Stad en Land Kloosterzande vierde zijn honderdjarige Jonge boeren te Goes bijeen De Zeeuwse fruitteelt Van de hak op de epetifigsavoiiffeii Wat een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 De commissaris der koningin aanwezig Vlissingen dankte Leiden MARKTEN Militaire plechtigheid te Pemalang De herverkavelingswet Walcheren Een vurig voorval. De Nederlandse landbouw tussen Amerika en Rusland Haar omvang en betekenis Oostenrijk Landbouwscholen te kort FikSacsHaa L. FILMPROGRAMMA Hieronder volgen dc katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films, die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks- lilmkeuringseisen genoemd. Electro, MiddelbuteZwevende gra tie (onbekend). Schouwburg. Middelburg: Het lied van Bemadette (alle leeftijden) Grand Theater. Ghes: Onder verden king (voor personen met rijke le venservaring) Alhambra Theater, Vliss'ngenZi geunerbloed (Enigszins voorbehou den). Luxor Theater. Vüssirgen. Teheran. (Ongeschikt voor jongere personen) DE ZAAK TANDARTS SP. IN HOGER BEROEP. Door de verdediger van tandarts Sp. die, zoals men weet, vorige week door de Tuchtrechter tot "n boete van 1600 gulden werd veroordeeld Is tegen deze uitspraak beroep aangetekend. Ook is door Mr. Tichelman bij de Officier van Justitie to Middelburg een klacht op vermoeden van meineed ingediend tegen de getnige Mej. de Maagd, naar aanleiding van wier getuigenis de as sistente van de heer Sp. wegens mei need zou worden vervolgd. DE HEER A. LOCKEFEER GEEN KAMER-CANDIDAAT De heer A. L. S. Lockefeer te Hulst verzoekt ons opname van het vol gende: Nn ernstige overweging heb ik het besluit genomen, een voorlopige can didatuur voor de Tweede Kamer niet te aanvaarden. Verschillende afdelingen van de K.V.P. hebben mij candidaat gesteld, waarvoor ik hierbij dank zeg. Uit ve le afdelingen is mij vóór de candl- daatstelling dc vraag gesteld, of ik m(j voor de Tweede Kamer wens te beschikbaar te houden en of een Tweede Kamer zetel te verenigen zou zijn met het lidmaatschap van Ged. Staten. Wettelijk is vereniging van deze functies mogelijk, wenselijk is ze allerminst, vooral wanneer men in Zeeland woont. Ik meen thans de belangen het best te kunnen dienen door het lid maatschap van Ged. Staten te blij ven behartigen. Goes IJSVERMAAK EN IJSVEBDRIET. Al wat schaatsen heelt probeert een baantje te vinden om aan de zwier te gaan. Het Ijs is echter op vele plaat sen nog niet zeer sterk, zodat het vaak moeilijk is voor de liefhebbers om iets geschikts te vinden. De jeugd stoort zich niet erg aan het verbod, dat nog op het „betreden" dei- meeste vesten ligt en amuseert zich met glijden en hossen zeer ten ver- driete der agenten die deze overtredin gen hebben tegen te gaan. AI en toe trapt er een knaap door de ijskorst heen. wat een gejubel doet ontstaan bij het jonge publiek. Woensdagmid dag schrokken ze echter even, toen een kleine Jongen tot aan z'n nek in de Westvest verdween en als een mager varken schreeuwde. Een juist passe rend chauffeur van een auto-bus, trot seerde een paar natte benen en haalde het beslikte kereltje weer op dc wal. Het broertje van de drenke ling bracht het natte geval naar de ouderlijke woning in Bouwplan n. dames D. Trimpe en G. Achterberg, namen qiog zitting. De korfbalafdeling zal in de ko mende weken een grote propaganda- actie voeren om het ledental op te voeren. Op Hemelvaartsdag zullen seriewed strijden gehouden worden voor de af deling voetval. Jaarvergadering Excelsior De mu ziekvereniging „Excelsior" hield haar jaarvergadering in de gemeenteher- berg. waar we vernamen dat het le dental de twintig is gepasseerd. Er was een batig slot van f 1656,18. Be sloten werd op de jaarlijkse toneel uitvoering weer een verloting te hou den. Er zal worden deelgenomen aan het concours van de Bond van Har monie en Fanfareverenigingen in Zeeland, op 3e Piiikstejdag. Getracht zal worden om dit con cours in 1549, Wanneer de ve.w'iqing haar 50-jarig bestaan viert, te Kloe- tlnge te houden. Tenslotte werd besloten een nieuwe verlichting aan te schaffen. Lewedorp Hqpsweert AANBESTEDING PENSIONAAT. Alhier had de aanbesteding plaats van het semi-permanente pensionaat voor kath. schipperskinderen, waarvoor loals men weet vorig jaar de villa van .Graaff, met bijbehorend terrein is aangekocht. Er waren negentien geldige tn- schrijvingsbiljetten binnengekomen. Laagste inschrijver bleek J. v. d. Poel uit Laraswaarde voor f 236.540 en de hoogste fa. Hosly te Tilburg voor f 308.000,—. Architect van het werk is de heer Jan Strik, te Mill. Hulst Missiefilm. De in het groot pa tronaat gegeven missiefilm was zeer goed bezocht. Pater de Vries gaf een korte inleiding, terwijl hij ook aan het slot van deze avond, waarop o.a. de Imitofilm en enkele kleinere filmp jes vertoond werden, een dankwoord sprak. Pater Kok zorgde voor een goede mondelinge toelichting. Door het ijs gezakt. Een der Broe ders, die op het onderland nabi.i de Tragel aan het schaatsen was, zakte door het ijs, maar kon met behulp van een uit Indië teruggekeerde mi litair bevrijd worden. Doordat hij met prikkeldraad in aanraking was gekomen, liep hij aan het gelaat een lichte verwonding op. die gauw ver holpen was. Kloetinge Vergadering L'nitas. De sportvere- ntglng Unitas hield 'n ledenvergade ring in de Chr. Bewaarschool. Als voorlopig voorzitter zal thans, na het vertrek van de heer Hoogstrate de heer F. Duynhouwer fungeren. Daar de financiële toestand der vereniging niet gunstig te'noemen is, zal in April a.s. een bazar worden ge houden. De volgende organisatie-commissie werd daarvoor gevormd: W. Minnaard, tv. de Regt. F. Reyerse, H. Schipper. J. Minnaard en M. de Jonge. Ook de Kath. Blindenzorg. De derde plaats die de Katholieke Blindenzorgvereni ging St. Antonius van Padua in Zuid- Beveland aandoet. Is Lewedorp. Vorige week heeft zij haar interessante films over de blinden met het grootste suc ces vertoond in Helnkenszand en 's Heerenhoek, en zij hoopt in Lewe dorp niet minder succes te hebben. De eerste film is getiteld „Levenslang", de tweede film draagt tot titel: „Ziende handen" Wij garanderen U een leer zame maar tevens prettige avond. Voor zie U tijdig van kaarten. De voorstel ling voor de groten begint om 7 uur, terwijl we een voorstelling geven voor de schooljeugd om half 4. Middelburg GEMEENTE MIDDELBURG. Gemeenterekening 1946. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat de re kening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede die van de be drijven en diensten over het dienstjaar 1946 ter gemeentesecretarie (afd. fi nanciën) voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kos ten in afschrift algemeen verkrijg baar zijn gesteld. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezers lijst voor het Jaat 19481949 van 23 Februari tot en met 16 Maart as. op de secrtarie der gemeente voor een leder ter inzage wordt nedergelegd. Tot en met 9 Maart a.s. is eenieder bevoegd bij het gemeentebestuur ver betering van de door dat bestuur vast gestelde kiezerslijst te vragen, op grond da hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, niet behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor enige verkiezing aange wezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Middelburg, 23 Februari 1948. Burgemeester cn Wethouder! voornoemd, Jhr. Mr. W. O. Sandberg tot Essenburg, burgemeester. 179-0 J. Ph. Koene, secretaris. Oostburg Biljartconcours. Voor een buiten gewone deelname had alhier een bil- Jartconoours plaats, hetwelk 2 dagen duurde. Hoe spannend de strijd was blijkt wel uit het feit, dat zelfs de profs uit deze omgeving hun zenuwen niet meer meester bleken waardoor de aanvankelijke out-siders met de prij- zen konden gaan strijken. Onder een ware ovatie behaalden de 3 tweede fclassers Job. Zwagemaker en Izak v. d. Gazelle over de 3 eerste klas sers Jac, van Overbceek en Jan Vre- snrille de uiteindelijke overwinning Het koppel Achiel Buyck en Jan de Milliano behaalde de 3e prijs waarbij zij heel wat matadoren achter zich lieten. In deze wedstrijd kwam wel heel sterk naar voren, dat prijskamp-bil jarten heel wat anders ls dan spelen ln clubverband. Terneuzen Zaken jubileum Ter gelegenheid van het 13 Vi jarig bestaan der Fa. Robert de Moor is in dit zakenpand aan de Noord draai een receptie, waarop tal van vooraanstaande Ter- neuzense ingezetenen, door hun aan wezigheid van belangstelling blijk gaven. Ook uit fabrikanten en za- kenkringen was veel belangstelling V"LOOSTERZANDE vierde gisteren feest. Zeer velen hadden zich op gemaakt om de honderdste verjaardag van de weduwe Pauwels mee te vie ren. Vlaggen wapperden feestelijk van de hulzen en overal kon men merken, dat het een gebeurtenis van belang was. De feestelinge zeil was al om zes Uur uit de veren en toen donderden 1 reeds honderd kanonschoten over het dorp oni de dag feestelijk in te luiden. Hoewel het oorspronkelijk de 'bedoeling was geweest, dat moeder Pauwels zelf de H. Mis, die door de Hoogeerw. De ken met assistentie van de parochiële geestelijkheid werd opgedragen, zou bijwonen, werd hiervan in verband met de heersende koude afgezien. De talrijke familieleden trokken echter, voorafgegaan door de plaatselijke rui terij, naar het dorp en de feestelinge zelf wuifde hen vanaf het raam toe. De kerk was tot in de uiterste hoe ken gevuld en kon nauwelijks alle be langstellenden bevatten. Het koor zong op verdienstelijke wijze een meerstem mige Mis. De receptie. Ma de H. Mis bood de buurt aan de familie een koffietafel aan en om elf uur begon de druk bezochte re- receptie, waarbij de Jubilaresse zelf te genwoordig was. Talrijke bloemstuk ken. waaronder een van de commissa ris der Koningin, vulden het huls en gaven er een feestelijke aanblik aan. Burgemeester C. van Hooteghem bood namens de gemeente een fraaie bloe- menmaand aan en een dochtertje van wethouder Arends hield een keurige toespraak ln versvorm. Moeder Pau wels was er zichtbaar door ontroerd. Daarna volgde een eindeloos defile van personen, die kwamen feliciteren, waaronder geestelijke en wereldlijke autoriteiten, buurtbewoners, vrienden en kennisen. Dokter Jos. Hermans overhandigde namens de buurt een enveloppe met Inhoud en een buur jongen en buurmeisje zegden tesa- men een vers op. Er heerste een pret tige en intieme sfeer en Rosalie, de oudste dochter, waarvan we vernamen dat ze binnenkort in het huwelijk zal treden, moest onder grote hilariteit bekennen, dat ze ons bij het inter view in het ootje had genomen, daar ze jonger wilde schijnen, dan ze ln werkelijkheid was. Ze was echter niet het minst onder de indruk en in een prachtig dankwoord "vertolkte zij de gevoelens van haar moeder en de fa milie. Zanghulde. Tn het patronaat vond om twee uur een zanghulde door de schoolkin deren plaats, waaraan alle scholen deelnamen. De harmonie St. Caecilla bracht een serenade en om drie uur werd een cabaret-voorstelling ln het patronaat gegeven. Het hoogtepunt vormde wel het be zoek van de Commissaris der Konln- De honderdjarige. gin„ jhr. mr. A. F. C. de Caaem- broot, die op deze wijze zijn mede leven wilde betonen en de ouderdom eren. Aan de muzikale optocht, waarbij de drie harmonieën, die tot de ge meente Hontenlsse behoren acte de présence gaven, namen alle verenigin gen van het dorp deel. Des avonds werd er gedanst en om half acht vond de avondvoorstelling van het buurt- cabaret plaats, waarbij burgemeester van Hooteghem en dokter Hermans het woord voerden. Het programma was zo uitgebreid, dat wij hierop nog nader zullen terugkomen, teneinde al len, die er aan meegewerkt hebben, recht te doen wedervaren. Een heerlijk voorjaarszonnetje had door de dag de> kou verdreven en het feest eemaakt tot een onvergetelijk evenement voor allen die e^ bij betrokken waren. O.m. met een reuze-servies FEN COMMISSIE uit de Vlissingse burgerij, bestaande uit burgemees ter Kolff, de wethouders van Oorschot en Poppe, de gem. secr. Bijl en leden van de Hark, zijn naar Leiden geto gen om de Sleutelstad de dank over te brengen van de Schelde-stad voor het vele, dat de Leidenaars deden voor het herstel van Vlissingen. Burgemeester Kolff heeft hartelijke dankwoorden gericht aan het college van B. en W. en enkele andere autori teiten, die bij de ontvangst waren. Daarifa werd het Leidense gemeente bestuur een reuze servies, bestaande uit 434 delen aangeboden. Burgemeester Kinschot antwoordde. Wij herinneren er aan, dat de Leide- naren destijds scheepsladingen huis raad gaven en bovendien f 40.000,— bijeenbrachten voor de inrichting van een medisch centrum te Vlissingen. dat bovendien ingericht zal worden door de afdeling Leiden van de mij. tot bevordering der geneeskunde. Een kaartje, dat het reconstructie plan in beeld brengt, werkt ter verdui delijking mee. Uitvcferig motiveert de schrijver nut en noodzaak van de her verkaveling en verdedigt de sanering met de daaraan verbonden dwang. Tep opzichte van dit laatste zal hij niet ieder overtuigen vanwege het sterk aantasten der persoonlijke vrij heid en het zich al tc vast verbinden aan theorie en officiële cijfers. Meer oog heeft de schrijver voor de hardheid die voort kan vloeien uit de maatregel, dat de Walcherse boer ge dwongen kan worden zijn bestaan el ders te 'zoeken. Verschillende malen althans vestigt hij de aandacht op c?; waarborgen, welke de wet biedt tegen eventuele willekeur. Bovendien is het zo goed als zeker, dat het aantal dat vrijwillig vertrek ken wil naar elders, groot genoeg if om dwang in deze te voorkomen niet minder dan 159 Walcherse boe reu melden zich reeds voor deze emi gratie ln eigen land aan. Deze brochure, die zeer verhelderend werkt en in haar beknoptheid toch duidelijk is, verscheen bij de fa. Altorf- fer te Middelburg. en de talrijke bloemenmanden ge tuigden van de genegenheid, die men deze zaak toedraagt. Indlë-film Dinsdagmiddag draai de voor het Katholiek Thuisfront de Indlë-film „Kleur en Gloria onzer Tropen". De belangstelling voor deze voorstelling was zeer bevredigend. Markt Dit jaar zal alhier weer 'n najaarsmarkt voor paarden, rundvee en varkens worden gehouden. Westdorpe. Nieuwe banken- Dezer dagen ar riveerden de laatste banken voor onze nieuwe kerk. zodat deze nu geheel van banken ls voorzien. Het geheel geeft een rustige indruk. Het is een prachtig gezicht, de vele rijen banken, netjes afgewerkt en geordend, te zien staan. Ze werden gemaakt en geplaatst door de firma A. P. Geerards en Zoon. meubelhandel te Koewacht. (N.) Uitreiking bronzen kruis aan Hulstenaar WRXJDAO 30 Januari j.L heeft te Pemalang een eenvoudige doch treffende plechtigheid plaats gevon den. In het bijzijn van de Territoriaal Commandant van Mldden-Java. gene raal De Waal en vele autoriteiten uit de omtrek w.a Co. Pekalongan de ass. resident Tegal en Pekalongan cdt. 2-4 RX en cdt. 4-6 RX, werden voor het front van de troep zeven Konink lijke onderscheidingen een Bronzen Leeuw, drie Bronzen Kruizen en drie Kruizen van Verdiensten uitgereikt aan militairen van het K.NXL. waar onder dok sgt.-majoor Aug. Frankevijle Pemalang, afkomstig uit Hulst, die het Bronzen Kruis ontving. Nadat de ban geopend was en de betreffende Koninklijke besluiten voor gelezen, wees de commandant van het eerste Bataljon Infanterie luit-kolonel Ter Haar er ln zijn toespraak op, hoe deze. gedecoreerden hadden volgehou- en ln een tijd toen de toekomst donker en verdere tegenstand nutteloos scheen. Hij stelde hun ten voorbeeld aan alle aanwezigen voor de door hen betoonde moed en trouw aan de Neder landse zaak. Het tweede gedeelte van de plechtig heid bestond uit de beëdiging van vier officieren en een onderluitenant. Ook tot hen hield de overste Ter Haar een kernachtige toespraak en wees hen op do zwaarte van de eed. Het was een plechtig moment, toen misschien wel voor de eerste in de geschiedenis over de aloon-aloon te Pemalang de bekende woorden weer klonken: „Ik zweer trouw aan de Ko ningin...." Een keurig défilé en een gezellig sa menzijn na afloop vormden het besluit van deze morgen. Een brochure van ir. de Vink fVe directeur van de Planologische dienst in Zeeland heeft een bro chure geschreven, waarin hij een toe lichting geeft op de Herverkavelings wet voor Walcheren. De vrij ingewik kelde herverkavelings-procedure wordt ln dit geschriftje in grote trekken weer gegeven, evenals de daaraan vastzit tende sanering. WAALWIJK, 24 Febr. 1948. Ook dezl overzichtsweken ging het nog kalmpjes aan in de schoenwinkels. De voorraadvakken zijn aardig gevuld zo dat een eventuele nausse in de verkoop kon worden opgevangen. Bij de schoen fabrieken beginnen eveneens voorraden van betekenis te ontstaan. Een en ander is niet van toepassing op het prima luxe schoeisel, maatscnoeiscl en handwerkconfectie. De productie daar van vindt dadelijk zijn weg naar het publiek. De moeilijkheden wat betreft dc schaarste aan grondstoffen, vooral prima overleer en voeringleer, blijven nog voortduren, terwijl de prijzen blij ven aantrekken. Een gedeelte van het beste overleer wordt geëxporteerd, ter wijl de behoefte aan prima grondstof voor onze schoenindustrie zeer groot ls. Dit en vele andere factoren be moeilijken de vervolmaking van het product, waarnaar door bijna elke schoenfabrikant naarstig wordt ge streefd. Met alle respect voor hetgeen thans met de ten dienste staande mid delen is bereikt, zou de schoenindus trie los van de overheidsbemoeiingen tot nog grotere dingen in staat zijn. De grote vraag naar prima vakmensen is eveneens hiervan een bewijs, welke richting de schoenindustrie in wij. Het opleiden hiervan kon niet genoeg on der de aandacht der betrokkenen wor den gebracht, vooral daar er een zeer groot tekort aan geschoolde krachten bestaat. De uitbreidende handwerk- confectie-schoenmakerij trekt diverse prima krachten naar zich toe. De productie van inlandse huiden is wederom belangrijk verminderd, zodat voor de, verdeling een beduidend geringer kwantum ter beschikking stond dan in de vorige maand. Voor Maart a.s. zullen dientengevolge de toewijzingen wederom lager zijn dan voor Februari. In de algemene daling der goederen markt delen ook de exotische huiden. Wegens gebrek aan dollars is het cen ter niet mogelijk zich tijdig met aan kopen te dekken. Het is nog de vraag of zelfs de reeds gekochte partijen ingevoerd kunnen worden en in looier» kringen bestaat de vrees of men over enkele maanden de productie van de diverse'soorten leder zal kunnen hand haven. Door de dollarschaarste worden de aanbiedingen van hulden in andere valuta's aantrekkelijk tengevolge waar van de prijzen hiervan zeker zullen aantrekken. In Java-buffelhuiden komt thans meer regelmatig aanvoel, met iets minder vaste prijzenJn looi stoffen komt regelmatig aanvoer bin nen. De prijs der quebracho-extract wil men wederom belangrijk verhogen nadat deze in het afgelopen jaar reeds verschillende malen beduidend gestegen was. PE ENNIES from Hea ven" liep Larry Mc Roan uit New-York te fluiten, toen er iets voor zijn schoen reuzen viel, dat hij in het eer ste schrikmoment vóór 'n V hield, maar dat bij nadere beschouwing een haardkachel of beter en ex-haardkachel bleek te 2ijn. Zij expio- d~erde niet in de eigen lijke zin van het woord, maar de klap, waarmee zij op de straatstenen be landde. veroorzaakte toch een dergelijke wolk van stof, rook en gloeiend ko lengruis, dat het' woord explosie in dit verband niet overdreven zou mo gen worden genoemd. Bewoners van de 26e ver dieping van het gebouw, dat Larry op het moment van de klap passeerde, bleken het geval naar be neden gesmeten te heb ben, omdat het was om gevallen en de brandende inhoud het vloerkleed reeds had aangestoken .„Ik ben nog maar één •teer to geschrokken", zei Larry, „dat was toen er in Normandië een gra naat twee meter achter me ontplofte. Maar d« klap die da projectiel veroorzaakte, was toch maar kinderspel, verge leken bij dit! Schoenen. "PEN SCHOENMAKER Jn Sevilla, die dezer dagen overKed, blijkt at zijn geld te hebben na gelaten aan een op te richten instelling. die werkeloze schoenmakers van schoenen moet voor zien. Filmster rjE JONGE Britse film* speelster Jean Sim mons is onlangs naar dc Fidji-eilanden (32do km. ten Oosten van AustraJië vertrokken) voor de opna men van een film, waarin zij de hoofdrol zal vertol ken. De inboorlingen zijn zo opgetogen over haar brzoék, dat zU de actrice reeds een halssnoer van cocosvezels, versierd met roofdiertanden ten ge schenke hebben gegeven. En het opperhoofd heeft haar de titel veileend van prinses van Yasewas. Kouwgom rpE NEW-YORK heeft A men een nieuw soort kauwgom op de markt gebracht, die minstens driekwart deel van de Amerikaanse tandartsen werkeloos dreigt te ma ken. Zij bevat namelijk vitamine K, die de zuren neutraliseert, welke het tardemalj aantasten. ,.Na elke maaltijd drie minuten kauwen", staat er op de pakjes. Aspirine TAE PRIJZEN van aspl- rine in Amerika zijn weer met 400 p~t. geste gen. Wij staan er hele- maal niet versteld van.„. OOOOOOOOOOOOOOOOOOQOO^^ AP DE PRAATMIDDAG, die werd georganiseerd door de Bond m Gediplomeerden van land- en tnlnboowcarroasen (B.V.G.) en <k vereniging van ond-leerllngen der R.L.W.S. te Goes, hield de heer I Nypels uit Heer (L.) voor een volle saai een «eer boelende lering ever de positie van de Nederlandse landbouw tossen Amerika en Rnslaad. Ah redacteur van het landbouw weekblad „De Nieuwe Veldbode" heeft spreker een grote kennis van nationale en Internationale landbouw, problemen opgedaan. CPREKER wees er op, dat de land- bouwpolitiek thans niet meer ge scheiden kon worden van de gehele economische politiek, en dat het daar- gen, die hoofdzakelijk gebaseerd waren op een studiereis, welke hij zomer 1939 naar dat land maakte. Schetsende boe de revolutie in 1917 ontbrandde en om ook voor de landbouw in Nederland welke veranderingen zich in het «ge- van zo'n enorme betekenis is, dat het plan-Marshall uitgevoerd wordt Deze hulp wordt niet geboden door de Ame rikanen om er zelf directe voordelen van te plukken, maar omdat zij inzien, dat economisch herstel van West- Buropa zonder deze hulp practisch uit gesloten is en een voortduren van de ontwrichting ver-strekkende gevolgen zal hebben. Wanneer Nederland op de hui dige voet voort zou gaan, zou in 1950 de Staatsschuld 30 milliard gulden be dragen, terwijl van een evenwicht ln de betalingsbalans met het buitenland geen sprake zou zijn. Het plan-Marshall. JAe uitvoering van het plan-Marshall biedt de enige uitkomst en volgens berekeningen van prof. Tinbergen zou dan 1952 de rekening vrijwel kloppend kunnen zijn, n.l. een export ter waarde van 3ti milliard, importen t.w.v. 4Vi milliard, terwijl het verschil door dien sten aan het buitenland wordt gedekt. Natuurlijk gelden hierbij de voorwaar den, dat het enorme ambtenaren-appa raat sterk ingekrompen wordt en de vrijheid in het bedrijf hersteld wordt. Spreker zag hier de mogelijkheid van een matige welvaart, behoorlijke bruto verdiensten, ook in de landbouw, maar hij verwachtte niet, dat het netto overschot op het pelt zou komen, dat velen in de oorlog hebben gekend. Over Rusland deed de heer Nypels vele bijzondere interessante mededelin JV rijkstuinbouwconsulent, tr. W. van Soest, heeft te Middelburg een le zing over de Zeeuwse fruitteelt gehou den voor de leden van de Mij. voor nijverheid en handel. Na een histo risch overzicht wees ir. v. Soest er op. dat de fruitteelt in Zeeland pas tot volle ontwikkeling am in deze eeuw. Het gebruik van fiuit ls zeer elastisch en hangt samen met het welvaarts peil der bevolking. Is het inkomen hoog dan wordt ook meer fruit geconsumeerd. Zo is in TW'U PRAAG op „omvallen" staat, komt ook ook Oostenrijk steeds meer in de knel. De Russen bezetten een belangrijk deel van het land en doen daar natuurlijk wat ze willen. In de hoofdstad zijn echter de andere geallieerden er ook nog bij. Toch heeft Moskou op een gegeven moment aan de Oos- tènrijksé regering laten weten, dat men een delegatie verwachtte voor het voeren van handelsbesprekin gen. Die delegatie moest volmachten hebben om zon der verdere raadpleging van haar regering beslissin gen te treffen. De regering te Wenen wist echter, dat delegates van landen, die dit aanvaardden, ln Moskou eenvoudigweg een verdrag voorgelegd kregen, dat ze maar hadden te ondertekenen. Daarvoor paste zij. De Russen nemen nu wraak door duizenden spoorwegwa gons te requireren en aldus de Oostenrijkse spoor wegen in grotfe ongelegenheid te brengen. De econo mische ndbd in het kleine landje zal er nog hoger door stijgen. Wat doet het Westen, om dit bolwerk der Europese beschaving, dat eens de Mohamedaanse in vallen keerde, nu ook te versterken tegen de wassende vloed uit het Oosten? Tot nu toe niet veel meer dan praten. rvNS LAND telde in 1945: 351.133 agrarische leerlingen op de lagere scholen. Zouden zij allen de 211 lagere land- en tuinbouwscholen be zoeken welke er in 1948 zullen zijn, dan blijkt dat er per school 1664 leerlingen beschikbaar zijn. Zeeland telt 18.142 agrarische leerlingen met 7 lagere land en tuinbouwscholen, Brabant 59.454 leerlingen met 20 scholen. Ergo zo concludeert drs Platenburg in zijn boek „nationaal landbouwbeleid", hebben Zeeland mi Brabant resp. 4 en 16 scholen te kort (18142: 1664 en 59.454: 1664). Er is dus werk aan de winkel voor hen,, die hart hebben voor het platteland. Wie binden de kat de bel aan? 1946 in ons land 35 kg. fruit gebruikt per hoofd. Dit is in verhouding tot het buitenland, waar dit uiteenloopt van 40 tot 80 kg. per jaar per hoofd, ech ter nog zéér laag. Over het algemeen mag een toename van het frultgebrutk worden verwacht. Naast een serni-luxe-product is het fruit ook een bederf-produet. In Zee land heeft men bij de veilingen thans grote koelruimten, die binnen korte tijd een capaciteit zullen hebben van 20 4 25 millioen kg. De fruitverwer- kende Industrie is in onze provincie van weinig betekenis. Vervolgens ging spr. na de invloeden van de natuur op het fruit. 1947 gaf een formidabele oogst te zien: voor 1948 wordt een kleine oogst verwacht. Zeeland vooruitstrevend. Zeeland is op het gebied van de fruit teelt zeer vooruitstrevend. Hier was het dat de eerste zelfstandige bedrijven kwamen, terwijl door de fruitkwekers zelfs een laboratorium ia gesticht. Het planten van een boomgaard eist grote kapitalen, daar er lange tijd over heengaat eer de jonge bomen vruchten afwerpen. De aanleg per ha. komt neer op een bedrag van 10.000. Thans ls in onze provincie 4250 ha. boomgaard met een gemiddelde waarde van 1 6000 per ha. Dit alles eist aan arbeidskrachten i man op 2 ha. en geeft dus aan vele mensen werk. 10% van het fruit in ons land wordt geleverd door zeeland. Bovendien beschikt Zeeland over goede veilingen en is de cultuur veel zijdig. al wil men meer overgaan tot de teelt van een standaardassortiment. ringsbeleid voltrokken, stelde spreker vast. hoe enorm veel werk in de laat ste 20 jaar verzet ls. Een achterstand van een paar honderd Jaar inhalen ln enkele decennia ls geen kleinigheid. Onderzoek, voorlichting en onderwijl werden op grote schaal ter hand ge nomen. OndersoeUngen. Qeweldige sommen geids werden er. worden uitgetrokken voor het re searchwerk. Het Instituut voor plan tenveredeling te Petersburg kreeg al leen al 180 millioen roebel (thans ge lijk aan 90 mill, gld.) ter beschikking. De beroemde kweker Vavilov verza melde daar 120.000 tarwesoorten uit de gehele wereld, hetgeen mogelijk maak te, de juiste rassen te kiezen voor Rus sische omstandigheden. Dit had b.v. tot gevolg, dat het land der zwarte aarde*'Oekraïne)dat eens gold als de graanschuur van het continent, meer en meer met tarwe veriaten wordt en de teelt zich sterk naar het Noorden verplaatst. Dc grond is in Rusland genationali seerd. De bedrijven zijn samenge bracht ln z.g. kolchosen, die 10 a. 40.033 ha. groot zijn. Iedere boer behoudt zijn gebouwen en 1 ha. grond in eigen dom, het overige wordt voor gemeen schappelijke rekening geëxploiteerd. Naast deze sterke ontwikkeling in de landbouw is een geweldige industriali satie waar te nemen. Industrialisatie waarbij dwang metho des zonder consideratie worden toege past. De boeren zijn vrij om de producten van hun enige ha. eigen land te ver kopen voor eigen rekening tegen markt prijzen, die meestal zeer hoog liggen en niet vastgesteld worden. Spreker stelde vast. dat in Rusland veel gebeurd is cn nog veel tot stand wordt gebracht, dank zij de grote ar beidsproductiviteit van de bevolking, maar de middelen, welke gebruikt worden om deze op de Juiste plaats tot ontplooiing te brengen, zozeer In strijd zijn met. onze begrippen van beschaving, dat wij het liever nog maar van een afstand gadeslaan. Ter ere van de Indische strijders WOENSDAGAVOND hadden enkl' Begroetingavonden plaats, georgi J nlseerd door de Band Nederland Indië, ter ere van onze uit Indië f ruggekeerde militairen. In de Zeeuwse hoofdstad bed 9 verwelkoming plaats in het Schut UB hof waar o.m. het woord werd l!' voerd door de Commissaris "der K« ningin, jhr. de Casembroot en d' burgemeester van Middelburg, Jb Sandberg tot Essenburg. Een op peil staand program volt- daarna samengesteld door de „Zuid westers, Anlmato en het Bizonia-sM- tet. In het Schuttershof tc Goes, wilt de Bevelandse oud-strijders te zwier kwamen, heeft o.m. de burgemeeïU' -van Goes, mr. ten Kate gesproken en trad de Goese Oratorium veremp"! onder leiding van de heer Kousenif- ker op met een welverzorgd program In een volgend nummer hopen *1' op een en ander terug te komen- IJ „Peter.... o hemel.... het is Peter!" klonk het kreunend uit haar keel. De kolonel, uit wiens gezicht elke druppel bloed was weggevloeid, legde oesrhermend zijn arm om het in al baar leden trillende meisje. Nellymijn arm, lief Nellykind ..dat kan toch niet mogelijk zijn.., je moet je vergissenstamelde liij helemaal van streek Maar het jongemeisje schudde slechts stom en troosteloos het hoofd. Toen wilde ze zich plotseling luid wenend op de dode werpen. Haar oom moest er haar met geweld van trr icho 'd-'waarbij hij het portier weer dichtgooide en Nelly met zacht geweld in het huis terugleidde. Over zijn schouder riep hij naar Kloek: „Er mag niets aangeraakt worden tot de politie er is! Ga naar de dichtstbijzijnde post en doe aan gifte!" Kloek verwijderde zich snel. De ko lonel trok de huisdeur achter zich dicht en hield zich slechts met zijn nichtje bezig, dat als gebroken op een stoel in de hall was neergezonken Ze huilde hartverscheurend cn steeds maar weer kwamen de woorden over haar lippen: „Nu is hij er... mijn Peter! Dat we zó elkaar moesten weerzien!—" Vergeefs trachtte de kolonel haar te kalmeren en te troosten, hoewel hij zichzelf allerellendigst voelde. Plotseling sprong Nelly op en droog de snel haar tranen. „Fred.... ik moet het Fred medede len en mijnheer Bery...", mompelde ze. terwijl ze vlug naar het telefoon toestel liep De kolonel keek verrast op 'oen hij hoorde, hoe Nelly zijn juridisch adviseur bij zijn voornaam noemde. maar het was niet het juiste ogenblik daar nu een opmerking over te maken Een half uur later verscheen ln Vil la Ronald een commissie, bestaande uit de commissaris van politie, een officier van justitie, een Inspecteur, een lijkschouwer en enge agenten. Terwijl de beren nog met het verhoor van de bewoner* en met het nagaan van mogelijke sporen in de omgeving van het huis bezig waren, arriveerden dr. Haswell en Silas Berry. De eerste bemoeide zich niet met de heren van de politionele commissie raaar liet zich onmiddellijk bij ko lonel Llndley en Nelly aandienen die dooi zijn verschijning zichtbaar opge lucht en gerustgesteld werd Maar Berry sloot zich aan bij de heren van de commissie die hij allen lier.de en vriendelijk begroette. Want leder die bij politie en gerecht be trekken war- Kende Berry's naam en zijn verre buiten de grenzen van zijn vaderstad reikende tepiitatie ais scherpzinnig speurder. Xndërtijd had ook Berry jarenlang aan de re.- i .rc'ns gewerkt, doch daarna zjjn functie neergelegd om vrijer te kunnen wer ken. Van officiële zijde sloeg men zijn kundigheid echter zo hoog aan. dat hij cÖ bijzonder moeilijke gevallen steeds in consult werd betrokken, waarbij hij met de politie-autoriteiten samenwerkte aan de opheldering van het geval. Bijzonder verheugd over Hem pels verschijning bij deze zaak was de tot de commissie behorende ofllcler van Justitie dr. Wesley; want hij en Silas waren jeugdvrienden en hadden ln He loop der jaren veel samengewerkt. Tot hem wendde Silas zich nu, ter wijl de "commissaris van politic een agent verschillende opdrachten ver strekte en zachtjes vroeg hij: „Wel, wat heb je tot dusver gevonden?" „Niet veel. Het schijnt me een vrij netelig geval te zijn. De jongeman werd gedood door een schot midden door t hart dat staat vast En,, even eens. dat de daad in de taxi geschied de Voorwerpen van waarde als hor loge, portefeuille cn ringen zijn nog aanwezig. Daarentegen ontbreekt elk document waarmee de identttett van de dode bewezen kan worden. Kolonel Lindsey heeft op de bewering van zijn nicht verklaard, dat het zijn neef ls, Peter Lindsey uit Brazilië. Wel moet ze haar broer gedurende twaalf iaar niet gezien hebben, maar ze beweert, hem direct herkend te hebben, wat ik eigenlijk voor onwaarschijnlijk houd." „Misschien kan ik Je bij de vast stelling van de identiteit van de dode behulpzaam zijn. Ik heb namelijk ln m'n bezit een van de laatste tijd da terend portret van Peter Lindsey. Het moet goed geslaagd zijn. Hier ls het." Berry stelde de officier het portret ter hand. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 27 FEBRUARI HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn., 7.30 orgel, 7.45 woord v. d. dag, 8 nws., 8.15 gew. muz.. 8.30 mor- genconc., 9.15 zieken, 9 30 vrolijke kl. 10.30 morgend., 11 Wiesbadcner Colle gium Muslcum, 11.30 zang. 12 Busch str. ork., 12.30 weeroverz., 12.33 radio- koperkwartet, 13 nws., 13.15 Metr. ork. 13.50 str. trio, 14.20 oude en nieuwe schr., 14.40 ens. Lachman. 15.10 veel gevr. platen, 15.30 cello, 16 i de lij densweken, 16.20 kamerork., 17 fluit, 17.30 Balalaika, 17.45 Uit grote stad kl. melodie, 18.15 CNV kwartier, 18 30 reg. uitz., 19 nwi» 19.15 Haendels Israel in Egypt, 32.15 gr- 32.45 avondoverd Adv. 16000-00 I 23 nws., 23.15 Mandoltnata, 23.45 sM' i accoord. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., Masqueraders en pianoduo, 8 n»'-- 8.15 gr., 8.50 huisvr.. 9 Moussorgsk:- en Ravel, 9.30 w.st» 9.35 Beethoven, morgenw, 10.20 Neó. liederen, F-j I vrouw, 10.45 piano, 11.15 Kit Brsnoo» voordr -11.30 gr., 12 Portugal prof"; Dr. Merkelbach, 12.30 weerpr., l'-fi sport. 12.38 Skymasters, 13 nws.. '3 P, Palla, 13.45 The Andrew Sisters. lf kookkunst. 14.20 Londens symph. 15 Boekenschouw, Dr. Ritter, 15.20 Ta rantella wals en tango, 16 Joh. J0"' orgel, 16.30 Tussen 12 en 15. 17 <3u|!ï tet. 17.20 wy en de muz., 18 nws., 1»- Jan Vogel. 18.35 Jan Corduwener, i' Denk om de bocht, 19.15 ret. uit- 19.30 VPRO, 20 nws., 20.30 Midden 1' de Weteld. 21 Men vr. en wii dr., 2'-'. Schuldig of onschuldig, 21.50 op .j der muz-, 22 buitenl. overz.. 3l,L swing and sweet, 22.45 avondw - nws., 33.15 symph cour.

de Stem | 1948 | | pagina 2