Brusselse Conferentie toch begonnen Over een week weer besprekingen Salarissen van ambtenaren worden verhoogd Je Weer De verwachting is, dat men het zeer spoedig eens zal zijn IN 'T KORT Ex-koning Michael lucht zijn hart 1 April weer 20 textielpunten Engelse gasten in Zeeland VIERDE JAARGANG No. 1016 VRIJDAG 5 MAART 1948 De West-Europese Unie Heden tweede bijeenkomst DISTRIBUTIEKANTOOR LEEGGEPLUNDERD De situatie in Indonesië Jhr. van Vredenburgh ziet de zaak niet hopeloos in Weinig verandering Scheepvaart kwesties in Benelux-verband Wijzigingen in Zeeland Tsjecho-Slowaakse gezant afgetreden „Ik kan de regering niet erkennen' Uitstel werd geen afstel Classificatie gemeenten wordt herzien Eigen pensioenbijdrage verminderd met 27j% Salarissen boven fl. 3000met 5°/o verhoogd Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. - Redactieraad: A F J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M Mes; Mr. H. B. B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per,kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend by niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuw#ch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. a A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor d» gehele oplage resp. f 0.25 en- 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland staf, aan het eind van deze maand een tocht maakt langs de Belgische mili taire versterkingen |N TEGENSTELLING met gister door radio Brussel ver spreide berichten, dat de Vijflanden-conf eren tie een dag uitgesteld zou worden, is de conferentie Donderdag te Brussel geopend. Niet alle gedelegeerden waren ^vel aanwezig. De bijeenkomst is begonnen om 11 ui' Beigische ministerie van Buitenlandse zaken. D bijeenkomst droeg een geheim karakter, Om de Em, en Franse delegaties de gelegenheid te geven de door de Bene lux voorgestelde tekst nauwkeurig te bestuderen is de volgende bijeenkomst op hedenmiddag gesteld. dat het gezamenlijk optreden der Be- neluxdelegaties die het eergisteren eens zijn geworden over een in het algemeen te volgen politiek, niet uit sluit, dat de afzonderlijke gedelegeer den verklaringen zullen afleggen. rvE NEDERLANDSE DELEGATIE ter conferentie bestaat uit de heren Baron van Harinxma thoe Slooten. Nederlandse ambassadeur te Brussel, prof. mr. J. P. A. Francois, raads-ad- viseur bij het departement van Bui tenlandse Zaken, dr. H. N. Boon, hoofd van de afdeling politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken en jhr. mr. H. TH. A. M. van Biiekevorsel, gezantschapssecretaris. De verwachting is, dat Fernand van Langenhove, hoofd van de Belgische delegatje zal optreden als woordvoer der van de delegatie der Benelux- landen. Men is evenwel van mening, Grote overeenkomst V/OLGENS het eerste communiqué over de conferentie, wijst de aan de Engelse en Franse delegaties voor gelegde ontwerp-overeenkomst op 'n grote overeenkomst van zienswijze der vijf delegaties over de principiële kwesties, die door het voorgestelde verdrag worden opgeiVorpen. Verwacht wordt, dat de uitwer king der détails van het verdrag vrij snel haar beslag zal krijgen en dat men hiermede Zaterdag of Zondag gereed zal zijn. Onmiddellijk na of voor de conferentie van 16 of 15 Maart te Parijs zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf lan den op korte termijn bij elkaar ko men om de laatste hand te leggen aan de tekst van de overeenkomst en zullen de documenten getekend worden. „Zuivere nonsens" Verder dan verdrag van Duinkerken QP WAARLIJK BRUTALE ma- nier is het distributiekantoor te Hippolytushoef leeggeplunderd. De dieven pikten o.a. mee: 500 le vensmiddelenkaarten, ruim 800 schoenenbonnen, ruim 3600 rant soenbonnen. ruim 30.000 textiel punten, 10.000 eenheden brand stoffen. rjOORDAT de bomen van de over- weg bij Jambes (België) niet ge sloten waren, reed een auto tegen een trein op. Er zijn 7 doden te betreuren. T/AN Nederlandse zijde zullen aan de 16 landen conferentie over het Marshall-plan op 15 Maart te Parijs deelnemen minister van Boetjïelaer en dr. Hirsehfeld. JkRIE ITALIAANSE munitie-opslag- plaatsen tussen Induno. en Vai ese, nabij de Zwitserse grens, zijn door sabotage in de lucht gevlogen. Het aantal doden en gewonden zou onge veer 200 zyn. /AP HET Gemeenschapsoord Draken- burgh zal 2 en 3 April op initiatief en in samenwerking met het jongeren tijdschrift „Karakter" een bijeenkomst belegd worden, om religieuse en maat schappelijke problemen te bespreken. IIET verliessaldo der PTT over 1944 beliep rond f 19.965.000, dat voor f 15.000.000 gedekt werd door reserves zodat f 4.965.000 ten laste van de schat kist kwam. De rekening over het dienstjaar 1945 is nog niet goedge keurd. Denkelijk zal het verliessaldo f 100.846.000 zijn. V/OLGENS de eerste berichten zijn tien ioden gedood bij een aanval van Arabieren op een groep van de Haganah. die bezig was de weg tussen Jeruzalem en de Arabische stad Kama! la te ondermijnen. EPEN WOORDVOERDER van het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het waar schijnlijk is dat Finland zich bereid za! verklaren met de Sovjet-Unie on derhandelingen te beginnen voor een verdag voor militaire.bijstand. Naar te Brussel verluidt gaan de contrete voorstellen van de Benelux voor een West-Europese Unie veel ver der dan de beginselen van het ver drag van Duinkerken en in het inter- Amerikaanse verdrag van wederzijdse bijstand. In het voorste! van de Benelux wordt om wederzijdse hulp gevraagd en een vreedzame bijlegging van alle moge lijke geschillen tussen de onderteke naars. De landen der Benelux-groepering zijn voorstander van het sluiten van een regionale overéénkomst, geba seerd op het Handvest der V. N. Het verdrag tussen de Benelux-landen en Engeland en Frankrijk zou gelden voor een tijdsduur van 50 jaar. Multi laterale verdragen zullen noodzakelijk zijn voor de verwezenlijking van de economische doeleinden, welke men zich heeft gesteld Voor de samenwer king op cultureel gebied zullen bila terale verdragen voldoende zijn. Engeland en Frankrijk zullen van daag een nieuw ontwerp voor een West-Europese linie indienen. Dit voorstel, dat voortkomt uit de jong ste Brits-Franse besprekingen, zal door de Benelux-Unden, worden overwogen. Van zeer bevoegde zijde wordt te Brussel vernomen, dat men het mili taire aspect van het voorgestelde vyf- landenverdrag niet op de hu;dige con ferentie zal behandelen. Dit aspect van de Westelijke Unie zou worden bespro ken, wanneer veldmaarschalk Mont gomery, chef van de Britse imperiale a- TN politieke kringen te Brussel doet het gerucht de ronde, dat op de agenda van de vijflandenconferentie een voorstel van Engelse zijde voor komt, volgens hetwelk de pariteit van de valuta der vijf landen ten opzichte van goud gewijzigd zou worden, zon der dat de wisselkoers van deze de viezen onderling een wijziging zal on dergaan. In Londen is dit gerucht naderhand als „zuivere nonsens" betiteld. Amerikaanse garantie ISTEREN hadden wij het over een eventuele militaire garantie van de zijde van de V S. Aan een der meest vooraanstaande figuren der Ameri kaanse regering heeft A.F.P. vragen daarover gericht. „Het vraagstuk van een geestelijke, economische en militaire unie van Europa is een van de vraagstukken die door de Europeanen zelf meet wor den opgelost. De Amerikaanse regering kan niet overwegen of zij een dergelijke unie een militaire garantie zal verlenen al eer de grote lijnen hiervan door de betrokkenen zijn vastgesteld", zo was het antwoord. „Men zou dus kunnen aannemen, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken zijn standpunt pas zal bepalen wanneer het d reacties van de Europese landen, die van het Amerikaanse vclk en die van het con gres kent. Van deze drie factoren zal het af hangen of een eventuele economische politieke en militaire unie van Euro pa tot stand zal komen". Gedwongen af te treden TJIT LISSABON wordt vernomen, dat Koning Leopold v. België op 28 Maart a_s. uit Cuba te Lissabon zal aankomen. j?EN ONTWERP van wet tot rege ling van de organisatie der poli tie. verkeert in een vergevorderde staat van voorbereiding en zal waar schijnlijk over niet te lange tijd kun nen worden ingediend. JQE BEDOELING is, dat alle econo mische delicten zullen worden be recht door meervoudige of enkelvou dige kamers voor economische zaken bij de arrondissements-rechtbanken. met de mogelijkheid van beroep op 't gerechtshof, dat mét meervoudige ka mers zal oordelen. Een ontwerp van wet daartoe is in een vergevorderd stadium van voor bereiding, "JIET IS de bedoeling, dat de Zuive ringsraden voor het bedrijfsleven lp of omstreeks 1 Juli 1943 hun taak zullen hebben beëindigd. gEN voorziening is in overweging, waardoor aan met Nederlanders gehuwde vrouwen, die niet vijande lijk vreemdeling zijn, het Nederlan derschap zal worden toegekend. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Aanvankelijk lichte vorst en on regelmatig over het land versprei de mistbanken, die plaatselijk in het Noorden des lands de gehele dag blijven hangen. Elders over da" f'lnk oplopende temneraturen Zwakke tot matige wind nit Oos telijke richtingen. Droog. Heden zon onder 18.26 uur en maan onder 12.16 uur. Zaterdag: r<m op 7.16 uur en maan op 6.09 u. JHR. VAN VREDENBURGH, die c die gisteren van Schiphol weer naar Indonesië vertrokken is, gaf voor zijn vertrek zjjn visie over de komende ontwikkeling van zaken in Indonesië. Hy dacht dat over on geveer een weel: de besprekingen óver een politiek en economisch ac- coord herval sullen worden. Deze besprekingen zullen niet van een leien dakje lopen zei hy. Men moet echter niet denken, dat de zaak ho peloos is. Over het doel van zijn reis naar Nederland, deelde hij mee, dat hij met de Regering overleg had gepleegd, over een versterking der Nederlandse delegatie bij de komende besprekin gen. Tevens moest hij de wensen dei- Regering horen over de Indonesische kwestie. „Ik ga thans terug met in structies, waarin mij de grote richt lijnen omtrent het door de Regering te voeren beleid zijn aangegeven", zei hij. Geen collegiaal orgaan J^AAR het Handelsblad verneemt, heeft de regering besloten niet over te gaan tot de instelling van een Collegiaal Orgaan in Ned.-Indië. Het is thans de bedoeling een aan tal gedelegeerden van het opperbe stuur bij de Ned. Indische regering te benoemen. Tot gedelegeerden zouden worden benoemd mr. Van Vredenburgh en oud minister Neher. Sensationele verkiezing TT ET VERKIEZEN van Wiranata Koesoema tot staatshoofd van de negara Wcst-Java, welke verkie zing wij gisteren reeds in een deel van onze oplaag vermeldden, is een sensationele gebeurtenis in politiek opzicht. Immers Wiranata Koesoe ma is pro-republikeins. Hij zetelt nor steeds in Djokja, het kamp van Soekarno. Hij is eerst na drie stemmingen be noemd en kreeg ten lange leste 54 stemmen voor en 46 tegen. Een dele gatie van drie parlementsleden is naar Djokja om hem te verzoeken zijn benoeming zo spoedig mogelijk te aan vaarden. Koesoema zei enige tijd geleden, dat hij naar Bandoeng de residentie plaats van de negara West-Java zou komen „indien het volk mij roept" De gekozene is 60 jaar en was lange tijd regent van Bandoeng en lid van de Volksraad. Gedurende de Japanse bezetting was hij directeur van Bin nenlands bestuur. Na de Japanse capi tulatie en in de republikeinse tijd was hfi voorzitter van de Hoge Advies raad van Soekarno. Later is hij mi nister van Binnenlandse Zaken in het eerste - kabinet van Soekarno gewor den. Tegenover een vertegenwoordiger van „Antara" verklaarde hij gisteren, dat het vertrouwen, dat het parlement van West-Java heeft getoond, in hem te stellen, hem met voldoening ver vult. Groter echter is nog zijn tevre denheid over het feit, dat de bevol king van West-Java met zijn verkie zing instemt. Wiranata Koesoema leg de er de nadruk op, dat iedere zaak. EX-KONING Michael van Roeme nië heeft te Londen een verkla ring afgelegd, waarin hij zegt, dat men hem toentertijd gedwongen heeft af te treden en dat hij zich daarom niet gebonden acht door de ondertekening van de acte van abdicatie. Deze acte is mij onder pressie voor gelegd door een regering, die de wil van het Roemeense volk niet verte genwoordigt en welker macht is ver kregen en wordt in stand gehouden door een vreemde mogendheid, waar bij door middel van terreur de de mocratische politieke leiders, die het vertrouwen van het volk genieten, verwijderd zijn', verklaarde de ex- koning. r\P VRAGEN van het Tweede Ka- merlid Schilthuis hebben de mi nisters van Boetzelaer van Oosterhout en yjs nog een en ander meegedeeld over de enige tijd geleden te Luxem burg gehouden Benelux-conferentie. Het herstel der grote sluizen van het Kanaal van Z.-Beveland zal worden begonnen binnen enige we ken, en zal zijn beëindigd voor ein de 1948. De werken zullen worden uitgevoerd zonder de scheepvaart te onderbreken, enige tijdvakken van korte duur Uitgezonderd. De bouwstellingen bij Vlake, de eni ge belemmering, die daar nog bestaat, zal een maand na de conferentie wor den afgebroken. Mn zal zich beraden over een bespoediging van de douane formaliteiten te Hansweert. Er is toegezegd, de voorlopige Bai- ley-brng over de Middensluis te Ter- neuzen te doen afbrekn in het geval, dat de grote zeesluis door een ongeval in het ongerede raakt, zolang de blij vende hefbrug niet weder is hersteld. Op een aantal punten is het overleg reeds in gevorderd staat. De ministers denken hier aan de haventarieven, de loodsquaesties op de Schelde, de sa- menvoering der grensstations te Roo sendaal en Esschen. De verhoging van het voor export naar België bestemde contingent van grind en zand zal worden onderzocht ter gelegenheid van de a.s. besprekin gen nopens de uitvoering van het han delsaccoord tussen Belgisch-Luxem burgse economische unie en Neder land. Prijsverlaging houten huishou delijke artikelen betrekking hebben op de staat West- rpENGEVOLGE van de prijsverlaging Java, m de sfeer van de republiek; A van naaldhout ziin de Driizen dient te worden betrokken. De betekenis van de keuze van Wi ranata Koesoema tot staatshoofd van van het naaldhout zijn de prijzen I van de uit naaldhout vervaardigde huishoudelijke artikelen verlaagd. Bij geimporteerde houten huishoudelijke ta?» te CoPverziengerH^ z"°g ^^len mogen"dT bSZ'To- 5 '-5' b- I centuele handelsmarges niet over het geensana btópeven te cetekenen, dat verschuldigde invoerrecht worden be- hy net Pasoendanese gebied aan de „.Vpnd republiek zal uitleveren. Tflburgse Hogeschool protesteert Krijgt Zeeland electrische of diesel electrische treinen Het is nog niet uitgemaakt of straks electrische of Diesel-e'.ectrische treinen studenten te Utrecht, werd door de Tilburgse Hogeschoolgemeenschap het volgende telegram gezonden: „De Tilburgse bogeschoolgemecn- scbap, omvattende de docenten, stu denten en afgestudeerden van de Kath. Economische Hogeschool, geeft uiting aan haar gevoelens van diepe veront waardiging over de aanslag op de uni versitaire vrijheden in Tsjecho-Slowa- kijë en wijst nadrukkelijk op het ge vaar van deze aanwassende commu nistische dictatuur." zullen onderhouden. De bedoeling is dat de Mij. Zeeland komende voorjaar de dienst op Engeland vanaf Vlissingen weer zal openen. De N.S. zal voorzie ningen treffen, dat het verkeer van de Mij. Zeeland goed over Vlissingen kan worden geleid. In dit verband kunnen wij nog mel den, dat de plannen voor herstel en verbouwing van het Vlissingse station, nog niet vast staan. Wel zullen nood zakelijke maatregelen worden getroffen voor de passagiers van de Mij. Zee land. nevnrun De materiaalschaarste van de Ned. Spoorwegen is van dien aard, dat een Tot directeur van het Gew. Arbeids- verbetering in het algemeen van het bureau te Oosterhout werd benoemd op de Zeeuwse lijn in gebruik zijnde de heer E. de Block, voorheen leider materiaal vooralsnog nog niet kan van het Gew. Arbeidsbureau te Hulst, worden uitgevoerd. (Van onze Haagse correspondent). VAN WELINGELICHTE ZIJDE vernemen wij thans, dat er op het ein- de van deze maand wederom een aantal textielpunten geldig zal worden verklaard. Hoe groot dit aantal zal zijn maakt momenteel onder werp van bespreking uit. Vermoedelijk zullen het er twintig zyn, waarop met ingang van 1 April gekocht kan worden. Het hele schema van de textiel-distributie- hangt overigens nog enigs zins in de lucht i.v.m. het Marshall-plan. Indien de dollar-injectie m de loop van April effectief zou worden, waarop men in brede kring begint te rekenen, kan de distributie van textiel-producten nader worden gere geld Ook de op handen zijnde herwaardering der textielpunten hangt hiermede samen, evenals de plannen om enkele textielproducten in de vrije handel te brengen. Wat het laatste betreft, vernemen wij nog. dat het voornamelijk z.g.n. kleine producten zal betreffen, waarvoor men ook thans slechts enkele punten behoeft te geven en waarvan de productie bevredigend is. Wanneer het tijdstip zal zijn aangebroken, dat enkele textielproducten in de vrije handel zullen worden gebracht en wanneer de herwaardering der punten zal geschieden (vermoedelijk gelijktijdig) is nog niet bekend. V TYE HUIDIGE REGERING van Aan de Hongaarse grens zijn niet min Gottwald verkreeg haar machteer dan 300 personen aangehouden, door een vooraf overwogen staats greep, nauwkeurig voorbereid 111 ieder onderdeel en uitgevoerd door de politie en gewapende commu nistenbenden, tegen de wil van de grootste meerderheid van het Tsje cho-Slowaakse volk. Bi kan die re gering derhalve niet erkennen. Al dus verklaarde de Tsjechische ge zant bij het Nederlandse Hof, gene raal Serge Ingr, die gisteren als zo danig is afgetreden. Aan het „Handelsblad" deelde de ge neraal mee, dat hij reeds enige dagen het voornemen had de nieuwe rege ring van zijn land niet te erkennen. Hij heeft echter gewacht dit bekend te maken, omdat hij geen zekerheid had over het lot van zijn zoon, die in Praag student was. Gisterenmorgen heeft de gezant echter bericht ontvan gen, dat zijn zoon erin geslaagd is Tsjecho-SIowakije te ontvluchten. Daarop heeft de generaal zijn ontslag genomen. Hij zal nu contact opnemen met de Tsjecho-Slowaakse ambassadeurs te Washington en Canada, die eveneens ontslag hebben genomen. Praag heeft de ambassadeur te Washington intus sen al betiteld als een karakterloos man, hetgeen in deze omstandigheden slechts een prima visitekaartje kan betekenen. De liefhebberij om Tsjecho-SIowa kije te verlaten blijkt inmiddels zo groot te zijn, dat de rode regering de grensbewaking heeft laten versterken. Aanbrengers gevraagd. TJET Tsjecho-Slowaakse ministerie van Justitie heeft de bpvolking uitgenodigd elk geval van collabora tie met de Duitsers, dat naar hun me ning te licht gestraft is, aan te bren gen. De communistische minister van On derwijs heeft bijzondere bijeenkom sten uitgeschreven aan alle scholen en universiteiten voor het houden van lezingen, over het belang van de S.U. en van de „broederlijke betrekkingen" tussen Tsjecho-Slowaije en de Sovjet- Russen. Onze handel met Tsjecho- SIowakije. J^EDERLAND onderhield veelvuldig ge handelsrelaties met Tsjecho- SIowakije. Na de omwenteling in Praag is er in brede kring ongerustheid ont staan. Men vraagt zich af in hoeverre de bestaande handelsacc'oorden zullen worden afgewerkt. Merendeels goed geïnformeerde eco nomische kringen verwachten spoedig een terugslag, aangezien Tsjecho-SIo wakije door zijn huidge regering ver moedelijk sterker in de invloedssfeer van Rusland zal worden getrokken en dientengevolge genoodzaakt zal zijn zich in eerste instantie bezig te hou den met de handel met Rusland, Hon garije. Roemenië, Bulgarije, Joego slavië. nï MIST HEEFT het spel ieriijk ge broken. De Woensdagavond teeds in Zeeland verwachte Engelse gasten zijn pas Donderdagmorgen de Nieuwe Watei-weg met de Nieuw Amsterdam komen opvaren. Om 10 uur vertrokken ze toen per auto naar Goes, waar ze kwart voor één in hotel de Korenbeurs gevolg, dat drie groepen, bestaande uit de directieleden en het hogere perso neel dezer bureaux, tot ^een trip naar Nederland besloten, oïn hier het ter rein voor het Engelse tourisme te ver kennen. De eerste groef) heeft van 21 tot 23 Januari j.l. onze grote steden bêzocht; de tweede, die gister ariveerde, neems, zo men weet. Zeeland en Brabant op JAARLIJKSE VEEMARKT TE ST. JANSTEEN. Op de jaarlijkse veemarkt te afstapten en begroet werden door de j de korrel, terwijl de derde groep van heer Smit, provinciaal directeur der1 19 tot 21 het midden van ons land V.V.V. Nadat enige verversingen waren gaat verkennen. gebruikt, reed men om één uur direct1 Een 40-persoons autobus wordt elke door naar Vlissingen, waar in hotel groep van deze welkome gasten ter Noordzee Boulevard de lunch gebruikt beschikking gesteld, waardoor ze zich werd. Hier gaven burgemeester Kolff gemakkelijk kunnen verplaatsen, en de voorzitter van de Stichting Nieuw Walcheren, de heer W. L. Ver hagen. acte de présence. Langs de kust vertrok men naar Veere. Met name Westkapelle maakte de belang stelling van de gasten gaande en uit voerig lieten zij zich over de landings- Op de jaarlijkse veemarkt te St. gevechten voorlichten. De burgemeèster van Veere, Jhr. de Beer Poortugael ver- rastte hen met een, thee, geserveerd door meisjes in Walchers cosiuym, ter wijl men van cie Kampveerse toren genoot van h« uitzicht op de Zeeuwse wateren. Mr. J kimon Tak heette ais voorzitter der Frcv. V.V.V. het gezel schap in het Ve: keershuis te Middel burg welkom. Hij herinnerde aan de geschiedenis van Walcheren en aan de harts'ijke ontvangst, welke de bevrij dende troepen op het eiland ten deel is gevallen. Een niet minder hartelijke ontvangst verzekerde spr. de Engelse en Amerikaanse toeristen. De burge meester van Middelburg sloot zich daarbij aan. Heden bezoeken de gasten Goes en Yerseke. Veel speling heeft men niet, omdat vandaag nog naar Vierlingsbeek en Overloon moet worden gereden en de Nieuw Amsterdam, die de heren terug naar Engeland brengt, vanmiddag om vier uur uit Rotterdam vertrekt. Qver aanleiding en doel van deze trip vernamen wij nog. dat het de Hol- land-Amerikaltjn onlangs gelukt is, contact te krijgen met de directies dér Engelse reisbureaux en dat verder samenwerking werd verkregen met de algemene V.V.V. Dit contact had tot TAE ONDERHANDELINGEN, welke gednrende meerdere maanden rijn gevoerd tussen de vertegenwoordigers van de.organisaties van Over heidspersoneel en- de regeringsdelegatie betreffende verbetering van de financiële positie van bet burgerlijk rijkspersoneel hebben tenslotte, dank zij het begrip, dat over en weer bleek te bestaan voor de wederzijds uiterst moeilijke positie, thans tot overeenstemming geleid. drag zal worden gerestitueerd, dat globaal overeenkomt met een even redig deel van het uit dezen hoofde over dat jaar ingehouden bedrag. Er zal nog worden bezien in hoe verre ook restitutie zal kunnen wor den gegeven aan degenen, die in de loop van 1947 zijn gepensionneerd. 2. De regering aanvaardt in begin sel een wijziging van den Pensioen wet. waardoor ook de arbeidscontrac tanten. die tenminste twee jaar in dienst zijn, ambtenaren worden ten zij zij belast zijn met werkzaamheden die een kennelijk tijdelijk karakter dragen. 3. De garantie-lonen voor de ge huwden worden verhoogd met t 200 JMTI, 4. De 5 pet ongehuwden-attrek komt te vervallen. ALS RESULTAAT van deze onder- handelingen is overeenstemming bereikt op de volgende basis: L De bijdrage voor eigen pensioen, welke wordt verhaald op degenen, die onder de pensioenwet vallen, wordt verminderd van 414 tot 2 pet. Hoewel het de bedoeling is, dat deze maatregel zal ingaan per 1 Januari 1948. acht de Regering termen aan wezig voor het thans in rijksdienst werkzame personeel aan deze verbe tering in zoverre terugwerkende kracht te verlenen, dat aan degenen, die gedurendehet gehele jaar 1947 in rijksdienst zijn geweest en op wie in bedoeld jaar een bijdrage voor eigen pensioen is verhaald een be- 8. De-jnet ingang van .1 Juli 1947 doorgevoerde incorporatie van de tij delijke toelage in de wedden boten f 3000, welke in tegenstelling tot die voor de wedden van f 3000 of minder 's jaars slechts 5 pet. der toenma lige wedde heeft bedragen in plaats van 10 pet., wordt herzien m.i.v. 1 Ja nuari 1948 wordt alsnog een bedrag overeenkomende met de destijds ge- incorporeerde toelage ad 5 pet. aan deze wedden toegevoegd. 6. De technische herziening van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijks- ambtenaren 1934, welke beoogt ver- betering te brengen in die bezoldi gingsschalen, welke in het raam der onderlinge verhoudingen daarvoor in aanmerking komen, zal terugwerken tot 1 Januari 1948. Bij deze herziening, welke zich in een gevorderd stadium bevindt, wordt 700r."i_n?"cS:aan in ho«verre daarbij tegelyk kan worden tegemoet geko men aan de bezwaren, voortspruiten- de uit de huidige classificatie der ge meenten. Tenslotte ligt het in het voornemen der regering de besturen der lagere publiekrechtelijke organen uit te no digen de daarvoor in aanmerking ko mende bovenweergegeven maatrege len van overeenkomstige toepassing te1 verklaren op het personeel, in dienst van deze organen. Jansteen werden aangevoerd 23 paar den, 67 stuks rundvee en 55 varkens. Het giootste aantal paarden werd door J. d'Hooghe uit St. Jansteen tor markt gebracht. Het grootste aantal rundvee door L. van Dorsselaer te Clinge en het grootste aantal varkens door L. de Meij uit Zuiddorpe. Prijzen werden toegekend voor: het schoonste merriepaard: le prijs Joh. van Acker, St. Jansteen; 2e prijs Jos. d'Hooghe, idém Schoonste ruinpaard: le prijs C. L. Inghels, St. Jansteen; 2e P. Letens, te Clinge; schoonste 2-jarig. paard: le prijs A. Coppenolle, St. Jan steen; 2e Jos d'Hooghe, idem; schoon ste veulen: le prijs G. van Ruymbeke St. Jansteen; schoonste baatgevende koe; le prijs E. van Remortel, St.. Jan steen; 2e Jos. de Buck, idem; schoon ste vaars; le prijs Jos. Dobbelaer, St. Jansteen; 2e idem; vetste stuk vee:,le prijs J. Pieters, St. Jansteen; 2e L. van Dorsselaer, Clinge; schoonste spring- stier: le prijs J. d'Hooghe, St. Jan steen; 2e Jos. Dobbelaer; schoonste hökkeling: le prijs Jan Pieters, St. Jansteen. De belangstelling en drukte die er met de jaarmarkt heerste was weer als vroeger. Men schrijft ons uit universitaire kring: TAE gebeurtenissen in Praag hebben alom in het land de gemoederen wakker geschud uit eer, indolente apa thie en reeds hebben wij melding ge maakt van protesten uit universitaire kringen. Het vorig jaar hield de oud bondskanselier van Oostenrijk, Kurt von Schusshigg een rede voor de Nij meegse studenten, waarin hij de ver antwoordelijkheid voor de gebeurte nissen der achter ons liggende jaren voor een groot deel schoof op de hou ding der Duitse universiteiten in d« jaren 1930-1935. Deze waarschuwende woorden hebben thans weerklank ge vonden, niet alleen in Nijmegen maar aan alle instituten van Hoger Onder wijs in Nederland. De actie-comité'#, op Utrechts initiatief ingesteld, heb ben overal adhaesiebetuigingen verza meld voor de getroffen Praagse stu denten; evenwel heeft de ervaring, op gedaan in de oorlogsjaren, de stu denten geleerd de betrekkelijke waar de van een zo symbolisch gesteld» daad. Daarom werd tevens Dinsdag 2- Maart in Utrecht de actie ingeluid, waardoor iedere honderd Nederlandse studenten vrijwillig één réfugéstudent zullen onderhouden. TAe Nijmeegse studenten echter aeh- ten de tijd rijp voor grootser ini tiatief. Dezer dagen werd in het Con certgebouw „De Vereniging" een massameeting belegd, waarin na bo venstaande programmapunten met overweldigende instemming van de in groten getale aanwezige professoren en studénten een resolutie werd aangeno men, waardoor Nijmegen het initiatief neemt tot opheffing van de C.P.N. en alle mantelorganisaties. Uit overleg' met professoren en studenten is het plan, dat een tegenoffensief wil zijn tegen de gebeurtenissen in het Oosten, gegroeid en reeds zijn de contacten voor een massale ontwikkeling gelegd. Vanuit Nijmegen wordt gevraagd om instemming en steun voor een pe titie door alle Nederlandse studenten, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn, te richten tot de Kroon en waarin wordt aangedrongen op het nemen van alle grondwettelijk moge lijke maatregelen tegen de communis ten in Nederland. Bovendien drongen zij er op aan dat in de nieuwe Grond wet de mogelijkheid zal worden ge schapen 'n staatsvijandige organisatie als de C.P.N. en alle mantelorganisa ties het recht van bestaan te ontne men en buiten de wet te plaatsen. Deze bepalingen kunnen haast zonder mest uit het „Verzamelplan Grondwetswij ziging 1936" worden overgenomen, 'n plan dat toen gericht was tegen de N.S.B.. Deze actie mag niet beperkt blijven tot de Nederlandse studenten. Reeds werd contact opgenomen met de K.A. B„ de N.C.B., de Middenstandsbond, het Medisch Verbond en de landelijke organisatie van Advocaten. Het ligt. in de bedoeling van het Nijmeegs Actie- Comité, dat ten spoedigste alle daar toe geëigende organisaties een derge lijke petitie bü de Kroon zullen indie nen, opdat langs constitutionele weg bereikt zal worden wat anders onmo gelijk is. Nijmeegse studenten wensen zich, volgens de woorden ter vergade ring gesproken, niet langer te verschui len achter academische betogen. Zij wensen thans man en paard te noe men en achten de tijd rijp voor een gezamenlijke en openlijke aanval op het Communisme. Zij vrezen het Com munisme niet en willen de angstpsy chose, vanuit het Kremlin over West- Europa gelegd, doorbreken door een krachtdadige afwijzing van een valse en on-Christelijke ideologie. Zij ken nen hun verantwoordelijkheid door hun plaats in de maatschappij, die hen vergunt wegen te begaan, die de starre bureaucratische vormen terzijde stellen Daarom dit petitionnement, daarom dit gedurfd initiatief, geheel naar het de vies der R. K. Universiteit: In Dei no mine feliciter. rpot zover dit schrijven. Het behoeft geen betoog, dat We deze „roerigheid" in studentenkringen met grote sympathie begroeten even als de geest van verzet, die thans uit andere groepen oprijst. Doch inder daad dient het niet bij betogen te blij ven Men zal nu op korte termijn in de parlementaire sfeer tot beraadsla gingen dienen te komen over een dui delijke positiebepaling ten opzichte van de nieuwe „vijfde colonne". Kan de K.V.P. hiertoe niet het initiatief nemen? De wedstri'rt van twee proefvoetb- elftallen eindigde in een overwinning van de op papier zwakste ploeg. Dat belooft dus straks wat in Antwerpen tegen Belgie.._ Hierboven een aanval op het B-doeL Van Staffelen ligt met zijn armen op de bal, terwyi de Munck probeert de bal er onder uit te rr*b* beien. Lenstra appèleert daarbij om „hands" alsof z«n leven ervan afban#* Htj kree# z n zin. De strafschop leverde het eerste en enige doelpunt der A* ploeg op,

de Stem | 1948 | | pagina 1