Ha Tsjecho-Slowakije: Finland Stuk nationale trots naar Zeeland Twee smokkelschepen op de Merwede aangehouden Raad van State bezorgd De P.V. ten derden male RUSLAND JfENST VERDRAG VAN BISTAND Scharlaken Blok in het Oosten IN 'T KORT VIERDE JAARGANG No. 1012 1948 U W. Java-Conferentie als parlement erkend Geen hogere loonbelasting voor militairen Dokter smokkelde penicilline Echter alleen in het belang van patiënten Hetzelfde Hubert Cuypers naar Engeland en Schotland Inkrimping distributie-personeel Byna honderd artikelen De voetbal rolt weer V erkeersconf erentie Brandstoffen a.s. moeders Tegemoetkomingen voor de Antillen .J Nederlands meest moderne loodsboot trekt van Schiedam naar Vlissingen Uitgave n. v. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 centi Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau; Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend nrj GAAN U, zo op het eerste gezicht, een verward verhaal vertellen: nadat Tsjecho-Slowakije onder president Benesj gezwicht is voor de rode ter reur, komt Finland aan de beurt. Vandaag halen wij het in ons hoofd deze twee schijnbaar zo ver uiteen liggende landen met elkaar in verband te bren gen, we gaan proberen te bewijzen, dat de historie „de val van Finland" in strikt logische volgorde vereist na de nederlaag van Tsjecho-Slowakije. en wie weet, hoe snel hij naar be- ncden komt! Tilt AAK HET IS in ons voordeel, dat dit verwarde verhaal een heldere lees: troebele achtergrond heeft: Knsland wil koste wat het kost een seharlaken-rode eenheid in het Oosten en kiest daarvoor op het juiste ogen blik de meest geschikte slachtoffers uit. Benesj, van nature en principe „de" democraat, was temidden van een on overzienbare corruptie zo zoetjes aan gekomen aan het einde van zijn afne mende krachten. De bevolking van Tsjecho-Slowakije, gegrepen in die pijn Hike tang van honger en onpeibare toekomst en overgeleverd aan het wel willend optreden van een opgehitste massa arbeiders (die hun eigen wezen lijke belang niet meer konden onder- scheident, was overrijp voor een com munistische omwenteling, mits deze Zonder bloedvergieten zou geschieden. Met Finland, murw gemaakt voor en tijdens de tweede wereldoorlog, was 't «iet veel beter gesteld. Daar ontbrak alleen nog maar de doorslaggevende factor: nu is het werkelijke einde, waar tegen persoonlijkheid en karakter, cul tuur en traditie niet meer kan optor nen, tenslotte gekomen. Finland had om zo te zeggen behoefte •an een angatwekkend voorbeeld en zie de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa kije, sluw voorbereid door een vos als Stalin met behulp van Molotov, wa ren daartoe maar al te dienstig. De enige voorwaarde was dan een uiterst snel handelen. En daaraan heeft het geenszins ontbroken! Hoe het groeide: Benesj: „Lang heb lk nagedacht". IET NIEUWE Tsjecho-Slowaakse Kabinet heeft de eed afgelegd op de Grondwet ten overstaan van pre sident Benesj. De nieuwe ministers werden door Clement Gottwald, de minister-president, voorgesteld. President Benesj zeide: „Ik heb het ontslag van do voormalige leden van de regering aanvaard en het decreet van de benoeming der nieuwe rege ring getekend. Mijnheer de minister president, gij hebt terecht verklaard, dat het niet gemakkelijk is geweest tot dit besluit te komen. Integendeel, zoals gij zelf zeide, is het voor mij persoonlijk zeer moeilijk geweest. Lang en zeer ernstig heb ik over de crisis nagedacht. Ik kwam tot de conclusie, dat het noodzakelijk was op uw voor stellen in te gaan." ,Gij weet, dat wij de gehele kwestie lang besproken hebben en dat wij lang over de oplossing nagedacht heb ben. Doch lk heb gezien, dat de crisis anders ernstiger zou worden en ten slotte zou leiden tot een dergelijke verdeling van het land. dat een alge mene verwarring zou kunnen ontstaan TAB GESCHIEDENIS van Tsjecho- Slowakije hebben wij de laatste dagen uitvoerig verteld, de korte ge' schiedenis van Finland laten we voor een goed begrip hieronder volgen. Na> dat vrijwel onmiddellijk na het uit breken van de Frans-Engels-Duitse oorlog de Baltische Staten Estland, Letland en Litauen onder Russische curatele waren gesteld, kwam de machtspositie in de Oostzee zo hevig aan de orde, dat Finland ernstig on- ge-ust werd. En tercht Er was immers g-en schijn van kans om zich tegen de Rus te verzetten en het was dus geen wonder, dat de tegenwoordige P"esident van Finland. Paaslklvl. in de eerste October-dagen van 1939 met loden schoenen naar Moskou ging om te vernemen, waarom hij eigenlijk als -onderhandelaar moest komen" in re»ds lang tevoren beslecht geding. Oe eis bleek te zijn: afbraak van de Mannerheim-linie, en de afgezant had practisch geen keus. Spoedig daarop kwamen er grensincidenten voor (wat gelijk staat met een oorlogsverkla ring) en Rusland ging heel kalmpjes aan Finland klein maken. Natuurlijk gelukte dat volgens de plannen. Maar zoals we hierboven schrever is het Finse volk wilskrachtig en daarom Vereiste het een ingewikkelde tactiek om zonder kleerscheuren Finland bij het rode blok in te lijven. Nu is het me-kwaardig, dat een figuur als Paa sikivi, toentertijd onderhandelaar, thans de president is, die tenslotte co pituleerL 0ISTEREN immers heeft Moskou aan Helsingfors doen weten, dat met de meeste spoed een verdaag van wederzijdse bijstand tnssen belde lan den gewenst is. We knimen rustig aan pemen. dat zo'n verdrag binnen enkele da-en Is gesloten en daarmee zal dan Finland als zelfstandige mogendheid Van de kaart van Europa zijn ver dwenen. Na Tsjecho-Slowakfle is dus Fin land aan de beurt. Wat een ontstel lend geraffineerd spel van geweten loosheid en brute machtsontDlooilng Wordt in Oost-Europa gespeeld. En wat doet het Westen? Een nota Van de Grote Drie, wat onverstaan baar gemompel in de pers e. verder dan maar weer de beruchte kat uit de beruchte boom kijken. Maar die kat kon wel eens een grimmige beer zijn Het* is echter noodzakelijk, dat de Staat geleid en bestuurd wordt. Gij wenst de staatszaken in nieuwe ba nen te leiden en volgens ee> nieuwe vorm van democratie. Ik wens voor u en voor het land, dat het allen geluk zal brengen", aldus besloot Benesj zn toespraak. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er op gewezen dat, in tegenstel ling tot een te Praag gepubliceerde verklaring als zon de crisis aldaar zon der bloedvergieten zijn opgelost zijn ministerie uit betrouwbare bron heeft vernomen, dat vijf Tsjecho-Slowaakse studenten bij door hen georganiseerde betogingen ten gunste van president Benesj zijn gedood. Vier studenten die ten Westen van Pilsen in de nacht van Woensdag op Donderdag de grens poogden te pas seren en vlak voor de grens werden gesommeerd halt te houden, zijn desal niettemin toch doorgerend en kwamen behouden aan in een klein dorpje ten Oosten van Neukirchen in de Ameri kaanse zone. Een van hen had een niet gevaarlijke schotwond. rzE communistische minister van Op- u voeding, heeft verklaard., dat in alle Tsjecho-Slowaakse scholen het Dortret van Stalin zal worden opge hangen. Tevens zullen nieuwe leer boeken voor politieke opvoeding wor den uitgereikt. Tegenover professoren en leraren zeide hij, dat opvoeding „politiek moet zijn evenals het leger". President Benesj heeft met zijn echt genote Praag verlaten om het week einde door te brengen in zijn buiten te Fczimove Usti in Zuid-Bohemen. PAASIKIVL Maandag wordt staatshoofd gekozen T»JJ BESLUIT van de Lt-Gouvern.- Generaal is de derde West-Java Conferentie erkend als voorlopige volksvertegenwoordiging van de Nega ra Djawa Barat. Het besluit werd door de vertegenwoordiger van dr. van Mook, prof. mr. K. Enthoven, tijdens de vergadering aan de voorzitter van de commissie van voorbereiding. Ra den Djoearsa, overhandigd en door laatstgenoemde staande de vergadering in het Nederlands en Indonesisch voor gelezen. De vergadering hoorde het besluit In stilte aan en er was geen reactie in de zaaL Dr. van Mook heeft tevens doen weten, dat hij nader contact met de conferentie zal opnemen en hij wordt dan ook in de loop van de vol' gende week te Bandoeng verwacht. De voorzitter van de voorbereiden de commissie der Conferentie. Raden Djoearsa, is gekozen tot voorzitter van de voorlopige volksvertegenwoordi ging. Naar men verwacht zal Maandag a. s. de verkiezing van het staatshoofd plaats vinden. f\NS BERICHT, als zouden officieren «h on derofficieren in de toekomst meer loonbelasting moe ten gaan betalen, blijkt bij nadere informatie on juist te zijn. Het tegendeel is waar het tot dan toe aan emolumenten belastbare bedrag wordt vermin derd, zodat zij zij van de nieuw ste maatregel voordeel genieten tot resp. f 15 en f 10 lager belast baar bedrag per maand. fWEE gesneu- A velden in In donesië worden vermeld in het legerberieht van de afgelopen week. T)UITSLAND nam in de eerste elf maan den van 1947 voor 130 millioen goe deren van ons af. De uitvoer be droeg in het laat ste voor-oorlogse jaar over eenzelf de periode 450 millioen. DE Koning der Zigeuners, Baptiste Emanuel met de bijnaam „Coucou". Sie in 1930 werd geko zen is te St. Gil les du Gard op 48-jarige. leeftijd overleden. NEVILLE CHAMBERLAIN Willen de heren m'n parapluie lenen voor de naderende bui?1 DE RIJKSPOLITIE te water, gede- tacheerd te Sliedrecht. heeft een worden. l/OOR DE economische rechter te horen werd uitgesteld tot over vier Maastricht heeft terecht gestaan,weken, kwam vast te staan, dat dr. dr. E. uit Maastricht wegens het smok kelen van penicilline, welk" hij in Luik van een professor kreeg in ruil voor een lever-extract, dat in Neder land in ruime mate voorhanden is en in België moeilijk te verkrijgen was. Bij de behandeling van deze zaak, welke intussen voor de verdere ver- pe sociaal-democratische minister van maostrie voor Tsjecho-Slowakije, «'denek Fierllnger, die wordt genoemd ri de toekomstige president van zijn land. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Alleen In de ochtendaren nog lichte vorst. Iets minder zonnig, dan gisteren. Zwakke tot matige wind nit Oostelijke, doch in het Zoiden tijdelijk uiteenlopende rich tingen. Zon onder 18.18 uur. Maan on der 9.25 uur. Zondag: Zon op 7.21 Maan op 0,59 nnr- Zon onder 18.19 nnr. Maan onder 9. 4 uur Maandag: Zon op 7.25 uur Maan op 2.18 uur. Noodbesluiten dienen zo spoedig mogelijk door wetten te worden vervangen p^LSEVIERS WEEKBLAD heeft ken nis kunnen nemen van een missi ve van de Raad van State aan H.M de Koningin, waarin de bezorgdheid van de Raad over enkele zaken in het Koninkrijk wordt uitgesproken. De Raad zegt in zijn advies, dat het drin gend nodig is dat wetsontwerpen wor den ingediend ter vervanging van de Noodbesluiten uit 1942 en 1943 en dat daarnaast zo spoedig mogelijk in dui delijke bewoordingen wordt kenbaar gemaakt, het plan voor de komende Unie De Raad spreekt als zijn me ning uit. dat het nu onmogelijk is zijn normale adviserende taak t* vervullen Het scheppen van nieuwe belangril- ke organen op grond van deze Nood besluiten buiten de wetgevende macht om. acht de Raad van State met de Grondwet niet in overeenstemming. De Raad vraagt zich verder at waar om ook Suriname en Curasao, die met Indonesië geen rechtstreekse be trekkingen onderhouden, in een Unie zullen worden ondergebracht. Voorts betreurt de Raad bet. dat in de ver togen over de toekomstige verhouding van Nederland en Indonesië het hand haven van het Rijksverband en de souvereinitelt van de Kroon steeds meer op de achtergrond zijn geraakt. DE BEKENDE MUSICUS en dirigent Hubert Cuypers en zijn „Minne- strelen" maken gedurende de Paas tijd een tournee naar Engeland en Schotland. Op uitnodiging van de Kar dinaal-Aartsbisschop van Westminster zullen de Minnestrelen op Zondag Be loken Pasen de Hoogmis zingen in de Westminster Cathedral Uitgevoerd wordt dan de in tal van landen reeds bekend SSae Trinitatis. die echter in Engeland nog niet ten gehore is ge bracht. In de daarvoor liggende Paas week geeft H. Cuypers met zijn Min nestrelen concerten in Schotland o.a. 'n de grote St. Andrews Concerthall te Glasgow, E. in totaal zeker 50 flesjes penicil line, elk van 200.000 eenheden, op de ze wijze uit België heeft betrokken. Indertijd had een ontvanger a n dr. E, toen déze hem uitlegde, dat hij de penicilline nodig had voor zijn pa tiënten, toegestaan, dat deze een hoe veelheid uit België invoerde maar 't was hem toen niet duidelijk, dat het over grote hoeveelheden gir.g. In deze zaak werden heel wat ge tuigen gehoord, omdat dr. E. voor het over de grens brengen van de peni cilline en voor het contact met hef •adres in België de hulp had aanvaard van enige personen, die dit werkje voor hem opknapten. Dr. E. heeft in een eigen verdedi ging bepleit, dat hij uitsluitend in het belang van zijn patiënten heeft ge handeld en geen enkel voordeel uit hgt smokkelen van het geneesmiddel heeft getrokken, terwijl hij dc Luikse professor hielp In diens behoefte aan het lever-extract. Tegjen 1 Maart met 'n derde JIET PERSONEEL op de dfstrbutie- kantoren zal in Zeeland vrij dras tisch worden ingekrompen. Een der de van hef» wordt heden ontslagen. Zij die langer dan drie jaren in fnnctie zijn geweest vallen in dè wachtgeldregeling indien er althans j goede" vangst gedaan. Op de Merwede geen functie voor hen gevonden kan werden door haar twee schepen aan gehouden. afkomstig uit de Russische zone van Berlijn. Deze schepen wa ren In de bezetting door da Duitse weermacht in beslag genomen en als oorlogsbuit naar Duitsland gesleept. Zij waren thans weer vrijgegeven en op weg resp. naar Rotterdam en Alphen aan de Rijn. Bij onderzoek ble ken het smokkelschepen te zijn. Op alle mogelijke plaatsen waren ar tikelen verborgen. De politie liet de schepen voor de loswal in de Slie- drechtse haven komen en stelde een onderzoek in. Niet minder dan 90 di verse artikelen waren over de grens gesmokkeld, waaronder radiotoestel len, gelijkrichters, scheepsuitrusting, tjet voetbal-programma voor a.s. Zondag zal normaal doorgang vinden. De terreinen be vinden zich over het algemeen vooral in de middaguren in goede staat. Morgen zullen dus de wed strijden worden gespeeld, die oor spronkelijk voor jl. Zondag waren vastgesteld. \yOENSDAG 17 Maart zal onder leiding van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F C. de Casembroot, in de Schuttershof zaal te Middelburg een verkeersconfe- rentie worden gehouden, waartoe alle bij het verkeer betrokken groepen zijn uitgenodigd. Op deze conferentie zul len de verkeersproblemen van de p:o- vincie Zeeland worden besproken, zo als de aanleg van wegen en de ver bindingen met andere provincies. Be op de voor a s. moeders bestemde Ca kaarten voorkomende bon „brandstof fen a.s. moeders" treeft recht op één eenheid vaste brandstoffen. De bon 77 B.V. van de branJstof- fenkaart TA 707 is na 6 Maart a s. niet meer geldisr. Vóór 0 Maart moet deze bon dos by de handelaar worden in geleverd. motoronderdelen, roeiboten, kolen, College van Gecommitteerden op komst DE MEMORIE VAN ANTWOORD op het ontwerp tot herziening der staatsregelingen is gereed en zal eerstdaags aan de Tweede Kamer wor den aangeboden. Daaruit z.al blijken dat aan de wensen der delegaties zo veel mogelijk wordt tegemoet geko men. Instelling van een voorloper van 't z g. College van Gecommitteerden mag ook voor de Nederlandse Antillen worden verwacht. De wensen van Aruba zullen zeker worden bevredigd, -zodra duidelijk is, in welke vorm zulks zal kunnen ge schieden. (Van onze redacteur) ARCTURUS. We weten niet zo heel veel van hemellicha men af, maar Arcturus moet een ster zijn. In ieder geval is het zo, dat als een ster de eerste nieuwe loodsboot „Acturus" schittert in de komende nieuwe rij van loods boten. Vlissingen kreeg deze ster in bezit. Zelfs Michiel de Ruyter scheen er verheugd over. Zijn verweerde vinger wees demonstratief de bewoners der pijnlijk gewonde stad op de naar de haven stomende moderne boot, alsof deze grote Zeeuwse zoon wilde zeggen: zift, dat is het begin van onze in opbouw zijnde loodsvloot. Het is een prachtschlp, een oer degelijk Nederlands product. En Zeeland smaakt het genoegen, dat deze welgeschapen mooi, eerste ling geen ander kind van de loods dienst »al zo mooi zijn! aan Vlis singen is toegewezen. WELGESCHAPEN EERSTELING. QNS LOODSWEZEN zit zwaar in de verdrukking Dit stuk van de na tionale trots kreeg in de oorlog zware klappen, omdat de Duitsers onze 18 loodsboten inpalmden en ze lieten om bouwen tot oorlogsvaartuigen. Diver se zijn er dan ook prompt door de geallieerden naar de kelder gejaagd. Zodat wij bfi de bevrijding slechts 7 stuks vrijwel aftandse loodsboten over hielden. De Duitsers hebben ons echter een ongewilde dienst bewezen. Ze lieten nl. een stuk of wat nieuwe schepen op onze werven bouwen Zgn trei- lers, die als zwaar bewapende „Voor- postenboten" in gebruik werden ge nomen. EEN PRACHT-TOCHT. 0P UITNODIGING van de Marine voorlichtingsdienst hebben wij gisteren de herdenkingsdag van de slag in de Javazee de eerste grote tocht van de „Arcturus" meegemaakt De boot is toen van de werf te Schie dam (O, onvolprezen stad der keel- geneugten!) overgebracht naar Vlis- Niet alle treilere kwamen gereed.z'ijir^we todden"teg'n d"eafetLh» mJt En toen de bevrijding daar was, wa- deze naar verhoging kleine boot ren wy een paar scheepsrompen rijk. bij 9 meter) wel wat opgezien vooral Van een ex-Duits schip is nn de op zo'n winderiee Sr eerste van de 6 nienwe loodsboten het is best meegevallen-het vervaardigd: de ..Arcturus". pracht-tocht gewerdenop het groenige water met de melkwitte golfkopjes. waarbij ons de wiekende zeemeeuwen vriendelijk vergezelden Een winterse dag op zee met in de mistige verten de ijle contouren van scheepjes, die alsmaar groter worden en als blin kende schepen in de bloedarme zon voorbijtrekken. Niet allemaal trekken zij voorbij; er zijn ook schepen die schommelend blijven rusten op het water Het zijn de loodsboten' en licht schepen die ver buitengaats hnn dien sten aanbieden aan elkeen die deze hulp nodig heeft. Kranige kerels ziln het die deze schenen bemannen Eerst na 14 dogen schommelen worden zij afgelost door een andere ploeg f VLISSINGEN ER GOED MEE. 0NZE LAND-BENEN dié nog slechts een zwakke herinnering hebben aan vroeeere zeereizen, stonden op de torht wel niet altijd even vast. maar al is een loodsboot ook niet toretond op nasraejerseomfort. ge hebt er im mers stangen en leuningen waaraan men zich stevig kan vastgriinen. We menen onze wankelende treden zo diplomatiek te Hebben gedaan, dat zelfs Schout-bij-Nacht Hetterschy die ons op de boot allerhande interessan te dingen vertelde, niet in de gaten heeft gekregen, dat wij nu niet direct zo'n landrot waren, waarvoor een rechtgeaard zeeman z'n neus feitelijk ophaalt. Prettige baas anders die Schout bij Nacht Zo heel doodgewoon. Democra tisch. noemt men dat tegenwoordig, fluisterde ons oud-gezagvoerder Pot uit Vlissingen in 't oor Maar dat is het zeevolk altijd geweest, voegde hij er aan toe. Deze grijze zeebonk kwam trouwens maar niet uitgepraat over de „Arcturus". Een magnifieke aan winst voor de 'ooH*\ loot. zei hij Het klopt als een bus. Vlissingen is er goed mee! motorbrandstof, tekengereedschappen, een grote partij gummiwaren enz. De schepen waren bovendien geladen met steenkolen. Twee grote vrachtauto's waren nodig, om de in beslag genomen goederen te vervoeren. Het onderzoek geschiedde in samenwerking met amb tenaren van invoerrechten en accijn zen. Het schip bestemd voor Alphen aan de Rijn werd te Sliedrecht ver zegeld, waarna het onder geleide naar Alphen voer. Daar had 'n minitieus onderzoek plaats en weer kwamen tal van artikelen te voorschijn, o.a. scheepsuitrusting, inboedels, kisten serviezen en kisten conserven. HANDIGE JONGEN TJET IS voor een verslaggever nog al eens moeilijk om aan de nodige gegevens te komen voor een trouwhartig verslag van eni ge gebeurtenis. Een Antwerpenaar die gehoord had van de bom-pak- ketjes op het postkantooi rende zo nard. dat hij nog voor de po litie arriveerde en daardoor had hij het geluk, dat hij met vele in teressant bijzonderheden naar de krant terug kon gaan. Zijn verslag van het gebeurde bevatte zoveel nieuws, dat de zwijgzame politiemannen het no dig vonden de reporter naar zijn bronnen te vragen, waarop deze weigerde te antwoorden. Hij werd prompt in een cel gestopt, maar enkele uren later even prompt weer naar huis gestuurd. Handi ge jongen, deze krantenman! 9UEGARA z.-SUMATRA zon vol gens mededelin? van Raden Mo hammed Akib on 15 Maart a.s. wor den gevormd. Dit is een van de ver rassende mededelingen op de VVest- Java-Conferentie. yEERTIG bUIZENDJES verdwenen onnaspeurlijk uit een brief, die van Utrecht naar Ierseke werd ver zonden. De recherche heeft het on derzoek in handen. |£ONING ABDOELLAH van Trans- jordanië zou volgens de gehuchten- het aan de Arabieren toegedachte stuk van Palestina overnemen. Dit zou een plotselinge oplossing van het Palestijnse probleem kunnen beteke nen. |£EN HANDELSVERDRAG tussen Nederland en Engeland, dat voor 1948 voorzietv in een goederenuitwis seling van 70 millioen pond, is giste ren te Londen getekend. £)E LANDBOUWWEEK te Wagenin- gen zal dit jaar worden gehouden van 12 t.m. 16 Juli a.s. De voorberei dingen zijn begonnen. T)E MELKPRODUCTIE van België zal met 875.000 koeien dit jaar 2.625 millioen liter bedragen Er zal slechts 5000 ton boter worden uitge voerd. JJULP AAN EUROPA kostte Dene marken sedert de oorlog ongeveer 210 millioen kronen. Toch gaat dit land door met die hulp: 25 gespecia liseerde Rode Krols ploegen zullen ter bestrijding van de T.B.C. worden uitgezonden. EREWOORD van de geïnter neerde Nazi's in de Britse zone heeft waarde: zij worden vrijgelaten tot aan hun eventuele bevecrting Uit gezonderd natuurlijk de zware jon gens. \X7E WILLEN nogmaals het onder- werp „De Personeelsvereniging" aan de orde stellen naar aanleiding van een nieuwe, beschouwing, welke we daarover ontvingen En we willen er dan onze mening wel aan toevoegen, gehoord de verschillende betogen. Het is absoluut ongewenst, zo luidt het ons toegezonden betoog, dat de Ondernemingsraad zelf tot de oprich ting van de P.V. overgaat of het be stuur ervan aan zich trekt. rvaar de O.R. immers naast haar so ciale taak ook op economisch ge bied vaak een adviserende stem heeft en zij medewerkt aan de vooruitgang van het productieproces, waarvoor juist de goede verhoudingen in het bedrijf de grondslag vormen, zou de opricn- ting van de P.V. door de OJt. zelf te gedwongen zijn en gevaar opleveren voor een te eenzijdige oriëntatie naa» en te grote verbondenheid met het bedrijf. De P.V. moet spontaan in het per» soneel in zijn geheel haaj ontstaan vinden. Dit zal de sfeer van. de Oil, ten goede komen, welke toch een sfeer van vertrouwen is. Daar de OR. hét gekozen orgaan is om maatregelen te nemen te' bevor dering van de sociale toesta' :ten in het bedrjjf, moet zij enerzijds de werkzaamheden van de P.V. stimu leren, maar heeft zij anderzijds ook de bevoegdheid daarover eontróle uit te oefenen. En waar het loffelijk streven bestaat om voor de OJR. overwegend georga niseerde vertegenwoordigers te kiezen, die tevens met hun vak- en stands- organisaties voeling houden, wordt het gevaar, dat de Ö.R. en de onder haar toezicht staande P.V. zich op het ter rein van bovengenoemde organisaties, zullen gaan bewegen, tot een minimum beperkt. In hoofdzaak zal de P.V. haar doel trachten te bereiken door ontspan ning»- en ontwikkelingsavonden en wanneer zij, zoals vaak het geval is, een gemengde vereniging vormt, zal zij zich van alle godsdienstige en politieke vorming afzijdig moeten houden. Voor een P.V., waar geheel het per soneel naar vrije keuze kan toetreden, waar men elkanders principes respec teert. en waar van de zijde van de organisaties door middel van de O.P. toezicht op uitgeoefend wordt, is neu traliteit geen bezwaar. Terwijl er over het algemeen in de neutrale verenigingen, en met name hier bedoeld de sport- en ontspannings verenigingen, slechts één band bestaat, welke de leden bindt, n.l. de sport- ol ontspanning, is er bij de P.V. nog een andere band. een, die hechter en waardevoller kan zijn. n.l. hetzelfde werkmidden. dat onweerstaanbaar ook zijn stempel zal drukken op de P.V. Is het- werkmidden een beschaafd en christelijk milieu, dan zullen de uitin gen van de P.V. ook beschaafd en christelijk zijn. Is echter het omge keerde het geval, dan zal de P.V. met haar z.g. „neutraliteit" een onvermij delijk gevaar opleveren. Het is raad zaam, dat ook de P.V. van haar kant voeling houdt met de organisaties, vooral waar zij wil overgaan tot de vorming en ontwikkeling van haar leden. Op deze wijze zal zij ook vaak voor de organisaties een aanvulling kunnen zijn. Bij dit alles is het de plicht van de werkgever, voor zoover de orde van het bedrijf bet toelaat, zich van alle bemoeiingen met de werkzaamheden der P.V. afzijdig te houden. Pas na een lang welgemeend tasten en voelen zal men tot een oplossing in deze moeilijke kwestie kunner. komen. \l/at zullen wij ervan zeggen? Hei bedrijf is inderdaad, behoort het althans te zijn. een reële werkgemeen- schap. We kunnen ons goed voorstel len, dat er behoefte bestaat, om ook eens ongedwongen met elkaar samen te zijn buiten het werkmidden. Aan zulk samenzijn kan dan een min of meer feestelijk karakter worden ver leend door lied en voordracht. Er zul len enkele mensen moeten zijn, die de organisatie van zo'n samenzijn op touw zetten. Ook lijkt het ons een natuur lijke en onschuldige bezigheid, als in kleinere bedrijven het personeel geza menlijk eens een dag-uitstapje maakt, waarvoor een kas geformeerd en be heerd wordt. Men kan op zulke bedrijvigheid het etiket „personeelsvereniging" plakken maar dat is het toch eigenlijk niet, wat hier in het geding is. De discussie heeft op het oog de complete P.V., die het hele jaar door werkt, die in de gedachten der mensen de mening kan doen post vatten, dat ze voor hun ont wikkeling, ontspanning, vrije tijd-be- steding genoeg hebben aan datgene wat. het bedrijf biedt. Hier rijzen de be zwaren, die o.i. ook niet met het beste toezicht omver te stoten zijn. Bij ontwikkeling en ontspanning komt al heel gauw het beginsel In het geding waardoor tevens het gevaar der z.g. neutraliteit naar voren opringt, wat ook met controle niet te bedwingen valt. Van het een komt men voorts zo gemakkelijk tot het ander. Als uiterste zien we dan sommige grote bedrijven, waar alles en alles door de fabrieks- leiding ter hand is genomen: niet 'al leen het stichten van verenigingen op alle gebied, doch ook het aanleggen van leesbibliotheken, het bouwen van scholen en theaters. Er zijn verklarin gen voor. De bedoelingen behoeven in het geheel niet verkeerd te zijn ge weest. Maar de uitkomst is toch deze*, dat onder het personeel van zulke be drijven het werken voor de principiële organisaties zeer moeilijk gaat. Het hele leven wordt als het ware onder gedompeld ln de bedrtjfssfeer. Hier g^ldt: weersta in den beginne. Laaf het bedrijf het bedrijf blijven en de mens de mens. Tenslotte nog dit: in enkele grote bedrijven ln de Gelderse Achterhoek is gebleken, dat de communisten de P.V. gebruikten voor hun cellen bouw. Dit raakt de P.V. als zodanig wel niet, maar men zij toch gewaarschuwd!

de Stem | 1948 | | pagina 1