Bataljon Zeeland weer thuis tssing. li* Schulte-Boeyen mee aan de leiding Be vliegtuigramp Bij Padeiarang itoffen inde"! Is (F Eerste Ronde Tafel Rapport ERVAREN IR IN 'T KORT Sinaasappelen en citroenen Minister v. d. Brink debuteert Lof voor de regeriné Iets over litani teen VIERDE JAARGANG No. 997 t>ngens van :Ijon op de irnevelt D ONDERD AG 12 FEBRUARI 1948 iöSNG gt. r ONDER PRINSELIJK GELEIDE KWAMEN DE JONGENS IN AMSTERDAM AAN A^Ï575 Kapitein Fassaerf: Soms zeer zwaar, maar dikwiils veel plezier Het Koninkrijk „Nieuwe Stijl" C3EERi fJN DB EERSTE AANVALSr TORENS DE ML- LEN GENADERD EN BEUKT DE ZWARE STORTIRAN TEC-EN DE RING' C1UUR, Ef BESUSSE/T- DE STR'jD iS BEGONNEN' DE „beul van Amersfoort" Theun van Esch, momenteel geïnter neerd in het bewakingskamp te Vught is Dinsdagmiddag in dat kamp in het huwelijk getreden. Voor deze bijzon dere ceremonie moesten zes getuigen aanwezig zijn. Tijdelijk regen Nieuwe bonnen ANTWERPSE ZESDAAGSE Rondenspel van Bruneel-N aye Vier Niwin-artisten kwamen om het letten nog Drie Mogendhe^en- conferentie begint 19 Februari Andere namen onbekend Hij is Voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Kruidenierswaren zullen duurder worden Communisten zijn „niemands knecht" Eerste Kamer <xxxxxxxxxxxxxxx><xxxx>ooo KEELZIEKTE Intenser handel tussen ons land en Engeland hun voorrangs- punten, waarop fantasiestoffen, Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraa0 verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Pulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage):'/ 0.10 per trt/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. alle maten voor- aorcl, alle maten Kwaliteiten, ver- 496—0 ADAM, JAVAKADE, 11 FEBRUARI (Van een speciale verslaggever) 117ANNEER MEN, nog onder de nagalm van de Zuidelijke Carnavals- viering, aanwezig is bij de debarkatie van het zo populaire Batal jon „Zeeland", en »ls dan nog het geluk heeft pardoes tegen een stralende Kapitein Rudolf Fassaert op te lopen, dan kan het niet anders of er komt, zelfs in het kille Noorden, iets van Carnaval in de lucht; dan is er nog maar een stap toe nodig om het hele thuisvarende Batal jon op de schouders te hijsen en rond te dragen: en dan is het Carnaval. Dan is het ook niet te verwonderen, dat Jhr. Mr. dè Casembroot, als eerste burger van Zeeland, gisteren reeds in IJmuiden aan boord was btö het Bataljon, en hiermede op slag aller harten veroverde, en dat de Prins tussen IJmuiden en Amsterdam aan boord klom, om er met hen „op de lopende band" te dineren. (ZEGELS uitgereikt ty t vervallen. Wanneer X dan over aan een m. seizoen. oorraad hebben kimmn I ren. ij zullen zorgen VLAEMÏWCK ASSI.VG Sj.P rpoCH ben ik een ogenblik heel nuchter geworden toen ik op de kit-bag van een jongen uit Kuitaart geschilderd zag de lange reeks van plaatsnamen, waar het Bataljon gele gerd is geweest. Want hierbij dacht ik de kanttekening van het verblijf in Frankrijk, België, Holland, Duitsland, Ingeland, Malakka, Java en Sumatra. Het relaas van een kleine drie jaar OVW-er, van meer dan 750 harde tro- pendagen, de cynische grijns over vier ja meneer, vier Wapenstilstanden („hoopjes goodwill, meneer"), de wel Zeer vreemde houding der Brits-In diërs. en de herinnering aan drie gra ven op Malakka., zes in Padang, en elf op Tjiliiitan TK SPRAK Kapitein Fassa.rt. Dan moet U denken aan een grote offi cier, met drie sterren op de kraag van lijn battle-dress, een paar prachtige tintelende bruine ogen, een gezicht dat een en al glundert en een hart vol Oranje en zorg voor zijn soldaten. Zo zag ik hem tenminste, en de tiert-llen soldaten die ik sprak be- V- me dat ik er niet ver naast sla. J and heeft zijn naam een beken- 6 nk, en nog beter zullen ze hem d- aennen als „Dolf", de grote man uit het verzet. „Soms zeer zwaar, maar dikwijls veel plezier", dit was zijn mening over het 3-jarig verblijf van het ba taljon. Hij is optimist: 90 pet. van de jongens zijn er beter op geworden, 60 VWAW/ASV.WA 4>ct heeft reeds een baan op het oog (mede. dank zij de bemoeiingen van het eigen B->taljon). Het Bataljon, dat in Ea'avia a'leen maar werd gekend als Zeeland" en nooit als 2-14-RI. heeft een uitstekende naam gekregen en „valt. samen met de Friezen, het meeste op". Hier hoeft U niet de no- d'"S procent-n chauvinisme af te trek ken. en er komt ook geen Zeeuwse Leeuw aan te pas: dit was de uit- qpmak van C. D. O Overste Mutters in Batavia, en als U hier dan bij haalt, wat Kan -Fassaert me zei. wiizend op een onderscheidingsteken, dat-er-niet- was „Allemaal een lintje, of geen een' dan kunt U zich een voorstelling ma ken van de geest, die er moet heer sen tussen de 700 vrijwilligers, een grote familie, die tesamen vormen het Bataljon „Zeeland" En is het dan vreemd, dat Gen. Spoor deze sold a ten persoonlijk in Priok naar de boot bracht? 28 keer verhuisd. schikbaar gestelde veerboot „de Ko ningspiaat" voor hen klaar liggen en dan zullen ze heel spoedig thuis zijn. Vang ze veilig op. T»IJ de Russen bestaat de gewoonte om de terugkerende frontsoldaat hoog op de schouders te nemen, hem de lucht in te werpen en daarna weer veilig op te vangen. Dit moet U ook doen. Zwaai het hele Bataljon de lucht in, zet alles op stelten en onder de glaasjes, laat het een beetje Ko ninginnedag zijn. Laat Carnaval nog een dag blijven. Want dag mag van daag, want Zij hebben daar recht op. Want Bataljon Zeeland is weer thuis. ]VTET het tot troepenschip ver bouwde passagiersschip van de Lloyd m.s. „Johan van Oldenbar- nev'eldt" repatrieerden 1900 perso nen: 700 militairen van 2-14-R.I., 600 Mariniers, 500 mensen van de K.N.I.L. met hun gezinnen en 10 burgers. In IJmuiden was de Commissa ris der Koningin van Zeeland, Jhr. Mr. A. A. C. de Casembroot, in gezelschap van Dr. Gasparri boord gekomen, evenals Overste Goossens namens het Directo raat Verkeerswezen en Kolonel Diepenbrugge. namens de Ge nerale Staf. Ter hoogte van het „Buitenhuis" stopte het schip enige ogenblikken om Z. K. H Prins Bernhard aan boord te ne men, die de opvarenden namens H. M. de Koningin verwelkomde in het vaderland. Tijdens de reis is een Marinier overleden aan malaria tropica. Door bemiddeling van de Ned. Consul werd hij in Aden met mi litaire eer begraven. Maar vooral moet U hen veilig op gangen. Opvangen in het burger le ven. De thuisvaarders van vandaag dragen op hun schouderbandje het Zeeuwse wapen. En ze zijn het waard Ze hebben hun geboortestreek een naam gegeven die klinkt als 'n klok Daarom zijn wij hen zeer veel ver schuldigd. Daarom. Want Bataljon Zeeland is weer thuis (Voor de aankomst van de repa- triërenden in Zeeland, zie men op pa gina 2). tteT EERSTE RAPPORT van de Ronde Tafel Conferentie is dan nu toch gepubliceerd. Het is een uitvoerig stuk, waarvan we slechts de "Zake lijke inhoud kunnen weergeven. Deze komt hierop neer: AP 16 Januari vertrok het Bataljon vanuit Tantjong Priok, en in de letterlijke „stilte voor de storm" be reikten ze onder prachtig weer, via Colombo en Aden op 10 Febr. de sluizen in IJmuiden. Om half 6 wier pen de sleepboten ..Winston Chur- chili" en „Amsterdam" zich ii de tros sen en brachten de .Johan van Olden barnevelt" naar de Javakade in Am sterdam. Om 9 uur hedenmorgen be gon de debarkartie. Daar 't Bataljon een speciale vaardigheid heeft gekre gen in het „verhuizen" (in dc afgelo pen perioden deden ze het 28 keer), draaiden ze, mede dank zij d uitste kende repatrieringsdienst. in record tijd door de hele organisatie Zodoen de startten reeds om half elf de eer ste bussen naar huis. Maar de bus „Hontenisse en omstreken" liep, zo dra ze het haventerrein verlaten had, tinaal vast in een kluwer Zeeuwen, die ter verwelkoming naar Amsterdam waren gekomen. Toen was" niemand, zelfs Kapitein Fassaert niet meer te houwen De zingende autobus. n te geven. Stem", Goes. oooooooooo^ooooo W. van der Steen oeren. Als ons nieuwe gs Reglement nu e®nS tot deze wapens teru* u de wereld veel gezel- TT HEEFT waarschijnlijk wel eens 'n schoolreisje gemaakt in een „zin gende" autobus, Boterhammen, snoep, appels, sigaretten, een mondharmoni ca, en veel pret, zijn de attributen, die onafscheidelijk verbonden behoren te zijn aan een dergelijke bus. En in de bus zaten: Vinke. Sas van Gent „nooit gedacht dat het van boord gaan zo prima ging". Brijaart uit Lamswaarde, zo bruin als een nikker, tn a. nog even moest prakkizeren wat hij wel zou gaan doen in Hol land, de scheepsdokter uit Graauw (prima, en plentie sigaretten), Ver schuren uit Hontenisse, met twee ac ties op Java. een op Sumatra en het Oorlogsherinneringskruis, en Willem- se uit Hontenisse („zouwen ze die u VL *ezendieke nou al verhard nebben?") en Blanckert en Fruitier Uit Hoofkensdijk. En zoals een ver versleten vierda genloper de kilometerbordjes aftelt, deden ook zij het. ,De mooie Made- iem kwam er aan te pas, maar tel- Jen bleven ze totdat ze in een café in Rotterdam hoorden dat Schulte-Boey- en weer aan kop staan in de Zesdaag se, want toen brak Zeewsch-Vlaande ren los In Kruiningen zal de speciaal be- De basis der besprekingen is en blijft de koninklijke rede van Decem ber 1942. Gelijkwaardigheid, vrijheid en verbondenheid zullen de zuilen zijn, waarop het Koninkrijk „nieuwe stijl" zal rusten. Er zal gelij|je ver tegenwoordiging voor alle delen moe ten komen in het behandelen van de gemeenschappelijke belangen. De Kroon zal alle delen daarbij overkap pen, een Rijkskabinet en een Rijks- wetgevend college zullen daarnaast staan. In het Koninkrijk „nieuwe stijl" zul len worden verenigd: Nederland, Su riname en de Ned. Antillen, die zelf standig hun inwendige zaken rege len. Er moet een Rijksstatuut komen LIEVER DE KOCEL riEEF MIJ maar de kogel", be- weerde Petronella Poorten, een verraadster, die gisteren in Amsterdam twaalf jaar tegen zich hoorde eisen. „Allemaal comedie", zei de pro cureur-fiscaal. „Niks geen comedie. Liever de kogel", luidde het antwoord. Zonder over haar te willen oor delen, zouden we toch willen op merken, dat haar optreden tijdens de bezetting anders lang geen „comedie" was: enkelen var haar slachtoffers keerden nimmer te rug. Waarschijnlijk hadden die niet „liever de kogel". "^"OORSE HARING is goed voedsel. Duitsland zal van de toekomstige haringvangst van Noorwegen het grootste deel ontvangen, nl. voor 3'.'2 millioen Engelse ponden. LTUIZEN ETEN is minder prettig. Toch moesten dat volgens een Ne derlandse getuige in het Krupp-pro- ces de dwangarbeiders tijdens de oor log doen om niet van honger om te komen. 0MGEKOMEN DOOR BRAND" is 7 de kop van een Amerikaans ar tikel. waarin beschreven wordt, hoe 35 patiënten van een particulier ar- men-ziekenhuis in de vlammen het le ven lieten. gCIIOENEN schijnen we toch genoeg te hebben in Nederland Er wer den in November il. bijna twee mil- 'ioen paar aangemaakt en in Octo ber niet veel minder. Maar toch zijn ze nog op de bon. TJTTBETALING kolengelden (mee brengen bon 78 B. V. en-of 81 B. V.). Donderdag 12 Febr.: Nu t.m. PI. Vrijdag 13 Febr.: Po t.m. Rod. Weersverwachting hedenavond: geldig tot Geleidelijk toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West Mees' zwaar bewolkt met tijdelijk enig- regen. Weinig verandering va' temperatuur. Zon onder 1746 uur. M Ier 20-16 uur. Vrijdag: Zon 8.02 uur. Maan op 9.34 uur. op: LIUIZEN zijn schaarser: Trygve Lie heeft o.a. in Amerika verklaard, dat in verband met de huisvestings moeilijkheden Den Haag niet in aan merking zal komen voor de vergade ring van de V. N. MIET SCHAARS is het voedsel in België, waar besloten is het Mi nisterie van Voedselvoorziening maar op te heffen, om dat er toch geen VoedselDroblemen meer bestaan in dat land. TAE STAATSLOTERIJ, 2e klasse, 2de lijst. Prijzen van: f 20.000: 21091. f 5000: 10688. f 1500: 3132 f 10"'): 1735 16814 f 400 6507, 13208. 17064. f 200: 2772. 13250. 21281. f 100: 2524, 10898, 14671, 16444, 18S66 20176. QNS GRAAN kan voordelen behalen van de Franse boerenzoons en dochters die de komende zomer een u-ar maanden bij onze bedrijver wil len komen werken. Wie er voor voelt een dergelijke arbeidskracht in -Renst te krijgen (loon f 25 ner maand! kan •ich wenden tot „Volks Hogeschool" Ie Bergen (N.H.). oftewel een Rijksgrondwet, waar naast ieder deel zijn eigen grondwet zal vormen. Het z.g. recht van afscheiding had nogal aandacht: iedere deelstaat wil het recht hebben zich van het Ko ninkrijk af te scheiden, volgens som mige gedelegeerden moeten hieraan de volgende beperkingen worden ver bonden. In elk geval zouden 2/3 van de leden van het vertegenwoordigend lichaam dit moeten wensen, daarna moet een volksstemming een 3/4 meer derheid behalen. Er werd ook gedacht aan een opzeggingstermijn van tien jaar. Voornamelijk Aruba sehiint voor lopig verlangens in die ri'hting te koesten. Suriname had een andere wens. het wil geld hebben van het Koninkrijk en wel tegen een la<»e rente. Anders moet het vrijheid heb ben bii andere staten aan te klopoen. Tenslotte was men algemeen van oordeel, dat een Orgaan voor het 00 lossen van eventuele geschillen jn het leven moet worden geroenen. Daar naast en daarboven staat dan nog 'n Commissaris des Konings, eventueel Gouverneur te noemen. Rest nog te vermelden, dat de be sprekingen zo zijn verlopen, dat in ieder geval de vertegenwoordigers van Curacao niet naar hun land te rugkeren alvorens de besDrekinyn van Vrijdag a.s. aan de orde zijn. Er zal dus wel sprake zijn van „een be vredigend resultaat'. yOOR HET TIJDVAK van 15 t.m. 28 Februari 1948 geeft elk der bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 181 melk: 4 liter melk. 183 melk: 7 liter melk. 186 vibes: 100 gr. vlees. 187 vlees: 300 g vlees. 188, 189 boter: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 209 algemeen: 150 gr. kaas o£ 18714 gr. korstloze kaas. 208 algemeen: 2 eieren. 206 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (gel dig t.m. 21 Febr. a.s.). 204 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig tot 21 Febr. a.s.). 199 algemeen: 510 gr. sinaasappe len (voorinlevering). 192 reserve: 125 gr. citroenen voorinleveringl 193 reserve: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 195 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 21 Febr. a.s). 198 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). BONKAARTEN KD, KE 802: 683 melk: 12 liter melk. 686, 687 vlees: 100 gr. vlees. 688 boter: 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. vet. 689 boter: 125 gr. beter of marga rine of 100 gr. vet. 708 algemeen: 2 eieren. 706 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (gel dig t.m. 21 Febr. a.s.). 704 algemeen: 400 gr. brood, (gel dig t.m. 21 Febr. a.s.). 699 algemeen: 1 Kg. sinaasappelen (voorinlevering). 693 reserve: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 695 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). BONKAARTEN MA, MB. MC, MD, MF, MG. MH 803 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken. 1063 brood: 800 gr. brood 1068 boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 1062 margarine: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 1064 kaas: 200 gr. kaas of 250 gr korstloze kaas. 1069 eieren: 5 eieren. 1067 melk: 5 liter melk. 1061 vlees: 300 gr. vlees. 1066 vlees: 200 gr. vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Febr. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 16 Febr. a.s. mag wor den gekocht. De bonnen 199 en 699 algemeen (sinaasappelen) en 192 reserve (citroenen) moeten uiterlijk op 21 Februari bij een handelaar in groente en-of fruit worden ingele verd. De voorlaatste dag! Aan spanning heeft het niet ontbroken. De krachtmeting in de Antwerpse kuip van SchulteBoeyen tegen de rest gaat voort. Uiteindelijk kan niemand vertellen, wie tenslotte de overwin ningstruien zullen aantrekken. AdriaenssensBruylant troonden gisteravond met het koningspaar SchulteBoeyen aan de kop. Maar als Bruneel—Naye in één fantastische ruk acht ronden van de negen ach terstand inlopen zegt dat genoeg. On berekenbaar is deze zesdaagse, zoals altijd. Dagelijks komen andere ren ners aan de leiding, steeds duiken nieuwe figuren op en veroveren voor korte tijd de meest begeerde plaats. Tntussen hebben Schulte—Boeyen de toon aangegeven. Vijf dagen lang zijn zij de Belgen, de stand getuigt iedere dag, te vlug af geweest. Wel was hun begin aarzelend, maar geen moment is hun positie in gevaar ge komen. Daarom mag men terecht van hen verwachten, dat zij het slot zullen maken en dat zij de Nederlandse wim pel hoog zullen houden. Tijssen—De Pauw hadden enkele uren op punten aan kop gelegen. De sprints van drie uur brachten daarin geen verandering. Bruneel toonde zich superieur door er drie van de befaamde vijf te winnen. De groten bleven aan het woord. Bruneel reed als een ware rode duivel, om ronden terug te nemen. Wellicht dachten de anderen, dat een achterstand van ne gen ronden teveel is, maar Naye meen de van'niet. Echt sterk stond hij zijn maat bij. In het begin lieten de Ne derlanders het toe, maar toen de spea- ker aankondigde, dat Bruneel—Naye reeds drie ronden hadden teruggeno' men en de toeschouwers als razenden te keer gingen, omdat eindelijk hun favorieten, die toch danig teleur ge steld hadden, hun positie probeerden te verbeteren, schoten de Nederlan ders als vuurpijlen naar voren en bo den zij tegenstand. De Belgische coa litie, kloppend als een bus, deed een poging om SchulteBoeyen „mat" rijden. Het slot was dat in de avond uren na felle strijd BruneelNaye op een ronde van de leiders kwamen. Peters TT et was Peters, die een Nederlandse koppelgenoot mist, die met lange trekken rond zes uur de karavaan in beweging bracht. Hij nam een ron de achterstand tefug en won tevens de eerste spurt van Mierlo, die vlak achter hem aanreed, ging de tweede keer over de slanke Haarlemmer en yOLGENS de „Daily Telegraph" heb ben de regeringen van Amerika en Engeland aan Frankrijk een ont- werp-agenda overhandigd voor de Driemogendheden-conferentie over Duitsland, die 19 Februari te Londen een aanvang zal nemen. Hierop komt o.a. voor: Deelneming van de landen der Be nelux aan de uitwerking der politiek inzake West-Duitsland. J^AAR wij vernemen, zijn bij de vliegtuigramp, die Dinsdagmiddag voorviel bij Padalanang tussen Tjilamc en Sasaksaat op Java en waarover wij in een deel van onze oplage nog be richtten, omgekomen de volgende vier Niwin-artisten: de 38-jarige Johan Füt- 'ich, te Rotterdam, cellist; de 26-jarige Elisabeth Everts, pianiste: de 42-jarige Francien Gerritsen, voordrachtskunste nares en de 21-jarige Rudy Broer van Dijk, violist, alle 3 uit 's-Gravenhage. Dit gezelschap zou over twee dagen naar Nederland zijn vertrokken. Naar de directeur der Niwin, de heer F. F. van Rliijn uit een gisterenmor gen uit Batavia binnenlopend telefoon gesprek bleek, schijnt een der motoren van de tweemotorige Dakota in brand te zijn geraakt, waarop het toestel is verongelukt. J^E BERAADSLAGING over Economische Zaken werd gisterenmiddag in de Tweede Kamer voortgezet. Voor het eerst in zijn jonge ministeriële loopbaan sprak prof. v d. Brink vanaf de regeringstafel. Zijn debuut was een speech van 214 uur, waarvan wij de inhoud hieronder weergeven. y ERSCIIII.,! .KNDE sprekers deden nog pogingen het beleid van de regering aan te vallen, o.a. ten' gunste van de middenstand Inkrimping van de Rijksbureaux acht men gewenst, de regering moet geen koon.oan spe len. Dit waren voornameliik onmer- «ingen van de heer Hooy (KVP). Weer kent men aan het vrije initia tief grote waarde toe en de commu nisten vinden de invloed van het groot-kapitaal funest. Zjj ontdekken ook „addertjes (politieke) onder het Marshall-gras". Zij verklaren er trots op te ziin .niemands knecht te zijn" (als Moskou dat nu maar niet ge hoord heeft). De stijging van de kosten voor le vensonderhoud heeft eveneens van verschillende zijden de aandacht en de a.s. productiewet Komt gelijk eergis teren ter sprake. Er heerst vrees, dab de mindere man nu helemaal geen fiets meer zal kunnen bemachtigen. (De beruchte „onder-de-toonbank guldens"). De Minister aan het woord. TAF HEER v. d. Brink verklaart in grote lijnen het beleid van zijn voorganger te zullen volgen. Hij wijst vervolgens op de grote sociale ust, die er sinds de bevrijding heeft ge- heers'.. Er zijn, aldus de Mini. .er, ech ter ook nadelige aspcct»n: ons dollar tekort is niin-nd o-k -nor hoi Duitse vraags'uli is nog :G!"' -- op'"--:-', gevonden. Tenslotte is tiaar niet in liet minst het Indonesische probleem met zijn economische vraagstukken. Hij acht de Marshall-hulp nodig voor het voltooien van de wederopbouw en hij heeft grote waardering voor Ame rika. Spr. merkt op, dat sinds 1945 het productie-peil belangrijk is gestegen, verdere stijging van de export zal de hoeksteen zijn van het economisch program der komende jaren. Hij is tegen een belasting op de export. De industrialisatie zal met steun van de Regering door de ondernemers moeten worden ter hand genomen. Voor het binnenland moeten fHleen „utility-producten" worden gefabri ceerd. Hij merkt op, dat de productie van fietsen, banden en serviesgoed een voor-oorlogs peil heeft bereikt. Verdere uitbreiding van de textiel distributie is nog niet mogelijk. Een productiewet acht de Minister niet nodig, een prijzenwet is in voorberei ding. Voor wat de Benelux betreft kan worden gezegd, dat een grote zaak grote offers waard is. Publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zal de Minis ter met alle kracht bevorderen. Aan de commissie van der Ven heeft hij doen weten, dat hij voor één Maart haar visie wil horen over het desbe treffende ontwerp. Spr. is bereid mede te werken aan sanering van de middenstand, maar 't initiatief hiertoe berust niet bij de regering Binnenkort zal herziening van een aantal winstmarges in het vruideni?rsbedrijf plaats vinden. fladat de minister ruim 21'. uur had ■D.oken werd de zitting verdaagd -ot vanmiddag een uur. De Niwin in Nederland heeft zich vandaag van de droeve taak gekweten de familieleden van de verongelukten op de hoogte te stellen. Zij hadden zich verheugd op het aanstaand weerzien hunner verwanten, die sedert midden October van het vorige jaar zowel voor militairen als voor burgers in geheel Ned.-Indië met succes waren op getreden Deze Niwin-artisten waren langer in Indië gebleven dan het plan was omdat hun contract op aandrang van de militairen en burgers was ver lengd. Het lag dan ook in de bedoeling van de Niwin in Nederland het gezelschap bij zijn terugkomst in Nederland van haar buitengewone waardering te doen blijken. Er is opdracht gegeven alle Niwin- voorstellingen in Nederlandsch-Indië ge durende één dag te staken. Zowel in Nederland als in Indië is men bij de Niwin zeer terneergeslagen, evenals in kunstenaarskringen. Men is er zich echter van bewust, dat het werk voortgang moet vinden ten behoeve van de militairen in Indie. Daarom ook zal de auditie, die Donder dag in het Odeon-theater te 's-Graven hage gehouden zal worden voortgang vinden. De directeur van de Niwin zal de slachtoffers daar gedenken. W aar schuwingen tegen Communisme TAe Eerste Kamer begon gisteren met de politieke besprekingen over de begroting. In het algemeen acht men de werkdadigheid van de Ministers buitengewoon, waar zij o.m. tegen een steeds groeiende politieke matheid moeten optornen. Zo waarschuwde Kropman (KVP) tegen mateloze cri- tiek op een regering, die in woelige tijden het werk zo rustig voortzet. Een der grootste grieven van het publiek noemt deze spreker de voort schrijdende bureaucratie; doze klacht acht hij niet ongegrond. Voorts uit hjj bezorgdheid over de internationale communistische activiteit. Ook de heer v. d. Kieft waarschuwt tegen het communisme, al heeft hij open oog voor de feilen van het ka pitaal. Hij vraagt of de regering ai eens maatregelen heeft overwogen om in de toekomst massale werkloosheid tegen te gaan. De heer van Santen (Comm.) be strijdt Kropman en vindt, dat alle gelovige arbeiders best bü de CPN on derdak kunnen zoeken. De Minister-president brengt dank voor de woorden van waardering aan het Kabinet gewijd en zegt vandaag verder te zullen spreken. Schultede ster van het veld stond ook de derde keer de eerste plaats niet af. Ockers sprong weg voor de vierde, die zonder strijd ge nomen werd. De vijfde was eveneens voor Ockers. Om zeven uur hadden Adriaenssens —Bruylant en Schulte—Boeyen de leiding, op de voet gevolgd door La- pebie—Seres; Kint—Depredhomme TyssenDe Pauw en van Steenber genOckers. BruneelNaye volgden reeds op twee ronden. Het uur van Lapebie JPEN PROBLEEM blijft het onder werp: verkeersongevallen "In to taal waren het er in 1947 ni'-t mmder dan 39.147 tegen 26.501 in het jaar daarvoor. Als een schaduw werden de leiders gevolgd. Een premie van 2000 fr. was aanleiding voor verschillende ren ners om een jacht te beginnen, de langste tot nu toe gereden. Lapebie vonkte het eerst over de baan, hij nam een halve ronde. Intussen schoot Bruylant mee, die een kwart van de baan wist te nemen. Boeyen demareer de op zijn eentje en kwam naast Bruylant te liggen. Van Steenbergen sprintte op ouderwetse manier en vloog over de twee weglopers heen, haalde tenslotte Lapebie terug, zo dat er vier met een halve ronde voor sprong naar het peloton keken. Hier in voerde Bruneel de massa aan, die meer dan een kwartier nodig had om de achterstand in te halen. Zodra dit gebeurd was gooide Ockers zich op zijn fiets om van Steenbergen af te lossen. Tien minuten hield hij het vol, driekwart van de ronde nemend. Maar toen zette Schulte zijn rug met het gevolg, dat weer heel de zaak bij elkaar kwam te liggen. De zes- daagsfe bolt verder tot de palm toege kend wordt. Na de sprints van Woensdagavond 9 uur luidde de stand in de Antwerpse zesdaagse: 1. AdriaenssensBruylandt 33 p.; op 1 ronde: 2. BruneelNaye 193 p.; 3. ThyssenDe Pauw 87 p.; 4. Ockers van Steenbergen 73 p.; 5. Lapebie Seres en KintDepredhomme 64 p.: 7. SchulteBoeyen 28 p. De overige koppels lagen op 4 of meer ronden. WE MOESTEN voor een keel aandoening even bij de dokter zijn en bemerkten, dat de goede man meer hees was dan wij. Hij schonk ons een vaderlijke glimlach, de raad weing te roken en een deugde lijk recept. Daarna gingen we een kapoer bezoeken, die ons vriendelijk „Goede morgen" wenste met een stemgeluid, dai veel weg had van een schorre kraai. We letten daar verder niet op, ondergingen zwijgend de behandeling en gingen ons weegs. Aanlopend bij onze tabaksle verancier (de dokte:- zag het toch niet), bemerkten we, dal de man niet meer geluid kon voortbrengen dan een zwaar verkouden baby. Nog hadden we de algemeenheid van dit verschijnsel niet door, zelfs niet toen we aan onze huisdeur de melkboer een hees-fluisterend gesprek over melkbonnen en an dere zaken met onze gediensti ge hoorden houden. In de huis kamer zei moeder-de-vrouw „Iedereen schijnt vandaag stem loos te zijn; het is maar goed. dat Carnaval weer- voorbij is". Hierna verfrommelden we het doktersrecept en wierpen 't met een achteloos gebaar in de zacht brandende kaqhel. <^<X><><X>C><XX><><><><XXXX>C>^<><><>0 ^E GECOMBINEERDE handeïspolitie ke en financiële besprekingen tus sen Groot-Brittannië en Nederland ziin gisteren op succesvolle wijze be ëindigd. Er werd overeenstemming bereikt op alle hoofdpunten, welke besproken werden, met inbegrip van dat van de financiële regeling der oorlogsschulden. In 1948 zullen er op basis van het vandaag gesloten handclsvedrag voor een waarde van zeventig millioen oond sterling aan goederen tussen Groot-Brittannië en Nederland uitge wisseld worden. Nederland zal in '48 grotere hoeveelheden voedsel naar Engeland zenden, met inbegrip van eieren, spek en zuivelproducten. Het zal van Groot-Brittannië indus triële producten ontvangen. De ver schepingen van steenkolen van het Ver Koninkrijk naar Nederland zul len worden hervat. (Van onze onderwijsmedewerker) rpOEN IK in mijn artikel van 3 Fe- bruari „Moderne Poespas" een reeks bezwaren opsomde, die graag tegen opvoedingswetenschap worden uitgespeeld, zei ik, dat £0ie litanie (van bezwaren) nog wel langer was, maar dat ik nu eenmaal litanieën nog al monotoon vond. En zie, de krant is nog niet koud, of er ligt een formi dabele brief op mijn bureau, waarin ik op zulke charmante wijze word terechtgewezen, dat ik mij haast, de lezers te laten delen in deze schone gedachten. Ik doe dit des te gereder, omdat ik overtuigd ben, dat het no dig is mijn terloopse opmerking hier te corrigeren. Vooraf wil ik er op wijzen, dat het hier niet de loop van mijn artikel be treft, maar slechts een (voor het be toog onbelangrijke) tussenzin. Ziehier dan de gedachtengang van de Zeereerwaarde briefschrijver, op gesierd met enige van zijn sappige volzinnen. "Oet hoogste gebed is het gezameiv- lijk gebed van de gelovigen en de H. Kerk in de H. Mis. Voor alle gebed is echter de meditatie de le vensader. Om ons, Haar kinderen, te helpen bij deze zware meditatie-plicht heeft Onze Moeder de H. Kerk en kele litanieën samengesteld, bijv. die van Alle Heiligen en die van O. L. Vrouw. Om de logische opbouw en teven* de gedachten-rijkdom te demonstre ren, werd mij bij wijze van voorbeeld de litanie van O. L. Vrouw „uitge legd". Helaas moet ik mij hier beper ken tot een summier schema daar van: Eerst zeggen we God, dat we graag zouden willen bidden, maar het is zo moeilijk: „Heer, ontferm U over mij". We vragen hulp en steun aan de drie Goddelijke Personen. Maar dan: „On ze Lieve Vrouwke, ik kom maar gauw met U praten, dat is niet zo moei lijk". H. Maria, bid voor ons. Achter eenvolgens bewonderen we Haar en roepen Haar aan als Moeder en als Maagd. Wanneer wij dan aan gewone menselijke uitdrukkingen niet meer genoeg hebben, grijpen we beelden en figuren uit de H. Schrift, (zetel van wijsheid, etc.) Tenslotte eren wij Haar als Koningin. En dan, „dan klop jè met liefde en plezier op je borst, om van het Lam Gods zo'n beetje ont ferming en reparatie te vragen". Mijn briefschrijver noemt de lita- nie „een geknipte meditatie, die tel kens anders uitvalt. De meditatie kan evenveel seconden duren als minuten. Voor gezamenlijk gebruik is alleen de seconde-duur geëigend, maar die blijft Zo leeg als een uitgeblazen el, als ei' nooit minuten aan besteed worden of desnoods eens wat meer". Wanneer we de litanie juist gebruiken „dan kunnen heel wat mensen heel wat kerkboeken missen en levend water putten, dat telkens anders smaakt". rpot zover de briet Ik meen hiermee de schrijver alle recht te hebben later, wedervaren. Wellicht vrees ik terecht, dat me nig lezer evenals ik tot heden te wei nig deze verborgen schatten had ont dekt of ze althans te weinig had be nut Meent u niet dat mijn rubriekje met ingang van heden is omgezet ia een „gosdienstig hoekje". Want ter dege valt dit onderwerp op het ter rein van opvoeding en onderwijs. Zou het immers niet kunnen zijn, dat ouders en onderwijzers met alle goe de bedoelingen, het gebedsleven va ft het kind laten verdorren? Moeten wij niet de goede moeders tot voo.'bseld nemen, die hun kleine peuters de handjes doen vouwen en kleine spon tane, actuele zinnetjes tegen hun Va der in de Hemel vóórzeggen? Ja, ik heb het al vaak getracht. Als er een broertje of zusje van de scholieren ziek is, of als er feest is of als we samen een moeilijk karwei gaan op knappen, dan heb ik wel eens ge zegd „Jan, vraag jij eens even voor ons allemaal, of Onze Lieve Heer wil helpen". Maar het gaat zo zelden, ze kunnen het niet, ze begrijpen het niet. Ze kunnen de tien geboden opzeggen en de acte van berouw, maar God vragen om hulp is moeilijker dan aan Moeder een boterham vragen. Maar neen, ik zeg te veel! Ze kun nen het immers wel, maar de situatie is vreemd.. Tegen God praten, dat is grote gebeden opzeggen, met lange moeilijke woorden erin. Woorden zeg gen, zonder fouten klaarkomen, in één adem het hele gebed, vlugger klaar dan de anderen, dat worden dan de criteria voor goed- en beter-bidden. Is het wonder, dat voor hen latei- elk gebed, hetzij meditatie, litanie of misgebed, een reeks woorden is, die je uitspreekt, voortleest als een lees les tot de laatste punt Tye zullen misschien moeten terug keren tot de kern: de Mis-gebeden en een klein aantal meditaties, waar onder de ook door mij wel eens mis kende litanieën. En verder Spon taan praten en vragen en danken ei leven. Het zal u en mij wellicht wpt moeilijk vallen, maar ik we 1, dat onze kinderen het vlot klaarspelen. Zij zoeken nog niet naar frasen en fraaie gezegden, zij zijn nog zo gaaf. Zullen we het eens proberen? Helpt u de kinderen thuis, dan zullen de onderwijzers op school in die geest mee-helpen. Zou dit het resultaat zijn, dan meen ik. dat deze prettige gedachtenwisse- ling heel nuttig is geweest. I "ilEEN ANGST behoeft men te heb ben voor de stand van de Ameri kaanse tarwe, die door de zware sneeuwval van deze winter zo goed beveiligd onder de grond heeft gele gen in de vorm van zaad. dat men in dit verband spreekt „van een won derbaarlijke redding". 8

de Stem | 1948 | | pagina 1