0 VW-ers eindelijk naar hui, Na 2\ jaar weer voet op vaderlandse bodem De Valera niet herkozen Harde noten zullen nog worden gekraakt Minister Jonkman beloofde üeel moois Nieuwe bonnen Gromyko pleiter voor D jok ja Geen bonvrije boter Salaris problemen VIERDE JAARGANG No. 1003 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 IN'T KORT PRINSES MARIJKE VERJAARDE 2 eieren voor groot en klein Aanhoudende vorst K.N.I.L.-gedemobili- seerden krijgen uit kering en premie H Indonesië in de Veiligheidsraad Weinig bekorende hard nekkigheid van Australië Na 16 jaar minister' president van Eire te zijn geweest, thans door de oppositie verslagen DistributienieutOs De Ronde Tafel-Conferentie Keuzebonnen 14 dagen geldig Geen Voetbalpools Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: F J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J. J- M Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3 38 per kwar taal. per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. tvtET VOLHARDING en enthousiasme hebben jullie getoond naast en met jullie Indonesische wapenbroeders bewust te zijn van de zware en moeilijke taak, welke van jullie gevraagd werd. Jullie kunnen'er inder daad trots op zijn te hebben behoord tot de e e r s t e n, die daadwerkelijk zichzelf hebben gegeven om van de toen heersende chaos in stad en veld een geordende maatschappij te maken". zende handgranaat was dan meestal 't 17O schreef de le luit. Inf. KNIL. M. A. Pan- huyzen in zijn af scheidswoord aan de O.V.W.-ers op Zaterdag 17 Jan 1948. Gaarne on derschrijven wij en de lezers onge twijfeld met ons. de hartelijke woor den van deze in sider. Des te gre tiger zijn wij be reid dit te doen. nu wij gisteren morgen het genoe gen hadden de jongens van boord van de ..Zuider kruis" te zien gaan, na twee en een half jaar weer voet zettend op vaderlandse bodem. Alvorens onze indrukken daaromtrent weer te geven, willen wij een kort over zicht te maken van wat tot Maart '47 door de Stoot tropen in Indone sië werd gepres teerd. Overste Tyman, de commandant van 1 R.S. Uit de historie. vanaf 12 November 1945 in Ma- lakka te hebben vertoefd, kwa men de troepen op 13 Maart 1946 in Semarang aan. Drie dagen later reeds liep het gerucht, dat de pemoeda's 'n aanval zouden doen, dag en nacht werd patrouille gelopen. Op 1 April vond de eerste uitval plaats,, daarna gingen de operaties zonder onderbre king voort. Vaak was het zo, dat in een gezuiverd gebied plotseling werd gestoten op een onbekende groep sol daten: vriend of vijand? Een aansui- PRINSES MARIJKE, die gister verjaarde, heeft heel wat ca- dedux gekregen, o.a, een muziek- speeldoos aangeboden door het personeel van het Ooglijdersgast- huis te Utrecht en leuke speel goedbeestjes, haar gestuurd door de militairen in de ziekenhuizen in Indië. De jongens, die in de handarbeid-afdelingen in de di verse hospitalen aldaar hun uiter ste best hebben gedaan oni deze aardige attractie te verzorgen, hebben eer van hun werk. A MERIKA heeft weer wat nieuws uitgevonden. Men gaat er kleren, verf en papier uit pindas vervaardigen. De kleren zouden even warm zijn als wol, er uitzien als wollen en zijden stof fen en in de was niet krimpen. En nu maar pindas vergaren. U»IJ HET POSTBEDRIJF en de post cheque- en girodienst in België is de tóestand weer normaal. ITITBETALING kolenbonnen (meebrengen bon 78 B.V. en of 81 B.V.) Donderdag: Str t. m. Tij Vrijdag: U t. m. Vir. ^"EDERLAND gaat 80.000 ton super fosfaat aan de Russische zone van Duitsland leveren terwijl Nederl. uit deze zone 80.000 ton kalizout van 40 pet. zal ontvangen. Met deze hoeveel heid kali kan voorzien worden in 14 van de behoefte van de Nederlandse landbouw aan kali in het komende bemestingsjaar. TWINTIG personen, onder wie 18 meisjes, zijn gedood en tien ern stig gewond, doordat in NoordVrsnk rijk een goederentrein op een passa- gierstrein gelopen is. Men meent, dat een signaalfout db oorzaak is. TONDAG 22 FEBRUARI a.s. zal de ondervoorzitter der K.V.P., Mr. E M. J. A. Sassen, lid van de Twee de Kamer, van 3.30 tot 3.40, via de KRO-zender een korte beschouwing geven over de Katholieke Volkspartij en het internationale politieke leven Jn het thans te Neurenberg aan de gang zijnde proces tegen een aan tal voormalige Duitse diplomaten, zijn bewijsstukken aan de orde gekomen, waaruit blijkt, dat de nazi's een plan gereed hadden voor annexatie van Zwitserland. 4* QP DE ZWIJNDRECHTSE veiling is de eerste veldsla aangevoerd. Jjï PROPAGANDA-CHEFFIN van uct Amerikaanse tijdschrift „The new Mar-es", Beatrice Johnson, is ge- on zbl wegens communis- activiteit worden uitgewezen. JJ' KONING van Jemen. Iman Je- hya is op 85-jarige leeftijd overle den. beslissende antwoord. Er werd zo hard gewerkt, dat J. Polman in een overzicht over deze periode kon zeggen: In vier, maanden tijds was er overzicht gegroeid tege lijk met overwicht. De guerilla was gestabiliseerd. Zo naderde 4 Augustus De actie, die nu volgde, waarvan de zelfde zegt „dat zij een uniek karak ter had", was defensief. Tesamen met genoemde datum werd de Ilde Aug. beslissend: de positie van de vijand werd blijvend ontwricht. Zo kunnen we doorgaan, maar het zou een aaneenschakeling worden van weinig-zeggende acties, waa-van we de werkelijke waarde en de ermee ge paard gaand», harde inspanning van hieruit toch niet kunnen beseffen. Een ander middel om het onszelf duidelijk te maken is waarschijnlijk meer ef fectief: een eenvoudig relaas te geven van de ontscheping en van de losse ojjhierkingen, die wij bij die gelegen heid uit de mond van de soldaten heb ben opgevangen. „Ha, die Stem". VjyE kwamen de loodsen aan de Lloyd kade binnen op het moment, dat de Brabantse jongens zich netjes in de rij naar de douane begaven, althans naar de tafeltjes waar ze veel officiële paperassen in ontvangst moesten ne men. We keken uit naar hen, die ons de avond tevoren zo gul hadden ont vangen in het manschappenverblijf en waren niet weinig verrast plotseling te horen roepen „Ha, die Stem". Een ogenblik dreigde de aanwezigheid van ons dagblad de disciplinaire rij te ver storen, want allemaal wilden ze als eerste het relaas van de aankomst le zen. De stapel kranten, die we had den meegenomen, bleek veel te klein te zijn: de vraag overtrof het aanbod verre, vooral toen ze tot hun grote verbazing hoorden „dat het niets kost te". „Er zijn dan toch in Nederland men sen, die woord weten te houden", ver klaarde een grappig grijnzend en diep bruin gebrand soldaat uit Roosendaal Maar achter die grap voelden we heel even het pijnlijke van een door ons niet zo snel maar toch merkbaar aan wezige achtergrond van teleurstellin gen. Ooch ook nu: de zelfbeheersing van de troep was sterk genoeg om niet in bijzonderheden te gaan „kankeren" we 'konden èr g'èen woord meer uit krijgen, deze kerels weten wat het zeggen wil zich te moeten bedwingen en het onvermijdeliike met een glim lach te moeten aanvaarden. yOOR HET TIJDVAK van 22 Februari t.m. 6 Maart geeft elk der volgende bonnen recht on het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802: 150 algemeen: 2 eieren (geldig t. m. 28 Februari), algemeen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1500 gr. jaiji, stroop enz., of 750 gr. versnaperingen, algemeen: 250 gr. waspoeder. ajgemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel. algemeen: 400 gr. brood of 1 ransoen gebak (geldig t.m. 6 Maart) 201 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m 28 Febr. a.s.). 200 algemeen: 200 gr. brood (gel dig t.m. 28 Febr. a.s.). 194 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 28 Febr. a.s.). 196 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 28 Febr. a.s.). We vertelden aan de Bredanaars, die ons 's avonds een laatste brief voor thuis hadden meegegeven, hoe vreugdevol hun levensteken vanaf de vaderlandse kust thuis was ontvan gen en aan de sigaretten, die onr ook nu weer van alje kanten werden op gedrongen, was te bemerken, dat ze onze middernachtelijke brieven-bestel dienst per motor-ordonnance niet al leen naar waarde doch zelfs vee daar boven wisten te schatten. „Als we bjj moeder zijn". TERWIJL we zo rond ons heen de nerveuse activiteit aanzagen van jongens, die geen raad wisten met allerlei gewichtig uitziende papieren en we gretig luisterden naar de op gewonden uitroeoen over „straks als we bij moeder zijn" en vol bewonde ring de naar de oowindende omstan digheden betrekkelijke rust erkenden kwamen we, natuurlijk door eigen schuld, in een enigszins moeilijk par ket. Tegen J. Leewes van de Sluis singel zeiden we nl.: „Als je soms met ons mee wilt vijden naar Breda, dan is het ons best hoor." En dat hooi den er méér met een gevolg, dat we u niet verder behoeven te beschrij ven Maar er werd een prachtige oplos sing gevonden: iedereen was bereid de ander voor te laten gaan. zodat we binnen niet al te langen tijd de be schikbare ruimte in onze wagen had den verdeeld over Leewes en vier kameraden. En weg ging het. in volle vaart naar de Baroniestad. „Weggegooid geld". Weersverwachting geldig tot hedenavond: Meest matige wind tussen Oost en Noord. Wisselende bewolking met od enkele plaatsen nig lich te sneeuw. Lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. Heden zon onder 17.59 uur en maan onder 3.52 uur. Vrijdag zon op 7.48 uur en maan op 12.08 uur. 207 205 203 202 BONKAARTEN KD, KE 802). 650 algemeen: 2 eieren (geldig t. m. 28 Febr. a.s.). 709, 707 algemeen: 250 gr. suiker boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. 705 algemeen: 500 gr. waspoeder. 703 algemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. 702 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 6 Maart a.s.). 701 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 28 Febr. a.s.). 700 reserve: 200 gr. brood (geldig t.m. 28 Febr. a.s.). 694 reserve: 400 gr brood (geldig t.m. 28 Febr. a.s.). 696 reserve: 500 gr. bloem of zelf zijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD MH 803 (bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken): 1065 suiker: 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 13,14,17 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. 15 Versnaperingen: 200 gr. versna peringen of 200 gr suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 18 Versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Februari wor den gebruikt. Niet aangewezen zijn en vernie tigd kunnen worden: de bonnen 152, 154, 155, 654 en 655 melk, 160 161, 162, 164, 167. 666 en 667 re- serve, 169 en 669 algemeen. TTOE dichter we iii de buurt kwa men, hoe groter deze mannen zich in woord en gebaar gingen gedragen, want geen van hen wilde laten blij ken, hoe vol innerlijke spanning hij het grote ogenblik van thuiskomst zag naderen. De eerste die we af zouden leveren, vroegen we: wil je het huis aanwijzen? maar nog hadden we het niet gezegd, of we zagen voor onze ogen, dat de vraag overbodig was ge weest: huis en hek van zijn ouders waren met groen, slingers en bloe men rijk versierd, een fraai getekend „Welkom Thuis" prijkte trots in het midden. Toen werden zelfs deze stoe re vechtjassen stil van dankbare ont roering. Zo ging het tot vijfmaal toe en tel kens vonden we eenzelfde tafereel, een vader en moe der, een zusje of broertje kwamen het versierde huis uitrennen en wis ten dan niet goed welk woord hun vreugd moest ver tolken. Deze vijf momentopnamen behoorden tot het allermooiste van wat wij in het na oorlogse Nederland hebben meege maakt. Ze zijn weer thuis, onze O.V.W.- ers, waar we trots op zijn, Is het niet tekenend voor de mentaliteit van de- ze mannen, dat de versierde gevel van de ouderlijke wo ning hen deed zeg gen: „Maar dat is toch niet nodig, dat is geld weggooien". Dit nu spreken wij maar al te graag en met ster- ke nadruk tegen: er moet aan deze jongens „nog veel meer geld worden weggegooid", dan lossen we een ge deelte van de ere schuld in, waarvan de 48 kruisen op 'n stil kerkhof in het verre Indonesië de Oüivende getuigen zullen zijn. v" r zijn sociale voorzieningen ge troffen ten behoeve van gedemo biliseerde militairen van het Kon. Ned. Ind. Leger, die op 15 Aug. 1945 in werkelijke dienst waren. Velen hunner zijn in de afgelopen jaren naar Nederland gekomen. An deren zullen binnenkort komen, nu met de aflossing van het K.N.I.L. een aanvang gemaakt is. De voorzieningen omvatten: Uitkering- ineens (bonus), premie, kledingtoelage (voor zover zij niet uit anderen hoofde kleding hebben ont vangen), arbeidsbemiddeling (al dan niet met scholing 1, studietegemoetko mingen, wachtgeld. OPREKENDE over de Vrijdag be- ginnende conferentie te Londen van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier oVer het Oostenrijkse vredes verdrag, zeide Marshal], dat de V. S. bereid waren tot iedere overeen komst, die de economische onafhanke lijkheid van Oostenrijk zou verzeke ren binnen de zelfde grenzen, die voor de Anschluss in 1937 bestonden. ET BRITS-ARGENTIJNSE CONFLICT schijnt zich toe te spitsen. Zowel de president van Argentinië als die van Chili hebben fel gereageerd op het zenden van een Engelse kruiser naar de Falckland-eilanden. De president van Chili heeft op het Greenwich-eüand, een marinebasis geopend en daarbij gesproken over het „verdorven en versleten imperialisme" van Engeland. Londen zal volgens de laatste berichten verdere stappen bij Argentinië en Chili ondernemen. TN DE Veiligheidsraad, die gisteren de besprekingen over Indonesië heeft voortgezet, is Canada met de verwachte resolutie gekomen. Deze resolutie die de goedkeuring van Ne derland en van de republiek heeft, houdt niet anders in dan dat de Vei ligheidsraad met voldoening kennis neemt van de ondertekening der Rer- ville-overeenkomst, dat de raad de C. G D. verzoekt haar werkzaamheden voort te zetten en de raad op de hoog te te stellen van de vorderingen in zake de politieke oplossing van het conflict. Aneta vernam achteraf nog, dat Australië zal trachten tijdens infor- Uit loutere welgezindheid tegenover „De Stem" werd door de terugkerende O.V.W.-ers van het „Zuiderkruis" aan onze redacteur de laatste afleve ring van „De Stoot" aangeboden, rijk met hand tekeningen versierd. mei" besprekingen de Canadese re sole ie uit te breiden in die zin. dat de Commissie van Goede Dien sten tevens de bevoegdheid krijgt, zelf voorstellen te formuleren en openbaar te maken. Hardnekkig zet Australië de pogingen dus voort om de bevoegdheden der C.G.D. uit te breiden, waarover het Kirby eer gisteren had in de Veiligheidsraad en waartegen mr. van Kleffens stel ling nam. Die hardnekkigheid be koort ons geenszins. Evenmin bekoort ons de uitvoerige speech die de Russische gedelegeerde Gromyko heeft afgestoken, waarbij hij zich weer eens als. pleitbezorger figuur van de pleiter waarmee deze wel erg verguld zijn, houdt echter geen aanbeveling voor hen in. Gromyko vond. dat de Commissie van Goede Diensten Nederland heeft bevoordeeld.... Hij beschuldigde de C.G.D. ervan, dat zij materiaal, dat voor de Nederlanders ongunstig is, achterhoudt. De plannen tot oprich ting van een Verenigde Staten van In donesië zijn volgens hem een Neder lands middel tot vestiging van toe komstige heerschappij over Indonesië De Renville-overeenkomst achtte hij een verraad aan de belangen van het Indonesische volk en verklaarde dat de Ver. Staten, terwijl zij krokodillen tranen schreien over het lot van In donesië, al het mogelijke doen om Nederland te helpen bij de onderdruk king van de vrijheidsbeweging. Hij hernieuwde tenslotte zijn voorstel tot terugtrekking van de Nederlandse troepen op de demarcatielijnen van voor de republikeinen aanmeldde. De vóór de politiële actie. ELAMON DE VALERA is niet herko- zen als minister-president van Eire John Costello, een 57-jarige advocaat volgt hem op. De Valer» Is 16 jaar ononderbroken minister-president ge weest. Costello is de candidaat van eéft combinatie der oppositiepartijen. Costello is lid van de Fine Gael, de partij die 36 zetels in de Dail (het Ier se parlement) bezet. Bij de eerste stemming in de over bezette vergaderzaal werd de Valera met 74 tegen 70 stemmen verslagen en bij de tweede stemming koos de Dail Costello met 75 tegen 68 stemmen tot minister-president. Deze verkie zing werd „geen handelszaakje" doch een manifestatie van een nieuwe geest" genoemd. De leider van de republikeinse partij, verklaarde, dat alle partij en die Costello hebben gesteund zijn verenigd In het verlangen een eind te maken aan de verdeling van Ierland in Eire en Ulster, dat ver enigd Is met Groot-Brittannië. De Valera's partij slaagde er bij de onlangs gehouden algemene verkiezin gen niet in een absolute meerderheid te behalen. Zij heeft thans 68 zetels in „de Dail", terwijl de andere par tijen er 74 hebben. Tijdens de verkiezingscampagne kondigde hij aan, dat zijn partij een strijdvaardige politiek voor de vere niging van Eire en Ulster zou voeren. De partij van de Valera kreeg in 1932 de vereiste meerderheid. Sinds dien is de Valera minister-president geweest. Wegens het aandeel in de opstand tegen Engeland in 1916 werd de Valera ter dood veroordeeld, kreeg gratie en werd gevangen gezet. Daarna ging hij in het geheim naar zijn geboorteland Amerika, waar hjj steun trachtte te krijgen voor een vrije Ierse Republiek. Hij keerde in 1932 terug. De Valera is altijd beschouwd als een geboren geleerde. In zijn toespraken wist hij te boeien door de inhoud van zijn woorden en niet door de wijze van spreken. Costello heeft veel waardering ont vangen door zijn bijdrage als procu reur-generaal aan het statuut van Westminster in 1931. waardoor de do minions onafhankelijkheid kregen. Hierdoor was Ei.e in staat in de tweede wereldoorlog neutraal te blij ven. (Van onze Haagse correspondent). AL EENS EERDER hebben we ons bezonnen op de Ronde Tafel Conferentie en als we dat nu weer doen wil dat zeker niet zeggen, dat er nieuwe aspecten zijn gekomen. Er verandert allemaal zo weinig en als er al iets in de meningen der mensen verandert, dan gebeurt dat zo langzaam en zo geleidelijk, dat het proces nauwelijks te constate ren is. Dit moeten we wel in ogen schouw nemen als we de verslagen van de R.T.C. lezen. Al voor het gezelschap uit Willem stad vertrok, was er grote deining. Over kleine kleinigheden werden gro te moeilijkheden gemaakt, de inner lijke verdeeldheid uitte zich op veler lei gebied. Even heeft men gedacht dat het verblijf in den Haag de broe ders wel weer zou samenbrengen, of althans de afstand die hen scheidde voorlopig zou overbruggen, doch niets is minder waar. De afstand gaapt als een kloof en er zullen weinig goed- willenden zijn, die v. d. Meer en Jonckheer geen recalcitrantie zullen verwijten. Dat lij hun handen in on schuld wassen en slechts de mening verkondigen van de leden hunner de mocratische partij is onjuist. Met me dewerking van dr. Maal hebben zij die partij gegroepeerd en hebben zij daar een standaardmening aange kweekt. Daarvan plukken ze thans de wrange vruchten Hoe die standaard- mening is behoeft weinig betoog. Met weinig, doch ronde woorden gezegd komt het er op neer; wat hebben wij met NP Ierland te maken. Mij kunnen onze eigen boontjes doji pen. We zijn rijk, op ons eiland heerst welvaart en in Venezuela, Columbia, Guatemala en andere Z.- en Midden-Amerikaanse republie ken vinden we 'vrienden die niet alleen minstens even sterk zijn, doch bovendien veel dichter bij wonen. Met hun flirtation met' Latijns-Ame- rika zijn ze over de streep gegaan. ^yAAROM zouden Jonckheer en v. d. Meer meepraten in den Haag? Zij weten even goed. dat de bereid willigheid der Nederlandse regering momenteel zo groot is, dat er zeker een oplossing voor de onderscheidene problemen komt. Maarzijn zij met die oplossing gediend? De heren de mocraten hebben in Willemstad zo lang en zo veelvuldig met de Pan- Amerikaanse Conferentie te Bogota geschermd, dat men het een deel der bevolking in Curacao zeker niet euvel mag duiden, dat het meent, dat de demoeraten in ieder geval een Haagse mislukking wensen. Ofze zo ver willen «aan is een vraag die we liever onbeantwoord laten Hun machtspositie hebben ze echter ver sterkt door de beide Arubanen gedeel telijk voor hun wagentje te spannen. Nog nauwelijks in Den Haag aange komen begrepen zowel de Gomez- groepering als de vertegenwoordigers van de Democraten, dat de Arubanen op de wip zaten. Beide groepen heb- ben hun' uiterste beste gedaan de steun van de Arubanen te krijgen en ten slotte is v. d. Meer daarin ge slaagd. 6 Dat is des te meer jammer, omdat de stemming op Aruba geheel anders is dan op Curacao. Het zou dan ook wei eens kunnen zijn, dat Eman en 1 rausqum, de beide vertegenwoordi gers van Aruba zich door de Curasaose democraten van hun opdrachtgevers (d.w.z. de bevolking van Aruba) laten distanciëren, waardoor de situatie er nog ingewikkelder op wordt. Intussen heeft minister Jonkman hen al zoveel goeds en moois be loofd dat ze moeilijk nog vroegtijdig kunnen vertrekken. Mee-praten wil men voorlopig ook niet. De Ronde Tafel Conferentie is hiermede welis waar driehoekig geworden, doch._. de besprekingen gaan ongestoord verder. Zoals de partijen thans aanzitten zullen er ook nog zeker harde noten gekraakt worden. Dat is overigens niet erg. De resterende Curagaoënaren en de Surinamers hebben ook heel wat wensen, die nog bevredigd zullen moe ten worden, doch zij zijn van goede wil. Dat stemt tot voldoening. Inmiddels blijkt uit alles, dat de vier „rebellen' met zichzelf maar moeilijk raad weten. Zij onderhouden een voortdurend contact met Willem stad en waartoe dat zal leiden laat zich thans nog niet overzien. Deeds enige tijd zijn besprekingen gaande over de aanwijzing der broodbonnen en over de keuzebon nen voor gebak en vermicelli. Laats- genoemde bonnen zullen blijven be staan. Over de aanwijzing der brood bonnen is nog geen definitieve be slissing gevallen. Het lag in het voor nemen met ingang van 29 Februari de broodbonnen eenmaal per veer tien dagen aan te wijzen. De keuzebon voor vermicelii evenals die voor gebak, zal twee weken gel dig blijden. Bekendmaking der brood bonnen voor twee weken tegelijk blijkt evenwel nog zodanige bezwa ren te hebben, dat van de zijde van het bakkersbedrijf verzocht is deze maatregel vooralsnog niet in te voe ren. Wel zullen de keuzebonnen 14 dagen geldig blijven. Voorts zal er naar gestreefd worden de broadbonnen op zodanige wijze aan te geven, dat daarop steeds ;eel- vouden van 400 gram verkrijgbaar zullen zijn. (Van onze Haagse correspondent) JN EEN OFFICIEEL orgaan is kort geleden de gedachte geopperd om een hoeveelheid boter bonvrij doch tegen uitermate hoge prijs op de markt te brengen. De schatkist zou hier wel bij varen, de totale subsidie op het distributiepakket zou er wel licht door kunnen worden verlaagd, terwijl men het verantwoord achtte, aangezien men door de bijzonder zach te winter 'n melkproductie heeft ge kregen, die eigenlijk boven het dis tributie- en exportschema ligt. Naai- wij thans echter 1 „.v. 11 aai- wij mans eenter vernemen A Jff An*I'Laanse voelt de minister van Landbouw delegatie-leden, die in eerste in stantie geweigerd hebben aan de be sprekingen ter R.T.C. deèl te nemen, terzake van dit besluit volkomen eens gezind geweest, toch ligt de situatie voor de Arubaanse vertegenwoordi ging thans enigszins anders dan voor de beide afgevaardigden der demo cratische partij. Naar deze laatsten echter ver klaarden, zullen zq zich voorhands ook onthouden van de besprekingen in de secties en zich bepalen tot een houding van afwachten, tot dat daden zijn gesteld. niets voor deze oplossing. Ondanks de goede botertositie moet men voor lopig ook geen rantsoenverhogingen verwachten. Wei gelooft men in departementale kringen, dat het geringe boterver- bruik i.v.m. de te hoge prijs en de grote boterproductie binnen afzien bare tijd nieuwe maatregelen nodig doen zijn. Mocht de situatie zich blij ven ontwikkelen, zoals de laatste maanden, dan moet het niet uitgeslo ten worden geacht, dat in de loop van de zomer het rantsoen boter (niet margarine) zal worden verhoogd. gR WORDT door de openbare me ning heel veel aandacht besteed aan de ambtenarij, maar zo goed als geen aan de ambtenaar. Men diene echter wel te beseffen, dat we de ambtenarij kunnen missen, de ambte naar daarentegen geenszins. We heb ben dan het oog op de man of vrouw in overheidsdienst, die een vaak on dankbaar beroep, dat veel vakken nis en toewijding vereist in volle plichtsgetrouwheid iedere dag ver richt ondanks het feit, dat zijn werk geefster hem maar matigjes betaalt en de kwade gevolgen van een be paalde conjunctuur maar al te gemak kelijk op hem afwentelt. We hebben de ontevredenheid in de wereld der ambtenaren telkens zien opvlammen, als de prijzen zich op trokken, omdat de Overheid telken» te laat zich bewust wordt, dat hier door het ambtenarengezin in nood komt. Wat is er sinds de bevrijding Ver beterd aan de wedden van Mei '40 T Er is druk met toelagen van 10 en 5 procent, met overbruggingstoela gen en andere salaristechnische kunst grepen gewerkt, waardoor tenslotte de salarisverhoging voor het Overheids personeel steeg met 40 tot 65 procent. In een enkel geval meer. Ieder dia kennis neemt van de snelheid, waar mee het geld tegenwoordig uit zqn portemonnaie verdwijnt, /.al wel aan nemen, dat dit bij lange na niet reikt tot de opgevoerde kosten van levens onderhoud. Het indexcijfer bevestigt dit, waar het een stijging met 98 pro cent registreerde. Er is wel van alles beloofd inzake het omlaag halen der prijzen, maar wat in dit opzicht werd bereikt is helaas meer dan opgeslokt door prijsverhogingen aan de ander» kant. Beloofd is nu nog een technisch» herziening, waarbij het begrip „tech nisch" blijkbaar wel soepel zal wor den opgevat. Maar dit dreigt een langdurige geschiedenis te worden, terwyi, naar te vrezen valt, dan toch ook geen passende waardering van H ambtenarenwerk met inachtne ming van de voor allen geldende ver* soberingsnoodzaak bereikt zal worden. Als eerste ei» dringt nu ln leder geval voorziening in de ogenblikke lijke tekorten. De A.R.K.A. heeft al* dringende wens naar voren gebracht' één maand extra-salaris, w geloven niet, dat het overdre ven is. We zouden in het alge- meen willen zeggen, dat eeh schraal en schriel bekaken van de ambtena ren-bezoldiging op de duur ook uit financieel oogpunt voor de Overheid funest werkt. Onvermijdelijk is dan immers, dat zeer goede .krachten e# genoeg van krijgen en in het parti culiere bedrijf hun verdere carrière zoeken. Dit verloop, deze wisseling kan nimmer aan de overheidsdiensten ten goede komen, dit zal het werk vertragen en zeker ook geldelijk na deel berokkenen. Als de Regering dus zo sterk de'na druk wil leggen op de financiële be zwaren tegen een passende verhoging dan moet ze deze overweging n naast zetten. Ook is het natuurlijk van groot belang, dat de ambtenaarssalarissen niet opstuwen naar een derde loon- ronde over de gehele linie, doch waar ze in de tweede ronde nog ver in de achterhoede bleven, lijkt on« dit gevaar vooralsnog denkbeeldig. In de hele historie der ambtenarenbe- zoldiging is het trouwens nooit ver toond, dat ze loonsverhogingen in an dere sectoren aanzwengelden. JJet voornaamste argument voor een spoedig afwikkelen van het pro bleem der overheidssalarissen in ge ruststellende zin wordt intussen ge leverd door het beginsel der verde lende rechtvaardigheid. Niemand verlangt voor de over heidsdiensten een baden in weelde. Van de nationale armoede moeten zij ook hun portie dragen. Maar dan ook hun portie. Niet het deel der stiefkinderen. JJe minister van Justitie heeft een aantal aanvragen voor het exploiteren van voetbalpools afgewezen, op grond, dat zodanige exploitatie onder de huidige lote- rijwet niet mogelijk is. Het is ge lukkig weinig waarschijnlijk, dat de regering een wijziging van de loterijwet zal bevorderen om de voorstanders van voetbalpools te gemoet te komen. In het parle ment toch heerst vrij grote tegen stand tegen dergelijke loterijen, hetgeen onlangs nog bleek uit het voorlopig verslag, door de Tweede Kamer uitgebracht over het wets ontwerp tot het invoeren van de totalisator. In dit verslag bleken „zeer vele leden" afwijzend te staan tegenover voetbalpools, het geen op de meerderheid der Twee de Kamer duidt. Daarbij komt nog, dat men in bevoegde krin gen van mening is, dat de offici ële toegestane voetbalpools in liet buitenland als regel treden ver uitten de oorspronkelijk gedachte proporties.

de Stem | 1948 | | pagina 1