aden Noord-China voor de kerk verloren Derde W.Java conferentie geopend Ursini werd het eerste slachtoffer uienj DEN ERT RS! en en Drie Mogendheden conferentie Evacuatie beëindigd IN 'T KORT Orctmoeting Van S. S.-man tot internationaal oplichter De P.V. en haar gevaren hten t i& ZN. ZN den en ort aan roorjaar r VIERDE JAARGANG No. 1007 DINSDAG 24 FEBRUARI 1948 Niet slechts Christenen worden door de communisten vervolgd A A D aergen „Het belang van millioenen ligt in uw hand teleurstelling Vrij zonnig <x><xxxx>o<><><x><><>oo<><><xx>o<x> Commissie van Drie Rede van Kamerlid Groen DE BURGEMEESTERS Oud en De toestand in Tsjecho-SloiVakije ARRESTATIES EN STAKINGEN Pleegde Poolse gezant malversaties Distributienieuiüs een leüen als „grand seigneurte Luik gepakt 1G TEL 4 IN 555—0 M Telef. 14. TARWE BONEN 536—0 achten. Te en LVRUCHTEN rt Uw bestel- «gels worden bevelend itstoffen TEL. no. VAN ALL* 131 fvallen •stoffen 301-O IANSTEEN sndel ;n: A B isteen, Tel 3* ■EN iw 135 o oorraad t< sdmachi- maaima- :de nog en egen. U 4 puit blijft z« Poefke zit nken terwijl lunchmuzie* Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A E. Langenhorst; Mr. Err. A J. J M Mes. Mr H B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3 38 per kwar taal, per post f 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op- aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. J 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. I-I ET BEKERINGSWERK, dat gedurende tientallen jaren zo moeizaam is opgebouwd in de uitgebreide gebieden van N. China en waarbij ook Nederlandse missionarissen hun beste krachten gaven, zal waarschijnlijk voor dit jaar zijn einde nadert, geheel zijn teniet gedaan. Gedurende ruim twee jaar woedt daar een meedogenloze vervolging onder het communisti sche systeem, dat geheel Noord-China heeft veroverd. In dit del van China, waarin 31 bisdommen liggen, werden reeds 49 priesters en broeders gedood, 305 werden er gevangen genomen, 327 kerken en missieposten onteigend en vele ervan in brand gestoken of vernietigd, meer dan 1600 scholen werden gesloten, 800 priesters, broeders en zusters zijn naar Peking gevlucht. Van de onteigende kerken werden er 123 in bioscopen veranderd, 25 volledig verwoest, 166 werden er gepluderd en 183 worden gebruikt als hoofd kwartier of vergaderplaats van de communisten. Dit is de droeve statistiek van twee jaar communistische overheersing. De Jesuiten voorspellen in hnn te New-York uitgegeven maandblad over de Missie dat 1948 het einde zal brengen van de Kerk in N. China. N. Namen iOOOOOOGX Z DEL Ger Kerk OOOOOO0OÖ i der St: n Martelaren IJ et Vaticaanse agentschap Fides maakt in zijn bulletin van 7 Fe bruari verschillende verschrikkelijke bijzonderheden openbaar van het lij den der katholieken in deze uitge strekte gebieden. In de „China Weekly Review" maakte P. Franc. Legrand, %en Belgisch Scheutist, de omstandig heden bekend van de marteldood van drie catechisten, twee zusters en drie christenen in Shawantse. De roden dwongen hen op de grond te gaan zitten met opgetrokken knieën, ze bonden hun handen samen voor de knieën, staken een stok tussen armen en knieholten, bond hen vervolgens met een touw aan een ezel en dreef deze door de stad tot ze dood waren. In Ch'infeng werd de Chinese priester Shih gedwongen zich gedeeltelijk te ontkleden, men bond hem handen en voeten, sleepte hem over de straat stenen tot buiten de stad en fusilleer de hem daar. Op gelijke wijze verd in een ander dorp de Chin, priester Chang en drie religieuzen mishandeld en gedood. In het diocees Jehol stapelen zich de stoffelijke en geestelijke puinhopen op, zo vermeldt een ander bericht uit Peking. Vijf missiestaties gingen ge heel in vlammen op, met inbegrip van de bisschoppelijke residentie; in 25 an dere staties hebben de communisten de gebouwen gesloopt en deuren, ven sters, planken enz. meegenomen en alleen de naakte muren achtergelaten. De missionarissen van Scheut in dit diocees hadden afgesproken, te blijven om aldus tenminste nog Iets te kun nen doen voor hun gelovigen. Een tien tal van hen Is gevangen genomen en een ervan is in gevangenschap gestor ven, een ander is vermoedelijk terecht gesteld. De priesters die nog niet gevan gen genomen waren leven in zeer benarde omstandigheden, daar ze van alles zijn beroofd. Ook vele christenen stierven er de marteldood daar ze wei gerden het geloof te verzaken. Op lommige plaatsen dwong men her: onder bedreiging met de doodstraf hun eigen kerk' af te breken, ae mts- sionarissen en de religieusen te mis handelen. Steeds valse voorwendsels rjlt zijn enkele bijzonderheden van de lijdensweg der kerk in Noord China, waar twee millioen christenen aan een wrede vervolging zijn overgeleverd. Vervolgen de communisten uitslui tend de christenen? zo zou men Kun nen vragen. Daarop antwoordt een missionaris uit Hopeh ais volgt: Wie worden door de communisten vervolgd Vooreerst degenen, die niet det-v»„ zoals zij. Vervolgens degenen, die wei geren bepaalde daden te verrichten, die tegen de natuurlijke zedewet in druisen, en ik twijfel niet, dat vele heidenen, die de dood boven de schan de verkozen, het doopsel des bloeds hebben ontvangen. Veider vervolgen ze ook al hun persoonlijke vijanden en al degenen, die iets bezitten in dit ondermaanse. Tenslotte vervolgen zij alle christenen en overal waar een missionaris en enkele gelovigen zijn ontbrandt de vervolging, maar altijd onder valse voorwendsels, die niets met het geloof te maken hebben: in verbinding staan met het buitenland, samenwerking met de vijand enz. Het is duidelijk, dat het doel van deze vervolging is. de onderdrukking van allen, die de communistische ide ologie weigeren te aanvaarden en om dat doel te bereiken zijn alle middelen goed: onteigening, massa executies, uiteenrukken van de huisgezinnen De godsdienstige vervolging bedoelt evenwel niet alle christenen uit te roeien of alle missionarissen t.e ver moorden, maar zij heeft vooral de in vloedrijken en degenen, die iets be zitten op het oog, de armen en een- voudigen laat men op het ogenblik nog met rust, die krijgt men later wel met andere middelen. In sommige streken zijn zelfs maar bij uitzonde ring missionarissen gedood. Men legt het er daar opaan, dat ze uit eigener beweging zich zullen terugtrekken en daarom stelt men hen bloot aan ein deloze plagerijen. Ofwel men houdt hen gevangen, het geen voor dezen een, ware marteling betekent. Het gro te gevaar voor de christenen is niet de afval van t geloof. Liever dan hen tot afvalligen te maken, trachten de communisten hen te maken tot mis dadigers en hen te betrekken hl1 moord en roofpartijen en bij volks- rechtbanken. Dit is het grootste ge vaar voor de christenen, door deze aanvallen op hun morele houding Als is de onverwachte winter ook voor tracht men hen tot misdadiger te ma- Volendam een tegenvaller, toch neemt ken en dan is hun doel evenzeer be- Jong Volendam zijn kans waar om n reikt. baantje te maken in de bekende schil- 1 derachtige kleding*. Ronde Tafel Conferentie Suriname vreest QE Surinaamse delegatie ter R.T.C heeft het volgende communique uitgegeven: „Uit de vele berichten door de Suri naamse delegatie uit Suriname ont vangen blijkt, dat de besprekingen ter R.T.C. aldaar met grote belang stelling worden gevolgd en dat het Verloop der Conferentie een toene mende vrees heeft doen ontstaan, dat zij niet tot aannemelijke resul taten zal leiden. Dit is voor de geza menlijke Surinaamse pers aanleiding geworden een telegram aan de Mi nister-president te zenden, waarin uiting wordt, gegeven aan de vrees over teleurstellend resultaat. „Kennen de gevoelens en stromingen Suri naamse bevolking brengt dringend onder uw aandacht dat mislukking RT.C onherstelbaar verlies vertrou wen in Ned. Regering zal hebben Hqewel ook de delegatieleden over de gang van zaken tot nu toe weinig voldaan zijn, zullen zij onvermoeid blijven ijveren voor het bereiken van Y,an een bevredigende uitkomst der Conferentie". geldig tot Weersverwachting hedenavond:. Op het midden van de dag en voornamelijk in het Noord-Wes ten van het land lichte dooi. ove rigens meest lichte vorst Vrijwel overal droog weer met vee' zon neschiin. Zwakke tot mati-e N.- Oostelijke wind. Zon onder 18 "8 unr. Maan on der 8 «6 uur. Woensdag: zon op 7.38 uur. Maan op 19.19 uur. /GISTERENMORGEN om 9 uur werd de derde West-Javaconferentie, die 7 dagen zal duren, door de recom- ba van West-Java, Tilman Djajadining rat, officieel geopend. Op het laatste ogenblik was er nog een afgevaardig de bijgekomen, zodat er 91 afgevaar digden bij de opening aanwezig wa ren: alsmede ii talriji' publiek op de publieke tribune. Onder hen bevond zich mr. Ali Boediandjo, lid van de republikeinse delegatie en voorzitter van de republikeinse plebisciet-actie. Onder de genodigden waren gene- raal-majoor Durst Britt en de resident van Bandoen, alsmede vertegenwoor digers van Zuid-Sumatra en Madoera en een van het kabinet van dr. van Mook. Bandoeng staat geheel in het teken van de Conferentie. Op iedere boom en iedere zijmuur, die zich daartoe leent, zijn door de comm. van voorbe reiding der Conferentie biljetten aan geplakt, waarop in het Soendanees is vermeld, dat een staat West-Java veilig heïd, vrijheid en welvaart zal bren gen en dat zij een vijand is van ter reur, vernieling en onrust. In kringen der afgevaardigden wordt veel gesproken over het te kiezen staatshoofd. In verband hiermede wor den de namen genoemd van Djajadi- ningrat, Raden Djoearsa en Oto Soe- brata. In zijn openingsrede zeide de re- comba. o.m. dat aan de voorbereidings commissie Was verzocht een kiesrege ling te ontwerpen, welke in de gege ven omstandigheden uitvoerbaar zou blijken te zijn en welke tevens zo dicht mogelijk het beginsel van demo cratie benadert. Djajadiningrat legde de nadruk op het woord „brnadert", zeggende: „Geen mens zou in deze tijd kunnen geloven aan de practische uit voerbaarheid van een kiesregeling wel ke geheel voldoet aan de eisen van de democratie. Ik zou gaarne willen weten, waar en wanneer er een algemene vergadering gefoeel volgens de eisen der democra tie, elders op Java sinds de wereld oorlog heeft plaats gehad". De recom- ba zeide voorts, dat het lot van mil lioenen inwoners met hun tegenstrij dige belangen en wensen in de han den van Conferentie rust. „Men zij er steeds op bedacht, dat het sentiment de rede niet mag over vleugelen". Na de rede van de recoba nam ra- Beperkte uitnodiging voor Benelux piNGELAND heeft de Benelux-lan- den tot de Drie Mogendheden Con ferentie over Duitsland uitgenodigd, doch alleen voor de besprekingen over de agendanunfen waarin deze landen direct ziin geinteresseerd. Tot deze uitnodiging werd heden op de eerste dag van de Conferentie unaniem besloten. In officiële kringen te Londen wei gerde men de termen van de uitno diging nauwkeurig bekend te maken, waardoor het nog niet duidelijk is, of de Benelux-landen zelf zullen be palen welke agenda-punten voor hen van direct belang zijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de bijeenkomst „nauwelijks een Conferentie doch besprekingen van meer formele aard". Joego-Slavië. Polen en Tsjecho- Slowakije hebben er bij de Britse re gering tegen geprotesteerd, dat „de driemogendhedenconferentie, die te Londen is geopend, een poging vormt om het Duitse vraaestuk te regelen op een wijze, die in stri'd is met het meest vitale belang der Europese na ties". den Djoearsa de leiding van de Con ferentie over en zeide. dat evenals voorheen het streven was de zelfstan digheid van het Indonesische volk in de gehele Indonesische Archipel. Hierna werd een aanvang gemaakt met de discussies. De behandeling van het reglement van orde voor de Conferentie heeft enige uren in beslag genomen. Het voorstel van Kartalegawa om het Soendanees als voertaal te gebruiken werd niet aangenomen. Wel werd aan genomen 'n voorstel van Raden Soe- joso, een republikeins gekozen afge vaardigde uit Batavia, die medezeg gingschap der vergadering wenste bij de vaststelling van het rooster en die het erniet mee eens was, dat dit door de voorzitter alleen geschiedde. Van daag wordt de zitting hervat TYE COMMISSIE van Goede Diensten heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt medegedeeld, dat de Nederlandse en Rëpblikeinse comman danten zijn overeengekomen dat de evacuatie der z.g. „Pockets" 22 Febr. middernacht werd beëindigd. Het com muniqué meldt, dat het totale aantal uit de Poekets geëvacueerde republi keinse militairen volgens de laatste gegevens der Commissie 29.000 be draagt. Het communiqué vervolgt: „Men is het er over eens, dat de re publikeinse regering dus geen verant woordelijkheid kan nenen voor enige strijdkrachten aan Nederlandse zijde der statusquo-lijnen. die zich niet voor evacuatie hebben gemeld of voor even tuele daden door hun verricht". De Veiligheidscommissie zal twee maal per week vergaderen. „De schade in 1947 in land- en tuinbouw moet worden vergoed' TN 'n vergadering voor de vakgroep tuinders van de L.T.B. hield het Tweede. Kamerlid J. Groen een rede. Spreker ging allereerst in op de re de, door minister Manshoit onlangs te Naaldwijk gehouden. „Nu het over leg tussen het bedrijfsleven en de re gering nag gaande is", aldus spreker, „is het minstens onparlementair, dat de Minister er in zijn openbare rede over spreekt". ..Bovendien heeft hij talrijke vergissingen gemaakt en de door de Stichting voor de Landbouw ondersteunde regeling niet doorge voerd. Het voorstel tot self-suppor- ting door de tuinbouw, is door de Mi nister in studie genomen, maar zon der zijn goedkeüring en onafhanke lijk van de Regering Is doorvoering onmogelijk. Er zjjn klappen gevallen in 1947. De schade* ervan moet, volgens de be lofte van de Regering, worden ver goed. Wordt hieraan niet vastgehou den, dan is de basis voor 1948 even eens verdwenen en niet ais hét de Re gering gelegen komt. of deze uitke ring noodzakelijk oordeelt, maar zoals vooraf zonder restricties is vastge steld. T.a.v. de stand van de Nederlandse tuinbouw vergist de Minister zich. al dus spr., als hij zich richt naar de to tale veilingomzetten. Met het harde fruit is het goed gegaan, maar met het zachte fruit en met de groenten ging het belangrijk slechter, dan de totale omzetten aangeven. BRABANTS NEEM LILT BRONZEN TIJDPERK lijkt heel ver weg, maar het Brabantse dorpje Oerie vindt, dat het daarmee nogal schikt. Er werd daar nX weer eens een prae-histo- rlsche vondst gedaan, en wel een buitengewoon giote grafheuvel, die dateert van 1500 vóór Christus. De ontdekker is de heer Beex, die op het gebied van archeologie een uitstekende reputatie geniet. Prof. dr. van Giffen uit Gronin gen is er al met een deputatie ge weest en heeft meegedeeld, dat er vermoedelijk meerdere belangrijke vondsten zullen volgen. Het onder zoek zal spoedig ter hand worden genomen in samenwerking met „Brabants Heem". JTNGELAND had in 1947 bijna 100.000 katholieken meer dan het Het aantal priesters jaar daarvoor, steeg met 256. yUEST-INDIE heeft ook de intense belangstelling van de Nijmeegse studenten, die een lezingen-cyclus or ganiseerden voor 25 en 26 Februari a.s. welke door dr. Beel zal worden ge opend. ^IJMEGEN maakte het eeuwfeest mee van de Eerwaarde Zusters Dominicanessen' van Neerbosch. De zusters wijden aich voornamelijk aan ziekenverpleging en onderwijs. Het officiële feest is vastgesteld op 11 April. E'EN AUTOBUS met, sportliefhebbers reed niet ver van de Italiaanse grens in een rivier. Tot dusver zijn negen lijken geborgen. JJET GEBOORTE-UUR van'het Ver zet zal dit jaar in Amsterdam plechtig worden gevierd met optochten en redevoeringen van snrekers ran alle grote poiit'eke partüen. De datum is 25 Februari, de p'eats van samen komst het Wateriooplein. TTÏTBETALING kolenvelden (meebrengen bon 78 B.V. en-of 81 B.V.) Dinsdag 24 Febr.: Was t.m. Woe. Woensdag 25 Febr.: Wof t.m. Z. E'EN RAAD VOOR DE KUNST is bij K B. voorlopig ingesteld onder pre sidium van Hpv. d. Eerenbeemt te Amsterdam. y^MELAND is door middel van vlieg tuigen uit ziin isolement bevrijd. Het pontvecr bij Wijhe vaart alleen nog overdag. Laat ons hopen, dat dit de laatste „ijsberichten" zijn van dit seizoen Matser zijn op het Kapitool door Senator Vandenberg ontvangen. Zij brachten de Amerikanen dank voor hun hulp tijdens de oorlog. „Ook wij zijn trots op U", zeide Vandenberg. QRIE OOILAMMEREN van één schaap aanschouwden in Zwolle het leven. Eigenar is de boer Knol. Een zeldzaam geval in de dieren wereld. f TIET PRINSELIJK GEZIN heeft het voornemen in het midden van de maand Maart voor enige weken met vacantie naar Zwitserland te gaaiu QRENSINCIDENTEN worden In steeds groter aantal gemeld aan de Russische zóne in Duitsland, waar Russische soldaten op „handel en wild" uitgaan in de Amerikaanse zóne. JYE NOORDPOOL is niet zo heel erg koud, vonden Engelse piloten aan de Pool" SjAOe Staatsloterij, 3e klasse le lijst. 'JVO 5000. g048 2000. 9347 f J500; 6960. f 1000: 8181. f 400: 5016, 17272, 18541, 21433. f 200: 12108. 12224. 14707, 18686. f 100: 1513, 1682. 1793, 2158, 6577 8870, 14122. 15000, 20021. XTOSEK. de Tsjecho-Slowaakse mi- gin van de middag het, gebouw bin- nister van Binnenlandse Zaken, nengedrongen, waar zich de zetel van heeft medegedeeld, dat het bureau voor Staatsveiligheid een vervolging zal instellen tegen Jan Ursini, voor malig vice-minister-president en par lementslid voor de Slowaaks-democra- tische partii, wegens overtreding van de wet ter bescherming van de Repu bliek. Ursini wordt ervan beschuldigd belangrijke staats- en militaire gehei men medegedeeld te hebben :an Otto Obuch. toenmalig lid van zijn kabi netsstaf en agent van Ferdinand Dur- rhanski, de minister van Buitenlandse Zaken in de Slowaakse marionetten- regering in oorlogstijd, die thans in ballingschap vertoeft. In het bijzonder wordt hem teil las te gelegd, verslag van de geheime ka binetsvergaderingen uitgebracht te hebben. Voorts zou hij, na de arresta tie van Obuch, in samenwerking met de secretaris-generaal van de Slo- waaks-demorratische p:\-ti i, Fedor Hodza, bewüzen van spionne-„-acti viteit van Obuch, weggemaakt heb ben. CEDERT gisteren staan met geweren gewapende po'itiemansehanoen op wacht bij. verschillende officiële ge- bonwen in Praag. Een sterke politiemacht, gewapend met lichte mitrailleurs, is in het be- Russen wensen Wallace als president T.TET PARIJSE blad LTntransigeant meldt, dat een zek°re generaal Malinin., die als Sovjet-Russische ver tegenwoordiger zou 7"n ongetr^den. de Amerikaan Robert Murnhv een ont opting .te Stockholm van Truman en h^eft voorgesteld. Malinin zou h^bb^n verklaard, dat hij van zün kant bij het ré*??1 en van opti de^geliike ontmoeting weinig moei lükbeden verwachtte. Muroh*"' zou heb^n gezegd, dat de aanvallen in de Russische p^rs niet de geschikte sfeer voor een büeenkomst van Tru man en f?t»Tin hadden geschaoen. waarop Malinin zou hebben geant woord. dat de aanvallen zouden oo- houden, wanneer Y/allace president zou ziin geworden. Murnhv antwoordde hierop, aid os LTntransigeant. dat Wallace mo<?eliik niet zou worden gekozen, doch de Russische generaal zou hebben gezegd, dat dit bij de volgende verkiezingen wel het geval zou kunnen zijn. Wallace valt Truman aan de Tsjecho-Slowaakse nationale socia listische partij bevindt. Voor het ge bouw. dat geheel door de politie om singeld en bezet is, is een mitrailleur opgesteld. Het bureau is .gedurende drie uur. doorzocht, men gelooft dat twee em- ployé's en een aantal documenten naar het politiebureau, zijn gebracht. De gehele stad Praag kwam zonder electrische stroom, naar men verklaart tengevolge van een ongeluk in een centrale. De trams staan stil en de radiouit zendingen moesten worden gestaakt, evenals de werkzaamheid van kranten en persbureaux. De Tsjecho-Slowaakse vergadering, zo wordt nader gemeld, is voor on bepaalde tijd verdaagd. De kanselarij heeft verklaard, dat Benesj binnen enkele dagen een radio-rede zal hou den „waarin hij uiteen zal zetten, dat zijn opvattingen zoals steeds geba seerd zijn op parlementaire democra tie". Uit Bratislava wordt gemeld, dat Gustav Husak, vooratter van de Slo waakse regering de democratische le den ontslagen heeft en een geheel uit communisten bestaande regering heeft gevormd. ■KTAAR AANLEIDING van het terug- roepen van B. Elmer. de Poolse cezant te 's-Gravonhe'e. door de Pool se re*TI"jtiff meldt Warschau. da+ na een offio;Kol opdo-7o=k reed. in Sep tember 1947 geb'eken is. dat de ge rant 7'eh eeblildle1 maakte aar. pnre- ffelmptiee bandelipweri fep oieep bate ap tol cpbade Vap d° Pnabo caVat- kist. Het is piet helrapd. rf de Pnolca recraring de uitleverng van Elmer zal eisen. De gezant heeft als reden voor zijn ontslagaanvrage opgegeven, dat hij tot de overtuiging is gekomen, dat het feit dat hij lid is van de Poolse socia listische partij, niet alleen de samen werking met zijn regering niet ver gemakkelijkt. maar „zelfs het norma le contact mat het ministerie van Bui tenlandse Zakén te Warschau bemoei lijkt". TTenry Wallace, candidaat van een derde partij voor de presidents verkiezingen in de V. S„ heeft in een rede de buitenlandse politiek van pre sident Truman, waarvan het plan- Marshall een onderdeel was, aangeval len. Hij was van mening, dat het zen den van geld en militaire goederen om de „reactionnaire regeringen" te gen de wil van het volk op de been te houden, de zaak der reactie diende en tot oorlog voerde. Wallace zeide, dat Amerikaanse officieren nieuwe strijdkrachten van de Chinese rege ring opleiden en Amerikaanse bases in het geheim te Tsingtao. in de pro die erheen vlogen met een uitrusting vi i sjantoeng, en op het eiland die „af" was. Zi] gebruikten deze uit-Formosa werden gevestigd. Verder rusting n.l. pas bij hun terugkeer m doorkruiste de zc,7ende vloot en an- En.?e!?"'L*[*ar "h °"der was dan de re eenheden voortdurend de Chi nese wateren. In totaal waren reeds 271 Amerikaanse oorlogsschepen, een groot aantal vliegtuigen en ander oor logsmateriaal aan Tsiang-Kai-Siek overgedragen. Tenslotte bepleitte Wal lace het verlenen van de grootst mo gelijke steun aan het Chinese volk door de V. N. r PREDERIK MAATMAN. 30 jaar oud ontvluchtte anderhalf jaar gele den, uit het kamp Rhijnauwen bij Utrecht, nam in Eindhoven een 18- jarig meisje mee en ging in ziin le vensonderhoud voorzien door middel van ooiichting en aanverwante vak ken. Nu werden sindsdien hij en ziin echtgenote, Annigje Bruel, door de politie naarstig gezocht. Maatman begon zijn carrière in Am sterdam, waar hij een paar doodge wone diefstallen pleegde: hjj verlegde ziin tenten naar Maastricht, deed al oplichtende Tilburg aan en zakte steeds verder Zuidwaarts af. Maat man is een ond-SS-er, hetgeen wel licht zijn geneigdheid tot het verdie nen van een „illegale boterham" kan verklaren. Hoe het ook zij, het paar wist over de grens te komen en maakte Charle roi. Doornik, Antwerpen en andere Belgische steden onveilig. Zijn ver moedelijke aankomst te Luik werd dan ook enige dagen geleden door po- litie-instanties aangekondigd met do uitdrukking „er is een internationale zwendelaar op komst". Hij had zich. zijn voorliefde tot uniformen getrouw, eeu pakje van R.A.F.-officier aange schaft. Hoe hij vluchtte TTIT de latere berichten kan worden afgeleid, hoe het nu eigenlijk met dat ontvluchten van Maatman is ge gaan. Hij zou reeds lang in vrijheid zijn gesteld, als hij zijn medewerking had willen verlenen aan de z g Weer wolf-actie, hetgeen betekent, dat hij als oud-S.S.-man aanwijzingen zou moeten verstrekken, die 't oprollen van de Weerwolf-organisatie zou kun nen vergemakkelijken. Hij kreeg de formele opdracht gegevens te gaan verzamelen en zich daarna weer te melden. Wie staat verwonderd, dat Maatman wegbleef? Zo zou hij o.a. een valse paspoorten centrale moeten aangeven: maar onze vriend maakte daarvan gebruik om zich strategisch en in het bezit van een op zijn naam staand vals paspoort uit de omgeving van concentratiekam pen terug te trekken. Tot ziin „verontschuldiging" beweer de Maatman tegenover de politie te Luik, dat hij voor een Bijzonder Ge rechtshof te Utrecht tot 20 jaar inter nering was veroordeeld. ïn feite is hij nimmer, ook zelfs niet bij verstek veroordeeld: hij is zelfs nooit voor ge weest. Zij liet de baby achter Nu moet men niet denken, dat Maat man en zijn gezellin zich tot Neder land en België beperkten. Voor zijn grote geest was het Benelux-verband kennelijk te benauwd en zo opereerde hij in zijn tijdelijke woonplaats Biar ritz, waar hij de grand seigneur nit- hing. Zijn vrouw werd voor de ge boorte van een baby in een bijzonder dure kliniek opgenomen, wat zij ge makkelijk konden doen, want na de geboorte verdween zij plotseling zon der betalen en..„ met achterlating van de jong-geborene, waaro—r de behan delende arts zich inmiddels heeft ont fermd. ;9nLui.t Frankrijk terug te keren stal Maatman in do gauwigheid van een pater een auto. Toen ging het naar Luik, waar hij alweer een priester tot slachtoffer uitkoos: hij nam een be dragje van 15.000 francs. Daar de priester naam en persoonsbeschrijving wist te geven, is deze laatste oplich terij zijn ongeluk geworden: in Luik wist de politie hem te arresteren. De vrouw is inmiddels eveneens gegre pen. Het echtpaar Maatman kan voor lopig uitrusten! Weldra 120 gram sla-olie ÏTET VOORNEMEN bestaat in de ko- mende voorzomer voor alle leef tijdsgroepen weer één rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar te stel len. Dit zal betekenen, dat op een bon dezelfde hoeveelheid sla-olic zal kunnen worden gekocht als in Aug. en December 1947 in distributie werd gebracht. De fabrieken van spijsolie en de handëlaren in dit artikel hebben ech ter een zeer groot tekort aan flessen, daar zij bii de laatste distributie een geen een vlotte distributie dreigt te verstoren. Teneinde de voorgenomen distribu tie niet in gevaar te brengen en het de huisvrouw mogelijk te maken, dat zij na het bekendmaken van de koop bon haar spijsolie zonder uitstel kan Y\7E hadden nog meer brieven ont- vangen over het chapiter „Perso neelsvereniging", zo vertelden we reeds. Een tweetal karakteristieke stemmen willen we deze maal laten horen. De ene is van iemand, die zich „ge woon R.K. vakarbeider" noemt, wqj-k- zaam bij een autobusonderneming. Hij meent, dat men een onderscheid moet maken tussen het katholieke Zuiden en het gemengde Noorden. „Als het personeel overwegend katholiek is, bindt men de mensen in katholiek ver band, wat toch geen schande behoeft te zijn. In het Noorden ligt de situa tie even anders. Vele fabrieken, en dat blijft voorlopig zo, hebben perso neelsverenigingen. Nu is de zaak zo, dat vele katholieken toch lid zijn, on geacht vermaningen en waarschuwin gen van Episcopaat en vakbonden. Mijn mening daaromtrent is de Vol gende: Wanneer er een fabriek of werkplaats is met bijv. 50 pet. katho lieken, dan behoort wel degelijk de helft van het bestuur van een perso neelsvereniging uit katholieken te be staan. Wanneer dit niet het geval is. wat komt dan terecht van de morele aansprakelijkheid,? In het andere ge val kan men door zijn goed voorbeeld en houding juist leiding geven aan die het nodig hebben. Ook kan men dan een wakend oog houden op alles wat voor de katholieke leden een gevaar kan zijn. Doch nu zijn er weinig of geen goede katholieken in dergelijke functies, want zij genieten geen steun van de zijde, waarvan zij het moeten l ebben. Waarom de strijd ontlopen? Tat kan een gevaar zijn voor de godsdienstige of politieke belangen van c'e leden van dergelijke verenigingen. Haar als er gevaar is, dient men stel- Ing te nemen door aan te raden, geen lid van bedoelde verenigingen te wor den. Hieruoor worden de katholieke arbeiders die wel lid zijn, in de steek of losgelaten".... Dit laatste argument is een gevaar lijk argument. Want daarmee zou men het lidmaatschap van alle neutrale verenigingen, waarin nu eenmaal ka tholieken zitten, kunnen verdedigen. TYe tweede inzender, die we thans aan het woord laten, redeneert aldus: „De personeelsvereniging (p.v.), zo als wij die meestal kennen, bet-gt m i het gevaar in zich van te grote in vloed van de ondernemer, die zijn geestesstempel op de- leden tracht te drukken. De leden moeten hun eigen persoonlijkheid, hun eigen geestes- en gedachtenleven en speciaal hun vrije meningsuiting mogen behouden. Men kweekt zo gemakkelijk in een p.v. een speciale eigen ondernemings- m'oraal. waardoor mensen, die op be houd van hun persoonlijkheid prijs stellen of zich er niet meer thuis voe len, óf wanneer zij toch hun persoon lijkheid willen uiten, op de duur on mogelijk gemaakt worden. Men kent geleidelijk aan niets meer dan de on derneming en daarbuiten schijnt niets meer te bestaan. De onderneming wordt levensdoel. Eigen vrije tijdsbe steding, eigen gezinsleven zijn echter van hogere orde voor het persoonlijk leven van iedere mens. Hier kan men juist eens zich zelf zijn"..., ten enemale onvoldoende hoeveelheid Tjiermede komt de Inzender echter flessen hebben terugontvangen, het- II niet tot een volstrekte verwerping van het instituut der p.v. Anders wordt dit, zo zegt hij verder, als de p.v. al leen het zakelijke ondernemings- doel in het oog houdt, dat allen ge meen hebben. Als men nl. vaktijd- - schriften uitwisselt, een vakbibliotheek kopen, is het dan ook van het aller- s opricht, vakkennis onderricht, wéten- 31 schappelijke avonden geeft. Indién spoedig mogelijk bij de leverancier of handelaar in te leveren. Kaasrantsoen op het het oude peil ipOEN met ingang van 1 Februari jl. het melkrantsoen op het vóór de rantsoensverlaging van October 1947 geldende peil kon worden gebracht, had het herstel nog niet vol'edig be trekking op het indertijd eveneens verlaagde kaasrantsoen. Wel werd met ingang van 15 Februari reeds een rui mere verstrekking van kaas nogelijk Tengevolge van het naar verhouding gunstige verloop van de melkproduc tie kan de minister van Landbouw, thans bepalen, dat met ingang van 15 Maart 1948 het kaasrantsoen geheel op het oude peil wordt gebracht. Van die datum af zullen de volwassenen van 21 jaar en ouder (houders van A-kaarten) en kinderen van 5 tot en met 14 jaar 100 .gram kaas per week ontvangen en de z.g. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar (houders van B- kaarten) 150 gram. De rantsoenen voor de leeftijdsgroepen D en E - dat zijn de allerjongsten worden op het ni veau gebracht van 50 gram per week. Het Ministerie voegt aan deze me dedeling toe, dat het verloop van de melkproductie, behalve tot het herstel van het kaasrantsoen, voorshands geen aanleiding kan geven tot opvoering van de voorziening met melk en melk producten als b.v. boter, laat staan, dat thans gedacht kan worden aan op heffing van de distributie van melk en-of melkproducten. j men echter op het gebied van de eco nomische en sociale wetenschappen komt, komen de beginselen al om de hoek kijken. Ik zie de p.v. alleen i.v.m. de sociale hervorming der onderneming, als een begin van democratie, zo men wil, in de onderneming ter bereiking van het uiteindelijk doel, waarvoor èn ondernemers èn arbeiders streven, nl. door arbeid in de gunstigst mogelijke omstandigheid voor lichaam en geest in een kameraadschappelijke sfeer, de middelen trachten te verkrijgen, voor een welvarend bestaan voor zich bui ten de onderneming. Of er een p.v. is of niet, dit doel staat èn ondernemers èn arbeiders steeds min of meer voor ogen. De p. v. kan ertoe bijdragen dit doel scher per voor te houden en te beramen over de middelen ter bereiking van dit doel. Ook hier zullen zich princi piële vraagstukken voordoen. Maar deze zijn natuurnoodzakelijk en onvermijdbaar in dit verband. Deze doen zich in dit verband ook voor zonder p.v. Door de p.v. komt men eikaars standpunt echter nader en komt men beter tot een oplossing. Zij. die in hun principiële vak- en stands organisaties goed geschoold _zijn, kun nen hier tonen wat zij waard zijn. Zij staan hier in de voorste linie van het front, in de rug gesteund door hun or ganisatie".... Ook op Oost-Java is thans de evacu atie van Republi keinse troepen in volle gang. Wij zien hier een post te Bangil, nabil Pa- soeroean. De koks van 4-5 R.I. voor zien de republikei nen van eten. Naar de gewoonte van 't ■and krijgen zij hun rijst met toespijzen in een pisang-blad.

de Stem | 1948 | | pagina 1