Regering stelt akkerbouwprijzen vast T egemoetkoming aan wensen van de West Kleine oorlogsschade De communistische bisamrat Herziening Grondwet IN 'T KORT Hogere boeie sanctioneert opkomstpI'cM Geen missie naar Duitsland Belgisch vliegtuig verongelukt spoedig vergoed In de Sovjet-tang Zevenbergse moord opgehelderd „Comité's van verdediging" in „Bazarspullen" van 1 1.000 dollar VIERDE JAARGANG No. 1014 WOENSDAG 3 MAART 1946 Voor God. Koningin en Vaderland Op melkprijzen en ten behoeve van bedrijven op lichte gronden worden toeslagen ten bedrage van f 85 millioen verleend HONGERSTAKING Koude ochtend T weede Kamer Bijzondere Rechts- bij verkiezingen pleging op haar laatste benen Eerste Kamer Toeslag voor kinder rijke gezinnen bepleit 19 doden De limiet is f 3000.- Voorloper üan het College Van Algemeen Bestuur In beginsel algenieen kiesrecht Voor mannen Scherpere maatregelen nodig geacht Zoon bracht dodelijke steek toe Schaaktournooi om hei wereld kampioenschap Communisten bereiden zich voor Mgr. Joseph v. d. Biesen: Grote juwelendiefstal in Den Haag op gehelderd Partisanen overvallen Frans convooi Minstens 150 doden I. De positie van de West Uitgave N. V. Uitgeveramlj. Neerlandia. - Redactieraad: F J Aeraoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.33 per kwar taal. per post f 4.25, per week (uitsluitend bü niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. S 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. NAAR AANLEIDING van de in het jaar 1947 in de Tweede Kamer behandelde moties betreffende de prijzenpolitiek in de landbonw heeft de regering thans, na overteg met vertegenwoordigers van de ge organiseerde landbonw, enige beslissingen genomen. (iitgaande van een aanstaande verhoging der basis-uurlonen van 64 tot 68 cent en een tegeliikertHd in te voeren verlaging der tariefionen, waarvoor het college van rijksbemiddelaars nadere voorstellen zal doen, zijn nu definitieve prijzen vastgesteld voor melk en voor de akkerbouw producten van de oogst 1948. Stichting voor de landbouw ongerust. IN VERBAND met het feit, aldus deelt ons de afd. voorlichting van het ministerie van Landbouw mede, dat sommige prijzen, onder meer de rog- ge- en melkprijzen, zo zijn vastgesteld dat onder de tegenwoordige omstan digheden van de minder goede pro ductiegebieden een voldoende netto bedriifsoverschot niet kan worden ver kregen, heeft de regering zich voor gesteld boven de prijzen nog extra toeslagen te verlenen, welke toeslagen dan in het bijzonder ten goede zou den moeten komen aan bepaalde ge bieden of bepaalde bedrijfstypen. Voorstellen tot financiering van deze Richtprijzen Oogst 1948 Tarwe t 31.00 per 100 kg. Rogge t 31.00 per Gerst f 19 00 per Haver f 17.50 per Groene erwten f 30.00 per Schokker erwten f 31.00f 39.00 per Capueijners toeslagen zullen door do -uister van Financiën aan de Staten-r -".-aal wor den gedaan Na goedkeurin" van deze voorstellen zullen de toeslae.pn worden uitgekeerd op basis van in overleg met de georganiseerde landbouw vast te stellen normen. Akkerbouwprijzen. JDEKENING houdend met de invoe ring van de beoogde wijzigingen in de landarbeidersionen en zich on der meer baserende op de kostprijs berekeningen van het landbouw'-eco- nomisch-instituut, heeft de regering de in onderstaande kolom genoemde richtprijzen voor de akkerbouwpro ducten vastgesteld. de prijsvorming dezer producten, door bepaalde maatregelen, eventuele voor schriften voor de afzet in binnen- of buitenland uitgezonderd te binden. Nieuwe melkprijs. yOOR de melk, waarvoor sinds No- vember 1947 een voorlopige prijs was vastgesteld, is thans de definitie ve prijs bepaald en wel op 18.3 cent per kg melk van 3.3 pet. vet. Dit zal betekenen, dat de winterprijs op 20 cent gehandhaafd blijft doch dat de zomermelkprijs welke ongeveer eind April ingaat op 17.5 cent per kg. melk van 3.3 pet. vet zal worden-vastge- steld Tenslotte zal de bestaande toe slag voor de in het Westen des lands voor directe consumptie geleverde melk met ongeveer 0.5 cent per kg. melk worden verhoogd. Ook bij deze prijsvaststelling is rekening gehouden met de in te voeren verhoging der basis-uurlonen. Toeslagen. Richtprijzen Oost 1947. Grauwe erwten Bruine bonen Witte bonen Veldbonen Waalse bonen Dulvebonen Koolzaad Blauwmaanzaad Karwjjzaad Lijnzaad Geel mosterdzaad Bruin mosterdzaad Kanariezaad Fabrieksaardappelen Suikerbieten f 45.00 per f 21.00 per f 70.00 f 45.00 f 4.75 per f 32.00 per 1000 kg. f f f f f f 31.00—f f f f f f f f 21.00—f t f 70.00—f f 50.00—f f f 35.00—f f f 25.00—f f f 20.00 20.00 19.00 17.50 26.00 35.00 42.50 50.00 45.00 50.00 21.00 21.00 25.00 50.00 80.00 75.00 50.00 55.00 80.00 40.00 4.75 34.00 ÖONGERSTAKING komt in de mode. Na het geval van de verliefde mijnwerker in België wordt nu uit de V.S. gemeld, dat drie communisten In hongersta king zijn gegaanomdat ze niet vlug genoeg naar Tsjecho-Slowa- kije mogen vertrekken. We hebben zo heel vaag het idee, dat er in Tsjecho-Slowakije binnenkort wel een paar meer mensen gevonden zullen worden, die bereid Zijn de zelfde kuur te ondergaan, als ze dan tenslotte naar de V. S. toe mo gen. De vrees, dat de autoriteiten in dat land dergelijke lieden rus tig zullen laten honger lijden, lijkt niet ongewettigd! T)E DRIJVENDE BOK „AJJax", de grootste die ons land rijk was, is in de nacht van Zondag op Maandag in de Middellandse Zee ver gaan. De drie runners van de bok zijn in veiligheid. OIJ EEN ONTPLOFFING in 'n kruit- fabriek te Baelen-Weze! in België werden zes mensen gedood en twintig gewond. pRINS KAREL van België zal fl April door Truman worden ont vangen. Het verblijf van de Prins regent en Minister Spaak in de V.S. zal vermoedelijk niet langer dan twee weken duren. DEN IJSJE kost deze zomer weer 3 en 10 eent en weegt dan resp. 22% en 45 gram. De duurste Ijsco is 20 et. efi weegt 90 gram. Ook In restaurants werden de conpes goedkoper. IVE ROTTERDAMSE HAVEN is een gevaarlijk oord: een man stak een vronw neer en sloeg daarna tever geefs de hand aan zichzelf. Een schipper kreeg ruzie met twee muzi kanten en stak een van de twee In de b«tk; de toestand van het slachtoffer is ernstig. A. J. KOEJEMANS (C.P.N.) en Mr. Dr. J. in 1 Veld hebben bedankt als leden van de Eerste Kamer. J£LEINE TUINDERS behoeven voor lopig niet te rekenen op voortzet ting van het uitwerken der plan nen, die de instelling van een pensioen verzekering beogen. JN TEGENSTELLING met eerdere berichten kan worden gemeld, dat voor het vestigen van een détailhan- del in schrijfbehoeften enz. een Mid denstandsdiploma en een vakdiploma van de Kantoorboekhandel nodig zUn. TTITLEENBIBLIOTHEKEN van par ticulieren mogen f 0.10 per boek voor de eerste week vragen en ver volgens f 0.02 voor iedere volgende dag. Andere kosten mogen niet wor den berekend. gEN GEHEIM VERDRAG tussen de Scandinavische landen en de V.S. bestaat niet, aldus de Deense minister van Defensie in een officiële verkla ring. DEN VERDAG van vriendschap tus- J sen Italië en Engeland ls wel in de maak en kan binnenkort worden venvacht. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: In de ochtend nog lichte vors' met mist welke op vele plaatsen eerst laat zal optrekken Daarna zonnig weer met snel stHgendc temperatuur en weinig wind. Zon onder: 18.23 uur. Maan on der 14140 uur. Woensdag: Zon op: 7.20 uur. Maan op L38 uur. yOOR dé consumptie-aardappelen ligt het in de bedoeling te komen tot een enigszins lager algemeen prijs peil, echter met dien verstande, dat wijzigingen van de prijsverhoudingen en van de bewaarlonen worden voor behouden. In afwachting van de calculaties van het landbouw-economisch insti tuut welke calculaties een geringe verlaging van de kostprijzen der mees te akkerbouwproducten aantoonden, zijn de richtprijzen - voor de brood granen een weinig verhoogd. De rege ring lost hiermede haar toezegging in, dat het prijsverschil tussen brood-gra nen en voedergranen van de komende oogst groter zal worden dan het thans bestaande verschil, terwijl de op ba sis van de calculaties van het land bouw-economisch instituut verlaagde richtprijzen voor suikerbieten en aard appelen, een juistere verhouding schep pen tussen de prijzen van de brood granen en de hakvruchten. Zoals uit het bovenstaande blijkt, zijn voor een aantal producten voor de komende oogst geen richtprijzen vastgesteld, 't Ligt niet in de bedoeling ■MAAST deze prijzen zijn in het bij- zonder ten behoeve van beoaalde melkveehouders en van de bedrijven op de lichtere gronden de volgende toeslagen gedacht,' t Een toeslag van 17 millioen gul den als compensatie voor de in de zomer 1947 voor vele gebieden, mede door de bijzondere weersomstandig heden onvoldoende geldelijke uitkom sten van de melkveehouderij. b. Een toeslag tan 40 millioen gul den als compensatie voor de in 1947 onvoldoende bedrijfsuitkomsten van bepaalde bedrijven op de lichtere gronden. c Een toeslag van 11 millioen gul den voor 1948 als compensatie voor de ook in dat jaar nog te venvachten onvoldoende uitkomsten »P de lichte re gronden. d. Een toeslag van 18 millioen gul den ter ondersteuning van de voor vele bedrijven op de lichtere gronden onvoldoende melkprijs in de periode November 1947 tot eind October 1948. De wijze, waarop deze totaal 85 mil- loen gulden vragende toeslagen zullen worden besteed, zal na overleg met de stichting voor Landbouw worden be paald. Op de wens van de georganiseerde landbonw ook nog een toeslag te ver lenen ten behoeve van het kleine be drijf op de lichtere gronden ter com pensatie van de naar hun mening on voldoende bedrijfsuitkomsten in 1946, heeft de regering gemeend afwijzend te moeten beslissen. Evenmin acht de regering voldoende gronden aanwezig om over te gaan tot een uitbreiding van de vergoedings regeling voor groenten, welke in 1947 heeft gegolden. Een nabetaling zal dus niet volgen. yOOR de stichting voor de Land bouw is bovengenoemde beslis sing van de regering een teleurstel ling. Jit het regeringseommuniqué, waar in vermeld staat, dat overleg is ge pleegd met de georganiseerde land bouw zou kunnen worden afgeleid, al dus de stichting, dat ook overeenstem ming is bereikt. Dit is echter naar de opvatting van de stichting voor de Landbouw geenszins het geval. De stichting voor de Landbouw stelt het op prijs mede te delen, dat er wel overleg is gepleegd, maar vrijwel op geen enkel punt overeenstemming is bereikt. Zij hoopt haar standpunt na der uitvoerig weer te geven. A AN DE heer v. d. Goes van Naters is in de Tweede Kamer op een na der te bepalen datum een interpella tie toegestaan over het beleid van Minister van Boetzelaer in da eerste maanden van dit jaar. Daarna wer den een serie kleine wetjes aangeno men, w.o het culturele verdrag met Frankrijk Professoren zullen o.a wor den uitgewisseld en de Minister zei- de te verwachten, dat een soortgelijk verdrag met Engeland binnenkort tot stand zal komen. De behandeling van de aanvulling van de Kieswet lokte debatten uit, waarbij o-a. de heer Sweens (K.V.P.) TAE EERSTE KAMER wil geen dele- gatie sturen om de zaak eens nauwkeurig te bekijken: de daartoe strekkende motie Brongersma werd met 18 tegen 12 stemmen verworpen. De heer de Bruyn (K.V.P.) bespreekt bij de behandeling var de begroting van Sociale Zaken de sociale verze kering en de loonpolitiek. Hij kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat in het huidige stelsel van sociale wet geving de arbeider beschouwd wordt als maatschappelijk onvolwaardig. Hü moet blij zijn te worden geholpen bij invaliditeit of ziekte. Over de lonen zegt spr. dat slechts in de uiterste noodzaak moet worden afgeweken van het advies van de Stichting van de Arbeid. In dit verband wenst hij nog een bllzondere duurtetoeslag voor kinder rijke gezinnen. Nadat vervolgens en- ke'e sprekers het woord voerden, ver klaart het K.V.P.-lld van Lieshout, dat er een noodvoorziening behoort te komen t.a.v. de verpleging der gees telijk misdeelden. Daarna wordt de vergadering ver daagd tot vandaag half twee nam. de hoop uitsprak, dat deze wet nu eindelijk eens „leesbaar" worden gemaakt. Ook de opkomstplicht werd van alle kanten bekeken en naar aan leiding van al het zwaarwichtigs, dat te berde werd gebracht meende mi nister W'itteman te moeter. opmer ken, dat de voorgestelde wijzigingen onschuldig van aard zijn. Tenslotte wordt het ontwerp z.h.st. goedgekeurd zodat b(j deze de boete bij het niet nakomen van de verschijnplicht wordt verhoogd. Een ander wetsontwerp behandelde het stemmen door militairen, naar aan leiding waarvan de minister opmerkt dat het in de bdoeling ligt bijzondere maatregelen te treffen ten aan zien van de voorlichting. Een stelsel van schriftelijk stemmen acht hij uit den boze, een aantal volmachten van vijf op één kiezer acht spr. voldoende. Het ontwerp wordt z-h.st. aangeno men. Ook de opheffing der tribunalen en Bijzondere Gerechtshoven maakte de tongen los. De minister van Justitie, van Maarseveen, meende, dat de Bijz. Gerechtshoven van Leeuwarden, Den Bosch en Arnhem in het najaar we gens „geen werk" zullen worden op geheven. Het directoraat-generaal is in volkomen liquidatie. In de verga dering van vandaag zal erover wor den gestemd. Nadat minister van Maarseveen nog heeft gezegd, dat het verenigingsrecht zal worden herzien, wordt de verga dering verdaagd tot vanmiddag. MEGENTIEN PERSONEN zijn ge dood. toen een Dakota van de Sabena bii dc landing op het Lon- dense vliegveld met de neus naar beneden neerstortte, explodeerde en in brand vloog. Drie passagiers wer den uit het vliegtuig geworpen, doclj zij liepen ernstige brandwonden op. Toen het vliegtuig in dichte mist het vliegveld naderde, seinde het, dat het vermoedelijk een noodlanding zou moe ten maken De bemanning kwam in baar geheel in de vlammen om. Een arbeider op het vliegveld die T ongeluk zag gebeuren, drong het bran dende wrak binnen en slaagde er in een passagier naar buiten te sleuren. Hij zeide, dat de inzittenden gilden en trachtten hun veiligheidsgordelt los-te maken. MAAR WIJ VERNEMEN, staat thans vast, dat de vergoeding van oorlogsschade, voor zever zij een bedrag van f 3000 niet te bo ven gaat en voor -zover een der gelijk werk voor minstens 70 pet. is uitgevoerd, spoedig za! worden uitbetaald. Criterium zal zijn of de reeds door de eigenaren van be schadigde en gerepareerde eigen dommen gemaakte kosten in over eenstemming zijn met de taxatie rapporten welke bij Wederopbouw berusten. Kloppen deze bedragen, dan staat niets de uitbetaling in de weg. Blij ken er verschillen te bestaan dan zal door overleg genoogd worden tot een vergelijk te komen. Het overleg met de vorenbedoel de eigenaren zal thans binnen 14 dagen beginnen. MEN WEET, wil de Regering 7OALS in afwachting van de komende Grondwetsherziening thans reeds een voorlopige wijziging in de Surinaam se en Curagaose staatsregelingen in voeren. Het desbetreffende wetsont werp was al geruime tijd geleden ver schenen. In de betrokken gebieds delen was men er niet geheel voldaan over. De regering heeft lang gedok terd op de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer omdat ze da ar in wilde vastleggen, in hoeverre er aan de geuite wensen nog ware ,ege- moet te komen. Die M. v. A. is nu verschenen. Een eerste belangrijke mededeling daarin is, dat „vooruitlopend op de totstandkoming der wetsontwerpen gedacht wordt aan de instelling van een college, dat als voorloper van het in de ontwerpen bedoelde college van gecommitteerden ware te beschouwden en door de gouverneur ware te belas ten zowel met de voorbereiding van ÜEN MERKWAARDIGE motie is aangenomen door de afd. Bergeyk (N.B.) van de K.V.P. na een voor dracht van Dr. Thaunissen uit Den Bosch. De motie richt zich tot de re gering, het Episcopaat en het hoofd bestuur van de K.V.P., erop aandrin gend het initiatief te nemen tot: 1 Het vormen van een nationaal kabinet om te komen tot een politiek binnenlands afweerfront, met uitslui ting van de communisten. Tsjecho-Slowakije TN BOHEMEN zijn 11.477 nationale bedrijfsleiders benoemd voor 244 likeurstokerijen, 92 pharmaceutische fabrieken, 13 fabrieken van vetten en oliën, 450 constructiebedrijven, 650 za gerijen, 15 drukkerijen en 13 leer- en rubberfabrieken. Deze bedrijven zijn genationaliseerd. Volgens het orgaan van de jeugd „de Mlada Fronts" zijn nationale be heerders benoemd in talrijke grote ho tels, terwijl 12 nachtclub^ gesloten zijn op last van de Jeitgdbona. Ook de grossierderijen worden ge nationaliseerd; 500 hiervan hebben sinds Maandag een nationale beheer der aan het hoofd. Finland T)E FINSE PRESIDENT, Paasikivi, heeft in gijn antwoord op het Rus sische voorstel tot het sluiten van een verdrag van wederzijdse militaire bij stand en van vriendschap Stalin een zevental vragen doen toekomen. Enige van deze vragen zijn: welke verplichtingen zal het voorgestelde verdrag de Finse strijdkrachten, die reeds sterk zijn verminderd volgens het vredesverdrag, opleggen? Welk effect zal het op de openbare mening hebben? Zal het verdrag de betrek kingen tussen beide landen verbete ren of verslechteren? Alle Finse politieke partijen, be halve de Volksdemocraten, die voor standers zijn van het verdrag, voeren nog besprekingen over Stalins voor stel. De leiders van deze partijen ver klaarden Dinsdagavond, dat bet ver drag niet welkom is, doch dat het onmogelijk is te weigeren het te be spreken. Ofschoon de stad Helsinki, een kal me aanblik heeft, doen de meest sen sationele geruchten de ronde. Ook over de inhoud van Stalins brief, of schoon deze gepubliceerd is, worden de wildste speculaties gemaakt. TAE JUSTITIE TE BREDA heeft Dine dag het onderzoek beëindigd in de moordzaak, welke Zondagavond te Ze venbergen is geschied en waarvan de 21-jarige A. Kom het slachtoffer werd Politioneel onderzoek en sectie op het lichaam van het slachtoffer heb ben uitgewezen, dat niet de vader, maar de zoon Dinnes van de familie van der H. de moord moet hebben bedreven. Beiden waren ge wapend met een mes, toen zij K. aan vielen, maar er Is komen vast te staan, dat het mes van de zoon de jonge man K. dodelijk heeft gewond. De zoon Is nu te Breda ingesloten. Zijn vader werd op vrije voeten gesteld. £yINSDAGAVOND begonnen in de residentie de wedstrijder om het wereldkampioenschar ichaken. Smyslov-Reshevsky ble ken de vlugsten te zijn en beëin ligden hun partij met een remisr Euwe en Keres slaagden er ech ter niet in hun partij uit te ma ken. Na de 42ste zet van Euw< gaf Keres zijn zet in envelop af Deze partij zal Woensdagavond wor den voortgezet. Voor het verloop der partijen zie men de binnenpagina's. 2 Interkerkelijk overleg, om te ko men tot een geestelijk afweerfront. 3 Contactopname met België in de eerste plaats en alle Westerse landen om te komen tot een internationaal afweerfront, om indien nodig gezamen Ujk tegenmaatregelen te nemen, b.v. het verbod van de communistische partij. In een vergadering van de Kring Limburg der K.V.P. is er over gespro ken, dat de K.V.P. iedere vorm van parlementaire samenwerking met de communisten dient te weigeren. Men moet het vertikken zitting te nemen in commissies, waarin de C.P.N. een vertegenwoordiger heeft. Opheffing van de parlementaire onschendbaar heid der communistische Kamerleden achtte men wenselijk, onderzoek naar de politieke betrouwbaarheid van de politiecorpsen der grote steden nood zakelijk. Het P. B. van de P. v. d. A. heeft er bij alle partijgenoten op aange drongen zich ernstig te beraden over de vraag of zij zich niet van elke vorm van verdere samenwerking met communisten in vrije organisaties en comité's uit het politieke, sociale en culturele leven hebben te onthouden. Zo groeit het verzet tegen de woel- arbeid van de communistische bisam rat. yOLGENS de berichten in de „Fran ce Soir" bereiden de communis ten in Frankrijk zich voor door mid del van „verdedigings-comité's" op slaafse navolging van Tsjecho-Slowa kije. Deze comité's zijn al opgericht in de auto-, bouw-, electriciteits- en energiebedrijven. Een vertegenwoordi ger van de Franse Minister van Bin nenlandse Zaken heeft verklaard, dat het bericht over de defensie-comité's geen nieuws is voor de Regering en dat de politie en de Veiligheidsdienst van alles volkomen op de hoogte is. Men kan hier verschillend over den ken. We hoorden opmerken, dat „op de hoogte zijn" in dit geval maar bit ter weinig helpt als het er werkelijk op aan komt: er moet^ dan liefst lang genoeg te voren iets méér ge beuren. Anderen beweren, dat dit na- apen van Tsjecho-Slowakije de Fran se communisten kenmerkt, die nl. nu eenmaal geen oorspronkelijke en steek houdende actie kunnen ontketenen, omdat de beweging inwendig „voos" is. Laat ons dit laatste dan maar ho pen! het nieuwe staatsbestel als met de medezeggenschap en de deelneming in het bestuur". Als benaming van het straks tot stand te komen college is gekozen die van .College van Algemeen Bestuur" Het bedoelt te zijn een overgangsvorm naar aan de volksvertegenwoordiging verantwoordelijke bewindslieden. De leden treden in zekere zin op als ministers, zonder echter vooralsnog volledige parlementaire verantwoor delijkheid te dragen. t De regering kan niet tegemoet ko men aan de wens, dat de gouverneur bij koninklijke instructie wordt gelast overeenkomstig het advies van dit college te handelen. Dat ware een U'f- hoiling van de Grondwet. Wel is het de bedoeling der regering, dat de gouverneur nauw en innig samen werkt met het" college en dat hij daai - bij handelt in de geest van de thans voorgestelde wijzigingen. In geval van meningsverschil tussen de gouverneur en de meerder heid van het college stelt de regering voor de verplichte kennisgeving door de gouverneur aan college en Staten. Mogelijkheid van beroep op de Kroon acht de regering in strijd met de op zet dei ontwerpen. Vertegenwoordiging van Suriname bij de Nederlandse Antillen en omge keerd, ontmoet bij de regering geen bedenking. De regering stelt verder voor een directe erkenning van het beginsel van algemeen kiesrecht aan de man nelijke ingezetenen. Op grond van de, ook lokaal, zeer uiteenlopende toestand zal echter aan het beginsel niet alleen op verschil lende wijze uitvoering moeten wor den gegeven, doch er zullen zich daarbij technische moeilijkheden kun nen voordoen, waarvan de oplossing een practische beperking kan inhou den. De regering heeft er geen bezwaar tegen voor Suriname, in tegenstel ling met de Nederlandse Antillen, de dienstplicht facultatief te stellen. een jonge bisschop met een jeugdige werkkracht TAE KRUPP-FABRIEKEN zullen per 15 Maart worden gesloten, Een uit zondering wordt gemaakt voor de af delingen, die „van vitaal belang zijn voor Europa" (o.a. landbouwmachi nes). JJADIO-PIRATEN, die op de 44)0 M. clandestiene uitzendingen ver zorgden werden bij Almelo ontdekt. Zendinstallatie met toebehoren is in beslag genomen. pATER Joseph v. d. Biesen, werkzaam in de missie van Afrika, is, zoals we Maandag reeds meldden, be noemd tot Apostolische Vicaris van 't nieuwe Vicariaat van Lwangwa. De nieuwe, nog jonge bisschop is Bredanaar van geboorte. Hij studeerde op het seminarie Ypelaer en in 's He renberg, waar hij in 1939 priester werd gewijd. Zijn oom, de bekende pater Joseph v. d. Biesen, was de stichter van de Urundi-missie in Centraal Afrika, een pionier, wiens arbeid bewondering af dwingt. De jonge bisschop, zo mogen We het wel uitdrukken, is zijn oom op de voet gevolgd. Vooral op onderwijsge bied heeft hij enorm veel gepres teerd en in de betrekkelijk korte pe riode van zijn missie-arbeid, heeft zijn naam reeds een zeer bekende klank gekregen voor degenen, wier aan dacht gericht is op de geloofsverbrei- ding in het zwarte werelddeel. Hiernaast een recente foto van de nieuwe bisschop. yOOR HET GROOTSTE DEEL zijn de Amerikaanse juwelen tot een waarde van elfduizend dollar, die op 5 Februari uit een auto in den Haag gestolen werden, door de recherche achterhaald. Daders van deze diefstal zijn twee jongens van 19 en 17 jaar, die dezer dagen op andere diefstallen uit auto's werden betrapt. De recherche heeft thans ook vier vrouwen en mannen, verdacht van he ling, gearresteerd. De jongens stalen op 5 Februari een koffertje van een Amerikaanse dame uit een auto, die voor hotel Royal aan het Lange Voorhout stond. Behalve kleding en toiletartikelen bevatte het koffertje juwelen tot een waarde van elfduizend dollar en een bedrag van 575 gulden. Een broer van een der dieven, die de buit zag, verklaarde, dat de sieraden „echte bazarprullen" waren. Inder haast stal hij een zware gouden arm band met smaragden en briljanten on der hun neus weg. Voor de rest be- taalde hij vijftien gulden. De kleren werden door de dieven elders verhan deld. De „koper" van de juwelen maakte van zijn buit goede sier. HU verkocht een gedeelte in door gaans niet te best bekend staande ca fe s, die door de Haagse onderwereld worden gefrequenteerd en voorts wer den diverse „dames" met een klein geschenk- in de vorm van een clip of een ander kleinood bedacht. gEN FRANS CONVOOI, dat van Saigon naar Dalat in Frans-Indo- China op weg was, is onderweg drie maal aangevallen. De beide eerste aan vallen konden worden afgeslagen, doch de derde maal konden van de 45 voertuigen er slechts 11 ontsnap pen. Er zijn ongeveer 150 Fransen en Vietnamezen gedood, van wie 60 mi litairen. De Franse generale staf heeft nog geen bijzonderheden omtrent dit in cident meegedeeld. Van officieuze zijde wordt Verno men dat de aanval is gedaan door 1500 partisanen van de Vietminh. Bij het convooiwaren 560 militairen en bur gers. Volgens deze berichten zijn 12 van de 61 voertuigen ontkomen De andere zijn in brand gestoken Het do dental staat nog niet vast, daar ve'en van het begeleidend personeel de bos sen zijn ingevlucht. TAE KOMENDE grondwetherziening beoogt de omvorming mogelijk te maken van het Koninkrijk der Ne derlanden tot een federatie van twee deelstaten, waarvan de ene Neder land, Suriname en de Antillen zal omvatten, de andere uit de Verenig de Staten van Indonesië zal bestaan. Beide deelstaten zullen souverein zijn en op nog nader vast te stellen voorwaarden omsloten worden doof het Unieverband. Deze grondwetsherziening gaat aan de definitieve reconstructie van het Koninkrijk vooraf. Hoe het Konink rijk uiteindelijk gereorganiseerd zal wórden, zou moeten afhangen van de te veeren besprekingen door de sa menstellende delen en deze zouden geheel vrij moeten zijn om hun standpunt te bepalen. Zij zijn dat niet als tevoren de grondwetsherziening het resultaat van de onderhandelin gen vaststelt. Wanneer de grondwet dus in bovengenoemde zin gewijzigd wordt, zouden wij gebonden zijn aan een voorgeschreven indeling van het Koninkrijk, die de nodige soepel heid mist om onder alle omstandig heden rekening te houden met 4l# wensen van alle participanten. De juiste procedure zou dus zijne eerst beraadslagen hoe de recon structie van het Koninkrijk zal wor den en daarna de grondwet wijzigen om de nieuwe indeling mogelijk 4«t maken. De kiezers in Nederland zou den dan ook beter in staat zijn hun standpunt te bepalen, daar zij de con sequenties van de grondwetsherzie ning zouden kunnen beoordelen. Evenwél zal de Regering vermoe delijk deze weg niet volgen maav het voorstel indienen tot een herzie ning van de grondwet (met de in de aanhef van dit artikel genoemde strekking), die aan de te voeren be sprekingen door Nederland Indones'è en de West voorafgaat. De Regering is er blijkbaar van overtuigd, dat de voorgestane reconstructie van het Koninkrijk de enig mogelijke is om de Koninklijke belofte, door Hare Majesteit aan Hare onderdanen in Oost en West gegeven te verwerke lijken. ür zijn echter vraagstukken ln het geding, die met de gedachte re constructie van hetKoninkrijk moei lijk op te lossen zullen zijn. In <ie eerste plaats is het nog niet zeker dat Suriname en de Antillen de voorgestelde verhouding tot het moederland wensen. De ter ronde tafelconferentie gezonden delegatie biedt geen enkele waarborg dat zij de volkswil vertegenwoordigt. Zowel Suriname als de Nederlandse Antil len (Curagao, Aruba. Bonaire, Si. Maarten, Saba en St. Eustatius) heb ben een zeer heterogene bevolking, er 7"- ir Suriname rassentegenstel lingen die zich steeds meer toespit sen, terwijl op Curasao en vooral op Aruba een groot deel der bevolking uit vreemdelingen bestaat De demo cratie ligt er nog in de windselen, de politiek die er gevoerd wordt is een soort dorpspolitiek van elkaar bestrij dende en insinuerende groepen en groepjes. Ook hier wreekt zich, even als 'n Indlë de revolutionaire groei van de democratie. De overgangster mijn tussen autocratisch bestuurde kolonie en zelfbestuur is te kort, waardoor demagogen de gelegen heid krijgen, en die ook aangrijpen, de politiek-analphabetische bevolking met schone leuzen en grote woorden mee te slepen ln een avontuur. De Europese volkeren hebben eeuwen nodig gehad om democra tieën te vormen, ln onze koloniën, waar de mensen als het ware als kind insliepen en als volwassene wakker werden is men de opbouw van de democratie met het dak begonnen. De geschiedenis der mensheid is de grote bron der kennis, waaruit ieder putten kan. Lees dan de ontwikke ling van de door de vrijheidsheld Simon Bolivar bevrijde Spaanse ko loniën in Zuid-Ameriba. Ook hier democratie over één nacht en met funeste gevolgen! Thans zijn zij gro tendeels de „kinderziekten" te boven maar de ontwikkelingsperiode heeft een eeuw gedüurd en duizenden het leven gekost. Mogen wij onze koloni ale volkeren een soortgelijke ontwik keling besparen, anders dan Engeland dat Voor-Indië in deze afgrond heeft gestort. J)e Rondetafelconferentie tussen Ne derland, Suriname en de Antillen opende tot nu toe weinig perspectief. De kans dat wij Suriname en de An tillen als 12e en 13 provincie behou den is zeer klein. De mogelijkheid dat deze gebiedsdelen een status van deel staat in de Nederlandse Unie wensen bestaat zeer zeker. De onderhandelin gen zullen niet vlot verlopen, ook in de West zijn onderstromingen, die met duistere politieke bijbedoelingen het vertrouwen in het moederland ondermijnen. Gezien de politieke con stellatie daar te lande is zulks dan ook vrij gemakkelijk. Dan is er nog de onverkwikkelijk» kwestie Aruba. Het eilandje is onge veer zo groot als Texel en heeft dz 23.000 inwoners, waarvan d: 15.000 vreemdelingen, meest Columbianen en Venezolanen werkzaam by de oUebedryven, die grotendeels Ameri kaans bezit zijn. Een deel der Aru baanse politici eist voor Aruba een administratieve scheiding van Cura cao en een eigen status. Zouden Amerikaanse invloeden achter de af scheidingsbeweging Staan, dan i« waakzaamheW geboden. Denk aan Panama

de Stem | 1948 | | pagina 1