„Niets gaat boven eerlijkheid"IN 'T kort Weer zeven namen van Dakota-ramp Tóch een Belgische zege Econ. Zalea twee moties verworpen det Rapport der commissie voor goede diensten Belgische electriciteits- en gasbedrijven gevorderd Hellend vlak Gratis ras-atasment vcsr pdoncbiliseerdeii Vergiftigingsverschijnselen te Wouw VIERDE JAARGANG No. 998 v R IJ DAG 13 FEBRUARI 1948 Kardinaal de Jong ere-doctor van Leuven i Ook vijf andere prelaten viel deze eer te beurt I V.,J Cek voor ons een •voorbeeld Dinsdag a.s. voor de Veiligheidsraad Geen nieuwe gezichtspunten Bemanning met militaire eer begraven Zachter 1 rj APRIL a.s. wordt een Tsjecho- Slowaakse week voor ons land geopend. Lezingen, ook over de radio, en tentoonstellingen staan voor de grote steden op het programma. Ook in de bioscopen zal de invloed van de „cultuur-week" merkbaar zijn. ANTWERPSE ZESDAAGSE Adriaenssen-Bruylandt bezorgden de Sportpaleisbevolking dolle vreugde en schorre kelen SCHULTE-BOEYEN ZEVENDE Y eevoer-rantsoenen iets verhoogd Alle arbeiders gemobiliseerd De staking breidt zich nog steeds uit Ticeede Kamer Beel contra buiten - parlementaire oppositie Na het eten van blikgroente Begroting van Marine goedgekeurd Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. I.angenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij met postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. 3. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor da gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. QNDER HOGE BELANGSTELLING werd gisterenmiddag in de grote aula van het Pauscollege van de Leuvense Alma Mater het ere-doctoraat in ie Godgeleerdheid en het Kerkelijk recht verleend aan de kardinalen Johan nes de Jong, Griffin, Spelmann en Saliège. alsmede aan Mgr. Kerkhoffs en Mgr. Simonon. In zijn welkomstwoord haalde Mgr. van Waayenbergh de woorden van Sint Ambrosius aan: „Niets gaat boven eerlijkheid", daarmee zowel doelende op de vijf eeuwen historie van de Universiteit als op de geest van verzet tijdens de laatste oorlog. RECTOR-MAGNIFICUS van Leuven sprak bij deze plechtigheid de primaat van Nederland als volgt toe: wtieT zo lang geleden, nauwelijks twee maanden, werd een afvaar diging van onze Universiteit in het Koninklijk Paleis op de Dam te Am sterdam plechtig ontvangen door H.M. Koningin Wilhelmina. aan wie het doctoraat in de rechten werd ge schonken tot hulde aan gans het zo diep beproefde Nederlandse volk. Maar. Eminentie, we dachten onwil lekeurig aan hem, die gedurende de oorlog, zoals 's Lands Vrouwe van het buitenland uit. samen met de bisschop pen van het Katholiek Nederland, en soms met de leiders van andere gezind heden of belijdenissen, binnen 't land de gemoederen opbeurde en sterkte, de wonden heelde en zalfde, het lij den troostte en verzachtte, de lichten de raad sprak en verspreidde: Z.Exc. Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht, nu Zijne Eminentie Kardinaal de Jong. Ik vind uw leven en uw streven, uw werk en uw leer samengevat in de zin die Uzelf, in dat voorwoord van die moedige documentenverzameling, terecht benaamd „het verzet der Ne derlandse Bisschoppen", ontleend aan de H. Hilarius, bisschop van Poitiers: „Het is de Kerk eigen, dat zü dan zegeviert, ais zij aangevallen wordt, dat zü dan gekend wordt, wanneer zö j wordt beschuldigd, dat zij zich dan j handhaaft, wanneer zij verlaten wordt" De houding van Uwe Eminentie werd ook hier spoedig gekend en be wonderd: ook voor ons waren ze een stichtend voorbeeld en verschaften ze troost. Wij blijven er U dankbaar om, en eren met Uwe Eminentie, haar ■yolk en het Katholieke Nederland". Als goede herders Nadat de andere doctors waren toe gesproken, stelde kanunnik Onclin Kardinaal de Jong met de volgende rede aan de aanwezigen voor: rNT DE ontzettende strijd der voorbije jaren hebben velen zich met kracht verzet tegen de overweldigende vii and. die aan onze landen een heiden se opvatting kwam opdringen. Onder ben zijn er enkele geweest, die niet alleen daadwerkelijk de strijd hebben gevoerd, maar die tevens door het aflijnen en voorhouden van de ware leer tot aanvoerders in die strijd geworden ziin. Tot dezen behoort on getwijfeld Zyne Eminentie Kardinaal Johannes de Jong, metropolitaan van de Nederlandse Kerkprovincie, Aarts bisschop van Utrecht, die ik de grote eer heb voor te stellen. In het Handboek der Kerkgeschie denis dat Zijne Eminentie, in 1931 vooi het eerst, als professor aan het Seminarie Rijsenburg, schreef, het meeste waardevolle in de Nederlandse taal, heeft de gevierde auteur blijk geseven van een scherp inzicht, niét alleen in de historische evolutie, maar ook in de uitbouw van de kerkrech telijke instellingen. De kennis van de geschiedenis de grote leermeesteres van het leve i heeft Z.E. een conclusie geboden, die samen met het onwrikbaar geloof in de belofte van eeuwigheid der Kerk, i de grondslag is geweest van het kal me -vertrouwen in hèar onverwoest bare levenskracht. Zoals de Franse kerk in S. Hilarius van Poitiers een verdediger had tegen de dwali* g van zij' tijd, zo heeft Ic Nederlandse kerk thans tegen de dwa lin<>, van bet nieuwf heidendom een verdediger gehad in de persoon va 7 Z Eminentie Kardinaal de Jong De herderlijke brieven die door het Ne derlandse Episcopaat, onder Uw le: ding., werden opgesteld en de mede delingen die door het Interkei kelijk Overleg, onder uw bezieling, werden verstrekt bieden een grondige Jee stellige mschrijving van de persoan lijke -echten van de mens en van de fundamentele vrijheden van de Kerk In de Vastenbrief van 2 Februari 1941 heeft Uwe Eminentie het grond principe bepaald van geheel haar op treden gedurende de bezetting: „Als goede herders aldus de her- derlijke brief moeten de Paus en de Bisschoppen u niet alleen geleiden op de goede weg,«doch zij moeten u ook waarschuwen tegen dwalingen en gevaren, die uw zieleheil bedreigen. Alleen aan hen komt het toe te be slissen welke de ware leer van Chris tus is politieke vraagstukken op zich beschouwd va^en buiten de be voegdheid van de Kerk doch niemand kan haar van politiek be schuldigen als zij de wettige haar ten dienste staande middelen gebruikt om Gods Koninkriik op aarde te verbrei den en Christus te doen leven in de jeugd, in het gezin, in het maatschap pelijk leven". In de brief ter gelegenheid van 't 12e eeuwfeest van St. Willebrord gege ven heet het: „Wij mogen zeggen, dat wij beter het vaderland dienen naar mate wij betere Christenen zijn". Terecht bevestigde een der groot meesters der kanonieke wetenschan Monseigneur van Hove zg: ..In de herderlijke brieven van Z. E. de Kar dinaal worden meerdere principes be treffende het publiek recht van de Kerk en haar verhouding tot de Staat nauwkeurig omschreven. Het is dan ook aangewezen, dat de oudste facul teit van canoniek recht der Lage Lan den uwe Eminentie het ere-doctoraat in canoniek recht verleent. De facul teit rekent het zich tot een grote eer Uwe Eminentie voortaan tussen haar doctores te mogen tellen. Ook Mgr. Hopmans komt de eer toe TIET APPLAUS, dat opklonk, toen Kardinaal van Roey daarna aan Kardinaal de Jong de doctorsbul uit reikte, zwol aan tot een donderende ovatie. In zijn antwoord drukte Kardinaal de Jong zijn vreugde uit over de hem gebrachte hulde en eer en wees op enkele beroemde Nederlanders, die in Leuven hun opleiding genoten, w.o. Paus Adrianus VI. Hij herinnerde er aan, hoe in de tijd, toen onze semi naries gesloten waren in de 17e en 18e eeuw, Leuven voornamelijk voor de opleiding van de Nederlandse priesters zorgde. De Kardinaal wees erop. dat de hem toegedachte eer moet worden ver deeld over alle Nederlandse bisschop pen, met name vooral Mgr. Lemmens en Mgr. Hopmans, beide oud studenten van Leuven, die eensge zind alle belangrüke stukken ten tijde van de onderdrukking met hun naam persoonlijk tekenden. Na afloop vond in het Pauscollege een druk bezochte receptie plaats. TAE COMMISSIE voor Goede Dien- sten heeft een rapport van niet minder dan 113 pagina's opgesteld voor de Veiligheidsraad, die daar a.s. Dins dag besprekingen aan zal wijden. Het bevat alle gewisselde documenten, doch werpt geèn nieuw licht op de overeenkomst van de „Renville", te meer daar het geen aanbeveling in houdt met betrekking tot de verdere gang van zaken. De meningen van de Commissie ko men in het kort hierop neer: De Com missie kwam tot het inzicht, dat een overeenkomst tussen de partijen op democratische beginselen op lange ter mijn van allerhoogste gewicht zou zijn en zij is dan ook verheugd hierin te zijn geslaagd. De Commissie hecht er grote waar de aan, dat tot aan het tijdstip van de souvereiniteit van de Ver. Staten van Indonesië de bijstand van de Com missie weer kan worden ingeroepen door elk der partüen. De volksstemming zal worden ge houden onder waarneming van de Commissie, hetgeen kan uitgroeien tot supervisie. Dit laatste is van belang, als men bedenkt, dat bij zo'n stem ming 25 millioen inwoners van de be twiste gebieden zijn gemoeid. Hoewel voor de politieke jespre- kingen het mandaat der Commissie slechts gaat tot Java, Sumatra en Ma- doera, zal het toch ook tot haar taak moeten behoren goede diensten te be wijzen aan alle andere autonome ge bieden, waarmee zij dus contact moet opnemen. Geen volksstemming zal geldig zijn dan na zes tot twaalf maanden na on dertekening van de politieke overeen komst Zij is van mening, dat het Ka binet Hatta de overeenkomst van de „Renville" loyaal zal uitvoeren. Tot dan toe zijn er volgens de Commissie door de Republiek meer concessies gedaan dan door Nederland. lij ■Kemaioran v - 3rneus. - /«de po» plaats waar het wrak werd gevonden ^POERWAjOUttV sasaksaat^x tji andjqer (2PADALAR4NG SOEK*AcIOEW^ spoorlijnen \jegvfi den RadJ amanda la mbioiv pel li Weersverwachting geldig tot heienavond: Zwaar bewoikt met aanvank'* reg°n. r»aa-ni ru'-p st'l-in trn« b~, jo- nde wind tussen Zuid en West. Zon onder 17.48 uur. Maan on der 21.27 uur. ZateHag; Zon op 8 uur. Staan op 9 45 uur. MOG ZIJN alle namen van de slacht offers van de Dakotaramp bij Pa- delarang niet bekend, omdat de fami lie- npg niet op de hoogte kon wor den gesteld Van zeven inzittenden echter konden de namen worden mee gedeeld: De eerste luitenant-vlieger A. van der Veen, sergeant-vlieger H. Duf fels, sergeant-majoor radio-telegrafist P. F Breedveldt. sergeant-majoor mon teur B H Gerdes. allen van de mili taire luchtvaart Voorts sergeant K NIL. L Paay, luitenant kolonel-vlie ger C Tcrhuin regionaal luchtvaart- commandant Java, er majoor J P. Alberdioo chef technische dienst mi litaire luchtvaart. Gisterenmiddag werd op het vlieg veld tvan de militaire luchtvaart Tji- lilitan de uit vier leden bestaande be manning van de bij Padalarang neer gestorte Dakota onder grote b-'-ng stelling met militaire eer begraven. WATER.METAAL vyE HADDEN eigenlijk ook wel kunnen schrijven: metaal water, omdat het hier gaat om magnesium, dat Wordt gewonnen uit zeewater. Zo levert een ku bieke meter ongeveer 600 gram metaal op en het gekke is, dat het in poeder- of schilvervorm uiterst brandbaar is. Zo kan dus water toch nog branden, al moet gezegd, dat een magnesium-pljat of een gereed product van dat metaal weer on brandbaar is. Een van de voorde len is ook, dat magnesium onge veer viermaal zo licht weegt als staal; een volledige kruiwagen er van kan gemakkelijk met één hand worden opgetild. Amerika is al ver met productie van magne sium, maar ook in ons land wordt er op bescheiden schaal aan ge werkt. Suggestie voor een prijsvraag: hoeveel kruiwagens van magnesi um bevat de Noordzee? IAE BANDENPRODÜCTIE bedraagt ongeveer 400.000 buitenhanden en 360.000 binnenbanden per maand. Er komen voldoende banden uit de fa brieken om in de normale behoefte te voorzien, zodat het overbodig is te hamsteren. piEN BENDE NAZI'S opereert in Noorwegen: zü overvallen rendier kudden van de Lappen. Politie- en militaire hulp is aan de regering ver zocht. TAE F.A.O. vergadert 17 Februari a.s. te Rome. Ons land zal o.m. ver tegenwoordigd worden door Minister Mansholt. ■pEN GANGSTER van 19 jaar be- dreigde in Amsterdam een 62-ja- rige sigarenwinkelierster met een re volver. De vrouw sloeg alarm en de jeugdige boef werd gearresteerd voor dat er ongelukken waren gebeurd. TTITBETALING kolengelden (mee brengen bon 78 B. V. en-of 81 B.V.). Vrüdag 13 Febr.: Po t.m. Rod. Drie weken geldig Ttf AAR WIJ VERNEMEN, ligt het In de bedoeling aan demobiliserende militairen, die in de komende weken en maanden uit Indië zullen terug keren, bi.i hun aankomst in Nederland een speciaal gratis treinabonnemen' voor rekening van de legerautoriteiten te overhandigen. Dit abonnement geldt voor de eerste drie weken van het verblijf in Nederland, om de soldaten in de gelegenheid te stellen hun vroe gere werkgevers op te zoeken en met oude zakenrelaties weer in contact te treden. Het geldt alleen voor de trei nen en autobusdiensten van de Ne derlandse Spoorwegen, dus niet op ge meentelijke- of particuliere bus- of tramverbindingen. Er worden tussen legerautariteiten en de directie van de Nederlandse Spoorwegen nog onder handelingen gevoerd over de vaststel ling van de prijs én enkele technische détails. Deze regeling geldt nog niet voor de gerepatriëerden met de „Joh. van Oldebarneveldt", maar alleS zal in het werk worden gesteld om hen op an dere wüze een vergoeding van reis kosten te geven. MILITAIREN in Indië hebben in hun vrüe tijd speelgoed gemaakt voor Prinses Marüke. Gisteren kwam op Schiphol een groot pakket aan. npWEE SPITFIRES van Turkije zijn boven Bulgarije neergeschoten. Eén toestel kwam in de zee, de piloot verongelukte. Van het andere toestel bleef de piloot behouden. (Van onze redacteur). A NTWERPEN heeft vandaag een kater. Geen wonder ook, zes da gen lang heeft men intens van de zesdagen-ehampagne genoten, zoals eenvoudige mensen van zo'n carna valesk festijn genieten kunnen. En men is dol van vreugde en schor van het schreeuwen naar huis gegaan, omdat het geval ten lange leste een Belgische zege heeft opgeleverd. Men had liever andere winnaars ge had dan Adriaenssen-Bruylant. bij voorbeeld van Steenbergen O kers of Demeulemeester-Verboven. maar een Belgische zege is nu eenmaal heter dan een Nederlandse of een Franse. En vandaar die dolle vreug de en die schorre kelen. Adriaenssen-Bruylant hebben dus de 145 uur in de broeikast-hitte en de shag-smoor van het Sportpaleis in de wacht gesleept. Deze knapen uit het Gentse hebben zeer zeker stoer gere den, maar zij hadden niet gewonnen indien het Nederlandse Gerrit-duo .niet belangrijke assistentie had ver leend. Tegen 6 uur stonden deze twee kop pels nog mooi bovenaan, doch daarna is er zo intens gejaagd, dat Adriaens- sen met zijn maat op 4 ronden kwa men en SchulteBoe.ven 'n achterstand van 5 ronden boekten. Gezamenlijk zijn beide koppels toen op pad geto gen om de achterstand geleidelijk aan weer in te lopen. Dank zij Schulte- Boeven slaagden Adriaenssen-Bruy lant er eindelijk in een ronde te ne men, daarna de tweede, toen de derde en tegen 9 uur twee vlak achter el kaar. Zo kwamen de Belgen een ronde voor te staan en toen zü even na 9 uur nog een ronde onder veel tu mult der menigte in de wacht wis ten te slepen, was het feitelijk met de zesdaagse gedaan. Want met twee ronden voorsprong en anderhalf uur voor het einde van het zesdagenspektakel leek het onmo gelijk om de leiders van hun troon te stoten. Het was ook onmogelijk, omdat het Belgische koppel heel ang stig elke uitloper bij z'n oren greep. Schulte-Boeyen kwamen natuur lijk wel vooruit, maar de jury was zozeer de kluts kwijt bij al die ron- denspelerij, die de gehele laatste mld dag en avond heeft geduurd, dat de brave Belgen ronden die het Ne derlandse koppel verzamelde, trouw vergaten te noteren. Daarmee schoten de kleine en de TA ANK zij het gunstige verloop van de import van veekoeken en voe- dergranen is het mogelijk de veevoe der-rantsoenen, die telkens voor de periode van ongeveer een maand wor den vastgesteld, voor de periode van 15 Februari tot 13 Maart 1948 iets te verhogen De veehouders zullen hier door wat meer voeder voor verschil lende diersoorten in deze periode krij gen toegewezen. IANDANKS het door de vakbond uit- gegeven parool zijn stakers in de mijncentra van Luik, Charleroi en de Borinage niet naar bet werk terugge keerd en verwacht wordt, dat de sta king zich nog zal uitbreiden. De staking onder de grensarbeiders is thans algemeen en de textiel-indus- trie in Noord-Frankrijk ligt hierdoor vrijwel stil. Intussen is bekend ge worden, dat de Franse ministerraad er zich in beginsel mee accoord heeft verklaard de arbeiders een maande lijkse vergoeding toe te kennen, die ten laste zal komen van een speciale kas. Deze speciale kas zou haar fond sen ontvangen van de Franse werk gevers. die de Belgische arbeiders in dienst hebben. Het energieverkeer met het buiten land wordt door de stakers gecontro leerd. zo verklaart men in vakbewe gingskringen. De leiders van de „Ga- zelco" zijn ervan op de hoogte ge bracht, dat sommige metaalfabrieken hun personeel naar huis moesten stu ren wegens stroomschaarste. Talrijke fabrieken in de streek van Namen, hebben bij gebrek aan drijfkracht, het werk neergelegd. Donderdagochtend te 11 uur was de staking algemeen te Verviers, Namen en Mei. Minister Vermeylen (binnenlandse zaken) en minister van Acker (ar beid) kwamen 's middags om 3 uur bijeen om met de negen gouverneurs van de verschillende, provincies de te nemen maatregelen 'te bespreken, die deze situatie vereist. Tijdens deze Kabinetsraad is beslo ten over te gaan tot de burgerlüke mobilisatie van alle publieke en par ticuliere gas- en electriciteisbedrijven in België. Dit houdt In, dat niet alleen het ge- Een laatste poging van de regering J}*1® «fï uT om tot een accoord te komen met de e "penner gevorderd wordt doch te- arbeiders in de Belgische gas- en elee Yf tririteitsbedrijven is mislukt. liseerd. Ee? desbetreffend bericht Van de zijde van de „Gazelco" ver- "'morgen de Staatscourant ver klaarde men. dat de staking in de scWJnen- electriciteitsbedrijven vrijwel alge meen is, behalve te Antwerpen, waar men de staking tot Maandag heeft uit gesteld. Dr Mol pleit voor particuliere ziekenhuizen gIJ DE voortgezette behandeling van de begroting van Economische Za ken in de Tweede Kamer diende de heer Nederhorst (P v. d. A.) een tweetal moties in van de volgende in houd: 1. In verband met de ongun stige economische toestand verzoekt de Kamer aan de Regering haar ten spoedigste te overleggen: a een nota over het plan 1948; b een deviezen- nota over de huidige situatie. 2. De Kamer geeft de Regering in overwe ging op korte termijn te overwegen, of een overzicht is te kriigen op kor- of een overzicht is te krijgen omtrent de bedrijfs-economische resultaten der industrie. Hierover ontstond enige discussie, waarna de heer Nederhorst de eerste motie introk, terwyl de Minister ern stig tegen het aannemen van de twee de waarschuwde. Bij stemming bleek zij te zijn verworpen met 44 tegen 23 stemmen. De begroting van de staatsmijnen in Limburg werd z.h.st goedgekeurd Bij de afdeling „Prijzen" kwam de heer Mol (KVP) aan het woord, die be toogde: „Zeventig procent van het aantal ziekenhuizen is te danken aan het particu'ier initiatief; deze ziekenhui zen hebben het zeer moeilijk. Spr. bepleit wijziging in de politiek te dien aan-ien °n 1 -a:; -t (ariefvast- r.--:r de tv- - f"s. De Ministei zegt, cat dit' laatste in-i derdaad in het voornemen ligt: een goed economisch beheerd ziekenhuis moet volledige vergoeding van de kostprijs verwerven. Hierna wordt de vergadering geschorst In de Tweede Kamer is gisteren avond nog behandeld het wetsontwerp houdende de voorzieningen ten aan zien van de bevorderingswet voor de Landmacht 1902 en de wet voor het reserve-personeel der Landmacht 1905 Dit ontwerp wil een poging zijn zo spoedig mogelijk terug te keren tot een normale gang van zaken bij de bevordering van officieren door mid del van een tijdelijke regeling. Het werd z.h.s. goedgekeurd. Om tien minuten voor middernacht werd de vergadering verdaagd tot he denmiddag één uur. De gedenkpenning, welke ter gelegen heid van het gou den regeringsjubi leum van H. M. de Koningin door de firma Begeer zal worden uitgegeven De ontwerper ls de her'-''"""ver Maar ten. Pauw. „Bezorgdheid en weerzin TAE MINISTER-PRESIDENT heeft in de Eerste Kamer nogal scherpe woorden geuit tegen de buiten-parle mentaire oppositie, met name aan gaande alles wat deze gezegd heeft over de rede, die H. M. de Koningin hield tot de bondgenoten. Hij sprak van bezorgdheid en van weerzin. Hij wijst .erop, dat het Kabinet ver antwoordelijk is en dat de persoon van de Koningin buiten de discussies be hoort te worden gehouden. Hierin is de positie tekort geschoten. Hij ziet dit als een uiting van verwording en hij acht de gelaakte handelwijze ge- lükstaand met het spelen met valse kaarten, waardoor men zich plaatst buiten de gemeenschap van hen die het fatsoen bewaren. Hiertegen, aldus de Minister-Presi dent, zal worden opgetreden, evenals opgetreden wordt tegen ongeoorloofde uitingen van links-extremistische ele menten. grote Gerrit natuurlijk niets op. En toen het met stijf op elkaar geperste lippen het enkele keren op hun een tje wilden proberen, stootten zij zo danig hun hoofd tegen de Belgische overmacht, aangevuurd door Bruneel- Naeye en van Steenbergen-OckerS. dat het telkens een hopeloos geval bleek. Er kwam iets tussen. Druneel-Naye hebben dus niet ge- wonnen. Wij voorspélden Maan dag: als er niets tussen komt wint dit bijzonder temperamentvolle en rappe koppel. Er is iets tussen gekomen. En wei de grote rivaliteit tussen de Bel gische koppels. Van Steenbergen Ockers. Thvssen-Depauw. Adriaenssen Bruylant. De Meulemeester-Verboven gunden doodeenvoudig aan 'Bruneel Naye de overwinning niet. En toen kwamen de combines los. Telkens 2 ploegen, die Bruneel-Naye moesten vermurwen. Inderdaad vermurwen, want het meest excellente der Belgi sche koppels eindigde vlak voor Schul te-Boeyen op de zesde plaats, evenals de Nederlanders met drie ronden ach terstand. Maar Bruneel-Naye hadden de meeste punten van het hele stel zesdagenrenners. Zü sleepten de meeste premies in de wacht en heb ben waarschünlijk uiteindelyk meer verdiend dan de winnaars. De lange Haarlemmer Gerrit Peters reed zün eerste zesdaagse lang niet kwaad. De laatste dag kreeg de „man met de hamer' hem echter ook te pakken en moest Peters van de baan verdwenen. Protest met appelen pantastisch Is er gejaagd de laatste middag en avond in het fel ver lichte sportpaleishol, waar de rook te snijden was en waar de hitte uitter- mate geschikt was tot flauwvallen. Hoe renners alsmaar rond kunnen tollen in zo'n onhygiënische omgeving is een compleet raadseL Zij deden 't echter. En nog wel op een manier die de menigte telkenmale aan het loeien van pure vreugde deed slaan. Onop- houdelijk veranderde de stand en ook onophoudelijk zat de jury vreselijk te knoeien. Wat heeft zij zich niet voor moei te gedaan om de aal vlugge Franse rennertjes LapebieSeres mee bo venaan te krügen. De jury slaagde erin, maar een allerakeligst gebrul van pettenpubliek was het resul taat. Men smeet uit protest boven- dien met appelen en sinaasappelen (België heeft daarvan toch ge noeg), naar de jury taf el! Al dat gejaag was voor verschil lende koppels te machtig. Carrara Goussot, StromArnold, KaersFruy hof, De KuysscherSpelte, Lesueur Giorgetti en SomersAcou verdwe nen met heel erg witte gezichten in hun cabines en ook Peters, onze na tionale achtervolgingsmatador, die al enige dagen zonder zijn maat Bijster reed, moest er gister het bijltje bij neerleggen. Boeyen, de eeuwige pechvogel, maakte natuurlijk weer een lelijke val. Bij het sprinten kwam hij in aan raking met Naye, die met een schou derfractuur werd weggedragen, Boeyen, de taaie bliksem, verscheen naderhand weer onder stormachtige toejuichingen op de baaTi en onier- scheidde zich warempel nog in diver se sprintjes. Het eind van het zesdagenüed was als volgt: 1. AdriaenssensBruylant, 37 p., op 2 ronden ThyssenDepauw 143 p.; La pebieSeres, 93 p.; van Steenbergen —Ockers 125 p.; op 3 ronden: Bruneel Naye 350 p.; SchulteBoeyen 53 p.; Demeulemeester-Verboven 23 p.; op 4 ronden VerhagenLabrosse 135 ff; op 5 ronden Kint—Depredhomrne 72 p.; De BackerDe Stobbeleire 42 p. IJ ET VORIG JAAR heeft de Rege- ring een tweetal plannen ontwor pen inzake de economische politiek van de naaste toekomst. Plan A. was gebaseerd op de veronderstelling, dat mede dank zij buitenlandse hulpver lening, het peil der Nederlandse be volking op het bestaande niveau zou kunnen worden gehandhaafd. Plan B. veronderstelde het achterwege blijven van iedere buitenlandse hulp. Dit laat ste, het z.g. catastrophe-plan, zou het voorzieningspeil moeten neerdrukken tot het niveau van 19421943. Sindsdien is de hoop gestegen, dat het Marshall-plan wel doorgaat, al weten we niet wanneer en in welke omvang precies. Deze buitenlandse hulp blijkt echter nog harder nodig dan ooit, wijl we nu een overzicht heo- ben van de nadelige gevolgen, veroor zaakt o.a. door de harde winter en droge zomer in 1947, het oplopen van prijzen in het buitenland, het zich niet volgens verwachting realiseren van het handeLsverkeer met België. Hierdoor werd het noodzakelijk, zo vertelt Minister Lieftinck aan de Eer ste Kamer in zijn Memorie van Ant woord, voorlopig van plan A. af te zien en, in afwachting van de Mars hall-hulp de periode tot het tijdstip van de inwerkingtreding daarvan zo goed mogelijk door te komen en te pogen blijvende schade voor onze eco nomie te vermijden. Voor bestellingen In het dollargebied werden ten behoeve van het eerste kwartaal 1948: 100 millioen dollar ter beschikking gesteld, een bedrag, dat aanzienlijk ten achter blijft bij het geen voor de voortzetting van plan A. noodzakelijk ware. De invoeren werden daarom nu tot het strikt noodzakelijke beperkt en de voorraden van het bedrijfsleven gere duceerd. Een dergelijke politiek kan echter slechts gedurende korte tijd worden volgehouden zonder op de duur het concurrentievermogen van Nederland op de exportmarkten te schaden. Er is voor ons land alles aan gele gen, dat de hulp, waarnaar heel West- Europa uitziet, vóór het aanbreken van het tweede kwartaal wordt ge boden. Komt ze niet tijdig, dan zullen ver dere ingrijpende maatregelen moeten worden genomen met alle gevolgen van dien zowel voor de binnenlandse goe derenvoorziening als voor onze export positie. JPiedaar de ongeschminkte waarheid, welke ons volk zich wel terdege voor ogen moet stellen. Ook de fac toren, welke ons land nog altijd een voorsprong geven (een betrekkelijk sta biel prijzenniveau en het zo goed als ontbreken van sociale onrust) zullen ernstig bedreigd worden bij het intre den van deze toestand. We leven op een hellend vlak met onze schijn-wel- vaart. De enige, zeer schrale troost ls, dat andere landen in Europa er even zeer belabberd voor staan. In Enge land wordt Sir Stafford Cripps niet moede te verkondigen, dat er geen sprake kan Zijn van loonsverhogingen en dat de productie nog steeds verder opgevoerd dient te worden, als Enge land deze moeilijke overbruggingstijd zonder catastrofes wil doorkomen. Deze lessen van de Labour-professor gelden net zo voor ons, want ook met tijdig invallen van de Marshall-hulp moer het zwaartepunt blijven liggen in de eigen arbeidskracht en de eigen hulp bronnen. Het besef, dat we op de rand staan van een zeer kritieke situatie, moest veel sterker In ons volk leven en men kan er zeker ook de Overheidsvoorlich ting een verwijt van maken, dat ze te weinig voedsel voor dit besef heeft aan gedragen. Qp het sombere schilderij van de toe- stand ls de allerlaatste weken In tussen toch ook weer een lichtere toets aangebracht door een opzienbarende prijsdaling in Amerika. Na het loslaten van de prijzencontröle in Juli '46 is er, zij het met wat op- en neers, een hausse gevolgd, welke ook voor Europa het kopen in Amerika zeer duur maakte. Beginnend met de graanmarkt is er nu echter een lawine-achtige prijzeninzinktag aan de gang. Dat zal de toeslagen, welke het Rijk moet be kostigen, om de prijzen van bepaalde levensmiddelen laag te houden, sterk verminderen. Ook verwacht men, dat de kansen van het Marshall-plan er door stijgen wijl immers dezelfde hulp met geringer bedragen zal kunnen worden verstrekt. Alleen vraagt men zich niet zonder bezorgdheid af, of deze prijsdalingen niet als ln 1929 de inleiding zouden vormen voor een ersis met massa-werk loosheid en alle gevolgen van dien. Laten we ons door de verlichting van het ogenblik niet verleiden tot de mening, dat het wel los zal lopen. Neen, het hellend vlak ligt er nog dreigend en zeer nabij. Met die gedachte moeten we ons vertrouwd maken. Niet om tot moedeloosheid te ver vallen. Maar wel om het Inzicht aan t« kweken, dat in ieder geval de grootste krachtsinspanningen vereist zijn, om ons van de catastrofe verwijderd te houden. ■pE WOUW heeft zich een geval van voedselvergiftiging voorgedaan, waarvoor aanvankelijk het ergste werd gevreesd, doch dat, naar 't zich thans laat aanzien, zeer waarschijnlijk nog goed zal aflopen. De vergiftigingsverschijnselen open baarden zich na het eten van dop erwten uit blik in het gezin van de landarbeider Verhaerdt, wonende op Westelaar. Bij het openen van het blik kwam men tot de ontdekking, dat dit bol stond, een bewijs, dat de in houd bedorven was. Dit bleek boven dien uit de bedorven lucht, welke na opening uit het blik opsteeg. Het ge zin zag van een en ander echter het gevaar niet voldoende in en ging tot het gebruik van de erwten over. met het gevolg, dat spoedig zeven gezins leden, te weten de man. zijn vrouw en vijf kinderen ziek werden. Het achtste gezinslid, een jongen van ongeveer- het geval werd betrokken. Dokter Ma- seland verleende ter plaatse 'de eerste hulp en liet de zeven zieken naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht Hun toestand is thans zodanig, dat voor levensgevaar niet behoeft te worden gevreesd. TAE MINISTER van Marine a.i. Fié- vez, verheugt zich erover, dat de Kamer de begroting van zijn departe ment wel „Iaat ingediend" maar niet te hoog vond. Hij deelt mee. dat glo baal in 1948 een ploeg van 2000 zee miliciens in werkelijke dienst zullen zijn opgeroepen, zonodig in het na jaar nog eens 2000 voor 1949. De groep Europese dienstplichtigen van voor 1945 zal weldra geheel ge liquideerd zijn Verder licht spr. toe, dat de officiersrang ook voor onder- officierenvbereikbaar is. De maximum leeftijd voor bevordering zal op 47 jaar worden gebracht, zodat de be- tien jaar was ntet thuis toen de maal- (rokkenen een officierspensioen zul- i tijd werd gebruikt, zodat hij niet bij len genieten.

de Stem | 1948 | | pagina 1