Jw FliÉe export ven trekpaarden De geïnundeerde gronden op Walcheren Van de hak op de tak N NELLE r Wat een Wonderlijke Wereld RADIO) DE STEM VAN DINSDAG 2 MAART- 1948 K.A.B. in het Bisdom Haarlem 60 jaar 4 •- i t\ i m V De bedijking het Sloe van Het Groene Zeeuwse Kruis Hc Meer nodig. Congres Van Europa. Zo goed als ontzilt De gerepatrieerde oorlogsvrijwilligers EN N/U - - EEN KOPJE I audiëntie. Mgr. Baeten zal 3 en 4 Maart geen atldiëntie verlenen. benoemingen bisdom haarlem. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heelt benoemd tot: pastoor te Heer- Hugowaard (H. Hart van Jezus) de wel eerw. heer P. N. Borsboom; te Zmdei- meer de welerw. heer J. J. Eeken, die kapelaan was te Haarlem CO. L. Vrouw Rozenkrans). Vervolgens tot rector te Purmercnd (St. Lid. Gesticht) de wel- eerw. beer H. Ulleman, die pastoor was te Heer Hugowaard (H. Hart van Je zus). Tenslotte tot kapelaan te Den Haag (H.H. Martelaren van Gorcum) de weleerw. heer B. A. Emmelkamp, die kapelaan was te Den Haag (H. Familie'. rusthuis oe ziekenhuis; De Ned. Herv. diaconieën m de clas sis Goes hebben vorige week Zaterdag de plannen besproken tot stichting van een N. HL rusthuis te Goes, schrijft de P.Z.C. Verschillende diaconieën ble ken tegen deze stichting bezwaren te hebben. In de eerste plaats beschikken vele Hervormde gemeenten m de clas sis reeds over een eigen rusthuis, zo dat de behoefte aan een centraal te huis niet aanwezig is. In de tweede plaats zullen de bouw- en exploitatie kosten zeer hoog zijn. Bovendien is het de vraag, of de burgerlijke gemeente Goes niet tot de bouw van een derge lijk rusthuis zal overgaan, waardoor deze plaats een aantal min of meer concurrerende tehuizen zou krijgen. Wel bleek dat verschillende diaco nieën genegen zijn tot bijdragen aan de bouw van een Protestants Christe lijk Ziekenhuis, daar dit urgenter werd geacht dan de bouw van een rusthuis. NAAR ZWEDEN. Het hgt in de bedoeling in de voor- -omer van dit jaar een 9-daagse excur sie naar Zuid-Zweden te organiseren voor leden van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij. Men stelt zich voor deze excursie, bij voldoende deelname, te houden in de laatste dagen van Mei en in de eerste dagen van Juni. ONRUST ONDER DE MOSSELKWEKERS. Men bericht ons, dat onder de mos selkwekers te Yerseke en elders in Zee land veel onrust is ontstaan, nu op de Parijse markt plotseling veel Deense mossels worden geworpen. Deze mossels worden met snelvarende schepen door de Denen naar Duinkerken gebracht, waar ze worden overgeladen op trucks, die. ze verder naar Parijs brengen. Ze worden „geschoond" geleverd, zijn groot van stuk en buitengewoon hard. Wan neer de Zeeuwse mossels- niet in prijs worden verlaagd en de regering de ex portheffing handhaaft, ziet het er naar uit, dat de Zeeuwse mossels spoedig vare de Parijse markt, zullen verdwij- nei-S Ook is de mogelijkheid aanwezig dat de Denen een gooi zullen doen naar afzetgebied in België. Smokkelaar aangeschoten rPE ST. JANSTEEN (bij de grens) t werd door de Nederlandse doua ne een smokkelaar gesommeerd te stoppen. De douane loste enige waar sehuwingsschoten. Een van de amb tenaren sprong over een hek, om de smokkelaar te arresteren. Hierbij ging zijn revolver onverwachts af. De kogel trof de smokkelaar in de rechterzijde van de rug. Hij moest naar St. Nicolaas (België) worden vervoerd, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. kanaal door walcheren. De buitenkeersluis te Vlissingen zal wegens het uitvoeren van werkzaam heden aan de binnenhavens te Vlissin gen gesloten blijven op 23. 24. 25. 26 m 27 Maart 1948. aanbesteding. In Du Commerce te Oostburg had de aanbesteding plaats van een woning met kantoor, te plaatsen te IJzendljke voor rekening van de heer R. de Bruyne te Aardenburg. De inschrijving was als volgt: fa. Christiaansen, te Oostburg j 29.985.85; C. Barra, te Oostburg, f 3L967; Bouwonderneming LJzenctijke 33.497; Bouwsyndicaat Breskens, f 37.400. 4 Maart 1948 4 MAART 1888 werd door Willem Pas toors te Amsterdam de Katholieke Volksltond opgericht. Een datum van historische betekenis. Hiermede was de eerste steen gelegd oor de katho lieke standsorgauisatje, niet alleen voor het bisdom, maar zelfs voor ge heel Nederland. Dit was de eerste steen van het thans zo machtige ge bouw van de Katholieke Arbeiders beweging in Nederland. Wegens de H. Vastentijd wordt de feestelijke herdenking van dit jubileum naar een later tijdstip verschoven, het geen ons echter niet belet met enige woorden de grote betekenis van'deze 60 jaren voor de katholieke arbeiders in hot bijzonder en de arbeidende stand in het algemeen te bezien. Op brede basis geschoeid en met een vergaande doelstelling, n.L met wet tige en vele middelen de godsdienstige, zedelijke, maatschappelijke, culturele en stoffelijke belangen der arbeiders te bevorderen, heeft zij in zeer ruime mate bijgedragen in de voortschrijden de sociaal-economische ontwikkeling van ons voik. Het is mede aan hare activiteit te danken dat de invloedsferen van het liberalisme belangrijk zijn ingekrom pen. De dreigende opkomst van het socialisme heeft zfj weten te bezweren. Terwijl de massale ondergang in de bezetting heeft belet dat hët nationaal socialisme onze mensen in hun macht zou krijgen. En ook nu bijt zij weer de spits af om de rode vloedgolf uit het Oosten een halt toe te roepen. W.-Z.-VLAANDEKEN HERBOUWD. Te Schoondijke is opgericht de stich ting „West-Zeeuws-VIaanderen her bouwd". Deze stichting is opgericht met het doel de herbouw- van West- Zeeuws-Vlaanderen te stimuleren. Men wil daarmede bereiken, dat tinnen de kortst mogelijke tijd West-Zeeuws- Vlaanderen geen opbouwproblemen meer zal kennen. Een nieuwe aanwinst voor het loodswezen. Heden werd met bet nieuwe loods vaartuig „Aroturus" een vaartocht gehouden van Schiedam naar Vlissingen. alwaar dit nieirwe schip zal worden gestationneerd. De „Arc- turus" opweg naar Vlissingen. Aardenburg Bezwaren werden toegelicht. Door een commissie van Ged. Staten is gelegenheid gegeven tot het toe lichten van de ingebrachte bezwaren tegen de bedijking van een gedeelte van de buitengronuen in het Sloe, be zuiden de Spoorwegdam, die Walcheren met Zuid-Beveiana verbindt. Van verscnillende zijden waren be zwaren geopperd tegen de ontwatering. Er werd toegezegd ze in nadere over weging te nemen. Het werd technisch niet goed moge lijk geacht op een andere plaats de nieuwe naven (men heeft net plan de haven van Nieuwdorp in te dijkeni als loswal te maken, omdat door het be dijkte gebied de aanslibbing van de overige buitengronden in net Sloe zo veel mogelijk zal worden bevorderd, Een sneue aanwas der gronden wordt vernacht en binnen zeer afzienbare tijd zou de nieuwe loswal weer onbruikbaar worden. De bezwaren tegen de verla ging van een» gedeelte van de dijk van ue Bijleveidpolder zouden nader onder liet oog worden- gezien. Met de Beden kingen tegen de aansiuiting van de wegen van de nieuwe bedijking in ver band met de te verwachten toename van het verkeer over enkele weken als gevolg van de korte verbinding van de zak van Zuid-Beveland met Walcheren zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden. DIRECTEUREN ENGELSE REISBUREACX BEZOEKEN ZEELAND. Morgen brengen een 30-tal directeu ren van Engelse reisbureaux een be zoek aan Zeeland. Om 17.30 uur heeft de aankomst plaats te Goes, waarna de gasten om 19.30 zullen aanzitten aan een diner, aangeboden door het Prov. Bestuur in Hotel de Korenbeurs. Donderdag wordt o.m. een bezoek ge bracht aan de oestevbanken te «Yer seke. Om 12.45 zijn de gasten te Mid delburg, waarna een tocht over Wal cheren wordt gemaakt en o.m. een ont vangst door de V.V.V. Middelburg op het programma staat. Vrijdag vertrek der gasten naar Rotterdam. VLASSTICHTING ZEEUWSCH- VLAANDEREN WORDT ERKEND. Ia een brief aan de Vier Zeeuwsch- Vlaamse verenigingen van Vlassers deelt het ministerie van Economische Zaken o.m. mede bereid te zijn de door bedoelde verenigingen op te richten Vlasstichting Zeeuwsch-VIaanderen als groothandelaar in vlaslint en vlasafval Ien te erkennen. Aan deze beslissing ligt ten grondslag de omstandigheid, dat door de bij deze Stichting aange sloten vlassers reeds voor het uitbreken van de oorlog vlaslint en vlasafvallen naar België werden, verhandeld. Aan de tot standkoming van deze Vlasstichting hebben voornamelijk me degewerkt Jhr. Mr. Quarles van Ufford tot voor kort Commissaris der Konin gin voor Zeeland, Mr. Fruytier, secre taris van de ondervakgroep Vlasbewer- kende industrie, dhr. Koch, Voorzitter van de Kamer voor Koophandel en Far brieken voor Zeeland, dhr. R. van Acker, bestuurslid van de Vlassersver eniging van St. Jansteen en afgevaar digde voor Zeeuwsch Vlaanderen. Naar men ons mededeelt, zullen bin nenkort aan alle vlassers per circulaire nadere mededelingen worden gedaan, omtrent de werkwijze en de inwerking treding van de Stichting. „DE NEDERL. VROUW 1898-1948" EN t)E ZONDAGSRUST. Te Middelburg vergaderde de echt genoten van Zeeuwse burgemeesters onder voorzitterschap van mevr. S. C de Sasembroot-van der Feltz, echt genote van de Commissaris der Konin gin, teneinde de plannen te bespre ken voor de tentoonstelling „De Ne derlandse vrouw 1898-1948", die. zo als bekend, ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin in den Haag zal worden ge houden. Men protesteerde .tegen het plan de tentoonstelling ook Zondags voor het publiek open te stellen. Ver schillende aanwezigen waren van me ning, dat hierdoor de Zondagsrust in gevaar wftrdt gebracht. STICHTING „HET STREK- BELANG" Maandagmiddag werd te Oostburg het bestuur, van de Wfest-Zeeuws- Vlaamse stichting „Het Streekbelang" door de Commissaris der Koning geïn stalleerd. Het doel der stichting is het welvaarts- en welstandsbelang te be vorderen. In eerste instantie zullen zoveel mogelijk middenstandswonin- gen en winkelruimten gebauwd moe ten worden, omdat op deze wijze het bezwaar wordt ondervangen, dat ver- bonde is aan de vestiging vÊn intel lectuelen in deze streek. Varkens verzekering. De cooperar tieve vereen, tot geldelijke uitkering bij sterfte van varkens „Uit Voorzorg" hield haar jaarlijkse vergadering. De voorzitter de heer G. Wijffels heette de talrijke aanwezigen (er waren 110 van de 173 leden aanwezig of vertegenwoor digd) welkom en spoorde tot belang stelling voor deze voor vele arbeiders en burgers nuttige vereniging aan. Uit het jaarverslag bleek, dat 10 nieuwe leden zich hadden aangemeld en dat er 2 hadden bedankt. Het totaal aan kasmiddelen was gedurende het jaar 1947 opgelopen van 1677.80 op 1 Jan. tot- f 2109.50 per 31 December, met een batig saldo van 431.70 over het boek jaar. Bovendien is de vereniging in het bezit van een spaarbankboekje van 600.De contributie werd bepaald op 0/50 per maand, terwijl aan uit kering wordt verstrekt bij sterfte /L25 per kg. voor varkens beneden 40 kg. en ƒ0.90 per kg voor varkens boven 40 kg. Bij het voorkomen van vlek ziekte in de gemeente zullen inentin gen daartegen plaats vinden. Leden die hun varken op eigen initiatief laten inenten, ontvangen 1.50 vergoeding per inspuiting. Als bestuursleden wer den herkozen de heren J. Hollebrand met 102 stemmen en H. Momout met 103 stemmen. Het lidmaatschap der federatie van varkens werd met 1 jaar verlengd. Over .het afgelopen jaar werd ontvangen aan contributie 1040, terwijl voor gestorven varkens werd uitgekeerd een bedrag van 478.50. Goes AANGEHOUDEN. Op verzoek van de commissaris van politie te Middelburg is door onze politie aangehouden de uit Hilversum afkomstige circusknecüt N. de W„ die in de Zeeuwse hoofdstad zich schuldig maakte aan diefstal en verduistering. Benoemd. De directeur van het kantoor der Amsterdamse Bank, de heer J. Domenie, is in gelijke betrek king benoemd te Assen. Burg. stand. Geboren: Greta dv W. v. d. Hoeven en J. v. d. Wal; Ma rianne M: dv G. Brendel en H. Sotthe- wes; Daniël W. zv D. den Herder en P. Holthuijsen; Pleter J. zv G. Brou wer en W. Rejack; Jacobus M. zv M. op 't Hof en J. Oostdijk. Gehuwd: J. J. Schipper, 26 j. te Vlissingen en A. M. Bink, 22 j. Overleden: J. Westveer, 65 j. vrouw van J. Verschuure; J. J. Gavers, 83 j. weduwe van W. Borgs. '-//eer Arendskerke bouw te Utrecht werd ten behoeve van de schoolkinderen in het verenigings gebouw een fihn vertoond, getiteld: „Wintersport en bergsport in Zwitser land" en „Schiedam zoals het leeft en werkt." Des avonds had dezelfde voor stelling plaats voor de schoolkinderen. Kloosterzande Schieting. A'an de sehieting. bij C. F. Maerman werd door 48 schutters deelgenomen. De hogevogel om twee fietsbanden schoot J. de Witte uit Hei kant. Een milde gever (schutter) plaat ste hem er nogmaals op. De tweed? gelukkige was Petrus Pauwels van Groenendijk De le zijvogel, een fiets band, schoot P. de Rijk van den Magretsendijk, terwijl de 2e zijvogel bij loting werd toegekend aan Fruijtier van Stoppeldijk le kal. een binnenband, nam Wan nes Sorber. Kloesterzande, voor zijn rekening, welke ook het grootste aan tal vogels schoot (4 stuks). De 2e kal schoot Alw. de Kever uit de Meule polder. Wederom wisten de schutters van de grens er in hoofdzaak de nodige leut in te houden. Een contaet-orgaan. uylJ ONTVINGEN het eerste num mer van het Contact-orgaan van hel Zeeuws Groene Kruis dat voorlo pig viermaal in het jaar verschijnen zal. Reeds eerder is zo'n orgaan ook uit gekomen, maar' in de oorlog is men daarmee uitgescheiden. De voorzitter van de afd. Zeeland, jhr. Roel te Haamstede schrijft o.m. in dit eerste nummer: „Vooral in de provincie Zeeland, waarvan de meeste gedeelte zo geiso- leerd ten opzichte van elkaar gelegen zijn, zal dit contactorgaan de banden tussen de Provinciale Vereniging en haar plaatselijke afdelingen'en tdssen de plaatselijke afdelingen onderling, nauwer kunnen aanhalen. Onze volksgezondheid heeft tengevol ge van de oorlog veel geleden, de tu berculose i3 in ernstige mate toege nomen, verschillende infectieziekten, waaronder de geslachtsziekten, maken helaas ook in Zeeland meer slacht offers. Rheumatiekbestrijding, sch. tandartsendienst en zovele andere ta ken zullen in de toekomst ter hand genomen moeten worden. Heeds werd het vorige jaar de organisatie van de Commissie voor de kinderhygiëne in nieuwe banen geleid. Mooi werk wacht ons dus.' Samenvattend kan gezeg worden, dat er voor de Prov. Vereniging „Het Groene Kruis" en voor de Kruisver- negingen in Zee land nog een groot arbeidsveld ter bewerking open ligt, doch dat zij dit slechts kunnen aan pakken indien zij bezield zijn door heilig vuur der naastenliefde en een drang om gezamenlijk voor elkaar te zorgen." Oostburg Onderscheiding. Bij Kon. besluit werd de heer Fr. Welvaart alhier de medaille in brons der orde van Oranje Nassau toegekend. Maandagmorgen werd door burgemeester K. Hoeksema onder een toepasselijk woord deze on derscheiding hem op de borst gesperd. Onder meer waren tegenwoordig: eer ste wethouder J. van Kampen, de se cretaris A. Bril en zijn patroon J. Mor tier. De onderscheiding werd toegekend voor 55-jarige trouwe dienst als land arbeider. W. kwam reeds in dienst als 11-jarig knechtje. Na de onderscheiding werd door J. Mortier een gemeubileerd kopje Roffle aangeboden met een imi tatie Havanna. Motorongeval. Maandagmorgen begaf de heer B. uit Cadzand zich per motor naar Oostburg. Ter hoogte van de gasfabriek sprong onverwachts de hond van landbouwer Z. voor de motor, waardoor B. kwam te vallen. Na een onderzoek in het St. Antonius- ziekenhuis kon B, weer naar huis gaan. vooral in zijn spreken, het was te veel kinderstem. Een eresaluut aan de jonge regisseur en de spelers zonder uitzondering. Sluiskil Afrika-film. In het Parochiehuis draaide de nieuwe Afrika-film. Deze film werd ruim voor de 700ste maal vertoond. We hebben een duidelijk beeld gezien van de vele moeilijkheden waarmede de missionarissen, de Paters van Cadier en Keer, te kampen hebben zelfs ten koste van hun eigen leven. Pater de Cock, die ruim 13 jaar aan de Westkust van Afrika vertoefde en onlangs was teruggekeerd, schetste op aangename wijze het werk en het leven van de missionaris onder deze heide nen. Een van de grootste tegenstanders van het nieuwe geloof waren zeker de porrows. Niettegenstaande dat zege viert hier Christus' Kruis. Het was jammer dat er maar een honderdtal missievrienden waren gekomen. Een gang naar het. Parochiehuis was deze avond zgker lonend geweest. Zierikzeé et klinkt tamelijk on- &elQo£waar<Ug, ware neer we vertellen, dat men erin geslaagd is, op een goedkope manier een vloeistof te bereiden,, die desnoods het mensetijk bloed kan vervangen. Toch is het 20. En wan neer men in dit verband een ogenblik denkt a?n dure stoffen, waaruit het betreffende preparaat ver kregen 20a zijn. dan denkt men verkeerd. De bloedvloeistof is namelijk heel simpeltjes gewonnen uitsuiker-afval. Het zön enkele jonge Britse chemisten, die de vloeistof bereid hebben uit een zw&m die door de suikerraffinaderijen wordt weggeworpen. Het is geen bloed in de eigenlijke zin van het woord, maar een stof. die niettemin zeer goede dienst blijkt te doen i» gevallen waar men. tot nog toe bloedtransfusie toepaste. De weinige personen, die op de hoogte zijn van het ..fabrieksgeheim" hebben onder ede moeten verkla ren, dat zü de formule aan geen enkel': oninge wijde zullen verraden. Een lid van het LJster- instituut heeft medege- deeld, dat de oplossing kan dienen om het hart in actie te houden bij overmatig bloedverlies. De proeven die met be trekking hiertoe in ander^ Landen werden genomen, wierpen geen van alle be vredigende resultaten af. Het surrogaat-bloed is gemakkelijk te vervaardi gen (het ei van Columbus natuurlijk.) en de produc tie is goedkoop, waaruit de grondstoffen voor een kilo gewone broodstuiker reeds een zeer behoorlijke portie kan worden ver kregen. De stof kan be waard worden in poeder- vorm en men kan ze bin nen enkele minuten, voor liet gebruik gereed maken Fort Knox "pvrle-vijfde gedeelte '/an de huidige wereld goud-voorraad blijkt op moment opgeslagen te liggen in de onderaardse 1 kelders van Fort Knox. het staatsspaarvarkentj* van de Verenigde Staten. Totale waarde - niet van het spaarvarken, maar- van het goud - vtjf mil liard zeven honderd en vijftig miliioen dollars Hoed "TVe hertogin van West- miester heeft de En gelse goegemeente paf ge. zet, door de mededeling, dat haar meeat-bewonder de hoed precies een shilling heeft gekost. Hij blijkt namelijk gemaakt te zijn van een fez (die zij in Egypte voor een krats heeft gekocht), verslenj met kuikenveertjes. Whisky *7 es gemaskerde mannen drongen een waren huis la Northampton bin den. bonden, de twe« nachtwakers aan een stoel, stopten heni een prop in de mond en gingen met een paar honderd flessen whisky aan de haal. „Geef me een slokje whisky", zei een der nachtwakers* toen hij ir. de morgenuren werd be- vrtld. 3GO0OQOGOOQGOQQQOGQOGOOQ0G0OOQQGQOOOOOOOGOGXD00O0C- Philippine De torenklok. Op de aan te schaf fen nieuwe torenklok, ter vervanging van de door de Duitsers gevorderde klok, zal het Volgende opschrift ge plaatst worden: „Door brute kracht van 's vijands macht Ging d'eerste klok verloren. In haar plaats, blij Klik' mi door mij Gods stem. uit deze toren" Film. Door de stichting De Op- G eed geslaagde. uitvoering K..VJ. De rode adelaar was het stuk waarmee de KJ1.J. haar toneelleven begon. Wij moeten bekennen dat wij een beetje huiverig naar de uitvoeringszaal gin gen, omdat wij weten wat een zware eisen dit spel stelt. Doch het is ons buitengewoon meegevallen. Deze eerste avond is een schitterend succes gewor den. De jongens hadden er van ge maakt wat er van te maken was, hoe wel naar ons oordeel de aankleding een, beetje te mager was. De gevange nis in het vierde bedrijf leek ons beter. Zowel de hoofdrollen als de kleinere werden correct vertolkt. Het gehele spel was ruim aanvaardbaar. De enige kleine opmerkingen, die wij zouden willen maken zijn, dat de spelers wel iets meer militair hadden mogen zijn en dat de legeraalmoezenier, hoewel deze een waardige verschijning was, voor deze taak toch iets te jong bleek, negentig jaar gasfabriek. Het negentigjarig bestaan der plaats selijke gasfabriek is met enig feestelijk vertoon gevierd. Op de receptie waren met het complete personeel aanwezig burgemeester en wethouders, 't dames comité van huisvrouwen, afgevaardig den van de Otto gasovenbouw, van de Stichting Gasbedrijven en van de Mij. De Schelde. Namens de gascommissie riep dhr. j. W. v. d. Doel de aanwezigen een har telijk welkom toe, waarna mevr. Schuurbeque-Boeije namens het dames comité releveerde op welke wijze het gasbedrijf alle krachten mobiel maakte om de burgerij weer van gas te voor zien Uit dankbaarheid hiervoor werd een glas in lood gedenkraam ter groot te van 1.65 M.X75 c.M. en voorstellende in het bovengedeelte het wapen van Zierikzee en beneden het gasbedrijf in volle actie, omgeven door enkele vlieg tuigen herinnerend aan de bange dagen die in de oorlogsjaren zijn doorleefd. Daar het raam zelf nog niet gereed is, werd door mej. Peute-Lokker een re productie op 1/3 van de ware grootte onthuld. Namens het college van B. en W. sprak de burgemeester een woord van dank. Van de gelegenheid tot compli menteren werd door zeer vele huisvrou wen gebruik gemaakt, waarna allen werden onthaald op thee en gebak. DE BESTAAT een internationale commissie voor de bestudering van internationale kwesties, die dit „meer nodige" thans met nadruk aan de regeringen aanbeveelt Ze stelt verder voor „een internationale der democratie" op te richten, die de solidariteit van bet Westen effectief zal hel pen verwezenlijken. 'Hoe nodig die is, kan weer eens blüken uit de gegevens over de woelarbeid der com munisten, door de commissie gepubliceerd: In he\ afgelopen jaar heeft de Sovjet-Unie goud naar het buitenland gezonden om haar propaganda vooral in de Balkanlanden, Frankrijk, het Midden-Oosten en China te steunen. De op 16 milliard francs per maand geraamde kosten voor de steun aan de November- staking. in Frankrijk moest de S.U. na 14 dagen van hulp te zwaar gevallen zijn, „gegeven het geringe enthousiasme van de arbeiders voor de staking en de tegenstand van de regering", daar bovendien een .ge lijksoortige actie tegelijkertijd in Italië werd. onder nomen. Aan 200.000 Roemeense en Poolse Joden is steun verleend om naar Palestina te emigreren, Tevens steunde men het Arabische nationalisme, wat mede geleid heeft tot het aftreden van de Iraakse regering en het mislukken van het Engels-Iraaks verdrag. In de commissie bovenbedoeld is een leidende fi guur Lord Robert Vansittart, eens een roepende in de woestijn, toen hij opwekte tot gezamenlijk te weer steRen tegen Hitiers arrogantie. Zal hij thans een profeet zijn, die beter geëerd wordt? TVE FEDERALISTEN gaap van. 711 Mei in Den Haag congresseren. Afgevaardig den uit Italië, Frankrijk, Portugal, Zwitserland, Bel gië, Luxemburg, de Scandinavische landen, Engeland, Duitsland en Nederland zullen er aanwezig zijn. De Oost-Europese landen laten natuurlijk verstek gaan. Twee weken geleden kon men nog verwachten, dat Tsjecho-Slowakije mede van de partij zou zijn. Nu niet meer. Men hoopt, dat er wel grote mannen zul len komen: Churchill Lord Beveridge. Leon Blum, 'Herriot, Spaak, Van Zeeland enz. De Britse Labour- partij heeft haar volgelingen afgeraden aan het con gres deel te nemen. Dit omdat een der deelnemende organisaties is het Comité voor een Verenigd Europa en dat Comité is een schepping van Churchill, thans de grote conservatieve boeman. Er blijken echter verschillende Labourleden zich niets van dit flauwe smoesje aan te trekken, zodat er uit Engeland ook c n politiek-gevarieerde delegatie komt. Congressen van deze soort kunnen veel bijdragen tot het scheppen van een goede sfeer. Maar we hebben er niet genoeg aan. De regeringen moeten tenslotte de hoognodige economische, politieke en militaire solidariteit met effectieve regelingen bekrachtigen. TH. VERHOEVEN schrijft in het Zeeuwse landbouwbl, over het voor Walcheren gelukkige verschijn sel van de overvloedige regenval ge durende deze winter, omdat een ster ke ontzilting der gronden daarvan het gevolg was. De eerste neerslag was nodig om de volkomen uitgedroogde grond zijn nor male vochtgehalte terug te geven. Enige tientallen milimeters regen wa ren zeker nodig om de geslonken vochtvoorraad van de grond aan te vullen. Eerst daarna kon regenwater tot afvloeiing komen en konden de drains gaan afvoeren. Dit duurde dan ook in vele gevallen tot eind Novem ber of zelfs nog langer, Vétvolgens was een portie regen water nodig om de verzilting, die in de zomer van 1947 was opgetreden, te niet te doen. Pas nadat voehtgehar te en zoutgehalte weer ongeveer de zelfde waarde hadden als in het voor jaar van 1947 kon de vooruitgang" in zetten. Doordat er zoveel regen ge vallen is, zijn niet alleen de gevolgen van de droge zomer opgeheven, raaar is bovendien de ontzilting een flinke stap vooruitgekomen vergeleken met de vorige, winter: STEEKPOEVEN. Tr. Verhoeven illustreert dit met cfo steekproeven die genomen zijn op twee verschillende plaatsen. Daaruit blijkt dat het zoutgehalte langs de Pekelingse weg op Walche ren, dat op 28 April 1947 op 10 cm. diepte 0.7 gr, zout per üter bodem- vocht bedroeg en op 2 Sept. 1947 5.1 gram, bevatte. Op 20 cm diepte luid den deze cijfers 3.3. 5.9 en 0.6 en op 6080 c.m. diepte 7.1, 11.3 en 8.1. Op de standaardplek Vluchtenburg in de Zuid-Watering bedroeg op 10 c.m. diep te het zoutgehalte op 28 April 1947 6.6, op 2 September 31.4 en op 21 Ja nuari 0.4 gram. Op 20 c.m. diepte wa ren de cijfers 201!23,6 en 3.4 en op 60—80 c-tn. diepte 17,2 18.4 en 15.3. Dit deze cijfers wordt door ir. Ver hoeven opgemaakt, dat de goed-ont- ziltende plekken in 1948 zeker geen zowitschade te zien zullen geven. Wel moet men bedenken, dat een iets slechtere ontzilting vaak een aan wijzing is voor het optreden var zoute kwel Zulke „kwelplekken" ver zilten 's zomers zeer snel en verooor- zaken In Zeeland ook buiten het 6ra datiegebied, vooral in droge zomert schade aan de gewassen. Op deze p'ek ken kan men natuurlijk ook in de inundatiegebieden ten allen tijde 'n oogstvermindering verwachten. EN GOEDE VOORUITZICHT EN Duitsland was vóór de oorlog eer. der grootste afnemers. Wanneer het economisch weer daartoe in staat is. zal het, naar verwacht wordt, weer op Nederland zijn aangewezen voor de import van paarden. In Oostenrijk en Roemenië blijkt, evenals overal in de wereld, grote bc langstelling te bestaan voor het zwa repaard. Er worden daar serieure voorbereidingen getroffen, om port van het Nederlandse trexp; mogelijk te maken. Ten aanzien van de toekomst var de Nederlandse trekpaardfokkenj mo gen goede verwachtingen bestaan. im- raard |>AT NEDERLAND in het afgelopen. D jaar veel' trekpaarden exporteer de is bekend. Thans kan een over zicht worden gegeven, van de lan den, die Nederlandse trekpaarden in voerden en van de aantallen, die door die landen werden gekocht. Te vens is het mogelijk iets ever de vooruitzichten te zeggen. Frankrijk kocht vorig jaar 5000 trekpaarden en een groot aantal fok paarden. In Januari 1948 kocht Fran krijk weei' ongeveer 50 hengsten cn merriën. Eind Februari zal vermoe delijk. wederom' een dergelijke uit voer geschieden. De gemiddelde prijzen voor fok- paarden. naai* dat land waren, f 4000 voor merriën en f 6000 voor heng sten, al of niet gekeurd. Voor de eerste weken van dit jaar stond de uitvoer van 2000 trek paarden naar Frankrijk op het pro gramma, maar door een bijzondere omstandigheid is in de uitvoering hiervan vertraging ontstaan. Ver wacht wordt, dat Frankrijk dit jaar nog enkele duizenden zware trek paarden zal kopen. Spanje schafte zich het vorige jaar 3000 trekpaarden uit ons land aan. In het handelsverdrag voor 1948 met dij land is een bedrag van vijf mil- liacn gulden voor levering van werk pa.r den opgenomen. Jtalië kocht in 1947 op de lair'kjurs te Milaan de ingezonden collectie van 24 paarden. In Jan. j.L werden 48 trekpaarden naar dat land geëxpor teerd. Men verwacht dat dit jaar nog meer dieren uitgevoerd zullen, wor den. Zwitserland importeerde in 1946 uit I politierechter MMdelMr, I Nederland 58 paarden, In 1947 waren j het er 516. Hët laat zich aanzien, dat het aantal dit jaar uit te voeren die SUIKERDIEFSTALLEN /en groter zal zijn dan in 1947. f rrvr Hongarije komt thans voor hett SAS VAN «ENT. eerst in Nederland aan de markt. In I In -een te Terneuzen belegde ziltES het handelsverdrag voor 1948 zijn i berechtte de Middelburgse polltierect 1000 trekpaarden opgenomen. 1 ter een aantal gevallen van suikerdld Wat Portugal betreft zijn deskundi stallen ten nadele van dé suikerfabri» gen van meening, dat ook naar dat land exportmogelijkheden aanwezig zijn. Naar het demobilisatie- centrum T\E UIT INDIë gerepatrieerde milt tairen van 2-14 R.I. (Zeeuwse ba taljon) die in Zeeland woonachtig z® zullen, in de eerste week. van Maad gedemobiliseerd worden in het z! Demobilisatie-centrum der koninklij ke landmacht ib Huis ter Heide te den Dol dei: Men bericht ons dat cks militairen met een van de vier x*| tendtreinen uit Vlissingen, Goes r, Kruiningen naar den Dolder moe'4 vertrekken, via den Bosch en Utree i Van het station den Holder wo-fl' 1 zij, per bus vervoerd naar Huis Heide. Zweden en Denemarken importeer den meermalen fokmatex'iaal van ho ge klasse, hoewel deze landen geen grote afhemers zijn. te Sas van Gent. De 18-jarige O de f. uit Sluiskil kreeg daarvoor boete, G. b. b. f 20.—. H. IC uit -«f 20. J. 'A. M. te Terneuzen f 25, B-1 N, te Sas van Gent 30, V K. te W»; dorpe 150 en R. v. O. te Koevtw» 3 weken gevangenisstraf. 'V'^ItUUi? i(hd'c/lki EEN VREEMDE SCHOONZUSTER „Oh, ben je daar. lief, lief zusje Wil je een beetje van mij houden? Ik houd ontzettend veel van jou! Peter heeft me zoveel ovei jou ver teld.... zoveel Uefs... zoveel goeds... ik durfde me helemaal niet indenken, dat ik je nog eens zou leren kennen! Ook, papa heeft me zoveel over je vertéld.... En natuurlijk moet; ik je heel veel. groeten van hem overbren gen. En je moet beslist met ons mee terugreizen. Daar heb ik "papa een hand op moeten geven!" Met deze stortvloed van woorden fladderde een slank, fijn helemaal in sneeuwwitte zijde cn wit bont ge huld „iets", dal bij het venster had gestaan, hu Nelly's binnentreden op haar toe, omarmde haar, kuste haar en drukte haar teder tegen zich aan en liet, zonder een antwoord af te wachten, de waterval van haar zach te, buigzame stem voortklateren. .Stond je niet verbaasd, dat we zo gauw getrouwd waren? Nauwelijks veertien dagen na onze verloving al getrouwd op het Britse consulaat en in de kerk..Peter wilde het zso. m- dat hij toch naar Engeland moest en mij wilde meenemen! En we wa ren ook zó verliefd., eenvoudig dól gewoon!... Je bent toch niet boos hè, dat ik Frans spreek? ik ken namelijk alleen maar Frans, en Portugees, idet Engels gaat het nog zo moeilijk.» ik ben er pas mee begonnen het te le ren Nelly had het gevoel, als viel. er letterlijk een stortbad over haar neer Daarbij voelde ze zich steeds meer beklemd. Het was duidelijk, thez had er nog in het geheel geer. vermoeden van. wat er was gebeurd. Plotseling wendde de jonge vrouw zich tot do beide heren, die zwijgend achter Nelly stonden en door haar helemaal noe niet opgemerkt waren. „Maar je hebt me helemaal nog niet. voorgesteld. NellyDat is zeker oom?" Ma. dat is oom. kolonel Lindsey. En dit is een vriend des- huizes, mijn heer Barrj'-. maar zouden we eerst niet eens gaan zitten?" Inez schudde eerst beide heien de hand, een paar vriendelijke woor den, volgde daarna Nelly naar do bank, die rechts van het venster stond en ging zitten Eerst nu het licht scherp op haar gezicht viel. zag men pas dat ze. niet meer zo erg jong was zoals ze in 't, eerst had geschenen. Inez kon zowat 25 a 26 jaar oud zijn. had mooie, zeer regelmatige trekken, vurige, expres sieve, donkere ogen en een verrukke lijke teint Van achter naar fraai gsneden lippen werden bij het praten kleine sneeuwwitte tanden als pare len zichbaar. Het haar, dat volgens de laatste mode gekapt en natuurlijk gegolfd scheen, was goudblond, wat in pikant contrast stond met ae itra- kere zwartgewlmpevde ogen. Ze was volgens de jongste mode ge kleed en het witte hermelijn, dat ze gracieus half over haar schouders liet hangen, vormde een trotse en be koorlijke omlijsting van haar bril- lante verschijning. Men kreeg bij haai' weinig kans, a on het woord te komen, want ze babbelde zonder ophouden op een vro lijke, kinderlijk-aandoende manier, die haar scheen aangeboren. Haar gezicht straalde daarbij, haar donkere, zijde-achtige ogen lichtten op en de kostbare ringen aan haar kleine handjes flonkerden. De kolonel wendde de ogen niet van hear af. Ze betoverde hem klaar blijkelijk van minuut tot minuut meer De onderwerpen van Inez conversa tei wervelden verward door elkaav en wierpen toch wel enig licht naar richtingen over naarzelf, haar fami lie en haar huwelijk met Peter. Ze hoorden, dat haar vader een Franse migrant was die in Argen tinië een grote farm en een handels huls in schapenwol in Buenos Aire? bezat. Haat moedqr was een Zweedse arweest, maar ze was al jaren gele den gestorven. Ze had ook nog Wn broer, Guillaume. die de zaak te Buenos Aires leidde, omdat haar va der de farm bijna nooit verliet. Ja, en Peter had. haar leren kennen op het kantoor van haar broer waar hij kwam om een hoeveelheid scha penwol te verkopen. En op het eer ste gezicht waren ze- verliefd op el kaar geworden. En altijd al had ze verlangd, met. een Enge ismen te trou wen. En de bruiloftja, die was reusachtig geweest... Haar bruidsja pon had een klein vermogen gekost En ze was er zo trots op, nu een ge trouwde vróuw te zijn..., ze droeg altijd haar trouwboekje in haar tasje mee.hoewel Peter zei. dat nat wel wat onvoorzichtig was, je kon het zo gauw verliezen... 'Wordt vervolgd WOENSDAG 1 MAsART. HILVERSUM I, 301 M. 7.00' nws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 orgel; 7.45 woord v. d. dag; 8.00 nws; 8.15 gewijde muziek; 8.30 Oosterse klanken; 9.00 zieken; 9.30 symoh. morgenconc.; 10.30 morgend.; 11.00 Haydn; 11.15 Spel in verzen v. H. Middendorp; 12.00 sopraan en piano: 12.30 weeroverzg 12.33 Eerste passiestonde in de Engels Herv. Kerk A'dam; 13.00 nws; 13.15 piano; 13.45 ens. Donauklanken 14.15 Dvorak; 14.45 koorzang; 15.00 kamerork.; 15.45 kleu ters 16.00 jeugdige posiz. verzamelaars 16.15 Chr. meisjeszangschool; 17.00 hoorspel; 17.30 maatschapp. werk; 17.35 De Raaff en Schutte; 18.00 Ned koren en korpsen; 18/50 reg. ultz.; 19.00 nvfs: 19.15 L. d. Heils: 19.30 Netten- breierij in Katwijk: 19.45 Eng. gevor derden; 20 oo nws; 20.15 Biddag voo: het gewas; 21.30 git: 21.35 Coiic. geb. orkest; 22.10 gr. 22.30 nws; 22.45 avowj overd.; 23 00 Mandolinata; 2330 ave®0 potpourri. HILVERSUM n, 415 M. 7A0 7.15 muz. bij het ontbijt; 8.00 nws; 8-» gr.: 8,50 huisvrouw; 9i00 Bomdin; 3-f 9.30 w.st.9.35 kamermuz.;. 10.00 m®/ genw.; 10.20 P. J. Kers: Inze Keukri' 10.30 Bach; 10.46 Van schipper tetre" der; 1160 .populair non stop; -L;,, Carlo Carcassola; 12.30 weerber.: i-p platteland; 12.38 Kilima Hawaiian- 13.00 nws; 13.20 De Nederlandse vrouw 13.30 Ramblers; 14.00 ArtlU'o Toscane 14.15 jeugdconc.; 15.00 De schecpsi0^ gens van Bontekoe; 15.30 De R0J*f borstjes', 14.45 De Regenboog; j*1; j Vragen staat vrij16.45 Het sttnwj t de krant; 17.15 Hóllands cabaret Pr" 17.45 reg. uii-z.; 18.00 nws; 18-20 18.30 RVU Hoe ziet een dier de viem. 19.00 Jan Cordenuwer; 19.13 reg. 19.30 VPRO; 19.45 bijbel; 20.00 f* 20.15 omr. ark.; 2L12 Schuldig of er schuldig; 21.23 Hoorspel; 2L55 do; 20.20 operette mannenkoor; -»j* radiolympus: 23.09 nws; 23.15 kamp. schaken: 23.30 zang er) ar^' I 23.55 schaken.

de Stem | 1948 | | pagina 2