De mantel der liefdeloosheid der Mn Gepantserde smokkelauto in de val m ppw^tisclis Commissie van Drie: grotere bevoegdheden of niet Joods zakencentrum in Jeruzalem opgeblazen Toestand in Palestina zeer ernstig r /HHrfsrs, tissft rH tos de De vorst en zijn gevolgen Verantwoor delijkheid der leiders VIERDEJAARGANG No. 1006 M A A N D A G 23 FEBRUARI 1948 Slowaakse Volksrepubliek uitgeroepen terreur IN 'T KORT 460 r70 GAUW de commissie der V. N. in Palestina komt, zal het met de zelfbeheersing der Arabieren zijn gedaan," aldus verklaarde de Britse minister van koloniën Arthur Creech Jones, tijdens een radio-debat van een der universiteiten van Chicago over de verdeling van Palestina. RADIOREDE MRSASSEN Neutraliteit in de statengemeenschap onaanvaardbaar „Ons bestuur heeft gebreken" zegt Hatta Indonesië in de Veiligheidsraad 51 doden en 120 gewonden Spanning tussen Britten en r'oden 2000 GOEDERENWAGONS kon Nederland kopen van de Ame rikanen in Duitsland. Alle beetjes hel pen. Geruststellend Madoera is „politieke eenheid" Succesvol optreden van grensbeambten f Inzittenden konden ontsnappen StenTön /iSS Kto: ?gem0€-t' ^at 16 00k de beesten in Wal is immers de procedure? Van Regeringswege zal aan de thans zittende Kamers worden voorgesteld, om als haar oordeel uit te spreken, dat er grond bestaat om de nu grond wettelijk tussen de delen van de Staat, Nederland, Nederland Oost- Indië, Suriname en Curacao, bestaan de verhouding essentieel te ver anderen (De plannen zijn bekend: het éne thans bestaande souvereine ko ninkrijk zal wordedn gereconstrueerd tot twee ieder voor zich souvereine staten, beide omsloten door het Unie- verband). Gaat het huidige parle ment met de regering mse, dan wor den dé Kamers ontbonden. Nieuwe vei kiezingen vinden plaats om het Nederlandse volk zijn oordeel te doen kennen, of het al dan niet instemt met de voorgestelde herziening. Wil die herziening geldend zijn, dan moe ten de nieuwe Kamers met etst m eer de, beid van twee-derden de voorge stelde verandering aannemen. Nog lichte vorst Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M Vies Mr H B. B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3 38 per kwar taal. per post I 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 026. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, lelefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsinge) 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m, voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60) Incasso wordt berekend. N. TkE TWAALF NIET-COMMUNISTISCHE kabinetsleden van de regering D Gottwald hebben definitief hun ontslag aangeboden aan de Tsjecho-SIo- waakse president Benesj. Premier Gottwald heeft dies ijlings een massa meeting belegd, waar hij „onthuld heeft" hoe 't ook in dit geval gaat om een reusachtig complot tegen de Staat. Onder toejuichingen en spreekkoren van Zijn publiek was hij van -mening, dat dergelijke landverraders voorgoed uit de regering moeten worden gebannen en dat alleen de communisten met uit sluiting van alle „reactionairen" het nu maar eens tot heil van Staat en volk moeten gaan doen. De VOORZITTER van de Slowaakse Faad van Beheer (Uitvoerende 6 macht) Husak, heeft meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om „re- actionaire" functionarissen te ontslaan en niet veel later om niet minder dan een Slowaakse Volksrepubliek uit te I roepen. Men moet nu eenmaal 't ijzer smeden als het heet is. Hoe hij het ove rigens zonder hulp v.,n Moskou denkt klaar te spelen, is nog steeds een diep geheim en zal dat vermoedelijk wei blijven. Nog raadselachtiger is het voor ons. hoe dat eventueel zal kun- nen rijmen met de beschuldiging van Gottwald aan de „reactionairen" als zouden zij tegen het belang van de Staat in buitenlandse mogendheden naar de ogen zien. I Het ziet er dus naar uit, dat het communisme de tijd rijp ach* om in Tsjecho-Slowakije zijn slag te slaan. Het ziet er eveneens naar uit, dat pre sident Benesj. die haastig naar Praag is teruggekeerd vanuit zijn buiten verblijf en die al heeft verklaard, dat hij „in geen geval een nieuwe rege ring zonder de communisten" wenst, water bij de wijn gaat doen of volko men bakzeil gaat halen. Dat dit overigens niet helemaal over glad ijs zal gaan, moge worden be lezen uit het beroep van de Tsjecho- Bowaakse sociaal-democratische par- 4j aan de arbeiders, waarin gezegd wordt: „Geeft niet toe aan terreur en politieke chantage van de communis tische partij; verdedigt uw politieke BEL0FTEGETR0UW AMERIKAANSE kolonel Hanlon werd tijdens het von Rundstedt-offenslef in de Ar dennen in de winter van '44-'45 van de hoofdmacht afgesneden en moest zich tegen een overmachti ge vijand verdedigen. Hij was niet in het bezit van voldoende ca mouflage-materiaal, toen hij werd overvallen door de sneeuw. De bewoners van het dorpje „leenden" hem Bastenaken 700 la kens. De kolonel verzamelde vorig jaar eenzelfde aantal lakens in zijn woonplaats en bood deze nu in dank aan Bastenaken aan. De begrippen „dankbaarheid" en „de belofte getrouw" maakte deze plechtigheid tot een indrukwek kende. TAP EEN massa-vergadering te Bratislava heeft Husak, Zater dagavond verklaard: „Wij zijn niet meer een bourgeois-republiek, doch een Volksrepubliek, Ik doe een beroep op de vertegenwoordi gers van alle verzetsbewegingen, op alle arbeiders, opdat wij defi nitief de fundamenten van de Re publiek kunnen leggen. De Slowaaks-democraten, aldus Husak, hadden voor de tweede maal in een korte periode een po litieke crisis veroorzaakt. Politie ke partijen, welke thans in de op positie waren en weigerden een nationaal front te vormen onder Clement Gottwald moesten niet m het provinciaal bestuur blijven. De voorzitter van de Slowaak- se communistische partij, Siroki, zeide op de vergadering: „Wij blij ven aandringen op de vorming van een regering van het nationale front van Tsjechen en Slowaken, zonder reactionaire ministers". vrijheid, arbeiders, zonder welke u in uw strijd om uw rechten zoudt wor den bedreigd". Dit is klare taal, maar we vrezen en menen daartoe aan de hand van de allerjongste historie van Oost- Europa alle reden te hebben dat angst en dreiging het maar al te snel en al te grondig van het verstand en de open moed zullen kunnen winnen. Wanneer we lezen in een proclamatie van Gottwald, dat bij een complot van geweldige afmetingen verse' illende hoge personen betrokken zijn en dat dit complot het karakter var een sa menzwering tegen de Staat bezit, dan vrezen we, dat er weldra enkele slachtoffers zullen moeten vallen. Het Ijzeren gordi'n. dat nog steeds zonder scheur of rafels schijnt, zal dit alles wel weten te bedekken met de kille mantel der liefdeloosheid Benesj zal vandaag de leiders der drie partijen, waarvan de ministers zijn afgetreden, ontvangen. „De beurt is aan andere landenmeent Engeland Creech Jones zeide, dat de Britten zich reeds veel opofferingen voor Pa lestina getroost hadden, en dat thans de 'buurt aan de andere lan den was gekomen. ,,Wi' willen het plan van Je V N. op alle wijzen steunen, behalve door het ten uitvoer te leggen", zo zeide de minister. Indien echter het Pales tijnse bestuur in zijn hulp aan de commissie wordt belemmerd, moet dit worden geweten aan de ongere gelde toestanden, waarin net -zijn functie moet uitoefenen. „Laat niemand zich ontveinzen, dal de toestand zeer ernstig is. De Britse troepen, die volstrekt onpartijdig op treden, hebben tot dusver een open lijke burgeroorlog weten te voorko men doch aan beide zijden heeft men rijn toevlucht genomen tot gewelo en he' bestuur en de normale diep- ston kunnen s'echit met de grootste moeite worden gel ndhaafd". AAN DE VOORAVOND van de der de west-Java - conferentie ver klaarde Moh. Hatta, dat het de be doeling van de Nederlanders is, het Soendanese gebied af te scheiden van de Republiek. Na te hebben herin nerd aan de bepaling van de op de ..Renville" gesloten overeenkomst in zake de volksstemming in de door de Nederlanders bezette gebieden, le verde Hatta critiek op de samenstel ling der conferentie te Bandoeng en gaf hij als ziin overtuiging te kennen, dat de meerderheid van het volk van west-Java in het geheel geen af scheiding van het republikeinse ge bied wenst. Hatta zeide tenslotte: „Wij verhelen niet, dat ons bestuur nog gebreken vertoont, doch in de practijk werkt het plaatselijk bestuur reeds volgens de wensen van de be trokken bevolking" )t QHINWELL, de Britse minister van oorlog, heeft weer eens verklaard dat er geen reden is waarom Enge land, de V. S. en de Sovjet-Unie niet in harmonie met elkander zouden le ven. „Als wij daarin niet slagen.n moe ten er vroeg of laat moeilijkheden ko men. Wij verlangen op goede voet met alle landen te staan, mits zij zich ont houden van agressie jegens hun buur landen". rjE VEILIGHEIDSRAAD praa lang en soms ook heftig over de vraag, in hoevere de bevoegheden van de Commissie van Drie uitbreiding behoefden. De voorstanders waren 't best vertegenwoordigd door de Chi nese gedelegeerde Tsjiang, terwijl de tegenstanders van uitbreiding in Pa- rodi, de Franse afgevaardigde hun beste woordvoerder vonden. De concept-resolutie van Canada was oorspronkelijk onschuldig genoeg, vandaar dat Mc. Naughton kon mee delen, dat beide partijen hun instem ming hadden betuigd. Maar er kwa men in de loop van de besprekin gen zoveel interpretaties en overeen komstige amendementen los, dat van Kleffens het nodig vond om tegen een paar dingen krachtig te protes teren. De Chinese gedelegeerde voorzag moeilijkheden bij de uitwerking van een politiek accoord en wel inzake de uitleg der verschillende politieke principes en het in het leven roepen van nieuwe politieke eenheden. Hij wilde dan ook, dat de Commissie de macht zou krijgen voorstellen te doen ook als de partijen daar niet om vragen. Ook wilde hij de Com missie machtigen te arbitreren over de interpretaties van de politieke principes der partijen. Frankrijk was integendeel van me ning. dat de voorzichtige leefwijze van de Commissie tot dan toe zo gun stige resultaten had opgeleverd, dat het zaak was de bevoegheden te la ten bij hun oude vorm en uitgebreid heid. Pa n het MILLIOEN kinderen verkeren in nood, waarvan er 230 mil- lioen direct in gevaar verkeren van de honger om te komen, volgens de schatting van het internationale voorzieningsfonds voor noodlijdende kinderen te Genève. TDISCUITS, chocolade - stukjes, fa- briekskoekjes, gevulde repen en suikerwerken worden ten gerieve van de kruidenier 2 cents per ons duur der. Voor andere artikelen wordt door de Minister prijsverhoging over wogen. TAE „MAGNEET" rijwielen-fabriek te Weesp is geheel door brand verwoest. Zouden de fietsen weer op de bon komen? J5JEN KACHEL, die te dicht bij het behang stond, veroorzaakte brand in een huis aan de Regentesseiaan te Den Haag. Een baby van drie maan den is in zijn bedje verbrand. TjJEN SPOORWEGONGELUK in Zwitserland kostte naar schatting aan veertien tot twintig personen het leven. De trein reed op een zijspoor en kwam in botsing met een huis. pIE CARELSEN de bekende toneel speelster, is bij gelegenheid van haar 40-jarig jubileum benoemd tot ridder in de Orde van Oranie-Nas- sau. J>E WEGENWACHT is niet meer exclusief Nederlands: in België is naar Nederlands model een dergelijke instelling in het leven geroepen. De Benelux werkt door. JJEVIN zou volgens de geruchten geheime besprekingen hebben ge voerd om uit de Labour-parfij te tre- «en en lid te worden van, de conser vatieve partij. Het struikelblok zou zijn, dat hy vo'leiiiïe vrnheid inzake buitenlandse politiek wenst. een heidebrand op de Veluwe verwoestte 75 H.A. hei, beplant vliegdennen. Men vermoedt op- hJ ft Ve brands:lchting, de politie heeft de zaak in handen. "J^JARijke dankt u hartelijk voor het prachtige speelgoed. Onze beste wensen voor de herstellende militairen van de Land- Zee- en Lu-htmacht", aldus een telegram van et prinseli-k Paar aan de herstellen de militairen in Indie. QEEN ENKELE staat is nu nog by machte, alleen uit eigen kracht het algemeen welzijn te verzorgen. Behoud van vrede en bevordering van de welvaart kan geen enkele staat vandaag meer aan zijn burgers waarborgen. los van buitenlandse medewerking, aldus het betoog van Mr. E. Sassen, vice-voorzitter der K.V.P. voor de K.R.O.-microfoon. Hij vindt het van ver-ziende wijsheid getuigen dat Marshall een plan heeft geopperd, om ons werelddeel uit die nood op te beuren inplaats van dat Amerika op de duur onze armoede zou moeten delen, wil hij, dat wij delen in de Amerikaanse welvaart. Mr. Sassen wees er op, hoe een waarachtige vrede nog steeds niet in trad. Wel is allerwegen de overtuiging gerijpt, dat het niet genoeg is te zeg gen: nooit meer oorlog maar dat wij ons veel liever moeten instellen op net herstel en handhaving van een recht vaardige vrede. %Ien erkent steeds meer, dat geen enkele staat nog bij machte is, die beide grote doeleinden alleen te verwezenlijken, doch dat de staten zich daartoe aaneen moeten slui ten. En meer dan dat. De states zullen elk een stuk van hun ontoereikende, opperste macht, een deel van hun alleen in theorie nog onbeperkte souvereiniteit moeten af staan aan een hoger internationaal gezag, om op die manier een of meer internationale rechtsgemeenschappen te doen ontstaan. Wie als wij, een internationale rechtsorde wil, door een dienend machtsapparaat geschraagd, die mag niet in het vage laten, over wat voor recht" hij spreekt. Hier doen gods dienst en levensbeschouwing, hier doet de kracht van het beginsel zich gelden. Evenmin als wij genoegen kunnen kunnen nemen met een neutrale staat, evenmin zullen wij de neutraliteit in de staten-gemeenschap mogen aan vaarden. En zeker zullen wij ons hebben te keren tegen opvattingen, die recht streeks tegen de onze ingaan, die recht gelijk stellen aan het belang van klasse of ras, die een totalitaire, dlcto- riale staat maatstaf maken van goed en kwaad, ook al noemen zij zo'n dic tatuur misleidend een „volksdemocra tie". Actie der K.VJ. JENEVER wordt niet duurder en de rantsoenen worden niet vermin derd. aldus de Minister van Voedsel voorziening ter geruststelling van res taurants e d die waren opgeschrikt door tegenstrijdige geruchten dienaan gaande. jyir. Sassen betoogde, dat wij een in ternationale rechtsorde aanstonds nodig hebben om vrede, veiligheid en welvaart te waarborgen voor onszelf en onze kinderen. Daarom eist de K.V.P. een actieve en doelbewuste bui tenlandse politiek. Daarom heeft zij zelf het ontwerpen van concrete uit werkingen intensief ter hand doen ne men. Daarom steunt zij krachtig elke poging om de Benelux-gedachte te versterken en de heilzame invloed dezer drie landen ten aanzien van Duitsland, van West-Europa en van de wereld te verstevigen. Daarom heeft zij levendige en veelvuldige contacten gelegd met gelijkgerichte politieke partijen in en buiten Europa, verenigd in de „Nouvelles Equipes Internatio nales": de nieuwe internationale ploegen. "yRIJWILLIGE giften van parochia nen in de kerkrollecten brachten in Limburg voor de wederopbouw van verwoeste kerken in 1947 een be- dag van 1 1.450.000.— op. T/OLGENS het Sovjet-Russische persbureau Tass beschikken de Sovjet-Russische strijdkrachten thans over 5 maal zoveel artille rie, 15 maal zoveel tanks en 5 maal zoveel vliegtuigen als bij het begin van de vorige oorlog. Het 30-jarig bestaan van het Sovjet-Russische leger zal 23 Fe bruari plechtig gevierd worden. „Men moet echter niet vergeten dat ons leger direct in dienst staat van de ontwikkeling van onze industrie. Door hun werk smeden de arbeiders der S.U. de wapenen van de overwinning" TAE GROOTSTE EXPLORE in lestina sinds het opb'azer Koning David-hotel in Juli 1913 heeft hedenochtend het Joodse zaken- en wooncentrum om dl Ben Jehudastraat te Jeruzalem in een brandende ruine ve-anderd. De explosie deed de stad schudden en meer dan een mijl in de omtrek braken ruiten. Verschillende gebou wen stortten in en versperden de stra ten en in andere gebouwen braken branden uit. Vele Joden strompelden in nacht kleding naar buiten, enig huisraad meenemende. Velen hadden bloedspat ten op hun kleren. Een ooggetuige verklaarde, dat er onmiddellijk na de explosie een pa- i niek uitbrak. „Overal zal men lijken liggen en de mensen, die barrevoets in nachtkleding naar buiten liepen, wondden hun voeten aan het glas, dat op de straten verspreid lag". Velen werden door de kracht van de ontploffing uit hun bed geworpen; een massieve rookkolom steeg meer dan 100 meter hoog in de lucht. Joodse reddingsploegen werken uit alle macht om de slachtoffers onder het puin, die men hoort kreunen of gillen, te bevrijden. De straat is afgezet en duizenden mensen verdringen zich achter de eor dons. Ofschoon men niet weet, hoe de ontploffing is veroorzaakt, doen ge ruchten de ronde, dat men 's nachts straat gevonden. Andere geruchten, dat zich geüni formeerde mannen in de vrachtwa gens hebben bevonden, heeft onder de bijna hysterische menigte tot anti- Britse demonstraties geleid. Britse po litie en soldaten, die als reddingsploe gen te hulp waren gesneld, moesten worden teruggetrokken toen de de monstraties toenamen en joden met re volvers, geweren en handgranten door de straat liepen en schreeuwden, dat de Engelsen aan de ontploffing schul dig waren. De ziekenhuizen van Jeruzalem zijn reeds overvol en men heeft huizen en schepen als noodhospitalen inge richt. Dragers met doden en gewon den lopen af en aan. Volgens berichten uit Joodse bron zijn er 51 doden. De officiële berich ten spreken van 33 slachtoffers. Een Britse soldaat is in de buurt van de plaats der explorie door Jo den doodgeschoten, aldus melden Jood se bronnen. Ook op twee andere Brit se soldaten werd geschoten en men gelooft, dat zij beide gedood zijn. De spanning tussen de Britse sol daten en politie enerzijds en de Joden anderzijds is tengevolge van deze aan vallen groter geworden. Volgens Joodse bron melden de laat ste berichten, dat er meer dan 120 personen gewond zijn, van wie vele ernstig. De Joodse burgerwacht en de leden der Haganah hebben bevel gekregen de identiteitspapieren van alle Britse soldaten die de Joodse zones binnen- Dr. H. van Mook heeft heden een decreet uitge vaardigd, volgens hetwelk het eiland Madoera ten Noord-Oosten van Java als „aparte politieke een heid" in de Archipel wordt erkend. Madoera zal als georgani seerde staat in de toe komst in de souvereine Verenigde Staten van In donesië worden opgeno men. India steunde uiteraard de voorstel ien van Australië en was voor een soepeler procedure bij het optreden van de Commissie. Maar India en Aus tralië hebben niet het recht een amen dement in te dienen. Bij monde van Cadogan verklaarde Engeland nog, dat z.i. de Veiligheids raad de partijen niet kan dwingen wat dan ook tegen hun wil aan arbitrage te onderwerpen. Columbia diende een amendement in. waarbij parti'en worden uitgeno digd ten spoedigste de „Renviile- overeenkomst" in vervulling te doen gaan en waarbil bepaald wordt, dat de Commissie haar werk zal voort zetten op de wijze die baar goed dunkt. Donderdag a.s. komt de raad op nieuw bijeen en zal dus over de Ca nadese resolutie en het Columbiaan- se amendement worden gestemd. Informele besprekingen ie Djokja? Volgens betrouwbare te Batavia ont vangen berichten gelooft men dat te Djokja informele besprekingen zijn begonnen om de Republikeinse deel neming aan een federale interim-re gering voor Indonesië te regelen. drie vrachtwagens in de Ben Jehuda- komen te doorzoeken. Het bureau straat had geparkeerd. Een van de vrachtwagens zou zijn weggereden, waarna de twee anderen zouden zijn geëxplodeerd. Men heeft inderdaad de overblijfselen van een vrachtwagen in i een' grote krater in het midden van de had van Arabische zijde de verzeke ring gekregen, dat de Arabieren geen schuld hebben aan de explosie. Een correspondent van de „Exchan ge Telegraph" is op ongeveer 21 km. van Jeruzalem doodgeschoten. E'EN expeditie van de Reddingsmaat- schappij heeft de uit 3 personen bestaande bemanning van het vissers vaartuig, dat Zaterdag in het ijs was blijven steken, afgehaald. Men is lo pende over 't ijs naar Schiermonnikoog gegaan. Allen zijn ondergebracht in hotel van der Werff. Het schip is de „Bruinisse 30", dat in Biuinisse thuis behoort. Met ingang van Zondag werd de veerdienst EnkhuizenHoorn wegens ijsgang gestaakt. Ook de rijksveerdienst Oostmahorn- Schiermonnikoog is stil gelegd. Met ingang van vandaag zal men langs de wegen, die, door de Wegen wacht gepatrouilleerd worden, op d? plaatsen, waar dit nodig is, een hel rode A.N.W.B.-waarschuwingswimpei kunnen zien wapperen met het op schrift „glad". Op de weggedeelten, waar plotselinge gladheid optreedt door ijzel, sneeuw, regen of andere oorzaken, worden de wimpels ter waarschuwing van het verkeer aan paaltjes en bomen beves tigd. J7JEN UIT BELGIE AFKOMSTIGE pantserwagen, ingericht voor veevervoer, is Zaterdag- in de vroege morgenuren onder de gemeente Ossendrecht, enkele honderden meters van de grens, btf het nemen van een opgeworpen barricade omgeslagen. Het is dezelfde pantserwagen, welke in de nacht van 9 op 10 Februari jl. te Rucpheh by een achtervolging wist te ontsnappen. Met de wagen viel een viertal koeien als buit in handen van do grensbeambten. De drie inzittende personen trachtten ieder met een koe aan de hand nog de grens te bereiken, doch liepen in het Hageland op een paar honderd meter van de gekapseisde wagen tegen de Dienstgeleider van I. en A. van Ossen drecht op. Met achterlating van de beesten zetten zij het op een lopen, waar bij een hunner zich ontdeed van zijn overjas om sneller benen te kunnen maken. {JET intensiever opereren aan het smokkelfront met pantserwagens, vraagt extra activiteit van de ambte naren, belast met de bewaking van de grens. Ruim veertien dagen geleden kon een pantserwagen onder Rucphen ont snappen, toen deze, komende vanuit België, vanaf de Scherpenberg onder de gemeente Rucphen met een auto werd achtervolgd. Er werd door de achtervolgende ambtenaren geschoten en vanuit de pantserwagen werd het vuur beantwoord. In Rucphen zwaai de de pantserwagen terug in de rich ting België en de ambtenaren moes ten de achtervolging -met de luxe auto staken wegens panne. Door de inspectie van Invoerrechten en Accijnzen werd daarop een werk plan ontworpen, dat Donderdag j.l. werd ingezet met een speciale bewa king van bepaalde punten. Een daar van was de uiterste Zuidwesthoek van Brabant, lopende van de weg naar Zeeland tot aan de grens met inbe grip van de toevoerwegen langs Huy- bergen e.o. Vrijdagnacht was dezelfde stelling betrokken. Ambtenaren lager o.m. in hun stelling bij de Platluis op een heuvel tegenover de boerderij van Kooien. „De wagen is binnen". "TEGEN één uur na middernacht drong motorgeronk tot deze stel ling door en zag men kleine lichtjes naderen in de maanlichte nacht. Bij grenspaal 263 kwam een vrachtwegen over de grens richting Platluis. De wagen liet men rustig passeren maar meteen ging er via de sectiechef te Hoogerheide een seintje naar de on derscheiden posten „de wagen is bin nen". Intussen had de pantserwagen via het dorp Ossendrecht en over het Kalfsven zijn weg gekozen naar Hoo gerheide. „Rats door de ketting." Daar is ie weer! Tkeze spanning steeg ten top toen om ongeveer drie uur een wagen door het dorp Woensdrecht raasde, komen de vanaf de Zeeuwse weg. Even bui ten de kom zwenkte de wagen rechts af over de asphaltweg naar Hooger heide om vervolgens weer over Kalfs ven richting Ossendrecht te vliegen. Hier ging het dwars door het dorp in richting Putse Molen, om bij het kapelletje rechtsaf te zwaaien naar de Platluis. De mannen van de post Platluis had den intussen niet stilgezeten. Een oud verbogen chassis van een auto. dat bij boer Kooien op 't erf ligt, hadden ze naar de keiweg gesleept en gesteund door een paaltje als barricade juist vóór de scherpe bocht om de ter plaat se gelegen heuvel heen, opgesteld. Zelf hadden de ambtenaren zich boven op de heuvel teruggetrokken. Motorgeronk werd hoorbaar. In snel le vaart naderde de wagen de bocht, De mannen hoorden de man, die met zijn hoofd uit het luik boven in de ca bine de weg verkende, roepen: „een versperring", maar direct daarop vol gend rijen g En het volgende ogenblik gebeurde Hier was midden in het dorp een IInPketmgegPmeatStz^ tpaan™ riri het' Ee" hels" kabaal r.een "slag-De Iers, ijzeren pinnen tef vernleHng van Pan^w®gen had de versperring ge- de banden 8 dn nomen sleepte het oud-roest gevaarte 6 anaen. in zijn snelheid mee doch dat oude Een ambtenaar gaf hier op enige af- ding bleek taaj, wrong zich onder de stand vóór de ketting een stopteken, zware wagen waardoor de chauffeur de wagen stopte af, blijkbaar als het stuur verloor en het gevaarte kap schijnbeweging bedoeld. plotseling seisde, zette de bestuurder volle lichten op. gaf vol gas en nam de versperring in razenvaart de eg "n Dan maar snel wandelen meeslepend. De ambtenaar kon KOEIEN sloegen uit de laad- gen beduusd nakijken om even later bak, waarbij de dieren werden af de kettingeg op te rapen en zijn chef ^eremd d?or he* dekzeil waarmee de te gaan melden „Hij reed rats door b0Yen 2Ü e van laadbak was afge- de ketting chef". sloten. De smokkelaars hadden met- 'een weer hun positieven bij elkaar en De pantserwagen zwenkte af naar handelden snel In een wip was min IlL?°rLT0enS£reCht', £0U hij deze uit d* Qabine lan|s hit bovenlufk wa« ho- w«?rU gewoonte ieder nam een koe en in snelwandel- maar enkele Wag0n temp0 £ing het richting Zandvliet- ruf "bmnen grens, over de zandweg langs en over t? was nu maar „waar de landerijen van boerderij Kooien. Naarf ri h "m1" bulten,\ Hier trad hen echter de op verkenning bonS^aan de Senricantï?'6 met Zgï' ?"nde dienstgeleider van Ossendrecht nenwegen waarlangs passeren van de grens mogelijk is. Welke binnenweg zou de wagen kie zen? Alles wat aan ambtenaar dienst had leefde in spanning. de steek moesten laten en de benen nemen. Een van de heren ontdeed zich daar bij van zijn overjas om sneller voor uit te komen. De jas zelf bevatte slechts enkele boterhammen met kaasl belegd, De ambtenaren op de heuvel had den intussen ook de achtervolging in gezet en vingen de loslopende koeien op. In de laadruimte van de pantser wagen troffen zij nog een vierde koe. Het waren alle vier drachtige beesten. Men verwachtte zelfs Zaterdagmor gen, dat men binnen enkele uren van „vier koeien en een kalf" zou kun nen spreken. In de cabine van de pantserwagen lag nog een stapeltje boterhammen, eveneens met kaas belegd. De heren krijgen dus blijkbaar hun „lunchpak ket" allemaal van hetzelfde „hotel" Een zak vodden bleek dienst te doen om de hardheid van de zitplaatsen weg te werken. Zwaarder gepantserd. TAE CONSTRUCTIE van deze pantser wagen week geheel af van die, welke half December van het vorige jaar onder Wouw door brand in de steek moest worden gelaten en thans door de ambtenaren zelf wordt ge bruikt voor manusje van alles. Aan deze tweede wagen zijn vanaf de voor-bumper een paar ijzeren bo gen aangebracht, welke naar boven de cabine lopen. Doel: eventuele draad of kabelversperringen oplichten. Twee grote Boschlampen zijn als schijnwerpers op de beide spatborden gemonteerd. De cabine van deze smokkelwagen is voorzien van een geheel gepantser de kap, terwijl in die kap een vierkant luik is, kennelijk bedoeld voor een verkenner van de weg. De zijwanden van de laadruimte achter de geheel stalen cabine be staan uit enkele op korte afstand aan gebrachte planken, terwijl een dek zeil het geheel overspant. De hoge achterwand, tevens laadbrug bestaat uit stalen platen versterkt met lichte U-ijzeren balken. Meerdere putjes in deze achterwand zijn van even zovele afgeketste kogels afkomstig. Als nummerbord had de wagen 250833, terwijl links op die wand het cijfer 57 staat, een nummer van het legeronderdeel waarbij de wa gen was ingedeeld. Hiervan valt af te leiden, dat het hier dezelfde wagen betreft, welke in Rucphen aan de amb tenaren wist te ontsnappen. Zijn eerdere, zij het met minder eer aan het smokkelfront gesneuvelde broer heeft hem weer op de been ge bracht en vervolgens op sleeptouw ge nomen naar de plaats waar ze nu ver der broederlijk zullen smmen zijn. In de plaatsen waar ze langs kwa men hebben de gezichten van de grens ambtenaren geglunderd. Men kon het hun aanzien, dat ze een urenlange dienst achter de rug hadden Maar"t I succes is dan ook naar verhouding. TJIJ MEERDERE GELEGENHEDEN is reeds gezegd, dat het Neder landse volk op de dag van vandaag slechts een povere belangstelling toont voor het datzelfde volk toch zo nauw rakende staatkundig le ven. Htt lijkt erop, alsof het Neder landse volk politiek wordt geleefd, in plaats van dat het actief er aan deel neemt Opvallend is het tenminste, hoe weinigen op de hoogte blijken te zijn van de actueel-politieke en staats rechtelijke betekenis der aangekon digde Kamerverkiezingen. Dat er wellicht in de loop van dit jaar ver kiezingen zullen plaats vinden wordt over het algemeen wel geweten. Te weinig is echter bekend, dat die verkiezingen, ais zü gehouden wor den van zó bijzondere betekenis zijn, dat die politieke apathie onder grote groep n van ons volk, onverantwoord is en een ernstige tekortkoming. Zteer bijzonder is de betekenis, om dat zij, vallend buiten de cyclus der periodieke verkiezingen, verband houden met het van Regeringswege te verwachten voorstel tot wijziging der grondwet. En bij die wijziging is geheel onze staat in al zijn delen ten nauwste betrokken. Actief zowel als passief. Het eerste, omdat consti tutioneel het Nederlandse kiezers corps geroepen zal worden om zijn oordeel over de in eerste instan ie wenselijk geachte grondwetsherzie- ning uit te spreken, ja om die wijzi ging mede tot stand te brengen. Passief omdat datzelfde kiezerscorps de con sequenties van de mede door zijn toe doen tot slandgebrachte herziening heeft te dragen voor de volle 100 en dit niet enkel voor het huidige ge slacht, doch eveneens voor de komen de generatics. De invloed van de kiezers oo die wijziging is constitutioneel workeiijs bestaand. Want van de uitspraak van de in d-e verkiezingen door het Ne 1 irland- s~ volk gekozen Kamers hangt het af, of di grondwetsherziening en dus óe reconstructie van ons staatsbeste! rechtens-haar beslag krijgt. J{.at de voorgestelde herziening in grijpend is, behoeft wel geen be toog. Dat de taak van ons politiek- mondig geachte kiezers uiterst be langrijk is. evenmin. Op beide hebben wij ons te bezin nen. Ieder lid van het kiezerscorps heeft de staatsrechtelijke, ik zou willen zeggen: zedelijke plicht, nauw lettend en in de mate, als hem dit mogelijk is te onderzoeken, of hij rekening houdend met alle omstan digheden, h3t redelijk verantwoord, d.i. in het waarachtige algemene belang van geheel de Nederlandse Staat en zijn bewoners acht, dat de voorgestelde herziening doorgang vindt. Hij zal zich daarbij te hebben laten voorlichten, het „vóóg" en het „tegen", beide in geheel hun omvang en bezien onder alle aspecten, te overwegen en dan zijn keuze te be palen. Mogen de politieke leiders op dit zo importante moment onzer geschie denis hun „leiderschap" verstaan en er de verantwoordelijkheid ten volle van beseffen, indachtig de invloed, die zij op de kiezers uitoefenen. Mogen zij, zowel de regeringsgezin- den als de oppositionairen zich slechts door dit éne laten leiden: Wat is on der de huidige omstandigheden ge zien vanuit het oogpunt van het be lang van geheel onze Staat in al zijn delen vereist en mogelijk? Extre misme, zowel ter eenre als ter andere zijde kan slechts het belang van mil- lioenen schaden. Mogen zij oprecht zijn in de ver kiezingsstrijd: D.w.z. Geëist mag en moet worden, dat zij het kiezersvolk voorhouden, dat in zeer belangrijke mate gaat om deze acuteel politieke vraag: Wat moet zijn de verhouding tussen Nederland en Indië? Mr. A. J. M. VAN OVERVELDT. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte sneeuwval. Nog aanhoudende lichte vorst, maar overdag op sommige plaatsen tij delijk temperatuur om het vries punt. Geleidelijk wat afnemende wind, in het Zuidoosten van het land krimpend naar Noord, overi gens Noordoostelijk. Zon ouder 18.07. Maan onder 7.41 uur. Dinsdag Zon op 7.40 uur. Maan op 17.46 uur.

de Stem | 1948 | | pagina 1