13 DE VINCENTIAAN op Walcheren Een saluut aan de Mariniersbrigaüe De watervoorziening Van ce hak op de tak Regeling provinciale financiën Eenheid ran de Arabische Liga in gevaar? CLOVINE iNDURY WH DE STEM VAN MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 TULADIGAN Langs de weg Belangrijke uitbreidingen op komst Bij het thuisüaren üan haar vrijwilligers Zeeland krijgt extra bijdragen Staatsloterij Een vraag „Geen olie voor UJ8.A." vmm HOEST HOEST UROOP SIROOP i BLAUW' BAND BAND Bij RADIO FILMPROGRAMMA. Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films, die deze week lopen. In de advertentiekolommen worden de rijks filmkeuringseisen genoemd. Grand Theatre Goes. Het gevangen hart (14 jaar). Alhambra, Vllssingen. Het lied van Bernadette (alle leeftijden). Electro, Middelburg. Een vrouw ont snapt <18 jaar). RECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. Ter gelegenheid van zijn ambts aanvaarding als Commissaris der Ko ningin, recipieerden Zaterdagmiddag Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote Mevr. de Casembroot, geb. Bsse van der Feltz in de Concert en gehoorzaal te Middelburg. Meer nog dan uit de aanwezigheid van talrijke functionarissen bleek de populariteit van de nieuwe Commis saris der Koningin uit de grote schare particuliere personen, die van deze ge legenheid gebruik maakten om hem en zijn echtgenbte met de benoeming te complimenteren VOORZITTER Z.L.M. KREEG AUTO-ONGELUK. Ir. Geuze voorzitter der Z.L.M., reed ln zijn wagen onder Kapelle, bij Dijk- wel, toen hij door nog onopgehelderde oorzaak, de macht over zijn stuur ver loor. De vrij zware auto draa'de van de weg de berm in om daarna over de kop in de sloot te slaan Wonder boven wonder kwam ir. Geuze er zonder ern stig letsel af; de auto was totaal ver nield en moest weggesleept worden Deskundigen achtten het 't meest waarschijnlijk, dat de auto geslipt is. GESLAAGD. Geslaagd zijn te 's-Gravenhage voor het Voorlopig diploma scheep-.werk tuigkundige de heren: J. W. Ruck te Middelburg, G. H. van Vliet te Thcden J de Pagter te Domburg. Bovendien voor B. Theoretisch J. v. d. Meer te 's-Heer Arendskerke, leerlingen van de Machinistenschool te Middelburg. Borssele Ontvangst vrijwilligers. Nadat de uit Indië terugkerende militairen op de avond van hun aankomst in deze gemeente een serenade was gebracht door het muziekgezelschap O. K. K. waarop een kort bezoek was gevolgd door een deputatie van het comité, heeft op de verjaardag, van Prinses Marijke een eenvoudige samenkomst plaats gehad van dit plaatselijk comi té. Borssele gedenkt zijn jongens Overzee en deze gerepatrieerden, te weten: B. Nieuwenhuijse, Sergt. D. Nieuwdorp, D. van Sluijs, A. Vermeu len en Sergt. J. Welleman. De burgemeester, tevens voorzitter van het comité, wees er na een wel komstwoord in zy'n rede op, dat het comité zijn taak niet beperkt acht tot de behartiging van de belangen van de Borsselse jongens die thans nog ln Indië hun plicht vervullen, maar dat dit comité ook als demobi lisatiecomité moet worden beschouwd, waaruit voortvloeit, dat alle leden zich zullen in spannen om indien no dig en gewenst, de gedemobiliseerden ln hun moeilijkheden bij de overscha keling naar de burgermaatschappij bij te staan. Hij wees er op, dat het ini tiatief natuurlijk bij de jongens zelf moet liggen. Na de officiële opening ontstond spoedig een geanimeerd gesprek, waar in het comité tal van wenken ont ving om de nog in Indië strijdende dorpsgenoten van dienst te zijn, ter wijl een goed kameraadschapsgevoel bleek uit het feit dat alle militairen spontaan de door het comité aan hen verzonden pakketten die zij niet meer hadden kunnen ontvangen wegens hun repatriereng, lieten overschrijven ■op de naam van vrienden of dorps genoten die achterbleven. Verdrijf Verkoudheid mot hot snelle moderne middel I Brengt direct verlichting N.V. S f A I UI A LOSSER (O) (Adv. 779-00) (Adv. 77o-oo) TEGEN RHE.UMATISCHE A-AN- DÖE'NtNGEN VAN AUMUi A' .f! (Adv. 745-00) Bresken» Monument. Dezer dagen is men begonnen met het plaatsen van een grafmonument. Dit omvat het aan brengen van de fundamenten, waarop het monument komt te rusten. Later zal het monument zelf worden ge plaatst op de nieuwe begraafplaats. Op het monument zullen de namen van de ruim 100 slachtoffers der bevrijding worden gegraveerd, die ln het massa graf begraven liggen. Men hoopt het monument omstreeks de bevrijdingsdag Vrijdag 5 Mei a.s. te kunnen onthulenl. Uitvoering. De kleine meisjesver eniging Jonge Kracht gaf onder ma tige belangstelling een uitvoering in de Ned. Herv. noodkerk. De avond werd gevuld met toneel, zang en schimmen spel, terwijl ook een verloting plaats vond. De leiding was in handen van de dames Leenhouts. van Vliet en Wes- seling. Ds. van Vliet eindigde de avond met dankgebed. Goes PAUSELIJKE ONDERSCHEIDIN. GEN UITGEREIKT. Aan twee onzer parochianen is het Pauselijk ae re-kruis „Pro Eccles'a et Pontifice'' uitgereikt. Vrijdagavond heeft onze Deken de oorkonde er het gouden kruis, in tegenwoordigheid van at dames der St. Elizabethvereniging overhandigd aan de presidente mevr. Th. Verwer-Kohschulte, die reeds 25 jaren lid is der vereniging, dia laatst haar gouden feest vierde. De Deken loefde het verdienstelijke werk van de presidente en hoopte, dat zij dit nog jaren zal kunnen voortzet ten, ondanks haar drukke werkzaam heden Zeer onder de indrus dankte mevr. Verwer voor de hoge eer. Zondagmorgen na de Hoogmis, werd in de pastorie, de heer P. J, Cardon op dezelfde wijze gedecoreerd. De heer Cardon, die bijna 50 jaar koster is geweest, werd opgewacht met de zijnen, door de Deken, kapelaan en Kerkbestuur. De Zeereerw. H. Deken memoreerde de nauwgezette en devote wijze, waar op de koster, die thans pensioen ge niet, zo lang zijn taak vervulde. Het verheugt Z. Eerw dat Z.H. de Paus, dit op deze wijze wilde belonen en hij spelde daarna dhr. Cardon het ere-kruis op Ook hij was zeer bewo gen door deze geheel onverwachte on derscheiding van het Hoofd der Kath Kerk. s-Gravenpolder DE GEMEENTE GEDAGVAARD. De gemeenteraad kwam in een spoedeisende vergadering bijeen. Het enige punt op de agenda was, dag< vaarding van de gemeente tengevolge van een door mej. A. Karelse, alhier, ingestelde rechtsvordering. De voorzitter vroeg volmacht aan de raad om deze procedure te mogen aan gaan, wat hem met algemene stemmen werd verleend. Lewedorp PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Het heeft Z.H. de Paus behaagd, de heer P. v. d. Dries te begiftigen met het gouden ere-kruis van Pro Ecclesia et Pontifice, bij gelegenheid, dat hij vanwege zijn hoge ouderdom ontslag heeft genomen als secretaris van het kerkbestuur. Dit eerbewijs is hem geschonken uit erkentelijkheid voor alle toewijding en arbeid, die hij vanaf de oprichting van school en kerk gedurende 20 jaar heeft verricht. De pastoor heeft hem gisteren,' in tegenwoordigheid van de verschillende parochiale besturen, waar hij deel van uitmaakte, het ere-kruis met enkele toepasselijke woorden uitgereikt. Middelburg Partij van de Arbeid. Tijdens de Jaarvergadering van de afd. Middelburg van de Partij van de Arbeid werd in de bestuursvacature, ontstaan doordat de heer L. A. Schenk zich bij de V\ heeft aangesloten, voorzien door de benoeming van de heer W. L. Schenk. Aan het Gewestelijk Bestuur zal worden verzocht om met klem de plaat sing van een Zeeuwse candidaat op een verkiesbare plaats bij de a.s. Twee de Kamerverkiezingen te bevorderen. Als candidaten werden voorgedragen L. Hamelink te Axel, mr. P. C. de Jonge te Middelburg en mr. A. J. v. d. Weel te Middelburg. Oostburg AJ4.W.B.-FROPAGANDA- MIDDAG. De A.N.W.B. vertoonde haar propa ganda-film aan de schooljeugd in een tweetal voorstellingen in het Ledel- theater. Burgemeester mr. K. Hoekze- ma opende de voorstellingen met een kort woord, waarna de heer Palstra van de A.N.W.B. de jeugd toesprak en de geschiedenis, het doel en de werk wijze van de Bond uiteenzette. Vervol gens werd na een kort filmpje: Dat is New-York, een film vertoond, welke een beeld gaf van het vele werk, dat de A.N.WB. op verkeersgebied ver richt. De Jeugd nam met veel belang stelling kennis van woord en beeld. Terneuzen DE POSITIE VAN HET P.T.T.-PERSONEEL. In een door de afdeling Oost-Zeeuwsch Vlaanderen van de A.B.V.A. gehouden vergadering hield de heer J. van de Ploeg, lid van het Informeel Overleg P.T.T.-personeel een inleiding over: De positie van het P.T.T.-personeel. In deze druk bezochte vergadering werd tevens gelegenheid tot discussie gege ven, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt. DEMOBILISATIERAAD. In een op het Gemeentehuis gehou den vergadering is in principe besloten tot het stichten van een afdeling van de Nationale Demobilisatieraad, die zich ten doel stelt weer in het burger leven terugkerende militairen, indien nodig, te helpen bij het verkrijgen van een betrekking, zorg te dragen voor hun scholing of herscholing, het ver lenen van sociale nazorg, enz. In een volgende bijeenkomst, die binnenkort zal worden gehouden en ^aarop dan tevens vertegenwoordigers van vereni gingen van werkgevers en werknemers, middenstand, landbouworganisaties, vrouwenverenigingen, enz. zullen wor den uitgenodigd, zal fot definitieve op richting van deze ifdeling worden overgegaan. MIDDENSTANDS BIJEENKOMST. Voor de Vereniging van Handeldrij vende Middenstand sprak de heer G. Jongepier, directeur van de Midden- standsbank over „Financiële organisa tie van de middenstand." TERNEUZEN. Dinsdag 24 Februari. Filmavond ten bate van Katholiek Thu'sfront „Kleur en glorie ln onze tropen". DLAATS van handeling: Ti schraal plantsoen in een provinciestadje. De heesters botten aan alle kanten, de gazons blinken fris en aan de he mel, met witte wolken gestoffeerd, straalt een voorjaar-zonnetje behaag lijke warmte uit. Twee vrouwen koes teren zich daarin weldadig en bespre ken "t laatste nieuws van hun buurt, dat zeer overvloedig is. Van velerlei gevoelens spreken hun gezichten; bij heel vertrouwelijke mededelingen gaan de stemmen over tot gefluister; soms doet hun zeer uitdagend gelach een angstig vogeltje opwippen uit 't berkenboompje naast hen. Op tien meter afstand van de beide vrouwen, zit een gezellige dikzak van /ANGEVEER een maand geleden be- richtten wü reeds, dat plannen in voorbereiding zijn om tot een „fusie" tussen de verschillende waterleiding bedrijven op Walcheren te geraken. Thans zijn we in staat om iets meer over een en ander te vertellen. Zoals men weet zijn op Walcheren verschillende bedrijven met de drink watervoorziening belast. Aanvanke lijk waren er de gemeentelijke bedrij ven van Middelburg en Vlissingen, die hun water uit de wingebieden in de duinen, respectievelijk bij Oranje zon en Biggekerke betrokken. Later ontstonden de gemeentelijke bedrij ven van Domburg en Oost- en West- Souburg, die slechts distribuerend op traden en 't benodigde water koch ten van de zusterbedrijven Middel burg en Vlissingen. Het is zonder meer duidelijk, dat hierdoor de be langrijkste bevolkingscentra van het eiland Walcheren werden verzorgd. Het overige gebied was onrendabel en geen van de bestaande bedrijven voelde er veel voor om zijn rendabi liteit in de waagschaal te stellen door een gebied te gaan exploiteren, dat verliezen moest opleveren. De hy giëne eiste echter, dat ook de kleine dorpen aansluiting op de netten zou den verkrijgen en daarom werd de Waterleiding Maatschappij Midden- Zeeland (W.M.Z.) opgericht, aan wie dit „onrendabele" gebied werd toebe deeld. Ook deze W.M.Z. is een distri butiebedrijf, dat van de Waterleiding Maatschappij „Zuid Beveland" (via een transportleiding over de Sloedam en ook van Middelburg water in koopt en dit distribueert in haar ge bied. In één hand TTierdoor is een enigszins gecompU- ceerde toestand ontstaan, waar van de grootste nadelen zijn onder vangen, doordat de directie van Vlis singen, Souburg en W.M.Z. in één hand zijn gebracht en de werkzaam heden, zowel technisch als admini stratieve, voor deze bedrijven volgens overeenkomst door Vlissingen wor den uitgevoerd. De W.M.Z. heeft in middels Arnemuiden, Nieuw- en St. Joosland, Veere-Gapinge, Vrouwen polder, Zoutelande en Westkapelle van water voorzien. Na de bevrijding bleek, dat de oor log enorme schade aan het net had toegebracht. De transportleiding over de Sloedam was over vele bonderden meters zwaar beschadigd., het pomp station aldaar was er niet veel beter af gekomen, een groot gedeelte van het Walcherse net lag onder het zee water en was op verscheidene plaat sen eveneens kapot, het waterwinge bied te Biggekerke, was verontrei nigd, de zinker door het Walcherse Kanaal vernield, en nog is deze op somming niet compleet Op 1 Januari van dit jaar was in tussen een noodleiding van Zoute lande naar Westkapelle gelegd, 1600 nieuwe aansluitingen tot stand ge bracht en 2000 aansluitingen in het ge-inundeerde gebied gecontroleerd en tenslotte ruim -16.5 k.m. hoofdbuis leiding gelegd Daarenboven werden zes zinkers en een gas- en waterlei dingzinker door het Walcherse Ka naal gelegd. V Centraal. Tntussen kwam de wederopbouw en daarmede de arbeiderskampen in Biggekerke, Aagtekerke en Grijps- kerke. Het streekbureau voor de Wederopbouw te Middelburg trad in contact met het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening en de W.M.Z. en door dat overleg kwamen leidin gen naar genoemde dorpen tot stand. Daardoor is de watervoorziening van het platteland van Walcheren in een vergevorderd stadium van voorbe reiding gekomen, een stadium, dat zonder deze oorlog (vermoedelijk in geen tientallen jaren zou zijn bereikt De oorlogsverwoestingen hadden n.l. ook dit gevolg, dat aan een interde partementale commissie onder leiding van Prof. Krul (Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning) opdracht werd gegeven om het vraagstuk der drinkwatervoorziening in de getroffen gebieden te bestude ren. De commisie adviseerde om. om die gebieden van een eentra'e drinkwaterleiding te voorzien en daarvoor de benodigde gelden be schikbaar te stellen. Onder deze be paling valt -ook Walcheren met uit - zondering van Middelburg. Inmiddels is voor dit plan der commissie een bedrag van 30 millioen gulden toege zegd. Thans werken de verschillende be drijven hun plannen uit om daarop hun subsidie-aanvragen te kunnen baseren. Daarmede ls ook de Water leiding Mij. Midden Zeeland doende en bereidt de fusie tussen de ge meenten Vlissingen Domburg en Sou burg met de W.M.Z. voor als grond slag voor een efficiënte watervoor ziening van het eiland. Het plan. LJet betreffende plan voorziet in de aansluiting der gemeenten Rit- them, Koudekerke, Biggekerke, Sint Janskerke. Meliskerke, Westkapelle, Aagtekerke Grijpskerke en Seroos- kerke (gedeeltelijk) Voor de druk- verdeling is een nieuw hooreservoir op een duintop bij Zoutelande nood zakelijk, terwijl een nieuwe trans por-leiding van de Sloedam naar Vlis singen moet worden aangelegd. Het ligt voorts in de bedoeling om het platteland van Walcheren, voorna melijk het westelijke en noordelijke deel te voorzien van de prises-a'eau te Biggekerke en Oranjezon uit en het oostelijk deel met Vlissingen, water van Ossendrecht via de Waterl. Mij. Zuid-Beveland te leveren. Dit water is iets zachter en dus beter voor de Vlissingso industrie geschikt. Daardoor zal echter Middelburg zijn water niet meer van de eigen win- plaats te Oranjezon kunnen betrek ken en na de totstandkoming der re geling de benodigde hoeveelheid van het nieuwe bedrijf moeten betrekken. De vorige, zeer droge zomer heeft aangetoond, van welk een groot be lang de watervoorziening der weilan den is. Grote bedragen zijn toen voor watertransporten ten behoeve van het vee uitgegeven. Het nieuwe plan beoogt, mede, voor die laaggelegen weidegebieden een oplossing te bren gen De desbetreffende plannen jnt- woiper. door een commissie onoer voo-zitterschap van de heer C. Zwa german, Rijkszuivelconsulent te Mid delburg. bevinden zich in een verge vorderd stadium. Moge de uitvoering van een en an der niet stagneren, opdat het gehele eiland Walcheren dat zolang.de nade len van het zilte nat heeft moeten ondergaan, spoedig de weldaden van het zoete water moge ondervinden. een kat. zich te zonnen; met toege knepen oogjes loerend naar al wat beweegt. Eindelijk, het gepraat der dames moede, richt het dier zich op er- wandelt bedachtzaam verder. Plotseling weerklinkt een woest ge blaf; voor "n heer uit, springt als ra zend een jonge hond. Hij hijgt 'an levenslust: de ontwakende natuur brengt hem door het doile heen; nlj draalt om zijn as, werpt zich gesta dig tegen zijn meester aan om dan weer een directe ren naar de horizon te nemen Tenslotte wordt hij de kat gewaar en is er geen houden meer aan. Zijn blaffen wordt nog scheller en doordringender, Zijn vaart voert hij op tot een race. De kat legt haar lethargie af, draait zich om en stuift, buik over de grond naar het berkenboompje, dat nog zeer magertjes de twee buurtjes over lommert. De jagende hond, weet instinctief, dat de kortste weg de rechte lijn is. Die lijn loopt precies tussen de .-eeds meermalen genoemde keuvelaarsters en zender bedenken houdt het darte le dier vaste koers. Als het weerlicht schiet hij tussen het tweetal door, dat dodelijk verschrikt sprakeloos valt, terwijl de oudste wankelt en 'lij na tegen de grond gaat. De gedupeerde loopt gloeiend aan van toorn en zegt ongezouten wat ze denkt van de onverlaat, die moord dadig staat te blaffen tegen de oIA- zer.de poes en bijna de ledematen van een twee-benig schepsel brak. De hond reageert niet op de hem toegeworpen beledigingen, daar hij het te druk met zijn kat heeft. Dit maakt de vrouw nog giftiger, ze trekt de lage schoen van haar voet. me een bedoeling die duidelijk ge noeg is. Maar haar vriendin wordt Intussen gewaar wie de heer is, wie de hond behoort. Stevig pakt ze do tot een uitval bereide dame beet cn waarschuwt schor: „Pas op, het is een Vincer.tiaan." Weg is de woede; de schoen wordt weer aangeschoten en tegen de in middels passerende heer klinkt het: „Ik zou dat lieve beest maar meene men meneer; die smerige kat mocht hem anders de ogen nog uitkrabben" punt zo kostbare lading teruggedtrl. T)E MARINIERSBRIGADE heeft haar taak volbrachtl Dit kan men, terugziende op twee Jaar onvermoeide arbeid ln de tropen, met trots en met een zekere vreugde constateren. Het is reeds vaak in verschillende toonaarden geconstateerd, dat Neder land in deze Brigade, door een toe vallige samenloop van omstandigheden tot stand gekomen, een zeer mooi mi litair apparaat heeft bezeten. Het verarmde, door de oorlog geteis terde Nederland, zond naar mate het bevrijd werd, "t enige overzee, dat het om zo te zegg"n aan militair potentieel bezat, zijn in de onderdrukklngstijd ge staalde Jeugd, de oorlogsvrijwilligers. En door een reeds in Amerika opge zette en goed gevoerde reclame-cam pagne over het hele land kwamen de eersten en meest enthousiasten van die oorlogsvrijwilligers terecht bij de Mariniers. Wordt Marinier 1 Opleiding in Amerika! Opleiding in 50 techni sche vakken! De toeloop was groot en voor September 1945 waren enige dui zenden Nederlanders, van ex-school jongens tot huisvaders, de Oceanen overgestoken en maakten in de States kennis met de nieuwste oorlogstech niek van het beroemde Amerikaanse Marinierscorps, dat in de Pacific-oor- log reeds zo zeer zijn lauweren ver diend had. IN AMERIKA M iemand van al deze vrijwilligers had ooit anders gedacht, dan dat zij uitvoeren, om in het verband van een Nederlandse Mariniersbrigade (de Eerste, want ook een Tweede stono toen op het programma) aan de zijde van de Amerikanen te gaan vechten tegen de Jappen, ten einde mede te helpen aan de bevrijding van het ar me, geknevelde Indië. Wat al deze mensen, zelf komende uit een onder drukt land, bezielde, was het ideaal van bevrijding en vrijheid. De atoombom en daarop de 17e Augustus 1945 gingen als een donder slag over de héle wereld. Nippon legde het zwaard neer en... voor de Ameri kanen was het oorlogsdoel bereikt. Zij hadden niet langer Nederlandse hulp troepen nodig; de daadwerkelijke be vrijding van Ned. Indië werd een taak voor de Engelsen. Het lot van de Nederlandse Mari niersbrigade was hiermede niet beze geld. maar nam wel plotseling een resoluut andere wending. Vrij spoedig daaropvolgend begon het drama ge naamd Indonesië zich te ontwikkelen. Met angst ln het hart moest men het aanzien, hoe onder Engelse leiding het Nederlandse gezag in Indië, dat op het punt had gestaan hersteld te worden, verloren ging. De Amerikanen hielden zich aan him woord en lieten de Brigade, die thans in eigen Indië geheel onverwacht nodiger was dan ooit, volledig uitgerust vertrekken. Met dit vertrek is de Mariniersbri gade voor een rauwe werkelijkheid komen te staan, die niet zozeer van haar militaire krachten, waartoe ze volledig was uitgerust, als wel van haar moreel, dat een oorlogsproduct was, het uiterste heeft gevergd. BEPROEVING. Qp 30 December 1945 verscheen .het eerste troepenschip met Mariniers, de Nooidam van de Holland-Ameilka- Lijn op de rede van Batavia, in welke stad de lijken van Europeanen dage lijks in de kali dreven en talloze landgenoten onder de meest deernis wekkende omstandigheden zaten opge sloten in kampen De redelijkheid scheen zoek. Na enkele dagen werd het schip met zijn van Nederlands stand maanden werden de Mariniers, op En. gels bevel, onder zeer primitieve om. standighederj opgeborgen op een rub ber-onderneming in het oerwoud van Malakka. Pas na die lange wachttijd, die de eerste grote beproeving was I voor het vei mogen tot zelfbeheersing en ondergeschiktheid, kwam de oproe;. van dr. van Mook aan de Nederlands I troepen (verscheidene lichte infanterif bataljons waren inmiddels ook op Ma lakka verenigd) om Indië binnen tt treden. BIJ SOERAB4JA INGEZET TOALS wij reeds in een gedeelte var) onze oplage me'.dden is de memo rie van toelichting op de „herziening van de regeling der provinciale finan ciën" verschenen. Blijkt uit 't ontwerp van wet dat door 't rijk aan de ge. zamenlijke provinciën jaarlijks een bedrag wordt uitgekeerd gelijk'aan zeventiende van de zuivere op brengst van de Inkomstenbelasting JN EEN „Van de Hak op de Tak" vertel den we, dat de Minister van Financiën geen vergoeding meer wilde geven aan de dagbladen voor opname van de trekkingslijsten der Staatsloterij. Jammer, zo schrijft ons nu een insider, want juist voor de kleine man, die op deze wijze eens eed klein gokje waagt (meestal 1/20 of 1/10, dus luttele gul dens per jaar) was het dagelijks een attractie, om na te pluizen in de Stem of Fortuna hem welgezind was geweest. Natuurlijk geeft het enige bezuiniging voor het Rijk maar als de Minister die zo nodig heeft, waarom heeft hij dan de Staatsloterij, die eindelijk tijdens de oorlog ook naar genoegen van het particulier bedrijf goed geregeld was, zo ingekrompen en ongeveer 8000 har de werkers een deel van hun brood uit mond ge nomen? Een paar millioen per jaar zou meer in de schat kist vloeien, indien hij deze weer in hun rechten herstelde, en al schijnen een paar millioen bij het milliardentekort, waaraan we thans gewoon raken, geen rol. meer te spelen, het doet toch wel vreemd aan, dat de Minister nu gaat bezuinigen op deze ad vertenties, terwijl hij anderzijds een paar millioen verwerpt. Naar verluidt, zouden zijn ethische beginselen zich tegen de Staatsloterij verzetten, maar dit kan ook niet juist zijn, want dan had hij de hele loterij moeten afschaffen. YX/E LEZEN de Alkmaarse Courant niet, maar „Het Vrije Volk" doet dit weL En het ontleent aan een verslag in dit blad, dat de heer Welter, in Alkmaar namens „Riikseenheid" het woord voerend, te antwoorden had op een vraag: Waarom komt ge bij de verkiezingen niet met een eigen lijst? Het antwoord luidde: „Dit wordt nagelaten op ver zoek van de andere oppositiepartijen als Partij voor Vrijheid en Democratie, Staatkundig Gereformeerde Partij enz." Wij vragen: Heeft de heer Weiter ook niet als overweging naar voren gebracht, dat hij als lid van de K.V.P. het eendrachtig optreden der katholieken bij de stembus niet wilde breken? Wij vragen slechts. met inbegrip van alle voorheffingen, de vermogensbelasting van natuurlijke personen, de vennootschapsbelasting met inbegrip van voorheffingen, Ce commissaiissenbelasting. de invoer rechten, het statistiekrecht, de accijn zen, de belasting op gouden en zilveren voorwerpen, de omzetbelasting, c e rechten van zegel, de rechten van :e- gistratie en de rechterl van successie, van overgang bij overlijden en van schenking, uit de toelichting op ce wet valt verder te distilleren, dat de provincie Zeeland enigszins extra ge holpen zal worden. Te dien einde zal bij de berekening van oppervlakte van deze provincie ook de oppervlakte dei grote rivieren in aanmerking wor den genomen. Bovendien heeft de com missie-Oud een wijziging voorgesteld van de wet van 1870 betreffende de steun van calamiteuze polders, waar door op de provincie niet meer 1/3. maar 1/5 van de lasten, die voor de oorlog op de provincie Zeeland zou drukken. Het rijk is bereid deze "er- lichting van lasten voor de provincie op zijn schouders te nemen voor wat betreft de jaren 1948 en 1949, maa.' wenst dat te doen los van het voor stel van cfe commissie-Oud. In de plaats van dit voorstel wil de regering 'eerlang een meer principiële herzie ning van de wet van 1870. Uit de gedetailleerde cijfers blijkt in tussen, dat Brabant op ongeveer f 1.982,600 en Zeeland op f 1.083,200 aar. uitkeringen uit 's Rijks kas kar. rekenen, indien het ontwerp van wet wat wordt Daarbij gevoegd resp. 2,348.000 er 730.000 aan belastingen voor opcenten op grondbelasting en personele belasting gaat,.de belasting opbrengst der beide provinciën resp. 4.330.600 en 1.813.200 belopen of resp. f 1.841.600 en 663.200 meer dan de oude belastingopbrengst bedroeg, i Toen is de Indische episode van d« Mariniersbrigade aangevangen t Was in overeenstemming met haar positie als Marine-eenheid, dat zij het gebied van Soerabaja als operatie-ter rein kreeg toegewezen. Op 10 Maan 1943 marcheerden de eerste Marinier», compagnieën het havengebied van Tandjong Perak bij Soerabaja binnen, terwijl vijf grote vrachtschepen, rechtstreeks uit Amerika gearriveerd, het omvangrijke moderne oorlogs-ma- teriaal begonnen te lossen. Tien dagen later werden de eerste stellingen van de Br. Indiërs overgenomen en sinds dien heeft Soerabaja gedurende meer dart een Jaar in het teken van de Mariniers gestaan. .Als de Mariniers er niet waren ge weest, zouden de Nederlanders Soeia- baja niet hebben kunnen houden", n van hooggeplaatste zijde gezegd et met deze uitspraak is het bestaan vat het ongetwijfeld kostbare apparai: der Mariniersbrigade op zichzelf reet gerechtvaardigd. Geleidelijk aan i door een grote activiteit „de stas ring" van Soerabaja uitgebreid en gen de zomer was de situatie zodanii dat de burgers van de grote havenstt: weer ongestoord konden slapen 0 het gebulder van het geschut zelfs Die, meer te horen was. MAJOOR D. KOEKEBAKKEH. TJE CORRESPONDENT te Cairo van de New York Times meldt, dat de Arabische Liga besloten heeft de Ame rikaanse olie-maatschappijen geen fa ciliteiten te verlenen voor het leggen van olie-leidingen over het gebied van haar leden. Syrië zou reeds geweigerd hebben een contrafct met de Arabisch-Ameri- kaanse petroleum-maatschappijen te bekrachtigen. Dit contract is 6 maanden geleden gesloten. Syrië gaf hierbij toestem ming voor het leggen van een der langste pijpleidingen ter wereld. De leiding zou te Beiroet eindigen De petroleummaatschaDpij heeft de regering van Syrië en de Libanon te kennen gegeven, dat zij van het con tract zou afzien, als het niet binnen 30 dagen zou zijn bekrachtigd en dat zij dan een leiding door Egypte zou leggen. In welingelichte kringen wordt ech ter verklaard, dat ook Egypte YkX •be sluit van de Liga steunt. Ook Saoedie-Arabië zou het besluit steunen, doch zou een uitzondering maken voor de lopende contracten. De premier van Syrië zal zich echter naar Saoedie-Arabië begeven om Koning Ibn Saoed te overreden krachtiger te gen de Amerikanen on te treden. Koning Faroek van Egypte, die gaar ne een olieleiding door zijn land zou willen hebben, zou in een moeilijke po sitie verkeren door Syrië's weigering. Indien Koning Faroek toestemn zou geven tot het leggen van een lei ding, zou dit een ernstige spijting in de Arabische Liga kunnen betekenen. Grote tube f. O 90 Adv."' TVUxi) MË*»- griep en pa. kouvatten on-;:.- Bij hardnekkige hoest en bronchitis .Gemaakt door NOURY dus betrouwbaar, M—B— I I Iv'stO) Daarbij is hij een man van grote ont wikkeling, van tact, moed en taaiheid die de zaak er nooit bij neergooit, ook als schijnbaar alle mogelijkheden om tot het doel te geraken tot niets geleid hebben." „Dat is dus de man voor dit geval! Waar woont hij?" „Hier in Londen. Albay Royal 7." „Zullen we maar meteen naar hem toe rijden? Dat wil zeggen wanneer u er tijd voor hebt en u er iets voor voelt me te begeleiden. Anders ga ik er wel alleen naartoe. Mijn taxi wacht beneden." „Natuurlijk rijd ik met u mee, - hoe kunt u daar aan twijfelen?" Fred Haswéll had dit ondanks zichzelf met een vurigheid gezegd zodat er geen twijfel bestond -omtrent de MOt Wi lijn gevoelens voor Nelly. Ze bloosden allebei. Een ogenblik kruisten hun Blikken elkaar, tegelijk verlegen en vurig, om terstond daarop Weer als op commando een koel- zakelijke uitdrukking aan te nemen. Fred schoot zijn overjas aan en greep zijn hoed. „Laat ons gaan. Maar ik moet u nog op één ding opmerkzaam maken, juf frouw Lindsey: Berry zal alleen dan uw zaak ter hand nemen ten eerste als hij vrij is want hij neemt nooit twee dingen tegelijk op zijn schouders en ten tweede als hij er zich voor interesseert. Komt de zaak hem ge makkelijk te verklaren of totaal on belangrijk voor, dan moet u rekening houden met een weigering. Niet voor alle schatten van de wereld zou Silas Berry er zich dan mee bezig willen houden." Ze reden de Albay Road op. Silas Berry, een man van middel bare leeftijd met dun blond haar, blauwe ogen en sympathieke, maar 'schijnbaar nietvzeggende gelaatstrek ken, was thuis en ontving hen met bui tengewone hoffelijkheid. Hij was juist geheel vrij en luisterde met veel aan dacht naar Nelly's verhaal, waarin nauwkeurig alle details en ook haar familieomstandigheden Wérden weer gegeven. Zijn trekken waren daarbij merkwaardig levendig geworden. Ten slotte stonden ze zeer ernstig toen hij zelde „Ik zal u graag behulpzaam zijn, Juffrouw Lindsey. om de zaak tot klaarheid te brengen, maar ik moet u er wel attent op maken, dat ik het probleem voor zeer ernstig houd en de mening ben toegedaan dat we er niet vlug mee klaar ziillen zijn. Verder ge- loof ik, dat die inbraak bij u nog maar een inleiding op volgende gebeurtenis sen zal zijn." „Daar was ik Juist ook bang voor," I mompelde Nelly bedrukt. „Ik voel voortdurend een onbestemd, dreigend gevaar.maar wat kan ik er tegen doen?.. Wat raad u mij aan, mijnheer Berry? Wat is overigens uw mening over het hele geval?" „Daar moet ik u voorlopig het ant woord op schuldig blijven. De scha mele aanknopingspunten die we tot 1 nog toe hebben en die ik het »est met 'net woord „waarschuwingssemen" kan karakteriseren, laten nog niet het trek- ken van bepaalde conclusies toe. Het schijnt me het belangrijkste, dat er eerst wordt vastgesteld of uw broer werkelijk in Londen is of niet en als het eerste het geval is, waarom hij dan tenminste u niet van zijn aan komst in kennis heeft gesteld. Ook zou ik u dringend aanraden, vandaag nog aan uw vader te telegraferen, op dat u de geruststellende zekerheid zult krijgen dat daar ginds alles in orde is." „Dus u gelooft, dat mijn vader ln gevaar verkeert?" stamelde Nelly ver blekend, terwijl haar onwillekeurig haar droom in de geest kwam. „Dat wil ik daarmee helemaal niet beweerd hebben. Maar voorzichtigheid is de moeder van alle wijsheid en u vertelde, dat hij al drie maanden lang niet had geschreven. Ook waren het zijn brieven, die u ontstolen wer den. Ik bedoel dus, dat we ons ten minste geruster wijden kunnen aan de opheldering van de ons bekende feiten als we weten, dat mijnheer Lindsey het goed maakt en zich op de farm ln de lartste tijd nleU bijaonden heeft voorgedaan." „Ik zal straks onmiddellijk het tele gram versturen." „En ik zal terstond beginnen op te sporen, waar uw broer Peter op het ogenblik vertoeft. Is hij werkelijk in Londen dan ls het heel goed mogelijk dat een onderhoud met hem alles wat ons nu verdacht toeschijnt, heel een voudig te verklaren blijkt en ons ook t motief tot de brievendiefstal duidelijk wordt. In verband daarmee zou ik u toch beslist willen adviseren de politie van uw laatste ontdekkingen op de hoogte te brengen. U zou het schrifte lijk kunnen doen." Als u het voor verstandig houdt, zal ik het natuurlijk doen en wel vandaag nog," antwoordde Nelly. (Wordt vervolgd.- (Adv. 744-00) DINSDAG 34 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 M. 7 nws 7.15 gymn. 7.30 morgengebed 7.45 Schubert 8 nws 8.15 gram. 9 lichtbaken 9.30 concert 10 voor kleuters 10.15 gr. 10.40 voordracht 10.50 kamermuziek 11.30 bijbellezing 11.40 Smetana 12 angelus 12.03 metropole-ork. 12.30 weerpr. 12.33 metropole-ork. 12.55 zon newijzer 13 nws 13.25 zang en piano 13.50 muziekpraatje 14 kamerkwartet 14.30 onder ons 15 gram 16 zieken bezoek 16.30 ziekenlof 17 na school 17.15 kamerkoor 17.45 reg ultz. 18 can tus populorum 18.20 sport 18.30 str.kr. 19 nws 19.15 gram. 19.30 radiogenes 19.45 Niwin 19.50 wederopbouw 20 nws 20.05 gew. man 20.12 piano 20.30 lij densmeditatie 21.30 piano 21.40 kamer muziek 22.07 actualiteiten 22.15 avond gebed 22.30 nws 22.45-24 philh. orkest. HILVERSUM n, 415 M. 7 nws 7.15 gram. 7.50 dagopening 8 nws 8.15 gram. 9.15 morgenwijding 9.30 w.st 9.35 gram. 10.30 voor de vrouw 1035 gram. 10.50 voor de kleuters 11 gram- 11.45 over Indië 12 Lyra trio 12 30 weerpr. 12.33 voor het platteland 1243 gram. 13 nws 13.15 Skymasters 1345 operaduetten 14 kniples 14.30 gram 16.30 piano 16.40 de schoolbel 17 semble muziek 17.30 zang en orgel 10 nws 18.15 piano 18.30" VaudeviHe-ork- 19 het klokje van zeven 19.05 TCB1 Poes 19.15 liederen 19.45 over dokten 20 nws 20.05 echo 20.15 bonte trein 21.30 gram. 22.15 buitenl. overziet» 22.30 liederen 23 nws 23.15-24 gram. (Adv. 743-ou'

de Stem | 1948 | | pagina 2