Zon op 7.09 uur. Zoq onder 18.32 uur. Maan op 7.17 uur. Maan on der 15.42 uur. T?EN GROOT aantal deelnemers aan de gisterennacht gehouden Stille Omgang is tengevolge van een trein ongeluk, dat hij Geldermalsen plaats vond met grote vertraging uit het Zuiden van het land in de hoofdstad aangekomen. Om 22.53 uur is aldaar een trein van Dordrecht naar'Gelder- malSen op het punt waar de spoor weg van Utrecht naar den Bosch op de lijn aansluit in zijdelingse aanrij ding gekomen met een trein, die op weg was van Utrecht naar Gelder malsen. Naar de oorzaak van deze aan rijding wordt nog een onderzoek in gesteld. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Tengevolge van de door deze aanrij ding veroorzaakte versperring ont stond op het baanvak Nijmegen-Keste- ren-Utrecht, waarlangs verschillende extra treinen voor de Stille Omgang waren ingelegd ernstige vertraging Zo kwam de extra trein uit Maas tricht 52 minuten te laat in Amster dam aan, die uit Venlo 81 minuten uit Reuver 70 minuten. De trein uit den Bosch vertrok 84 minuten te Iaat, moest voorts op herstel aan de elec- trische bovenleiding, die door de aan rijding bij Geldermalsen gedeeltelijk was vernield, wachten en ondervond bij Weesp opnieüw vertraging door 'n technische storing, zodat de passagiers ruim 5 uur te laat en na afloop van de Stille Omgang in Amsterdam aan kwamen. TN DE NACHT van Vrijdag op Za terdag is er nabij Deventer een ernstig trein ongeluk gebeurd. Tijdens zware mist reden te ongeveer 2 uur twee goederentreinen op de lijn De- venter-Almelo westwaarts van de brug over het Overijsselse Kanaal elkaar tegemoet op "eenzelfde spoor. Hoewel op de beide machines sterk geremd werd. toen do machinisten het gevaar bemerkten, liepen de treinen met gro te kracht op elkaar in. De beide ma chines kwamen naast de rails te staan doch bleven overeind op de spoordijk. Vier geladen goederenwagens van de uit het Oosten komende trein kantel den en zijn van de spoordijk gestort Een aantal andere goederenwagens van beide treinen werden in elkaar ge drukt In de van de spoordijk gevallen wagon ontstond een brand, die door de brandweer uit Deventer werd be dwongen. De machinist van de uit het Oosten komende trein werd gewond en is naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht. De materiële schade is zeer groot. De spoorbrug over het Overijsselse Kanai is onbeschadigd ge bleven. Naar de oorzaak van het on geluk wordt een onderzoek ingesteld. nog de kolc Meynckens, De aanvaring tussen de beide sche pen is waarschijnlijk veroorzaakt door de dichte mist. De Aigarve kreeg een groot gat in het voorschip aan bak boordzijde en zonk bijna onmiddellijk. Daar het schip gezonken is op een plaats, waar de bodem zeer zanderig is, dient het bergingswerk met spoed te geschieden, ander is.het schip te ver in het zand gezakt. Heden zal derhalve het bergingsvaartuig De Zee leeuw van de bergingsmaatschappij Van der Tak te Rotterdam uitvaren om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Wanneer het lukt de Algarve te lichten, bestaat er goede hoop het schip nog te kunnen repareren. De president van de rechtbank te Middel burg heeft bevel gegeven de San Mi- guelbay aan te houden ten einde een cautie te stellen. TAE democratisch socialistische jonge renvereniging „Nieuwe Koers", en de jeugdorganisatie van de K.V.P. hebben in Krasnapolsky te Amsterdam een gemeenschappelijke protestverga dering gehouden tegen de politieke ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije. Aan het slot van de vergadering, die door talrijke jongeren van beide groepen werd bezocht, werd een re solutie aangenomen van de vol gende inhoud: ,De gebeurtenissen in Tsjecho-Slo wakije betekenen een vertrapping van de geestelijke vrijheid en de demo cratie, terwijl de wereldvrede hier door ernstig in gevaar gebracht is. Het communisme dient als ideologie veroordeeld te worden, omdat vrijheid en democratie als beginsel niet er kend worden en de menselijke waar digheid wordt ontkend. De vergadering doet een beroep op de Nederlandse jongeren zich van hun verantwoordelijkheid bewust te zijn en alle infiltratiepogingen van communis tische zijde af te wijzen." Sprekers op de vergadering waren namens „Nieuwe Koers" de algemeen secretaris Eibert Meester en namens de Jongerenraad van de K.V.P. Frans Burmanje. tegenover de Kerk zal afhankelijk zijn van de houding, die de Kerk te genover ons aanneemt", De vertegenwoordiger van het Va- ticaan te,Praag mgr. Ritter,, zal „we gens zijn gezondheidstoestand" niet naar Tsjecho-Slowakije terugkeren, al dus heeft het Vaticaan bekend ge maakt. Het Kabinet heeft een voorstel aan genomen van Cepicka, tot de oprich ting van staatshoven te Praag, Brno, Bratislava en Kosica ter berechting van personen, die beschuldigd wor den van ernstige misdrijven tegen de veiligheid van de Republiek. Dr Antonin Gregor, de communisti sche minister van Buitenlandse han del, heeft vefklaard dat 230 van de 300 leden van het parlement reeds 'n verklaring hebben getekend, dat zij de politiek van de nieuwe regering steunen. Naar radio Hamburg meldt, zijn meer dan 600 Tsjecho-Slowaakse vluch telingen naar de Amerikaanse zone van Duitsland uitgeweken sedert het begin van de politike crisis in Tsjecho- Slowakije. De minister van Arbeid, Erban heeft medegedeeld, dat maatregelen in voor bereiding zijn voor het tewerkstellen van alle personen, die tengevolge van de zuivering uit leidende functies zijn ontzet, in een met hun physiek over eenkomende werkkring, in het bijzon der daar waar tekort aan arheidv- krachten heerst, zoals de landbouw, bosbouw, mijnen, etc. 17ATERDAGAVOND tussen 8 en 9 uur is in de Wocstduinstraat te Amsterdam een 10-jarig meisje, An neke Hagel, dat zich alleen in het ouderlijk huis bevond, aangerand 1 en volgens officiële mededeling van de Amsterdamse politie, met een mes op beestachtige wijze vermoord. Als vermoedelijke dader is een 21- jarige jongeman, uit Amsterdam, n zekere M. VV„ zonder vast beroep, maar de laatste tijd werkzaam bu een banketbakker, gearresteerd. Nader is gebleken, wat Zaterdag avond omstreeks 9 uur de oudere broer van het slachtoffertje de eerste was, die na de moord thuis kwam. Hevig ontsteld over zijn ontdekking, spoedde hij zich naar de naburige familie de Boer met de mededeling, dat er Iets met zijn zusje was gebeurd. Mevr. de Boer begaf zich daarop naar het huis van de familie Hagel, waarop zij na de gruwelijke ontdekking haar echt genoot waarschuwde. Tezelfdertijd arriveerde een groep kennissen van de familie Hagel bij het huis. Nauwelijks hadden deze van het voorgevallene kennis genomen of enkelen onder hen maakten hun posi tieve verdenking kenbaar tegen M. W., die eveneens tot de groep vankennis sen der familie behoorde. In hoeverre het bekend was. dat W. die avond de familie Hagel een bezoek zou bren gen, staat niet vast. Gezamenlijk be gaven de kennissen zich daarop op weg naar de woning van W., terwijl de buurman de politie waarschuwde. Het groepje kennissen trof W. thuis aan. Een van hen stelde hem de vraag of hij wenste mee te gaan naar de Woenstduinstraat, waarop de jonge man hoewel nerveus zich gereed maakte aan dat verzoek gevolg te ge ven. Volgens mededeling van politie zijde werden er later in zijn woning bloedsporen aangetroffen. Met «Ie anderen onderweg naar de Woestduinstr. raakte W. In 'n toestand van bewusteloosheid zonder dat hem een haar gekrenkt was. De intussen verschenen rechercheurs hebben hem daarop naar het Wilhelmina Gast huis vervoerd. Het mes, waarmede de moord is gepleegd, wat Zondagmiddag nog niet gevonden. Over de toestand van de verdacht* wenste de directie van het zieken huis zich niet uit de laten. De politie daarentegen deelde desgevraagd mede, dat W. zich nog steeds in trance bevond. In deze toestand was dus na ruim 16 uur nog geen verandering g* treden. Extra voor de Olympische Spelen TIET MINISTERIE van Financiën maakt bekend, dat voor toeris ten, die Engeland willen bezoeken, een totaal-bedrag van 30 pond per persoon beschikbaar zal worden ge steld. Bij een te groot aantal aan vragen zal door loting worden be slist. Voor de bezoekers van de Olympi sche Spelen in Londen zal 'n extra bedrag worden uitgegeven aan de viezen. Ook voor familie-bezoek zal een extra-contingent komen. In het Capucijnenklooster te Handel zijn twee bekende Paters overleden en wel Pater Marcus, schrijver van ver scheidene geestelijke werken en daag* daarna overleed Pater Libertus, di* meermalen gardiaan is geweest in ver schillende kloosters en o.a, ook jaren lang novicenmeester. Beide priester* waren gouden jubilaris. Zachte zeep /GEDURENDE het tijdvak van 8 fc» 20 Maart is bon 180 Algemeev geldig voor het kopen van 250 gram zachte zeep. Bon 080 Algemeen geeft gedurende dit tijdvak recht op 500 gram zachte zeep. Nieuw model toeslag- kaarten \fET INGANG van 12 Maart zai een nieuw model kaarten voor a.J moeders, zieken en personen, die- bijzondere arbeid verrichten, in ge bruik worden genomen. De bonnen van deze kaarten dragen geen num mer, doch zijn voorzien van een iet ter en wel zodanig, dat alle bonnen van een strook, bestemd voor 14 dagen, dezelfde letter dragen. Ver der zijn de bonnen voorzien van de aanduiding van het daarao verkrijg- baie artikel en de hoeveelheid daar van. De tekst op de bonnen is dus b.v. vlees a 200 gram, brood a 400 gram, melk a 5 liter enz. Elke veertien dagen zal (p de bon nenlijst vermeld worden, dat van deze kaarten de bonnen van strook A, strook B enz. zijn aangewezen. Hoewel de tekst dezer bonnen eni ge overeenkomst vertoont met die der rantsoenbonnen, zijn zij slechts 14 dagen geldig.. (Van onze luchtvaartmedewerker) ÖINDS HET SAMENGAAN van Amerika en Rusland als bondgenoten in de laatste wereldoorlog hebben beide partijen kosten noeh moeite gespaard nauwkeurig op de hoogte te geraken en te blijven *van eikaars vliegtuigpro ductie. In de laatste tijd hebben de Amerikaanse autoriteiten om propagan distische redenen enkele gegevens over de Russische luchtmacht welke hun overigens al lang bekend waren voor publicatie vrijgegeven. duidend meer is, dan de formaties, waarover de Amerikanen beschikken. Aldus luiden de berichten, waarmee de zegslieden in Washington de wereld alarmeerden. Dat de Russen thans numeriek ster ker zijn in de lucht behoeft niemand meer te verbazen, die de indrukwek kende dumps van waardeloos ver klaarde vliegtuigen in de USA heeft gezien. Bij vele duizenden zijn de zwaarste bommenwerpers en de licht ste jagers op onafzienbare terreinen neergesmeten. als autokerkhoven langs de drukke verkeerswegen. Ame rika heeft zijn luchtvloot, die enkele jaren geleden de krachtigste en de mo dernste in de wereld was, voor het grootste gedeelte afgeschreven. Rus land daarentegen heeft alles, waarmee het uit de oorlog kwam, zorgvuldig bewaard en ook zo goed mogelijk on derhouden. 7° hebben wij met verbazing enkele generaals, admiraals en hoge de- partëmentsfunctionarissen aangehoord, die vertelden, welk een voorsprong de Russen thans in de lucht op de Ame rikanen behaald hebben. Hun mede delingen waren zo verontrustend dat de wereld ervan geschrokken is. Rus land zou wel 7000 jachtvliegtuigen met straalmotoren hebben. Rusland zou rn vloot van de zwaarste bommenwerpers bezitten, die een veelvoud van het Amerikaanse aantal betekent. Als het op een gevecht te land zou aankomen, kon de Russische luchtmacht tiendui zenden Stormoviks in de strijd werpen do Russische specialiteit: het „slag"- vliegtuig, dat tezamen mèt tanks, of juist tegen tankformaties optreedt, In totaal wordt de hedendaagse pa rate Russische luchtmacht op vijftig duizend toesteilen geschat, hetgeen be- TWEE DRIEJARENPLANNEN gVV had Zondag kampioen kunnen worden in district 4 door van Ju liana te winnen. Het is echter misge lopen, want de Bosschenaren hebben tegen alle verwachting in verloren van de mannen uit Spekholzerheide. De situatie is daardoor zo geworden, dat zowel Eindhoven als Willem 2 theore tisch nog gelijk kunnen komen met BW. Dat Eindhoven gelijk speelde in Lutterade en Sitt. Boys verloor bij Spechten was voor BW een geweldige meevaller. District IV: BWJuliana 12; Maurits-s-Emd- hoven 0—0; Helmond—Baronie DNL 43; De SpechtenSitt. Boys 21, De stand is nut BW Eindhoven Sitt. Boys Willem 2 Juliana Maurits Spechten Baronie DNL Longa TSC Helmond 19 12 3 4 27 58—20 18 9 5 4 23 34—27 18 8 6 4 22 29—22 17 8 5 4 21 38—30 18 7 5 8 19 39—35 17 7 4 8 18 32—37 17 6 3 8 15 33—38 19 5 5 9 15 35—48 19 5 5 9 15 35—48 19 4 5 10 13 34—54 19 4 4 11 12 34-43 psv is dan toch kampioen geworden. De nederlaag vorige week Zondag tegen NAC heeft dus maar uitstel van één week opgeleverd. Gemakkelijk is de zege in Venlo niet geweest, WV verzette zich zó fel, dat de gloeilampen mannen met de magerst mogelijke overwinning tevreden moesten zijn Vlissingen, dat degradatiewedstrijden moet gaan spelen, verloor tegen NAC met grote cijfers. Toch hebben wij de indruk, dat de Zeeuwen in de degrada tiewedstrijden een uitstekend figuur zullen slaan. BrabantiaNOAD 0—0; MW—Hel- mondia 3—0; NAC—Vlissingen 6—3: WV—PSV 0—1; Bleijerheide—Sport club Emma 02. De stand is nu: PSV NAC NOAD Sportcl. Emma Limburgia MW Bleijerheide Brabantia WV Helmondia Vlissingen 20 14 18 11 18 10 18 9 18 18 18 18 19 19 18 Hero—Middelburg 1—4; RBC—Bres kens 3—2; Terneuzen—Goes 2—5. De stand is nu: Dosko Alliance Goes 4 30 49—22 5 24 41—26 5 23 26-25 T 5 22 31—24 Intern°S 6 20 3222 Hero 7 20 29—26 RBC 2 12 13 31—36 I De Zeeuwen 4 11 12 2615" Breskens 2 15 4 1456 Terneuzen 18 15 17 13 18 9 18 18 38 18 18 17 18 1 33 1 29 6 21 7 19 7 17 8 17 9 15 9 13 4 10 10 5 13 7 JN 2 B heeft RAC uitstekend werk verricht door in Tilburg van RKTW te winnen. De Rijenaren zijn dus blijk baar weer op de goede weg. Mulo, dat onderaan bengelt, had geen slechte dag door tegen Concordia gelijk te spelen. RKC deed het echter minder goed door van Oss te verliezen. Schijn del was bar slecht op dreef. In eigen huis verloor men van Kolping. Het slot m 2 B is wel uitermate spannend. De stand is nu: MULOConcordia SVD 11' RKT- W—RAC 1—3: RKC—TOP 1—2; Schijndel—Kolping SDW 1—5. De stand is nu: DESK Zwaluw TOP RKC Schijndel Kolping Concordia RKTy RAC Wilhelmina Mulo 17 11 32 24 24 18 9 5 4 23 18 10 2 6 22 16 9 3 5 19 19 8 3 8 19 18 7 4 5 18 18 4 9 5 17 18 6 4 8 16 17 7 1 9 15 17 4 2 11 10 18 3 3 12 9 volgen.indien dit niet tegen een zo dreigende achtergrond geschiedde Beide landen hebben immers een programma opgesteld, dat in 1952 moet zijn afgewerkt. In het begin van dat jaar wil de USA over 35.000 vliegtui gen besohikken, van de allermodern ste types, te verdelen met 20.000 over de US Airforce en 15.000 over de US Navy (voornamelijk voor vliegdek schepen en ter bescherming van de alom over de wereld verspreide Ame rikaanse maritieme bases). Dit wordt thans door de Ameri kaanse autoriteiten als een minimum- programma beschouwd, uitfluitend ter verdediging van de directe Ameri kaanse belangen. Met deze vloot in handen wanen de Amerikanen zich voorlopig veilig voor iederè aanval van buiten. In de jaren 1952-1954 echter zal Amerika een aanvalsvloot opbonwen, waarvoor eveneens 35.000 vliegtuigen nodig zijn, waarvan slechts 5000 be stemd zijn Voor de US Navy. Zo heeft de USA een programma op gesteld voor zes jaren en na die zes jaren meent het iedere» verstoring van het evenwicht in de machtsverhoudin gen in de wereld te kunnen opvangen, elke agressie te kunnen onderdrukken. WAT DOEN DE RUSSEN? Qver het productieschema dat de Russen hiertegenover hebben ge steld is uiteraard minder bekend ge worden. Wel menen goed ingelichte kringen in Washington, -dat de Russen ook in 1954 belangrijk meer vliegtui gen dan de Amerikanen zullen heb ben, doch een kwalitatief inferieure luchtvloot. Amerika is overtuigd, dat het in d» komende jaren niet alleen de beste vliegtuigen ter wereld zal maken, doch ook over de krachtigste vernie tigingsmiddelen zal beschikken. Men spreekt al niet meer over 12.000 „pounders" want de krachtigste bom men van 1945 zijn verouderd en zullen niet meer gebruikt worden. Daarente gen werkt men thans met begrippen als „het leggen van radio-actieve wol ken over steden". Voor het hanteren van de allermodernste wapenen wordt de nieuwe Amerikaanse luchtvloot speciaal ingericht en het is juist dje specialisatie die de US Airforce een voorsprong zal geven, die in een reeks van jaren niet ingehaald kan worden, zelfs niet door het zich tot het uiter ste inspannende Rusland. Deze jongste verklaringen van Ame rikaanse legerleiders zijn niet bedoeld W wereld meer vertrouwen te geven: pj zijn gebaseerd op een nauwkeurige kennis van de feiten en een afweging van de kansen. De ondertoon van ern stige bezorgdheid die bij deze berich ten te bespeuren valt, is dan ook geens zins een twijfel aan de kracht van d« Amerikaanse industrie, doch geldt Juist de vraag of Amerika zes jaar de tijd hebhmi. om dit programma 't* ontwikkelen, d.w.z. of men nog zes ja ren van rust en vrede zal hebben, zij het dan ook een gewapende vrede:

de Stem | 1948 | | pagina 1