Hoogspanning in Praag „Soldaat van Christus" Puddingpoeder in discrediet Parlementaire commissie voor Duitsland gevraagd Italtato stoomvaart-mij „Zeelaüd" West-Java* Conferentie is ongezond IN 'T KORT De les van Praag Fiere houding dei- studenten VIERDE JAARGANG No. 1008 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1948 NOG HCUDT DE „OPPOSITIE" STANÏÏ) Gemeentebesturen afgezet Vader en zoon Eerste Kamer Mogendheden tonen begrip voor onze Verlangens Geraffineerde deviezensmokkel Schijn-proces in Amerika Droog en meest zonnig DistributienieuWs Kinderbijslag voor invaliden Dreigbrieven aan deelnemers Keuzebon bedreigt het bestaan der gespecialiseerde pudding poeder f a- brieken Fabriek te Baarle Nassau al 5 weken dicht IN Aalmoezenier P. Konijn in Teteringen begroet West-Duitsland „wenst" geen grens-correcties TEGENHANDDRVK Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F- J. Aernoudts; ,C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Pr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ettt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor dt gehele oplage resp. S 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. tie SPANNING TE PRAAG is zo zoetjesaan gestegen tot een ondrage- D iijke hoogspanning: ieder die nabij komt wordt door de waarschu wing „levensgevaarlijk" teruggeschrikt. De oppositie deze omvat allen die tegen het communisme in terreur-vorm zijn is na de symbolische ëén-uur-staking van gisteren door de Tsjecho-Slowaakse secretaris van het Vakverbond aldus uitgekreten: „Wij zijn aan het mobiliseren en de paar duizend studenten en zwarthandelaren zullen ervaren, dat millioe- nen tegen hen zijn". Verder heet het, dat opruiers en intriganten niet alïeen uit Regering en Parlement moeten worden verwijderd, doch ook uit fabrieken en kantoren. '-Slip T«8S# rro DOET dus in theorie en in prin- cine, doch wie weet hoe gauw reeds in de practijk, de beruchte Ge- poe-methode in Praag en het gehele land haar intrede. Nu al zijn tiental len arrestaties bekend geworden op beschuldiging van spionnage en derge liik". die allemaal gemeen hebben, dat gij bij „de oppositie" behoren. Nog houden de sociaal-democraten stand, zij staan achter president Benesj die een nationale regering wenst (even redige vertegenwoordiging van alle partijen) en zij dringen erop aan, dat de crisis op parlementaire en grond wettige -vijze moet worden opgelost. Radio Praag heeft gisteren vijf mi nuten gezwegen uit sympathie voor de in het gehele land gehouden staking en ter ondersteuning van het verzoek van de Vakverenigingsraden tot uit' breiding van de nationalisatie. Daar' aan kan men weten, hoe ver de com munistische macht reeds gaat en wat nu eigenlijk de plannen van de heren Gottwald en de zijnen behelzen met Moskou als lugubere achtergrond. Elders in dit blad wordt geschreven over „De les van Praag": deze criti- sche beschouwingen worden helaas maar al te zeer door de feiten ge dekt Het reisverbod van Tsjecho- Slowakije naar het buitenland heeft bv. in dit verband zijn grondige re den. Actie-comité's nemen de macht ipEUTER meldt, dat de sociaal-demo craten bij hun besluit de commu nisten te steunen erop aandrongen dat alle partijen in het nationale front zouden blijven. Ook wensen zij zich niet te binden aan de politiek van uit breiding van de nationalisatie. De na tionale socialistische partij denkt er vrijwel hetzelfde over en inmiddels wordt er hard gewerkt aan een nieuw ..nationaal front", waarvan eenieder van tevoren meent, dat het reeds bij de geboorte ten dode is opgeschreven. De oproepen van Gottwald e.a. tot vorming van actie-comité's had o.a. tot. gevolg, dat vele vooraanstaande perso nen gisteren in Praag bijeenkwamen om de toestand onder de ogen te zien. Maar ook dat „zien" blijkt door een sterk gekleurde bril te zijn geschied, omdat een manifest van deze bijeen komst ook al weer niet beter weet te verzinnen dan een verhaaltje over ..oppositie en reactionairen, die uit de Regering moeten enz." zie boven. zodat ook hier geen ander heil dan een „Heil Moskou" valt te verwach ten. Zou Praag werkelijk een les zijn, zou het nog „vrije West-Europa" iets begrijpen, althans naar een gewonnen begrip durven handelen? De laatste berichten kunnen desgewenst de les nog voorzien van enig illustratief materiaal: Aan alle gemeentebesturen is de macht ontnomen, welke in handen van de plaatselijke „actie-comité's" is ge legd, bij decreet van de Minister van Binnenlandse Zaken. Zijn ambtgenoot van Buitenlandse Zaken heeft tegen spionnen uit het buitenland gewaar schuwd. de grenzen hermetisch geslo ten en politie-maatregelen verscherpt. Fabrieken met meer dan 50 arbeiders zijn gesloten, het gebouw van de soc. democratische partij werd vijf uur lang bezet door de gewapende macht en zelfs de taak van enkele ministers werd door departementale actie-comi- té's overgenomen. Maar de studenten staan pal: zij verklaarden zich te zullen gedragen als in November 1939, toen negen van hen werden gefusilleerd en 2000 naar kampen gebracht. Nu is het wachten op de. radio-rede van Benesj tot het volk. De Aartsbisschop van Praag Mon seigneur Beran, heeft de pers meege deeld, dat naar zijn mening een broe- derkrijg vermeden diende te worden. „Vernietig niet", zo schrijft hij. „het werk van Masaryk en Benesj". Tj^EN VADER tijgt trouw met zijn zoon naar de Economi- s«he Hogeschool in Tilburg om daar ijverig college te lopen. Gis teren deden zij ter bekroning van hun eerste studie-fase beide hun „propjes" en daarbij bleek, dat er een factor „op de proppen" kwam die wij niet nader kunnen om schrijven. Alleen de gevolgen zui len wij vermelden en het oordeel aan de lezers overlaten: de vader slaagde en de zoon werd drie maan den uiteesteld. Onze conclusie is deze wijze les, dat blijkbaar de grijze ouderdom fde vader is 55 jaar) de jonkheid (de zoon is 22) nog altijd naar de kroon vermag te steken. KLEMENT GOTTWALD. lyfOTIE BRONGERSMA vraagt parlementaire commissie voor Duits- land. Van Boetzclaer verdedigt Buitenlands beleid en verklaart Christendom en communisme onverenigbaar. Zijn begroting werd z.h.st aangenomen in de zitting der Eerste Kamer van gisterenmiddag. JfjEN 61-jarige commissionair in ef fecten uit Amsterdam hoorde gis teren een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden tegen zich uitspre ken met een boete van f 20.000 om dat hij op geraffineerde wijze devie zensmokkel had bedreven. Hij had in Amerika een tegoed van duizenden dollars, die hij door een handige en sluwe maninulatie in handen van zijn naar Amerika geëmigreerde broer trachtte te spelen. Hij maakte nl. een schuldbekentenis aan zijn broer op met een veel hoger bedrag dan de werkelijke schuld be droeg; daarin vermeldde hij ook een bedrag van tien mille voor waarde loze aandelen Door middel van een schijnproces werd het dollar-bedrag door een Amerikaanse rechtbank aan de broer toegewezen, hetgeen de be douins was van beide intriganten. Maar omdat zij elkaar ook nog par ticuliere brieven schreven is de zaak echter uit«pkomen en wel met het bo venvermelde gevolg. Onze deviezen vinnen gelukkig ook de Nederlandse rechters zeer kostbaar. geldig TNE MINISTER van Buitenlandse *-J Zaken, van Boetzelaer, merkte in de Eerste Kamer t.a.v. Indonesië op, dat de Republiek voor de Veiligheids raad niet de positie van partij in een geschil inneemt Vervolgens gaat hij in op de aanmerkingen, gemaakt op zijn begroting. Spr. zegt, dat de Re gering van oordeel is. dat naar een weg gezocht moet worden om de Wes terse Unie tot stand te brengen, ove rigens niet tegen Rusland gericht is. Wat Duitsland betreft meent de Mi nister, dat op de Nederlandse verlan gens acht geslagen moet worden en de Regering zal niets nalaten om zulks te verwezenlijken. Hij is van oordeel, dat de mogendheden hiervoor begrip tonen. Aan de besprekingen te Lon den za! de Benelux als één groep on der leiding van Jhr. Michels van Verduynen deelnemen. HU merkt -op.. dat het bezoek ven een parlementaire commissie aan Duitsland Weinig invloed zal hebben op het daar gevoerde beleid. Spre ken over een niet vast-omlijnd fede ralisme acht spr. onvruchtbaar en waarschuwt tegen lichtvaardige pro paganda. Voor de besteding van de gelden in gevolge de hulp van het Marshall plan zal een interdepartementale com missie worden ingesteld onde" leiding van de Regeringscommissaris. Over beleid zal in het openbaar verant woording worden afgelegd. Nederland wijst het communisme af ais strijdig met onze beste tradities af- dus de Minister: Christendom en com munisme zi'n onverenigbaar. De Re gering zal niet nalaten uit ervaringen van andere landen consequenties te trekken. Ten aanzien van de buitenlandse dienst zegt hij, dat er geen andere tak van dienst is aan te wijzen, waarin zoveel vogels van diverse pluimage onderdag vonden. De heer Kerstens (KVP) meent, dat de Regering t.a.v. het federalisme meer vuur behoort te tonen, waar Europa een sterke macht kan zijn tegenover twee monsterachtig uitgroeiende we reldmachten. De heer Brongersma dient een mo tie in, waarin gevraagd wordt een parlementaire commissie in de gele genheid te stellen zich van de toe stand in Duitsland te vergewissen. De motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld, waarna de begro ting z.h.st. wordt aangenomen (CPN was tegen). BEGROTING BINNENLANDSE ZAKEN. Nadat in de Eerste Kamer enkele sprekers bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken 'n lans hadden gebroken voor verhoging van de ambtenaren-salarissen, w.o. de heer Kolfschoten (KVP). sorak deze laatste zijn vertrouwen uit i- het be leid van de Minister en betoogde, dat onteigening voor de Wederopbouw be spoedigd moet worden. De vergade ring werd verdaagd tot hedenmiddag. tot Weersverwachting hedenavond: Hier en daar nog enkele over drijvende wolkenbanken. Droog weer. Aan^ankel:ïk zwakke, later voornamelijk in het Zuiden van het lani weer iets toenemende Ocste!rke wind. Temncatnnr op het midden van de dag tïidons zonneschijn stil send tot even bo ven het vriespunt. Zon onder 18.10 uur. Maan on- 8 ?5 uur. Domie^ag Zon op .35 uur. Maan op 20.47 uur. TNGEDIEND is een wetsontwerp, strekkende tot het verlenen van kinderbijslag aan invaliditeits-rente- trekkers. De Stichting van de Arbeid kan zich met het ontwerp zeer wel verenigen. De gehuwde vrouw rentetrekker heeft naar de mening van de Minister geen recht op kinderbijslag, daar meestal de man dit zal genieten. De kosten van deze regeling worden door deskundigen geraamd op 11 millioen. gulden. QVER DE BOEKJAREN 1940 - '45 heeft de Stoomvaart-Maatschap pij „Zeeland" te Vlissingen een to tale bedrijfswinst gemaakt van 5.828.761. terwijl het voordelig sal do van de exnloitatie der schepen bedroeg f 6.304 606. De beschikbare winst bedroeg f 2.836 267. Het exploi tafie-sa'do over 1946 was groot 1.102 404 en de netto winst f 584 965. Voorgesteld wordt over elk der 7 ja ren 4!'i pet. dividend uit te ke ren. in totaal derhalve 31'/° pro cent. Aan de rekening ..reserve voor vlootveHi'e"wing" werd in totaal toe gevoegd f 2.310.000. De boekwaarde der schenen ner 31 December 194" bedroeg f 2.949.574. De kostprijs de? s'oomsehepen bedroeg f 6147.982 en der motorschepen f 6 294.323. Blijkens het verslag kon de Maat- schannii. hoewel zij in de oorlogsja ren in Nederland niet beschikte over bronnen van inkomsten, aan alle fi nanciële verplichtingen, ook die der ohhcatiplen'ng. voMoen. De beziis- vnndprjne der scb-nen door de Neder inndse r»wring duurde tot medio April 1946. Het gezinshoofd zelfver- zorger nr. 1 De zelfverzorgingsregeling voor vlees voor het seizoen 19481949 is in grote lijnen gelijk gebleven, Een wijziging is aangebracht in de voor schriften omtrent de gezinsleden, wel ke aanspraken als zelfverzorger kun nen doen gelden. Ter beperking van het aantal toeslagkaarten voor bijzon dere arbeid is thans bepaald dat, in dien van een gezin enige leden in de zelfverzorging wordtin opgenomen, dit in de eerste plaats zal gelden voor het gezinshoofd. Aan de betrokkenen wordt het verder overgelaten, uit te maken wie van de overige gezinsleden opgenomen zal worden, om het ver eiste aantal zelfverzorgers te verkrij gen. Voor melkzelfverzorging is een dergelijk voorschrift overbodig, om dat hierbij alle gezinsleden (behalve die. geboren na 31 December 1944) als zelfverzorgers aangemerkt moeten worden. Weer sinaasappelen (Van onze Haagse correspondent). In de loop van de volgende week, zal wederom een voorinleveringsbon worden bekend gemaakt voor de aan koop van sinaasappelen. Bovendien krijgen we tegen Pasen een kleine hoeveelheid cacao, vermoedelijk 50 gr. voor volwassenen en 100 gram voor kinderen. VOOR ZOVER de regeringscommis saris bekend is, zijn brieven ver zonden aan alle leden van de voor bereidende commissie en tevens aan een aantal afgevaardigden. De brieven waren "afkomstig van Toko Sorga, Grote Postweg 113, Ban doeng. Dit adres is gefingeerd. Som mige brieven waren met inkt, andere met, potlood geschreveidoel. de in houd luidde hetzelfde. Zij bevatten o. m het volgende: „Waarschuwing. Alle aandacht wordt gevestigd op' de vele personen onder u. Torn niet aan de status van West-Java zonder K.TN. ,dit betekent Kommissie Tiga Negara en is de Indonesische naam voor Uno- commissie en Republiek). Denkt er om, dat a'les wat u r.u doet, ook onze verantwoordelijkheid en die onzer na komelingen is. Dus nu hangt het af van uw principe of uw leven van nu is op deze aarde of niet. Wij kijken toe". De ondertekening luidt „Bole Mati" (getrouw tot in de dood). De brieven waren in de Indonesische taal gesteld. Zü waren aanleiding tot de zinsnede in de openingsrede van de regeringscommissaris, waarin gespro ken werd van moeilijkheden en geva ren. De Recomba zeide, dat deze keer alle voorzorgsmaatregelen waren ge nomen, opdat de deelnemers der con ferentie geen hinder ondervinden. De hotels te Bandoeng, waar zij logeren, zijn bewaakt. jT tiet OP DE BON BRENGEN van pudsP Tpoeder heeft voor de puddingpoelerfabrikanten onaange name gevolgen meegebracht. Raak ten zij eerste hun product grof kwijt thans ziften zij roet propvolle maga- z!!nen. Er zijn zelfs fabrieken die al cni-e weken zijn gesloten. Hetgeen niet alleen onaangenaam voor de fabrikanten is. maar ook voor de arbeidskrachten in deze bedrijven. De kwestie is zo. dat' door het in stellen van eer, zgn. keuzebon. het aan de huismoeders wordt overgela ten op die bon puddingpoeder, vermi celli. marcaroni. gustardpoeder. mai- zena. brood, pakjes soeo etc. te ko pen. En nu doet zich het begrijpelijke verschijnsel voor, dat de meeste huis moeders hun keuzebon besteden voor brood, omdat het broodrantsoen niet aan de hoge kant is, terwijl andere de bon besteden voor het aanschaffen van vermicelli ter bereiding van soeD Een en ander heeft tot logisch gevolg dat de winkels met hun puddingooe- der blijven zitten en dat het aantal orders voor dat product zeer sterk is achteruitgelopen. MINDER VRAAG. /-COMMUNISTEN leden de nederlaag bij verkiezingen voor vier Franse gemeenteraden. Gaullisten en Katho lieken waren de winnaars. J^ICO VAN DER LINDEN zal de eerste componist zijn. die op een hoogte van 6000 meter de muzikale impressies van een 'luchtreis zal op tekenen, waaruit een luchtvaartsym- phonie moet ontstaan onder het mot to „een vrij man als vrije vogel in de lucht naar het land der vrijheid". TTET meeste nadeel daarvan hebben de gespecialiseerde puddingpoe- derfabrieken ondervonden. In tegen stelling met de grote fabrieken die naast puddingpoeder ook maïzena, ver micelli etc. fabriceren. Deze kunnen hun producten wel kwijt, omdat er naar vermicelli, maizena etc. voldoen de vraag Is gebleven en de gemeng de bedrijven bovendien bij het leve ren van o.a. maizena en vermicelli de winkeliers eventueel kunnen ver plichten ook wat puddingpoeder van hen af te nemen. E°n verplichting, die wel niet al te prettig is. doch waar aan de winkelier doorgaans niet kan ontkomen, omdat hij door de „koooel- ïevering" aan producten dan komen die hij vlot kwijt kan. De gespecialiseerde puddingpoeder- fabrieken kennen deze zen. koppelver koop niet. omdat zij naast pudding poeder niets anders hebben te leveren De vraag naar hun puddingpoe der is zelfs zo sterk teruggelopen, dat zij doorgaans over de maand Ja nuari slechts ongeveer 20 pet. van hun normale leveringshoeveeiheden kwijt konden. Voor de puddingpoe- derfabriek te Baarle-Nassau, die on der deze categorie bedrijven valt, had het dan ook geen zin om steeds meer puddingpoeder te fabriceren. Noodgedwongen heeft men circa 5 JERUZALEM, waar welhaast alle mannen gewa pend zijn, kan men geweren, pistolen, en gevulde munitie gordels aan de straatkiosken ko pen. Ook in gewo ne Arabische win kels en fruitstalle- tjes kan men te recht. Op boven staande foto ziet men een straat koopman in onder handeling met en kele „klanten". TA OOR noor weken geleden het bedrijf dan ook stil moeten leggen. En naar het zich laat aanzien, kan deze toestand nog wel wat voortdu ren. Wel is het personeel niet ontsla gen en heeft de directie een wachtgeld regeling getroffen maar dat er 'r. on aangename toestand is geschapen, kan eenieder begrijpen. HARDNEKKIG BEDRIJFSCHAP. de gespecialiseerde pudding poederfabrikanten is er al ver schillende keren heftig geageerd te gen het op de keuzebon brengen van puddingpoeder. „Laat de pudding toch bonvrij en geef ons dan desnoods mm der grondstoffen", heeft men het be drijfschap voor akkerbouwproducten gezegd. „Indien wij minder mogen produceren, doch met de hoop. dat het publiek onze waar zal afnemen, dan krijgen wij toch een heel wat betere toestand dan thans". Maar het be drijfschap blijkt nog steeds met te vermurwen en handhaaft een toestand die zowel voor de producent als voor de consument onvoordelig is. Merkwaardige gedachtengang houdt men er in den Haag op na'. J.TET AANTAL ingeschrevenen aan de Technische Hogeschool te Delft heeft een aantal bereikt als in seen enkel vro-"or cursusjaar. Alleen voor de afdeling schecnsbouwkunde liep het aantal iets terug. AALMOEZENIER P. KONIJN, kwam gisteren in het Missie huis te Teteringen terug, hij was na een twee en een halfjarig ver blijf mét de Stoottroepen in de tropen weer ,'thuis". Zoals ook de jongens werden verwelkomd door de familieleden, zo werd pater Konijn, de sympathieke aalmoeze nier, feestelijk onthaald door Te teringen: de koperen klanken van de fanfare juichten hem toe, de kapelaan van de parochie hield een rede, de voorzitter van Ka tholiek Thuisfront deed daar niet voor onder en ten besluite kwam er een antwoord van de aalmoe zenier, waarin hij alle lof tracht te af te wentelen op iedereen be halve zichzelf. Dat schijnt Indië met zijn barre da gen in de mentaliteit van de solda ten (want in de ware zin van het woord was pater Konijn een „soldaat van Christus") bewerken: dit resoluut verkleinen van de eigen prestaties, het vereenvoudigen van de hitte en moeiten des daags, dit persoonlijk Willen optornen tegen alle weerstan den en daarna net te doen alsof er helemaal niets aan de hand is. Op de „Zuiderkruis" reeds zeide pater Ko nijn ons persoonlijk „Mijn jongens zijn in Indië beter geworden": wij voegen daar eigenmachtig aan toe. dat hetzelfde dan wel voor de geestelijke leider en raadsman zal gelden, waar schijnlijk zelfs in verhoogde mate. MA de welkomstklanken van de Te- teringse dorpsharmonie, sprak de kapelaan tot pater Konijn een woo.'d van begroeting, waarin hij het tot de aalmoezenier had en in hem hulde en dank bracht aan alle aalmoezeniers bij ons leger. De feesteling antwoordde, dat hij graag voor ieder van de aanwezigen een harmonie zou willen bestellen om tot uitdrukking te brengen, hoezeer hij hun persoon en hun werk waar deerde. Want wij in Indië hebben meer waardering gehad voor de Ne derlanders in het eigen land dan voor onszelf: hoe dikwijls bedachten we niet dat de Teteringse boeren met gevaar voor hun leven jarenlang onderdui kers herbergden en aldus hun moed en vaderlandsliefde bewezen? Wanneer ik daarbij bedenk, hoe zij hier zaten met de zorg voor een ge zin. terwijl wij in het algemeen slechts ons eigen geringe leven waagden, dan wordt die waardering voor hen die achterbleven steeds groter. Boven dien was ons werk daar gemakkelijk; de gewone moeilijkheden van hitte en vermoeienis waren daarbij vergeleken te dragen als een lichte last. Voor ons waren de mannen van het leger in schikkelijk in alles, wij hadden alleen met de jongens te doen( het parochie werk hier is veelzijdiger en dus moei lijker). Tenslotte hoopte spr., dat de paro chie-geestelijken 'n even grote waar dering voor hun eigen werk zouden opbrengen als hij voor hun werk be zat en dat zij ook tot in verre toe komst zich voor honderd procent zou den blijven geven. De voorzitter van het Katholieke Thuisfront noemde het Missiehuis in zijn toespraak zeer toepasselijk „de zuurdesem van het dorp Teteringen" en wist dit bijzonder goed in verhand te brengen met het welk»-»stfestiin ter ere van de terngkeréhde aalmoe zenier. Kruiwagen en elleboog-actie. WIJ HADDEN het grote genoegen nog een kort gesprek met pater Konijn te mogen voeren over „De jon gens thuis". Hij deed dit temeer graag omdat de liefde voor zijn aalmoeze- nierswerk en voor de Stoottroepen diep en levend is. Zijn mening vra gend over de maatschappelijke ver houdingen van vandaag en hun terug slag op de gedemobiliseerden. ant woordde de pater, dat hij jammer ge noeg moest gewagen van een „krui wagen en elleboog-actie" in ons va derland, waartegen de eerlijke men taliteit van de oude verzetsstrijders hevig in opstand komt. Zij vinden vandaag hier terug gedeeltelijk tenminste waartegen zij als illegalen fel en verbeten heb ben gevochten. Wijl ook nog hun per soonlijkheid en gevoel voor eerlijk toegepaste maatschappelijke eigen waarde in Indische toestandei belang rijk is gegroeid, moet dit tot conflic ten leiden. Wel toont de Maatschappelijke Dienst hiervoor veel begrip en vin den we daar zelfs enthousiaste tege moetkomingen, maar dat neemt niet weg, dat veel particulieren op dat ge bied dringend de hand in hun boe zem moeten steken: dat is mede hun plicht tegenover de Stoottroepen, onge acht hun vaderlandse plicht. Als dit „vriendjes- en geld is macht-systeem" met spoedig verdwijnt, zullen de jon gens een hekel krijgen aan het eigen land met alle gevolgen van dien. Dit moet ten koste van alles worden voor komen. De Sociale Dienst werkt zeker mee dit kwaad te bestrijden, als ieder in eigen kring hetzelfde doet, dan zal recht worden gedaan aan de jongens die bloed en leven veil hadden voor „de goede zaak": dat het waarlijk een „goede zaak" moge blijven is de vu rigste wens van aa'moezenier Konijn. Wij voegen daarbij van harte gaarne de onze. UEN WOORDVOERDER van de re- gering „van Noord-Rijnland-West falen heeft tijdens een persconferen tie te Düsseldorf de Nederlandse en Belgische eisen tot correctie van de grens, welke eisen naar men ver wacht, aldus de woordvoerder, op de Drie-mogendhedenconferentie te Lon den ter sprake zullen worden ge bracht, nadrukkelijk van de hand ge wezen. Hij zeidë, dat de grenscorrec tie een verdere „demontage" door de westelijke geallieerden zou betekenen, hoewel zij verklaard hadden, dat „demontage", behalve de reeds aange kondigde, niet zou plaats hebben. De opgeëiste gebieden maken deel uit van de voorraadschuur van het Ruhr- gebied en bevatten onder andere olie en steenkool. QNZE JONGENS overzee zijn door de Indische burgerij in de gelegenheid gdsteld een pak ketje te zenden naar een bevriend adres in Nederland Dit als „tegen- handdruk" voor wat de Nederland se bevolking voor hen deed. He den is begonnen met de uitrei king van de 100.000 pakketten aan de geadresseerden. Elk pakket be vat: 1 kg. suiker, 750 gr. koffie, 200 gr. thee, 1 kg. rijst, 200 gr. vet, een stuk toiletzeep en 100 gr. muskaatnoten. Ieder, die een pakket krijgt, zal een bewijs van ontvangst hebben te tekenen, dat dan aan de afzen der wordt teruggestuurd. TN GEHEIME CONFERENTIE bera- den Denemarken, IJsland, Noor wegen en Zweden zich te Oslo over de verschillende aan de orde zijnde in ternationale plannen. AMBASSADEUR te Moskou wordt dr. Pit. C. Visser, tot nu Neder lands gezant te Pretoria. pEBRUARI-STAKING 1941. Een sa menvatting der herdenkingsplech tigheid te Amsterdam kunt U van avond 19.30 uur beluisteren over Hil versum I 301 meter. POOLSE SPIONNEN stalen docu- menten uit het kantoor van een Franse ijzermijn en verwekten onrust onder de mijnwerkers. De Poolse re gering ontkent, dat zij haar agenten zijn, maar over Warschau enz. loopt de weg naar Moskou. -01 AMERIKAANSE Congresleden ko- men deze zomer weer naar Euro pa. Zij zullen nauwlettend toezien op de activiteit der Marshall-landen en (le wijze waarop de regering der V.S. het plan-Marshall uitvoert. TOHN HOWARD DAVIES werd uit 1500 kinderen gekozen om in de Engelse film „Oliver Twist" een rol te spelen. Het bepalende zal wel ge weest zijn, dat hij HO at en de ande ren niet. T\E HEILIGE BI OED-PROCESSTE te Brugge zal dit jaar op 3 Mei worden gehouden. SDecia'e treinen voor he,t be zoek zullen worden ingelegd. pRINS BERNHARD is naar Londen gevlogen ter gelegenheid van bet 75-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging aldaar. T\E PENICILLINE-behoefte moet he den nog voor 60 tot 70 pet. door import gedekt worden. Men hoont on het einde van dit jaar de Nederland se behoefte geheel uit eigen produc tie te kunnen dekken. JJE VER. ST. hebben de instelling van een nationale regering in Zuid-Korea door onmiddellijke ver kiezingen geëist, niettegenstaande de verklaring der commissie voor Korea van de V. N., dat zij tegenstander van zulk een stap is. (TIE VEENDAM heeft zich een tra gisch ongeval voorgedaan. Toen mevrouw R. des morgens bij de wieg kwam vond zij haar tweeling dood in het bedje liggen. De kinderen waren gestikt doordat een petroleumvergas- ser onklaar was geraakt. De babies waren slechts negen weken oud. ITARDINAAL SCHUSTER van Mi- iaan heeft in een herderlijk schrij ven verklaard, dat de H.H. Sacramen ten aan communisten en aan leden van verenigingen, die tegen de Gods dienst zijn, dienen te worden gewei gerd. pEBRUARI 1945 in Boekarest. Mr. Wysjinski, Russische onder-mi- nister van buitenlandse zaken, arri veert per vliegtuig. Hij begeeft zich naar het paleis van Koning^ Michael en decreteert, dat minister-president Radescoe moet aftreden. De Koning zegt overweging toe. Een dag later staat Wysjinski weer voor de Koning en vraagt, hoe het ermee staat. De Koning verklaart, dat hij de partij leiders moet raadplegen. Wysjinsky kijkt op zijn horloge en zegt, dat de Koning nog precies 2 uur en 5 minu ten de tijd heeft, om aan Radescoe zijn ontslag te geven. De Koning zwicht. De volgende dag was Wysjins ki er weer. De Koning vertelde htm, dat aan Prins Stïrbey opdracht tot kabinetsformatie was gegeven, doch d. communisten weigerden deze hun medewerking. Even later liet Wysjinski de Koning weten, dat Pe trus Groza door de Russische rege ring als premier werd verlangd. Groza vormde een Kabinet, waarin de com munisten op alle eerste violen speel den. De Koning weigerde daaraan zijn goedkeuring te geven, './ysjmsky liet toen weten: ,Niet-goedkauring van dit Kabinet zou een vijandige daad ten opzichte van de Sovjet-Re gering betekenen. De onafhankelijk heid van het Roemeense Rijk staat op het speL..." Toen gaf de Koning toe. De volksdemocratie was geboren. Door middel van een reekt ontdekte „complotten" en opzienbarende pro cessen werden de resterende demo cratische krachten onschadelijk ge maakt. Tenslotte moest de Koning zelf ook verdwijnen.... pEBRUARI 1948 in Praag. Mr. Zorin Russisch onderminister van bui tenlandse zaken, arriveert per vlieg tuig. We zijn niet zo precies op de hoogte van zijn bewegingen.en gedra gingen. Die onthullingen komen latei- wel. Nu heet het nog, dat hij alleen maar over graanleveringen kwam pra ten. Ook was het hier niet nodig een nieuwe premier te eisen. Het minis ter-presidentschap werd al bekleed door een communist. Doch in wezen is nu hetzelfde proces ingeleid. De communisten eisen de macht, eisen van de sociaal-democraten horigheid in een nationaal blok en stoten de rest der democratische partijen van zich af als reactionairen en handlan gers van buitenlandse imperialistische machten, In Slowakije is de staats greep meteen maar in één etappe vol tooid, hoewel bekend genoeg is, hoe het communisme daar zienderogen aan aanhang verloor, J^u is de opperste machthebber in de Tsjecho-Slowaakse' staat geen jeug dige onervaren Koning, maar een po liticus met een rijke staat van dienst, een beproefd democraat. Hij heeft er ook ondervinding van wat het bete kent toe te geven aan aspiraties van dictatoren. München werd de inlei ding voor een periode van slavernij. Zal hij zich verzetten tegen een twee de München, thans door Moskou op gedrongen? Het is nog niet bekend, hoe het verdere proces verloopt. Maar hoe het ook gaat, we vrezen, dat zijn dagen als President geteld zijn, ook al zou men hem net als Michaël nog een tijd lang de glans van een innerlijk uitgehold ambt vergunnen. Het Westen -ziet ook ditmaal wer keloos toe. Men. kan om dit te kereh toch geen oorlog beginnen. Tragisch dilemma, waaraan Moskou zijn Kiactn ontleend. praag is wel eens geprezen als voor beeld van de wijze, waarop er een modus vivendi te bereiken valt tus sen communisten en niet-communis- ten. Ook de katholiek-democraten in Tsjechië, die belangrijke posten bezet ten, toonden zich tegenover buiten landse bezoekers gematigd optimis tisch. De democratische tradities van dt staat, zouden het wel winnen van de gelijkschakelingsdrang. Noodlottige illusie! Voor de communisten is het slechts een kwestie van macht. Niet de macht van aanhang of getal, maai de macht van het politieapparaat, van de ondergrondse terreur van de steun van het Kremlin. Als dit laatste het uur van toeslaan gekomen acht dan helpen er aan gene zijde van het ijzeren gordijn geen democratische tradities meer. Dan volvoeren de hand langere de hun opgelegde taak. Dat men zulks niet begrepen heeft na ei. lessen, welke Hitler met vlammende letters op de wand der historie schreef! De geschiedenis moge de leermees- teresse der volken zijn, er zijn vele botteriken in haar klas. En we vre zen, dat ook deze nieuwe les door de halfslachtigen en weifelachtigen on der ons weer niet begrepen zal worden, dat ze zullen blijven aandringen 'op welwillend begrip voor het Stalinisme ondanks zijn duivelse kunstgrepen. Wie echter leren wil, moet de aan eensluiting van alle waarlijk demo cratische krachten blijven propage ren in economische en militaire machtsvorming. In illusies van een ongezond pacifisme ging in de jaren '20—'40 de vrede ten onder. Die illu sies waren toen tot op zekere hoogte te excuseren. Thans telt geen enkele verontschuldiging meer. van de vier benoemingen aan de zevende faculteit van de Am sterdamse Universiteit werden door de Kroon vernietigd. Slechts die van Dr. Baschwitz is bekrachtigd., B. en W. hebben tijdelijke leeropdrachten verstrekt aan Dr. J. Suys, Dr. S. Klee- rekoper en Dr. J. Presser. terwiil met de regering nader beraad wordt in geleid over definitieve benoemingen

de Stem | 1948 | | pagina 1