Geen Collegiaal Orgaan voor Indië Benes zou spoedig moeten aftreden Politiek misdadiger van groot formaat Succesvolle jacht op autodieven Weder- opbouw- klanken IN "T KORT Met Pasen extra boter Brusselse conferentie ging niet door VIERDE JAARGANG No. 1017 ZATERDAG 6 MAART 1948 Een ziekte als hulpmiddel Communisten gunnen de president „Volstrekte rust" Finland houdt zich taai BRANDJE VAN V2 MlhUOEh Marshall de Senaat)„/Vijf praten, maar rekenen, jongens, de som moet vóór twaalven klaar zijnV Neher en van Vredenburgh „gedelegeerden van het opperbestuur" Afschaffing schoen distributie verlangd Weinig verandering Overeenstemming te Londen De financiën der KYP Rechtsherstel begint eindelijk te betalen Ex-luitenant der marechaussee speelde voor jodenverrader Eis: 13 jaar Vonnis: 12 jaar Bergen op Zoomse politie ontdekt in Zeeland geheime smokkelbewaarplaats „Edel" viertal gearresteerd Motorrijder të Kiun- dert op slag gedood Belga greep er naast Engelse gasten toonden belangstelling voor oesters en kreeften Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God/ Koningin en Vaderland BENES IS ZIEK. Benes is niet ziek. In de afgelopen dagen hebben berichten van deze strekking ons telkens wéér bereikt. De grijze president van Tsjecho-Slowakije heeft nu aan alle onzekerheid een eind gemaakt door te verkla ren, dat hem niets mankeert, zulks in tegenstelling met de verklaring van de communistische minister van Voorlich ting, dat de artsen Benes volstrekte rust hebben bevolen. een of ander middeltje zoeken om Be- nes kwijt te raken. Men moet er zich dan ook niet over verbazen indien een dezer dagen het bericht afkomt, dat de president inderdaad ontslag „heeft genomen". Het Parjjse blad „Combat" ver wacht dit aftreden zelfs al Zondag. Benes' opvolger zou dan worden Njedli, thans minister van Onder wijs. AFGEZIEN van het feit, dat de com munistische volksvoorlichting zijn taak begint met misleidende berich ten de wereld in te sturen, kan men veilig aannemen, dat de communisti sche regering Benes graag ziek willen hebben en hem „volstrekte rust" wil- geven. Met andere woorden, dat zy yOOR EEN HALF MILLIOEN schade is gisterenavond in Eindhoven verbrand. Een gewel dige brand' legde de N.V. Vrij- dag's etiketten, boek- en handels drukkerij daar in as. Doordat in het bedrijf ook benzine en olie vaten lagen opgeslagen, beleefde Eindhoven een vuurwerk van je welste. rrWEE a DRIEDUIZEND Nederland- se gezinshoofden denken naar Cana da te emigreren. Ernstige vergroting van het tekort aan landarbeiders zal dit naar de mening van de minister van Landbouw niet met zich mee brengen. OIJ DE TWEEDE KAMER is een wetsontwerp ingediend tot wij ziging van de telegraaf- en telefoon- wet, welke wetswijziging ten doel heeft de radio-distributiebedrijven de finitief door het staatsbedrijf der P. T.T. te doen exploiteren. De bond van exploitanten van radiocentrales heeft zich met een uitvoerig request tot de Slaten-Generaal gewend met het ver zoek, dit wetsontwerp te willen ver werpen. TIET STADSBESTUUR van Dresden in de Sovjet-zone van Duitsland, heeft officieel bekend gemaakt, dat zij, die aanplakbiljetten betreffende de denazificatie afscheuren, gestraft kunnen worden met tien jaar ver banning naar Siberië. rpoEN Pater Collins van de Ma-. ryknoll-Congregatiè, Missio naris te Musona, aan een neger vroeg, wat deze dacht over de zonsverduistering, kreeg Jnij een verrassend antwoord: „Op de zon werd een bal gegeven en de maan besloot, over te komen om naar het feest te kijken". Liefde gaat door de maag XIET nieuwe kabinet is gisteren voor het eerst bijeengekomen. De lief de gaat door de maag, zo heeft men blijkbaar geredenerd en in verband daarmee heeft het kabinet besloten, het broodrantsoen met 1 kilo per maand te verhogen, zodat het 10 kilo wordt. Premier Gottwald gebruikte op deze zitting grote woorden. „De regering zal laten zien, hoe een waarlijk de mocratische regering behoort te ar- (Van onze Haagse correspondent). ■yOOR DE PAASDAGEN zal een ex- tra boterbon worden aangewezen, leder krijgt 250 gram boter boven het normale rantsoen. En vermoedelijk zal er een bon voor vier eieren worden bekend ge maakt, hetgeen dus één meer betekent als oorspronkelijk beloofd. beiden" zei hij. Even later verklaar de hij tegenover een correspondent van het Franse blad „Ce Soir" dat het onlogisch was te zeggen, „dat de Sovjet-Unie pressie had uitgeoefend op de Tsjechische communisten. Het waren volgens hem de reactionnaire politici, die de staatspolitiek wilden veranderen en niet de communisten". Voorzichtige zuivering TNTUSSEN gaat de „zuivering" steeds A verder. Ze dreigt zelfs dergelijke vormen aan te nemen onder de vuri ge leiding der „actie-comité's" dat de overheid verzocht heeft om wat ma tiging. Pas liever andere straffen toe dan ontslag, zo is het advies thans en wees vooral voorzichtig met ervaren technische krachten, die zeer schaars zijn". Men schat, dat slechts acht procent van de economie in handen zal blij ven van particuliere bdrijven als het plan voor nationalisatie, dat twee we ken geleden is opgesteld, is uitge voerd. Finland geeft nog niet toe "MAAST Tsjecho-Slowakije blijft het dappere Finland in het middel punt der belangstelling staan. Het is nog steeds niet bekend of Finland er toe zal overgaan om het doo; de Sov jet-Unie verlangde verdrag van mili taire bijstand te sluiten. Oorspron kelijk gingen de berichten wel in de richting dat Finland bereid zou zijn de onderhandelingen met Moskou te beginnen. Maar volgens de laatste berichten voelen drie der zes Fins politieke partijen geen zier voor een verdrag op de door Stalin voorgestelde ba sis. Het zijn de conservatieven, de liberalen en de agrarische partijen. Deze hebben verklaard, dat zij niet gekant zijn tegen een ander soort verdrag. Theoretisch kan er -nu van het door Moskou beoogde verdrag niets komen, omdat volgens de grondwet alle zeven partijen baar goedkeuring moeten heb ben gegeven, alvorens de regering met onderhandelingen kan beginnen. Wij zullen wachten op de praktijk. A ANVANKELIJK Hnolina' vnhr Ir TTONING GEORGE, Koningin Eliza- beth en Prinses Margaret van En geland zullen begin van het volgend jaar een bezoek aan Australië en N.- Zeeland brengen. "pRIESLAND wil als huldeblijk t.g.v. het regeringsjubileum van H. M. de Koningin de grafkelders te Leeu warden, waar 16 leden uit het Huis Nassau zijn begraven, vrijwel in de oorspronkelijke toestand herstellen. AP 8 en 9 Mei a.s. zal te Lunteren weer 'n „Koempoelan" worden ge houden voor alle leiders en leidsters van de Kath. verkenners in Nederland Verwacht wordt dat ongeveer 6000 personen daaraan zullen deelnemen. TN FRANKRIJK broeit het alweer eens, hetgeen ook tot uitdrukking komt in de debatten in de Nationale Vergadering, waar de communisten o.a. fulmineren tegen de hoge belas tingen. Toen gisterenavond een com munist zijn boekje weer eens te bui ten ging, verliet Bidault uit protest de vergadering. fJANADA heeft besloten communisten de toegang tot het land te verbie den. BULGAARSE gezant te Brussel, heeft als gevolg van de politieke ontwikkeling in Bulgarije zijn functie neergelegd, MARSHALL, de Amerikaanse minis- 1 ter van Buitenlandse Zaken, heeft een nota gezonden aan Guatemala, waarin hij, hoopt, dat het grensgeschil lussen Guatemala en Engeland betref fende Brits-Honduras "tot wederzijdse voldoening zal worden opgelost. QOK de R. K. Studenten-vereniging ..Sanctus-Virgilius te Delft heeft een -resolutie aangenomen, waarin zij protesteert tegen de jongste gebeu£te- nissen in Tsjecho-Slowakije^ JJET BESTUUR van de Vakgroep Détailhandel in Schoenen heeft aan de Overheid zijn verlangen ken- baar gemaakt over een zo snel moge lijke afschaffing van de distributie van schoeisel. In dit verband kunnen wij nog mee delen. dat gisteren dooi het Dagelijks Bestuur van de Vakgroep Schoenin dustrie omtrent deze materie een bespreking is gehouden met het Rijksbureau voor Huiden en Leder. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Aanvankelijk lichte vorst. Op vele plaatsen na het opt-ekken van de mist flink oplopende tem peraturen. Weinig wind. Heden zon onder 18.28 uur en maan onder 13.20 uur. Zondag: zon op 7.13 uur en onder 1830 u Maan op 6.38 uur en maa onder 14.29 uur. Maandag: zon op 7.11 uur cn maan op 7 uur. was het de be doeling voor Indië een Collegiaal Orgaan in, Jiet leven te roepen om de Lt. G. G, bij te staan bij de uitoefe ning van het algemeen bestuur, ten einde zijn taak te verlichten en zijn verantwoordelijkheid mede te dragen. Zoals wij gisteren reeds aankondig den heeft de Regering de gedachte aan het instellen van een Collegiaal Orgaan voorlopig losgelaten. No is na overleg met de Indische Regering men denke aan het be zoek dat Jhr. van Vredenburgh aan den Haag bracht de oplossing ge kozen dat de heren Neher en van Vredenburgh voorlopig zijn aange wezen als „gedelegeerden van het opperbestuur" om met de Land voogd overleg te plegen, telkens wanneer diens algemeen bestuur de algemene belangen van het Konink rijk raakt. Het Konlnlijk Besluit, dat deze be noemingen vaststelt is gisteren gete kend. De twee gedelegeerden van het opperbestuur hebben de gelijke rang en waardigheid als ministers. Het Be sluit wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Maart jl. Installatie Interim-Regering. INMIDDELS is ook bekend gewor- den, dat Maandag a.s. te Batavia de federale interim-regering zal wor den geïnstalleerd. De voorlopige fede rale raad voor Indonesië, die op 13 Januari te Batavia werd geïnstalleerd had tot taak in overleg met de Lt. G. G. voorbereidingen te treffen voor de vorming der voorlopige federale interim-regering. Koesoema accepteert. yylRANATA KOESOEMA heeft zijn benoeming tot staatshoofd van West-Java, geaccepteerd. De staat W.- TAE LONDENSE CONFERENTIE, aldaar over Duitsland, is na twee lange zittingen praeistisch geëindigd. Men is tot overeenstemming gekomen over het federale karakter van Duits land, over de toekomstige internatio nalisatie van het Rnhrgebied en over het met elkaar in overeenstemming brengen van, de economische politiek in de drie Westelijke zones. TAE K.V.P. heeft voor 1948 een be- groting opgemaakt. Daaruit Wijkt, dat men rekent op 250.000 leden, die werkelijk hun contributie betalen. Van die contributie krijgt de centrale kas 80 cent per lid. Via Rechtsherstel hebben de partü-brganen 116 mille, 't Indisch Documentatiebureau evenveel en het Dr. Schaepmanfonds 663 mille te goed. Er is nu een eerste uitkering van 110 mille geschied. Aan de docu mentatie over Oost- en West-Indië wil men dit jaar 20 mille besteden. In 1948 zal de partij het congres van de „Nou- velles Equipes" organiseren, waarom de post „internationaal contact" is ver hoogd van 500 gulden op 7 mille. -De verkiezingscampagne 1948 moet worden gefinancierd uit een inmiddels gesticht Verkiezingsfonds. TAE REGERING maakt bekend, dat in de afgelopen week In Indië zijn gesneuveld: 1 sergeant van de Kon. Landmacht en 1 vaan drig van het Kon. Ned. Ind. Le ger. De Kon. Marine had geen verliezen. Java zal voortaan heten „Negara Dja- wa Barat". Wiranata Koesoema heeft meege deeld, principiëel tegen een afschei ding van West-Java van de repu bliek te zijn. Volgens „Het Dagblad" mag men aannemen, dat Wiranata Koesoema bepaald niet behoort tot de fanatieke republikeinen, doch met beide be nen op de begane grond staat. IIET WAS EEN HELE WASLIJST, welke de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg had voor te lezen toen de ex- luitenant der maréchaussée en groepscommandant in Goes, Jan Kramer, op het matje geroepen was! UET zondenreglster begon in Maart 1943 toen K. aan zijn collega te den Bosch verried dat er drie joden ondergedoken zaten - te- Ginneken, wat hun arrestatie tengevolge had. Verd. gaf toe, dat hij de brief geschreven had, maar niet positief wist dat er op dat adres joden zaten. Hij was afge gaan op een mededeling van de be kende NSB-er Klooté. Hij durfde toen die „wijheid" niet onder zich te hou den uit vrees voor Klooté. Begrëep je dan niet aan welke gevaren je die mensen blootstelde? vroeg de president. Ben ontwijkend- int-.voord volgde. Elf getuigen kwamen een bloemle zing uit Kramers „heldenleven" ge ven. Het was -huiszoeking en arresta tie wat de klok sloeg. De opperwachtmeester Baogerd ver telde, hoe hij door Kramer was gear resteerd, omdat hij niet wild# voldoen aan de na de Mei-staking gegeven in structie om zonder waarschuwing te schieten op z.g. samenscholingen. Na weer in vrijheid te zijn gesteld was B. ondergedoken. Kramer gaf de ar restatie toe, maar stelde het voor als of B. er als het ware om gevraagd had. De pres. nam dit excuus niet aan Arrestatie was niet nodig geweest en nog minder klemde het om het ge drag van B. te rapporteren. TAE BERGEN OP ZOOMSE politie heeft in snel tempo een auto diefstal tot opheldering gebracht, terwijl voorts te Nienwland bij Mid delburg een geheime bewaarplaats is ontdekt, welke tal van vuurwa pens en smokkelwaar bleek te be vatten. In verband met deze zaak zijn gearresteerd de 32-jarige H„ bekend als „de Bulgaar" en de 21- jarige L., beiden uit Bergen op Zoom alsmede de taxi-ondernemer H. uit Nieuwland. Verder is bij de zaak betrokken de garagehouder K„ even eens te Nieuwland woonachtig. Het geval begon te draaien, toen de heer A. Borremans uit Hoogerheide, die zijn vrachtauto op de Grote Markt te Bergen op Zoom had geparkeerd en zelf een bioscoopje „pikte" na af loop der filmvoorstelling tot de ont dekking kwam, dat zijn voertuig was verdwenen. Hij stelde aanstonds de politie van de diefstal op de hoogte, welke onmiddellijk groot alarm sloeg en in allerijl op onderzoek uitging. Er werd een groot „net" gespannen, dat zich uitstrekte van het Hollands Diep tot de Belgische grens en Zeeuwsch- Vlaanderen, teneinde te voorkomen, dat de daders de grens zouden over schrijden of zich boven de Moerdijk zouden begeven. Aanvankelijk tastten de speurders volkomen in het duister, doch in de nacht, volgende op de avond van de diefstal, kreeg men door toedoen van de straatdienst een draad te pakken en kon men de richting volgen, waar heen de vermoedelijke daders de auto hadden gebracht. Op goed spoor. TAE POLITIE, die eerst bij het Hol lands Diep had rondgespeurd kon op deze wijze snel verder borduren. Intussen werden de beide verdachten weer in Bergen op Zoom gesignaleerd Gebleken is, dat zij per taxi van Woensdrecht naar hun woonplaats wa ren teruggekeerd. De volgende morgen deed de poli tie nieuwe nasporingen te Goes, maar kwam weldra tot de bevinding, dat men het verderop moest zoeken om succes te kunnen boeken. Zo kwam men te Nieuwland terecht in de ga rage van een zekere K., waarin de gestolen auto zich bevond K. diste 'n heel verhaal op, waarvan later bleek niets te kloppen, maar politie liet zich niet om de tuin leiden en ging in Bergen op Zoom over tot de arresta tie van H. en L. De laatstgenoemde deed nog een poging om te ontvluch ten, doch kon na een jachpartij op de Markt bij de kraag worden gegre pen. Na aan de tand te zijn gevoeld, legden zij een volledige bekentenis af. Daarbij kwam vast te staan, dat de garagehouder ook in het complot zat en samenspeelde met de Nieuwlandse taxi-ondernemer H. Verrasende ontdekking. "DIJ EEN INVAL in de woning van H. kwam men tot een verras sende ontdekking. Men trof nl. tal van wapens aan, alsmede munitie, verschillende soorten smokkelwaar, gestolen auto-handen, sigaretten, wol, gummiknuppels enz. H. bleek goede voorzorgen te hebben getrof fen, want in een uitgeholde balk in een schuurtje bevond zich een jacht geweer, terwijl hij in zijn fauteuil een revolver had verborgen met 't doel zo gauw hij in gevaar kwam. daarvan gebruik te maken. Ook K. en H. uit Nieuwland hebben een bekentenis afgelegd. De beide Bergenaren, die goede bekenden zijn van de politie, zijn in het politiebu reau te Bergen op Zoom ingesloten. Zij zullen Maandag a.s. naar Breda worden overgebracht om voo, de Of ficier van Justitie te worden geleid. De taxi-ondernemer H., is overgege ven aan de Rijkspolitie te Nieuwland. Het onderzoek inzake de in zijn wo ning ontdekte goederen, duurt nog voort. De gstolen auto is weer in het bezit van de rechtmatige eigenaar ge steld. f Zeer bewust was K. opgetreden, tegen de directeur der Vebena Mey er, waar het personeel gestaakt had. Tenslotte had hij hem niet gearres teerd, omdat hij tien liter benzine offerde. Weststrate was er minder goed af gekomen en gearresteerd. Een ander siaehtoffer was de heer L. Duvekot, die door Kramer betrapt was bij het luisteren naar de Engelse radio. Maan denlang had D. in Vught gezeten en hij was de dood nabij geweest. Verd. gaf de meeste feiten toe, maar stelde zijn wangedrag zo gunstig mo gelijk voor, door zich achter anderen te verschuilen. Zo deelde hij mee, dat de bekende NSB-er Geense hem tot zijn optreden tegen Duvekot had aan gespoord. K. bekende in 1942 lid te fijn geworden van de NSB, waarna hij promotie maakte: na Dolle Dinsdag bedankte hij, ging de potitie-dienst uit dook onder en steunde de illegaliteit. Een Janus-figuur. TAE proc.-fiscaal zei, dat uit 't dos- sier twee Kramers te voorschijn treden. Het ene rapport schildert hem als een politiek misdadiger van groot formaat, die met veel energie op on derduikers jaagde en het andere rap port laat hem meer zien als een po litiek verdwaalde. 'n Soort Janus-figuur dus. Een keus moetende maken, zei de proc.-fiscaal, dat naar zijn vaste over tuiging Kramer inderdaad een poli tiek misdadiger van groot formaat is. Misselijk was zijn verontschuldiging inzake de verraden joden en even mis selijk zijn voortdurend pogen om de schuld te schuiven op zijn onderge schikten Z'n uiterst berekenenden aard kwam naar voren na Dolle Dinsdag. Toen draaide Kramer zijn jasje om en sloot zoals men dat noemt, een her verzekering. Hij bedankte voor de NSB, verliet zelfs de politie en probeerde zich vei lig te stellen, door met de illegaliteit aan te pappen. Inderdaad nam hij enig risico en bij een gevecht van de B. S. met de Duitse soldaten haalde hij een gewonde uit «het vuur, daar voor had spr. respect. Tenslotte eiste hij een gevangenis straf van 15 jaar met aftrek. Mr. v. Mechelen uit Gouda verde digde Kramer en meende dat hij min der zwart was, dan de dagvaarding laat vermoeden. Pleiter meende, dat in het jodendrama te Ginneken K. meer een werktuig was geweest van Klooté en Dekker. De uitspraak luidde 12 jaar met aftrek. Voor handlanger 5 jaar. TN de middagzitting stond de hand- langer van Kramer, de ex-opper- wachtmeester A. Schalkoort terecht, die ot>k, zij het in mindere mate, huis zoekingen en arrestaties op zijn ge weten had. De proc.-fiscaal nam als verzachten de omstandigheid aan, dat verd. op order van Kramer had gehandeld en hij verwierp Kramer»- suggestie, dat Schalkoort invloed ten kwade op K. had uitgeoefend. Hij eiste 5 jaar. Na de verdediging van mr. F. Adri- aanse werd S. conform de eis veroor deeld. T/RIJDAGMORGEN om il uur reed de heer J. De Gast Az. te Klundert met zijn motor inde Schanspoort te Klundert richting Noordschans. Van uit de Kerkweg kwam een trailer van Van Gelder uit Utrecht, welke aldaar bouwstenen had gebracht. De motor rijder heeft deze wagen schijnbaar te laat opgemerkt en is er tegenop gere- reden. Het gevolg was, dat hij met zijn hoofd tegen het achterspatbord kwam en op slag werd gedood. Het slachtoffer is 27 jaar oud en ongehuwd. Door de politie werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Belangen van Vlissingen werden geschaad bij opheffing plaatse lijke distributiekring TN VERBAND met het voorgeno men plan van het Centraal Dis tributiekantoor te 's Gravenhage om tot opheffing van de distributiekring Vlissingen te besluiten en deze bij de D.K. Middelburg onder te brengen, heeft de Vlissingse Middenstands- Centrale zich met een uitvoerig schrijven tot het Centraal Distribu tiekantoor e Den Haag gewend, waar in zij aandach vraagt voor de nade lige gevolgen, welke deze overplaat sing voor Vlissingen met zich zou meebrengen. Zij wijst op de specifiek Vlissingse belangen met zijn grote scheepswerf, machinefabriek en constructiewerk plaats, de Kon. Mij. De Schelde, met zijn havenbelangen, zijn badgasten, zijn visserij, zijn cantines, o.a. voorde Poolse werknemers van de Mij. De Schelde, de a.s. terugkeer van de Stoom vaartmij. Zeeland met haar dagelijkse dienst op Engeland. Al deze belangen zullen in het gedrang komen, indien deze niet meer behartigd worden door de D.K Vlissingen zelf, maar door de D.K. van een naburige stad, welke ln de afgelopen oorlogsjaren bewezen heeft haar eigen belang op distributie- gebied voor alles te willen laten gaan. QLADWVN JEBB, Bevins plaats vervanger op de Brusselse con ferentie die de nieuwe Brits-Franse voorstellen meebrengt, Is door het slechte weer nog niet in Brussel kun nen arriveren. In verband daarme- le had vergaderen geen zin en is de conferentie die gisterenmiddag zou gehouden worden uitgesteld tot hedenmorgen* Jver de hele wereld is grote beroering ontstaan door het bericht van Belga waarin werd vermeld, dat een der j ,arV?fL 'gisteren veronderstelden wij dat dit Engeland zou zijn) voorgesteld zou hebben de goudpariteit van de valuta der 5 landen te wijzigen, zon der de wisselkoersen te herzien, het- geen algemene devaluatie zou beteke nen. Dit bericht is direct door Lon den ten stelligste tegengesproken. Ook den Haag ontkende heden de juistheid van het Belgische persbureau, dat overigens zelf de fout heeft toegege ven Belga is. lelijk op de vingers ge tikt door de Belgische regering, die zelfs van plan is het subsidie aan het persbureau in te trekken. Met grote nadruk wordt beklemtoond dat er bij een eventuele afschaffing van de D.K. Vlissingen een situatie zal ontstaan, welke het belang van Vlissin gen zeer sterk zal schaden, hetgeen toch nimmer in de bedoeling van het C.D.K. zal liggen. „Indien de degradatie van de D.K. Vlissingen tot agentschap van de D.K. Middelburg onverhoopt on vermijdelijk mocht zijn, dan ver zoeken wij U om althans de Vlis singse belangen niet uit het oog te verliezen. Ons inziens dienen de volgende minimum-eisen verwezen lijkt te worden, wil er geen ernstig gevaar ontstaan voor de Vlissingse belangen: 1. De D.K. Vlissingen wordt geen agentschap van de D.K. Vlissingen, maar bijkantoor. 2. Het bijkantoor dient met het oog op de specifiek Vlissingse belangen zelfstandig in overleg te kunnen treden met het C.D.K te s' Gravenhage en met de Inspectie te Goes. 3. Dient gegarandeerd te worden dat èn inwoners èn handel altijd in de gemeente Vlissingen hun distribu tiebescheiden kunnen afhalen en in leveren. 4. Dient de leider van de D.K. Mid delburg, wie dit ook moge worden, het zij een Vlissinger, hetzij een Middel burger, zitdagen te houden in de ge meente Vlissingen, opdat de Vlissing se ingezetenen hun belangen volledig kunnen behartigen in hun eigen woon plaats. 5. Dient de leider of plaatsvervan gend leider een Vlissinger te zijn als de plaatsvervangende leider of leider een Middelburger is. 6. Dient er een vaste verhouding gehandhaafd te worden in de perso neelsbezetting tussen Vlissingers en Middelburgers en dienen de ambtena ren van het Distributiekantoor Vlis- sngen, welke bij een eventuele over gang van de D.K. Vlissingen naar de D.K. Middelburg worden overgenomen alleen ontslagen te kunnen worden na overleg en met goedkeuring van de Burgemeester van Vlissingen. tsEN paar dagen geleden is, zoals wij ■Cj reeds meldden, een ontwerp wet verschenen inzake regeling van de wederopbouw. Dat ontwerp is blijk baar zelfs voor de sterkst geïnteres seerden in den lande, dq gemeenten, uit de lucht komen vallen, getuige *t feit, dat een ieder er zich door ver rast gevoelde. Aangenaam verrast? Toen wij deze vraag stelden, bleek men er ons voorlopig geen antwoord op te kunnen geven, zodat de memorie van toelichting op het ontwerp wet, de eerste opklaring moest brengen. De inleiding tot de artikelsgewijze gegeven toelichting geeft een nog al nuchter beeld van de voorgestelde re geling. Op 7 Mei 1945 verscheen een Kon. Besluit betreffende de weder opbouw, zo lezen wij daarin. De daar in vervatte centralisatie en de vaag heid der bevoegdheden waren toen onmisbaar om de wederopbouw op gang te brengen. Van de aanvang ie er echter een ontwikkeling geweest in die zin, dat aan plaatselijke ambte naren steeds meer bevoegdheid tot be slissen is gedelegeerd en aan de ge meente- en provinciale besturen ook allengs meer invloed is toegekend. Daarmee is gepaard gegaan dat de uit oefening van bevoegdheden van het centrale gezag zich geleidelijk binnen nauwere grenzen is gaan bewegen. Bij de gedachtenwisselingen, welke met de vertegenwoordigers van provincial» en gemeentebesturen over de moeilijk heden van de wederopbouw zijn ge voerd, is dan ook bij herhaling ge bleken, dat de practische gang van za ken veel minder critiek ontmoet dan de formele tekst van het eerder ge noemde wetsbesluit. A ls men dit gelezen heeft is men ge- neigd te concluderen, dat het wets ontwerp in feite niet veel meer is dan een consolidatie van in de praktijk ge groeide toestanden, waaraan dan voor namelijk deze verdienste vastzit, dat thans wettelijk bevestigd en erkend wordt wat tot nu toe slechts infor meel toegestaan was. Van een algehele consolidatie van de wederopbouwregeling is dan ook geen sprake. Wel is de mogelijkheid», opengelaten van verdere ontwikkeling zowel van de geldende normen als van de taakverdeling tussen de be trokken organen in de vorm van een overgangsregeling met een aflopende termijn. Vandaar dat het voorgestelde wetsontwerp bedoeld is om op 31 De cember 1950 te vervallen. Ts .men dus na eerste lezing van de 'inleiding op de toelichting ge neigd, geen overdreven, betekenis toe te kennen aan het wetsontwerp, bij kennisneming van èe verschillende artikelen ervan, ontkomt men toch niet aan de conclusie dat er aanmer kelijke winst in schuilt. Wij behoeven ons daartoe slechts te herinneren hoe veel verzet er in het verleden van de kant der gemeenten gerezen is tegen de vaststelling van wederopbouwplan- nen door het college van algemene commissarissen. Als daaraan thans 'n einde gemaakt wordt bij wet en de gemeente het recht verkrijgt die plan nen in laatste instantie te beoordelen, dan betekent zulks, dat eindelijk tege moet gekomen wordt aan de rechtma tige wens van elke getroffen gemeen te om haar eigen bedoening te mogen beoordelen en vaststellen. Het zal er o.i.vanzelf toe leiden, dat zij in de samenstelling ,"er plan nen eveneens een groter zeggenschap verkrijgt, in die zin dat van meet af aan meer rekening zal gehouden wor den met plaatselijk gekoesterde wen sen. gen tweede belangrijke winst lijkt opgesloten te liggen in art. 3 van het wetsontwerp dat over onteigening handelt In de bestaande toestand za ten elementen opgesloten, die dikwijls heel wat kwaad bloed gezet hebben bij mensen, die met onteigening te ma ken hadden. Niet zelden voelden zij zich ontrecht, door de geldende pro cedure als door de gevolgen er van. die de betaling van schadeloosstel ling tot in een ver verschiet kon ver schuiven. Het feit dat thans een re geling voor onteigening krachtens 'n gemeenteraadsbesluit wordt voorge steld en de mogelijkheid een schade loosstelling door de rechterlijke macht te doen regelen als overeenstemming tussen partijen niet mogelijk is geble ken, verstevigt thans het gevoel van rechtszekerheid. Al bij al ziet het er dan ook naar uit, dat de toelichting op het wets ontwerp bescheidener van toon is dan de inhoud er van verdient. Of .zou het zijn, dat zij die voorstander zijn van allerlei regelingen van boven af slechts node aan de drang uit het practische leven van alle dag toe geven? yii IJ D A GM O RG E N ongeveer 9 uur. waren de Engelse gasten ï-eeds te Yerseke, en toonden grote belangstel ling voor het oesterdorp. Begeleid door deskundigen werd een bezoek aan de oesterputten gebracht, waar de procu ratiehouder der fa. Vlaming een en ander over de interessante cultuur ver telde. Na het zeebanket te hebben ge proefd werd een gang gemaakt naar het kreeftenpark der fa, Meulmeestev. dat aandachtig bekeken werd. Vervolgens reed men over Breda, waar werd geluncht, naar Vierlings beek en Over loon, om daarna naar Rotterdam-te vertrekken. De gasten dankten hun gastheren voor de aangename en leerzame tnt> en beloofden hun best te doen om in Engeland de touristen warm te maken voor Nederland.

de Stem | 1948 | | pagina 1