Vijflandcn-Confercntie uitgesteld? S. v. d. L. niet eens met Regering Entree-kaartjes-parlement Herziening Grondwet Niet vandaag, maar morgen zal in Brussel worden bijeengekomen Nieuwe bonnen IN "T KORT C.P.N. begint ook met actiecomités Mmister Drees tegen hogere ag voor grote gezinnen Prijspolitiek geeft geen voldoende garanties voor komende oogstjaar Het drama te Zevenbergen De opheffing der Tribunalen vterde jaargang No. 1015 DONDERDAG 4 MAART 1948 Spoedig tastbare resultaten te Londen Belangrijke rede van Spaak Ieder 2 eieren Zaterdag zachte zeep Smokkeltruc ging niet op Spaak Nog niets geleerd De situatie in Tsjecho-Slowakjje Een ongeloofwaardig groeiproces Sociale Zaken in Eerste Kamer Rustig weer Doodgeschoten om 'n zak aardappelen Tegen Roosendaalse land- wachter twintig jaar geëist België-Nederland Nederlands elftal samengesteld Hoe het mes erbij kwam Tweede Kamer II. De Verenigde Staten van Indonesië Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: 7. F J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bü niet postbestelling) i 0.28. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend, Voor God. Koningin en Vaderland VOLGENS de Brusselse radio zijn de besprekingen tussen Engeland, Frankrijk en de Benelux over een politiek, mili tair en economisch verdrag van West-Europa, die heden zouden beginnen, wegens vertraging van een der delegaties door weers omstandigheden, 24 uur uitgesteld. Ook uit Londen kwamen dergelijke berichten. •MAAR eveneens uit Brussel^ I' „,=S, wordt medegedeeld zullen de Benelux- landen op de Vüfmogendhedenconfe- rentie door een gemeenschappelijke woordvoerder vertegenwoordigd wor ded. Wel zullen de andere algevaar digden aanvullende verklaringen kun nen afleggen over aparte punten van het te bespreken ontwerpverdrag. Dit schijnt gisteren vastgesteld te zijn tijdens de voorbereidende confe rentie der Beneluxlanden te Brussel. In een communiqué. datstoa afloop dezer conferentie is verstrekt, wordt bekend gemaakt, dat de delegaties de vraagstukken hebben beschouwd, die het onderwerp der besprekingen zul len uitmaken, welke zullen worden ge opend met de vertegenwoordigers van de Franse en Britse regeringen aan- I gaande de vereniging en versteviging van West-Europa. Overeenkomstig de besluiten der drie regeringen, op 29 Februari genomen in de vergadering van eerste ministers en ministers van Buitenlandse Zaken hebben de delegaties de gemeenschap pelijke formulering opgesteld, die bij de komende onderhandelingen voor gelegd zullfn worden. T/OOR HET TIJDVAK van 7 tan. 20 Maart geelt elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC MB 232 algemeen: 750 gr. suiifer, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz, of 750 gr. versnaperingen. 333 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig lm. 13 Maar). 231 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 239 algemeen: 2 eieren. 335 reserve: 600 gr. brood (geldig dig t.m. 13 Maart). 32$ reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 13 Maart). BONKAARTEN KD, KE 802: 730 algemeen: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel, enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. 732 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz, of 500 gram versnaperingen. 733 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 13 Maart). 731 algemeen: 400 gr. brood et 1 rantsoen gebak). 729 algemeen: 2 eieren. 725 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 13 Maart). 728 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD MH 803 (bqz. arbeid, a-s. moeders en zieken). 1075 suiker: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz, of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB QC 802. 19, 23 Tabak: 2 rantsoenen sigaret- ten of kerftabak. "1 versnaperingen: 200 gr. versna peringen ol 200 gr. sdiker, bo terhamstrooisel enz, of 400 gr. jam, stroop enz, 34 Versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. zuiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kannen reed* op Vrijdag 5 Maart worden gebruikt. Op Zaterdag aj. zal nog een bon voor zachte zeep worden aangewezen. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen 182. 184. 185, 684, 68S melk, 190, 191, 197, 697, 698 reserve. A AN het douanekantoor te Eede kwam een grote vrachtauto met 13.000 kg. pootaardappelen. bestemd voor Frankrijk, welke afgeleverd moes ten worden aan een in Frankrijk ge vestigde uit Nederland geëmigreerde boer afkomstig uit Poortvliet. De ver gunningen schenen in orde te zijn, maar de Ontvanger vertrouwde het zaakje niet, hield de auto op en stel de zich in verbinding met de douane recherchedienst te Sluiskil. Deze stel de onmiddellijk een onderzoek in. waarbij al spoedig bleek dat deze aard appelen bestemd waren voor d* zwarte handel in Frankrijk. Men trachtte dus met officiële pa- Pieren te smokkelen De wagen en de lading werden in beslag genomen en men ging tot drie aanhoudingen over te weten: een zekere D uit Roosen daal. een zekere D. uit Oostburg en r. uit Frankrijk die toevallig hier te lande verbleef. Stalin oprecht TT ET is zeker niet uitgesloten, dat Spaak de hiervoor bedoelde „ge meenschappelijke woordvoe: Ier zal zijn. In dit verband is het niet van belang ontbloot aandacht te schenken aan de belangwekkende rede, die Spaak gisteren in de Belgische Volks vertegenwoordiging heeft gehouden. Hü zeite als eerste minister uiteen, hoe Frankrijk en Groot-Brittannië de gelegenheid hebben aangegrepen om de Sovjet-Unie te verzoeken met hen de middelen te beramen tot het or ganiseren van een internationale con ferentie. Maar de weigering van Rus land, ging Spaak voort, heeft die van de andere Oost-Europese landen tot gevolg gehad. „Het veto van de Sov jet-Unie heeft jegens de Verenigde Staten de beschuldiging van inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van andere naties doen ont staan". Spaak verwonderde zich over de „hartstochtelijke strijd, die door alle communistische landen op internatio- naar plan gevoerd is". Het is zaak na te gaan, of de Sovjet-Unie een „ge vaarlijke politiek" voert Daarom moet men de politiek van de Sovjet-Unie trachten te begrijpen, zei hij. Spaak herinnerde aan de woorden van Stalin, waarin deze tot uitdruk king bracht, dat marxistische en ka pitalistische economie kannen samen werken. Spaak gelooft, dat Stalin oprecht is geweest Laat ons niet te pessimistisch zijn, zo zei hij, maar Iaat ons pogen een wereld, die van ons gescheiden is maar waarmee wij moeten samenleven, te begrijpen. Hy wees er op, dat de Sovjet-Unie „Oost-Europa volkomen gereorgani seerd heeft.", „Waarom zou zij ons niét toestaan hetzelfde „zowel in eco nomisch als ia -militair opzicht in hét Westen te doen?' Hij verklaarde geestdriftig voor stander te zün van de economische entente en legde er de nadruk op, dat een politiek verdrag slechts be tekenis beeft, als het wordt aange vuld met militaire verdragen. Amerikaanse garantie 'M'IET onwaarschijnlijk is, dat in Brussel van Frans-Engelse zijde een nieuw ontwerp-vedrag ter tafel zal worden gebracht, meent „Paraal" Sommigen brengen de grote haast, die van Engelse zijde thans ten toon wordt g#preid, niet alleen in verband met de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije, maar ook met de mogelijkheid van een Amerikaanse garantie aan West-Europa, die in de lucht hangt. Een dergelijke garantie zou des te gereder kunnen verkregen worden als eerst de Westerse Unie in kannen en kruiken was. Welke vorm die garantie waarover, zoals men weet. nog niets positiefs bekend is, zou krijgen, is he lemaal een gissing: mogelijk een pas klaar maken op de huidige situatie van Byrnes' oude idee van een vier- mogendhedengarantie tegen Duits land? Clay optimistisch TJISTEREN heeft men in Londen ver- der geconfereerd over het Duitse probleem. Meer speciaal is de kwestie van het Ruhrgebied ter sprake geko men. Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland, heeft .Voor een democra- als zijn mening te kennen gegeven dat tie is het onmogelijk een agressievede huidige conferentie te Londen de politiek te voeren". j weg zou effenen voor de fusie van Wij moeten het Westers verdrag de Franse zone met de Brits-Ameri- aluiten en wel allereerst het politiek kaanse en spoedig tot tastbare resul- verdrag, aldus Spaak. Itaten zou leiden. ■yRIJGELATEN politieke delin- quenten hebben in Gent, na afloop van een vergadering een betoging gehouden. De manifestan ten hadden voor deze gelegenheid hun oude uniformen van de „Zil vermeeuwen" de politieke-forma tie, waartoe zij tijdens de Duitse bezetting hadden behoord, weer aangedaan en trokken hiermede door de straten. De gemotoriseerde politie maak te spoedig een einde aan de de monstratie der Carnavaleske heren die intussen bewezen hebben nog niets te hebben geleerd. TN NAVOLGING van hun Utrechtse collega's (zie onze rubriek „Hak op de Tak") hebhen ook de studen ten der Nijmeegse Universiteit een protestvergadering gehouden tegen 't optreden der huidige Tsjecho-Slowaak se regering. Een motie werd bij accla matie aangenomen, waarbij steun aan de Tsjecho-Slowaakse studenten wordt verleend. TZRUYER, een Groningse jongeman, die heeft deelgenomen aan „Sil- bertanne-moorden" welke in enige Groningse dorpen in samenwerking met de „Sicherheitsdienst" zijn ge pleegd is door het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem ter dood veroordeeld. ■TN DE afgelopen nacht is te Beusi- chem bij Culemborg een roofover val gepleegd. Drie pseudo-ambtenaren maakten zich bü een boer meester van een portefeuille en een geldkistje, teza men met een bedrag van ongeveer f 7000. Zij zijn al aangehouden. Z"1 ROOT-BRITTANNIE zal geen pen ter beschikking stellen een striidmacht der V. N. welke alleen opgericht zou worden om de orde in Palestina te handhaven. JU'AAR DE Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, zijn twee korvet ten op weg naar de Goudkust, waar in de afgelopen week onlusten zijn voorgevallen. RNGELAND heeft in een nota aan Guatamala energiek en met kracht geprotesteerd tegen de „onaangename gebeurtenissen", die te Guatamala zijn voorgevallen. troe- ttET DAGELIJKS BESTUUR van de C.P.N. heeft blijkens een in „De Waarheid" gepubliceerd communiqué zün vreugde uitge sproken over „de schitterende overwinning", door de Tsjecho- Slowaakse arbeiders, boeren en progressieve intellectuelen op „de reactie" behaald. Het D. B. richt vervolgens de nodige scheldtirades tegen hen. die hier te lande „deze schitterende overwinning „als een droevige gebeurtenis beschouwen en daarbij krijgt vooral het P. B. van de P. v. d. A. vegen uit de pan aangezien dit er naar streeft „de Nederlanders voor de onderwer ping aan het Amerikaanse impe rialisme, in een westelijk blok, rijp te maken". Dan komt het voornaamste: Het Dagelüks Bestuur der C. P.N. roept alle vrienden van de vrede en van de vooruitgang en de zelfstandigheid van onsMand op, zich tegen deze pogingen, die een gevaar voor de wereldvrede inhouden, schrap te zetten. ZÜ moeten zich in comité's ver enigen, om op brede grondslag de strijd voor welvaart, demo cratie en nationale zelfstandig heid te voeren. Daar komt de aap van de actie- comité's ook tut de scharlaken mouw. Het spelletje, dat in Bohe- men slaagde, wil men ook hier proberen. Als lugubere grap be zigt men in dit verband dan nog de uitdrukking „nationale zelf standigheid" TNDIEN het Tsjecho-Slowaakse par- lement de volgende week bijeen komt om de nieuwe regeringspolitiek te behandelen, verwacht i -en, dat een aantal leden afwezig zullen zijn. Som migen zijn reeds als afgevaardigden afgetreden en enkelen wachten nog 't onderzoek af van de parlementaire commissies van hun partijen. De „officiële" Tsjecho-Slowaakse pers deelt mede, dat slechts parle- mensleden, die 'n verklaring van loya liteit tekenen en die toegelaten wor den door het parlementaire actie-oo- mité, hun zetels de volgende week in het parlement kunnen innemen. In politieke kringen zegt men, dat de nationale vergadering een zuiver „entree-kaartjes-parlement" zal zijn. Propaganda. TTET communistische blad „Rude Pravo" heeft medegedeeld, dat de communistische partü gemiddeld dui zend nieuwe leden per dag wint. In Februari zouden 50.000 nieuwe leden zijn ingeschreven, waardoor het aan- TI/AT DE door de heer de Bruyn (K.V.P.) in de Eerste Kamer bepleitte verhoging van de kinder- büslag voor grote gezinnen betreft, - gaf minister Drees gisteren in de Kamer tüdens de verdere behande ling der begroting van Sociale Za ken aan de hand van cijfers te ken nen. dat daaraan grote bezwaren zün verbonden. „Men houde er rekening mede. dat thans het streven erop gericht is de kinderbüslagregeling, voor zoveel mogelijk vlakken van Weersverwachting:, geldig tot hedenavond: In de ochtend lichte vorst en uitgebreide mistbanken. In de loop van de dag plaatselijk opklarend en in het algemeen ongeveer de zelfde temperatnur als gisteren droog, weinig wind. Heden ron onder 18.23 nor en *»aan onder 11.22 inir. Vrjjdag: tod op 7.18 uur en maan op 5.29 aar. T/AN DE Stichting voor de Land bouw bereikte ons een commen taar op de door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening bekend geworden loonvaststel ling over 1947 en 1948, zoals wq die gisteren publiceerden. Opgemerkt wordt, dat na onderhan delingen de Stichting voor de Land bouw een compromis-voorstel heeft gedaan aan de Regering, dat inhield: le. Nabetaling van 1 ct. op alle ge leverde melk in de zomer 1947. 2e. Een overbruggingstoelage voor de kleine bedrijven, behalve voor die op de zeekleigronden, over 1946 en 1947. 4e. Een compensatietoe6lag over 1947. 4e. Een nabetaling voor de groen ten, voor Zover zij in 1947 de 70-50 pet. van de kostprijzen van 1945 niet hadden gehaald. De regering heeft een nabetaling op de zomermelk van 1947 en een com pensatietoeslag voor bepaalde bedrij ven op lichte gronden ingewilligd. In de kringen van de Stichting voor de Landbouw heerst teleurstelling over het feit, dat de tuinders niets krijgen, terwül ook de boeren op de lichte gronden, en wel in het bijzon der de kleine boeren op deze wijze niet krijgen wat hun toekomt. Wat betreft de maatregelen, die de regering denkt te nemen op het stuk van de lonen en prijzen voor het jaar 1948. meent de Stichting voor de Land bouw nog eens uitdrukkelijk te moe ten vaststellen, dat noch in de moties Vondeling-Groen, noch in de nota van de Stichting voor de Landbouw een aanleiding was te /inden om deze on der het oog te zien in combinatie niet de desiderata op grond van onvoldoen de prijsstellingen in het verleSen. Ook wü'st de Stichting erop, dat tij dens het overleg met de Regering ook is gesproken over de hoogte van de premie voor het bedrijfspensioenfonds en het tijdstip, waarop met de premie betaling zal worden begonnen. Hierover werd echter in het bericht van het ministerie ran Landbouw, geen melding gemaakt. Het zal dus nodig zijn, dat hierover nader over leg met de regering wordt gepleegd. Met een zekere spijt stelt de Stich ting voor de Landbouw verder vast, dat de regering, instede /an een ra tioneel gevoerde graanverbouw in het binnenland te stimuleren, het risico voor zichzelf en het voik aandurft, moeilük verkrügbare en duur te be talen granen in het buitenland te moe- te betrekken. ■RESUMERENDE komt de Stichting voor de Landbouw tot de gevolg trekking. dat de Landbouw zich tot de overheid heeft gewend om twee redenen. Op de eerste plaats was de prijs stelling naar de mening van de Land bouw in de afgelopen periode voor bepaalde producten te laag. Dit was de reden, waarom de Landbouw aan drong op nabetaling van de melk, de groenten en enkele akkerbouwpro ducten. Op de tweede plaats betekende een uniforme prijsstelling voor bepaalde producten in sommige gebieden wel, in andere gebieden niet een lonende prijs wegens de huidige na-oorlogse omstandigheden. Om deze reden drong de Stichting voor de Landbouw aan op het toekennen van enkele tijde lijke toeslagen voor deze laatste be- drüven, en wel op compensatietoeslag voor de lichte gronden en op over bruggingstoelagen voor de kleine be- drüwm. Beide voor 1946 en 1947. De Regering heeft de redelükheid van de meeste dezer wensen in prin cipe erkend, doch hiervan niet de volledige consequenties aanvaard. De prqspolitiek, welke de regering zich voor het komende oogstjaar voorstelt te volgen, geeft naar de mening van de Stichting voor de Landbouw geen voldoende garantie, dat beide bovengenoemde bezwaren in dit komende oogstjaar zullen wor den ondervangen. Evenmin biedt de ontvouwde loon politiek in de Landbouw voldoende garantie, dat de huidige achterstand van de landarbeidersionen t.a.v. de andere arbeiders niet zal worden ver groot, Iaat staan zal worden ingelopen. Uitdrukkelük moet worden vastge steld, dat het hier niet gaat over steun aan de landbouw, maar over het stel len van redelijke en billijke prijzen en lonen. Hierbü moet men vooral let ten op de kostprijzen van de produc ten en op de ongerechtvaardigde ach terstand van ae landarbeidersionen. Ten overvloede kan nog worden ver meld, dat in Nederland de kostprijzen der meeste agrarische producten ver beneden de wereldmarktprijs liggen, aldus de St. v. d. L. het maatschappelijk leven nit te breiden. Wanneer men nn meer ver hoging gaat bepleiten wordt dat moeilijker" zeid de minister. De minister merkte verder o.m. op, dat men zich rekenschap moet geven van de juiste betekenis van de sociale lasten. Ongeveer de helft van de so ciale lasten wordt als inkomsten door de werkers genoten. Hij staat op het standpunt, dat het niet ongerecht vaardigd is voor de sociale voorzie ningen van bepaalde groepen gebruik te maken van bijdragen uit het be drijfsleven. Gevraagd was waarom het ontwerp op de bedrijfspensioenfondsen zo lang op izich laat wachten. De minister gaf nu te kennen, dat hij zich ook wel eens afvraagt waarom iets zo lang kan duren. Hij gaf toe, dat het te lang heeft geduurd, maar vermoedelijk zal het ontwerp spoedig kunnen worden ingediend. Het is thans bij de Raad van State. De minister deelde verder mede, dat in voorbereiding is een wetsont werp om vast te stellen, dat uitke ringen uit een ziekenfonds voor ver plicht verzekerden mogen worden gedaan te behoeve van vrijwillig ver zekerden. Daar een wijziging van het Bezol digingsbesluit aan de orde komt zul len ook de salarissen der verpleegsters ter sprake komen. De minister vestig de er echter de aandacht op, dat de verpleegsters.die inwonend zijn in een ziekenhuis het zo slecht niet hebben. Na korte replieken werd de begro ting goedgekeurd. TTILOMETERSLANGE TRANEN met tniten huilde de Roosendaal se Landwachter Danen op het ver dachtenbankje van het Büz. Ge rechtshof te Amsterdam, omdat er 20 jaar tegen hem was geëist in ver band met het doodschieten van de huisvader Hiiligers nit Amsterdam. Wat moet er van mqn vrouw en kin deren terecht komen" snikte hü. Danen had op Hiiligers geschoten en hem gedood.J C. Hiiligers was een gezien man in zijn buurt, hij had er een speeltuin opgericht en alle kin deren en ouders waren hem dankbaar Maar in de hongerwinter had hij met zijn gezin zelfs niet meer het mini mum te eten. Dicht bij zijn huls was in het Blauwhoedenveem een voor raad aardappelen opgeslagen, voor „Partei" en Wehrmacht. Landwach- ters hielden er voor de wacht In Maart 1945 werden er aardappels geladen en één zak bleef op straat liggen. Een half mud aardappelen De ogen van de hele straat waren er op gericht, maar nieman mocht er by komen, zo vertelt „Parool". Toen kwam Hiiligers er aan, 'greep de zak nam hem op zijn rug en toenklonk een schot De man zakte ineen en stierf na enig tijd aan bloedverlies uit een buikwond. „Ik bedoelde een waarschuwings schot", zegt landwachter Danen hul peloos „ik wilde helemaal niet raken. Ik was maar geronseld, en ze zeiden, dat ik moest schieten...." Danen zei, dat hij „uit armoede" in zijn geboorteplaats Roosendaal bij „de beweging" was gegaan. Hü was lid ge worden, omdat hü dan niet meer als landarbeider naar Duitsland hoefde, dat hadden ze hem ten minste be loofd. Eind 1944 werd hij gedwongen, zoals hij zeide, in de Landwacht te gaan. En toen werden plotseling hon derd Brabantse Iandwachters naar Am sterdam gestuurd. „Ik moest op wacht staan, ik kreeg een karabijn en ik ken de hier niemand", zei Danen, „en ik moest schieten, als er iemand aan de aardappels kwam". TIET NEDERLANDS Voetbal elftal, dat Zondag 14 Maart a.s. te Antwerpen een interland wedstrijd tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Spel (DWS) en Schüve- naar (EDO). Midden: Stoffelen (Ajax), Mö- ring (Enschede) en de Vroet (Feü- enoord) aanvoerder) Voor: Lenstra (Heerenveen) Rijvers (NAC), Wilkes (Xerxes), van Dijk (Ajax) en DrSger (Ajax) Reserves: De Munck (Sittardse Boys), van Bun (MW), Schaap ('t Gooi) en C. van der Tuyn (HD VS)De wedstrijd die te Deurne wordt gespeeld, zal om 3 uur be ginnen. Gisteravond is het wereldschaakkampioenschap in den Haag voortge :et met de afgebroken party EuweKeres. Onze landgenoot stond Ir. slechte positie, Hü verloor da partij nttelndelQk door tijdnood bil de o6e zet. tal leden op 1 Maart tot 1.400.000 ge stegen zou zijn. De vraag is alleen of deze ciifors juist zijn en of dit ongeloofwaardig groei-proces gepubliceerd wordt met- het oog op de komende verkiezingen. „Opstandigheid". TTET Tsjecho-Slowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft aan gekondigd, dat verschillende leden van de Nationale Veiligheidsdienst ver volgd zullen worden wegens „militai re opstahdigheid". Julius Duris, de communistische mi nister van Landbouw, heeft een zui vering van alle bezitters van gecon- fisceerd land gelast indien zij „onbe trouwbaar" bevonden worden of zich verzetten tegen het nieuwe regiem zal het land hun ontnomen worden. Volgens officiële schattingen be draagt het aantal personen, dat ten gevolge van de zuivering ontslagen of verplaatst is naar posten met minder verantwoordelükheid, verscheidene honderdduizenden. In een Moravische staalfabriek zijn 1100 personen ontslagen, omdat zij weigerden een verklaring van loyali teit aan het nieuwe regiem te tekenen. Afgetreden. OT AVIK, de Tsjecho-Slowaakse am- bassadeur te Washington, t is uit protest tegen de jongste gebeurtenis sen in zün land afgetreden evenals zün collega te Ottawa. Volgens Slavig heeft president Be- nesj slechts met tegenzin aan de com munistische druk moeten toegeven ten einde de natie niet te verdelen en mensenlevens te sparen. rpiJDENS het congres van het alge- meen Belgisch Vakverbond is be sloten de communisten uit d« twee leidende instanties-van-dit verbond, n.l het secretariaat en het bureau, te ver wijderen. rpHANS is in de legerorders naast het het reeds eerder gepubliceerde be sluit demobilisatievoorzieningen 1948, verschenen een zevental demobilisatie beschikkingen, waarin de beginselen van het besluit nader zijn uitgewerkt Tl/TARSHALL, de Amerikaanse mi- nister van Buitenlandse Zaken, heeft aan het Congres meegedeeld, dat van de 275 raillioen voor Grieken land en Turkije gevraagde dollars 200 millioen voor Grikenland zijn be stemd. QVER DE TOEDRACHT" van het dra- ma te Zevenbergen vernemen wij dat het slachtoffer A. Krols op het erf der fam. v. d. H. naar een gesprek heeft staan luisteren, dat binnenska mers plaats gehad. Kennelük is 't daar bij nogal luidruchtig toegegaan, want K. kon de loop van het gesprek vol gen en heeft dit onderbroken door er iets tussendoor te roepen. Daarop is de zoon D. der familie v. d. H. naar buiten komen lopen en is een vecht partij tussen hem en A. K. ontstaan. Familieleden van K. waren vanuit hun woning getuige van deze vechtpartü en liepen naar buiten. De aanvaller was bevreesd, dat K. hulp van zün familieleden zou ontvangen en wilde toen maar meteen een eind aan de vechtpartü maken. Hü greep zijn knip mes en stak K. Met het bekende nood lottige gevolg. De begrafenis van het slachtoffer is Donderdag om 10 uur. J^E TWEEDE KAMER is gisteren middag bijeengekomen om te stem men over het amendement van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht op art. 28 van het wetsont werp tot opheffing van de Bijzondere Gerechtshoven, de Bijzondere Raad v. Cassatie en de Tribunalen. Dit art. 28 beoogt aan art. 8 van het tribunaalbesluit een derde lid toe te voegen, volgens hetwelk de minister van Justitie in bijzondere gevallen, doch alleen op het daartoe strekkend voorstel van de Hoge autoriteit, die het fiat-executie heeft verleend, kan bevelen, dat een bijzondere maatregel van verbeurdverklaring niet of niet geheel zal worden ten uitvoer gelegd. Het amendement Wilde het voorstel doen uitgaan van de gezamenlüke ho ge autoriteiten. Met 46 tegen 26 stemmen is dit amen dement aangenomen. Het betrokken artikel, de beweeg redenen en het ontwerp zijn daarna zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De voorzitter verdaagde daarop de vergadering tot Woensdag 10 Maart. Dan zal ook aan de orde komen de interpellatie van de heer van der Goes van Naters omtrent de voorstéllen en onderhandelingen sedert de aanvang van dit jaar, waarbij Nederland recht streeks of zijdelings betrokken is. nrERWIJL we in het eerste artikel vaststelden, dat het nog niet zeker is, of Suriname en de Antillen de voorgestelde verhouding tot het moederland verlangen, béstaat st ook geen absolute zekerheid dat alle gevormde of nog te vormen ne gara's en daérah's in Indonesië deel wensen uit te maken van de Vere nigde Staten van Indonesië. De kans is niet uitgesloten dat verschillende negara's of daérah's of delen ervan een andere verhouding tot Nederland wensen, de overeenkomst van Ling- gadjati laat daartoe de mogelijkheid open. Vooral de Menadonezen, Am- bonnezen en Timorezen tonen weinig verlangen om deel uit te maken van deze deelstaat. De Persatoean Timoeé Besar (Vereniging de Grote Oost), waarvan de leden tot bovengenoemde bevolkingsgroepen behoren heeft reeds in 1947 een petitie gericht tot H.M. de Koningin en tot de beide kamers der Staten-Generaal, teneinde de Minahasa, Ambon en Timor een eigen status te geven en aan de bewo ners van die gebiedsdelen het Neder landerschap te verlenen. Nog onlang* werd op een vergadering van de P.T, B. te Batavia krachtige taal gespro ken. Indien de Nederlandse Unie uit de deelstaat Nederland de West en de deelstaat Verenigde Staten van Indonesië zou bestaan wensen zij zich bü de Nederlandse deelstaat aan te sluiten. De voorgestane grondwetsherzie ning zou dit echter onmogelük ma ken, terwijl de overeenkomst va» Linggadjati wel deze mogelijkheid biedt. Men ziet, de vorming van de twee de deelstaat der Unie, de Verenigde Staten van Indonesië, zal ook wei niet erg vlot verlopen! Ati Java is, in voormalig Republi- keins gebied, de zelfstandige Ne gara Madoera gevormd, de negara's Pasoendaën (Djawa Barat) en Djawa Wétan (Oost Java) zün in wording. Ook op Sumatra is reeds een vrije Negara, Soematera Timoer (Oost-Su- matra) gevormd en zün andere in op richting. De Repoeblik brokkelt al waar de Nederlandse troepen de be volking hebben bevrijd! De ruim 5 millioen zielen tellende bevolking der Javaanse Vorsten landen Kasoenanan, Mangkoene- garaftn, Sultanaat en Paekoealamun" is zéér aan haar vorstenhuizen ge hecht, de feodale Javaanse vorsten kunnen onmogelijk veel bewondering koesteren voor de „Repoeblik", zodat wanneer deze nog .meer prestige in boet, de kans niet is uitgesloten, dal de Javaanse vorsten het voorbeeld van hun Sumatraanse collega's in Soematera Timoer volgen en een eigen negara stichten. Hadden onze troepen bij de politiële actie Mid den Java bezet, dan zou deze negara zeker de eerste zün geweest, die op Java werd gevormd. TTe komende volksstemmingen in een groot deel van Indonesië zouden wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat de Atjéhers, Batakkers en Mi- nangkabauers, die thans onderge bracht zijn in de Repoeblik, eveneens de voorkeur geven aan eigen natio nale negara's boven de status van door Repoeblikeinse ambtenaren autocratisch bestuurd gebied. Hier door zou de Repoeblik uiteenvallen. Hetzelfde geldt voor de negara Indo nesia Timoer (Oost Indonesië), want ook hier leven verscheidene volkeren samen in een door ons geschapen kunstmatig staatsverband. De actie van de Persatoan Timoer Besar is et het voorspel van. De enigst logische opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië zou dan mogelük worden, n.l. een bond van natlonaal-homogene negara's. Tn de derde plaats is er dan de sta tus van Nieuw-Guinea. Wordt de grondwet in de genoemde zin gewij zigd, dan is daarmede de status van Nieuw-Guinea bepaald. Immers Nieuw Guinea is géén Nederland, noch Su riname, noch Antillen en kan dus al leen maar deel uitmaken van de tweede deelstaat: de Verenigde Sta ten van Indonesië. De gevolgen hier van zouden gewoonweg niet te over zien zijn! Wel eist een deel der Indo nesiërs Nieuw-Guinea op als grond gebied van de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië, doch hun „recht op Nieuw-Guinea vloeit uit sluitend voort uit de overweging dat de Verenigde Staten van Indonesië alle voormalig Nederlands koloniaal gebied in Z.O. Azië en Australië moei. omvatten. Op ethnographische gronden kan deze els niet steunen, daar, be houdens in een klein deel van de Vogelkop, de inheemse bewoners van Nieuw-Guinea en de ten noorden daarvan gelegen Japen- en Schouten- eilanden, de Papoea's evenzeer van de Indonesiërs verschillen als deze van de Nederlanders. Bovendien is Nieuw-Guinea nog lang niet rijp voor zelfbestuur en zou dus een kolonie (territorium) van de Verenigde Staten van Indonesië worden. Zowel hier te lande als in Indië wordt in brede kringen geageerd te gen een opnemen van Nieuw-Guinea in het Indonesische gemenebest, om dat in dit „lege" land vele streken geschikt zijn voor Europese en Indo- Europese kolonisatie en 't land in d« toekomst 'n immigratie- en transmi- gratiegebied kan worden voor Neder landers en Indo-Europeanen. Optimis ten zien reeds binnen 15-20 jaar N.- Guinea als een bloeiende landbouw- staat met minstens een millioen Ne derlandse inwoners! Een feit is ech ter dat de kolonisatieplannen in een vergevorderd stadium van voorberei ding verkeren en er hard aan wordt gewerkt. Hoe de ontwikkeling van Nieuw-Guinea ook zal zün, vloeit 'och uit bovenstaande overwegingen voort dat een eigen status voof Nieuw-Guinea zéér gewenst is. da mom komende grondwetsherziening daartoe de mogelijkheid openen.

de Stem | 1948 | | pagina 1