Opgewektheid in een oord van ziekte Deens schip ver l Wat duren de dagen lang Prof. Gerretson brengt dynastie in het geding rr en de kwalen t van deze tijd Curacao spreekt met minister Jonkman De Koninklijke rede WITTE ZEIL Laatste bijeenkomst op de „Renville" tres - Oostburg VERF )d in de oiken" Autobus bij Z. Limburgse grens in brand IN 'T KORT D i N S D A G 10 FEBRUARI 1948 VIERDE JAARGANG No. 993 IN HET MARINE-HOSPITAAL TE SOERABAJA "A J OORJAAR Hl AEG E raad leverbaar. VMM A's SDAG .ONDE KEMPHAAN 'S DERDE EUGD* EN DER 3ESTIJN Mevr. Roosevelt half April naar ons land Centraal economisch Bestuur voor Sovjet-zone ANTWERPSE ZESDAAGSE G Vier koppels aan de leiding Tijd voor krachtiger middelen nog niet aangebroken, zegt Gerbrandy Indonesië Benelux bespreekt te Londen „plan Bevin" Overweging van het lijden Onzes Heren, door Meditatie, kruisweg en Misoffer De JVeelt je Jacoba" hield onze zeeVaarders-eer hoog Zij redde 16-koppige bemanning RONDE TAFEL CONFERENTIE Bij onbevredigend verloop zou de delegatie vertrekken Regen De „Oldebarneveldt" vanmiddag aan de kade Reeds vijftien doden Botsingen op Z- Korea 50 doden, 1000 arrestaties GENIALE Ier bouwt" jouwt" lerbouwt'" ngeinoemde Stichtingen 5 navolgende uren: 12 Februari 10—12 uui -12 uur vm. in de boven itourg. ari 10—12 uur vm.; lur vm. in het Gemeen- jruari 10—12 uur vim; r vm. in het Gemeentel 290—o Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling T 3.38 per kwar taal, per post 4-25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit- sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. <9 w mmmm Een Amsterdammer, die 30 bandieten versloeg (Van onze gemobiliseerde redacteur) ET PRACHT TERRA BEKLEDING - TEL. 43 GROEDE a Winston Churchill doorlog. Dit standaard- nogelijk in 5 delen in zal f 10,per deel ong, 400 pag. Zonder TEKEN IN BIJ 1INCK-KR ACHTEN Hulst 2810 GROEDE AANVANG 8 UUR oderne bewerking: declamatie atie. Februari van 56 uur gelijks per telef. 95 292-0 nege, Oostfourg, Tel. 140 iaat 6, Oostburg, Tel 110 paait, Axel. 294—o i W. C. Fields in ed van gepeperde si- 18 jaar. Iedere avond 8 uur. king: dagelijks van Verwacht: VAN BERNADETTE actie en spanning. 18 jaar. edere avond 7 en king: dagelijks van 272-0 komisch programma urel en Oliver Hardy I ïere avond 7 en 9 uur I 273-0 14 jaar. Michael Whalen wn Express) a film. ele weergave om het n chemische formule, -ïdvoorstellingen 7 en 270-0 ;ang 14 jaar. W. van der Steen p EEv DONDERDAGMORGEN werd ik er heengereden. De ambulance- O wagen schokte en botste door de talrijke gaten van de weg van Pasoeroean c—rahaia. In de draagbar aan de andere kant lag een inlander, die door naai een bende rampokkers overvallen was. Hij was er erg aan toe. Erger dan ik, met mijn ordinaire voetbalknie', maar ieder voelt zijn eigen pijn. deze nieuwbakken olie galop uitrukt, is Ig ogenblik aangebro- lanvalstoren me* Wi»* bezwijkt.... Toen ik later op een grote frisse zaaj kwam liggen, schaamde ik me - eerlijk gezegd wel een beetje Betaamt het een „krijgsman' met een voetbalknietje, dat hij de zelfde rechten gelden laat als anderen met kogelwonden of zelfs erger? Ik zag al le mogelijke ledematen in gips en zware invaliden, die een arm oi btjn missen moeten. Het stemde me triest maar dit eigen sentiment was niet in overeenstemming met de sfeer van de zaal. Dat heb ik de volgende dagen gemerkt. Geen bedrukte gezichten, al vertrokken ze vaak wel eens even van pijn. Kerels onder elkaar met een onuitputtelijke galgenhumor die soms toch wel even wrang aandoet. Een manouvreert handig in een invali denwagentje door het labyrinth van bedden. „Je kunt wel zien, dat bij vroeger carrierdriver was," roept men hem na. Carrierdriver ,ja tot 't voer tuig op 'n mijn liep. Maar in 't mid delpunt der spotternij staan Janny Daisy, Nel, Ans en hoe al die andere verpleegsters mogen heten, die het cp de zaal lastiger hebben dan de onder wijzer voor een klas op de laatste dag voor de grote vacantie. Maar zij kunnen incasseren, deze meisjes, en terugkaatsen ook. Het zijn goede feeën, onuitputte lijk in haar zorgen, bemoedigend of troostend, de Hollandse frisheid en fleur in een Indisch hospitaal. Zij zijn onmisbaar. Zij maken af, wat de dokter begon en een enkele lach of een enkel woord is dan soms van meer waarde, dan een dubbele peniciline-infectie. Eigen leed wordt vergeten. EEN MODEL HOSPITAAL VUanneer je nog maar levend het Marine-hospitaal binnenkomt, dan sleuren ze je er wel door.... Kan er een grotere pluim gestoken worden op het witte operatiekapje van de chi rurgen? En we hebben geen reden om te twijfelen, dat het in andere hospitalen minder zal zijn. De Ne derlandse vaders en moeders en echt genoten, die hun zoon of echtgenoot gewond weten, kunnen gerust zijn. De uiterste zorgen worden aan de pa tiënten besteed. Tegenover mij ligt een Amsterdam mer. Een OVW-er. De jongen heeft wel zwaar pech gehad. Zijn verband- acte was al vier maanden overschre den, maar eindelijk zou hij thuis va ren. Op Zondag zou hij inschepen. De-dag daarvoor ging hij zijn ulnrv- jekist ophalen. Die stond nog in de oude post, waar nooit „geen moer" was loos geweest. Hij viel in een hin derlaag en kreeg een klewangaanval van 30 bandieten. Zijn karabijn heeft hij er op leeggeschoten en het wapen vervolgens gehanteerd als eens de held van Lutjebroek in de slag bij Mentana. Hij verdreef de bende, die acht doden achterliet. Zwaar gewond heeft hij zich 3'/a km. voortgesleept naar de dichtstbijzijnde post. Over dekt met klewanghouwen, de neus afgeslagen, een hand af en doorkor ven rug, hoofd en armen. Dat gebeur de op de dag, dat op de Renville de wapenstilstandsvoorwaarden getekend werden. Nu is hij er weer bovenop. Hij heeft een nieuwe neus, die van ergens uit zijn rug vandaan gekomen is. Een hand moet hij missen en de wonden zullen nog lü i i jaar behandel'" eisen, voor zij volkomen genezen zijn Op 28 Februari vaart hij thuis. Een glaeharde kerel. Er kwamen enkele heren bij hem. Misschien kwam hij in aanmerking poor een Militaire Willemsorde. „Heb ik daar mijn klauw mee te rug", zei hij in plat Mckums. Het klonk hard en de heren konden ver trekken, maar toen zuster Ans langs kwam, riep hij haar toe: „Vanavond dansen we samen de boogie woogie he zuster? FAat typeert de sfeer van dit hospi- taal. waar velen wel eens over hun lot zullen piekeren, maar waar alle muizennesten toch uiteindelijk verdreven worden, door het zekere weten, dat alles gedaan is, wat moge lijk was. JG'AAR THANS wordt vernomen, zal mevrouw Eleanor Roosevelt op 15 April a.s. met het K.L.M.-vliegtuig uit Londen in Nederland aankomen. Zij zal zich die dag naar de Utrecht se Universiteit begeven, waar zij zal promoveren tot ere-doctor in de rechts wetenschappen. POLITIEKE WAARNEMERS te Ber- lijn verwachten dat er binnenkort ook een centraal economisch Bestuur van de Sovjet-zone zal worden inge steld. Men wijst in dit verband op de „eis" van Jendretzky. de voorzitter van het „Vrije Duitse Vakverbond" in de Sovjetzone en op de verklaring die door het officiële orgaan van de onder Sovjet-Russische patronage staande S.E.D. Freies Deutschland Za terdag is afgelegd, waarin eveneens een economisch bestuur voor de Sov jet-zone, gelijk aan dat voor Bizonia, werd geëist. Naar werd verklaard, zouden deze „eisen" niet in de pers van de Sov jet-zone zijn gepubliceerd en zelfs niet zijn gesteld, indien zij niet te voren door de Sovjet-autoriteiten zouden zijn goedgekeurd. EEN PUF! De wielergoden keken elkaar gisterenmiddag in het Sport paleis eens aan alsof ze zeggen wil den: „Wat duren die zes dagen toch lang". Het is waar, honderd-vier-en- veertig uur fietsen is geen peulschille tje. Vandaar dat er aitijd momenten zijn, waarin de mensen van de rek- stok er aan te pas komen, die in de lucht halsbrekende toeren verrichten, louter en alleen om het publiek te ver maken, dat zich anders compleet ver veelt. Als dan de rennere zelf ook eens naar hoven kijken begint het spul. ■piIND vorige week stond in Am- sterdam de beruchte „Aufseherin" uit het voormalige Duitse concentra tiekamp Vught, Suzanne Arts, terecht Deze liefelijke dame perste een groot aantal vrouwen voor straf in een kleine bunker, tengevolge waarvan velen stikten en meerdere krankzin nig werden. Er werd wederom levens lang tegen haar geëist. Laatste vier dagen geen Nederlanders ge sneuveld T\e laatste vier dagen, aldus be- trouwbare berichten, zijn er in Indonesië geen Nederlandse mili tairen gesneuveld en is er een op merkelijke verbetering ingetreden, t.a.v. de uitvoering van de wapen stilstand. Meer dan tienduizend be wapende republikeinen zijn uit de Nederlandse gebieden geëvacueerd. Gisterenmiddag werd aan boord van de „Renville" de laatste bijeenkomst van de gedelegeerden gehouden. Na een klein ceremonieel werd medege deeld, dat om afwisselend drie we- fea de vergaderingen te Batavia en te Djokja zullen plaats vinden. We- derzijds werd door dc partijen hulp bij het vervoer door de lucht toe gezegd. Tot slot werd aan de kapitein van ..Renville", Tyree, een plaquette overhandigd. Vandaag vertrekt het schip via Pearl Harbour naar San Diego, waar men over een maand hoopt aan te komen. pROF. GERRETSON heeft in een toespraak voor het Comité Rijks eenheid te Utrecht het regeringsbeleid inzake Indonesië en de radiorede der Koningin van de vorige week scherp becritiseerd en daaraan „een dubbele, diep-ernstige waarschuwing" verbon den. Deze n.l.: 1. Dat de onschendbaarheid des ko- nings, en zijn gehoudenheid om de adviezen van zijn ministers te volgen hun natuurlijke grenzen vinden in de verplichtingen door hem bij de inhul digingseed op zich genomen: 2. Dat geen dynastie ooit het ver lies van het grootste deel van h£t ter ritoir van de staat heeft overleefd. Hoewel Prof. Gerretson de dynastie dus zeer duidelijk in het geding bracht nam de vergadering een resolutie aan. waarin allen, die de radiorede hoorden wordt aangeraden „zich verre te hou den van deze daad van het kabinet- Beel en diens pleitbezorgers en de persoon des konings te blijven zien in het licht van haar staan boven de strijdende politieke partijen." Met algemene stemmen werd' beslo ten, aldus „De Nederlander", de rede van prof. Gerretson in druk te doen verschijnen en'overal in het land op ruime schaal te verspreiden. Is het niet wenselijk, zo werd er gevraagd, met een deputatie naar het Kon. Paleis op te marcheren om dit geschrift de Koningin persoonlijk aan te bieden? Prof. Gerbrandy zei echter: De toe gang tot de troon is gebarricadeerd! Nog zeer onlangs hebben de heren Weiter en Gerbrandy het verzoek ge daan H. M. persoonlijk een toelichting te geven inzake het Indië-probleem. Dit verzoek is door de raadslieden van H.M. afgewezen. A NDERE sprekers vroegen of het tijdstip van krachtiger middelen niet is aangebroken. De suggestie van een vrijwillige landstorm werd gedaan terwijl voorts gevraagd werd of dan de mogelijkheid is uitgesloten de mi nisters die hun ambtseed schenden, voor het gerecht te dagen. Ofschoon wij nimmer in straatrevo lutie ons heil zullen zoeken, aldus deelde prof. Gerbrandy mede, is de tijd van krachtiger middelen nog niet aangebroken. Dit zal wel 't geval zijn wanneer het probleem zozeer bij heel ons volk aan de orde is gesteld, dat het voor ieder Nederlander persoon lijk een gewetenszaak is geworden. Overigens wordt momenteel ge werkt aan een verzoek om een ver volging in te stellen tegen de Luite nant-Gouverneur-Generaal en de leden der Commissie-Generaal. Wel is in overweging hetzelfde te doen jegens de twee ministers, die ver antwoordelijk zijn voor het Indië-be- leid, doch zoals prof. Gerretson na derhand uiteenzette, zulk een vervol ging zal niet eerder kunnen plaats hebben dan nadat de meerderheid der Volksvertegenwoordiging zich niet langer accoord verklaart met dat be leid. De vergadering werd o.m. bijge woond door oud-minister Weiter en de Kamerleden Tilanus (C.H.), de Wil de (A.R.) en Zandt (S.G.). "T)e Belgische, Luxemburgse en Ne- derlandse diplomatieke vertegen woordigers te Londen hebben op het Britse departement van Buitenlandse Zaken mondeling hun standpunt ten aanzien van minister Bevin's plan. tot vorming van een Westerse Unie uit eengezet. Er is nog geen beslissing genomen over de manier, waarop het Britse ontwerp voor een bondgenoot schap zal worden voorgelegd aan de Benelux. Een woordvoerder van het Britse departement deelt mede, dat Frankrijk en Engeland het nog niet eens zijn over de verdere stappen. TN DE VASTENBRIEF van mgr. Jo- hannes Petrus Huybers, bisschop v. Haarlem, wordt allereerst gewezen op de betekenis der overweging van het lijdeh en sterven van onze Goddelij ke Verlosser. „Dit is van heel de we reldgeschiedenis de allergrootste ge beurtenis, waarvan het heil der ganse wereld en van ieder onze afhankelijk is. Het lijden en sterven van Jezus dat is de bron, waaruit alle goed ons toe vloeit. Alle heldhaftige deugden en de allerhoogste glorie van alle heiligen in de hemel zijn de vruchten van Jezus' heilig lijden." De Bisschop toont dan aan dat dit lijden ook de hoogste leerschool der ondoorgrondelijke wijsheid is en dat wij daarin ook de afschuwelijkheid der zonde alsmede de rechtvaardigh. Gods leren zien. Vervolgens wijst de Kerkvorst er op dat er misschien geen tijdvak aan te wijzen is, waarin de liefde Gods in zo veel harten zo sterk is verkild en de ongerechtigheid zo hoogtij viert. Licht zinniger dan ooit wordt de zonde open lijk bedreven en niet geteld en worden afgrijselijke misdaden goed gepraat en er is geen schim te bekennen van be rouw of boete en inkeer. .Ja zelfs Wij moeten 't met droefh. zeggen: 't schijnt soms ook of in vroe ger zo brave katholieke gezinnen de liefde Gods aan het kwijnen is, de gods dienstigheid afneemt', het kerkbezoek vermindert, de drang naar de H-H. Sa cramenten minder groot is dan de zucht naar vermaak en dat zij niet meer zeggen met de Psalmist: „Heer hoe lief h'eb ik Uw wet en Uw gebo den", maar ieder gebod aanvoelen als een drukkende last. Hoe nodig is het dan, hoe hóóg nodig dat wij met Jezus opgaan naar Jeru zalem en aan de voeten van het Kruis de liefde weer terugvinden. Hoe zullen wij dit nu in deze Vasten doen? Zien wij naar het voorbeeld van onze ouders en voorouders. Vooreerst zullen wij trouw de lijdens meditaties bijwonen, die in onze kerken gehouden worden. Dat is altijd Èn vrome gewoonte ge weest van onze vaders en moeders. Dat rjISTERENMIDDAG tussen twaalf en een uur werden S.O.S.-seinen op gevangen van een schip, dat ter hoog te van Wijk aan Zee in nood verkeer de. Het bleek later de Deense coaster „Lotte Skou" te zijn, dat reeds bij Es mond aan Zee voor anker was gegaan om afdrijven naar de kust te voorko men, later lossloeg en ook ten twee de male losraakte en naar de kust werd gedreven. De „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden was de eerste die te hulo kon snellen en drie mijl ten N. W. van IJmuiden de kustvaarder dicht wist te benaderen. Om vier uur had de „Neeltje Jaco ba" tien man van de zestien opvaren den van de „Lotte Skou" aan boord :dem™nTWaChting geldig tot Toenemende bewolking met la ter op de dag op de meeste plaat- re«en- Naar het Zuid- West of Zmd draaiende, matige •an de kust tljdeiyk tot krachtig *°'n.eme"de wind- 's Ochtends iets konder dan gisteren. Zon onder 17.4? uur. Maan on der 17.53 uur. Woensdag: Zon op 8.05 uur. Maan op 9.09 uur. TAE DELEGATIE van Curaqao ter Ronde Tafel Conferentie zal van morgen met Minister Jonkman over leg plegen aangaande de mogelijke on middellijke wijzigingen in het verant woordelijk bestuur. Gedacht wordt aan een college van' gecommitteerden, dat zal worden ingeschakeld bij de uitvoering van het beleid van de gou verneur, zulks in opdracht van het Opperbestuur. Verder zal de status van Aruba ter sprake gebracht worden bij monde van mr. da Costa Gomez. Tenslotte zullen zonodig a.s. Vrijdag de bespre kingen worden voortgezet, terwijl dan ook nog een aantal wensen met be trekking tot het ingediende wetsont werp wijziging staatsregeling naar voren zal worden gebracht. Ten aanzien van verschenen berich ten, als zou de delegatie van Curacao onverwijld naar de West terugkeren, als de besprekingen met de Minister niet tot bevredigend resultaat zouden leiden, werd oit de kring der gedele geerden vernomen, dat deze eventua liteit althans door sommige leden voortvloeiend werd geacht uit de op dracht van de Staten. Morgen ontscheping JJET m.s. „Johan van Oldenbarne- veldt met 't eerste grote contingent demobiliserende militairen uit Indone sië aan boord wordt vanmiddag om ongeveer half vier aan de Javakade te Amsterdam verwacht. De ontscheping vangt aan op Woens dagmorgen 11 Februari om 9 uur, zo dat de militairen eerst in de loop van Woensdag op hun plaats van bestem ming verwacht kunnen worden. Z. K. H. Prins Bernhard zal reeds °P..zee aan boord gaan om de repa- triërenden te verwelkomen. genomen. Op dat moment stond er voor de kust een vliegende storm, de hoge golven sloegen voortdurend over het voorschip, waarvan luiken en voor-logies waren ingeslagen. Tenslotte gingen om vijf uur ook de kapitein en de vijf overige leden van de bemanning van het Deense schip aan boord van de „Neeltje Jacoba", die zelf de voorsteven licht bescha digde. Bij aankomt te IJmuiden vertelde de kapitein van het reddingsvaartuig o.m.: „De „Lotte Skou" zag ik om half zes zinken, drie kwartier ongeveer, nadat ik de laatste opvarenden aan boord had genomen." Een woord van oprechte hulde voor schipper Klaas van der Meulen van de „Neeltje Ja coba", die zo prachtig onze naam van moedige zeevaarders heeft hooggehou den. Zondagavond is de autobus, die de verbinding onderhoudt tussen Vi se en Weerst geslipt en tegen een boom gereden. De autobus, die een 50-tal reizigers vervoerde, geraakte onmiddellijk in brand ên ondanks de onmiddellijk geboden hulp kwamen 12 personen in de vlammen om. Der tig andere reizigers moesten in het ziekenhuis te Luik worden opgeno men. Ooggetuigen verklaarden, dat de bus in volle vaart tegen een boom reed en onmiddellijk daarop in lich terlaaie stond. De inzittenden, voor zover zij niet het bewustzijn verlo ren hadden, trachtten de ruiten van de bus te breken om aan de vlammen te ontsnappen. Uit Luik wordt vernomen, dat het aantal slachtoffers van het autobus ongeluk tot vijftien is gestegen. De bestuurder van het voertuig, die gewond is, heeft verklaard, dat hij zich op zeker ogenblik plotseling voor eer, groep fietsers heeft bevonden. Hij wilde deze groep ontwijken en stuur de naar links. Hij maakte hierna on middellijk een beweging om de wa gen weer in de oorspronkelijke rich ting te brengen, doch op dat ogenblik werkte de stuurinrichting niet meer. De schok van de autobus tegen de dikke boom was zo hevig, dat de boom gedeeltelijk werd ontworteld. moet ook onze vaste regel zijn. Daarbij mag niemand ontbreken, als hij niet volstrekt verhinderd is. En zeg nu niet: „Ik luister naar de radio, ik behoef dus niet meer naar de kerk te gaan."* De radio is een grote zegen voor aller? die werkelijk verhinderd zijn naar de kerk te gaan en ook voor alle anderen die er naar luisteren en htm gedachten van het aardse weten af te trekken en liefdevol te vestigen op onze Heer Maar het moet niet een reden worden om de meditatie in onze parochieker ken te verzuimen. Ook niet, al zou daar wat minder welsprekend worden voor gedragen. In onze parochiekerken daar horen wij thuis. Dat is de meest geschikte plaats. Daar zijn wij bij Jezus zelf Die in Zijn H. Sacrament de 'gedachtenis van Zijn lijden heeft ingesteld. Daar luis teren wij naar het woord, dat speciaal voor ons gesproken wordt. Daar geven wij elkander een goed en stichtend voorbeeld en Ieren onze kinderen de godsvrucht hunner ouders navolgen. En al wie met een eenvoudig geloof en met een gewillig gemoed luistert naar de eenvoudigste priester, die over Jezus' lijden spreekt, hij zal in het diepst van zijn hart de stem van God mogen vernemen en het zal hem zijn tot grote zegen. Laat dus niemand de meditaties in de kerk verzuimen zonder wettige reden". Qp de tweede plaats: bidden wij dik- wijls de Kruisweg, pok dit is een aloude gewoonte. Dij, is een oprecht opgaan naar Jeruzalem. „Gelukkig de parochie waar dit gebruik nog 'bestaat of in ere is hersteld. En dat niemand zich late weerhouden door de gedachte dat hij iets vreemds doet of dat men hem er op aankijkt. Wie het doet met goede mening doet een goed werk en geeft een goed voorbeeld. God zal het zegenen. Ook het overwegen der droevige ge heimen in vereniging met de H. Maagd bij het bidden van de Roze- krans kunnen wij niet genoeg aanbe velen." JLJaar boven alles zullen wij het lijden en sterven des Heren gedenken en vieren door het dagelijks godvruchtig bijwonen van de H. Mis. Dat is de grote gedachtenis welke Hij zelf heeft ingesteld bij het Laat ste Avondmaal en waarvan Hij zelf uitdrukkelijk verklaarde: Doet dit tot Mijne gedachtenis." Op uitdrukkelijke wijze schildert mgr. Huibers de betekenis van dit liefdeoffer en zijn vruchten in de H. Vasten, zo dikwijls het ons mogelijk is, de H. Mis bij te wonen. „In deze ernstige tijden moet veel meer worden gabeden en geboet. En des te meer, nu de wet van uiterlijke boete zo aanmerkelijk is verzacht." De Bisschop verzoekt dan ieders gebed voor de noden der Kerk, voor de Paus, bisschoppen, priesters en vaderland. „Bijzonder vragen wij Uw gebed dit jaar voor H.M., onze geliefde Vorstin, die in het 50e jaar van haar zegenrijke regering, onder zulke ui terst moeilijke omstandigheden aan haar volk een voorbeeld geeft van Christelijke moed en allerhoogste plichtsbetrachting en van moederlijke bezorgdheid. Vraagt voor Haar en haar koninklijk huis en voor allen die Haar bijstaan in de regeringstaak, Gods licht en Gods kracht. Wij bevelen dit alles aan „in de bescherming van de H. Moeder Gods" en eindigen met de bede, dat de ge stadige overweging van het lijden des Heren onze zielen in liefde tot Hem moge ontsteken, ons zuivere van alle kwaad, bevestige in alle goed en deelachtig maken aan Zijn glorievolle verrijzenis". s TAE POLITIE van Zuid-Korea heeft het Amerikaanse militaire bestuur medegedeeld, dat de communistische partij voorbereidingen had getroffen om vannacht in de hoofdstad van de Amerikaanse zone onlusten te verwek ken. Als gevolg hiervan is de avond klok afgekondigd. De politie heeft op dracht gekregen het vuur te openen op alle voertuigen, die na het inval len der duisternis aan sommaties om stil te staan geen gehoor geven. Vol gens officiële berichten hebben zich vandaag op verscheidene plaatsen in Zuid-Korea ongeregeldheden voorge daan, waarbij demonstranten politie posten aanvielen om wapens te be machtigen. In de afgelopen drie da gen zijn 12 politie-agenten en 38 beto gers bij botsingen om het leven ge komen. De politie rapporteert 563 ar restaties. Volgens officieuze berich ten zouden echter meer dan 1000 arres taties zijn verricht. In vlugschriften, die door de communisten werden ver spreid, wordt het vertrek „van de commissie voor Palestina en de bezet tingsstrijdkrachten geëist, alsmede ho gere lonen voor de arbeiders, Een duo, dat een bos ronden achter staat profiteert van de gelegenheid, om er enkele terug te winnen. yO ontketende Mandagmiddag rond zes uur Storm-Arnold een jacht, Er vielen vijfhonderd francs te verdie nen door een koppel, dat een ronde uitliep. Daar hadden de jongens in het Marine-plunje zin in. Storm nam in derdaad een ronde en ging meteen met zijn koppelgenoot door om het nog eens te proberen. En het lukte. De grootheden kniktenhet zijn die lui maar. Naye kan niet tot die groep gerekend worden, want toen hij be gon, begon alles, toen hij staakte, deed de rest het ook. De spurts van 6 uur brachten eni ge afwisseling. Naye nam de eerste voor zijn rekening. In de tweede was Carrara hem iets te vlug af. Om Gous- sot ook eens eerst over de meet te laten gaan (zelfs van Steenbergen liet het toe) bereidden de anderen zich voor op de laatste spurt, die de knap pe Peters in zijn bloc-nota schreef. T^A de spurts van zes uur kwam er leven in de brouwerij. Links en rechts flitsten de truien door elkaar. Lapebie sprong naai' voren, Schulte locomotiefde achter Bhuylant, totdat een premie van 2000 francs de kuip in een volslagen gekkenhuis herschiep De lekkende Belgische toeschouwers knapten hun zuurstok in tweeën, want daar ging hijde zwarte Bruylant. Adriaenssen stond hem voortreffelijk bij en zij namen een ronde. Dat kon den Bruneel en Naye niet goedkeu ren en zij begonnen een hevige jacht Hierdoor kwamen zij alleen aan de leiding tot groot genoegen van de sup porters, die zitten vlassen op een Bel gische zege. Juist was de ronde geno men toen Schulte, Lapebie en Bruy lant aan de illusies van het leidende koppel een einde maakten door snel een ronde terug te nemen. Zo kwa men er vier koppels aan de leiding voor de spurt van 9 uur. Van Steen bergen liet de eerste aan Goussot en nam zelf de tweede. Dekuysser pikte de derde en de rest was voor van Steenbergen, die ouderwets sprintte en in de vijfde spurt Schulte zijn wiel liet zien. SchulteBoeyen aan de kop Na de sprints van Maandagavond 9 uur was de stand: 1. BruneelNaye, 2. Lapt a-Seres; 3. Adriaenssens Bruylanu; 4. SchulteBoeyen; Op één ronde: 5. CarraraGoussot; 6. v. SteenbergenOekers; 7. Depredhom- me—Kint; 8. SomersAcou; Op twee ronden 9. Thysende Pauw; 10. De MeulemeesterVerboven; 11. Storm Arnold; Op de twaalfde plaats lagen de KuysscherPeters met vijf ron den achterstand. Omstreeks tien uur gingen SchulteBoeyen alleen aan 't hoofd, met een ronde voorsprong op BruneelNaye, LapebieSeres, Adri aenssensBruyland en KintDepre- dhomme. JJEN „VADER" voor zijn klasge noten was een 14-jarige jon gen in de Engelse plaats Putney. Wanneer zijn vriendjes en vrien dinnetjes wilden spijbelen, schreef hij voor hen het briefje: Mijn zoon (dochter) kan niet op school ko men, enz. Voor dit doel had hij zelfs speciaal papier en envelop pen gekocht. Het spelletje was echter te mooi om lang te kunnen duren en de weldoener zal voor de kinderrechter moeten verschij nen. Deze zal een psycholoog vra gen, dit geval van geniale ondeugd te verklaren. QOEDE VOORTGANG maken de Engels-Nederlandse handels- en financiële besprekingen. Men meent* dat ze volgende week zullen eindigen, waarna een officieel communiqué zal worden uitgegeven. STAATSLOTERIJ, 2e klasse, eerste lijst: f 2000: 13750; f 1500: 6468' f 1000: 3258, 8820, 9832; f 400: 13807 19652; f 200: 1383, 16678. f 100: 4265' 9826. 15006, 16666. 18012, 19404, 20090' 20103, 21502. TJITBETALING kolengelden (mee brengen bon 78 B.V. en-of 81 B. V.). Dinsdag 10 Febr. Li t.m. Me. Woensdag 11 Febr.: Mi tan. No. VERZETSMEDAILLE, posthuum toegekend aan de onbekende sol daat van de slag in het Warschause ghetto, zal worden aangebracht op 't gedenkteken voor de vermoorde Euro pese Joden. JJET JOODS nationaal fonds te Am sterdam zal geld bijeenbrengen voor aankoop van een millioen M2 woestijngrond in de Joodse staat. pRANSE KINDEREN komen naar Nederland om aan te sterken. De eerste groep wordt in gezinnen te Hengelo en omgeving ondergebracht Het zijn vnl. kinderen van ambtena ren en leraren uit industrie-centra. A/TEN HOORT hier en daar wel d« mening verkondigen, dat de jongste radiorede van de Koningin, is te beschouwen als een strikt per soonlijk woord van Hare Majesteit, als gevolg, waarvan die rede zou zijn onttrokken aan de ministeriële verant woordelijkheid. Hierover een korte beschouwing, die het zij uitdrukkelijk vooropgesteld uitsluitend rechtskundig van aard is. TIET nu een eeuw geleden in onze Grondwet opgenomen beginsel, dat de Koning onschendbaar is en de mi nister staatkundig verantwoordelijk, heeft in ieder geval tweeërlei bete kenis. Juridisch kan sinds 1848 geen enkele Koninklijke daad, waarbij het regeerbeleid is betrokken, worden ge steld zonder medewerking van een voor die daad verantwoordelijke mi nister. Voor iedere regeringshande ling is overeenstemming nodig tussen de beide componenten van de Krooiw Koning èn Minister. De onschendbaarheid van de Koning betekent niet de opheffing Zijner ver antwoordelijkheid, hetgeen ten on rechte wel eens weid betoogd. Zij betekent wel, dat de persoonlijk* Koning door geen Staatsorgaan ter verantwoording kan worden geroepen noodzakelijk gevolg overigens zijner souvereine waardigheid. Daarom wordt in één adem met 's Koning» onschendbaarheid genoemd de respon- sabiliteit van de Minister, welke in houdt, dat de minister ten overstaan van het Parlement verantwoording dient af te leggen van het regeerbe leid van de Kroon en alle ter uiting daarvan gestelde daden. TAE ministeriële verantwoordelijk- heid werd in ons constitutioneel recht opgenomen om te voorkomen, dat een of andere minister zich ten overstaan van het Parlement zou kun nen beroepen op enig persoonlijk in zicht van de Koning. Vandaar dat zij de juridische verhouding tussen Ko ning en minister aanzienlijk heeft ge wijzigd: Doch hoe ook b i n n e n de Kroon die verhouding moge zijn of er ter bereiking van de noodza kelijke wilsovereenstemming tussen Vorst en minister sprake is van een superieure wil van de Koning èf van de minister fn ieder geval staat vast, dat met betrekking tot leder® koninklijke regeringshandeling, een handeling dus. die op de staatszaken betrekking heeft naar bulten de Kroon als één geheel optreedt en daaraan inhaerent de verantwoorde lijke minister. Tot een zich beroepen op de per soonlijke wil van de vorst bij het be palen van de regeringshandeling biedt ons staatsrecht geen plaats. Onze con stitutionele monarchie laat geen ruimte voor een persoonlijk d.i. van de ministeriële verantwoordelijk heid afgescheiden gouvernement van de Koning. Moge voor de interne verhouding binnen de Kroon enige regeringshan deling een zeer sterk of exclusief persoonlijk cachet hebben hetzij van Vorst, hetzij van minister naar bui ten ten overstaan van het Parlement brengt dit in 's ministers verantwoor dingsplicht geen verschil van omvang Deze blijft totaal. Waar in een rege ringshandeling de Koning handelt, han, delt ipso facto een minister of het ka binet. Het zal duidelijk zijn, dat voor de vraag der verantwoordelijkheid ge heel onverschillig is, of de regerings handeling wordt verricht hetzij op ini tiatief van de Vorst hetzij op voor dracht van de minister. A L moge dus de radiorede van Hare Majesteit persoonlijk zijn, zij blijft een regeringshandeling, een stuk de staatszaken betreffende en valt daar om onder de ministeriële verantwoor delijkheid. Zolang men de grondwettelijke be palingen m.b.t. de ministeriële verant woordelijkheid nog als geldend recht erkent en dus aanvaardt, dat rechtens naar buiten de Kroon monistisch van constructie is, kan men m.i. moeilijk tot een andere conclusie komen, of 't moet zijn, dat men ook op dit stuk de bedenkelijke realistische rechtsbe- schouwing tot de zijne maakt. Mr. A. J. M. VAN OVERVELDT. ^AN HET BEDRIJFSLEVEN is voor gesteld op 5 Mei a.s. algemeen vrijaf te geven na 16 uur. Deze aan wijzing vervalt, indien de national* feestdag als snipperdag of extra vrij* dag wordt aangewezen. -ét J)E INTERN. JAARBEURS te Brus sel zal dit jaar gehouden worden van 17 April tot 28 April. yOOR HANDARBEID hebben de i« Marshall-landen een coördinatie commissie ingesteld met zetel te Ro me. Verwacht wordt, dat Europa dit jaar 400.000 arbeiders uit den vreemde zal kunnen opnemen. A MERIKA overweegt een troepen- macht van 40.000 man naar Pa lestina te zenden om de orde te hand haven. QRDE OP ZAKEN stellen is eeu mooi ding, zelfs als het „kleinigheden'* betreft als de beroemde „Gulden Vlies-schat", die momenteel In Wenen is, doch volgens traditie aan België zou toekomen. Aan de Belgische re gering werd door de Kon. Academie verzocht stappen voor terugbrenging van de schat te ondernemen. Ak- J7EN SCHAT van historische waard* is ook de „Kitty Hawk", het vliegt tuig, waarmee door de gebr. Wright de eerste vlucht ter wereld werd gS maakt. In het testament van Orviïfe Wright werd een verzoek aangetrof fen dit vliegtuig van Kensington 1* willen terugbrengen naar de V. S,

de Stem | 1948 | | pagina 1