De snel industrie weten te heeft zich herstellen verrassend fEN De eerste reacties ven tiet publiek fabriek I Interview met generaal Spoor Schulte-Boeyen tegen de rest Econom. Zaken en Marine VASTENTIJD irsischap DE.\ HAAG Suriname en Curacao spraken met minister Jonkman Fietsen, banden en serviesgoed vrij IN 'T KORT Oldenbarneveldt aangekomen Geert diner na tien uur VIERDE JAARGANG No. 996 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1948 WAT DE CIJFERS LEREN .J TICHTING [DRIJVEN 'Q Terrein der distributie verder ingekrompen In verschillende branches de productie op vooroorlogs peil Handelaren en winkeliers kregen een stormloop te doorstaan „Djokja tracht ernstig het Bestand na te komen" Vele redelijke wensen TWEEDE KAMER KLOEK EK MOEDIG ANTWERPSE ZESDAAGSE Zullen zij het tegen de Belgische overmacht houden Toenemende bewolking Particulier initiatief moet verruimd Veel critiek 50.000 mijnwerkers staken in België Wordt tabaksrant soen iets lager In Frankrijk stijgen de prijzen Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Vies; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin jen Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. PRODENTA. AMERSFOOH? rordt de Delft ïting: (Van onze Haagse correspondent) DROGE, DORRE en starre cijfers kunnen tot leven komen als zij in het juiste causaal verband worden gezien en zij kunnen boekdelen vol wijs- heid spreken als men met de statistieken als uitgangspunt aan het deduceren f slaat. Speciaal is dat het geval met nr. 10 van het Statistisch Bulletin van het I Centraal Bureau voor de Statistiek. Immers dit geeft voor het eerst het ge- i middelde ian de productie over 1947 en vertelt in cijfers o.m. dat onze in dustrie in het algemeen weer op 92% van haar vooroorlogse sterkte draait, dat er in vele bedrijfstakken belangrijk meer wordt geproduceerd dan in 1938 sn dat vele artikelen zonder gevaar voor een onjuiste verdeling van de bon kunnen. over 1947 liep op tot 72. De emaille- waren bewegen zich ongeveer ook weer op voor-oorlogse sterkte, want het jaar gemiddelde bedroeg 94 terwijl het in dexcijfer in December een recoidhoog- te bereikte van 130. Onze huismoeders kunnen dus wat de pannen betreft ge rust zijn. Wellicht het meest tekenend is het herstel van de rijwielindustrie. Het indexcijfer bedroeg in Juni 1945 niet meer dan 2. Geleidelijk aan is het ge stegen tot 98 in December 1947. Het jaargemiddelde voor 1947 wordt aan gegeven door 68. Officieel zijn er dus minder rijwielen. Informaties bij de industrie leerden ons evenwel, dat de productie nog steeds stijgende is, zodat vermoedelijk het indexcijfer thans boven de 109 gaat. Het bericht omtrent de opheffing der distributie van rijwielen komt dan ook niet als een verrasing.. TEXTIEL BLIJFT ACHTER. OrEN DOEKJE VOOR DE INDUSTRIE. INDIEN we de cijfers nauwkeurig be- 1 schouwen, krijgen We de indruk, dat men van bepaalde zijde de toestand somberder pleegt te beschouwen dan noodzakelijk is. Toen we in medio '45 ons kapot getrapte en danig gehaven de land aanschouwden, zag het er in derdaad weinig aanlokkelijk uit en het duurde dan ook tot December 1945, voor onze industrie in het algemeen weer ongeveer op de helft van haar capaciteit werkte. Precies een jaar later was de productie gestegen tot drie-vierde van die voor de oorlog (1938> en in October, December en November van 1947 overtrof de alge mene productie-index van de industrie voor het eerst die van 1938 n.l. 104. Omdat de cijfers over de eerste helft van 1947 ongunstiger waren bedroeg het jaargemiddelde nog pas 92, doch op grond van de resultaten in net .laatste kwartaal van 1947 mogen we Aannemen, dat op het ogenblik, dat we dit schrijven onze industrie mee- presteert dan in 1938. Dat men dit in nog geen drie jaren heeft kunnen bereiken, stemt tot grote vreugde en de dorre cijfers zien we dan ook niet anders als een open doekje voor onze nationale industrie. Opmerkelijk is wel, dat men hier van in het buitenland beter op de hoogte schijnt te zijn dan in Neder land. De globetrotter weet hoe men in Amerika, Engeland, Frankrijk. België enz een diep respect heeft voor onze industriële wederopbouw. Pas als we bovenstaande cijfers zien dringt het eerst goed tot ons door, dat er reden is voor deze bewon dering. MEER SCHOENEN EN MEER BANDEN. znsdaQavond 3 Maart a.s. ïe'SSs^*- V» A LS we de productie van 1938 op 100 J stellen dan bedroeg het indexcijfer voor buitenbanden in October j.L. al 142 en dat voor binnenbanden niet minder dan 223. Te verwonderen valt dan ook niet het bericht dat de distri butie thans opgeheven is. Ten aanzien van de schoenen leren de cijfers, dat de productie in Juni. 1947 al beduidend hoger was dan in 1938. Het indexcijfer was toen 125 en steeg in October zelfs tot 136. Daar naast komen er nog vrij aanzienlijke schoenenimporten, welke de fabrikan ten de wenkbrauwen doen fronsen en de zolders doen kraken, zo groot wor den de opgeslagen voorraden. Toch durft de regering de opheffing der rantsoenering nog niet aan, omdat, naar ze zegt, de invoer van grondstof- fen nog zo onzeker is. MEER CEMENT MAAR MINDER STENEN. F\e textielindustrie draait nog lang niet op voor-oorlogse capaciteit. Voor de katoenspinnerijen bedraagt het indexcijfer 63; voor de katoen- en linnenweverijen 60; voor de tricotage industrie 65. Maar.... de kousen- en sokkenindustrie bereikte in October al Met ingang van 10 Fe bruari is de rantsoene ring vanfietsen, fiets banden en serviesgoed op geheven. Ten aanzien van serviesgoed wordt opgemerkt, dat de huidige distributieregeling onbevredigend is geworden, omdat na voorziening van de voorrangscategorieën, zo als repatriërenden. huwenden enz thans een aanzienlijke hoeveelheid overblijft. Het Is evenwel onmoge lijk door middel van een eenvou dig distributiesysteem te zorgen, dat deze goederen daar komen, waar zij het meest nodig zijn, al dus het ministerie. Aangezien 85 pet. van de pro ductie uit utility-aardewerk be staat is te verwachten, dat na op heffing van de distributie, slechts zij die aardewerk strikt nodig heb ben, dit eenvoudige goed zullen kopen. Men verwacht, dat dege nen, die met hun resterende ser viesgoed nog even voortkunnen, nief tot aanschaffing van het uti- litygoed zullen overgaan. Er is voorts een regeling ge troffen, dat die soorten aardewerk, welke speciaal voor ziekenhui zen, horecabedrijven e.d. vervaar digd worden, ook aldaar terecht komen. Tenslotte wordt opgemerkt, dat door aantrekken van werkkrach ten en door gedeeltelijke mechani sering de productie van servies goed dusdanig wordt opgevoerd, dat binnen afzienbare tijd een re delijk voorzieningspeil zal zijn be reikt. het cijfer 121. Kousen en sokken zijrf er dan ook genoeg. Op dit gebied is de achterstand ingehaald en ze zullen spoedig van de bon gaan. Ten aanzien van de overige textiel- goederen valt nog niet te zeggen hoe veel punten in totaal voor het jaar 1948 geldig zullen worden verklaard. Het buitengewoon zachte winterweer bespaart ons land niet alleen veel steen kolen, maar heeft er toe geleid, dat ook de veevoederpositie beter is dan verwacht werd. Zo zacht is het weer, dat een aantal boeren nu reeds over dag hun koeien in de wei laten om daar het vroeg opgekomen gras te veroberen. OEDERT de inwerkingtreding van 't Bestand op 1 Februari is inder daad het aantal jnbreuken op de be palingen van het Bestand verminderd aldus heeft de Lt.-Generaal S. H. Spoor gisteren in 'n interview mede gedeeld. Hij voegde eraan toe, dat nochtans dagelijks gevallen van kidnapping, vernielingen en beschietingen van convooien worden gerapporteerd. De ritschap 5TRAAT 34a REDA jhAT er aan het juiste evenwicht nog al eens iets ontbreekt, blijkt Wel uit de categorie bouwmaterialen. De productie van cement en schelp kalk steeg tot ver boven die van 1938, doch dakpannen en metselstenen wer den er aanzienlijk minder vervaardigd din in 1938, n.l. resp. 75 en 69. De houtindustrie, eveneens een factor van betekenis voor de wederopbouw, toont een sterk variërend beeld. Het index cijfer voor de productie van deuren be droeg slechts 57 (Jaargem. over 1947). Toch was er een flinke vooruitgang, aangezien het jaargemiddelde 1946 slechts 38 bedroeg De fabricage van triplex, multiplex, meubelplaten enz. steeg daarentegen verrassend en wel tot 436. AUes bijeen is de vooruitgang in de productie van bouwmaterialen gunstig te noemen. Zo gunstig zelfs, dat het een onmogelijkheid is dat de uiterst trage wederopbouw grotendeels een ge volg zou zijn van het gebrek aan bouw materialen. MINDER RIJWIELEN DAN IN 1938 tpiETSEN," fietsbanden en servies-, -goed zijn-van de bon vertelde de radio-omroeper Dinsdagmiddag om 1 uur. Nauwelijks waren deze woorden ver stomd of daar begon de eerste run. Rijwielbezitters ijlden stadwaarts om hun slag te kunnen slaan en nog weer wat later kwamen de eerste glunde rende kopers terug, Met één. met twee soms met vier banden onder de arm. Als het bericht eens niet waar mocht blijken te zijn, nietwaar!? Deze ervaring maakten de handela ren in rijwielen en aanverwante arti kelen niet alleen onmiddellijk na af kondiging van het bericht mee. De stormloop hield heel de middag aan, zodat sommige verkopers tenslotte moesten besluiten de verkoop stop te zetten om ..morgen" ook nog te kun nen verkopen. Trouwens, zij kregen, voor zover zij tevens rijwielrepa rateur waren last met hun dage lijkse klanten die op de uitvoering van hun reparaties moesten blijven wach ten, omdat de baas het te druk had met de verkoop van banden. De repa raties moesten wachten. „Dat zal ech ter gauw afgelopen zijn", vertelde een rijwielhersteller vertrouwelijk. Mijn voorraadje is niet onuitputtelijk. Wij hopen voor hen en voor al degenen, die nog om een band verlegen zitten, dat zij al te somber was. Klemmen wij ons vast aan de tadio-nieuwsdienst die vertelde, dat er voldoende aanvoer komt. Zoals het met de banden ging, zo ging het ook met het serviesgoed. Dra verspreidden zich de geruchten, dat de vlugste hardlopers na afkondi ging van het nieuws, erin slaagden kopjes te bemachtigen, soms zelfs zes in getal, zegge en schrijve zes, een ongekend luxueus aantal. Andere ge- ruchten, waren soberder van allure. Bij die en die krijgde maar twee kopjes tegelijk en de allerbeste reac tie kwam van nog weer andere zijde Ge kunt er geen krijgen of ge mot klant zijn!" Het werd zodoende duidelijk dat de kopjesverkoop niet zo vlot in de hand gewerkt werd als de bandenhandel. hetgeen ook verklaarbaar lijkt als wij ons herinneren hoe de laatste berich ten te dien aanzien nog slechts een zeer gematigd optimisme rechtvaardi gen. Welk bonartikel is trouwens be stand tegen de eerste stormloop van het publiek als het) van de bon is los gemaakt! Hoofdzaak is, dat de stap gezet is, twee, drie dingen waaraan grote be hoefte bestaat, zijn bonvrij geworden. Het is nu aan de industrie om gelei delijk in de behoefte er aan te kun nen voorzien. Z"1 ISTEREN vond op het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen de eerste bijeenkomst van de Curacaose gedelegeerden plaats met de minister van O. G. in het kader van de toe gezegde besprekingen los van de conferentie over aangelegenheden betreffende het huidige bestuursstelsel van de Nederlandse Antillen. De minister deelde mede, dat de Regering overleg zou plegen met de Gouverneur van Curacao over fle mo gelijkheid om in afwachting yan de totstandkoming van de aanhangige wetsontwerpen tot herziening dei- staatsregeling thans in Curaqao een 'college in te stellen, door hem te be lasten met de voorbereiding van het nieuwe staatsbestel en waarvan de leden in voortdurend en nauw con tact met het bestuur daar zullen staan Van Arubaanse 7,ijde werd verzocht een staatscommissie in te stellen, ten einde de gevolgen te onderzoeken, die zouden kunnen voortspruiten uit het eventueel verlenen van een nieuwe status aan Aruba. Ook met de Surinamers had een bijeenkomst plaats. Als desiderata wei de naar voren gebracht de onverwijl de vorming van een college van ge committeerden, teneinde de gouver neur bij de uitoefening van het alge mene bestuur bij te staan. Voorts te komen tot spoedig instel ling van een commissariaat voor Su rinaamse zaken in Nederland en ten slotte te bevorderen, dat de herziene staatsregeling voor Suriname binnen een termijn van drie maanden in wer king zal treden. indruk bestaat, dat men in Djokja ern stig tracht de bepalingen van het Be stand behoorlijk uit te voeren, aldus generaal Spoor. Een aantal onder commandanten en opererende benden stoort zich echter niet aan de beve len. Een gisteren door de Comm. voor goede diensten uitgegeven communi- qu geeft een resumé van de stand van zaken bij de uitvoering van het Be stand. Het communiqué zegt, dat rap porten van de waarnemers in het veld der Commissie aantonen, dat de eva cuatie der republikeinse troepen een vlot verloop heeft en dat er zich geen ernstige incidenten voordoen. „Aan de Commissie is medegedeeld" aldus het communiqué „dat, aangezien er goede vooruitgang is gemaakt en in verband met onvermijdbare ver tragingen in enkele gebieden, de Ne derlandse ondercommandanten ge machtigd zijn, de oorspronkelijke voor de evacuatie vastgestelde 21 dagen te verlengen, waar zij zulks nodig ach ten". De Republiek doet meer. TN EEN BRIEF aan dr. van Mook, heeft de republikeinse vice-presi dent en premier, drs. Moh. Hatta, me degedeeld, dat de Republiek thans be reid is deel te nemen aan de Federale Interim Regering. Hierbij wenst de Republiek een billijke vertegenwoor diging in een nieuw kabinet, voorts moet de federale interim-regering de wetgevende macht in Indonesië uit oefenen tot Nederland de souvereine macht doet overgaan op de Verenigde Staten van Indonesië. PEN DAME van goed dertig jaar raakte te Amsterdam in de Keulse vaart met Fordje en al. Twee werklieden, die het zagen gebeuren, lieten alles in de steek en sprongen gekleed te water. Terwijl de auto zonk, sneed een van hen een gat in de kap en wist de dame aan haar arm naa - boven te trekken. Dit moedige kunst stuk werd verricht door de 32- jarige electro-monteur Cor v. d. Pas. Een pluim op zijn hoed en bewondering voor zijn moed. Ook dit is Nederland op zijn best. f* ISTEREN reed een auto aan de Hogelanden te Utrecht in het wa ter. De drie inzittenden kwamen om het leven. rxERTIG MILLIOEN kinderen in Europa hebben dringend behoefte aan een aanvullend voedselpakket. Slechts voor een tiende gedeelte daar van kan voorlopig worden gezorgd. TNE TOLUNIE der drie Scandinavi sche landen zal te Oslo op 24 Fe bruari door de ministers van Buiten landse Zaken worden besproken. ■pANNEN van email zijn met 1744 pet. in prijs verlaagd, evenals an dere email-artikelen. Als we die nu nog maar in de winkels kunnen ko pen ook. lyEGENTIEN EEUWEN is een lange leeftijd. Geen wonder, dat de stad Utrecht naar aanleiding van haar negentienhonderste verjaardag een fraaie gedenkpenning wil uitgeven. Er zullen er echter maar 2000 van wor den gemaakt. jylTBETALING kolengelden (mee brengen bon 78 B. V. en-of 81 B.V.). Woensdag 11 Febr.: Mi t.m. No. Donderdag 12 Febr.: Nu t.m. PI. TVIEVEN ontstalen aan het P.T.T. personeel van Den Haag ruim elf honderd stamkaarten, levensmiddelen kaarten en textielkaarten. 4(1 irEUZEBONNEN voor harde of zach te zeep (waspoeder) acht de Rege ring gewenst, maar uitvoering daar van moet om technische redenen nog worden opgeschort tot later, OUIM DRIE TON verzweeg een ad- vocaat te Bennekom aan de fis cus, toen hij aangifte van zijn vermo gen moest doen. Hij zit voorlopig al vijf maanden in hechtenis en kan na denken over de negen boekhoudin gen, die hij over dit vermogen voer de. Over veertien dagen wordt hij veroordeeld. )or W. van der Steen QOK de metaalindustrie draait bo ven haar capaciteit van 1938. Het indexcijfer voor de fabricage van ruw ijzer bedroeg in Juni 1947 al 122 (la tere gegevens ontbreken) Dat van walsproducten bereikte in October een record en wel 192 om daarna terug te lopen doch tenslotte nog een al gemeen gemiddelde te bereiken over van Stalen ramen en deuren deden het ook weer verrassend goed in net tweede kwartaal van 1945 be- ïo?!® ^indexcijfer 4; in December 1945 al 16; het jaargemiddelde over was 47 en het jaargemiddelde aardigheid. Eer de drog* n hun verbazing beko* heeft de ruiterij uggetrokken. Maar nu-- Weersverwachting hedenavond: geldig tot Aanvankelpk weinig wind met opklaringen, doch hiei en daar nevel 0f mist. Later weer toene mende wind uit Zuidelijke rich tingen. In de loop van de dag toe nemende bewolking met later eni je regen. In het Noord-Oosten van »m« d ïets laSere temperatuui elders weinig verandering. "nder uur. Maan on der 19.05 uur. Donderdag: Zou up «•M uur. Maan op 9.22 uur. FJISTERENMIDDAG om 10 minuten over één meerde het marine-vaar tuig „Neptunus" langs de „Johan van Oldebarneveldt", die sinds 10.45 uur bij het kruitmagazijn in het Noord zeekanaal lag te wachten. Z. K. H. Prins Bernhard, die zich in Amsterdam aan boord van de Nep- tunifc had begeven ging toen onder het enthousiasme van de ruim 1500 demobiliserende militairen aan boord van de „Johan van Oldobarneveldt" Dit schip was reeds 's morgens om 9.30 uur in de sluizen te IJmuiden gearriveerd, dus drie uur vroeger dan aanvankelijk verwacht werd." Het schip is ongeveer te 3 uur in Amsterdam aangekomen. Vanochtend 9 uur werd met de debarcatie een be gin gemaakt. De Prins, die in de uniform van in specteur-generaal vau de Koninklijke Landmacht gekleed was, sprak de manschappen namens H. M. de Ko ningin toe en zeide o.a., dat de man nen een moeilijke tijd achter de rug hadden en nu een goede toekomst ver dienden. Persoonlijk richtte de Prins zich nog tot de manschappen van het bataljon „Zeeland, dat hij in Septem ber 1945. toen het bataljon met de „Alcantara" naar Indonesië vertrok, uitgeleide had gedaan." In IJmuiden was ook de Commis saris van de Koningin in de provin cie Zeeland, jhr. mr. A. F. Q. de Ca- sembroot, aan boord gegaan, omdat zich op dit schip veel Zeeuwen bevonden. QISTERENMIDDAG maakte de Tweede Kamer een begin met de behan deling van de Rijksbegroting voor Economische Zaken. Er was veel critiek op de Regering, meerdere afgevaardigden vroegen verruiming van -het par ticulier initiatief. De Minister is nog niet aan het woord geweest. T"\E PARTIJ v. d. ARBEID verklaar de, bij monde van de heer Neder- horst d?t zij ernstig bezwaar heeft tegen het economisch beleid van de Regering. Hij mist doortastendheid en daadkracht. Spr. wil minder ambte naren en pleit voor de totstandkoming van een productiewet. Ook wenst hij de goudvoorraad om te zetten in in- dustrie-credieten. De heer Smeenk (A.R.) wil waken tegen de ondergang van kleine bedrij ven en ducht van socialisatie geva ren. Hij zou een i* gemene prijsver laging willen forceren door het op voeren van de productie, voorname lijk in de goedkope klasse Nadat Schilt huis (P. v. d. A.) gepleit heeft voor de sanering van het middenstandsbe- drijf, verkrijgt Kortenhorst (KVP) 't woord, die het heengaan van minister Huysman om hemzelf en om het land betreurt, doch aan de r.ieuwe minis ter vertroiiwen toezegt. Hij betoogt, dat het bedrijfsleven moet woekeren met de geringe middelen (er is een tekort van 2 milliard op de betalings balans en evenveel, op de begroting), terwijl de productie moet rekenen met een sterk verminderde koopkracht. Spr. vestigt de aandacht op de vele ondeskundige en onnodige arbeid, die vaak wordt verricht en wil vervol gens een prijzenwet zien ingediend. Voor de Benelux-landen wil hij pri mair gelijkheid van loon- en prijsni veau en meent tenslotte, dat de meer derheid van de Kamer wel voor het Marshall-plan zal zijn. Stapelkamp (A.R.) ziét de Benelux ais een bron van noodzakelijke offers en wenst planmatigheid in de samen werking tussen overheid en bedrijfs leven. Met hem bepleitten meerdere sprekers de wenselijkheid van grotere vrijheid voor het particuliere initia tief. In de avondvergadering behandelde de Kamer gisteren de begroting van Marine. Er zijn uiteraard woorden van lof en bewilliging in de hoge kosten van het apparaat, dat vooral momen teel zo duidelijk de Nederlandse be langen moet behartigen en de koop vaardijvloot moet beschermen. Er wordt ook geïnformeerd naar de toe gezegde verandering in het officieren corps, waarbij gelet zou worden op geschiktheid der oandidaten. Demobi lisatie van het marine-personeel staat eveneens in de belangstelling en de heer Ruys de Beerenbrouck (KVP), meent zelfs, dat er aan Marine geen' geld genoeg besteed wordt. Spreker vraagt ook, waarom zoals in de Memorie van Toelichting werd gezegd politieke oorzaken de vloot-uit- breiding kunnen tegenhouden; hier van had hij graag nadere uitleg. Met de voorgenomen inkrimping van de mariniersbrigade kan spr. zich niet verenigen. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, bracht de Mi nister van Marine a.i., Fiévez, hulde aan de nagedachtenis van de talrijke marinemannen, die het leven hebben gelaten bij de vervulling van hun plicht. Zijn gedachten gaan voorts uit naar de gewonden en de zjeken. Hij spreekt zijn waardering en be wondering uit voor de buitengewone wijze, waarop liet personeel der Kon. Marine zijn plicht heeft gedaan. Daarna verzoekt hij de voorzitter zijn rede later te mogen vervolgen. De voorzitter zal hem daa-toe ge legenheid geven in de vergadering van Donderdagavond. De vergadering wordt daarna ver daagd tot vandaag te één uur. TYE BELGISCHE MIJNWERKERS, hebben zich niet gehouden aan de order van de mijnwerkerscentrale van het Belgisch Vakverbond heden het werk te hervatten. De staking in het Luikse kolenbekken heeft zich gisteren uitgebreid en vrijwel overal hebben de arbeiders, die een onmid dellijke aanpassing der lonen eisen, het werk neergelegd. De enige mij nen, waar nog normaal werd gewerkt, waren die van Cockerill en Give. De arbeiders van de electriciteits- bedrijven in de omtrek van Luik heb ben aangekondigd, dat zij voor 12 Fe bruari eveneens in staking zullen gaan. In het kolenbekken van Char leroi staken op het ogenblik 8000 man. Daar ook de in Noord-Frankrijk wer kende Belgen, die getroffen zijn door de devaluatie van de Franse frank, weigeren naar hun werk terrg te ke ren, bedraagt het aantal stakers in België thans naar schatting ongeveer 60.000. CCHULTE.... Schulte!.. De Brabantse reus wil wel, maar het gaat vérdui- veld moeilijk tegen een Belgische over macht. Dat het Nederlandse koppel ondanks de tegenstand bijna een volle dag alleen aan de leiding bleef, dankt het aan zijn kracht en strijdlust, die beide aan het ongelofelijke grenzen. Het is tevens een prestatie even groot als het winnen van de zesdaagse zelf De „man met de moker", die na drie dagen de regners 'n visite pleegt te brengen heeft geen slachtoffers uit 't veld gehaald Zoals gewoon had de mid dag 'n rustig verloop. De muziekmaat schappijen deden hun best het publiek genoot van pinten bier. J)e sprints van drie uur brachten geen daverende dingen. Depre- domme nam de eerste en vijfde. Bru- neel de tweede, Lapebie de rest. Na dien maakten de renners hun gebrui kelijke gesapige namiddagwandeling. De mindere koppels kregen de gele genheid een stel ronden terug te ne men, die zij in de avonduren toch weer verliezen. Het spektakel keerde terug bij de sprints van 6 uur. De vinnige Bruneel wierp zich als een leeuw in de strijd, de anderen vochten met de tanden op elkaar, maar konden niet verhinderen dat vier van de vijf spurts gewonnen werden door Bruneel-Naye. Dit succes gaf de Belgen moed. Ze begonnen een duikeling over de baan voor 1000 frs. Het favorieten "oppel manoeuvreerde handig, kwam roerd te liggen, maar dank zij ên sp.ong van Naye kwamen de francs in htm beurs. Langdurige jacht. ■Theyssen demarreerde rond half 8 zo hard, dat het publiek de adem inhield en doodstil de coureur volgde. Bruylant zette een achtervolging in. De Pauw vuurde verder en bleef ge ruime tijd voorop. 2000 francs (het regent premies) waren er te verdienen voor het duo dat een ronde uitliep. Dat snapte Adriaenssens wonderwel. Hij opende alle batterijen en het lukte Als een koning reed zijn koppelgenoot Bruylant achter het inmiddels slente- BOEYEN onverbrekelijk aan Schulte verbonden. rende peleton. De ronde was genomen, zij kwamen tesamen met Schulte Boeyen aan de leiding, v. Steenbergen probeerde het even later, maar slaag de niet. De sprints van 9 uur waren voor Naye-Bruneel andermaal aanlei ding een poging te doen. Ze haalden de eerste twee binnen, lieten de derde aan Thyssen, die ook zijn kost moet verdienen en reed weer eerst over de meet bij de vierde. De Backer glimlachte zoetjes, tqen hij de vijfde binnenpalmde, het zal er niet aan helpen. Nauwelijks waren de spurts geëin digd of het publiek schreeuwde om meer. Het werd gepresenteerd door Adriaenssens—Bruylant, die er bij de klassementen de laatste dagen de brui aan gegeven hebben, nu rondstormden om er nog eentje te pikken. Het werd een gedwarrel, waar zelfs de fotogra- phen met hun blitzlicht geen licht meer inzagen. Zo ging de strijd verder. Na de sprints van 9 uur was de stand 1 AdriaenssensBruylant 28 punten 2 SchulteBoeyen 24 punten. Op 1 ronde: 3 LapebieSeres 60 punten 4 van SteenbergenOckers 57 punten. 5 KintPredomme 56 punten; Op 2 ronden BruneelNaeye 158 punten; 7 Carrara—Goussot 92 punten; 8 Thys senDe Pauw 64 punten. Overige koppels op drie en meer ronden. De Kuysscher en Peters be zetten de dertiende plaats op 7 ron den met 71 punten. In verband met de deviézenschaars- te zal het in de naaste toekomst ze ker niet mogelijk zijn het tabaksrant soen te verhogen, zelfs moet met de mogelijkheid van een kleine rantsoen verlaging rekening worden gehouden. Een opheffing van de rantsoenering van kerftabak wordt niet overwogen. Regering neemt maatregelen J)E FRANSE REGERING heeft maat regelen aangekondigd tegen de aan de dag tredende tendentie tot stij- gmg van de détailhandelsprijzen van voedingsmiddelen. De prijsstijging wordt geacht een bedreiging te vor men voor het stabilisatieplan van de regering in het algemeen en mogelijk tot een val der regering te kunnen leiden, wanneer zij niet effectief tot staan wordt gebracht. De maatregelen omvatten, wekelijk se publicatie door pers en radio wan voedselprijzen, scherpe controle op het vermelden van groot- en kléinhandels prijzen naast elkander, invoer van groenten en aardappelen er inrich ting van wijnwinkels met speciale prijzen. Verder zijn maatregelen aan gekondigd tegen ongemotiveerde prijs verhoging. gIJNA EEN MILLIOEN Nederlan ders hebben een radiotoestel, on geveer 500.000 anderen luisteren naar de programma's via de distributie. Tl/Iet het Askruisje op onze gebogen iTA hoofden en de ernst der verma ning van het Memento homo naklin kend in de oren hebben we heden de Vastentijd betreden, die een voorbe reiding vormt op het Paasfeest en die in de geest der Kerk een tijd van boete en inkeer is. Ook dit jaar we derom heeft de Kerk gedispenseerd in de Vastenwet en zijn dus zelfs de weinigen, die deze Vastenwet nog in haai- strengheid observeerden daar van ontslagen. Daardoor kan de vraag opkomen, wat er nu nog van de Vas ten overblijft. Want velen zien nu eenmaal in het derven van wat spijs en drank het wezen van deze zes we ken en het ontgaat hun vaak, dat de betekenis ervan veel dieper gaat en een innerlijke vernieuwing beoogt, waartoe de lichamelijke versterving als een hulpmiddel kan dienen. En wanneer wij dus deze diepere bete kenis in het oog houden, is ook de dispensatie van de Vastenwet slechts van bijkomstig belang en kan toch deze heilige tijd volledig tot zijn recht komen. Een geestelijke vernieuwing! Wat een hoog doel stelt de Kerk ons voor ogen bij de aanvang der Vasten- weken. Zoals ieder jaar de aarde zich vernieuwt in de lente en ieder jaar groeit en aanwast, zo moet de mens telken jare opnieuw eraan herinnerd worden, dat hij innerlijk moet groeien. In welke richting moeten we die ver nieuwing en die groei zoeken? Welke vruchten moeten we verwachten voor ons eigen leven? De vraag kan ver schillende antwoorden ontvangen. Sommigen zullen zeggen, de Vasten tijd is een tijd van versterving en ge bed. De maaltijden zijn wat soberder, de feestjes weinig in getal; van de goede gelovigen zullen er sommige een keer meer naar de kerk gaan. n ander zal een goed werk meer doen en een behoeftige bijstaan in zijn nood. Al deze dingen zijn prijzens waardig en volgens de geest van de Vasten. Maar bij dit alles moeten we het allervoornaamste niet vergeten, dat is de liefde. Niet zonder reden liet ons de Kerk op de Zondag voor de Vasten die onsterfelijke woorden horen van de Apostel der Volkeren, woorden, die als een monument zijn van onvergankelijk brons. „Al spreek ik de talen vap mensen en engelen, maar ik heb de liefde niet: ik ben een rinkelend bekken of een rammelend cymbaal. Al heb ik de gave van pro fetie, al bezit ik alle geheimen en kennis, al heb ik een geloof, dat ber gen verzet: zonder liefde ben ik niets. Al schenk ik weg al wat ik heb, al geef ik mijn lichaam om te laten ver branden: zo ik de liefde niet heb, dien) het me tot niets". En dan be sluit de H. Paulus deze woorden met die lofzang op de hoedanigheden dei- liefde, die al» een vreemde klank klinkt al» een lang vervlogen lied, in deze wereld, die vervuld is van haat Als we spreken van vernieu wing, zou er dan wel iets zijn, waar aan zulk een schreeuwende behoefte i», els aan ware liefde? T\e grote conflicten houden de mail- lioenen mensen dezer aarde in een voortdurende oorlogsstemming en de kleine conflicten houden de leden van eenzelfde huisgezin of van eenzelfde familie gescheiden door een muur van haat of afkeer zodat ze als vreemden worden voor elkander. Nu drie jaren na het einde van het grote Volkerenconflict lijden milli- oenen gebrek, duizenden komen van ellende om, zwerven als berooiden en ontheemden over de aarde, millioenen verblijven er achter het prikkeldraad der concentratiekampen, zwoegen els slaven in de mijnen en fabrieken van het Sovjet-Paradijs. Hier bij óns v.atn ten nu drie jaar na de bevrijding vele goede krachten nog steeds op „hun zuivering", omdat de puctemse nauwkeurigheid de splinter in hun ogen nog niet heeft ontdekt. Alge meen zijn de klachten over corrup tie en bevoorrechting van de vriend jes en velen, die op kosten van de ge meenschap leven, schijnen enkel ir. de wereld om het hun evenmens moeilijk te maken, in plaats van hem te hel pen. De huidige wereld is zo, dat ie mand, die de naastenliefde aanpreekt als een dwaas wordt beschouwd en met een medelijdend glimlachje wordt bejegend. We zijn de verre horizonten van de liefde vergeten en kennen het licht niet meer, dat zij sprankelend rondom zich verspreidt; we lopen ge bogen naar de aarde en zien enkel haar grauwheid, terwijl we rechtop zijn geschapen om het blauw van Gods hemel te zien. God is liefde en die in liefde blijft, blijft In God en God in hem. En deze is de enige weg tot herstel en tot vernieuwing, zowel in de grote wereld daarbuiten als in de kleine wereld daarbinnen in ons. En mocht het Memento homo va-i de eeiste Vastendag ons tot inkeer bren gen en ons oproepen tot zes weken van ernstige beoefening der naas tenliefde, dan was het de beste Vasten die we nog hebben gehouden. Minister Mansholt wenst versobering AjTNISTER MANSHOLT schijnt nogal ingrijpende plannen van versobering voor restaurants te koesteren. Niet alleen wil hij de menu's op zichzelf vereenvoudi gen, maar hij wil ook kortweg ieder diner na tien 's avonds ver bieden. Eveneens overweegt hij het serveren van warme maaltij den tussen half drie en zes uur in de namiddag te verbieden. In soepen mag geen vlees meer te vinden zijn (dat is trouwens toch niet zo vaak het geval!) en broodjes met gehakt, sausijzen en croquetten zijn voortaan dan ver boden. Tenslotte zouden de hoe veelheden vlees per maaltijd in de restaurants worden verkleind. (Wat belet een welvarend man in dat geval „een dubbele portie te bestellen?). gH DE TWEEDE KAMER ia h|». diend bet ontwerp van wet: „In trekking van de wet van 2 Septem ber 1946 houdende instelling van een Commissie-Generaal voor Nederl.- Indië". MB

de Stem | 1948 | | pagina 1