Een spel van tegenspraken DE WONINGBOUW Candidatuur Welter West-Java conferentie heeft voorlopig karakter" Goede IN 'T KORT Politievroagstuk Centrale Bank in West-Duitse zones Verkiezingen op 7 Juli Weinig vertrouwen in landbouwerskringen B.V.V. en P.S.V. ruiken kampioenstitel VIERDE JAARGANG No. 1000 M A A N D A G 16 FEBRUARI 1948 diensten' LEVEN OP MARS Kouder Plannen Van Minister Witteman moet zonder uitstel opgelost Salarisherziening voor Overheidspersoneel Onafhankelijk onder geallieerd toezicht België staakt nog steeds Regering dreigt met strenge maatregelen Helmond verrastte Ambtenaren maten zich academische titels aan Meester" en doctor" kregen congé Wie kaatst Prijsdaling in Amerika echter hoopgevend 18 De vliegramp bij Padalarang Ook de namen der overige slachtoffers bekend Raad van Axel Aanvulling van de gasproductie Eisenhower waarschuwi voor „atoom-periode" Vlissingen te zwak Niet veel om 't lijf oooooooooooooooooooooooo Desk stoer bovenaan De voorgestelde samen voeging van gemeenten onaanvaardbaar geacht 46 GOOCHELAARS manipuleerden Zaterdagavond in Amsterdam om elkaar te vlug af te zijn. Ohze verslag gever durfde er niet naar toe uit angst dat hij zijn handen vol zou hebben om blocnote en pen tegen vinger vluggen te beschermen. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. -.Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TVE COMMISSIE VOOR GOEDE DIENSTEN is er blijkbaar alles aan gele- gen de indruk te wekken, dat ze zulk vruchtbaar werk heeft geleverd en het aanzien der Verenigde Naties heeft opgepoetst. De republikeinen zijn lekker gemaakt met de toezeggingen te Kalioerang, om hen over hun aarzelingen heen te helpen Na de ondertekening der ver dragen zijn die toezeggingen weer meer of minder onder de tafel gewerkt, al weteh we nog steeds niet precies, hoe het ermee staat. Thans is in een persconferentie te Lake Success van alles verteld over het geweldige werk. dat is verricht en de wijd-uitgestrekte bemoeiingen met het Indonesisch probleem, welke de V. N. nog voor de boeg hebben. ff Aneta heeft dat plichtsgetrouw rond geseind. De Nederlands-Indisch rege ring heeft er, niet minder -b'chtge- .trouw, met een scherp communiqué op gereageerd. Daarop is een heel wonderlijke spel van tegenspraken gevolgd. De Nederlandse regering liet we ten: „Een aan haar, na onderzoek te New- York, uitgebracht rapport heeft ge constateerd, dat de bovengenoemde berichten over een persconferentie, welke de bedoeling had informatieve vragen te beantwoorden zonder daar over te publiceren, op een aantal ge wichtige en belangrijke punten on juist zijn". De Nederlands-Indische regering diste hetzelfde verhaal op er. ver klaarde verheugd te zijn haar verkla- "VTOG EENS gaat 't oude verhaal leven, dat er op de planeet Mars enig dierlijk of plantaardig leven bestaat. Deze week zullen Amerikaanse geleerden, zo bewe ren zij althans, de kwesti door middel van telescopen definitief uitmaken. Door een nieuwe uit vinding zouden zij voorwerpen die desnoods millioenen kilometers ver weg zijn aan eer nauwkeurig onderzoek kunnen onderwerpen. We stellen voor er Jules Verne eens op na te lezen, wat hier de mogelijkheden zijn. Misschien ont dekken we tenslotte nog wel, dat er eigenlijk niets anders te ont dekken valt dan een interessante roman voor grote en kleine kin deren. yAN DER MEULEN, de ex-doelver- dediger van het Ned. Elftal, ging in beroep tegen een veroordeling van 8 jaar. De pvoc. fiscaal adviseerde dit beroep te verwerpen. Uitspraak over 14 dagen. s TYE DRIE-LANDEN Conferentie zal allereerst erover praten, of de Be- lux-landen al dan niet aan deze be sprekingen zullen deelnemen. T7IEREN worden met ingang van 2 Maart 2 cent per stuk goedkoper. J^E ASPERGEVLIEG zal voortaan wettelijk vervolgd worden, wan neer tenminste het Departement van Landbouw de maatregelen neemt, wel ke zij zich volgens de berichten heb ben voorgenomen. ring naar aanleiding van de vermeen de uiteenzettingen van de C.G.D. te kunnen terugnemen. We horen intussen niet, op welke punten de mededelingen onjuist zou den zijn weergegeven. Het republikeinse persbureau An- tara is er erg blij mee en noemt de verklaringen van grote waarde. Aneta seinde uit New-York, dat de .mededelingen bij nader inzien alleen maar bedoeld waren als „back- ground"-informaties voor correspon denten en niet mochten worden toe geschreven aan de commissie als zo danig. De Verenigde Naties wensen ze slechts toe te schrijven aan „ge zaghebbende bronnen". Later heeft het persagentschap her haald, dat het de wijze van publicatie betreurde. Maar het neemt niet zo voetstoots aan, dat de inhoud van het bericht onjuist was. Een nader onder zoek wordt ingesteld. We vrezen helaas, dat er net als in Kalioerang, weer iemand zijn mond voorbü gepraat heeft. Van dit soort incidenten houdt men een onaangename bijsmaak over. We houden niet van diplomatiek gegoo chel, dat telkens de basis tracht weg te trekken onder onze onomstotelijke rechten. Dat is niet goed en daarmede be wijst men niemand een dienst. De West-Java conferentie. N een brief aan de Commissie van A Drie heeft het hoofd van de re publikeinse delegatie verzocht de der de West-Java Conferentie, welke op 23 Februari te Bandoeng zal aanvan gen teneinde te beslissen over een autonome staat West-Java, te doen ver vallen. Roem motiveert zijn verzoek door te beweren, dat een dergelijke conferentie in strijd zou zijn met _de door beide partijen aanvaarde begin selen. Een officiële Nederlandse woord voerder verklaarde te Batavia, dat veertig van de 100 afgevaardigden ter conferentie republikeins gezind zijn. Voorts zeide hij, dat de conferentie in geen enkel opzicht het plebisciet voor uitloopt. De beslissingen der confe rentie zullen een voorlopig karakter dragen. Het is niet van belang ontbloot, dat Hatta gisteren nog eens uitdrukkelijk verklaarde, dat de Republiek bereid is tot de Interim-regering toe te tre den. Ten aanzien van de binnenland se politiek van de republiek verklaar de hij o.m., dat de regering tracht 'n nationaal leger te vormen, waarin om koopbare elementen uitgesloten zul len worden. Inmiddels heeft dr. van Mook aan Hatta doen weten, dat deelneming aan de Interim-regering door de Repu bliek alleen kan plaats hebben na on dertekening van een politieke over eenkomst, gelijk op de Renville was overeengekomen. De evacuatie gaat vlot. XfEN gisterenavond door de Commis sie voor Goede Diensten uitgege ven communiqué maakt o.a. bekend, dat volgens de laatste door de Com missie ontvangen gegeven, thans 24000 republikeinse „combattanten" uit de door de Nederlanders bezette gebieden zijn geëvacueerd, terwijl er nog 1000 op transport wachten. Enkele loslopers daargelaten, is West-Java thans, wat de T.N.I. betreft, geëvacueerd. Gehoopt wordt, dat het aantal militaire waar nemers zal kunnen worden uitgebreid tot 55, welk aantal weer zal worden teruggebracht, zodra zulks mogelijk is. Van de militaire waarnemers zijn er dan: 15 Australiërs, 4 Belgen, 5 Chinezen, 4 Fransen, 10 Engelsen en 15 Amerikanen. De Commissie verneemt aangaande Oost-Java, dat 't Nederlands comman do daar de evacuatie-termijn heeft verlengd, aangezien nog steeds con tact met afzonderlijke groepen plaats heeft. TJITBETALING kolenbonnen, (meebrengen bon 78 B. V. en- of 81 B. V.). Maandag 16 Febr.: Roe t.m. Scha. Dinsdag 17 Febr.: Sche t.m. SI. ONTSNAPTE S.S.-er Ton van Gog, die samen met de gedetineer de S.S.-er B. D. Bernhard in October 1943 op laaghartige wijze de populaire schrijver A. M. de Jong vermoordde, is in Spanje gearresteerd. Zijn uitle vering is door de Nederlandse rege ring gevraagd. Na zijn ontsnapping uit het interneringskamp aan de Da Costastraat op 7 October 1945, was Van Gog spoorloos verdwenen. HPWEE MEISJES, resp. 17 en 14 jaar oud, werden in Venlo aangespro ken door twee mannen, resp. ohgeveer 22 en 45 jaar oud. Deze beweerden, dat de meisjes niet zo laat op straat mochten komen: zij moesten mee naar het politiebureau. Zij liepen erin en het is meer geluk dan wijsheid, dat drie wielrijders enkele uren later de meisjes uit een zeer hachelijke po sitie konden verlossen. Een waarschu wing is hier niet overbodig. JJET CONCERTGEBOUW-ORKEST voert besprekingen voor 'n tour- née door Amerika in de herfst van '49 waarvan men goede verwachtingen heeft Dit zou het eerste na-oorlogse tournée van een buitenlands Orkest door de V. S. zijn. "WfERKKLEDING kan men kopen op de bonnen H 1 en L 1 (ook nog op de vroeger geldig verklaarde bon nen A). De goederen verkrijgbaar op de bonnen B en C kan men thans ook kopen op bon L 1. De bonnen 2 tot en met 12 van H. en L. zijn nog niet geldig. Rantsoenbonnen FC en FD zijn onmiddelliik geldig. RONDE TAFEL Conferentie, die vandaag begint, zal ook de vol tallige Curacaose delegatie zien ver schijnen ondanks de dreiging met ..eventueel onverwijlde terugkeer". £)S. NIEMOLLER heeft vanaf de kan se] de gelovigen aangesooord niet ttede te werken aan de politieke zui- verincr Generaal Clay protesteerde. Er zijn reeds weigeringen voorgeko men, waarna boete werd opgelegd. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer Matige wind tussen Noord en N.- Oost. Kouder. Zon onder 17.54 uur. Dinsdag: Zon op 7.54 uur. Maan op 10.27 u. /VAN de Memorie van Antwoord in zake de begroting Binnenlandse Zaken aan de Eerste Kamer ontlenen wij het volgende: De Minister is niét van mening, dat de termijn waarbinnen overeenstem ming moet worden bereikt over de salarissen van het overheidspersoneel, reeds zou zijn overschreden. Er wordt met kracht gewerkt aan de totstand koming van een technische herzie ning. Reeds is op initiatief van de Mi nister van Sociale Zaken een com missie in het leven geroepen, welke tot taak zal hebben op wetenschap pelijke wijze te komen tot herziening van de gemeentelijke classificatie. De Regering stelt zich voor een commissie in het leven te roepen aan gaande de nieuwe politiewet Deze commissie zal een adviserende taak hebben om tot verbeteringen te gera ken. Naar het oordeel van de Minister van Justitie kan de regeling van het politievraagstuk echter geen uitstel meer lijden en kan niet tevoren het advies van bedoelde commissie over de politiewet worden ingewonnen. De handhaving van de openbare orde en het voortschrijden van de criminali teit gedogen geen verdere vertraging buiten het gemeen overleg van Sta- ten-Generaal en de Regering. Aangaande de hulp (reserve-) poli tie heeft de commissie dezer dagen advies uitgebracht. Naar het oordeel van de Minister kan de hulp-politie de taak van de politie tenzeerste ont lasten. Door de in het rapport van de com missie-Oud voorgestelde maatregelen wordt aan de moeilijkheden van de provincies dermate tegemoet gekomen dat de Minister meent, dat verder uit stel weinig aanbeveling verdient. Een voorstel van wetsontwerp, waarin de adviezen van de commissie-Oud vrij- NTU HET ONTWERP voor de statu ten van de federale bank in de drie Westeliike zones van Duitsland door de Engels-Frans-Amerikaanse conferentie is aanvaard, zal vermoe delijk een geallieerde Bankcommissie der drie gro^c. mogendheden een con trole krijgen op de gehele politiek van de eerste instelling der drie zones, de federale Bank. De Bank zal goud en buitenlandse valuta mogen kopen en verkopen en vallen onder Duitse wettelijke bepa lingen, goed te keuren door de geal lieerden, doch onafhankelijk zijn van de Duitse bestuursorganen. Robertson en Clay hebben een ge allieerde Bankcommissie opgericht, die de bevoegdheid heeft de algemene supervisie te voeren over de Staats bank en speciale richtlijnen voor deze te geven. De Bankcommissie zal sa mengesteld zijn uit een lid voor elke deelnemende zone. dat zelf zijn plaats vervanger zal aanwijzen. De Bank. die te Frankfort geves tigd zal zijn. zal het uitsluitende recht hebben geld in omloop te brengen in het gebied van de aangesloten Staats banken. De Bank, die ongeveer dezelf de taak zal hebben als de 'voormalige Reichsbank. zal de functie hebben van een federale reservebank die garant is voor de solventie van haar leden- banken en een zo groot mogelijke een heid in bankpolitiek. wel ongewijzigd in zullen worden over genomen, zal de Kamer waarschijn lijk spoedig bereiken. De Minister hoopt voorts zijn stand punt inzake de wijzigingen in de Zon dagswet weldra te kunnen bepalen. Hij pleegt nog overleg met de Mi nister van Justitie. De Minister deelt mee, dat voor ge pensioneerden van na 1 Januari 1945 een regeling is voorgesteld, waarbij hen alsnog een toeslag wordt toege kend. Verwacht mag worden, dat het rap port van de commissie ter herziening van de Bioscoopwet nog in de loop van dit zittingsjaar aan de Regering sal worden aangeboden. Tot slot: de Minister heeft aan het Centraal Stembureau verzocht een al gehele herziening van de Kieswet voor te bereiden. JJE STAKING in de Belgische ko lenmijnen duurt nog onverminderd voort. De mijnwerkers eisen: 1 aan passing van de lonen aan de prijzen voor levensonderhoud. 2 Betere con trole op de prijzen. 3. Nationalisatie van de mijnen. Ook de stakingen onder de grens arbeiders breiden zich nog steeds uit. Onderhandelingen over een toeslag aan deze arbeiders uit 'n Frans com pensatie-bedrag zijn gaande. De stakingen in de gas- en electri- citeitsbedrijven beginnen een steeds ernstiger vorm aan te nemen. Ook ambacht, industrie en vervoer worden in sommige steden geheel of gedeelte lijk lamgelegd. In Brussel staakten de postbestellers en briefsorteerders. In totaal zijn thans 175.000 arbeiders bij de stakingen betrokken. De Rege ring heeft bij monde van de Minister van Arbeid, van Acker, verklaard, dat naar haar mening de stakingen een anarchistisch karakter dragen. Zij zal dan ook strenge maatregelen nemen, zoals het ontslaan van alle postbestellers, die vanmiddag niet op het werk verschenen zijn en het in 't uitzicht stellen van boeten en straf fen (1 tot 8 jaar gevangenisstraf) voor de werk-wei gerende arbeiders, waar op het mobilisatiebesluit van toepas sing is. oooooooooooooooooooooooo IN district 4 klopte BW wel Willem 2 maar zó gemakkelijk als we gedacht hadden ging het toch niet. Met slechts 1-0 bleven de Bosschenaren de tricolo res de baas. Helmond leverde de ver rassing van de dag door Juliana in Limburg te kloppen, waardoor de Hel mondenaren er een beetje gunstiger voor komen te staan. Eindhoven drong Sitt. Boys een gelijk spel op, maar aan deze wedstrijd zit nog een en ander vast, hetgeen men elders in dit blad kan lezen. De uitslagen waren: BW—Willem II 1—0; Maurits— Spechten 25; EindhovenSittardse Boys 11; JulianaHelmond 01. De stand is nu: (Van onze Haagse correspondent). r\P HET Departement van So- ciale Zaken werkte een Dr. X. Och, U weet hoe net gaat. Al die advertenties, welke eindigen met „dr. in de economie of meerster in de rechten genieten de voor keur" plus het flinke salaris van overheidsbetrekkingen zijn zware verleidingen. Bovendien is het zo snel „geschreven". Vandaar dat er ook in overheidsdienst personen zijn binnengeslopen, die ten on rechte een titel voeren. Dr. X„ die helemaal geen doctor was, is reeds dezer dagen ontslagen. Het féit staat evenwel niet alleen. Naar thans blijkt was ook bij de pienst van In- en Uitvoer een persoon werkzaam die zich de meestersti tel had aangemeten. Ook deze heeft de dienst vaarwel moeten zeggen. Hopelijk komen er niét te veel van deze gevallen. Anders zou het publiek wel eens kunnen gaan twijfelen aan de waarde der echte academisch gevormde ambt- tenaren. YJ/ANNEER hebben de Kamerver kiezingen dit jaar plaats? De Nieuwe Rott. Crt. vernam, dat de voorstellen tot Grondwetsherziening vroeg genoeg vóór Pasen (28 Maart), zullen worden ingediend, om het waar schijnlijk te achten, dat verheffing tot wet omstreeks de tweede helft van Mei bereikbaar is. De verkiezingen zouden dan eind Juni reeds mogelijk worden. „Het Vrije Volk" vernam nog meer positief, dat de candidaatstellingen on geveer 20 of 25 Mei zouden geschieden en de verkiezingen op 7 Juli. C.P.N. vraagt om onderzoek van eigen partij en van P. v. d. A. vanaf 10 Mei 1940 TYE VOORZITTER van de Commu- nistische Partij Nederland („De Waarheid"), de heer Gerben Wage naar heeft zich in verband met de her haalde malen tegen de communisten uitgebrachte beschuldigingen, als zou hun houding in de bezettingstijd lands verraderlijk zijn geweest en dat zij eerst aan het verzet hebben deelgeno men nadat Duitsland en Rusland met elkaar in oorlog waren geraakt, aan het partijbestuur van de Partij van de Arbeid het volgende voorstel ge daan: a. Een commissie van onderzoek samen te stellen, bestaande uit per sonen, voor de ene helft door P. v. d. A„ voor de andere helft door de O. P.N. aan te wijzen. Deze commissie kieze zelf een onpartijdig voorzitter. b. De commissie onderzoekt de werk zaamheden van de Communistische Partij en van de S.D.A.P. gedurende de bezetting vanaf 10 Mei 1940. Daarnaast stelt de commissie een onderzoek in naar de persoonlijke ge dragingen van de leden van het hui dige partijbestuur van de C.P.N. en naar de gedragingen van de leden van het tegenwoordige partijbestuur van de P. v. d. A., eveneens vanaf 10 Mei 1940. c. De C.P.N. zal aan de commissie van onderzoek documenten en getui genverklaringen ter beschikking stel len betreffende de beide partijen en de leden van het partijbestuur van beide partijen. d. Het verslag van het onderzoek wordt door commissie binnen 2 maan den gepubliceerd. Berenschot en Wylicek van N.A.C. zien toe hoe doelman Jacobs van Lim- burgia hem te ving af is. (Van onze Haagse correspondent). TIET OVERLEG tussen het Bestuur van de Stichting voor de Land bouw en de ministers is thans beëin digd. Volgens goed gebruik is er geen oommuniqué uitgegeven zodat men in vele opzichten in het duister tast. Van welingelichte zijde vernemen wij evenwel, dat reeds na het eerste onderhond het pessimisme in toon aangevende landbouwkringen in Den Haag, nog was gestegen. Voorlopig doen de boeren dus goed om hun ver wachtingen niet te hoog te spannen. Het enige lichtpunt in de duisternis is de prijsverlagingstendens in Ame rika. Zoals bekend subsidieert de re gering ons levensmiddelenpakket zeer sterk, aangezien de aankoopprijzen te hoog zijn i.v'.m. de zeer beperkte koop kracht. Juist deze hoge overheidssub sidies worden steeds gehanteerd als een motief om de boeren niet verder tegemoet te komen. Na de scherpe da ling der tarwe- en andere prijzen in de Verenigde Staten, kunnen we ge voeglijk aannemen, dat deze subsidies thans aanzienlijk kunnen verminderen In sommige kringen gelooft men, dat hierin- een nieuwe mogelijkheid zit voor een gedeeltelijke oplossing van het boerenprobleem. "WOG kunnen worden bekend ge- maakt de volgende namen van slachtoffers van de vliegramp bij Pa dalarang: De res. officier van gezond heid dr. P. van Deursen, de res. eer ste luitenant B. J. M. van Baren, de res. tweede luitenant A. F. Graas, de sgt. majoor J. H. Bunschoten, de ser geant V. van Vroonhoven, de korpo raal A. J. Kraan en de soldaat G. Oostenveld. [N DE EERSTE vergadering van het 1 schade niet meer voor bewoning ge- rjENERAAL DWIGHT EISENHO WER, voormalig opperbevelhebber der geallieerden in Europa, heeft de V. S. gewaarschuwd, paraat te zijn, teneinde aan een eventuele plotselin ge aanval in de „atoomperiode" het hoofd te kunnen bieden. Deze waar schuwing is vervat in een rapport be treffende zijn werkzaamheden als chef van de generale staf van het Ameri kaanse leger. „Amerika", zo zegt Eisen hower, „moet paraat blijven, totdat de landen een positieve bereidwilligheid aan de dag leggen om zich te ontwa penen". Hij gaf echter eveneens uit drukking aan zijn hoop, dat een duur zame vrede door middel van de V.N. bereikt zou kunnen worden.' In het rapport wordt de minimale sterkste van de Amerikaanse grondstrijdkrach ten op 1.300.000 man geschat. nieuwe jaar gaf de voorzitter een overzicht van 1947 en vestigde hij spe ciaal de aandacht op de bemoeiingen Inzake de volkshuisvesting Op het gebied van de woningbouw werd veel gepresteerd. Drie woningen kwamen gereed en worden reeds bewoond. Over enkele weken komen 14 dubbele woningen klaar, terwijl er nog vier woningen in aanbouw zijn, waarvan er reeds 2 onder de kap zijn. In plan- Oost zijn 38 woningen onder de kap, 4 ervan zijn binnen drie weken ge reed, 8 staan er in de grondverf en 2 komen er binnenkort onder de kap. Deze woningen zullen Maart-April alle gereed komen. In plan-West is voor 4 woningen de fundering gereed met 8 woningen is men begonnen en 12 staan er nog op het plan. In 1948 zullen dus vermoedelijk in totaal 82 woningen gereed kom®n, waarvan er 18 voor dubbele bewoning geschikt zijn. 268 gezinnen hebben een woning aangevraagd, 103 ervan zij inwonend terwijl bij volkstelling gebleken is, dat er in Axel 178 gevallen van in woning zijn. Gesplitst naar gezinsgrootte zijn er 79 aanvragen voor gezinnen van twee personen, 135 van 3 tot en met 5 per sonen, 30 voor 6 of meer personen en 24 voor hen, die in het huwelijksboot je willen stappen. In 1947 werden 47 vergunningen tot het in gebruik nemen van een woning of van een gedeelte daarvan verleend 1150 woningen zijn ingevolge oorlogs- schikt en moeten vervangen worden, bij 50 van deze woningen heerst een onhoudbare toestand. Om een enigs zins normale toestand te kunnen ver krijgen zouden er 450 woningen bjj moeten komen. Aan het regeringsjubileum van H. M. de Koningin werden zeer waarde rende woorden gewijd. De heer Syte- ma antwoordde als oudste lid van de raad en beaamde het door de burge meester naar voren gebrachte. Benoemingen. ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO- JN de tweede klas A zijn er slechts twee wedstrijden gespeeld, die niet veel om het lijf hebben. Breskens slaagde er in bij Internos gelijk te spelen, waardoor het een kostbaar puntje inpalmde ten nadele van Ter- neuzen, dat vast en zeker op de on derste plaats blijft geplakt. Hero deed wat van haar werd verlangd door na melijk Middelburg te kloppen. De uitslagen waren: Internos—Breskens 3—3; Middelburg —Hero 34. BW Sitt. Boys Eindhoven Willem 3 Juliana Maurits Longa Spechten Baronie DNL TSC Helmond 17 11 16 8 17 17 16 15 18 15 17 13 10 6 ,3 5 5 5 3 4 5 3 5 3 4 3 25 55—18 2 22 27—17 4 22 34—27 4 21 38—30 5 17 3530 6 15 29-35 8 15 35—46 7 13 31—34 8 13 29—44 10 11 30—52 11 10 30—SI- MAC kwam in district 6 weer eens goed voor de dag. Sinds lang. Het toch heus niet zo zwakke Limburgia was daarvan het kind van de rekening. PSV had aan Helmondia om in de sfeer van de eerste zin te blijven geen kind. Terwijl Vlissingen te kin derlijk speelde voor Bleijerheide. De Zeeuwen moeten onherroepelijk degra datiewedstrijden gaan spelen. De uitslagen waren: NACLimburgia 21; NoadBra- bantia 21; PSVHelmondia 40; Vlissingen—Bleijerheide 0—5; VTV— MVV 2—1. Hier is de stand: PSV 18 13 NOAD 17 10 2 NAC Limburgia Sportcl. Emma MW Bleijerheide Srabantia VVV Ile'mondia Vlissingen 16 9 17 8 16 7 16 8 16 16 17 17 3 28 47—19 5 22 26—35 5 20 32—22 5 20 31—20 5 18 27—23 6 18 27—25 7 16 47—41 7 15 25—27 10 12 30—33 10 10 24—42 16 1 1 14 3 11—50 Nu is de stand: Dosko Alliance Goes Internos Hero RBC Middelburg De Zeeuwen Breskens Terneuzen 18 14 17 13 16 8 18 17 17 16 17 15 17 8 5 6 4 3 3 2 3 1 31 1 29 5 19 7 19 8 16 8 15 9 11 9 11 8 10 12 7 rpOT LID van het Burg. Armbestuur werd de heer Smles-Loof herkozen. De chauffeur-monteur C. Bakker werd in vaste dienst benoemd. Als onder wijzer der O.L.S. werd eervol ontslag verleend aan de heer W. Lucieer, in zijn plaats werd benoemd de heer J. A. Tiersen uit Brussel. Daar de productie van het gem. gas bedrijf zal worden aangevuld met propaangas vanwege de directie der Energievoorziening, wordt het geld- leningsbesluit voor de bouw van een 2de oven ingetrokken en besloten tot het aangaan van een lening voor het aanschaffen van materialen in ver band met de verwerking van propaan gas. Eveneens werd besloten een geld lening aan te gaan in verband met de uitbreiding vam-het buizennet in ver band met de bouw van woningen te Axel en te Terneuzen. Een bedrag van 10 et. per inwoner v.-erd beschikbaar gesteld voor de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk en voor het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Voor de ontvangst dei militairen, JJET zou al heel gek moeten gaan in dien Desk in 2B geen kampioen zou worden. De Kaatsheuvelmannen won nen Zondag na zeer veel spanning thuis van RAC en hebben daardoor 4 pnt. meer vergaard als Zwaluw. In Kaatsheuvel heerst overigens grote vreugde doordat Schijndel zo onver standig was in Tilburg te verliezen. Daarmee verdween de laatste kans der Schijndelaren om Desk te belagen. De uitslagen waren: Mulo—Kolping SDW 2—2; RKTW Schijndel 1—0; DESK—RAC 2—0; TOP—Wilhelmina 3—0, De stand is: TN BEPAALDE afdelingen van de K. V.P. is dhr Weiter candidaat gesteld voor de groslijst der Tweede Kamer verkiezingen. In de kieskring Tilburg is dat maar éénmaal geschied en wel in de afde ling Breda. De heer Weiter komt dus niet op da groslijst in deze Kieskring. Want, voor zover wij weten, denkt het Kringbe- stuur er ook (niet aan hem als candi daat naar voren te schuiven. In de kieskring Den Haag is da heer Weiter echter driemaal gesteld. En aangezien Den Haag waarschijn lijk weer in één combinatie komt met Amsterdam en Rotterdam, lijkt het niet onmogelijk, dat hij 5 keer ge steld zal worden in die groep en dus op de voorlopige groslijst komt ta staan. Voor het P. B. rijst dan de vraagt Is deze candidatuur aanvaardbaar? Volgens onze inlichtingen is de heeï Welter in Januari van dit jaar weer lid geworden van de K.V.P. Echter geeft hij zijn naam en zijn steun aan de bekende Actie, welke da gedragingen der K.V.P.-fractie met bittere, critiek achtervolgt. Hij is nauw gelieerd met het Comité Rijks eenheid, welks gedragingen juist in da afgelopen week de hevigste aanstoot hebben gewekt. Het P.B. moet uitmaken, of de heer Weiter door zijn optreden inderdaad de discipline schendt en zich als can didaat onmogelijk gemaakt heeft. Op zijn minst mag, dunkt ons, van hem gevergd worden, dat hij geen aparte organisaties in de partij schept, en zich distancieert van het onbehoor lijke spel, dat de beren Gerbrandy, Gerretson, Lunshof en tutti quanti de laatste week hebben vertoond. Maar we willen niet vooruitlopen op de beslissingen van het P. B„ dat zich ongetwijfeld alzijdig zal laten voorlichten. Volstrekt onbillijk dunkt ons het betoog van hen, die aan 'n kring- en afdelingsvoorzitter verwijten dat hi] de candidatuur-Weiter niet gewraakt heeft, toen die, steunend op de regle menten, naar vofen werd gebracht. Het geschiedde trouwens, toen da jongste Rijkseenheidsrel zich nog niet had afgespeeld. Maar zelfs als dit nadien was ge schied, kon niet één afdelingsvoorzit ter zulk een candidatuur afwijzen, terwijl het P.B. nog steeds geen uit spraak heeft gedaan inzake de kweg- tle-Welter. Wel echter dunkt het ons hoog tijd, dat zulks een uitspraak valt. Er dient klaarheid geschapen ta worden. DESK 17 11 3 3 25 Zwaluw 17 8 5 4 21 TOP 16 9 2 5 20 Schijndel 18 8 3 7 19 RKC 14 7 3 4 17 Kolping 14 6 4 4 16 RKTW 17 6 4 7 16 Concordia 16 4 7 5 15 RAC 15 5 1 9 11 Wi'helmina 16 4 2 10 10 MULO 16 3 1 12 7 die uit IndiS thuiskomen wordt een bedrag beschikbaar gesteld. In de vet ordening op de keurlonen werd een kleine wijziging aangebracht. Het voorstel van B. en W. om op verzoek van de minister de vermake lijkheidsbelasting te verhogen werd teruggenomen. Men wil met de ande re gemeenten in Z.-Vlaanderen over leggen, omdat men de mening is toe gedaan, dat door deze verhoging goe de kunst uit Z.-Vlaanderen zal ge weerd worden. Raad van 's Gravepolder QP een aanbieding om een standaard sirene te plaatsen op het huis van de brandweercommandant werd, ge zien de geringe kosten, goedgunstig beschikt. Een voorstel van B. en W. om lid te worden van de A.N.W.B. vond geen genade bij de meerderheid der raadsleden, wel werd besloten een subsidie te verlenen voor een jaar, groot 25.— De begroting 1948 werd z.h.st. goedgekeurd met een ongedekt tekort van 18.000.— De heer Tissing merkte op, dat hij op de begroting nog steeds geen bedrag ziet uitgetrokken voor een sportveld, waaraan in onze gemeente grote behoefte is, waarop wethouder Schipper antwoordde, dat het z.i. een taak is van de sportver enigingen om zelf eerst het initiatief te nemen en dan te komen met een voorstel bij de gemeente. - Tot lid van het B.A. werd met alge mene stemmen benoemd de heer M. J. de Koster. Hierna was aan de orde het benoemen van een voorzitter voor het B.A. Daar de stemmen bij de derde stemming staakten werd de heel de Dreu bij loting als gekozen ver klaard. Daar de voorzitter, burge meester Jansen, de vergadering moest verlaten, nam wethouder Schipper' de leiding op zich. Voor de ambtenaren ter secretarie werd het salaris vastge- ris vastgesteld volgens de nieuwe rege ling. De rekening van het B.A. over 1946 gaf een batig saldo te zien van 3389— Bij dè rondvraag informeerde de heer Grim, of er vergunning nodig was van B. en W. om in deze gemeente te kamperen. Z.i. kwamen er verleden zomer gevallen voor, die redelijk ver antwoord waren. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat er een regeling- van de kampeerraad komt, welke een volgende vergadering in de raad zal wor den besproken. Verder bleek uit de be sprekingen aangaande de samenvoe ging van de gemeenten in de zak van Zuid Beveland, dat alle leden de voor keur gaven aan zelfstandigheid. Mocht dit echter niet mogelijk zijn, dan von den zij de voorgestelde samenvoegin gen, gezien de verschillende godsdien stige overwegingen onaanvaardbaar.

de Stem | 1948 | | pagina 1