rN's Oosters tegen Westers blok Memoranda aan Benelux-landen Zijn verzetsstrijders franc-tireurs? \ZI.IN IN 'T KORT Italië voor een burgeroorlog NSB-ers onder schillen Moordzaak na 4 jaar opgelost MA's Stuivertje wisselen Twee die het weten kunnen VIERDE JAARGANG n sen :en ssen S! G ige In ork gen hart »SIE Koningin v R IJ DAG 20 FEBRUARI 1948 Moskou ageert tegen Londense Conferentie Polen, Tsjeeho-Slowakije en Joego-Slavië komen met hun aspiraties als afweer middel tegen Benelux-wensen Nog 1009 oorlogs misdadigers zoek l E"?, KIP van een landbouwer, te Almelo slaagde erin een ei te pro duceren. dat maar liefst 113 gram woog. Als er eens altijd zulke eieren op de bon te krijgen waren! Binnenkort conferentie oDerMest-Europese Unie Felle verkiezingsactie ingezet Rectificatie bonnenlijst Aanhoudende vorst Hei gaai niet goed Belgische vrouw krijgt meer te vertellen Wij leven mee met onze jongens over zee S.S.-er, bekend als „de van ,4,op 5 ,APrii 1944 te Breda af- Spreeuw", pleegde amok in Breda Merkwaardige uitspraak te Neurenberg reg verlost. ILBOT partijen bij het 335-0 |ISLAG, TEL. 32 No. 1004 RNEUZEN lit Zeeland naar germeer - Anna ordt aangenomen iig. St. JanateeiL Ion* Maeeey al Lady) m vol actie en dfilm 311-0 Aanvang der 9,15 uur. Zon- ée. - Meryyn Jones e Heart) Eagle LionFUm ten groepje En- iie in 1940 in a genomen rijn. ndvoorstellingen 30 uur Matinee, jden. 312-o i Gregory Peek :rende film van en Maandag t 9 uur. Zondag [astsbespreking.- t uur. IS i*«r. 10 t.m. DON- tUARI: ourdea, op fijn- md. Jennifer Eythe en Char- nz Werfel's on- n Fox film der V.. ngen:- IEDERE - ZATERDAG lG 2. 5 en 8 uur sen uitsluitend 1,70; - 1.40 - laatsbespreking: uur. Alle leeft. HT NAAR DE SID. 'ond 7 en 9 uur 3 uur. Plaatsbe- van 1011 uur. 315-0 van der Steen rwinning aan 't hen deze ver- -n figuurlijk bo- ïgt. En Wiske is ap.... Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. - Redactieraad: F J. Aernoudts. C. J v. Hooteghem: A. E. Langenhorst, Mr. Dr A. J J M Mes. Mr H B. B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3 38 per kwar taal, per post I 4.25, per week (uitsluitend bij n'et postbestelling) 026 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwst raat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland /VNDER HET TOEZIEND OOG VAN MOSKOU is in Praag een tweedaagse conferentie gehouden van de ministers van Buiten landse Zaken van Polen, Joego-Siavië en Tsjeeho-Slowakije. Deze conf rende ging speciaal over het Duitse probleem. Het is zeker niet onwaarschijnlijk, dat Moskou deze conferentie heeft ontworpen om de mening dezer Oostelijke buurstaten van Duitsland naar voren te brengen, hetgeen vooral betekenis krijgt nu de drie westelijke buur staten van Duitsland straks in Londen gelegenheid krijgen hun me ning over het Duitse probleem te etaleren. Deze hypothese, die waarschijnlijk de plank niet ver mis zal slaan, vormt straks voor de Londense conferentie rngetwijfeld de barrière, die nog hee: wat moeilijkheden van Moskovitische zijde kan opleve'.en. I IET ligt er dik boven op. dat Mos- kou Londen erop wil wijzen, dat niet alleen Nederland, België en Lu xemburg iets over het Duitse vraag stuk leng verstaan dan het West- Duitse probleem', te vertellen hebben, maar dat de ook Joego-S'avisch-Pools- Ts'e-hisehe comb'natie een stem in het kanittel dient te hebben, zij het dan soe~'aal ten aanzien van Oost- Duitsland. QNGEVÈER 1000 oorlogsmisdadi- gers zijn nog niet opgespoord. De daders zitten in Duitsland en het is de grote vraag of zij wel ge vonden zullen worden en in Ne derland worden berecht. rpHANS bevinden zich in het kamp te Vught 374 oorlogsmisdadigers, (waaronder 3 vrouwen) meest Duit sers, die zich te zijner tijd voor het Bijz. Gerechtshof hebben te verant woorden. ipIJDENS een onderhoud, dat hij met H. M. de Koningin heeft gehad, heeft de Arubaanse vertegenwoordi ger van de Ronde Tafel Conferentie de heer C Eman, H. M. een verzzme iing notulen van de op Aruba gehou den vergaderingen aangeboden, strek kende tot volledige scheiding van Aruba en Curasao. TTITBETALING (meebrengen of 81 B. V.). Vrijdag: U t.m. Vir. Maandag: Vis t.m. War. kolenbonnen bon 78 B.V. en De uitvoering van de overeenkom sten van Jalta en Potsdam wordt ge- eist, welke voorzien in besprekingen tussen de grote mogendheden met de van de macht in Duitsland. Het blijkt, zo gaat de vei klaring verder, dat het demilitarisatie-plan in West-Duitsland losgelaten is. De liquidatie van oorlogs- fabrieiten wordt beperkt, militaire or ganisaties van vluchtelingen worden getoleree: d en een Duitse fabriekspoli- tie wordt georganiseerd. De drie landen zien het belang van het herstel van een normale Duitse econcmie in, doch zijn van mening, dat de laatste plannen voor het her stel van West-Duitsland de vredes-eco- nomie van Europa in gevaar brengen. Het voorrang geven aan het herstel van Duitsland in het plan-Marsha'! is in strijd met de beginselen van gelijk heid en recht en wijst op het creëren van een West-Duitse staat met een aanzienlijk oorlogspotentieel. De herstelbetalingen voor Tsjecho- Slowakijë en Joego-Slavië, welke kor telings ve:minrierd zijn, zijn onbeteke nend vergeleken met de zware verlie zen, die zij door de Duitse agressie geleden hebben, aldus de verkla-.ing. De drie regeringen zijn eivan over tuigd, zo besluit de verklaring, dat de samer werking gedurende de laatste oorlog, de erkenning van het grote aandeel dat de Sovjet-Unie, Tsjecho- Slowakijë, Polen en Joego-Slavië daar in gehad hebben, de eerbiediging vap het beginsel, dat de vier mogendheden het bestuur van geheel Duitsland uit oefenen en het horen van de drie con fererende landen, waarborgen zijn Protesten A an het eind van nun conferentie te Praag, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Joego-Slavië. Polen en Tsjecho-Slowakijë een verkla ring gepubliceerd, waarin zij o.a. pro testeren tegen een unilaterale oplos sing der vraagstukken in West-Duits land. „De verdeling van Duitsland in twee elkaar tegengestelde delen leidt er toe,, dat West-Duitsland omgevormd voor durende vrede en veiligheid m wordt In een politiek instrument van een mogendheid en moedigt het revi- sonistische Duitse nationalisme en het militairisme aan" Dit zou kunnen lei den tot een aanval op de drie landen, zo vervolgt de verklaring, en tenslotte op geheel Europa. De drie regeringen protesteren tegen acties, welke tegenstrijdig zijn met dc geallieerde verp'icht'ng en waarbij geen rekening gehouden wordt met de raad van ministers van buitenlandse zaken, die, aldus de verk'aring, het enige competente lichaam in deze zaak is. Europa, Deze laatste passus zegt o.i. meer dan voldoende. Regeringswijzigingen ■"Tegelijkertijd met deze verklaring komen er uit Praag berichten over onenigheid in de regering van Tsjeeho Slowakijë. Het ziet er naar uit, dat dé anti-communistische e'.emepten in de regering op een geraffineerde manier gewipt zullen worden door de Stalinis ten. Opvallend genoeg in een land, waar volgens de Tsjeoho-S'cwaakse afgevaardigde op het te Parijs gehou den congres van het int. bureau voor kinderzorg „een ware wederge boorte van het Christendom kan wor- Speelgoed heeft ons één-jarig prinsesje op haar verjaardag genoeg gekregen. Met haar twee ^sjes ziet men Marijke hier temidden van een deel van het gekregen speelgoed. Op een stuk speelwaar zit Marijke al lus'-ig te knabbelen. Marijke is een flinke baby geworden. Het gezichtsvermogen van haar rechteroog is goed vooruit gegaan en zij herkent nu niet alleen bonte voorwerpen, maar ook het gelaat van personen uit haar omgeving. Zij is nog te jong om een brilletje te dragen. Er is weinig hoop, dat het gezichtsvermo- gen van het linkeroog zich zal ontwikkelen. andere geallieerden over de uitoeféning den waargenomen." JgINNEN HET VERBAND vatl de Nederlandse Katholieke Midden - standsbond is opgericht de Nederland se Katholieke Bond van IJz rhande- jaren. Tot voorlooig voorz. werd ge kozen de heer J. Padberg te Leiden. yOLGENS GERUCHTEN, die nog niet bevestigd konden worden, zou de Koning van Jemen, Iman Jehya, wiens overlijden gisteren werd gemeld vermoord zijn, evenals twee van zijn kinderen, onder wie de erfprins. Pe Arabische Liga heeft besloten 'n commissie te zenden naar Sanaa, de hoofdstad van Jemen, om klaarheid te verkrijgen over de tegenstrijdige berichten, later door het radiostations van Sanaa herhaald. JTEN GROEP van houder^ a twee honderd Franse kinderen zal naar Nederland komen om aan te sterken. Ze gaan naar Hengelo e.o. r\E FRANSE Nationale Vergadering heeft met 336 tegen 188 stemmen een wet aangenomen, volgens welke zakenlieden, die de prijzen van Jan. buitensporig verhoogd hebben, gestraft zullen worden. XJET WAS niet de foto van overste Tyman die wij gisteren plaatsten bij het verslag over de debarkatie van het m.s. „Zuiderkruis", doch die van de commandant van 5 R.S., het onder deel dat 1 R.S. in Tndië heeft afgelost. ijPE AMBERLEY, op 50 km. afstand van Brisbane (Australië) is een bommenwerper neergestort. De lijken van 16 slachtoffers zijn reeds gebor gen. 3* TN AUGUSTUS a.s. zullen alle Duit se krijgsgevangenen uit Engeland zün teruggekeerd. 3* CLECHTS in één mijn wordt in Bel gië nog gestaakt en waar ook het personeel der PTT en gas en electvi- citeitsbedrljven weer aan de gang is, hebben ook in België de communisti sche agitatoren een fiasco geleden. TN EEN door het Argentijnse minis terie van «Buitenlandse Zaken uit gegeven verklaring wordt gezegd, dat Argentinië weigert het bestaan van ko'oniën of bezittingen van Eurooese landen te erkennen binr°n de aan de kust van het Zuid- Amerikaanse vaste land grenzende wateren. Tyy-INJSTBU van Boetzelaèr van Oos 4 terhout heeft gisteren ontvangen de Franse ambassadeur en de Britse zaakgelastigde, die hem de tekst heb ben aangeboden van een ontwerp overeenkomst, gebaseerd op de ge dachte, welke Bcvin heeft ontwikkeld in zijn rede voor het Lagerhuis op 22 Januari jl. Zijnerzijds heeft de heer van Boetzelaer aan beide heren een memorandum aangeboden, waarin de Spaak zei, dat een dergelijk ver drag moet worden aangevuld met een militaire en een economische overeen komst. „Gegeven de samengesteldheid van de betrokken problemen is geen onmiddellijke oplossing mogelijk. Wij moeten gestaag door blijven werken". Dc overeenstemming ten aanzien van de Westelijke Unie sluit niet de deur voor de mogelijkheid van een toekomstige overeenkomst met Oost- Eurona en in dit velband juichte Spaak het tussen de Sovjet-Unie en de Belgisch-Luxemburgse economische unie gesloten handelsverdrag toe. Spaak deelde nor mee, dat binnen- XJET VOLK en de politieke leiders van Italië bespreken openlijk de mogelijkheid van een burgeroorlog, sinds op de eerste dag van de actie voor de algemene verkiezingen, die op 18 Aoril gehouden zullen worden, te San Fernando 4 personen bij een aanval van de rechtse „Uomo Oualun- rue"-partij op pen oo°nluchtbijeen- ko-nst van het vo'Usfront der commu nisten en socialisten werden gedood. 30 oersonm werden bij deze gelegen heid gewond, 16 gearresteerd. In het industriële Noorden is het rustig, doch ,in h«t Zuiden maken de bce-en zich van de 'grote feodale land bezitters los. waar de communistische partij wel bij vaart. zienswijze van de regeringen van Bel- j kort een conferentie over een We«t- gie. Luxemburg en Nederland is neer-Europese Unie kan worden verwacht, gelegd ten aanzien van het oorspron kelijke Frans-Britse plan. In de Eerste Kamer heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken bij de bespreking van zijn begroting nog me degedeeld dat van Nederlandse zijde over de rede van Bevin van gedach ten is gewisseld met de Benelux-lan- den en dat daaromtrent gisteren in Brussel en Luxemburg een memoran dum is overhandigd. ^A AFLOOP van de vergadering der Belgische Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken heeft ook Spaak mededeling gedaan over de ontvangst van een voorstel der Fran se en Britse regeringen met betrek king tot de organisatie van West- Europa. De drie Benelux-landen. aldus Spaak willen voortzetting van de besprekin gen met Engeland en Frankrijk, waal- bij zij van plan zijn zich door één gezamenlijke delegatie te doen verte genwoordigen. De Benelux-landen ge loven. dat het Brits-Franse verdrag van Duinkerken niet langer aan de behoeften van morgen voldoet en zou den gaarne een ruimer verdrag zien, dat alle mogelijkheden van gevaar en bedreiging dekt. John Costello, Eire's nieuwe premier, heeft verklaard, dat zijn regering „vriendschappelijke betrekkingen met alle christelijke volken" wenst. „Wij geloven in individuele vrijheid en wij beschouwen het Britse gemenebest van volken als een groot bolwerk van in dividuele vrijheid", zei hij. JN DE BONNENLIJST, van gisteren heeft het A.N.P. een fout gemaakt £Her de categorie Bonkaarten KD. KE 892". Er moet gelezen worden: 700 J P e m e n 200 gr. brood (geldig t.m. £8 Februari a.s.l, dus niet 700 reserve. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt met op som mige plaatsen af en toe enige lichte sneeuwval. Nu en dan vrr wind tM*"?en Noord-Oos' en Oost. Lichte tot matige vors' De vorst kam voorlopig nog wel tenminste 5 dagen aanhouden. Heden zon onder 18.01 uur en maan onder 5.10 uur. Zaterdag: zon op 7.46 uur en maan op 13.14 uur. IIET GAAT met de woningbouw niet* goed. aldus burgemeester Claudius Prinsen in de Bredase raadsvergadering van Woensdag avond. „Men is op een ontzaglijke manier aan het remmen". En om zijn uitspraak te staven wees de burgemeester op het volgende staaltje van ambtenarij: Een in woner van Breda bood aan, zijn villa af te staan aan een drietal andere gezinnen, wanneer hem vergunning werd verleend voor 't op eigen kosten bouwen van een woonhuis, groot genoeg voor zijn gezin. De plannen werden gemaakt maar de vergunning werd de villa bewoner geweigerd, omdat het huis dat hij had laten projecteren, ettelijke kubieke meters te groot was. „De huidige ambtenarij" ver klaarde de burgemeester „vormt een belasting op de energie van een groot aantal mensen,' terwijl als het zo door moet gaan, het ge luk van velen in het gedrang komt En dit alles, omdat er instantier zijn, die hun kracht zoeken in hei „nee" zeggen Deze klacht staat niet alleen Waar men ook de antenne span' steeds zal men zulke klankerl op vangen. Het is toch treurig, da ren der kernkwalen van onze hu1 dige samenleving aan zulk slecht geneesmethodes wordt onderwoi oen. Wanneer staat nu eens d man op, die het betrokken amt (elijk apparaat zodanig reorgani seert, dat het op de vereiste toe ren gaat werken? Zal Minister ir 't Veld straks een grootscheepse decentralisatie met ruime armsiaf voor de gemeentebesturen durven en kunnen doorvoeren? TTE BELGISCHE Kamer heeft met 1S4 stemmen tegen 3 het wetsont werp strekkende tót het verlenen van kiesrecht aan vrouwen voör de alge mene verkiezingen goedgekeurd. De wet zal op 21 Juli 1949 van kracht worden. Met uitzondering, van Zwitserland was Eelgië het enige land in Europa waar de'vrouwen nog niet aan de al gemene verkiezingen mochten deelne men. Zij waren wel verkiesbaar voor de volksafvaardiging en hadden kies recht voor de gemeenteraadsverkie zingen. VERTREK NAAR INDIë WEGENS NEKKRAMP UITGESTELD. Onder de 2C0 mariniers, die gisteren morgen uit Bergen op Zoem z.jn ver- l trokken, om zich met ae „Sloterdijk" i naar Indonesië te begeven, is plotse ling een geval van nekkramp gecon stateerd. Het vertiek van deze mari niers moet daardoor voor ten minste enige weken worden uitgesteld. Voor het overige had de inscheping gisteren het normale verloop. TPEN BUSSUMSE schillenboer, die de schillen kwam opha len in de kazerne te Bussum bleek zonder zijn medeweten in het wa gentje twee NSB-ers uit het kamp te Laren te vervoeren. In de ka zerne ontdekte een soldaat die schillen op het wagentje wilde gooien, een alpino en een bril on der "de schillen. De eigenaar hier van kroop uit de schillen en werd terstond in arrest gesteld. Buiten het kamp kroop nog een tweede NSB-er uit de schillen te voor schijn. Hij nam de vlucht doch kon naderhand weer worden gegrepen. TVTET open blik volgt het Vaticaan de ontwikkeling van de verkiezings acties. In de twee komende maanden zullen door de linkse partijen onge twijfeld alle zeilen worden bijgezet De oude bekende verwijten tegen Kerk, Paus en Vaticaan zullen in ontelbare redevoeringen herhaald worden. Te genover het „Blocco del Popoio" (com munisten en links georiënteerde socia listen) staat geen rechts blok, terwijl de christen-democraten in het midden alleen staan. Deze Matsten zijn het, die als grote partij de strijd tegen de linksen moe ten uitvechten. In het Vaticaan ont breekt het niet aan personen die za kelijk denken en met alle mogelijk heden rekening houden. Het is niet uitgesloten, dat de over winning van de linkse partijen in Ita lië belangrijke gevolgen zal hebben voor het internationale evenwicht; ge zwegen nog van de consequenties met betrekking tot hun houding tegenover de Kerk. De uitgestrekte communisti sche hand o.m. zij herinnerd aan het voorstel om de burgerlijke echt scheiding in te voeren kon dan wgl eens c^e gebalde vuist worden. De richtlijnen van de Paus, gedurende de laatste maanden in verscheiden toe spraken aan de Italiaanse katholieke actie gegeven, tonen de vastberaden heid om de strijd moedig op te nemen en door te zetten. Het gebeurde in Breda TJET gebeurde in een onzer Bra- brantse gemeenten. Daar hangt liet schild in de prettig versierde huiskamer „Wel kom Thuis". Feestvreugde ïn het gezin, de oudste zoon is na een vrijwillig ver blijf van twee jaar in de tropen teruggekeerd in de ouderlijke wo ning. De ouders zijn vreugdevol ge stemd, bloemen worden van alle kanten aangebracht, de buurt vlagt en leeft mee.met de teruggeko men knaap van overzee.. Familie leden verdringen zich om de geluk kig teruggekomen neef het eerst te kunnen begroeten. Wij vernemen hoe goed het onze jongens deed dat de Prins hen per soonlijk aan boord is tegemoetge komen. De jongen is een koud uur in het gure Hollander wordt ge scheld, nog meer visite.... neen, mis een deurwaarder van de belas tingen staat voor de deur met een dwangbevel voor inkomstenbelas ting. de knaan heeft nog een be- lasting-schuldje. Hij is nu thuis dus nu de kans. Wij léven riïëe- "met dë -jongens overzee! - yOOR ONS LIGGEN uitlatingen van twee mensen, die achter de com munistische schermen hebben gekeken en daarom de communisten de rug hebben toegedraaid. Gerog Graf heeft ontslag genomen uit zijn functie van prof. ïn de so ciale geografie aan de Universiteit te Jena. Graf was belast met de op leiding van adspirant-leiders van de S.E.D., de soc. eenheidspartij, die ge heel door de communisten worét beheerst en waardoor deswege een scheuring in deze organisatie dreigt over de S.E.D. zegt Gram o.m.: Haar politiek is niet langer socialistisch maar bolsjewistisch en zij leid tot een klassenstaat, die met geweld is gesticht en waarin een gedeelte van het volk tot slavernij is gebracht en uitgebuit wordt door een alles beheersende kliek opgeblazen bureaucraten. J)E TWEEDE UITLATING is van de Rotterdamse E.^.C.-voorzitter A> v. d. Berg. Hij had namens de communistische partij zitting in de Rot terdamse raad en aanvaardde als S.D.A.P.-er destijds de uitnodiging zich voor de C.P.N. beschikbaar voor de raad te stellen „omdat de doorbraak, die de leiding van de S.D.A.P. voor ogen had gestaan bij het besluit om op te gaan in de Partij van de Arbeid, slechts ten dele slaagde en de radi caal socialistische aanhang der vooroorlogse S.D.A.P. overging naar de C.P.N. Hij nam gisteren ontslag als raads- en als C.P.N.-lid, omdat zo deelde hij op de raadsvergadering mee: de C.P.N. z.i. in de allereerste plaats bepaald wordt doro een critiekloos aanvaarden en verkondigen van een in het raam der Russische buitenlandse politiek passende, door de Russische regeerders voorgeschreven gedragslijn. Aan deze twee uit latingen hebben wij niets toe te voegen. speelde en die indertijd heel wat op ^DJUDANT V. van de districts recherche der rijkspolitie en re chercheur v. d. W. van de gemeente politie te Breda, zijn erin geslaagd, klaarheid te brengen in de moord zaak Plaswjjck, die zich in de nacht QENERAAL EISENHOWER liet in Juli 1944, na de geallieerde invasie in Frankrijk, toen von Rundstedt een order had uitgegeven, dat iedere burger, die aan militaire operaties zou deelnemen of de vijand zou hel pen, als franc-tireur zou worden behandeld, een ernstige waarschuwing horen, dat degenen, die zich aan het doodschieten van gevangengeno men verzetslieden zou schuldig maken, opgespoord en snel berecht zon worden. Daaruit kon opgemaakt worden, dat het neerschieten door de Duitsers van verzetslieden als een oorlogsmisdaad zou worden beschouwd TN tegenstelling met de verklaring van Eisenhower en andere geallieer de verklaringen heeft Charles Wen- nerstrum. president van het tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neuren berg, waar verschillende Duitse generaals thans terecht stonden ver klaard, dat men niet over voldoende bewijzen beschikt, dat de eenheden partisanen, wier behandeling door het Duitse leger bij het proces tegen Duit se generaals ter sprake is gekomen, geheel aan de voorwaarden, die het in ternationale recht aan 't belligerent- zijn heeft gesteld, hebben beantwoord zodat zij geen rechtsaanspraak konden maken op een behandeling als krijgs gevangene. Dientengevolge kon vol gens de president de beschuldiging van het doden van gevangen geno men leden der verzetsbeweging tegen de generaals niet gehandhaafd bliiven Het tribunaal de~d in 7 :n u:1~ echter wel uitkomen ri r-e tende mogendheid Slechts in het uiier ste gevr.l in het belang van openbare veiligheid en orde tot het nemen en ombrengen van gijzelaars moest over gaan. Hoewel het internationaal recht dit toestaat, aldus het tribunaal, heeft men het over de gehele wereld in de practijk zelden toegepast. Terwijl zelfs een onmenselijke toepassing van dit recht in beginsel niet onwettig kan worden verklaard, acht het tribunaal het mogelijk de voor de toepassing van dit recht verantwoordelijke per soon. wanneer hij zijn vergeldings maatregelen op de spits drijft, schul dig te verklaren. Door het tribunaal is ook naar vo ren gebracht, dat de toepassing van het internationale recht te Neuren berg thans over de gehele wereld be studeerd wordt, in het bijzonder met het oog op een mogelijke nie-we oor log dear de overwinnaars vgn heden in de toekomst overwonnenen zouden kunnen worden. J^ORD VANSITTART, voormalig eer ste diplomatieke adviseur van de Engelse regering en voorstander van een strenge behandeling van Duits land. heeft o.i. terecht het oordeel van de Amerikaanse rechter over de Bal- kanpartisanen „een zeer gevaarlijke misvatting van de stand van zaken tijdens de oorlog" genoemd. „De ge- alheerde regeringen", aldus Lord Van sittart. „hebben altijd de verschillen de verzetsbewegingen ten voile er kend en van wapens voorzien. De Franse. Nederlandse, Noorse en Deense verzetsbeweging zal terecht zich zeer gekwetst voelen, als een geallieerde autoriteit nu zegt, dat zij geen aanspraak kan maken op de sta tus van belligerent en dat de Duitsers dientengevolge gerechtigd waren de verzetslieden dood te schieten. JJET tribunaal veroordeelde veld maarschalk List en generaal Kuent ze tot levenslange gevangenisstraf, ge neraal Rendulic kreeg 20 jaar even als generaal Speidel, de vroeger gou verneur van Griekenland. Generaal der Luftwaffe Felmy, die zich had schuldig gemaakt aan massa moord op de bevolking en verwoes ting van twee Griekse dorpen, werd tot 15 jaar' veroordeeld. Generaal Lanz kreeg 12 jaar. ge neraal von Leyser, die Croaten voor de gewapende macht had opgeroepen 10 jaar en generaal Dehner 7 jaar Ivoor het doodschieten van gijzelaars, schudding heeft verwekt. Een wildeman zette in de bewuste nacht de omgeving Flierstraat, Dr. Batenburglaan, Oranjelaan zodanig op stelten, dat met betrekking tot zijn optreden gesproken werd van amok- makerij. De tuindersknecht van Son, die op Plaswijclc woonde, werd dood geschoten en de heer Kroes uit de Dr. Batenburglaan zwaar gewond terwijl de café-houder Nous, even eens in de Dr. Batenburglaan een geldbedrag aan de woesteling kwijt raakte. Ook bjj andere personen drong de onbekende naar binnen, maar daar richtte hij minder onheil aan. Het gehele geval kreeg ,door be paalde bijzonderheden die aan de po litie ter ore kwamen een zeer merk waardig tintje. De moordenaar-inbre ker bleek zijn vreemdsoortige rond- gang per rijwiel gemaakt te hebben en hp droeg geen schoenen, maar slof fen. In eén.woning liet hij het geld, dat hij had afgeperst liggen, terwijl hij in een ander huis, waar hij wist binnen te dringen, alleen het bed in brand stak. De heer van Son werd in de buik geschoten, toen hij met het gevraagde geld naar zijn slaapkamer kwam, waar de inbreker stond te wachten. De heer Kroes, die later in de nacht het slachtoffer werd, bewerkte de ke rel met een pook, maar werd door slagen met een revolver zelf ook zwaar aan het hoofd gewond. Lang heeft men in het onzekere ver keerd, omtrent de identiteit van de da der. Maar tenslotte is het de politie dan toch gelukt, de hand op hem te leggen. Het blijkt de voormalige SS- er A. J. uit Oosterhout te zün, die de misdaden op zijn geweten heeft, een berucht type, die in zijn woonplaats beter bekend is ais „de spreeuw". De man, die op het ogenblik als po litiek delinquent in het kamo te Hoo- gerheide vertoeft, heeft reeds een be kentenis afgelegd. Zijn zaak zal. daar zij in verband staat met het politieke zondenregister van J. door de procu reur-fiscaal yan het Bijzonder Ge rechtshof te Den Bosch behandeld wor den. 1^IEMAND zal dunkt ons kun- nen ontkennen, dat de sociale maatregelen van de huidige regering erop uit z,n, de inkomensverdeling zo gunstig mogelijk te regelen. Zo gun stig mogelijk althans in een be paalde betekenis, die de regering voor ogen zweeft Men kan het met da concrete uitlegging van het woord gunstig" al dan niet eens zijn; aan genomen mag worden, dat de rege ring al haar krachten inspant om de gunstigste inkomensverdeling, zoals ZIJ die ziet, te verwerkelijken. Het is nu allereerst mogelijk, om de' inkomensverdeling direct te regule ren Een systeem van winstbeperkm- gen, loonstoppen, dividendstoppen: een regeling van de huren, pachten en prijzen ontstaat dan. Deze directe regulering van de inkomensvorming ontstaat vooral in een tijd van grote schaarste, waarbij de armoede zogoed mogelijk over allen moet worden ver deeld. Niet toegestaan kan dan wor den. dat enkelen met de grootste por tie gaan strijken en anderen nauwe lijks het hoofd boven water kunnen houden. Het valt echter te voorzien, dat. hoemeer de toestand van absolute schaarste ophoudt te bestaan, hoemeer de overheid haar toevlucht zal gaan nemen tot 'n indirecte wijze van inko mensregulering. Deze komt hierop neer, dat de overheid grote sommen gelds aan burgers onttrekt men denke o.a. aan de belastingen en deze dan aan andere burgers weer doorgeeft. De overheid laat dan de winsten, lonen enz. zich in volkomen vrijheid vormen, maar.... brengt dan pas achteraf een correctie aan, door een deel ervan af te nemen en te geven aan hen, die in de oorspronke lijke inkomensvo-ming te weinig kre gen. TToezeer dit alles valt toe te juichen het wordt tijd. ons eens te gaan afvragen, of we hiermee niet te ver gaan. De situatie is onderhand.n.l. zo ge worden, dat de staat als een enorm transformatiestation is gaan fungeren. Van alle zijden der samenleving en via een ingewikkeld net van grote en kleine kanalen vloeit koopkracht naar haar toe. En een even ingewikkeld net van geldkanalen stroomt van haar weer uit, weer naar de burgers. De staat Is een reusachtig pompsta tion aan het worden ter omleiding en overheveling van inkomens; een pompstation met schroeven, ventielen en ingewikkelde gebruiksaanwijzin gen. De laatste in de vorm van de ach terkant van belastingbiljetten, richt lijnen van de Raden van Arbeid, vooï schriften over premiebetalingen enz. Nu zal het echter duidelijk zijn, dat er een punt komt, waarop dit alles onzinnig wordt! Dit punt is bereikt zodra de geldkanalen. die naar de overheid toevloeien precies samen vallen met die, welke van de staat weer naar de burgers gaan. Als bijv. een ondernemer belasting betaalt en de staat gebruikt dat geld om die ondernemer subsidies te gevend) zijn we op een punt gekomen, waar zui ver stuivertje wordt gewisseld. E11 zo langzamerhand groeien wij naar die toestand toe! Jan betaalt belasting en premies, die de staat gebruikt om er Piet mee te steunen. Piet betaalt belasting, die de staat gebruikt om er de ouders van Jan mee te steunen (ouderdoms- uitkering!) Die ouders betalen weer belasting om daaruit de arbeiders van Piet bij vorstverlet mee te betalen. En zo ontstaat een toestand bo venstaande is maar bij wijze van voor. beeld waar iedereen ondersteunt. Waar niets dan stuivertje wordt ge wisseld en men op de duur beter al les kan laten zoals het is! Zo eveneens, als een ondernemer hoge belasting betaalt, die de staat dan gebruikt om er zijn arbeiders mee te betalen bij vorstverlet, vraagt men zich af, of die ondernemer dat dan niet meteen zélf had kunnen doen. En als men dan bedenkt, dat door dit alles de loden last van een soci aalbureaucratie op het economisch le. ven wordt gelegd; dat bovendien het „pompstation" zelf ook wat van dat water (dat geld) moet hebben; dat hier het pomstation een véél te grote macht krijgt enz. dan wordt het tijd om de eis van vereenvoudiging van dit alles luid te stellen. Wat wij thans beleven lijkt op de moeder die met haar kinderen aan tafel zit. Pietje klaagt, dat hij te wei nig melk heeft. Moeder pakt de be ker van Jantje en giet melk over in die van Pietje. Dan heeft déze weer te weinig en nu moet Wimpje wat afstaan. Verder wordt er nog wat van Rietje afgenomen om het aan Pietje te geven en van Annie om het aan Rietje te geven. Enzovoorts. Uitein delijk zijn we even ver als we in het begin waren. Alleen ligt er op ta fel een plas melk, die bij het overgie ten gemorst is, zodat de kinderen ai met al nog minder hebben dan vroe ger! De vergelijking lijkt me duide lijk. JjJn nu moet er oorlogsschade worden uitgekeerd. De staat moet geld doen vloeien naar de slachtoffers. Dat geld haalt ze bij anderen weg. Dat is prachtig. Tenminsteals ze dat geld maar niet wegpakt bij de slacht offers om het dan weer aan hen dóór te geven! Dan wordt stuivertje ge wisseld! En toch zal dit gebeuren! De staat wil het geld, om de schade uit te keren, n.l. o.a. verkrijgen door een hogere inkomsten- en omzet-belas ting. Maar ook de slachtoffers zelf worden door die belastingverhoging Betroffen. Goed beschouwd, betalen ze dus voor een groot deel zichzelf! Uit drukkelijk zij gezegd, dat dit slechts een facet is van de komende nieuwe regeling, maar een facet, dat in de debatten nog teveel is verwaarloosd. Een facet ook. dat weer getuigt van de onnodige activiteit van het „trans formatorstation", dat schijnbaar een enorme geldoverheveling van de ene bevolkingsgroep naar de andere tot stand brengt, maar in feite slecht- stuivertje wisselt! Zei Huizinga niet: wij leven in een bezeten wereld, en wij weten het? DRS L. VAN EGERAAT RECTIFICATIE. In ons hoofdartikel van gisteren werd aan het slot gezegd: ..Niemand verlangt voor de overhel d'Sdior. ste een baden in weelde". Wij schrev n ech ter: overheidsdienaren.

de Stem | 1948 | | pagina 1