opvoering van „Maria Boodschap" te Westdorpe de Zeeuwsch-Vlaamse ml Man te Bergen op Zoem verbrand Het buitengewoon lager onderwijs in Zeeland Wat een Wonderlijke Wereld RADIO Diverse DE STEM VAN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1943 2 en Het Zeeuwsch-Vlaamse Toneelconcours Plannen voor een chr. school te Goes Vliegende tapijten-dieven fi -Van de ha op de Het koninklijke woord Kranten in Indië WE IJVEREN voor luchtpostabonnemen ten. We doen dit, omdat we weten, hoe zeer onze jongens snakken naar kranten uit eigen streek en plaats. Geen dankbaarder lezers hebben we dan die. Echter schijnt er aan de bezorging in Indië veel te ontbreken. Gisteren nog belde ons iemand op: „Mijn zoon zit nu zeker zes weken in Indië en al die tijd heeft hij precies vier keer uw krant gehad". Wel de manier om de stemming erin te houden Er vertoeft nu nog wel een oud-directeür-generaal van P.T.T. in Batavia, die heel veel in de melk te brok kelen krijgt. Laat die er eens zijn aandacht aan be steden. En alle onbekwaamheid en slordigheid in de postbestelling wegbezemen Een tournee door Goes „Vlissingen is tróts op U"> Een HEr was deze kei I Noord-Srveianders Worden I Op WOU.ScJig I'Ebilii Schu.lershol gehouden den ontgeven. Aan de orde was de-,van Middelburg een cabaret-avond ge- ,ti uet finitief verkiezen van bestuur De heer lo.gafciseerd. De initiatiefnemers, wa- Weynen stelt wegens hoge leeftijd ren de heren Castenmüler en Peek FILMPROGRAMMA. Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de films; die deze week lopen In de advertentiekolommen worden de rijksflmkeuringseisen ge noemd. Electro Bioscoop, Middelburg: Schoen poetsertjes (18 jaarh Schouwburg, Middelburg: Tarzan ln New-York (alle leeftijden'. Grand Theater, Goes: Het lied van Bemadette (alle leeftijden'. Alhambra Theater, Vlissingen: Ge jaagd in de nacht (volwassenen). Luxor Theater, Vlisslngen: De jung le-koningin (14 Jaar'. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van de Com missaris der Koningin op Donderdag 19 Februari a.s. zal niet doorgaan. In plaat3 daan-an op Woensdag 18 Fe'or. BENOEMINGEN. De heer W. Goeman te Yerseke is met ingang van 1 Maart 1948 benoemd tot adjunct-secretaris van de Stichting voor de Landbouw ln Zeeland. Tot nu toe is de heer Goeman secre taris van de Voedseicommissaris. Met ingang van dezelfde datum ts benoemd tot Inspecteur voor Zeeland van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw de heer P. van Langevelde te Oostburg. Cling e Uitvoering De. Keikop. Zondag en Maandag vond te Clinge de opvoering plaats van het blijspel in 3 bedrijven De Keikop van Balling's, welk stuk onder regie stond van de heer Ff. Blommaert. In dit stuk ziet men hoe een rijke fabrikant door zijn eigenwij ze manieren ten onder gaat en de moeilijkheden, waarin hij komt te ver keren, doordat hij het met geen enkele huishoudster kan stellen. Vanzelfspre kend ontbreken de nodige liefdeshisto ries niet en gezien de carnavalsstem ming, die er alom heerste, deed dit stuk het wel. Joachim (Fr. Blommaert beheerste zijn rol niet geheel en hier kwam weer tot uiting, dat het een be zwaar is, wanneer de regisseur in een stuk een rol vervult. Valentijn (Jos. Hellensnad, wanneer Hij meer een voud betracht had, heel wat meer van zijn rol kunnen maken. De hoofdrol in dit stuk, de peperkoekfabrrkant Zan der Zon, werd uitstekend door Jos. Willaert vertolkt eri ook Koenraad No- gels (Joh. Pleunis) voldeed uitstekend Voor wat. de damesrollen betrof werd er door Betje (E. Seghers) en Ida (Lia Baart) behoorlijk gespeeld, al waren deze twee wat te jong gegrimeerd, ter wijl Godelieve (Annie van Duyse) niet natuurlijk genoeg was in haar bewe gingen. De grime was behoudens da reeds gemaakte opmerking goed en werd verzorgd door Jos. Baart. Het de cor liet uiets te wensen over en de ontwerpers, de heren J. Baart en W. Jourel, komt hiervoor alle lof toe. De fanfare zorgde voor een behoorlijke muzikale afwisseling. Goea BEHOUDEN THUIS. Dinsdagmiddag arriveerde in zijn ouderlijk huis aan de Schengestraat, die rijk bevlagd was, de stadgenoot marinier J. Goovers, die één dag eer der met de „Kota Inten" uit Indië was teruggekeerd. Gistermiddag volgden de jongens van het Zeeuwse bataljon, dertien in getal te weten: J de Braai, J. Bruggeman, D. Frankin, J. de Jonge, P. de Jonge, A. Landa, H. de Leeuw, H. van Llere, P. v. d. Linde, P. Potter, D. Roelands, J. Schrier en C. Wessel. Ook te hunner eer waaide de drie- kleun niet alleen ln de buurt waar zij thuis horen, maar ook van het stad huis en andere openbare Bebouwen De jongens zagen er patent uit en de gezichten van hun verwanten straalden. Voor hete vuren hebben ze gestaan, maar thans kunnen ze in de schoot van hun familie weer op ver haal komen. De verwelkomingsavond, waarvan wij reeds repten, zal voor alle Zuid- en PR IS hoog gegrepen door „De Ghe- sellen van de Schreyboom" maar men kan niet anders dan bewonde ring hebben voor wat is gepresteerd. ..Maria Boodschap'' (l'Annonce faite A Marie), opgevoerd onder regie van Remi Plasschaert is een groot suc ces geworden; slechts eendrachtige samenwerking heeft dit kunnen be reiken. Het toneelstuk, bestaande uit een proloog en vier bedrijven, speelt in de Middeleeuwen. Anne Vercors, een F ranse boer, voelt zich geroepen om naar het H. Land te trekken. Samen met zijn vtouw Elisabeth beslist hij om hun oudste dochter Violaine te laten trouwen met Jacques Hury, hun trouwe knecht; hij zal dan de nieu we meesier zijn op Combernon. Ma- ra. hun tweede dochter, ruw, opstan dig, jaloers en trots wil echter Jac ques Hury voor zich hebben; en voor al na het vertrek van haar vader speelt zij haar sterkste troef uit: Vio laine heeft een jaar geleden iproloog) de melaatse bouwmeester Pieter van Craon uit medelijden gekust zo onschuldig overigens als een zusje dat zijn broertje omhelst. Maar bo vendien: Violaine wordt wel genood zaakt om van haar voorgenomen hu welijk af te- zien. daar zij de melaats heid heeft overgenomen: dit grote ge heim maakt zij aan Jacques Hury be kend in een prachtige dialoog, waar na zij afscheid neemt en zich afzon dert van de mensen. Mara trouwt dan met Jacques, krijgt een kind, maar dat sterft plotseling De melaatse Vio laine, de met God verbondene, weet echter het wonder te verkrijgen, dat het kind weer ten leven wordt ge wekt. Maar de jaloerse Mara stort dan toch haar zuster in een zandgroe ve, waar zij gevonden wordt door haar terugkerende vader, die haar naar het ouderlijk huis draagt. Daar wordt heel de toedracht bekend, en een scheiding tussen Mara en Jac ques Hury wordt slechts voorkomen op de srneekhede van de stervende Vio'.aine: zij vinden elkaar terug in hun kind. Het spel VTiolaine vooral gaf door haar on gedwongen spel een uitstekende vertolking van de hoofdrol. waar door heel het stuk direct op het ver eiste hoge peil kwam. Vooral de openbaring van het groot geheim werd zeer zuiver gespeeld. Evenwaardig speler was zeker An ne Vercors. Zijn rustig spel gaf de vader-figuur prachtig weer, en deed volkomen recht aan de verheven tekst van het Franse stuk. Mara had zeker een van de zwaar ste rollen. Ofschoon niet altijd even juist en snel genoeg reagerend gaf zij zeer goed de spottend-trotse houding (begin 2e bedrijf) en het koppige ka rakter weer. Ook moeder Elisabeth. Jacques Hury en Pieter Craon gaven mooi spel; de eerste mocht misschien' nog iets ouder en bedachtzamer geweest zijn, en Jacques was met name in zijn gelaats uitdrukkingen niet altijd in corres pondentie met zijn roi. De kleinere rollen voldeden goed. Willen we één algemene opmerking maken dan is het, dat verschillende zinnen niet in hun volle strekking door alle spelers begrepen zijn, wat soms te merken was aan een verkeer de beklemtoning. Het is echter ook 'n mysteriespel, en pas na meerdere uit voeringen gaat men de volledige sym boliek (waarom bijv. juist „Maria Boodschap?") achterhalen. Een speciale vermelding Verdient zeker nog het rijk afwisselende en mooi afgewerkte decor, cn tenslotte ook de goede keuze van de muziek, die zeker heeft bijgedragen om het toch al zo rustige publiek in de juis te stemming te houden. Alles tesamen een buitengewoon ge slaagde opvoering waarop „De Ghe- selieu" met voldoening kunnen terug zien, - DL KEURINGSDIENST ZEELAND 'n Revue in de maak Het nieuwe gebouw van de N.A.K. gaat langzamerhand zijn voltooiing nadeien. Men hoopt het ongeveer over twee maanden in gebruik te nemen. Dit zal met etage intieme feestelijkheden^ gepaard gaan, ook omdat men dan tevens het derde lustrum va.n de keuringsdienst Ze land wil vieren. Naar wij vernamen heeft drs. Loekexeer voor die gelegen heid een revue geschreven, welke door het personeel van de N.A.K. zal worden opgevoerd. OOK 'N ..YRIJHEIDS'-FEESr Het bericht dat het breekbare se: viesgoerl en de buigbare rubberban den vrij waren, veroorzaakte oos te Goes onrust in menig hart en grot drukte in vele zaken. Van Dinsdagmiddag tot Woensda morgen de sluitingstijd uitgezon derd werden de galanterie-zaken belegerd door kop- en schotelloze huismoeders, die met ongekend ge duld ln de nj op hun beurt wachtten Ook de fietsenhandelaars zenuwen hadden het zwaar te verduren. Over al ontmoette men mensen die trot, alsof het een lauwerkrans was, met een of meer fietsbanden om hun nek liepen. De attractie werd het op de Goese markt, toen een ondernemend handelaar met een handwagen ban den verscheen en ze zonder bon en niet zwart te koop aanbood. Enkele C.C.D.-ambtenaren, die nog van niets wisten, schoten even sne! toe als de kopers daar zij aan een overtreding dachten. De vox populi riep echter zd overtuigend dat alles vrij was, dat zij zich lieten oven-ui- gen .Alweer een band geslaakt", riep iemand. Inderdaad; een fietsband. Carnaval Het RK. Gemengd koor Arti en Amicitiae" vierde carnaval in het 'Schuttershof. Ben verkenners band zorgde voor de muzikale mede werking. Verschillende meerstemmige liederen werden gebracht door Mevr Berts met haar show-girls. '-Heer Arendskerke Uitgesteld. De tegen Vrijdagna middag 2 uur aangekondigde vergade ring van de gemeenteraad is voorlopig uitgesteld. Hoofdplaat Jaarvergadering Muziekver. De muziekvereniging Oefening baart Kunst hield haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer A. E. Weynen. De penningmeester doet verslag over het jaar 1947. Inkomsten f 961.75, uitgaven f 120. Batig saldo f 841.75. Door Volksherstel is toe gekend f825. Vergoeding oorlogs schade f 895, Bijdrage door de ge meente mits goedkeuring G. S. op richtingskosten f 250 en een jaarlijkse subsidie van f 250. Daar de vereni ging er financieel tamelijk voorstaat, is tot aankoop van enige instrumenten besloten. Een firma uit Amsterdam welke uitsluitend aan gedupeerde ver enigingen levert, 'zal over enige da gen beslissing geven over het leveren van instrumenten. De vereniging tel de over 1947 een 40-tal donateurs, ter wijl over 1948 zich weer enige had- IJ et bestuur der B.L.O. Vereniging „De 'Koningin Wilhelmina" te Goes vergaderde in de „Prins van Oranje" met de burgemeesters en wethouders der verschillende gemeen ten van Zuid- en Noord-Bevelaud, om te komen tot de oprichting van een school voor Buitengewoon Lager Onderwijs. De voorzitter dr. Metselaar deelde mee da: samengewerkt wordt door Hervormden, Gereformeerden, Oud- Gereformeerden en vertegenwoordigers van het Openbaar Onderwijs. Deze groepen hebben zich accoord ver klaard met een positief Christelijke grondslag der school. Medegedeeld werd, dat er nog steeds geen wettelijke gelijkstelling is van het Buitengewoon met het Gewoon Lager onerwijs. Alleen de salarissen der leerkrachten ener B.L.O.-schooi worden door het Rijk vergoed. De stichtings-exploitatiekosten moeten echter uit eigen middelen worden be streden. Het bestuur kwam daarom met een voorstel tot een ffeanciële regeiing, waarbij genoemde kosten door de on derscheidene gemeenten gezamenlijk worden gedragen. De heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland, lichtte deze re geling op duidelijke en deskundige wijze toe. Spreker deelde mede, dat de Christelijke B.L.O.-school te Mid delburg op dezelfde wijze wordt ge financierd en dat alle I^alcherse ge meenten hieraan medewerken. De bijdrage tot de stichtingskosten wor den bepaald naar het aantal inwoners de vergoeding der exploitatiekosten naar het aantal leerlingen uit de ge meente. .Met klem wees spreker op de grote verantwoordelijkheid in de ze van school- en gemeentebesturen. Met betrekkelijk weinig kosten kan hie? door gezamenlijke inspanning zegenrijk werk worden verricht. De Koningin Wilheiminaschool zal in een dringende behoefte van de Be velenden voorzien. De vergadering bleek ten volle overtuigd van het grote belang dezer zaak. De aanwezig» ver tegenwoordigers der Bevelandse ge meenten zullen dan ook ongetwijfeld ieder ln eigen college warme pleitbe zorgers zijn van de voorgestelde rege ling. zich niet. herkiesbaar als voorzitter terwijl de heer Vlaminck geen seere («ris wenst te blijven. Bij acclamatie wordt gekozen ais voorzitter de '-oor Alfons Timmerman. Do heer Weynen die ruim 50 jaar lid geweest is van de vereniging wordt het erevoorzit terschap aangeboden, wat door hem geaccepteerd wordt. Voor het bestuur bestaande uit 4 leden zijn G gegadig den. Gekozen worden de heren Bob Versaevel, 24. G. Termotte. 21, Th. Wieleraan 20 en P. Sturm met 15 stemmen. Na enige discussie wordt besloten zover mogelijk de nog aanwezige in strumenten te doen repareren. De heer Wieleman zegt dank aan do com missie van bijstand voor de verleen de medewerking tot het weer oprich ten dei- vereniging. Klooster zande DE 100-JARIGE BEZICHTIGT HAAR NIEUWE WONING Dat de 100-jarige nog een zeer goe de gezondheid geniet heeft zij enige dagen geleden wel getoond. In gezel schap van haar kinderen stapte zij naar haar bijna voltooide nieuwe wo ning. Zij stélde zich niet alleen te vreden met het bezichtigen van de benedenkamers maar ging ook de trappen op om daar het gebouw te bekijken. Onder grote activiteit van de feest eommissie zien de bewoners van Kioosterzande en omgeving haar 100e geboortedag tegemoet. Middelburg VER. LEERLING-SCHEEPSWERK TUIGKUNDIGEN. Voor de leerlingen-scheepswerktuig- kundigen trad in een van de zalen van de machinistenschool op de heer F. Bollen, ambtenaar van P.Z.E.M. Vele autoriteiten waren aanwezig o.a. bestuursleden van de vereniging „De Ambachtsschool" en de voorzitter, de heer G. van Nederveen. De directeur van de school, de heer Visscher richtte zich in zijn openingswoord tot de aan wezigen, die blijk gaven van hun be langstelling en tot de oud-wethouder Edelman te Vlissingen, reeds van ouds bekend ais iemand, die het Nijver heidsonderwijs een warm hart toe draagt. De heer Bollen begon met het ver tonen van plaatjes, die een duidelijk overzicht gaven van de schoonheid van Walcheren in vroeger jaren. Ook van de bevrijding waren de nodige op namen gemaakt. Vervolgens vertoonde de spreker met een toepasselitk woora de droogmaking van het eiland en de wederopbouw. De lezing werd zeer op prijs gesteld. De voorzitter kon de heer Bollen geen betere pluim geven dan door te vra gen, nog eens terug tekomen. Cabaret-avond. In de sociëteit De Vergenoeging was voor de katholieken het voorlopig bestuur van de inmid dels weder opgelichte Katholieke Kring Deze avond was enerzijds bo- doeid om in Katholieke sfeer in geslo ten kring het vastenavondfeest te vie ren en anderzijds met de batige op brengst de kas te steunen van de afd. Midcjeiburg voor uitzending der zwak ke kinderen. De heer de Lange van het hoofdbe stuur voor uitzending van zwakke kin deren was mede aanwezig cn sprak bij de aanvang een woord van opwekking, om door milde gaven de afdeling Mid delburg in de gelegenheid te kunnen stellen zoveel mogelijk daarvoor in aanmerking komende kinderen te kun nen uitzenden. Zijn roepstem is niet te vergeefs ge weest, want alle donatiekaarten ever 1848 waren uitverkocht. De medewerkenden van deze avond waren de welbekende karakterhumo risten den Hollander en de Graaf uit Middelburg, wier optreden bijzonder in de smaak viel van de aanwezigen De bekende conferencier Peca-Casten- miller zorgde voor een babbeltje en 'n liedje en wist op zeer smaakvolle wijze de goede stemming er in te brengen. Intussen werd het publiek in kennis gesteld met de wederoprichting van de Kath. Kring waarbij zich verschil lende personen als lid opgaven. Het is de bedoeling door de Kath. Kring voor de katholieken in de toekomst meerdere samenkomsten te houden en daardoor de banden te versterken. Indien mogelijk zal daarmede verder worden gestreefd uit eigen omgeving krachten te verzamelen voor toneel, om bedoelde samenkomsten te verzor ger.. Aanmeldingen kunnen nog steeds plaats hebben bij de heer Jo Peck. De initiatiefnemers kunnen bogen op een zeer geslaagde avond, die werd besloten met een geannimeerd bal. Overslag Eerste optreden. Onze. dorpsgenoot Rob Dberdt heeft zijn eerste optreden gedaan bij het revuegezelschap Roger Piers van Selzaete. De verschillende zangnummers, welke Rob ten gehore bracht, vielen bij de toeschouwers zeer in de smaak. Als zijn eerste optreden bij een dergelijk gezelschap mag hij zijn avond als geslaagd noemen en de komende revue's met een gerust hart tegemoet zien. Uitslag prijsschietlng Zondag had bij A. Hillaert alhier een prijsschie- ting plaats waaraan niet minder dan 74 schutters deelnamen. De uitslag was: Hoogvogel Leonard Buijsse; le zijvogel, idem: 2e zijvogel Albert Veldeman. e Uitslag prijskaarting In het café bij A. Hillaert alhier werd een prijs kaarting gegeven voor wilde konij- rfen (9 stuks). Aan deze wedstrijd na men 44 spelers deel. De uitslag was: 1. A. HermanH. Audenaerde; 2. A. DehouxV. Bracke; 3. O. de Nijs—C. Migom; 4. L.-de BaerdemakerO. de Baerdemaker. nke'.e dieven in Tot tenham (Eng.) hadden er maar 3 minuten voor nodig om uit een plaat selijk restaurant een kost haar vloerkleed op tc róllen en met de noorder zon te doen vertrekken. Het tapijt lag in de eet zaal, die op dat moment leeg en verlaten was. Ter •wijl ef-n aantal klanten en de eigenaar van het res taurant zich in het café ophielden. dat slechts door een enkele metfers brede gang van de zaal gescheiden is, wandelden de dieven met hun buit de deur uit. Om kwart over zes passeerde etn be zoeker de eetzaal. Hij zag dat de. lichten brand den en dat het vloerkleed nog netjes op de grond lag. Toen om zeven minu ten voor half zeven een andere klant de zaal binnenstapte was 't licht ujt. De tafels en stoelen lagen her en der ver spreid en het tapijt was verdwenen. Spoorloos, in de meest letterlijke bete kenis van het woord. Twee maal drie. AC e vrouw Margaret W«l- A ker in New York heeft dezer dagen het le ven geschonken aan haar tweede drieling, namelijk een jongen en twee meis jes. De eerste drielirg werd i'ijf jaar geleden ge boren. Mevrouw ^Walker heeft nu negen kinderen. Riskant baantje FVï minister van onder wijs in de regering van India, Maulana Aboel Kalam Azad, ee> van de meest verknochte Moham medaanse leden van de Indische Hindoe-organisa tie, het congres, is blijk baar bang, dat' men zal proberen hem te vergifti gen. Hij heeft tenminste zo als vele tyrannen van de oudheid, een ..voedsel- proever" in dienst geno men om van alle spijzen, die hem worden voorge zet, eerst een hapje te eter. Pas als de proever na een bepaalde tijd geen nadelige gevolgen van zijn proeve rij blijkt tc ondcr.- vlnden gaat de minister zelf aan tafel. De Berlijnse beer. T"\e Berlijnse beer, het symbool van de stad Berlijn als hoofdstad van Pruisen en het Reich" heeft zijn klauwen ver speeld. De gemeenteraad heeft namelijk het nieu we wapenschild van de stad goedgekeurd, waar op de beer als centrale figuur behouden is, msar zor.der klauwen en tong. Of men zich tot deze be perking gedrongen heeft gevoeld, door de dubbel zinnigheid -an een „ge wapende beer"' als sym- bood van een gedeeltelijk door de Russen bezette stad, of door het feit, dat een militant roofdier zich kwalijk laat vergelijken met het huidige Berlijn, we weten het niet. In elk geval kan er ln een tam me beer ook een mooie symboliek liggen.... '^'^OOOOOOOOOOOGOOGOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOGOGOO Tragische dood van een Carnavalsvierder ^yoensdagoclitend is in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overleden de ruim 60-Jarige caféhouder Q. Ba-ayen. De man was woon achtig in het café op de hoek van de Zuidzijde Haven en 't Pleintje. De avond tevoren bekwam hij daar door tot nog toe niet geheel opgehelderde oorsaak dusdanige brandwonden, dat bij in allerijl naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. B. keerde Dinsdag te omstreeks 7 uur des avonds van de Carnavalsviering in de stad naar zijn vvoningaterug. Aangezien het lopen hem moeilijk viel, werd hij een eind geholpen door enkele buurtbewoners. Zij brachten hem tot in zijn café en hoorden hem de deur op slot doen. Enkele uren later namen de bewoners van de boven het café gelegen ver dieping een sterks brandlucht waar en vrijwel op hetzelfde moment hoorde een voorbijganger gekreun in het café. Aanstonds werd een onderzoek inge steld, waarbij de voordeur moest worden geforceerd alvorens men zich naar binnen kon begeven. Het café bleek vol rook te staan, zodat men aanvan kelijk in de mening verkeerde, dat men te doen had met een vrij ernstige brand. Eerst nadat men de deuren had opengegooid en de rook was wegge trokken, ontdekte men de man die zich alleen in het café bevond. Zijn kle ren waren reeds zo goed als geheel verbrand cn zijn lichaam was overdekt met ernstige brandwonden. Ondanks dat was hij nog steeds bij bewustzijn. Twee geneesheren verschenen ter plaatse en lieten de man per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis overbrengen. Hier is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. Vermoedelijk is B„ toen hij zich in zijn café bevond, od de brandende kachel gevallen, waardoor zijn kleren vlam hebben gevat. Het is ook niet'uitgesloten, dat hij het gaslicht heeft willen aansteken of een ^'johan van OldTnbaime- Met de vlag in top bracht de ,JConinga- plaat" de repatrierenden van Kruinin- gen naar Perkpolder IN GROTE SPANNING ston- 1 den Woensdagmiddag vanaf één uur tientallen autoriteiten en belangstellenden, w.o. de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. de Casembroot, de griffier der Prov. Staten, Mr. Tellegen, de burgemeester van Hontenisse, de heer van Hoo- tegem en alle andere burge meesters uit O.-Z.-Vlaanderen, benevens de vertegenwoordi gers der verzorgingsorganisa ties, te wachten op de bussen, die de 85 O.-Z.-Vlamingen be houden en wel zouden thuis brengen. Het wachten duurde lang. Toen er bericht kwam, dat het nog wel enkele uren kon duren, maakten de Edel achtbare Heren het zich ge makkelijk door' op de „Ko ningsplaat" een kaartje te leggen, terwijl de Commissaris der Koningin zich op welwil lende wijze onderhield met ieder, die zich op de boot be vond. Dc eerste bns arriveert IZwart over drie verscheen de oud- commandant van het II R.I. Maj. Gasparri, die van Amsterdam kwam en meldde, dat hij de jongens bij de Moerdijk gepasseerd was. Berekenin gen werden gemaakt. Dat men juist gerekend had bleek, toen om vier uur de eerste bus arriveerde en Kapitein Dolf Fassaert van Lamswaarde zich meldde bij de Commissaris der Konin ging op de voet gevolgd door soldaat Platjouw van Strodorpe (Sluiskil) die ons al spoedig vertelde, dat de reis pijp, sigaar of sigaret, waarbij de brand door de vlam van de lucifer is veroorzaakt. TEDEREEN i6 het er wel over eens, dat de rede van de Koningin viel onder de ministeriële verantwoordelijkheid. Een andere vraag, die druk besproken wordt, is deze, of de Koningin niettemin in zo'n rede ook geen uiting kan geven aan persoonlijke gevoelens. Met name geldt dit de passage waarin Ze uitsprak, dat het Haar gelukkig stemde, „dat mannen in Indonesië en hier de wijsheid en de bekwaamheid bleken te bezitten om staatkundige vor men te vinden, die aan vele millioenen mensen de vrijheden en x-eehten zullen waarborgen, waarvoor te zamen is gestreden." Prof. Romme acht het blijkens een artikel in „De Volkskrant" duidelijk, dat van een dergelijke passage geen der Kabinetsleden het in zijn hoofd kan hebben gehaald om ze aan de Koningin ter voorlezing in overweging te geven daargelaten dat zo'n passage nooit uitgesproken zou zijn geweest. Prof F. Duynstee betoogt iets dergelijks in .JDe Gel derlander". Het gaat niet aan, zo zegt hij, ja het is inconstitutioneel, als, mefi het gevoel van geluk van H.M. bij een ramp, het gevoel van droefheid verminkt tot een niet bestaand gevoel van een niet bestaand juridisch wezen, dat geacht moet worden als een machine te handelen, dat ,.de Regering(i)" zelfs -een rede doet uitspreken!Geen ministerie kan of mag H.M. dwingen, om in een rede te liegen, om te spreken van Haar tevredenheid, indien Zij niet te vreden is7.Men mag desgewenst menen, dat de mi nisters H.M. geheel vals voorlichten en in zoverre H.M. misleidden. De realiteit van het persoonlijk gevoelen van H.M. mag men niet wegredenei-en, zulks niet uit respect voor het Koninklijk woord Merkwaardigerwijs lopen deze betogen zij het met een heel andere conclusie evenwijdig met die van enkele der zwaarste opposanten. De heer Luns hof blijft in „De Nederlander" sputteren tegen de Kroon en wenst de koninklijke rede niet te abstra heren van de persoon der Koningin. Prof. Gerretson deed in wezen hetzelfde, al zei hij het niet zo rechtuit. veldt alle mogelijke comfort genoten had. De verzorging was prima. Maar ten Riemens uit Hoek gaf een over zicht van de moeilijkheden, die men gehad had toen men 2'/s jaar geleden vertrokken was. Een kort beeld van de in Malakka genoten opleiding gaf hij ook. Het waren harde jaren ge weest en zeker voor de eerste oor logsvrijwilligers. Veel was er intussen veranderd en de vooruitzichten zijn nu veel gunsti ger- Burgemeesters sjouwen i Tnmiddels kwamen de andere bussen aan. Het was vermakelijk om te zien, hoe alle burgemeesters sjouw den om de bagage der oorlogsvrijwil ligers aan boord te krijgen. Dit was Zeeuwsch-Vlaanderen op zijn best. De jongens zagen er goed uit. Adjudant Vincke uit Sas van Gent was wel de meest welgedane. Sommi gen hadden last van de kou, maar een warme kop koffie verrichtte won deren. Kapitein Fassaert was buiten gewoon tevreden over de prestaties en het moreel van zijn mannen. Hij vertelde dat er betrekkelijk weinig verliezen in het Zeeuwse bataljon ge weest waren. Zijn compagnie telde slechts 3 doden en 12 gewonden. De steun en medewerking van het thuis front en vooral in het laatste jaar. werd op hoge prijs gesteld. Luitenant Geensen uit) Zaamslag en Luitenant Hogersteden waren vol lof over de ontvangst hier te lande. Met de Zeeuwse vlag in top voer de „Konings pfaat" naar Perkpolder. Toespraken Thr. de Casembroot benevens Maj. Gasparri spraken de repatrieren den toe. Zij brachten naar voren dat, hoewel goed werk verricht was, nu weer gebouwd moet worden aan een nieuwe toekomst. Het schitterend teamwork werd geprezen, terwijl de hoop werd uitgesproken, dat de goe de geest zal blijven voortbestaan. Zij die niet terugkeerden werden her dacht. Op Perkpolder stonden honderden klaar om de jongens te ontvangen. De politie had moeite om de ontsche ping ordelijk te doen verlopen. Er was een laaidhd enthousiasme. Ont roerende tonelen speelden zich af. Tientallen particuliere wagens brach ten de jongens naar hun woonplaat sen. Overal waren de dorpen ver sierd. De vlaggen wapperden. Muziek gezelschappen brachten serenades. Zeeuwsch-Vlaanderen was blij om de terugkeer van zijn zonen. Am half vier arriveerden de autobus sen in Goes. Terwijl die voor Walcheren met bekwame spoed door reden maakte de bus met de Goese jongens een tournee" door de stad en werd iedere passagier op eigen adres „afgeleverd" Honderden men sen waren op de been om van de thuiskomst getuige te zijn en .menig welgemeend hoeraatje ging op. Om 5 uur en half zes kwamen er wederom bussen door Goes, die naar Walche ren en de zak van Zuid-Beveland gin gen. Ovezande was het laatst aan de beurt. De jongens daar waren half zeven thuis. Te Goes zijn de plaatselijke muziek corpsen in fakkeloptocht naar de woonhuizen van de jongens gegaan, en hebben hen een serenade gebracht. JJct gemeentebestuur van Vlissingen had in samenwerking met de band Nederland—Indië, de Niwin, Kath. en Prot. Thuisfront en de bond van buurtverenigingen een korte ont vangst van de bijna honderd uit In dië terugkerende Vlissingse militairen georganiseerd. Tengevolge van het feit. dat enkele autobussen peth hadden is slechts een kleine groep officieel als het ware symbolisch ontvangen. Om kwart voor zes arriveerde de eerste bus in de feestelijk bevlagde straten der stad en reed tussen dichte lagen van reeds uren wachtende stadgenoten naar het stadhuis. Hier werd de groep ontvan gen onder de tonen van het Zeeuws volkslied, dat door de harmonie .5' Cecilia" ten gehore werd gebracht. Burgemeester Kolff verklaarde, hoe zeer - gemeentebestuur het op prijs stelde, om ais eerste hen te be groeten. „Vlissingen is trots op u", al dus besloot de burgemeester zijn kor te toespraak. De le luitenant H. Leukwieier ant woordde, dat slechts familieleden en vrienden het vëbtrek uit Vlissingen bijwoonden. Nu heeft de halve stad de terugkeer gade geslagen, waaruit wel gebleken is, hoezeer men heeft meegeleefd. Na een kopje koffie met gebak haastten de jongens zich naar de ouderlijke woning. Later in de avond arriveerde de volgende groep. Ook in Middelburg werd druk gevlagd. uit S|.. Nelly sloeg het dek helemaal terug en sprong uit bed. Het Japanse kamer scherm stond nog voor haar bureautje als bewijs da.t er iemand in de kamer was geweest, andetë zou Nelly werke lijk geloofd hebben, dat ze alles maat had gedroomd, want overigens was er niet de minste wanorde in het vertrek te bespeuren. Beide vensters waren dicht en de blinden van buiten gesloten. Nelly deed ze open oxn beter te kunnen zien en ze trok de bureaulaadjes open. Ook hier scheen alles geheel ln orde en wat het jonge meisje helemaal ver stomd deed staan: het geld lag nog on aangetast op z'n plaats en uit de ju welen-cassette ontbrak geen stuk! M-nr men zag. dat vreemde handen in de Inhpud hadden gewoeld cn op een stuk open parketvloer tussen het rechtse venster en het perzisch ta pijt, dat het overige deel van de vloer bedekte, kon Nelly duidelijk voetstap pen bespeuren. Ze liep er zorgvuldig omheen en be gaf zich naar de naastgelegen eet kamer waar zich het telefoontoestel bevond, om de politie op te bellen. IS PETER IN HETT LAND? Martin Kloek, de oude bediende van kolonel Lindsey. placht gewoonlijk 's morgens om zes uur op te staan, de schoenen van zijn heer te poetsen, daarna voor het keuken meisje Anna Kerr hout voor de keuken uit de kelder te halen om tenslotte de eetkamer en de op de bovenverdieping gelegen werkkamer van mijnheer op orde te brengen. Om half acht was hij met die werk jes klaar. Kloek dekte boven in de kleine ontbijtkamer de tafel en wacht te dan tot mijnheer en zijn nicht voor het ontbijt zouden verschijnen. Maar toen hij vanmorgen naa- ge woonte met de rrhoer.en van mijn. eer naar beneden kv.am, galmde plotseling de huisbei hard en aanhoudend door de villa. Boos over het harde en lange gebet dat de huisgenoten ongetwijfeld uit hun ochtendslaapje zou wekken, begaf Klcck zich naar het grote ingangshek. Twee heren, in gezelschap van een politieagent, stonden buiten. „Wij komen in verband met de in braak van vannacht", zei een der he ren; „dit is toch villa Ronald van kola. nel Lindsey?" Kloek, die nog zijn pantoffels en versleten huisjasje droeg, di.e hij altijd voor zijn ochtendkarweitjes aan had om ze kort voor het ontbijt voor zijn altijd stemmige costuum te verwisse len, staarde de spreker met wijd-open- gesperde ogen sprakeloos aan. „Ja... dit is de villa van kolonel Lindsey," stamelde hij eindelijk, „maar er is hier toch niet ingebroken.... De heren zijn zeker abuis. Daar zou ik dan toch ook van_" H:; werd onderbroken door het ope nen van een deur. rechts ln de villa. Neliy verscheen in di- opening, trad vlug oo de heren to? et- 'r.!i -'de f>- - -»•>, du hij j.ch oxjesi te-lui n. „Ja. heren, u is aan het goede adres", zei ze. „Ik ben miss Lindsey, nicht van 9e kolonel en degene die u opge beld heeft. De inbraak had in mijn slaapkamer plaats. Wilt u binnen komen?" Ze wees naar de deur, waardoor ze naar buiten was gekomen, volgde de poltle-ambtenaren en sloot de deur achter zich. Kloek stond even te kijken, alsof hij het in Keulen hoorde donderen en vroeg zteb daarna af of hij het be richt van de Inbraak, waar niemand iets van had gemerkt, eerst aan Ann of aan mijnheer zou overbrengen Hij besloot tenslotte tot het laatste. Terwijl hij twee treden tegelijk nam stormde hij de eerste verdieping op en klopte hij geagiteerd op de slaap kamerdeur van mijnheer, waarbij hij hem tegelijkertijd van buitenaf het nieuwtje meldde. De kolonel, een welgedane heei van 67 jaar, was. zoals te begrijpen was, nogal verschrikt en opgewonden foor het bericht. Hij riep om zijn kleren en schoener', die Kloek onmiddellijk Jer bracht er begon zich met ever we.eigende iiaast aan te kleden, waardoor hij natuurlijk tweemaal zo lang als anders over zijn toilet deed. Toen hij eindelijk klaar was cn zich naar beneden spoedde, trad zijn nicht hem in de met wapens en tapijten gestoffeerde hall glimlachend tege moet. „Goeie morgen, oompje. Wat bent u vanmorgen vroeg bij de hand!" „Natuurlijk! Als je zó iets te horen krijgt... goeie morgen overigens... maar waar zijn die politiemannen?" „Al weer weg, oom Thomas. Er was trouwens ook niets voor ze te doen als „de plaats van het misdrijf" te bezichtigen, een paar voetsporen op te nemen en mijn verhaal te aanhoren". „Er is dus werkelijk ingebroken? En bij jou? „Ja, natuurlijk, anders had ik de po- litie toch niet opgebeld?" „En je hebt geen alarm gemaakt, meisje? Waarom niet?" „Omdat mijn leven me te lief was." En daarop vertelde ze de oude heer rustig en zakelijk, wat haar 's nachts overkomen was. Oom staarde haar, maar half begrij pend en half bewonderend aan. 'Wordt vervolgd ^^1 VRIJDAG 13 FEBRUARI. HILVERSUM I, 301 M. 7 nws 7.15 ochtend gym. 7.30 gewijde muz. 7.45 woord van de dag 8 nws 8.15 gewijde muz. 8.30 veel gevr. platen 9.15 zieken 9.30 licht klassiek 10 str. kwartet v. Smetana 10.30 morgend. 11 cello 11.30 disco 12.15 orgel 12.30 weer overz. 13 nws 13.15 Mandoline ta 13.45 Grand Canon suite 14.20 van oude cn nieuwe sChr. 14.40 Ancora trio 15 De Raaif Schutte 15.30 éhs Extase 16 voordr. 16.20 kamermuz. 17.15 Ned. ka merkoor 17.45 Uit gi-ote stad kl. melo die 18.15 bijbel 18.30 reg. uitz. 19 nws 19.15 geestel. liederen 19.30 actueel ge luid 19.45 Chr. Middenstandsbond 20 nws 20.15 ens Donauklanken 20 45 De goede strijd, hoorspel 21.30 St. Muz. A'd. Pol. 22 vr. aan voorbijgangers 22.30 Rosa Spier harp 22.45 avond- 23 nws 23.15 ens De Varianten 23.35 slotaccoord. HILVERSUM II, 415 M. 7 nws ^ew Mayfair ork. 3 nws 8.15 gr. 8.o0 huisvr. 9 Gapriël Fauré 9.30 w.st. 9-35 Zoltan Kodalv 10 morgenw. 10.20 Prima Ballerina 10.30 vrouw 10.45 Noorse liederen 11 scheppende han den: Vine. v. Gogh 11.15 licht conc. 12 Rusland in het lied: dr. Merkel- bach 12.30 weerpr. 12.33 snort 1238 Lyra trio 13 nws 13.15 Romancers 13 45 Robinson Cleaver orgel 14 kookkunst 14.20 omr. kamerork. 15.40 suite espag- nole v. Aibeniz 16 daifsmuz. 16.30 tus sen twaalf en zestien 17 Joh. -Tong. orgel 17.20 Wij en de'muz Wouter Paap 18 nws 18.15 Jan Vogel 18.40 Silvestri kwartet 19 Den!' om ei- bocht 19.15 reg. uitz. 19.30 VPRO •1 nws 20.05 sonate voor twee fluiten 20.30 Midden in de wereld 21 men vf- en wij dr. 21.30 onschuldig of schut- dig 21.50 op vl. der muz. 22 1 overz. 22.15 swing and stee', VPRO 22.45 avondw. 23 nws Beethoven. _r.I. 22.40 23.15 fYNDER grot zijde der gen in Zeelanc aanleiding toneelccncour Ghcsellen" haalden, de dit spel" tlit Bu: Sweers, die v weest. In een met kruide toesp langrijke taak nigingen is weg1 die men daar' een historisch schiedenis van van het leken: zienswijze na; de geweldige openbaart, erop ti.cn om hen pu dat het goed- zal gaan apprec meiijk -gebrek aan zal meer ten worden. Hp wees op stelling voor Kc gaf vergelijken van tijdens de dat er een get langstelling wa amateurstoneel ling, voor dc ooi 750.000 mensen en niet minder lingen van ama Men moet kiezen, zo zeide waar het public totaal geen inho gi In dc krauien geleverd, zonde critiek, om of moet houden is veel beier, dat heid hoort, dar maatregelen tref: krijgen. Iederee: heimwee naar he gen naar eeuwig toneel, dat hie: kan zijn, kan ir I rend .werken. Waimeer dit co f en wel met ee heeft de jury meer slechte di - rammeide het, ht zeggen, dat het Seen bevredigin Verre van dai.- middel om op f zen en er aan me ze in de toekon werden. De Jury beoon delen zoals gnme samenspel, tempo rolkennis en uitsp gemakkefijfc getve resultaat te kom zondering gemaal voor „Zondvloed" dat behoudens kwaliteiten had. en dat dan-cm beloond werd. Steen had gos meuten, maai i Lwdede uit de bus burg werd eerde, zonder pretenties haar van deze zekerde. Op Jantje van lende aanmerking '-waar vooi' üc s) waren nogal wat Toch kreeg net r.Gicc mom- «ten, vierde pjsats. En uxt GO' Hij had blad geiezeii. wa; v.as.algekamd ml: jyu was niet erg, gewaardeerd had bij het begh voor hetzeifde iei beroemd toneeieri bode een stuk wt ..afgemaakt" had sield was hij me p: aten en deze hac gewezen, waarvoo baax' was. Goes wi Zoek naar mensen, Zowel in de keuze de uitbeelding dan nog Wel enkeli ecu betere plaats - En dan „Ciinge" ciaal voor een te, gezien de vele sidie. Het eerste d„ het Kath. Maatsc.1 Oost Zeeuwsch Vit gehouden tot bij begroting. Het zelf d vierde verzoeki Hulst. Een verzoak SpoitvrJenden wer algemene stemmen tc treden tot de Brandweerbond. l Comité Zeeuwse Vi ook dat der Stici Maatschappelijk ei werd aangehouden de Comité's meerd zijn vérstrekt Op verzoek van lagere school, art aanbrenging van gunstig beschikt. Ba kosten var, de ratt op de begroting plaatst. De salarisi rissen en ontvangt stngskosten werd men aangenomen, ae daarin gestelde Vermakelijk) iver het agenda n dan ■I. eei Hi schrijv wore gem kit men en O btrg veimakelijkh veel gesproken, r voerde discussies nister een s licht, waarin hier in onze voer sport i heden. Moest bedoelde verhoging dan zouden beide zeker verdwijnen een verhoging in het laadje nzge. dat wij meent» aan nog bij zou v„, Dc voorlopig en verantwoording B'irg. Armbestuur mene stemmen aai niet krijg op ontsf irdtvi.

de Stem | 1948 | | pagina 2