Curacao wil daden geen beloften Geruststellende verklaring Amerikaanse prijsdaling stemt optimistisch De Helft der Curacaose delegatie zal de Conferentie eerst bijwonen, als het ver trouwen door daden is hersteld „Verouderd koloniaal regiem" IN'T KORT Stakingsbeeld in België iets gunstiger Operaties in het Zuid-Poolgebied Huren 30 pet. hoger? „Onverdiende yan |ee| aanvallen opC. G. D." Personeels vereniging DINSDAG 17 FEBRUARI 1943 Ronde Tafel-Conferentie in Den Haag geopend Parijs gekozen Tegen Limburgse Blokzijl 15 jaar geëist Dank zij de regerings- maatregelen Weinig bewolking Fischböck nog onvindbaar Argentijnse en Chileense troepen op Brits gebied Aneta sloeg de plank mis President Truman bracht de zaak aan het rollen ALS Yankee heeft een koopkrachtig Europa nodig Londense conferentie uitgesteld Moskou protesteert Truman maant „zekere landen" tot kalmte Distributienieuws Voorrang voor mili tairen bij distributie De prijzen voor chocoladefiguren Gevallen Stoottroepers worden geëerd VIRRDE JAARGANG No. 1001 rrt trove N V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F J Aernoudts; C? J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dl. A j. J. M Mes, Mr. H B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3 38 per kwar- 1 per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0 26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen r" buitenlandse abonnementen' worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel i5, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Vopr de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. IN DE EERBIEDWAARDIGE VERGADERZAAL van de Eerste Kamer i dpr staten-Generaal is gister dan toch de eerste openbare vergade ring vail de Ronde Tafel Conferentie geopend. Er was een merkwaardige spanning voelbaar, omdat er bepaalde dingen in de lucht hingen. Er zijn inderdaad scherpe woorden gesproken door de afgevaardigden van de West, woorden die waarschijnlijk nog nooit in de eerbiedwaar dige sfeer van de Kamer-zaal geklonken hebben. Het meest openhartig W-as mr. S. W. van der Meer. als vertegenwoordiger der Antillen, die mededeelde, dat zijn delegatie niet aan de conferentie zal deelnemen. Drie zijner medegedelegeerden (Eman, Yransquin en Jonckheer) had den al verstek laten gaan en na het uitspreken van zijn rede verliet ook mr. van der Meer de conferentie-zaal, zodat slechts 4 van de 8 Cu racaose gedelegeerden achterbleven. Deze 4 leden hebben gisterenavond nog een langdurig onderhoud met minister Jonkman gehad en zullen vandaag met de andere delegatie-leden van Curacao en Suriname aan zitten aan een maaltijd bij H. M. de Koningin. T>E mededeling van mr. v. d Meer werd gedaan na een kort inleidend woord van minister Jonkman. In zijn rede wees de ertegenwoordi- ger der Antillen er op, dat zijn delega tie naar de conferentie was ekomen met een opdracht van de Staten van Curapao. Deze opdracht hield ir., dat de delegatie vóór de aanvang der Con ferentie van de Nederlandse regering zekerheid moest verkrijgen omtrent feitelijke hervormingen. Kon men de ze zekerheid niet verkrijgen, dan wer den alle besprekingen overbodig ge- aehl Ongetwijfeld een vreemde juri dische figuur'. Dat moet mr. v. d Meer ook toegeven. Maar. zo voegde hij er aan toe. deze opdracht is een nood kreet. een laatste poging om het kwij nend vertrouwen van de bevolking dei- Nederlandse Antillen te herstellen. Hij beweerde daarna, dat er al vele beloften en toezeggingen zijn gedaan, ook beloften omtrent directe en fei telijke hervormingen. Gebeurd is er echter nog niets, zei hij met stemver- pARfJS is gekozen als de plaats, waar de volgende algemene vergadering der V. N. zal bijeen komen. T)E „DAILY TELEGRAPH-' meent, te kunnen bevestigen, dat te Ber lijn geheime besprekingen worden ge voerd tussen de Sovjet-Russische re gering en de geallieerden, ondanks de Sovjet-Russische en Amerikaanse for mele ontkenning. TTITBETALING kolenbonnen (meebrengen bon 78 B.V. en- of 81 B. V.) Din—Iag 17 Febr.: Sche t.m. Si. Woi.isdag 18 Febr. Sm. tot en met Sto. heffing, integendeel de situatie is meer en meer toegespitst. „Eerst moet de basis voor het over leg er zijn: vertrouwen, persoonlijke vrijheid en gelijkheid. Pas daarna kan er met succes verder geconfe reerd worden. Wij zullen derhalve niet deelnemen aan het werk van deze conferentie, voordat het ver trouwen door daden enigszins is hersteld." 10 punten van Suriname. de instelling van een Rijkskabinet, los van de landsregeringen; een Rijksraad, als rechtsprekend col lege bij geschillen. Er moet een verzekering zijn van financieel economische bijstand. Een kern groep uit deze conferentie zal bij de nieuwe constructie moeten uit maken, wal algemene en wat in terne zaken zijn. Voorts moeten waarnemers van Suriname in de delegaties bij de V. N. worden opgenomen. En in het veranderd Koninkrijk tenslot te zullen de Indonesische gebieden zo zij dat willen moeten kun nen worden opgenomen. Ook de derde spreker, dr. M F. da Costa Gomez sprak over „een regiem van koloniale onderdrukking". Hij be pleitte de instelling van een verant woordelijk bestuur in de Nederlandse Antillen. Hij bracht een moti ter ta fel, die inhield: Dat de centrale sectie een ontwerp zal opstellen van het nieuwe Ko ninkrijk, dat aanvaard dient te wor den door de verschillende volksver tegenwoordigingen en vervolgens door de Nederlandse wetgever zal worden bekrachtigd, zonder dat hij daarbij eenzijdige wijzigingen zal kunnen aanbrengen. Algemeen kiesrecht. TA AT de Surinaamse delegatie haar eisen niet lager stelt dan de de legatie der Antillen bleek uit het be toog van de heer B u i s k o o 1. Hij verklaarde echter, dat Suriname de conferentie-zaai niet zal verlaten. 5 jaar na de Koni^lijke belofte, staat Suriname nog steeds onder een verouderd koloniaal regiem zo belicht te hij. Hij waarschuwde ervoor dat men niet de gronwetswijziging moet afwachten alvorens de hervormingen in de West te effectueren. Het gevaar dreigt volgens hem, dat de grondwet gever een rechtsorde vastlegt, die niet overeenkomt met de werkelijke ver andering der rechtsorde Door daden moet bewezen worden, dat het oude kolonialisme teneinde is. In 10 punten vatte hij samen hoe Suriname de sa menwerking met Nederland voorstaat: Suriname is voor de instelling van een Rijksparlement geko zen door de Landsparlementen; PU EEN FIRMA te Amersfoort is voor niet minder dan f 25.000 aan textiel in beslag genomen. Deze voor raad werd achtergehouden om zwart te verkopen. QNGEVEER 400 Arabieren hebben hevige aanvallen ondernomen op Mie Joodse nederzettingen in het ge bied van Beisan, bij de grens van fransjordanië. JJET DEMOCRATISCH BLOK (so- cialisten en communisten) heeft b'J de gemeenteraadsverkiezingen te Pescara (Italië) 48 procent van het aantal stemmen behaald, de christen democraten 27 pet., het nationale blok 1°.2 procent, de socialistische dissi denten 4 procent en de republikeinse partij iets meer dan 3 pet. FJE LIMBURGSE BLOKZIJL en een der grootste verraders van de Ne derlandse en Limburgse zaak noemde de advocaat-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof, de 56-jarige Hugo van den Broeck, die als uitgewezen Vlaam se activist naar Nederland kwam en tijdens de Duitse bezetting als hoofd redacteur van de voormalige .Lim burger Koerier" te Maastricht in zijn artikelen de nat. soc. gedachte sterk propageerde. Wegens hulpverlening aan de vijand werd nu tegen v. d. Broeck 15 jaar gevangenisstraf geëist, uitsluiting van het recht journalistie ke arbeid te verrichten, bij de gewa pende macht te dienen, verlies van beide kiesrechten en verbod van elke niet-journalistieke functie in het pers wezen. De verdediger, mr. Baillieux, be sprak de vraag of er werkelijk hulp verlening aan de vijand is voorgeval len. Hij drong aan op een lichte straf. Verdachte wees er nog op, dat zijn werken voor de groot-Nederlandse gedachte thans in de „Benelux" beli chaming vindt. Hij zou zo zei hij een offer voor deze idealen brengen als daarvoor iets voor het Nederland se belang zal worden verwezenlijkt. Op 1 Maart volgt de uitspraak. JETET REUSACHTIGE vlammende titels roept het Belgische commu nistische blad ,.Le Drapeau Rouge" de stakende Belgen op hun „strijd" on verminderd voort te zetten". De ar beiders zien, dat alleen de commu nistische partij aan hun zijde staat in de strijd en zonder aarzeling en ver zwakking steunt" schrijft dit blad. Zij, die de mening van de Belgische regering niet gedeeld hebben dat de staking een zuivere communistische manoeuvre is, hebben aan bovenstaan de zin uit „Le Dreapeau Rouge" vol doende om hun vergissing te beseffen! Het ligt er dik bovenop dat de com Wunisten na de Franse mislukking 'hans in België troebelen gaan uitlok ken en wanorde gaan stichten. De Regering heeft echter al straffe maat regelen aangekondigd, reden waarom f-n beeld van de situatie gisteren wel enigermate is gewijz.- Het m.mt dat de postmannen het werk J?erva?ten (ongeveer 1000 oost- ,n, zijn ontslagen!) en dat ook arbeiders der gas- en electricteits- Weersverwachting geldig tot nerlenavon-i: eini? bswotkins. Iroog weer en an^e pe-io-ien van zenne n "wa'-Vc naa* ZnIC os- d—-5-ndle wind 0\erfa oplonend tot nin st-m rT>'-eie graden ooven he' vriesnnnt. Heden zon onder 17.55 uur en maan onder 1.10 uur. Woensdag: 'on op 7.52 uur en maan op 10.49 bedrijven besloten hebben weer aan de gang te gaan. Ook in de mijnstreek zou een verbetering zijn ingetreden. Men kan echter nog niet zeggen, dat de stakingswoede van d" baan is. Er zal moeten worden afgewacht, wel ke nieuwe pijlen de communistische agitators nu op hun boog hebben, want mislukt het ene middel, wel dan zijn er nog steeds andere middelen. We hebben het in Frankrijk gezien, in Italië eveneens en België zal vel het zelfde beeld gaan opleveren. Tenmin ste, als de regering niet direct met politie- en militaire en andere maat' regelen de pnrust de kop kan indruk ken! 0P VRAGEN van het Tweede Ka- merlid D o, n k e r betreffende de berechting hier te lande van de Duit se Commissarissen-Generaal Wim- mer, Ritterbusch en Fischböck, heeft de minister van Justitie, geantwoord: dat het feit, dat een Duitser tijdens de bezetting de functie van Commis saris-Generaal heeft bekleed, op zich zelf onvoldoende is om daaruit een strafrechterlijke verantwoordelijkheid voor oorlogsmisdrijven „af te leiden. Bezwarende als oorlogsfisdrijven te qualificeren feiten, zijn, tegen Wim- mer tot dusver niet bekend geworden Ritterbusch is een figuur, die op de achtergrond heeft gestaan. Nadat in Augustus 1942 het contact met de landsverraderlijke groepen van Duitse zijden in handen van Himmler was gelegd. was de rol van Schmidt, de vertegenwoordiger der NSDAP in Nederland, practisch uitgespeeld Voor een vervolging van Ritterbusch zijn geen termen aanwezig bevonden. Fischböck behoort tot de personen, die worden gezocht om in Nederland als oo"lo<"mni'dadiger terecht te staan. Hij is,tot nu toe onvindbaar gebleven. TAR. W. d e K o r t van de Neder- landse delegatie bleek een 'voor stander van een zeer uitgebreid kies recht voor de West. Voor Suriname een algemeen k' srecht voor mannen en vrouwen, met uitzondering van de Boschnegers en de Bovenlandse India nen, en voor de Antillen zonder deze uitzonderingen. Als voorwaarde voor de kiesgerechtigdheid wilde hij stel len, dat men moet kunnen lezen en schrijven. Suriname is te lang een voorbeeld geweest van ondemocrati sche staatsvorm vond de heer A. d e Miranda. Ook hij "bleek een voor stander van het algemeen kiesrecht. Iemand die de verklaring van mr. v. d. Meer betreurde was de heer L. Gerharts. Hij bestreed dat er op Curacao zoveel onrust heerst als mr. v. d. Meer wil doen voorkomen, onrast wordt alleen veroorzaakt door de kring van mr. van der Meer zo zette h(j uiteen. Een algemene dienstplicht voor Cu rapao achtte hij niet uitvoerbaar. Ook hij was een voorstander van het al gemene kiesrecht op Curapao. Namens de Moslimpartij op Surina me sprekend, verzocht de heer A. K a- r a m a t A 1 i een kiesrecht voor alle volwassenen. Hij vroeg tevens dringen de aandacht voor het onderwijs. Prof. dr. J. Logemann beklem toonde, dat er een aanpassing in snel tempo behoort te geschieden en dat er haast gemaakt wordt met de grond wetsherziening. Hij maakte er be zwaar tegen, dat men de binding van wet en grondwet te licht gaat nemen. De motie da Costa vond hij niet juist. Dat leden der Curapaose delegatie zich aan de besprekingen onttrekken, achtte hij eveneens verkeerd. TAE BRITSE minister van Staat, Hector Mc Neil, heeft in het La gerhuis meegedeeld, dat eenheden van de Argentijnse en van de Chi leense marine, die in Engelse terri toriale wateren in 't Zuidpoolgebied opereren, troepen op Brits grondge bied aan land hebben gezet. Engeland zal deze aanval op zijn autoriteit niet door de vingers zien zei Mc Neil over „demonstraties" van Argentinië en Chili bij de Falk- landeilanden. Er worden stappen genomen, opdat de gouverneur van die eilanden de steun krijgt die hij nodig heeft. Argentinië en Chili maken aan spraak op de bewuste eilande Enge land beschouwt zijn recht op de bij de Falkland-eilanden behore-de ge bieden echter als onbetwistbaar. De Argentijnse regering, heeft eni ge tijd geleden voorgesteld een inter nationale conferentie over de kwestie te houden. Engeland heeft dit voor stel „nog in overweging". Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is de 8000 ton metende Britse kruiser Nigeria uit Simonstown naar de Falklands-eilanden vertrok ken. rr»OT de Falklandseilanden behoren o.a. ongeveer 200 kleinere eilan den. Op een hiervan Deception Is land heeft Argentinië een weersta tion gevestigd. Geruchten, dat uranium en andere „atoom"-materialen in het Zuidpoolgebied aanwezig zouden zijn, hebben de belangstelling voor de woeste gebieden in dat deel van de wereld opgewekt. Verleden week is een Argentijns vlooteenheid, waaronder twee krui sers, uit Buenos Aires voor manoeu vres naar de wateren van de Zuidpool vertrokken. Een dag tevoren vertrok de Chileense president, Videla, uit Santiago om een nieuwe Chileense luchtbasis op het eiland Greenwich van de Zuid-Shetlandgroep t° openen. Er is daar reeds een Chileens mari ne-station gevestigd. TN DE HUURWET, die in voorberei- ding is, zal zo meldt „Parool" vermoedelijk een huurverhoging van 30 pet. worden toegestaan. Deze huur verhoging zal niet in zijn geheel aan de huiseigenaren ten goede komen, daar een deel door de nieuwe huur belasting zal worder.'wegbelast. De opbrengst van deze belasting zal ten dele worden aangewend voor de vergoeding van de materiële oorlogs schade, ten dele voor het dekken van de financiële tekorten van de woning Namens het Ministerie van Financiën - bureau „Oorlogsbuit", wordt in Amsterdam een publieke verkoping gehouden van uit Duitsland terugge voerde, alsmede uit oorlogsbuit afkomstige machinerieën en materialen „Is hier soms Uw radiotoestel bij?" /"«ISTEREN spraken we onze be- zorgdheid nit met betrekking tot de verschillende tegenspraken rond om de verklaringen te Lake Suc cess in een vertrouwelijke perscon ferentie afgelegd. Vandaar kunnen we inmiddels melding maken van de volgende ge ruststellende verklaring van Minis ter-President Beel, tegenover het A. N.P. afgelegd: TK HEB menselijkerwijze de zeker- heid. dat Kirbv en Graham, noch een andere woordvoerder der Com missie van Goede Diensten, op de ver trouwelijke persconferentie te Lake Success iets hebben gezegd, wat hun bevoegdheden overschrijdt. Zij heb ben niets gezegd, wat mijn vertrou wen in de correctheid van hun han delwijze in officiële functie kan schok ken. Ik vermoed, dat de pers, wanneer zij over de informaties zou beschikken, welke mij ten dienste staan, eveneens van oordeel zou zijn, dat het verslag van de correspondent van Aneta een onjuiste en daardoor tendentieuze weergave van de uitlatingen van de woordvoerders der commissie is. Ik moet er op wijzen, dat de cor respondent van Aneta de enige Ne derlander was. die de conferentie heeft bijgewoond. Hij was tevens de enige van de aanwezige journaliste. die 'n verslag heeft doorgegeven ter publi catie en hij was de enige, die blijk baar de indruk heeft gekregen, al- (van onze economische medewerker) IEMAND tien rijwielen heeft, waarvan hij er slechts twee voor eigen gebruik nodig heeft, kan hij er acht verkopen. Als er ech ter geen acht kopers te vinden zijn, die over voldoende middelen beschikken, ook al hebben zij nog zo'n grote behoefte aan een rij wiel, dan zal hij moeten kiezen of delen: ofwel de prijs van de acht fietsen in overeenstemming brengen met de beurs der kopers, ofwel de fietsen niet-verkopen. Indien men dit simpele voorbeeld voor ogen houdt, kan men de scherpe prijsdaling in de Ver. Staten begrijpen. ingeland is zo mogelijk nog armer dan Nederland. Het tekort op de Londense betalingsbalans is gestegen van 380.000.000 pond in 1946 tot 675.000.000 pond in 1947. Dit tekort moet worden aangevuld door goud en/of dollars. Engeland heeft echter zijn goud en dollars al grotendeels op geteerd, zodat het spoedig NIET meer zal kunnen kopen in Amerika. In Frankrijk was de situatie de laatste tijd zo verslechterd, dat devaluatie de enige oplossing was. Hoe het in Ne derland is weten we zoetjesaan wel. Ons levenspeil zal terugvallen op dat van 19421943, indien er niet spoe dig dollars komen uit hoofde van het Marshall-plan. West-Duitsland mist vrijwel iedere koopkracht en hetzelf de geldt voor Italië en in mindere mate voor Griekenland. Het gevolg is dat Amerika vreest zelf spoedig in een economische malaise te geraken, omdat het zijn producten niet KAN verkopen, wegens gebrek aan koop kracht bij zijn afnemers. Vandaar het Marshall-plan. Men wil hier en elders in Europa wat schepen vol dollars la ten lossen, die we gratis krijgen. Met die dollars moeten we dan pogen hier weer orde op zaken te stellen, het economische wagentje uit de mod derpoel, waarin het vastgelopen is, weer op harde grond te brengen, m. a.w. industrieën te herstellen, wel vaart te vergroten, opdat West-Euro pa weer koopkracht krijgt. Volgens deze methode hopen de Amerikanen een malaise in eigen land te kunnen voorkomen. OOGSTVOORUITZICHTEN ZEER GUNSTIG Tn Amerika hadden tal van goede- renprijzen een recordhoogte be reikt. De uitermate slechte oogst van het vorig jaar deed de prijzen in 1947 sterk stijgen Dit had o.m. tot gevolg dat ook de Amerikaanse consument hoge prijzen te betalen had Deze prijs verhogingen leidden ook daar tot een zekere spanning tussen loon en prijs en deden het vermoeden ontstaan, dat een inflatie ook in de States niet te voorkomen zou zijn. De tarweprijs bijv. was aangeland op een dusdanig niveau, als de Amerikaanse bo-r nimrrwr bid r v- -i drom-m Onrl-r leiding van Cripps begonnen evenwel hoeveelheid goederen behc» alle Europese staatslieden steeds har der te roepen, dat zij niet meer kon den kopen, enerzijds omdat het Ame rikaanse prijspeil te hoog lag, ander zijds omdat zij niet over deviezen be schikten. Terzelfder tijd is men in Amerika druk aan het confereren over het Marshall-plan en dreigt men zelfs te besluiten de steunverlening te ver minderen. Dit zou een harde klap zijn voor Truman en Marshall. Boven dien staan de verkiezingen weer voor de deur en hoe zou Truman zich meer vrienden (plus kiezers) kunnen ver V/erven dan door het prijspeil te la ten dalen, zodat ook de Amerikaan se burger voor zijn weekloon meer kan kopen. Bovendien zou het nooit beter hebben kunnen uitkomen, dan juist terwijl uit vrijwel alle landen ter wereld berichten binnen komen over zeldzaam gunstige vooruitzichten voor het wintergraan. Langzaam maar zeker zijn de Amerikaanse leveran ciers er zich bewust van geworden dat de gouden tijd voor de States wel eens gedaan zou kunnen geraken en des te gereder kwamen de reac ties.... MET EEN ENKEL BERICHT... p>én enkele bericht was voldoende. Truman maakte daarin bekend, dat de Amerikaanse regering (de grootste koper) haar graanaankopen voorlopig staakte, omdat de voorraad positie ruim en het vooruitzicht voor de oogst bevredigend was. Onmiddel lijk daarna kwamen koper-s en ver kopers in het geweer. Het aanbod steeg. De vraag werd geringer en de prijs liep terug. Met de regelmaat van een klok zette de prijsdalende tendens zich voort, niet alleen voor de tarwe, doch ook voor vele andere producten. De inkopers van de Nederlandse regering, die toch evengoed met la gere prijzen gediend waren, zorgden echter voor een korte onderbreking. Op 9 Februari voltooide Nederland n.l. zijn aankopen van 18000 ton meel, hetgeen een kleine stijging tot gevolg had. Na deze datum ging de daling echter ongestoord verder. De tarwe is thans al gekeldèrd van 313Vs tot 240. Katoen van 35.98 tot 32.38; mais van 2561-6 tot 2131/4 haver van 1311/g tot 111%; katoen 35.76 tot 32.88; koffie van 21.75 tot 19.27; hui den 30.30 tot 25.50; rubber van 21 tot 191/»; reuzel van 26.60 tot 20.30; varkens van 27 tot 21%. Voor dezelfde ceven we thans dus minder dollars te betalen of met andere woorden: als de Mars hall-steun inderdaad op bevel van de Senaat zal worden verlaagd met on geveer 15 procent, dankrijgen we toch een nog grotere hoeveelheid pro ducten dan wanneer de steun niet was verlaagd en de prijzen waren ge handhaafd. Het zou minstens voorbarig zijn hieruit ook een Nederlandse prijsver laging te constateren. Ons levensmid delenpakket wordt sterk door de re gering gesubsidieerd, zodat in eerste instantie deze subsidie er door kan verminderen en de begrotingstekor ten geringer worden. De opmerkelijk sterke daling van de huidenprijzen evenwel, houdt goe de beloften in voor onze schoenin dustrie, want ongetwijfeld zuilen ook de Argentijnse huiden de dans nu niet ontspringen. Een goedkopere schoen kan één der gevolgen zijn. Voorlopig moet de gang van zaken worden afgewacht. Indien de kopers zich rustig hóuden en zich niet te vroeg op de markt laten zien, dan ;s het zeker mogelijk dat de prijsverla gingen in Amerika blijven aanhouden (althans voorlopig) en dat West-Euro pa daarvan straks over de gehele li nie zal profiteren. M.a.w., dat vele producten goedkoper worden, de span ning tussen loon en prijs verminderd met alle gunstige gevolgen vandien. De Amerikaanse kleinhandel, die schijnbaar zeer scherp reageert, no teert nu al lagere prijzen. Maar laten we niet te vroeg juichen en de dag niet prijzen voor het avond is. ANDERS DAN IN 1929 thans gerapporteerd, dat de heren Kirby en Graham :n hun uitlatingen zijn afgeweken van de objectieve hou ding, die van hen kan worden ver wacht. De Nederlands-Indische regering heeft haar communiqué, waarin een veroordeling van de aangenomen hou ding werd opgenomen, op deugdelijke gronden herroepen. Ik betreur, dat ene naar mijn overtuiging onverant woordelijke berichtgeving oorzaak is geweest, van onverdiende aanvallen op de Commissie van Goede Dien sten, voor welker arbeid en opoffe ring ik nogmaals mijn waardering moge uitspreken." Onze bezorgdheid zou geheel ver dwijnen, als de regering weet te be reiken, dat de plicht van geheimhou ding ten aanzien van de afgelegde ver klaring wordt opgeheven. Anders blijft de a- gwaan steken, dat er iets te verbergen valt. jQE LONDENSE driemogendheden conferentie over Duitsland, die 19 Februari zou beginnen is uitgesteld tot 23 Februari. De reden zon zijn, dat de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, Lewis Douglas, in Washington wordt vast gehouden voor het afleggen van ge tuigenis voor de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken over het Europese herstelprogram. De Sovjet-Unie, heeft in Londen, Washington en Parijs een nota doen overhandigen, waarin in scherpe be woordingen geprotesteerd wordt te gen de bijeenkomst der drie Weste lijke mogendheden in Londen ter be spreking van het probleem West- Duitsland. Rusland is van mening, dat deze conferentie een schending betekent van het aecoord van Pots dam. De Sovjet-Unie heeft de drie Westelijke mogendheden meegedeeld, dat zij alle op de Londense conferen tie te nemen besluiten als onrecht matig zal beschouwen. pessimistische pennebroeders hebben de mening gelanceerd als zouden we deze prijsverlaging kunnen zien als de voorbode van een nieuwe eco nomische crisis. Blijkbaar vergaten zij dat in 1929 de inzinking begon op de beurs en thans op de goederenmarkt. Dat is heel wat anders. Om hierover geleerde theorieën od te zetten zou ons te ver voeren. Een economische crisis verwachten we niet. Wel schijnt het duidelijk te zijn, dat deze prijs verlaging een voorbode is van een minder hogé conjunctuur inAme rika en een snellere economische op leving van West-Europa, ook al zul len onze exporteurs klappen krijgen. Voorlopig zijn (en blijven) alle beta lingsbalansen van de West-Europese landen passief. Dat wil zeggen: men voert meer in dan uit. Daarom heeft men in Nederland en West-Europa meer voor- dan nadeel van de prijs- yerlagingstendens in de States. Ons lijkt het toe, alsof hetgeen thans ge beurt een zuiver natuurlijk nivelle ringsproces is. Zelfs in een sterk ge leide economie blijft de Amerikaan se welvaart afhankelijk van de 'wel vaart in de overige werelddelen De economische wetten zijn sterker dan de economische politiek. Zij dringen door. Zij beginnen te werken. Lang zaam maar zeker. Amerika zal nood gedwongen een deel van zijn wel vaart moeten afstaan aan Europa, op dat ook hier het leven weer draag lijk en menswaardig wordt. rpRUMAN heeft een beroep gedaan op „zekere belanghebbende rege ringen" zich in te tomen waar het de kwestie Palestina betreft. Deze mededeling van het Witte Huis is gedaan naar aanleiding van be richten, dat president Truman bepaal delijk de Koningen van Irak en Saoe- di-Arabië zou hebben verzocht, zich te onthouden van geweld ter bestrij ding van het verdelingsplan voor Pa lestina. PR IS EEN REGELING getroffen, tussen het ministerie van Oorlog, en het Centraal Distributiekantoor, waarbij aan alle uit Nederlandsch- Indië terugkerende militairen der Ko ninklijke Landmacht, die aldaar ten minste zes maanden dienst hebben gedaan en deze dienst op goede wijze hebben verricht, door de plaatselijke distributiekantoren voorrang zal worden verleend bij de behandeling hunner distributie-aangelegenheden en wel op vertoon van een ingevulde en ondertekende pagina van 't hun uitge reikte demobilisatieboekje. Deze voorrang zal zich ook uitstrek ken tot de volgende militairen die niet in Nederlandsch-Indië hebben ge diend: 1 Reserve-officieren, die op 10 Mei 1940 in militaire dienst waren al dan niet als officier. 2 Lichtingen 1940 eh ouder. 3 O.V.W.-ers (oorlogsvrij willigers) met lange verbandakte. 4. Leden der Prinses Irene-brigade. 5 Militairen, afkomstig uit West-Indië. rpEN GEVOLGE van de stijging der cacao-prijzen zijn thans ook de prijzen voor chocolade-figuren enigs zins verhoogd. De maximum-winkelprijs voor holle chocolade-figuren (Paaseieren enz.) met een gewicht van ten minste 15 gram per stuk bedraagt nu ten hoog ste 70 cent per 100 gram. Wanneer de figuren zijn gekleurd en bewerkt met suiker of opgespoten chocolade is deze prijs 80 cent per 100 gram. Voor figu ren met een luxe opmaak mag een naar verhouding hogere prijs worden berekend. (Van een bijzondere medewerker). ("TOK IN HET GEBIED van West- Brabant en Zeeland groeien de Per soneelsverenigingen. Het is niet ge bleven bij particuliere ondernemin gen: ook overheidsinstellingen traden in de rij. Dit laatste geschiedde wel iswaar minder sterk in de Zuidelijke provincies; doch in het Westen ken nen wij verschillende Personeelsver enigingen van gemeentelijke aard. Objectief beschouwd ligt er in zul ke verenigingen een sympathieke strek king. Want zij willen aankweken of bevorderen de saamhorigheid, het be sef en het gevoel, dat de deelnemers samen hebben. Werkers aan dezelfde onderneming zijn er op uit, een zeke re Gemeenschap te vormen, die al thans te verstevigen. Wij hebben de ontwikkeling van personeelsverenigingen van nabij ge volgd en weten, dat het streven no bel is. Maar de Personeelsvereniging kan zo gemakkelijk 'n taak opvatten, die reeds door andere organisaties wordt vervuld. Het zou bijvoorbeeld kunnen voorkomen, dat een bepaalde personeelsvereniging onbedoeld overigens aan stands- of vakorgani satie de wind uit de zeilen nam, of haar in elk geval belemmerde in haar groei. En dit bezwaar zou ernstiger zijn, wanneer de personeelsvereniging al te zeer ging aarftrekken de jon geren, die thuis behoren in de eigen principiële jeugdverenigingen. Wij willen maar zeggen, dat de Per soneelsvereniging zeker niet de be ginselbeleving van haar leden in het gedrang mag brengen, dat zij boven dien niet al te zeer beslag mag leggen op de vrijetijdbesteding. Het liefst zien wij haar in het ver band van sociale hervorming der on derneming. ■pEN katholieke groot-fabrikant heeft ons over dit onderu rp enkele gedachten toevertrouwd. Zijn inzicht kunnen wij als volgt samenvatten: „De tegenwoordige samenstelling van de bedrijven, het steeds groter worden van de ondernemingen leidt er toe, dat de vroegere patriarchale verhouding tussen werkgever en werk nemer, eenmaal verstoord door da klassenstrijd, niet gemakkelijk wordt hersteld. Het menselijke in de ver houding tussen beide partijen is vaak zelfs zoek. „Wanneer men er nu in slaagt, de verhoudingen in enig bedrijf zo te maken, dat werknemer en werkgever vertrouwen hebben in elkander, dan zullen de vele en grote problemen van deze tijd zoal niet gemakkelijk, in elk geval oplosbaar blijken te zijn. „Nu is er de Personeelsvereniging, die de gelegenheid schept tot contact tussen hoog en laag in de onderne ming. Mensen, die op gezette tijden samen feest hebben gevierd, die in het verband van de Personeelsvereniging samen hebben genoten en geschertst, staan niet meer vreemd tegenover el kaar en zij begrijpen elkaar daar door eerder". TJEZE gedachtengang sluit groten deels aan bij hetgeen wij hierbo ven hebben betoogd. Doch wij zouden er een conclusie van verder strekken de aard aan willen verbinden. Door recente bezoeken aan groot- industriën in alle delen van ons land hebben wij sterker aangevoeld de noodzakelijkheid van maatschappelij ke reorganisatie in de fabrieksonder- nemingen. In een goed gefundeerde en een goed werkende ondernemingsraad kunnen alle werkers, van hoog tot laag, een levend deel van de onder neming zijn. Dat zal de persoonlijkheid aankwe ken, daardoor zullen resultaten wor den bereikt, die evenzeer ten goede komen aan de werkers individueel, als aan de onderneming in haar totaliteit Nochtans handhaven wij ons stand punt: mits de Personeelsvereniging goed en deskundig wordt geleid en de beginselbeleving niet in het gedrang komt "pOT ZOVER onze medewerker, die een onderwerp heeft aangeraakt dat irele facetten bezit en waarover zeker het laatste woord nog niet Is gesproken. Met name is het een ern stig vraagpunt, of de personeelsvere niging door het ter hand nemen van ontspanning en niet zelden ook van de culturele ontwikkeling der perso neelsleden niet steeds treedt in werk zaamheden, die specifiek tot 't arbeids terrein van andere organisaties be horen. Een personeelsvereniging zal steeds een „neutrale" vereniging zijn en de bezwaren tegen neutraliteit in het or ganisatieleven zijn overbekend. Dit klemt minder in streken, waar het overgrote deel der personeelsleden van één geloof is, maar principiëel klem men blijft het t8ch wel. Als iemand er een andere visie op heeft, willen we hem ook gaarne aan het woord laten. Door een openhartige gedachtenwis- seling kan men tot het juist uitbalan ceren der verhoudingen komen, bouw. Om de bizondere prestaties aer Stoottroepers te eren, zal in de Prins Hendrikkazerne te Vught een museum ingericht worden, dat de geschiedenis van het regiment Stoottroepen zal illustreren. In deze kazerne zal bo vendien een gedenkteken worden on gericht, ter herdenking van de geval lenen van het regiment (circa 300!). Men zal daarnaast een kapel in Be neden-Leeuwen laten bouwen, waar n eveneeens de namen der gevallenen van het Reet Stoottroepen zullen worden gebeiteld.

de Stem | 1948 | | pagina 1