egimenf Aanmatigend en onbehoorlijk lacht" Verrader en Moordenaar Het Zuiden of Twente NEN EY WEST ING" RHEID Hoger Onderwijswet onder de loupe Kanaalverbinding Bergen op Zoom- Hollandsch Diep Millioenensmokkel van sigaretten in Duitsland De stakingsgolf overspoelt geheel België gramma s IN 'T KORT jank Nisse VIERDE JAARGANG No. 999 ÏACHT" rEN VERS ÏNHEt. KAMP VAN K0NW6 ■r:v ZATERDAG 14 FEBRUARI 1948 LIEF MAAR ERNSTIG Scherpe critiek van Ned. Indische Regering op rapport Commissie van Drie 150 jaar Groot Seminarie in Bisdom Breda Tweede Kamer Zachter Recherche leverde A.T.O. chauffeurs Een D.P -Kamp was het centrum De gruwelijke roman van Anton van der Waals Don Gerbrandio„Even heren, onze uag is nog niet gekomen" Geheime besprekingen tussen V.S. en Sovjets Beperking eerste termijn plan-Marshall DE Conferentie te Rome tussen Benelux en Frankrijk houd K.M.A. nu elijkerwijs zeker Gevallen voor het vaderland Staatsregelingen Suriname en Curasao aterdag 14 Februari personen van buiten personen van Nissa. HET BESTUUR GD ;ng. Brieven met 5ur. Harte, Zaag- 682-00 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. - Redactieraad: A F J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Februari te 5 en Soddard, Raymond ;en van man tegen der oceaan. 708-O iRI. Aanvang 7.30 ng van geheim* ig ala gewoonte. VG 15 FEBRUARI, bot - George San- van deze tl)d. Een p eenzame bulten* ;en van millioenen de vruchten van lenselijkheld iroed eze lilm wordt op- lestuursambtenaren ijn. 4.30 uur. Toegang ENSDAG 18 FE* ïng van geheimzin* 654-0 .15 en 8 uur. ter Rogers, Joseph eenvoudig ver- rend. Een film met JT. MAANDAG 16 misleven, een film tweede film: sly. Een spannende ten tijdens de de Engelse Mountbatlen. theater waard Februari. Aanvang rlandse film terug Henriette Davids - - Jan van Eea t*. g blijkt nog steeds ig 2 en 4.30 uur. 'an 3—3 30 uur. 9.00 uur. Zondag IS n haar eerste kien de film E" ie, vrolijke muziek danst de Samba!" o Tico" glijdt Sonja het ijs over het lumbia. n. Woensdag 18 Fe- DWIG" srt en Orson Welles :en bij het zien van ond. morgen en voor ager zien. Voor te- lig uw plaatsen. N. van der Steen Cactus staat EEN BOOM, EN iN DiE BOOM Z'T EEN ONSCHJt DiN VOETJE wordt de strijd bo en kleinigheid. En iet een klein vogelt)4 ;s) dat het gevecht >er doet nemen. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J, H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededeljjjgen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. 5J 5t TN r-AriiJb is een aer merkwaar- digste oplichters gearresteerd, die ooit in Europa opereerden, riet betreft nl. een vader van twee kinderen, die ais vrouw verkleed oplichting pleegde op grote schaal. Na arrestatie bekende hij dit nu al twintig jaar te hebben volge houden, soms als dienstbode en soms als serveuse in een restau rant. Hij vertelde, dat de klanten hem steeds „erg lief maar een beetje ernstig" vonden. Wij voor ons kunnen „haar" he lemaal niet lief vinden en hopen, dat zij heel spoedig een beetje ern stiger zal worden. r\E PRINSESJES Beatrix en Irene hebben de mazelen. De toestand is echter reeds zo vooruitgaande, dat er goede hoop bestaat, dat zij binnen korte tijd het bed kunnen verlaten. rvORLOGSBUIT was tot dan toe een voor gewone lieden onbereikbare grootheid. Thans echter zal er in Am sterdam op 18 en 19 Februari een vei ling van allerlei soort uit Duitsland teruggekeerde artikelen worden ge houden. Wie voelt er iets voor een vestzak-slagschip? TJE SLACHTOFFERS van de Dakota ramp zijn gisteren onder grote be langstelling te Bandoeng begraven. De commandant van de militaire lucht vaart sprak aan de groeve. •pOTTERDAM krijgt een Amerikaans opgezet winkelcentrum, waarin de zaken van Esders, van Woensel, Piet van Reeuwijk, Termeulen en Wassen een plaats zullen vinden. TTONGARIJE heeft de Zwitserse re- gering gedreigd met verbreking der diplomatieke betrekkingen cn re presailles in verband met de arresta tie van een Hongaarse journalist, die beschuldigd werd van spionnage, Dl TT ET SCHIP „WOTA" van Neder- landse afkomst is in de Grote Belt gezonken. De bemanning werd door een Deens schip gered. T OOTJES verkopen om de commu- nisten in Italië aan de macht te helpen vinden ze zelfs in Canada al te wonderlijk. In Montreal werden prominente communisten in verband daarmee gearresteerd. -791 A GEDEMOBILISEERDEN wer- den in 1947 bij de arbeidsbu- reaux ingeschreven. Hiervan honden tot nu toe 85 man om persoon'ijke re denen geen betrekking krijgen. TNSCHRIJFGELD mag door een zg. Woningbureau slechts ir enkele gevallen worden geheven; in elk ge val moet het van het bemiddelings geld (ten hoogste f 20) worden afge trokken. "prET AMERIKAANSE ministerie van J"1 Buitenlandse Zaken heeft beves tigd. dat de V. S. een tweede con ferentie des zestien landen aangaan de het plan-Marshall wenselijk ach ten tegen eind Februari. J^AAR AAK AANLEIDING van de verklaringen van de woordvoerder der 'Com missie voor Goede Diensten heeft de Nederlandsch-Indische regering het volgende officiële communiqué uitgegeven. „Indien deze mededelingen werkelijk zijn moet worden opgemerkt dat bij de Commissie voor Goede Diensten ernstige m.sverstanden heersen over haar taak, competentie en over de feitelijke, situatie in Nederlandsch-Indie Het komt ons overbodig voor. de onjuiste en van ^'e^S ^bjectivrieit ge u- gende mededelingen stuk voor stuk te ontzenuwen. Volstaan mag worden met de aandacht te vestigen op enig saillante feiten. 1. De Commissie voor Goede Dien sten heeft zich bereid verklaard, tot verlenging van de goede dienster en tot niets anders. Indien zij zich be voegdheden mocht aanmatigen,^ die vercLer reiken, dan ondermijnt zy dat gene, wat de grondslag vormt voor de goede diensten, nl. het vertrouwen van een of van beide partijen. Uitgaandéf van dit onjuiste begrip van haar taak, komt de Commissie tot een in zijn absoluutheid ongemo tiveerd optimisme, nl. dat met haar bijstand „langdurige onderhandelin gen overbodig zijn en mogelijk^ in twee of drie maanden een politieke overeenkomst kan worden bereikt". Het zou de Commissie bekend kun nen zijn, dat noch de Nederlandse, noch de Republikeinse delegatie tot op heden definitieve instructies heb ben ontvangen voor het voeren van politieke besprekingen, waarmede dan ook nog geen aanvang is gemaakt. 2. Geheel buiten haar bevoegdheid gaat de Commissie, indien zij meent dat door haar contact moet worden opgenomen met vertegenwoordigers van andere gebiedsdelen van Java, Sumatra en Madoera. De belangen van de overige autonome gebieden wor den door hun vertegenwoordigers zetf alsmede door de Nederlandsch-Indi sche Regering en de Nederlandse Re gering behartigd. 3. Voorts voorspelt zij niet alleen uitbreiding van haar taak van waar neming tot supervisie, maar sugge reert tevens zonder overleg met de partijen een besluit van de Veilig heidsraad betreffende haar taak en op dracht, nl. dat deze Raad zich er thans reeds definitief mee zou verenigen, dat de Commissie haar werk voortzet tot het tijdstip, waarop de Verenigde Sta ten van Indonesië zullen zijn tot stand gekomen. 4. De suggestie, dat slechts een volks stemming in de gebieden buiten Java en Sumatra zou kunnen uitmaken of de besturende organen van deze ge bieden zouden zyn te beschouwen als „raarionettenregeringen" acht de Re gering onbehoorlijk. De Commissie in- terveniëert bovendien in geheel bui ten haar bevoegdheden liggende za ken. In gebieden, welke buiten de dis cussie vallen, heeft de Commissie geen taak en kan de bevolking zich langs normale democratische weg van ver kiezingen volledig uitspreken. De Commissie heeft zich bovendien blijkbaar reeds definitief een opinie gevormd over de vraag, waar op Ja va, Madoera eri Sümatra een volks stemming zal moeten plaats vinden. Ook dit is strijdig met de van haar te vergen objectiviteit, Terwijl zij «ener zijds dit plebisciet noodzakelijk acht in „de betwiste gebieden", neemt zij zonder onderzoek aan, dat „negentig procent van de bevolking, levende in de tegenwoordige republikeinse ge- OEGIN JULI a.s. zal het feit her dacht worden, dat 150 jaar ge leden in een particulier huis aan de Karrestraat te Breda met een groot-seminarie voor het Bredase diocees werd begonnen. Er waren in de aanvang slechts zes studenten Nijmegen is voordelig JTJE KAMER had enkele voorgestelde wijzigingen van de Hoger Onder wijswet te behandelen strekkende tot subsidiëring van dat onderwijs door het Rijk. Er werd nogal uitvoerig over gesproken door verschillende leden, enkele amendementen werden inge diend, waarvan de Minister er twee van dr. Stokman (KVP) overnam. Dinsdag a.s. zal stemming over het ge hele ontwerp plaats vinden. Pater Stokman begroet het ontwerp als vrucht van de goede samenwer king tussen de regeringspartijen en betoogt, dat de bijzondere Universi teit vaak breder en wjjder is dan de openbare. Hij zegt, dat de cijfers de noodzakelijkheid van nieuwe facul teiten te Nijmegen aantonen. Nyme- gen is oneindig veel voordeliger in exploitatie dan de Openbare Univer siteit, na aanneming van het onder havige ontwerp zullen de lasten t.a.v. de Universiteit voor het katholieke volksdeel niet geringer worden. Hij dient enkele amendementen in. De minister zegt, dat de commissie voor de reorganisatie van 't Hoger On derwijs met April met haar werk ge reed zal zijn. Hij ontkent, dat Univer siteiten neutraal zouden moeten zijn eP zegt als eerste taak van die in stellingen het doceren te zien en daar na pas het wetenschappelijk onder zoek. Gezien de veelheid van de wijzigin gen in het ontwerp zegt de voorzit ter het nodig te achten een tweede lezing te doen plaats vinden. De stem ming wordt bepaald op a.s. Dinsdag. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen. In de vroege ochtend nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid westelijke wind. Zachter. oncler 17-5# uur- Maan onder «•■S8 uur. Zondag: Zon op 7.58 uur ;*fnan,"P 9-57 uur. Zon onder 17.52 "'a:'n on,1cr '2 s:! Maan- 10 li uu" op 7'53 "ar- Maan bieden bij volksstemming de republi keinse regering zal steunep". Bij dit voortijdige oordeel, dat bo vendien een ook na de politieke over eenstemming voortdurende tegenstel ling veronderstelt, laat zij geheel bui ten beschouwing, dat slechts na her stel van orde en veiligheid een dui delijk beeld van de situatie in de on derscheiden delen van Java, Madoera en Sumatra kan worden gevormd". De Commissie treedt af PRESIDENT TRUMAN heeft de Com missie voor Goede Diensten ont vangen. De secretaris van de presi dent. Charles Ross, verklaarde, dat de president „volkomen de mening deelt, dat de leden der Commissie erin ge slaagd zijn, de vijandelijkheden in een der meest onrustige streken ter we reld te doen beëindigen en dat zij door him pogingen, een overeenkomst hebben bereikt voor een duurzaam vergelijk in het politieke geschil tus sen de republiek en de Nederlandse Regering". Truman heeft het aftreden van Gra ham, dat effectief wordt na voltooiing van de aanbieding van het rapport aan de Veiligheidsraad, aanvaard en Dubois tot opvolger benoemd. Gra ham is benoemd tot bijzonder raads man aan het departement van Buiten landse Zaken in Indonesische aange legenheden. Van Zeeland en Kirby treden even eens af. Van Zeeland verklaarde, dat hij zo spoedig mogelijk naar België terug zou keren om het werk voor „Verenigd Europa" te hervatten. VOLGENS het 4* Gent ver schijnende dagblad „Het Volk" zou op de jongste Bene- luxconferentie te Luxemburg ook de kanaalverbinding tus sen Antwerpen en de Moerdijk terloops ter sprake zijn ge- Bracht. Echter zou er volgens het blad niet nader over ge sproken zijn, daar de Neder landers al besloten zouden hebben een kanaal Bergen op ZoomHollandsch Diep aan te leggen. TVE AMERIKAANSE ZONE had al maanden lang te kampen met een uitgebreide smokkel in sigaretten, die bij duizenden en nog eens duizenden de grenzen overkwamen op een vol komen onverklaarbare wijze. De on derzoekingen in deze affaire leidden door Duitsland, België. Nederland, Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk en kwamen tenslotte terecht in een kamp voor Joodse vluchtelingen te Lechfeld (Duitsland). Vorig jaar September werden resp. in Frankfort en in Regensburg vracht wagens vol sigaretten in beslag geno men door de Amerikaanse militaire politie; deze sigaretten heetten be stemd te zijn voor Tsjecho-Slowakije. Bij voorkeur werd voor het vervoer gebruik gemaakt van valse A.T.O.- auto's. Toen men daar eenmaal achter was. werd een aanvang gemaakt met een ingewikkeld spelletje van de Rijks recherche van Nederland. Twee rechercheurs mengden zich in de organisatie en kwamen tenslotte als chauffeur op de „A.T.O." terecht. De tocht met enkele millioenen siga retten ging dan naar het Joden-kamp in Lechfeld, waar het wachtwoord „Rosenbaum" wonderen deed: er kwam een legertje helpers te voor schijn, die met vlijtige hand de buit binnensleepten. Dat ging goed tot ongeveer halver wege, want toen kwam er een ander legertje te voorschijn. Verdekt opge stelde Amerikaanse politie-mannen, gewapend met pantserwagens, machi negeweren en andere wapenen, spron gen naar voren, omsingelden de nij vere werklieden en verrichtten de nodig arrestaties. Alles bij elkaar was het een vernuftig bedachte e*" welge slaagde „stunt" van de recherche, waarin dan Nederland een leeuwen aandeel heeft gehad. Oe aanvoerder van de bende is een man, die zich met enige gangster-po litiek „De luitenant" Iaat noemen en die kort geleden uit een Belgische gevangenis werd ontslagen. Hij is mo menteel nog altijd zoek, maar in vele landen word er zo naarstig naar hem gespeurd, dat hij zonder twijfel wel dra een paar sigarettenloze dagen in een kleine cel zal moeten doorbrengen DINNENKORT zal terecht staan Anton van der Waals, een der ergste, zo niet de ergste handlanger, die de Duitsers onder de Nederlanders vonden. Hij is de man geweest, die het vertrouwen won van tal van illegale kringen, die daardoor geheime codes voor het verkeer met Londen in handen kreeg en de Duitsers daarmee in staat stelde 76 per parachute boven ons land uitgeworpen personen op te pakken. ppn Jpe prt(cfp i °P 17 Maart 1945 gaat de baron met C.C7II UCl Cl gate Zjjn buisknecht, in tegenwoordigheid Sn .bnprhfpn 1 van noS een derde, een fietstocht ma- ,lJ' hlicbllicil fen via Utrecht naar Amsterdam. In Hij is verantwoordelijk voor de ar restatie van verschillende bekende politici als Verschuur, Vorrink, Joekes en van Dijk. Hij leefde groot en royaal verwisselde telkens van naam en wist na de bevrijding zelfs een tijdlang in Engelse dienst in Duitsland te komen. Tot de ernstige feiten, welke Anton van der Waals ten laste gelegd wor den, behoren zeker ook de moord op zijn secretaris en die op zijn huis knecht. „Trouw" weet daarover het volgende te vertellen: „Dood geschoten." Wolgens indertijd door de Duitsers aan de pers verstrekte mededelin gen is Van der Waals op 19 Juli 1943 in de Zestienhovenstraat te Rotterdam „doodgeschoten". „Ijverig" werden na sporingen gedaan naar de daders van deze aanslag, beloningen werden uit geloofd. Doch alles tevergeefs... De bedoeling was duidelijk. Van der Waals werd in de kringen der illegali teit niet meer vertrouwd, hij moest dus verdwijnen. Daar zoigden de Duit sers voor. Maar zij konden hem niet missen en dus werd deze „moord" ge fingeerd. Vele zijn de namen geweest, waaronder hij zich in de verschillende kringen heeft weten in te werken. De bekendste zijn o.m.: Anton de Wilde, Tom Casimir, dr. ir. H. J. van Veen, Holzer, baron Van Lynden, baron Sweerts de Landas Wyborch, Mossin- koff en J. M. van der Meer. Deze laatste twee namen waren de namen van twee van zijn slachtoffers. Een huwelijksfeest. Tn Juli 1944 was er groot feest in Loosdréfcht. Een zekere dr. ir. H. J. van Veen trad in het huwelijk met een meisje een kind nog van 18 jaar. dat hoog opzag tegen haar intelligen te toekomstige echtgenoot, aan wie zij, ondanks alle wederwaardigheden in de volgende jaren, trouw gebleven is. De fine fleur van Loosdrecht vie: de het feest mee, het huwelijksfeest van... Anton van der Waals. Enige maanden later verschijnt hij in Garderen weer onder een andere naam, n.l. baron Sweerts de Landas Wyborch. Per advertentie in een Haags dagblad vraagt de baron een huisknecht. Van de verscheidene solli citanten is J. M. van der Meer uit de Tonijnstraat tn Den Haag de „geluk kige". die wordt aangenomen. Gedu rende enige tijd vervult hij de tunc- tie van butler met groot enthousiasme. C>^OO<>C><>C><x><>O<><X><KX><>O<>OO<><><><X><><><><><>O<>O<X><X><><>O<><X>O<><>OOC><X><>C>O<>OOOO<><>OOO<><>O<x>O« NIEUWE NEDERLANDSE OPERA de omgeving van Breukelen gekomen wordt besloten even te pauseren. Men gaat aan de wegkant zitten en drinkt een borreltje. De baron, alias Van der Waals, verwijdert zich even. terwijl de twee anderen blijven zitten. Als hij te rugkomt schiet hij op korte afstand v. der Meer een kogel door de nek, waar na het lijk in de sloot geduwd wordt. De volgende dag vindt de mare chaussee het lijk, doch men geeft geen ruchtbaarheid aan de vondst, omdat men bevreesd is, dat een handlanger van de Duitsers het slachtoffer van een aanslag is geweest en men dien tengevolge represailles vreest. Het stof felijk overschot wordt daarom in stilte te Breukelen ter aarde besteld. J. M. van der Meer bleef intussen „vermist". De papieren van het slachtoffer wa ren echter in' het bezit van Van der Waals overgegaan en als de volgende maand de Noordelijke provincies be vrijd worden en de Canadeezen hun zegevierende intocht doen en ook in Zuidlaren arriveren, staat vooraan in de juichende menigte J. M. van der Meer, dat wil zeggen.— Anton van der Waals. En ook verder weet hij zijn rol dan goed te spelen. Van der Waals heeft bekend, de moord op Van der Meer te hebben gepleegd. NOG EEN MOORD. Deeds eerder had Van der Waals een zijner bedienden van het leven be roofd. Dat was zijn „secretaris" Mos- sinkoff. In die tijd het was om streeks October of November 1943 vertoefde Van der Waals, die als Holzer ln Den Haag woonachtig was, zo nu en dan aan boord van een groot jacht, dat hij in de Westeinderplassen had liggen. Van der Waals was van oordeel waarom is niet bekend dat Mossinkoff uit de weg geruimd moest worden. Tijdens een verblijf aan boord van het jacht vermoordde hij Mossinkoff. Het lijk werd in stuk ken gezaagd en in het water geworpen. Over Marshall-plan en vredesverdragen yAN GEZAGHEBBENDE zijde te Washington wordt vernomen, dat 't State Department in het bezit is van een volledig verslag van een onlangs gehouden geheime bijeenkomst le Ber lijn, waarop belangrijke kwesties tus sen de V. S. en de Sovjet-Unie door 'n woordvoerder van elk land werden be sproken. De betrokken woordvoerders waren Robert Murphy, politiek adviseur van generaal Lucius Clay, en een niet met name genoemde adviseur van maar schalk Sokolofski. Tot de problemen, die werden be sproken, behoren o.m. 't plan-Marshall de vredesverdragen met'Duitsland en Oostenrijk, de handel tussen West- en Oost-Europa en aanverwante vraag stukken. De bijeenkomst werd bijeengeroepen op initiatief van de Sovjet-Unie. Ge zaghebbende kringen te Washington onthouden zich voorzichtig van het trekken van algemene conclusies of van het bouwen van verwachtingen op de bijeenkomst. QP 18 FEBRUARI a.s. viert Prinses Marijke haar eer ste verjaardag. Ter gelegen heid van deze heuglijke ge beurtenis werd deze foto gemaakt: Ons jongste Prin sesje op de schoot van Prinses Juliana, terwijl Prinses Mar griet ernaast staat en voor zichtig het hoofd van haar jongste zusje vasthoudt. AMljpiKAANSE Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkin- gen heeft besloten voor te stellen, de eerste termijn van de hulpverlening volgens het plan-Marshall te beper ken tot twaalf maanden (van 1 April a.s. tot 31 Maart 1949), en de eerste Amerikaanse bijdrage te verminderen met een bedrag van anderhalf milliard President Truman had het congres verzocht 6.800.000.000 dollar ter be schikking te stellen voor een periode van vijftien maanden, aanvangende 1 April aanstaande. Een andere belangrijke wijziging, door de commissie in de voorstellen van het departement aangebracht, is het verwerpen van. Trumans. verzoek, om toestemming voor verkoop of ter beschikkingstelling van vijfhonderd Amerikaanse koonVaa?8ijschepen aan de Europese landen. T)E STAKINGSGOLF heeft thans vrijwel geheel België overspoeld en het aantal arbeiders dat er bij be trokken is wordt op niet minder dan 120.000 geschat. De staking in de kolenmijnen te Luik, Charleroi en in de Borinage is vrijwel algemeen. Hoewel overal sta- kingsposten zijn geplaatst en de Rijks wacht in de omgeving van de mijnen patrouilleert, hebben zich tot nu toe geen incidenten voorgedaan. Huis aan huis worden door de politie bij de mijnwerkers vorderingsbriefjes afgege ven, doch de mijnwerkers geven hier aan in het algemeen geen gehoor. Zoals bekend hebben de arbeiders de toekenning van een zgn. aanwezig heidspremie van de hand gewezen. Ook de Belgische grensarbeiders, die op de textielfabrieken in Noord-Frank rijk werkten, hebben, aangezien nog geen bevredigende oplossing voor hen gevonden is, thans vrijwel algemeen het werk neergelegd. Een gevolg hiervan is dat de fabrie ken in Noord-Frankrijk, waar de Bel gen dikwijls sleutelposities innamen, stil liggen of op verminderde capaci teit werken. De devaluatie van de Franse franc komt voor de ongeveer 47.000 Belgische grensarbeiders neer op een salarisverlaging van 45 pet. Inmiddels neemt ook de staking in het gas- en electriciteitsbedrijf steeds scherpere vormen aan. De arbeiders hebben gedeeltelijk ge volg gegeven aan de burgerlijke mo bilisatie. In Oost- en West-Vlaanderen, Limburg en Antwerpen wordt, met enkele uitzonderingen, normaal ge werkt. In de provincie Namen en Lu xemburg verloopt het werk normaal. De toestand in de provincies Hene gouwen en Luik is wat het ministerie „enigszins verward" noemt. In de gas fabriek te Namen zijn enkele pogin gen gedaan tot een sit-downstaking over te gaan. Te Aarlen hebben de arbeiders van de fasfabriek gevolg ge geven aan het vorderingsbevel. "piJDENS het debat over de buiten landse politieke in de Franse Na tionale Vergadering heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bi- dault, medegedeeld dat te Rome een conferentie gehouden zal worden van vertegenwoordigers van Groot-Brit- tannië. Frankrijk, Italië en de Bene- lux-landen ter bespreking van de voor waarden, waarop een douane-unie tus sen deze landen tot stand zou kunnen komen. fJUJDENS een telefonisch onderhoud deelde de burgemeester van Bre da, mr. dr. C. A. Prinsen, mede, vol daan te zijn over de loop der onder* handelingen. Weliswaar moet het con tract tussen de minister van Oorlog en het gemeentebestuur van Breda nog getekend en nog in de gemeenteraad van Breda behandeld worden, maar „menselijkerwijze gesproken is het wel zeker, dat de K.M.A. voor Breda be houden zal blijven". Wij zouden uit dat bericht willen afleiden, dat er van de zijde van de fensie geen enkel bezwaar meer be staat tegen de handhaving der K.M.A. in Breda. Aan de Raad is thans dus de beslissing inzake de Valkenberg plannen. pROF. EINSTEIN heeft een prijs ge wonnen, die erin bestaat, dat hij gratis een reis om de wereld mag ma ken. Het is zijn loon voor alles wat hij deed voor de internationale eenheid. IJITBREIDING van Delft of een tweede Technische Hogeschool Deze vraag zal, naar te voorzien valt, in laatstbedoelde zijn beslist worden. Naar men weet, heeft de commissie- Holst deze vraag aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en aan Minis ter Gielen rapport uitgebracht. De conclusie luidde: Een afdoende oplos sing is slechts mogelijk door de stich ting van een tweede Technische Hoge school. pen tweede vraag, welke thans om een beslissing vraagt, is deze waar kan die tweede Technische Ho geschool het best gesticht worden? Vooraanstaande personen in Brabant en Limbi' hebben een Stichting in het leven geroepen ter propagering van de gedachte, dat in het milieu dei Zuidelijke provincies zulk een school de beste ontplooiingskansen krijgt en ook onmiddellijk outillage kan vinden. Deze gedachte is niet weersproken gebleven. Op initiatief van de Com missarissen der Koningin in de provin cies Groningen en Overijsel is enige tijd geleden een commissie samenge steld, welke had na te gaan in hoe verre er in het Noorden belangstel ling bestond voor een tweede Techni sche Hogeschool. Deze commissie, welke thans rapport heeft uitgebracht, is tot de conclusie gekomen, dat er inder daad ook in Groningen en Overijsel naar gestreefd moet worden een deel van dit onderwijs naar deze streken te trekken, waarbij speciaal gedacht ia aan Twente. De commissie wijst op de grote moeilijkheden, waarmee stu denten uit het Noorden en Oosten van het land te kampten hebben, in dien zij in Delft willen gaan studeren. Twente daarentegen zou zowel voor het Noord-Oosten, het Oosten en het midden van Nederland gemakkelijk te bereiken zijn, terwijl de sterk doorge voerde industrialisatie van Twente de vestiging aldaar nog te meer wense lijk zou maken. Degenen, die thans actie voeren voor het Zuiden, zullen het zeker verstaan, dat op deze wijze voor Twente wordt geijverd. En de aangevoerde argumen ten bezitten zeker juiste elementen. Pchter geloven we, dat dezelfde argu- menten minstens zo sterk klem men voor vestiging in het Zuiden. Daar immers gelden niet minder de lange afstand tot Delft en de moeilijk heden voor studenten uit Brabant en Limburg, welke daaruit voortvloeien. Daar komt dan nog bij, dat de Zuide lijke provincies ln bevolkingsdichtheid en bevolkingsgroei vooraan staan en in de toekomst steeds meer candidaat- studenten zullen gaan leveren. Er is trouwens in het Zuiden een vestigings plaats voor de tweede Technische Ho geschool te kiezen, welke ook voor de Oostelijke provincies minder bezwaren zal opleveren dan Delft. £r is in het rapport aan de Commis sarissen der Koningin in Gronin gen en Overijsel ook sprake van de sterk doorgevoerde industrialisatie in Twente, welke zeker als feit dient te worden erkend. Doch wie de Zuidelijke provincies overschouwt, ziet daar een industrialisatie zo rijk in verscheiden heid als nergens te lande. Industrieën van wereldfaam, de mijnbedrijven, ze staan daar als even zoveal argumen ten voor het stichten van een inrich ting voor technisch hoger onderwijs. En wat de hoognodige uitbreiding der industrialisatie aangaat, zullen zeker de Zuidelijke gewesten ook voor aan in de rij staan. We behoeven de vele betogen daaromtrent niet te gaan herhalen. Men moet dit ook zien in het kader der Benelux-gedachte, wel ker verdere verwezenlijking aan de Zuidelijke gewesten een steeds gewich tiger rol zal toebedelen. Dit wordt dan waarlijk weer Midden-Nederland, de scharnier van onze Industriële wel vaart. Als men zo de ontwikkeling op wat langer termijn vooruitziet, zijn de Zuidelijke gewesten als het ware na tuurlijkerwijze aangewezen voor het herbergen van de tweede Technische Hogeschool, welke nu algemeen wen selijk wordt gacht. We pleiten daarvoor niet op grond van een regionaal chauvinisme, doch zuiver en alleen omdat we menen, dat deze inrichting hier het best op haar plaats is en het meeste „rendement" zal geven. QFFICIEEL maakt de Regering bekend, dat in Indonesië drie leden van de Kon. Landmacht sneuvelden, w.o. Sold. P. H. Koo ien, afkomstig uit Breda, gesneu veld 2 Februari 1948. Bespreking wetsontwerp begonnen QISTERENMORGEN vonden de be sprekingen over de bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerpen tot herziening der staatsregelingen van Suriname en Curacao voortgang in de Trèveszaal tussen de minister van Overzeese Gebiedsdelen en achtereen volgens de Curagaose en Surinaamse gedelegeerden. Op de agenda stond de instelling van een College van gecommitteerden en wijziging in de samenstelling en bezetting van het vertegenwoordigend College. De besprekingen beperkten zich tot het eerste punt. Zij worden voortgezet.

de Stem | 1948 | | pagina 1