Het iubilé van de journalist J. Doorenbos Het verkeersprobleem in Zeeuwsch-Vlaanderen ■Van de tessh op de SCHUDT UW LEVER WAKKER Wal een Wonderlijke Wereld (RADIO) 2 DE STEM VAN DINSDAG iO FEBRUARI 1948' 2 Huldiging in de Nieuwe Doelen Een aardige attentie Deskundige adviezen Het roept om oplossing Luchthavenoorlog De opgeheven bedrijfsgroep BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop vaii Haar lem heeft benoemd tot kapelaan te Duivendrecht de weleerw. heer Th. J. M. H. Wanna; te 's-Gravenhage (H. Agnes) de weleerw. heer J. Breed veld te Rotterdam <H. Barbara) de weleer waarde heer G. A. J. van der Meer, die kapelaan was te Duivendrecht. Vervolgens tot kapelaan te Rotterdam (H. Willebrordus) de weleerw. heer N. J. Donkers; te Langedijk de weleerw. heer S. Schut, die kapelaan was te Zwaag. VROUWELIJKE K.A.B. Op een vergadering te Etten deelde de heer Jan Mertens, diocesaan voor zitter van de K.A.B. in het bisdom Breda, mede, dat het in de bedoeling •ligt een vrouwelijke K.A.B. op te rich ten. De vrouwen van de leden zullen automatisch aangesloten zijn. OP WALCHEREN ééN DISTRIBUTIE KRING. Tot op heden waren er op Walcheren twee distributie-kringen, n.l. te Middel burg en te Vlisslngen. Deze twee kringen zullen worden sa men getrokken tot één, wat een be sparing geeft in de top. Voor het publiek zal er weinig ver anderen, daar te Vlissingen een vast filiaal met eigen personeel wordt ge vestigd. HET VERVOER VAN DE JONGENS DIE TERUGKEREN Teneinde voor een goed en vlot ver voer van de jongens, die Woensdag middag tussen 1 uur—1.30 uur te Perk polder aankomen, te kunnen zorgen, wordt er uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat het de bedoeling Is, dat de verzorgingsvereniging, t.w. Ka tholiek Thuisfront, Niwin, er voor zorg dragen, dat auto's te Perkpolder zjjn, om de jongens thuis te brengen, daar zij anders van de bus gebruik moeten maken. Biervliet Burgerlijk Stand Huwelijken; A. P. Lijbaart 36 j. en A J. M. Verde- gem 33 j. Bergen op Zoom Gouden bruiloft Het echtpaar W. Landa-L. Verbarendse, wonende Koe pelstraat 68, hoopt Zaterdag 14 Febr de dag te herdenken, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk trad. Clihge Boterzaaltjc Mej. de V. alhier, werd door de douane-ambtenaren aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Bij onderzoek bleek, dat zij in het bezit was van een partij boter bonnen. Na haar bekentenis werd zij weer in vrijheid gesteld. Goes INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Goes, brengt ter openbare kennis, dat door de Ge meente-Geneesheer op Zaterdag 14 Februari a.s. des namiddags 2 uur te zijnen huize, Wijngaardstraat 51, zit ting zal worden gehouden voor koste loze inenting en herinenting. Trouw boekje moet meegebracht worden. Goes, 5 Februari 1948. 387-0 De Burgemeester voornoemd. „EEN DIE NIET GETELD WORDT" De Thoolse toneelvereniging „Ons Genoegen" gaf in zaai Juliana een op voering van het dramatische toneel werk: „Een die niet geteld wordt" Er werd behoorlijk spel gegeven, hoewel de belangstelling van het Goese pu bliek miniem was. ONEERLIJKE DIENSTBODE. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een 14-Jarig dienstmeisje G. dat ten koste van een doktersgezin waar zij in betrekking was, zich wat geld en kle dingstukken had toegeëigend. LAAT DB KLOK MAAR LUIDEN. Maandagmiddag begon opeens de grote stadhuisklok te lulden. De een sprak van een deftige begra fenis en de ander van een vergissing, maar het bleek zowaar brandalarm. In de spoorwegwerkplaats was een bénzinelamp op wat teer gevallen en had toen zo'n vlam veroorzaakt, dat een der werklieden naar de telefoon holde om de politie te alarmeren, ter wijl een paar anderen enkele schoppen zand op het geval wierpen en de vlam men doofden. Ook hiervan werd weer kennis ge geven aan de politie, doch toen had de noodklok reeds gebeierd. Gelukkig kon de brandweer, die op uitrukken stond tijdig het tegenbevel worden gegeven. Op onze informatie waarom men niet van de normale alarminstallatie ge bruik had gemaakt vernamen wij, dat de i-eorganisatie van de brandweer veel personeelveranderingen met zich mee bracht, maar men had tot nu toe ver zuimd cm de alarmbellen bij de oude leden weg te halen en die bij de nieu we aan te brengen Nu moet men wel naar het klokketouw grijpen. Gelukkig de stad waar zülke gemoede lijke verzuimen nog plaats kunnen vinden. 'T REGERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGEN. Plaatselijk comité. Naar aanleiding van een verzoek van het landelijke comité van de stich ting „De Nederlandse vrouw 18981948 aan alle burgemeestersvrouwen in Ne derland is alhier een plaatselijk comité opgericht, bestaande uit de dames be^ horende tot de verschillende alhier ge vestigde verenigingen, die in het lande lijk comité zijn vertegenwoordigd. Door het organiseren van een ten toonstelling wil men het leven en wer ken van de Nederlandse vrouw gedu rende het gehele regeringstijdvak van H M. de Koningin afbeelden. De netto- J opbrengst daarvan zal aan H. M. de Koningin worden aangeboden met het verzoek daaraan een bestemming te geven voor een algemeen doel. Over enkele dagen zullen de comtté-leden, ieder in hunne vereniging een aan vang maken met 't inzamelen van gif ten op daarvoor bestemde bonboekjes, terwijl daarna aan die dames de gele genheid zal worden gegeven om een bijdrage te geven, die geen lid van oen vereniging zijn en toch Iets voor het onderhavige doel wensen af te staan Indien alle Nederlandse vrouwen willen medewerken kan een groot bedrag bij een wdrden gebracht, waardoor een waarlijk nationaal huldeblijk aan HAL de Koningin kan worden aangeboden. Feestavond KAB De toneelclub van de KAB kwam op de feestavond van de afdeling met het toneelstuk „Als 't verloden spreekt" op de plan ken. Een stampvoile zaal in de Prins van Oranje, volgde het zwaar aan gezet dramatisch spel, dat ten lange leste toch een blij-eindigend slot ver kreeg. Er werd door de medewerkenden goed geacteerd; slechts een enkele rol was minder gelukkig bezet en het Zeeuwse dialect speelde sommigen ook parten. De rolvastheid liet in het laatste bedrijf te wensen over. De moeilijke rol van de blinde jon geman werd door Sjef van Os knap gespeeld en vrouw Roelofs blonk ook uit, evenals Irma. Goed partij gaven ook Agnes en Fred Donkers. De voor zitter, dev heer v. d. Himst, dankte spelers en speelsters hartelijk voor hun prestaties in het bijzonder mej. -ma .meq sjfuepuo ajp 'ra^jfsquaojs len. Hij bood haar daar een fraai ge trek naar Domburg, haar rol wilde spe len. Hij bood haar daar een ge schenk voor aan Ook het kleine Greetje kreeg een compliment apart. Na de tombola volgde nog een ge zellig samenzijn. De zeer geslaagde avond werd ook door de parochie-gees telijkheid bijgewoond. Graauw Candidaatstelling In de algemene vergadering van de KVP, afdeling Graauw, werden als voorlopige can- didaten voor de a.s. Tweede Kamer verkiezingen aangewezen de heren W. Staal van Stoppeldijk en Devolder van Koewacht. Groenendijk Ontwikkelings-avond De eerste winter-ontwikkelingsavond stond op een buitengewoon peil. Door de KAB waren uitgenodigd te komen spreken de heren de Ruiter en Schets. De heer de Ruiter zette uiteen het ont- werp_ publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. De heer Schets ging de toe standen na van vroeger en nu. Hij wees op de encyclieken van de Pau sen,' die veel hebben bijgedragen ter verbetering van de sociale toestanden Belde sprekers mochten 'n daverend applaus incasseren. '•Heer Arendskerke Raadsvergadering. Vrijdagmiddag a.s. 2 uur komt de raad in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.a. voor een voorstel van B. en W. tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling voor bouw- en wontngoezicht en gemeentewerken In Zuid- en Noord- Beveland, en tot het aangaan van een nieuwe regeling. Voorts komt ln behan deling de aangeboden begroting over 1948. s-H eerenhoe k „HOTEL WEEGELEGEN" De toneelclub der 's-Heerenhoekse Kajotters kwam ter gelegenheid van da Vastenavond met het blijspel .Ho tel Welgelegen" op" de planken. De Jeugdhoeve was eivol toen ka pelaan Drost het inleidend woord sprak, waarop even later het fleurige Hawaii-orkest van mej. J. Uiterhoeve dc avond open liet bloeien met en kele fijn-afgestemde nummers. Nadat ook de Music Crackers van N. Grim hadden laten horen wat ze konden, ging het gordijn voor de to nelisten open en zagen we de avon turen van de heer van Deurzen, eige naar van een niet florerend hotel en zijn spoelknecht Jef, die dank zij de bekende neef uit Canada een fortuin erft, verliest en weer terugwint en zien dank zij dit meevallertje en de liefde van Evelien van Deurzen „er komt". Het stuk is behoorlijk geschreven en niet al te vol onwaarschijnlijkheden, met als best doorwerkte rol die van Jet. Het spelpeil was behoorlijk. Er werd met toewijding geacteerd, al had een enkele rol wat meer uitge diept kunnen worden. Uitstekend werk leverde P. Raas als Jef, terwijl J. Geys in de zware rol van van Deurzen ook boven de mid delmaat uitkwam. In het spel van Marie zijn vrouw, (mej. de Jong), za ten een paar zwakke plekken; boven dien was deze rol iets te jong voor haar. Evelien, de dochter (mej. Uiter hoeve) hadden we gaarne wat min der bij de hand gezien, maar in ieder geval v/as haar optreden vrij en on bevangen. Ditzelfde kon niet gezegd worden van notaris Haetinga. Hij mis te bovendien de allures van zijn ambt eri was nogal zonderling toegetakeld door de grimeur. Beter deed J. van 't Westeinde het als de van oplichting verdachte Franse baron; de pseudo-re- chercheur werd knap vertolkt door C. Verdonk. Het decor was goed vor- zorgd.. De honderden aanwezigen heb ben volop genoten en de lach scha terde herhaaldelijk door de zaal. Tegen elf uur sloot kapelaan Drost de geslaagde avond, die ook door pas toor Kramer en pater de Groot be zocht was. Heinkenszand Jengd-winterfeest. In het gebouw Maranatha vond de opening plaat3 van het Jeugd-wlnterfeest hetwelk ge organiseerd wordt door de Guy de Font galland en de Schout-bij-Nacht Door man-groepen. Pastoor Witkamp opende de rij van spiekers. In een korte toe spraak wees hij vooral op de stevige Christelijke grondslag, welke de opvoe ding van onze jeugd moet hebben, wil het een sterke jeugd worden en daarop rpEMIDDEN van zijn directie, hoofd- redactie en vele .confraters, heeft de bekende Zeeuwse journalist, J. Doorenbos, die 40 jaar verbonden was aan de Middelb. Crt (thans de P. Z. Crt) in de Nieuwe Doelen te Middel burg, zijn jubilé gevierd. Op uitdrukkelijk verzoek van de ju bilaris, werd geen officiële receptie gehouden, 'n Uitzondering werd slechts gemaakt voor een deputatie uit het Middelburgse politie-corps en een uit het personeel van de drukkers der P. Z. Crt, welke deputaties gele genheid kregen, vóór het feest in in tieme kring begon, de heer Dooren bos te complimenteren en toe te spre ken. Tijdens het door de Ned. Journalis tenkring aangeboden diner zijn heel wat speeches ter ere van de nestor der Zeeuwse journalistiek, die thans zijn emeritaat kan ingaan, afgestoken. Na een inleiding door de heer Bos- hardt, voorzitter der Zeeuwse journ. kring werd allereerst het woord ge voerd door de directeur der P. Z. Crt de heer de Boei', die hoog opgaf van de fabelachtige werkkracht van de heer Doorenbos en tevens van zijn plichtsgetrouwheid en grote goedhar tigheid. Daar de jubilaris geen wen sen had geuit bood hij hem het ge bruikelijke geschenk onder envelop pe aan. De' heer W. v. d. Velden uit Vlis singen sloot zich bij de woorden van de heer de Boer aan, waarna de heer J. Schraver, vertegenwoordiger van de Ned. Journalistenkring uit Rotter dam en oud-collega van de jubilaris een geestig betoog afstak, gekruid met persoonlijke herinneringen. Namens de N. J. K. offreerde hij een vulpen. Van veel waardering getuigde ook de toespraak die daarop de hoofdre dacteur der P. Z. Crt, de heer Bal- tintijn hield; hij eerde Doorenbos als de onfeilbare vraagbaak en stelde hem de jongere journalisten ten voorbeeld. Ook hij bood geschenken aan. Namens de Kath. Journalistenkring en de Stem. feliciteerde de heer Kar- hof zijn collega en dankte hem voor ondervonden vriendschap en ontwa- volgend mannen en vrouwen, waarop de maatschappij kan bouwen. Het voor beeld van leiders en leidsters, aldus zijn eerwaarde, zal hierin voor velen een steunpunt moeten zijn. Meer spe ciaal tot de Jongens richtte zich Ds. Renintig door 't definieren v". d. naam „padvinder" Hij maakte hierbij gebruik van de geschiedenis van de Bijbel, waarin we kunnen lezen hoe Mozes tot driemaal toe probeerde de weg tot de evenmens te vinden. Zo ook moet'het met oqs zijn, wij moeten ook de weg zoeken en wel een dienende liefde to God. Hierna opende mr. Dr. Mes, voor zitter van beide groepen, dit winter feest, wijzende vooral op het grote nut der Padvinderij, ook voor onze Hein' kenszandse jeugd. Hierna kon de zaak aan het rollen gaan. Spoedig zat er een goede stem ming in de geheel gevulde zaal. Dat kon ook niet anders, een bonte rij van speien met zeer vele en mooie prijzen stonden ter beschikking van de bezoe kers. We zagen het rad van avontuur, sjoelbakken, speerwerpen, spijkerslaan, balwerpen, pop raden, enz. enz. Een theetent was er, om dorstigen te laven terwijl men op een andere plaats weer een bezoek kon brengen aan de waar zeggerstent. Heikant Bekneld. De Belg G. kwam tijdens werkzaamheden aan de vlasfabriek van v. H. bekneld tussen een auto en een schuifdeur. Hij moest naar het zieken huis te Hulst worden overgebracht. Hulst Door Jeep gegrepen. Maandagmiü dag speelden enige kinderen op Tivo- n. r-iotsenng stak het 9-jarig zou,, tje van de heer B. uit de Steenstraat de weg over. Hij werd gegrepen door een voorbijrijdende jeep. Dokter vrn Lierop, die onmiddellijk ter plaatse was verleende geneeskundige hulp en constateerde dat een dijbeen gebro ken was, terwijl het kind bovendien ernstige verwondingen aan het galaat had opgelopen. Bij gebrek aan een brancard werd het kind op een deur naar het ziekenhuis vervoerd. Ierseke Rectificatie. Men bericht ons, dat in het stukje dat wij gister plaatsten over de oesters een paar onjuistheden voorkwamen. Ten onrechte was sprake van hotel „de Oesterbeurs"; dit moet zijn hotel Nolet. De „machine" bestaat uit een eenvoudig apparaatje, dat met de hand Wordt bediend en met electrici- teit niets te maken heef». St. Jansteen penende hulpvaardigheid. De rij sprekers Werd besloten door de heer Tevcl van het Zeeuwse Dag blad die de jubilaris huldigde namens de jonge journalisten. Me. een gevoelig woord hejït de heer Doorenbos hartelijk gedankt voor de hem gebrachte hulde in het al gemeen en de goede woorden on fraaie geschenken in het bijzonder. Nadat nog vele journalistieke am c- doren waren verteld door ie jub' la- ris, sprak de heer Boshardt een pittig slotwoord en volgde het afscheid. Eerder op de dag hadden de neer Doorenbos veie felicitaties bereikt in telegram- en briéfvorm; ook vele bloemstukken waren hem toegezon den. GEMEENTE ST. JANSTEEN. De Burgemeester van St. Jansteen, brengt ter openbare kennis, dat op 11 Februari a.s. uit Indië in de gemeente zullen terugteken de oorlogsvrijwilli gers. die in 1945 met het m.s. „Alcan tara" naar Indië zijn vertrokken. In overleg met de plaatselijke af deling van het Katholiek Thuisfront en het Gemeentebestuur is besloten, alle ingezetenen te verzoeken op die dag de vlaggen te willen uitsteken. Tevens wordt medegedeeld, dat op Zondag 15 Februari a.s. in de parochie kerk van de H. Joannes de Doper, te St. Jansteen, een Plechtige Hoog mis uit dankbaarheid zal worden op gedragen en dat op diezelfde dag. om 15 uur, op de Raadzaal de ontvangst zal plaats hebben van alle reeds ge repatrieerde oorlogsvrijwilligers, waar bij de plaatselijke muziekverenigin gen hun medewerking zullen verlenen De Burgemeester voornoemd. 423-0 P. H. GEIRNAERDT. raad van toezicht werd benoemd de heer L. Dekker, terwijl de heer A Sinke als reserve zal fungeren. Zo mogelijk zal in de toekomst een gecom bineerde vergadering met de vereniging van „Oud-Leerlingen" worden ge houden. Ir. D. W. Stolp hield ten slotte een lezing over: Chemische on- kruidbestrijding en groeistoffen daar aan verbonden. Koewacht Op terugtocht. Dezer dagen zullen met de Johau van Oldenbarnevëldt onze dorpsgenoten F Wijnacker en J, de Wolf uit Indië terugkeren. Nieuwdorp Vroege lente. Op de hofstede van de landbouwer B. Remijnse in de Zuid Kraayert heeft men ontdekt, dat al daar een merel nu reeds zijn nestje heeft gemaakt en eitjes gelegd. Thans reeds zit hij te broeden. Middelburg Autobotsing. Twee vrachtwagens kwamen met elkaar in botsing op de Koningsbrug. Door de politie wordt on derzocht wie schuldig is aan deze bot sing. Aanrijding. Hoek Stationsstraat- Loskade stak plotseling een jongentje de weg over en kwam daarbij in aanraking met een Juist passerende auto. Gelukkig had dit voor 't knaapje geen ernstige gevolgen. Philippine Hardhandige kinderen. Het ge beurt nog al eens, dat de kleine kinde ren op het terrein van de verwoeste kerk in het zand gaan spelen. Het ene ogenblik is het dan voor 100 procent samenwerking, doch enkele minuten naderhand is het uitgelopen op een kinderoorlog. Zo ging het ook thans. Enkele klein tjes waren aan het spelen. Toen kwa men er een paar bij, die iets groter waren. Dat was niet naar de zin van de kleintjes. De oorlog was al direct losgebroken en wel in zo'n hevigheid, dat er gewonden op het slagveld bleven Een grotere Jongen kreeg yan een vee! kleinere dreumes een steen toe gegooid, zodat deze met een fllhke wond naar huis kon. Komt niet op het speelterrein van de kleintjes. QF 17 FEBRUARI, .s. des nam. 12 uur. wordt te Amsterdam te water gelaten 't M.S. „Arendskerk" van de Verenigde Scheepvaart maatschappijen 's-Gravenhage. Op kosten van deze Mij., nu mag van elke te 's Heer Arends kerke gevestigde school één leer ling, vergezeld van een onderwijzer, de tewaterlating bijwonen. Boven dien wordt hun een lunch aange boden. Sas van Gent Kapellebrug In beslag genomen, jrde dienst doende ambtenaren der EV A. werd een 120 liter benzine in beslag genomen. Kloetinge Vergadering Landbouwbelang. De vereniging „Landbouwbelang" kwam in algemene vergadering bijeen, in de gemeenteherberg onder voorzitter- rchap van de heer H. J. Noordhoek. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging thans 81 le den telt. De heer J. van de Velde werd als bestuurslid herkozen. Als lid van de VERGADERING KVP Candidaatstelling 2e Kamer Onder voorzitterschap van Notaris van Esbroeck werd een ledenverga dering gehouden van de afd. Sas van Gent van de Katholieke Volkspartij. Als we het aantal leden in acht ne men moeten we zeggen dat deze, zo zeer van belang zijnde bijeenkomst, maar matig bezocht was. Ook hier is, zoals in verschillende andere plaat sen, beslist over de candidaten voor de Tweede Kamer, met een handje vol mensen. Nadat voorzitter van Esbroeck het belang en de statuten van de komen de verkiezingen had uiteengezet in z'n openings-, tevens welkomstwoord, en de notulen waren voorgelezen door de secretaris de heer van Schaik, werd door het bestuur medegedeeld dat 't geen candidaten naar voren zou bren gen. Uit de vergadering werd de heer Ji van Dongen, burgemeester van Aardenburg als voorlopig candidaat genoemd cn na stemming aldus voor gedragen. Tevens werd een lijst ingediend ondertekend door een voldoend aan tal leden van de KVP waarop de heer G. J. L. Goossens werd 'voorgedra gen. Deze lijst zou naar het kringbe- stuur worden gezonden. Voor de rond vraag bestond geen animo. T\£ COMMANDANT van de Amerikaanse Atlan-« tische vloot heeft ver klaard, dat het dwaasheid ls te geloven, dai er geen afweermiddelen tegen, atoombommen zouden be staan Hij had zelf de lei ding van de proeven bij Bikini en als verdedings- maatregelen tegen de atoomdreigir.'g noemde hij o.a.: Ondergrondse betonnen schuilplaatsen, eigen ge bruik van de atoombom en last not least het zich op een veilige afstand be vinden van de plaats waar de bom ontplof... „Zorg ervoor aldus de admi raal dat ge TJ n<let daar bevindt waar de bom ex plodeert." De eerste twee midde len achten we maar van een betrekkelijke waarde; het laatste middel even wel getuigt van een ge niale geest. Iemand die niet midden in zijn tijd leeft of onlogisch der.-kt, zou een dergelijke verde digingsmaatregel nooit hebben kunnen ultdenfcen Men moet, voor men zo ver kan zijn, ervaren heb 90oooooooooo(x)oo©oo<x>oo<x>©^^ gen-, dat een bom pleegt te ontploffen op de plaats waar hij valt, dat scher ven en luchtdruk de meest vernietigende kracht hebben vlak bij die bewuste plaats en ter. derde, dat men beter in de Congo kan zitten, wan neer er een bom iti een Amsterdams warenhuis ontploft, dan op de twee de verdieping van ge noemd warenhuis 2elf. Nu is het alleen nog maar zaak ervóór te zor gen, dat men inderdaad in de Congo of in Zuid west- Auatralié zit, wan neer er in Europa atoom bommen beginnen te val len. Of det men ln Zuro- pa rondwandelt, wanneer de Congo of Zuid-West- Australië last krijgen van die dingen Een atoom voertuig zou hierbij een uitkomst zijn. Als de ad miraal one een ander idee tje aan de hand kan do^nf Onbezonnen. moet niet goed bij mijn hoofd geweest zei gevangene Leo- zijn,' r.ard Buscomb, toen hij na een ontvluchting die hem 12 uur vrijheid had opge bracht, vrijwillig in de gevangenis van het Ame rikaanse Burlington terug keerde. Hij ontvluchtte in een sneeuwstorm en had de hele nacht eiv n deel van de ochtend over straat gezworven, terwttl het 45 graden vroor. „Ik heb neg nooit de gevangenis zo gewaar deerd als op het ogenblik'» zet hij, toen èèn der be wakers hem naar zijn'cel leidde. Nieuwe mode. T\e Amerikaanse Auto- club heeft verklaard, dat de nieuwe mode lange rokken etc. het aantal ongevallen onrust barend zal doen stijgen. Want tot nu toe waren er bij elke negen slachtoffers van auto-ongevallen maar twee vrouwen, omdat de kousen van de laatsten in 't donker onmiddellijk op vallen en een chauffeur dus tijdtg kan 6topp*n, wanneer hij 'n dame voor zich op de weg ontwaar de. Het bestuur van de auto-club vraagt de vrou wen hartstochtelijk om bezinning.... ^LSOF er in ons land al niet genoeg wrijf punten bestaan, ia er nu een ware pole mische oorlog losgebrand over het vlieghavenvraag- stuk. Er zijn drie mogelijkheden aan de orde; 1. de aanleg van een nieuwe luchthaven bij Schiphol en bij Schieveen in de buurt van Rotterdam; 2. geen vlieg veld bij Schieveen, maar een grote uitbreiding van Schiphol; 3. de aanleg van één grote centrale lucht haven bij Burgerveen in de Haarlemmermeerpolder en behoud van Schiphol-Oud voor les- en proefvluch ten, voor het technische bedrijf der KLM, voor de Fokkerfabrieken enz. Van dit laatste plan is de heer Plesman de grote kampioen geworden. Hij beweert, dat dit het best beantwoordt aan de behoeften van de moderne luchtvaart en dat er 170 millioen kapi taalsbesparing mee te bereiken valt. Rotterdam is er furieus tegen. Amsterdam moet er ook niets van heb ben. Men zegt: er zijn reeds milioenen gestoken in de verbetering van Schiphol. Een wereldhaven als Rotterdam heeft ook een moderne luchthaven nodig. Voor de leek is het moeilijk uit te maken, wie hier -gelijk heeft. Maar in ieder geval dient de Regering spoedig een beslissing te nemen. Want als we lang delibereren, zou ons land zijn betekenis als knoop punt van het continentale en mondiale luchtverkeer wel eens kunnen verliezen. Er zijn in het buitenland steden, die maar al te graag deze rol tot zich willen trekken. JJE OPHEFFING van de bedrijfsgroep as surantie-tussenpersonen heeft nu ook gerechtelijke stof opgeworpen. In kort geding is het recht tot opheffing door de Bedrijfsgroep Verzeke ring erkend. Politiek echter is de zaak nog niet afge daan. De Ministers van den Brink en Lieftinck heb ben nu geantwoord op vragen van Dr de Kort. Vol gens dit antwoord heeft Minister Huysmans het be sluit tot opheffing mede voorobereid. Er ging echter veel tijd veloren. omdat de redactie van de bepaling over het vermogen wijziging behoefde. Daarom heeft Minister Lieftinck de zaak doorgezet, nadat de ge wenste wijziging tot stand was gekomen en de Mi nister van Economische Zaken a.i. schriïtelijk zijn accoordbeviding had bevestigd. Ook Minister van den Brink blijkt van mening, dat er voor het aanhouden van deze zaak tot hij zijn ambt had aanvaard, geen aanleiding bestond. We kunnen ons niet voorstellen, dat de assurantie-tussenpersonen zich bij deze voor stelling van zaken zullen neerleggen. En het Parle ment zal het er ook nog wel eens over hebben. r)E verkeersmoeilijkheden in Z.- Vlaanderen zijn grot. De nlet- Zeeuw, die dit gebied bereist en daar bij van de openbare middelen van vervoer gebruik moet maken, ergert zich aan het grote tijdverlies dat de verplaatsing van het ene stadje naar het andere hem berokkend. De Z. Vlaming ondergaat die ergernis da gelijks en streeft er ale vele jaren naar om verbetering in de toestand te verkrijgen. Ongetwijfeld heeft de recente fusie tussen de Zeeuwsch-Vl.- Tramweg-Maat3chappij en de stoom tram Breskens-Maldeghem gunstige gevolgen, met name in het grensge bied tussen de „invloedssferen" dezer maatschappijen in het westelijk deel. Doch hoe belangrijk dit ook is voor de bewoners van die streek, bezien als onderdeel van het grote probleem dient erkend te worden, dat dc fusie slechts eén stap betekent op de lange weg naar oplossing der moeilijkheden Het ligt buiten het bestek van dit artikel een oplossing te geven voor alle verkeerskwalen in hetZeeuwsch- Vlaamse land. Wel willen we pogen om de oorzaken dier kwalen op te sporen en als vanzelf zullen zich dan enige middelen aandienen, waarvan de toepassing vermoedelijk tot verbe tering in de toestand zal leiden. Er zij hier op gewezen, dat naar we vernemen binnenkort een rapport zal verschijnen over deze materie, sa mengesteld door de verkeerscommis- sie van de Kring Middelburg der K. V.P. en we mogen aannemen, dat dit rapport conclusies zal bevatten welke op meer materiaal gebaseerd zijn dan waarover wij thans beschikken. Bij een blik op de kaart van Zee land komt men gemakkelijk in de verleiding om Zeeuwsch-Vlaanderen als een afgerond gebied te beschou wen, dat van de rest van Zeeland en Nederland door de brede Westcr- Schelde is gescheiden De reis-practijk leidt tot een bevestiging van deze in druk: Men moet eerst de rivier over steken om een station te bereiken, vanwaar men per trein verder naar de plaats van bestemming kan reizen Maar gegeven 't feit dat de Wester- Schelde na eenmaal daar en niet ergens anders stroomt en dat een vas te oververbinding (door een tunnel bij Saeftinge of door de aanleg van een kanaal Antwerpen—Walsoorden of Terneuzcn en afdamming resp. in dijking van het tussenliggende Schel- dedeel) om technische en/of finan ciële redenen voorlopig tot de uto pieën behoort, doet men o.i. goed de gedachte aan de Weste-Schelde als een scheidsgracht te laten varen, doch haar integendeel te beschou wen als een verbindingsmogelljkheld tussen „ons eigen landje" en de overi ge delen van Nederland, welke zoveel mogelijk moet worden uitgebuit. De betekenis van het spoorwegvervoer f"vp welke wijze zal dit het beste kun nen geschieden? Alvorens hierop in te gaan. willen we wijzen op de betekenis die 't spoorwegvervoer als belangrijkste transportmiddel over lan gere afstand ook voor de reizende 2.- Vlamtna heeft, en daarnaast aan dacht vragen voor het feit, dat het voor Zeeland geographisch centraal gelegen Goes het belangrijkste ver keersknooppunt is (gelegen op het snijpunt van de spoorlijn Bergen op Zoom-Vlissingen en de verbindingen Sas van Gent—Zicrikzee)Wanneer men dit in het oog houdt, ligt de me ning voor de hand. dat de overtocht over de Schelde hierop afgestemd be hoort te zijn. Ais belangrijkste veren moeten on getwijfeld VlissingenBreskens en KruinlngenPerkpolder (in deze volg orde) beschouwd worden. Wij laten de transported fers voor deze veren ter informatie hieronder volgen: Personen ln 1938, 1939, 1948 en 1947: Vlissingen—Breskens 343.978 362.832, 748.326, 922.574: Krutnlngen- Perkpolder 83.511, 116.851, 566.748, 827,882. Auto's: Vlissingen—Breskens: 47.772 47.992, 38,394, 79,426; Kruinlngen— Perkpolder; 15.598, 19.331, 69,741, en 141.634. Wij schreven met opzet: in deze volgorde, want ook die volgorde is van belang voor de ontwikkeling van 't vervoerswezen in dit gewest. Daar enboven menen wij goed te doen, deze cijfers toe te lichten, omdat we bij geruchte vernamen, dat in zekere kringen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen de indruk heeft post gevat, dat het veer Kruiningen-Perkpolder het be langrijkste Schelde-veer zou zijn, op welke indruk zij hun plannen base ren. Dit nu zou, naar onze vaste over tuiging, niet alleen ten nadele zijn van het verkeer in geheel Zeeland, doch ook van dat in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen, omdat men de ideale te verwezenlijken toestand slechts kan bereiken wanneer men de pian- nen grondt op reële, en niet op ver meende, feiten. De stoombootdiensten vyanneer men de bovenvermelde cij- fers beschouwt, dient men de toestand der Provinciale stoomboot- diensten daarbij in aanmerking te ne men. In de vooroorlogse jaren 1938 en 1939, toen de beide veerdiensten met ferry-zusterschepen werden on- derHouden, werden tussen VUssingen- Breskens ruim driemaal zoveel per sonen en bijna driemaal zoveel auto's vervoerd als tussen Kruiningen-Perk polder. Ondanks het feit, dat de voor oorlogse ferryboot „Koningin Wilhel- mina" een snelle dienst tussen Kro ningen en Perkpolder in 1947 onder hield, alle mogelijke geriefelijkheid aan de passagiers biedende en met een grote auto-accomodatie, terwijl op het andere veer kleinere schepen met weinig plaats voor auto's voeren, bleet tochhet aantal passagiers op tie dienst VlissingenBreskens hoger. Uiteraard prefereert de autobestuur der onder de huidige omstandigheden van Brabant naar Zeeuwsch-Vlaande ren gaane of omgekeerd, de ferry boot, en vandaar, dat op de lijn Kruinin gen-Perkpolder ook het personenver- veor gestegen is; door het aantal ln' zittenden van het gestegen aantal auto's. Zodra echter tussen Vlissingen er. Breskens weer een ferryboot zal varen (nog dit jaar), zullen de sta tistieken naar onze vaste overtuiging spoedig uitwijzen, dat het vervoer op die lijn een sterke stijging ondergaat min of meer duidelijk gepaard gaande met een daling op het andere veer. D consequenties van een en ander zullen we in een volgend artikel trao'n ten na te gaan. en a suit 'i morgens weer kiplekker nit bed springen, Elke dag moet uw lever een liter gal I» uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U ra/kt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. (Adv. 382-ooS" NACHTELIJK. BEZOEK. Er ligt een diepe stilte om de kleine villa „Ronlad" bij het Regents Park in Londen. De klok slaat elf en we schrij ven 20 April. Villa Ronald staat wat apart van de andere villa's in de richting St. Johns Wood: ze staat in een grote tuin en wordt slechts door vier personen be woond; de oude kolonel b.d. Thomas Lindsey, zijn nicht Nelly, de bediende Martin Kloek en het keukenmeisje Anny Kerr. De overste en de beide dienende geesten zijn naar gewoonte klokke half tien naar bed gegaan en slapen al lang de slaap der rechtvaardigen. Maar Nelly Lindsey, de dochter van een jongere broer van kolonel Lindsey, die ter wille van haar opvoeding al twaalf Jaar bij haar oom woont, omdat de'eenzame farm van haar vader in Brazilië geen ontwikkelingsmogelijk heden voor een jongedame biedt, ls nog wakker. Uit de twee vensters van haar aan de achterzijde van het huis en boven het sousierrain gelegen kamer straalde het licht nog helder over gazons en struiken van de tuin. Nelly was gewend 's avonds iu bed nog te lezen, een gewoonte die oom en zijn twee jaar geleden gestorven vrouw, tante Primrose, steeds als zijnde „on gezond" bestreden hadden, maar gezien Nelly's zelfstandigheid en onge bonden vrijheidsdrang steeds tever geefs 1 Ze zou ook vannacht, zeker tot twaalf uur hebben liggen lezen, als het boek niet uit was en het kwam haar toch heus te laat voor, om nog een nieuw boek te beginnen want het bronzen klokje op haar bureautje had kort te voren elf slagen doen horen. Dus trok ze 't licht uit en kroop ze onder de dekens. Maar ze kon niet zo gauw de slaap vatten als ze wel gedacht had. Er kwamen gedachten op die haar geest omsponnen en haar nog lang wakker hielden. Ze dacht aan de farm van haar va der in Brazilië, waar ze het eerste levenslicht had aanschouwd vier Jaren na haar broer Peter en waar ze haar eerste levensjaren doorbracht. Een overigens heel gelukkige pe riode, hoewel de moederlijke leiding ontbrak, want mevrouw Gaby Lindsey was kort na Nelly's geboorte gestorven. Maar vader en Petertje hadden haar zo met liefde omgeven, dat ze niets miste. En door alle mensen van de farm was ze bemind en verwend, vanaf de Engelse Inspecteur tot de oude In diaanse Pussy, die bijzonder belast was met haar verzorging. En er was daar ginds zoveel buitengewoon interessante te zien I De brede, glanzende rivier ParanA, waar alle producten van de farm naartoe werden vervoerd om ver der naar Buenos Aires te worden ver scheept! En het nabije oerwoud Va der zijn geweldig grote, bloelende farm bij wijze van spreken aan het oerwoud ontworsteldDaarbij deed hij erts- en metaal-opgravingen en exploiteerde hij een kopermijn. Ja, het was daar heerlijk geweest, ln Brazilië en Nelly zou er niet weg gewild hebben, als vader niet op een goede dag juist op haar twaalfde verjaardag zeer lang en zeer ernstig met haar had gesproken over de op voeding en de ontwikkeling van een Europees meisje want als zodanig was ze zich in Zutd-Amerika blijven voelen. Hij had er haar toen van overtuigd, dat een Europees meisje niet kon op groeien als een kleine in vrijheid ge dresseerde wilde. Maar-ze moest leren- leren... leren- En zo was ze naar oom Thomas en tante Primrose in Londen gegaan, had er met plezier en ijver gestudeerd, was een welopgevoede jongedame geworden en voelde zich daar heel gelukkig bij. Vooral de laatste tijd Alleen voelde ze af en toe een groot verlangen naar haar vader en naar Peter, die nu al 28 jaar en dus een hele mijnheer was. Vader had altijd beloofd, eens over te komen maar er was zowel wat hemzelf als wat Peter betrof, nooit van gekomen. En het was zelfs al lang geleden, dat Nelly iets van hen gehoord had'. Na tuurlijk was de correspondentie gedu rende de eerste wereldoorlog vóór welke Nelly naar Europa was overge stoken geheel onderbroken geweest. Daarna hadden vader en Peter weer vrij regelmatig geschreven en Nelly over al wat voorviel op de hoogte ge houden, maar sedert een paar maan den bleef de correspondentie uit, hoe wel vaders laatste brief juist, erg inte ressant en vol geheimzinnigheid was geweest en in een volgend schijven na dere ophelderingen in het vooruitzicht stelde. Maar deze „volgende" brief was tot nog toe niet gekomen en daar maakte Nelly zich een beetje ongerust over. speciaal omdat Peter ook niet schreef. Wat zou er toch aan de hand zijn op de farm, dat ze geen tijd vonden om te schrijven? Vader of Peter zou den toch niet ziek zijn? x Maar de geldzendingen van ginds kwamen toch regelmatig over— Nelly piekerde over de mogelijke oor zaken van het uitblijven van brieven, maar ze kon er toch de juiste reden niet van gissen. 'Wordt vervolgd) WOENSDAG 11 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 meter 7 nws; 7.15 ochtendgym; 720 orgelkoralen; 7.45 woord voor de dag; 8 nws; 8.15 gew muz; 8.30 ochtendpotpourri; 9 zieken; 9.30 symph conc: 10.30 mor- gend; 11 fluit; 11.30 disco kl 12.15 Sangh en Spel; 13 nws; 13.15 piano; 13.45 Telemann cyclus; 14.15 koper kwartet; 14.30 kamerpl: Herwig; 15 Metropole ork; 15.45 kleuters; 16 pia no; 16.15 jongenskoor; 16.45 voor j en meisjes; 17.30 Maatschapp werk ln Nederland; 18 Ned koren en korp sen; 18.30 leg uitz; 19 nws; 19.15 Ld Heils kwartier; 19.30 act geluid; 19.45 Eng gevorderden; 20 nws; 20.15 philh ork; 21.10 Eerste Hjdensoverd; 21.40 en». Euphonia. 22.10 volksliederen uit verschlUmde landen; 22.30 nws; 22/5 avondoverd; 23 vioolsonates v Back; 23.35 slotaccoord. HILVERSUM II, 415 meter 7 nws; 7.15 gr; 8 nws; 8J5 gr; 8.30 huisvrouw: 9 Debroy Somers band;9.30 w st; 9.3» Schubert; 10 morgeuw; 10.20 P Kers; 10.35 The maid of the moun tains gr; 10.45 Scheppende handen; 11 populair non stop; 12 ens. Vincentino; 12.30 weerpr; 12.33 platteland; 12-3» Kilima Hawaiians: 13 nws; 13.20 Ram blers; 13.50 musette; 14 Thomas Mann; 14.15 jeudconc; 15 Turfschip van Bre da, een hoorspel; 15.30 Roodborstjes) 15.45 De Regenboog; 16.15 vragen st vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17-ri Frans cabaret progr; 17.45 reg uitz) 18 nws; 18.20 Tonny Schifferstein; 18.30 RVU een selectie uit de dialo gen v Plato; 19 Politieke betekenis v 't progr v d P v d A; 19.15 reg uit; 19.30 VPRO; 19.45 bijbel; 20 nws; 20.15 Malando; 20.45 De wereld is een draai toneel, hoorspel; 21.45 Conc Geb Ork 22.30 In den tuin der poezie; 22.45 Zes daagse Antwerpen; 23 nws; 23.15 dsn» prog.

de Stem | 1948 | | pagina 2